مطالب مرتبط:
نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی ادامه دارد
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی ادامه دارد
تحولات هفتگی قیمت طلا؛ نقره و مس در بازارهای جهانی
بازارهای گرم آبادان در آستانه نوروز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 15:552018-03-14اقتصادي

نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز


بخش اعظم تامین منابع مالی کشور از طریق نظام بانکی صورت می گیرد و از این منظر شاید بتوان آن را با یکسری اقتصادهای کشورهای اروپایی که آن ها هم بانک محور هستند، - شبیه دانست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، مهر نوشت:حمید نطاق بافکر، مدیر اداری مالی مرکز پژوهشی آرا در ابتدای این جلسه گفت: امروزه بازارهای مالی دچار نوساناتی می شوند ؛ این نوسان شامل نوسان در بازار سهام، اوراق بدهی و بازارهای رقیب نظیر بازار ارز نیز می شود.

با هم فکری دوستان حاضر در این جلسه به یک نتیجه ای رسیدیم که اکنون با توجه به التهابات بازار بهترین زمان ممکن که بتوانیم تئوری سرریز را در این بازارها مورد مطالعه قرار دهیم.

او ادامه داد: این موضوع مدام در حال رخ دادن است، یعنی در یک سری های زمانی وقتی ما بررسی می کنیم، در سال 2012، در سال 2013، در سال 2015 شاخص کل بازار بورس مدام با شکست ساختاری مواجه بوده و به همین خاطر، این موضوع را انتخاب کردیم که بتوانیم یک بحث موثری در این رابطه داشته باشیم.

باید اضافه کرد که این موضوع، موضوعی است که زیاد در بازارهای مالی ما بررسی و تحلیل نشده است تا بتوانیم یک راهکار و مدلی را پیشنهاد دهیم.

در ادامه این جلسه حمید رضا شماخی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره بر مبحث چگونگی بازارهای مالی نوین در دنیا و عدم شکل گیری این بازارها در ایران، بیان کرد: در اقتصاد تعریف کلاسیکی وجود دارد که می گوید، برای این که یک واحد تجاری بتواند فعالیتش را شروع کند، احتیاج به منابع تولید دارد.

یکی از منابع تولید نیروی انسانی است و دیگری منابع مالی است.

بنابراین هرواحد تجاری باید یک سری منابع مالی در اختیار داشته باشد تا بتواند فعالیتی را آغاز نماید.

او ادامه داد: این منابع مالی در مکان ها و زمان های مختلف و با راهکارهای مختلف تامین می شود.

این منابع مالی در دنیا بسیار متنوع تر از اقتصاد ما می باشد و شرایط و ویژگی های زیادی دارد؛ برای مثال در کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، حجم و میزان بازار های بدهی بسیار بیشتر از کشور ماست و کشور ما در حال گذار و شکل گیری اولیه این بازارها می باشد به معنای دیگر می توان گفت، این بازار های مالی و تنوع آنها در کشور نوظهور است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید براینکه اقتصاد موجود در جمهوری اسلامی ایران، یک اقتصاد بانک محور است عنوان کرد: بخش اعظم منابع مالی و تامین منابع مالی کشورما از طریق نظام بانکی است و از این منظر شاید بشود اقتصاد ایران را یک مقدار شباهت داد با یکسری اقتصادهای کشورهای اروپایی که آن ها هم بانک محور هستند.

وی افزود: البته که تفاوت های ساختاری بین بانک های ما با بانک های آن ها وجود دارد.

بخش مربوط به بازار سرمایه، بازار خودانتظامی و خودمتشکلی است که در آن انواع اوراق بهادار مورد معامله قرار می گیرد؛ این امر تحت نظارت نهاد ناظر، یعنی سازمان بورس اوراق بهادار انجام می گیرد.

این دو بازار یعنی بازار پول و نظام بانکی، و بازار سرمایه را داریم که می توانیم از آن تامین مالی کنیم و منابع را برای هر واحد تولیدی مان استفاده کنیم.

اما این که کدامشان بهتر است؟ جای بحث دارد.

او در ادامه افزود: در حال حاضر ارزش بازار سهام ایران حدود 385 هزار میلیارد تومان است، اگر ما با دلار مثلا 4 هزار تا 4300 تومان در نظر بگیریم، حدود 100 میلیارد دلار ارزش کل بازار سرمایه ایران می شود.

حالا با توجه به جی ان پی ( تولید ناخالص داخلی) کل اقتصادمان، یعنی ضریب نفوذ بازار سرمایه در اقتصاد ما، کمتر از 10 درصد می شود که مجددا این بازار می تواند یک منبع بسیار خوبی برای تامین منابع مالی بنگاه های ما باشد.

بخش دیگر منبع تامین مالی، نظام بانکی ما می باشد؛ در نظام بانکی منابعی وجود دارد، طبق آخرین آماری که دستگاه های مربوطه داده اند میزان نقدینگی در اقتصاد کشور حدود 1500 هزار میلیارد تومان است که بنگاه ها ما و واحدهای تجاری ما می توانند از این منابع استفاده کنند و فرایند تولیدی خود را شروع کنند.

اما دلایل عدم استفاده از این منابع مالی در نظام تولیدی ناشی از نبود مقررات مالی و پولی صحیح، نرخ سود بالا، مقررات دست و پا گیر در انتشار اوراق بدهی و عدم آشنایی مردم با منافع و ویژگی های روش های مختلف منابع تامین مالی است.

چرایی توجه به تئوری سرریز در ادامه این جلسه؛ دکتر فرزانه رحمانی زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت قراردادن موضوع اثرات و عواقب تئوری سر ریز در بازارهای بین المللی ابراز کرد: اثر سرریزها در بازارهای مالی در واقع اشاره به رویدادی است که به ظاهر غیرمرتبط بر بازارهای مالی یک کشور است که می تواند بر اقتصاد کشورهای دیگر هم اثر بگذارد.

اگرچه ظاهرا این امر یک اثری است که مثبت تلقی می شود، ولی می تواند تاثیر منفی را به روی رویدادهای داخلی بازارهای مالی دیگر کشورهای جهان بگذارد.

به زبان ساده تر می توان گفت اسپیلور یا سرایت یا سرریز در واقع یک شوکی است که در یک بخش خاصی متاثر از سایر بخش ها را شکل می گیرد.

یعنی اطلاعات مربوط به متغیرهای مالی است که در یک سیر زمانی در بازارهای مالی ایجاد می شود و آن به بازارهای دیگر مالی سرایت می کند.

او ادامه داد: به زبان دیگر و در تحلیل سرریزی که می توانیم بگوییم، این اتفاق نوساناتی است که در میان بازارها و مناطق در دهه های اخیر به خصوص بعد از بحران مالی جهانی که اتفاق افتاد، مورد توجه نظریه پردازان و پژوهشگران اختصاص شد و همچنین از نظر نهادهای مالی بین المللی مثل بانک جهانی، صندوق بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته و آنها افراد را وادار کردند تا بر روی مبحث سرریزها یا اسپیلور بیشتر کار شود.

فضای پیچیده بازارهای مالی و اقتصادی و ارتباط تنگاتنگ این بازارها با یکدیگر نیاز حیاتی است که پیش بینی سناریوی اقتصادهای آتی پژوهشگران را به دنبال داشته است.

در واقع می توانیم با کشف تحلیل روابط بین بخشی یا بین بازارها گام موثر را در شناسایی هرچه بهتر و دقیق تر نظام مالی و اقتصادی ایفا کنیم.

رحمانی زاده گفت: در واقع این اتفاق، تسهیل انجام تراکنش های مالی، نوآوری مالی و مقررات زدایی در بازارهای مالی است؛ از زبان دیگر می توانیم بگوییم پیشرفت های حوزه فناوری باعث تسهیل انتقالات سرمایه می شود و این موضوع باعث به هم پیوستگی بازارها شده که این به هم پیوستگی باعث یکسری متلاطم ها یا نوساناتی در بازار خواهد شد.

او با تاکید برآنکه بحران های مالی به وجود آمده نشان دهنده نیازمندی مطالعه بیشتر بر مبحث سرریزها می باشد؛ بیان کرد: محققان معتقدندکه افزایش همگرایی بازارهای مانع، در دهه اخیر باعث تشدید انتقال نوسانات میان آن ها شده و این نوسانات باعث ایجاد نااطمینانی یا صدمه به اعتماد عموم و در نهایت باعث کاهش سرمایه گذاری می شود و درک نادرست بین این ارتباط و نوساناتی که بین بازارها وجود دارد، خود می تواند منجر به اتخاذ سیاست های غلط وضدتولیدی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اثرات سرریزی خود علت های مختلفی دارد؛ یکسری عوامل درون زایی و یکسری عوامل برون زایی است که به دنبال خودش یک وقوع و یک اثری را ایجاد می کند، که می توان گفت یک اینتراپشن یا یک تلاطم در بازارهای مالی است.

فرض نوسانات به منزله یک اثر متقابل ناشی از نوسانات، همانند قیمت در بازارهای مختلف است.

سوابق تاریخی درخصوص نوسانات شدید در یک بازار به پیش بینی وقوع آن در بازار دیگر کمک می کند؛ یعنی از طرفی اندازه نوسانات قیمت در یک بازار، تنها تحت تاثیر نوسانات گذشته خود قرار ندارد، بلکه نوسانات بازارهای خارجی نیز بر روی آن تاثیر دارد.

بنابراین در واقع این نوسانات مختلف است که یک اینتراپشن یا سرریز را به وجود می آورد.

دکتر فرزانه رحمانی زاده با بیان اینکه تئوری سرریز به دو نوع، سرریز داخلی و سرریز مقطعی تقسیم بندی می شوند، گفت: سرریز داخلی، آن نوسانات فعلی یک بازار است که تابعی از نوسانات گذشته همان بازار نیز در آن وجود دارد؛ در واقع می توان گفت این نوسانات اثرات نوسانات خوشه ای است.

در حالی که سرریز مقطعی این نوسانات یک بازار تابعی از نوسانات گذشته همان بازار و نوسانات گذشته بازار دیگر است که تحت تاثیر قرار گرفته است.

به زبان دیگر می توانیم بگوییم این مسئله انتقال نوسانات است، به صورتی که این نوسانات از بازارهای دیگر منتقل شده است.

شواهد قوی ای از وجود سرریزهای داخلی وجود دارد، به این معنا که علاوه بر این که خود من یکسری نوسانات گذشته ای داشتم و یکسری عوامل دیگری هم از بازار دیگر، یکسری اینتراپشن هایی وجود دارد و بازارهای دیگری نیز بر من اثر گذاشته و این سرریز را به وجود آورده است.

او ادامه داد: اثرات این تاثیرها بر سایر کشورها به صورت کلان بر اقتصاد کلان تاثیر مستقیم دارد.

از طرفی می بینیم اثرات ناآگاهانه بازارها بر بازارهای جهانی که بسیار حساس هستند، آمده اند اثرات سرریزها را کنترل کرده و با توجه به آن استراتژی های خاصی را ایجاد نمایند که این اثرات یا این تلاطم هایی را که اثر می گذارد را کنترل کنند.

این اتفاق شاید به شکل مفیدی رخ بدهد، به شکلی که آن اثرات منفی اش را هدایت کنند و خود اقتصاد را به سمت اقتصادی پویا و پایدار هدایت کند.

رحمانی زاده در پایان افزود:.

سیر زمانی بسیار مهم است، ما درحال تکرار رفتار گذشته مان می باشیم.

گاهی اوقات این سرریزها تکرار رفتارهای گذشته می باشند؛ در طول زمان و در طول بخش ها، بنا به دلایل مختلف ممکن است به منظور اتخاذ مطلوب ترین تصمیم ها در زمینه استراتژی، تخصیص سرمایه در بین بازارهای مالی از اهمیت بسیاری برخوردار باشد، بنابراین جا دارد که بر روی سرریز بازارهای مالی بیشتر کار شود و عوامل اثرگذار آن نیز شناسایی و به سمت اقتصاد یا بخش تولیدی، بنگاه تجاری و.

هدایت شود.


کلید واژه ها: بازار - مالی - اقتصاد - دانشگاه آزاد اسلامی - کشور - کشورهای اروپایی - دانشگاه آزاد - بانک - نظام بانکی - اسلامی - هیئت علمی - ایران - تامین - اروپایی - دانشگاه - جمهوری اسلامی - راهکار - اقتصاد ایران - نیروی انسانی - تولید - بانکی - بازار بورس - بازار ارز - علمی - نظام - آزاد - پیشنهاد - مطالعه - جمهوری - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
جهانگیری: نباید بازار ایران به راحتی در اختیار دنیا قرار گیرد

زمان اجرای طرح رجیستری تمام گوشی های سامسونگ مشخص شد

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

پذیرش و عرضه 12 شرکت جدید در بورس

توسعه روابط اقتصادی ایران و پاکستان؛ ظرفیت ها و مشکلات

توسعه روابط اقتصادی ایران و پاکستان؛ ظرفیت ها و مشکلات

ساعت زمین را ناکوک نکنیم

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را بار دیگر کاهش داد

میزان فروش فروشگاه های زنجیره ای خوب است یا بد؟

چگونه در نوروز مجوز اسباب کشی بگیریم؟

پیشنهاد سهام دار میلان به لی یونگ هونگ: برای فروش باشگاه، مذاکره کن!

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر کنار گذاشته می شوند

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی "ساعت زمین"

نرخ خرید محصولات باغی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست

ثبات نرخ گوشت در ایام نوروز/مصرف روزانه بنزین به 105 میلیون لیتر رسید

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است

اجرای طرح "مسکن استیجاری" گامی در مسیر خانه دار شدن مستأجران

انواع خودروهای مسافرتی را بشناسید!

سه اقامتگاه بوم گردی در روستاهای سربیشه ایجاد می شود

انواع خودروهای مسافرتی را بشناسید!

6 محور اصلی حمایت از کالای ایرانی/ از برخورد با قاچاق کالا تا حمایت دولت و بانک ها

قراردادهای سرمایه گذاری ایران با جک و هیوندای

جلوگیری از واردات بی رویه محصولات کشاورزی در سال حمایت از کالای ایرانی

رشد 10 درصدی معاملات مسکن تهران درسال 96

ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش 3.7 درصدی ترددها

رابطه ساختاری قیمت و اجاره بهای مسکن/پیش بینی بازار ناآرام اجاره در سال آینده

دولت مجامع شرکت ها را ملزم به خرید کالای ایرانی کند/ فرهنگ سازی رسانه ها در دستور کار باشد

به روزرسانی زیرساخت های مکانیکال فرودگاه مهرآباد در سال 97

قطار گردشگری راه ابریشم 9 فروردین راه اندازی می شود

نظارت ویژه و مکانیزه بر تردد ناوگان عمومی در سفرهای نوروزی

لزوم ارتقاء هرچه بیشتر سطح خدمات قابل عرضه به گردشگران نوروزی

سفرهای نوروزی 10 درصد رشد داشت

گیشه کم رمق نوروز به رغم افزایش قیمت بلیت سینماها

پیامک های نیمه شب بانک ملی+عکس

هزینه اقامت یک شب در استان گلستان چقدر است؟

تله رشد پایین چالش بزرگ ایران

نبرد بین 3 اتومبیل لوکس اما قدرتمند +عکس

با 150 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟+جدول

ثروتمندترین جوانان دنیا اهل کدام کشورند؟

زور مهران مدیری به سحردولت شاهی نرسید

خانم بازیگر ماجرای عاشق شدنش را لو نداد!

بازرسی از مراکز اقامتی قم

کاوش های باستان شناسی پیرامون کاخ های هخامنشی دشتستان آغاز شد

فال روزانه یکشنبه 5 فروردین 1397

حمایت از تولید ملی با درهای ساخت اتریش!

ترامپ ایرانیان را با نوروز تبریک کرد

سید علی مدنی زاده ، مهران ابراهیمیان طراحی و کالیبراسیون مدل تعادل عمومی پویای پایه برای اقتصاد ایران

نوسانات بی نتیجه طلا برای تغییر قیمت+ نمودار

چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم؟/مراحل ثبت نام و دریافت “کارت ملی هوشمند” + آموزش تصویری

دلار در ترکیه گران شد

افزایش 9درصدی تردد در جاده های استان اصفهان

همه چیز درباره باتری خودرو از طول عمر تا روشهای نگهداری

شاخص امید به زندگی در ایران چقدر است؟

رییسی: هزینه سفر به مشهد از ترکیه بیشتر می شود!

وحشت از جنگ تجاری بازار سهام را بهم ریخت

واردات رسمی و قاچاق، کمر تولید داخلی را شکست

روابط ایران و چین، پویا در سیاست سودآور در اقتصاد

فعالیت وزارت کشور در زمینه تحقق شعار سال 96، حمایتی بود/تاسیس معاونت اقتصادی و توسعه برای پیگیری جدی اقتصاد مقاومتی

دختری در اتوبوس/ وقتی سال تحویل به خانه نرسیدم

مونوریل دردی از ترافیک شهر دوا نمی کند

مشکلی به نام کمبود سرویس بهداشتی عمومی در پایتخت اقتصادی کشور/ استفاده گردشگران از سرویس های بهداشتی هتل ها

اعلام زمان فعالیت موزه های چهارمحال و بختیاری

سه دغدغه مهم در بازار پول

پالایشگاهی که با کالای ایرانی ساخته شد!

نقش اثر بخش بانوان در تحقق شعار امسال

کالاهای ایرانی در حوزه فناوری

اعلام 10 رویداد مهم بیمه ای سال 96

رکورد عجیب و آزاردهنده ما ایرانی ها!

90 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور از تولید داخل تامین می شود

کارخانه های کوکاکولا چگونه منابع آب جهان را می بلعند؟ +عکس و آمار

چادر مشکی تولید کره جنوبی با شعر ایرانی!

ثروتمندترین جوانان دنیا اهل کدام کشورند؟

عید به کام کیف قاپان سابقه دار تلخ شد

شناسایی سالانه حدود 10هزار بیمار مبتلا به سل درکشور

لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

بیش از 6 هزار مسافر نوروزی از موزه های خراسان جنوبی دیدن کردند

برنامه های زنده رادیو در سال جدید افزایش پیدا می کند

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

مهدی مریزاد خاموشی چراغ ها در رویداد «ساعت زمین»

اعصابتان را کنترل کنید

اعلام تعرفه های جدید گمرکی کالاهای وارداتی + جداول

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

توسعه اقتصادی چیست؟

آغاز عملیات احداث 300 واحد در روستاهای ثلاث باباجانی با کمک خیران

زمین امشب خاموش می شود

دومین صنعت مهم کشور کدام است؟

اعتصاب فرانسوی ها به ایرفرانس رسید

می گویند 10 میلیون تومان بده تا بتوانی بازی کنی!

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی ساعت زمین

نگاه عمیق به آپشن های گران قیمت فراری پورتوفینو

هشدارهای پلیس آگاهی به مسافران نوروزی

یک رسوایی به وسعت 23 میلیون خودرو!

ساعت زمین

پیش بینی روند بازار اجاره در سال 97

کره جنوبی تجارت با ارزهای رمزنگار را قانونی می کند

مراسم ساعت زمین در عمارت تاریخی ائل گلی تبریز

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است/ ضرورت حفظ استقلال بانک مرکزی

استقبال میهمان نوروزی از خیمه های معرفت در فارس

مالی و اقتصادی کاهش بهای بیت کوین در پی انتشار شایعه ی توقف فعالیت صرافی بایننس

نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز

نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز