مطالب مرتبط:
افزایش تولید نفت ایران برای رقبای اوپکی مشکل ساز نیست
افزایش تولید نفت ایران برای رقبای اوپکی مشکل ساز نیست
افزایش سقف برداشت ازخودپردازهای بانک ایران زمین
گیلان از فردا شاهد افزایش محسوس دما خواهد بود
آمریکا با افزایش تولید نفت در صدد فتح بازار های جهانی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 03:102018-03-18اجتماعي

ایران 1/5 برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است


میزگرد تخصصی «تغییرات اقلیمی، باورها و بایدها» درباره تغییرات اقلیمی در ایران و جهان و تعهدات کشورمان در معاهده آب و هوای پاریس با حضور سه تن از کارشناسان این حوزه در خبرگزاری فارس برگزار شد.

- میزگرد تخصصی تغییرات اقلیمی، باورها و بایدها درباره تغییرات اقلیمی در ایران و جهان و تعهدات کشورمان در معاهده آب و هوای پاریس با حضور سه تن از کارشناسان این حوزه در خبرگزاری فارس برگزار شد.

: اختلاف عقیده بین کارشناسان هواشناسی و محیط زیست بر سر تغییرات اقلیمی مبحثی است که شاید در وهله اول یک مسئله صرف آکادمیک به شمار آید، اما وقتی صحبت از تصمیم گیری های کلان حاکمیتی کشورها در این زمینه در میان باشد، نمی توان صرفا مسئله را دانشگاهی فرض کرد.

در این میان بحث معاهده آب و هوایی پاریس و خروج ایالات متحده به عنوان بزرگترین تولیدکننده گازهای گلخانه ای در جهان، بر اساس شعارهای انتخاباتی ترامپ نقطه عطفی در این زمینه به شمار می آید.

در کشور ما نیز نظرات متفاوتی در این زمینه مطرح است.

برای یررسی آرای متضارب این حوزه میزگرد تغییرات اقلیمی، باورها و بایدها با حضور حسین اردکانی استاد پیشکسوت هواشناسی و از بنیانگذاران سازمان هواشناسی کشور، محمدتقی زمانیان استاد رشته هواشناسی و عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی تهران و قائم مقام اسبق سازمان هواشناسی کشور و مجید شفیع پور رییس مؤسسه ملی تغییرات اقلیمی و محیط زیست دانشگاه تهران و رییس پیشین امور بین الملل سازمان محیط زیست در خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این نشست پیرامون تغییرات اقلیمی در جهان و ایران و همچنین تعهدات کشورمان در معاهده آب و هوایی پاریس بحث شد.

در ابتدای نشست حسین اردکانی با اشاره به تجربه 60 ساله اش در زمینه هواشناسی ابراز داشت: تغییرات اقلیمی را می توان در سه مقیاس خرد، میانه و کلان تقسیم کرد.

تغییر اقلیم در مقیاس کلان غیر ممکن است استاد پیشکسوت هواشناسی بابیان اینکه به تغییر اقلیم در مقیاس خرد و میان مقیاس موافق هستم گفت: نمی توان تغییرات اقلیمی در مقیاس کلان را قبول کرد؛ چراکه تغییرات اقلیمی در این مقیاس بستگی به گردش کلی جو دارد و از نظر علمی این گردش تغییرناپذیر است و با هر دستکاری بشری بازهم پس از کمی تغییر، به حالت تعادل خودش بازمی گردد.

وی ادامه داد: این گردش کلی با معادلات گسترده ای در حدود سال 1860 (پس از جنگ جهانی دوم) نوشته شده است و بر این اساس اگر گردش قطبی (تا 60 درجه زمین) را در نظر بگیریم که کمی از حالت یخی خارج می شود، گاهی سیستم های جوی که از روی اقیانوس اطلس به سمت قطب می روند و هوای گرم را از روی اقیانوس حمل می کنند، موجب تغییراتی در پوشش یخ و برف قطب می شود، تحقیقات در این زمان نشان می دهد پوشش یخ و برف نسبت به 10 سال پیش از این زمان از نظر عمق کم و هم سطح پوششی کم شده است.

اردکانی تصریح کرد: بنابراین می توان گفت تغییرات اقلیمی بر روی یخ های قطبی اثر داشته اما اینکه سلول بین قطب و 60 درجه زمین را تغییر دهد قابل قبول نیست.

وی با اشاره به اینکه میان 60 درجه تا 30 درجه و 30 درجه تا خط استوا هم سلول هایی وجود دارد که غیرقابل تغییر هستند، گفت: بنابراین نمی توانیم تغییرات در بزرگ مقیاس را در حوزه آب و هوایی را قبول کنیم.

6 محور اصلی مطرح شده از سوی مدعیان تغییرات آب و هوایی مبنای علمی ندارد محمدتقی زمانیان عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی جهانی با اشاره به اینکه مسئله تغییر اقلیمی که در جهان مورد توجه قرار گرفته است بر محور گرم شدن کره زمین بنا شده است، اظهار داشت: کسانی که این مسئله را مطرح می کنند حدود 6 محور اصلی را برمی شمرند که عبارتند از بالا رفتن دمای زمین که موجب آب شدن یخ های قطبی شده این امر با افزایش سطح آب دریاها، چرخش عمومی جو را دچار تغییراتی کرده که موجب تغییرات حاد در هواشناسی می شود و بنابراین محورها پیش بینی ها نشان می دهد تا پایان سال 2100 دمای زمین 7 درجه سیلسیوس افزایش می یابد که به عقیده من این محورها مبنای علمی ندارد.

در ادامه مجید شفیع پور رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه گرمایش جهانی برگرفته از مشاهدات و اندازه گیری هاست، گفت: افزایش تواتر رخ دادهای جوی در دهه 80 میلادی باعث نگرانی جامعه جهانی شد.

طوفان ها، خشک سالی ها، افزایش سطح آب های بین المللی، سیل، بازگشت و ظهور برخی بیماری ها، خودسوزی جنگل ها و.

که موسوم به رخدادهای هواشناسی فوق العاده هستند، دلیل این نگرانی ها بود.

شفیع پور اظهار داشت: این نگرانی ها باعث تشکیل یک هیئت بین الدولی تغییرات آب و هوایی (IPCC) متشکل از هزار نفر از فرهیختگان و دانشمندان سراسر جهان در سازمان جهانی هواشناسی تشکیل شود.

به گفته رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران 90 درصد اعضای IPCC به این نتیجه رسیدند که مبنای محاسبات خود را در حوزه تغییرات اقلیم به سال 1850 میلادی (آغاز انقلاب صنعتی) قرار دهند بنابر این مبنای تاریخی میزان استفاده از سوخت های فسیلی که بسیار لجام گسیخته مصرف می شد، هم زمان با تغییر کاربری اراضی از زمین های مستعد کشاورزی و جنگلی مورد بررسی قرار گرفت تا مشخص شود، غلظت گازهای دی اکسید کربن در این مدت چقدر افزایش یافته است.

شفیع پور خاطرنشان کرد: جزیره مونالوآ در مجمع الجزایر هوایی به دلیل شرایط مناسب اندازه گیری به عنوان مرجع اندازه گیری موردقبول قرار گرفت و IPCC در نوامبر سال 2012 آخرین عدد غلظت دی اکسید کربن را نسبت به سال مرجع 1.

18 اعلام کرد که این روند از افزایش غلظت دی اکسید کربن، کاهش سطوح جنگلی، افزایش دمای کره زمین خبر می دهد و گفته می شود وجود گازهای موسوم به گازهای گلخانه ای دلیل تغییر بوده است.

ایران یک و نیم برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ایران یک و نیم برابر میانگین جهانی یعنی 1.

8 درجه به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی و وجود گازهای گلخانه ای افزایش دما داشته است، درحالی که میانگین افزایش دما در کره زمین 15 درجه سیلسیوس بوده، پیش بینی می شود که اگر همین روند تا قرن 21 ادامه یابد، دما حدود 5 درجه سیلسیوس تا پایان قرن 21 افزایش خواهد یافت.

وی افزود: عده ای از متخصصین اعلام کردند که ابا افزایش 5 درجه ای دمای زمین، رقابت جدی برای تأمین غذا در میان کشورها شکل می گیرد.

شفیع پور با اشاره به تشکیل کنوانسیون تغییرات آب و هوایی در سال 1992 اظهار داشت: در این کنوانسیون کشورهای توسعه یافته متعهد شدند که انتشار گازهای گلخانه ای را تا سال 2012 به سطح انتشار سال 1990 کاهش دهند.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران افزود: به دلیل عدم تحقق این خواسته در سال 1997 سومین کنفرانس تغییرات آب و هوایی در کیوتو شکل گرفت و مقرر شد کاهش گازهای گلخانه ای شتاب بیشتری بگیرد و تا سال 2012 به صورت میانگین 5.

2- درصد نسبت به سال 1990 کاهش تولید داشته باشند.

ازآنجایی که این تعهد هم اجرایی نشد، در توافق نامه پاریس که ذیل کنوانسیون در سال 2015 به امضا رسید، مقرر شد تا تمامی کشورها برای رسیدن به این مقصود تعهداتی داشته باشند تا غلظت دی اکسید کربن پایین تر بیاید.

زمانیان بابیان اینکه نمی توان افزایش دمای زمین را بر مبنای گزارش های ایستگاههای هواشناسی قبول کرد گفت: اندازه گیری های امروزه را با 50 سال قبل قیاس نیست، بسیاری از ایستگاه های هواشناسی وضعیت اولیه خودشان را ندارند.

وی با اشاره به اینکه منابع گرمایشی تهران نسبت به 50 سال گذشته حدود هزار برابر افزایش یافته است، ابراز داشت: بسیاری از ایستگاه های هواشناسی در مناطق نامناسب و در معرض منابع گرمایشی قرار گرفته اند.

این وضعیت در کشورهای دیگر هم وجود دارد، پس نمی توان به اعداد و ارقام ارائه شده از ایستگاه های هواشناسی اعتماد کرد و معتقد به افزایش دمای زمین شد.

عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی جهانی اظهار داشت: پیش بینی های انجام گرفته از سوی IPCC به چند دلیل قابل رد است؛ اول اینکه بسیاری از این پیش بینی ها هنوز اتفاق نیفتاده و یا نقض شده است، مثل افزایش سطح آب دریاها به 2 متر تا سال 2000 یا افزایش 5 متری آب دریاها تا سال 2010 که اتفاق نیفتاد.

مدل های آماری IPCC قابل استناد نیست وی ادامه داد: ایراد دومی که می توان به این فرضیات گرفت این است که مدل های اقلیمی مورد استفاده در IPCC آماری هستند و استفاده از روش های آماری در هواشناسی پذیرفته شده نیست؛ چراکه علم هواشناسی و علم آمار داده های متفاوتی دارند.

در هواشناسی داده ها محدود و در آمار بی نهایت است.

افزون بر این کیفیت داده ها در آمار به صورت تصادفی ارزیابی می شود درحالی که در هواشناسی هیچ کدام از داده ها تصادفی نیستند؛ علاوه بر این همبستگی در هواشناسی کاملاً بی معنی است.

پیش بینی در آمار احتمال است درحالی که در هواشناسی دقیق اندازه گیری می شود.

زمانیان در خصوص آب شدن یخ های قطبی نیز گفت: تمام فیلم های منتشرشده از وضعیت قطب مربوط به روزهای قطبی است.

روزهای قطبی درواقع تابستان قطب است که ممکن است در این فصل برف ها و یخ ها آب شوند.

این در شرایطی است که IPCC با استناد به آب شدن یخ های قطبی می گوید گرمایش رخ داده است، اما در همین سال ها بارش برف سنگینی در اسپانیا و مسکو گزارش شده که از دلایل نقض این ادعاست.

عضو سابق کمیته مشترک علمی سازمان هواشناسی جهانی ادامه داد: یخ های قطبی بخشی مربوط به اقیانوس منجمد شمالی هستند که اگر این یخ ها آب شود، درواقع در حجم اقیانوس باقی می ماند و عمده سطح قطب هم خشکی است که به دلیل سرمای موجود با برف پوشیده شده، پس نمی توان بالا آمدن آب را دلیل آب شدن یخ های قطبی دانست.

زمانیان بسیاری از مطالبی که درباره تغییرات اقلیمی مطرح می شود را از مسائل جانبی دانست و گفت: خودسوزی جنگل ها یا افزایش پدیده های حدی ازآنجاکه به نظام های جوی آسیبی وارد نمی کند را نمی توان دلیل گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی دانست.

600 فاکتور برای سنجش تغییرات اقلیمی دخیل هستند که بسیاری از آنها قابل اندازه گیری نیست وی بابیان اینکه عمده مدعیان تغییرات اقلیمی بر روی افزایش دما و تغییرات بارش تأکید دارد، گفت: اقلیم فراسنجش های مختلفی مرتبط با خودش دارد که حدود 600 فاکتور را شامل می شود و تا به امروز برای حل این 600 فاکتور معادله ای حل نشده است که بگوییم افزایش دما باعث تغییرات اقلیمی می شود.

این استاد رشته هواشناسی جهانی تأکید کرد: دلایل بسیاری داریم که مشخص کنیم اقلیم تغییر نمی کند، مثل اینکه تابش خورشید عمدتاً در مناطق حاره به زمین می رسد، طوفان های موسمی سازوکار گرمایی نهان و غیر حسی و.

از دیگر عوامل هستند که اجازه نمی دهند گرما به عرض های بالاتر منتقل شوند، مثل پدیده النینو که باعث می شود در همه جای جو تعادل ایجاد شود.

نباید وضعیت آب و هوایی را با تغییر اقلیم خلط کنیم زمانیان با اشاره به اینکه نباید وضعیت آب و هوایی را با تغییر اقلیم خلط کنیم، گفت: اگر یک بار در عربستان برف ببارد، این مسئله معنای تغییر اقلیم ندارد مگر اینکه 50 سال به صورت متوالی در این منطقه برف باریده شود.

وی بابیان اینکه CO2 به عنوان متهم ردیف اول تغییرات آب و هوایی از سوی IPCC شناخته می شود، ابراز داشت: می گویند CO2 ای که بشر ایجاد می کند عامل گرمایش زمین است، اما تنها 2 دهم درصد گازهای گلخانه ای دنیا را CO2 تشکیل می دهد.

شفیع پور رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم محیط زیست با تأکید بر اینکه موضوع تغییر اقلیم برمبنای یک رخداد علمی مطرح شده است، گفت: دمای زمین روبه افزایش است و ازآنجایی که یک طرف مباحث علمی جهان مربوط به اقتصاد است، بدون تردید این مسئله بر روی اقتصاد تأثیرگذار خواهد بود و گرمایش زمین از مهم ترین رکن های تصمیم گیری در آینده کشورها می شود.

وی با اشاره به اینکه از زمان شکل گیری توافق پاریس سالانه 20 هزار میلیارد دلار در بخش انرژی جهان سرمایه گذاری می شود، ابراز داشت: از این مقدار تنها حدود 2 هزار میلیارد دلار در بخش انرژی های فسیلی هزینه شده و مابقی مربوط به انرژی های تجدیدپذیر است، یعنی موضوعی که تا چند سال پیش وجود نداشت، امروز مبنای سرمایه گذاری قرار گرفته است.

استفاده ازگاز طبیعی گام اختصاصی ایران برای مقابله با تغییرات اقلیمی شفیع پور اظهار داشت: در موضوع انرژی، جهان سه گام را دنبال می کند که در ایران یک گام جدید میان گام دوم و سوم وجود دارد که به واسطه منافع ملی است.

گام نخست این است که کمتر مصرف کنیم، سپس جهان بر روی راندمان بالاتر مصرف تأکید دارد و پس ازآن به سمت انرژی های تجدیدپذیر حرکت می کند.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم محیط ز یست ادامه داد: ما در ایران در تطابق با مزیت های ملی مان بر روی استفاده گسترده از فناوری های پیشرفته گاز طبیعی تأکید داریم و سپس به سمت انرژی های تجدیدپذیر می رویم، البته ممکن است این حرکات موازی باشد.

وی یادآور شد: شرکت کنندگان در توافق پاریس به دنبال تحقق سه هدف هستند، نخست آنکه کنوانسیون تغییرات آب و هوایی به صورت ارتقایافته اجرا شود به گونه ای که تا پایان قرن 21 افزایش دما زیر 2 درجه سیلسیوس نگه داشته شود، ضمناً امنیت غذایی و مبارزه با فقر را هم در نظر گرفته اند.

هدف سوم حصول اطمینان از استمرار تخصیص جریان های مالی در همه کشورها برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای است.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم محیط زیست ادامه داد: در مقابل تعهد کشورهای توسعه یافته، کشورهای درحال توسعه تنها تعهد ارائه گزارش ملی را دادند که عمدتاً دارای سه رکن میزان انتشار و نوع گاز، منابع جذب و برنامه های پیش روست که باید سعی کنند به صورت داوطلبانه و با ایجاد انگیزه های اجتماعی، کاهش گازهای گلخانه ای را به اولویت های ملی شان تبدیل کنند.

ماجرای اعلام داغ ترین نقطه جهان در ایران از سوی مجله نیچر شفیع پور با تأکید بر اینکه کشور ما متأثر از گرمایش جهانی بوده و میانگین افزایش دما در ایران یک و نیم برابر جهان گزارش شده است، گفت: طبق گزارش مجله نیچر داغ ترین نقطه جهان در سال 2016 در استان بوشهر ثبت شده است، به گونه ای که دمای حسی بالای 60 درجه بوده و طبق گزارش همان مقاله عنوان شده است که تا سال 2030 نوار طرفین خلیج فارس در محیط باز غیرقابل سکونت خواهد شد.

اردکانی نیز با تأکید بر این مسئله که دیتاهای اندازه گیری هوا در بسیاری از کشورها مثل ایران صحیح نیست، گفت: دمای اندازه گیری شده از سوی این دستگاه ها عمدتاً غلط است.

وی با طرح این سؤال که آیا محل این اندازه گیری ذکر شده است، گفت: باید از مسئولان پرسید چرا منطقه ما تحت تأثیر این تغییرات آب و هوایی گرمایش زمین قرار گرفته است؟ زمانیان تأکید کرد: قطعاً این اندازه گیری در ایستگاه هواشناسی نبوده است؛ چراکه اعلام نشده و هیچ گاه بوشهر گرم ترین نقطه ایران نبوده است.

احتمالاً این اندازه گیری بر اساس داده های ماهواره ای بوده که عمدتاً خطا دارد.

تصویب سیاست های کلی محیط زیست در ایران پیش از امضای توافق نامه پاریس شفیع پور در ادامه اظهار داشت: فارغ از بود یا نبود توافق نامه پاریس یا پروتکل کیوتو، مسئولان سیاسی با توجه به منافع ملی، مسیری را تحت عنوان سیاست های کلی محیط زیست (بر مبنای ابلاغیه مقام معظم رهبری) و مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 26 آبان 96 مطرح کردند که این مصوبه یک ماه قبل از تولد توافق نامه پاریس بوده است.

رییس مؤسسه ملی تغییر اقلیم دانشگاه تهران با اشاره به سیاست پنجم این مصوبه گفت: مدیریت تغییرات اقلیمی در این سیاست ها از سوی مقام معظم رهبری موردتوجه قرار گرفته و در سیاست هشتم به گسترش اقتصاد سبز و صنعت کم کربن تأکید شده است.

سیاست پانزدهم نیز بر تقویت دیپلماسی محیط زیست با بهره گیری از فرصت ها و مشوق های محیط زیستی برای حرکت به سمت اقتصاد کم کربن اشاره دارد.

اردکانی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به این اهداف تمامی کشورهای منطقه باید همکاری داشته باشند؛ چراکه آب و هوای جهانی متأثر از تمامی مناطق جهان است.

به گفته وی جنگ های داخلی عراق و سوریه اتمسفر ما را آلوده کرده است و تغییراتی که در اقیانوس هند و دریای عرب ایجاد شده موجب کاهش بارش ها شده است و باید این مسئله مورد تحقیق قرار بگیرد.

این استاد برجسته هواشناسی با بیان اینکه اطلاعات IPCC تنها بر مبنای انتشار CO2 تنظیم شده است، گفت: بر اساس این گزارش ها CO2 تا قرن 21، 970 PMM اندازه گیری شده اما درباره متان، اکسید نیتروژن و دیگر گازها که در افزایش گازهای گلخانه ای موثراند صحبتی نشده است.

به گفته وی وضعیت آب و هوایی منطقه ما مخصوص است و نمی توانیم با دیگر نقاط جهان آن را مقایسه کنیم.

برای مثال تغییرات زیادی که در اقیانوس هند ایجاد شده بر گرمایش آب و هوایی ما اثر گذاشته و سازمان هواشناسی باید به دنبال علت دقیق آن باشد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 27 اسفند 1396 ، کدخبر: 13961226001375 ، www.

farsnews.

com‏
کلید واژه ها: تغییرات اقلیمی - هواشناسی - سازمان هواشناسی - سازمان هواشناسی کشور - خبرگزاری فارس - برگزار - کشور - محیط زیست - جهان - خبرگزاری - ایران - پاریس - گازهای گلخانه ای - سازمان محیط زیست - دانشگاه - پیشکسوت - دانشگاه تهران - فارس - زیست - محیط - اقیانوس اطلس - ایالات متحده - جهانی - هوایی - تهران - تصمیم گیری - بزرگترین - علمی - اقیانوس - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
حال و هوای سحرگاه امروز قبرستان بقیع+ فیلم

پروین فرشچی: دو تابعیتی نیستم

سامانه جدید هوشمند برای گشتی های پلیس +عکس

آغاز ساخت آب شیرین کن در چوئبده

دختران شین آبادی برای درخواست کارت ملی به دفاتر استانی ثبت احوال مراجعه کنند

14 ازدواج پایدار هالیوودی که می تواند سرلوحه تان باشد!

اجرای طرح تشدید با مخدوشی پلاک موتورسیکلت ها از فردا

از فردا؛ ممنوعیت ورود موتور و کامیون به تونل های شهری

اتاقک شیشه ای کوه آلپ+ تصاویر

دانش آموزان تیزهوش، بهترین های کنکور را معرفی کردند

دانشجویان با مهارت عملی آشنا نیستند

هجوم مهاجران به مازندران

عملیات اجرایی پروژه تاسیسات آبرسانی بندر چوئبده آغاز شد

دانشجویان با مهارت عملی آشنا نیستند

نگرانی از کاهش جمعیت دانش آموزی در رشته «ریاضی»

ترافیک در کندوان و هراز سنگین است

جوانان در کنار رقابت ورزشی به پاکیزگی نفس بکوشند

روزهای گرم البرز ماندگار است

معرفی آزمون تولیمو TOLIMO و شیوه برگزاری

ترافیک در کندوان و هراز سنگین است

گشتی های پلیس به یک سامانه جدید هوشمند مجهز می شوند + عکس

معرفی غار کهک قم +تصاویر

کاهش شعاع دید در خوزستان/ گرد و خاک تا فردا ادامه خواهد داشت

بزرگداشت شاهچراغ (ع) فرصتی برای تبیین آموزه های معنوی

ترافیک سنگین محور هراز و کندوان در مازندران

اینجا «سرطان» می کارند/ عکس

اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه در پایتخت

ترافیک سنگین محور هراز و کندوان در مازندران

تداوم جو پایداربرای سه روز آینده

تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور

تصاویر دیدنی از زندگی مورچه ها

2500 هکتار موقوفه در خوی سنددار شد

کشف سه مومیایی به جای اسکندر مقدونی

طرح تشدید برخورد با مخدوشی پلاک موتور سیکلت ها از فردا در تهران

دانش آموزان در زیباسازی مدارس مشارکت می کنند + گزارش

2500 هکتار موقوفه در خوی سنددار شد

جایی آن دورها.../نگاهی به زندگی جذاب قبیله ای در بوتان/تصاویر

خلبان دوربین به دست و ثبت تصاویری جالب از رعد و برق

فستیوالی پر از رنگ مخصوص خانم ها!/تصاویر

برگزاری نشست بررسی مشکلات شهر ویس شهرستان باوی

وزش شدید باد در شمال شرق و شرق کشور

دریاچه بیابان شده ارومیه!

هوای پایتخت با شاخص 72 سالم است

اصفهان نیازمند افزایش پاتوق های فرهنگی استقبال شورای شهر از طرح های فرهنگی

اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت

زائران پیاده حرم حضرت شاهچراغ (ع) - شیراز

نقش مفید « فرزندان بومرنگی » در روابط خانوادگی

راه اندازی سامانه نوبت دهی اینترنتی در شعب سازمان تأمین اجتماعی

اصفهان نیازمند افزایش پاتوق های فرهنگی/ استقبال شورای شهر اصفهان از طرح های فرهنگی

زمین چمن مصنوعی شهید باهنر ناحیه 2 ارومیه افتتاح شد

بهترین سن برای رفتن به مهدکودک

وزش شدید باد در شمال شرق و شرق کشور/کاهش 4 درجه ای دما در استان های ساحلی دریای خزر

دانشجویان علاقه ای به مطالعه کتاب های درسی ندارند

تور رسانه ای پویش امامزادگان سرزمین من در آذربایجان غربی برگزار شد

فخر فروشی بچه پولدارها با اتومبیل های لاکچری+ عکس

گزارش تکان دهنده ایسنا: اینجا «سرطان» می کارند (+ عکس)

آغاز طرح ناظرین میدانی مدارس و مراکز غیر دولتی در مازندران

امامزاده ای که سال ها بعد از مرگ هم پیکرش سالم ماند!

اجرای طرح اردوهای جهادی در 18 روستای بردسکن

زمین چمن مصنوعی شهید باهنر ناحیه 2 ارومیه افتتاح شد

مسافران تابستانی

دمای فردا در مشهد،41 درجه سانتیگراد

مهاباد همچنان پذیرای مسافرانی از نقاط مختلف کشور

کنگره ملی امام زاده سید بهلول در خوی برگزار می شود

پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها در تهران

هوا در خراسان رضوی گرمتر می شود

طرح تشدید برخورد با مخدوشی پلاک موتور سیکلت ها از فردا در تهران

اجرای در طرح پویش اجتماعی ازدواج در یزد

هوا در خراسان رضوی گرمتر می شود

آغاز طرح جدید مقابله با موتور سواران متخلف

تشرف زائران دوچرخه سوار از اکبرآباد کوار به حرم حضرت شاهچراغ(ع)

گردشگران در گنجنامه

دمای هوای سمنان به بالای 40 درجه می رسد

تغییر روپوش دانش آموزان فقط با موافقت اولیا

روزهای گرم البرز ماندگار است

خدمت رسانی هیئات مذهبی در کوره پزخانه ها

نمایش وحدت شیعه و سنی در نقطه صفر مرزی زیر پرچم رضوی+ عکس

کار ارزشمند آستان قدس رضوی درجهان

واضح ترین تصویر از دومین قمر بزرگ منظومه شمسی

روزهای گرم البرز ماندگار است

جاده کرج- چالوس یک طرفه شد

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها از شنبه در تهران

گرمای هوا تا 20 مرداد ادامه دارد

تعهد خیران بستان آبادی برای ساخت 6 مدرسه

علت قرمز شدن دریاچه ارومیه چیست؟

تصویر زیبایی که فضانورد آلمانی از دریای خزر مخابره کرد

طرح جدید ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها/ با پوشاندن پلاک به شدت برخورد می شود

آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها

چشمه علی در حال جان دادن است+ عکس

تخلیه روزانه 300 تن زباله در مزارع تهران

رگبار و باران در بیشتر استان ها در دو روز آینده/ کاهش دما در استانهای ساحلی خزر

مراسم اختتامیه دومین کارگاه سوارکاری در رشت برگزار شد+تصویر

مسئولان آستان قدس را الگوی خود قرار دهند

رازمیان گرمترین شهر استان قزوین

قطار آموزش نانو به ایستگاه مدارس فنی وحرفه ای رسید

چراغ هایی که برای هوشمندسازی تهران روشن شد

اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت

رییس پلیس راهور تهران بزرگ خبر داد آغاز طرح ساماندهی پلاک موتورسیکلت ها از شنبه در تهران

ایران 1/5 برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است

ایران 1/5 برابر میانگین جهانی افزایش دما داشته است