مطالب مرتبط:
درخواست امام جمعه رزن برای راه اندازی درمانگاه شبانه روزی
درخواست امام جمعه رزن برای راه اندازی درمانگاه شبانه روزی
راه اندازی آی فیلم 2 در آستانه نوروز
بازارچه های صنایع دستی در جوار آثار تاریخی فارس راه اندازی شد
راه اندازی مرکز خدمات فروش اس-300 در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 16:022018-03-14سياسي

کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی ها راه اندازی شد


حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین سید علی بطحایی گفت: راه اندازی و تجهیز کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیاز سنجی ها و عدم وجود مجموعه ای متمرکز توسط موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان تحت اشراف علمی استاد انصاریان راه اندازی شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه" ، معاون پژوهشی موسسه دارالعرفان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه کتابخانه های تخصصی یکی از ضرورت های حوزه تحقیق می باشد اظهارداشت: وجود چنین کتابخانه هایی راه را بر محققان و پژوهشگران آسان نموده و مانع پیدایش آثار کم مایه علمی و یا دوباره کاری در موضوعات خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین بطحایی با اشاره به ضرورت توجه ویژه به صحیفه سجادیه به عنوان زبور آل محمد (ص) و مهمترین اثر حضرت زین العابدین(ع)افزود: صحیفه سجادیه در کلام بزرگان اثری باقیمانده از علم الهی و آکنده و سرشار از عطر نبوی و ملقب به انجیل اهل بیت(ع) است و حتی بعضی از عرفا معتقدند، صحیفه سجادیه در ردیف کتب آسمانی بوده و در کنار آنها قرار می گیرد.

معاون پژوهشی موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان با اشاره به خاطره ای از آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) خاطرنشان کرد: زمانی که مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) نسخه ای از این اثر را به شیخ طنطاوی رییس دانشگاه الازهر مصر هدیه نموده اند، شیخ الازهر بعد از مطالعه صحیفه سجادیه ضمن اظهارتأسف از اینکه جامعه اسلامی با این اثر آشنا نیست، نامه ای را خطاب به ایشان نوشتند، که؛ از بدبختی ما است که تاکنون بر این اثر گرانبهای جاوید که از میراث های نبوت و اهل بیت(ع) است، دست نیافته بودیم و من هر موقع این کتاب گرانسنگ را مطالعه کردم آن را ما فوق کلام مخلوق و مادون کلام خالق یافتم.

این پژوهشگر حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های موسسه فرهنگی دارالعرفان اظهارداشت: یکی از الطاف الهی به این مجموعه راه اندازی کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) است.

وی افزود: در این کتابخانه سعی بر این است که تمام آثار مربوط به حضرت امام سجاد(ع) در قالب فیزیکی و دیجیتالی اعم از کتب چاپی، سنگی، نسخ خطی، پایان نامه ها، مقالات بدون محدودیت زبان، مذهب و تاریخ جمع آوری و ساماندهی جهت ارائه به مخاطبان شود.

استاد حوزه علمیه در ادامه با بیان اینکه تا رسیدن به نقطه مطلوب و گردآوری پایگاه جامع اطلاعاتی پیرامون شخصیت نورانی امام سجاد(ع) راه زیادی پیش رو داریم، بیان داشت: در بررسی اولیه بیش از 700 عنوان اثر چاپی و 450 پایان نامه شمارش شده که از این تعداد در حال حاضر 300 عنوان کتاب در قالب 650 جلد در کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) گردآوری شده است که از همه پژوهشگران، محققین، اندیشمندان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه تقاضا داریم هر گونه اطلاع پیرامون آثار آن حضرت را با پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی دارالعرفان به نشانی erfan.

ir و یا با شماره 02537735357 در میان گذارند.

وی به برخی از آثار ارزشمند این موسسه پیرامون شخصیت امام زین العابدین (ع) اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف و اندیشه های دانشمند فرزانه حضرت استاد انصاریان توجه و عنایت خاص به کتاب صحیفه سجادیه است که ایشان خود ترجمه و شرح جامع 15 جلدی را در خصوص این اثر ارزشمند به رشته تحریر درآورده اند همچنین موسسه مفتخر به ارائه ترجمه منظومه مناجات خمس عشر امام سجاد و ارائه دو اثر به زبان انگلیسی و ترکی می باشد از آثار استاد انصاریان می باشد حجت الاسلام بطحایی عنوان کرد: آن چه مد نظر ما می باشد تنها جمع آوری کتاب نیست بلکه با نیاز سنجی ها به بررسی ابعادی از شخصیتی امام سجاد (ع)و توجه به امر پژوهش می باشد تا دانشجویان تابلویی بزرگ از شخصیت امام سجاد(ع) داشته باشند و تحقیقات جدیدتری ازهمه ابعاد زندگی و اندیشه های امام سجاد(ع) در دست باشد.

معاون پژوهشی مؤسسه فرهنگی دارالعرفان در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: رویکرد مؤسسه دارالعرفان پرداختن به چیستی عرفان روایی و پاسخگویی به نیازهای نسل جدید است.

وی افزود: رویکرد مؤسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان و استاد انصاریان پرداختن به چیستی عرفان اهل بیت(ع) و پاسخگویی به نیازهای نسل جدید است.

حجت الاسلام بطحایی تصریح کرد: این مؤسسه دارای بخش های متعددی همچون رسانه ای و پژوهشی در حوزه معارف اهل بیت(ع) می باشد و دو رسالت مهم برعهده دارد، رسالت اول آن پاسخگویی به شبهات و دوم توجه به امور پژوهشی است.

وی افزود: البته در این بخش تنها به پاسخگویی بسنده نمی کنیم؛ بلکه با تحلیل و کمی سازی سؤالات مخاطبین، آن را به صورت آماری و تحلیلی درآورده و تعداد آن ها را در بخش شبهات وسؤالات متعدد دینی و.

دسته بندی کرده و طبق این آمار یک آینده پژوهی و آینده نگری را با رصد سؤالات مورد ارزیابی قرار داده به گونه ای که حدس و تشخیص می دهیم در آینده چه خطراتی از جانب دشمنان اسلام به مبانی اعتقادی وارد می شود لذا طبق آن فعالیت های علمی خود را سازماندهی می کنیم.

وی گفت: در حوزه پژوهشی مؤسسه دارالعرفان هفت مأموریت پژوهشی را دنبال می کند که حوزه اول عرفان اهل بیت(ع) است که حوزه ای بسیار حساس و مهم به شمار می رود.

ممکن است برخی از نسل جوان نسبت به فقه واکنش خوبی نشان ندهند، اما حقیقت دین و گرایش به عرفان و معنویت در میان نسل جدید حضور پررنگی دارد.

البته در حوزه عرفان افراط های زیادی داریم برای نمونه برخی از آثار در بیان برخی مطالب عرفانی زیاده روی و غلو کرده اند و از طرفی عده ای نیز عرفان را نفی می کنند که هر دوی آنها ناصحیح است.

بدون شک توجه به عرفان و معنویت امری قطعی است و باید حد وسط را در نظر گرفت.

حجت الاسلام بطحایی اذعان کرد: در این باب سه نوع عرفان وجود دارد یک نوع عرفان رایج وجود دارد که ابن عربی پیشگام در معرفی آن می باشد نوع دیگر عرفان شیعی است که زمینه فکری ابن عربی را دارد اما با چند روایت از اهل بیت(ع) همراه شده است و هنوز قواعد عرفان ابن عربی در آن وجود دارد.

عرفان اهل البیت(ع) در این میان عرفانی قرآنی - روایی است که از سرچشمه اهل بیت استخراج و استنباط می شود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اصل عرفان در آیات و روایات وجود دارد اما عرفانی که ما به دنبال آن هستیم عرفان روایی است.

به عبارتی آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) در آن محور قرار می گیرد یعنی نه ابن عربی را نفی نمی کنیم بلکه جدای از عرفان او، منش عرفانی روایات را استخراج و استنباط می کنیم.

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان اظهار کرد: از کلان پروژه های مؤسسه دارالعرفان پروژه های آیات العرفان ، رجال عرفان اهل بیت(ع) و چیستی اخلاق عرفانی است.

وی افزود: دومین حوزه پژوهشی احیای کتب میراث شیعه می باشد که تمرکز بر احیای کتاب های فارسی دارد.

کتاب عنصر شجاعت در 11 جلد از میرزا خلیل کمره ای از آثاری است که تحقیقات بسیار خوبی در آن انجام شده و کتاب ملکه اسلام از ایشان از جمله کتبی است که مبانی تاریخی و کلامی خطبه حضرت زهرا(س) را شرح نموده است که توسط حجت الاسلام و المسلمین صابریان تصحیح و تحقیق شده است و این اثر مورد استقبال بوده و چندین مرتبه چاپ شده است.

حجت الاسلام بطحایی یادآور شد: سومین بخش و از مأموریت های دیگر مؤسسه دارالعرفان، اهتمام به ترجمه است.

آمار مرکز چاپ و نشر قرآن کریم بیانگر اینست که بالغ بر 10 میلیون نسخه از ترجمه قرآن استاد انصاریان منتشر شده است.

ترجمه صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان، اصول کافی و کامل الزیارات با واژه هایی دقیق و درست از دیگر آثار مؤسسه دارالعرفان می باشد.

در واقع اهتمام حضرت استاد و این مجموعه انتشار روان ترین ترجمه ها از متون معتبر دینی است.

وی گفت: حوزه بعدی کار تفسیر قرآن است که شامل تفسیر ترتیبی حکیم و تفسیر موضوعی قرآن می باشد.

در سال جاری نخستین تفسیر موضوعی تحت عنوان سیمای نیکان و راه و رسم رستگاری که به معرفی ویژگی های محسنین و قلمرو فوز و فلاح می پردازد منتشر شد.

وی اظهار داشت: برای ارتقای آثار پژوهشی و خودارزیابی پژوهشی آثار علمی مجموعه، جلسات نقد برای آثار برگزار می شود که در این راستا حجت الاسلام و المسلمین شمس کتاب اسلام دین آسان را مورد نقد قرار دادند و کتاب سید الشهدا تجلی عبودیت نیز مورد نقد جناب آقای دکتر قاسم جوادی قرار گرفت.

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان تصریح کرد: هفتمین بخش نیز انتشارات می باشد که اخیراً کتابی از حجت الاسلام و المسلمین صالحی منش با نام جاهلیت منتشر شده و کتاب یتیم حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر ظهیری هم از این دست موضوعات می باشد.

وی در مورد نحوه پاسخگویی نیز بیان کرد: پاسخگویی به صورت سریع و دقیق است و افراد با مراجعه به سایت www.

erfan.

ir می توانند پاسخ سؤالات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: مخاطب محور بودن موسسه و پژوهش های انجام شده این را به ما نشان می دهد که در حوزه احکام دینی دشمنان برای آن که مردم را از اسلام جدا کنند آن را سخت جلوه می دهند و در فضای مجازی بر این تمرکز دارند؛ وقتی جوانان فکر می کنند اسلام سخت است از آن کناره می گیرند از این رو دشمنان با ادبیات فکاهی دین را برای نسل جدیدسخت جلوه می دهد.

وی گفت: حوزه بعدی کار تفسیر قرآن است که که با دو شیوه تفسیر ترتیبی و تفسیر موضوعی انجام می گیرد، یکی از ویژگی های مورد تاکید استاد انصاریان واژه محسنین و تفاوت آن با صالحین و متقین است که در کتاب سیمای نیکان به تفصیل تفسیر موضوعی محسنین ارائه شده است.

وی در مورد نحوه پاسخگویی نیز بیان کرد: پاسخگویی به صورت مستقیم و آن لاین انجام می شود و افراد با مراجعه به سایت erfan.

ir می توانند پاسخ سوالات خود را در مدت کمتر از دو روز دریافت کنند.

انتهای پیام 313/17
کلید واژه ها: کتابخانه - کتاب - موسسه - امام - علمی - پایان نامه - فرهنگی - آیت الله - خبرنگار - دانشگاه الازهر - الازهر - نامه - مطالعه - جامعه اسلامی - معاون - مرعشی - حوزه علمیه - شیخ الازهر - خبرگزاری - اطلاعاتی - سنجی - دانشگاه - سید علی - اسلامی - محققان - مقالات - تاریخ - گزارش - جامعه - میراث

آخرین اخبار سرویس:
لحظه ای از کار کردن در سپاه پشیمان نیستم و به آن فخر می کنم

مصطفی قربانی ضرورت و فواید تعیین شعارهای سالیانه

تلاش ضد انقلاب برای حذف نشانه های اسلام با طرح حجاب اجباری

مولاوردی در حق روسپی ها هم ظلم کرد/ معاونت زنان دولت روحانی ضد قرآن عمل می کند

دوطرفه بودن مشکل رابطه بانک های ایران با دنیا

مکرون شورای دفاعی برگزار کرد

دلایلی که جان بولتون نباید در منصب مشاور امنیت ملی آمریکا باشد

رونمایی از اولین خودروی تولیدی هیوندای اکسنت

دوازدهمین همایش میان ادیانی «مسلمانان برای صلح» در نیوجرسی برگزار می شود

رییس جمهور یا رییس جمهوری

ترفند عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی

کیومرث یزدان پناه، محمدرضا جلوخانی نیارکی برنامه ریزی و مدیریت مکانی شعب اخذ رأی انتخابات در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

حمایت از تولیدات داخلی موردتوجه همه جامعه قرار گیرد

گلستان نگین وحدت در خدمت به زائرین شهدا

ایجاد تنش و اضطراب در خانواده از پیامدهای منفی تجمل گرایی

معرفی امامزاده یحیی (ع) ورامین

سناریوی آمریکایی، پادویی بی بی سی - احمد جعفری چمازکتی*

سفیر ایران بر ادمه روند گسترش روابط با مجارستان تاکید کرد

تولید کالای ایرانی مورد بی مهری قرار گرفته است/ «کیفیت» و «قیمت» دو شاخص اصلی برای حمایت

کاهش ارتباط کلامی خانواده های ایرانی از2 ساعت به 20دقیقه در روز

سعید حجاریان: رییس جمهور واقعی، مقام رهبری است

عضو مجمع نمایندگان استان تهران: بانک اطلاعاتی جامعی از کودک آزاری و خشونت علیه کودکان وجود ندارد

تبعات اجتماعی طرح های انتقال آب؛ ایجاد چالش برای شهرهای مبدأ و مقصد

آمریکا یک رویه احمقانه را برابر ایران در پیش گرفته است/ باید تولیدکننده داخلی را از قاچاق کالا ایمن کنیم

رییس جمهور سابق پرو ممنوع الخروج شد

سناریوی آمریکایی، پادویی بی بی سی - احمد جعفری چمازکتی*

فرح و پسرش در حرم امام رضا +عکس

توضیح حداد عادل درباره خرید در انگلیس+تصویر

فتوای مضحک مفتیان سعودی درباره خوردن آجیل در نوروز/عکس

از حمله داعش تا سلفی با موگرینی

هفت سین ایرانی در موزه ملی کی یف به نمایش درآمد

دفاع آزاده نامداری از احسان علیخانی+عکس

جان بولتون؛ فرصتی برای به صف کردن اروپایی ها علیه ترامپ توسط ایران

روزی می آید که از همین جاده، مردم ما دسته دسته به کربلا سفر می کنند

تهران در سال 96 میزبان هیات های متعدد سیاسی بود

امشب به این چهار موزه سر بزنید

دیدار فرمانده نیروی انتظامی با مراجع معظم تقلید

عکس هایی از طبیعت ایران در نشنال جئوگرافیک به انتخاب عصر ایران

تاکید بر تلاش مسئولان برای خدمت به مردم/ ضرورت فرهنگ سازی در زمینه حجاب و عفاف

تعطیلات نوروزی متفاوت بازیکن مشهور استقلال و خانواده اش/عکس

بالاترین رکورد اعتصاب غذای خشک 23 روز است!

از واسونک رستاک و دودوک نوازی جیوان گاسپاریان تا اجرای مشترک علیرضا قربانی و کیهان کلهر / اصفهان در سال 1339

تیم های ویژه روحانی در سال 96

تزیین انواع سالاد

فرمانده ناجا: ناآرامی های دراویش در خیابان پاسداران "فتنه بزرگی" بود

حجاب الزامی است نه اجباری

ایران دشمن نیست بلکه دوست و حامی مقاومت است/ آمریکا برهم زننده استقرار کشورها است

پرداختن رسانه های حوزوی به هنر و سینما ، ارزشمند و قابل تقدیر است

درخواست عجیب یک سردار از مقام معظم رهبری

شورای شهر تهران نباید وارد بازی رقیبی شود که رای مردم ناکامش کرده است

جهانگیری: برای ارتباط با رهبر معظم انقلاب هیچ مشکلی ندارم /اتفاقا در انتخابات از همه ملایم تر بودم /مردم ایران حرف شان را در انتخابات گفتند /مسائل اقتصادی ایران راهکار سیاسی دارد

ادامه شکایت زنان از آزار جنسی ترامپ!

گشتی در تلاقی کوهستان و دریا

سیدمحمدسعید سجادی مراسم وداع با پیکر پاسدار شهید محمد امرایی

نوروز، موعد متحول ساختن خویشتن خویش است

اعتصاب غذای بقایی و هشدار دکتر احمدی نژاد

بهترین سوغات الهی در ماه رجب

طرح آرامش بهاری با برنامه های متنوع در حال برگزاری است

کلمات پنهان شده در تصویر را بیابید (4)

انتشار کتاب ملک سلطانی و نگین سلیمانی

سه ویژگی عید نوروز در کلام امام صادق(ع)

آثار کم فروشی و خیانت

نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار آیت الله العظمی صادقی تهرانی تولید و عرضه شد+ دانلود

نظام بانکی چگونه می تواند از کالای ایرانی حمایت کند

جاری شدن خطبه عقد جوانان در مسجد مقدس جمکران

راهکار امام سجاد(ع) برای محبوبیت در خانواده

خانم بازیگر: هیچ وقت پُست سیاسی منتشر نمی کنم

واکنش شدید لاله افتخاری به عملکرد معاونت زنان دولت روحانی

قضات گلستانی بیش از 3 هزار و 200 رای جایگزین زندان صادر کرده اند

حمایت از تولید ملی، لازمه ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی است

شرایط احتساب دوران خدمت در سوابق پرداخت حق بیمه

در باب داریوش شایگان؛ روشنفکری معنوی در ساحت فرهنگ ایرانی

صلح وسازش 2 تیره طایفه بامری درشهرستان دلگان

جهاد "عباد"

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ رفراندوم رهبری یا قانون اساسی!؟/ ناگفته های جلسه انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر انقلاب

کمیته مرکزی انتخابات روسیه، «ولادیمیر پوتین» را رسما رییس جمهور این کشور اعلام کرد

من مرتباً از زندان ها بازدید می کردم، مشکل دمپایی گزارش نشده بود/امثال امیرانتظام اجازه ملاقات با خانواده هم داشتند

برای مردم درد آور است، ما ریشه داعش را کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم / اگر مسئولان توجه نکنند این شعار هم به همان بلای اقتصاد مقاومتی دچار می شود

بعضی ها واقعاً روسفید خدا را ملاقات می کنند که احمد کاظمی و این برادران حتماً از این قبیل بودند

روابط ایران و چین، پویا در سیاست سودآور در اقتصاد

آیا اندازه متفاوت بیضه ها عادی است؟

تهران در سال 96 میزبان هیات های متعدد سیاسی بود

روابط ایران و چین، پویا در سیاست سودآور در اقتصاد

اگر سیستم داده ها به هم وصل شود دیگر لازم نیست دنبال کسی بگردیم که دکل را گم کرده است

تولید داخلی عامل محرک برای تحقق رشد هشت درصدی در کشور است

حمایت از کالای ایرانی یک هدف گیری عالمانه است

تعصب در مصرف کالای داخلی ضرورتی برای اصلاح اقتصاد کشور

رسوایی کمبریج آنالیتیکا به تشکیل 4 پرونده قضایی علیه فیسبوک منجر شده است

حمایت از کالای ایرانی باید تکمیل کننده اقتصاد مقاومتی باشد

حمایت از کالای ایرانی را به فرزندان مان بیاموزیم

استفاده از کالای ایرانی سد بزرگی در راه قاچاق کالا است

از سوغاتی های فوق العاده ماه رجب بهره مند شوید

چگونه در ساخت موشک توانمندیم اما تولیدات ساده نه؟!

برگزاری آیین سنتی شنبه گردش و مردم در آغوش طبیعت بهاری

شناورهای سپاه چطور از پس ناوهای آمریکایی در خلیج فارس بر می‎آیند؟

رفع مشکل کارگران با حمایت از کالای ایرانی

خرید کالای ایرانی دفاع از امنیت اقتصادی کشور است

حرکت چرخه اقتصاد با تحقق شعار سال

مشکل ما در حمایت از کالای ایرانی، کیفیت محصول است

گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی ها راه اندازی شد

کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی ها راه اندازی شد