مطالب مرتبط:
ترکیه بار دیگر حضور روسیه در کریمه را نقض حقوق بین الملل خواند
ترکیه: حضور روسیه در کریمه نقض حقوق بین الملل است
اولین پایگاه تخصصی فعال در تبلیغ بین الملل کشور
معاون وزیر علوم: بخش بین الملل دانشگاه ها گسترش می یابد
تصمیم ترامپ درباره قدس خلاف قانون بین الملل است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 اسفند 1396 ساعت 06:412018-03-17بين الملل

محمود محمدی، ابومحمد عسگرخانی تحول در ماموریت های ناتو و ضرورت تقویت رژیم نظارتی در حقوق بین الملل


شکل گیری ناتو در پاسخ به تهدیدات و وقایع فوریه 1948 و به قدرت رسیدن حزب کمونیست چکسلواکی و بازداشتن نیروهای شوروی به طور خاص و نیروهای پیمان ورشو به طور عام از حمله به کشور‏های غربی در منطقه آتلانتیک شمالی بود.

- تحول در ماموریت های ناتو و ضرورت تقویت رژیم نظارتی در حقوق بین الملل شکل گیری ناتو در پاسخ به تهدیدات و وقایع فوریه 1948 و به قدرت رسیدن حزب کمونیست چکسلواکی و بازداشتن نیروهای شوروی به طور خاص و نیروهای پیمان ورشو به طور عام از حمله به کشور‏های غربی در منطقه آتلانتیک شمالی بود.

چکیده شکل گیری ناتو در پاسخ به تهدیدات و وقایع فوریه 1948 و به قدرت رسیدن حزب کمونیست چکسلواکی و بازداشتن نیروهای شوروی به طور خاص و نیروهای پیمان ورشو به طور عام از حمله به کشور‏های غربی در منطقه آتلانتیک شمالی بود.

ناتو بر اساس مسئولیت پذیری سازمان های بین المللی و حتی دولت های عضو ناتو (بنا به مسئولیت دولت ها) در برابر نقض حقوق بین المللی مسئولیت دارد؛ زیرا تصمیمات نظامی ناتو با اجماع کشورهای عضو اتخاذ می شود، بنابراین دولت های عضو نیز بر اساس اصل مسئولیت پذیری دولت ها در جبران خسارت وارده ناشی از تخلفات ناتو مسئولیت دارند.

این مقاله علاوه بر بررسی حقوقی تحول در ماهیت و ماموریت های ناتو بعد از پایان جنگ سرد، به مواردی از نقض و تخلفات ناتو از حقوق بین الملل و خلا نظارت حقوقی بین المللی بر نحوه اجرای قطعنامه های شورای امنیت، به ویژه در مواردی که ناتو مرتکب تخلف شده، اشاره دارد تا توجه دستگاه دیپلماسی و نهادهای ذی صلاح سیاست گذاری تصمیم ساز و تصمیم گیر را به راهبردهای بازدارنده حقوقی در برابر اقدامات احتمالی ناتو علیه منافع و امنیت ملی کشور جلب کند.

کلیدواژگان: ناتو ، مسئولیت پذیری ، حقوق بین الملل ، ماموریت ها ، ایران ، جبران خسارت ، سازوکار های نظارتی حقوقی نویسندگان: محمود محمدی، ابومحمد عسگرخانی فصلنامه راهبرد - سال بیست و پنجم، شماره 81، زمستان 1395.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.


کلید واژه ها: ناتو - حقوق - بین المللی - نظارت - کشور - دولت - منطقه - شوروی - تصمیم - تخلف - تخلفات - ورشو - حمله - امنیت - خسارت - مقاله - رژیم - دیپلماسی - زمستان - نظامی - شورای - ایران

آخرین اخبار سرویس:

محمود محمدی، ابومحمد عسگرخانی تحول در ماموریت های ناتو و ضرورت تقویت رژیم نظارتی در حقوق بین الملل

محمود محمدی، ابومحمد عسگرخانی تحول در ماموریت های ناتو و ضرورت تقویت رژیم نظارتی در حقوق بین الملل