مطالب مرتبط:
استفاده فراوان از سم و کود در مازندران یک قصه پرغصه در کنار کم آبی است
خطر انقراض نیمی از گونه های مدیترانه را تهدید می کند
خطر انقراض نیمی از گونه های مدیترانه را تهدید می کند
با حیوانات بندانگشتی آشنا شوید
اعتراض گروه های مدافع حقوق حیوانات به مدیر عامل!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 18:332018-03-14پزشكي

نگاهی به قصه پرغصه انقراض حیوانات


دانشمندان می گویند بیش از 95درصد انقراض های جانوری، نه بر اثر بلاهای ناگهانی یا تغییرات آب وهوایی وحشتناک بلکه به عنوان انقراض نهانی در طول زمان رخ داده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، همشهری نوشت: دلایل گوناگونی برای انقراض جانداران وجود دارد که می توان به مواردی چون ازدست رفتن توانایی زایش یک گونه، ناتوانی در وفق یافتن با شرایط آب وهوایی، ناتوانی در رقابت با دیگر جانداران برای به دست آوردن غذا، نابودی زیستگاه، بیماری و شکار اشاره کرد.

قبل از اینکه به مبحث دیگری بپردازیم، بهتر است تعریفی کلی از گونه های منقرض شده جانوری ارائه کنیم.

هنگامی یک گونه جانوری منقرض شده نامیده می شود که تعداد موارد بارآوری آن چنان کم شود که امکان بقای آن گونه از میان برود.

این مسئله به تعداد جنس های گونه از هر دو نوع نر و ماده و نیز گستردگی و پخش جغرافیایی آنها در زمین ربط دارد؛ هرچند در بوم شناسی، انقراض به نابودی یک جاندار در ناحیه ای معین گفته می شود، حتی اگر آن جاندار به زندگی در دیگر مناطق ادامه دهد.

در این میان، اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست که با نام اختصاری آی یوسی ان (IUCN) شناخته می شود و سازمانی بین المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است، هر سال فهرستی از گیاهان و جانوران رو به انقراض را منتشر می کند که به سیاهه قرمز آی یوسی ان مشهور است.

سیاهه قرمز بر پایه معیارهای دقیق در رابطه با وضعیت انقراض هزاران گونه تهیه می شود.

این معیارها برای همه جانوران در هر منطقه ای از جهان یکی است.

آی یوسی ان تلاش می کند در فهرست قرمز، برآورد خود را از وضعیت زیستی هر جاندار، هر 5 یا نهایتا 10سال یک بار بازبینی و به روز کند.

این کار در روندی با همکاری چندین بازبین گروه تخصصی نجات صورت می پذیرد.

گونه ها بر اساس معیارهایی چون نرخ کاهش جمعیت، اندازه جمعیت، گستردگی، اندازه قلمرو، میزان پخش شدگی در جمعیت و منطقه زندگی، به 9گروه بخش شده اند:1ـ گونه های منقرض شده (EX)2ـ گونه منقرض شده در حیات وحش (تنها در اسارت موجود است یا در گروه های محدود در منطقه ای بیرون از منطقه اصلی خود زندگی می کند) (EW)3ـ گونه در معرض انقراض (CR)4ـ گونه در معرض خطر (EN)5ـ گونه آسیب پذیر (VU)6ـ گونه در نزدیکی تهدید (NT)7ـ گونه های با کمترین نگرانی (LC)8ـ گونه هایی با اطلاعات کم(اطلاعات کافی برای رسیدن به برآوردی درباره ریسک انقراض آن در دسترس نیست) 9ـ گونه های بررسی نشده (هنوز در بررسی های آی یوسی ان به شمار نیامده است).

ما در این گزارش سعی کرده ایم با توجه به اطلاعات موجود در کشور که بسیار ناقص است و با انطباق آن با سیاهه آی یو سی ان، گزارشی از گونه های در حال انقراض کشور ارائه کنیم.

پروژه حفاظت از یوز آسیاییاگر از منظر رسانه ها نگاه کنیم، سال96، سال یوز آسیایی بود.

یوز آسیایی زیرگونه ای از یوزپلنگ است که در حال حاضر در فهرست قرمز آی یوسی ان در وضعیت در معرض انقراض (CR) قرار دارد.

در سالی که گذشت یوز آسیایی یا یوز ایرانی که در چند سال اخیر تبدیل به گونه ای کاریزماتیک برای حیات وحش ایران شده است، چند بار خبرساز شد.

در ماه های نخست سال، مسئولان پروژه حفاظت از یوز آسیایی از احتمال لقاح مصنوعی دلبر و کوشکی ـ تنها یوزهای آسیایی در اسارت در آن زمان ـ خبر دادند.

هومن جوکار ـ مدیر پروژه یوزپلنگ آسیایی ـ در خردادماه گفت: قرار است تا 2ماه آینده از طریق لقاح مصنوعی، این دو یوزپلنگ را دارای فرزند کنیم و در حال حاضر این دو گونه درحال انقراض، در انتظار فرزند هستند .

البته این قول آقای جوکار به تعویق افتاد.

کارزار یوز تا ابدروز نهم شهریور و همزمان با روز ملی یوزپلنگ آسیایی (ایرانی)، کارزاری با هدایت هدیه تهرانی به همراه جمعی دیگر از هنرمندان به نام یوز تا ابد راه اندازی شد.

هدف این کارزار، جمع آوری 800میلیون تومان کمک مردمی برای ساخت چند آغل در منطقه حفاظت شده توران بود.

بانیان این کمپین بر آن بودند که آغل های بخشی از دامداران منطقه را به خارج از منطقه حفاظت شده توران منتقل کنند؛ چراکه یکی از مهم ترین تهدیدهای حیات وحش و به ویژه یوز آسیایی در ایران، وجود گله های دام در منطقه است.

ازبین رفتن مراتع برای چرای حیوانات، شکار یوز و حضور سگ ها از عوامل این تهدید هستند.

با آنکه این کارزار در جمع آوری کمک بسیار موفق عمل کرد اما وجود حرف و حدیث درباره این کارزار، از جمله اینکه این کارزار با حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست راه اندازی شده است این حرکت را وارد حاشیه های رسانه ای کرد.

عکاسی از یوز در طبیعتروز سیزدهم آبان خبرگزاری ایسنا گزارش داد سرپرست اداره پارک ملی توران ضمن گشت و کنترل در محلی به نام شکسته های آغل گزو در محدوده تنگه تاریک، موفق به مشاهده 3قلاده یوزپلنگ بالغ شده است.

او پس از مشاهده یوزها اقدام به گرفتن عکس از آنها کرده بود.

پس از انتشار این خبر بار دیگر، در تاریخ 28آبان، محیط بانان پارک ملی توران موفق به مشاهده و عکسبرداری از یک یوز ماده و 3توله یوز همراه او شدند.

محیط بانان این منطقه بار دیگر در تاریخ 9آذر موفق به عکاسی از یک یوز ماده و 2توله شدند.

با توجه به نزدیکی فاصله هر دو مشاهده، به نظر می رسد که هر دو تصویربرداری، متعلق به یک خانواده یوز است.

اگر این پیش فرض صحیح باشد، احتمالا در فاصله کمتر از 20روز یکی از توله ها از بین رفته است.

چند ماه پیش از این دو رویداد، در شهریور96، یک یوز ماده به همراه 3توله یوز توسط محیط بانان پناهگاه حیات وحش میاندشت (محیط بان کمال اخوان) مشاهده شده بودند.

در همان زمان، این یوزها که به یک دامداری نزدیک شده بودند، مورد هجوم سگ های گله قرار گرفتند.

یوزپلنگ مادر و 2توله اش موفق شدند از دست سگ ها بگریزند اما یکی از توله ها بالای درختی پناه می برد.

با حضور نیروهای محیط زیست در محل، محیط بانان سگ ها و مردم را از اطراف درخت دور می کنند و توله یوزپلنگ پس از احساس امنیت در محیط اطراف، از درخت پایین آمده و به سرعت به سمت داخل منطقه حفاظت شده فرار می کند.

با توجه به وسعت قلمرو یوزها این امکان وجود دارد که یوزهای مشاهده شده در این ماجرا همان هایی باشند که چند ماه بعد در دشت توران مشاهده شدند و توسط محیط بانان از آنها عکاسی شد.

ماجرای ایران خانمچهارم دی ماه رسانه ها خبری مبنی بر کشف یک توله یوزپلنگ ماده در تهران منتشر کردند.

به نظر می رسید این توله یوز در طبیعت، زنده گیری شده و سپس قاچاقچیان آن را به فروش رسانده اند.

توله یوز هشت ماهه پس از کشف، در اختیار دامپزشکان پردیسان قرار گرفت و ایمان معماریان ـ دامپزشک این مرکز ـ اعلام کرد که توله یوز سالم است اما دچار کمبود وزن شده؛ چراکه رشد و وضعیت تغذیه او مناسب نبوده است.

نام این توله یوز هشت ماهه را ایران گذاشتند.

گفته می شود متأسفانه این توله یوز پیش از تحویل به سازمان حفاظت محیط زیست 4ماه در شرایط اسارت به سر برده است و امکان بازگشتش به طبیعت وجود ندارد؛ با وجود این، حضور ایران در کنار دلبر و کوشکی می تواند برای تکثیر یوز آسیایی در اسارت، امیدهای جدیدی ایجاد کند؛ اگرچه هنوز برای بارداری دلبر هم امیدهایی وجود دارد.

بیستم دی ماه از پروژه حفاظت از یوز ایرانی خبر رسید که به زودی پروژه لقاح مصنوعی دلبر و کوشکی با همراهی یک گروه فرانسوی، از سر گرفته می شود.

برنامه عمل حفاظت از گونه های در خطراسفندماه سال گذشته خبر رسید که سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از برخی از گونه های حیات وحش در معرض تهدید برنامه عمل تهیه کرده است.

در این برنامه، نگاه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای 74گونه در معرض تهدید تعریف شده است.

در نگاه کوتاه مدت، برنامه عمل چند گونه مهم از جمله سمندر لرستانی، تمساح پوزه کوتاه، گوزن زرد ایرانی، پلنگ، میش مرغ، غاز پیشانی سفید، خرس سیاه و خرس قهوه ای تهیه شده است.

به نظر می رسد بیشتر گونه هایی که در سال96 دارای برنامه عمل (ابلاغ شده و نشده) بوده اند، در فهرست قرمز آی یوسی ان در وضعیت آسیب پذیر(VU)قرار داشته اند.

در ادامه به این گونه ها و وضعیت آنها در فهرست قرمز می پردازیم.

سمندر لرستانیسمندر کوهستانی لرستان بدنی به طول 14سانتی متر دارد و پوست آن در قسمت پشتی، قهوه ای رنگ با خال ها یا نوارهایی زرد یا نارنجی است که ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران می بخشد.

از مشخصه های این گونه، آبشش های بزرگ است.

سمندر لرستانی اگرچه در آب های سرد زیست می کند اما در مقایسه با دیگر سمندرها، نسبت به گرما نیز مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

این گونه به عنوان یک گونه بومی، منحصرا در مرزهای جنوبی استان لرستان (بخش پاپی) و شمال استان خوزستان یافت می شود.

در چشمه ها و رودهای کوچک و آب شیرین منطقه کرکی از توابع شهرستان پل دختر نیز تعدادی سمندر لرستانی زندگی می کنند.

این گونه در زیستگاه های زمینی شامل درختزارهای باز پسته و بلوط زندگی می کند.

از جمله این زیستگاه ها می توان به زیستگاه های وژناب، بلالا، لفت، کرسر و کول سرمال اشاره کرد.

در حالی که در برآورد سال2008 جمعیت سمندر لرستانی بالغ بر 1000عدد تخمین زده شد اما برآوردها و مطالعات میدانی در زیستگاه های دیگر، جمعیت بیشتری را نشان می دهد.

این امیدواری های جدید، سمندر لرستانی را در آخرین به روزرسانی خود در سال2016 از وضعیت در معرض انقراض (CR) به آسیب پذیر(VU) ارتقا داده است.

تمساح پوزه کوتاه گاندوگاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ ترین خزنده این دو کشور و همچنین پرشمارترین کروکودیل در کشور هندوستان است.

زیستگاه های این کروکودیل در کشورهایی چون هند، ایران، نپال، پاکستان و سریلانکا پراکنده است.

وضعیت این گونه در آی یوسی ان در تمام بررسی ها آسیب پذیر (VU)بوده است.

کشور ایران کمترین جمعیت را از این گونه نادر در خود جای داده است.

بر اساس آخرین برآورد آی یوسی ان، جمعیت گاندو در ایران بین 100 تا 200عدد تخمین زده می شود.

زیستگاه اصلی این تمساح در ایران 380هزار هکتار مساحت دارد که بخشی از آن در چابهار و بخش دیگر آن در شهرستان سرباز قرار دارد.

این مناطق با نام منطقه حفاظت شده گاندو تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار دارند.

بیشتر این تمساح ها در برکه های میان راسک و باهوکلات و باتلاق های دلگان و کلانی (در جنوب استان سیستان وبلوچستان) متمرکز هستند.

میش مرغمیش مرغ، پرنده ای از خانواده هوبره یان است که در دشت های وسیع بی درخت، زمین های استپی و کشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می کند.

این پرنده دارای گردن و پاهای کشیده، بال ها و منقار پهن و پرهای رنگارنگ است و روی زمین لانه سازی می کند.

هم اکنون دشت سوتاو بوکان مهم ترین زیستگاه میش مرغ در کشور است.

زیستگاه این گونه در کشورهای ارمنستان، افغانستان، اتریش، بلغارستان، چین، کرواسی، جمهوری چک، گرجستان، آلمان، یونان، مجارستان، ایران، عراق، ایتالیا، قزاقستان، قرقیزستان، مقدونیه، یوگسلاوی، مولداوی، مغولستان، مونته نگرو، مراکش، پرتغال، رومانی، روسیه، صربستان، اسلواکی، اسپانیا، سوریه، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، اوکراین و ازبکستان پراکنده است.

جمعیت این پرنده در فهرست آی یوسی ان در سال2016 حدود 44هزار تا 57هزار عدد برآورد شده است.

این پرنده در وضعیت آسیب پذیر(VU) قرار دارد.

گوزن زرد ایرانیگوزن زرد ایرانی در خطر انقراض قرار داشت ولی با تمهیدات انجام شده تا حدی از خطر انقراض در ایران نجات یافت.

گوزن زرد در منطقه جزیره اشک احیا شد و سپس با افزایش جمعیت، تعدادی از آنها به زیستگاه تاریخی خود در حوزه زاگرس منتقل شدند.

بیشترین گوزن های زرد ایرانی در محوطه های محصور نسبتا وسیعی در دشت ناز ساری، پناهگاه حیات وحش سمسکنده در مازندران، جزایر اشک و کبودان دریاچه ارومیه، میان کتل دشت ارژن و منطقه حفاظت شده پریشان در استان فارس نگهداری می شوند اما تمام این مناطق کاملا محصور یا جزیره هستند.

در برخی از باغ وحش ها و مراکز تحقیقات زیستی ایران و کشورهای دیگر دنیا نیز نمونه هایی از این حیوان و گوزن های دورگه ایرانی و اروپایی وجود دارد.

با آنکه در دهه1940 به نظر می رسید این حیوان منقرض شده است اما طی دهه1950 جمعیت کوچکی از این گونه (احتمالا حدود 25رأس) در استان خوزستان کشف شد.

در اواسط دهه1990، کل جمعیت این گونه در ایران، کمتر از 250رأس بود.

در سال2013 مجموع جمعیت گوزن زرد ایرانی در 14سایت 371رأس گزارش شده است.

جزیره اشک با 213رأس در شرایط نیمه اسیر، بزرگ ترین جمعیت را داراست.

این حیوان در آخرین گزارش آی یوسی ان در وضعیت آسیب پذیر (VU) قرار دارد.

خرس سیاه آسیاییخرس سیاه آسیایی گونه ای خرس در اندازه متوسط است که روی قفسه سینه اش لکه سفیدی نقش بسته است.

این خرس به خوبی برای زندگی روی درخت انطباق یافته و در مناطق وسیعی از جنوب آسیا، شمال شرق چین، خاور دور، روسیه و ژاپن می زید.

خرس سیاه، شباهت ریخت شناسانه بسیار زیادی به خرس های ماقبل تاریخ دارد و برخی دانشمندان وی را نیای دیگر گونه های امروزین خرس می دانند.

خرس سیاه هرچند بیشتر گیاه خوار است اما رفتاری پرخاشگرانه نسبت به انسان دارد.

زیستگاه آن در ایران در کوهستان های شهرستان نیک شهر در جنوب سیستان و بلوچستان است.

شهرستان رودان در استان هرمزگان نیز یکی از مهم ترین زیستگاه های این گونه است.

خرس سیاه آسیایی در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، در طبقه آسیب پذیر (VU) قرار دارد.

پلنگ ایرانیپلنگ ایرانی یکی از بزرگ ترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیاست و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض آی یوسی ان با درجه در معرض خطر (EN) قرار دارد.

شمار پلنگ های ایرانی بالغ در سراسر کشورهای محل زیست آنها کمتر از 871 تا 1290 قلاده برآورد می شود.

برآوردهای ملی به این شرح است: بر اساس گزارش آی یوسی ان در سال2008 کمتر از 1290قلاده در سراسر جهان از این زیرگونه وجود داشته است که حدود 550 تا 850قلاده در ایران، احتمالا 200 تا 300 قلاده در افغانستان، 78 تا 90 قلاده در ترکمنستان، حداکثر 10 تا 13 قلاده در ارمنستان، حداکثر 10 تا 13 قلاده در آذربایجان، 3 تا 4 قلاده در قره باغ، حداکثر 5 قلاده در گرجستان، حداکثر 10 قلاده در قفقاز شمالی فدراسیون روسیه و حداکثر 5 قلاده در ترکیه بوده اند.

ایران، مهم ترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و احتمالا ترکمنستان را از راه مهاجرت های بین مرزی افزایش می دهد؛ با این حال تراکم جمعیتی پلنگ در ایران بسیار پایین است و 06/0 تا 1/0 قلاده در هر 100کیلومترمربع برآورد می شود.

غاز پیشانی سفید کوچکاین پرنده 59سانتی متر طول دارد و کوچک ترین غاز از نوع خاکستری است.

پرنده بالغ، شبیه غاز پیشانی سفید است، با این تفاوت که رنگ سفید پیشانی و بالای منقارش بیشتر است و تا تاج سر امتداد دارد؛ منقارش هم بسیار کوچک تر از غاز پیشانی سفید است و حلقه چشمی زردرنگی در اطراف چشم هایش مشاهده می شود.

پرنده نابالغ فاقد سفیدی پیشانی است و منقارش صورتی رنگ و پاهایش زرد نارنجی است.

این پرنده شبیه غاز نابالغ پیشانی سفید است، با این تفاوت که بدن و سر و گردنش نسبتا کوچک تر است.

این پرنده در میان غازها، به سبب تغذیه سریع تر، متمایز است.

در زمستان ها، به تعداد اندک، در تالاب بوجاق گیلان، آذربایجان شرقی و دشت مغان به صورت مهاجر دیده می شود.

تعداد این پرنده در سطح جهانی، کاهش چشمگیری داشته به نحوی که در زمره پرندگان در خطر انقراض قرار گرفته است.

این پرنده در فهرست قرمز آی یوسی ان در وضعیت آسیب پذیر (VU ) قرار دارد.

بر اساس گزارش سال2016 فهرست قرمز آی یوسی ان به نظر می رسد که بین 18 تا 22 هزار قطعه بالغ از این گونه وجود داشته باشد.

خرس قهوه ایخرس قهوه ای یکی از گوشتخوارانی است که تلاش های حفاظتی و پژوهشی گسترده ای در سرتاسر حوزه انتشارش در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی به آن اختصاص یافته است؛ با این حال، این گونه در محدوده قفقاز و خاورمیانه به شدت کمتر از سایر بخش های محدوده پراکنش خود مورد بررسی قرار گرفته است.

در میان مجامع علمی دنیا تقریبا چیزی درباره خرس های قهوه ای خاورمیانه که از آنها با نام خرس قهوه ای سوری یاد می شود، وجود ندارد و حتی بین مقالات و کتاب های مختلف، کمبود اطلاعات شدیدی در این مورد به چشم می خورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازانجمن یوزپلنگ ایرانی، اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (آی یوسی ان) در برنامه عمل حفاظت از خرس ها در سال1999 به گفتن عبارت جمعیت کوچک درباره خرس های ایران بسنده کرده و حتی برخی وب سایت ها، خرس های خاورمیانه را تقریبا منقرض شده پنداشته اند.

نقشه های موجود در اتحادیه جهانی حفاظت نیز به صورت نادرستی بیان کرده که خرس ها در بخش های عظیمی از ایران منقرض شده اند؛ در حالی که خرس های ایران هنوز در بخش های گسترده ای پراکنش تاریخی خود را حفظ کرده اند.

بر اساس یک گزارش در آی یوسی ان، خرس سوری در مناطقی از ترکیه، ایران، روسیه، گرجستان و آذربایجان هنوز حیات دارد اما به نظر می رسد که در کشور سوریه منقرض شده است.

در گزارشی در سال2004 آمده است که این زیرگونه از خرس قهوه ای در کشور عراق مشاهده شده است.

در حال حاضر خرس قهوه ای سوری در رده آسیب پذیر (VU) قرار دارد.

گونه های در معرض انقراض ایرانبر اساس گزارش آی یوسی ان حدود 15گونه جانوری در معرض انقراض (CR) در ایران وجود دارد.

به نظر می رسد که برخی از گونه های جانوری دریای خزر به شدت در معرض انقراض هستند که از مهم ترین این گونه ها می توان به 5گونه ماهی خاویاری (تاس ماهی روسی، تاس ماهی شیپ، تاس ماهی ایرانی، فیل ماهی بلوگا و ازون برون) اشاره کرد.

یک نوع صدف دریایی به نام دریسنا نیز در فهرست آی یوسی ان مشاهده می شود.

در گزارش مربوط به این صدف بیان شده که احتمال دارد این جانور منقرض شده باشد.

زردپر بین النهرین نیز از ماهیان آب شیرین ایران است که در معرض انقراض است.

از میان پرندگان در معرض انقراض می توان به درنای سیبری، گیلان شاه خالدار، دال پشت سفید و خروس کولی دشتی اشاره کرد.

مارمولک ارمیاس پلسک، سمندر گرگانی، سمندر کردستانی و لاک پشت پوزه عقابی نیز در گروه های خزندگان و دوزیستان ایران در فهرست آی یوسی ان هستند که در معرض انقراض قرار دارند.


کلید واژه ها: انقراض - اطلاعات - منطقه - بین المللی - جمعیت - زندگی - نابودی - زیست - منابع طبیعی - گزارش - محیط زیست - هایی - زمین - حیات وحش - حیوانات - وحشتناک - گیاهان - همشهری - بیماری - شرایط - طبیعی - مناطق - مشهور - میزان - رابطه - سلامت - منتشر - صورت - کاهش - ماده

آخرین اخبار سرویس:
آلرژی فصلی را چگونه کنترل و درمان کنیم؟

استاندار چهارمحال و بختیاری از ارائه خدمات درمانی به بیماران در نوروز 97 ابراز رضایت کرد

ادویه کاری باعث مرگ سلول های سرطانی می شود

معدوم سازی 589 تن مواد غذایی غیربهداشتی و فاسد

16 دلیل برای مصرف روزانه نوشیدنی خیار

نکته بهداشتی: دستگاه اندازه گیری قند خون

اهدا اعضا دختر 12 ساله قمی

آلرژی فصلی در بهار را چگونه کنترل و درمان کنیم؟

معاون دانشگاه علوم پزشکی: نخستین سه قلو در سال جدید در قم متولد شدند

معدوم سازی 589 تن مواد غذایی غیربهداشتی و فاسد

معاون دانشگاه علوم پزشکی: نخستین سه قلو در سال جدید در قم متولد شدند

با 7 گام، سلامتی را در یک هفته از آن خود کنید

بیش از دوهزار مرکز متخلف پلمپ شد/ معدوم سازی 589 تن موادغذایی فاسد

افزایش حساسیت های فصلی با شروع فصل بهار/ مواد غذایی که حساسیت را تشدید می کند

مصرف چغندر از پیشرفت آلزایمر جلوگیری می کند

کاهش ابتلا به صرع با رعایت قوانین رانندگی

علل آبسه دندان و درما ن های آن

در زمان حال زندگی کردن آن را زیبا می کند

واژگونی تویوتا وانت در محور هیرمند 5 مصدوم برجای گذاشت

مسواک بزنید دیابت نگیرید

5 علامت آلرژی غذایی که باید توجه کرد

در زمان حال زیبا زندگی کنیم

نجات جان سه بیمار در آذربایجان غربی با اهدا عضو نوجوان 15 ساله مهابادی

اهدای عضو دربوشهر به سه بیمار جان بخشید

تازه ترین یافته ها درباره گیاه بادرنبویه

اهدای عضو دربوشهر به سه بیمار جان بخشید

خواص قهوه برای مو و پوست صورت

نخستین نوزادان سال 97

جوش صورت علامت چیست؟

داریوش شایگان اندیشمند، نویسنده و مترجم درگذشت

ابداع سیستم جدیدی برای انجام آرتروسکوپی

میزان مورد نیاز نمک در بدن ما چقدر است؟

شناسایی داروی جدید برای مبتلایان به دیابت نوع2

شکستن آجیل با دندان ممنوع

در این رستوران غذا بخورید، پول ندهید ولی به جایش ظرف بشویید (+عکس)

سلول بنیادی چیست؟/ دلایل اهمیت ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد

در ایام عید نوروز چه نکاتی را رعایت کنیم تا دچار اضافه وزن نشویم؟

سرمایه گذاری در زمینه اشتغال داروسازان در بیمارستان ها ضروری است

آشنایی با اختلال در نوشتن کودکان/ مهم ترین علائم اختلال در نوشتن

چالش های ارائه خدمات رایگان به بیمه شدگان سلامت

کاهش 30 درصدی ابتلا به صرع با رعایت قوانین رانندگی

شناسایی داروی جدید برای مبتلایان به دیابت نوع2

انجام بیش از 14 هزار ماموریت ترافیکی اورژانس طی یک هفته گذشته

راهکار های طب سنتی برای درمان سرماخوردگی در فصل بهار

آماده باش مراکز بهداشتی درمانی گیلان جهت ارایه خدمات به شهروندان

راهکار های طب سنتی برای درمان سرماخوردگی در بهار

پرستاران دوباره وعده شنیدند و کتک خوردند!

431 نفر از خدمات پایگاه های نوروزی اورژانس فارس بهره مند شدند

3 عضو بیمار بوشهری به نیازمندان اهدا شد

زنگ خطر چاقی کودکان به صدا درآمد

احتمال وقوع بیماری های همه گیر درمناطق زلزله زده کرمانشاه

تاثیر آلوئه ورا در درمان آکنه

خواص درمانی پیاز

کاهش درد دندان با روغن میخک

نوروز را با تغذیه سالم سپری کنیم

نخستین نوزاد سال 97 در آستارا متولد شد

3 عضو بیمار بوشهری به نیازمندان اهدا شد

نوروز را با تغذیه سالم سپری کنیم

نوشیدن آب میوه های مصنوعی تا چه حد مضر است؟

نوشیدن آب های میوه می توانند به قلب شما صدمه بزنند

انواع سردرد و راه های درمان آن +عکس

تشدید نظارت شبانه روزی بر بیمارستان ها و مراکز درمانی استان گیلان

راهکارهایی ساده برای تغییرات مهم زندگی در سال جدید

نخستین نوزاد سال 97 در آستارا متولد شد

با خوردن آجیل بشقاب غذای خود را کوچک تر کنید

توصیه های طب ایرانی برای اصلاح سبک زندگی در نوروز

فواید خوردنی های هفت سین برای بچه ها

حفظ زیبایی در ده 40 تا 50

فواید استفاده از حنا برای مو

هدیه دو میلیون تومانی وزارت بهداشت برای دانشجویان زلزله زده کرمانشاهی

خدمت رسانی ویژه به بیماران سکته قلبی در مشهد

منطقه شگفتی ساز و کشف نشده مازندران

کاهش 30 درصدی ابتلا به صرع با رعایت قوانین رانندگی

چطور از ترک های پا خلاص شویم؟

سرپرست سازمان اورژانس کشور انجام بیش از 14 هزار ماموریت ترافیکی اورژانس طی یک هفته گذشته

زنگ خطر چاقی کودکان به صدا درآمد

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران: سرمایه گذاری در زمینه اشتغال داروسازان در بیمارستان ها ضروری است

تاثیر آلوئه ورا در درمان آکنه

کراتینه کردن مو چه فوابدی دارد؟

430 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا کشف شد

احتمال وقوع بیماری های همه گیر در مناطق زلزله زده

طارم هندوستان ایران

احتمال وقوع بیماری های همه گیر در مناطق زلزله زده کرمانشاه

430 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا کشف شد

احتمال وقوع بیماری های همه گیر در مناطق زلزله زده

درمان آکنه با ژل آلوئه ورا

نتایج تحقیقات مصر درباره تاثیر نماز بر سلامت قلب و فشار خون

زمان برگزاری آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت

راهکار های طب سنتی برای درمان سرما خوردگی در فصل بهار

تاثیر آلوئه ورا در درمان آکنه

آشنایی با اختلال در نوشتن کودکان

به صدا درآمدن زنگ خطر چاقی کودکان

جوش صورت علامت چیست؟

یک ترفند ساده برای رفع بوی بد یخچال!

خواص و فواید بی نظیر گل سرخ (گل محمدی)/ درمان جوش، ریزش مو، التهاب پوست&

شناسایی داروی جدید برای مبتلایان به دیابت نوع2

نخستین اهدای عضو سال 97

کدام میوه ها در عید ارجحیت دارند؟

آکنه را با آلوئه ورا درمان کنید

تاثیر آلوئه ورا در درمان آکنه

نگاهی به قصه پرغصه انقراض حیوانات

نگاهی به قصه پرغصه انقراض حیوانات