مطالب مرتبط:
درخواست امام جمعه رزن برای راه اندازی درمانگاه شبانه روزی
درخواست امام جمعه رزن برای راه اندازی درمانگاه شبانه روزی
راه اندازی آی فیلم 2 در آستانه نوروز
بازارچه های صنایع دستی در جوار آثار تاریخی فارس راه اندازی شد
راه اندازی مرکز خدمات فروش اس-300 در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 16:022018-03-14سياسي

کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی ها راه اندازی شد


حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین سید علی بطحایی گفت: راه اندازی و تجهیز کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیاز سنجی ها و عدم وجود مجموعه ای متمرکز توسط موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان تحت اشراف علمی استاد انصاریان راه اندازی شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه" ، معاون پژوهشی موسسه دارالعرفان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه کتابخانه های تخصصی یکی از ضرورت های حوزه تحقیق می باشد اظهارداشت: وجود چنین کتابخانه هایی راه را بر محققان و پژوهشگران آسان نموده و مانع پیدایش آثار کم مایه علمی و یا دوباره کاری در موضوعات خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین بطحایی با اشاره به ضرورت توجه ویژه به صحیفه سجادیه به عنوان زبور آل محمد (ص) و مهمترین اثر حضرت زین العابدین(ع)افزود: صحیفه سجادیه در کلام بزرگان اثری باقیمانده از علم الهی و آکنده و سرشار از عطر نبوی و ملقب به انجیل اهل بیت(ع) است و حتی بعضی از عرفا معتقدند، صحیفه سجادیه در ردیف کتب آسمانی بوده و در کنار آنها قرار می گیرد.

معاون پژوهشی موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان با اشاره به خاطره ای از آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) خاطرنشان کرد: زمانی که مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) نسخه ای از این اثر را به شیخ طنطاوی رییس دانشگاه الازهر مصر هدیه نموده اند، شیخ الازهر بعد از مطالعه صحیفه سجادیه ضمن اظهارتأسف از اینکه جامعه اسلامی با این اثر آشنا نیست، نامه ای را خطاب به ایشان نوشتند، که؛ از بدبختی ما است که تاکنون بر این اثر گرانبهای جاوید که از میراث های نبوت و اهل بیت(ع) است، دست نیافته بودیم و من هر موقع این کتاب گرانسنگ را مطالعه کردم آن را ما فوق کلام مخلوق و مادون کلام خالق یافتم.

این پژوهشگر حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های موسسه فرهنگی دارالعرفان اظهارداشت: یکی از الطاف الهی به این مجموعه راه اندازی کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) است.

وی افزود: در این کتابخانه سعی بر این است که تمام آثار مربوط به حضرت امام سجاد(ع) در قالب فیزیکی و دیجیتالی اعم از کتب چاپی، سنگی، نسخ خطی، پایان نامه ها، مقالات بدون محدودیت زبان، مذهب و تاریخ جمع آوری و ساماندهی جهت ارائه به مخاطبان شود.

استاد حوزه علمیه در ادامه با بیان اینکه تا رسیدن به نقطه مطلوب و گردآوری پایگاه جامع اطلاعاتی پیرامون شخصیت نورانی امام سجاد(ع) راه زیادی پیش رو داریم، بیان داشت: در بررسی اولیه بیش از 700 عنوان اثر چاپی و 450 پایان نامه شمارش شده که از این تعداد در حال حاضر 300 عنوان کتاب در قالب 650 جلد در کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) گردآوری شده است که از همه پژوهشگران، محققین، اندیشمندان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه تقاضا داریم هر گونه اطلاع پیرامون آثار آن حضرت را با پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی دارالعرفان به نشانی erfan.

ir و یا با شماره 02537735357 در میان گذارند.

وی به برخی از آثار ارزشمند این موسسه پیرامون شخصیت امام زین العابدین (ع) اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف و اندیشه های دانشمند فرزانه حضرت استاد انصاریان توجه و عنایت خاص به کتاب صحیفه سجادیه است که ایشان خود ترجمه و شرح جامع 15 جلدی را در خصوص این اثر ارزشمند به رشته تحریر درآورده اند همچنین موسسه مفتخر به ارائه ترجمه منظومه مناجات خمس عشر امام سجاد و ارائه دو اثر به زبان انگلیسی و ترکی می باشد از آثار استاد انصاریان می باشد حجت الاسلام بطحایی عنوان کرد: آن چه مد نظر ما می باشد تنها جمع آوری کتاب نیست بلکه با نیاز سنجی ها به بررسی ابعادی از شخصیتی امام سجاد (ع)و توجه به امر پژوهش می باشد تا دانشجویان تابلویی بزرگ از شخصیت امام سجاد(ع) داشته باشند و تحقیقات جدیدتری ازهمه ابعاد زندگی و اندیشه های امام سجاد(ع) در دست باشد.

معاون پژوهشی مؤسسه فرهنگی دارالعرفان در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: رویکرد مؤسسه دارالعرفان پرداختن به چیستی عرفان روایی و پاسخگویی به نیازهای نسل جدید است.

وی افزود: رویکرد مؤسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان و استاد انصاریان پرداختن به چیستی عرفان اهل بیت(ع) و پاسخگویی به نیازهای نسل جدید است.

حجت الاسلام بطحایی تصریح کرد: این مؤسسه دارای بخش های متعددی همچون رسانه ای و پژوهشی در حوزه معارف اهل بیت(ع) می باشد و دو رسالت مهم برعهده دارد، رسالت اول آن پاسخگویی به شبهات و دوم توجه به امور پژوهشی است.

وی افزود: البته در این بخش تنها به پاسخگویی بسنده نمی کنیم؛ بلکه با تحلیل و کمی سازی سؤالات مخاطبین، آن را به صورت آماری و تحلیلی درآورده و تعداد آن ها را در بخش شبهات وسؤالات متعدد دینی و.

دسته بندی کرده و طبق این آمار یک آینده پژوهی و آینده نگری را با رصد سؤالات مورد ارزیابی قرار داده به گونه ای که حدس و تشخیص می دهیم در آینده چه خطراتی از جانب دشمنان اسلام به مبانی اعتقادی وارد می شود لذا طبق آن فعالیت های علمی خود را سازماندهی می کنیم.

وی گفت: در حوزه پژوهشی مؤسسه دارالعرفان هفت مأموریت پژوهشی را دنبال می کند که حوزه اول عرفان اهل بیت(ع) است که حوزه ای بسیار حساس و مهم به شمار می رود.

ممکن است برخی از نسل جوان نسبت به فقه واکنش خوبی نشان ندهند، اما حقیقت دین و گرایش به عرفان و معنویت در میان نسل جدید حضور پررنگی دارد.

البته در حوزه عرفان افراط های زیادی داریم برای نمونه برخی از آثار در بیان برخی مطالب عرفانی زیاده روی و غلو کرده اند و از طرفی عده ای نیز عرفان را نفی می کنند که هر دوی آنها ناصحیح است.

بدون شک توجه به عرفان و معنویت امری قطعی است و باید حد وسط را در نظر گرفت.

حجت الاسلام بطحایی اذعان کرد: در این باب سه نوع عرفان وجود دارد یک نوع عرفان رایج وجود دارد که ابن عربی پیشگام در معرفی آن می باشد نوع دیگر عرفان شیعی است که زمینه فکری ابن عربی را دارد اما با چند روایت از اهل بیت(ع) همراه شده است و هنوز قواعد عرفان ابن عربی در آن وجود دارد.

عرفان اهل البیت(ع) در این میان عرفانی قرآنی - روایی است که از سرچشمه اهل بیت استخراج و استنباط می شود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اصل عرفان در آیات و روایات وجود دارد اما عرفانی که ما به دنبال آن هستیم عرفان روایی است.

به عبارتی آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) در آن محور قرار می گیرد یعنی نه ابن عربی را نفی نمی کنیم بلکه جدای از عرفان او، منش عرفانی روایات را استخراج و استنباط می کنیم.

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان اظهار کرد: از کلان پروژه های مؤسسه دارالعرفان پروژه های آیات العرفان ، رجال عرفان اهل بیت(ع) و چیستی اخلاق عرفانی است.

وی افزود: دومین حوزه پژوهشی احیای کتب میراث شیعه می باشد که تمرکز بر احیای کتاب های فارسی دارد.

کتاب عنصر شجاعت در 11 جلد از میرزا خلیل کمره ای از آثاری است که تحقیقات بسیار خوبی در آن انجام شده و کتاب ملکه اسلام از ایشان از جمله کتبی است که مبانی تاریخی و کلامی خطبه حضرت زهرا(س) را شرح نموده است که توسط حجت الاسلام و المسلمین صابریان تصحیح و تحقیق شده است و این اثر مورد استقبال بوده و چندین مرتبه چاپ شده است.

حجت الاسلام بطحایی یادآور شد: سومین بخش و از مأموریت های دیگر مؤسسه دارالعرفان، اهتمام به ترجمه است.

آمار مرکز چاپ و نشر قرآن کریم بیانگر اینست که بالغ بر 10 میلیون نسخه از ترجمه قرآن استاد انصاریان منتشر شده است.

ترجمه صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان، اصول کافی و کامل الزیارات با واژه هایی دقیق و درست از دیگر آثار مؤسسه دارالعرفان می باشد.

در واقع اهتمام حضرت استاد و این مجموعه انتشار روان ترین ترجمه ها از متون معتبر دینی است.

وی گفت: حوزه بعدی کار تفسیر قرآن است که شامل تفسیر ترتیبی حکیم و تفسیر موضوعی قرآن می باشد.

در سال جاری نخستین تفسیر موضوعی تحت عنوان سیمای نیکان و راه و رسم رستگاری که به معرفی ویژگی های محسنین و قلمرو فوز و فلاح می پردازد منتشر شد.

وی اظهار داشت: برای ارتقای آثار پژوهشی و خودارزیابی پژوهشی آثار علمی مجموعه، جلسات نقد برای آثار برگزار می شود که در این راستا حجت الاسلام و المسلمین شمس کتاب اسلام دین آسان را مورد نقد قرار دادند و کتاب سید الشهدا تجلی عبودیت نیز مورد نقد جناب آقای دکتر قاسم جوادی قرار گرفت.

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان تصریح کرد: هفتمین بخش نیز انتشارات می باشد که اخیراً کتابی از حجت الاسلام و المسلمین صالحی منش با نام جاهلیت منتشر شده و کتاب یتیم حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر ظهیری هم از این دست موضوعات می باشد.

وی در مورد نحوه پاسخگویی نیز بیان کرد: پاسخگویی به صورت سریع و دقیق است و افراد با مراجعه به سایت www.

erfan.

ir می توانند پاسخ سؤالات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: مخاطب محور بودن موسسه و پژوهش های انجام شده این را به ما نشان می دهد که در حوزه احکام دینی دشمنان برای آن که مردم را از اسلام جدا کنند آن را سخت جلوه می دهند و در فضای مجازی بر این تمرکز دارند؛ وقتی جوانان فکر می کنند اسلام سخت است از آن کناره می گیرند از این رو دشمنان با ادبیات فکاهی دین را برای نسل جدیدسخت جلوه می دهد.

وی گفت: حوزه بعدی کار تفسیر قرآن است که که با دو شیوه تفسیر ترتیبی و تفسیر موضوعی انجام می گیرد، یکی از ویژگی های مورد تاکید استاد انصاریان واژه محسنین و تفاوت آن با صالحین و متقین است که در کتاب سیمای نیکان به تفصیل تفسیر موضوعی محسنین ارائه شده است.

وی در مورد نحوه پاسخگویی نیز بیان کرد: پاسخگویی به صورت مستقیم و آن لاین انجام می شود و افراد با مراجعه به سایت erfan.

ir می توانند پاسخ سوالات خود را در مدت کمتر از دو روز دریافت کنند.

انتهای پیام 313/17
کلید واژه ها: کتابخانه - کتاب - موسسه - امام - علمی - پایان نامه - فرهنگی - آیت الله - خبرنگار - دانشگاه الازهر - الازهر - نامه - مطالعه - جامعه اسلامی - معاون - مرعشی - حوزه علمیه - شیخ الازهر - خبرگزاری - اطلاعاتی - سنجی - دانشگاه - سید علی - اسلامی - محققان - مقالات - تاریخ - گزارش - جامعه - میراث

آخرین اخبار سرویس:
روحانی با مردم، شفاف سخن بگوید

2030 در آموزش وپرورش موضوعیت ندارد / طرح پیوند مسجد و مدرسه

استبداد دانشگاهی بزرگ ترین مانع توسعه کشور

بررسی مفهوم جهاد ابتدایی فقه شیعه اصالت را به جنگ داده یا صلح؟

مسائل مربوط به ساکنین مناطق مرزی در سطح ملی پیگیری می شود

راست ها و دروغ ها در مورد FATF

محبت حضرت مهدی(عج) چگونه در قلبمان ایجاد کنیم؟

عدم پیشرفت و توسعه و جهت گیری دانشگاه

نمایندگان با استفاده از حق تحقیق و تفحص به عاملین ارسال پیامک ها برسند

کوتاهی در اجرای سیاست های ابلاغی در حوزه خانواده

عدم کنترل زندان ها به دلیل افزایش جمعیت کیفری

چرا «مأمور بدرقه» متهم از کلانتری ها حذف می شوند؟

پلاسکوی جدید باید تا دو ماه دیگر مجوز بگیرد

عناوین روزنامه های سیاسی 2 تیر 97/ عراقچی بر بالین برجام +تصاویر

ارائه بیش از 85 میلیون خدمت ثبتی به مردم در سال گذشته

تخلف40هزارمتری دانشگاه علوم پزشکی ایران درمجاورت برج میلاد

تبعات توقف فعالیت تعاونی های سهام عدالت

دشمن شکست مفتضحانه ای در ساحل غربی خورده است

قبل از روشن شدن چراغ، هیئت را ترک می کرد

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

پیام تسلیت آیت الله هاشمی شاهرودی در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

اجرای آهنگ حنابندون توسط جناب خان + فیلم

نقش دانشگاه در ناکارآمدی نظام

زمان مجلس ترحیم مرحوم حجت الاسلام حسینی

حواس پرت کن ها

مراقبت از گزند آن کس که از انسان می ترسد

متن های زیبا و آموزنده (3)

اس ام اس زیبا در مورد خداوند (9)

کدام خمینی؟

حضور با برنامه در فضای مجازی با رویکرد آفندی و پدافندی/ ساخت 150 خانه عالم در استان بوشهر

اگر مسلمانی وصیت کند از جسدش برای تحقیقات استفاده کنند/پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای

شعر کارت عروسی جالب و متنوع

صالحی: با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

مدارک پزشکی پسر جوان را از اتهام قتل عمد نجات داد

هجوم برج سازان به شمال پایتخت/ دستور توقف ساخت مراکز تجاری صادر شد

انصارالله گفتگوبرای تحویل بندر الحدیده به سازمان ملل را تکذیب کرد

دیدار استاندار اصفهان با شورای المپیک آسیا

محمدباقر عباسی تهدیدهای نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران

عملکرد نهادهای حمایتی درارائه تسهیلات رضایت بخش است

برقراری پرواز ازمیر- تبریز و بالعکس در فرودگاه تبریز

کارتونیست ها به حمایت از کالای ایرانی می پردازند

دانلود آهنگ جدید گروه بوم زاد بنام اشارت

دانلود آهنگ جدید راوش بنام دلخوری

دانلود آهنگ جدید عابد آوا بنام یار

قاضی عسکر: حج را از روابط سیاسی جدا کرده ایم

ترور عالم سرشناس دینی در هرات

8 دستور برای خوشبختی در زندگی زناشویی

اشتباهات نامزدهای صفرکیلومتر

دیده بانی کنید اما با تعادل

ترامپ مساله ای برای انتخابات آتی کنگره آمریکا

اعدام مجازات عاملان تعرض شیطانی به دختر دانشجو

«آزادی بیان» از نظر مخالفان دولت چیست؟

اولین شلیک کاخ سفید به پیمان صلح با کره شمالی/ بازتاب تمدید تحریم پیونگ یانگ توسط ترامپ

یکی از پیوست های خروج آمریکا از برجام

دانلود آهنگ جدید حسین محمدیان بنام بمون باهام

دانلود آهنگ جدید محمدرضا عزیزی بنام قدم زدنامون

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز اول تیر

مسابقات کشتی نونهالان کشور در لرستان برگزار می شود

طرح های عمرانی استان تهران با روش BIM اجرا می شود

احداث زیرگذر جاده ای در بهشهر آغاز شد

ورود دادستانی به پروژه کمربندی جنوبی مشهد قابل قبول نیست

دانلود آهنگ جدید دانیال الهیان بنام دل دل

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

چهار هزار نشریه دانشجویی در دانشگاهها منتشر می شود

خلق ثروت ؛ مهم ترین رویکرد استانداری آذربایجان شرقی در سال جاری

آماده استفاده از ظرفیت وزارت دفاع هستیم

25 هزار تبعه افغانستان در گلستان سکونت دارند

نیشابور به فرودگاه نیاز دارد

سلاح نیروهای مسلح مسیر بصیرت را روشن می کند

تشریح برنامه های سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در میناب

فرهنگ مصرف غذای سالم محور فعالیت های جهاد کشاورزی یزد باشد

تا حد توان مراسم مرا ساده برگزار کنید

بازیکن ایرانی به پیشنهاد وسوسه انگیز شرق آسیا نه گفت

سعد حریری: به زودی دولت جدید را تشکیل می دهم

انصار الله هرگونه گفتگو برای تحویل کنترل بندر الحدیده به سازمان ملل را تکذیب کرد

مجلس نظام صیانتی را برای کشور تدوین کند فرصت حضور تندروها را در استان نمی دهیم

عینالی به یکی از مقاصد مهم گردشگری تبریز تبدیل شده است

20هزار افاغنه درکلاس نهضت سوادآموزی قم شرکت کردند

114 کلاس برای اسکان مسافران در مینودشت آماده شد

مردم آبادان خواستار حل معضل شوری آب شدند

ورود دادستان کل کشور به ماجرای واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو: مگر می شود هزاران خودروی خارجی با قیمت بالا وارد شود، شبکه ای از قاچاق نباشد؟ / با ریشه هایی که در بخش های مختلف می دوانند و پول هایی که خرج می کنند، این شبکه ها را به وجود می آورند

زمان برگزاری مجلس ترحیم مرحوم حجت الاسلام حسینی

10 سوالی که برای غلبه بر موانع باید از خود بپرسید

حمله موش های غول پیکر بر یکی از شهر های سویدن

دلایل تخلفات انتخاباتی از دیدگاه العبادی

باید مبادلات مرزی در آذربایجان غربی ساماندهی شود

50 معتاد بهبود یافته در کهگیلویه و بویراحمد شاغل شدند

ارتقای یکه صعود خراسان شمالی به شهر منتظر ادغام 3 روستاست

معاون برنامه ریزی شهرداری رشت در ده کوره چه می کند؟!

بهره برداری سریع از ساختمان کانون فرهنگی آموزش و پرورش ماسال

تخریب دولت آسیب های جدی به نظام وارد می کند

طرح توانمندسازی محلات قزوین اجرایی می شود

30 فرصت شغلی برای معتادان بهبود یافته اراک فراهم شد

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 2 تیر 97

تصاویر/ مراسم چهلم حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی در قم

معادلات پیچیده شد!

بازیکنان ایرانی استراحت خود را در رستوران سرخ مسکو گذراندند+ تصویر

جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت دولت را زمین گیر می کند

کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی ها راه اندازی شد

کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی ها راه اندازی شد