مطالب مرتبط:
امحاء بیش از 26 هزار قوطی مشروبات الکلی به ارزش 20 میلیارد ریال در جزیره قشم
پس از گذشت بیش از 600 روز صورت گرفت بازگشایی نماد وبصادر و تبخیر شدن 2 هزار و 878 میلیارد تومان ارزش بازار
800 میلیارد ریال برای بهسازی فرودگاه کرمانشاه اختصاص یافت
400 میلیارد ریال کمک بلاعوض صرف اجرای آبیاری نوین استان یزد شد
400 میلیارد ریال کمک بلاعوض صرف اجرای آبیاری نوین استان یزد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 16:012018-03-14اقتصادي

استرداد 560 میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان هرمزگان


در 11 ماه امسال مبلغی بالغ بر 560 میلیارد ریال به فعالان اقتصادی صادرکننده در هرمزگان استرداد کرده ایم که تاکنون سابقه نداشته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" از بندرعباس، در کشور ایران گرچه فرهنگ پرداخت مالیات هنوز نهادینه نشده است، اما در سال های اخیر گام های مناسبی در جهت افزایش درآمدهای مالیاتی در کشور برداشته شده است.

بدون تردید درآمدهای مالیاتی یکی از پایدارترین و مطمئن ترین منابع درآمدی دولت ها جهت نیل به اهداف اقتصادی و اجتماعی در جامعه به شمار می رود، یکی از مهم ترین محورهای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی هم تکیه مخارج دولتی بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.

در راستای تحقق درآمدهای مالیاتی و کاهش فرارهای مالیاتی و شناسایی فراریان و مجرمان مالیاتی در سال های اخیر اقدامات قانونی قابل توجهی نیز صورت گرفته است که انتظار می رود با این روند سال به سال درآمدهای مالیاتی کشور افزایش یافته و درآمد حاصل از مالیات جایگزین فروش نفت شود.

اما باز هم با تمام این تفاسیر در قانون در بخش های مختلف معافیت های مالیاتی وجود دارد که فعالان اقتصادی واجد شرایط در کشور می توانند از این معافیت های مالیاتی براساس قانون بهره مند شوند.

یکی از سیاست های مهم دولت و مجلس، حمایت از صادرات و صادرکنندگان است که در همین راستا مشوق های مختلفی هم در قوانین مختلف دیده شده است.

یکی از این مشوقات هم معافیت های مالیاتی می باشد که در قانون به آن توجه شده است و در قانون ارزش افزوده به استرداد مبالغ پرداختی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده به فعالان اقتصادی تصریح شده است.

استان هرمزگان هم که به عنوان دروازه صادرات و واردات کشور مطرح است و از مرزهای آبی استان، این صادرات و واردات صورت می پذیرد و صادرکنندگان در این منطقه کشور از معافیت های مالیاتی هم بهره مند هستند.

این معافیت ها در واقع فعالان اقتصادی و صادرکنندگان را به صادرات بیشتر تشویق می کند و صادرکنندگان می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز مالیات بر ارزش افزوده ای را که پرداخت نموده اند، استرداد نمایند.

در این زمینه و موضوعات اقتصادی مرتبط با "شاکررضا مریدی" مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان مصاحبه ای داشتیم.

شاکررضا مریدی گفت: در 11 ماه امسال مبلغی بالغ بر 560 میلیارد ریال به فعالان اقتصادی صادرکننده در هرمزگان استرداد کرده ایم که تاکنون سابقه نداشته است، البته در اسفندماه هم مبلغ بالایی به صادرکنندگان استرداد می شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد در کشور، "اقتصاد مقاومتی" را سرلوحه کار قرار داده اند که اهمیت موضوع اقتصاد را می رساند و امسال علاوه بر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال هم مبنای کار دولتمردان قرار گرفت.

مریدی خاطرنشان کرد: بایستی به این موضوع هم توجه داشت که در تولید و اشتغال، فلسفه تولید فقط مصرف داخل نیست، یکی از کارهای مهم ما تولید توام با صادرات است که عامل موفقیت در کشورهای دیگر هم تولید توام با صادرات است.

وی تاکید کرد: در بحث صادرات هم قانونگذار وقتی که بحث اقتصاد مقاومتی پیش آمد، در قانون ارزش افزوده هم که مصوب مجلس است، موارد استثنا و معافیت از مالیات برارزش افزوده را در ماده 12 به صراحت بیان کرده است.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح کرد: یکی از بخش هایی که از مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشد، صادرات است.

در قانون ارزش افزوده، صادرکنندگان سه ماه وقت دارند تا با ارائه مدارک، اعتباراتی که به عنوان مالیات برارزش افزوده را پرداخت کرده اند، به آنها استرداد شود.

وی گفت: در بحث رونق تولید و کسب و کار هم هیات دولت این زمان سه ماهه را به یک ماه کاهش داد که ظرف یک ماه صادرکنندگان به دو روش می توانند بیایند و مالیات بر ارزش افزوده شان را استرداد نمایند.

مریدی اظهار داشت: یکی از روش ها برای استرداد مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان به روش قطعی است که بایستی با توجه به اینکه مودیان بایستی براساس قانون ارزش افزوده هر سه ماه یک بار به صورت فصلی و تا 15 روز پس از ماه سوم هر فصل سال نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام نمایند که اگر صادرکنندگان هم در این موعد مقرر نسبت به تسلیم اظهارنامه هر دوره اقدام نمایند، اظهارنامه مورد بررسی قرار می گیرد و به صورت قطعی رسیدگی انجام می شود و مبلغ ارزش افزوده استرداد می شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خاطرنشان نمود: در روش دوم هم صادرات کنندگانی که می خواهند قبل از موعد تسلیم اظهارنامه شان در پایان فصل نسبت به استرداد مالیات برارزش افزوده اقدام نمایند که می توانند درخواست استرداد موقت دهند و در این صورت در چارچوب دستور العمل، 80 درصد مبلغی که پرداخت کرده اند، بدون رسیدگی و با تسلیم مدارک مرتبط با صادرات که به صادرکنندگان اطلاع رسانی شده است، عملیات استرداد صورت می گیرد و مبلغ پرداخت می شود.

وی گفت: مالیات براساس قانون از مودیان مطالبه می شود و در مواردی هم که قانونگذار جهت حمایت از تولید و اشتغال معافیت هایی را در نظر گرفته است که مطابق با قانون اقدام می کنیم که هیچ صادرکننده ای در این بخش در استان وجود ندارد که بیش از یک ماه از اقدام قانونی برای استرداد مالیات گذشته باشد و مالیات بر ارزش افزوده وی استرداد نشده باشد.

مریدی تصریح کرد: در بحث صادرات و قانون مالیات های مستقیم می گوییم هیچ مالیاتی برای مودیان وضع نمی شود مگر اینکه در اجرای قانون باشد، در بحث مالیات در چارچوب قانون مطالبه مالیات می کنم و مؤدی مالیاتی هم در چارچوب قانون بایستی حرکت کند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تاکید کرد: از سال 1390 در برنامه پنجم توسعه و براساس ماده 119 برنامه پنجم توسعه هم شرط استفاده از معافیت مالیاتی را تسلیم اظهارنامه مالیاتی ذکر کرده است، مجری قانون هستم و اگر فعال اقتصادی اظهارنامه تسلیم نمود، می تواند براساس قانون از معافیت مالیاتی استفاده کند و از این معافیت بهره مند شود ودر صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی، نمی تواند از معافیت مالیاتی استفاده کند.

وی اظهار داشت: قانون مالیات های مستقیم در 31 تیر94 اصلاح و از اول سال 95 هم لازم الاجراست و در بندت ماده 132 قانون مالیات های مستقیم هم به صراحت ذکر کرده است که شرط استفاده از معافیت مالیاتی تسلیم اظهارنامه مالیاتی است.

مریدی تاکید کرد: پس کسانی که اظهارنامه تسلیم می کنند و اسناد و مدارک ارائه می دهند، در بخش صادرات، غیرصادرات و مشاغل که معافیت پایه ای دارند که اگر اظهارنامه ارائه نمایند، وظیفه داریم که به وی معافیت بدهیم، در بخش صادرات اگر فعال اقتصادی و صادرکننده اظهارنامه ارائه ننماید، نمی تواند از معافیت استفاده نماید.

مدیرکل امور مالیاتی استان افزود: قانون مالیات های مستقیم حاصل و دسترنج تلاش های نمایندگان کل کشور در مجلس با استفاده از نکته نظرات بخش خصوصی و نخبگان است، در قانون مالیات های مستقیم تسهیلات و تشویقات زیادی وجود دارد، در ماده 132 قانون مالیات های مستقیم علاوه بر صادرات، قانونگذار معافیت های دیگری هم ذکر کرده است.

وی گفت: براساس این قانون، فعالان اقتصادی که در مناطق برخوردار فعالیت اقتصادی دارند، پنج سال از پرداخت مالیاتی معاف هستند؛ کسانی که در مناطق کم برخوردار هستند، هفت سال از پرداخت مالیات معاف هستند، همچنین اگر فعالیت اقتصادی در منطقه ویژه برخوردار باشد، هفت سال و اگر در منطقه ویژه کم برخوردار باشد سیزده سال از معافیت مالیاتی بهره مند خواهند شد.

مریدی خاطرنشان کرد: وقتی که فعال اقتصادی در این مدت فعالیت اقتصادی در چنین مناطقی از معافیت مالیاتی استفاده نماید، تقویت می شود، در بحث صادرات در بخش ارزش افزوده هم که این مبالغی که اخذ شده است، استرداد خواهد شد و صادرکننده می تواند با این نقدینگی که استرداد شده است، فعالیت اقتصادی خود را تقویت نماید.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تاکید نمود: در واقع هدف قانونگذار هم تشویق فعالان اقتصادی برای صادرات است تا فقط مصرف کننده تولیدات نباشیم و فعالان اقتصادی برای صادرات محصولات شان هم برنامه ریزی نمایند.

اگر اینگونه باشد که کشوری مصرفی خواهیم بود و در حال حاضر می توانیم در فولاد، آهن، آلومینیوم و.

که در جهان حرفی برای گفتن داریم را می توان با مشوقات و معافیت های مالیاتی صادرات بیشتری نمود که شرکت های دولتی و خصوصی صادرکننده می توانند از این معافیت استفاده نمایند.

انتهای پیام/چ http://fna.

ir/a4i86y
کلید واژه ها: مالیات - مالیات بر ارزش افزوده - اقتصادی - اقتصاد - ارزش افزوده - هرمزگان - درآمد - معافیت - قانون - صادرات - کشور - میلیارد - رهبر معظم انقلاب - اقتصاد مقاومتی - پرداخت مالیات - واردات - دولت - مبلغ - افزایش - مبلغی - استان - کاهش - خبرگزاری - صورت - فروش نفت - اجتماعی - نهادینه - وابستگی - مصاحبه - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی سالانه حدود 10هزار بیمار مبتلا به سل درکشور

لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

بیش از 6 هزار مسافر نوروزی از موزه های خراسان جنوبی دیدن کردند

برنامه های زنده رادیو در سال جدید افزایش پیدا می کند

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

مهدی مریزاد خاموشی چراغ ها در رویداد «ساعت زمین»

اعصابتان را کنترل کنید

اعلام تعرفه های جدید گمرکی کالاهای وارداتی + جداول

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

توسعه اقتصادی چیست؟

آغاز عملیات احداث 300 واحد در روستاهای ثلاث باباجانی با کمک خیران

زمین امشب خاموش می شود

دومین صنعت مهم کشور کدام است؟

اعتصاب فرانسوی ها به ایرفرانس رسید

می گویند 10 میلیون تومان بده تا بتوانی بازی کنی!

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی ساعت زمین

نگاه عمیق به آپشن های گران قیمت فراری پورتوفینو

هشدارهای پلیس آگاهی به مسافران نوروزی

یک رسوایی به وسعت 23 میلیون خودرو!

ساعت زمین

پیش بینی روند بازار اجاره در سال 97

کره جنوبی تجارت با ارزهای رمزنگار را قانونی می کند

مراسم ساعت زمین در عمارت تاریخی ائل گلی تبریز

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است/ ضرورت حفظ استقلال بانک مرکزی

استقبال میهمان نوروزی از خیمه های معرفت در فارس

مالی و اقتصادی کاهش بهای بیت کوین در پی انتشار شایعه ی توقف فعالیت صرافی بایننس

جهانگیری: برخی نهادهای حکومتی به دلیل اختلاف سیاسی جلوی تولید کننده را می گیرند/صدا و سیما به جای حمله به یک گروه از مصرف کالای ایرانی حمایت کند

انواع بلیط هواپیما و بهترین زمان خرید آنها

کاهش 71درصدی زمان ترخیص در شبکه خدمات پس از فروش

به دنبال رسوایی اطلاعاتی، شرکت های بزرگ به فیس بوک پشت می کنند

جهانگیری از کارخانه خودرو سازی بم بازدید کرد

حمایت از کالای ایرانی عالمانه و دلسوزانه است

وظایف سازمان حمایت از مصرف کننده!

چانه زنی، سنتی ترین روش کاهش قیمت

حمایت از کالای ایرانی عالمانه و دلسوزانه است

با 150 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟

مراسم «ساعت زمین» در برج آزادی تهران

آمریکا در برابر چین؛ نبرد بر سر دستیابی به برتری دیجیتال میلاد میرکانی

خرید صنایع دستی؛ گامی در جهت حمایت از کالای ایرانی/ برپایی 1000غرفه عرضه محصولات صنایع دستی در نقاط مختلف استان گیلان

مذاکره برای دو قرارداد جدید سرمایه گذاری با شرکت های جک و هیوندای

کشف هفت تن گوشت غیربهداشتی در مشهد

آمریکا در برابر چین؛ نبرد بر سر دستیابی به برتری دیجیتال

اپل تولید آزمایشی نسل بعدی آیفون ها را به زودی آغاز می کند

افزایش گردشگران در استان و کاهش سوانح رانندگی از ابتدی تعطیلات نوروزی

خاموشی برج میلاد در «ساعت زمین»

شاخص امید به زندگی در ایران چقدر است؟

آزادراه تهران- کرج پرترددترین محور کشور/ ثبت 13 میلیون تردد در محورهای مواصلاتی استان البرز

زمان اجرای طرح رجیستری تمام گوشی های سامسونگ مشخص شد

بازدید وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان از خط ریلی آستارا

سود تسهیلات بانکی در استان اردبیل برای سرمایه گذاران کاهش یافت

سود تسهیلات بانکی در استان اردبیل برای سرمایه گذاران کاهش یافت

نظربایف:حجم گردش تجاری قزاقستان و امارات شش برابر شده است

پیش بینی بازار طلا و سکه بعد از تعطیلات نوروز

نهاوندیان از واحد صنعتی احیا شده در همدان بازدید کرد

معاون رییس جمهوری از یک واحد صنعتی احیا شده درهمدان بازدید کرد

معاون رییس جمهوری از یک واحد صنعتی احیا شده درهمدان بازدید کرد

نهاوندیان از واحد صنعتی احیا شده در همدان بازدید کرد

رییس مرکز اورژانس استان فارس اعلام کرد تعداد فوتی های حوادث رانندگی در فارس به 9 نفر رسید

تعداد فوتی های حوادث رانندگی در فارس به 9 نفر رسید

چین 473 تن کلنگ به ایران صادر کرد

راهکار های تقویت خلاقیت کودکان/ مهم ترین ویژگی های یک کودک خلاق

برج میلاد در «ساعت زمین»خاموش می شود

کاهش بهای بیت کوین در پی انتشار شایعه ی توقف فعالیت صرافی بایننس

جیپ از دستاورد جدید خود رونمایی کرد

پیش بینی در مورد وضعیت بازار تلفن همراه در جهان

شروع فصل بهار در شرق چین + تصاویر

به سبزه عید هم رحم نمی کنند!

در سال 96 هیچ محصولی مثل تخم مرغ گران نشد

ترانه بهاری بارون و بهار با صدای رضا صادقی + صوت

پنج اقامتگاه بوم گردی در قشم به بهره برداری رسید

پنج اقامتگاه بوم گردی در قشم به بهره برداری رسید

پیش بینی روند بازار اجاره مسکن در سال 97

مسیر فراموشی؛ پنج خودروساز قدرتمند که از دوران طلایی خود فاصله گرفته اند

افزایش نسبی ورود مسافران به بوشهر

برداشت 60 هزار میلیاردی از منابع بانکی کجا خرج شد؟ /نمودار

پیش شرط های حمایت از کالاهای ایرانی چیست؟

ساخت سوپر دید روسیه برای مبارزه با پهپادها

رونمایی از خودروی هیوندای اکسنت جدید شرکت کرمان موتور

ظهور بازاری تازه برای گوشی های میان رده

بازارفروش گیاهان دارویی دربام ایران داغ شد

افزایش 20 درصدی تولیدات کشاورزی دانشگاه سیستان وبلوچستان + گزارش

افزایش 12درصدی ورود خودرو به قم

جزییات تولید و مصرف بنزین کشور در سال 96

معاون اول رییس جمهور از کارخانه تولید مودم مخابراتی ارگ جدید بازید کرد

احداث اقامتگاه های بوم گردی در دستور کار منطقه آزاد چابهار

میدان صدف کیش

جو کاری که طلا درو می کند

تغییر ساعت 116 میلیون یورو به جیب ایتالیاییها می ریزد

تغییر ساعت 116 میلیون یورو به جیب ایتالیاییها می ریزد

تدابیر ویژه ناجا برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی

آیا با کاهش تعرفه گمرکی قیمت خودروهای هیبریدی کاهش می یابد؟

تاکید استاندار بر نظارت بیشتر بر مسائل بهداشتی در شهرهای چابهار و کنارک

هر دید و بازدید چقدر کالری دارد

دکتر صادقی فر: احیای ماده 154 اتفاق بزرگی بود ، سال 97 با برنامه ایی مدون حرکت می کنیم

مسافران نوروزی برای برگشت دور اول سفر مدیریت و برنامه ریزی داشته باشند

یک اتفاق خاص

بازدید نهاوندیان از صنایع تبدیلی الوند

آهو هر بهار معجزه می کند/"آب معجزه" را از دست ندهید

پنج ارز دیجیتالی که ارزش سرمایه گذاری تا سال 2020 را دارند

بیمه گردشگران نوروزی در جزیره کیش

استرداد 560 میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان هرمزگان

استرداد 560 میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان هرمزگان