مطالب مرتبط:
علی قلی زاده، اولین گل ملی، به زیباترین شکل ممکن
علی قلی زاده، اولین گل ملی، به زیباترین شکل ممکن
ابتکار: روحانی برای کاهش مشکلات مردم با سختی برنامه های دولت را به پیش می برد
ابتکار: روحانی برای کاهش مشکلات مردم با سختی برنامه های دولت را به پیش می برد
ابتکار: 27 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه های وزارت علوم و علوم پزشکی را زنان تشکیل می دهند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 03:212018-03-17سياسي

اولین راهپیمایی ضد دولتی به شکل تهاجمی با ابتکار چه کسی بود؟


- گروه حماسه و جهاد دفاع پرس": 23 اسفند سالگرد وفات آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی، مردی از تبار فاطمه زهرا (س) است که نزدیک به 50 سال با بزرگترین قدرت استعماری در داخل و خارج از کشور از طریق بسیج توده ها به مبارزه برخاست، فرصتی است تا او را بیشتر و بهتر بشناسیم، زیرا شناخت کاشانی به عنوان مبارزی که در طول عمر خویش زندانها، شکنجه ها، تبعید ها و تهدید ها را به جان خرید و با مقاومت خود قدرت بی چون و چرای امپراطوری استعمارگر انگلستان را در منطقه لرزان کرد، شناخت تاریخ ایران، تاریخ اسلام و تاریخ قیام های امت اسلامی در قرن معاصر است.

بدون اغراق باید گفت: هرکس کاشانی را نشناخته باشد، تاریخ معاصر ایران و بلکه منطقه را نشناخته است، متأسفانه چنین است که هنوز بسیاری از ما موفق به شناخت کامل چهره پاک این مرد خدا نشده ایم، آنگونه که مردان بزرگی، چون مدرس، شیخ فضل الله نوری، میرزای شیرازی و… را نیز باید و شاید در نیافته ایم.

باشد که اکنون زمان آن رسیده باشد که زندگی سراسر مبارزه این مجاهد بزرگ را فراروی خود قرار دهیم و به جای شخصیت های کاذبی که براثر تبلیغات مزورانه و ماهرانه مدت ها بر افکار مردم ما تحمیل کردند، بزرگانی، چون کاشانی الگوی ما باشند نه طاغوتچه های ساخته شده غرب و شرق.

آغاز زندگی آیت الله کاشانی حضرت آیت الله کاشانی در سال 1300 ه.

ق.

در تهران متولد شد، علوم مختلف دینی را در محضر پدر بزرگوارش آیت الله سید مصطفی کاشانی و آخوند ملا محمد کاظم خراسانی و آیت الله حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل قدس سره و سایر علماء تلمذ کرد.

وی در سن 25 سالگی به درجه رفیع اجتهاد رسید.

از همان ابتدای جوانی به شجاعت مشهور بود، موقعی که دست اندر کار سازماندهی انقلاب اسلامی عراق بود غالباً در بین قبایل و عشایر کُرد و عرب رفت وآمد می کرد و آن ها را به شرکت در انقلاب علیه ارتش انگلیس دعوت می کرد.

از جهت علوطبع و تقوی کم نظیر و نسبت به دنیا و مافی ها بی اعتنا بود.

در طول زندگی هرگز چیزی از مال دنیا اندوخته نکرد و در همان خانه ای که در آن چشم به دنیا گشود از دنیا رفت و کمترین تغییری در ساختمان و بنای قدیمی این خانه که از پدر به او و چند خواهرش به ارث رسیده بود، نداد.

همانقدر که در مقابل ستمکاران و عمال استعمار بی باک بود در مقابل مردم مهربان و صمیمی بود.

از دیگر خصوصیات او قدرت مکالمه و گفتگوی دوجانبه بود، کوشش می کرد که مخاطب خود را در مسئله موضوع بحث قانع کند، با بسیاری از سیاستمداران و خبرنگاران خارجی مصاحبه های طولانی دارد که این مصاحبه ها از اسناد مهم تاریخ معاصر ایران است.

دارای ایمان بی انت ها به خدا و عالم آخرت بود.

هنگامی که در جریان اختلاف با دکتر مصدق مسئله دفاع از اصول قانون اساسی مطرح شد در حالی که در اوج قدرت و وجاهت بود حاضر شد بسادگی شهرت خویش را مورد خطر قرار دهد، ولی هرگز سنگر حمایت از اصول و تکالیف الهی و اخلاقی و انسانی خود را خالی نکرد.

آنگاه که حقایق جریانات 30 تیر تا 28 مرداد بر ملت ما روشن شود، معلوم خواهد شد که آیت الله کاشانی چه فداکاری و از خود گذشتگی بزرگی کرده است.

او دارای خط زیبا و در حاضرجوابی و نکته سنجی مشهور بود.

در 23 اسفند 1340 دار فانی را وداع گفت: درحالی که تا آخر عمر یک لحظه از صحنه مبارزه دور نشد، مزار او در حضرت عبدالعظیم بین مزار حضرت و امامزاده حمزه (ع) است.

تاریخچه مبارزاتی آیت الله کاشانی مبارزات آیت الله کاشانی در ایران و عراق متأسفانه ناشناخته مانده و هنوز به طور شایسته شخصیت حقیقی وی مورد تحلیل و بررسی قرار نگرفته است از این رو بیشتر نتیجه گیری ها براساس غرض ورزی ها و یا عدم آگاهی درست بوده است.

بطور کلی می توان گفت: آیت الله کاشانی در مبارزات خود علیه استعمار انگلیس و دولت های دست نشانده او، بیشتر از شیوه های تهاجمی استفاده می کرده است، می دانیم عموماً مبارزه ضد استعماری از طرف رهبران مذهبی، بیشتر براساس مبارزه منفی استوار بوده، برای مثال میرزای شیرازی در جنبش تنباکو استعمال دخانیات را ممنوع اعلام کرد و از این راه توانست از ادامه یک قرارداد استعماری که منجر به نفوذ فراوان انگلیس ها می شد جلوگیری کند، ولی به تدریج که انگلستان تهاجم خود را به کشور های اسلامی آغاز می کند، مبارزه برعلیه او به یک مبارزه تهاجمی و مسلحانه تبدیل می شود.

برای مثال هنگامی که در جریان جنگ جهانی اول انگلیسی ها از راه خلیج فارس به عراق حمله کردند و با ارتش عظیم خود بخشی از خاک این کشور را در آن زمان که جزیی از دولت عثمانی بود اشغال کردند، روحانیون عراق به رهبری آیت الله حاج سید مصطفی و آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی و با بسیج مجاهدین اسلامی رسماً با ارتش انگلیس وارد جنگ می شوند و به مدت یکسال و نیم پیشرفت نیرو های نظامی انگلیس را سد می کنند، زمانی که نیروی اشغالگر انگلیس توانست خاک عراق را اشغال کند باز هم انقلاب مسلحانه مشهور به ثوره العشرین در سال 1920 که یک انقلاب مسلحانه به تمام معنی بود مستقیماً از طرف آیت الله کاشانی سازماندهی می شد که البته این انقلاب متکی به فتوای میرزا محمد تقی شیرازی بود.

مبارزات و مقاومت های او علیه انگلستان باعث شد هنگامی که انگلیسی ها نجف و کربلا را محاصره کردند تسلیم فوری وی را خواستار بشوند و این امر موجب شد تا او به توصیه علمای عراق شبانه به طرف ایران مهاجرت کند.

ورود به ایران و ادامه مبارزه در مبارزات دامنه داری هم که در ایران پس از جنگ جهانی دوم از طرف مرحوم کاشانی آغاز شد همان شیوه های تهاجمی اساس کار قرار گرفت.

هربار که به خاطر مقابله با استعمار و استبداد، حبس یا تبعید می شد، به هر شهری که در مراجعت از این تبعید ها قدم می گذاشت شهر به یک پارچه شور و هیجان و قیام بدل می شد.

در سال 1325 در رابطه با مبارزه برعلیه دولت قوام السلطنه دستگیر و به قزوین تبعید شد.

اولین راه پیمایی ضد دولتی بشکل تهاجمی با ابتکار و بدستور وی در 27 خرداد 1327 انجام شد، در این زمان دربار کوشش می شد یکی از عوامل خودفروخته بنام عبدالحسین هژیر را به نخست وزیری برساند.

مشهور است که شاه به هژیر گفته بود اگر بتواند رضایت آیت الله کاشانی را جلب کند می تواند نخست وزیر شود، زیرا می دانست بدون جلب رضایت ایشان دولت دوام نخواهد آورد.

هژیر تصور کرد که با تهدید و ارعاب می تواند آیت الله را وادار به سکوت و رضا کند، در نتیجه تصمیم گرفت برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس برود.

آیت الله کاشانی با بسیج مردم دستور داد تا با راهپیمایی بطرف مجلس از ورود هژیر به آنجا جلوگیری شود، در این راهپیمایی یکی از طلاب قرآن بزرگی را در پیشاپیش جمعیت حرکت می داد و با شعار نصرمن الله و فتح قریب حرکت مردم ادامه داشت که ناگاه نیروی سرکوبگر استبداد وارد عمل شد و با حمله به مردم بی دفاع بسیاری از آنان را مجروح و مصدوم کرد، حتی یکی از شجاع ترین فرزندان اسلام بنام خاقانی که رشادت فوق العاده ای در مقابله با قوای نظامی هژیر بخرج داده بود براثر جراحات وارده پس از چندی به شهادت رسید که باید این شهید را اولین شهید راه پیمایی های مقاومت در برابر ظلم و ستم دانست.

مسلماً مبارزه تهاجمی این مبارز بزرگ نمی توانست برای دستگاه استبداد قابل تحمل باشد، به ناچار در جریان ترور نافرجام شاه در 15 بهمن 1327 رژیم از فرصت استفاده کرده و ایشان را به لبنان تبعید کرد.

پس از مراجعت از تبعید لبنان، به مبارزه با رزم آرا که در آن موقع تحت عنوان نخست وزیر حکومت دیکتاتوری برقرار کرده بود، برخاست.

این مبارزه تا بدانجا ادامه یافت که رزم آرا اعلام کرد: مسجد را برسر آیت الله کاشانی خراب خواهد کرد ، ولی قبل از توفیق به چنین کاری! گلوله استاد خلیل طهماسبی عضو فداییان اسلام به زندگی او خاتمه داد.

مبارزه ای که بعد از شهریور 1320 آغاز شد متکی به نیروی لایزال ملت مسلمان بود، این مبارزه دراساس برضد استعمار و نیرو های دست نشانده داخلی آن برای بدست آوردن استقلال کامل اقتصادی و سیاسی بود، مسئله نفت در سال های آخر مبارزه جزء دستور و هدف های نهضت ملی ایران قرار گرفت و در همان زمان جمع بسیاری از روزنامه ها و مفسرین خارجی نوشتند که برای نیرو های اسلامی و آیت الله کاشانی از بین بردن سلطه غرب مهم تر از قضیه نفت است.

روزنامه لوموند در آن موقع نوشت: آیت الله کاشانی پیشوای سیاسی و مذهبی ایران، دنیای غرب را به جنگ مقدس برسر نفت تهدید می کند و قدرت او در راه انداختن چنین جهاد مقدس به قدری زیاد است که حتی ممکن است میلیون ها مسلمان شوروی را هم از پشت پرده آهنین به میدان جهاد و جدال بکشاند.

این دشمن قدیمی و آشتی ناپذیر سیاست استعماری انگلیس را مردم دنیا تازه شناخته اند.

نام او از روزی که رزم آرا بقتل رسید و نفت ایران ملی شد برسر زبان ها افتاد، در صورتی که برای کمپانی های نفت، وزارت خارجه انگلیس و سازمان جاسوسی این کشور اینتلیجنس سرویس کاشانی از ده ها سال پیش شناخته و معروف بوده است و انگلیسی ها از مدت ها پیش وجود او را برای منافع خود خطر بزرگی می دانستند.

کاشانی با پشتیبانی عظیم و نیروی بزرگ توده های مسلمان دولت های وابسته به استعمار را به زانو درآورد و با همینگونه حمایت ها بود که توانست در جریان قیام 30 تیر 1331 در ظرف چند روز حکومت قوام السلطنه را ساقط کرد.

انتهای پیام/ 131
کلید واژه ها: کاشانی - آیت الله - تاریخ - بزرگ - اسلام - زندگی - خبرنگاران خارجی - انقلاب اسلامی - مبارزه - اسلامی - مصاحبه - سیاستمداران - منطقه - ایران - راهپیمایی - خبرنگاران - خانه - بزرگترین - مردم - انگلستان - ساختمان - تبلیغات - طول عمر - گفتگوی - طولانی - اجتهاد - انگلیس - سالگرد - ابتکار - شیرازی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سالن کار و پیک موتوری در فست فود زیگزاگ

استخدام مهندس محاسب ساختمان در تهران

استخدام تعدادی مزدی دوز با تجربه و تمیزکار در تهران

استخدام چند نفر جوشکار در همدان

استخدام کارگر مجرد آقا در یک فروشگاه پارچه

استخدام ظرفشوی جهت رستورانی در شهرک غربِ تهران

استخدام تعدادی کارگر ساده و گلدوز جهت کار در تهران

استخدام متخصص ارتوپد و روانپزشک در منطقه غرب تهران

استخدام چرخکار، زیگزالدوز و میاندوز کار در تهران

استخدام کارگر جهت تهیه غذا در محدوده سهروردیِ تهران

استخدام حسابدار خانم برای آژانس مسافرتی در تهران

خیرین اموال و املاک خود را وقف قرآن کنند/ هیچ وقف جدیدی در طبس نداریم

خط تولید موشک هوا به هوای فکور افتتاح شد

کردستان هنوز بوی شهادت می دهد

دولت به مخالفت با «قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان» خاتمه دهد

حکم خرید و فروش اشیاء عتیقه از نظر آیت الله العظمی سیستانی

احتمال رفع فیلتر تلگرام

فاطمه سعیدی: رفع حصر، پیگیری پرونده بازداشتی های محیط زیست، احکام سنگین دانشجویان و معضلات معلمان محور نشست دو ساعته امیدی ها با روحانی

هفته آینده بررسی دهمین گزارش برجامی وزارت خارجه در کمیسیون امنیت ملی

سگ های ولگرد در هندیجان زنده گیری می شوند

شرط محال و غیرقابل سنجش فیروزآبادی برای رفع فیلتر تلگرام!

در راستای رونق گردشگری کارمندان دولت راهی سفر می شوند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: حوزه رفاه و اجتماعی درحاشیه قرار دارد

چمران در حضور خبرنگاران از خط 7 مترو بازدید کند

ملت ما درمقابل زورگویی واکنش جدی نشان خواهد داد

رفتن شهردار رشت به مدیریت شهری آسیب می رساند

واکنش کاربران فضای مجازی به تهدید ایران از سوی ترامپ

پیش نویس دستورالعمل احیای حقوق عامه آماده ارائه به ریاست قوه قضاییه است

24طرح شهری لاهیجان با مشارکت مردمی اجرا می شود

کاهش آسیب های اجتماعی نیازمند عزم ملی است

اگر ما نتوانیم صادرات داشته باشیم دیگران هم نخواهند توانست

وزیر اطلاعات: رسانه ها بین مردم امید وارد کنند

24طرح شهری لاهیجان با مشارکت مردمی اجرا می شود

گزارش تصویری / محسن عطایی رونمایی از کتاب «مجاهدت های ارتش در دفاع مقدس»

گزارش تصویری / محمد آگاه افتتاح خط تولید موشک هواپایه فکور

دستپاچگی در اتاقک آهنی/ نفسی که تنگ تر می شود

با میمند در حد جهانی رفتار نکردیم

ظرفیت های خوبی در بسیج دانشجویی برای مقابله با جنگ نرم در فضای مجازی وجود دارد

گزارش فارس از تأثیر قطعی برق بر کارکرد کیفی آسانسورها دستپاچگی در اتاقک آهنی/ نفسی که تنگ تر می شود

محسن هاشمی: اختلافی بین روحانی و آخوندی وجود ندارد

گزارش تصویری / محسن عطایی آیین رونمایی از کتاب «مجاهدت های ارتش در دفاع مقدس»

اگر ما نتوانیم صادرات داشته باشیم دیگران هم نخواهند توانست

حال نواز شریف وخیم است

افشاگری اعضای شورای شهر قزوین از عملکرد شهردار سابق

بازنشستگان نمونه تقدیر می شوند/ 31 مرداد آخرین مهلت ثبت نام و ارسال آثار

تاثیرات مثبت تغییر تیم اقتصادی کابینه

فعالیت کانون های هلال احمر از سنین پیش دبستانی/آموزش پیشگیری از اعتیاد به 50 هزار نفر

نمایندگان به معضل آبیاری اراضی تهران با فاضلاب رسیدگی کنند

تاج: آدیداس باید از ملت ایران عذرخواهی کند

استخدام سرپرست فروش آقا در کرج

استخدام نظافتچی و آبدارچی در شرکت حمل و نقل بین المللی

احتمال رفع فیلتر تلگرام وجود دارد

استخدام کارپرداز با حداقل مدرک دیپلم در تهران

استخدام تعدادی نیروی مجرب خانم مسلط به طراحی و نقاشی

دولت به مخالفت با ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان خاتمه دهد

شرط رفع فیلتر تلگرام در ایران

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

اصلاح طلبان به کدام مکتب اقتصادی نزدیک ترند؟

دوره های تخصصی رسانه برگزار می شود

روحانی: دولت برای عمل به وعده های خود مصمم است

کمک به خانواده ها باید عمیق و محوری باشد/ توانمندسازی فکری و فرهنگی مددجویان در الویت برنامه های کمیته امداد

در مکاتب فکری نباید دنباله روی غربی ها باشیم/ برخی افکار متفکرین غرب رگه های نژادپرستانه دارد

گزارش تصویری / محمد آگاه افتتاح خط تولید موشک هواپایه فکور

پرسنل منابع طبیعی به جد با قاچاق چوب در منطقه برخورد خواهند کرد

همایش بازرسی و ارتقای سلامت اداری در بجنورد

معاون ستاد مدینه : امروز اولین گروه از زائران به مکه مکرمه اعزام می شوند

آزادی 9 نفر از محکومان دادسرای شهر قدس از اردوگاه فشافویه

مسئولان حراست سپر جنگ های نرم هستند

نمایندگان به معضل آبیاری اراضی تهران با فاضلاب رسیدگی کنند

استفاده از نیروهای جوان رویکرد دولت تدبیر و امید است

استفاده از نیروهای جوان رویکرد دولت تدبیر و امید است

مدیریت شهری به دنبال کمترین آسیب به محیط زیست باشد

دادستان کرج:درروش های نظارت برتغییر کاربری ها تجدیدنظر شود

نمازجمعه وحدت آفرین است

احتمال رفع فیلتر تلگرام

سازمان بهزیستی خدمات غیرحضوری ارائه نمی دهد

دادگاه «محمد حبیبی» برگزار شد

اعاده حیثیت علیخانی چند میلیارد آب خورد؟

پاسخ احمدی نژاد به دلایل رد صلاحیتش

بهره مندی 30 هزار خانوار کمیته امداد از خدمات مسکن در سال 97

نحوه جمع آوری خاک و نخاله و ضایعات فضایِ سبز کرج بررسی شد

افتتاح خط تولید موشک هوا به هوای "فکور" + فیلم

بررسی مشکلات تامین آب در بیارجمند + فیلم

اگر دست مفسدان قطع نشود

یاد شهید کارگربرزی با شیرینی به حرم رضوی رسید

افتتاح خط تولید موشک هوا به هوای «فکور»

گرد و خاک، مسافر تابستانی خراسان جنوبی

هواپیمای آب پاش ایرانی به کمک هورالعظیم می رود

با حسگر هوشمند از پوست خود محافظت کنید

معطلی مسافران قطار مشهد – کرمان

استخدام فروشنده مجرب آقا در فروشگاه لوستر

استخدام کارشناس تغذیه در بیمارستان

استخدام روانشناس دارای مدرک MMT در تهران

استخدام کلینیک نسیم قیطریه در تهران

حمایت فراکسیون امید از مواضع رییس جمهور درباره آمریکا

عالمان و مفاخر حوزه اصفهان به روایت تصویر(1)

برخورد مردم نباید به گونه ای باشد که در زمین دشمن بازی کنند

مجمع تشخیص نظام در قامت یک نهاد ملی ظاهر شد/ همه باید سپاسگزار باشیم

نیروی انتظامی در اوج آمادگی خود قرار دارد

استراتژی «فروش نفت برای همه یا هیچ» در دستور کار/ گلوگاه هایی غیر از هرمز برای مقابله با تحریم وجود دارد

اولین راهپیمایی ضد دولتی به شکل تهاجمی با ابتکار چه کسی بود؟

اولین راهپیمایی ضد دولتی به شکل تهاجمی با ابتکار چه کسی بود؟