مطالب مرتبط:
با رأی اکثریت اعضای خبرگان دو فوریت طرح تشکیل هیئت اندیشه ورز خبرگان تصویب شد/ طرح نهایی هیئت اندیشه ورز فردا تقدیم رهبری می شود
به عنوان نخستین کشور چین مجوز سرمایه گذاری استخراج اورانیوم روسیه را گرفت
چین مجوز سرمایه گذاری استخراج اورانیوم روسیه را گرفت
چین مجوز سرمایه گذاری استخراج اورانیوم روسیه را گرفت
سالانه 50 هزار تن سنگ طلا از معدن فاریاب کرمان استخراج می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 18:402018-03-14سياسي

طرح استراتژیک رهبری برای استخراج یک گنج


مقام معظم رهبری با تاکید دوباره بر گنج بودن دفاع مقدس، وجود فناوری برای استخراج این گنج را ضروری دانسته و راهیان نور را به عنوان یک فناوری در این جهت معرفی کرده اند.

- به عنوان مثال، ما در بخش هایی از زندگی خود مانند کیهان شناسی، طبیعت گردی، رصد جغرافیایی، شیمی و پزشکی به تصاویری بزرگنمایی شده نیازمندیم، از این رو با استفاده از فناوری به رفع این نیاز پرداختیم.

فناوری مورد نظر در واقع مجموعه ای از دانش های اپتیک و نور، دانش مکانیک و دانش مواد لاستیکی و پلاستیکی است که با ترکیب و اعمال مهارت های مرتبط با هر یک از این دانش ها، همچون ساخت شیشه و عدسی، قالب گیری و شکل دهی به لاستیک و پلاستیک و ایجاد یک ساختار فیزیکی و مکانیکی، محصولاتی همچون، تلسکوپ، دوربین و میکروسکوپ را به دست داد.

دست آورد این محصولات تصاویر بزرگنمایی شده ای است که ما به آن نیاز داریم.

در این مثال فناوری در واقع همان مجموعه دانش ها و مهارت هاست که به شکل یک افزار ( تلسکوپ، دوربین، میکروسکوپ ) تولید گردید.

این افزار می تواند سخت و یا نرم باشد.

بنابراین فناوری ها با تولید نرم افزارها و سخت افزارها به ما در جهت دستیابی به اهداف مورد نظر یاری می رسانند.

در برخی موارد به صورت مجازی به این افزار تولید شده نیز فناوری اطلاق می شود.

فناوری های سخت و فناوری های نرم با این بیان فناوری ها در یک تقسیم کلان به فناوری های سخت و فناوری های نرم قابل تقسیم هستند.

هر چند فناوری ها از جهات و ابعاد مختلف قابل طبقه بندی هستند.

مانند طبقه بندی فناوری ها بر اساس نوع، میزان پیچیدگی و سطح پیشرفته بودن، حوزه کاربرد، از منظر راهبردی و غیره، اما همه فناوری ها در دو دسته نرم و سخت جای می گیرند.

اهمیت این تقسیم در گفتار ما به این جهت است که به طور معمول فناوری بر پدیده های فیزیکی و سخت اطلاق شده و در دنیای اطراف ما بیشتر فناوری های سخت به چشم می آید.

این در حالی است که فناوری منحصر در فناوری سخت نبوده و شامل تولیدات نرم نیز می شود.

از جمله تولیدات نرم، تولید فرهنگی-اجتماعی است، لذا فناوری های مرتبط با فرهنگ عمدتا فناوری های نرم هستند.

از این رو اطلاق فناوری بر راهیان نور که یک پدیده فرهنگی-اجتماعی است، در حقیقت توجه دادن ما به این نوع فناوری است.

مقام معظم رهبری در ادامه همان گفتاری که در آن راهیان نور را یک فناوری دانسته اند، آن را یک تولید فرهنگی نیز معرفی نموده اند.

بر این اساس شناخت صحیح راهیان نور از این منظر و شکل گیری نگرش فناورانه به آن در گرو شناخت فناوری های نرم و ویژگی های آنهاست.

فن آوری های نرم و ویژگی های آن به طور عمومی هر فناوری چه نرم و چه سخت از ویژگی هایی برخوردار است که در صورت فقدان هر یک از این ویژگی ها دیگر فناوری موجود نخواهد بود.

ویژگی های عمومی فناوری عبارت است از: همه فناوری ها از دانش ها و مهارت هایی تشکیل می شوند که از ترکیب آن دو با یکدیگر محصولی به دست می آید که در زندگی ما کاربرد دارد.

فناوری ها تدابیری در راستای حل مشکل یا گشودن گره هایی در پیش روی بشر هستند و یا نیازی را برطرف می کنند.

عنوان فناوری نیاز به مدیریت دارد تا در گام نخست چرخه حیات آن حفظ شده و در گام های بعد زمینه های انتقال، ارتقاء، بازتولید و سایر تحولات در خصوص آن قابل پیگیری باشد.

در عین حال فناوری نرم با فناوری سخت تفاوت های بسیاری دارد و از ویژگی های خاصی برخوردار است.

از آنجا که راهیان نور از جمله تولیدات فرهنگی و یک فناوری نرم است، آشنایی با ویژگی های آن می تواند ابعاد جدید و نگرش های تازه ای را به راهیان نور ایجاد کرده و سطح سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرا را در این حرکت گسترده، جامع و شایسته تر کند.

مهم ترین ویژگی های فناوری های نرم عبارت است از: 1- فناوری نرم با انسانیت و فرهنگ ارتباط نزدیک تـری دارد فنـاوری نـرم، فعالیـت هـای روانشـناختی درونـی و رفتارهای بیرونی انسان را هدف عملیاتی خود قرار می دهد و سطح و محتوای آن با میزان تمرکزش بر روش هـای تفکر و نوع اقدامات بشر تعیین می شود.

تقاضا و رواج آن به طور مستقیم به اخلاقیات یک منطقـه در یـک زمـان مشخص، پیشینه های فرهنگی، عادت ها، سطوح دانش و مانند آن بستگی دارد.

2- فناوری نرم مظهر مفاهیم برجسته انسانیت و عوامل انسانی است مفهوم انسان نزد فناوری نرم با مفهـوم آن نزد فناوری سخت که هدفش خارج از وجود انسان است، تفاوت دارد.

هرچند بـدن انسـان هـدف عملیـاتی علـوم زیستی و پزشکی غرب است، اما در آنجا به دیدهی یک ماشین فیزیکی و یا مجموعه عظیمی از سلول ها بـه آن نگریسته می شود که با منطق علمی می تواند تولید مثل کند و مشابه خود را بسازد.

اما بـرخلاف آن در فنـاوری نرم، بدن انسان یک مجموعه کامل و ارگانیک است که شعور، احساس، اندیشه و ارزش هایی دارد.

فناوری سخت نیز بر عوامل انسانی تاکید می کند، اما بیشتر دغدغـه واکـنش و ظرفیـت انسـان در برابـر پیرامـون و ماده را دارد.

در صورتی که فناوری نرم توجه بیشتری را به فعالیت های روانشناختی انسان همچون احسـاس، عواطـف، خلق و خو، اندیشه، الگوهای تفکر، ارزش ها، سنت ها، عادت ها، فردیّت و توانایی کنترل فعالیت های روانشـناختی معطـوف می کند.

بنابراین، پارامترهای اصلی فناوری نرم، عوامل مختلف روانشناختی، اجتماعی و فرهنگی هستند.

3- فناوری نرم در دنیای معنوی ریشه دارد دنیای معنوی شامل دنیای انتزاعی (همان چیزی که در قالب فعالیت هایی که در خودآگاهی ذاتی جریان می یابند مفهوم پیدا می کند)، دنیای بصری (بازپیدایش تصویر رویدادها در حافظـه و دیـدگان) انعکاس تجربه های حسی، احساسات، خلق و خو و اقدامات، مانند اندوه، بیم و تـرس، یاد و خاطره و دنیای نماگرایی لذت و مانند آن) است.

تفکر انتزاعی با مفاهیم، تفکر بصری با تصاویر و تفکر نماگرایانـه بـا خودآگـاهی سـروکار دارد.

مفهوم دنیای نماگرایی از دیرباز در محافل هنری به کار گرفته شده و آن را می توان به سه شاخه مختلف تقسیم کرد؛ تفکر عاطفی، تفکر حسی و تفکر کنشی.

دنیای فیزیکی که کنش های فناوری سخت در آن انجام می شود، از حوزه های طبیعی و مصنوعی تشکیل می شود.

دنیای معنوی که کنش های فناوری نرم در آن انجام می شود، از یک نظام کنشی هماهنـگ درونـی و یـک نظـام رفتاری بیرونی تشکیل می شود.

اولی شامل حوزه انتزاعی (مفـاهیم، حالـت هـا، نظـام هـا و حـوزه خودآگـاهی، احساس، عواطف، و خلق و خو) است.

دومی حوزه رفتار اجتماعی (عملکرد تحـت تـاثیر یـک فعالیـت هماهنگ ساز داخلی و نگرش ارزشی، جهان بینی، نظام اخلاقی-وجدانی، عواطف و.

) را در بر می گیرد.

عنوان 4- فناوری نرم [به لحاظ ارزشی و اخلاقی] خنثی نیست فناوری نرم، اساسا دوگانه است.

دوگانگی فنـاوری نـرم از دوگانگی کارکردهای آن ناشی می شود.

فناوری سخت، خنثی است، چراکه انسان آن را کنترل می کند و به خودی خود، هیچ گونه گـرایش اخلاقـی نـدارد.

بنابراین فناوری نرم باید به گونه ای طراحی شود که بتواند کنترل اثربخش و جهت گیری مناسـب را بـرای فنـاوری سخت تامین کند.

به عنوان مثال، فناوری نرم ابزاری برای نوآوری است و یکی از اهداف آن، مـدیریت نـوآوری در فناوری سخت است.

از این زاویه، فناوری نرم ملهـم از اندیشـه هـا و گـرایش هـای بشـری اسـت و بنـابراین از اخلاقیـات، ارزش هـا و جهانبینی ها تاثیر می پذیرد.

از این رو، فناوری نرم سکه دورویی است که آثـار مثبـت و منفـی دارد.

درسـت بـه همین دلیل است که مداخله دولت و جامعه در کاربست و اشاعه فناوری نرم ضرورت دارد و گاهی کنش هـای آن باید تشویق شود و سروسامان بگیرد و گـاهی نیـز کاربسـت بایـد توسـط خـط قرمزهـا، قـوانین، اسـتانداردها و شاخص ها ممنوع شود یا به بوته نقد کشیده شود.

5- فناوری نرم در برابر استانداردسازی مقاومت می کند این حقیقت که فناوری نـرم مظهـر عوامـل فیزیولـوژیکی، اجتماعی و فرهنگی است، موانع سختی در برابر استانداردسازی ایجاد می کند.

فناوری نرم از فناوری های صـریح و فناوری های ضمنی تشکیل می شود.

فناوری صریح را می توان به کمـک واژگـان، داده هـا، رویـه هـای اسـتاندارد و اصول کلی تشریح کرد.

اما در مقابل، فناوریِ ضمنی کـه فنـاوری تفکـر و فنـاوری یـادگیری از طریـق تجربـه و احساس فردی را در بر می گیرد، در قالب اسناد نوشتاری و گویش های رسمی نمی گنجد.

از آنجا که بیان فنـاوری ضمنی در قالب رسمی دشوار است، انتقال آن به روش های استاندارد نیز کار آسانی نیست.

این همان چیزی اسـت که ایکوجیرو نوناکا از آن به عنوان دانش تلویحی (ضمنی) نهفته در پدیده های فناورانه نام می برد.

6- فناوری نرم، مرزهای مبهمی دارد از آنجا که همه فناوری های نرم با عوامل انسانی گره خورده اند، مرز بـین علـم و فناوری، فناوری و دانش مربوط به آن و نیز انواع فناوری های نرم بسیار مبهم است و هر یک در دیگری نفوذ می کنـد و آن را متاثر می سازد.

هرچند فناوری نرم را می توان به طور نظام مند دسته بندی کرد، اما با این حـال مشاهده می شود، تعیین مرزهای مفهومیِ دقیق و شفاف پیرامون ابعاد مختلف فناوری نرم، بسیار دشـوارتر از فناوری سخت است.

7- همه فناوری های نرم لزوما به کالا و خدمات تبدیل نمی شوند شمار فراوانـی از فنـاوری هـای نـرم نیـز ماننـد فناوری های سخت، می توانند شالوده صنایع را شکل دهند و برای تامین کالا و خدمات به کار رونـد.

بـه عنـوان مثال می توان به ابزارهای مالی فرعی، انواع مختلف انکوباتورها، کالاهای فرهنگی و مانند آن اشاره کرد.

بـا وجـود این، اغلب فناوری های نرم برای تولید فراینـدها، خـدمات، تجـارب، نتـایج، سـازوکارها و قواعـد بـازی نـاملموس مناسب ترند تا تولید کالا (به معنای متعارف آن).

عنوان 8- نوآوری در فناوری های نرم، علل خاص و متمایزی دارد علت منسوخ شدن فناوری های سخت، معمولا ظهور یک اختراع جدید ـ و اغلب بهتر از آن ـ است که جایگزین فناوری کهنه می شود.

این همان فرایند پیشرفت فنـاوری است.

اما نوآوری و بازسازی فناوری نرم عمدتا حاصل تغییراتی در سبک زندگی (فرهنگ)، ارزش ها، سـطح نیـاز و الگوی تفکر مردم است تا رقابت مستقیم با سایر فناوری ها.

وجه تمایز نوآوری در فناوری نرم و سخت، آن است که در فناوری نرم، نوآوری قویا توسط قواعد بـازی، نظـام هـا، قوانین، مقررات و سیاست ها محدود می شود.

بنابراین، لازمه نوآوری در فناوری نـرم، تخریـب خـلاق قـوانین و قواعد کهنه بازی است.

این فرایند اغلب از این الگو پیروی می کند؛ طراحی نظام-روش، کاربسـت نظـام-روش-کنش، تولید خدمات عینی و ملموس (فرایند کنش یا اجرا، فرایند تولید خـدمات بـرای مشـتری اسـت)، توسـعه معیارهایی برای شکل بخشیدن به قواعد بازی و ساختارها به منظور تسهیل اشاعه، ترویج و کاربرد، تخریب خـلاق قواعد بازی، کنش در یک محیط با قواعد بازی جدید، و باز تکرار چرخه نوآوری.

9- فناوری های نرم باید در عمل با یکدیگر ممزوج و یکپارچه شوند کاربست و موفقیت فناوری نرم در گرو رویکـرد جـامع و کـل‎نگـر بـه کاربردهـای آن اسـت.

همـان طـور کـه پـیشتـر توضـیح داده شـد، فناوری ‎های سخت باید بـا فنـاوری‎هـای نـرم یکپارچه شوند تا ارزش اقتصـادی و اجتمـاعی آنها آشـکار شـود.

اصـلی تـرین معیـار بـرای انــدازه گیــری موفقیــت در تجــاری ســازی و صنعتی کردن فناوری های سخت آن است کـه ببینیم آیا به خوبی با فناوری های نرمِ پیشرو یکپارچه شده اند؟ از سوی دیگر، فناوری نرم نیـز در صـورتی موفقیـت کسب میکند که به طور جامع با دیگر فناوری های نرمِ مرتبط ترکیب شـود؛ یعنی مطـابق شـرایط جغرافیـایی منطقـه و شرایط اجتماعی-سیاسی تعدیل شود و با توجه به تقاضاهایی که از اهداف ظاهری طراحی ناشی مـی شـود، تغییـر کند.

به طور مشابه، یکپارچگی با فناوری های سخت پیشرو نیز لازمه اشاعه نوآوری در فناوری نرم و اطمینان از توسعه فناوری نرم با کیفیت بالاتر است.

10- ویژگی های فناوری نرم باید با شرایط خاص محیط سـازگار شـود تفـاوت در فنـاوری هـای نـرم از تفـاوت در فرهنگ ها، سطوح اقتصادی، سبک های زندگی، عادات و روش های تفکر در جوامع مختلف ناشی می شود.

بنـابراین اگر فناوری نرم در یک منطقه توسعه پیدا کرده باشد و هدف، کارکرد بهینه آن در یک منطقه دیگر باشد، باید مطابق با شرایط خاص آن منطقه، بازتوسعه داده شود.

موفقیت فناوری های نرم در گرو آن است کـه ویژگـی هـای خاص مناطق، فرهنگ ها و جوامع مختلف را بپذیرد.

11- ارتباط تنگاتنگی میان فناوری نرم و قواعد بازی وجود دارد دوگانگی فناوری نرم بدان معنا است کـه بـا قواعـد بازی در هم می آمیزد و در آنها ذوب می‎شود.

در مورد فنـاوری سـخت، قواعـد بـازی جزئـی از محـیط و شـرایط نوآوری به شمار می‎روند.

اما در مورد فناوری نرم، قواعد بازی تنها جزیی از محیط نوآوری فناورانه نیستند.

فنـاوری نرم، خود اساس و محتوای نوآوری در قواعد بازی، نظام ها، قوانین، مقررات و سیاست های مربوط را شکل می دهد.

از سوی دیگر، ابداع، انتشار و کاربست بسیاری از فناوری هـای نـرم نیـز توسـط قواعـد بـازی، قـوانین، مقـررات و سیاست های مربوط، محدود می شود.

12- فناوری نرم به استعدادهای خاصی نیاز دارد فناوری سخت، اغلب نیازمند متخصصـانی در حـوزه هـای فنـی خاص است، اما فناوری نرم به مردمانی نیاز دارد که استعدادهای آنها حاصل تجارب و دانش میـان بخشـی و چندرشته ای باشد.

نویسنده مقاله در فکه ویژگی های فناوری راهیان نور با توجه به ویژگی های بیان شده لازم است راهیان نور از جهت برخورداری از این ویژگی ها مورد سنجش قرار گرفته و در صورت فقدان هر یک از این ویژگی ها برای برخورداری از آن برنامه ریزی شود.

در حال حاضر راهیان نور از تمام ویژگی های مشترک یک فناوری برخوردار است.

نخست اینکه این تولید فرهنگی مجموعه ای مرکب از دانش ها و مهارت های متعدد است.

سال هاست که دانش هایی همچون تاریخ معاصر و دفاع مقدس با مهارت های متنوعی همچون روایتگری، مستندسازی، اجرای نمایش و مانند آن در این تولید فرهنگی به کار گرفته می شوند.

در نمونه ای دیگر دانش های مرتبط با گردشگری و میراث داری نیز به همراه مهارت های اردوبری و ساخت ابنیه یادمانی در راهیان نور اعمال می شوند.

به علاوه فناوری های متعددی همچون چاپ و نشر، تولید البسه و مصنوعات فرهنگی نساجی، صنایع فرهنگی تجسمی و غیرتجسمی، فنون تبلیغی و مهارت های نظامی نیز در راهیان اعمال می گردند که هر یک از این موارد خرده فناوری هایی هستند که فناوری بزرگ راهیان نور را تشکیل می دهند.

بنابراین راهیان نور به جهت اینکه محصولی برآمده از مجموعه از دانش ها و مهارت هاست قطعا و حقیقتا یک فناوری است.

علاوه بر این، پدیده راهیان‎نور حرکت و تدبیریست در راستای شناخت هر چه بیشتر یکی از پر افتخارترین دوره های تاریخ ایران اسلامی و شناساندن آن به آحاد ملت، سایر ملت ها -بخصوص نسل های نو- چراکه یکی از اساسی ترین نیازهای هر ملت آشنایی آنها با افتخاراتشان است.

بویژه نسل هایی که بعد از دوران یک افتخار ظاهر می شوند.

از این روست که مقام معظم رهبری این حرکت را یک فنوری در راستای استخراج ثروت های نهفته در دفاع مقدس دانسته اند.

بنابراین دست آورد این تولید فرهنگی، شناخت هر چه بیشتر و بهتر از دفاع مقدس و بهره گیری های متنوع علمی، اجتماعی، اخلاقی و تربیتی از آن است.

دیگر ویژگی راهیان نور وجود سامانه مدیریت و هدایت در آن است.

هر چند این حرکت به صورت خودجوش و مردمی آغاز شد اما به مرور با ورود دستگاه ها و نهادهای مختلف در این عرصه و ایجاد ستاد مرکزی راهیان نور و قرارگاه های همراه با آن، راهیان نور عملا از سامانه مدیریت فناوری برخوردار شد.

سامانه ای که به دنبال حفظ چرخه این فناوری و بهره گیری هر چه بیشتر از آن است.

وجود همین سامانه سبب گردید که مقام معظم رهبری در دیدار با ایشان با اشاره به فناوری بودن راهیان نور آن را به سمت مدیریت فناورانه سوق دهد.

مدیریتی که با نگرشی نوین و فناورانه به راهیان نور باید تلاش کند تا علاوه بر حفظ این فناوری زمینه ارتقاء و بهره وری هر چه بیشتر از آن را فراهم سازد.

اما از جهت برخورداری از ویژگی های فناوری های نرم وضعیت به گونه دیگری است.

به طور طبیعی یک فنآوری نرم ویژگی های خود را داراست اما میزان و کیفیت برخورداری از هر یک از این ویژگی ها به میزان نقش و تاثیر آن ها و توجه مدیریت فن آوری به آن ها بستگی دارد.

به عنوان مثال فناوری راهیان نور همواره با انسانیت و فرهنگ ارتباط داشته و دارد یا همواره ریشه در دنیای معنوی دارد، اما آیا این بدان معناست که امروزه راهیان نور به تمام ابعاد روانشناختی درونی و رفتارهای بیرونی توجه مطلوب دارد ؟ و یا این بدان معناست که راهیان نور بر مبنای رعایت مرزهای دنیای انتزاعی و دنیای بصری و دنیای نماگرایانه طراحی و مدیریت می شود ؟ قطعا پاسخ این سوال منفی است.

از این رو لازم است در ابتدا با نگاه فناورانه راهیان نور را مورد مطالعه و ارزیابی دقیق قرار دهیم و سپس با درکی واقعی از میزان وجود این ویژگی ها در راهیان نور نسبت به ارتقاء آن ها اقدام نماییم.

بدون شک اهتمام به این امر تحول جدی و موثری را در پی خواهد داشت.

سخن پایانی: تا بدینجا وجه اطلاق فناوری به راهیان نور و ضرورت نگاه فناورانه به آن روشن گردید.

اما پس از این، مهم ترین مساله بررسی ابعاد این فناوری ارزشمند و زوایای مربوط به آن است.

شناخت دانش ها و مهارت های موجود در آن، بررسی نیازهای اساسی فرهنگی اجتماعی که راهیان نور قادر به رفع آن خواهد بود، بررسی ساختارهای مدیریتی حاکم بر راهیان نور و میزان انطباق آنها با استانداردهای مدیریت فناوری، بخش هایی از ابعاد این فناوری است.

علاوه بر این بررسی میزان وجود ویژگی‎های دوازده گانه فناوری های نرم در راهیان نور نیز اهمیت بسیار دارد.

چراکه بدون برخورداری از این ویژگی ها عملکرد راهیان نور در استخراج ثروت های نهفته در دفاع مقدس و بهره گیری از آن قطعا مختل خواهد بود.

بر این اساس شایسته و منطقی است که دستگاه های مسئول -چه در نهادهای حاکمیتی و چه مجموعه های مردمی- نسبت به ایجاد فضایی برای انجام مطالعات فناورانه در خصوص راهیان نور اقدام نموده و به معنای واقعی و به صورت عملی هدف مقام معظم رهبری را از اطلاق عنوان فناوری به راهیان نور تعقیب نمایند.


کلید واژه ها: فناوری - راهیان نور - تولید - مقام معظم رهبری - لاستیک - فرهنگ - فرهنگی - رهبری - پلاستیک - تصاویر - دوربین - مکانیک - پدیده - ساختار - زندگی - میزان - مجازی - پزشکی - اهمیت - طبیعت - کیهان - ترکیب - نگرش - شیشه - شیمی - صورت - هایی

آخرین اخبار سرویس:
زنان خاندان های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می کنند؟

زمان ثبت مصاحبه سطح 3 و 4 حوزه علمیه خواهران

برگزاری نخستین جشنواره ملی کباب گلپایگان

تخریب بقیع یک نقشه خائنانه برای نابودی تاریخ اسلام بود

حاکمیت ارزش های مهدویت در تربیت ضرروی است/ سرعت بخشی به ساخت عتبات در بوشهر

نقاشی هایی از مهره های شطرنج و قاجاری ها

توصیه های طلایی برای انرژی مثبت های شیک پوش

حمله نماینده اصولگرا به نویسندگان نامه مذاکره با آمریکا

کوتاهی در اجرایی کردن سیاست های ابلاغی در حوزه خانواده/ برخی از قوانین معطل اجرا است

آماده همکاری با رسانه ملی هستیم/رسانه در ذات حوزه های علمیه نهفته شده است

مهلت اعتراض مؤسسان مدارس غیردولتی به مبلغ شهریه تا 15 تیرماه تمدید شد

تخلف40هزارمتری دانشگاه علوم پزشکی ایران درمجاورت برج میلاد/تعیین تکلیف گود برج تا2ماه آینده

از ورشکستگی صنعت هتلداری در کردستان تا اسکان مسافران در مدارس

حسینی: قوه قضاییه هر چه سریعتر لایحه منع خشونت علیه زنان را بررسی کند

وزیر خارجه قطر: بیشتر بحران های منطقه بازیگران مشابهی دارند

کوتاهی در اجرایی کردن سیاست های ابلاغی در حوزه خانواده/ برخی از قوانین معطل اجرا است

پیکر حجت الاسلام حسینی در جوار حضرت عبدالعظیم (ع) آرام می گیرد

مذاکره را بر اساس اصل دفاع از منافع ملی می پذیریم

شعری از مهدی رحیمی (زمستان) یک نفر باید «مدینه شهر پیغمبر» بسازد

لزوم مشارکت سپاه و وزارت نیرو در فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب و برق

برپایی مراسم تشییع حجت الاسلام والمسلمین حسینی

اصلاحِ اصلاحات

ازلزوم نگهداری و بهره برداری سازه های تهران تا برگزاری جلسه با سرداراشتری درباره گود برج میلاد

دولت تسهیلات لازم به طرح های اشتغالزایی روستایی را بدون هیچ مشکلی پرداخت می کند

دشمن می خواهد ما را در قلب و ذهنمان شکست دهد/ اساتید دانشگاه مرجع فکری امروز جامعه

انتخابات نظام مهندسی کشاورزی قزوین آغاز شد

رییس مرکز بین المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت خبر داد آغاز فعالیت بنیاد بین المللی نظریه پردازان

آغاز فعالیت بنیاد بین المللی نظریه پردازان

باحضور پیکر حجت الاسلام حسینی از مقابل مسجد فائق تشییع شد

تشکیل شورای راهبردی برای حل مشکلات کودکان کار/ شناسایی پیمارانکاران متخلف به صورت اورژانسی

سعید ابوطالب: لازمه وحدت، عنصر «اعتمادملی» است/ وحدت باید با احترام به سلایق مختلف باشد/ رسانه به نحو عادلانه میان جریان ها توزیع نشده است/ ناسزا گفتن، فضای باز انتقاد را دچار انسداد می کند

چرا باید در انتهای سوره «علق» سجده کرد؟

نماینده ماهشهر: آب خوزستان، قابل استفاده نیست

زمان آغاز توزیع کارت کنکور سراسری

مراسم تشییع مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی اکبرحسینی

آب خوزستان به لحاظ بهداشتی قابل استفاده نیست

بازداشت 4 تبعه ایرانی به جرم حمل مواد افیونی در گرجستان

پرویز مشرف استعفا داد

اول گردشگری ایران، بعد گردشگری دنیا

هشتم شوال؛ روز تخریب؛ یَومُ الهَدم

محفل قرآن به یاد شهدا در بشرویه

سردار سلامی: ملت ایران همه بزرگی ها را در اختیار دارد

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با فارس عنوان کرد کوتاهی در اجرایی کردن سیاست های ابلاغی در حوزه خانواده/ برخی از قوانین معطل اجرا است

از ورشکستگی صنعت هتلداری در کردستان تا اسکان مسافران در مدارس

نماینده اصولگرا: نویسندگان نامه مذاکره با آمریکا غرب زده هستند/ اینها به منتقدان برجام دلواپس گفتند

برپایی مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی

فوری / استاد مشهور برنامه «اخلاق در خانواده» دار فانی را وداع گفت + عکس

ممکن انتخابات پارلمانی افغانستان به تعویق بیافتد

دولت تسهیلات لازم به طرح های اشتغالزایی روستایی را بدون هیچ مشکلی پرداخت می کند

همکاری سپاه با وزارت نیرو در ترویج فرهنگ صحیح مصرف آب و برق

روش مطالعه جامعه شناسی را به جریانات واقعی اجتماعی نزدیک کنیم

سالک: کلیه مسئولان، فرامین مقام معظم رهبری را فصل الخطاب خود قرار دهند

خروج مایکروسافت از برنامه های ضد مهاجرتی امریکا

ولیعهدی بن سلمان یک ساله شد

بازسازی مناطق زلزله زده خراسان رضوی آغاز شد ‎

تجمع انتخاباتی عظیم شهروندان ترکیه در حمایت از رقیب اردوغان

ماهی گرفتن از آب گل آلود به شیوه ترکیه ای/ رونمایی از کرنش ترک ها به خوشنویسان ایرانی

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در گفت وگو با فارس اعلام کرد وضعیت صدور شناسنامه برای کودکان بی هویت/ به دنبال کارت هویت موقت نیستیم

در کشور ما میل به نظریه انتقادی نیست

سالگرد تخریب حرم شریف ائمه بقیع به دست وهابیان آل سعود

جنگ امروز جنگ اقتصادی و روانی است

تشییع پیکر حجت الاسلام والمسلمین حسینی

شهیدان با نثار خون خود امنیت را برای کشورارمغان آورند

پرویز مشرف از ریاست حزب خود استعفا داد

استاندار کردستان هفته قوه قضاییه را تبریک گفت

نام ایران در FATF بماند

مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم علت اصلی بروز مشکلات قضایی در جامعه است

خانواده معظم شهداء بهترین الگوی جامعه هستند/ زبانم در مقابل ایثارگری و عظمت خانواده های شهداء قاصر است

روز ملی اصناف را تبریک گفت

راه اندازی میز خدمت در کنار ملاقات عمومی فرمانداردرشهرستان بابل

مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بابل برگزار شد

سلفی حاج قاسم با حرم ارباب

ام اس ناتوانی نیست

محل تدفین معلم اخلاق تغییر کرد

تبعات توقف فعالیت تعاونی های سهام عدالت

منافع آمریکا، قربانی لابی قدرتمند یهود

آموزش عالی در هفته ای که گذشت

حجت الاسلام والمسلمین حسینی در جوار حضرت عبدالعظیم (ع) آرام می گیرد

نماینده زن تهران: قوه قضاییه هر چه سریعتر لایحه منع خشونت علیه زنان را بررسی کند

دادستان کل: مگر می شود هزاران دستگاه خوردوی خارجی با قیمت بالا وارد کشور شود و شبکه ای نباشد/ رسیدگی به پرونده خودروهای قاچاق در در دادسرای هرمزگان

خروج سالیانه 150 هزار نخبه از کشور/مهاجرت کارگران درجه یک و ممتاز از ایران

نمی دانیم چه کسی در کشور مسئول نظام انرژی و آب است/ مصرف انرژی در ایران 6.2 برابر استاندارد جهانی است

ثبت زمان مصاحبه سطح 3 و 4 حوزه علمیه خواهران تا 7 تیرماه

تعریف و تمجید بهاره رهنما از طراح لباس عروسی اش! عکس

ناجا: حکمی برای تخلیه ویلا دریافت نکرده ایم

رهبران کسب و کار به مثابه کاتالیزور برای تغییر

نماینده مردم سبزوار در مجلس: موضوع اشتغال زایی در دولت روحانی بدتر از گذشته شده است/ بی مهری دولت به موضوع اشتغال زایی و تحقق اقتصاد مقاومتی

آغاز طرح راه آهن همدان ملایر

پرواز های فرودگاه دستغیب ،جمعه یکم تیر ماه

هدف از فراخوانی گردان بیت المقدس ماکو، حفظ روحیه رزمی و دفاعی بسیجیان است

حاج قاسم در کربلا

گزارش تصویری : مراسم چهلمین روز درگذشت حجت السلام والمسلمین طباطبایی در قم

لو رفتن بچه پنهانی آقای رییس جمهور! + عکس

حسینی: قوه قضاییه هر چه سریعتر لایحه منع خشونت علیه زنان را بررسی کند

تشریح مهمترین پرونده های قضایی از زبان منتظری

برخورد احتمالی نیروی انتظامی با تجمعات خارج از مکان های تعیین شده حمایتی باشد

نمایندگان با استفاده از حق تحقیق و تفحص به عاملین ارسال پیامک ها برسند

جزییات ممنوعیت ها و محدودیت های ترافیکی محورهای مواصلاتی

ترامپ: روند خلع سلاح اتمی کره شمالی آغاز شده است

توصیه قتدی صدر به دستگاه قضا درباره موضوع بازشماری دستی آرا

طرح استراتژیک رهبری برای استخراج یک گنج

طرح استراتژیک رهبری برای استخراج یک گنج