مطالب مرتبط:
عراقچی: اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می شویم
روایت نقوی حسینی از نشست فوق العاده کمیسیون امنیت ملی عراقچی: از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شود/ اگر آمریکا از برجام خارج شود ما هم از توافق خارج می شویم
اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می شویم
عراقچی : احتمال خروج آمریکا از برجام بسیار زیاد است
آمریکا با خروج از برجام بیش از پیش منزوی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 18:222018-03-14سياسي

عراقچی: اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می شویم


سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به تشریح جلسه فوق العاده امروز چهارشنبه (23 اسفندماه 96) کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: - به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز،سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در نشست امروز عراقچی تصریح کرد که از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شود.

سییدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به تشریح جلسه فوق العاده امروز چهارشنبه (23 اسفندماه 96) کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: این جلسه با توجه به اهمیت مناسبات جمهوری اسلامی با کشور های غربی به ویژه پس از برجام و مسائل فی مابین و اتفاقی که در لندن رخ داد، به عنوان جلسه ویژه تشکیل شد.

چالش اصلی برجام نحوه تعامل با غربی ها استنماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در این جلسه که با حضور معاونان سیاسی و اقتصادی وزارت امور خارجه عراقچی و انصاری برگزار شد، ابتدا بروجردی اشاره ای به کلیات موضوع و ضرورت و اهمیت روابط جمهوری اسلامی کرد و گفت که نگاه به شرق باید جایگاه خودش را در سیاست خارجی به نحو احسن پیدا کند.

از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شودوی همچنین با اشاره به سخنان عراقچی در این جلسه بیان داشت: امروزه دنیا جمهوری اسلامی را به عنوان یک بازیگر و کشور موثر در منطقه و عرصه بین المللی می شناسد که این موضوع مورد اعتراف همه کشور ها است همچنین از آنجایی که در حوزه بین المللی یکی از موضوعات ما برجام است، رفت و آمد های بین اروپاییان و آمریکایی ها وجود داشته و دارد و به ویژه سه کشور اروپایی حاضر در برجام هستند که تلاش آن ها این است که ترامپ و آمریکا در برجام بماند و برجام حفظ شود، ولی هنوز نتیجه بخش نبوده است.

نقوی حسینی به تشریح دلایل نتیجه بخش نبودن مذاکرات اروپایی ها با آمریکا برای اجرای برجام از قول عراقچی پرداخت و افزود: چرا که برجام می گوید یا باید این توافق اصلاح شود و یا باید همکاری قطع شود و این در حالی است که از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شود از این رو این ها در دوران مذاکرات هم تلاش کردند مذاکرات موشکی را وارد کنند، ولی برای ما خط قرمز بود و اجازه هم ندادیم.

ترامپ به دنبال دستیابی به اماکن نظامی ایران استاین نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: ایراد دوم ترامپ این است که چرا به اماکن نظامی ایران دسترسی نداریم و سومین مطالبه ترامپ این است که زمان های تعیین شده در برجام خیلی کوتاه است و هشت سال و ده سال و .

زمانی نیست چرا که ایران پس از این تاریخ ها حتی می تواند سلاح به کشور های دیگر بدهد.

وی با اشاره به بخش دیگری از سخنان عراقچی گفت: برداشت آمریکایی ها این است که ایران پس از برجام بسیار قوی تر و قدرتمندتر و حضورش در منطقه موثرتر و مقتدرتر شده و آمریکایی ها و غربی ها نمی توانند طبق برجام با ایران مقابله اساسی کنند بنابراین در حال حاضر چالش اصلی برجام و نحوه تعامل غربی ها با موضوع برجام است که چند سناریو در این خصوص داریم.

نقوی حسینی با اشاره به یکی از سناریو ها در صورت خروج آمریکا از برجام که احتمال زیادی هم دارد، عنوان کرد: عراقچی در این خصوص از دو راه صحبت به میان آورد یکی اینکه ادامه برجام بدون آمریکا یا خروج ایران از برجام و پایان بخشیدن به برجام که در این خصوص موضوع ما این است که اگر آمریکا خارج شود، ما هم از توافق خارج می شویم لذا به اروپایی ها هم گفتیم اگر نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند، ایران هم از برجام خارج خواهد شد پس کشور ها باید همیشه آمادگی اقتصاد منهای برجام را داشته باشند.

آمریکایی ها به دنبال تحدید ایران هستند حتی اگر در برجام بماننداین عضو هیأت رییسه کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم اضافه کرد: عراقچی به این نکته اشاره کرد که اگر برجام هم حفظ شود، آمریکایی ها به دنبال محدودسازی ایران بوده و تلاش می کند با ایران مقابله کند از این رو اگر با اروپایی ها هم بدون آمریکا برجام را ادامه دهیم، کار سخت خواهد بود چرا که آمریکا فشار های بیشتری می آورد.

وی افزود: اروپایی ها تلاش دارند آمریکا را با این پیشنهاد حفظ کنند که در آینده یعنی پس از هشت سال با ایران توافق جدیدی کنیم، ولی ایران این نوع اقدام را خلاف برجام می داند و در نهایت باید گفت: آمریکا در خروج از برجام جدی است و تعبیر وزیر خارجه هم در همین راستا صورت گرفته است و لااقل یکی از دلایلش این است.

نقوی حسینی همچنین ادامه داد: دوم اینکه اروپا تلاش می کند آمریکایی ها را در برجام نگاه دارد، ولی اینکه انگلیس و فرانسه و آلمان چقدر موفق شوند در آینده معلوم می شود، سوم اینکه اروپا روی لبه تیغ تیز حرکت می کند، چون اگر به سمت ترامپ حرکت کند ایران را از دست می دهد.

ضرورت تمرکز برقراری روابط اقتصادی با کشور های همسایهوی همچنین اضافه کرد: عراقچی اشاره کرد ما منافع فراوانی از برجام بردیم، اما منافع کامل نبردیم در حالی که ایران همه تعهداتش را انجام داد و متعهد به تعهدات بوده و انتظار دارد انتفاع کامل از مزایای آن ببرد همچنین بروجردی در ادامه گفت که ما در حوزه سیاست خارجی نباید به هیچ وجه فرصت سوزی کند اقدام به موقع تاثیرگذار است.

نقوی حسینی در ادامه به اظهارات انصاری معاون اقتصادی وزارت امور خارجه اشاره و اذعان کرد: تجربه تاریخی نشان می دهد که ما باید بخش اصلی فعالیت های خود را بر همسایگان خود متمرکز کنیم و کشوری که 15 همسایه دارد باید بر روی همسایگان سرمایه گذاری خیلی بیشتری داشته باشد همچنین محرومیت ها و محدودیت های اقتصادی در داخل و خارج باید در برنامه رفع موانع قرار گیرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس ادامه داد: شرایط نامتعادل برجام، کشور ها را در شرایط تردید قرار می دهد و در حوزه اقتصادی همه کشور ها اعم از غرب و شرق و همسایگان با ایران روابطی دارند و علاقه مند به همکاری با ایران مستند، ولی نگاه آن ها فعلا حداقلی است، چون به ادامه آن تردید دارند.

وی ادامه داد: انصاری یکی از مشکلات اصلی مهم در روابط اقتصادی را بانک ها دانست و گفت که بانک های بزرگ همه در سنگر هستند، چون از طرف آمریکایی ها ضربه های سنگین خورده اند لذا ما معتقدیم اولویت نخست باید همسایگان باشند و در مرحله بعدی کشور های قابل دسترس پس از همسایگان.

نظر فرانسه درباره مذاکرات موشکی با ایران با آمریکا هم جهت استنقوی حسینی در ادامه تصریح کرد: انصاری گفت: با اروپایی ها، یک تعامل دو طرفه برای همکاری متعادل وجود دارد برخی از این کشور ها خطوط اعتباری خوبی برای ایران باز کرده اند و برخی بانک های اروپایی هم در اروپای غربی و هم در اروپای شرقی در حال همکاری هستند اگرچه اروپایی ها در حداقلی روابط با ما کار می کنند، ولی همکاری مثبت ادامه دارد و فرصت های خوبی هم به وجود آمده است ضمن اینکه بی اعتمادی به تصمیمات ترامپ هم یکی از دلایل برخورد های حداقلی آنهاست.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه به بیان نظرات سایر اعضای کمیسیون در این جلسه پرداخت و اظهار داشت: کریمی قدوسی بحث مفصلی در ارتباط با برجام و رابطه آمریکا و اروپا با موضوع ارائه کرد و معتقد بود اروپایی ها در تحریم علیه ایران با آمریکا همراه هستند ولو اینکه برجام باشد یا نباشد و فرانسه در موضوع موشکی اگر از آمریکایی ها تندتر نباشد کمتر نیست و سایر کشور های اروپایی هم به ایران فشار می آورند که مشکلش را با فرانسه حل کند.

وی همچنین به سخنان حسن بیکی دیگر عضو کمیسیون اشاره و بیان داشت: وی در مورد استفاده از فرصت های موجود نکاتی را توضیح داد و نجفی خوشرودی نیز سناریو های ممکن برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی در سیاست خارجی را تبیین کرد همچنین شوشتری محوریت همسایگان در روابط را نکته قابل توجهی دانست، ولی معتقد بود سیستم خرد منطقه ای منفصل از سیستم کلان در عرصه بین الملل نیست.

کره شمالی با اتکا به قدرت موشکی وارد مذاکره با آمریکا شدنقوی حسینی همچنین به سخنان چنارانی اشاره و عنوان کرد: وی معتقد بود نیازمند تلاش زیادی هستیم تا موانع را از سر راه سیاست خارجی برداریم همچنین کواکبیان گفته بود اختلافات در عرصه بین المللی و منطقه ای به معنای قطع رابطه نیست ضمن اینکه برومندی هم در مورد نقش رابطه آمریکا با کره شمالی بر روابط ایران با غرب مباحثی را مطرح کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان به قسمت آخر سخنان عراقچی اشاره و خاطرنشان کرد: وی گفت که ما در چارچوب سیاستگذاری نظام حرکت می کنیم و در شرایط حساس، وضعیت را کارشناسانه و دقیق به مقامات عالی کشور منعکس می کنیم همچنین در ارتباط با اروپایی ها هم، گفت: وگو می کنیم و بعد به عنوان دیده بان نظام منعکس می کنیم همچنین درباره کره شمالی باید گفت که این کشور با اتکا به قدرت موشکی خود وارد مذاکرات با آمریکا شد.


کلید واژه ها: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون امنیت ملی - کمیسیون امنیت - جمهوری اسلامی - اسلامی - سیاست خارجی - عراقچی - ایران - آمریکا - اروپایی - مذاکرات - مجلس - امروز - فوق العاده - بین المللی - ورامین - جمهوری - مردم - کشور - چهارشنبه - حسینی - شورای - وزارت امور خارجه - امنیت - آمریکایی ها - اهمیت - نظامی - آمریکایی - بروجردی

آخرین اخبار سرویس:
وزیر اطلاعات: نتاید برای خدمتگزاری به مردم منت بگذاریم/ کالای ملی لایق حمایت است

نمایش هفت شاهکار زرین هنر ایرانی از دوران باستان

پوتین از همه رازهای نظامی روسیه پرده بر نداشته است

محور کرج- چالوس دوطرفه شد

تبریک رییس جمهور به مراجع عظام تقلید به مناسبت فرا رسیدن سال 1397

رییسی سرلیست اصولگرایان در انتخابات مجلس؟ | چشم طمع قالیباف و جلیلی به صندلی روحانی

دیدار نوروزی مسوولان چهارمحال و بختیاری با امام جمعه شهرکرد

روسیه اروپا را تهدید می کند

182 واحد بوم گردی میزبان مسافران نوروزی استان کرمان هستند

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی در سال 97 برپا شد

گمشده چله انقلاب/ عدالت اجتماعی در مسیر سنگلاخ

عدم انسجام در هیأت رییسه نگذاشت کمیسیون برنامه و بودجه از فرصت ها استفاده کند

لزوم برگزاری دوره های فنی وحرفه ای در برنامه آموزشی دانشجویان

عکس/ سفره هفت سین در جبهه

شاهزاده سعودی می خواست برای شکار به ایران بیاید

آتش سوزی مراتع حریم تالاب های پلدختر مهار شد

تو سال جدید تو دیگه پاچه مونو نگیر!

فیلمی از مجاهدت های سردار حاج قاسم سلیمانی

تصاویر/ انفجار در ساختمان فولاد هرمزگان

تصاویر/ آزادی دختران ربوده شده توسط بوکوحرام

مصرف کالای ایرانی عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی است

لیله الرغائب چه شبی است/در این شب چه اعمالی به جا بیاوریم؟

روایت ضرغامی از سنگکی محله شان و آقا محمود /شاطر محله، یه پا مجازی کار است، جل الخالق!

رضا خاتمی: مخالف رای دادن برادرم در دماوند بودم/عیسی کلانتری: دوران پر آبی کشور به انتها رسیده

طرح/ فتح الفتوح انقلاب ما تربیت این جوانهاست...

رکورد ویژه لوکاکو در منچستریونایتد

از فضیلت های «لیله الرغائب» محروم نمانیم/ اعمال اولین شب جمعه رجب

وزیر قطری: به ایران افتخار می کنیم

دستگاه های دولتی از خرید کالای خارجی با بودجه دولتی منع شدند

دانلود آهنگ جدید پوریا یوسفی بنام نازی

پیام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا به مناسبت آغاز سال 1397

دیدار امام جمعه قم با 3 خانواده شهید

رشد 28 درصدی ورود گردشگران به کیش از مسیر دریایی

بازدید فرمانده نزاجا از پاسگاه های ارتش در نوار مرزی کرمانشاه

وقتی دل های خدایی پیروز میدان نبرد می شوند

نابسامانی نمودار سازمانی شهرداری را نظم می دهیم

داریوش شایگان 6 فروردین تشییع می شود

یکی از افتخارات همیشه جاوید نیروی زمینی ارتش، پاسداری از مرزهای نورانی میهن اسلامی است

جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی را ندارد

کلاه تصویربرداری از مغز ابداع شد

حقایقی جالب و تاریخی درباره «اولین عیدی»

شهرداری رشت تمهیدات لازم به منظور استقبال از گردشگران نوروزی را فراهم کرده است

تاکید بر حمایت از کالای ایرانی +مصاحبه

خریداران آب سنگین ایران کدام کشور ها هستند؟

ماجرای عمود کردن 27 هزار ماشین فیات و تویوتا برای محاصره خرمشهر+ عکس

محکومین به حبس به استقبال از مسافران نوروزی و پذیرایی با شاخه گل از آن ها مکلف شدند

رییس بانک مرکزی: سال 96 توانستیم غده چرکین موسسات مالی غیرمجاز را درمان کنیم

قانون بانکداری اسلامی در سال 97 اصلاح می شود

شش نکته حیاتی که بسیاری از زوجین به آن توجه نمی کنند!

انتقام گیری از اعراب حاشیه خلیج فارس! +عکس

هاشمی طبا: ساپورت خانم ها از مینی ژوپ بدتر است!

درخواست شاهزاده سعودی برای شکار در ایران

هزینه پیامک روحانی چطور مجانی شد؟

قانون بانکداری اسلامی در سال 97 اصلاح می شود

ادای احترام جهانگیری به مقام شهیدان کرمان

روش جدید و غیر مرسوم اعدام در آمریکا

ما توانستیم علاوه بر درمان غده چرکین موسسات مالی غیرمجاز گام های موثری در اصلاح نظام بانکی برداریم

اهواز/نمایشگاه هوا-فضا سپاه در پادگان شهید حبیب الهی‎

پیشنهاد سردار منتظرالمهدی برای تاب آوری جوانان در برابر مشکلات

انتقاد سیروان خسروی از برنامه های تحویل سال تلویزیون

نوروز متفاوت در آرمرده

[سینماگیمفا]: سینما، موهبتی درگردشگری ملل

برج بلند قامت تاریخ تهران نیازمند حمایت شورا و شهرداری

«غزل مثنوی» زیبایی که مطیعی در حرم رضوی خواند

ایران با اقتدار از امنیت ملی خود و امنیت جمعی منطقه دفاع می کند

روایت ضرغامی از سنگکی محله ؛ جل الخالق از آقا محمود...!

تصاویر/ بوستان باغ ایرانی - ده ونک

بروزرسانی خدمات فرهنگی در خیمه های معرفت/ اتخاذ برنامه های متنوع در امامزادگان و بقاع متبرکه استان تهران

زمینه سازی آمریکایی ها در افغانستان برای ایجاد سرزمینی جدید برای داعش/ مزارع خشخاش افغانستان تبدیل به چاه نفت دوم آمریکایی ها شده است

نقوی حسینی مطرح کرد زمینه سازی آمریکایی ها در افغانستان برای ایجاد سرزمینی جدید برای داعش/ مزارع خشخاش افغانستان تبدیل به چاه نفت دوم آمریکایی ها شده است

روزنامه چاپ شیراز برای بیستمین سال پیاپی در تعطیلات نوروز منتشر شد

یادداشت رضا داوری اردکانی در سوگ داریوش شایگان

نشست پوتین با شورای امنیت ملی روسیه در رابطه با سیاست «تحریم آمیز و غیردوستانه» انگلیس

از پسنجر و علی لهراسبی تا سیروان خسروی و سالار عقیلی / تصاویر تهران در دوران احمدشاه قاجار / استندآپ کمدی چالش افراد سنتی با تکنولوژی / چگونه مثل یک حرفه ای سفر کنیم؟

از فضیلت های «لیله الرغائب» محروم نمانیم

هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد

سهم تحولات داخلی و خارجی در مهاجرت ایرانیان

خواهان جنگ تجاری نیستیم / اروپا آماده اقدام علیه آمریکا است

اعتصاب حمل ونقل عمومی رم را فلج کرد

کشف جنگل اسرار آمیز در کانادا

آستان قدس رضوی در حوزه حمایت از کالای ایرانی مصمم است

عراقچی: مقوله گردشگری در وزارت امورخارجه اولویت دارد

بازدید محسن رضایی ازخیریه زنده یاداحمدرضایی

روزنامه خبرجنوب برای بیستمین سال پیاپی در تعطیلات نوروز منتشر شد

جهانگیری:هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی را ندارد/ترامپ حرف های خطرناکی درباره ایران می زند

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف استان تهران: بروزرسانی خدمات فرهنگی در خیمه های معرفت/ اتخاذ برنامه های متنوع در امامزادگان و بقاع متبرکه استان تهران

«جشنواره نوروزگاه» به مدت یک هفته در استان البرز برگزار می شود

پیام نوروز ارتقای صلح و همبستگی در سطوح ملی و بین المللی است

رد برخی شایعات درباره ستاد اجرایی فرمان امام

مسکن استیجاری راهکار حل مشکل مسکن ایران

شکوه بهار را در باغ شاهزاده ماهان

محدوده شهر تاریخی توس باید بازنگری شود

نایب رییس کمیسیون بودجه مجلس خبر داد: تلفیق طرح مجلس و لایحه دولت برای ساماندهی سهام عدالت

رد برخی شایعات درباره ستاد اجرایی فرمان امام

محدودیت ورود مهاجران افغانستانی به استخری در قم/واکنش واعظی به ریزش آرای موافق سه وزیر/حسینی: دیگر امیدی به وفاداری احمدی نژاد نیست

استقرار اورژانس در عوارضی قم-تهران امداد رسانی را تسهیل می کند

الجزایر 27هزار مهاجر غیر قانونی را به کشورهایشان بازگرداند

شاعر معروف در کنار دانشمند هسته ای+ عکس

اعمال لیله الرغائب / چرا اولین پنجشنبه ماه رجب را شب آرزوها می نامند؟!

نصرالله: مبارزه با فساد باید در راس قرار بگیرد

عراقچی: اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می شویم

عراقچی: اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می شویم