مطالب مرتبط:
علی قلی زاده، اولین گل ملی، به زیباترین شکل ممکن
علی قلی زاده، اولین گل ملی، به زیباترین شکل ممکن
ابتکار: روحانی برای کاهش مشکلات مردم با سختی برنامه های دولت را به پیش می برد
ابتکار: روحانی برای کاهش مشکلات مردم با سختی برنامه های دولت را به پیش می برد
ابتکار: 27 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه های وزارت علوم و علوم پزشکی را زنان تشکیل می دهند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 03:212018-03-17سياسي

اولین راهپیمایی ضد دولتی به شکل تهاجمی با ابتکار چه کسی بود؟


- گروه حماسه و جهاد دفاع پرس": 23 اسفند سالگرد وفات آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی، مردی از تبار فاطمه زهرا (س) است که نزدیک به 50 سال با بزرگترین قدرت استعماری در داخل و خارج از کشور از طریق بسیج توده ها به مبارزه برخاست، فرصتی است تا او را بیشتر و بهتر بشناسیم، زیرا شناخت کاشانی به عنوان مبارزی که در طول عمر خویش زندانها، شکنجه ها، تبعید ها و تهدید ها را به جان خرید و با مقاومت خود قدرت بی چون و چرای امپراطوری استعمارگر انگلستان را در منطقه لرزان کرد، شناخت تاریخ ایران، تاریخ اسلام و تاریخ قیام های امت اسلامی در قرن معاصر است.

بدون اغراق باید گفت: هرکس کاشانی را نشناخته باشد، تاریخ معاصر ایران و بلکه منطقه را نشناخته است، متأسفانه چنین است که هنوز بسیاری از ما موفق به شناخت کامل چهره پاک این مرد خدا نشده ایم، آنگونه که مردان بزرگی، چون مدرس، شیخ فضل الله نوری، میرزای شیرازی و… را نیز باید و شاید در نیافته ایم.

باشد که اکنون زمان آن رسیده باشد که زندگی سراسر مبارزه این مجاهد بزرگ را فراروی خود قرار دهیم و به جای شخصیت های کاذبی که براثر تبلیغات مزورانه و ماهرانه مدت ها بر افکار مردم ما تحمیل کردند، بزرگانی، چون کاشانی الگوی ما باشند نه طاغوتچه های ساخته شده غرب و شرق.

آغاز زندگی آیت الله کاشانی حضرت آیت الله کاشانی در سال 1300 ه.

ق.

در تهران متولد شد، علوم مختلف دینی را در محضر پدر بزرگوارش آیت الله سید مصطفی کاشانی و آخوند ملا محمد کاظم خراسانی و آیت الله حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل قدس سره و سایر علماء تلمذ کرد.

وی در سن 25 سالگی به درجه رفیع اجتهاد رسید.

از همان ابتدای جوانی به شجاعت مشهور بود، موقعی که دست اندر کار سازماندهی انقلاب اسلامی عراق بود غالباً در بین قبایل و عشایر کُرد و عرب رفت وآمد می کرد و آن ها را به شرکت در انقلاب علیه ارتش انگلیس دعوت می کرد.

از جهت علوطبع و تقوی کم نظیر و نسبت به دنیا و مافی ها بی اعتنا بود.

در طول زندگی هرگز چیزی از مال دنیا اندوخته نکرد و در همان خانه ای که در آن چشم به دنیا گشود از دنیا رفت و کمترین تغییری در ساختمان و بنای قدیمی این خانه که از پدر به او و چند خواهرش به ارث رسیده بود، نداد.

همانقدر که در مقابل ستمکاران و عمال استعمار بی باک بود در مقابل مردم مهربان و صمیمی بود.

از دیگر خصوصیات او قدرت مکالمه و گفتگوی دوجانبه بود، کوشش می کرد که مخاطب خود را در مسئله موضوع بحث قانع کند، با بسیاری از سیاستمداران و خبرنگاران خارجی مصاحبه های طولانی دارد که این مصاحبه ها از اسناد مهم تاریخ معاصر ایران است.

دارای ایمان بی انت ها به خدا و عالم آخرت بود.

هنگامی که در جریان اختلاف با دکتر مصدق مسئله دفاع از اصول قانون اساسی مطرح شد در حالی که در اوج قدرت و وجاهت بود حاضر شد بسادگی شهرت خویش را مورد خطر قرار دهد، ولی هرگز سنگر حمایت از اصول و تکالیف الهی و اخلاقی و انسانی خود را خالی نکرد.

آنگاه که حقایق جریانات 30 تیر تا 28 مرداد بر ملت ما روشن شود، معلوم خواهد شد که آیت الله کاشانی چه فداکاری و از خود گذشتگی بزرگی کرده است.

او دارای خط زیبا و در حاضرجوابی و نکته سنجی مشهور بود.

در 23 اسفند 1340 دار فانی را وداع گفت: درحالی که تا آخر عمر یک لحظه از صحنه مبارزه دور نشد، مزار او در حضرت عبدالعظیم بین مزار حضرت و امامزاده حمزه (ع) است.

تاریخچه مبارزاتی آیت الله کاشانی مبارزات آیت الله کاشانی در ایران و عراق متأسفانه ناشناخته مانده و هنوز به طور شایسته شخصیت حقیقی وی مورد تحلیل و بررسی قرار نگرفته است از این رو بیشتر نتیجه گیری ها براساس غرض ورزی ها و یا عدم آگاهی درست بوده است.

بطور کلی می توان گفت: آیت الله کاشانی در مبارزات خود علیه استعمار انگلیس و دولت های دست نشانده او، بیشتر از شیوه های تهاجمی استفاده می کرده است، می دانیم عموماً مبارزه ضد استعماری از طرف رهبران مذهبی، بیشتر براساس مبارزه منفی استوار بوده، برای مثال میرزای شیرازی در جنبش تنباکو استعمال دخانیات را ممنوع اعلام کرد و از این راه توانست از ادامه یک قرارداد استعماری که منجر به نفوذ فراوان انگلیس ها می شد جلوگیری کند، ولی به تدریج که انگلستان تهاجم خود را به کشور های اسلامی آغاز می کند، مبارزه برعلیه او به یک مبارزه تهاجمی و مسلحانه تبدیل می شود.

برای مثال هنگامی که در جریان جنگ جهانی اول انگلیسی ها از راه خلیج فارس به عراق حمله کردند و با ارتش عظیم خود بخشی از خاک این کشور را در آن زمان که جزیی از دولت عثمانی بود اشغال کردند، روحانیون عراق به رهبری آیت الله حاج سید مصطفی و آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی و با بسیج مجاهدین اسلامی رسماً با ارتش انگلیس وارد جنگ می شوند و به مدت یکسال و نیم پیشرفت نیرو های نظامی انگلیس را سد می کنند، زمانی که نیروی اشغالگر انگلیس توانست خاک عراق را اشغال کند باز هم انقلاب مسلحانه مشهور به ثوره العشرین در سال 1920 که یک انقلاب مسلحانه به تمام معنی بود مستقیماً از طرف آیت الله کاشانی سازماندهی می شد که البته این انقلاب متکی به فتوای میرزا محمد تقی شیرازی بود.

مبارزات و مقاومت های او علیه انگلستان باعث شد هنگامی که انگلیسی ها نجف و کربلا را محاصره کردند تسلیم فوری وی را خواستار بشوند و این امر موجب شد تا او به توصیه علمای عراق شبانه به طرف ایران مهاجرت کند.

ورود به ایران و ادامه مبارزه در مبارزات دامنه داری هم که در ایران پس از جنگ جهانی دوم از طرف مرحوم کاشانی آغاز شد همان شیوه های تهاجمی اساس کار قرار گرفت.

هربار که به خاطر مقابله با استعمار و استبداد، حبس یا تبعید می شد، به هر شهری که در مراجعت از این تبعید ها قدم می گذاشت شهر به یک پارچه شور و هیجان و قیام بدل می شد.

در سال 1325 در رابطه با مبارزه برعلیه دولت قوام السلطنه دستگیر و به قزوین تبعید شد.

اولین راه پیمایی ضد دولتی بشکل تهاجمی با ابتکار و بدستور وی در 27 خرداد 1327 انجام شد، در این زمان دربار کوشش می شد یکی از عوامل خودفروخته بنام عبدالحسین هژیر را به نخست وزیری برساند.

مشهور است که شاه به هژیر گفته بود اگر بتواند رضایت آیت الله کاشانی را جلب کند می تواند نخست وزیر شود، زیرا می دانست بدون جلب رضایت ایشان دولت دوام نخواهد آورد.

هژیر تصور کرد که با تهدید و ارعاب می تواند آیت الله را وادار به سکوت و رضا کند، در نتیجه تصمیم گرفت برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس برود.

آیت الله کاشانی با بسیج مردم دستور داد تا با راهپیمایی بطرف مجلس از ورود هژیر به آنجا جلوگیری شود، در این راهپیمایی یکی از طلاب قرآن بزرگی را در پیشاپیش جمعیت حرکت می داد و با شعار نصرمن الله و فتح قریب حرکت مردم ادامه داشت که ناگاه نیروی سرکوبگر استبداد وارد عمل شد و با حمله به مردم بی دفاع بسیاری از آنان را مجروح و مصدوم کرد، حتی یکی از شجاع ترین فرزندان اسلام بنام خاقانی که رشادت فوق العاده ای در مقابله با قوای نظامی هژیر بخرج داده بود براثر جراحات وارده پس از چندی به شهادت رسید که باید این شهید را اولین شهید راه پیمایی های مقاومت در برابر ظلم و ستم دانست.

مسلماً مبارزه تهاجمی این مبارز بزرگ نمی توانست برای دستگاه استبداد قابل تحمل باشد، به ناچار در جریان ترور نافرجام شاه در 15 بهمن 1327 رژیم از فرصت استفاده کرده و ایشان را به لبنان تبعید کرد.

پس از مراجعت از تبعید لبنان، به مبارزه با رزم آرا که در آن موقع تحت عنوان نخست وزیر حکومت دیکتاتوری برقرار کرده بود، برخاست.

این مبارزه تا بدانجا ادامه یافت که رزم آرا اعلام کرد: مسجد را برسر آیت الله کاشانی خراب خواهد کرد ، ولی قبل از توفیق به چنین کاری! گلوله استاد خلیل طهماسبی عضو فداییان اسلام به زندگی او خاتمه داد.

مبارزه ای که بعد از شهریور 1320 آغاز شد متکی به نیروی لایزال ملت مسلمان بود، این مبارزه دراساس برضد استعمار و نیرو های دست نشانده داخلی آن برای بدست آوردن استقلال کامل اقتصادی و سیاسی بود، مسئله نفت در سال های آخر مبارزه جزء دستور و هدف های نهضت ملی ایران قرار گرفت و در همان زمان جمع بسیاری از روزنامه ها و مفسرین خارجی نوشتند که برای نیرو های اسلامی و آیت الله کاشانی از بین بردن سلطه غرب مهم تر از قضیه نفت است.

روزنامه لوموند در آن موقع نوشت: آیت الله کاشانی پیشوای سیاسی و مذهبی ایران، دنیای غرب را به جنگ مقدس برسر نفت تهدید می کند و قدرت او در راه انداختن چنین جهاد مقدس به قدری زیاد است که حتی ممکن است میلیون ها مسلمان شوروی را هم از پشت پرده آهنین به میدان جهاد و جدال بکشاند.

این دشمن قدیمی و آشتی ناپذیر سیاست استعماری انگلیس را مردم دنیا تازه شناخته اند.

نام او از روزی که رزم آرا بقتل رسید و نفت ایران ملی شد برسر زبان ها افتاد، در صورتی که برای کمپانی های نفت، وزارت خارجه انگلیس و سازمان جاسوسی این کشور اینتلیجنس سرویس کاشانی از ده ها سال پیش شناخته و معروف بوده است و انگلیسی ها از مدت ها پیش وجود او را برای منافع خود خطر بزرگی می دانستند.

کاشانی با پشتیبانی عظیم و نیروی بزرگ توده های مسلمان دولت های وابسته به استعمار را به زانو درآورد و با همینگونه حمایت ها بود که توانست در جریان قیام 30 تیر 1331 در ظرف چند روز حکومت قوام السلطنه را ساقط کرد.

انتهای پیام/ 131
کلید واژه ها: کاشانی - آیت الله - تاریخ - بزرگ - اسلام - زندگی - خبرنگاران خارجی - انقلاب اسلامی - مبارزه - اسلامی - مصاحبه - سیاستمداران - منطقه - ایران - راهپیمایی - خبرنگاران - خانه - بزرگترین - مردم - انگلستان - ساختمان - تبلیغات - طول عمر - گفتگوی - طولانی - اجتهاد - انگلیس - سالگرد - ابتکار - شیرازی

آخرین اخبار سرویس:
تأویل سهروردی از حقیقت حب در قرآن - بخش اول جایگاه وجودشناسی حب و عشق

نقش حسن خلق در ایجاد خانواده قرآنی

7 گزینه شهرداری تهران را بیشتر بشناسید + سوابق

عبرت های برجام (2) امنیت و اقتصاد از توافقات بین المللی تحصیل نمی شود

شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از آن ابتکارات واقعا بابرکت امام بزرگوار بود

عاقبت عاقّ والدین از زبان امام هادی (ع)!

حرکت چراغ خاموش مجلس برای تفکیک وزارتخانه ها با تحریک دولت

یادداشت/ سید مسعود علوی سه نکته در باره مسائل داخلی و خارجی، نظام باکسی تعارف ندارد

چگونه مسئول اصطبل و طویله کنسول هلند شاه ایران شد؟

مراد کاویانی راد، حسن سعادتی جعفرآبادی قلمروگستری جنوب خاوری ایران در مناسبات پساتحریم با تأکید بر بندر چابهار

روش های آموزش نظامی در ارتش برابر با تهدیدات تغییر کرده است/ راهیابی سه هزار سرباز وظیفه نمونه به «جشنواره سرباز»

انسان کامل با تأکید بر کارکردهای دنیوی: بررسی دیدگاه ابن عربی و ملاصدرا - بخش اول مفهوم انسان کامل

جدال سه وزیر روحانی بر سر انتخابات نظام مهندسی

تاریخ کمبریج، رضاخان را فردی مذهبی و مستقل نشان می دهد!

احسان یاری نقش دیپلماسی پیشگیرانه در کنترل بین المللی تسلیحات و پیشبرد صلح

سردار اسدی: در حوزه توپخانه حرف های زیادی برای گفتن داریم

حجت الله میرزایی: تهران نیازمند نبوغ و خلاقیت است

امیرعبداللهیان: به شهادت رساندن الصماد مصداق رفتار تروریستی عربستان است

بررسی تخصصی 6 موضوع در پانزدهمین همایش روسای کل دادگستری و دادستان های کشور

اختیارات استانداران برای کمک به تولید ملی افزایش پیدا کند

وعده جدید دولت برای پرداخت مطالبات فرهنگیان

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار کارکنان و مدیران وزرات اطلاعات نهاد اطلاعاتی انقلابی برای مقابله با جنگ اطلاعاتی

به بهانه ی سالروز شهادت شهید سپهبد قرنی فرقان چه شخصیت هایی را به چه بهانه هایی به شهادت رساند؟

2 شرکت هوایی ایران 40 فروند سوپرجت روسی خریدند

آیا تاتو و خالکوبی مانع غسل و وضو می شوند؟

حسین مرادی، حسین دهشیار نقش کنگره ایالات متحده در وضع تحریم ها علیه ایران

ایران اقتدار و قدرت سازنده منطقه ای خود را معامله نخواهد کرد

مکرون: فکرکنم ترامپ به دلایل داخلی از برجام خارج شود

سازمان ملل نماینده ویژه ای برای میانمار انتخاب کرد

روزنما: حرکت غیر منتظره ترامپ در دیدار با ماکرون

پیکر شهید «صالح الصماد» شنبه در صنعا تشییع خواهد شد

گفت و شنود/ مشکی!

شناسایی 31 تن از سران مفسد اقتصادی

تماس اسحاق جهانگیری با دکتری که شغلش جاروکشی بود!

واکنش کاوه مدنی به ادعای کریمی قدوسی

سفر کارشناسان ایرانی به روسیه برای مذاکره با تلگرام!

روسری خانم معاون رییس جمهور حاشیه ساز شد! + عکس

افراد مشهوری که در کنار مرتضوی در بند 241 زندان اوین هستند!

آغاز رای گیری برای تعیین کاندیدای نهایی شهرداری تهران

سوال از وزیر اطلاعات درباره «برخورد امنیتی با نخبگان»

ترفندهای شیطنت آمیز رسانه ای در سفر شمخانی

حذف کنکور در آینده ای نزدیک به سرانجام می رسد

مرتضوی در کجا زندانی شود؟ /شهردار تهران کیست؟! /رمزگشایی از ادبیات برجامی روحانی/بانک ها از تغییر چهره تا تحول رویکرد

خطیب این هفته نماز جمعه تهران کیست؟

احتمالی تحریم های ایران توسط شرکت «هواوی»

مومیایی کلا تکذیب شد

پیام سید حسن نصرالله به رهبر انصار الله یمن

البته که باید مشکی پوشید

پیکر شهید«صالح الصماد» صبح شنبه در صنعاء تشییع می شود

مدیر شبکه سه سیما معرفی شد

جانشین «صالح الصماد» سوگند یاد کرد

سرگرمی مرکل با ربات ها در روز دختر+ویدیو

پیشنهاد ایران به هند برای همکاری امنیتی ضدتروریسم

آقا ابرام، من شنیدم تا زنده بودی مشکل مردم رو حل می کردی؛ شهید هم که همیشه زنده است

خرید 1000 واحد مسکن مهر برای مددجویان لرستان

پاسخ به سوالات رایج درباره بی بی چک و نحوه استفاده از آن

آیا حضرت علی اکبر ازدواج کرده بود؟

جهاد زن چیست؟

به یاد بانویی که در 110 سالگی به شهرت رسید

دانلود آهنگ جدید آرشا رادین بنام بانوی زیبا

شمخانی با مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان دیدار کرد

حسین مسعودنیا، علی ابراهیمی، مجتبی رضازاده اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران در عصر وابستگی متقابل؛ فرصت ها و چالش ها

بروز رسانی فعالیت های قرآنی شهرستان بروجن

دانلود آهنگ جدید مجید رضوی بنام پدیده

تایید حکم محکومیت برای مجری هتاک یک ستاد انتخاباتی در دادگاه تجدیدنظر

نگاهی به تاریخچه تاسیس «مجمع روحانیون مبارز»

مردم به سران فتنه نمی اندیشند، مشکلات دیگری دارند

چگونه کشور ترکیه بازار عراق و سوریه را تصرف کرد؟

صداوسیما با توجه به ریزش مخاطبش باید از شکسته شدن انحصار استقبال کند

جنجال اصلاح طلبانه درباره اظهارات ترقی

آمریکا مسئول ترور صالح الصماد است

حکم را که پاره کرد،گرفتنش/ خانمی هی میگفت نبریدش

مدیران روحانی به دولت وفادار نیستند

بررسی فقهی توارث میان مسلمان و غیرمسلمان در مذاهب خمسه - بخش اول مسأله تعدد زوجات و تفاوت سهم الارث زن و مرد

حجاب گردشگران خارجی در حرم حضرت معصومه(س)

رقابت فعالین صنفی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شد

دست همه کسانی که غیرت ملی دارند را می فشاریم

لاریجانی، ترامپ را عقب افتاده نامید

توصیه میرسلیم به ترامپ برای مطالعه یک واقعه

تصاویر/ محفل قرآنی در مدرسه علمیه امام رضا(ع)

چرا بانوی پروفسور ایرانی از امارات دیپورت شد؟ +ویدئو،عکس

وقتی "علی ضیا" قهر می کند/عکس

پیام سید حسن نصرالله به رهبر انصار الله یمن

البته که باید مشکی پوشید!

امیر حاتمی به آمریکا هشدار داد

تشییع پیکر شهید «صالح الصماد» صبح شنبه در صنعاء

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 6 اردیبهشت 97

جناب خان به مالکیت صدا و سیما درآمد

دانلود آهنگ جدید حمیدرضا خجندی (اهورا بند) بنام مست و دیوانه

دانلود آهنگ جدید رضا سرپرست بنام هیپنوتیزم

خبرهای جدید درباره مبارزه با قاچاق کالا

اسامی سران مفاسد اقتصادی کشور به قوه قضاییه ارسال شده است

جدیدترین راهبرد «بن سلمان» برای فرار از شکست در یمن

فرمانده ارتش از آمادگی یگان های پدافند منطقه جنوب غرب بازدید کرد

درگذشت مادر صنایع دستی ایران در 110سالگی

دفاع از اقدامات دولت و نظام وظیفه تک تک مسئولان است

تصمیماتمان در دانشگاه نباید براساس دیدگاه سیاسی خاصی باشد

امیرعبداللهیان: به شهادت رساندن الصماد مصداق رفتار تروریستی عربستان است

دانلود آهنگ جدید هادی عبدالهی بنام هستی پیشم

دانلود آهنگ جدید شایان پورحیدری بنام دل دیوونه

اولین راهپیمایی ضد دولتی به شکل تهاجمی با ابتکار چه کسی بود؟

اولین راهپیمایی ضد دولتی به شکل تهاجمی با ابتکار چه کسی بود؟