مطالب مرتبط:
سهم شستا از اقتصاد ملی حدود 2/1 درصد است/ خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست
اقدام فوق العاده بانک ملی در خروج از بنگاه داری
اقدام فوق العاده بانک ملی ایران در خروج از بنگاه داری
اقدام فوق العاده بانک ملی در خروج از بنگاه داری
اقدام فوق العاده بانک ملی ایران در خروج از بنگاه داری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 19:562018-03-18سياسي

مدیرعامل شستا: خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست


خروج از حالت بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی آنها یا به مخاطره انداختن امنیت شغلی شاغلین و تعطیلی فعالیت های اقتصادی این بنگاه بزرگ نیست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه شهری و رفاهی فارس به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) مرتضی لطفی در رابطه با مسائل مطرح شده نسبت به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به نقطه نظرات متعدد مطرح شده از سوی محافل مختلف سیاسی، اجتماعی و برخی از نمایندگان محترم مجلس پیرامون عملکرد شستا و همچنین حجم و اندازه فعالیت های این شرکت در مقایسه با اقتصاد ملی، وظیفه دارم در جهت دفاع از حقوق کارکنان زحمتکش و پرتلاش شستا که در حوزه های مختلف و مشاغل سخت و زیان آوری همچون صنعت، معدن، نفت و گاز و.

فعالیت می کنند، مطالبی را بیان کنم.

وی بیان اینکه مواردی در جلسه استیضاح وزیر کار مطرح شد که خلاف واقعیت بود، اظهار داشت: ضروری است برای روشن شدن افکارعمومی و تنویر جامعه و همچنین نمایندگان محترم مجلس که من استیضاح را حق مسلم دستگاه مقننه به عنوان نهاد ناظر بر قوه مجریه می دانم به پاسخ شبهات مطرح شده بپردازم.

با این حال، این انتظار وجود داشته و دارد که نمایندگان مردم در خانه ملت قبل از هرگونه مباحثه ای که با مدیران و مسئولان ارشد اجرایی دارند، خود را وکیل مردم و شاغلین آن دستگاه ها بدانند و از هرگونه اظهارنظری که زحمات و خدمات تلاشگران عرصه صنعت را نادیده می گیرد یا انگیزه کار را از آنها سلب می کند، خودداری کنند و با دقت آمار و ارقام عملیاتی را که ناشی از فعالیت های آن گروه است، مطالعه کنند.

مدیرعامل شستا ادامه داد: مدیریت شستا به عنوان امانتدار ذخایر بیمه شدگان مجموعه کارگران سازمان تامین اجتماعی بر خود فرض می دارد که با حفظ تمامی قوا، ضمن حفظ ذخایر امانتی بیمه شدگان نسبت به صیانت از سرمایه های کارگران و ارزش آفرینی اقدام کند.

لطفی با تاکید بر اینکه آمار و ارقام تطیبقی و مقایسه ای عملکرد شستا در دوره مدیریتی دولت دهم و پنج ساله اخیر موید بر این است که این سازمان در جهت حفظ ذخایر امانتی بیمه شدگان و در صیانت و افزایش ارزش آفرینی حرکت کرده است، تصریح کرد: با توجه به تاکیدات رییس جمهور و پیگیری های مستمر آقای ربیعی، اولویت نخست برنامه و سیاست شستا اصلاح ساختار بنگاه داری با رویکرد سهام داری است که در این راستا اقداماتی صورت گرفته است.

وی در تشریح بیشتر این برنامه خاطرنشان کرد: اعلام عرضه عمومی بنگاه ها از طریق جراید، نشست سه جانبه با استانداران، فعالان اقتصادی و مسئولان و واگذاری شرکت های تابعه شستا به صورت ادواری که تاکنون در سه استان صورت گرفته است - که درصدد هستیم این کار در سایر استان ها نیز صورت بگیرد از جمله اقدامات عملیاتی و استراتژی هایی است که درخصوص اصلاح ساختار و خروج از بنگاه داری در دستورکار داشته ایم.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه ذینفعان و کارگران عزیز بدانند این خروج از حالت بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی آنها یا به مخاطره انداختن امنیت شغلی شاغلین و تعطیلی فعالیت های اقتصادی این بنگاه بزرگ نیست، ابراز داشت: ما درصدد هستیم با استفاده از منابع حاصل از واگذاری این بنگاه ها، مشارکت در طرح های بزرگ ملی و انجام پرتفوی گردانی همچنان به فعالیت اقتصادی خود ادامه بدهیم و از این طریق، نسبت به بازدهی بیشتر سرمایه در اختیار مبادرت خواهد شد.

لطفی افزود: برای مثال، اخیرا با فروش کلیه ساختمان های مازاد حاصل از ادغام شرکت ها یا انتقال دفاتر شرکت ها به محل استقرار کارخانه ها پیش بینی شده است تا در پروژه ملی بزرگراه ها با وزارت راه و شهرسازی در جهت ارتقای امنیت مسافران جاده ای و گسترش زیرساخت ها برای توسعه متوازن و پایدار کشور مشارکت داشته باشیم.

همچنین امیدواریم بتوانیم در پروژه های ملی با توجه به تخصص های مختلفی که در زیرمجموعه شستا وجود دارد و همچنین ماشین آلات پیشرفته ای که در اختیار داریم، بتوانیم با مشارکت دولت و بخش خصوصی در پروژه های بزرگ نقش آفرینی کنیم.

وی درباره ارزش کالاها و خدمات فروخته شده در شستا بیان کرد: براساس عملکرد واقعی شستا در قالب گزارش های مالی تلفیقی حسابرسی شده، جمع کل کالا و خدمات فروخته شده در شستا در سال منتهی به پایان خرداد امسال، مبلغ 27 هزار و 900 میلیارد تومان محقق شده است.

بنابراین از مقایسه این مبلغ با ارزش کل تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت جاری در سال 95 به مبلغ دو میلیون و 313 هزار و 876 میلیارد تومان، سهم شستا از اقتصاد ملی حدود 2/1 درصد است؛ بنابراین اینکه گفته می شود سهم شستا از اقتصاد ملی در حدود 30 درصد است، کاملا اشتباه است.

مدیرعامل شستا اضافه کرد: ارزش کل حاصل دارایی های شستا حدودا مبلغ 33 هزار و 500 میلیارد تومان است که در مقایسه با ارزش کل بازار بورس، حدود هفت تا 10 درصد طی سه سال گذشته در نوسان بوده است.

لطفی با بیان اینکه عملکرد شستا در دولت یازدهم و تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط علی ربیعی نشان می دهد ارزش روز سرمایه گذاری های شستا از حدود 17 هزار میلیارد تومان در سال 92 به مبلغ 33 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است، یادآور شد: این مسئله به معنای رشدی معادل 97 درصد است.

وقوع چنین امری به معنای افزایش ذخایر بیمه شدگان در طی دوره اخیر است.

به عبارت دیگر، میانگین سالیانه ارزش روز سرمایه گذاری های شستا در دولت دهم معادل 12 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که در دولت یازدهم میانگین سالیانه به 30 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده یعنی به طور متوسط 154 درصد رشد داشته است.

وی درباره اقدامات شستا برای شفافیت و مردمی کردن اقتصاد عنوان کرد: در دولت یازدهم شستا گام های موثری در راستای ارتقای شفافیت و مردمی کردن اقتصاد برداشته است.

در این خصوص می توان به بورسی کردن شرکت های تابعه اشاره کرد.

میانگین پرتفوی بورسی شستا از 63 درصد در دولت دهم به 85 درصد در دولت یازدهم رسیده و این مسئله به معنای آن است شستا در دولت یازدهم در مقایسه با دولت دهم، پرتفوی بورسی شستا 35 درصد افزایش داشته است ضمنا اطلاعات کلیه شرکتهای غیر بورسی از طریق بورس منتشر شده است.

مدیرعامل شستا ادامه داد: از اقدامات مهم دیگر در راستای شفافیت بیشتر درخصوص کنترل بیشتر سیستم های مالی حسابداری شرکت های تابعه شستا می توان به راه اندازی سیستم داشبورد مدیریتی هوشمند BI تمام عملیات اشاره کرد که به طور روزانه می توان تمام عملیات های مالی و حسابداری شرکت ها در هر نقطه ای از ایران دسترسی کامل داشت.

استقرار حسابرسان داخلی و ایجاد کمیته های حسابرسی از دیگر مکانیزم های اعمال کنترل و شفافیت بیشتر است.

لطفی با بیان اینکه عملکرد شستا در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم با رشد چشم گیری همراه بوده است، گفت: میانگین فروش کل شستا بدون احتساب درآمد بانک رفاه در دولت دهم معادل هشت هزار و 800 میلیارد تومان بوده است در حالی که این عدد در دولت یازدهم حدود 21 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به عبارت دیگر، عملکرد شستا در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم حدود 136 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه در دولت دهم سالیانه به صورت متوسط مبلغ چهار هزار و 900 میلیارد تومان صرف پروژه های توسعه ای شستا شده است، اظهار داشت: در دولت یازدهم علیرغم رکود حاکم بر کشور و کمبود منابع نقدی، این رقم نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد مناسب، سالیانه حدود پنج هزار و 400 میلیارد تومان صرف پروژه های توسعه ای شستا شده است که این سرمایه گذاری ها در توسعه و اشتغال پایدار نقش قابل توجهی داشته است.

مدیرعامل شستا در پاسخ به این سوال که برخی از نمایندگان اظهار داشتند که شستا به حیات خلوت انتصابات غیرقانونی و فشارها تبدیل شده است.

این مسئله تا چه اندازه واقعیت دارد؟ تصریح کرد: مورد دیگر که در اظهارات نمایندگان اشاره شد، عدم رعایت شایسته سالاری در انتصابات است در حالی که در این مدت، برخی که براساس توصیه ها، فشارها و رانت ها به مناصب مدیریتی و عالی رسیده اند یا آنکه شاخصه های مدیریتی لازم را نداشته اند، برکنار شده اند.

لطفی اضافه کرد: در این رابطه، کمیته انتصابات با معیارها و شاخصه های فردی و مدیریتی متناسب با هر شرکت تشکیل شده است تا ضمن استفاده از نیروهای جوان و متخصص داخل هر شرکت، جایگزین کسانی شوند که حوزه مدیریتی آنها متناسب با رشته تحصیلی آنها نیست یا آنکه شاخصه های مدیریتی لازم را ندارند.

وی با اشاره به منشور 9 گانه علی ربیعی در خصوص مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: در مورد استفاده از نیروهای پاکدست ، اقدامات بسیار مناسبی از طریق تشکیل کمیته صیانت از حقوق ذینفعان و بیمه شدگان، تقویت کمیته های حسابرسی، راه اندازی سیستم داشبورد مدیریتی هوشمند BI در تمامی شرکت ها انجام شده است.

مدیرعامل شستا با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه سوءاستفاده قابل توجهی در شرکت ها انجام شده باشد، نداریم، ابراز داشت: البته این سخن به معنای آن نیست که خلافی در شرکت های زیرمجموعه شستا صورت نمی گیرد.

در مجموعه های اقتصادی به بزرگی شستا احتمال تخلف هم وجود دارد اما آنچه مهم است، اعمال نظارت و پیش گیری های لازم با استفاده از مدیران پاکدست، اعمال قدرت از طریق کمیته های نظارتی و صدور آیین نامه های کافی است.

لطفی درباره استفاده از مدیران بازنشسته در شرکت های وابسته به شستا بیان کرد: درخصوص اعمال ماده 241 قانون تجارت و قانون ممنوعیت استفاده از بازنشستگان نهایت تلاش خود را برای رعایت قوانین انجام داده ایم تا جایی که طی نامه ای به سازمان ثبت شرکت ها اسامی اعضای هیات مدیره و مدیران شاغل در شستا را ارسال کرده ایم و درخواست شده در صورتی که این افراد جای دیگری عضویت دارند، اعلام شود تا نسبت به این افراد اعمال قانون صورت گیرد.

وی در پایان یادآور شد: ما آمادگی خود را برای تشکیل جلسات مشترک با کمیسیون های مختلف مجلس و همچنین اساتید، کارشناسان، حوزه های تخصصی دانشگاه در جهت استفاده از دیدگاه های آنها، تشریح وضعیت کنونی شستا ، بیان محدودیت ها، تنگناها، برنامه ها و.

برای شفاف سازی هر چه بیشتر و تنویر افکارعمومی اعلام می کنیم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a4j3lp
کلید واژه ها: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - اجتماعی - شستا - سرمایه گذاری - آمار و ارقام - استیضاح - کارگران - سازمان تامین اجتماعی - سرمایه - مدیرعامل - تامین - استیضاح وزیر کار - دارایی - مدیریت - برنامه - بیمه - اقتصاد - رفاه اجتماعی - روابط عمومی - رییس جمهور - مشاغل سخت - صنعت - مجلس - مردم - رفاه - حراج - خروج - لطفی - آمار

آخرین اخبار سرویس:
اصل وحدت تابعیت زوجین در حقوق ایران، بریتانیا و کنوانسیون های بین المللی - بخش اول نظریات موجود در خصوص تابعیت زن در اثر ازدواج

تیپ متفاوت خانم بازیگر در حال اسب سواری!/عکس

شهردار شدن عارف به صلاح نیست

دلایل بحران ازدواج در ایران

800 هزار شغل جدید در سال 96 ایجاد شد

حسین سرفراز، احمد پاکتچی، مسعود کوثری، حسام الدین آشنا واکاوی نظریه فرهنگی سپهرنشانه ای یوری لوتمان و کاربست آن در زمینه تحلیل مناسبات میان دین و سینما

معصومه تقدسی، محمدعلی مظاهری، امید شکری، عباس ذبیح زاده مقایسه نحوه مواجهه افراد با موقعیت های اخلاقی در فضای مجازی و دنیای واقعی

اصلاح الگوی کشت را جدی بگیرید

ویزای عراق حذف میشود

چرا هیچ کس برای شهدای مرزبانی «پست» و «توییت» نمی گذارد

دنیای تمبرهای روسای جمهور و رهبران جهان

نشست «مؤسسات حوزوی و جامعه شناسی تشیع» برگزار می شود

پنجم شعبان، سالروز ولادت سید ساجدین، احیاگر روح امید در جامعه

تصاویر/ مراسم تکریم و معارفه فرمانده دانشگاه افسری امام حسین (ع)

عکس بامزه خانم بازیگر در جشنواره جهانی فجر

چرا خواهر و برادرها با هم دعوا می کنند؟

«محمدرضا شریفی نیا» وقتی جوان و لاغر بود | عکس

ما فقط تکرار می کنیم...

کارت تبریک ولادت امام سجاد

اس ام اس ولادت امام سجاد علیه السلام (6)

اصول ست کردن رنگ کفش با لباس آقایان

طراحی اتاق ‎نشیمن

خلاصه دیدار آث میلان 0_1 بنونتو (هفته سی و چهارم سری آ ایتالیا)

توضیح خبرگزاری رسمی عربستان درباره حادثه امشب ریاض

پیامبر اکرم (ص) قبل اسلام چه دینی داشتند؟

کشورهای منطقه هیچ کدام قابل مقایسه با ایران نیستند

اردوغان: امریکا منشاء تهدیدات علیه ترکیه است

پنجمین المپیاد زبان فارسی آموزان ترکیه در آنکارا برگزار شد

دو اثر نفیس «سعدی» را در «نیاوران» ببینید

چرا افراد انگیزه شان را از دست می دهند؟

مجموعه کامل جملات ناب در مورد خدا

راه حل هفت دغدغه روحانی

زلزله کیانشهر کرمان را لرزاند

پیوستن 2 بازیگر ایرانی به به شبکه ماهواره ای «من و تو»/عکس

مسابقات بین المللی قرآن بانوان راهگشا در تربیت 10 میلیون حافظ

تعالی انسان و جامعه، مبنای سبک زندگی اسلامی از نگاه امام سجاد علیه السلام

رازهای جذابیت در اولین برخورد با جنس مخالف!

دکتر احمد جلالی: این خباثت است که گویی قبل از رضا شاه نام ایران مطرح نبوده است

نگاه یک؛ ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی اقیانوس هند در پی ایجاد ائتلاف منطقه ای

کنایه ضرغامی به دکتر روحانی: کلید پیشکش، قفل جدید نزنید!

موضع گیری رییس اتحادیه اروپایی علما درباره منع حجاب برای دانش آموزان دختر در مدارس آلمان و اتریش

ماه شعبان ، بهترین فرصت برای مناجات و آماده شدن جهت ماه رمضان است

محسن هاشمی: جهانگیری موافق است، هنوز به تصمیم نرسیده ایم

دلنوشته دختر «شهید زنده» به مناسبت روز جانباز

ماجرای ازدواج جنجالی خانم بازیگر مشهور/عکس

کدام وعده های روحانی در حد وعده باقی خواهد ماند؟

مسابقات بین المللی قرآن و اجرای منویات مقام معظم رهبری در تربیت 10 میلیون حافظ

رابطه ی عقل با ایده نزد فلوطین و مقایسه ی آن با نظر ملاصدرا

واکنش متفاوت مطهری به برخورد گشت ارشاد با دختر جوان/پلیس مراقب اینگونه دام ها باشد

رابطه ی عقل با ایده نزد فلوطین و مقایسه ی آن با نظر ملاصدرا درخصوص وحدت و کثرت عقل - بخش اول انگیزه فلوطین دراعتقاد به عینیت عقل و صور

معاونت صدای رسانه ملی: 800 عنوان برنامه رادیویی به روی آنتن است

همه دارایی ما مردم هستند و همه ما برای جلب رضایت آنان تلاش می کنیم

احادیث امام سجاد (ع)

سال گذشته 800 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد/ آماده تفویض اختیارات به استان کرمان هستیم

ابلاغیه قوه قضاییه و طرح مجلس درباره حریم شخصی کاربران/ ایجاد دادگاه ویژه پیام رسان ها

فال روزانه یکشنبه 2 اردیبهشت 1397

دفاع مقدس نیازمند نهضت تاریخ شفاهی است/ کار ریشه ای از مهدکودک ها آغاز می شود

رییس رسانه ملی: همه دارایی ما مردم هستند و باید برای جلب رضایت آنان تلاش کنیم

حذف پست قائم مقامی در دستگاههای دولتی خارج از اساسنامه + سند

سخنرانی پرهزینه آقای رییس جمهور +عکس

درخواست انبوه سازان از جهانگیری؛ اختلاف نظر وزرا را حل کنید

فرهنگ سازی حمایت از کالای داخلی از وظایف حوزه و روحانیت است

احمد توکلی: تأسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

بانک مرکزی پول کشور را تعریف کند تا اکل مال به باطل نشود

ژست جالب "آقای بازیگر" روی تشک مبارزه/عکس

پٌربازدیدترین اخبار شنبه(1اردیبهشت ماه) خبرگزاری فارس

داور قرآن کریم مطرح کرد مسابقات بین المللی قرآن بانوان راهگشا در تربیت 10 میلیون حافظ

ایران هراسی زیر سایه رییس جمهور نظامی در ایران (+فیلم)

تیراندازی در اطراف کاخ پادشاهی عربستان

زیباکلام خطاب به روحانی: چرا 10 ماه است پیرامون مشکلات و مسائل جدی کشور سکوت کرده اید؟

تیراندازی در نزدیکی کاخ شاه سعودی در ریاض

اطلاعات پرداخت های خزانه داری کل کشور در دسترس عموم قرار گرفت + آدرس سایت

امروز انقلاب در مرحله مسرت بخش جنگ صفین قرار دارد/ ضربه به سپاه ضربه به امید مردم است

"پاداش" آمریکا به عربستان در مقابل اعزام نیرو به سوریه چیست؟

افزایش 10 برابری کاربران پیام رسان های داخلی از چهارشنبه گذشته

زمینه اعزام کاروان ها بصورت خانوادگی به کربلا فراهم می شود

با وجود تعاملات مثبت، برخی مطالبات دانشجویان به سرانجام نمی رسد

آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات بانوان برگزار شد/ تدارک سه برنامه جانبی

پاسخ محسن هاشمی به حضور در شهرداری تهران

تصاویر/ نشست سیاسی در مدرسه علمیه معصومیه با موضوع بررسی مسائل داخلی و منطقه ای

مهم ترین مسائل داخلی و منطقه ای در مدرسه علمیه معصومیه بررسی شد

ایران در چند کشور سفارتخانه دارد؟

خمس و زکات خود را سالیانه حساب کنید تا روزی حلال داشته باشید

پیام تبریک مدیر عامل بانک تجارت به مناسبت روز جانباز

سینما نیامده برای سعودی ها دردسر ساز شد

تصاویر/ پخت و توزیع ده هزار غذای نذری به مناسبت میلاد حضرت عباس (ع) در کاشان

تنها تیمی که می تواند 3 گانه را فتح کند/ عکس

همایش اتیسم در مازندران

600 هزار جمله‎ای که پیامبر (ص) در 6 جمله به علی (ع) آموخت

شنیده شدن صدای انفجار و تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاه عربستان + فیلم

علاقه به قرآن، روشندلی را قهرمان کرد/ عبور از محدودیت ها با حفظ قرآن

شب شعر قرآنی «مشکات» در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد

دریادار فدوی در گفتگوی تفصیلی با فارس: آمریکا در خلیج فارس از سپاه تمکین می کند/ نیروی دریایی سپاه به آبهای آزاد می رود/حیف است برخی در داخل حرف دشمن را تکرار کنند

فیلم/ مدیحه سرایی به مناسبت ولادت امام زین العابدین (ع)

300 توحیدی

ترتیل صفحه 359 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

کشف جسد یک زن در کنار رودخانه

درخواست رزمنده جانباز مدافع حرم از رهبر انقلاب +فیلم

عکس های هفته

ارزش حواشی انقلاب کمتر از متن آن نیست/ مهم ترین کار کمیته امداد جلب اعتمادمردم است

مدیرعامل شستا: خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست

مدیرعامل شستا: خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست