مطالب مرتبط:
دبیر شورای عالی فضای مجازی: سیاست های یارانه ای پیام رسان ها را لوس بار می آورد/ توییتر ندارم
پیام انقلاب اسلامی کارایی اسلام در سیاست و مسائل اجتماعی است
تلاش های بین المللی برای احیای مذاکرات صلح یمن در آوریل
احیای حقوق عامه یکی از اولویت های دستگاه قضا/ دادستان ها و دادستان کل کشور در راستای حقوق عامه تلاش کنند/تقدیر از اقدامات بنیاد تعاون/ کسانی که به هر دلیل وارد زندان میشوند،نباید نیرویشان هدر برود
تلاش های بین المللی برای احیای مذاکرات صلح یمن در نروژ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 21:122018-03-18سياسي

امروز در سیاست به اخلاق نیاز داریم / پیام امروز شیعه به دنیا لزوم احیای ارزش ها است


حوزه/ دنیای امروز بیشتر از هر زمان دیگر به این ارزش ها و معیارها نیاز دارد.

امروز ما در سیاست به اخلاق نیاز داریم، اخلاقی که در سیاست امروز دنیا گم شده و فقط بر اساس منافع کشورها اقدام می کنند، - ولو حقوق ضعفا را در دنیا نادیده بگیرند و پایمال کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه آیت الله علوی بروجردی از اساتید حوزه علمیه در دیدار جمعی از دانشجویان و پژوهشگران کشورهای اتریش، استرالیا، ژاپن، نیجریه و آمریکا که در قم برگزار شد، به وجود ادیان مختلف و ویژگی های امام معصوم(ع) اشاره کرد و گفت: در دنیا، ادیان مختلفی داریم که یکی از آنان اسلام است.

اسلام از ادیان ابراهیمی است و اساس ادیان ابراهیمی این است که پیامبری از جانب خدا برای ارشاد و هدایت مردم مبعوث می شود.

ابراهیم(ع) از طرف خدا مبعوث شد تا فرهنگ مردم، بت پرستی و امثال این ها را تغییر بدهد و ارشادشان کند.

سپس موسی پیغمبر شد و بعد از او عیسی و سرانجام نوبت به حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم رسید.

از خصوصیات مذهب شیعه این است که غیر از رسالت و پیامبری که از طرف خداوند برای ارشاد مردم مبعوث شده، بعد از این پیغمبر ارتباط خداوند با مردم قطع نمی شود، بلکه به وسیله امام ادامه پیدا می کند و تشخیص اینکه چه کسی این امامت را بر عهده دارد، از نظر ما شیعیان، بر عهده آن پیامبر است.

یعنی همان طور که پیامبری از جانب خداوند باید معین و مشخص شود، امامت هم باید از ناحیه خداوند مشخص شود و پیغمبر است که به مردم خبر می دهد که چه کسی بعد از من باید امام باشد و این ارتباط بین خدا و مردم را حفظ کند.

ویژگی های امام عدالت از نظر ما امام باید از همه مردمی که به پیغمبر ایمان آورده اند، به تعالیم اسلام داناتر باشد و کاملاً به قرآن مسلط باشد.

به علاوه، از نظر شیعه امام باید صفتی داشته باشد و آن عدالت است.

عدالت را این گونه معنا می کنیم که کسی باشد که مرتکب گناه نشود، کاری را برای خودش انجام ندهد، کاری که انجام می دهد در مسیر رسالتش انجام بدهد، خودخواهی نداشته باشد، براساس گرایش های شخصی عمل نکند.

از نظر مذهب شیعه امام باید هم عالم باشد و هم عادل.

عصمت ذاتی امام است و داستان دیگری دارد.

اما این صفت عدالت را فقط در امام نمی بینیم، بلکه همه کسانی که با حقوق مردم سروکار دارند باید واجد صفت عدالت باشند، مثل قاضی و حاکم.

این ها هم باید عادل باشند و کسی که عادل است از همه گناهان و آنچه خداوند نهی کرده، از جمله ظلم به دیگران، باید اجتناب کند و آن وظایفی که خداوند بر عهده انسان ها گذاشته که انجام بدهند، آن ها را انجام بدهد و مقید باشد.

پس شاخصه اول در شیعه همین معناست که ارتباط بعد از پیغمبر بین مردم و خدا به وسیله امام است و امام هم باید چنین اوصافی داشته باشد.

ظالم نبودن شاخصه دومی که شیعه در مقام شناخت امام دارد این است که کسی که می خواهد به مردم حکومت کند، حتماً باید ظالم نباشد.

یعنی اطاعت از ظالم در شیعه یک عمل گناه محسوب می شود.

کسی حق ندارد از انسان ظالم حمایت و اطاعت کند و لذا امام هم که مردم باید از او حرف شنوی داشته باشند، اگر ظالم باشد، اطاعتش واجب نیست و اصلاً امامت در او شکل نمی گیرد و پیدا نمی شود.

رعایت حقوق شاخصه دیگر عبارت از این است که در تعالیم شیعه حقوقی برای مردم و کلاً همه کسانی که در اداره اجتماع دخیل هستند مشخص شده است.

از جمله خود مردم حقوقی بر آن ها مشخص شده که ملزم اند آن را رعایت کنند.

این حقوق مختلف است.

مثلاً پدر به گردن فرزند حقوق دارد که فرزند باید رعایت کند، پدر هم حقوقی دارد که فرزند باید رعایت کند، در ازدواج زن بر گردن شوهر و شوهر بر گردن زن، همسایه بر گردن همسایه، استاد و شاگرد بر گردن یکدیگر حقوقی دارند که در مذهب شیعه این حقوق مشخص شده است.

از جمله این حقوق حقی است که حاکم بر گردن مردم دارد و مردم بر گردن حاکم که این حاکم امام است یا منصوب و گماشته امام.

این ها به گردن هم حقوق متقابل دارند.

حقی که مردم بر حاکم و بر امام دارند عبارت از این است که این امام و حاکم باید براساس مصالح دنیا و آخرت مردم عمل کند، چون اساس اعتقاد ما، اعتقاد به جهان دیگر و ورای این عالم و آخرت و قیامت است.

لذا این حاکم باید طوری مردم را رهبری کند که مصالح دنیا و مصالح آخرت آن ها تأمین شود.

این حقی است که مردم بر حاکم دارند.

اگر کسی در جامعه اسلامی گرسنه بخوابد، حاکم مسئول است؛ اگر کسی از حقوق خودش محروم باشد، حاکم مسئول است؛ اگر کسی مورد ظلم واقع شود، حاکم مسئول است و باید جوابگوی جامعه باشد.

شما نمونه این تعالیم را می توانید در نهج البلاغه و در سخنان امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام و در رساله حقوق امام سجاد علیه السلام ملاحظه بفرمایید.

این مضبوط است و در آنجا دقیق مشخص شده است.

حاکم هم متقابلاً حقوقی بر گردن مردم دارد: اگر دشمنی در مقابل مردم قرار گرفت و حاکم در مقابل او ایستاد، مردم باید از او حمایت کنند؛ مردم از برنامه های او باید حمایت بکنند.

یک حقی که حاکم بر مردم دارد و در نهج البلاغه و در رساله حقوق امام سجادعلیه السلام است عبارت است از النصیحه لائمه المسلمین است، یعنی مردم وظیفه دارند حاکم اسلامی را راهنمایی و ارشاد و نقد کنند و در مقابل حاکم اسلام چرا بگویند و از حاکم اسلامی بابت عملکردش توضیح بخواهند.

ما موارد زیادی به عنوان شاهد داریم.

حتی زمان رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم که اعتراف کردند که یا رسول الله چرا امروز بیت المال را تقسیم کردی یا به امیرالمؤمنین علیه السلام عرض کردند که شما به چه مناسب این بیت المال را این گونه تقسیم کردی یا این گونه مصرف کردی، مردم حق سؤال دارند و این چیزی است که ما امروز در دموکراسی هایی که در کشور های شما هم هست به عنوان حق سؤال از هرکسی که مسئول هر کاری در حکومت است، داریم.

مردم حق استیضاح دارند، می توانند سؤال بکنند و حاکم باید جواب به آن ها بدهد و جوابگو باشد.

ما این را جزء اساس شیعه می دانیم.

حق انتقاد مردم از حاکم شاخصه دیگری که برای شیعه مهم است، عبارت از این است که مردم حق دارند تمام افرادی را که در اجتماع مسلمین در هر شرایطی کاری در دستشان است نقد کنند.

مردم حق دارند در مورد کارهای آن ها قضاوت کنند.

در شیعه چیزی به عنوان عدالت صحابه نداریم که بگوییم کسانی که از اصحاب پیغمبر بودند یا دور و اطراف ایشان بودند، همه شان آدم های خوبی اند، حتی اگر با همدیگر جنگیدند و حتی اگر در دو مسیر متضاد قرار گرفتند.

هیچ کس با عنوان قرابت به امام یا پیغمبر و حاکم اسلامی نمی تواند برای خودش در مقابل خطا مصونیت درست کند.

مصونیت معنا ندارد.

صرف اینکه من با پیغمبر رفیق بودم، با امام رفیق بودم، پس دیگر کارهایم نباید مورد سؤال واقع شود، درست نیست.

ماهیت و اساس شیعه این است.

" رد عدالت صحابه در مذهب شیعه حتی در خصوص علی بن ابی طالب علیه السلام این معنا را داریم.

شخصی به نام نجاشی به حضرت نزدیک بود.

وی خلافی مرتکب شد.

حضرت با اینکه رفیق خودش بود، مجازاتش کرد و بیشتر از مردم عادی هم مجازاتش کرد.

وقتی نجاشی اعتراض کرد که چرا من را بیشتر مجازات می کنید، حضرت به او فرمودند این مجازات اضافه به حساب قرابت و نزدیک ای است که به من داری و سوء استفاده ای که از دوستی و نزدیکی با من در کار خودت کردی.

بر همین اساس در قضایایی که در صدر اسلام واقع شده، شیعه به قضاوت می نشیند.

اینکه چون این ها اصحاب پیغمبر بودند و هر کاری کردند درست است، همه عدول بودند، از کارشان سؤال نکنیم و اگر باهم جنگیدند بگوییم هر دو گروه آدم های خوبی اند، این طور نیست.

ما بین آن ها قضاوت می کنیم که کدام درستکار بودند و کدام نبودند و این برای شیعه یک شاخصه است.

ضوابط و ارزش ها؛ معیار قضاوت شیعه ما در کار این ها به قضاوت که می نشینیم، معیار قضاوتمان ضوابط و معیارهاست.

ما از هرکسی که طرف دار عدالت و حق باشد، حمایت می کنیم و هرکسی را که حرکتش مقابل حق و عدل باشد محکوم می کنیم.

شیعه روی شخصیت افراد حساب نمی کند که این شخص چون محبوبیت دارد، پس اجازه دارد هر خلافی را انجام دهد.

مثلاً نمی گوییم چون این شخص با پیغمبر قوم و خویشی دارد یا به پیغمبر نزدیک بوده، پس هر کار خلافی را می تواند انجام بدهد.

خلاف، خلاف است، از هرکسی که سر بزند و باید مجازات شود.

اینکه مصونیتی برای کسی قائل باشیم، در شیعه وجود ندارد و لذا ما عدالت صحابه را قبول نداریم.

در دوران خلافت امیرالمؤمنین علیه السلام عده ای از اصحاب پیغمبر با ایشان جنگیدند.

جنگی اتفاق افتاد که در طرفی یک عده از اصحاب پیغمبر بودند و این طرف در کنار امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام عده ای از اصحاب پیغمبر.

شخصی آمد پیش امیرالمؤمنین گفت آقا من از کجا بفهمم کدامتان حق هستید و کدامتان باطل، کدام درست می گویید و کدام نادرست؟ امیرالمؤمنین علیه السلام جمله ای در نهج البلاغه دارد که می فرماید: اِنَّ الْحَقَّ وَ الْباطِلَ لا یُعْرَفانِ بِاَقْدارِ الرِّجالِ، یعنی حق و باطل با شخصیت افراد سنجیده نمی شود و اِعْرِفِ الْحَقَّ تَعْرِفْ اَهْلَهُ وَ اعْرِفِ الْباطِلَ تَعْرِفْ اَهْلَهُ .

ما باید به ضابطه باور داشته باشیم.

ببینیم حق و عدل چه هست، حق و عدل را بشناسیم.

هرکسی که جانب حق و عدل است، او درست می گوید.

آن کسی که در مقابل حق و عدل ایستاده، او نادرست می گوید.

ضابطه مهم است نه شخصیت افراد.

شیعه بر این اساس شکل گرفته است.

یعنی آنچه ما به عنوان ضابطه ها گفتیم، ضوابطی است که خود پیغمبر ما از جانب خدا ابداع کرده است.

بعد از پیغمبر حوادثی پیش آمد و انحرافاتی در اسلام ایجاد شد.

شیعه عبارت است از ادامه دهنده راه پیامبر.

به طور دقیق همان ضوابطی که نزد پیغمبر جاری شده و عمل شده، همان ضوابط را شیعه ادامه می دهد.

یعنی شیعه غیر از اسلام چیزی نیست؛ اما اسلام اصلی و اسلامی اصیل که خداوند با وحی بر پیغمبر نازل کرده و اسلامی که قرآن برای ما تبیین کرده است.

شیعه این است.

اگر کسی می خواهد راجع به شیعه تحقیق کند، درباره اسلام تحقیق اساسی کند، به شیعه می رسد.

یعنی شما نمی توانید در دوران خلافت بنی امیه و بنی عباس این ضابطه ها را پیدا کنید؛ اما در خلافت علی بن ابی طالب علیه السلام این ضابطه ها را داریم.

این واقعیت وجود دارد که در مذهب شیعه به عنوان ادامه دهنده همان راه، برای دفاع از این معیارها و ضابطه ها گاهی خود امام و حاکم در برابر کسانی که در مقابل این ارزش ها ایستاده اند قیام کرده اند.

مثل حسین بن علی علیه السلام که در کربلا برای اقامه این ارزش ها قیام کرد.

یعنی در مقابل کسانی که این ارزش ها را نادیده گرفتند، در جامعه اسلامی قیام کرد و اگر نتوانست به طور آزاد صدا و فریادش را به مردم برساند، با خون خود این فریاد و صدا را برای همیشه عرضه کرد.

عزاداری سیدالشهدا علیه السلام همان احیای ارزش هاست ما هم که امروز به عزاداری می نشینیم و بعد از 1400 سال مجالس برگزار می کنیم، برای احیای آن ارزش هاست، ارزش هایی که زمین مانده بود و حسین بن علی علیه السلام این ارزش ها را احیا کرد.

ما به دنبال احیای آن ارزش ها در دنیای امروز هستیم.

آن ارزش ها و ضابطه ها باید امروز هم در بین مردم در دنیا احیا شود.

ما معتقدیم که دنیای ما، امروز بیشتر از هر زمان دیگر به این ارزش ها و معیارها نیاز دارد.

امروز ما در سیاست به اخلاق نیاز داریم، اخلاقی که در سیاست امروز دنیا گم شده و فقط بر اساس منافع کشورها اقدام می کنند، ولو حقوق ضعفا را در دنیا نادیده بگیرند و پایمال کنند.

دولت ها و حکومت ها در تعاملات خود فقط روی منافع مادی خودشان تکیه می کنند و طبعاً هر کشوری که قدرت بیشتری دارد، منافع بیشتری را می تواند به سمت خود جلب کند و افراد محروم بیشتری در دنیا همچنان محروم باقی می مانند.

جنگ ها، کشتار انسان ها، گرسنگی انسان ها و مرگ در اثر قحطی در دنیای امروز بیداد می کند و این معلول این است که حقوقی از دست رفته.

اگر در دنیا عادلانه عمل می شد، این کشتارها رخ نمی داد، گرسنگان گرسنه نبودند، این همه ظلم در دنیا رواج نداشت.

ما هنوز هم تشنه این ارزش ها هستیم.

پیام امروز شیعه به دنیا: لزوم احیای ارزش ها پیام ما امروز این است که صرف نظر از اینکه مسلمان هستیم، مسیحی هستیم، یهودی هستیم، شیعی مذهب یا سنی هستیم، دنیا امروز به این ارزش ها و معیارها نیاز دارد.

ما امروز باید در جامعه بشری مان به دنبال احیای این ارزش ها باشیم و از طریق اقامه عدل در دنیا صلح را برقرار کنیم.

هرکسی در این دنیا حق زندگی دارد و ما به هیچ وجه حق نداریم این حقوق را از او بگیریم.

هرکسی حق فکر دارد و باید این حقوق را به رسمیت بشناسیم.

امروز ما به این ارزش ها بیشتر از هر زمان دیگری نیاز داریم.

خدا و مذهب وسیله اقامه عدل اند.

افرادی که از نام خدا سوء استفاده می کنند به نام مذهب کشتار می کنند، نه خدا را می شناسند و نه به مذهب معتقدند.

نباید عمل این ها را به مذهب ربط بدهیم.

در قرون وسطا و در جنگ هایی که بین پروتستان ها و بین کاتولیک ها واقع شده، کشتارهایی که در دنیای استعمار به وسیله کشورهای مسیحی در کشورهای مسلمان و غیرمسلمان اتفاق افتاده، از سوی دین مسیح نیست.

این ها تعالیم عیسی نیست.

اشخاص هستند که تصمیم گرفتند چنین کنند، نه مذهب ها.

امروز هم باید در خصوص داعش و القاعده و گروه های انتحاری این تفکر را داشته باشیم.

اسلام این ها را پرورش نداده، این ها پرورش یافته کسانی هستند که در مقابل مذهب ایستاده اند، پرورش یافته کسانی هستند که در مقابل عدالت و انصاف ایستاده اند.

مصائبی که امروز در فلسطین می گذرد و جنایاتی که کشوری مثل اسراییل انجام می دهد ما از چشم دین یهود نمی بینیم.

اینها افراد هستند که مرتکب این جنایات می شوند، نه یهود.

مذهب عامل صلح است، عامل جنگ و تفرقه نیست.

سوء استفاده از مذهب است که جنگ و کشتار و گرسنگی می آفریند.

امروز در جمع شما عزیزان دست به دعا برمی داریم که خداوند ما را با وظایف اصیل دینی خودمان آشنا کند و اگر به وظایف دینی خودمان آشنا نیستیم، ما را به وظایف انسانی خودمان در قبال یکدیگر آشنا کند.

و چون قدرت نداریم این کار را در دنیا عملی کنیم، دست به دعا برمی داریم و از خدا می خواهیم که خودش ما را در این مسیر و در این هدف یاری کند، ان شاءالله.

ما در اسلام پیامبر اکرم را با نام رحمه للعالمین می شناسیم و همچنان ائمه رحمه للعالمین هستند.

بر اساس روایاتی که ما راجع به پیامبر و ائمه، خصوصاً ائمه، داریم ممکن است فقط در مورد این دنیا صحبت کنیم.

پس دنیاها و عالم ها و کهکشان های دیگر چه می شود؟ آیا آن ها همه امام آن کهکشان ها هم هستند یا نه؟ اگر امام خطا کرد چه؟ آیا شما نیز معصومید؟ پاسخ: خیر، ما غیر از امام (ع)و پیغمبر (ص)کسی را در حد عصمت نمی دانیم.

در عقاید ما امام دارای مقام عصمت است.

عصمت حد بالای عدالت است که با عنایت خدا افراد گناه نمی کنند اما اگر فرضاً امام یا فرد عادل و مرجع تقلید خطا کند، از عدالت ساقط می شود و دیگر صلاحیت آن حکمی را که قبلاً دارا بوده، از دست می دهد.

درباره بخش اول پرسش باید بگویم که اطلاعمان از عوالم دیگر کم است.

حدیث از امیرالمؤمنین علیه السلام داریم که سؤال می کنند قبل از اینکه آدم روی زمین خلق شود آیا مردمی بودند؟ حضرت فرمودند پیش از آن ها هم مردمی بودند و پیش از آن ها هم.

حتی حضرت فرمودند هفتاد بار از من سؤال کنید، می گویم باز هم افرادی بودند.

باز در کلمات امیرالمؤمنین علیه السلام داریم که در آسمان ها و کهکشان شهرهایی هست مثل شهرهای شما و تمدن هایی هست.

در روایات چنین مسائلی مطرح شده، اما هنوز علم ما به آن ها برنخورده است.

اینکه امام و پیغمبر آن ها همان امام و پیغمبر ماست یا پیغمبران مستقلی برایشان فرستاده شده جدا از پیغمبران ما، باز اطلاعمان کم است.

ما در قرآن در سوره جن داریم آن ها طائفه دیگری غیر از انسان هستند؛ اما به پیغمبر ایمان آوردند.

دلیلش این است که پیغمبر ما بر آن ها هم حجت است.

خصوصیت انسان این است که از اختیار برخوردار است و بین خوب و بد می تواند اختیار کند.

حیوان این طور نیست.

حیوان طبق غریزه عمل می کند.

انسان باشد، دارای اختیار باشد، خدا موظف است که حجت را بر او تمام کند و برای حجت تمام کردن باید این حجت به او برسد و طبعاً ما از سوره جن می توانیم استفاده کنیم که آن خلایق دیگر هم از امام و پیغمبر ما اطاعت دارند، اما چطور این حکومت و امامت در آن ها اعمال می شود، اطلاع نداریم.


کلید واژه ها: امام - مردم - امروز - پیام - ادیان - ابراهیمی - شیعه - اسلام - ارشاد - خبرگزاری حوزه - برگزار - عادل - حوزه علمیه - دانشجویان - خبرگزاری - حقوق - انسان ها - آیت الله - بروجردی - نیجریه - داستان - آمریکا - دیدار - تشخیص - انسان - فرهنگ - گزارش - محمد - قاضی - قرآن

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله مظاهری: حل مشکلات کشور نیازمند رفع اختلافات است

سامانه جامع مدیریت شهری در یزد ایجاد می شود

جانبازان، انقلاب را در مقابل دشمنان بیمه کردند

حمایت از کالای ایرانی گره گشای مشکلات اقتصادی است

لزوم مشارکت همه دستگاه ها و مردم در تحقق شهر ایده ال

شهروندان تهرانی خوبی و مهربانی را مستندسازی می کنند

2کهگیلویه وبویراحمدی درمجلس دانش آموزی کشورانتخاب شدند

امیر حاتمی در پایان سفر به عراق: روابط ایران و عراق تحت تاثیر شیطنت های مداخله جویانه قرار نخواهد گرفت/ تعاملات دوجانبه توسعه می یابد

توقف روبین کازان در نبود آزمون

عوامل خارجی در اعتصاب بازاریان بانه نقش دارند

ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1397 کل کشور

روز جانباز و ولادت حضرت عباس علیه السلام

رییس دادگستری مازندران:رفتار ما را قضاوت خواهند کرد

جزییات اولین جلسه مشترک سه قوه در سال 97/ از سخنرانی روسا تا فراکسیون ها

آیت الله مظاهری: حل مشکلات کشور نیازمند رفع اختلافات است

جهانگیری موافق است، هنوز به تصمیم نرسیده ایم

آب و هوا، مهم ترین محور حوزه سلامت اردکان است

گزارش حقوق بشری وزارت خارجه آمریکا، مغرضانه، سیاسی و مردود است

گل دوم جهانبخش به ویتسه از زوایای مختلف

گفت وگوی جابری انصاری و دیمیستورا درباره آخرین تحولات سوریه و راه های اجرایی کردن توافقات آستانه

از "نظام" هزینه نکنید! تصمیم گیرندگان فیلترینگ تلگرام را دقیقاً معرفی کنید

دوازدهـمین مـجمع عـمومی انجمن کلام اسلامی برگزار می شود

ارائه درخواست اعاده دادرسی در پرونده «حمید بقایی»

استخدام کارمند بازاریابی و فروش در گروه صنعتی مارپیچ در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک موسسه آموزشی معتبر در تهران

روسیه غرب را به تحریف واقعیت ها درباره "دوما" متهم کرد

آمار میلیونی مراجعه سالانه به کلانتری ها/پایش کامل رفتار مامور و مجرم با نصب دوربین

حضور خبر ساز یک زن دیپلمات در مذاکرات مربوط به سوریه

حلقه های معرفت شعبانیه در حرم رضوی برگزار می شود

جانبازان مایه عزت نظام و انقلاب اسلامی هستند

نواخته شدن زنگ سلامت در مدارس گلستان/ نمایشگاه سلامت در گرگان برپا می شود

انس و تواضع مقابل قرآن آغاز ورود به این ساحت مقدس/ سیرو سلوک در درجات معنوی قرآن جز با شفاعت نبوی حاصل نمی شود

حرم مطهر شاهچراغ (ع)در شادی ولادت امام سجاد (ع)

صوت / بسته خبری 1 اردیبهشت 97

رضایت مندی قاری روشندل کشورمان از قرعه و اجرا + عکس

حضور قاریان پیشکسوت در محافل این هفته نفحات القرآن+نشانی

پیروزی قاطع رم در سری A

قوانین بازدارنده، مسیر برون رفت از صدمات ناشی از اسیدپاشی

28 بانوی حافظ قرآن در مسابقات بین المللی حضور دارند

حمایت از کالای ایرانی گره گشای مشکلات اقتصادی است

سامانه جامع مدیریت شهری در یزد ایجاد می شود

دانلود آهنگ جدید آروین صبوری بنام زلزله

دانلود آهنگ جدید رضا قلی پور بنام آسمونه قلب من

جانبازی زنان برای مردم عجیب است

آیت الله مظاهری: حل مشکلات کشور نیازمند رفع اختلافات است

جانبازان، انقلاب را در مقابل دشمنان بیمه کردند

چالش لامبورگینی نیمار و دوستانش!

هشتمین رویداد دورهمی فعالان نرم افزار های مذهبی برگزار شد

ضرب و شتم دانش آموز میبدی توسط معلم تکذیب شد

برگزاری مسابقه «شوق انتظار» ویژه طلاب غیرایرانی

پاسخ مهرعلیزاده به شایعه شهردار شدنش در تهران

آخرین وضعیت پرونده رییس اداره ارشاد مشهد در ماجرای برج سلمان

کنترل کودکان در فضای مجازی میسر شد

روابط ایران و عراق تحت تاثیر شیطنت های مداخله جویانه قرار نخواهد گرفت

پیام روحانی به بشار اسد

آغاز سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان

حمایت از کالای ایرانی گره گشای مشکلات اقتصادی است

689 واحد مسکونی مددجویان بهزیستی در زلزله آسیب دید

نخستین آمفی تئاتر دریایی کشور در بابلسر راه اندازی شد

5 باغ قدیمی در ری به بوستان عمومی تبدیل می شود

بیابان زدایی در بیش از 54 هزار هکتار اراضی البرز اجرا شده است

6 هزار نفر در مسابقات قرآنی مهاباد ثبت نام کردند

پیوند رسانه با دانشگاه راهکاری برای عبور از چالش هاست

آثار عطار نیشابوری نمادی از وحدت وجود است

از 126 معلم نمونه در استان تجلیل می شود

خرم آباد میزبان جشنواره ی موسیقی استان های لر نشین می شود

استاندار گیلان: باید فرآیند های اشتغال زایی و رونق کسب و کار را تسریع کنیم

دانلود آهنگ جدید رضا حیدرنیا بنام خواب

دانلود آهنگ جدید مهرداد کسانی بنام سئودیم

دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با مسئولان نظام اسلامی + عکس

آخرین وضعیت پرونده رییس اداره ارشاد مشهد در ماجرای برج سلمان

فتوای آیت الله العظمی سیستانی برای دفاع از حریم اسلام بود/ دفاع از حریم اسلام بر تمام مسلمانان واجب است

صوری شهری بود که ضد اشغالگران در 1982 مقاومت کرد

سید حسن نصرالله: جرم ما این است که برای دفاع از اراضی و حاکمیت خود سلاح برمی داریم

مهاجری: اخبار نگران کننده در این فصل کم نشنیدیم

تخریب 3 خودرو در سقوط داربست سعادت آباد

ساخت اولین آزمایشگر ارابه های فرود در کشور

زوایای کمتر بیان شده از زندگانی سعدی شیرازی

دومین دروه مسابقات محاسبات ذهنی در اصفهان برگزار شد

لزوم جلب نظر مسؤولان آران و بیدگل و کاشان در اجرای پروژه کمربندی مشترک/ از تبدیل این پروژه به محور اختلافی پرهیز شود

خدمت سربازی تمرینی برای خدمت به مردم است/ حضرت عباس الگویی برای پلیس

شعبان ماه بندگی محض خدا و ماه پیامبر خداست/شادی مؤمن در ترسیم راه و رسم ائمه(ع) در زندگی کامل می شود

مسابقات بین المللی قرآن ایران همتراز مسابقات مالزی/ ناگفته هایی از کاروان قرآنی قبل از حادثه منا

مناسب سازی معابر عمومی برای جانبازان و معلولان لازم است/ جانبازان الگوی برباری

مراسم بزرگداشت احمد شهریاری فارفانی

43هزار و 194جانباز زیر پوشش خدمات بنیاد شهید خراسان رضوی

سفر خانواده چینی به مشهدالرضا

انتخابات پارلمانی لبنان

5 باغ قدیمی در ری به بوستان عمومی تبدیل می شود

پرونده رییس اداره ارشاد مشهد در ماجرای برج سلمان به کجا رسید؟

تکمیل دانشکده قرآنی خمین 50 میلیارد ریال نیاز دارد

شورای امنیت با محور سوریه تشکیل جلسه داد

یک زن مدیرکل محیط زیست استان کردستان شد

استاندار تهران به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد

روابط ایران و عراق تحت تاثیر شیطنت های مداخله جویانه قرار نخواهد گرفت

روابط ایران و عراق تحت تاثیر شیطنت های مداخله جویانه قرار نخواهد گرفت

مطالبات جانبازان تا پایان سال 97 پرداخت می شود

دبیر برگزاری روز نجوم: شهرداری نباید مانند بنگاه اقتصادی رفتار کند/ روز نجوم نباید شکل نمایشگاهی داشته باشد

استخدام کارشناس CRM و وردپرس کار در داروخانه شبانه روزی وحیدیه

کارگردان Hearthstone بلیزارد را ترک می کند

امروز در سیاست به اخلاق نیاز داریم / پیام امروز شیعه به دنیا لزوم احیای ارزش ها است

امروز در سیاست به اخلاق نیاز داریم / پیام امروز شیعه به دنیا لزوم احیای ارزش ها است