مطالب مرتبط:
رشد اقتصادی بدون نفت ما به بیش از 4 درصد افزایش پیدا کرده است
رشد اقتصادی بدون نفت به بیش از 4 درصد افزایش پیدا کرده است
سیف در جمع خبرنگاران:
 
 رشد اقتصادی بدون نفت ما به بیش از 4 درصد افزایش پیدا کرده است
رشد اقتصادی بدون نفت 4 درصد افزایش یافت
رشد اقتصادی بدون نفت 4 درصد افزایش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 16:052018-03-18اقتصادي

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است


ایرنا - رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نرخ رشد اقتصادی در 9 ماهه امسال با احتساب نفت 3.

4 درصد و بدون محاسبه بخش نفت 4.

1 درصد است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی دو نهاد مرجع اعلام نرخ رشد اقتصادی به شمار می روند؛ هفته گذشته مرکز آمار گزارش داد: اقتصاد ایران در 9 ماهه نخست امسال با احتساب نفت 4.

4 درصد و بدون آن 4.

7 درصد نسبت به دوره مشابه سال پیش رشد کرده است.

بر این اساس اقتصاد ایران در 9 ماهه نخست امسال رشته فعالیت های گروه کشاورزی 1درصد، گروه صنعت 3.

1 درصد و خدمات 7 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است.

ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی امروز (یکشنبه) جدیدترین محاسبات این بانک از تحولات اقتصادی کشور را رسانه ای و اعلام کرد: در سال جاری خوشبختانه کشور شاهد رشد اقتصادی مطلوبی بوده است.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، وی افزود: در کنار تحقق تورم تک رقمی و در تداوم شرایط مناسب اقتصادی، رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه سال 1396 به 3.

4 درصد رسیده است؛ نکته حائز اهمیت در این زمینه، افزایش رشد غیرنفتی اقتصاد به 4.

1 درصد و استمرار رشد مثبت بخش ساختمان طی دو فصل متوالی است.

به عقیده سیف، حمایت های نظام بانکی در کمک به تامین مالی تولید و مساعدت های انجام شده در خصوص تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط، سیاست های اعتباری در بخش مسکن، کمک به تامین مالی خرید محصولات کشاورزی و سایر مساعدت ها نقش موثری در حصول به این مهم داشته است.

* از دستاورد تورم تک رقمی صیانت می کنیمرییس کل بانک مرکزی درباره پیش بینی نرخ تورم در سال آینده نیز اظهار داشت: در این زمینه سال 95 دستاورد مهمی حاصل شد و پس از ربع قرن نرخ تورم تک رقمی شد که این دستاورد در طول سال 1396 نیز تکرار شد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم در پایان سال 1396 نیز در سطوح تک رقمی باقی خواهد ماند، اظهار داشت: امید می رود در سال آتی با استقرار جدی انضباط مالی و پولی و پیگیری سیاست های هماهنگ و منضبط، بتوانیم از دستاوردهای شکل گرفته در حوزه تحقق تورم تک رقمی، به شکل مطلوبی صیانت کنیم.

* موسسات غیرمجاز 25 درصد بازار پول را در اختیار داشتندرییس شورای پول و اعتبار ساماندهی موسسات غیرمجاز را از دستاوردهای اقتصادی کشور در سال 96 اعلام کرد و گفت: بانک مرکزی در استمرار رویکرد ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز که با اخذ مصوبه از شورایعالی امنیت ملی در سال 1393 و تدوین برنامه چهار مرحله ای به منظور ساماندهی نهادهای پولی آغاز شده بود، در سال 1396 و با هماهنگی و همکاری قابل تقدیر سایر نهادهای ذیربط نظیر قوه قضاییه، قوه مقننه و نیروی انتظامی موفق به توقف فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز شد.

سیف افزود: موسسات اعتباری غیرمجاز که باعث اختلال در نظام پولی و بانکی کشور بودند و حدود 25 درصد از بازار پول را در اختیار داشتند، اکنون هیچ فعالیتی در بازار پول کشور ندارند و لذا سال 1397 را در شرایطی آغاز خواهیم کرد که شاهد فعالیت هیچ موسسه اعتباری غیرمجازی در کشور نخواهیم بود.

* روند رشد نقدینگی قابل دفاع استرییس کل بانک مرکزی در پاسخ به برخی انتقادها نسبت به رشد نقدینگی در سال 96 اظهار داشت: انتقاد باید با معیارهای صحیح و توجه به مسائل تخصصی باشد، در حوزه عملکرد کل های پولی نیز در سایه تلاش های صورت گرفته در زمینه انضباط پولی و مالی شرایط مناسبی وجود داشته و رشد نقدینگی به عنوان متغیر اصلی در این حوزه از روند قابل دفاعی در طول یک سال گذشته برخوردار بوده است.

سیف گفت: نقدینگی در سالهای گذشته تحت تاثیر دو عامل افزایش یافته است؛ عامل اول رشد طبیعی این متغیر متاثر از رشد پایه پولی و ضریب فزاینده بوده است و عامل دوم و مهم رشد نقدینگی، رشد ناشی از ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز توسط بانک مرکزی و افزایش پوشش آماری بود.

رییس شورای پول و اعتبار اظهار داشت: براساس آخرین آمارهای پولی و اعتباری حجم نقدینگی در پایان بهمن ماه سال 1396 معادل 14896.

4 هزار میلیارد ریال بوده که حدود 12 درصد آن به واسطه افزایش شمول آماری ناشی از اضافه شدن آمار بانکها و موسسات اعتباری به آمارهای پولی و بانکی کشور در دوره مدیریت کنونی بانک مرکزی بوده است.

* انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی شفافیت را افزایش می دهدرییس کل بانک مرکزی درباره موضوع انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی نیز اظهار داشت: یکی دیگر از تحولاتی که در سال 1396 صورت گرفت، انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی در قالب سامانه نسیم بود.

سیف توضیح داد: در واقع بانک مرکزی با هدف شفافیت، ساماندهی و نظارت بر حساب های دولتی نسبت به استقرار سامانه نسیم اقدام کرد تا با متمرکزسازی حساب های دولتی، امکان مدیریت موثر منابع و مصارف بودجه ای و کاهش فاصله میان عملکرد بودجه از وضعیت برنامه ریزی شده و به تبع آن تقویت انضباط مالی دولت فراهم شود.

وی گفت: بانک مرکزی در سال 96 گام های موثری به منظور ساماندهی حساب های دولتی در شبکه بانکی کشور برداشت به شکلی که در ادامه روند اعمال تغییرات و اصلاحات در سامانه های ملی پرداخت به منظور تسهیل، تسریع و تدقیق در وصول بی وقفه درآمدهای دولت به حساب های مفتوحه نزد این بانک از اقصی نقاط کشور را با همکاری شبکه بانکی، توسعه و تکمیل کرد.

به گفته سیف، 84 درصد از سازمان های مشمول این انتقال نزد بانک مرکزی افتتاح حساب کرده اند که تعداد حساب های مفتوحه نزد این بانک از ابتدای سال جاری تاکنون، افزایش 40 درصدی داشته است.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی به عنوان بانکدار دولت و بانک عامل دستگاه های اجرایی، در سال 1396 به ایفای وظایف خود از جمله انجام عملیات مجاز بانکی دستگاه های اجرایی و پرداخت حقوق کارکنان آن ها مبادرت کرده است و این روند در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

* نقدینگی در دست اشخالص به 2.

5 درصد تنزل کرده استرییس کل بانک مرکزی درباره برنامه این نهاد برای گسترش بانکداری الکترونیکی اظهار داشت: رشد بانکداری الکترونیک به صورت خودکار موجب کاهش نقدینه خواهی هموطنان می شود؛ باید گفت با جهت گیری مناسب نظام بانکی کشور در گسترش نظام پرداخت الکترونیک از یک سو و همچنین با تداوم توسعه کیفی ابزارها، سامانه ها و زیرساخت های پرداخت الکترونیکی، سهم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از نقدینگی با روندی کاهشی مواجه شده و به 2.

5 درصد در پایان بهمن سال 1396 رسیده است.

سیف توضیح داد: با کاهش میل نقدینه خواهی و به تبع آن با افزایش منابع در دسترس بانک ها برای اعطای وام، ضریب فزاینده نقدینگی با افزایش مواجه شده و در بهمن ماه سال 1396 به رقم بی سابقه 7.

304 رسیده است.

** برنامه بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارزرییس شورای پول و اعتبار درباره تلاطم در بازار ارز که در زمستان امسال روی داد نیز گفت: در حوزه ارز، اقتصاد ایران در سال 96 تحولات مختلفی را پشت سر گذاشت و با وجود نتایج بررسی های داخلی و نهادهای معتبر بین المللی که حرکت نرخ ارز را در مسیر سازگار با متغیرهای بنیادین اقتصادی کشور تایید می کرد، ولی با شکل گیری التهاب و حملات سفته بازانه در بازار ارز طی ماه های اخیر به دلیل فضای روانی خارجی و تزریق جو انتظاراتی داخلی، نوسانات بازار ارز افزایش یافت که با واکنش بانک مرکزی روبه رو شد.

سیف اظهار داشت: بانک مرکزی با همکاری مناسب شبکه بانکی، مجموعه اقداماتی را در قالب یک بسته سیاستی کوتاه مدت اتخاذ کرد که پیامد آن بازگشت ثبات و آرامش در بازار ارز و سایر بازارها بود.

ببه گفته سیف، انک مرکزی تلاش خواهد کرد در سال آینده نیز ثبات در بازار ارز را در سطحی مناسب و متناسب با اقتضائات اقتصاد کلان تامین کند، نگه دارد.

وی یادآور شد: تحویل سکه های پیش فروش شده در بسته سیاستی حاضر در سال آینده، از طریق افزایش عرضه سکه طلا در موعد سررسید، در ثبات بخشی به بازار طلا و به تبع آن بازار ارز در سال آتی موثر خواهد بود.

** اصلاح نظام بانکی همچنان در دستور کار استرییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اصلاح نظام بانکی همچنان در دستور کار است، گفت: با توجه به وجود مشکل تنگنای اعتباری بانک ها، بانک مرکزی در استمرار اجرای اقدامات ساختاری در جهت کاهش و رفع ریشه های اصلی مشکلات بازار پول، اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور را در سال 1396 با شدت و توان بیشتری در دستور کار خود قرار داد.

به گفته سیف، الزام بانک ها به تنظیم صورت های مالی بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) در راستای ارتقای کیفیت و شفافیت گزارشگری مالی و افزایش مقایسه پذیری صورت های مالی بانک ها، جلوگیری از شناسایی سودهای موهوم و الزام بانک ها به ذخیره گیری مناسب به منظور پوشش مطالبات غیرجاری، افزایش سرمایه و تلاش برای بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک ها، تقویت نظارت بانک مرکزی بر بانک ها و نهایی شدن و در شرف استقرار قرار گرفتن سامانه نظام نوین نظارت از نمونه اقدامات بانک مرکزی در راستای اجرای طرح اصلاح نظام بانکی درسال 1396 هستند.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این رویکرد نظارتی در سال 1397 با جدیت بیشتر تداوم خواهد داشت، گفت: علاوه بر این، بانک مرکزی با ابلاغ دستورالعمل های جدید منطبق با استانداردهای بین المللی با هدف مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین ادامه فعالیت های مجدانه برای برقراری روابط بانکی با نظام بانکی بین الملل تلاش می کند تا شرایط را برای حضور بانک های کشور در عرصه بین الملل بیش از پیش فراهم کند.


کلید واژه ها: اقتصاد - رییس کل بانک مرکزی - اقتصادی - درصد - بانک مرکزی - رشد اقتصادی - کل بانک مرکزی - دستاورد - نرخ رشد اقتصادی - بانک - موسسات غیرمجاز - مرکزی - تورم - اقتصاد ایران - نرخ تورم - تامین - مرکز آمار - پایگاه اطلاع رسانی - کشور - مالی - ایران - مرکز آمار ایران - کشاورزی - موسسات اعتباری - اطلاع رسانی - شورای - گزارش - تولید - ایرنا - نظام بانکی

آخرین اخبار سرویس:
معاون رییس جمهوری: بیش از 98 درصد داروهای مورد نیاز کشور را تولید می کنیم

مظنه آپارتمان در ولنجک چند؟

سود اوراق قرضه با سخنان ترامپ بالا رفت

استاندار اصفهان ،با سه طرح در حمایت از کشاورزان شرق و غرب

فارس گزارش می دهد برقی که نان می بُرد/ تنور سرد در روزهای گرم

مساله امروز ما اغراق در فساد است

چرا ایران، ترکیه و مالزی نشد؟

مظنه آپارتمان در ولنجک چند؟

افزایش صادرات "زعفران افغانستان"

قیمت پرسپولیسی ها نصف شد!

دلار 4نرخی می شود

پیش‎فروش خودروهای وارداتی غیرقانونی است

اطلاعیه سوم شرکت توانیر: نیازمند همکاری بیشتری مردم و به ویژه کسبه هستیم

کبودراهنگ، بزرکترین مرکز تولید بذرهای اصلاح شده در استان همدان

راهکار های ساده برای کاهش مصرف برق

بازار در حسرت سکه های بانک مرکزی/ سکه در چهار روز 380 هزار تومان گران شد/ حباب سکه به 700 هزار تومان رسید/ سکه آتی تحویل دی ماه در محدوده 3,700,000 تومان

اختصاص 6هزار میلیارد تومان منابع برای ارائه تسهیلات

ورود کپسول گیاهی لیکوری کپ به بازار

ایجاد بازار ثانویه تنها 20 درصد از منابع استحصالی ارز را پوشش داد

خشکسالی شالیزارهای شرق استان گلستان

میزان تولید و مصرف آب همخوانی ندارد

اختصاص اعتبار برای احیاء بافت قدیم بوشهر

شرکت توانیر اطلاعیه صادر کرد/ نیازمند همکاری بیشتری مردم و به ویژه کسبه هستیم

استخدام سرپرستی امور مالی در یک شرکت تولیدی در یزد

سقوط 3 برابری ارزش پول ملی نتیجه سودهای 27 درصدی بانک هاست

استخدام تعدادی نیرو جهت تعمیرگاه مرکزی البرز

دولت می خواهد دلار را 4 نرخی کند/ بازار ثانویه ارز فسادزاست

هفته گرمی در پیش است؛ بیش از هر زمان به مدیریت مصرف نیازمندیم

رپرتاژ آگهی ارزان را از کجا بخریم؟ / خرید رپورتاژ آگهی

بهبود شرایط اقتصادی کامیون داران و رانندگان/عزم جدی دولت در رفع مشکلات کامیون داران

کاهش حوادث ریلی در راه آهن خراسان

هرگز نباید در اتاق دربسته برای مردم تصمیم گرفت

اعتبار عشایر بوشهر سه برابر شد

160 میلیون دلار کالا از قزوین صادر شد

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه معلم با حضور 99/38 درصدی صاحبان سهام

سهامداران عملکرد سال 96 بانک خاورمیانه را تصویب کردند

بانک صنعت و معدن 3000 مگاوات به مدار برق سراسری کشور افزود

ابعاد و رنگ های گلکسی واچ مشخص شد

مایکروسافت با جدیت بیشتری به فعالیت خود در صنعت بازی ادامه خواهد داد

کاهش بیش از 3 درصدی قیمت نفت در هفته گذشته

نهنگ سفید در آسمان‎ها

سقوط 3 برابری ارزش پول ملی نتیجه سودهای 27 درصدی بانک هاست

اختصاص 700 میلیارد ریال اعتبار برای رفع نقاط حادثه خیز

دولت در خصوص دلار و ارز اقتضایی تصمیم گرفته است

160 میلیون دلار کالا از قزوین صادر شد

اعتبار عشایر بوشهر سه برابر شد

همایش روز صنعت و معدن در قزوین

منابع اشتغال فراگیر باید به کار پایدار منجر شود

دبیر کانون انجمن های صنفی کامیون داران کشور خبر داد بهبود شرایط اقتصادی کامیون داران و رانندگان/عزم جدی دولت در رفع مشکلات کامیون داران

ارتقاء رتبه استان در شاخص های اقتصاد مقاومتی

آخرین قیمت انواع مدل های هیوندای در بازار + جدول

تجلیل از صنعتگران برتر مازندران

منابع اشتغال فراگیر باید به کار پایدار منجر شود

سرمایه گذاری چین در زیرساخت های اقتصادی کره شمالی

افزایش اختیارات مدیران استانی ضروری است

چرا ارزش پول ملی ایران ناگهان سه برابر سقوط کرد؟

رشد 9 درصدی صدور کارت های تسهیلاتی بانک مسکن

دکتر صباغی تأکید کرد: ارائه خدمات مطلوب پست بانک از درگاه های الکترونیکی

درخشش نشریه بانک کارآفرین در جشنواره انتشارات روابط عمومی

مسکن در سراشیبی رکود

پیش‎فروش خودروهای وارداتی غیرقانونی است

دلیل کمبود آب در خرمشهر آبیاری کشتزارهای نیشکر است

لغو پرواز تهران استانبول به دلیل عدم فروش ارز به مسافران

کاهش تولید برق ناشی از کاهش بارندگی است

توزیع سکه های ارزان در شعب منتخب بانک ها!

سالانه سه هزار میلیارد تومان صرف بهسازی روستاها می شود

تخصیص ارز شرکت های هواپیمایی متوقف شده است

گزارش وضعیت جمعیتی ایران

اعلام جزییات تخلفات تعاونی ثامن الحجج بعد از رسیدگی در محام قضایی

کنترل اجناس و قیمت واحدهای آرایشی و بهداشتی درکرمان

افزایش 15 درصدی حمل بار از بندرعباس به سراسرکشور

ثبت 100درصد وقایع در مهلت قانونی در بردسکن

افزایش اختیارات مدیران استانی ضروری است

همکاری شهرداری تبریز برای تامین برق شهروندان/ فرافکنی راهکار حل مشکلات نیست

استاندار: میانگین تخت های بیمارستانی فارس کمتر از کشور است

پیشنهاد دولت برای دو نرخی شدن قیمت بنزین

ایران گرم تر می شود/ درخواست توانیر از مردم برای صرفه جویی در برق

استخدام کارشناس تولید محتوای فنی (دورکاری) در یک شرکت معتبر

احتمال تعدیل قیمت مسکن

سقوط سرمایه گذاری ایرانی ها در دوبی

ایران پیشگام یک پروژه الکترونیکی در دنیا شد

پیشنهاد دو نرخی سازی قیمت بنزین صحت ندارد

عید تا عید

افزایش دمای هوا در هفته جاری

ثبت 100درصد وقایع ولادت ووفات در مهلت قانونی

بررسی پتانسیل های کارخانه جنوب یزد

میدان غیرمجاز عرضه دام زنده در هرسین تعطیل شد

43 مرکز درمانی تامین اجتماعی درحال ساخت است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: کمبود آب در خرمشهر ناشی از آبیاری کشتزارهای نیشکر است

حمایت از کارگر و کارفرما رسالت اصلی سازمان تامین اجتماعی است

آغاز احداث درمانگاه تامین اجتماعی مهران

رسانه ها افشاگری کنند!

بازدید استاندار آذربایجانغربی از بیمارستان تامین اجتماعی خوی

­افزایش بهای نفت خام سبک و شیرین ‏شاخص ‏نیویورک

کاشت چمن در تهران ممنوع شد/شهروندان، تخلفات را به 137 و 1888 گزارش دهند

ممنوعیت تازه در قراردادهای آتی سکه

سقوط 3 برابری ارزش پول ملی نتیجه سودهای 27 درصدی بانک هاست

تکذیب تعطیلی میادین میوه و تره بار شهرداری تهران

3 کارت سیار طرح ترافیک با شارژ یک میلیونی سهم هر عضو شورا

افزایش ضریب زیست پذیری شهری

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است