مطالب مرتبط:
افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد/ یکسال و نیم بر روی طرح پذیرش و آموزش کارآموز وکالت مطالعه تطبیقی و میدانی شده است
اوقات شرعی جمعه به افق قزوین + فیلم
دولتمردان در سال جدید افق جدیدی برای خدمت به مردم باز کنند
اوقات شرعی امروز به افق یاسوج
اوقات شرعی شنبه به افق قزوین + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 اسفند 1396 ساعت 09:002018-03-17سياسي

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد


متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از حرفه وکالت در واکنش به انتقادهای مطرح شده نسبت به طرح پذیرش و آموزش کارآموز وکالت گفت: یک سال و نیم است که روی این طرح کار علمی و پژوهشی (مطالعه تطبیقی) و میدانی شده و افراد و متخصصین بسیاری اعم از وکلاء، - اساتید رشته حقوق و مسوولانی در مراکز پژوهشی مرتبط در این موضوع مشورت داده اند.

شعارسال:" حسین قربانزاده، متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از حرفه وکالت و جایگزینی آن با حد نصاب علمی در مورد طرح پذیرش و آموزش کارآموز وکالت که هفته گذشته در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد، توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تقریبا در جامعه حقوقی یک اجماع نسبی درخصوص ضرورت تحول در حوزه خدمت رسانی حقوقی و بویژه عرصه وکالت وجود دارد اما قبل از اینکه بخواهیم به این طرح بپردازیم باید در این مسیر تحول به چند نکته اساسی توجه کنیم و آنها را مدنظر قرار دهیم.

وی ادامه داد: نکته اول آن که افق طراحی این تحول باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد، چالش ها و معضلات حقوقی و قضایی در دستگاه قضایی، نهاد وکالت، دانش آموختگان رشته حقوق و مهمتر از همه نیاز جامعه به خدمات حقوقی باید مدنظر قرار گیرد.

هر فرد یا مجموعه ای که بدون درنظرگرفتن مجموع این ملاحظات و صرفا از منظر یکی از این ابعاد به ماجرا نگاه کند، قطعا نمی تواند نسخه درمان جامع و کاملی را ارائه کند.

وی در ادامه افزود: نکته دوم آنکه برخی از دوستان منتقد طرح پذیرش و آموزش وکالت، باید در نگرش خود به موضوع خدمت رسانی حقوقی و قضایی، منطبق بر قانون اساسی و اصول بنیادین عدالت وآزادی تجدیدنظر کنند.

حق آزادی انتخاب شغل مندرج در اصل 28 قانون اساسی از حقوق اساسی ملت است یعنی مانند حق حیات و زندگی است و هیچکس نمی تواند آن را به بهانه های مختلف زیر پا بگذارد.

به استثناء مشاغل دولتی که شاغلان، حق الزحمه خود را از دولت و حاکمیت می گیرند و دولت هم ظرفیت این مشاغل را تعیین می کند، در دیگر مشاغل باید الگوی رقابتی کسب و کار رعایت شود.

این به معنای نادیده گرفتن اصل احراز صلاحیت برای حرفه های خاص مانند وکالت نیست.

بلکه صرفا تاکید بر این نکته است که مرجع صدور مجوز و پروانه در مشاغلی که حق الزحمه شان (اینجا حق الوکاله) را از مردم می گیرند (مشاغل غیردولتی) نمی توانند برای شاغلان آن حرفه ، سقف و حد و ظرفیتی درنظر بگیرند، بلکه فقط وظیفه احراز صلاحیت را دارند.

بویژه آنکه اینجا مرجع احراز صلاحیت خود بدلیل تعارض منافع، در معرض شبهه مشروعیت بخشی به انحصار شغلی قرار دارد.

قربانزاده همچنین درخصوص ایراد برخی از وکلاء که وکالت حرفه مقدسی است و با بقالی قابل قیاس نیست و با این استدلال در پی استثناء کردن وکالت از اصل الگوی رقابتی کسب و کار هستند، گفت: در شریف و مقدس بودن این حرفه هیچ تردیدی نیست اما حرفه وکالت وجوه و ابعاد مختلفی دارد.

آیا موکل می تواند با استناد به مقدس و غیر اقتصادی و تجاری بودن، حق الوکاله خود را پرداخت نکند و بگوید حرفه شما مقدس است شما برای رضای خدا کار کن ! وکیل یک خدمت حقوقی ارائه می کند و در مقابلش ما به ازایی دریافت می کند و مالیات می دهد.

حتما وکالت، حرفه شریفی ست، یک بال تحقق عدالت است و باید در جهت احقاق حق باشد اما این بعد حرفه وکالت نباید بهانه و مستمسکی باشد برای تثبیت انحصارطلبی! و دوپینگی باشد برای محدود کردن ورود رقبای جدید.

بیکاری ادعایی صنف وکالت هم نمی تواند مانعی برای زیرپا گذاشتن این حق مسلم افراد باشد چراکه مشاغل بسیاری می توانند با ادعای اینکه، با ورود متقاضیان جدید، دست زیاد می شود، برای ورود محدودیت ایجاد کنند.

این دانش آموخته رشته حقوق اظهار داشت: مضافا آنکه بنده معتقدم این بیکاری ادعایی محصول نظام پذیرش و آموزش بیمار است.

چون از مجموعه مهارت های لازم برای حرفه وکالت صرفا تسلط نسبی به قوانین در آزمون تستی سنجیده می شود در حالیکه دیگر فنون لازم برای حرفه وکالت اصلا ارزیابی نمی شود و به همین دلیل در برخی پرونده ها موکلین به خیال تسلط همه جانبه به وکیل اعتماد کردند و حالا خود را نفرین می کنند و معتقدند خودشان بهتر می توانند کار را پیش ببرند.

هر چند الحق و الانصاف وکلایی هم هستند که مهارت های دیگر را دارا هستند و اساسا بدلیل همین حسن انجام کار و مشغله زیاد درآمد خوبی دارند و غالب پرونده ها را نمی پذیرند.

همین شکاف درآمدی و بیکاری و پرکاری گواه دیگری بر بیمار بودن این نظام پذیرش است.

قربانزاده در ادامه افزود: نکته سوم اصل ترجیح حرفه آموزی در عمل و ضرورت تقویت نظام آموزش و سنجش در دوره کارآموزی و پس از آن در قالب درجه بندی حرفه وکالت است.

وکیل باید در عمل تربیت شود، نباید توقع داشت که صرفا در یک آزمون تستی، کارآموز وکالت را کشف کرد.

در نظام فعلی که منطق صفر و صدی و سیاه و سفیدی حاکم است، در هر دو مرحله قبل از آزمون و بعد از دوره کارآموزی، عدالت قربانی می شود.

در پشت سد این آزمون المپیادگونه، استعدادهای متنوع سرکوب می شود، بیسوادی به ناحق به کسانی که در آزمون متکی بر محفوظات قبول نشدند، تحمیل می شود و سالها انرژی و طراوات دوره جوانی آنها که می تواند در عرصه خدمت رسانی حقوقی در رده های مختلف به کار آید، صرف شرکت در کلاس های موسسات کنکوری و یادگیری مهارت تست زنی می شود و نهایتا افسردگی و سرخوردگی را در میان خیل عظیم جوانان دانش آموخته رشته حقوق پدید می آورد.

در مرحله بعد از پذیرش و پایان دوره کارآموزی -تقریبا صوری- هم بدلیل فقدان نظام درجه بندی، هیچ تفاوتی میان وکیل تازه وارد و وکیلی با کوله باری از تجربه و مثلا بیست سال وکالت وجود ندارد.

همچنانکه هیچ نظام دسته بندی تخصصی و موضوعی هم وجود ندارد.

این وضعیت غبارآلود، علاوه بر دانش آموختگان حقوق، بیشترین لطمه را به مردم و کسانی که نیاز به خدمات حقوقی دارند، وارد می کند و آنها در پی این سردرگمی یا عطای اخذ وکیل را به لقایش می بخشند و یا مجبورند با هزار واسطه و آشنا به وکیل مناسب و دلخواه خود برسند.

این حقوقدان درخصوص توجیه محدودیت ظرفیت بدلیل افزایش بی رویه دانشکده های حقوق و در پی آن تورم دانش آموختگان رشته حقوق نیز تصریح کرد: صرف نظر از مطلوب یا نامطلوب بودن این موضوع، بر فرض که این امر را یک سیاست گذاری اشتباه بدانیم، باز هم نمی تواند توجیهی برای حفظ وضع موجود باشد.

تحول در عرصه خدمت رسانی حقوقی و پویا کردن نظام پذیرش و آموزش کارآموز وکالت بنابه دلایل یاد شده ضروری است.

حال اگر این تورم هم پشت آزمون وکالت نبود باز هم باید مطابق منطق و عقل و تجربه کشورهای دیگر معیار ورود به حرفه غیردولتی، صرفا صلاحیت علمی باشد نه محدودیت ظرفیت.

اتفاقا اگر عده ای معتقدند، در این دانشکده ها کسی حقوق یاد نمی گیرد و نباید در پذیرش مسامحه به خرج داد، پس به طریق اولی باید بر معیار بودن حد نصاب علمی، به جای محدودیت ظرفیت تاکید کنند.

ممکن است درخصوص معیار پیشنهادی در طرح پذیرش و آموزش وکالت، نکاتی داشته باشند.

ایرادی ندارد ولی نمی توان اصل ضرروت این تغییر معیار را زیر سوال برد.

یا اینکه می گویند کانون وکلاء بنگاه کاریابی نیست، خب کسی هم توقع کاریابی ندارد ولی باید اصول جذب و پذیرش خود را قاعده مند کند.

این تطبیق خودبخود عرصه اشتغال در رشته حقوق و حتی جذب به دانشکده های حقوق را هم متوازن می کند.

قربانزاده درباره این ایراد که چرا از مسیر کانون های وکلاء این طرح مطرح نشده افزود: اولا یک سال و نیم است که روی این طرح کار علمی و پژوهشی (مطالعه تطبیقی) و میدانی شده و افراد و متخصصین بسیاری اعم از وکلاء، اساتید رشته حقوق و مسوولانی در مراکز پژوهشی مرتبط در این موضوع مشورت داده اند.

ثانیا بارها بصورت مکتوب نیز از کانون وکلای مرکز نیز در این موضوع درخواست جلسه و نشست کردیم که دوستان اعتنایی نکردند.

البته هنوز هم بنده مشتاق هستم که در فضای تعاملی با این دوستان نیز همفکری کنیم و از طریق رسانه شما هم اعلام می کنم که هر کدام از بزرگواران هیات مدیره اصلی کانون مرکز و روسای دیگر کانون ها مایل باشند چه در فضای علنی و رسانه ای و یا بصورت نشست مشورتی بنده حاضرم خدمت این عزیزان باشم.

واقعا بنده دلیل این حجم هجمه به طرح پذیرش و آموزش را درک نمی کنم.

وی ادامه داد: قطعا جای نقد و بررسی وجود دارد ولی تا الان صرفا در خصوص نقد علمی، چند ایراد شکلی که چرا تبصره ها زیاد است و عنوان اشکال دارد! مطرح شده و مابقی ایرادها از این موضوع نشات می گیرد که چرا این طرح را کانون وکلاء ارائه نکرده است ؟! اگر برای پیروزی در انتخابات هیات مدیره کانون ها این هجمه ها لازم بود، بالاخره الان انتخابات هم تمام شده است.

هرچند بالاخره در کمیسیون قضایی هنگام بررسی این طرح حتما از نمایندگان این کانون ها دعوت خواهند کرد.

بنابراین اینکه دوستانی در کانون وکلاء، حق اظهارنظر و پیشنهاد به نمایندگان را از دیگران سلب کنند و بدون نقد محتوایی به صرف آنکه از کانال خود آنها، این موضوع در مجلس طرح نشده، با طرح مخالفت کنند امر اخلاقی و پسندیده ای نیست.

همچنین اینکه نمایندگان را فاقد تخصص بدانیم و آنها را بدلیل ارائه طرح و پیگیری آن موضوع سرزنش کنیم خلاف اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی ست که تاکید می کند، هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مضافا آنکه این طرح قطعا با درنظرگرفتن اقتضائات جامعه وکالت مانند الزامی کردن برخی دعاوی، درجه بندی و تخصصی کردن وکالت، تاسیس نهاد بیمه وکالت و وکیل یاری به دنبال ارتقاء سطح کیفی حرفه وکالت است که قطعا به نفع تک تک وکلا خواهد بود و تغییر نظام پذیرش هم از محدودیت ظرفیت به حد نصاب علمی ، با توجه به درجه بندی وکالت و اینکه با اجرای این طرح پذیرفته شدگان به عنوان وکیل درجه سه فعالیت خواهند کرد و فرآیند طولانی برای تغییر پایه وجود دارد، در راستای نظام حرفه آموزی در عمل و حفظ و حراست از تجربه و دانش وکلای پایه یک خواهد بود.

وی اظهار داشت: افشاگری درباره اینکه عده ای از دانش آموختگان حقوق جلساتی با نمایندگان داشتند و معضلات فعلی فعالیت در حرفه وکالت را طرح کردند امر خلافی نیست که کسی بترسد و آن را کتمان کند اتفاقا باعث افتخار است.

ایراد به بیست و نه دوره هیات مدیره کانون های وکلاست که هنوز نتوانستند در تعامل صحیح با خانه ملت، نظام پذیرش و آموزش کارآموز وکالت را اصلاح کنند و دغدغه های امور انتقالی و اعطای پروانه بازنشستگی از لوح دستور کار هفتگی آنها محو نمی شود و مهمترین چالش های خدمت رسانی حقوقی به مردم و موضوعات اساسی نهاد وکالت را در مقابل موضوعات جزیی به فراموشی سپرده اند و تنها مدال افتخار خود را وجه سلبی حذف و رد طرح و لایحه ای می دانند.

امیدوارم در دوره سی ام حداقل این موضوعات اصلی در دستور کار دوستان منتخب قرار گیرد.

این حقوقدان در پایان افزود: مجددا بنده تقاضا می کنم که متولیان نهاد وکالت و دیگر اعضاء جامعه حقوقی از عینک مصالح و منافع کلی جامعه به این موضوع نگاه کنند.

اتهام زدن به حقیر به عنوان یک عضو کوچک این جامعه دردی را دوا نمی کند.

بنده با همه ضعف و نقصی که دارم، در مسیر تحول در موضوع خدمت رسانی حقوقی به مردم تمام تلاشم را بکار می گیرم و خاضعانه از همه صاحب نظران درخواست می کنم بدون حب و بغض و حواشی موجود، صرفا با هدف تحول در حوزه خدمت رسانی حقوقی به مردم تلاش کنند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 25اسفند1396 ، کدخبر: 604719: www.

ilnanews.

com
کلید واژه ها: وکالت - حقوق - قانون اساسی - صلاحیت - دولت - حرفه - قضایی - آموزش - رسانی - قانون - آزادی - کمپین - جامعه - طراحی - رشته - علمی - میدانی - انتخاب - پروانه - واکنش - وظیفه - درمان - زندگی - مجلس - نصاب - نگرش - مردم - مجوز

آخرین اخبار سرویس:
گردشگری از مسیرهای تعامل سازنده با دنیاست

194 نماینده مجلس خواستار حل مشکلات کشاورزان توسط دولت شدند

زیباترین عکس یک شهید برای مادرش

مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد

مهندسی فرهنگی باید در تربیت اسلامی نوجوانان و خانواده ها صورت گیرد

نقش محوری ایران در ثبات منطقه/ بدون حضور ایران امنیت پایدار درغرب آسیا امکان پذیر نیست

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی ترویج حقوق شهروندی دارند

جین بیک اف: تمام شرایط برای هماهنگی اقدامات بین سران قوا در قرقیزستان وجود دارد

مردم برای مبارزه با مواد مخدر حضور فعالانه داشته باشند

ماجرای فیلم پدر شکنجه گر ماهشهری در شبکه های مجازی چیست؟

جلسه بررسی مسایل اقتصادی با حضور معاون اول

حادثه طبس نمونه ای از ضعف قدرت جریان باطل در برابر عنایات الهی بود

194 نماینده مجلس خواستار حل مشکلات کشاورزان توسط دولت شدند

پیشکوه برند ملی تربت حیدریه اعلام شد

نماینده ارومیه: وزارت کشور به کارگران مجوز راهپیمایی بدهد

روایت یک مسئول قضایی در دهه شصت از اجرای فرمان هشت ماده ای امام که منجر به اخراج و محاکمه ده ها قاضی و دادستان شد

روحانی با یک نقل قول درباره ترامپ: پنیری که می خوری ایرانی است!

دلیل بیشتر تخلف های اداری نداشتن اشراف به قوانین است

کرج میزبان برگزاری جشن زندگی مهدوی شد

ترور یکی از اعضای کمیته عالی انتخابات اقلیم کردستان

جشن رویداد بین المللی تبریز 2018

آیت الله جنتی به برخورد گشت ارشاد با دختر جوان واکنش نشان داد

خلع سلاح آتش افروزها با تحقق ایده مجمع گفت وگوی منطقه ای/ مرحوم آیت الله هاشمی از حامیان این طرح

چالش انتخاب شهردار تهران برای شورای شهری ها

جلوه ای از آیینه آفتاب در رادیو معارف

تقدیر از برگزیدگان سومین دوره جایزه تعالی فرهنگی قوه قضاییه

راه اندازی میز خدمت در دستگاه ها از تاکیدات دولت است

همایش ملی حکیم طهران 

افزایش شکاف طبقاتی در جامعه

تجلیل ویژه استاندار از مدیرعامل شرکت برق استان کهگیلویه و بویراحمد

مهر تایید دیوان عدالت اداری بر مصوبه کاهش 25 درصدی تعرفه خدمات بیهوشی

باید از نیروی انتظامی در برخورد با منکرات حمایت شود

آیت الله نوری همدانی: مسئولان فضای مجازی سالم و بومی در اختیار جامعه قرار دهند

نمایندگان خواستار رسیدگی به مشکلات کشاورزان شدند

دیدار دست اندرکاران همایش حکیم طهران با رهبر انقلاب

ادای سوگند «المشاط» به عنوان رییس شورای عالی سیاسی یمن

استخدام مدرس زبان مسلط به زبان انگلیسی در منطقه شرق تهران

استخدام طراح خانم مسلط به فتوشاپ و چاپ بنر در اصفهان

استخدام تعدادی نجار ماهر جهت کار در میز و صندلی سازی

استخدام تعدادی کلاف ساز و رویه کوب جهت مبلمان در تهران

سردار جعفری: حضور مردم در بحران های مختلف راهگشای اصلی مشکلات است

استخدام دندانپزشک برای شیفت صبح یا عصر در کلینیک

در هر ساعت چند «طلاق» در کشور رخ می دهد؟

استخدام استادکار mdf و نصاب کابینت در محدوده شهریارِ تهران

آیت الله جنتی:
 
 باید از مأموران نیروی انتظامی در زمینه برخورد با منکرات حمایت کنیم

آیین تجلیل از همسران جانبازان بازنشسته شهرداری تهران

سردار جعفری: سپاه تهران نشان داد که می شود ظرف یک ماه منزل مسکونی برای زلزله زدگان ساخت

آیت الله جنتی: باید از مأموران نیروی انتظامی در زمینه برخورد با منکرات حمایت کنیم

استخدام کارگر فنی نیمه ماهر با حقوق اداره کار در اصفهان

تقدیر فرمانده نیروی انتظامی از مدیر عامل بانک سپه

همایش ملی حکیم طهران برگزار شد

راه حلی برای نجات از ظلم و ظالم

رییس قوه قضاییه: دشمنان در مقام این هستند که قوه قضاییه را از انجام وظایفش بازدارند

مراسم اولین سالگرد ارتحال آیت الله محمدی برگزار می شود

استخدام مشاور آقا در دفتر املاک

رییس جدید اداره کل خزانه بانک ملی ایران معارفه شد

حضور سرزده رییس جمهور در بازار کفش تبریز/ روحانی پای درددل تولیدکنندگان نشست

پاسخ شمخانی به اصلاح برجام در سوچی

تکذیبیه الیور استون درباره احمدی نژاد

قاضی شوشتری غریبانه زیست و مظلومانه شهید شد

اختتامیه مسابقات بین المللی قرآن کریم با حضور علی لاریجانی

استخدام 7ردیف شغلی در شرکت تهران بوران / تهران

جهانگرد: 30 درصد از قراردادهای شرکت های آمریکایی به شرکت هایی با مدیریت خانم ها واگذار می شود

کودکان بیشترین قربانیان «خشونت خانگی»

توضیحات حمیدرضا ترقی درباره اظهاراتش پیرامون شنود در دفتر خاتمی

تقدیر فرمانده نیروی انتظامی از مدیر عامل بانک سپه

پزشکی قانونی: هنوز جسد مومیایی شده به دست مانرسیده /ضد ونقیض های کشف جسد رضاخان

صوت و تصویر فراگیر را باید مرجع قانونی تصویب کند

فلسفه و علوم عقلی در حوزه علمیه قم و تهران رواج پیدا کند

امیر صادقی جشن رویداد بین المللی تبریز 2018

فلسفه و علوم عقلی در حوزه علمیه قم و تهران رواج پیدا کند

«تابستان وغم» کتابی از «احمد رضا احمدی»

تحلیل اسلامی نیازها و آسیب ها، از اهداف مرکز پژوهش ها است

سومین مرکز پژوهش های اسلامی کشور در گرگان افتتاح شد

نمایندگان خواستار رسیدگی به مشکلات کشاورزان شدند

بازدیدسرزده روحانی از بازار و کارگاه های تولید کفش

حافظ هندی و قاری مالزیایی رتبه های برتر مسابقات قرآن روشندلان

ابوترابی فرد نمازجمعه این هفته تهران را اقامه می کند

واکنش شمخانی به گفت وگوی مجدد درباره برجام

دلیل بیشتر تخلف های اداری نداشتن اشراف به قوانین است

زهرا دمیرچی درحاشیه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم

جانشین «صالح الصماد» سوگند یاد کرد

روحانی: کالای تولید تبریز اعتماد عمومی را جذب کرده است

روحانی: راستگویی ایران را تحت عنوان برجام ثابت کردیم

لایحه برای تجدید ماموریت یک ساله هیات کوچک سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس در صحرای غربی

فارس گزارش می دهد 6 ویژگی فنی که تلگرام را خانه امن تبهکاران و تروریستها کرد/ ضرورت چاره اندیشی برای حفظ امنیت کشور در برابر تهدیدات تلگرام

سردار جعفری: سپاه تهران نشان داد که می شود ظرف یک ماه منزل مسکونی برای زلزله زدگان ساخت

فراخوان حوزه هنری اصفهان برای برنامه شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب

گودرزی: چرا با فسادهای موجود در بدنه کشور مقابله نمی شود

صداوسیما نمی تواند مرجع صدور مجوز برای فعالیت های خارج از این سازمان باشد

حرف های سلطانی فر درباره طرح ترافیک و بیمه تکمیلی خبرنگاران

دیدار فرمانده نیروی دریایی هند با جانشین وزیر دفاع ایران

تقسیم ویژه برنامه های سوم خرداد

گودرزی: جامعه از وضعیت معیشت و زندگی خود راضی نیست/ مطهری: مردم اگر به عقب برگردند به نظام رای «آری» خواهند داد

پیدا شدن جنازه در شهرری بوی کبابی است که برخی در دی ماه حس کردند

شهیدان، چشم و چراغ این مملکت هستند

تجلیل از قرآن پژوهان مرکز تخصصی تفسیر جامعهالقرآن اصفهان

«سپهبد قرنی» که بود و چگونه شهید شد؟

داشته های نسل جوان از دفاع مقدس هیچ است!

استخدام نیروی میزبان، حسابدار و کمک حسابدار در vip سینما اطلس

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد