مطالب مرتبط:
سفرهای نوروزی افزایش می یابد؟
سفرهای نوروزی افزایش می یابد؟
میخواهیم بهترین میزبان سفرهای نوروزی باشیم
سفرهای نوروزی افزایش می یابد؟
سلامت غذا در سفرهای نوروزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 اسفند 1396 ساعت 22:562018-03-17سياسي

سفرهای نوروزی ارزان شده است؟


حسن روحانی، رییس جمهور براساس نقل قول رییس سازمان میراث فرهنگی دستور ارزان شدن قیمت سفرهای نوروزی را به دستگاه های کشور ابلاغ کرده است.

- همشهری ابلاغیه رییس جمهور برای ارزان سازی سفر را بررسی می کند سفرهای نوروزی ارزان شده است؟ اجتماع > سفر - محمد باریکانی-خبر نگار:حسن روحانی، رییس جمهور براساس نقل قول رییس سازمان میراث فرهنگی دستور ارزان شدن قیمت سفرهای نوروزی را به دستگاه های کشور ابلاغ کرده است.

این نقل قول را علی اصغر مونسان دو روز پیش در آستانه آغاز سفرهای نوروز"ی به رسانه ها اعلام کرد.

آیا دستور رییس جمهور بر ارزان شدن سفرهای نوروزی درحالی که کمتر از 3روز تا آغاز بزرگ ترین رویداد سفرهای داخلی در کشور مانده است امکان اجرا دارد؟ بررسی های همشهری و گفت وگو با متولیان دولتی و غیردولتی سفر در کشور بیانگر آن است که هیچ ضمانت اجرایی برای عملیاتی شدن دستور رییس جمهور در کاستن از هزینه سفرهای نوروزی وجود ندارد.

محمد محب خدایی، معاون گردشگری کشور دیروز در گفت وگو با همشهری اعلام کرد: مقاصد گردشگری شناخته شده و شلوغ کشور در سفرهای نوروزی کاهش قیمت نداشته اند اما افزایش قیمت نیز ندارند.

او با اعلام اینکه هتلدارها حتی اگر به مسافران نوروزی تخفیف نداده باشند قیمت خدمات را افزایش نمی دهند، گفت: مشکل اصلی در شرایط کنونی ایرلاین ها هستند که تاکنون با ارزان شدن هزینه سفر همراه نشده اند.

محب خدایی با اعلام اینکه مذاکرات صورت گرفته با ایرلاین ها برای کاستن هزینه بلیت هواپیما تاکنون به نتیجه نرسیده است، افزود: مشکل اساسی در بحث قیمت ایرلاین ها است.

چون ایرلاین ها مشمول نرخ گذاری نیستند و با آزادسازی نرخ پرواز تعیین قیمت نیز دست خودشان است و هر چقدر دلشان بخواهد هزینه بلیت پرواز را کم و زیاد می کنند.

درحالی که هتل ها و رستوران ها سقف تعیین قیمت دارند و اگر بخواهند افزایش یا کاهش قیمت داشته باشند در سیستم مشخص می شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با اعلام اینکه مجموعه های زیرنظر معاونت گردشگری مشمول ارائه تخفیف نوروزی به گردشگران هستند، گفت: استان ها در بخش اقامت و غذا در ارائه تخفیف ها کار جدی انجام داده اند اما ایرلاین ها همچنان مشکل ساز هستند و قیمت آنها سفر را گران می کند.

پیشتر رییس سازمان میراث فرهنگی" خبر داده بود که در نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی در موضوع سفر وجود نخواهد داشت و مجموعه های بومگردی و خانه های تاریخی برای ارزان شدن سفر به خدمت گرفته شده اند.

محمد محب خدایی، معاون گردشگری کشور در توضیح این استراتژی سازمان میراث فرهنگی به همشهری گفت: اقامتگاه های بومگردی هزینه پایین تری نسبت به هتل ها دارند و بنابراین در توافق های صورت گرفته به استان ها دستور داده شده است که سیاه چادرها را در جاده ها مستقر و ظرفیت های بومگردی را به مردم معرفی کنند تا اگر مسافران نوروزی تمایل داشتند در این مجموعه های روستایی و عشایری با هزینه کمتر از هتل ها اقامت کنند و با جذابیت های این بخش از گردشگری ایران نیز آشنا شوند.

شرط ارزان شدن سفرهای نوروزی دستور رییس جمهور برای ارزان شدن هزینه سفر در کشور اما با موضع گیری بخش خصوصی نیز مواجه شد.

فعالان اصلی صنعت گردشگری کشور معتقدند این دستور امکان اجرا شدن ندارد چون تابع عرضه و تقاضا است و نیازمند برنامه ریزی طولانی مدت و کمک های بی چون و چرای دولت است.

جمشید حمزه زاده، رییس جامعه هتلداران ایران دستور رییس جمهور را برای ارزان شدن هزینه سفر در کشور خوب توصیف می کند، اما معتقد است پشت این دستور باید یک برنامه ریزی وجود داشته باشد.

برنامه ای که مفهوم آن تنها درخواست از چند هتل و آژانس دار برای ارائه تخفیف نوروزی به گردشگران برای ارزان شدن سفر نیست.

او دستور رییس جمهور را یک فرصت می داند و می گوید: همه دستگاه ها باید همراه با یکدیگر به بحث ارزان سازی سفر کمک کنند.

برای مثال، سازمان امور مالیاتی هم باید پای کار بیاید و بگوید افرادی که با تور سفر می کنند از پرداخت مالیات معاف هستند یا آنکه دولت به بخش گردشگری تسهیلات بدهد تا سفر ارزان شود.

به گفته حمزه زاده، سیاست های مقطعی ارزان سازی سفر تنها یک رویکرد سطحی به کاهش از هزینه های سفر است و تا زمانی که موضوع سفر از حالت سطحی خارج نشود سفر هم ارزان نخواهد شد.

حمزه زاده تأکید کرد: همه عناصر و ارکان سفر باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا سفر ارزان به گردشگران ارائه شود.

مثلا در همین دستور اخیر رییس جمهور برای ارزان شدن سفرهای نوروزی یکی از بحث های اساسی حمل ونقل است.

ببینید این بخش چقدر به مسافران نوروزی تخفیف داده است؟ آیا بخش های دیگر هم مانند هتل ها به گردشگران نوروزی تخفیف داده اند؟ یا پروازهای ارزان قیمت گذاشته اند؟ خیر.

هیچ کدام چنین رویکردی نداشته اند.

بررسی های همشهری مشخص کرده است برغم اعلام رییس سازمان میراث فرهنگی مبنی بر گران نشدن هزینه اقامت در هتل های کشور، هتلدارها در مهرماه هر سال حدود 12درصد نرخ خدمات را افزایش می دهند.

این افزایش نرخ نیز باید سالانه صورت بگیرد.

بنابراین گران نشدن خدمات اقامت در کشور براساس آنچه رییس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده است نکته جدیدی نیست.

موضوعی که جمشید حمزه زاده رییس جامعه هتلداران کشور نیز بر آن صحه می گذارد و به همشهری می گوید: آنچه مشخص است اینکه هتل ها نمی توانند نرخ خدمات خود را خارج از آنچه مصوب شده است در ایام نوروز گرانتر عرضه کنند ولی از آنجا که هتل ها در اختیار بخش خصوصی است در ارائه تخفیف نوروزی به گردشگران و مسافران دارای اختیار هستند.

حمزه زاده به تخفیف های ارائه شده از سوی هتل های کشور که گاه تا 50درصد نیز می رسد اشاره کرد و گفت: تنها هتلدارها هستند که با دستور رییس جمهور برای ارزان شدن سفر همراه شده اند.

آژانس های گردشگری نیز به تبع این تصمیم از حاشیه سود خود در بسته های سفر کاسته اند.

اما هنوز مشکل اصلی ایرلاین ها هستند که نرخ آنها آزاد است و هر قیمتی که بخواهند برای پروازها تعیین می کنند.

سفر با بخشنامه ارزان نمی شود ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگردانان ایران اما از اساس با سیاست های مقطعی برای ارزان شدن هزینه سفر در کشور مخالف است.

او می گوید: رییس جمهور به موضوع گردشگری لطف دارند اما برای ارزان شدن هزینه سفر تنها این موضوع کافی نیست که به هتلد ار و آژانس دار آن هم در اوج زمان مسافرت بگویید هتل را ارزان کند یا به آژانس دار گفته شود در بسته های تور تخفیف بدهد بلکه سرمایه گذاری در صنعت گردشگری است که قیمت سفر را کاهش می دهد وگرنه با بخشنامه و حرف زدن چیزی ارزان نمی شود.

به گفته او، هتلداری که ناچار است عوارض متعدد پرداخت کند یا هتل ساز که نه وام دولتی می گیرد و نه تسهیلاتی به او ارائه می شود، با بخشنامه و حرف، خدمات هتل خود را ارزان نمی کند.

چون رقابت وجود ندارد.

شما ببینید در شهر گردشگرپذیر اصفهان تنها یک هتل 5ستاره وجود دارد.

بنابراین عرضه و تقاضا باید با هم جور باشد و با بخشنامه نمی توان سفر را ارزان کرد.

پورفرج در واکنش به دستور رییس جمهور برای ارزان شدن سفر در نوروز گفت: آقای رییس جمهور لطف کنند 2هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص بدهند تا همین 182شرکت تورگردان در کشور و هتلداران در کمترین زمان ممکن 20هتل در کشور بسازند و رقابت ایجاد شود تا سفر و اقامت هم در کشور ارزان شود.

الان اصلا رقابتی وجود ندارد و به همین دلیل در شهری که تنها یک هتل 5ستاره وجود دارد نمی توان سفر را ارزان کرد.

رییس جامعه تورگردانان ایران همچنین با اشاره به دلیل همراه نشدن ایرلاین ها در موضوع ارزان کردن هزینه سفرهای نوروزی در کشور گفت: بخش حمل ونقل، سخن واقعی را گفته است اما هتلدارها درخصوص ارزان شدن سفر با احتیاط عمل کرده اند.

ایرلاین ها همراه نشده اند و همان اول گفته اند بلیت را ارزان نمی کنند اما هتلدارها به دلیل احترام خاصی که برای سازمان میراث فرهنگی قائل هستند نخواستند بگویند نه! نرخ بلیت پرواز آزاد است مرتضی دهقان، معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اما در گفت وگو با همشهری به انتقادها از همراه نشدن ایرلاین ها با دستور رییس جمهور برای ارزان سازی سفر واکنش نشان داد و گفت: قانون آزادسازی نرخ خدمات هواپیمایی مصوب شده است و براساس این قانون و قوانین جهانی، نرخ بلیت پروازها براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود.

او با اعلام اینکه هر تصمیمی که کشور بگیرد سازمان هواپیمایی کشوری هم از آن تبعیت می کند، افزود: نرخ خدمات پروازی تابع بازار عرضه و تقاضاست و برای ارزان شدن این نرخ باید تا آنجا که ممکن است عرضه خدمات افزایش بیابد تا قیمت ها کاهش یابد.

او با اعلام اینکه سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین ها برای عمل به دستور رییس جمهور برای ارزان شدن سفرهای نوروزی چه اقدامی انجام داده اند؟ به تجهیز و آماده سازی ناوگان هوایی کشور برای نوروز 97اشاره کرد و گفت: سازمان هواپیمایی کشوری با توجه به ظرفیت فرودگاه های کشور ناوگان هوایی را تجهیز و مورد بهره برداری قرار داده است.

دهقان تأکید کرد: براساس توافقات صورت گرفته سقف و کف نرخ بلیت هواپیما اعلام شده و ایرلاین ها نیز بلیت های پروازی را گران تر از حالت عادی عرضه نکرده اند.

او با درخواست از مسافران و گردشگران نوروزی برای تهیه بلیت پرواز از دفاتر خدمات مسافرتی بند الف و سایت های مزین به نام و نشان هواپیمایی جمهوری اسلامی گفت: برخی تخلفات صورت گرفته در سایت هایی که فاقد نشان هواپیمایی جمهوری اسلامی بوده اند و در شبکه های مجازی نیز فعالیت داشتند نشان می دهد که بلیت های پروازی به مسافرانی فروخته شده است که اصلا چنین پروازی وجود نداشته است.

دهقان با تأکید مجدد بر اینکه ایرلاین ها بلیت های پروازی را بالاتر از سقف تعیین شده در اختیار مسافران و گردشگران نوروزی قرار نمی دهند، گفت: گردشگران نوروزی برای ارزان بودن سفرهای خود بهتر است بسته های سفر را از تورها خریداری کنند.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور در پاسخ به انتقاد تورگردان ها و جامعه هتلداران و حتی معاون گردشگری کشور که سازمان هواپیمایی کشوری را عامل گران بودن سفر در نوروز معرفی کردند، گفت: اینکه آقایان به شرکت های هواپیمایی بگویند بلیت را ارزان تر در اختیار ما قرار بدهید چون هتل هایمان خالی است منطق حاکم بر بازار نیست.

ضمن آنکه سازمان هواپیمایی نیز با دستور رییس جمهور همراه است.

باکس: ارزان سازی سفرهای نوروزی از رؤیا تا واقعیت بررسی های همشهری از نرخ هتل ها مشخص کرده است که مجموعه هتل هایی که بیشترین تعامل را با بخش دولتی دارند یا بخشی از سهام آنها متعلق به سازمان های دولتی است بیشترین تخفیف ها را به مسافران نوروزی ارائه کرده اند.

این موضوع البته شامل حال هتل های خصوصی نمی شود و گردشگران و مسافران نوروزی نمی توانند از تخفیف های ارائه شده از سوی مجموعه هتل های مورد تعامل با بخش های دولتی برخوردار شوند.

به گفته رییس جامعه هتلداران ایران، بسیاری از هتل های کشور در اختیار بخش خصوصی است و آنها تنها بیشتر از سقف تعیین شده نرخ گذاری هتل ها قادر به ارائه خدمات اقامتی نیستند و این اختیار را دارند که برای مسافران نوروزی تخفیف قائل شوند.

بدین ترتیب به نظر می رسد دستور رییس جمهور برای ارزان شدن قیمت سفرهای نوروزی در نوروز 97 به طور کامل اجرایی نشده بلکه تنها اتفاق سفرهای نوروزی آن است که ارائه خدمات گردشگری در بخش اقامت و حمل ونقل و بسته های تور گران تر نشده اند.

بر این اساس، می توان گفت گردشگران نوروزی در آستانه سال 97نمی توانند چندان به تخفیف های نوروزی در مسیرهای گردشگری کشور و ارزان شدن سفر دلخوش شوند.


کلید واژه ها: سازمان میراث فرهنگی - سفرهای نوروزی - رییس سازمان میراث فرهنگی - میراث فرهنگی - نوروز - نوروزی - رییس جمهور - قیمت - گردشگری - دستور رییس جمهور - فرهنگی - کشور - میراث - افزایش - همشهری - افزایش قیمت - معاون - هزینه - هزینه سفرهای نوروزی - تخفیف - خانه های تاریخی - مسافران نوروزی - مقاصد گردشگری - محمد - مشکل - بلیت هواپیما - پرواز - بزرگ ترین - گردشگران - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام خانه دار و خدمات در یک هتل آپارتمان

استخدام پیتزازن آقا با جای خواب جهت فست فود در تهران

تصادف ایرانشهر با یک کشته و 2 مجروح

محدودیت های ترافیکی محورهای کشور اعلام شد

هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران های امنیتی

هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران های امنیتی

محمدرضا عارف: فراکسیون امید از لوایح 4 گانه FATF حمایت می کند

فراکسیون امید از لوایح 4 گانه FATF حمایت می کند

قولنامه های دستی یا اسناد رسمی روی میز مناظره شبکه یک

جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها خطاب به شمخانی: بازرسی آژانس از نوامیس علمی کشور را متوقف کنید/مسببان بازرسی ها باید پاسخگوی هرگونه خسارت احتمالی باشند

فارس گزارش می دهد شور جهادی در جهادی ترین روستای لرستان

نخبگان تشکل های پرورش صنعت اسب ایران در یزد گردهم آمدند

دیدنی های امروز

جنگل های هیرکانی ایران، میراثی جهانی است

بررسی الگوی کشورداری در «این ج ا»، تازه ای از شبکه 4 سیما

مقابله با تهاجم رسانه ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه

تمام اصول توحید بر پایه ولایت استوار است

رابطه جنسی در دوره پریود و رعایت برخی اصول

ارتش ایران در عالی ترین سطح آمادگی قرار دارد

برنامه زمان بندی قطع برق در شهرستان های آذربایجان غربی 27 تیر

جشنواره ملی تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می شود

زبان ترکی زبان محلی نیست تدریس زبان های محلی در مدارس آزاد است

سالانه 240 هزار تن محصولات کشاورزی در بروجن تولید می شود

کمیته امداد امام خمینی(ره) محلی برای توانمندسازی محرومان است

روز اردبیل عرصه معرفی توانمندی های فرهنگی استان است

خادمان حرم مطهر رضوی وارد بندرعباس شدند

حضور 40 تیم دانشجویی جهادی در مناطق محروم خراسان شمالی/ هدف برخی تیم ها ارتقای توان اقتصادی مردم است

فعالیت ناجیان غریق فاقد مجوز در سواحل مازندران , ممنوع

گزارش ایسنا از برداشت نخستین کشت مکانیزه برنج در مازندران

«اف ای تی اف» در انتظار تعیین تکلیف

اتحاد ملی رمز عبور از شرایط حاد اقتصادی است

اصلاح طلبان «رویکردهای حداقلی» را کنار بگذارند

هاشمی: باید با همفکری، همدلی و اتحاد از شرایط فعلی گذر کرد

شمشیر 500 ساله در نروژ پیدا شد

کشته شدن 2 سرباز ارتش ترکیه در پی حمله پ.ک.ک

استخدام حسابدار خانم مسلط به نرم افزار آسا در اصفهان

ضرورت ایجاد محدودیت واردات وسایل توانبخشی که مشابه داخلی دارند

تجهیز آی پدهای اپل به فناوری تشخیص چهره

استخدام کباب پز ماهر مسلط به تخته کاری جهت تهیه غذا در تهران

اختصاص 1000 میلیارد تومان برای اتمام راه آهن چابهار– زاهدان

استخدام همکار خانم جهت آژانس پیکاک در اصفهان

عکس های شگفت انگیز از هنرنمایی پرندگان در آسمان

یک فروند هواپیمای F14 در پایگاه شهید بابایی اورهال شد

ترامپ: قهرمانان بزرگ کشته شده خود را از کره شمالی پس گرفتیم

دوستی با یک تمساح غول پیکر

استخدام کارگر نقاش اتومبیل در تهران

موهبتی: بیمه رایگان حذف نمی شود

احضار سه وزیر به مجلس

استخدام نیروی حسابدار خانم با مدرک لیسانس در اصفهان

در نشست «هلیسنکی» پوتین و ترامپ، هر کدام به دنبال چه اهدافی بودند؟

روز شیخ صفی الدین اردبیلی در تقویم کشور ثبت می شود

استخدام مشاور املاک در محدوده فلاحی بهورز مشهد

ابتکار: گزارش های خوبی از کارگروه رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار دریافت کردیم

مقابله با تهاجم رسانه ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه

استخدام مدیر جهت فست فود در محدوده چیتگرِ تهران

حق شناس: تلاش برای اضافه کردن جوانان به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان/ واکنش به تغییر ریاست عارف/ هر اتفاقی برای دولت رخ دهد، همه در آن شریک هستند

کلید عبور از همه موانع، همراهی و دلبستگی مردم به نظام اسلامی است/ بنا نیست وقتی خدمتی می کنیم حق السهم بیشتری بخواهیم

انتقاد تند نیکی هِیلی از شورای حقوق بشر

همه مشکلات کشور را می دانیم

دادگاه پاکستان: آزادی «نواز شریف» تا قبل از انتخابات پاکستان غیر ممکن است

طرح گلایه ها در حضور وزیری که به وعده خود عمل کرد

افتتاح موزه رسانه در فسا

امام جمعه تبریز: حجاج برای تجارت به مکه نمی روند

آیین اختتامیه همایش آرمان شهر رضوی(ع) - دلیجان

آیا شورای نگهبان اصلاح طلبان را بیشتر ردصلاحیت می کند؟

دلیل واقعی احضار احمدی نژاد به دادگاه

نشست دولت و بخش خصوصی

ناامید کردن مردم خیانت به شهدا و انقلاب است

وزیر ارتباطات :در ارائه خدمت به مردم صداقت داشته باشیم

بازگشت کبوتران خونین به آشیانه استقبال بندر امامی ها از 75 شهید تازه تفحص شده

بزرگنمایی ضعف ها از مولفه های جنگ روانی دشمن است

جذب سرمایه گذار اولویت نخست استان قزوین است

خروجی جذب سرمایه گذاری باید به اشتغال منجر شود

تحولات چشمگیری در حوزه بهداشت ایجاد شده است

ثبت نام نخستین هنرستان هنرهای زیبای دختران سوره در زنجان آغاز شد

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

تنگه هرمز همچنان زیر سایه سپاه/ سر به زیری آمریکایی ها در خلیج فارس

وزارت خارجه دو تابعیتی بودن سفیر جدید ایران در فنلاند را تکذیب کرد

در برنامه ثریا مطرح شد نگرانی اساتید و دانشجویان درباره بازرسی ها از دانشگاه ها/ریالی به تنها دانشکده هسته ای کشور بودجه نداده اند!

تلاش برای اضافه کردن جوانان به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان/ واکنش به تغییر ریاست عارف

امام جمعه بوشهر درگذشت روحانی قرآنی را تسلیت گفت

عارف: فراکسیون امید از لوایح 4 گانه FATF حمایت می کند

آیا اصلاح طلبان بیشتر ردصلاحیت می شوند؟

ناامید کردن جامعه خیانت به شهداست/پرداخت معوقات ایثارگران تا سال 98

استخدام کانون تبلیغاتی صهبا

استخدام کمک آشپز ماهر با جای خواب در تهران

استخدام مدیر آقا جهت مجتمع اداری در منطقه ونکِ تهران

استخدام منشی تلفنی با مدرک لیسانس در 4 طبقه مشهد

جذب و اشتغال حدود 3 هزار نفر بعد از برگزاری آزمون سردفتری سال 97

استخدام دو نفر نیروی خانم در شیرینی فروشی تحسین

استخدام پرسکار و جوشکار CO2 با سابقه کار در اصفهان

استخدام آشپز آقا جهت رستورانی در پردیس

استخدام کارمند تزیین کار با حقوق ثابت در تهران

کدخدایی:ما اصلا خط کش اصلاح طلبی و اصولگرایی نداریم/خیلی از اصولگرایان هم تایید صلاحیت نشده اند/این یک ادعای بی اساس و بی پایه ای است که آیت الله جنتی نفوذ بیشتری دارد/کار شورا بر اساس یک رای گیری کاملا دموکراتیک است

استخدام نیروی مکانیک نیمه ماهر در تهران

مهلت 72 ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه 12 خواسته به آیت الله سیستانی

استخدام 2 نفر کارگر ساده جوان آقا در فروشگاه مرغ

عارف: همه مشکلات کشور را می دانیم

مذاکره یا عقب نشینی؛ مساله این است؟

7 پدیده عجیب در اقیانوس ها+ تصویر

سفرهای نوروزی ارزان شده است؟

سفرهای نوروزی ارزان شده است؟