مطالب مرتبط:
افزایش تولید نفت ایران برای رقبای اوپکی مشکل ساز نیست
افزایش تولید نفت ایران برای رقبای اوپکی مشکل ساز نیست
افزایش سقف برداشت ازخودپردازهای بانک ایران زمین
گیلان از فردا شاهد افزایش محسوس دما خواهد بود
آمریکا با افزایش تولید نفت در صدد فتح بازار های جهانی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 03:102018-03-18اجتماعي

ایران 1/5 برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است


میزگرد تخصصی «تغییرات اقلیمی، باورها و بایدها» درباره تغییرات اقلیمی در ایران و جهان و تعهدات کشورمان در معاهده آب و هوای پاریس با حضور سه تن از کارشناسان این حوزه در خبرگزاری فارس برگزار شد.

- میزگرد تخصصی تغییرات اقلیمی، باورها و بایدها درباره تغییرات اقلیمی در ایران و جهان و تعهدات کشورمان در معاهده آب و هوای پاریس با حضور سه تن از کارشناسان این حوزه در خبرگزاری فارس برگزار شد.

: اختلاف عقیده بین کارشناسان هواشناسی و محیط زیست بر سر تغییرات اقلیمی مبحثی است که شاید در وهله اول یک مسئله صرف آکادمیک به شمار آید، اما وقتی صحبت از تصمیم گیری های کلان حاکمیتی کشورها در این زمینه در میان باشد، نمی توان صرفا مسئله را دانشگاهی فرض کرد.

در این میان بحث معاهده آب و هوایی پاریس و خروج ایالات متحده به عنوان بزرگترین تولیدکننده گازهای گلخانه ای در جهان، بر اساس شعارهای انتخاباتی ترامپ نقطه عطفی در این زمینه به شمار می آید.

در کشور ما نیز نظرات متفاوتی در این زمینه مطرح است.

برای یررسی آرای متضارب این حوزه میزگرد تغییرات اقلیمی، باورها و بایدها با حضور حسین اردکانی استاد پیشکسوت هواشناسی و از بنیانگذاران سازمان هواشناسی کشور، محمدتقی زمانیان استاد رشته هواشناسی و عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی تهران و قائم مقام اسبق سازمان هواشناسی کشور و مجید شفیع پور رییس مؤسسه ملی تغییرات اقلیمی و محیط زیست دانشگاه تهران و رییس پیشین امور بین الملل سازمان محیط زیست در خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این نشست پیرامون تغییرات اقلیمی در جهان و ایران و همچنین تعهدات کشورمان در معاهده آب و هوایی پاریس بحث شد.

در ابتدای نشست حسین اردکانی با اشاره به تجربه 60 ساله اش در زمینه هواشناسی ابراز داشت: تغییرات اقلیمی را می توان در سه مقیاس خرد، میانه و کلان تقسیم کرد.

تغییر اقلیم در مقیاس کلان غیر ممکن است استاد پیشکسوت هواشناسی بابیان اینکه به تغییر اقلیم در مقیاس خرد و میان مقیاس موافق هستم گفت: نمی توان تغییرات اقلیمی در مقیاس کلان را قبول کرد؛ چراکه تغییرات اقلیمی در این مقیاس بستگی به گردش کلی جو دارد و از نظر علمی این گردش تغییرناپذیر است و با هر دستکاری بشری بازهم پس از کمی تغییر، به حالت تعادل خودش بازمی گردد.

وی ادامه داد: این گردش کلی با معادلات گسترده ای در حدود سال 1860 (پس از جنگ جهانی دوم) نوشته شده است و بر این اساس اگر گردش قطبی (تا 60 درجه زمین) را در نظر بگیریم که کمی از حالت یخی خارج می شود، گاهی سیستم های جوی که از روی اقیانوس اطلس به سمت قطب می روند و هوای گرم را از روی اقیانوس حمل می کنند، موجب تغییراتی در پوشش یخ و برف قطب می شود، تحقیقات در این زمان نشان می دهد پوشش یخ و برف نسبت به 10 سال پیش از این زمان از نظر عمق کم و هم سطح پوششی کم شده است.

اردکانی تصریح کرد: بنابراین می توان گفت تغییرات اقلیمی بر روی یخ های قطبی اثر داشته اما اینکه سلول بین قطب و 60 درجه زمین را تغییر دهد قابل قبول نیست.

وی با اشاره به اینکه میان 60 درجه تا 30 درجه و 30 درجه تا خط استوا هم سلول هایی وجود دارد که غیرقابل تغییر هستند، گفت: بنابراین نمی توانیم تغییرات در بزرگ مقیاس را در حوزه آب و هوایی را قبول کنیم.

6 محور اصلی مطرح شده از سوی مدعیان تغییرات آب و هوایی مبنای علمی ندارد محمدتقی زمانیان عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی جهانی با اشاره به اینکه مسئله تغییر اقلیمی که در جهان مورد توجه قرار گرفته است بر محور گرم شدن کره زمین بنا شده است، اظهار داشت: کسانی که این مسئله را مطرح می کنند حدود 6 محور اصلی را برمی شمرند که عبارتند از بالا رفتن دمای زمین که موجب آب شدن یخ های قطبی شده این امر با افزایش سطح آب دریاها، چرخش عمومی جو را دچار تغییراتی کرده که موجب تغییرات حاد در هواشناسی می شود و بنابراین محورها پیش بینی ها نشان می دهد تا پایان سال 2100 دمای زمین 7 درجه سیلسیوس افزایش می یابد که به عقیده من این محورها مبنای علمی ندارد.

در ادامه مجید شفیع پور رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه گرمایش جهانی برگرفته از مشاهدات و اندازه گیری هاست، گفت: افزایش تواتر رخ دادهای جوی در دهه 80 میلادی باعث نگرانی جامعه جهانی شد.

طوفان ها، خشک سالی ها، افزایش سطح آب های بین المللی، سیل، بازگشت و ظهور برخی بیماری ها، خودسوزی جنگل ها و.

که موسوم به رخدادهای هواشناسی فوق العاده هستند، دلیل این نگرانی ها بود.

شفیع پور اظهار داشت: این نگرانی ها باعث تشکیل یک هیئت بین الدولی تغییرات آب و هوایی (IPCC) متشکل از هزار نفر از فرهیختگان و دانشمندان سراسر جهان در سازمان جهانی هواشناسی تشکیل شود.

به گفته رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران 90 درصد اعضای IPCC به این نتیجه رسیدند که مبنای محاسبات خود را در حوزه تغییرات اقلیم به سال 1850 میلادی (آغاز انقلاب صنعتی) قرار دهند بنابر این مبنای تاریخی میزان استفاده از سوخت های فسیلی که بسیار لجام گسیخته مصرف می شد، هم زمان با تغییر کاربری اراضی از زمین های مستعد کشاورزی و جنگلی مورد بررسی قرار گرفت تا مشخص شود، غلظت گازهای دی اکسید کربن در این مدت چقدر افزایش یافته است.

شفیع پور خاطرنشان کرد: جزیره مونالوآ در مجمع الجزایر هوایی به دلیل شرایط مناسب اندازه گیری به عنوان مرجع اندازه گیری موردقبول قرار گرفت و IPCC در نوامبر سال 2012 آخرین عدد غلظت دی اکسید کربن را نسبت به سال مرجع 1.

18 اعلام کرد که این روند از افزایش غلظت دی اکسید کربن، کاهش سطوح جنگلی، افزایش دمای کره زمین خبر می دهد و گفته می شود وجود گازهای موسوم به گازهای گلخانه ای دلیل تغییر بوده است.

ایران یک و نیم برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ایران یک و نیم برابر میانگین جهانی یعنی 1.

8 درجه به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی و وجود گازهای گلخانه ای افزایش دما داشته است، درحالی که میانگین افزایش دما در کره زمین 15 درجه سیلسیوس بوده، پیش بینی می شود که اگر همین روند تا قرن 21 ادامه یابد، دما حدود 5 درجه سیلسیوس تا پایان قرن 21 افزایش خواهد یافت.

وی افزود: عده ای از متخصصین اعلام کردند که ابا افزایش 5 درجه ای دمای زمین، رقابت جدی برای تأمین غذا در میان کشورها شکل می گیرد.

شفیع پور با اشاره به تشکیل کنوانسیون تغییرات آب و هوایی در سال 1992 اظهار داشت: در این کنوانسیون کشورهای توسعه یافته متعهد شدند که انتشار گازهای گلخانه ای را تا سال 2012 به سطح انتشار سال 1990 کاهش دهند.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران افزود: به دلیل عدم تحقق این خواسته در سال 1997 سومین کنفرانس تغییرات آب و هوایی در کیوتو شکل گرفت و مقرر شد کاهش گازهای گلخانه ای شتاب بیشتری بگیرد و تا سال 2012 به صورت میانگین 5.

2- درصد نسبت به سال 1990 کاهش تولید داشته باشند.

ازآنجایی که این تعهد هم اجرایی نشد، در توافق نامه پاریس که ذیل کنوانسیون در سال 2015 به امضا رسید، مقرر شد تا تمامی کشورها برای رسیدن به این مقصود تعهداتی داشته باشند تا غلظت دی اکسید کربن پایین تر بیاید.

زمانیان بابیان اینکه نمی توان افزایش دمای زمین را بر مبنای گزارش های ایستگاههای هواشناسی قبول کرد گفت: اندازه گیری های امروزه را با 50 سال قبل قیاس نیست، بسیاری از ایستگاه های هواشناسی وضعیت اولیه خودشان را ندارند.

وی با اشاره به اینکه منابع گرمایشی تهران نسبت به 50 سال گذشته حدود هزار برابر افزایش یافته است، ابراز داشت: بسیاری از ایستگاه های هواشناسی در مناطق نامناسب و در معرض منابع گرمایشی قرار گرفته اند.

این وضعیت در کشورهای دیگر هم وجود دارد، پس نمی توان به اعداد و ارقام ارائه شده از ایستگاه های هواشناسی اعتماد کرد و معتقد به افزایش دمای زمین شد.

عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی جهانی اظهار داشت: پیش بینی های انجام گرفته از سوی IPCC به چند دلیل قابل رد است؛ اول اینکه بسیاری از این پیش بینی ها هنوز اتفاق نیفتاده و یا نقض شده است، مثل افزایش سطح آب دریاها به 2 متر تا سال 2000 یا افزایش 5 متری آب دریاها تا سال 2010 که اتفاق نیفتاد.

مدل های آماری IPCC قابل استناد نیست وی ادامه داد: ایراد دومی که می توان به این فرضیات گرفت این است که مدل های اقلیمی مورد استفاده در IPCC آماری هستند و استفاده از روش های آماری در هواشناسی پذیرفته شده نیست؛ چراکه علم هواشناسی و علم آمار داده های متفاوتی دارند.

در هواشناسی داده ها محدود و در آمار بی نهایت است.

افزون بر این کیفیت داده ها در آمار به صورت تصادفی ارزیابی می شود درحالی که در هواشناسی هیچ کدام از داده ها تصادفی نیستند؛ علاوه بر این همبستگی در هواشناسی کاملاً بی معنی است.

پیش بینی در آمار احتمال است درحالی که در هواشناسی دقیق اندازه گیری می شود.

زمانیان در خصوص آب شدن یخ های قطبی نیز گفت: تمام فیلم های منتشرشده از وضعیت قطب مربوط به روزهای قطبی است.

روزهای قطبی درواقع تابستان قطب است که ممکن است در این فصل برف ها و یخ ها آب شوند.

این در شرایطی است که IPCC با استناد به آب شدن یخ های قطبی می گوید گرمایش رخ داده است، اما در همین سال ها بارش برف سنگینی در اسپانیا و مسکو گزارش شده که از دلایل نقض این ادعاست.

عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی جهانی ادامه داد: یخ های قطبی بخشی مربوط به اقیانوس منجمد شمالی هستند که اگر این یخ ها آب شود، درواقع در حجم اقیانوس باقی می ماند و عمده سطح قطب هم خشکی است که به دلیل سرمای موجود با برف پوشیده شده، پس نمی توان بالا آمدن آب را دلیل آب شدن یخ های قطبی دانست.

زمانیان بسیاری از مطالبی که درباره تغییرات اقلیمی مطرح می شود را از مسائل جانبی دانست و گفت: خودسوزی جنگل ها یا افزایش پدیده های حدی ازآنجاکه به نظام های جوی آسیبی وارد نمی کند را نمی توان دلیل گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی دانست.

600 فاکتور برای سنجش تغییرات اقلیمی دخیل هستند که بسیاری از آنها قابل اندازه گیری نیست وی بابیان اینکه عمده مدعیان تغییرات اقلیمی بر روی افزایش دما و تغییرات بارش تأکید دارد، گفت: اقلیم فراسنجش های مختلفی مرتبط با خودش دارد که حدود 600 فاکتور را شامل می شود و تا به امروز برای حل این 600 فاکتور معادله ای حل نشده است که بگوییم افزایش دما باعث تغییرات اقلیمی می شود.

این استاد رشته هواشناسی جهانی تأکید کرد: دلایل بسیاری داریم که مشخص کنیم اقلیم تغییر نمی کند، مثل اینکه تابش خورشید عمدتاً در مناطق حاره به زمین می رسد، طوفان های موسمی سازوکار گرمایی نهان و غیر حسی و.

از دیگر عوامل هستند که اجازه نمی دهند گرما به عرض های بالاتر منتقل شوند، مثل پدیده النینو که باعث می شود در همه جای جو تعادل ایجاد شود.

نباید وضعیت آب و هوایی را با تغییر اقلیم خلط کنیم زمانیان با اشاره به اینکه نباید وضعیت آب و هوایی را با تغییر اقلیم خلط کنیم، گفت: اگر یک بار در عربستان برف ببارد، این مسئله معنای تغییر اقلیم ندارد مگر اینکه 50 سال به صورت متوالی در این منطقه برف باریده شود.

وی بابیان اینکه CO2 به عنوان متهم ردیف اول تغییرات آب و هوایی از سوی IPCC شناخته می شود، ابراز داشت: می گویند CO2 ای که بشر ایجاد می کند عامل گرمایش زمین است، اما تنها 2 دهم درصد گازهای گلخانه ای دنیا را CO2 تشکیل می دهد.

شفیع پور رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم محیط زیست با تأکید بر اینکه موضوع تغییر اقلیم برمبنای یک رخداد علمی مطرح شده است، گفت: دمای زمین روبه افزایش است و ازآنجایی که یک طرف مباحث علمی جهان مربوط به اقتصاد است، بدون تردید این مسئله بر روی اقتصاد تأثیرگذار خواهد بود و گرمایش زمین از مهم ترین رکن های تصمیم گیری در آینده کشورها می شود.

وی با اشاره به اینکه از زمان شکل گیری توافق پاریس سالانه 20 هزار میلیارد دلار در بخش انرژی جهان سرمایه گذاری می شود، ابراز داشت: از این مقدار تنها حدود 2 هزار میلیارد دلار در بخش انرژی های فسیلی هزینه شده و مابقی مربوط به انرژی های تجدیدپذیر است، یعنی موضوعی که تا چند سال پیش وجود نداشت، امروز مبنای سرمایه گذاری قرار گرفته است.

استفاده ازگاز طبیعی گام اختصاصی ایران برای مقابله با تغییرات اقلیمی شفیع پور اظهار داشت: در موضوع انرژی، جهان سه گام را دنبال می کند که در ایران یک گام جدید میان گام دوم و سوم وجود دارد که به واسطه منافع ملی است.

گام نخست این است که کمتر مصرف کنیم، سپس جهان بر روی راندمان بالاتر مصرف تأکید دارد و پس ازآن به سمت انرژی های تجدیدپذیر حرکت می کند.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم محیط ز یست ادامه داد: ما در ایران در تطابق با مزیت های ملی مان بر روی استفاده گسترده از فناوری های پیشرفته گاز طبیعی تأکید داریم و سپس به سمت انرژی های تجدیدپذیر می رویم، البته ممکن است این حرکات موازی باشد.

وی یادآور شد: شرکت کنندگان در توافق پاریس به دنبال تحقق سه هدف هستند، نخست آنکه کنوانسیون تغییرات آب و هوایی به صورت ارتقایافته اجرا شود به گونه ای که تا پایان قرن 21 افزایش دما زیر 2 درجه سیلسیوس نگه داشته شود، ضمناً امنیت غذایی و مبارزه با فقر را هم در نظر گرفته اند.

هدف سوم حصول اطمینان از استمرار تخصیص جریان های مالی در همه کشورها برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای است.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم محیط زیست ادامه داد: در مقابل تعهد کشورهای توسعه یافته، کشورهای درحال توسعه تنها تعهد ارائه گزارش ملی را دادند که عمدتاً دارای سه رکن میزان انتشار و نوع گاز، منابع جذب و برنامه های پیش روست که باید سعی کنند به صورت داوطلبانه و با ایجاد انگیزه های اجتماعی، کاهش گازهای گلخانه ای را به اولویت های ملی شان تبدیل کنند.

ماجرای اعلام داغ ترین نقطه جهان در ایران از سوی مجله نیچر شفیع پور با تأکید بر اینکه کشور ما متأثر از گرمایش جهانی بوده و میانگین افزایش دما در ایران یک و نیم برابر جهان گزارش شده است، گفت: طبق گزارش مجله نیچر داغ ترین نقطه جهان در سال 2016 در استان بوشهر ثبت شده است، به گونه ای که دمای حسی بالای 60 درجه بوده و طبق گزارش همان مقاله عنوان شده است که تا سال 2030 نوار طرفین خلیج فارس در محیط باز غیرقابل سکونت خواهد شد.

اردکانی نیز با تأکید بر این مسئله که دیتاهای اندازه گیری هوا در بسیاری از کشورها مثل ایران صحیح نیست، گفت: دمای اندازه گیری شده از سوی این دستگاه ها عمدتاً غلط است.

وی با طرح این سؤال که آیا محل این اندازه گیری ذکر شده است، گفت: باید از مسئولان پرسید چرا منطقه ما تحت تأثیر این تغییرات آب و هوایی گرمایش زمین قرار گرفته است؟ زمانیان تأکید کرد: قطعاً این اندازه گیری در ایستگاه هواشناسی نبوده است؛ چراکه اعلام نشده و هیچ گاه بوشهر گرم ترین نقطه ایران نبوده است.

احتمالاً این اندازه گیری بر اساس داده های ماهواره ای بوده که عمدتاً خطا دارد.

تصویب سیاست های کلی محیط زیست در ایران پیش از امضای توافق نامه پاریس شفیع پور در ادامه اظهار داشت: فارغ از بود یا نبود توافق نامه پاریس یا پروتکل کیوتو، مسئولان سیاسی با توجه به منافع ملی، مسیری را تحت عنوان سیاست های کلی محیط زیست (بر مبنای ابلاغیه مقام معظم رهبری) و مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 26 آبان 96 مطرح کردند که این مصوبه یک ماه قبل از تولد توافق نامه پاریس بوده است.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم دانشگاه تهران با اشاره به سیاست پنجم این مصوبه گفت: مدیریت تغییرات اقلیمی در این سیاست ها از سوی مقام معظم رهبری موردتوجه قرار گرفته و در سیاست هشتم به گسترش اقتصاد سبز و صنعت کم کربن تأکید شده است.

سیاست پانزدهم نیز بر تقویت دیپلماسی محیط زیست با بهره گیری از فرصت ها و مشوق های محیط زیستی برای حرکت به سمت اقتصاد کم کربن اشاره دارد.

اردکانی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به این اهداف تمامی کشورهای منطقه باید همکاری داشته باشند؛ چراکه آب و هوای جهانی متأثر از تمامی مناطق جهان است.

به گفته وی جنگ های داخلی عراق و سوریه اتمسفر ما را آلوده کرده است و تغییراتی که در اقیانوس هند و دریای عرب ایجاد شده موجب کاهش بارش ها شده است و باید این مسئله مورد تحقیق قرار بگیرد.

این استاد برجسته هواشناسی با بیان اینکه اطلاعات IPCC تنها بر مبنای انتشار CO2 تنظیم شده است، گفت: بر اساس این گزارش ها CO2 تا قرن 21، 970 PMM اندازه گیری شده اما درباره متان، اکسید نیتروژن و دیگر گازها که در افزایش گازهای گلخانه ای موثراند صحبتی نشده است.

به گفته وی وضعیت آب و هوایی منطقه ما مخصوص است و نمی توانیم با دیگر نقاط جهان آن را مقایسه کنیم.

برای مثال تغییرات زیادی که در اقیانوس هند ایجاد شده بر گرمایش آب و هوایی ما اثر گذاشته و سازمان هواشناسی باید به دنبال علت دقیق آن باشد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 27 اسفند 1396 ، کدخبر: 13961226001375 ، www.

farsnews.

com‏
کلید واژه ها: تغییرات اقلیمی - هواشناسی - سازمان هواشناسی - سازمان هواشناسی کشور - خبرگزاری فارس - برگزار - کشور - محیط زیست - جهان - خبرگزاری - ایران - پاریس - گازهای گلخانه ای - سازمان محیط زیست - دانشگاه - پیشکسوت - دانشگاه تهران - فارس - زیست - محیط - اقیانوس اطلس - ایالات متحده - جهانی - هوایی - تهران - تصمیم گیری - بزرگترین - علمی - اقیانوس - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
کلیه استخدامی های همدان - 6 اردیبهشت 97

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران/ محورهای شمشک-دیزین و ایلام-ایوان تا اطلاع ثانوی مسدود هستند

اوقات شرعی امروز پنجشنبه ، ششم اردیبهشت ماه

وضعیت جوی استان یزد

بلندترین آبشار آسیا در الیگودرز (عکس)

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران/مسدود شدن چند محور

اختصاص 405 دستگاه اتوبوس برای ایام چراغ برات در مشهد

بسیاری از کودکان دو شیفته کار می کنند

برگزاری نماز جماعت در سطح 90 مسجد بروجرد

آگهی استخدام مهندس عمران و معماری - استخدام امروز 6 اردیبهشت 97

جذب سرباز معلم در آموزش و پرورش خراسان رضوی

تهدید دانش آموزان با سرنگ آلوده

برگزاری جشن تکلیف 800 دانش آموز دختر در اردبیل

تجهیز محیط بانان لرستان به جلیقه های ضد گلوله

ساماندهی 1600 مداح در استان اردبیل

فراخوان پذیرش مشمولان برای خدمت در یک سازمان

طلوع نور؛ صفحه 264 سوره حجر آیات 32 تا 51

طبیعت منطقه گردشگری ریجاب

تشکر نیچروان بارزانی از ایران بابت بازگشایی مرزها

شهریه مدارس غیردولتی گران می شود

مصدومیت آرین روبن در دقیقه 8

کمبود 36 هزار نیرو در هنرستان ها درمهر97 / احتمال جبران نیرو با جذب حق التدریس و سرباز معلم

اوقات شرعی ششم اردیبهشت شیراز

آسمان فارس نیمه ابری همراه با گرد و غبار

زبان فارسی به امتحانات پایانی دوره متوسطه هامبورگ آلمان اضافه شد

نهایی شدن اصلاحیه اساسنامه انجمن اولیاء و مربیان

بازگشت فلامینگو ها به دریاچه ارومیه (عکس)

تاریخ پایان پرداخت جریمه غیبت سربازی اعلام شد

ارائه مشوق های کارفرمایی برای جذب نیروی جدید

درختان شیراز شناسنامه دار می شوند

موافقت پلیس با اجرای طرح ترافیک جدید

کمبود 36 هزار نیرو در هنرستان ها درمهر97 / احتمال جبران نیرو با جذب حق التدریس و سرباز معلم

هوای تهران هنوز به کیفیت سال قبل نرسیده است

کودکان ماهشهری به عمویشان سپرده شدند

مرگ تنها "خرس قطبی گرمسیری" در جهان+تصاویر

مرگ تنها "خرس قطبی گرمسیری" در جهان

آموزش ساخت 6 کاردستی زنبور با وسایل مختلف

دارندگان مجوز طرح ترافیک 96 تا پایان اردیبهشت جریمه نمی شوند

بارش ماهی در جاده پارک جنگلی گلپایگان

12 گل خارق العاده انفرادی

حال و هوای عبور از سطح یک دنباله دار معلق در فضا [تماشا کنید]

پرورش عادات مالی خوب در بچه ها

خیزش گرد و خاک در شرق و شمال شرق

باران 15 استان کشور را در برمی گیرد

سامانه بارشی فعالی وارد کشور می شود

رقابت نوجوانان برتر استان در جشنواره خوارزمی

برپایی نشست هم اندیشی تامین اجتماعی، توسعه، عدالت و دموکراسی در دانشگاه های خراسان شمالی

چالوس یک طرفه می شود

انتصاب اولین مدیر زن در تاریخ آموزش و پرورش یزد

7 پیشنهاد به وزیر آموزش و پرورش که دغدغه سنگینی کیف مدرسه دارد

مرحله قطبی مسابقات قرآن دانش آموزی در خرم‎آباد

مسجد جمکران برای خدمت به زائران نیمه شعبان آماده است

آخر هفته بارانی برای تهران

استخدام آموزش و پرورش خراسان رضوی (خبر جدید)

زورگیری از دانش آموزان با سرنگ آلوده

گزارش مکتوب...حرکت قطار شهری اهواز، شاید وقتی دیگر!

رندرهای منتشر شده از سامسونگگلکسی +A6 در رنگ بندی های آبی و طلایی

گزارش مکتوب...راه اندازی قطار شهری اهواز، شاید وقتی دیگر!

استخدام مربی بهداشت مدارس سال 97 (خبر جدید)

جزییات گرانی شهریه مدارس غیردولتی

مانور ساعت صفر در سلماس برگزار شد

طرح پایش سلامت شهرداری منطقه دو کلید خورد

درختان شیراز شناسنامه دار می شوند

معاون عمرانی شهردار قم: محور پردیسان-کهک 20 روز دیگر بازگشایی می شود

آموزش ساخت دستبند های دخترانه مهره ای

سامانه بارشی فعالی وارد کشور می شود

710 دانش آموز ابرکوهی، سن تکلیف خود را جشن گرفتند

بناهای غیرمجاز حریم دریاچه اوان الموت باید تخریب شوند

ممنوعیت های عجیب و غریب در ترکمنستان

کیفیت هوای 2 مرکز استان کشور ناسالم شد

اجرای طرح جزیره سبز، روستای پاک در قشم

کشف آثار تاریخی دوره های اشکانی و ساسانی در پارسیان

بناهای غیرمجاز حریم دریاچه اوان الموت باید تخریب شوند

710 دانش آموز ابرکوهی، سن تکلیف خود را جشن گرفتند

استخدام شرکت پخش زاگرس در استان اصفهان

بدرقه متفاوت روحانی در تبریز +تصاویر

پایتخت بارانی می شود

معرفی بهترین تفریحات جزیره کیش

اخطاریه سازمان هواشناسی برای سه روز آینده

قانون جریمه مشمولان غایب تا پایان سال 97 اجرا می شود

آمادگی شورای شهر برای کمک به توسعه متروی تهران

شهرکرد زیر نگاه دوربین های کنترل ترافیک + فیلم

اجرای طرح «ختم قرآن در 6 دقیقه» در مدارس/تشکیل حلقه های قرآنی در 1500 مدرسه

مرگ تنها "خرس قطبی گرمسیری" در جهان

سامانه بارشی فعالی وارد کشور می شود/ آخر هفته بارانی برای تهران

فرار از انگلیسی به آغوش روسی

114 واحد صنعتی و خدماتی استان تهران به سیستم پایش لحظه ای تجهیز شده اند

آموزش رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا

باران 15 استان کشور را در برمی گیرد

طرح سفیران سلامت: آموزشهای خود مراقبتی به دانش آموزان همدانی +گزارش

فارس از وضعیت آب وهوا گزارش می دهد فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور/ احتمال آب گرفتگی معابر و سیلابی شدن رود خانه ها

450 دانش آموز خراسان شمالی در جشنواره خوارزمی رقابت می کنند

جامعه شناسی مرز

جشنواره خاتم شناسی در چاهک خاتم

450 دانش آموز خراسان شمالی در جشنواره خوارزمی رقابت می کنند

احداث پل معلق پلدختر مطالبه جدی مردم و مسئولان است

جشن عید فطر به تقویم مدارس شهر نیوراشل آمریکا افزوده شد

استخدام مترجم در آژانس هواپیمایی گردشگران اصفهان

راه اندازی دوربین ثبت تخلف در معابر سمنان 

احداث پل معلق پلدختر مطالبه جدی مردم و مسئولان است

ایران 1/5 برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است

ایران 1/5 برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است