مطالب مرتبط:
افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد/ یکسال و نیم بر روی طرح پذیرش و آموزش کارآموز وکالت مطالعه تطبیقی و میدانی شده است
اوقات شرعی جمعه به افق قزوین + فیلم
دولتمردان در سال جدید افق جدیدی برای خدمت به مردم باز کنند
اوقات شرعی امروز به افق یاسوج
اوقات شرعی شنبه به افق قزوین + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 اسفند 1396 ساعت 09:002018-03-17سياسي

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد


متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از حرفه وکالت در واکنش به انتقادهای مطرح شده نسبت به طرح پذیرش و آموزش کارآموز وکالت گفت: یک سال و نیم است که روی این طرح کار علمی و پژوهشی (مطالعه تطبیقی) و میدانی شده و افراد و متخصصین بسیاری اعم از وکلاء، - اساتید رشته حقوق و مسوولانی در مراکز پژوهشی مرتبط در این موضوع مشورت داده اند.

شعارسال:" حسین قربانزاده، متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از حرفه وکالت و جایگزینی آن با حد نصاب علمی در مورد طرح پذیرش و آموزش کارآموز وکالت که هفته گذشته در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد، توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تقریبا در جامعه حقوقی یک اجماع نسبی درخصوص ضرورت تحول در حوزه خدمت رسانی حقوقی و بویژه عرصه وکالت وجود دارد اما قبل از اینکه بخواهیم به این طرح بپردازیم باید در این مسیر تحول به چند نکته اساسی توجه کنیم و آنها را مدنظر قرار دهیم.

وی ادامه داد: نکته اول آن که افق طراحی این تحول باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد، چالش ها و معضلات حقوقی و قضایی در دستگاه قضایی، نهاد وکالت، دانش آموختگان رشته حقوق و مهمتر از همه نیاز جامعه به خدمات حقوقی باید مدنظر قرار گیرد.

هر فرد یا مجموعه ای که بدون درنظرگرفتن مجموع این ملاحظات و صرفا از منظر یکی از این ابعاد به ماجرا نگاه کند، قطعا نمی تواند نسخه درمان جامع و کاملی را ارائه کند.

وی در ادامه افزود: نکته دوم آنکه برخی از دوستان منتقد طرح پذیرش و آموزش وکالت، باید در نگرش خود به موضوع خدمت رسانی حقوقی و قضایی، منطبق بر قانون اساسی و اصول بنیادین عدالت وآزادی تجدیدنظر کنند.

حق آزادی انتخاب شغل مندرج در اصل 28 قانون اساسی از حقوق اساسی ملت است یعنی مانند حق حیات و زندگی است و هیچکس نمی تواند آن را به بهانه های مختلف زیر پا بگذارد.

به استثناء مشاغل دولتی که شاغلان، حق الزحمه خود را از دولت و حاکمیت می گیرند و دولت هم ظرفیت این مشاغل را تعیین می کند، در دیگر مشاغل باید الگوی رقابتی کسب و کار رعایت شود.

این به معنای نادیده گرفتن اصل احراز صلاحیت برای حرفه های خاص مانند وکالت نیست.

بلکه صرفا تاکید بر این نکته است که مرجع صدور مجوز و پروانه در مشاغلی که حق الزحمه شان (اینجا حق الوکاله) را از مردم می گیرند (مشاغل غیردولتی) نمی توانند برای شاغلان آن حرفه ، سقف و حد و ظرفیتی درنظر بگیرند، بلکه فقط وظیفه احراز صلاحیت را دارند.

بویژه آنکه اینجا مرجع احراز صلاحیت خود بدلیل تعارض منافع، در معرض شبهه مشروعیت بخشی به انحصار شغلی قرار دارد.

قربانزاده همچنین درخصوص ایراد برخی از وکلاء که وکالت حرفه مقدسی است و با بقالی قابل قیاس نیست و با این استدلال در پی استثناء کردن وکالت از اصل الگوی رقابتی کسب و کار هستند، گفت: در شریف و مقدس بودن این حرفه هیچ تردیدی نیست اما حرفه وکالت وجوه و ابعاد مختلفی دارد.

آیا موکل می تواند با استناد به مقدس و غیر اقتصادی و تجاری بودن، حق الوکاله خود را پرداخت نکند و بگوید حرفه شما مقدس است شما برای رضای خدا کار کن ! وکیل یک خدمت حقوقی ارائه می کند و در مقابلش ما به ازایی دریافت می کند و مالیات می دهد.

حتما وکالت، حرفه شریفی ست، یک بال تحقق عدالت است و باید در جهت احقاق حق باشد اما این بعد حرفه وکالت نباید بهانه و مستمسکی باشد برای تثبیت انحصارطلبی! و دوپینگی باشد برای محدود کردن ورود رقبای جدید.

بیکاری ادعایی صنف وکالت هم نمی تواند مانعی برای زیرپا گذاشتن این حق مسلم افراد باشد چراکه مشاغل بسیاری می توانند با ادعای اینکه، با ورود متقاضیان جدید، دست زیاد می شود، برای ورود محدودیت ایجاد کنند.

این دانش آموخته رشته حقوق اظهار داشت: مضافا آنکه بنده معتقدم این بیکاری ادعایی محصول نظام پذیرش و آموزش بیمار است.

چون از مجموعه مهارت های لازم برای حرفه وکالت صرفا تسلط نسبی به قوانین در آزمون تستی سنجیده می شود در حالیکه دیگر فنون لازم برای حرفه وکالت اصلا ارزیابی نمی شود و به همین دلیل در برخی پرونده ها موکلین به خیال تسلط همه جانبه به وکیل اعتماد کردند و حالا خود را نفرین می کنند و معتقدند خودشان بهتر می توانند کار را پیش ببرند.

هر چند الحق و الانصاف وکلایی هم هستند که مهارت های دیگر را دارا هستند و اساسا بدلیل همین حسن انجام کار و مشغله زیاد درآمد خوبی دارند و غالب پرونده ها را نمی پذیرند.

همین شکاف درآمدی و بیکاری و پرکاری گواه دیگری بر بیمار بودن این نظام پذیرش است.

قربانزاده در ادامه افزود: نکته سوم اصل ترجیح حرفه آموزی در عمل و ضرورت تقویت نظام آموزش و سنجش در دوره کارآموزی و پس از آن در قالب درجه بندی حرفه وکالت است.

وکیل باید در عمل تربیت شود، نباید توقع داشت که صرفا در یک آزمون تستی، کارآموز وکالت را کشف کرد.

در نظام فعلی که منطق صفر و صدی و سیاه و سفیدی حاکم است، در هر دو مرحله قبل از آزمون و بعد از دوره کارآموزی، عدالت قربانی می شود.

در پشت سد این آزمون المپیادگونه، استعدادهای متنوع سرکوب می شود، بیسوادی به ناحق به کسانی که در آزمون متکی بر محفوظات قبول نشدند، تحمیل می شود و سالها انرژی و طراوات دوره جوانی آنها که می تواند در عرصه خدمت رسانی حقوقی در رده های مختلف به کار آید، صرف شرکت در کلاس های موسسات کنکوری و یادگیری مهارت تست زنی می شود و نهایتا افسردگی و سرخوردگی را در میان خیل عظیم جوانان دانش آموخته رشته حقوق پدید می آورد.

در مرحله بعد از پذیرش و پایان دوره کارآموزی -تقریبا صوری- هم بدلیل فقدان نظام درجه بندی، هیچ تفاوتی میان وکیل تازه وارد و وکیلی با کوله باری از تجربه و مثلا بیست سال وکالت وجود ندارد.

همچنانکه هیچ نظام دسته بندی تخصصی و موضوعی هم وجود ندارد.

این وضعیت غبارآلود، علاوه بر دانش آموختگان حقوق، بیشترین لطمه را به مردم و کسانی که نیاز به خدمات حقوقی دارند، وارد می کند و آنها در پی این سردرگمی یا عطای اخذ وکیل را به لقایش می بخشند و یا مجبورند با هزار واسطه و آشنا به وکیل مناسب و دلخواه خود برسند.

این حقوقدان درخصوص توجیه محدودیت ظرفیت بدلیل افزایش بی رویه دانشکده های حقوق و در پی آن تورم دانش آموختگان رشته حقوق نیز تصریح کرد: صرف نظر از مطلوب یا نامطلوب بودن این موضوع، بر فرض که این امر را یک سیاست گذاری اشتباه بدانیم، باز هم نمی تواند توجیهی برای حفظ وضع موجود باشد.

تحول در عرصه خدمت رسانی حقوقی و پویا کردن نظام پذیرش و آموزش کارآموز وکالت بنابه دلایل یاد شده ضروری است.

حال اگر این تورم هم پشت آزمون وکالت نبود باز هم باید مطابق منطق و عقل و تجربه کشورهای دیگر معیار ورود به حرفه غیردولتی، صرفا صلاحیت علمی باشد نه محدودیت ظرفیت.

اتفاقا اگر عده ای معتقدند، در این دانشکده ها کسی حقوق یاد نمی گیرد و نباید در پذیرش مسامحه به خرج داد، پس به طریق اولی باید بر معیار بودن حد نصاب علمی، به جای محدودیت ظرفیت تاکید کنند.

ممکن است درخصوص معیار پیشنهادی در طرح پذیرش و آموزش وکالت، نکاتی داشته باشند.

ایرادی ندارد ولی نمی توان اصل ضرروت این تغییر معیار را زیر سوال برد.

یا اینکه می گویند کانون وکلاء بنگاه کاریابی نیست، خب کسی هم توقع کاریابی ندارد ولی باید اصول جذب و پذیرش خود را قاعده مند کند.

این تطبیق خودبخود عرصه اشتغال در رشته حقوق و حتی جذب به دانشکده های حقوق را هم متوازن می کند.

قربانزاده درباره این ایراد که چرا از مسیر کانون های وکلاء این طرح مطرح نشده افزود: اولا یک سال و نیم است که روی این طرح کار علمی و پژوهشی (مطالعه تطبیقی) و میدانی شده و افراد و متخصصین بسیاری اعم از وکلاء، اساتید رشته حقوق و مسوولانی در مراکز پژوهشی مرتبط در این موضوع مشورت داده اند.

ثانیا بارها بصورت مکتوب نیز از کانون وکلای مرکز نیز در این موضوع درخواست جلسه و نشست کردیم که دوستان اعتنایی نکردند.

البته هنوز هم بنده مشتاق هستم که در فضای تعاملی با این دوستان نیز همفکری کنیم و از طریق رسانه شما هم اعلام می کنم که هر کدام از بزرگواران هیات مدیره اصلی کانون مرکز و روسای دیگر کانون ها مایل باشند چه در فضای علنی و رسانه ای و یا بصورت نشست مشورتی بنده حاضرم خدمت این عزیزان باشم.

واقعا بنده دلیل این حجم هجمه به طرح پذیرش و آموزش را درک نمی کنم.

وی ادامه داد: قطعا جای نقد و بررسی وجود دارد ولی تا الان صرفا در خصوص نقد علمی، چند ایراد شکلی که چرا تبصره ها زیاد است و عنوان اشکال دارد! مطرح شده و مابقی ایرادها از این موضوع نشات می گیرد که چرا این طرح را کانون وکلاء ارائه نکرده است ؟! اگر برای پیروزی در انتخابات هیات مدیره کانون ها این هجمه ها لازم بود، بالاخره الان انتخابات هم تمام شده است.

هرچند بالاخره در کمیسیون قضایی هنگام بررسی این طرح حتما از نمایندگان این کانون ها دعوت خواهند کرد.

بنابراین اینکه دوستانی در کانون وکلاء، حق اظهارنظر و پیشنهاد به نمایندگان را از دیگران سلب کنند و بدون نقد محتوایی به صرف آنکه از کانال خود آنها، این موضوع در مجلس طرح نشده، با طرح مخالفت کنند امر اخلاقی و پسندیده ای نیست.

همچنین اینکه نمایندگان را فاقد تخصص بدانیم و آنها را بدلیل ارائه طرح و پیگیری آن موضوع سرزنش کنیم خلاف اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی ست که تاکید می کند، هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مضافا آنکه این طرح قطعا با درنظرگرفتن اقتضائات جامعه وکالت مانند الزامی کردن برخی دعاوی، درجه بندی و تخصصی کردن وکالت، تاسیس نهاد بیمه وکالت و وکیل یاری به دنبال ارتقاء سطح کیفی حرفه وکالت است که قطعا به نفع تک تک وکلا خواهد بود و تغییر نظام پذیرش هم از محدودیت ظرفیت به حد نصاب علمی ، با توجه به درجه بندی وکالت و اینکه با اجرای این طرح پذیرفته شدگان به عنوان وکیل درجه سه فعالیت خواهند کرد و فرآیند طولانی برای تغییر پایه وجود دارد، در راستای نظام حرفه آموزی در عمل و حفظ و حراست از تجربه و دانش وکلای پایه یک خواهد بود.

وی اظهار داشت: افشاگری درباره اینکه عده ای از دانش آموختگان حقوق جلساتی با نمایندگان داشتند و معضلات فعلی فعالیت در حرفه وکالت را طرح کردند امر خلافی نیست که کسی بترسد و آن را کتمان کند اتفاقا باعث افتخار است.

ایراد به بیست و نه دوره هیات مدیره کانون های وکلاست که هنوز نتوانستند در تعامل صحیح با خانه ملت، نظام پذیرش و آموزش کارآموز وکالت را اصلاح کنند و دغدغه های امور انتقالی و اعطای پروانه بازنشستگی از لوح دستور کار هفتگی آنها محو نمی شود و مهمترین چالش های خدمت رسانی حقوقی به مردم و موضوعات اساسی نهاد وکالت را در مقابل موضوعات جزیی به فراموشی سپرده اند و تنها مدال افتخار خود را وجه سلبی حذف و رد طرح و لایحه ای می دانند.

امیدوارم در دوره سی ام حداقل این موضوعات اصلی در دستور کار دوستان منتخب قرار گیرد.

این حقوقدان در پایان افزود: مجددا بنده تقاضا می کنم که متولیان نهاد وکالت و دیگر اعضاء جامعه حقوقی از عینک مصالح و منافع کلی جامعه به این موضوع نگاه کنند.

اتهام زدن به حقیر به عنوان یک عضو کوچک این جامعه دردی را دوا نمی کند.

بنده با همه ضعف و نقصی که دارم، در مسیر تحول در موضوع خدمت رسانی حقوقی به مردم تمام تلاشم را بکار می گیرم و خاضعانه از همه صاحب نظران درخواست می کنم بدون حب و بغض و حواشی موجود، صرفا با هدف تحول در حوزه خدمت رسانی حقوقی به مردم تلاش کنند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 25اسفند1396 ، کدخبر: 604719: www.

ilnanews.

com
کلید واژه ها: وکالت - حقوق - قانون اساسی - صلاحیت - دولت - حرفه - قضایی - آموزش - رسانی - قانون - آزادی - کمپین - جامعه - طراحی - رشته - علمی - میدانی - انتخاب - پروانه - واکنش - وظیفه - درمان - زندگی - مجلس - نصاب - نگرش - مردم - مجوز

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات زاکانی درباره نشست های اخیر اصولگرایان با رییسی

از حضور بازرسان در دانشگاه ها اطلاع کافی ندارم!/ خبر بازدید را از رسانه ها شنیدم

آغاز بازنگری در طرح جامع حمل و نقل تهران

«ابردزدی » را تکذیب کردند/ سازمان هواشناسی باید اثبات کند

برای حریم و مرزهای همسر خود ارزش قائل شوید

وقتی طبل فروش اردوگاه شهید باهنر را زیر گلیم می زنند

تاکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بر همگرایی با استان هرمزگان در جهت تحقق اهداف دولت

افشاگری نماینده مجلس:مافیای گندم بخشی از گندم را با«خاک» و «شن»مخلوط می کنند/این مافیا با خیس کردن گندم هزاران تن بر وزن گندمها اضافه می کنند

ولایتی: نتانیاهو مثل گدا عمل می کند

واکنش فتحی به مدیرعاملی اش دراستقلال

مسولان به خوبی قوانین اراضی مستحدثه ساحلی را اجرا نکردند

دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار ابلاغ شد

عدالت آموزشی در استان های محروم اجرایی می شود

کهف الشهدا میزبان خادمین رضوی می شود

زمینه استخدام 200 نفر در کارخانه فولاد دزفول

استخدام چرخکار ماهر مانتو دوز در محدوده انقلابِ تهران

استخدام منشی برای شرکت خصوصی در تهران

آمازون زیر ذره بین کنگره امریکا

استخدام گریل کار در فست فود برگریل

توییت جالب ترانه علیدوستی برای کاهش مصرف برق

دریاچه ای شگفت انگیز در میان صحرای سوزان

استخدام منشی برای دفتر وکالت در تهران

اعتراض مسافران درپی قطعی برق در ایستگاه متروی طالقانی

میشل اوباما: من به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستم

سیلاب معروف ترین شهر سیاسی جهان را فرا گرفت

فردا پروازهای امان به نجف از سر گرفته می شود

استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدز در سعادت آباد تهران

تبیین و ترویج کلام اهل بیت(ع) رسالت مبلغان است

حوزه علمیه لبنان دوره تابستانه ویژه خواهران برگزار کرد

استخدام منشی آشنا به امور بیمه در کلینیک دندانپزشکی

وزیر دفاع: قطعنامه 598 بیانگر حقانیت ایران در دفاع مقدس بود

استخدام منشی خانم در هتل برج سفید

عملیات سازه ساختمان جدید مدرسه علمیه امام حسن مجتبی(ع) برازجان به اتمام رسید

استخدام کارمند اداری با روابط عمومی بالا در محدوده غرب تهران

اسلام چیزی جز حُسن خُلق نیست

سفر وزیر برق عراق به عربستان به تاخیر افتاد

در انقلاب اسلامی ایران همه مردم اعم از شیعه و سنی در صحنه بودند/انقلاب، اساس یک تمدن جدید در مقابل تمدن لیبرال دموکراسی غرب است

جشن های «زیر سایه خورشید» در سطح استان سمنان برگزار می شود

توضیحات زاکانی درباره نشست های اخیر اصولگرایان با رییسی

«سلیمانی امیری» به عنوان رییس کل بیمه مرکزی تعیین شد/ صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه قم – سلفچگان- راهجرد

برخی اعضای کابینه تغییر می کنند

ویژه برنامه هسته ای «ثریا» در سالگرد شهید رضایی نژاد

بازرس های ناخوانده

از سوی رییس قوه قضاییه دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار ابلاغ شد

احکام اعضای شورای امر به معروف دانشگاه آزاد ابلاغ شد

نشست «نقش و جایگاه رادیو در فضای جدید رسانه ای» برگزار می شود

رییسی در مراسم جایزه جهانی گوهرشاد هویت زن در جامعه غربی ترور شده/ لزوم معرفی چهره هایی چون گوهرشاد برای ترویج کرامت

طرح 24 ماده ای مجلس برای برون رفت از شرایط اقتصادی از دستور کار خارج شد/ دولت باید لایحه بدهد

کانون اندیشه جوان در قاب تصویر

برخورد خشونت بار با بدحجابی جواب نمی دهد

6 مطالبه رییس جمهور از رییس کل جدید بیمه مرکزی

فرماندهان ولایی ،عامل اتحاد ارتش جمهوری اسلامی

انتقاد اینستاگرامی دو قهرمان کشتی از مسئولان/ دست تنهاییم

استخدام کارمند مسلط به word و اکسل در محدوده شادآباد تهران

وظیفه علمای دین، مرزبانی از عقیده و اعتقاد است

استخدام تعدادی سالن کار کمکی برای رستوران در تهران

استخدام تعدادی چرخکار شلوار دوز زنانه در حوالی افسریه تهران

خطیب توانا می تواند در برابر هجمه های فضای مجازی بایستد

استخدام سالن کار آقا جهت رستورانی در تهران

برگزاری جشن های بزرگ مردمی کرامت در 6 آستان مقدس در کاشان+تصاویر

چند ایرانی به خاطر چک بی محل در زندان هستند؟

توضیحات زاکانی درباره نشست های اخیر اصولگرایان با رییسی

استخدام سالن کار خانم جهت کافه رستوران در تهران

سلفی داغِ داغ «بهرام رادان» /عکس

روحانی که اشعارش هر خواننده ای را جذب می کند

استخدام فروشنده و حسابدار در فروشگاه پوشاک

ولایتی: نتانیاهو مثل گدا عمل می کند/ وارد بازی ترامپ نمی شویم

رییس کل بیمه مرکزی تعیین شد

پاسخ اسماعیلی به ادعاهای مطرح شده درباره ارتباط بین خاموشی های اخیر و معاهده پاریس

هیچ اطلاعی از تصمیم روحانی در زمینه اصلاح هیات وزیران ندارم

وحدت حول محور ولایت فقیه رمز موفقیت در برابر دشمن است

سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد

در جلسه رهبری تاکید شد در امور اقتصادی میان داری با دولت است/ شورای عالی هماهنگی اقتصادی در اتخاذ سریع تصمیمات اقتصادی راهگشا است

اقدامات سازمان انرژی اتمی در چارچوب فرمان مقام معظم رهبری

درخشش اداره کل روابط عمومی راه آهن در سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

امروز در هیات دولت بحث ترمیم کابینه مطرح نشده است

نشست مشترک کارگروه تخصصی ساماندهی، سواحل و بنادر استان مازندران

سردار سلامی با حفظ سمت "سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه" شد

جایزه جهانی گوهرشاد به هشت بانوی نیکوکار نمونه اعطا شد

برخورد متفاوت بهاره افشاری با رسانه های داخلی و رسانه های ضدانقلاب +عکس

انتشار کتاب راه نشان با موضوع دوران بلوغ و سن تکلیف

نماینده مجلس: مذاکره ولایتی و پوتین با درخواست روحانی از رهبری انجام شد

نماینده مجلس: افزایش مهاجرت به شمال به خاطر خشکسالی

ایران، صدررنکینگ آسیاراازاسترالیا پس گرفت

سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه منصوب شد

کانون اندیشه جوان

گزارش تصویری از حواشی جلسه هیات دولت

دیدار با خانواده شهید «قاسم خاوه ای» در برنامه ستارگان پرفروغ

درمانگاه تخصصی امام رضا(ع) قشم به بهره برداری رسید

رییس بیمه مرکزی معرفی شد / رییس جدید بیمه مرکزی در جلسه هیئت دولت مشخص شد

به مناسبت 28 تیر روایتی از آخرین جلسه درس عرفان حجت الاسلام مهندسی

طبق اعلام استاندار همدان دبیر کل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان اعلام آمادگی کرد

زمینه برای بازگشت «نخبگان و سرمایه داران ایرانی» به کشور مهیا می شود؟!

دبیر کل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان اعلام آمادگی کرد

دشمن روی بی اعتمادی سرمایه گذاری می کند (گفت وگو با یحیی آل اسحاق، درباره فساد، فضای فسادزا و راه های مبارزه با فساد)

کلید علم در قفل اقتصاد نمی چرخد/ کشور با روزمرگی اداره می شود

معاون هماهنگ کننده سپاه تغییر کرد/ سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد

دعوت مجلس از آخوندی برای پاسخگویی به مشکلات کامیون داران

8 درخواست ترامپ برای ملاقات با روحانی رد شد

برخورد خشن با حجاب جواب نمی دهد

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد