مطالب مرتبط:
رشد اقتصادی بدون نفت ما به بیش از 4 درصد افزایش پیدا کرده است
رشد اقتصادی بدون نفت به بیش از 4 درصد افزایش پیدا کرده است
سیف در جمع خبرنگاران:
 
 رشد اقتصادی بدون نفت ما به بیش از 4 درصد افزایش پیدا کرده است
رشد اقتصادی بدون نفت 4 درصد افزایش یافت
رشد اقتصادی بدون نفت 4 درصد افزایش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 16:052018-03-18اقتصادي

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است


ایرنا - رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نرخ رشد اقتصادی در 9 ماهه امسال با احتساب نفت 3.

4 درصد و بدون محاسبه بخش نفت 4.

1 درصد است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی دو نهاد مرجع اعلام نرخ رشد اقتصادی به شمار می روند؛ هفته گذشته مرکز آمار گزارش داد: اقتصاد ایران در 9 ماهه نخست امسال با احتساب نفت 4.

4 درصد و بدون آن 4.

7 درصد نسبت به دوره مشابه سال پیش رشد کرده است.

بر این اساس اقتصاد ایران در 9 ماهه نخست امسال رشته فعالیت های گروه کشاورزی 1درصد، گروه صنعت 3.

1 درصد و خدمات 7 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است.

ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی امروز (یکشنبه) جدیدترین محاسبات این بانک از تحولات اقتصادی کشور را رسانه ای و اعلام کرد: در سال جاری خوشبختانه کشور شاهد رشد اقتصادی مطلوبی بوده است.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، وی افزود: در کنار تحقق تورم تک رقمی و در تداوم شرایط مناسب اقتصادی، رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه سال 1396 به 3.

4 درصد رسیده است؛ نکته حائز اهمیت در این زمینه، افزایش رشد غیرنفتی اقتصاد به 4.

1 درصد و استمرار رشد مثبت بخش ساختمان طی دو فصل متوالی است.

به عقیده سیف، حمایت های نظام بانکی در کمک به تامین مالی تولید و مساعدت های انجام شده در خصوص تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط، سیاست های اعتباری در بخش مسکن، کمک به تامین مالی خرید محصولات کشاورزی و سایر مساعدت ها نقش موثری در حصول به این مهم داشته است.

* از دستاورد تورم تک رقمی صیانت می کنیمرییس کل بانک مرکزی درباره پیش بینی نرخ تورم در سال آینده نیز اظهار داشت: در این زمینه سال 95 دستاورد مهمی حاصل شد و پس از ربع قرن نرخ تورم تک رقمی شد که این دستاورد در طول سال 1396 نیز تکرار شد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم در پایان سال 1396 نیز در سطوح تک رقمی باقی خواهد ماند، اظهار داشت: امید می رود در سال آتی با استقرار جدی انضباط مالی و پولی و پیگیری سیاست های هماهنگ و منضبط، بتوانیم از دستاوردهای شکل گرفته در حوزه تحقق تورم تک رقمی، به شکل مطلوبی صیانت کنیم.

* موسسات غیرمجاز 25 درصد بازار پول را در اختیار داشتندرییس شورای پول و اعتبار ساماندهی موسسات غیرمجاز را از دستاوردهای اقتصادی کشور در سال 96 اعلام کرد و گفت: بانک مرکزی در استمرار رویکرد ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز که با اخذ مصوبه از شورایعالی امنیت ملی در سال 1393 و تدوین برنامه چهار مرحله ای به منظور ساماندهی نهادهای پولی آغاز شده بود، در سال 1396 و با هماهنگی و همکاری قابل تقدیر سایر نهادهای ذیربط نظیر قوه قضاییه، قوه مقننه و نیروی انتظامی موفق به توقف فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز شد.

سیف افزود: موسسات اعتباری غیرمجاز که باعث اختلال در نظام پولی و بانکی کشور بودند و حدود 25 درصد از بازار پول را در اختیار داشتند، اکنون هیچ فعالیتی در بازار پول کشور ندارند و لذا سال 1397 را در شرایطی آغاز خواهیم کرد که شاهد فعالیت هیچ موسسه اعتباری غیرمجازی در کشور نخواهیم بود.

* روند رشد نقدینگی قابل دفاع استرییس کل بانک مرکزی در پاسخ به برخی انتقادها نسبت به رشد نقدینگی در سال 96 اظهار داشت: انتقاد باید با معیارهای صحیح و توجه به مسائل تخصصی باشد، در حوزه عملکرد کل های پولی نیز در سایه تلاش های صورت گرفته در زمینه انضباط پولی و مالی شرایط مناسبی وجود داشته و رشد نقدینگی به عنوان متغیر اصلی در این حوزه از روند قابل دفاعی در طول یک سال گذشته برخوردار بوده است.

سیف گفت: نقدینگی در سالهای گذشته تحت تاثیر دو عامل افزایش یافته است؛ عامل اول رشد طبیعی این متغیر متاثر از رشد پایه پولی و ضریب فزاینده بوده است و عامل دوم و مهم رشد نقدینگی، رشد ناشی از ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز توسط بانک مرکزی و افزایش پوشش آماری بود.

رییس شورای پول و اعتبار اظهار داشت: براساس آخرین آمارهای پولی و اعتباری حجم نقدینگی در پایان بهمن ماه سال 1396 معادل 14896.

4 هزار میلیارد ریال بوده که حدود 12 درصد آن به واسطه افزایش شمول آماری ناشی از اضافه شدن آمار بانکها و موسسات اعتباری به آمارهای پولی و بانکی کشور در دوره مدیریت کنونی بانک مرکزی بوده است.

* انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی شفافیت را افزایش می دهدرییس کل بانک مرکزی درباره موضوع انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی نیز اظهار داشت: یکی دیگر از تحولاتی که در سال 1396 صورت گرفت، انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی در قالب سامانه نسیم بود.

سیف توضیح داد: در واقع بانک مرکزی با هدف شفافیت، ساماندهی و نظارت بر حساب های دولتی نسبت به استقرار سامانه نسیم اقدام کرد تا با متمرکزسازی حساب های دولتی، امکان مدیریت موثر منابع و مصارف بودجه ای و کاهش فاصله میان عملکرد بودجه از وضعیت برنامه ریزی شده و به تبع آن تقویت انضباط مالی دولت فراهم شود.

وی گفت: بانک مرکزی در سال 96 گام های موثری به منظور ساماندهی حساب های دولتی در شبکه بانکی کشور برداشت به شکلی که در ادامه روند اعمال تغییرات و اصلاحات در سامانه های ملی پرداخت به منظور تسهیل، تسریع و تدقیق در وصول بی وقفه درآمدهای دولت به حساب های مفتوحه نزد این بانک از اقصی نقاط کشور را با همکاری شبکه بانکی، توسعه و تکمیل کرد.

به گفته سیف، 84 درصد از سازمان های مشمول این انتقال نزد بانک مرکزی افتتاح حساب کرده اند که تعداد حساب های مفتوحه نزد این بانک از ابتدای سال جاری تاکنون، افزایش 40 درصدی داشته است.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی به عنوان بانکدار دولت و بانک عامل دستگاه های اجرایی، در سال 1396 به ایفای وظایف خود از جمله انجام عملیات مجاز بانکی دستگاه های اجرایی و پرداخت حقوق کارکنان آن ها مبادرت کرده است و این روند در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

* نقدینگی در دست اشخالص به 2.

5 درصد تنزل کرده استرییس کل بانک مرکزی درباره برنامه این نهاد برای گسترش بانکداری الکترونیکی اظهار داشت: رشد بانکداری الکترونیک به صورت خودکار موجب کاهش نقدینه خواهی هموطنان می شود؛ باید گفت با جهت گیری مناسب نظام بانکی کشور در گسترش نظام پرداخت الکترونیک از یک سو و همچنین با تداوم توسعه کیفی ابزارها، سامانه ها و زیرساخت های پرداخت الکترونیکی، سهم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از نقدینگی با روندی کاهشی مواجه شده و به 2.

5 درصد در پایان بهمن سال 1396 رسیده است.

سیف توضیح داد: با کاهش میل نقدینه خواهی و به تبع آن با افزایش منابع در دسترس بانک ها برای اعطای وام، ضریب فزاینده نقدینگی با افزایش مواجه شده و در بهمن ماه سال 1396 به رقم بی سابقه 7.

304 رسیده است.

** برنامه بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارزرییس شورای پول و اعتبار درباره تلاطم در بازار ارز که در زمستان امسال روی داد نیز گفت: در حوزه ارز، اقتصاد ایران در سال 96 تحولات مختلفی را پشت سر گذاشت و با وجود نتایج بررسی های داخلی و نهادهای معتبر بین المللی که حرکت نرخ ارز را در مسیر سازگار با متغیرهای بنیادین اقتصادی کشور تایید می کرد، ولی با شکل گیری التهاب و حملات سفته بازانه در بازار ارز طی ماه های اخیر به دلیل فضای روانی خارجی و تزریق جو انتظاراتی داخلی، نوسانات بازار ارز افزایش یافت که با واکنش بانک مرکزی روبه رو شد.

سیف اظهار داشت: بانک مرکزی با همکاری مناسب شبکه بانکی، مجموعه اقداماتی را در قالب یک بسته سیاستی کوتاه مدت اتخاذ کرد که پیامد آن بازگشت ثبات و آرامش در بازار ارز و سایر بازارها بود.

ببه گفته سیف، انک مرکزی تلاش خواهد کرد در سال آینده نیز ثبات در بازار ارز را در سطحی مناسب و متناسب با اقتضائات اقتصاد کلان تامین کند، نگه دارد.

وی یادآور شد: تحویل سکه های پیش فروش شده در بسته سیاستی حاضر در سال آینده، از طریق افزایش عرضه سکه طلا در موعد سررسید، در ثبات بخشی به بازار طلا و به تبع آن بازار ارز در سال آتی موثر خواهد بود.

** اصلاح نظام بانکی همچنان در دستور کار استرییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اصلاح نظام بانکی همچنان در دستور کار است، گفت: با توجه به وجود مشکل تنگنای اعتباری بانک ها، بانک مرکزی در استمرار اجرای اقدامات ساختاری در جهت کاهش و رفع ریشه های اصلی مشکلات بازار پول، اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور را در سال 1396 با شدت و توان بیشتری در دستور کار خود قرار داد.

به گفته سیف، الزام بانک ها به تنظیم صورت های مالی بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) در راستای ارتقای کیفیت و شفافیت گزارشگری مالی و افزایش مقایسه پذیری صورت های مالی بانک ها، جلوگیری از شناسایی سودهای موهوم و الزام بانک ها به ذخیره گیری مناسب به منظور پوشش مطالبات غیرجاری، افزایش سرمایه و تلاش برای بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک ها، تقویت نظارت بانک مرکزی بر بانک ها و نهایی شدن و در شرف استقرار قرار گرفتن سامانه نظام نوین نظارت از نمونه اقدامات بانک مرکزی در راستای اجرای طرح اصلاح نظام بانکی درسال 1396 هستند.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این رویکرد نظارتی در سال 1397 با جدیت بیشتر تداوم خواهد داشت، گفت: علاوه بر این، بانک مرکزی با ابلاغ دستورالعمل های جدید منطبق با استانداردهای بین المللی با هدف مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین ادامه فعالیت های مجدانه برای برقراری روابط بانکی با نظام بانکی بین الملل تلاش می کند تا شرایط را برای حضور بانک های کشور در عرصه بین الملل بیش از پیش فراهم کند.


کلید واژه ها: اقتصاد - رییس کل بانک مرکزی - اقتصادی - درصد - بانک مرکزی - رشد اقتصادی - کل بانک مرکزی - دستاورد - نرخ رشد اقتصادی - بانک - موسسات غیرمجاز - مرکزی - تورم - اقتصاد ایران - نرخ تورم - تامین - مرکز آمار - پایگاه اطلاع رسانی - کشور - مالی - ایران - مرکز آمار ایران - کشاورزی - موسسات اعتباری - اطلاع رسانی - شورای - گزارش - تولید - ایرنا - نظام بانکی

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 8 درصدی فوتی حوادث ناشی از کار در مازندران

بهای واردات توتون سیگار گران شد

امحاء 3 تن گوشت برزیلی قاچاق

میثم موسایی، نوشین خانی قریه گپی، وجیهه افضلی ابرقویی نقش بازار مالی در ایجاد و خروج از رکودتورمی با تاکید بر بانکداری اسلامی

بهای واردات توتون سیگار گران شد

اعلام تعرفه های پزشکی 97 در هفته آینده محتمل است

ارسال حواله با رسیدن به 466 میلیارد دلار رکورد زد

قلب کروز و پهپادهای ایرانی زیر ذره بین متخصصان جهانی+عکس

سامانه جدید بانک مرکزی به دنبال صیانت از پول ملی است

برخی یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش بازنشستگی گرفتند

تورم پارسال 8.2 درصد بود/ رشد 12.2درصدی قیمت مواد خوراکی

کشاورز: واردات برنج ممنوع نبود/ چند درصد مردم برنج خارجی مصرف می کنند؟

دولت بازار ملک را رها کرده است؟

اصرار نمایندگان بر حضور روحانی در صحن مجلس/ هیچ یک از امضاها پس گرفته نشد

نگرانی بانک مرکزی پاکستان از افزایش ارزش دلار در برابر روپیه

سامانه جدید افزایش ایمنی حرکت قطارها افتتاح شد

کالاهای ترک با دلار 4200 تومانی وارد می شوند

در هر دقیقه چه تعداد نوزاد متولد می شوند؟

ویژگی ایده هایی که پول ساز هستند

جزییات میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت در سال 97

افزایش شکاف درآمدی همزمان با رشد اقتصادی

روح اله کهن هوش نژاد، اصغرآقا مهدوی تبیین اصول فقهی حاکم بر قراردادهای سرمایه گذاری در صنعت بالادستی نفت و گاز ایران

قرار گرفتن 61 درصد مساحت کشور در اقلیم خشک

توقف تولید کاغذ در کارخانه های داخلی

بیش از دویست کودک حاشیه نشین تهران خدمات سلامت گرفتند / نگاه نوآورانه سمن ها به حل مشکلات

واردات اتو 15 میلیون دلاری شد + جدول

فقرا 17 برابر فقیرتر شدند

100 دستگاه اتوبوس درون شهری در خرم آباد فعالیت می کنند/ لزوم کاهش سن ناوگان اتوبوس رانی

قیمت طلا به کمترین میزان سه و نیم ماه گذشته کاهش یافت

سقف تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی 25 میلیون تومان می شود

برجام چه تأثیر مثبتی بر اقتصاد داشت که خروج از برجام تأثیر منفی داشته باشد؟

سقف تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی 25 میلیون تومان می شود

استخدام مدرس در سانا گستر سبز در تهران

استخدام تعمیرکار و نگهبان در شرکت حدید سازان در تهران

پربحث ترین اخبار پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه خبرگزاری فارس را در زیر ببینید:

تاثیر افزایش قیمت نفت برکاهش قیمت دلاردرایران

تولد 250 نوزاد در دقیقه

مجلس در هفته ای که گذشت: از نشست قوای سه گانه تا کارت زرد به یک وزیر

طرح هادی در بیش از 37 هزار روستای کشور

انفجار در کارخانه نفت امریکا

استخدام مهندس جوش،مدیر تولید،تعمیر کار،انباردار،نگهبان،گرافیست

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب میدانی آقا در شرکت معتبر در ساری

استخدام فروشنده در یک فروشگاه معتبر در تهران

استمرار بی سوادی محصول نبود قانون آموزش اجباری است/ پیشنهاد اجباری کردن آموزش در برنامه چهارم تصویب در برنامه ششم حذف شد/ خاطره روحانی از آموزش و پرورش انگلیس/

2.8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی گشایش اعتبار شد

گمرک: واردات پوشاک از مناطق آزاد محدود شد/3ماهه اول سال فقط 7میلیون دلار

2.8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی گشایش اعتبار شد

سود فیس بوک در سه ماهه نخست سال 2018 به واسطه افزایش درآمدهای تبلیغاتی

بهره گیری از ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق ایجاد شفافیت باعث ارتقا و تقویت اعتماد بین بیمه گرو بیمه گذارمی شود

دانشگاه های اقتصادمحور، مشکل اشتغال را حل می کنند

محمدنقی نظرپور، فاطمه نوری، مجید رضایی طراحی جایگزین های توافق نامه بازخرید در چارچوب عملیات بانکداری بدون ربا

«نیما» چطور می خواهد قیمت ارز را کنترل کند؟

ساخت کیف پول ژاپنی همراه با الگو

20 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی را مردم حفاظت می کنند

8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی گشایش اعتبار شد

ابتکار تازه ایلان ماسک اشک شوق را به چشمان جرج آر. آر. مارتین می آورد

30 طرح اشتغال روستایی در بهشهر تهیه شده است

افزایش 14.5 درصدی مستمری مددجویان/ واریز معوقات تا پایان اردیبهشت

راهکارهای مکمل برای موفقیت سیاست جدید ارزی

چرا دولت طرح ممنوعیت خرید و فروش ارز را اجرایی کرد؟

کاهش رشد تقاضای مسکن مصرفی نسبت به سرمایه گذاری/ بازار مسکن به دست سوداگران افتاد

نفت هربشکه صد دلار درراه است

تراز دریاچه ارومیه 13 سانتی متر کاهش یافت

تولد 250 نوزاد در دقیقه

امحاء 3 تن گوشت برزیلی قاچاق در فارس

ویترین میوه های گوناگون در اقلیم منحصر به فرد ایران + فیلم

بازگشت تحریم ها تاثیری در بازار نفت ایران ندارد/ باید از وابستگی به درآمدهای نفتی فاصله گرفت

ایران بازیگری مهم در منطقه است

5 درسی که می توان از نامه سالانه جف بزوس به سهامداران آمازون آموخت

روش های مفید ترک ولخرجی

تولد 250 نوزاد در دقیقه

روز جهانی خلبان

ایستگاه پمپاژ عشایری چم بور شهرستان کوهدشت به بهره برداری رسید

سفیر ایران: با همه توان از فعالان اقتصادی در عراق حمایت می کنیم

بازارهای گاز را از دست ندهیم

دو محور اصلی اداره شرکت ها

لزوم معرفی مستمر جاذبه های طبیعی و پیشینه کارآفرینی و تولید ابزار چهارمحال و بختیاری

رونمایی از نسخه مخصوص جگوار XJ50 در پکن

«خاک ژئوپلیمری» جایگزین سیمان در خانه سازی می شود

لزوم توجه به شیوه مصرف آب در کشور

20 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی را مردم حفاظت می کنند

بیش از37 هزار روستای کشور دارای طرح هادی شدند

پای هواپیماهای روس سرانجام به ایران باز شد

بازار مسکن به دست سوداگران افتاد

تغییر ارز رسمی اقدامی قابل دفاع است

بیش از 37 هزار روستای کشور دارای طرح هادی شدند

20 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی را مردم حفاظت می کنند

بیش از37 هزار روستای کشور دارای طرح هادی شدند

آب شرب600 روستای یزد جیره بندی شد

کاهش قیمت طلا

آب شرب600 روستای یزد جیره بندی شد

بهترین طراحی کابین در خودروهای سال 2018

بازدید وزیر نیرو از طرح آبرسانی دراز مدت کرمانشاه

اختلاف 9 میلیون تومانی قیمت مسکن در پایتخت / فاصله خرید یک متر آپارتمان در جنوب و شمال

قیمت طلا به کمترین میزان 100 روز اخیر رسید

دریافت وام برای 7 طرح در هرمزگان تصویب شد

تاخیر در پرداخت تسهیلات واحدهای تولیدی قابل قبول نیست

خطر انحلال بیخ گوش بیمه میهن

حل مشکل زباله قائمشهر ، شاید وقتی دیگر

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است