مطالب مرتبط:
سلفی سام نوری و دوستانش در پشت صحنه دیوار به دیوار2
هنر امام شکستن دیوار تحجّر و تزویر بود ‏
ساعت پخش دیوار به دیوار 2
تیزر سریال نوروزی «دیوار به دیوار 2» (فیلم)
مسایل زیست محیطی احداث دیوار مرزی ایران و ترکیه بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 اسفند 1396 ساعت 15:052018-03-17اقتصادي

بافناز؛ پشت دیوار زرد


در دل چهارباغ سبز، جایی در فاصله میان میدان آزادی و پل خاکی الله وردیخان، دیوارهایی زرد خودنمایی می کند، دیوارهایی زرد که داستانی را با زوایای پنهان و پیچیده در پس خود نگاه داشته است! زمینی که قرار بود سبز به رنگ چهارباغ باشد، - اما به کام زمین خواران، به پشتوانه تخلف چند صد میلیارد تومانی در انتظار تبدیل شدن به ساختمان های بلند است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هزارتوی پیچیده و تاریک این قصه از نخستین روزهای آذر ماه سال 1392 با موج تماس های میراث دوستان اصفهان، با خبرگزاری ایسنا آغاز شد که حاکی از نگرانی درباره فاجعه ای بود.

حجم سنگین خودروهای حمل خاک و مصالح در چهارباغ بالا این نگرانی را ایجاد کرده بود که اتفاقی برای کارخانه ریسباف در حال رخ دادن است.

"بافناز شبانه محو شد".

این تیتر یک روز بعد ایسنای اصفهان است، اما با اظهارات محسن مصلحی- مدیر کل وقت میراث فرهنگی استان اصفهان- نگرانی ها درباره کارخانه ریسباف برطرف شد، ولی سرنوشت کارخانه مجاور آن، که یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین کارخانه های نساجی اصفهان است در هاله ای از ابهام است.

گفته می شود کارخانه بافناز که پیش تر کارخانه شهناز نامیده می شد فاقد ارزش تاریخی و معماری است و ثبت ملی نیست.

گرچه در اخبار عنوان می شود این کارخانه مالک خصوصی دارد، اما تصاویر موجود بر روی خودروهایی که بافناز را شبانه محو کردند نوشته شده بود "خدمات موتوری شهرداری اصفهان"! نزدیک به یک ماه بعد از این تخریب شبانه، شهرداری اصفهان برای زمین مذکور که بیش از هفت هکتار، یعنی 70 هزار متر مربع وسعت دارد پروانه ساختمانی 56 هزار متری صادر می کند.

با این که در همین زمان طرح تفصیلی جدید اصفهان در دست بازنگری است، اما این پروانه باید بر اساس آخرین طرح تفصیلی مصوب، یعنی طرح مصوب سال 1375 صادر شود.

در طرح تفصیلی مصوب 1375 این قطعه زمین دارای 12 هزار متر فضای سبز است که فضای سبزی منحصر به فرد و قابل توجه برای این بخش از اصفهان است.

باقی زمین دارای کاربری مذهبی، فرهنگی، پارکینگ، مسکونی و تجاری است.

این در حالی است که پروانه صادره با بیش از 450 هزار متر مربع زیربنا بدون هیچ گونه فضای رها شده و علیرغم ضوابط طرح تفصیلی اصفهان مبنی بر رهاسازی 40 درصد از پلاک های در دست ساخت به عنوان فضای آزاد که قانون "40-60" نامیده می شود، این پلاک سطح اشغال غیر قانونی و غیر کارشناسی نزدیک به 90 درصد دارد.

هم چنین پروانه صادره دارای 11 سقف بوده و بسیار بلندتر از کد ارتفاعی این محدوده (حاشیه چهارباغ بالا و در حریم هوایی محدوده تاریخی سی وسه پل) تراکم دارد.

قریب به یک سال پیش از صدور این پروانه، یعنی در بهمن ماه 1391 و پیش از آنکه بافناز شبانه تخریب شود، در کمیسیون ماده 5 قانون تامین شورای عالی شهرسازی و معماری که بالاترین مرجع تصمیم گیری معماری و شهرسازی در استان است در خصوص این پلاک صحبت به میان آمده و مصوبه ای نیز گذرانده شده است.

در متن این مصوبه این چنین آمده که "محدوده مابین خیابان میر، چهارباغ و کاخ مطابق نقشه پیوست به عنوان کاربری مختلط و ویژه که طرح آن باید به تایید کمیسیون ماده پنج برسد، در اسناد طرح بازنگری لحاظ گردد".

زمین کارخانه بافناز که حالا چیزی جز تلی از خاک، در گوشه ای از محدوده های تخلیه نخاله ساختمانی شهرداری اصفهان نیست، بعد از تخریب آهسته و پیوسته و عمدتا به صورت شبانه گود برداری و خاک برداری های وسیعی را تجربه می کند.

با ادامه یافتن این اقدامات ادارات کل میراث فرهنگی و راه و شهرسازی نسبت به موضوع حساس شده و به این مساله ورود پیدا می کنند.

این پروژه در طول خاکبرداری ناظرهای چهارگانه ای (برق، تاسیسات، سازه و معماری) را به سازمان های ذی ربط معرفی نکرده است.

این در حالی است که ناظرهای پروژه باید پیش از صدور پروانه توسط مالک به شهرداری اصفهان و سازمان نظام مهندسی معرفی شده باشد.

از طرفی هم چنان خاکبرداری های انجام شده توسط خدمات موتوری شهرداری اصفهان انجام می شود و از طرفی دیگر به نظر می رسد شهرداری اصفهان اخطارهایی را به مالک پلاک فرستاده است.

پروانه صادره از سوی شهرداری اصفهان که خود به خاطر تناقض آشکار با مصوبات پیشین و طرح تفصیلی "بلامحل" محسوب می شود در سال 93 منقضی شده و از درجه اعتبار ساقط می شود و این پروانه هرگز پس از این تاریخ تمدید نشده است.

لازم به ذکر است که پروانه های ساختمانی، در آن زمان یک ساله صادر می شده و در صورت عدم تمدید پیش از اتمام اعتبار، باید دوباره ثبت درخواست شوند.

طرح تفصیلی جدید اصفهان در سال 1394 مصوب می شود.

در این طرح، کاربری زمین بافناز بنابر مصوبه کمیسیون ماده 5 به مختلط و ویژه تغییر می کند.

گرچه تعاریف موجود برای کاربری مختلط بسیار پیچیده و غیر شفاف است، اما هیچ تعریفی برای کاربری ویژه وجود ندارد.

شهرسازها معتقد هستند کاربری ویژه تنها راهکاری برای اعمال سلیقه در کاربری زمین های شهری است.

طرح های ویژه با توجه به مقیاس و اندازه هایشان در کمیسیون های مربوطه به صورت موردی بررسی می شوند.

اما تا این تاریخ (1394) هیچ بررسی و تصمیمی در رابطه با این "ویژگی" صورت نگرفته است.

در سال 1395 اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان طی نامه هایی به رسول زرگرپور- استاندار وقت و مهدی جمالی نژاد- شهردار پیشین اصفهان متذکر می شود که اقدامات انجام شده در پلاک هفت هکتاری کارخانه بافناز غیر قانونی بوده و باید هرچه سریع تر هرگونه فعالیت تا طرح موضوع در کمیسیون ماده 5 استان متوقف شود.

اداره کل راه و شهرسازی استان موارد مطروحه در این مورد را به وزارتخانه راه و شهرسازی نیز اعلام می کند.

نهم خردادماه سال 96 دفتر معماری و طراحی وزارت راه و شهرسازی طی نامه ای به مدیر کل اداره راه و شهرسازی و معاونت عمرانی استانداری استان اصفهان اعلام می کند اقدامات انجام شده در کارخانه بافناز به موجب "مغایرت اساسی" باید با حساسیت بیشتری بررسی شود.

در پی پاسخ به این نامه محمد علی طرفه- معاون وقت عمرانی استاندار که هم اکنون مشاور استانداراصفهان است طی نامه ای در خصوص این موضوع اظهار می کند که مقرر گردیده است نقشه های مربوط به این پلاک در اسرع وقت به اداره کل راه و شهرسازی ارسال تا در کمیسیون مربوطه مطرح شود.

در میانه مرداد ماه سال 1396 پیروز حناچی- دبیر وقت شورای عالی معماری و شهرسازی کشور با ارسال نامه ای به سازمان های مربوطه در استان ضمن تاکید بر توقف کامل پروژه عنوان می کند که با وجود تلاش های متعدد هم چنان طرحی از پلاک مذکور برای بررسی در کمیسیون ماده 5 ارسال نشده است، هم چنین اجرای چنین تراکمی در این نقطه از شهر خلاف مباحث فنی بوده مشکلات متعددی برای چهارباغ بالا ایجاد می کند ضمن جلوگیری از تمدید پروانه (که پیش از این از اعتبار ساقط بوده) دستور دهید مدارک طرح به جهت "مغایرت اساسی" با طرح جامع، به شورای عالی ارجاع شود.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که بالاترین مرجع تصمیم گیری مباحث معماری و شهری در کشور محسوب می شود در صورتی به مسائل استانی و شهری به طور مستقیم ورود پیدا می کند که مدیران استانی گزینه "مغایرت اساسی" را در صورت جلسات کمیسیون ماده 5 پر کرده و یا خود وزارت خانه به چنین مغایرتی پی ببرد.

چرا که مغایرت های اساسی در مقیاس های این چنینی بی شک لایه های پنهانی از بروز تخلفات گسترده و چندصد میلیاردی در میان مدیران استانی دارد.

در شهریور ماه سال جاری بالاخره طرح هایی از پلاک مورد جنجال به کمیسیون ماده 5 ارسال می شود.

در کمیته کارشناسی کمیسیون ماده 5 که همواره پیش از جلسه نهایی و تصویب طرح برای بررسی دقیق طرح صورت می گیرد به این نقشه ها ایرادات اساسی وارد می شود.

پس از جلسات متعدد در تاریخ پانزدهم شهریورماه تصمیمی مبنی بر ارجاع نقشه ها برای اصلاح گرفته می شود.

کمیته کارشناسی تصمیم می گیرد 12 هزار متر فضای سبز در طرح ارائه شده لحاظ شود.

این فضای سبز از طرح تفصیلی پیشین (مصوب 1375) در این پلاک دیده شده است و حق مسلم مردم تلقی می شود.

کمیته کارشناسی نیز تصمیم می گیرد ارتفاعات لحاظ شده در طرح که بیش از تراکم ممکن است بر اساس دستورالعمل های میراث فرهنگی و کد ارتفاعی منطقه کاهش پیدا کند.

هم چنین سطح اشغال طرح باید به همان 60 درصدی که قانون شهر اصفهان است تقلیل یابد.

این اقدامات از این جهت مهم است که خیابان چهارباغ بالا توان بر دوش کشیدن این حجم از بار ترافیکی تولید شده را نخواهد داشت.

به خصوص که خیابانی که در طرح تفصیلی 75 برای کمک به چهارباغ در دل این زمین طراحی شده بود نیز در طرح پیش رو حذف شده است، خیابانی در ادامه باغ گلدسته ای که در آن طرف بستر خشک رودخانه احداث شده است.

مالک این زمین علاقه ای به تخصیص 12 هزار متر از زمین خود را به فضای سبز نداشته باشد.

به خصوص که این زمین در بهترین و ارزشمند ترین نقطه اصفهان واقع شده است و تبدیل آن به فضای سبز، ضرری چند صد میلیاردی برای مالکان محسوب می شود.

در نهایت تغییرات طرح های ارائه شده در تاریخ هفتم آبان ماه سال جاری در کمیسیون ماده 5 به تصویب رسیده و رسول زرگرپور- استاندار وقت در همان تاریخ طرح های مصوب را ابلاغ می کند.

این در حالی است که طبق قانون، 21 روز پس از تصویب طرح در کمیسیون ماده 5 اداره راه و شهرسازی می تواند مصوبه خود را لغو کند.

این قانون از این نظر دارای اهمیت است که گاهی در جلسات با فشار و اعمال نفوذ، طرح هایی تصویب می شود.

در حالی که استانداران معمولا تا پیش از گذشت این 21 روز برای ابلاغ طرح ها اقدام نمی کنند، ابلاغ در تعجیل این مصوبه راه تخلف را برای معاونت معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان می بندد.

در حقیقت استاندار پیشین اصفهان تلاش می کند مانع انجام این تخلف شود.

چهار روز بعد، رسول زرگرپور جای خود را به محسن مهرعلیزاده- استاندار فعلی استان اصفهان می دهد که معمای تعجیل در ابلاغ را حل می کند.

مهرعلیزاده- استاندار، در حاشیه چند افتتاح و در حالی که شهردار جدید اصفهان را در کنار خود دارد در پاسخ به خبرنگار ایسنا در رابطه با این تخلف ضمن بیان افسوس، اظهار بی اطلاعی کرده و تاکید می کند در اسرع وقت این موضوع را بررسی خواهد کرد.

قدرت الله نوروزی- شهردار، که در کنار استاندار گام بر می دارد با تاکید بر توقف این پروژه اعلام می کند مراجع قضایی به این موضوع ورود کرده اند و موضوع را در دست بررسی دارند.

حجت اله غلامی- مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان اصفهان ضمن تایید این خبر تاکید دارد این اداره در تحقق 12 هزار متر فضای سبز مصوب در طرح اصرار دارد.

وی ادامه می دهد: نه تنها این اقدام باغی را در جوار چهارباغ زنده می کند بلکه می تواند به اندام تنفس بخش مرکزی و آلوده شهر اصفهان بدل شود.

تماس با معاون معماری و شهرسازی وقت شهرداری اصفهان که عضو هیئت مدیره شرکت توسعه و مدیریت بافناز اصفهان به عنوان اصلی ترین ذی نفع ساخت و ساز در این زمین هم ما را به نتیجه نرساند.

حالا کارخانه ای که در سال 1329 و در نتیجه تب کارخانه داری دهه های نخست قرن جاری تاسیس شده بود، جای خود را به زمینی در پس دیوارهای زرد داده است.

این زمین متعلق به شرکت توسعه و مدیریت بافناز، یکی از زیر مجموعه های موسسه خیریه علی و حسین همدانیان است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اصفهان - کارخانه - شهرداری اصفهان - پروانه - زمین - دیوار - ایسنا - شبانه - شهرداری - ساختمان - تاریخی - فرهنگی - میراث فرهنگی - میدان آزادی - قانون - استان - میراث - قدیمی ترین - غیر قانونی - بزرگ ترین - خبرگزاری - آزاد - درصد - ساختمانی - میلیارد - معماری - تصاویر - نخستین - انتظار - نساجی

آخرین اخبار سرویس:
«ایران مهارت» در آینده به شکل وسیع تری اجرا خواهد شد

همایش بین المللی بررسی بازار جهانی نفت و گاز در باکو

تولیدکنندگان با نصف ظرفیت خود کار می کنند

میزان تاثیر دستمزد کاگران بر قیمت تمام شده تولید 5.5درصد است

قیمت کالاهای چینی افزایش یافت

جزییات واریز حقوق و مزایای 1577 دستگاه اداری در فروردین ماه

کدام کالاهای وارداتی یارانه ارزی دریافت می کنند؟+ اسامی

صرافی ها همچنان ارز نمی فروشند

یک نفر هم در سرپل ذهاب، بدون کانکس نیست

تحقق 91 درصدی برنامه تولید محصولات پتروشیمی در سال 96

5 روش 100 درصد تضمینی کسب درآمد در منزل [رپورتاژ آگهی]

عرضه مازاد نفت در جهان می تواند به کمبود تبدیل شود

استخدام حسابدار در موسسه خدمات مالی آتیه محدوده ونک

راه اندازی کارخانه طراحی و تولید قالب های ریخته گری تحت فشار

جستجوی قیمت کالای دیجیتال در آی تی قیمت

رونمایی از سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی

مأموریت معاون اول قوه قضاییه برای تهیه طرح تأمین امنیت اقتصادی

بیمه بیکاری / زمان و نحوه درخواست برای بیمه بیکاری + فرم

افتتاح اورژانس بیمارستان 5 آذر گرگان در دهه فجر امسال

خسارت 63 میلیارد ریالی سرمازدگی به باغات لرستان

تولیدکنندگان با نصف ظرفیت خود کار می کنند

شمارش معکوس برای ساخت مرکز تفکیک زباله در شهر کهریزک

جهانگیری: سامانه نیما اطمینان فعالیت های ارزی را بیشتر کرد

تخصیص معادل بیش از دو میلیارد دلار آمریکا به نرخ 4200 تومان برای واردات

جهانگیری: سامانه نیما اطمینان فعالیت های ارزی را بیشتر کرد

فولاد مبارکه بیش از 4 برابر میانگین بازار سرمای کشور بازدهی داشته است

مشکلات جامعه کارگری ریشه در ساختارهای قانونی دارد

دولت ساخت خط آهن میانه - تبریز را سرعت داد

دمیدن امید در احیای بناهای تاریخی مازندران

سمن ها برای ایجاد اشتغال تسهیلات دریافت می کنند

4 برابر شدن بودجه راه و شهرسازی اردبیل

اتوبوس های خط 335 منطقه 20 نوسازی شد

سامانه نیما رونمایی شد

هرات افغانستان خواستار تقویت تجارت با ایران شد

هرات افغانستان خواستار تقویت تجارت با ایران شد

دولت مصمم به ایجاد یک میلیون شغل است

هند خواهان افزایش حق رای در بانک جهانی شد

امنیت اقتصادی فقط مربوط به قوه قضاییه نیست

درخواست 1 میلیارد دلاری آخوندی از روحانی

پیگیری تراکنش های بیت کوین و فروش آنها به دولت، موضوع پتنت جدید آمازون

بیمه شدگان وضعیت بیمه پردازی خود را دائماً بررسی کنند

ماجرای یک اولتیماتوم و مرغی که پرید!

توسعه اقتصادی در آن سوی مرز های آبی

وزیر علوم ازرفع محدودیت تامین ارز برای دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور خبر داد+مصاحبه

مشکلات جامعه کارگری ریشه در ساختارهای قانونی دارد

هند خواهان افزایش حق رای در بانک جهانی شد

امنیت اقتصادی فقط مربوط به قوه قضاییه نیست/جمهوری اسلامی در بهترین دوران حیات خود قرار دارد

بررسی وضعیت آب در 334 شهر

حمایت از تولید کالای باکیفیت ایرانی در رادیو قزوین

پرورش گل محمدی در روستای شرف آباد رستاق

سمن ها برای ایجاد اشتغال تسهیلات دریافت می کنند

رییس قوه قضاییه: . نیروی انتظامی به هیچ عنوان نباید یک قدم هم عقب نشینی کند

مشکلات جامعه کارگری ریشه در ساختارهای قانونی دارد

دولت ساخت خط آهن میانه - تبریز را سرعت داد

پ بخشنامه‎ای که بازار خودرو را بهم ریخت

استخدامی یک شرکت تولیدی در اصفهان

حباب هایی از جنس خودشیفتگی...

کشت ارقام جایگزین در اراضی کشاورزی مازندران

شهری که دوستش دارم

عملیاتی شدن سامانه نیما رویکرد واکنشی سیاست گذار را به رویکرد کنشی تبدیل می کند

افزایش نرخ آموزش های اجتماعی در خوزستان ضروری است

صدور بخشنامه در موعد صادرات به اقتصاد ضربه می زند

واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان در دو بانک انصار و تجارت

استعفای مرتضی بانک از کاندیداتوری شهرداری تهران

تعقیب کنندگان خودروهای امدادی 30 هزار تومان جریمه می شوند

دولت ساخت خط آهن میانه - تبریز را سرعت داد

دمیدن امید دراحیای بناهای تاریخی مازندران

سمن ها برای ایجاد اشتغال تسهیلات دریافت می کنند

چوب حراج به 485 هزار سکه/ احتمال بازگشت حراجی

همنشینی مرتضوی با چهره های معروف در بند 241 اوین

یک هشتم پرنده های جهان در معرض خطر انقراض

تابستانی سخت در انتظار مستاجران

شغل های اینترنتی مشمول بیمه بیکاری می شوند؟

رونمایی از سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی

دمیدن امید در احیای بناهای تاریخی مازندران

گام بلند بعدی برای صادرات برداشته شود

صدور بخشنامه در موعد صادرات به اقتصاد ضربه می زند

دل سیرکار شهدادی در گندم بریان مانند سرکه می جوشد+گزارش

ماجرای یک اولتیماتوم و مرغی که پرید!

شرکت گاز فقط در صورت اصلاح بودجه، قادر به انجام وظایف است

شرکت گاز فقط در صورت اصلاح بودجه، قادر به انجام وظایف است

واکنش رییس قوه قضاییه به ماجرای برخورد گشت ارشاد با دختر جوان/ نیروی انتظامی نباید یک قدم هم عقب نشینی کند

دولت می توانست یک میلیون بار بهتر از وضعیت فعلی عمل کند/ به روحانی علاقه مندیم ولی اگر خطا کند به او رحم نخواهیم کرد

با حضور جهانگیری و سیف انجام شد رونمایی از سامانه «نیما»/ سیف: معادل 2 میلیارد و 360 میلیون دلار ارز 4200 تومانی تخصیص دادیم

توسعه زیرساخت شهرک های صنعتی برای تولید باکیفیت دنبال می شود

تکلیف 10 هزار میلیارد تومان کالای قاچاق معلوم نیست

صدور بخشنامه در موعد صادرات به اقتصاد ضربه می زند

لزوم افزایش تولید ناخالص داخلی و اشتغال مولد در کشور

ایستگاه مترو دولت آباد امسال به بهره برداری می رسد

گشایش 9210 فقره ال سی با دلار 4200 تومانی

کشت محصولات کشاورزی با آب شور

13 انجمن حمایت از زندانیان در گیلان فعال است

سیف: نیما ابزار اطلاعاتی رصد لحظه ای بازار ارز است

بانک صادرات هم تلگرام را ترک کرد

سیف: 9هزار فقره گشایش اعتباری با دلار 4200 تومانی انجام شد

ارزش وام مسکن، به حدود نصف قیمت ملک رسید

شرکت مخابرات ایران روز جهانی کارگر تعطیل است

10 فرد ثروتمند جهان عرب در سال 2018

صرافی ها همچنان ارز نمی فروشند/ حذف موقت بازار ارز از اقتصاد ایران

ابلاغ فهرست کالاهای مشمول دریافت یارانه ارزی

بافناز؛ پشت دیوار زرد

بافناز؛ پشت دیوار زرد