مطالب مرتبط:
اردبیل چشم انتظار مسافران نوروزی جاذبه های چشم نواز اردبیل؛ بهشت گمشده در خاک پاک ایران
دلبری اروپایی ها برای آمریکا/ پیشنهاد چشم آبی ها به تحریم های بیشتر علیه ایران
چشم انداز روابط ایران و عربستان در سال 2018
چشم انداز خودکفایی ایران در دانش سلول های بنیادی
کاشمر با جاذبه های گردشگری مذهبی؛ چشم انتظار مسافران نوروزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 17:412018-03-18اجتماعي

جاذبه های چشم نواز اردبیل؛ بهشت گمشده در خاک پاک ایران


استان زیبای اردبیل با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد بهشت گمشده در خاک پاک ایران معرفی می شود.

- خبرگزاری فارس" استان اردبیل: استان زیبای اردبیل با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد از جمله قطب های سیاحتی ایران بوده و مهمترین ویژگی آن آب و هوای مطبوع و خنک منطقه در فصول بهار و تابستان است.

استان اردبیل از شمال به جمهوری آذربایجان، از شرق به استان گیلان، از جنوب به استان زنجان و از غرب به استان آذربایجان شرقی محدود بوده و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری شهرستان های اردبیل، بیله سوار، پارس‎آباد، خلخال، مشگین شهر، مغان ، نمین ، نیر ، کوثر (گیوی) و شهر توریستی سرعین را شامل می شود.

دهها آبگرم معدنی جوشنده از اعماق زمین با خواص طبی مختلف، سالانه میلیونها گردشگر را از نقاط مختلف کشور و جهان به سوی خود می کشاند .

اردبیل دارای سابقه تاریخی طولانی است از این رو آثار و اماکن تاریخی و باستانی متنوع و متعددی دارد: تپه ها و پل ها و اماکن مذهبی مشتمل بر مساجد، بقعه ها ، امامزاده ها که حاصل باورهای دینی و مذهبی مردم منطقه است.

مهمترین این اماکن عبارتند از: آثار تاریخی، زیارتی و سیاحتی اردبیل مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی: شامل تعدادی از بناهای دوره های مختلف است که نخستین بار شاه طهماسب آن را به صورت مجموعه واحدی در آورده و بعدها شاه عباس بناهای مهم دیگری به این مجموعه افزود و باعث اصلاحاتی در آن شد.

اهمیت این مجموعه تاریخی، در ارتباطی که با سلسله خاندان سلاطین صفویه دارد جلوه گر می شود.

اسلاف شاهان صفوی و همچنین شاه اسماعیل اول در این مجموعه تاریخی به خاک سپرده شد ند، طی دوران صفویه هزینه های فراوانی صرف این بقعه شده و امروز نیز با وجود گذشت چندین قرن ویژگی های زیبا و جالبی دارد که هر بازدیدکننده ای را تحت تأثیر قرار می دهد.

این مجموعه با بخش های مختلف چینی خانه، گنبد الله الله، مسجد جنت سرا، خانقاه، چله خانه ، شهیدگاه، چراغ خانه و حرمخانه اثری نفیس و ارزشمند و یکی از سندهای افتخار آذربایجان است که متعلق به دوران صفویه بوده و مزار شیخ صفی و همسرش، شاه اسماعیل صفوی و جمعی از شهیدان جنگ چالدران در آن قرار دارد.

حفاری های جدید در اطراف بقعه نشان می دهد قدمت این مجموعه به دوره ایلخانیان پیوند می خورد .

- بناها و اماکن مذهبی: مسجد عتیق (جمعه مسجد) که باقی مانده از یک بنای بزرگ از دوره سلجوقیان (بنای اولیه مربوط به قبل از اسلام و دوره اشکانی) است در محله پیر شمسالدین، مسجد جامع اردبیل، مسجد میرزا علی اکبر مجتهد، مسجد اعظم اردبیل و مسجد حاج فخر از مساجدکهن و قدیمی شهرستان اردبیل است.

مقبره شیخ جبراییل جد شاه اسماعیل صفوی در قریه کهر الان (شیخ کلخوران) امامزاده صالح و قیز امامزاداسی (امامزاده ی حلیمه خاتون) نیز از دیگر اماکن پرطرفدار به شمار می آید.

-پل های تاریخی مربوط به دوره صفوی: پل شهر چای، پل یعقوبیه، پل ابراهیم آباد، پل پیر مادر، پل سامیان، پل کلخوران، پل سید آباد ، زاغالان، پل قره سو، پل نیر، پل سرخ، پل الماس ، داش کسن ججین -حمام های مربوط به دوره صفوی: حمام اوچدکان، حمام صفویه، حمام حاج محسن، حمام حاج شیخ، حمام پیر، حمام میرزا حبی ، حمام پیر زرگر، حمام ابراهیم آباد، حمام منصوریه، حمام یعقوبیه، حمام کاظمیه، حمام وکیل، حمام زندان، حمام سید آباد، حمام زینال، حمام سرچشمه.

-خانه های مربوط به دوره صفوی: خانه سید هاشم ابراهیمی، منزل وکیل الرعایا، خانه حاج یو سف آقا صادقی، خانه حاج میرزا ابراهیم صادقی، خانه حسین قلی صادقی، خانه دکتر مناف زاده، خانه میرفتاحی، خانه مرحوم حریریان، ساختمان مدرسه جعفری اسلامی، خانه آقا آصف -مجموعه همجوار بقعه شیخ صفی مربوط به دوره ایلخانی -ویرانه آتشکده ساسانیان در قریه آتشگاه -اماکن قدیمی : برج شاطر گنبدی در روستای صومعه، خانه های سنگی در کوه های اردبیل، دخمه سنگی ویند، کاروانسرای شاه عباس، قلعه هیر گنجینه مردم شناسی اردبیل در حمام تاریخی ظهیرالاسلام، در میدان عالی قاپوی اردبیل (متعلق به دوره پیش از صفویه و نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری) تپه های باستانی: تپه قره شیروان، نارنج تپه، نادر تپه سی، تپه سرقین، تپه آق امام، گوور تپه سی، اؤلو تپه سی، تپه سایین، یئدی دیو قیزی، قوشا تپه تپه شمس آباد، بوینو یوغون تپه، تپه کنازق، تپه سلوط، سربند تپه، آریا تپه، قره تپه، تپه حاجی نصیر، بولان تپه.

- مجموعه بازار تاریخی اردبیل: مجموعه بازار اردبیل با سراها و تیمچه ها و راسته های متعدد متعلق به دوران صفویه بوده و یادآور دوران طلایی جاده ابریشم است .

تیمچه سرا، حمام مسجد، در وسط شهر و درطرفین خیابان امام خمینی.

این مجموعه از سابقه ای طولانی برخوردار است.

از جمله قدیمی ترین سیاحانی که از بازار اردبیل نام می برند مقدسی اصطخری در سده چهارم هجری است که بازار را به صورت صلی در چهار دسته توصیف می کند.

هر چند بازار اردبیل در قرن هفتم و هشتم رونق فراوانی داشته و در سده های بعد نیز قسمتی از بازار بزرگ و تیمچه ها و سراها از موقوفات بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به شمار می رفته و درآمد و عواید حاصله به مصرف مخارج بقعه مزبور می رسید با این حال بنای کنونی بازار و عناصر وابسته به آن از آثار دوره صفویه و زندیه به حساب می آیند که بر بنیان اولیه بازار احداث شده اند.

آبگرم های استان اردبیل 1ـ آبـگرم های شهر سیاحتی سرعین : گامیش(گاومیش) گؤلی، ساری سو، قهوه سویی، آب چشم، قره سو (اعصاب سویی)، ژنرال سویی، پهن لو و شفا سویی 2ـ آبـگرم های مشگین شهر: قوتـور سویی، شـابیل، قینرجه، ایلاندو، موییل، ملک سویی، آق سو 3ـ آبگرم سردابه یا ساری داوا: که خاصیت درمانی برای بیماری یرقان و زردی دارد و در نزدیکی شهرستان اردبیل واقع است 4ـ آبگرم برجلو و قینرجه در نیر 5ـ آب معدنی بیله درق در نزدیکی سرعین 6ـ آبگرم خلخال 7- آبگرم گیوی دریاچه های استان اردبیل 1ـ دریاچه ی شورابیل: این دریاچه قبلا بسیار شور بوده اما امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده است، طوریکه نوعی ماهی نیز در آن پرورش داده می شود .

در حاشیه این دریاچه امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری نظیر قایق رانی، پیست دو و میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل، مجموعه شهر بازی و رستوران 2ـ دریاچه نئور: این دریاچه در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به سمت خلخال در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر 210 هکتار و عمق متوسط 5 متر یکی از دیدنی ترین دریاچه های ایران در دل طبیعتی بکر و زیباست.

در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از بهترین نوع ماهیان دنیا به شمار می رود در آن پرورش داده می شود و هر ساله بسیاری از مردم برای ماهیگیری و کوهنوردی و استفاده از مناظر بدیع و بی نظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند .

3ـ دریاچه شور گل 4ـ دریاچه نوشهر 5ـ دریاچه آلوچه 6ـ دریاچه کمی آباد 7ـ دریاچه ملا احمد 8ـ مرداب قره سو که زیستگاه پرندگان آبی است کوه های استان اردبیل 1ـ رشته کوه های سبلان: سبلان پس از دماوند معروف ترین کوه آتشفشان خاموش ایران بوده و قله سولطان سـاوالان با ارتفاع 4811 متر سومین نقطه مرتفع ایران است.

دهانه آتشفشانی قیفی شکل این کوه به صورت دریاچه ای بسیار زیبا و دل انگیز درآمده و حواشی آن در طول سال پوشیده از یخ و برف است .

2ـ ارتفاعات باغرو (تالش ) 3 ـ صلوات داغ 4ـ خروسلو رودهای مهم استان 1ـ آراز ( ارس) 2ـ قره سو 3ـ دره رود 4ـ خیاو چای 5ـ نمین چای سوغات استان اردبیل عصاره شهدآمیز گلهای رنگارنگ و عطرآگین طبیعت سرسبز سبلان مشهورترین سـوغات منطقه محسوب می شود.

حـلوای سیـاه اسـتان نیز به صورت مـعجونی از جوانـه گندم و کره طبیعی نشاط بخش و مقوی است.

صنایع دستی گلیم، جاجیم، شال، مسند، سفالگری صنایع چوب (معرق، منبت و خراطی)، مصنوعات چرمی و قالیبافی (قالیچه قوبای اردبیل بسیار معروف است) قلاب افی، مفرش، خورچین، ورنی (ورنی و زیرانداز حاوی رنگ ها و طرح هایی برگرفته از طبیعت زیبای آذربایجان، بیشتر توسط عشایر شاهسون دشت مغان بافته می شود) از میان صنایع دستی استان مسند نمین شهرت جهانی دارد و از اقلام مهم صادرات استان به سایر نقاط کشور و کشورهای خارجی است .

غذاهای محلی آش دوغ، پیـچاق قیمه، کوفته، لونگی، خشـیل، هُرّا، قویـماق، تـورشی قورمه، سـاج ایچی، سبزی قورمه، سوغان سو، اوماج آشی، یارما آشی، بوزباش، قاتیق خوروشی، تاس کابابی، چیغیرتما، ساری حالوا ، تر حالوا، زنجبیل حالواسی، قیساوا، قیقاناق و .

در ادامه نوشتار به تفکیک شهرستان های استان اردبیل از منظر تاریخی و گردشگری معرفی می شوند: نیر: مرکز شهرستان نیر و یکی از شهرهای استان اردبیل ایران است.

این شهر در 31 کیلومتری شهر اردبیل ، 20 کیلومتری شهر سرعین و 49 کیلومتری شهر سراب واقع شده که وجود بزرگراه برای ارتباط نیر با اردبیل باعث اهمیت این شهر شده است.

این شهر دارای چشمه های آب متعدد بوده و معروف ترین آن تفرجگاه بولاغلار است.

این چشمه دارای آبی گواراست که در بخشی از آن پرورش ماهی هم انجام می شود.

از جمله جاذبه های دیگر شهر نیر وجود آبگرم های متعدد با خاصیت درمانی است که سقزچی، گل، قینرچه و برجلو از معروفترین آنهاست و برای درمان امراض پوستی مفید تشخیص داده شده است.

وجود منطقه زیبای بولاغلار در این شهر، آب و هوای خنک و طبیعت سبز و دلچسب فصول بهار و تابستان حاکی از پتانسیل مطلوب شهرستان برای گردشگری و توریسم است.

از جمله مکانهای باستانی نیر می توان چنین نام برد: • کاروانسرای شاه عباسی در گردنه صایین نیر • سنگ نوشته های اورارتویی • آتشکده های باستانی • تپه ها و قبور باستانی • غارهای باستان قیرمیزی کورپو (پل قرمز) • گورستان باستانی و غارهای مسکونی باستانی در روستای ابوذر • استخر عباسلو • قلعه بوینی یوغون در روستای کورعباسلو نیر • غار و پناهگاه نظامی روستای گلستان در 8کیلومتری نیر به سمت اردبیل • تپه باستانی چالاقان شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل واقع شده و مرکز آن شهر خلخال است.

این شهرستان از شمال به شهرستان کوث،ر از شرق به استان گیلان از جنوب به شهرستان طارم در استان زنجان و از مغرب به شهرستان میانه محدود می شود و از طریق فیروزآباد 105 کیلومتر با میانه فاصله دارد.

این منطقه دارای تابستانهای معتدل و زمستان های سرد است بوده و به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای جالب ترین منابع آب های گرم معدنی است که مهم ترین آن ها آب گرم معدنی خلخال سویی با نام محلی ایستی سو در بخش سنجد در فاصله شهرهای گیوی و خلخال قرار دارد.

جاذبه های طبیعی • چشمه باش بولاقی در روستای وارث آباد، بهترین نوع آب معدنی در خلخال • چشمه قرخ بلاغ (بیوک گوز) در روستای کلی • رودخانه قزل اوزن نیز از کنار روستای نیمه اییل جاری ست.

• رودخانه گوجلی (گوژلی) چای در روستای کلی • غار مقاره در روستای کلی • طبیعت زیبا و بکر آلچا بلاغ در روستای کلی • چشمه آب سرد میرعادل (یا به زبان ساکنین محلی بیلدیر) که در روستای اندبیل واقع شده است.

• گردنه های معروف الماس مجره در مسیر خلخال - اسالم • چشمه آب سرد ازناو که در روستای خوجین واقع شده است.

• آبشار نره گر • مسیر قدیم خلخال از روستای مجره به گیلان - گیلان • طبیعت زیبای روستای مجره • غار باستانی معروف ازناو (ازنو مسجدی) روستای مجره • امتداد جاده اسالم به روستای مجره و شهر خلخال • از جمله ییلاق های معرف خلخال ییلاقی بنام سردول که در روستای وهرآورد قرار دارد و ییلاق تابستانی طایفه های گوناگون از ایل شاهسون از چندین دهات اطراف و حتی از تالش گیلان است.

• طبیعت زیبای روستای کلی • فنا رود در روستای خوجین • حاجت بولاغی (ائلر باغی) • آبگرم روستای گرمخانه • آبشار قارا قوش قیه سی و گور گور در روستای کلی طبیعت زیبای روستای آل هاشم گیلوان • دریاچه قارا گول در بالای کوهای روستای وارث آباد • قلعه باستانی یمن درشمال روستای خللر گیلوان بیله سوار یکی از شهرستان های مرزی ایران، در بخش مرکزی شهرستان بیله سوار در شمال غربی ایران و در قسمت شمالی استان اردبیل واقع شده است.

تپه های باستانی مربوط به دوران قبل ازاسلام، قیزقالاس (قلعه دختر) مربوط به دوران گذشته، کاروانسرای مخروبه در منطقه خروسلو ازدوران صفویه، و مزار سربازان گمنام در جریان کشتار سوم شهریور 1320 توسط روس ها در جنگ جهانی دوم، از آثار تاریخی این شهرستان به شمار می روند.

شهر بیله سوار دارای بازارچه مرزی است که اجناس خارجی به قیمت مناسب در آن به فروش می رسد.

شهرستان بیله سوار در بهار طبیعت بسیار زیبایی دارد.

سرعین شهری کوچک در 30 کیلومتری غرب اردبیل و مرکز شهرستان سرعین است.

این شهر به علت چشمه های آبگرم فراوان شهرت دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است.

سرعین به زبانی ترکی (سریین) به معنای محل خنک و در فرهنگ لغات عربی به معنی سرچشمه استد.

در ادوار گذشته از این منطقه به نام های ساری قیه، سرایین یاد می شده است.

سرعین به داشتن چشمه های آب گرم متعدد معروف بوده و همه ساله در فصل تابستان پذیرایی ایرانگردان و جهانگردان فراوانی است.

در این شهرحدود 250 هتل - هتل آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد.

برخی آبگرم های معروف سرعین گاومیش گلی (این مجتمع به صورت سنتی است و چشمه ها مستقیماً در محل استخر وجود دارند) • بش باجیلار (بش باجیلار در زبان آذری به معنای 5 خواهران است) • مجتمع آب درمانی سبلان (این مجتمع به صورت مکانیزه و مجزا برای خانم ها و آقایان در طول روز و تا ساعت 11 شب سرویس دهی دارد) • آبدرمانی ایرانیان (این مجتمع به صورت کاملاً مجهز است) • آبدرمانی اترک • کوهستان خاتم • آبدرمانی یول سویی • آبدرمانی دره لر • آبگرم ژنرال • آبدرمانی پهنلو (ارشاد) • آبدرمانی قهوه سویی • آبدرمانی نه چشمه (پهن لو) روستای تاریخی کنزق در 2 کیلومتری شرق شهر سرعین روستای تاریخی به نام کنزق وجود دارد.

دراین روستا دره های متعددی وجود دارد که نام معروف ترین آنها ساری دره (دره زرد) است.

این دره دارای تعدادی چشمه طبیعی بود و با درختان گلابی و گیاه گیلیدیک و آب روانی که از میان دره می گذرد، امروزه تفرجگاه خیلی از مسافران این منطقه شده است.

دربالا دست این دره تپه ای به نام (حسین تپه سی) وجود دارد که در آن غارهای متعددی است که این غارها مانند شهری در زیر کوه قرار گرفته اند.

از این غارها اشیاء تاریخی متعددی یافت شده که مبین قدمت تاریخی این تپه ها و آثار زندگی در دوره های بسیار دور است.

روستای تاریخی کنزق دارای غارهای تاریخی مربوط به دوره اشکانیان است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

تورش سویی) آب ترش): این آب ترش و بسیار گازدار است.

نوشیدن این آب برای بیماری های معده بسیار مناسب است.

همچنین برای بیماری های پوستیوخارش دست توصیه می شود.

مردان بولاغی: آبی بسیار خنک، زلال و سبک دارد که برای بیماری های پوستی مثل کهیرزدگی بسیار مناسب است.

سرخان بولاغی: آبی بسیار خنک، زلال و سبک دارد که پیشتر جنبه شرب و آبیاری داشته و امروز تنها جهت آبیاری زمینهای کشاورزی طایفه سلیمانی بکار گرفته می شود.

چاقور چوقور: نام تپه ای دراین روستا است که در آن گونه های کمیابی از خزندگان مثل آفتاب پرست وسوسمار زندگی می کنند.

پیست اسکی آلوارس/ تله کابین آلوارس پیست اسکی آلوارس در دامنه های سبلان واقع شده و بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران است.

این پیست اسکی در فاصله 12 کیلومتری روستای الوارس و 24 کیلومتری سرعین قرار گرفته و از آنجا که در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در پاییز و زمستان و به دلیل دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می تواند در حدود 6 تا 8 ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور رتبه اول را دارد.

از جمله کارهایی که برای آماده سازی و بهره برداری از آن انجام شده می توان به موارد زیر اشاره کرد: احداث جاده ای آسفالت به طول 24 کیلومتر تا پای پیست نصب و راه اندازی دستگاه و خط تله سییژ به طول 1250 متر ساخت اتریش نصب و راه اندازی یک خط تله اسکی برای آموزش و استفاده علاقه مندان احداث دو ایستگاه کلاس های آموزشی ساختمان اداری، مهمانسرا، رستوران، خرید دستگاه برف کوب، هتلی مدرن و مجهز… مجتمع ورزشهای زمستانی آلوارس در آن واقع شده است.

شهرستان کوثر، با مرکزیت شهر گیوی در استان اردبیل، از شمال با شهرستان اردبیل، از شرق با شهرستان خلخال، از غرب و جنوب با شهرستان های نیر و میانه همسایه است.

ساکنان این شهر علاوه بر خلخال و اردبیل با شهر میانه در آذربایجان شرقی تبادلات اقتصادی دارند.

آثار تاریخی و طبیعی پل تاریخی فیروزآباد پل پردیس منبر تاریخی مسجد مشکول: منبر مشکول یکی از منحصربه فردترین شاهکارهای هنرهای چوبی ایران، بلکه جهان اسلام است که قسمت های اعظم آن تا به امروز از گزند حوادث سالم باقی مانده است.

این منبر سند تاریخی هنرهای چوبی جهان اسلام بوده و به دوره میانی اسلام بر می گردد.

دلیکلی داش داش بلاغ رستم داشی زنجیرو پیر دربندمشکول(شهرستان کوثر) آبگرم گیوی حمام سنگی شهر گیوی بوزلوق آبگرم گیوی ایستی سو ایستی سو یا گیوی سویی همه ساله در تابستان، مسافران زیادی از شهرهای دور و نزدیک و گردشگران خارجی را به خود جلب می کند، به نظر می رسد ایستی سو از برخورد در رشته های آهکی و توده آذرین بوجود آمده باشد، که برای بیماری های اعصاب، متابولیکی، پوستی و گوارشی مفید گزارش شده است.

این آبگرم یکی از زیباترین مناظر و چشم اندازهای طبیعی در سرزمین گیوی به شمار می رود، آبگرم های زنانه و مردانه با دوش آب به طور مجزا و با تجهیزات بهداشتی قرار گرفته اند.

اطراف این آبگرم پر از مناظر طبیعی وزیباست.

در مقابل این مکان زیبا غاریخگان قرار گرفته است و در دمای بالای تابستان به حدی خنک است که آب در درون آن یخ می زند و یک یخچال طبیعی به شمار می رود.

حمام سنگی داش حامام این حمام سنگی قدیمی درون باغهای گیوی تماماً توسط دست در دل صخره بزرگی با وسایل ابتدایی حفر شده است که آب آن به دو نوع شگفت انگیز سرد و گرم در مجاورت هم، از مجرای چشمه ای تأمین می شود.

آب این چشمه ها قابل شرب بوده و مردم منطقه از آن برای درمان بیماری های کلیوی بخصوص سنگ کلیه استفاده می کنند.

مردم این شهر برای حمام کردن هنوز هم از این حمام استفاده می کنند.

قرار گرفتن در میان باغات جلوه ای خاص به ین حمام بخشیده است و سالانه گردشگران زیادی از اطراف واکناف به این مکان می آیند ودر سایهٔ درختان توت اطراف این حمام می آسایند.

تاریخ دقیق ساخت این حمام مشخص نیست اما محلی ها می گویند پس از حکومت صفویه این غار به دست یک زن و یک مرد درست شده است و قدیمی ترین حمام جهان به شمار می رود.

گردشگری از مشخصات و و یژگی های گیوی وجود مناظر طبیعی و کوه های مشجر و پارکهای زیباست.

از مناظر مهم و دیدنی و توریستی می توان آبگرم (ایستی سو)، و محیط دلپذیر و آرام منطقه و هوای لطیف کوهستان و مناطق زیبای طبیعی و اثرات شفابخش آبهای معدنی که همه ساله، در تابستان مسافران زیادی را از شهرهای بزرگ مخصوصاً تهران به خود جذب می کند، نام برد.

از دیگر مناظر و چشم اندازهای طبیعی، رستم داشی (سنگ رستم)، داش حمام (حمام سنگی)، سنج روپیر، یخچال طبیعی (بوزلوخ)، دربند روستای هواشانق، سرمستان یا سلمستان، دربند مشکول، منبر مشکول، پل فیروزآباد و سدهای خاکی از جمله سد خاکی قره قشلاق را می توان نام برد.

شهرستان نمین یکی از شهرستانهای استان اردبیل ایران است و مرکز آن شهر نمین است.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری جاده کوهستانی و جنگلی حیران به طول 35 کیلومتر منطقه سرسبز و جنگلی شاله دره یا شغاله دره با آثار برجای مانده از شنیدان قلعه سی از خروجی تونل تا منطقه میناباد آرامگاه باباروشن در 6 کیلومتری شرق نمین و 2 کیلومتری روستای خشه با دره ای سرسبز و جنگلی، چشمه آب معدنی و درخت بلوط کهنسال مساکن اولیه انسانها به نام دلمن در یک کیلومتری شمال نمین حدفاصل روستاهای میناباد و میرزانق و همچنین منطقه قرمزلیق و چوپان یوردی تپه ای مشرف به خانقاه علیا مقبره شیخ بدرالدین در شهر نمین پیکره طبیعی انسانی به نام باباداود یا ده ده قورخو بالاتر از روستای عنبران جنگل و منطقه توریستی فندقلو در حدود 25 کیلومتری شمال اردبیل و 6 کیلومتری نمین بااماکن تفریحی، استراحتی و پذیرایی و مناظر طبیعی جنگلی و مرتعی با پوشش گیاهی بیش از 92 گونه مقبره پیرلنگ در ننه کران آبهای معدنی قره چناق در روستای قره چناق، مشه سویی بعد از عبور از روستای گلیده و گذشتن از قوشادگرمان به مشه سویی می رسد، گرده سویی نزدیک روستای گرده در غرب نمین روستای عنبران با آب و هوای خوب و طبیعت سرسبز و زیبا و مردمانی شافعی مذهب سنی و زبان تالشی که محل تولید و بافت عمده بهترین نوع گلیم است.

تپه های باستانی مربوط به هزاره های قبل از میلاد در روستاهای حومه طبق شواهد موجود در کتب تاریخی و آثاری باستانی که در این ناحیه کشف شده است، سابقه تمدن در این ناحیه به هزاران سال پیش می رسد.

حیران، نام روستایی ییلاقی در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان است گردنه از مهمترین جاذبه های گردشگری این روستا، است که در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار دارد.

این گردنه که به همراه روستای ونه بین، حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین از مناطق حفاظتی سیاسی و جغرافیایی استان گیلان است از یک طرف مشرف به کوه های پوشیده از جنگل های انبوه بوده و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن آستاراچای عبور می کند.

این رود تعیین کننده مرز استان گیلان ایران و جمهوری آذربایجان است.

منطقه نمونه گردشگری وضعیت امکانات و تسهیلات تفریحی و گردشگری این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی است.

اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان امکانات تفریحی و گردشگری ایجاد کرده و در سال 1390 با راه اندازی تله کابین حیران موجب توسعه و افزایش بیش از پیش صنعت گردشگری در استان گیلان و شهرستان مرزی بندر آستارا شده است.

مشگین شهر، یکی از شهرستانهای استان اردبیل در شمال غربی کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران در فاصله 90 کیلومتری از مرکز استان، در دامنه پر برکت سبلان، قرار گرفته است.

مشگین شهر، که بی شک می توان آن را تکه کوچکی از بهشت نامید، با قرار گیری در ارتفاع بالا و نزدیکی به سبلان همواره از طبیعتی زیبا و دلنشین و آب و هوایی مطلوب برخوردار است.

وجود بیش از 9 چشمه طبیعی آبگرم، 11 مجتمع آبدرمانی، گردشگاه های فراوان طبیعی (آبشار، رودخانه، جنگل، بیشه زار، دشت، مناظر صخره ای و …)، بیش از 600 اثر باستانی و تاریخی، سایتهای متعدد پرواز با پاراگلایدر و نیز مجموعه پل معلق، بی نظیرترین پل پیاده رو در خاورمیانه، همه ساله گردشگرهای بسیاری را از سرتاسر ایران و دنیا به سوی این شهر جذب می کند، به طوری که می توان آن را یکی از قطبهای مهم گردشگری ایران نامید.

مشگین شهر از شمال شرق و شرق به کشور آذربایجان، از شمال غرب به دشت مغان، از جنوب شرق به شهرستان اردبیل، از جنوب غرب به شهرستان سراب و از غرب به شهرستانهای اهر و تبریز محدود است.

گردشگاه ها: پل معلق مشکین شهر، بطول 365 متر طولانی ترین پل معلق پیاده رو در ارتفاع 80 متری از رودخانه خیاو[17] سبلان (ساوالان) پارک جنگلی مشگین شهر شیروان دره سی هوشنگ میدانی شهر یئری، محوطه باستانی با قدمت 8000 سال چشمه آبگرم قینرجه چشمه آبگرم ایلاندو چشمه آبگرم قوتورسویی مجتمع آبدرمانی شابیل چشمه آبگرم روستای موییل حتم مئشه سی، جنگل طبیعی از درختان بلوط و فندق قشلاق تنگ منطقه گردشگری کپز رودخانه قره سو (مشکین شهر) آبشارهای رودخانه های کرکری،خیاوچایی، مشکین چایی روستاهای سرسبز اطراف مشگین شهر آثار باستانی و قلعه های تاریخی: سنگ نبشته ساسانی مقبره شیخ حیدر قلعه قهقهه نقوش صخره ای شیخ مدی دیو قالاسی قلعه بربر کهنه قلعه قلعه ارشق قیزقالاسی محوطه تاریخی ایلانلی داغ غارهای دو طبقه عصر حجر روستای بینه لر قره قالا آق قالا پارس آباد یکی از شمالی ترین نقاط استان اردبیل است که در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته و چون از مناطق خوش آب و هوای استان محسوب می شود هر ساله پذیرای طبیعت گردان بسیاری است.

همسایگان این شهر کشور آذربایجان، کلیبر، بیله سوار و گرمی هستند.

جاذبه های دیدنی پارس آباد مغان قلعه اولتان این قلعه نظامی قدیمی در کنار رود ارس و فاصله 3 کیلومتری شهر واقع شده است و در حدود 320 هزار متر مربع مساحت دارد.

اما متأسفانه امروز بخش بسیار ناچیزی از آن باقی مانده است.

روستای گردشگری اولتان در حاشیه جنوبی رودخانه ارس و فاصله 15 کیلومتری مرکز شهر روستا گردشگری اولتان وجود دارد که دارای محوطه های باستانی و ساحل زیبای رودخانه ارس است.

برج قارلوجا این برج بلند که از ارتفاع آن فقط 5 متر باقی مانده به صورت یک هشت ضلعی با طول 1.

75 متر برای هر ضلع شناخته شده و احتمال می رود مقبره یکی از بزرگان ایلخانان مغول باشد.

برج قارلوجا در روستای قشلاق قارلوجا واقع شده است.

دشت مغان اگر می خواهید از طبیعت شهر پارس آباد لذت ببرید باید به دشت مغان بروید.

این دشت بزرگ مابین کشور آذربایجان و استان اردبیل در سمت غربی دریای خزر واقع شده و دارای زمین های هموار مجاور رود ارس و بخش های ناهمواری است که ارتفاع آن به 700 متر نیز می رسد .

رودخانه ارس یکی از زیباترین دیدنی های این شهر رودخانه مرزی و زیبای ارس است.

این رودخانه بیش از 1000 کیلومتر طول دارد که از کوه های بینگول داغ ترکیه سرچشمه می گیرد و از مرز کشورهای ترکیه، ارمنستان، ایران و آذربایجان عبور می کند همچنین جنگل های با گونه های گیاهی ویژه مناطق نیمه خشک در کنار رود ارس وجود دارد که می توانید از دیدن آنها نیز لذت ببرید.

تپه نادری تپه نادری که محل تاج گذاری نادرشاه افشار است در بخش جنوبی شهر اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد واقع شده و قدمت تاریخی آن به هزاره سوم و چهارم پیش از میلاد باز می گردد آثار خشتی و سفالی مختلفی مربوط به دوران متفاوتی از پارتیان تا مسلمانان در آن یافت شده است.

شهرستان گِرمی در شمال غربی کشور و شمال استان اردبیل تپه باستانی (آغامعلی تپه سی) سند معتبری از پیشینه تاریخی این شهربوده که در 9 کیلومتری شهر و در نزدیکی روستای)شوکورلو (واقع است.

همچنین اولین پارچه در تپه همت که در اصل به رنگ قرمز بوده و دارای زمینه شطرنجی با نشان صلیب شکسته یا گردونه خورشید یا گردونه مهر بافته شده در ایران در تپه همت روستای سالالا (در مکاتبات دولتی سلاله) از توابع شهرستان گرمی کشف شده که هم اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می شود.

به تازگی سنگ قبرهای تاریخی در گورستان حفاظت شده روستای آلیله مغان (گئرمی) پیدا شد که مربوط به دوره تیموری، اسلامی دارای نقوش هندسی دوره اسلامی است و آیاتی از قرآن کریم به خطوط نسخ عربی و کوفی بر روی آنها حکاکی شده است.

گورستان آلیله باید جزو آثار ثبت ملی شده دانست، قدمت سنگ قبرهای شناسایی شده به 750 سال پیش برمی گردد.

جاذبه های گردشگری گرمی آب وهوایی مطبوع در تابستان و زمستان هایی نسبتاً سرد دارد.

وجود کوه های سر سبز، چشمه ساران متعدد، روستای چلک، روستای قره یتاق، دریاجه سد گیلارلو، منطقه جنگلی اینی و آلاییله (آلیله)، رودخانه های دره رود، آزادلو، بالهارود، جیین چایی، روستاهای تنگ، تولون، خان کندی، قوزلو (مغان) ، گیگال،داش دیبی، بیگ باغی، افجه، موران، آوسوران (مکاتبات دولتی افسوران)، سالالا ، اله دره، درین کویود (درین کبود) و سایر روستاهای منطقه قره آغاج از جاذبه های دیدنی آن است.

از محلات قدیمی این شهر می توان محله موجره، قالاباشی، یوخاری باش (صاحب الزمان) چشمه باشی را نام برد.

برخی هوای مه آلود، آبشار مه، دریاچه مه و گیر افتادن مه در دامن کوه ها را که تقریباً 100 روز در سال رخ می دهد، یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان می دانند.

برای دیدن منظره دریاچه مه بهتر است مسیر قدیمی لنگان- بیلداشی-گرمی را انتخاب یا به کوهستانهای اطراف سفر کنید.

گروه کوهنوردی آزنا گرمی یکی از گروه های کوهنوردی فعال شهرستان است و علاقهمندان کوهنوردی می توانند با هماهنگی با این گروه همراه شوند.

6 غار و صخره های اطراف شهرستان جاذبه خاصی برای کوهنوردان دارند.

مناطق نمونه گردشگری و مناطق پرجاذبه منطقه نمونه گردشگری دریاچه سد گیلارلو در 7 کیلومتری غرب شهر گرمی و در کنار جاده گرمی-اردبیل واقع است و دومین دریاچه بزرگ استان بعد از شورابیل محسوب می شود.

این منطقه در حال توسعه بوده و کمپ و پارک و شهر بازی در حاشیه آن ساخته شده است.

علاقه مندان به ماهیگیری می توانند در این دریاچه ماهیگیری کنند.

آبشار رمضانلو که بلندترین و زیباترین آبشار شهرستان شناخته می شود واقع در بخش موران و از جاذبه های مهم گردشگری این شهر است.

آبشار مشهدلو که در دامنه کوه آزنا قرار دارد و خنکی آن در تابستان با باغات گردوی اطراف جاذب گردشگران محلی است.

مناطقی نظیر گوی چوخور (گردنه سبز) و روستای قره بلاغ جزو مناطق مرتفع شهرستان هستند که به علت خنکی هوا و سرسبزی آن در فصل تابستان گردشگران محلی را به خود جذب می کنند.

خرابه های قلعه برزند در روستای برزند هم از جاذبه های گردشگری شهرستان گرمی است.

دیدنی ها قیز قلعه سی تپه مطلب آثار تاریخی دوره اشکانی در آقاعلی تپه سی قلعه ییل سویی دریاچه سد گیلارلو *پی نوشت: جاذبه های گردشگری و تاریخی معرفی شده در این نوشتار، با استناد به تصاویر و اسناد دیگر پایگاه های اجتماعی و گردشگری گردآوری شده است.

انتهای پیام/ج http://fna.

ir/a4j3cr
کلید واژه ها: اردبیل - تاریخی - استان - آذربایجان - مسجد - صفوی - خانه - ایران - آذربایجان شرقی - زیبا - استان زنجان - منطقه - طبیعی - گمشده - کشور - خبرگزاری - علی اکبر - تابستان - توریستی - باستانی - گردشگر - نخستین - جمهوری - طولانی - کشوری - امروز - زنجان - اهمیت - هزینه - واحدی

آخرین اخبار سرویس:

جاذبه های چشم نواز اردبیل؛ بهشت گمشده در خاک پاک ایران

جاذبه های چشم نواز اردبیل؛ بهشت گمشده در خاک پاک ایران