مطالب مرتبط:
اصل موازنه منفی دکتر مصدق، سرآغاز ملی شدن نفت در ایران
اصل موازنه منفی دکتر مصدق، سرآغاز ملی شدن نفت در ایران
شورای وزارتی امنیت ملی عراق یادداشت همکاری اطلاعاتی با ایران را تصویب کرد
انتشار مجموعه «اعتماد آمریکایی» به مناسبت روز ملی شدن صنعت نفت
ورزشکاران ایران در شبکه های اجتماعی؛ 27 اسفند 1396
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 02:162018-03-18سياسي

به بهانه 24 اسفند، سالگرد تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران جمعیت فداییان اسلام و نهضت ملی شدن صنعت نفت


از جمله وقایع تاریخی ایران بین سال های 1320 تا 1332ه.

ش، می توان به نهضت ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد.

در این دهه، سازمان ها و جمعیت های سیاسی بسیاری ظهور یافتند که از برجسته ترین آن ها جمعیت فداییان اسلام است که تأثیر به سزایی در وقایعی چون ظهور و سقوط کابینه ها، - به بهانه 24 اسفند، سالگرد تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایرانجمعیت فداییان اسلام و نهضت ملی شدن صنعت نفت از جمله وقایع تاریخی ایران بین سال های 1320 تا 1332ه.

ش، می توان به نهضت ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد.

در این دهه، سازمان ها و جمعیت های سیاسی بسیاری ظهور یافتند که از برجسته ترین آن ها جمعیت فداییان اسلام است که تأثیر به سزایی در وقایعی چون ظهور و سقوط کابینه ها، وقایع آذربایجان و نهایتاً نهضت ملی شدن صنعت نفت داشت.

یکی از بحرانی ترین دوره های تاریخی ایران بین سال های 1320 تا 1332ه.

ش.

بوده است که می توان از وقایع این دوران به پیامدهای جنگ جهانی دوم، قیام 30 تیر1331ه.

ش، نهضت ملی شدن صنعت نفت و کودتای 28 مرداد 1332ه.

ش.

اشاره کرد.

در این دهه، ظهور و بروز گروه ها، سازمان ها و جمعیت های سیاسی و مقطعی بسیار چشم گیر بود که البته فعالیت آن ها خیلی به طول نیانجامید و یکی از برجسته ترین آن ها جمعیت فداییان اسلام است که تأثیر به سزایی در وقایعی چون ظهور و سقوط کابینه ها، وقایع آذربایجان و نهضت ملی شدن صنعت نفت داشت و بررسی تاریخ مبارزه های ایران در طی قرون گذشته به خصوص در قرن اخیر نشانگر این است که هر زمان آرمان ها و هدف های مبارزاتی رنگ و قالب مذهبی داشته، توانسته به عمیق ترین سطوح جامعه رخنه نموده و مبارزه از قشر معدود و محدود روشنفکران خارج شده و تمامی اقشار ملت را با خود همراه نموده و حرکت فداییان اسلام دارای چنین ویژگی بود.

عوامل ایجاد تفکر ملی کردن نفت پس از جنگ جهانی دوم، کشورهای استعماری درصدد دست یابی به منابع غنی ایران از جمله نفت، به رقابت با یک دیگر پرداختند.

در اواخر سال 1942 میلادی (1321ه.

ش.

) آمریکا با هدف بهره برداری از ذخایر نفتی جدید در کشورهای دیگر به خصوص در خاورمیانه سازمان ذخایر نفتی را تشکیل داد که این حرکت باعث نگرانی انگلستان و شوروی و ایجاد رقابت داخلی بین طرفداران ایشان برای تصویب قوانینی به نفع کشورهای ذی نفع شد.

وابستگان کشور شوروی به ویژه کمونیست ها در تکاپو بودند تا امتیازهای مختلف نفتی را به طور کامل به این کشور اعطا نمایند، هواداران انگلیس سعی بر خنثی نمودن اقدام های روس ها داشتند.

گروه سوم نیز با عنوان نخبگان تلاش برای هموار سازی ورود آمریکا با نقاب آزادی خواهی می کردند و آخرین گروه، معدود افرادی بودند که با تمام قوا با نفوذ هر قدرت خارجی به مبارزه و ستیز برخاسته بودند و جمعیت فداییان اسلام جزو گروه آخر بود که با رهبری سیدمجتبی نواب صفوی و همراهی یاران صدیق خود توانست هم زمان به مبارزه با رژیم پهلوی و مقام های وابسته به آن بپردازد و هم به عنوان بازوی اجرایی نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران نقش مؤثری ایفا کند.

تصویب ماده واحده ی 29 مهر 1326ه.

ش.

که در یکی از بندهای آن دولت را موظف نموده بود نسبت به امتیازهای کشورهای خارجی به خصوص شرکت نفت جنوب برای استیفای حقوق مردم ایران اقدام های مقتضی را انجام دهد، بهانه ی خوبی برای فعالیت بیش تر مذهبیون با هدف ملی شدن صنعت نفت گردید و بر جسارت نمایندگان اقلیت در مخالفت با قرارداد الحاقی گس گلشاییان در مجلس شورای ملی افزود.

نمایندگان اقلیت توانستند با مذاکره های مخالفت آمیز خود نسبت به گزارش سایت قطره و به نقل ازکمیسیون های دارایی، پیشه و هنر در اطراف نفت جنوب در جلسه ی عمومی مجلس شورای ملی و دفع الوقت مانع تصویب قرارداد پیشنهادی عباسقلی گلشاییان نماینده ی انگلستان بشوند و از سوی دیگر با آگاهی و تحریک افکار عمومی در رابطه با چپاول منابع نفتی توسط استعمارگران با انعقاد قراردادهای مختلف و اعطای امتیازها به آن ها در این زمینه، مبارزه از حالت پارلمانی به یک جهاد ملی تبدیل شد و پای روحانیت سیاسی شیعه به این صحنه کشیده شد.

آیت الله ابوالقاسم کاشانی که نماینده ی روحانیت سیاسی شیعه در آن زمان به شمار می رفت در جریان ملی شدن صنعت نفت با انتقادها و هشدارهای خود باعث روشنگری مردم و نگرانی شدید رژیم پهلوی گردید و زمانی که در نماز عید فطر در صحرای دولاب از دولت تازه کار عبدالحسین هژیر و انگلستان انتقاد کرد و اعلام داشت که: ملت مسلمان ایران تا قطع کامل ایادی استعمار انگلستان و استیفای حقیقی و جدّی حقوق ملت ایران از شرکت غاصب نفت جنوب به مبارزه ی سرسختانه ی خود ادامه داده و در راه تحقق بخشیدن به این هدف مقدس مذهبی و ملی از هیچ گونه فداکاری خودداری نخواهند کرد و یا در اعلامیه ی شدیدالحن بهمن 1327ه.

ش.

برضد شرکت نفت ایران و انگلیس خواستار لغو هرگونه امتیاز نفتی به کشورهای بیگانه شد.

حکومت پهلوی پس از ترور محمدرضا پهلوی در 15 بهمن 1327ه.

ش.

بدون هیچ دلیلی حضرت آیت الله کاشانی را دستگیر و به لبنان تبعید کرد ولی ایشان در تبعیدگاه نیز به فعالیت سیاسی خود برضد استعمارگری در ایران ادامه داد و از مردم خواست: راضی نشوند نفت را که باید عمده اصلاح بیچارگی این ملت لخت و گرسنه شود به رایگان به نفع اجنبی داده شود و شرکت نفت علاوه بر آنچه از گذشته داده است و می خواهد پایمال کند، سعی دارد تمامی اراضی نفت خیز جنوب کشور را که جزو امتیازش نیست در قرارداد جدید گس گلشاییان جزو امتیازاتش نماید.

روند ائتلاف فداییان اسلام، روحانیت و ملیون در انتخابات دوره ی شانزدهم مجلس شورای ملی در زمان برگزاری شانزدهمین دوره یانتخابات مجلس شورای ملی و اولین دوره ی سنا، محمدرضا پهلوی به علت عدم درگیری با انگلستان در مسأله ی نفت و افزایش وابستگی وی به آمریکا کم کم پشتیبانی مردمی خود را از دست داد و شاه برای قرار گرفتن در رأس مخروط حکومت، همه ی تدابیر را به کار بست و برای حفظ حکومت خود منوچهر اقبال وزیر کشور را مأمور نمود تا کرسی های مجلس را فقط از نمایندگان مورد نظر شاه پرکند تا هیچ کدام از مخالفین رژیم نتوانند به مجلس شورای ملی راه یابند و همین امر موجب نگرانی مردم و مبارزین ملی مذهبی گردید.

در چنین شرایطی، ورود جمعیت فداییان اسلام به صحنه یمبارزه های سیاسی در این دوره تحولات سیاسی جامعه را به گونه ای دیگر رقم زد و آن ها با تمام قدرت وارد صحنه یسیاسی و مبارزاتی شدند.

هنگامی که عبدالحسین هژیر وزیر دربار تصمیم داشت تا با ترفند و تقلب در انتخابات، نامزدهای انتخابی مذهبیون و مورد تأیید آیت الله کاشانی و پذیرش نواب صفوی را از لیست خارج کند و انتخابات را مطابق میل حکومت خاتمه دهد، جمعیت فداییان اسلام در ائتلاف با جبهه یملی تازه تأسیس شده، هژیر را ترور و انتخابات را باطل کرد و این قضیه باعث گردید که رژیم عقب نشینی کرده و در روز 19 آبان ابطال انتخابات تهران توسط انجمن مرکزی اعلام شود.

نواب صفوی رهبر فداییان اسلام، آیت الله کاشانی را یک روحانی مبارز و خادم به اسلام می دانست و با پیشنهاد ایشان مبنی بر ورود در امر برگزاری انتخابات دوره یشانزدهم موافقت نموده و در زمینه یموفقیت نمایندگان مورد تأیید آیت الله کاشانی که عبارت بودند از: محمد مصدق، علی شایگان، مظفر بقایی، ابوالحسن حائری زاده، عبدالقدیر آزاد، جمال امامی، محمود نریمان، محمدصادق طباطبایی، جواد مسعودی و حسین مکی از هیچ گونه اقدامی فروگذاری نکرد و با همکاری سایر اعضای فداییان اسلام وظیفه یحفاظت شبانه روزی از صندوق های رأی گیری را بر عهده گرفت و سرانجام در 22 فروردین 1329ه.

ش.

انجمن نظارت بر انتخابات تهران آقایان: آیت الله ابوالقاسم کاشانی، دکتر محمد مصدق، دکتر مظفر بقایی، عبدالقدیر آزاد، جمال امامی، علی شایگان، محمود نریمان، حسین مکی، اللهیار صالح، کریم سنجابی و کاظم حسیبی نمایندگان ملی مذهبیون را با اکثریت آرا به مجلس شانزدهم فرستاد.

در این برهه، حسنعلی منصور با نیات دوگانه، از یک سو آیت الله کاشانی را از تبعید لبنان با هدف جلب حمایت مذهبیون به مجلس شورای ملی و ایران دعوت کرد و از سوی دیگر با ارایه یقرارداد الحاقی گس ساعد به مجلس، در پی خوش خدمتی به اربابان بیگانه یخود بود.

بازگشت آیت الله کاشانی، همکاری و هماهنگی ایشان با فداییان اسلام، نواب صفوی و جبهه یملی و نیز استقبال پرشور مردم از وی که بیانگر اعتماد و اتکای مردم به روحانیون و مذهبیون بود، انگلستان را نگران تر از همیشه کرده بود.

لایحه یپیشنهادی منصور به مجلس شورای ملی با مخالفت نمایندگان ملی و کمیسیون نفت روبه رو گردید.

هم چنین آیت الله کاشانی در مخالفت با این لایحه در پیامی به مجلس شورای ملی اعلام کرد: اکنون نیز به تکلیف دینی و ملی و وظیفه ی اجتماعی بار دیگر به وسیله ی مجلس شورای ملی عقاید ملت ایران را در چند جمله به سمع و نظر عالمیان می رسانم، اولاً نفت ایران متعلق به ملت ایران است به هر ترتیبی که بخواهند نسبت به آن رفتار می کنند و قرارداد غیرقانونی که با اکراه و اجبار تحمیل شود هیچ نوع ارزش قضایی ندارد و نمی تواند ملت ایران را از حقوق مسلم خود محروم کند.

در نتیجه با این پیام و شعله ور کردن فکر ملی شدن صنعت نفت در تمام آحاد جامعه برای دولت منصور چاره ای جز استعفا نماند.

دولت حاجی علی رزم آرا پس از حسنعلی منصور، حکومت پهلوی با نظر دولت های انگلیس و آمریکا، حاجی علی رزم آرا را به عنوان نخست وزیر و رییس دولت در تاریخ 15 تیر 1329ه.

ش.

به مجلس شورای ملی معرفی کرد و علی رغم مخالفت های آیت الله کاشانی و نمایندگان ملیون در 13 تیر ماه، رأی اعتماد گرفت.

در دوره ینخست وزیری رزم آرا، نمایندگان اقلیت و آیت الله کاشانی در ادامه یفعالیت خود با هدف ملی کردن صنعت نفت و مخالفت با رزم آرا با صدور اعلامیه، اقدام به تعطیلی بازار تهران و برپایی تظاهرات مردمی نمودند و در پی اعلامیه یآیت الله کاشانی مردم در مقابل مجلس به منظور جلوگیری از ورود رزم آرا تجمع کردند ولی قوای نظامی ایشان را متفرق کرد اما با این وجود رزم آرا زمان خروج از مجلس شورای ملی در بهارستان با تظاهرات جمعیت فداییان اسلام روبه رو شد حتی خودروی وی از سوی ایشان مورد حمله قرار گرفت و عده ای از فداییان نیز توسط نیروهای پلیس بازداشت شدند.

رزم آرا در ابتدای امر رویه یبی نظری و دفع الوقت را در برخورد با لایحه یگس گلشاییان در پیش گرفته بود ولی در پاسخ به استیضاح نمایندگان ملیون راجع به دلایل مسامحه یدولت در حل قضیه ینفت جنوب با صراحت تمام از لایحه ی یاد شده دفاع کرد.

در پی این واکنش، اکثریت مجلس شورای ملی در 27 مهر 1329ه.

ش.

به استیضاح اقلیت رأی سکوت دادند و پس از اعلام موافقت صریح رزم آرا در مورد لایحه یگس گلشاییان، کمیسیون نفت به اتفاق آرا چنین تصمیم گرفت که قرارداد الحاقی ساعد- گس برای استیفای حقوق ملت ایران کافی نیست؛ از این رو، مخالفت خود را با آن اظهار می دارد و پیشنهاد ملی کردن نفت را به اطلاع نمایندگان رسانید.

پس از این اعلام نظر، رزم آرا اندیشه یملی شدن صنعت نفت را با این بیان که ایرانی لیاقت لولهنگ ساختن را ندارد، چگونه می خواهد صنایع نفت خود را اداره کند به باد استهزا گرفت.

جمعیت فداییان اسلام پس از وقوف بر تصمیم کمیسیون نفت با برپایی تظاهرات حمایت از نمایندگان اقلیت و انزجار خود را از دولت رزم آرا و شرکت نفت اعلام نمودند و هم چنین مراجع و آیات عظام از جمله: سیدمحمدتقی خوانساری، عباسعلی شاهرودی، محمود روحانی قمی، بهاءالدین محلاتی و برخی دیگر از روحانیون مردم را به مبارزه برای ملی کردن صنعت نفت دعوت کردند، ولی رزم آرا هم چنان بر روی مواضع خود پافشاری می کرد.

در این میان نباید از نقش مؤثر مطبوعات نیز در بیان اهداف مذهبیون غافل بود اگر چه دولت رزم آرا به شدت به مخالفت و سرکوب مطبوعات آزادی خواه پرداخت؛ از جمله، به آتش کشیدن چاپ خانه ی روزنامه ی شاهد و جلوگیری از چاپ و انتشار آن روزنامه که متعلق به مظفر بقایی بود، می توانیم اشاره کنیم.

در پی این اقدام بقایی از نواب صفوی استمداد طلبید و فداییان اسلام که مطبوعات را مخالف دولت می دانستند شب های زیادی را به دفاع از چاپ خانه گذراندند و انتشار آن را میسر ساختند.

پس از کلمات اهانت آمیز رزم آرا در صحن مجلس شورای ملی راجع به ملی شدن صنعت نفت و ایجاد موج انزجار عمومی از او، مجدد آیت الله کاشانی و جبهه یملی با ارسال پیامی از نواب صفوی و جمعیت فداییان اسلام کمک و یاری طلبیدند و خواهان تلاش برای برکناری رزم آرا شدند زیرا آن ها رزم آرا را برخلاف نواب و یارانش عامل فتنه های حکومت پهلوی می دانستند.

اعضای جبهه یملی که در پی قتل هژیر توسط فداییان اسلام به مجلس راه یافته بودند، درصدد برداشتن رزم آرا برآمدند که با تمام توان سعی در جلوگیری از ملی شدن صنعت نفت می نمود، بنابراین طی ملاقاتی با رهبر فداییان اسلام در منزل محمود آقایی (یکی از تجار تهران) از وی خواستند با یک اقدام انقلابی مانع حکومت ملی یعنی حاجی علی رزم آرا را از میان بردارد و نواب مشروط به اجرای احکام اسلام و بنیان گذاری حکومت اسلامی این مسؤولیت را پذیرفت و آن ها نیز در مقابل نواب متعهد شدند که در اولین روز فرصت و قدرت طبق قانون اساسی که هرگونه قانون مخالف اسلام را ملغی دانسته و حکم به اجرای احکام اسلامی می کند، به اجرای قوانین اسلام بپردازند.

جمعیت فداییان اسلام با اطمینان به قول جبهه یملی مبنی بر اجرای احکام اسلام، این امر خطیر را به خلیل طهماسبی که در شجاعت کم نظیر بود، سپردند.

وی به دلیل اعتقادهای شخصی در این رابطه به ملاقات آیت الله کاشانی می رود و در رابطه با حکم قتل رزم آرا از او سؤال می کند و آیت الله کاشانی در پاسخ رزم آرا را مفسد و قتل وی را لازم می داند، پس از این دیدار قرار بر این می شود که فداییان اسلام قبل از انجام هرگونه اقدامی با رزم آرا اتمام حجت کنند.

فداییان اسلام تظاهرات بزرگی را تدارک می بینند و از تمامی اقشار ملت برای شرکت در این گردهمایی دعوت می کنند.

آیت الله کاشانی نیز طی اطلاعیه ای از عموم طبقات و از تجار، جوانان، بازرگانان و دانشجویان می خواهند که در این تظاهرات مهم که از طرف فداییان اسلام برقرار و در باب حقاق اسلام و اطراف نفت سخنرانی جالب توجهی می شود شرکت نمایند.

در روز 11 اسفند 1329ه.

ش.

مردم بسیاری در لبیک به فراخوان فداییان اسلام در مسجد شاه تجمع کردند تا سخنان مهم ایشان را بشنوند.

در این مراسم عبدالحسین واحدی سخنرانی پر شوری نمود، حکومت پهلوی، کشورهای آمریکا، انگلستان و شوروی را مورد هجوم قرار داد و اجرای احکام اسلام را هدف اصلی و نهایی فداییان اسلام برشمرد.

واحدی اعلام کرد: نفت ایران متعلق به مردم ایران است و هیچ بیگانه ای حق طمع در ثروت این مرز و بوم را ندارد.

وی دولت رزم آرا را یک دولت فرمایشی معرفی کرد و گفت: رزم آرا ! برو؛ برو؛ اگر نروی تو را می فرستیم، می دانی چه طور؟ با یک تقه.

به دنبال این گردهمایی و سخنرانی در 16 اسفند 1329ه.

ش.

زمانی که رزم آرا برای شرکت در مجلس ختم آیت الله فیض قصد ورود به مسجد سپهسالار را داشت، خلیل طهماسبی یکی از یاران با وفای سیدمجتبی نواب صفوی و فداییان اسلام، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.

طهماسبی در حین خروج از مسجد توسط نیروهای شهربانی دستگیر شد.

ملی شدن صنعت نفت ایران در 17 اسفند 1329ه.

ش.

(یک روز بعد از مرگ رزم آرا) کمیسیون نفت مجلس شورای ملی به اتفاق آرا ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور را تصویب کرد.

در 24 اسفند ماه، مجلس شورای ملی تحت تأثیر افکار عمومی به اتفاق آرا مصوبه یکمیسیون نفت را تصویب نمود و در 29 اسفند مجلس سنا نیز، رأی مجلس شورای ملی را تصویب کرد و ملی شدن صنعت نفت به همت ملت رشید ایران و فداکاری و درایت رهبران مذهبی و ملی ایشان خاطره یشیرینی از مبارزه های میهنی برای مبارزان و دست آوردهای بزرگی برای کشور و ملت ایران بر جای نهاد.

این حرکت عظیم به قرارداد 60 ساله ای که در 1313ه.

ش.

به دست رضاخان و همفکرانش چون تقی زاده به گردن این ملت تحمیل شده بود، طومار استیلای انگلیس را پس از یک قرن حاکمیت به سرنوشت ایرانیان در هم پیچید و اسطوره یشکست ناپذیری این روباه پیر را به عنوان بزرگ ترین قدرت استعماری در جهان فرو ریخت و این سرمایه یملی که یکی از شریان های حیاتی اقتصاد اروپا بود به دست صاحبان اصلیش یعنی خلق های ستمدیده یایران به کار افتاد اما انگلستان در ادامه یمنافع جویی خود از پای ننشست و به دیوان داوری لاهه و شورای امنیت سازمان ملل شکایت برد و این بار دکتر مصدق در این دو مرجع بین المللی با وجود قضات انگلیسی از حقوق ملت ایران دفاع کرد و پیروز گردید.

ولی متأسفانه این پیروزی فقط کام قدرت طلبان ملی گرا را شیرین نمود زیرا پس از این که دولت مصدق با کمک فداییان اسلام جانشین حکومت علا شد، برخلاف انتظار جمعیت فداییان اسلام به پیمان خود پای بند نماند که به اجرای احکام اسلام بپردازد، بلکه وقایع نشانگر این امر بود که این دولت نوپا با جدیت تمام به دنبال دستگیری سیدمجتبی نواب صفوی رهبر فداییان اسلام است و با دستگیری نواب در 13 خرداد 1330ه.

ش.

ملیون ثابت کردند که با ولی نعمتان خود چه ناجوانمردانه رفتار می کنند زیرا اگر حضور مؤثر و مبارزات فداییان اسلام نبود، هیچ گاه ورود اعضای جبهه یملی ایران به مجلس و جلوس محمد مصدق بر اریکه ینخست وزیری ایران امکان پذیر نبود.

البته قدرت نمایی ایشان نیز طولی نکشید، دست نشانده های دولت های استعماری چون آمریکا و انگلستان تلاش هایی برای به انزوا کشاندن دولت ملی نمودند و اربابان انگلیسی ایشان نیز به محاصره یدریایی و تحریم خرید نفت ایران دست زدند.

از سوی دیگر موافقت ظاهری دولت آمریکا با ملی شدن صنعت نفت به دلیل تضادهایی بود که با انگلستان داشت ولی در واقع قصدی به جز تصاحب منابع سرشار ایران نداشت.

هجوم امپریالیسم جهانی و ارتجاع داخلی منجر به حادثه ی 30 تیر 1331ه.

ش.

شد که با حضور این عناصر دفع شدند ولی امپریالیسم آمریکا زمانی که متوجه شد از راه دولت دکتر مصدق نمی تواند به اهداف استعماری خود برسد، به سازش با انگلستان و تقویت مخالفین دولت و نظامیان خود فروخته پرداخت و آشکارا از دخالت نظامی در ایران سخن بر زبان راند.

سرانجام در 28 مرداد 1332ه.

ش.

با سوءاستفاده از شرایط بحرانی کشور و عدم انسجام و وحدت بین نیروهای مبارز، یوغ اسارت را به دست و پای ملت ایران زد و این بار آمریکا سهمی معادل سهم انگلستان از نفت ایران به دست آورد و نفت ملی شده، به دست درباریان تحت نفوذ آمریکا مثل زاهدی تقدیم به دولت های: آمریکا، فرانسه، انگلستان و هلند شد.

در پی استقرار کامل دست نشاندگان بیگانگان بر اریکه ی حکومت پهلوی به سرکوب، تبعید و زندانی نمودن مخالفین پرداختند و اختناق و استبداد سیاه رژیم پهلوی ادامه داشت ولی مبارزات بین دهه ی 30 تا 50 برضد خاندان پهلوی دست آوردهایی نیز داشت و بذرهایی در جامعه ی مساعد و مستعد ایران پاشید که در سال های بعد شکوفا شد و بالاخره با اوج گیری انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی(ره) به ثمر نشست.

(*) پی نوشت ها: 1.

خوش نیت، سیدمجتبی، نواب صفوی، اندیشه ها، مبارزات و شهادت او، بی جا: منشور برادری، 1360.

2.

دوانی، علی، نهضت روحانیون ایران (جلد 2)، تهران ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، 1377 .

3.

گروه پژوهش (جهان کتاب)، تاریخچه ینفت در ایران (تاریخ جوان -8)، تهران ، جهان کتاب ، 1379 .

4.

امینی، داوود ، جمعیت فداییان اسلام و نقش آن در تحولات سیاسی اجتماعی ایران ، تهران ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، 1381 .

5.

حسینیان، روح الله ، نقش فداییان اسلام در تاریخ معاصر ایران ، تهران ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1384 .

6.

شجیعی، زهرا، نمایندگان مجلس شورای ملی در بیست و یک دوره یقانون گذاری ، تهران ، مؤسسه یمطالعات و تحقیقات اجتماعی ، مرداد 1344 .

7 .

طاهری، حجت الله ، خاطرات نیره السادات احتشام رضوی ، تهران ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، 1383 .

8 .

آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی (پایگاه اسناد جمعیت فداییان اسلام نهضت آزادی- جبهه یملی ایران).


کلید واژه ها: ملی شدن صنعت نفت ایران - جمعیت - صنعت - ایران - اسلام - تصویب لایحه - کشور - تاریخ - کابینه - تاریخی - آذربایجان - نفت ایران - سیاسی - کودتای 28 مرداد - نفتی - مبارزه - سقوط - سالگرد - جهانی - شوروی - خاورمیانه - طرفداران - انگلستان - هواداران - آمریکا - نخبگان - انگلیس - روس ها - همراه - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
اجرای پنهانی سند 2030 در کشور؛ آری یا نه

توهین به یک خبرنگار در لرستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان منصوب شد

استاندار: نباید فضای امنیتی برکردستان حاکم شود

همایش کاتبان حدیث سلسله الذهب در نیشابور برگزار شد

روبوسی محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران با احمدی نژاد/فیلم

اطلاعات جدید از جزییات پرونده رامین حسین پناهی

اصلاح قانون افزایش مرخصی زایمان

نشست خبری وکلای شاکی بازپرس فیلترکننده تلگرام برگزار شد

بررسی مسایل ومشکلات حوزه کشاورزی گیلان درنشست مجمع نمایندگان استان با وزیرجهاد کشاورزی

ساخت نیروگاه خورشیدی 60 مگاواتی در قم

دولت ستیز نیستم/ هجمه هایی که علیه من صورت می گیرد، بی رحمانه است/ آقایان هرجور که هست مشکلات را جمع کنند

پوستر هجدهمین جشن "حافظ" رونمایی شد

دابسمش لقمه شو روی آهنگ مسیح (فیلم)

کمپین دعا برای شیخ عیسی قاسم در 30 منطقه بحرین

از تجریش تا راه آهن ، شب های تهران چگونه صبح می شود؟

کمتر کسی توییت های تهدید آمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیرد

یهودی سازی فلسطین خواب آشفته ای است که به واقعیت منجر نمی شود

کلوخ انداز را پاسخ سنگ است/ترامپ منفورترین رییس جمهور تاریخ آمریکا است

میانگین زمان گفت وگوی اعضای خانواده ها 20 دقیقه است/«نه گفتن» را به دانش آموزان نیاموخته ایم

توزیع 8 هزار سری جهیزیه برای جوانان 14 استان

تفاهم نامه ساخت نیروگاه خورشیدی 60 مگاواتی در قم

حمیدرضا ترقی دبیر حزب مؤتلفه اسلامی در خراسان رضوی شد

در قم؛ پوستر سرودهای انقلابی جشنواره چله سرو رونمایی شد

دی میستورا به سوچی می رود

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: دامپزشکی به وزارت بهداشت برگردد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: دامپزشکی به وزارت بهداشت برگردد

رباتی که حس لامسه دارد

دور تازه اختلاف سناتورها با گوگل و آمازون

نظارت بر عملکرد قلب با گجت پوشیدنی

خبر درگذشت جلال پیشواییان تکذیب شد

لازانیا پروانه نمایش گرفت

تغییرات جدید "کروم" در راه است

یهودی سازی فلسطین خواب آشفته ای است که اتفاق نمی افتد

حمایت نجمه جودکی از مهران مدیری و احسان علیخانی

یهودی سازی فلسطین خواب آشفته ای است که دیده اند

استخدام مدیر ساختمان در یک مجتمع مسکونی در فرمانیه

رسانه ملی آماده تولید آثار فاخر در حوزه انقلاب اسلامی با مشارکت سپاه نینواست

جشن زیر سایه خورشید در کیش به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

پیکر استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران تشییع شد

29 میلیون کاربر در 7 پیام رسان اجتماعی داخلی

چرا ترامپ در توییتش علیه ایران از حروف بزرگ استفاده کرد؟

تفاهم نامه ساخت یک نیروگاه خورشیدی 60 مگاواتی در قم

نماهنگ تا خراسان راهی نیست

دانلود آهنگ جدید علیرضا روزگار بنام تویی تویی

نقد نباید با غوغاسالاری همراه باشد

وداع سوزناک مشاور احمدی نژاد با پیکر برادرش + عکس ها

احتمال پیوستن کرزی و نبیل به ائتلاف ملی نجات افغانستان

پیام تبریک سامان احتشامی به انوشیروان روحانی (فیلم)

معاون وزیر ارشاد بابت تاخیر در اعطای جوایز عذرخواهی کرد

روحانی فقط آمریکا را نصیحت کرد

رییسی: آستان قدس رضوی رقیب بخش خصوصی نیست

نخبگان آمریکا برای ترامپ جایگاهی قائل نیستند/روحانی فقط آمریکا را نصیحت کرد

برگزاری جشن بزرگ زیر سایه خورشید به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

شخصیت و فضائل آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی

برخورد دو هواپیما در فرودگاه امام خمینی

جزییات حملات تروریستی در مریوان و سروآباد

نماینده دموکرات آمریکا: ترامپ به دنبال کسب امتیازات سیاسی از ایران است

کار رسانه ای با پول بن سلمان می شود همین!

عراقچی: اگر ما نتوانیم نفت صادر کنیم دیگران هم نخواهند توانست

اگر و اماهای تعطیلی پنجشنبه ها در گزارش اختصاصی فرتاک پلاس + فیلم

نگاه وزارت کشور فعال سازی توان و ظرفیت بانوان برای حضور در عرصه های مدیریتی است

آنچه از ماسوله شرق کشور ندیده بودید + فیلم

برگزاری پانزدهمین نشست کمیته ملی پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی

استخدام کارآموز با حقوق کانتر تور داخلی خانم در بانی سیر

عیادت استاندار از سردار عظیمی فر

خبر 20، دوشنبه 1 مرداد 97

زلزله کرمانشاه یک زلزله عادی نیست

ترامپ شاگرد پوتین است

عیادت استاندار از سردار عظیمی فر + فیلم

دانلود آهنگ جدید مصطفی نوری بنام تسلیم تو میشم

دانلود آهنگ جدید گروه دنگ شو بنام دیدار

دومین روز سفر نهاوندیان به استان لرستان

زیارت معصومین(ع) رمز بقای شیعه

استخدام فامیل در شهرداری ممنوع شد / ممنوعیت ارتقا بستگان مدیران شهرداری در سطح مدیریت ارشد

توضیح آموزش و پرورش در باره یک تغییر در پاداش خدمت بازنشستگان

جنگ توییتری ترامپ و توصیه روحانی

رولزرویس در منچستر مستقر شد

واکنش عضو جامعه روحانیت مبارز به توییت ترامپ

بولتون: ترامپ ایران را به پرداخت هزینه ای سنگین تهدید کرد

راه جدید دیپلماسی روحانی

روحانی قادر به القای امید در جامعه است

بایدهای اقتصادی گفت وگوی روحانی با مردم

سلفی گرفتن با «سید مجتبی خامنه ای» در مراسم ختم+عکس

ترامپ ایران را به پرداخت هزینه ای سنگین تهدید کرد

سیستم های احمق یا مدیران جلسه ای؟

مرحله نخست زائرسرای رضوی در مشهد به بهره برداری رسید

ابراز نگرانی انگلیس نسبت به قانون "کشور یهود"

جوایز کتاب سال بدون تاخیر اهدا می شود

دانلود آهنگ جدید نعیم مالمیر بنام جذابه

دانلود آهنگ جدید محمدرضا دنیا بنام خیابونا

دانلود آهنگ جدید نیما ریاضی بنام ایران من

تعطیلات دوهفته ای حوزه علمیه قم/ برگزاری دوره های آشنایی با مسائل جدید کلامی در قم

نشست جوانان و جوانی در ایران

ان بی سی: کسی تهدید ترامپ را جدی نمی گیرد او ممکن است فردا روحانی را ستایش کند

ترامپ ایران را به گرفتن انتقام "سخت" تهدید کرد

تقویت فرهنگ مهدویت نیازمند برنامه ریزی است

کلاه ایمنی هوشمند X-AR؛ کاربرد جدید دستیار صوتی الکسا

نردبانی برای بالا رفتن از سقف شیروانی + فیلم

نگاهی بر آیه 239 سوره مبارکه بقره

به بهانه 24 اسفند، سالگرد تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران جمعیت فداییان اسلام و نهضت ملی شدن صنعت نفت

به بهانه 24 اسفند، سالگرد تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران جمعیت فداییان اسلام و نهضت ملی شدن صنعت نفت