مطالب مرتبط:
شواهدی از امانتداری مرحوم سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام(ره)
مستنداتی از امانت داری سید احمد خمینی در انتقال پیام های امام
حجت الاسلام نیکزاد در گفت وگو با فارس مطرح کرد ارائه اسکان رایگان به اعضای گروه ها و تشکل های دانشجویی زائر امام رضا(ع)
حجت الاسلام صفایی: افتخارم این است که در 34 سال با حکم دو امام در عقیدتی سیاسی کار کردم
پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پی درگذشت حضرت آیت الله شاه آبادی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 18:302018-03-14سياسي

امانتداری حجت الاسلام سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام


حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی، چه در دوران نهضت اسلامی و چه بعد از پیروزی انقلاب، همواره به عنوان مشاور و یار امام خمینی فعالیت می کرد و امام نیز اعتماد کامل به وی داشتند.

- حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی، فرزند بزرگوار امام، چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همیشه به عنوان مشاور و یار امام خمینی فعالیت می کرد و در دوران تبعید امام نیز در کنار برادرش سیدمصطفی، مطمئن ترین کانال ارتباط انقلابیون با امام بود و علاوه بر انتقال اعلامیه های ایشان به نیروهای انقلابی، پیغام های خاص و محرمانه امام را نیز به اشخاص مهم منتقل می کرد.

با اوج گیری نهضت امام خمینی و شهادت حاج آقا مصطفی نقش سید احمد آقا در پیشبرد اهداف مبارزه دو چندان شد.

حضور وی در کنار امام به عنوان مشاور ایشان، نقش مهمی در به ثمر رسیدن نهضت اسلامی داشت.

چنان که از شواهد تاریخی برمی آید، امام خمینی نیز به حاج احمد آقا اعتماد کامل داشتند.

اما با این وجود، از همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی عده ای درصدد تخریب چهره وی برآمدند.

آن ها با شبهه افکنی در این زمینه که حاج احمد آقا در انتقال پیام های امام نظر خود را بیان می کند، سعی کردند چهره وی را ابتدا نزد مردم و سپس نزد امام مخدوش کنند.

اما با استناد به شواهد تاریخی و نیز گواهی امام خمینی و دیگران می توان پی برد که مرحوم حاج احمد آقا در انتقال پیام ها و انعکاس نظرات امام خمینی همواره امین بوده اند.

گواهی امام به صداقت سیداحمد خمینی در انتقال پیام ها با اوج گیری این تهمت ها و احتمال این که بعد از رحلت امام، عده ای از روی غرض از این طریق بتوانند بعضی از مهم ترین پیام های امام را با انتساب به احمد خمینی به چالش بکشانند، ایشان علی رغم میل باطنیشان که فرموده بودند "هیچ گاه علاقه ای ندارم از نزدیکانم دفاع کنم"، آن تهمت ها را ناروا دانسته و در پیامی به تاریخ 23 آبان 1361 فرمودند: اکنون در حیات من گفتگوها و زمزمه هایی به گوش می خورد.

لهذا من احساس وظیفه شرعیه نمودم برای رفع ظلم و تهمت، نظر خود را نزد ملت عزیز اظهار کنم که از قِبَل من در این خصوص تقصیری نباشد.

یکی از آنان که بیش از همه احتمال انتقامجویی از من درباره او می روداحمد خمینی فرزند اینجانب است.

اینجانب در پیشگاه مقدس حق شهادت می دهم که از اول انقلاب تاکنون و از پیش از انقلاب در زمانی که وارد این نحو مسائل سیاسی شده است از او رفتار یا گفتاری که بر خلاف مسیر انقلاب اسلامی ایران باشد ندیده ام.

[1] امام خمینی در ادامه پیام خود به امانت داری احمد خمینی در انتقال پیام ها شهادت داده و فرمودند: در تمام مراحل از انقلاب پشتیبانی نموده و در مرحله پیروزی شکوهمند انقلاب مُعین و کمک کار من بوده و هست و کاری که برخلاف نظر من است انجام نمی دهد و در امور مربوطه، چه در اعلامیه ها یا ارشادها بدون مراجعه به من تصرف و دخالتی نمی کند؛ حتی در الفاظ اعلامیه ها بدون مراجعه دخالت نمی کند و اگر در امری نظری دارد تذکر می دهد که تذکراتش نیز صادقانه [است] و برخلاف مسیر انقلاب و مصلحت نیست و من اگر تذکراتش را نپذیرفتم تخلف از قول من نمی کند و من نیز اگر حرفش را صحیح دیدم قبول می کنم و امیدوارم حرف صحیح را از همه کس قبول کنم.

[2] چنانچه از فرمایشات امام خمینی برمی آید، هدف ایشان از طرح این مسائل، بیش از آنکه دفاع از مرحوم احمد خمینی باشد، مقابله با " تحریف" است.

زیرا با توجه به فعالیت های عناصر فرصت طلب، محتمل بود که این جریان ها تمام فرمایشات امام را که توسط حجت الاسلام احمد خمینی نقل می شود رد کنند.

لذا امام با هوشیاری و آینده نگری به خنثی سازی این توطئه ها پرداختند.

بیشتر بخوانید: شهادت امام به امانت داری حاج احمدآقا در سال 63 با وجود تاکید امام خمینی بر امانتداری و صداقت حاج احمدآقا، باز هم برخی گروه ها فعالیت علیه فرزند بزرگوار امام را ادامه دادند.

از این رو مرحوم سید احمد خمینی در سال 1363 نامه ای به امام نوشته و این مسائل را با ایشان مطرح کردند.

در بخشی از این نامه آمده بود: از آنجا که همیشه واسطه بین حضرتعالی و مسئولین و غیرمسئولین در امور سیاسی، اینجانب می باشد و از آنجا که گاهی دستورات حضرتعالی با خطوط فکری بعضی از دست اندرکاران و یا گروه ها و افراد عادی برخورد جدی دارد، تحلیل ها و تفسیرها شروع می گردد و بعضی ها اینگونه تشکیک می کنند که مثلاً خبر واحد است و یا معلوم نیست و از این قبیل.

آیا چه قبل و چه بعد از انقلاب حتی کلمه ای بر آنچه فرموده بودید اضافه و یا کم کرده ام؟ و یا نعوذ بالله مطلبی را به حضرتعالی به دروغ نسبت داده ام؟ و یا خدای نخواسته عمدی بر خلاف رضای حضرتعالی کاری انجام داده ام؟.

امام خمینی نیز در 3 آذر 1363 در پاسخ این نامه بار دیگر به صداقت و امانت داری حاج احمد خمینی شهادت داده و فرمودند: من شهادت می دهم که احمد فرزند اینجانب از موقعی که در مسائل روز وارد شده است و تماس با کارهای اینجانب داشته است تا حال تحریر این کلمات از او خلاف دستورات اینجانب مشاهده نکرده ام و در اعلامیه ها و امثال آنها تصرفی بدون رضای من نکرده است و چیزی بر خلاف گفته های من به من نسبت نداده است و بالجمله خلافی از او مشاهده نکردم.

[3] شواهدی از اعتماد امام به حاج احمدآقا بسیاری از نزدیکان امام خمینی نیز شهادت می دهند که سید احمد خمینی همواره در انتقال پیام های امام صداقت داشته و امام نیز همواره ایشان را امین خود می دانسته اند.

همسر امام خمینی در بیان خاطرات خود درباره اعتماد امام خمینی به مرحوم حاج احمد آقا می گوید: امام به گونه ای بود [که] تا به کسی اعتماد کامل از هر نظر نداشتند، مسؤلیتی به او نمی دادند و یا در مسائل مختلف مشورت نمی کردند.

در مسائل مملکتی و مشورت ها و برخی امور به احمدآقا نمایندگی داده بودند و به نظرات او احترام می گذاشتند، و با دقت به حرف هایش گوش می دادند.

من بارها در طول جنگ یا مسائل مملکتی، شاهد گفت وگوهایشان بودم.

آقا اصلا به او اعتماد کامل و او را قبول داشتند.

[4] حبیب الله عسگر اولادی نیز که در پاریس همراه امام بوده با نقل خاطره ای، درباره اعتماد امام به سید احمد خمینی می گوید: وقتی در پاریس خدمت امام رسیدم، در آن جا حضرت امام بیانی که در مورد حاج احمد آقا کردند برای من بسیار مهم بود.

با این که آن موقع ایشان در سن جوانی بودند و با مرحوم شهید مصطفی خمینی فاصله سنی زیادی داشتند امام فرمودند: همان طور که قبلا درباره مصطفی با شما صحبت کردم به همان صورت در مورد احمد نگاه کنید.

هرچه را خواستید بدون کم و زیاد به من برسد به احمد برسانید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی که حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد روزی با اعضای جمعیت مؤتلفه اسلامی خدمت امام بودیم، به ایشان عرض شد که ما براساس وظیفه به حزب ملحق شده ایم اما می خواهیم به عنوان مجموعه مؤتلفه اسلامی هم با شما رابطه داشته باشیم.

امام در جواب فرمودند: "از حالا به بعد سعی کنید جلساتی با احمد داشته باشید.

" [5] عسگر اولادی با اشاره به تهمت های معاندین به حاج احمد خمینی در سال های 1363 و 67 می گوید: در شرایط بحرانی سال 63 و 67، یک بار خدمت حضرت امام رسیدم و عرض کردم: ما نمی خواهیم به طور حضوری برای شما زحمت ایجاد کنیم.

وقتی می خواهیم مطالبی را به طور شفاهی به شما برسانیم چگونه کنیم که تکلیف از ما ساقط شود؟ امام در جواب فرمودند: "اگر می خواهید پیامی شفاهی به من برسانید به احمد بگویید؛ چون او هم حرف شما را خوب می فهمد و هم مطالب را خوب و سالم می رساند.

هر حرفی را به احمد زدید، بدانید که به من گفته اید.

اگر نامه داشتید و خواستید همان روز به من برسد فقط به احمد بدهید.

" [6] محسن رفیقدوست نیز در بیان خاطرات خود در مورد اعتماد کامل امام خمینی به حاج احمد خمینی می گوید: یادمان است در سال های 64 و 63 به دستور حضرت امام، هر ماه جلساتی داشتیم و عده ای از دوستان هییت های مؤتلفه در حضور حاج احمد آقا تشکیل جلسه می دادیم.

امام فرموده بودند شما هرچه را به احمد بگویید، او بدون کم و زیاد به من می گوید.

[7] رفیقدوست درخاطره ای دیگر نیز بیان می کند: من در جلسه ای که با تعدادی از دوستان در خدمت امام حاضر بودیم از خود امام شنیدم که به ما فرمودند احمد هرگز به من دروغ نخواهد گفت.

[8] حجت الاسلام ری شهری نیز در خاطرات خود در مورد امانت داری و صداقت حاج احمد آقا در انتقال پیام های امام خمینی به مسؤلان می گوید: در رابطه با منصف بودن ایشان باید عرض کنم که به تناسب کاری که داشتیم و مراجعاتی که بود چندین بار برخوردهای تندی بین ما و ایشان پیش می آمد ولی باید عرض کنم که در این موارد ایشان از مدارا و انصاف خارج نشد.

یک نمونه اش سال 62 بود که بنده مسؤل دادگاه های ارتش بودم؛ پرونده ای مطرح بود.

متهم به دادسرا اعزام شد.

وقتی که دادستان مشغول رسیدگی به پرونده شد، یکی از اعضای شورای عالی قضایی تماس گرفت و پرونده را خواست.

من احساس کردم دخالتی در کار پرونده شده است.

تماس گرفتم و با عصبانیت سؤال کردم که چرا پرونده را می خواهید؟ گفتند که حاج احمد آقا زنگ زدند که ما پرونده را بخواهیم.

من خیلی تند شدم، احساس کردم که در این پرونده کسی می خواهد دخالت کند.

فردای آن روز امام مرا خواستند.

من خدمتشان رسیدم.

حاج احمد آقا هم بود.

تا نشستم حاج احمد آقا مطلبی را که امام در خصوص پرونده به ایشان گفته بودند، نقل کردند و خدمت امام عرض کردند: شما به من فرمودید که من به شورای عالی قضایی این طور بگویم؟ امام فرمودند: بله من همین مطلب را گفتم.

مقصودشان این بود که اقدامی که من انجام دادم از طرف خودم نبوده، نظر امام بوده است و من هم نظر امام را به شورای عالی قضایی منعکس کردم.

[9] مرضیه حدیدچی (دباغ) نیز با بیان خاطره ای از امانت داری حاج احمد آقا می گوید: برادر مسعود رجوی با نام سعید، آن زمان با ساواک همکاری داشت و در فرانسه به سر می برد.

او تلفنگرامی از طرف مسعود رجوی برای حضرت امام زد که ما به امام بدهیم.

بنده به حاج احمد آقا عرض کردم این ها که وضعشان در زندان روشن شده و ماهیت و ایدئولوژی شان مشخص است، خوب است امام را ناراحت نکنیم.

قدری برافروخته شدند و گفتند: ما امانتدار و رابط هستیم و این امام است که باید تصمیم بگیرد.

[10] آیت الله توسلی نیز ضمن اشاره به تهمت های برخی افراد مبنی بر دخالت احمد آقا در انتقال امور به امام خمینی می گوید: این قضیه به گوش امام رسید، بسیار مکدر شدند و فرمودند: افرادی که این حرف ها را می زنند و این نسبت ها را به احمد می دهند باید استغفار کنند.

[11] هر چند بعد از رحلت امام خمینی باز هم برخی گروه ها کوشیدند با طرح مسائل کهنه، چهره سید احمد خمینی را تخریب کرده و از این طریق "تحریف امام" را کلید بزنند، اما آنچه تاریخ از رابطه امام خمینی و سید احمد ثبت کرده است خط بطلانی بر این قبیل توطئه ها است.

پی نوشت ها: 1- صحیفه امام ج 17 ص 91 2- صحیفه امام، ج 17 ص 92 3- صحیفه امام جلد 19.

ص 107 4- امین مردم و امام، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، چاپ و نشر عروج، چاپ دوم 1388، ص 54 5- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، نشر عروج، چاپ اول، 1374، ص 388 6- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 389 7- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 309.

یادگار سپیده(مجموعه خاطرات)، غلام علی رجایی.

انتشارات هاد، 1374، ص 24 8- یادگار سپیده(مجموعه خاطرات)، ص 25 9- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 334 10- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 236 11- گنجینه دل (مجموعه خاطرات یاران در وصف یادگار امام)، ص 223.

یادگار سپیده.

ص 28 منبع: پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کلید واژه ها: امام - خمینی - امام خمینی - پیروزی انقلاب اسلامی - انقلاب اسلامی - انتقال - پیام - اسلامی - مشاور - تاریخ - تاریخی - مصطفی - شهادت - فرزند - چهره - مبارزه - نخستین - همیشه - ایران - رفتار - تخریب - سیاسی - احساس - وظیفه - مردم - مقدس - هایی

آخرین اخبار سرویس:
علیرضا پیروزمند انقلابی گری، هویت ساز حوزه و روحانیت

جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی ترامپ اعلام شد

دکتر همایون مافی; رضا رضایی مقدم آثار سوگند نفی علم در فقه و حقوق ایران

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی

محمدمهدی قوچانی خراسانی، داود حسین پور حاکمیت شبکه ای در نهادهای پژوهشی امنیت سایبری

علی بگدلی، احسان علی اکبری بابوکانی بررسی فقهی و حقوقی ورود دولت به حریم خصوصی

دوران جوانی برای تفریح کم نگذاشتم/ برای تعطیلات لحظه شماری می کنم

محمد حسن جوادی ، سیدمهدی قریشی ، بهزاد بالازاده اعاده حیثیت در حقوق، فقه و اخلاق اسلامی

چگونه در هنگام ورشکستگی سرپا بمانیم؟

مصر حکم بازداشت رهبر یک حزب مخالف را تمدید کرد

عبدالوهاب فراتی اقتدار مدنی روحانیت و چالش‏های نوین آن

ایران و پیمایش در مسیر اقتدار

محسن یگانه به بیمارستان رامسر منقل شد!

رضاعلی کرمی واکاوی ادله فقهی شیعه درباره شرطیت بلوغ در صحت معاملات

چه کسانی در تولید ثروت نقش دارند؟ 3 قشر اثرگذار در حمایت از کالای ایرانی

فرج اله رهنورد، سعید نجفی توانی، علی یزدی زاده بررسی نقش چابکی سازمانی و هم ترازی راهبردی در روابط میان حاکمیت فناوری اطلاعات و تفکر راهبردی با عملکرد سازمانی

دعوت ظریف برای پیوستن به چالش بی زباله

سیف اله احدی; محمد تقی فخلعی; محمد حسن حائری بازپژوهی ادله جواز تصرفات زوجه در مهر پیش از استقرار

طرح مصلحین برای اولین بار در محاکم خانواده شیراز اجرا می شود/ ایجاد 58 مرکز مشاوره پیش از طلاق در سطح استان

هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی را ندارد

به هیچ وجه تا زمان پیدا شدن قبر مطهر حضرت زهرا (س) برای من سنگ قبری تهیه نکنید

منصور میر احمدی، محمدهادی احمدی حکومت داری در اندیشه سیاسی سعید نورسی و تأثیر آن بر اسلام گرایی معاصر ترکیه

مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

بهسازی شعار سال از سوی رهبری انقلاب و فرصت های عظیم پیش رو پیشنهادهای عملیاتی جهت حمایت از کالای ایرانی

حامد مصطفوی فرد; سیدکاظم طباطبایی پور; غلامرضا رییسیان چگونگی مواجهه شیخ طوسی با گفتمان مفید و مرتضی در مسئله حجیت خبر واحد

ثمین یوسفی، مهرداد گودرزوند چگینی، علیرضا عرب پور مسعود پورکیانی تبیین رابطه عوامل فردی با مهارت سیاسی مدیران در سازمان دولتی با توجه به نقش تعدیل کننده اراده سیاسی

داشتن برنامه ریزی برای حفظ در ایام تعطیلات نوروز؛ آری یا خیر؟!

منظره ای ناب در آذربایجان شرقی/ عکس

سید کاظم سیدباقری عوامل سیاست زدگی در میان حوزویان و راه های برون رفت از آن

هدف دولت از ایجاد نظام روزنامه نگاری چیست؟

بررسی غرب آسیا در جهان پسا تک قطبی غربی، چالش های مرحله انتقالی

تلاش دولت تاجیکستان برای تغییر پوشش اسلامی زنان

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح

شادی کسنوی بررسی قاعده فقهی حرمت اکل مال به باطل از دریچه حقوق و اقتصاد

دانلود آلبوم جدید الکس بنام نیمه راه عشق

بهترین و بدترین بندگان نزد خدا کدام اند؟

محمدرضا خاتمی:ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

علی محمد فلاح زاده، سید طه موسوی میرکلایی تحلیل جرم انگاری ارتداد در مواجهه حقوق بشر اسلامی و حقوق بشر بین المللی: دیالکتیک حقوق بشر و حقوق شهروندی

مرز های سیستان و بلوچستان برای مجرمان و مزدوران مکانی ناامن است/دستگیری 20 درصد از محکومین متواری

عیادت سیدحسن خمینی از حجت الاسلام طباطبایی

«ساده زیستیِ» شهید مدافع حرم «احمد اعطایی» به روایت همسر

جهاد واجب دینی است/ دوست دارم نام فرزندم نام حضرت زینب (س) باشد

پرتاب زباله و جریمه 30 هزار تومانی!

قرآنیان آن گونه که باید در جامعه تکریم نشده اند

آرزوهایی که اگر برای میراث فرهنگی برآورده شوند

جاذبه های گردشگری ایران در آنکارا معرفی شد

اصلاح فرهنگ خرید خانواده ها، لازمه حمایت از کالای ایرانی است

با تالاب های دیدنی ایران آشنا شوید

دانلود آهنگ جدید علی سفلی بنام دیوار به دیوار

ابوالفضل علیشاهی قلعه جوقی; معصومه حمیدی بررسی تأثیر جهت نامشروع در صحت و فساد معاملات

امیررضا نریمانی، سید مهدی الوانی، وجه اله قربانی زاده، رضا واعظی شناسایی عوامل و موانع برون سازمانی دانشگاه در تجاری سازی پژوهش های علوم انسانی

صوت/ بهار دل ها

حامد حیاتی، احمد امین پور ، رامین مدنی روش شناسی استخراج و استنباط صحیح از آموزه های اسلامی برای دریافت راهبردهای طراحی بر مبنای اصول اخلاقی و ایمانی

نگران آزمایش موشکی نباشید / دیگر لازم نیست رییس جمهور کره جنوبی از خواب که بیدار می شود فورا در نشست شورای امنیت ملی شرکت کند / هر مشکلی هم باشد با خط تلفنی ارتباطی مستقیم حل و فصل می کنیم

فیلم/ حمله به سفارت ایران در لندن / مهاجمان دستگیر شدند / سفیر: این افراد از طرفداران فرقه شیرازی هستند / با قمه و چماق وارد شدند / سخنگوی وزارت خارجه: سفارت اشغال نشده بود / تماس عراقچی با سفیر انگلیس

تنها رهبر زن آفریقا ناچار به استعفا شد

عوامل مؤثر بر سود آوری پروژه های GTL

تولید پروپیلن، استراتژی آینده صنعت پتروشیمی!؟

ساخت پلیمر ترکیبی حافظه دار با کاربرد در ساخت سپر خودرو

عکس/ ظاهر نظامی شمخانی در دیدار با وزیر خارجه فرانسه

هنرمندان ایرانی در جشنواره برلین/عکس

تحریم ناشی از قوانین سطحی بد تر از تحریم جهانی ضد توسعه پتروشیمی

قلعه فلک الافلاک در ایام نوروز

فال روزانه جمعه 3 فروردین 1397

سلطان قابوس فرا رسیدن نوروز را تبریک گفت

جشن نوروز با حضور ایرانیان در آنکارا برگزار شد

محمد معتمدی ،مهمان امشب برنامه دورهمی +عکس

لیله الرغائب چیست؟ نماز لیله الرغائب را چگونه بخوانیم؟

تصاویر/ اردوی سازندگی جامعه روحانیت بلتستان پاکستان در روستای حمیدیه خوزستان

نمایش هفت شاهکار زرین هنر ایرانی از دوران باستان

نخستین پرواز به تل آویو از آسمان عربستان

تصاویر/ میزبانی دو کوهه از مسافران نوروزی

مطالعه ی تطبیقی ارکان تحقق نقض غیرمستقیم حق اختراع - بخش دوم و پایانی وضعیت حقوق ایران در خصوص نقض غیر مستقیم حق اختراع

تخریب اصلاح طلب ها، سناریویی گسترده که فعلا در مخالفت با شورا و نجفی خود را هویدا کرده است

روایتی از رزمنده نام آور لرستانی که فاتح فتح المبین شد

نمی دانیم چه کنیم

پروژه جدید تخریب اصلاح طلبان با حمله به شورای شهر و نجفی

داریوش شایگان؛ روایتگر جهان چهل تکه

جشن نوروز ایرانیان در آنکارا

(تصاویر)بندبازی روی امواج دریا ، یخ زدن موج دریا ،ستاد انتخابات در روسیه و..... در عکس های خبری روز

خواننده معروف هنگام اجرا از حال رفت+ فیلم

جدول/ بازی های حساس تیم های ملی در 48 ساعت آینده

محمدعلی خورسندیان; مجید سربازیان; سجاد برزگری پژوهشی پیرامون شرط خیار به موجب استیمار

قاسمی درگذشت داریوش شایگان را تسلیت گفت

بازدید 250 هزار زائر راهیان نور از منطقه فتح المبین

علی جهانگیری، حسین عباسپور طهرانی فرد تأثیر مدیریت استعداد بر عملکرد شغلی: با نقش میانجی تلاش کاری و رضایت شغلی

نوروز انسان را به کامروایی امیدوار می کند

اوقاف عضو ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی نیست ولی به مسافران خدمت رسانی می کند

بروزرسانی خدمات فرهنگی در خیمه های معرفت / اتخاذ برنامه های متنوع در امامزادگان و بقاع متبرکه استان تهران

450 هزار زائر میهمان بقاع متبرکه استان فارس در لحظه تحویل سال

وقتی علی دایی،بازار تونس را برای معاون وزیر باز کرد!

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت داریوش شایگان را تسلیت گفت

کار جالب امام جمعه لوشان برای نوروز +عکس

نظارت استاندار لرستان بر خدمات رسانی به مهمانان نوروزی

زندگی امیرالمومنین(ع) در کلام رهبر معظم انقلاب+عکس

برند گردشگری ارس تقویت می شود

مسیب داوری، محمد رسول آهنگران، کاظم رحمان ستایش گونه شناسی ساختارهای فقهی عدالت و ارتباط ساماندار آن با اخلاق صنفی

عکس| عیادت سیدحسن خمینی از استاد اخلاق

تصاویر/ نقاره زنی در اولین شب جمعه سال 97 در حرم حضرت معصومه(س)

ماجرای تراشیدن مو و پوشیدن شلوار کُردی شهید هادی

امانتداری حجت الاسلام سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام

امانتداری حجت الاسلام سیداحمد خمینی در انتقال پیام های امام