مطالب مرتبط:
ارتقای سلامت معنوی از طریق دعا
آیا افق حذف دلار از تجارت، روشن خواهد بود؟
آیا افق حذف دلار از تجارت، روشن خواهد بود؟
آیا حقوقدانان هم می توانند عضو مجلس مجلس خبرگان شوند؟
آسیب شناسی افول بنیان خانواده‏ در جامعه‏ ی کنونی؛ آیا زن امروز همان زن آرمانی اسلام است؟!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 16:022018-03-14دانش

آیا پس از «پروژه تنظیم خانواده» نوبت به «پروژه سلامت معنوی» رسیده است؟!


حوزه/ چند سالی است که موضوع سلامت معنوی توسط طیفی خاص از پزشکان پیگیری می شود.

مروری بر سیر وقایع در این سالیان، حقایق جالب و هشداردهنده ای را آشکار می کند.

- " ،در سال 1389 دکتر حسین ملک افضلی یکی از دو معمار اصلی پروژه تنظیم خانواده- متوجه وجود بعد معنوی سلامت شده و در همایش ملی سلامت خانواده می گوید: سلامت خانواده ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی دارد.

(1) به پیشنهاد دکتر مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی- اساسنامه ی این فرهنگستان در تاریخ 06/10/1390، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بازنگری قرار می گیرد و این نهاد، متولی امری با عنوان سلامت معنوی می شود.

طبق اساسنامه جدید، فرهنگستان علوم پزشکی موظف می شود که برای تقویت سلامت معنوی راهکار ارائه دهد، به رصد وضع سلامت معنوی در جامعه بپردازد و در این موضوع نظریه پردازی کند.

بر این اساس گروه علمی سلامت معنوی در فرهنگستان تاسیس شده، شروع به فعالیت می کند.

در حالی که موضوع سلامت معنوی موضوعی کاملا دینی است، دکتر مرندی در تیر ماه 1392 و در اظهارنظری عجیب می گوید: هرچه بتوانیم بر روی سلامت کار کنیم، خود پزشکان می توانند جامعه را هم از بعد سلامت و بعد معنوی آن، هدایت گر باشند! (2) در همین برهه در وزارت بهداشت نیز اداره سلامت معنوی تشکیل می شود؛ البته ذیل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس .

دفتری که هیچ ارتباطی با موضوع سلامت معنوی ندارد و از بدو تشکیل، متاثر از نفوذ عوامل سازمان ملل بوده است.

ریاست این اداره بر عهده دکتر سهیلا خزاعی است که عضو گروه سلامت معنوی فرهنگستان است، متخصص بیماریهای عفونی اطفال و فاقد تحصیلات دینی.

(3) گروه سلامت معنوی فرهنگستان پس از قریب به دو سال فعالیت تصمیم می گیرد تا نخستین همایش سلامت معنوی را برگزار کند.

مسئولین فرهنگستان علوم پزشکی، پیش از برگزاری این همایش در تاریخ 04/09/1392، دیداری با رهبر معظم انقلاب تدارک می بینند.

مقام معظم رهبری در این دیدار ضمن ابراز امیدواری از این که موضوع سلامت معنوی به نتایج مطلوب و سرانجام خوبی برسد، متذکر می شوند که: برای ما خیلی روشن نیست که کار پیگیری سلامت معنوی دنبال چیست.

ایشان سپس دو تلقی از موضوع سلامت معنوی را مطرح می کنند.

نخست این که از طریق آنچه موسوم به معنویت است، امید و روحیه ایجاد شود و نهایتا هدف که سلامت جسم است، محقق شود.

دیگر آن که مقصود نهایی از سلامت معنوی؛ سلامت روحی، معنوی، فکری و قلب انسان باشد.

مقام معظم رهبری تلقی دوم را کارویژه ی علمای دین و روحانیون عنوان می کنند که باید برای پیشبرد آن حتماً به حوزه های علمیه مراجعه کرد.

همچنین تصریح می کنند که اگر رویکرد نخست نیز مدنظر باشد و هدف، تنها رسیدن به سلامت جسم از مجرای معنویت باشد، باز باید به سراغ دین رفت.

مقام معظم رهبری در نخستین توصیه ی خود، می خواهند که گروه سلامت معنوی مشخص کند چه رویکردی را به چه هدفی دنبال خواهد کرد؟ (این توصیه در متن خبر این دیدار که توسط فرهنگستان منتشر شده، حذف شده است!) دومین توصیه ی ایشان به مسئولین فرهنگستان علوم پزشکی نیز این است که به کارهای غربی ها در زمینه های معنوی اعتماد و اعتنا نکنند؛ چرا که غربی ها از انسان و روحیات و معنویاتش چیزی نمی دانند و هرجا که پای دین به میان بیاید، با تعصب با آن مقابله می کنند.

(4) قریب به یک ماه بعد از این دیدار، جلسه ای پیرامون سلامت معنوی در فرهنگستان تشکیل می شود که در آن نمایندگان سازمان جهانی بهداشت (WHO)، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل (UNODC) و نماینده ی صندوق جمعیت سازمان ملل (UNFPA) حضور دارند.

به واقع مشخص نیست نهادهای بین المللی که تحت مدیریت و سلطه وزارت دفاع آمریکا هستند (5)، قرار بوده چه کمکی به موضوع سلامت معنوی بکنند؟ در این جلسه هیچ عالم دینی حضور ندارد.

از جمله افراد دیگری که در این جلسه حضور دارد، دکتر احمد محیط است.

(6) دکتر محیط مدیر کل پیشین دایره ی حفظ و ارتقاء بهداشت سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی و عضو گروه مذهب، معنویت و روانپزشکی (SRSP) در انجمن جهانی روانپزشکی است.

وی همچنین نویسنده بخشی به نام اسلام لیبرال در کتاب معنویت و ذهن سالم است که انتشارات دانشگاه آکسفورد در سال 2005 منتشر کرده است.

در زمستان 1393 مهمترین پژوهش حوزه سلامت معنوی، ضمن مقاله ای با عنوان طراحی پرسشنامه جامع سنجش سلامت معنوی در جامعه ایرانی منتشر می شود.

در میان تهیه کنندگان این پرسشنامه، نام هیچ فرد دین شناسی به چشم نمی خورد.

دکتر فریدون عزیزی رییس گروه سلامت معنوی- که فوق تخصص غدد دارد، یکی از تهیه کنندگان این پرسشنامه بوده است.

(7) در مرداد 1394، مدیرکل وقت دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، طی نامه ای خواهان ورود موضوع سلامت معنوی به کتب درسی و کوریکولوم آموزشی رشته پزشکی می شود.

دکتر مطلق در این نامه به هدف طراحی و اجرای نظام مراقبت سلامت معنوی کشور اشاره می کند.

(8) رییس گروه سلامت معنوی فرهنگستان در آبان ماه 1394 ضمن مصاحبه ای می گوید: سلامت معنوی به عنوان بعد چهارم سلامت مورد قبول سازمان جهانی بهداشت است و باید در نظام ارائه خدمات سلامت ما نیز گنجانده شود (9).

(دشمن طی سالیان اخیر سعی کرده که از طریق نهادهای به اصطلاح بین المللی و در حقیقت آمریکایی، طرح های خود را در نظام مراقبت های اولیه سلامت (PHC) کشور ادغام کند.

اگر این امر با موفقیت صورت گیرد، تمام شبکه بهداشت و سلامت کشور از استادان دانشگاه های علوم پزشکی گرفته تا بهورزهای مشغول خدمت در خانه های بهداشت روستاهای دورافتاده، همگی خودکار به خدمت طرح در می آیند.

شیوه ای ارزان و پرثمر که در پروژه تحدید نسل ایرانیان به خوبی امتحانش را پس داده) در اسفند ماه 1394، روزنامه وطن امروز یادداشتی را با عنوان سودای طبابت روح منتشر می کند.

در این یادداشت صریح، آمده است: "این خطر کاملا وجود دارد که طرح مبحث سلامت معنوی به مرور بدل شود به دنباله ی پروژه ی رضاخانی در تحدید حوزه های مسئولیت نهاد روحانیت، آن هم به قصد کاستن از قدرت اجتماعی و نفوذ این نهاد در بین مردم" در این یادداشت توصیه شده بود که: "حوزه های علمیه و آنان که درس دین خوانده اند، با صراحت به مسئولان فرهنگستان علوم پزشکی یادآور شوند که سلامت معنوی با هر تعریفی ارتباطی به این فرهنگستان ندارد" (10) پس از انتشار این یادداشت، گروه سلامت معنوی در فرهنگستان جلسه ای برگزار می کند تا برای نحوه مواجهه با یادداشت مزبور، تصمیم گیری شود.

تصمیم بر آن می شود که هیچ واکنشی در قبال یادداشت مذکور صورت نگیرد و با سکوت از کنار آن عبور شود.

دکتر مرندی در دی ماه 1395 می گوید: آحاد مردم، نهادها، ارگان‎ها و مجلس و.

در تامین و ارتقای سلامت معنوی مردم نقش دارند؛ همه عوامل فرهنگی و زیست محیطی و.

با سلامت معنوی مرتبط هستند، ولی پزشکان ارتباط بیشتری با این بحث دارند! (11) دکتر هاشمی وزیر بهداشت- در مرداد ماه سال جاری، در متن حکم انتصاب معاون جدید بهداشت وزارت بهداشت؛ تامین، حفظ و ارتقاء سلامت معنوی آحاد جامعه را جزء وظایف اصلی وزارت بهداشت عنوان می کند! (12) دکتر مرندی در بهمن ماه سال جاری و در پنجمین همایش ملی سلامت معنوی در قم می گوید: ما پزشکان مسئول سلامت مردم هستیم و باید به همه ابعاد سلامت، به طور صادقانه و برای رضایت خدا رسیدگی کنیم؛ از جمله سلامت معنوی که موجبات افزایش شادی، طول عمر و امید به زندگی می شود.

سلامت معنوی بعد چهارم و مهم سلامت است و علم آن نیز نزد روحانیون است.

(13) این صحبت در حالی مطرح می شود که اکنون در میان 31 نفر عضو گروه سلامت معنوی در فرهنگستان علوم پزشکی، تنها 3 عالم دینی حضور دارند و تقریبا تمام اعضای دیگر این گروه در رشته های مرتبط با سلامت جسم و بعضا سلامت روان تحصیل کرده اند.

(داروساز، جراح، دندانپزشک، بیوشیمیست و .

) یکی از 3 عالم دینی گروه سلامت معنوی، حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا مظاهری سیف رییس موسسه بهداشت معنوی- است که اخیرا (02/12/1396) از عضویت در گروه سلامت معنوی استعفا داده اند.

متن کامل نامه استعفای ایشان که حاوی نکات بسیار مهمی است در ذیل آورده شده.

جناب دکتر مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی ایران سلام علیکم؛ بدین وسیله استعفای خود را از گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی اعلام می کنم و تقاضا دارم نام حقیر را از سایت و سایر اسناد مربوط به گروه سلامت معنوی حذف بفرمایید.

زیرا سخنان شما در اختتامیه پنجمین همایش سلامت معنوی که حوزه های علمیه را غیرپاسخگو و ناکارآمد در مباحث معنویت جلوه دادید، برایم غیر قابل تصور و تصدیق بود.

در حوزه های علمیه چهار جریان معنویت پژوهی پرشور و پویا پیش می روند.

یکم، رویکرد فلسفی به معنویت در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ؛ دوم، رویکرد عرفانی به معنویت پژوهی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ؛ سوم، رویکرد روانشناسی اسلامی به مسائل معنویت در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ؛ چهارم رویکرد مستقل به مطالعات معنوی به عنوان یک دانش در طبقه بندی علوم اسلامی که همکارانم در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دنبال می کنند.

در کنار این جریان های نظری، حوزه های علمیه در عرصه عمل نیز به حل مسائل سلامت معنوی روی آورده و توفیقاتی یافته اند.

موسسات سلامت نوید نیایش ، بهداشت معنوی ، آوای ملکوت و گروه های تبلیغی فعالی نظیر گروه اکسیر که سلامت معنوی را در بیماران مبتلا به استفاده از مواد مخدر دنبال می کند و گروه سفیران محبت در بیمارستان های قم و نسیم مهر در مراکز خدمات درمانی اصفهان و گروه های دیگر در تهران و مشهد، نمونه های موفقی از اقدامات حوزویان در عرصه سلامت معنوی به معنای مورد نظر در خدمات سلامت هستند.

از سال 93 که به فرهنگستان پیوستم، کوشیدم تا آنچه را در باب معنویت در حوزه های علمیه جریان دارد، به گروه سلامت معنوی فرهنگستان منتقل کنم.

گاهی اساتید بزرگوار و نمایندگان جریان های فکری حوزه را با خود همراه کردم و از قم به تهران آوردم و گاهی با زمینه سازی برگزاری همایش سالانه سلامت معنوی در قم، اسباب آشنایی شما و صاحب نظران حوزه را فراهم کردم و در همه حال، اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در علوم دینی و بی مهری به دیدگاه های علما و حوزویان را بردبارانه و مشفقانه تحمل کردم و با خودم گفتم شاید برای اینکه پاسخ ها و اندیشه های دینی به طور سازمان دهی شده و متمرکز ارائه نمی شود، ارتباط علمی مؤثر شکل نمی گیرد.

تا اینکه سال گذشته، رییس حوزه های علمیه، جناب آیت الله اعرافی کلید حل مشکل را به دست بنده و شما داد و در جلسه ای که خدمتشان بودیم، انجمن علمی اخلاق حوزه را آوردگاه جریان های معنویت پژوهی در حوزه و پل ارتباط حوزه و فرهنگستان تعریف کردند.

گروه معنویت انجمن علمی اخلاق حوزه، حسب الامر آیت الله اعرافی در سال 95 تشکیل شد و پیش از همایش امسال با دعوت از گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی، آمادگی خود را برای ارائه مقالات و مشارکت در برگزاری همایش و استمرار نشست های مشترک تا حل مسائل فرهنگستان در باب سلامت معنوی اعلام کرد.

با کمال شگفتی شاهد بودیم که مقالات ارائه شده از همایش حذف شد، انجمن اخلاق در همایش نقشی پیدا نکرد و همایش امسال خالی از حضور حوزه در حوزه علمیه قم برگزار شد.

و باز هم مثل سالهای قبل دست نیاز خود را گشوده به سوی حوزه و گوش و هوش تان را منتظر و مشتاق شنیدن رهنمودها و رهاوردهای حوزه ای معرفی کردید، که صدایی از آن برنمی خیزد و دستی برای دست گیری تان از آستینش در نمی آید! سخنان شما که می گویید به جای معنویت غربی باید به معنویت اسلامی در موضوع سلامت معنوی روی آوریم، تحسین برانگیز است؛ اما با روگردانی از حوزه های علمیه و با کوتاه کردن دست هایی که برای یاریتان از حوزه برآمده، چطور می خواهید معنویت اسلامی را به مباحث سلامت معنوی وارد کنید؟ ناکارآمد و غیر پاسخگو نشان دادن حوزه های علمیه در مباحث مربوط به سلامت معنوی، زمینه ساز گسترش هرچه بیشتر ایده های معنوی سکولار خواهد بود.

شما با تأکید لفظی بر معنویت دینی از یک سو و بستن مسیر جریان اندیشه دینی در عرصه سلامت معنوی از سوی دیگر، عملاً راه را برای گسترش ایده ها و روش های معنوی غیردینی و توسعه لاییسم مخفی می گشایید.

از خدای متعال می خواهم که ما را تا آخر در راه خدمت به اسلام حفظ کند و عاقبت به خیر فرماید.

گرچه نامه فوق، نگارنده را از ارائه بسیاری از توضیحات بی نیاز کرده، اما باز خوب است که این نکته را یادآور شوم که، گویا همان مسیری که زمانی برای اجرای پروژه تنظیم خانواده طی شده بود، اکنون در موضوع سلامت معنوی نیز پیموده می شود؛ سوء استفاده از وجهه علمای دین و بی توجهی به نظرات و تذکرات ایشان! حسین مروتی منابع:
کلید واژه ها: سلامت - فرهنگستان علوم - خانواده - مقام معظم رهبری - شورای عالی انقلاب فرهنگی - دکتر - همایش - پروژه - رهبر معظم انقلاب - پزشکی - انقلاب فرهنگی - علوم - برگزار - پزشکان - رهبر - عالی - وزارت بهداشت - تاریخ - اداره - جامعه - دیدار - رهبری - سازمان ملل - دفتر - امید - اجتماعی - پیشنهاد - تحصیلات - نخستین - راهکار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام دانشگاه آزاد اسلامی (خبر جدید)

احتمال اعلام فراخوان جذب اعضای هیات علمی جدید در دانشگاه آزاد تا پایان تیرماه جاری

درخواست فرهاد رهبر از رسانه های دانشگاه آزاد: «شبکه دانشجویی خبرنگار» ایجاد کنید

بهره برداری از سه طرح فناوری در دانشگاه بوعلی همدان

کمبود امکانات آزمایشگاهی در رشته های مهندسی دانشگاه آزاد بجنورد/ کادر پژوهشی قوی در دانشگاه مستقر است

مدیریت دولتی به رشته های ارشد دانشگاه آزاد ارومیه اضافه شد

خط 7 مترو تهران به دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات می رسد

مالیات بر تولید کربن برای مقابله با بیابان زایی وضع شود/ افزایش روند بیابان زایی در استان های شمالی

اعلام نتایج رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور

ضعف دانشگاه بجنورد فقدان روحیه علم طلبی است/ تعداد اعضای هیئت علمی در بین رشته ها نامتوازن است

نتایج چند برابر ظرفیت دوره دکتری تخصصی با آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

بازنگری آیین نامه راه اندازی و فعالیت مراکز رشد واحدهای فناور

توسعه خط مترو به دانشگاه علوم تحقیقات نیازمند مصوبه مراجع قانونی است

محمدصادق صادقیان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف شد

کدام بیماری مرگ بار جان ایرانی ها را تهدید می کند؟

سخنگوی هیأت مدیره خانه تئاتر انتخاب شد

بازنگری در آیین نامه نحوه راه اندازی و فعالیت مراکز رشد واحدهای فناور

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در جمع معاونان پژوهش و فناوری منطقه 4 کشور؛ حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه ها نیازمند فعالیت گروهی است

رییس دانشگاه بوعلی سینا در نشست معاونان پژوهش و فناوری منطقه 4 کشور: نیازمند آسیب شناسی در حوزه پژوهش هستیم

در دیدار رییس دانشگاه تربیت مدرس و سفیر ژاپن در تهران بررسی شد؛ راهکارهای ارتقای تعاملات علمی و فناوری دو کشور ژاپن و ایران

درخواست فرهاد رهبر از رسانه های دانشگاه آزاد

شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

وزیر علوم ایران وارد پاریس شد

طی حکمی محمدصادق محمدیان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف شد

زنگ تفریح در دانشگاه شیراز به صدا درآمد

جزییات پذیرش اتباع غیرایرانی در دانشگاه آزاد

در جلسه مشترک هیأت رییسه دانشگاه فرهنگیان با هیأت امنای دانشگاه استان خوزستان حداقل 40 هکتار برای ایجاد دانشگاه جامع فرهنگیان استان خوزستان تأمین شد

اولویت دانشگاه فرهنگیان برای پیگیری مطالبات هیات علمی و نیروهای قراردادی

موفقیت محققان در بومی سازی دستگاه کشت جنین و خون

تنظیم تفاهم نامه میان مرکز هنر های نمایشی و وزارت علوم

تماشای جام جهانی از فضا! +عکس

تنظیم تفاهم نامه میان مرکز هنرهای نمایشی و وزارت علوم

نمره عالی معتبرترین نشریه آلمان به فغانی

اولین ساختمان بنیاد خیرین دانشگاه ساز در قم احداث می شود

مراسم نکوداشت روز ملی بسیج اساتید برگزار می شود

زمان تخلیه خوابگاه ها در دانشگاه شهیدبهشتی اعلام شد

جزییات اسکان فرهنگیان در تابستان 97 اعلام شد

تماشای جام جهانی از فضا! (عکس)

رییس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری کشور از دانشگاه کردستان بازدید کرد

پویایی جوانان متخصص در کنار پیشکسوتان به موفقیت منجر خواهد شد

توقف فعالیت 300 موسسه علمی کاربردی

تصویب تامین حداقل 40 هکتار برای ایجاد دانشگاه جامع فرهنگیان خوزستان

توقف فعالیت 300 موسسه علمی کاربردی/ ظرفیت دانشجوی 300 مرکز صفر شد

رسانه های دانشگاه آزاد «شبکه دانشجویی خبرنگار» راه اندازی کنند

امتحانات 1660 دانش آموز و دانشجو در زندان های تهران در حال اجراست

6 رشته در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه آزاد ارومیه اضافه شد

رسانه های دانشگاه آزاد «شبکه دانشجویی خبرنگار» راه اندازی کنند

دانشگاه زابل در بین 10 دانشگاه برتر کشور قرار گرفت

چه دروسی برای دریافت مدرک «امداد گری ارشد ورزشی» باید بخوانیم؟

نتایج رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور منتشر شد

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد

افتخاری:گودرز حبیبی حرمت ها را نگه نداشت /در استقلال رییس نداریم/تصمیمات مدیریتی را خودم خواهم گرفت

امتحانات 1660 دانش آموز و دانشجو در زندان های تهران در حال اجراست

خط 7 مترو تهران به واحد علوم و تحقیقات می رسد

امتحانات 1660 دانش آموز و دانشجو در زندان های تهران در حال اجراست

تشکیل تیم های هنری نیازمند همکاری تشکل های دانشجویی است

پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی فراخوان داد

نتایج رتبه بندی دانشگاهها وموسسات پژوهشی کشور

دانشگاه زابل دربین ده دانشگاه برتر کشور قرار گرفت

29 خرداد 97 آخرین مهلت ثبت نام آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

داوطلبان رشته تجربی بیشترین شرکت کنندگان کنکور 97

باید زیست بوم بر پایه تفکر دانشجو شکل گیرد

اعلام نتایج چند برابر ظرفیت آزمون دکتری دانشگاه آزاد

امتحانات 1660 دانش آموز و دانشجو در زندان های تهران در حال اجراست

رتبه بندیISC : «دانشگاه تهران» همچنان دارای رتبه ی یک ایران است

درخواست فرهاد رهبر از رسانه های دانشگاه آزاد: «شبکه دانشجویی خبرنگار» ایجاد کنید

فعالیت 300 موسسه علمی کاربردی متوقف شد

ظرفیت پذیرش دانشجوی ارشد در دانشگاه آزاد ثابت ماند

خط 7 متروی تهران به واحد علوم و تحقیقات می رسد

طرح برون دانشگاهی به ارزش 344 میلیون تومان اجرا می شود

زمان توزیع کارت کنکور سراسری 97 اعلام شد

اطلاعات تکمیلی درباره انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه آزاد

وضعیت نابسامان پردیس دخترانه مانع پذیرش دانشجو در این واحد دانشگاهی است

حال و هوای امتحانات پایان ترم و تب و تاب جام جهانی در دانشگاه آزاد گناباد/ کاش می شد امتحانات را به وقت دیگری موکول کرد

افتتاح مرکز نوآوری «نصیر»

شناسایی ذرات باستانی در جو زمین که متعلق به ستاره های دنباله دار هستند

نشست علمی «بازی های رایانه ای، چیستی، ضروت ها و چالش های فقهی» برگزار می شود

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد

رهایی چهار زندانی به همت نیکوکار اقلیدی

درمان بیماری ها با کمک بازی های شناختی

کشمیری خبر داد بازنگری در آیین نامه نحوه راه اندازی و فعالیت مراکز رشد واحدهای فناور

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد

آیین افتتاح مرکز نوآوری نصیر در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر

63 درصد داوطلبان آزمون سراسری در کنکور تجربی شرکت می کنند/ برگزاری آزمون 7 و 8 تیرماه

دستگاه شبیه ساز پرواز سسنا 172 طراحی و به بهره برداری رسید

دانشگاه ها باید با فروش فناوری شرکت ها به درآمدزایی برسند/ کمک مراکز نوآوری به چرخه اقتصاد کشور

استقرار 7 شرکت دانش بنیان در مرکز نوآوری دانشگاه خواجه نصیر

ابلاغ آیین نامه اجرایی بیمه شرکت های دانش بنیان در هفته جاری

4 دانشکده در پردیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تجمیع می شود/ در حق دانشکده پیراپزشکی مشهد ظلم شده است

دانشگاه ها باید با فروش فناوری شرکت ها به درآمدزایی برسند/ کمک مراکز نوآوری به چرخه اقتصادی کشور

ظرفیت پذیرش دانشجوی ارشد در دانشگاه آزاد ثابت ماند

اعلام نتایج چند برابر ظرفیت دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی

تشریح جزییات تجمیع واحد های پزشکی دانشگاه آزاد تهران/ احکام اعضای هیات علمی تا شهریور ماه صادر می شود

دانشگاه های فردوسی مشهد و کلرمونت فرانسه با هم همکاری می کنند

اعلام زمان نتایج آزمون ارشد

خط7متروبه واحدعلوم وتحقیقات می رسد

نتایج چند برابر ظرفیت دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اعلام شد

سومین همایش دوسالانه ارگونومی ایران 25 مهرماه برگزار می شود

نتایج چند برابر ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نخستین دوره تربیت مربی قرآن و کودک در جامعه الزهرا (س)

آیا پس از «پروژه تنظیم خانواده» نوبت به «پروژه سلامت معنوی» رسیده است؟!

آیا پس از «پروژه تنظیم خانواده» نوبت به «پروژه سلامت معنوی» رسیده است؟!