مطالب مرتبط:
سهم شستا از اقتصاد ملی حدود 2/1 درصد است/ خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست
اقدام فوق العاده بانک ملی در خروج از بنگاه داری
اقدام فوق العاده بانک ملی ایران در خروج از بنگاه داری
اقدام فوق العاده بانک ملی در خروج از بنگاه داری
اقدام فوق العاده بانک ملی ایران در خروج از بنگاه داری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 19:562018-03-18سياسي

مدیرعامل شستا: خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست


خروج از حالت بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی آنها یا به مخاطره انداختن امنیت شغلی شاغلین و تعطیلی فعالیت های اقتصادی این بنگاه بزرگ نیست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه شهری و رفاهی فارس به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) مرتضی لطفی در رابطه با مسائل مطرح شده نسبت به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به نقطه نظرات متعدد مطرح شده از سوی محافل مختلف سیاسی، اجتماعی و برخی از نمایندگان محترم مجلس پیرامون عملکرد شستا و همچنین حجم و اندازه فعالیت های این شرکت در مقایسه با اقتصاد ملی، وظیفه دارم در جهت دفاع از حقوق کارکنان زحمتکش و پرتلاش شستا که در حوزه های مختلف و مشاغل سخت و زیان آوری همچون صنعت، معدن، نفت و گاز و.

فعالیت می کنند، مطالبی را بیان کنم.

وی بیان اینکه مواردی در جلسه استیضاح وزیر کار مطرح شد که خلاف واقعیت بود، اظهار داشت: ضروری است برای روشن شدن افکارعمومی و تنویر جامعه و همچنین نمایندگان محترم مجلس که من استیضاح را حق مسلم دستگاه مقننه به عنوان نهاد ناظر بر قوه مجریه می دانم به پاسخ شبهات مطرح شده بپردازم.

با این حال، این انتظار وجود داشته و دارد که نمایندگان مردم در خانه ملت قبل از هرگونه مباحثه ای که با مدیران و مسئولان ارشد اجرایی دارند، خود را وکیل مردم و شاغلین آن دستگاه ها بدانند و از هرگونه اظهارنظری که زحمات و خدمات تلاشگران عرصه صنعت را نادیده می گیرد یا انگیزه کار را از آنها سلب می کند، خودداری کنند و با دقت آمار و ارقام عملیاتی را که ناشی از فعالیت های آن گروه است، مطالعه کنند.

مدیرعامل شستا ادامه داد: مدیریت شستا به عنوان امانتدار ذخایر بیمه شدگان مجموعه کارگران سازمان تامین اجتماعی بر خود فرض می دارد که با حفظ تمامی قوا، ضمن حفظ ذخایر امانتی بیمه شدگان نسبت به صیانت از سرمایه های کارگران و ارزش آفرینی اقدام کند.

لطفی با تاکید بر اینکه آمار و ارقام تطیبقی و مقایسه ای عملکرد شستا در دوره مدیریتی دولت دهم و پنج ساله اخیر موید بر این است که این سازمان در جهت حفظ ذخایر امانتی بیمه شدگان و در صیانت و افزایش ارزش آفرینی حرکت کرده است، تصریح کرد: با توجه به تاکیدات رییس جمهور و پیگیری های مستمر آقای ربیعی، اولویت نخست برنامه و سیاست شستا اصلاح ساختار بنگاه داری با رویکرد سهام داری است که در این راستا اقداماتی صورت گرفته است.

وی در تشریح بیشتر این برنامه خاطرنشان کرد: اعلام عرضه عمومی بنگاه ها از طریق جراید، نشست سه جانبه با استانداران، فعالان اقتصادی و مسئولان و واگذاری شرکت های تابعه شستا به صورت ادواری که تاکنون در سه استان صورت گرفته است - که درصدد هستیم این کار در سایر استان ها نیز صورت بگیرد از جمله اقدامات عملیاتی و استراتژی هایی است که درخصوص اصلاح ساختار و خروج از بنگاه داری در دستورکار داشته ایم.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه ذینفعان و کارگران عزیز بدانند این خروج از حالت بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی آنها یا به مخاطره انداختن امنیت شغلی شاغلین و تعطیلی فعالیت های اقتصادی این بنگاه بزرگ نیست، ابراز داشت: ما درصدد هستیم با استفاده از منابع حاصل از واگذاری این بنگاه ها، مشارکت در طرح های بزرگ ملی و انجام پرتفوی گردانی همچنان به فعالیت اقتصادی خود ادامه بدهیم و از این طریق، نسبت به بازدهی بیشتر سرمایه در اختیار مبادرت خواهد شد.

لطفی افزود: برای مثال، اخیرا با فروش کلیه ساختمان های مازاد حاصل از ادغام شرکت ها یا انتقال دفاتر شرکت ها به محل استقرار کارخانه ها پیش بینی شده است تا در پروژه ملی بزرگراه ها با وزارت راه و شهرسازی در جهت ارتقای امنیت مسافران جاده ای و گسترش زیرساخت ها برای توسعه متوازن و پایدار کشور مشارکت داشته باشیم.

همچنین امیدواریم بتوانیم در پروژه های ملی با توجه به تخصص های مختلفی که در زیرمجموعه شستا وجود دارد و همچنین ماشین آلات پیشرفته ای که در اختیار داریم، بتوانیم با مشارکت دولت و بخش خصوصی در پروژه های بزرگ نقش آفرینی کنیم.

وی درباره ارزش کالاها و خدمات فروخته شده در شستا بیان کرد: براساس عملکرد واقعی شستا در قالب گزارش های مالی تلفیقی حسابرسی شده، جمع کل کالا و خدمات فروخته شده در شستا در سال منتهی به پایان خرداد امسال، مبلغ 27 هزار و 900 میلیارد تومان محقق شده است.

بنابراین از مقایسه این مبلغ با ارزش کل تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت جاری در سال 95 به مبلغ دو میلیون و 313 هزار و 876 میلیارد تومان، سهم شستا از اقتصاد ملی حدود 2/1 درصد است؛ بنابراین اینکه گفته می شود سهم شستا از اقتصاد ملی در حدود 30 درصد است، کاملا اشتباه است.

مدیرعامل شستا اضافه کرد: ارزش کل حاصل دارایی های شستا حدودا مبلغ 33 هزار و 500 میلیارد تومان است که در مقایسه با ارزش کل بازار بورس، حدود هفت تا 10 درصد طی سه سال گذشته در نوسان بوده است.

لطفی با بیان اینکه عملکرد شستا در دولت یازدهم و تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط علی ربیعی نشان می دهد ارزش روز سرمایه گذاری های شستا از حدود 17 هزار میلیارد تومان در سال 92 به مبلغ 33 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است، یادآور شد: این مسئله به معنای رشدی معادل 97 درصد است.

وقوع چنین امری به معنای افزایش ذخایر بیمه شدگان در طی دوره اخیر است.

به عبارت دیگر، میانگین سالیانه ارزش روز سرمایه گذاری های شستا در دولت دهم معادل 12 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که در دولت یازدهم میانگین سالیانه به 30 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده یعنی به طور متوسط 154 درصد رشد داشته است.

وی درباره اقدامات شستا برای شفافیت و مردمی کردن اقتصاد عنوان کرد: در دولت یازدهم شستا گام های موثری در راستای ارتقای شفافیت و مردمی کردن اقتصاد برداشته است.

در این خصوص می توان به بورسی کردن شرکت های تابعه اشاره کرد.

میانگین پرتفوی بورسی شستا از 63 درصد در دولت دهم به 85 درصد در دولت یازدهم رسیده و این مسئله به معنای آن است شستا در دولت یازدهم در مقایسه با دولت دهم، پرتفوی بورسی شستا 35 درصد افزایش داشته است ضمنا اطلاعات کلیه شرکتهای غیر بورسی از طریق بورس منتشر شده است.

مدیرعامل شستا ادامه داد: از اقدامات مهم دیگر در راستای شفافیت بیشتر درخصوص کنترل بیشتر سیستم های مالی حسابداری شرکت های تابعه شستا می توان به راه اندازی سیستم داشبورد مدیریتی هوشمند BI تمام عملیات اشاره کرد که به طور روزانه می توان تمام عملیات های مالی و حسابداری شرکت ها در هر نقطه ای از ایران دسترسی کامل داشت.

استقرار حسابرسان داخلی و ایجاد کمیته های حسابرسی از دیگر مکانیزم های اعمال کنترل و شفافیت بیشتر است.

لطفی با بیان اینکه عملکرد شستا در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم با رشد چشم گیری همراه بوده است، گفت: میانگین فروش کل شستا بدون احتساب درآمد بانک رفاه در دولت دهم معادل هشت هزار و 800 میلیارد تومان بوده است در حالی که این عدد در دولت یازدهم حدود 21 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به عبارت دیگر، عملکرد شستا در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم حدود 136 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه در دولت دهم سالیانه به صورت متوسط مبلغ چهار هزار و 900 میلیارد تومان صرف پروژه های توسعه ای شستا شده است، اظهار داشت: در دولت یازدهم علیرغم رکود حاکم بر کشور و کمبود منابع نقدی، این رقم نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد مناسب، سالیانه حدود پنج هزار و 400 میلیارد تومان صرف پروژه های توسعه ای شستا شده است که این سرمایه گذاری ها در توسعه و اشتغال پایدار نقش قابل توجهی داشته است.

مدیرعامل شستا در پاسخ به این سوال که برخی از نمایندگان اظهار داشتند که شستا به حیات خلوت انتصابات غیرقانونی و فشارها تبدیل شده است.

این مسئله تا چه اندازه واقعیت دارد؟ تصریح کرد: مورد دیگر که در اظهارات نمایندگان اشاره شد، عدم رعایت شایسته سالاری در انتصابات است در حالی که در این مدت، برخی که براساس توصیه ها، فشارها و رانت ها به مناصب مدیریتی و عالی رسیده اند یا آنکه شاخصه های مدیریتی لازم را نداشته اند، برکنار شده اند.

لطفی اضافه کرد: در این رابطه، کمیته انتصابات با معیارها و شاخصه های فردی و مدیریتی متناسب با هر شرکت تشکیل شده است تا ضمن استفاده از نیروهای جوان و متخصص داخل هر شرکت، جایگزین کسانی شوند که حوزه مدیریتی آنها متناسب با رشته تحصیلی آنها نیست یا آنکه شاخصه های مدیریتی لازم را ندارند.

وی با اشاره به منشور 9 گانه علی ربیعی در خصوص مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: در مورد استفاده از نیروهای پاکدست ، اقدامات بسیار مناسبی از طریق تشکیل کمیته صیانت از حقوق ذینفعان و بیمه شدگان، تقویت کمیته های حسابرسی، راه اندازی سیستم داشبورد مدیریتی هوشمند BI در تمامی شرکت ها انجام شده است.

مدیرعامل شستا با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه سوءاستفاده قابل توجهی در شرکت ها انجام شده باشد، نداریم، ابراز داشت: البته این سخن به معنای آن نیست که خلافی در شرکت های زیرمجموعه شستا صورت نمی گیرد.

در مجموعه های اقتصادی به بزرگی شستا احتمال تخلف هم وجود دارد اما آنچه مهم است، اعمال نظارت و پیش گیری های لازم با استفاده از مدیران پاکدست، اعمال قدرت از طریق کمیته های نظارتی و صدور آیین نامه های کافی است.

لطفی درباره استفاده از مدیران بازنشسته در شرکت های وابسته به شستا بیان کرد: درخصوص اعمال ماده 241 قانون تجارت و قانون ممنوعیت استفاده از بازنشستگان نهایت تلاش خود را برای رعایت قوانین انجام داده ایم تا جایی که طی نامه ای به سازمان ثبت شرکت ها اسامی اعضای هیات مدیره و مدیران شاغل در شستا را ارسال کرده ایم و درخواست شده در صورتی که این افراد جای دیگری عضویت دارند، اعلام شود تا نسبت به این افراد اعمال قانون صورت گیرد.

وی در پایان یادآور شد: ما آمادگی خود را برای تشکیل جلسات مشترک با کمیسیون های مختلف مجلس و همچنین اساتید، کارشناسان، حوزه های تخصصی دانشگاه در جهت استفاده از دیدگاه های آنها، تشریح وضعیت کنونی شستا ، بیان محدودیت ها، تنگناها، برنامه ها و.

برای شفاف سازی هر چه بیشتر و تنویر افکارعمومی اعلام می کنیم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a4j3lp
کلید واژه ها: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - اجتماعی - شستا - سرمایه گذاری - آمار و ارقام - استیضاح - کارگران - سازمان تامین اجتماعی - سرمایه - مدیرعامل - تامین - استیضاح وزیر کار - دارایی - مدیریت - برنامه - بیمه - اقتصاد - رفاه اجتماعی - روابط عمومی - رییس جمهور - مشاغل سخت - صنعت - مجلس - مردم - رفاه - حراج - خروج - لطفی - آمار

آخرین اخبار سرویس:
زیرساخت های خوزستان باید تقویت شود

ایجاد تشکل فراگیر و تعاونی برای توسعه صادرات ضروری است

این سربازان، آل سعود را به زانو درآورده اند

پرونده سپنتا نیکنام در جلسه فردای مجمع تشخیص رسیدگی می شود

وداع باشکوه با فرزند فروغ

مجوز 123 کنسرت صادر شده است

تغییر در کابینه دولت با رویکرد فراجناحی و دشمن ستیزی باشد

حضور فعالانه رهبری در مدت اخیر کار دولت را راحت تر کرده است

مصباحی مقدم خبر داد: پرونده سپنتا نیکنام فردا در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می شود

تشییع بی فروغ فرزند «فروغ» (+عکس)

3 کشته و 2 مجروح در تصادف پراید و اتوبوس

تفاوت مجمع تشخیص هاشمی رفسنجانی با تشخیص مصلحت هاشمی شاهرودی

بداهه نویسی خوشنویسان شیرازی در حرم شاهچراغ(ع)

ایجاد تشکل فراگیر و تعاونی برای توسعه صادرات ضروری است

نقشه شوم رژیم صهیونیستی برای فلسطین بی نتیجه است/ لزوم مقابله با مخلان اقتصادی

60 موسسه بین المللی برای حمله فرهنگی به ایران فعالیت می کنند

تفاوت مجمع تشخیص هاشمی رفسنجانی با تشخیص مصلحت هاشمی شاهرودی

پشتیبانی رهبر انقلاب، دلگرمیِ دولت برای خدمت است

مسئولان البرز آمار عملکرد خود را صادقانه به مردم اعلام کنند

رسانه های اجتماعی تحت سلطه رونالدو/کاریکاتور

واژگونیِ کشتی گردشگری در آب های آمریکا جان 8 نفر را گرفت

شهادت دو بسیجی در زاهدان

مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر انقلاب در موضوع دانشگاه منتشر شد

ارائه جزییات «تانک آینده» توسط ارتش اسراییل

ترس از شکست و احساس گناه از پیروزی، عوامل اصلی عدم موفقیت

نمایش اسلحه جدید روز قیامت روسیه

با مفسدان اقتصادی منتسب به هر فرد و جایگاهی شدیداً برخورد شود/ اگر آمریکا و اروپا ببینند ما در بن بستیم فشار را افزایش می دهند

اهمیت دیدار خویشاوندان از نگاه رییس مکتب شیعه

دشمنان پروژه «اعتبار زدایی» و «اعتماد زدایی» از انقلاب و نظام را کلید زده اند

گره زدن سرنوشت کشور به مذاکرات اشتباه است

شکست ناپذیری اقتدار ایران

امام جمعه موقت قزوین : مسئولان خودشان را به مردم نزدیکتر کنند

باید با مفسدان برخورد جدی شود

محمّدکاظم انبارلویی بیراهه روی و بیهوده گویی

عضو مجمع تشخیص مصلحت: پرونده سپنتا نیکنام در جلسه فردای مجمع تشخیص رسیدگی می شود

رسیدگی به پرونده سپنتا نیکنام در جلسه فردا مجمع تشخیص مصلحت نظام

مسئولان خودشان را به مردم نزدیکتر کنند

خودباوری ملی عامل پیروزی در مقابل توطئه ها 

سالگرد شهدای قله شنام+گزارش

حجاج مایحتاج خود را از تولیدات داخل کشور تهیه کنند

افتتاح خانه شعر و داستان طلاب و روحانیون فارس/ لزوم گسترش تفکر حقیقت گرایانه به سمت مهدویت

اروپا برای خاموشی آتش ویرانگر جنگل های سوئد بسیج شده است

تفاوت مجمع تشخیص هاشمی رفسنجانی با تشخیص مصلحت هاشمی شاهرودی

ریزش آوار در خیابان مجیدیه شمالی با 3 کشته و زخمی

کاربران مراقب بدافزار اندرویدی باشند

گسترش چتر حمایتی بیمه برای کاهش هزینه های مردم

ضرورت تبیین نقشه راه اقتصادی کشور / مقابله با فقر و فساد باید اولویت باشد

پرونده سپنتا نیکنام فردا رسیدگی می شود

تشرف خادمان حرم حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) به حرم شاهچراغ(ع)

ناراحتی مردم از مشکلات دلیل مخالفت با نظام نیست

استفاده صحیح از منابع داخلی در مقابل فشار اقتصادی دشمن به کارمان می آید

نامه انصارالله یمن به پوتین

گره زدن سرنوشت کشور به مذاکرات اشتباه است

بررسی پرونده نماینده سپرده گذار 40 میلیاردی در موسسات مالی

دنیا و آخرت ما با امام زمان(عج) گره خورده است

خشم طرفداران محور مقاومت در تونس از موضعگیریهای خائنانه عربستان

اختلافات سیاسی نباید حج را تعطیل کند

حج از مهمترین ارکان مورد تاکید اسلام است

برگزاری همایش تخصصی مسئولان روابط عمومی های سراسر کشور بیمه ایران

مهمترین سرمایه صندوق، نیروی انسانی است

پرونده سپنتا نیکنام در جلسه فردای مجمع تشخیص رسیدگی می شود

یک مقام بلندپایه ناتو اصل دفاع جمعی را به ترامپ یادآور شد

گرامی داشت یاد وخاطره شهدای سورک میبد+ تصاویر

آیین نکوداشت امامزادگان

پرونده سپنتا نیکنام در جلسه فردای مجمع تشخیص رسیدگی می شود

کاروان زیر سایه خورشید وارد کنارک شد

سرنا و کرنا رو به خاموشی است

ناراحتی مردم از مشکلات دلیل مخالفت با نظام نیست

FATF همچنان در دست بررسی است

شب شعر ملی «ملکوت هشتم» در حرم شاهچراغ(ع)

برگزاری دوره های تخصصی قرآن ویژه دانشجویان عراقی

امام جمعه گرگان به مسوولان شرکت برق تذکر داد

با موتور سپاه تا نانوایی هم نمی رفت

آتش سوزی در محدوده خیابان بهار

روسیه سلاح های فوق پیشرفته خود را به رخ حریفان کشید

بالن هایی که اینترنت را به کنیا می رسانند

جزییاتی تازه از انفجار در خمین

همایش امام زادگان منطقه فین کاشان برگزارشد

علم الهدی چیزی از ثامن الحجج نگفت

گیجی تمام؛ نه بلیط های مجانی دولتی، نه نشست های پرادعای روشنفکری

عارف: سند 2030 به هیچ وجه در دستورکار دولت و مجلس نیست

برادرانی که در شهادت از یکدیگر سبقت گرفتند

تأکید امام جمعه مهاباد بر وحدت مردم برای غلبه بر توطئه ها دشمنان

مشکلات کشور با جلسات بی خاصیت و پشت میزنشینی حل نمی شود

تقدیر از توجه دولت به صنعتی شدن کردستان

امام جمعه گرگان به مسوولان شرکت برق تذکر داد

مدیران برای قطعی برق برنامه ریزی درست داشته باشند

حج با فلسفه تقویت دین واجب شده است/برخی گناهان جز در عرفه بخشیده نمی شوند

لزوم تکیه بر توانمندی های داخلی برای عبور از مشکلات اقتصادی

امام جمعه موقت اصفهان: دلارها را به کسانی دادند که در فکر سفر به کشورهای خارجی و تفریح هستند

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو نماز جمعه تهران / 29 تیر 97

آیت الله علم الهدی: اگر جواب من فحش است، آن ناسزا را به فرزندانم ندهید

دنیایی وسیع پیش روی ایران اسلامی قرار دارد

طعنه محمودصادقی به ماجرای حکم ناظم مدرسه

حادثه انفجار خمین دو فوتی و یک مصدوم داشت

محور سخنان امامان جمعه مهریز، ابرکوه، بهاباد، تفت و میبد

وحید امیری به ترکیه رفت

بکر گرانترین دروازه بان جهان پس از امضای قرارداد با لیورپول

با مفسدان اقتصادی قاطعانه برخورد شود

ایران در سایه اهل بیت(ع) به قدرت منطقه ای و فرامنطقه ای تبدیل شده است

مدیرعامل شستا: خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست

مدیرعامل شستا: خروج از بنگاه داری به معنای چوب حراج زدن به دارایی کارگران نیست