مطالب مرتبط:
امحاء بیش از 26 هزار قوطی مشروبات الکلی به ارزش 20 میلیارد ریال در جزیره قشم
پس از گذشت بیش از 600 روز صورت گرفت بازگشایی نماد وبصادر و تبخیر شدن 2 هزار و 878 میلیارد تومان ارزش بازار
800 میلیارد ریال برای بهسازی فرودگاه کرمانشاه اختصاص یافت
400 میلیارد ریال کمک بلاعوض صرف اجرای آبیاری نوین استان یزد شد
400 میلیارد ریال کمک بلاعوض صرف اجرای آبیاری نوین استان یزد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 16:012018-03-14اقتصادي

استرداد 560 میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان هرمزگان


در 11 ماه امسال مبلغی بالغ بر 560 میلیارد ریال به فعالان اقتصادی صادرکننده در هرمزگان استرداد کرده ایم که تاکنون سابقه نداشته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" از بندرعباس، در کشور ایران گرچه فرهنگ پرداخت مالیات هنوز نهادینه نشده است، اما در سال های اخیر گام های مناسبی در جهت افزایش درآمدهای مالیاتی در کشور برداشته شده است.

بدون تردید درآمدهای مالیاتی یکی از پایدارترین و مطمئن ترین منابع درآمدی دولت ها جهت نیل به اهداف اقتصادی و اجتماعی در جامعه به شمار می رود، یکی از مهم ترین محورهای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی هم تکیه مخارج دولتی بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.

در راستای تحقق درآمدهای مالیاتی و کاهش فرارهای مالیاتی و شناسایی فراریان و مجرمان مالیاتی در سال های اخیر اقدامات قانونی قابل توجهی نیز صورت گرفته است که انتظار می رود با این روند سال به سال درآمدهای مالیاتی کشور افزایش یافته و درآمد حاصل از مالیات جایگزین فروش نفت شود.

اما باز هم با تمام این تفاسیر در قانون در بخش های مختلف معافیت های مالیاتی وجود دارد که فعالان اقتصادی واجد شرایط در کشور می توانند از این معافیت های مالیاتی براساس قانون بهره مند شوند.

یکی از سیاست های مهم دولت و مجلس، حمایت از صادرات و صادرکنندگان است که در همین راستا مشوق های مختلفی هم در قوانین مختلف دیده شده است.

یکی از این مشوقات هم معافیت های مالیاتی می باشد که در قانون به آن توجه شده است و در قانون ارزش افزوده به استرداد مبالغ پرداختی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده به فعالان اقتصادی تصریح شده است.

استان هرمزگان هم که به عنوان دروازه صادرات و واردات کشور مطرح است و از مرزهای آبی استان، این صادرات و واردات صورت می پذیرد و صادرکنندگان در این منطقه کشور از معافیت های مالیاتی هم بهره مند هستند.

این معافیت ها در واقع فعالان اقتصادی و صادرکنندگان را به صادرات بیشتر تشویق می کند و صادرکنندگان می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز مالیات بر ارزش افزوده ای را که پرداخت نموده اند، استرداد نمایند.

در این زمینه و موضوعات اقتصادی مرتبط با "شاکررضا مریدی" مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان مصاحبه ای داشتیم.

شاکررضا مریدی گفت: در 11 ماه امسال مبلغی بالغ بر 560 میلیارد ریال به فعالان اقتصادی صادرکننده در هرمزگان استرداد کرده ایم که تاکنون سابقه نداشته است، البته در اسفندماه هم مبلغ بالایی به صادرکنندگان استرداد می شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد در کشور، "اقتصاد مقاومتی" را سرلوحه کار قرار داده اند که اهمیت موضوع اقتصاد را می رساند و امسال علاوه بر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال هم مبنای کار دولتمردان قرار گرفت.

مریدی خاطرنشان کرد: بایستی به این موضوع هم توجه داشت که در تولید و اشتغال، فلسفه تولید فقط مصرف داخل نیست، یکی از کارهای مهم ما تولید توام با صادرات است که عامل موفقیت در کشورهای دیگر هم تولید توام با صادرات است.

وی تاکید کرد: در بحث صادرات هم قانونگذار وقتی که بحث اقتصاد مقاومتی پیش آمد، در قانون ارزش افزوده هم که مصوب مجلس است، موارد استثنا و معافیت از مالیات برارزش افزوده را در ماده 12 به صراحت بیان کرده است.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح کرد: یکی از بخش هایی که از مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشد، صادرات است.

در قانون ارزش افزوده، صادرکنندگان سه ماه وقت دارند تا با ارائه مدارک، اعتباراتی که به عنوان مالیات برارزش افزوده را پرداخت کرده اند، به آنها استرداد شود.

وی گفت: در بحث رونق تولید و کسب و کار هم هیات دولت این زمان سه ماهه را به یک ماه کاهش داد که ظرف یک ماه صادرکنندگان به دو روش می توانند بیایند و مالیات بر ارزش افزوده شان را استرداد نمایند.

مریدی اظهار داشت: یکی از روش ها برای استرداد مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان به روش قطعی است که بایستی با توجه به اینکه مودیان بایستی براساس قانون ارزش افزوده هر سه ماه یک بار به صورت فصلی و تا 15 روز پس از ماه سوم هر فصل سال نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام نمایند که اگر صادرکنندگان هم در این موعد مقرر نسبت به تسلیم اظهارنامه هر دوره اقدام نمایند، اظهارنامه مورد بررسی قرار می گیرد و به صورت قطعی رسیدگی انجام می شود و مبلغ ارزش افزوده استرداد می شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خاطرنشان نمود: در روش دوم هم صادرات کنندگانی که می خواهند قبل از موعد تسلیم اظهارنامه شان در پایان فصل نسبت به استرداد مالیات برارزش افزوده اقدام نمایند که می توانند درخواست استرداد موقت دهند و در این صورت در چارچوب دستور العمل، 80 درصد مبلغی که پرداخت کرده اند، بدون رسیدگی و با تسلیم مدارک مرتبط با صادرات که به صادرکنندگان اطلاع رسانی شده است، عملیات استرداد صورت می گیرد و مبلغ پرداخت می شود.

وی گفت: مالیات براساس قانون از مودیان مطالبه می شود و در مواردی هم که قانونگذار جهت حمایت از تولید و اشتغال معافیت هایی را در نظر گرفته است که مطابق با قانون اقدام می کنیم که هیچ صادرکننده ای در این بخش در استان وجود ندارد که بیش از یک ماه از اقدام قانونی برای استرداد مالیات گذشته باشد و مالیات بر ارزش افزوده وی استرداد نشده باشد.

مریدی تصریح کرد: در بحث صادرات و قانون مالیات های مستقیم می گوییم هیچ مالیاتی برای مودیان وضع نمی شود مگر اینکه در اجرای قانون باشد، در بحث مالیات در چارچوب قانون مطالبه مالیات می کنم و مؤدی مالیاتی هم در چارچوب قانون بایستی حرکت کند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تاکید کرد: از سال 1390 در برنامه پنجم توسعه و براساس ماده 119 برنامه پنجم توسعه هم شرط استفاده از معافیت مالیاتی را تسلیم اظهارنامه مالیاتی ذکر کرده است، مجری قانون هستم و اگر فعال اقتصادی اظهارنامه تسلیم نمود، می تواند براساس قانون از معافیت مالیاتی استفاده کند و از این معافیت بهره مند شود ودر صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی، نمی تواند از معافیت مالیاتی استفاده کند.

وی اظهار داشت: قانون مالیات های مستقیم در 31 تیر94 اصلاح و از اول سال 95 هم لازم الاجراست و در بندت ماده 132 قانون مالیات های مستقیم هم به صراحت ذکر کرده است که شرط استفاده از معافیت مالیاتی تسلیم اظهارنامه مالیاتی است.

مریدی تاکید کرد: پس کسانی که اظهارنامه تسلیم می کنند و اسناد و مدارک ارائه می دهند، در بخش صادرات، غیرصادرات و مشاغل که معافیت پایه ای دارند که اگر اظهارنامه ارائه نمایند، وظیفه داریم که به وی معافیت بدهیم، در بخش صادرات اگر فعال اقتصادی و صادرکننده اظهارنامه ارائه ننماید، نمی تواند از معافیت استفاده نماید.

مدیرکل امور مالیاتی استان افزود: قانون مالیات های مستقیم حاصل و دسترنج تلاش های نمایندگان کل کشور در مجلس با استفاده از نکته نظرات بخش خصوصی و نخبگان است، در قانون مالیات های مستقیم تسهیلات و تشویقات زیادی وجود دارد، در ماده 132 قانون مالیات های مستقیم علاوه بر صادرات، قانونگذار معافیت های دیگری هم ذکر کرده است.

وی گفت: براساس این قانون، فعالان اقتصادی که در مناطق برخوردار فعالیت اقتصادی دارند، پنج سال از پرداخت مالیاتی معاف هستند؛ کسانی که در مناطق کم برخوردار هستند، هفت سال از پرداخت مالیات معاف هستند، همچنین اگر فعالیت اقتصادی در منطقه ویژه برخوردار باشد، هفت سال و اگر در منطقه ویژه کم برخوردار باشد سیزده سال از معافیت مالیاتی بهره مند خواهند شد.

مریدی خاطرنشان کرد: وقتی که فعال اقتصادی در این مدت فعالیت اقتصادی در چنین مناطقی از معافیت مالیاتی استفاده نماید، تقویت می شود، در بحث صادرات در بخش ارزش افزوده هم که این مبالغی که اخذ شده است، استرداد خواهد شد و صادرکننده می تواند با این نقدینگی که استرداد شده است، فعالیت اقتصادی خود را تقویت نماید.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تاکید نمود: در واقع هدف قانونگذار هم تشویق فعالان اقتصادی برای صادرات است تا فقط مصرف کننده تولیدات نباشیم و فعالان اقتصادی برای صادرات محصولات شان هم برنامه ریزی نمایند.

اگر اینگونه باشد که کشوری مصرفی خواهیم بود و در حال حاضر می توانیم در فولاد، آهن، آلومینیوم و.

که در جهان حرفی برای گفتن داریم را می توان با مشوقات و معافیت های مالیاتی صادرات بیشتری نمود که شرکت های دولتی و خصوصی صادرکننده می توانند از این معافیت استفاده نمایند.

انتهای پیام/چ http://fna.

ir/a4i86y
کلید واژه ها: مالیات - مالیات بر ارزش افزوده - اقتصادی - اقتصاد - ارزش افزوده - هرمزگان - درآمد - معافیت - قانون - صادرات - کشور - میلیارد - رهبر معظم انقلاب - اقتصاد مقاومتی - پرداخت مالیات - واردات - دولت - مبلغ - افزایش - مبلغی - استان - کاهش - خبرگزاری - صورت - فروش نفت - اجتماعی - نهادینه - وابستگی - مصاحبه - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
عزم دولت برای تشکیل 5 وزارتخانه

ایران و صربستان آماده توسعه همکاری های اقتصادی هستند

اولین نیروگاه زباله سوز مازندران بزودی افتتاح می شود

17000 تن گندم مناطق گرمسیری استان مرکزی خریداری شد

تسهیلات اشتغالزایی روستایی باید تا پایان تیرماه جذب شوند

35 هزارتن گندم از کشاورزان لرستان خریداری شد

400میلیارد ریال به دستگاه های اجرایی آبادان اختصاص یافت

سهم بالایی از مشارکت مردم با شهرداری اصفهان در حوزه مسکن است

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در مشهد گشایش یافت

تراز دریاچه ارومیه رکورد زد

زندگی 400 هزار نفر در آذربایجان غربی به مرز بستگی دارد

800 میلیارد ریال طرح عمرانی در آبادان در حال اجرا است

ایران و صربستان آماده توسعه همکاری های اقتصادی هستند

ماجرای عجیب دستگیری 4 نفر از کارکنان گمرک + جزییات

الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف 2ماه آینده/مقام سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارأی اکثریت کسبه

سرقت سردیس های مشاهیر در پارک تنیس کرج ارزش سردیس ها 3 میلیارد ریال اعلام شد

مدیران دولتی با ادبیات سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوند

برداشت سیب زمینی در باغملک آغاز شد

آغاز طرح بزرگ تفکیک از مبدا پسماندها در کرج

طرح بندر خشک اصفهان مراحل نهایی را طی می کند

260 هکتار بیابان زدایی در سبزوار اجرا شد

نان با کیفیت به مردم میناب عرضه شود

افزایش 15 درصدی قیمت گاز طبیعی

کاشت محصول گلرنگ در 40 هکتار از اراضی اهر

18هزار هنرمند صنایع دستی در گلستان فعال هستند

مشکل ساکنان معترض سهند در دست رسیدگی است

استقرار میز خدمت حضوری در استانداری با ارائه 37 خدمت به مردم استان

کرمانشاه منطقه ای مستعد برای سرمایه گذاری است

برگزاری تورگردشگری صید وصیادی در بوشهر تدوین شد

چهار طرح کشاورزی در ملایر بهره برداری شد

تاکنون هیچ واگنی از سیستم حمل و نقل مسافری خارج نشده است

جزییات روند تکمیل راه آهن حومه ای تهران- کرج

حفاظت از منابع طبیعی نیازمند فرهنگ سازی است

323 میلیون تومان فطریه در خراسان جنوبی جمع آوری شد

راهنمای خرید لباس سبز برای آقایان

پیشنهادهایی برای دکوراسیون رنگی آشپزخانه

مهار اشتغالات ذهنی

سرانه مصرف آبزیان در آذربایجان غربی پایین تر از میانگین کشوری است

تحولات جمعیتی در زنجان به طور مستمر رصد شود

95 واحد تولیدی لرستان در تملک بانک ها است

پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات به روستاهای گلستان پرداخت شد

مصوبه افزایش قیمت شیر و لبنیات هفته آینده اعلام می شود قیمت فعلی نهاده ها، کاذب است

اجرای پروژه مدیریت چرای دام در 84 هزار هکتار از مراتع شهرستان تهران

191 طرح بهداشتی درمانی در لرستان احداث می شود

اجرایی شدن طرح بازآفرینی شهری در سطح استان گیلان

1334 محله در بافت فرسوده شهری کشور بازآفرینی می شوند

80 درصد محصول گندم آزادشهر برداشت شد

ایران به بیماری اوتیسم دچار شده است

مردم برای پیشگیری از آتش سوزی در مراتع همکاری کنند

سه طرح تولیدی و خدمات کشاورزی در مراغه به بهره برداری رسید

استاندار آذربایجان شرقی: گردش مالی معادن در استان انجام شود

نام 2 نفری که 59 هزار سکه خریدند چیست؟

ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

دامپروری های فعال، تسهیلات کم بهره دریافت می کنند ارتقا رتبه تولید شیر نظرآباد با حل مشکلات تولیدکنندگان

مرزهای کرمانشاه بالاترین حجم صادرات به عراق را دارد

آب بهای ماه های خرداد و تیر برای مشترکان آبادان رایگان شد

کشاورزان برگزیده بیرجند تجلیل شدند

70 درصد ساخت وساز مدارس خراسان شمالی در مدارس قدیمی است

یکهزار میلیارد ریال معوقات بانکی گلستان وصول شد

تلفات برق مازندران امسال 2 درصد کم می شود

سپرده های سرمایه گذران گیتی پسند به تدریج بازپرداخت می شود

حضور نیمه وقت مسئولان فنی در معادن کارآیی ندارد

پتروشیمی آبادان به علت شوری آب تعطیل شد

بیانیه اجلاس 174 اوپک منتشر شد

با سیاست جدید ارزی دولت دیگر ارز آزاد در اختیار قاچاقچیان قرار نمی گیرد

کانال مدیریت آب در شالیزارهای آستارا ساخته شد

مرکز کنترل ترافیک به سامانه استعلام معاینه فنی خودرو متصل شد

54 درصد اشتغال استان البرز در بخش خدمات است فعالیت 100 هزار واحد صنفی دارای مجوز

122 میلیارد ریال کالای قاچاق در همدان کشف شد

سرمایه گذاری در سواحل لاهیجان نیازمند همکاری منابع طبیعی است

مردم دوست دارند گران بخرند

15 هزارهکتار زمین کشاورزی اردبیل به سامانه آبیاری تجهیز شد

3 هزار کارت بلیت رایگان در تهران به خبرنگاران اختصاص می یابد

6 طرح آبرسانی و عمرانی در باوی افتتاح و یا کلنگ زنی شد

6 طرح آبرسانی و عمرانی در باوی افتتاح و یا کلنگ زنی شد

چگونه لکه های عرق را از روی لباسمان پاک کنیم؟

اوپک مدل پیشنهادی ایران را پذیرفت/ سهم بازار نفت ایران محفوظ می ماند

اوپک در مسیر حفظ ثبات بازار نفت تصمیم‎گیری کرد

حس بی ثباتی در اقتصاد عامل گرایش به بازار غیر متشکل/ پیش بینی بازدهی 50 درصدی بورس تا زمستان

عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت

تابستان و تازه شدن داغ کم آبی درساوجبلاغ

توسعه مکانیزاسیون، راهکار گذر از کشاورزی سنتی به مدرن

طرح توزیع الکترونیکی نفت سفید در کردستان آغاز شد

کمپین حمایت از کالای داخلی در بخش صنعت کشور فعال است

افزایش 13 درصدی کشفیات انواع مواد مخدر در استان

راه، کلید توسعه خاتم

رشد 23درصدی جابجایی مسافر از طریق راه آهن جنوب شرق کشور

80 میلیارد ریال صرف مرمت راه های خلخال می شود

بازگشایی مرز خسروی کمک به بهبود زخم زلزله زدگان است

15 قایق به هیات بوشهر تحویل شد

فراز و فرود های مطبوعات ایران از دیروز تا امروز

پتانسیل کاهش موجودی ذخایر نفتی

میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

سردرگمی در بازار خودرو

صربستان خواستار همکاری با ایران در حوزه مسکن است

صربستان خواستار همکاری با ایران در حوزه مسکن است

بلومبرگ: کارمندان گوگل از توسعه یک ابزار امنیتی برای دولت سر باز زده اند

تعداد زبان هایی که در مهدکودک ها و دبستان های استرالیا به کودکان آموخته می شود به سیزده عدد افزایش یافت

یک کارشناس بورس در گفتگو با فارس عنوان کرد حس بی ثباتی در اقتصاد عامل گرایش به بازار غیر متشکل/ پیش بینی بازدهی 50 درصدی بورس تا زمستان

نبود سرمایه گذاری موجب افزایش مهاجرت از روستاهای نیر شد

استرداد 560 میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان هرمزگان

استرداد 560 میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان هرمزگان