مطالب مرتبط:
شواهدی از امانتداری مرحوم سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام(ره)
مستنداتی از امانت داری سید احمد خمینی در انتقال پیام های امام
حجت الاسلام نیکزاد در گفت وگو با فارس مطرح کرد ارائه اسکان رایگان به اعضای گروه ها و تشکل های دانشجویی زائر امام رضا(ع)
حجت الاسلام صفایی: افتخارم این است که در 34 سال با حکم دو امام در عقیدتی سیاسی کار کردم
پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پی درگذشت حضرت آیت الله شاه آبادی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 18:302018-03-14سياسي

امانتداری حجت الاسلام سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام


حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی، چه در دوران نهضت اسلامی و چه بعد از پیروزی انقلاب، همواره به عنوان مشاور و یار امام خمینی فعالیت می کرد و امام نیز اعتماد کامل به وی داشتند.

- حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی، فرزند بزرگوار امام، چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همیشه به عنوان مشاور و یار امام خمینی فعالیت می کرد و در دوران تبعید امام نیز در کنار برادرش سیدمصطفی، مطمئن ترین کانال ارتباط انقلابیون با امام بود و علاوه بر انتقال اعلامیه های ایشان به نیروهای انقلابی، پیغام های خاص و محرمانه امام را نیز به اشخاص مهم منتقل می کرد.

با اوج گیری نهضت امام خمینی و شهادت حاج آقا مصطفی نقش سید احمد آقا در پیشبرد اهداف مبارزه دو چندان شد.

حضور وی در کنار امام به عنوان مشاور ایشان، نقش مهمی در به ثمر رسیدن نهضت اسلامی داشت.

چنان که از شواهد تاریخی برمی آید، امام خمینی نیز به حاج احمد آقا اعتماد کامل داشتند.

اما با این وجود، از همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی عده ای درصدد تخریب چهره وی برآمدند.

آن ها با شبهه افکنی در این زمینه که حاج احمد آقا در انتقال پیام های امام نظر خود را بیان می کند، سعی کردند چهره وی را ابتدا نزد مردم و سپس نزد امام مخدوش کنند.

اما با استناد به شواهد تاریخی و نیز گواهی امام خمینی و دیگران می توان پی برد که مرحوم حاج احمد آقا در انتقال پیام ها و انعکاس نظرات امام خمینی همواره امین بوده اند.

گواهی امام به صداقت سیداحمد خمینی در انتقال پیام ها با اوج گیری این تهمت ها و احتمال این که بعد از رحلت امام، عده ای از روی غرض از این طریق بتوانند بعضی از مهم ترین پیام های امام را با انتساب به احمد خمینی به چالش بکشانند، ایشان علی رغم میل باطنیشان که فرموده بودند "هیچ گاه علاقه ای ندارم از نزدیکانم دفاع کنم"، آن تهمت ها را ناروا دانسته و در پیامی به تاریخ 23 آبان 1361 فرمودند: اکنون در حیات من گفتگوها و زمزمه هایی به گوش می خورد.

لهذا من احساس وظیفه شرعیه نمودم برای رفع ظلم و تهمت، نظر خود را نزد ملت عزیز اظهار کنم که از قِبَل من در این خصوص تقصیری نباشد.

یکی از آنان که بیش از همه احتمال انتقامجویی از من درباره او می روداحمد خمینی فرزند اینجانب است.

اینجانب در پیشگاه مقدس حق شهادت می دهم که از اول انقلاب تاکنون و از پیش از انقلاب در زمانی که وارد این نحو مسائل سیاسی شده است از او رفتار یا گفتاری که بر خلاف مسیر انقلاب اسلامی ایران باشد ندیده ام.

[1] امام خمینی در ادامه پیام خود به امانت داری احمد خمینی در انتقال پیام ها شهادت داده و فرمودند: در تمام مراحل از انقلاب پشتیبانی نموده و در مرحله پیروزی شکوهمند انقلاب مُعین و کمک کار من بوده و هست و کاری که برخلاف نظر من است انجام نمی دهد و در امور مربوطه، چه در اعلامیه ها یا ارشادها بدون مراجعه به من تصرف و دخالتی نمی کند؛ حتی در الفاظ اعلامیه ها بدون مراجعه دخالت نمی کند و اگر در امری نظری دارد تذکر می دهد که تذکراتش نیز صادقانه [است] و برخلاف مسیر انقلاب و مصلحت نیست و من اگر تذکراتش را نپذیرفتم تخلف از قول من نمی کند و من نیز اگر حرفش را صحیح دیدم قبول می کنم و امیدوارم حرف صحیح را از همه کس قبول کنم.

[2] چنانچه از فرمایشات امام خمینی برمی آید، هدف ایشان از طرح این مسائل، بیش از آنکه دفاع از مرحوم احمد خمینی باشد، مقابله با " تحریف" است.

زیرا با توجه به فعالیت های عناصر فرصت طلب، محتمل بود که این جریان ها تمام فرمایشات امام را که توسط حجت الاسلام احمد خمینی نقل می شود رد کنند.

لذا امام با هوشیاری و آینده نگری به خنثی سازی این توطئه ها پرداختند.

بیشتر بخوانید: شهادت امام به امانت داری حاج احمدآقا در سال 63 با وجود تاکید امام خمینی بر امانتداری و صداقت حاج احمدآقا، باز هم برخی گروه ها فعالیت علیه فرزند بزرگوار امام را ادامه دادند.

از این رو مرحوم سید احمد خمینی در سال 1363 نامه ای به امام نوشته و این مسائل را با ایشان مطرح کردند.

در بخشی از این نامه آمده بود: از آنجا که همیشه واسطه بین حضرتعالی و مسئولین و غیرمسئولین در امور سیاسی، اینجانب می باشد و از آنجا که گاهی دستورات حضرتعالی با خطوط فکری بعضی از دست اندرکاران و یا گروه ها و افراد عادی برخورد جدی دارد، تحلیل ها و تفسیرها شروع می گردد و بعضی ها اینگونه تشکیک می کنند که مثلاً خبر واحد است و یا معلوم نیست و از این قبیل.

آیا چه قبل و چه بعد از انقلاب حتی کلمه ای بر آنچه فرموده بودید اضافه و یا کم کرده ام؟ و یا نعوذ بالله مطلبی را به حضرتعالی به دروغ نسبت داده ام؟ و یا خدای نخواسته عمدی بر خلاف رضای حضرتعالی کاری انجام داده ام؟.

امام خمینی نیز در 3 آذر 1363 در پاسخ این نامه بار دیگر به صداقت و امانت داری حاج احمد خمینی شهادت داده و فرمودند: من شهادت می دهم که احمد فرزند اینجانب از موقعی که در مسائل روز وارد شده است و تماس با کارهای اینجانب داشته است تا حال تحریر این کلمات از او خلاف دستورات اینجانب مشاهده نکرده ام و در اعلامیه ها و امثال آنها تصرفی بدون رضای من نکرده است و چیزی بر خلاف گفته های من به من نسبت نداده است و بالجمله خلافی از او مشاهده نکردم.

[3] شواهدی از اعتماد امام به حاج احمدآقا بسیاری از نزدیکان امام خمینی نیز شهادت می دهند که سید احمد خمینی همواره در انتقال پیام های امام صداقت داشته و امام نیز همواره ایشان را امین خود می دانسته اند.

همسر امام خمینی در بیان خاطرات خود درباره اعتماد امام خمینی به مرحوم حاج احمد آقا می گوید: امام به گونه ای بود [که] تا به کسی اعتماد کامل از هر نظر نداشتند، مسؤلیتی به او نمی دادند و یا در مسائل مختلف مشورت نمی کردند.

در مسائل مملکتی و مشورت ها و برخی امور به احمدآقا نمایندگی داده بودند و به نظرات او احترام می گذاشتند، و با دقت به حرف هایش گوش می دادند.

من بارها در طول جنگ یا مسائل مملکتی، شاهد گفت وگوهایشان بودم.

آقا اصلا به او اعتماد کامل و او را قبول داشتند.

[4] حبیب الله عسگر اولادی نیز که در پاریس همراه امام بوده با نقل خاطره ای، درباره اعتماد امام به سید احمد خمینی می گوید: وقتی در پاریس خدمت امام رسیدم، در آن جا حضرت امام بیانی که در مورد حاج احمد آقا کردند برای من بسیار مهم بود.

با این که آن موقع ایشان در سن جوانی بودند و با مرحوم شهید مصطفی خمینی فاصله سنی زیادی داشتند امام فرمودند: همان طور که قبلا درباره مصطفی با شما صحبت کردم به همان صورت در مورد احمد نگاه کنید.

هرچه را خواستید بدون کم و زیاد به من برسد به احمد برسانید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی که حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد روزی با اعضای جمعیت مؤتلفه اسلامی خدمت امام بودیم، به ایشان عرض شد که ما براساس وظیفه به حزب ملحق شده ایم اما می خواهیم به عنوان مجموعه مؤتلفه اسلامی هم با شما رابطه داشته باشیم.

امام در جواب فرمودند: "از حالا به بعد سعی کنید جلساتی با احمد داشته باشید.

" [5] عسگر اولادی با اشاره به تهمت های معاندین به حاج احمد خمینی در سال های 1363 و 67 می گوید: در شرایط بحرانی سال 63 و 67، یک بار خدمت حضرت امام رسیدم و عرض کردم: ما نمی خواهیم به طور حضوری برای شما زحمت ایجاد کنیم.

وقتی می خواهیم مطالبی را به طور شفاهی به شما برسانیم چگونه کنیم که تکلیف از ما ساقط شود؟ امام در جواب فرمودند: "اگر می خواهید پیامی شفاهی به من برسانید به احمد بگویید؛ چون او هم حرف شما را خوب می فهمد و هم مطالب را خوب و سالم می رساند.

هر حرفی را به احمد زدید، بدانید که به من گفته اید.

اگر نامه داشتید و خواستید همان روز به من برسد فقط به احمد بدهید.

" [6] محسن رفیقدوست نیز در بیان خاطرات خود در مورد اعتماد کامل امام خمینی به حاج احمد خمینی می گوید: یادمان است در سال های 64 و 63 به دستور حضرت امام، هر ماه جلساتی داشتیم و عده ای از دوستان هییت های مؤتلفه در حضور حاج احمد آقا تشکیل جلسه می دادیم.

امام فرموده بودند شما هرچه را به احمد بگویید، او بدون کم و زیاد به من می گوید.

[7] رفیقدوست درخاطره ای دیگر نیز بیان می کند: من در جلسه ای که با تعدادی از دوستان در خدمت امام حاضر بودیم از خود امام شنیدم که به ما فرمودند احمد هرگز به من دروغ نخواهد گفت.

[8] حجت الاسلام ری شهری نیز در خاطرات خود در مورد امانت داری و صداقت حاج احمد آقا در انتقال پیام های امام خمینی به مسؤلان می گوید: در رابطه با منصف بودن ایشان باید عرض کنم که به تناسب کاری که داشتیم و مراجعاتی که بود چندین بار برخوردهای تندی بین ما و ایشان پیش می آمد ولی باید عرض کنم که در این موارد ایشان از مدارا و انصاف خارج نشد.

یک نمونه اش سال 62 بود که بنده مسؤل دادگاه های ارتش بودم؛ پرونده ای مطرح بود.

متهم به دادسرا اعزام شد.

وقتی که دادستان مشغول رسیدگی به پرونده شد، یکی از اعضای شورای عالی قضایی تماس گرفت و پرونده را خواست.

من احساس کردم دخالتی در کار پرونده شده است.

تماس گرفتم و با عصبانیت سؤال کردم که چرا پرونده را می خواهید؟ گفتند که حاج احمد آقا زنگ زدند که ما پرونده را بخواهیم.

من خیلی تند شدم، احساس کردم که در این پرونده کسی می خواهد دخالت کند.

فردای آن روز امام مرا خواستند.

من خدمتشان رسیدم.

حاج احمد آقا هم بود.

تا نشستم حاج احمد آقا مطلبی را که امام در خصوص پرونده به ایشان گفته بودند، نقل کردند و خدمت امام عرض کردند: شما به من فرمودید که من به شورای عالی قضایی این طور بگویم؟ امام فرمودند: بله من همین مطلب را گفتم.

مقصودشان این بود که اقدامی که من انجام دادم از طرف خودم نبوده، نظر امام بوده است و من هم نظر امام را به شورای عالی قضایی منعکس کردم.

[9] مرضیه حدیدچی (دباغ) نیز با بیان خاطره ای از امانت داری حاج احمد آقا می گوید: برادر مسعود رجوی با نام سعید، آن زمان با ساواک همکاری داشت و در فرانسه به سر می برد.

او تلفنگرامی از طرف مسعود رجوی برای حضرت امام زد که ما به امام بدهیم.

بنده به حاج احمد آقا عرض کردم این ها که وضعشان در زندان روشن شده و ماهیت و ایدئولوژی شان مشخص است، خوب است امام را ناراحت نکنیم.

قدری برافروخته شدند و گفتند: ما امانتدار و رابط هستیم و این امام است که باید تصمیم بگیرد.

[10] آیت الله توسلی نیز ضمن اشاره به تهمت های برخی افراد مبنی بر دخالت احمد آقا در انتقال امور به امام خمینی می گوید: این قضیه به گوش امام رسید، بسیار مکدر شدند و فرمودند: افرادی که این حرف ها را می زنند و این نسبت ها را به احمد می دهند باید استغفار کنند.

[11] هر چند بعد از رحلت امام خمینی باز هم برخی گروه ها کوشیدند با طرح مسائل کهنه، چهره سید احمد خمینی را تخریب کرده و از این طریق "تحریف امام" را کلید بزنند، اما آنچه تاریخ از رابطه امام خمینی و سید احمد ثبت کرده است خط بطلانی بر این قبیل توطئه ها است.

پی نوشت ها: 1- صحیفه امام ج 17 ص 91 2- صحیفه امام، ج 17 ص 92 3- صحیفه امام جلد 19.

ص 107 4- امین مردم و امام، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، چاپ و نشر عروج، چاپ دوم 1388، ص 54 5- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، نشر عروج، چاپ اول، 1374، ص 388 6- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 389 7- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 309.

یادگار سپیده(مجموعه خاطرات)، غلام علی رجایی.

انتشارات هاد، 1374، ص 24 8- یادگار سپیده(مجموعه خاطرات)، ص 25 9- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 334 10- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 236 11- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 223.

یادگار سپیده.

ص 28 منبع: پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کلید واژه ها: امام - خمینی - امام خمینی - پیروزی انقلاب اسلامی - انقلاب اسلامی - انتقال - پیام - اسلامی - مشاور - تاریخ - تاریخی - مصطفی - شهادت - فرزند - چهره - مبارزه - نخستین - همیشه - ایران - رفتار - تخریب - سیاسی - احساس - وظیفه - مردم - مقدس - هایی

آخرین اخبار سرویس:
علی غفارزاده، حمزه علی بهرامی بررسی حل تعارض آیات تجسم اعمال

آقای محمد پورکاوه دهکردی ، دکتر سیاوش صلواتیان فرایند و سازوکار پروژه نفوذ بر مبنای دیدگاه مقام معظم رهبری

حسین عظیمی, نبی اله شاکرمی, فاطمه اونق بررسی اثر سبک زندگی اسلامی بر نگرش شغلی کارکنان

بازیگر زن مشهور، عروس شد/عکس

صدیقه جوان، مرتضی شهبازی نیا، غمامی مجید فن آوری اطلاعات و ارتباطات و عدالت قضایی

خانم سمیه قریب بلوک ، دکتر سید مرتضی هزاوه ای درآمدی بر روش شناسی فهم اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)

دکتر بهرام اخوان کاظمی تبیین نظری رهبری امام خمینی(ره)، از زاویه نقد نظریه رهبری کاریزماتیک

- 29 خرداد

دکتر مرتضی اشرافی تبیین الگوی شبکه سازی در انقلاب های مخملی با تأکید بر فتنه سال 1388 در ایران

عبدالحسین نیسی, عادل آذر, عباس مقبل باعرض, ولی الله نقی پور فر طراحی الگوی چند سطحی عقلانیت در سازمان با رویکرد اسلامی

علی مدبّر نقد شبهه «تأکید بر خشونت خانگی در آیه 34 سوره نساء»

التهاب اقتصادی در کشور به دلیل عقده گشایی برخی گروه ها

چین مقررات رسانه ای مبارزه با تروریسم را منتشر کرد

بازگشت به خویشتن، بازگشت به اسلام است

استایل خیلی متفاوت "نیوشا ضیغمی" /عکس

نمایندگانی که در یک ماه گذشته دیر به مجلس+ جدول

اوقات شرعی بیست و نهم خرداد شیراز

مهران رضایی, سیدمهدی امامی جمعه, محمد بیدهندی ارائه نظریه وزن کشی ساحات انسانی در تحلیل الگوی تصمیم گیری بر مبنای آرای فلاسفه متعالیه

تصاویر بیش از حد لاکچری خانم سوپراستار

آبشاری زیبا در آمل/ عکس

دکتر محمدعلی میرعلی مبارزه با حاکمیت طاغوت در اندیشه و رفتار سیاسی امام خمینی (ره)

دکتر سید اصغر جعفری راهبردهای امت اسلامی برای مقابله با نظام سلطه از دیدگاه امام خمینی (ره)

چه کسانی جلوی همایش آسیب های اجتماعی را گرفتند؟

بوسه "نوید محمدزاده" بر صورت "هوتن شکیبا" + عکس

سیّد حسین شفیعی دارابی اثبات بطن قرآن در پرتو آیه «ما فَرَّطْنا فِی الْکِتابِ مِنْ شَیْ ءٍ»

محرم عباسی, حسین خنیفر, مائده السادات واعظ موسوی, میثم صمیمی بررسی تأثیر مدیریت منابع انسانی اسلامی بر عدالت سازمانی، رضایت شغلی و ترک خدمت کارکنان

آنهایی که طرح «نکاشت» را مطرح می کنند باید از جریان انقلاب حذف شوند

هیات مدیره جدید کنفدراسیون صنعت ایران

خوارزمی و تمام مشکلات یک دانش آموز برای رسیدن به جایزه/ سازمان ها به طرح من می گویند طرح بچه مدرسه ای!

اگر می دانستید چرا خداوند به غم و اندوه مبتلایتان می کند!

آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه های نقدی و غیرنقدی تصویب شد

واردات «خاک برای خواب گربه» با دلار دولتی!

محمدجواد اسکندرلو بررسی مصداق انحصاری السابقون الاوّلون در آیه 100 سوره توبه

سربازی که دستور حاج قاسم سلیمانی را اطاعت نکرد!

بال هواپیمای بازیکنان تیم ملی عربستان دچار آتش سوزی شد+ عکس

سعید مسعودی پور, بهروز قاسمی طراحی چارچوب تبلیغات اجتماعی برای جلب کمکهای مردمی مبتنی بر الگوی دینی

شجاعت اصغر و ابراهیم و دستمال سرخ ها به ما روحیه می داد

عکس خانوادگی خانم بازیگر در کنار همسر کارگردانش

مهدی مقیمی بررسی تاثیر کیفیت زندگی بر جرم سرقت

دکتر حسین راغفر، دکتر اسماعیل صفرزاده، فهیمه علی اکبری سلامی اندازه گیری شاخص نابرابری چند بعدی در مناطق شهری ایران 1392-1368

دکتر علی شیرخانی ، آقای هادی ترکی تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر حوثی های یمن

فرزانه احمدیان یزدی، دکتر مسعود همایونی فر، دکتر محمدحسین مهدوی عادلی، دکتر محمدعلی فلاحی،دکتر سید محمد حسینی انباشت سرمایه های ملموس و ناملموس در ایران با تأکید بر نقش رانت منابع طبیعی

متن چند پیامک تهدیدآمیز به نمایندگان

آشفتگی الگوی بارش در ایران

صیادی تورانلو, سپیده ثقفی پیامدهای اخلاق کار اسلامی

تیپ پر زرق و برق «کتایون ریاحی» در یک مراسم/عکس

روح الله محمدعلی نژادعمران، حسام امامی دانالو مقایسه تطبیقی دیدگاه حرالّی اندلسی و علامه طباطبایی در تفسیر هبوط حضرت آدم

ابعاد حادثه ایرانشهر دقیقاً بررسی و به مردم گزارش شود

محسن احمدآخوندی واکاوی مفهوم تبیین و گونه های مختلف آن در آیه 44 سوره نحل

بزرگداشت آیت الله شب زنده دارجهرمی در جهرم برگزار می شود

ایرج بابایی، اسماعیل کشاورز صفی یی مفهوم خطا و نقش آن در ساختار طبقه بندی مسئولیت مدنی

دکتر محمدعلی خورسندیان، فرهاد محمدی بصیر الزام به اجرای عین تعهدات قراردادی در حقوق ایران در مقایسه با اسناد نوین حقوق خصوصی

نمایی نزدیک از چشم گربه

دکتر محمد شورمیج تأثیر انقلاب اسلامی بر مناسبات عربستان با ایران در دهه نخست نظام جمهوری اسلامی

ست های پیشنهادی با دامن های بلند

مدل شومیز ساده

کانال اطلاع رسانی برای شهدای خراسان جنوبی ایجاد شود

راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

مجید معارف، شادی نفیسی، زهرا مقیمی شأن تعلیمی روایات تفسیری از دیدگاه علامه طباطبایی و اصول تفسیری

شورای امنیت بر راه حل سیاسی بحران یمن تاکید کرد

انتقاد به مدیریت شهری در راستای بهبود وضعیت است

ورود مدعی العموم به مسائل خدمات شهری در راستای حفظ حقوق عامه

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی ایران بدون شاه، یک ایران خوب خواهد شد/ رایج ترین پرسش خبرنگاران از آیت الله چه بود؟

سیف از دو نماینده مجلس شکایت کرد

العالم / معاون ستاد ارتش امارات در ساحل غربی یمن به هلاکت رسید

تصویری ناب و دیده نشده از وادی السلام نجف

حریم فراموش شده

طرح «حقوق و مزایای مدیران» در دستور کار مجلس

کمیسیون اصل 90 مجلس چه وظایفی دارد؟

احمد آقایی زاده ترابی تحلیل سیر اندیشه مفسّران در تفسیر «وَ عَلَّمَ آدَمَ الأَسْماءَ کُلَّها»

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

تجمع دانشجویان در اعتراض به احکام سنگین

درخواست 100 میلیاردی مدیرعامل سروش!

پشت پرده ائتلاف مقتدی صدر با رقیب سرسختش/ آیا العبادی، مقتدی صدر و هادی العامری را دور می زند؟

دکتر مسلم آقایی طوق نگاه تطبیقی به صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال مقررات

مادر خبرنگار شهید سوری: راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

با جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی موافق نبودم/تضمین می دهم که پول کارگران به تامین اجتماعی بازگردد

محمد نصیری، محسن اسماعیلی پذیرش قول امین در فقه امامیه و آیین دادرسی مدنی

حکم استفاده از تافت و مواد نگه دارنده مو برای وضو

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

لست بدترین طیارت جنگی امریکایی

مجری معروف و محبوب تلویزیون در گذر زمان/عکس

خیابان فرشته در قُرق بچه پولدارها/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ عطش حقارت 100 نفره +تصاویر

چهارمین تیم عربی که امشب طعم شکست چشید

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

عضو جدید شورای اسلامی رشت تحلیف شد

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

تکرار اعتراض و تجمع فرهنگیان بازنشسته 96

جزییات برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر

راننده "بن لادن" گرفتار شد

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می کنم تغییر بدهم؟

انتقال فرهنگ ایثار راه موفقیت کشور در همه عرصه هاست

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان

مهمترین نکات قبل از ازدواج

عثمان محمدپرست+ زندگینامه

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

اگر خفه ام کنند سازش نخواهم کرد

پاسخ به شائبه ها پیرامون تلگرام طلایی

امانتداری حجت الاسلام سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام

امانتداری حجت الاسلام سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام