مطالب مرتبط:
کاهش قیمت نفت ایران با افزایش تولید آمریکا
میزان تولید نفت ایران در سال آینده اعلام شد
میزان پیش بینی تولید نفت ایران در سال آینده
قیمت اجاره ویلا در شمال ایران+ عکس
تمهیدات شرکت ملی نفت ایران در نوروز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 04:002018-03-17اقتصادي

تازه واردی که پتروشیمی ها را تسخیر می کند / ایران و عراق تعیین کنندگان آتی قیمت نفت


تصور زمانی که ایران و عراق هر کدام به 7 میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت خام (جمعا 14 میلیون بشکه در روز) رسیده و ایران با افزایش ظرفیت پالایشگاهی و پتروشیمی مدرن در حد بازیگران بزرگ بین المللی در این بخش ظاهر شود تصور غیر واقع بینانه ای نیست.

- شعارسال": مهدی عسلی مدیرکل پیشین امور اوپک و ارتباط با مجامع بین المللی وزارت نفت در گفت وگویی پیرامون ورود شیل اویل ها به فاز جدی تر بازار نفت و تصمیمات آتی اوپک و تولیدکنندگان نفت متعارف برای مواجهه با این تازه وارد نقطه نظرات خود را ابراز کرد.

در ادامه متن گفت وگوی با او را می خوانید: به تازگی گزارشی از سوی آژانس بین المللی انرژی منتشر شده مبنی بر اینکه ظرف 3 سال آینده نفت آمریکا 80 درصد تقاضای جهانی نفت را پوشش خواهد داد، این مسئله چقدر به واقعیت نزدیک است؟ افزایش 3.

7 میلیون بشکه ای تقاضای نفت تا 2020 احتمالا منظور رشد تقاضای جهانی و نه مطلق تقاضای جهانی برای نفت است.

در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی (IEA) برآورد شده است که کل تقاضای جهانی برای نفت بین سالهای 2017 و 2020 به میزان 3.

7 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و در همان زمان پیش بینی شده است که تولید کشورهای غیر اوپک معادل 4.

3 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

از میان کشورهای غیر اوپک پیش بینی شده است که تولید نفت کشورهای توسعه یافته (OECD) (کانادا، ایالات متحده آمریکا و مکزیک) طی سالهای 2017 الی 2020 حدود 3.

3 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که بیش از 80 درصد افزایش تولید نفت غیر اوپک در این مدت را شامل می شود.

بنابراین برآورد معطوف به پوشش بخش عمده رشد تقاضا و نه کل تقاضای جهانی نفت خام است.

از آنجا که ظرفیت تولید اوپک در سالهای آینده محدود خواهد بود (زیرا افزایش ظرفیت تولید برخی از کشورهای اوپک مانند ایران، عراق و عربستان تا حدودی با کاهش تولید کشورهای مانند ونزوئلا خنثی می شود) نگاه ها عمدتا معطوف به افزایش ظرفیت تولید نفت آمریکا خواهد بود.

انتظار می رود که تولید نفت خام آمریکا تا سال 2023 حدود 3.

7 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که بیش از نیمی از افزایش جهانی ظرفیت تولید تا سال 2023 است که حدود 6.

4 میلیون بشکه در روز برآورد می شود.

پیش بینی می شود تا آن زمان تولید سوخت مایع در آمریکا به بیش از 17 میلیون بشکه در روز برسد که در حد تقاضا برای فراورده های نفتی در این کشور است.

شتاب تولید شیل کاهش می یابد اگر این اتفاق رخ دهد، چه آینده ای برای تولیدکنندگان نفت متعارف و بخصوص اوپک و اعضای آن متصور است؟ همانطور که گفته شد مطابق برآوردهای آژانس بین المللی انرژی بخش عمده ای از رشد تقاضا برای نفت خام در سالهای نزدیک آینده، یعنی تا سال 2020 میلادی از سویافزایش تولید نفت شیل و یا سخت نفت سبک (Light Tight Oil, LTO) در آمریکا پوشش داده خواهد شد.

اما باید توجه کرد که شتاب افزایش تولید نفت غیر متعارف در سالهای دورتر کاهش خواهد یافت، زیرا در سالهای 2015 و 2016 که سرمایه گذاری جهانی برای توسعه ظرفیت تولید نفت بطور متوسط سالانه 25% کاهش یافت این کاهش بیشتر متوجه توسعه ظرفیت های تولید نفت غیر متعارف در آمریکا بوده است زیرا هزینه تولید نفت شیل بطور متوسط بالاتر از نفت متعارف بخصوص نفت تولیدی کشورهای اوپک است و در شرایط قیمت های پایین نفت در سال های مزبور طبعا تولید نفت های پر هزینه تر بیشتر تحت تاثیر قرار گرفت.

در نتیجه این احتمال وجود دارد که سرمایه گذاری در فعالیت های بالادستی نفت در سال های آینده برای جبران افزایش تقاضا کفایت نکرده و در سالهای بعد از 2020 به دلیل کاهش مازاد ظرفیت تولید نفت، قیمت نفت تحت فشار افزایشی قرار گیرد.

در واقع بر اساس پیش بینی های آژانس بین المللی نفت در حالی که تقاضا برای نفت اوپک (Call on OPEC) در سال 2020 نسبت به سال 2017 حتی کمتر خواهد بود در سال 2023 تقاضا برای نفت اوپک به دلیل کندتر شدن افزایش ظرفیت تولید نفت غیر اوپک بالاتر خواهد رفت و از 32.

8 میلیون بشکه سال 2017 (برآورد IEA) به 34.

1 میلیون بشکه می رسد که 1.

3 میلیون بشکه در روز بیشتر است.

با فرض درست بودن این ادعا آیا نفت شیل می تواند جایگزینی خوب برای نفت های متعارف باشد؟ در حال حاضر و برای سال های قابل پیش بینی نفت متعارف بخش عمده عرضه نفت خام دنیا را تشکیل خواهد داد و حتی در آمریکا نیز که تنها کشور تولید کننده عمده نفت غیر متعارف و یا نفت شیل است این نوع نفت و یا سخت نفت سبک تنها بخشی از نفت خام تولیدی و مصرفی آمریکا را تشکیل می دهد.

بنابراین صحبتی از جایگزینی نفت غیر متعارف بجای نفت متعارف در میان نبوده بلکه اضافه شدن نفت شیل به تولید جهانی نفت خام به عنوان بخشی از تقاضای کل نفت در جهان مطرح است.

سهم فزاینده تقاضای شیل از سوی پتروشیمی ها در سال های آتی در هر حال باید توجه کرد که نفت شیل همانطور که از نام این نوع نفت که به سخت نفت سبک (LTO) نیز معروف است، پیدا است به لحاط سبکی (نسبت به وزن مخصوص آب) و مقدار کم سولفور، از کیفیت ممتازی برخوردار است.

توجه به این نکته اهمیت دارد که در سال های آینده سهم فزاینده ای از تقاضا برای نفت خام سبک از سوی صنایع پتروشیمی خواهد بود زیرا از یک سو به دلیل افزایش شمار و نسبت خودروهای الکتریکی و خودروهایی که با سوخت گاز مایع کار می کنند، نسبت به خودروهایی که از فرآورده های نفتی (بنزین و گازوییل) استفاده می کنند سهم تقاضای حمل و نقل جاده ای و در کل تقاضا برای نفت کاهش خواهد یافت، و از سوی دیگر تقاضای فزاینده به کالاهای پتروشیمی ناشی از رشد اقتصاد جهانی موجب افزایش تقاضای این بخش برای نفت (و گاز) شده سهم صنعت پتروشیمی در تقاضا برای نفت (و گاز) را افزایش خواهد داد.

اثربخشی اوپک در نفت گران کاهش می یابد براساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی حدود 25% از رشد تقاضا برای نفت خام تا سال 2023 (حدود 1.

7 میلیون بشکه در روز) ناشی از رشد تقاضا برای خوراک پتروشیمی نفتا و اتان خواهد بود.

افزایش تولید نفت غیر متعارف در آمریکا به توسعه صنایع پتروشیمی در آن کشور کمک خواهد کرد.

بنابراین نفت شیل جایگزین نفت متعارف، بخصوص نفت متعارف اوپک که با هزینه کمتری تولید می شود، نخواهد شد اما با توجه به ساختار هزینه تولید و چرخه کوتاه مدت تر سرمایه گذاری ، شروع تولید و استخراج نفت چاه های نفت شیل نسبت به میادین نفت متعارف، ساختار بازار نفت تغییر کرده و اثر بخشی اوپک در قیمت های بالاتر که تولید نفت شیل در آن قیمت ها می تواند بسرعت افزایش یافته و قیمت های نفت را ساقط کند از بین رفته و یا کاهش خواهد یافت و اوپک تنها می تواند در قیمتهای پایین (مثلا زیر 60 دلار) که در آن قیمت ها توسعه تولید نفت شیل به صرفه نیست، با مدیریت عرضه خود در بازار اثر گذاری داشته باشد.

چه آینده ای را برای قیمت نفت پیش بینی می کنید؟ پیش بینی 55 تا 60 دلار برای قیمت نفت در فاصله 2018 تا 2022 با تصمیم اوپک و کشورهای متعهد تولید کننده نفت غیر اوپک نسبت به تمدید تصمیم کاهش سقف تولید نسبت به تولید پاییز 2016 (مجموعا در حد 1.

8 میلیون بشکه در روز شامل 1.

2 میلیون بشکه در روز تولید کشورهای عضو اوپک) تا پایان سال 2018، در ماه های اخیر سطح انبارهای نفت و فرآورده های نفتی به سطح متوسط 5 ساله اخیر این انبارها نزدیک شده و بر اساس گزارش های دبیرخانه اوپک بازار نفت به تعادل نزدیک شده است و به همین دلیل نیز قیمت های نفت نسبت به سال 2016 و اوایل سال 2017 افزایش یافته و به سطح کنونی بیش از 60 دلار برای هر بشکه رسیده است.

پیش بینی های مربوط به متوسط قیمت نفت برای سال 2018 میلادی حول و حوش 55 تا 60 دلار برای هر بشکه و برای سالهای آینده تا 2022 به ترتیب 57 دلار برای هر بشکه در سال 2019 و سال 2020، حدود 60 دلار برای سال 2021 و حدود 59 دلار در هر بشکه برای سال 2022 است.

به جدول زیر که برآورد قیمت نفت برای سال های آینده توسط موسسات مالی و تحقیقات انرژی مختلف است توجه شود.

رایزنی و مذاکرات اوپک با تولیدکنندگان نفت شیل را در چه راستایی می دانید؟ علاقمندی اوپکی ها برای تعمیق مذاکرات با تولیدکنندگان نفت شیل اوپک با کشورهای تولید کننده عمده ای مانند روسیه، قزاقستان، عمان و آذربایجان و غیره (جمعا 11 کشور) در توافق برای کنترل عرضه نفت تا رسیدن به تعادل بازارهای نفت و کاهش حجم انبارهای نفت و فراورده به متوسط سال های گذشته مذاکرات ثمر بخشی داشته است و همانطور که گفته شد همکاری های این دو گروه کشورهای تولید کننده نفت برای کنترل تولید کشورهای متبوع تا رسیدن به تعادل در بازار نفت در اعاده قیمت های مناسب تر کنونی نفت موثر بوده است.

دبیرخانه اوپک همینطور با دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی که در واقع سازمان انرژی کشورهای توسعه یافته (OECD) محسوب می شود کفتگوهایی را در جهت ارتقاء امنیت انرژی در سطح جهانی (امنیت تقاضا برای تولید کنندگان و امنیت عرضه برای مصرف کنندگان) گفت وگو و رایزنی های منظمی داشته است، اما رایزنی ها و گفت وگوی اوپک با تولیدکنندگان نفت شیل بسیار اخیر و در مراحل مقدماتی بوده است و باید منتظر ماند تا این گفت وگوها در مسیر مشخصی قرار گیرند.

دبیرکل اوپک اوایل سال گذشته در کنفرانس هفته سرا (CERAWeek)، کنفرانسی که هر ساله درشهر هیوستن (Houston) تکزاس آمریکا که از مراکز صنعت نفت آن کشور است، برگزار می شود در صحبت هایی با تولید کنندگان نفت شیل اظهار امیدواری کرد که اوپک و تولید کنندگان عمده نفت شیل بتوانند بیشتر به تبادل نظر بپردازند.

وی سپس در کنفرانسی در اواخر سال گذشته میلادی در استانبول ترکیه اظهار امیدواری کرد تبادل نظرها با تولیدکنندگان نفت شیل توسعه یابد، دوشنبه 6 ماه مارس 2018 گزارش هایی از ملاقات آقای بارکیندو با برخی از تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا و نفت غیر متعارف کانادا در حاشیه کنفرانس امسال هفته سرا (CERAWeek)مخابره شده است.

وی از انتظار اوپک برای توسعه و تعمیق این گفت وگوها صحبت کرده و از علاقه اوپک برای آشنایی با فناوری های پیشرفته تولیدکنندگان نفت شیل مخصوصا فناوری حفاری و نیز فناوری های مدیریتی این شرکت ها صحبت کرده است.

وی هم چنین از اهمیت تامین منابع عظیم مالی لازم برای سرمایه گذاری های عظیم برای افزایش ظرفیت های تولید نفت صحبت کرده است.

اشتیاق امارات و سعودی ها برای سرمایه گذاری در نفت شیل آمریکا دلیل دیگر این صحبت ها، که البته صراحتا اعلام نمی شود، ممکن است علاقه عربستان سعودی و نیز امارات متحده عربی (دو عضو با نفوذ اوپک) به سرمایه گذاری در نفت و گاز شیل در آمریکا باشد.

در ماه های اخیر گزارش هایی از علاقه عربستان سعودی به نفت و گاز شیل آمریکا و مذاکرات آرامکو با شرکت های نفت شیل و گاز شیل در آمریکا منتشر شده است.

ظاهرا امارات متحده عربی نیز در برخی از شرکت های شیل گاز آمریکا سرمایه گذاری کرده است.

انگیزه عربستان به صنعت نفت و گاز شیل آمریکا می تواند چند گانه باشد.

برخی از صاحبنظران اظهار نظر کرده اند که نیازهای فزاینده گازی عربستان به گاز طبیعی آن کشور را علاقمند به سرمایه گذاری در گاز شیل آمریکا کرده است.

انقلاب گاز شیل آمریکا را به بزرگترین تولید کننده گاز تبدیل کرده است و پیش بینی می شود آن کشور در سالهای آینده به صادرکننده بزرگ گاز تبدیل شود.

داشتن سهام در شرکت های تولید کننده نفت شیل که بتدریج به صادرکننده بزرگ نفت به خصوص به کشورهای جنوب شرقی آسیا تبدیل می شوند نیز به عربستان اجازه می دهد که سهم خود در عرضه نفت به این کشورها را حفظ یا حتی افزایش دهد.

انگیزه دیگر عربستان ممکن است علاقه آن کشور به داشتن اطلاعات دقیق تر از فناوری های پیشرفته مورد استفاده در فعالیت های نفت شیل و گاز شیل باشد.

در حال حاضر کشورهای اوپک اطلاعات دقیقی از فناوری تولید نفت شیل ندارند و به اصطلاح دقیق تر ضریب کشش قیمتی عرضه نفت شیل و یا به عبارت دیگر حساسیت عرضه این نوع نفت به افزایش (یا کاهش) قیمت نفت کاملا مشخص نیست.

معلوم نیست اگر قیمت نفت مثلا 10% افزایش یابد و به فرض از 60 دلار به 66 دلار در هر بشکه برسد عرضه نفت شیل به چه میزان افزایش می یابد و یا برعکس اگر 10% کاهش یافته به 54 دلار در هر بشکه برسد عرضه نفت شیل چقدر کاهش می یابد و نیز چه مدت طول می کشد تا تغییرات قیمت بر عرضه نفت شیل اثر بگذارد.

طبعا این اطلاعات به عربستان اجازه خواهد داد راهبرد خود برای مدیریت عرضه نفت از طریق اوپک را تقویت کند و نفوذ خود در آن سازمان را تحکیم بخشد.

مثلا در حال حاضر تقویت قیمت ها و پیش بینی تعادل بازار نفت در ماه های آینده و ثبات بازار حول قیمت 60 دلار در هر بشکه زمزمه هایی را مخصوصا از سوی کشورهای متعهد تولید کننده نفت غیر اوپک به رهبری روسیه، مبنی بر خاتمه دوره توافق کنفرانس نوامبر گذشته اوپک (برای کاستن تولید این کشورها به میزان توافق شده نسبت به اکتبر سال 2016 میلادی) در پایان نیمه سال 2018 بجای پایان سال موجب شده است.

به عبارت دیگر این کشورها این نکته را پیش کشیده اند که ادامه کاهش تولید در شرایطی که بازار به تعادل رسیده و سطح انبارهای نفت تجاری OECD به میانگین سال های گذشته نزدیک شده است، می تواند موجب افزایش بیشتر قیمت ها و بازگشت رشد سریع تولید نفت شیل آمریکا به بازار و در نهایت از دست دادن سهم بازار این کشورها شود و به همین دلیل بهتر است خاتمه توافق پایان نیمه سال و نه پایان سال 2018 میلادی قرار داده شود.

حال اطلاع دقیق تر از عکس العمل عرضه نفت شیل به این کشورها اجازه می داد با دقت بیشتری مدیریت بخش عرضه اوپک و هم پیمانان غیر اوپک را طراحی و اجرا کنند تا ضمن حفظ سهم بازار قیمت ها را در سطح قابل قبول نگه داشت.

عربستان به عنوان بزرگترین و بانفوذترین کشور عضو اوپک که همراه با کشورهای متحد خود در حاشیه جنوب خلیج فارس بیش از نیمی از نفت اوپک را تولید می کنند و در بیشتر موارد در ادبیات موضوع به عنوان رهبر دو فاکتور اوپک شناخته می شود با اطلاع از جزییات فناوری تولید و عرضه نفت شیل بهتر می تواند مدیریت عرضه نفت اوپک برای حفظ ثبات بازار نفت را هدایت کند.

در هر حال باید توجه کرد اگر مذاکرات شرکتهای ملی نفت کشورهای اوپک با تولید کنندگان نفت شیل در آمریکا در چارچوب روابط بین شرکتهای ملی و بین المللی صنعت نفت موضوعی تجاری و علایق این شرکت ها انجام می گیرد اما مذاکرات بین اوپک به عنوان یک سازمان بین دولتی که منافع کشورهای عضو (و نه ضرورتا شرکت های ملی کشورهای عضو) را پیگیری می کند با شرکت های خصوصی نفت شیل متفاوت است و هماهنگ کردن علایق دو طرف با پیچیدگی هایی همراه است و همانطور که گفته شد باید صبر کرد تا این گفتگوها پیش برود و بتدریج مسیر و هدف مشخصی، مانند همکاری برای سرمایه گذاری های مشترک و نیز کمک به ثبات بازار نفت، برای این گفت وگوها پیدا شود، پس از آن می توان با دقت بیشتری در این مورد اظهار نظر کرد.

استراتژی تولیدکنندگان نفت اوپک و از جمله ایران در تصمیمات آتی اوپک چه باید باشد؟ راهبرد کشورهای عضواوپک در بازار نفت را از دو لحاظ می توان مورد توجه قرار داد: 1) راهبرد جمعی کشورهای عضو برای با ثبات کردن بازار نفت حول قیمت های قابل قبول.

2) راهبرد انفرادی کشورهای عضو (بخصوص تولیدکنندگان بزرگ) در فعالیتهای بالا دستی و پایین دستی نفت از جمله در صنایع پتروشیمی.

از نظر راهبرد جمعی کشورهای عضو اوپک برای ثبات بازارها حول قیمت های قابل قبول باید توجه کرد که اثر بخشی تصمیمات اوپک در بازارهای نفت تحت تاثیر سه متغیر مهم است: 1) سهم اوپک در بازار نفت.

2) ضریب کشش قیمتی تقاضا برای نفت اوپک.

3) ضریب کشش قیمتی عرضه نفت غیر اوپک.

با فرض سهم اوپک در بازار نفت که برای سال های اخیر نسبتا با ثبات بوده است و نیز با فرض اطلاع از ضریب کشش قیمتی تقاضا برای نفت اوپک که طی سال های مدید با توجه به برآورد تقاضا برای نفت اوپک در قیمت های مختلف نفت قابل اندازه گیری بوده است، یک راهبرد موفق جمعی اوپک برای حفظ ثبات بازار نفت حول قیمت های قابل قبول به اطلاع از ضریب کشش قیمتی عرضه غیر اوپک بستگی خواهد داشت که در سالهای اخیر با ورود نفت شیل به بازار نفت پیچیده تر شده است.

همراه کردن شماری از تولید کنندگان بزرگ نفت غیر اوپک به رهبری روسیه که سهم قابل توجهی در بازار نفت دارند، بخشی از راهبرد صحیح اوپک برای تاثیر گذاری بر بازار نفت بوده است زیرا عملا بخشی از عرضه غیر اوپک را با خود همراه کرده است .

حال مطالعه عکس العمل نفت شیل به تغییر قیمتها و نیز گفت وگوهای اوپک با تولید کنندگان نفت شیل برای اطلاع بیشتر از فناوری های تولید این نوع نفت توانایی اوپک در برآورد ضریب کشش قیمتی عرضه غیر اوپک را افزایش می دهد.

حال اوپک می تواند با برآورد قیمتی که می توان به آن قیمت منصفانه و منطقی نفت (A Fair and reasonable price of oil) گفت از منافع خود در بازار نفت دفاع کند.

قیمت منصفانه نفت قیمتی است که به اندازه کافی پایین است بطوریکه رشد اقتصادی دنیا و کشورهای وارد کننده نفت را تحت تاثیر منفی خود قرار نمی دهد، بنابراین تقاضا برای نفت اوپک را هم کاهش نمی دهد، از سوی دیگر، یعنی در سوی عرضه، قیمت منطقی را می توان قیمتی از نفت دانست که به اندازه کافی بالا است تا به جلب سرمایه گذاری های بین المللی برای فعالیت های بالادستی نفت کمک کند.

حال اوپک می تواند عرضه نفت کشورهای غیر اوپک در این قیمت فرضی را برآورد و با داشتن برآوردی از تقاضای کل جهان برای نفت خام به تخمین صحیحی از تقاضا برای نفت خام اوپک برسد و تا زمانی که شرایط بنیادی بازار تغییر نکرده است با مدیریت عرضه خود (در حد تقاضا برای نفت اوپک) از همین قیمت حمایت کند.

چنانچه شرایط عرضه غیر اوپک و یا تقاضای کل برای نفت خام بطور بنیادی تغییر کرد، اوپک نیز می تواند قیمت های منصفانه و منطقی شرایط جدید را برآورد و مجددا با تنظیم عرضه خود برای شرایط جدید از قیمت های منصفانه و منطقی و ثبات بازارهای نفت حمایت کند.

مساله مهمی که در اینجا وجود دارد ضرورت انعطاف پذیری کافی در اوپک برای نشان دادن عکس العمل لازم در شرایط تغییرات بنیادی در بازار نفت است.

می دانیم که عرضه نفت کم کشش است و از سوی دیگر دولت های عضو اوپک بودجه های سالانه و برنامه های توسعه اقتصادی-اجتماعی خود را بر اساس برآوردی از قیمت های نفت تنظیم می کنند.

این شرایط انعطاف پذیری اوپک به عکس العمل سریع در برابر تغییرات شرایط بنیادی بازار را کاهش می دهد و به همین دلیل اوپک با توسعه و حفظ ظرفیت مازاد تولید نفت تلاش کرده است این انعطاف پذیری را افزایش دهد.

با اینحال انعطاف پذیری کامل اوپک برای نشان عکس العمل سریع به تغییر بنیادی شرایط بازار و نیز وفادار ماندن اعضاء به سهمیه های تعیین شده سقف تولید بستگی به توسعه فعالیتهای پایین دستی نفت (وگاز) به خصوص بخش پتروشیمی دارد.

توضیح آنکه فراورده های نفتی و پتروشیمی بسیار متنوع است و داشتن سهم قابل توجهی از بازار بین المللی فراورده های نفتی و پتروشیمی در دنیا به اوپک اجازه می دهد با انعطاف پذیری بالا بازار نفت را مدیریت کند.

با فرض سهم بزرگی از فراورده های نفتی و پتروشیمی مثلا در شرایط افزایش عرضه نفت غیر اوپک، کشورهای اوپک می توانند بخش بیشتری از نفت خام خود را به تولیدات پایین دستی فراورده های نفتی و پتروشیمی تخصیص دهند و عرضه جهانی نفت خام را حول قیمت های منصفانه و منطقی تثبیت کنند.

کشورهای اوپک (به خصوص ایران و کشورهای عضو اوپک حوزه خلیج فارس) به دلیل هزینه های پایین تر تولید نفت (و گاز) همواره می توانند در بازار فراورده های نفتی و پتروشیمی رقابتی باشند و در صورت لزوم بخشی از نفت خام تولیدی خود را به صورت فراورده های نفتی و محصولات پتروشیمی عرضه کنند تا بازار نفت خام به شرایط تعادلی باز گردد.

در این صورت در واقع اوپک بدون کاهش تولید نفت خود خواهد توانست بازارهای نفت خام را مدیریت کند.

اتحاد ایران و عراق برای سردمداری عرصه پالایشگاه و پتروشیمی این راهبرد مخصوصا برای ایران مناسب است.

زیرا ایران علاوه بر داشتن منابع عظیم نفت و گاز غیر همراه (بخش عرضه) با شمار زیادی از کشورهای پرجمعیت همسایه و یا به لحاظ جغرافیایی (بخش تقاضا)نزدیک است.

در این کشورها تقاضا برای فراورده های نفتی و پتروشیمی در حال افزایش است.

ایران می تواند با توجه به هزینه پایین تولید نفت خام و گاز طبیعی خود (با فرض کیفیت لازم فراورده ها در سطح استانداردهای بین المللی) صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی خود را توسعه داده و در بازار فراورده های نفتی و محصولات پتروشیمی حضور فزاینده ای داشته باشد.

حال در مواقع لازم (مثلا زمانی که بازار نفت خام با مازاد عرضه مواجه است) ایران با هماهنگی سایر کشورهای اوپک می تواند بخشی از نفت خام خود و برخی دیگر از این کشورها (مثلا عراق) را از بازار نفت خام به فعالیت های پایین دستی سوق داده و به تعادل بازار نفت خام حول قیمت های مناسب کمک کند.

تصور زمانی که ایران و عراق هر کدام به 7 میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت خام (جمعا 14 میلیون بشکه در روز) رسیده و ایران با افزایش ظرفیت پالایشگاهی و پتروشیمی مدرن در حد بازیگران بزرگ بین المللی در این بخش ظاهر شود تصور غیر واقع بینانه ای نیست.

در این صورت هم تعادلی بین ایران و عراق در یک سو و با عربستان و کشورهای متحد او در سوی دیگر از نظر تولید نفت خام بوجود خواهد آمد و هم ایران به همراه عراق می توانند در مقابل نوسانات قیمت نفت خام نقش مهم تری بازی کنند.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری مشرق، تاریخ انتشار: 26 اسفند 1396، کدخبر: 603399، www.

ilnanews.

com
کلید واژه ها: تولید - افزایش - بین المللی - اوپک - آمریکا - جهانی - کشور - پیش بینی - ایران - نفت خام - نفت آمریکا - پتروشیمی - آینده - بینی - عراق - ایالات متحده - گزارش - انرژی - آژانس - بازار نفت - بازیگران - کاهش - درصد - قیمت نفت - ونزوئلا - عربستان - انتظار - واقعیت - وزارت - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی شهرک های گردشگری در گلستان/ هشدار درباره تخریب فرصت های زیست محیطی در زیارت

با 2 میلیون یورو 3800 تن موز وارد کردیم

تعداد شعب داخلی شبکه بانکی در پایان خرداد ماه 97 کاهش یافت

واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده ای خاص

دومین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند سنکرون شد

دانلود رایگان سوالات تخصصی امور مالی سال 94

در گفت وگو با فارس مطرح شد قیمت خدمات دندانپزشکی افزایش نمی یابد

دو مقام عالی رتبه ترکمنستان از نمایشگاه صنعت گاز ایران بازدید می کنند

دانلود رایگان سوالات تخصصی امور اداری سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی مکانیک سال 94

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در یک شرکت بازرگانی معتبر

شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

اوج مصرف برق در مدار 56 هزار مگاوات قرار گرفت

بهترین های دنیای خودرو در فستیوال " گوودوود" (+عکس)

تحول در بانکداری کشور با توسعه VTM

مبل تات، برندی جهانی

کسری بودجه ترامپی و چالش انتخاب جایگزین برای نفت

دخل و خرج نامتناسب برق

صدور کارت هوشمند ملی برای 77 درصد واجدان شرایط

دخل و خرج نامتناسب

بزرگترین طرح زیرساختی گردشگری ایلام در بدره اجرا می شود

توزیع لاستیک بین کامیون داران خوزستان آغاز شد

بیش از 152 میلیارد ریال اعتبار اشتغال در آستارا تصویب شد

استخدام منشی و کارمند آشنا به امور دفتری در محدوده فردیس

استخدام کارگر ظرفشوی تمام یا نیمه وقت آقا در البرز

استخدام حسابدار، متخصص IT، مدیر دخلی و فروش در قم

استخدام راننده با نیسان مسقف در همدان

کاهش سود تسهیلات ساخت در بافت های ناکارآمد

ارزش بازار ارزهای دیجیتالی به 700 میلیارد دلار رسید

لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد

روابط عمومی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی استان البرز اول شد

قیمت مرغ به 9 هزار تومان رسید

استفاده از شلنگ آب در مناطقی از انگلیس ممنوع می شود

حفظ محیط زیست، دغدغه اساسی بانک ملی ایران

امکان پرداخت عوارض خروج از کشور حجاج سرزمین وحی در اپلیکیشن «بله»

فرآیند شناسایی و قطع گوشی های مسافری فاقد شرایط آغاز شد

انتشار شماره 252 مجله بانک ملّی ایران

تجدیدنظر در بازپرداخت تسهیلات مسکن/ رقم وام فعلی کارساز نیست

هواپیمایی سنگاپور بهترین ایرلاین جهان شد

صدور 151 میلیون متر مکعب گاز از ازبکستان به تاجیکستان در سال جاری

آرامش بازار طلا پس از کاهش 12 دلاری قیمت

کف بازار / قیمت آپارتمان منطقه 8 در تیر ماه 1397

بررسی تحولات ارزی و چالش های نظام بانکی در جلسه شورای پول و اعتبار

رد پای برخی سلبریتی ها در پرونده ثامن الحجج

دانلود رایگان سوالات تخصصی منابع آب سال 94

استخدام تکنسین فنی آقا در البرز ،مازندران ،همدان ،کرمانشاه

اقتصاد جهان امسال 3.9 درصد رشد می کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران به فارس خبر داد پیگیری استانداری برای رفع موانع تولید/ برای صدور مجوز شرکت های تولیدی باید لابی ها از بین برود

دانلود رایگان سوالات تخصصی مامور حراست سال 94

کاهش گازهای گلخانه ای با پرورش "سرخس"

آمادگی بندر چابهار برای ترانزیت کالا از هند به افغانستان

قطار آشنایی دختران و پسران در ژاپن/ عکس

تعداد شعب داخلی شبکه بانکی کاهش یافت

احداث 70 باب مسکن مددجویی در چرام

جریمه 101 میلیون تومانی متهمان قاچاق کالا در خراسان جنوبی

10 موسسه قرآنی فعال در اراک نیست/ برخی موسسات تنها به نصب تابلو بسنده کرده اند

فروش 4400میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها

بهره برداری از 2 تقاطع کرمانشاه به کاهش ترافیک کمک می کند

تلاش بی نتیجه برخی کشورها برای بر هم زدن تعادل بازار/ صادرات نفت ایران به قوت خود باقی است

بیش از 152 میلیارد ریال اعتبار اشتغال در آستارا تصویب شد

دانلود رایگان سوالات تخصصی کارشناس معماری سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی کارشناس حقوقی سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی هواشناسی سال 94

پاشنه آشیل اخذ تسهیلات مالی خارجی

فناپ پرداخت تندیس و لوح تقدیر دریافت کرد

نکاتی که در مورد مصرف نان باید بدانید

برنامه قطعی برق امروز 27 تیرماه تهران +جدول

تخصیص ارز دولتی به واردات ماشین آلات چاپ

چگونه بی ام دبلیو ایکس 2 ساخته می شود؟

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت عمرانی معتبر

استخدام 3 رده شغلی در شرکت تولید کننده شوریجات و ترشیجات

فیلم/ صحبتهای مهم اقتصادی یاسر فلاح مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس

استخدام سرپرست فروش جهت دوربینهای مدار بسته در البرز

شرکت پتروشیمی غدیر از طرح دعوی خبر داد

اتفاقی غیرمنتظره در بازار سکه

سود سهام عدالت افزایش می‎یابد

برنامه قطعی برق تهران در 27 تیرماه

مدیر عامل بانک مسکن همزمان با هفته بهزیستی از شیرخوارگاه حضرت رقیه (س) بازدید کرد

استخدام مهندس معمار در گروه معماری بنیستا

مصرف برق در مرز هشدار

یادداشت اینستاگرامی کرباسیان درمورد هزینه های دولت

تعرفه اینترنت اصلاح می شود؛ آزادسازی قیمت ها از پایان تابستان

نفت ارزان تر شد

پایانی بر انعقاد قراردادهای سفید امضای کارگران

معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری خبر داد اخذ مجوز استخدام 68 نفر در سال جاری

دانلود رایگان سوالات تخصصی مترجم زبان انگلیسی سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی بازرگانی خارجی سال 94

«360 درجه» راهکار خروج کشور از بحران کم آبی را بررسی می کند

قیمت طلا به پایین ترین سطح یکسال اخیر رسید/ وقت طلایی خرید

توان تولید نیروگاه های حرارتی در پیک مصرف برق 44 هزار مگاوات است

دانلود رایگان سوالات تخصصی برق سال 94

توزیع لاستیک بین کامیون داران خوزستان آغاز شد

جلوگیری از افت فشار برق با کنترل و مدیریت مصرف

نفت 300 دلاری در اثر توافق پوتین و ترامپ؟!

کاهش آب ورودی سد شهید شاهچراغی دامغان

ابهام در فروش ارز پتروشیمی ها چه زمانی پایان می یابد

کشف سه هزار و 478 عدد دارو و مکمل قاچاق

جای خالی پویش های صرفه جویی مصرف برق در فضای مجازی

برخورد قاطع با دارندگان کارت های مهاجر و سرگردان

سود سهام عدالت سال 96 بیشتر می شود/ هنوز زمان واریز سود مشخص نیست

تازه واردی که پتروشیمی ها را تسخیر می کند / ایران و عراق تعیین کنندگان آتی قیمت نفت

تازه واردی که پتروشیمی ها را تسخیر می کند / ایران و عراق تعیین کنندگان آتی قیمت نفت