مطالب مرتبط:
نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی ادامه دارد
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی ادامه دارد
تحولات هفتگی قیمت طلا؛ نقره و مس در بازارهای جهانی
بازارهای گرم آبادان در آستانه نوروز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 15:552018-03-14اقتصادي

نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز


بخش اعظم تامین منابع مالی کشور از طریق نظام بانکی صورت می گیرد و از این منظر شاید بتوان آن را با یکسری اقتصادهای کشورهای اروپایی که آن ها هم بانک محور هستند، - شبیه دانست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، مهر نوشت:حمید نطاق بافکر، مدیر اداری مالی مرکز پژوهشی آرا در ابتدای این جلسه گفت: امروزه بازارهای مالی دچار نوساناتی می شوند ؛ این نوسان شامل نوسان در بازار سهام، اوراق بدهی و بازارهای رقیب نظیر بازار ارز نیز می شود.

با هم فکری دوستان حاضر در این جلسه به یک نتیجه ای رسیدیم که اکنون با توجه به التهابات بازار بهترین زمان ممکن که بتوانیم تئوری سرریز را در این بازارها مورد مطالعه قرار دهیم.

او ادامه داد: این موضوع مدام در حال رخ دادن است، یعنی در یک سری های زمانی وقتی ما بررسی می کنیم، در سال 2012، در سال 2013، در سال 2015 شاخص کل بازار بورس مدام با شکست ساختاری مواجه بوده و به همین خاطر، این موضوع را انتخاب کردیم که بتوانیم یک بحث موثری در این رابطه داشته باشیم.

باید اضافه کرد که این موضوع، موضوعی است که زیاد در بازارهای مالی ما بررسی و تحلیل نشده است تا بتوانیم یک راهکار و مدلی را پیشنهاد دهیم.

در ادامه این جلسه حمید رضا شماخی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره بر مبحث چگونگی بازارهای مالی نوین در دنیا و عدم شکل گیری این بازارها در ایران، بیان کرد: در اقتصاد تعریف کلاسیکی وجود دارد که می گوید، برای این که یک واحد تجاری بتواند فعالیتش را شروع کند، احتیاج به منابع تولید دارد.

یکی از منابع تولید نیروی انسانی است و دیگری منابع مالی است.

بنابراین هرواحد تجاری باید یک سری منابع مالی در اختیار داشته باشد تا بتواند فعالیتی را آغاز نماید.

او ادامه داد: این منابع مالی در مکان ها و زمان های مختلف و با راهکارهای مختلف تامین می شود.

این منابع مالی در دنیا بسیار متنوع تر از اقتصاد ما می باشد و شرایط و ویژگی های زیادی دارد؛ برای مثال در کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، حجم و میزان بازار های بدهی بسیار بیشتر از کشور ماست و کشور ما در حال گذار و شکل گیری اولیه این بازارها می باشد به معنای دیگر می توان گفت، این بازار های مالی و تنوع آنها در کشور نوظهور است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید براینکه اقتصاد موجود در جمهوری اسلامی ایران، یک اقتصاد بانک محور است عنوان کرد: بخش اعظم منابع مالی و تامین منابع مالی کشورما از طریق نظام بانکی است و از این منظر شاید بشود اقتصاد ایران را یک مقدار شباهت داد با یکسری اقتصادهای کشورهای اروپایی که آن ها هم بانک محور هستند.

وی افزود: البته که تفاوت های ساختاری بین بانک های ما با بانک های آن ها وجود دارد.

بخش مربوط به بازار سرمایه، بازار خودانتظامی و خودمتشکلی است که در آن انواع اوراق بهادار مورد معامله قرار می گیرد؛ این امر تحت نظارت نهاد ناظر، یعنی سازمان بورس اوراق بهادار انجام می گیرد.

این دو بازار یعنی بازار پول و نظام بانکی، و بازار سرمایه را داریم که می توانیم از آن تامین مالی کنیم و منابع را برای هر واحد تولیدی مان استفاده کنیم.

اما این که کدامشان بهتر است؟ جای بحث دارد.

او در ادامه افزود: در حال حاضر ارزش بازار سهام ایران حدود 385 هزار میلیارد تومان است، اگر ما با دلار مثلا 4 هزار تا 4300 تومان در نظر بگیریم، حدود 100 میلیارد دلار ارزش کل بازار سرمایه ایران می شود.

حالا با توجه به جی ان پی ( تولید ناخالص داخلی) کل اقتصادمان، یعنی ضریب نفوذ بازار سرمایه در اقتصاد ما، کمتر از 10 درصد می شود که مجددا این بازار می تواند یک منبع بسیار خوبی برای تامین منابع مالی بنگاه های ما باشد.

بخش دیگر منبع تامین مالی، نظام بانکی ما می باشد؛ در نظام بانکی منابعی وجود دارد، طبق آخرین آماری که دستگاه های مربوطه داده اند میزان نقدینگی در اقتصاد کشور حدود 1500 هزار میلیارد تومان است که بنگاه ها ما و واحدهای تجاری ما می توانند از این منابع استفاده کنند و فرایند تولیدی خود را شروع کنند.

اما دلایل عدم استفاده از این منابع مالی در نظام تولیدی ناشی از نبود مقررات مالی و پولی صحیح، نرخ سود بالا، مقررات دست و پا گیر در انتشار اوراق بدهی و عدم آشنایی مردم با منافع و ویژگی های روش های مختلف منابع تامین مالی است.

چرایی توجه به تئوری سرریز در ادامه این جلسه؛ دکتر فرزانه رحمانی زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت قراردادن موضوع اثرات و عواقب تئوری سر ریز در بازارهای بین المللی ابراز کرد: اثر سرریزها در بازارهای مالی در واقع اشاره به رویدادی است که به ظاهر غیرمرتبط بر بازارهای مالی یک کشور است که می تواند بر اقتصاد کشورهای دیگر هم اثر بگذارد.

اگرچه ظاهرا این امر یک اثری است که مثبت تلقی می شود، ولی می تواند تاثیر منفی را به روی رویدادهای داخلی بازارهای مالی دیگر کشورهای جهان بگذارد.

به زبان ساده تر می توان گفت اسپیلور یا سرایت یا سرریز در واقع یک شوکی است که در یک بخش خاصی متاثر از سایر بخش ها را شکل می گیرد.

یعنی اطلاعات مربوط به متغیرهای مالی است که در یک سیر زمانی در بازارهای مالی ایجاد می شود و آن به بازارهای دیگر مالی سرایت می کند.

او ادامه داد: به زبان دیگر و در تحلیل سرریزی که می توانیم بگوییم، این اتفاق نوساناتی است که در میان بازارها و مناطق در دهه های اخیر به خصوص بعد از بحران مالی جهانی که اتفاق افتاد، مورد توجه نظریه پردازان و پژوهشگران اختصاص شد و همچنین از نظر نهادهای مالی بین المللی مثل بانک جهانی، صندوق بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته و آنها افراد را وادار کردند تا بر روی مبحث سرریزها یا اسپیلور بیشتر کار شود.

فضای پیچیده بازارهای مالی و اقتصادی و ارتباط تنگاتنگ این بازارها با یکدیگر نیاز حیاتی است که پیش بینی سناریوی اقتصادهای آتی پژوهشگران را به دنبال داشته است.

در واقع می توانیم با کشف تحلیل روابط بین بخشی یا بین بازارها گام موثر را در شناسایی هرچه بهتر و دقیق تر نظام مالی و اقتصادی ایفا کنیم.

رحمانی زاده گفت: در واقع این اتفاق، تسهیل انجام تراکنش های مالی، نوآوری مالی و مقررات زدایی در بازارهای مالی است؛ از زبان دیگر می توانیم بگوییم پیشرفت های حوزه فناوری باعث تسهیل انتقالات سرمایه می شود و این موضوع باعث به هم پیوستگی بازارها شده که این به هم پیوستگی باعث یکسری متلاطم ها یا نوساناتی در بازار خواهد شد.

او با تاکید برآنکه بحران های مالی به وجود آمده نشان دهنده نیازمندی مطالعه بیشتر بر مبحث سرریزها می باشد؛ بیان کرد: محققان معتقدندکه افزایش همگرایی بازارهای مانع، در دهه اخیر باعث تشدید انتقال نوسانات میان آن ها شده و این نوسانات باعث ایجاد نااطمینانی یا صدمه به اعتماد عموم و در نهایت باعث کاهش سرمایه گذاری می شود و درک نادرست بین این ارتباط و نوساناتی که بین بازارها وجود دارد، خود می تواند منجر به اتخاذ سیاست های غلط وضدتولیدی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اثرات سرریزی خود علت های مختلفی دارد؛ یکسری عوامل درون زایی و یکسری عوامل برون زایی است که به دنبال خودش یک وقوع و یک اثری را ایجاد می کند، که می توان گفت یک اینتراپشن یا یک تلاطم در بازارهای مالی است.

فرض نوسانات به منزله یک اثر متقابل ناشی از نوسانات، همانند قیمت در بازارهای مختلف است.

سوابق تاریخی درخصوص نوسانات شدید در یک بازار به پیش بینی وقوع آن در بازار دیگر کمک می کند؛ یعنی از طرفی اندازه نوسانات قیمت در یک بازار، تنها تحت تاثیر نوسانات گذشته خود قرار ندارد، بلکه نوسانات بازارهای خارجی نیز بر روی آن تاثیر دارد.

بنابراین در واقع این نوسانات مختلف است که یک اینتراپشن یا سرریز را به وجود می آورد.

دکتر فرزانه رحمانی زاده با بیان اینکه تئوری سرریز به دو نوع، سرریز داخلی و سرریز مقطعی تقسیم بندی می شوند، گفت: سرریز داخلی، آن نوسانات فعلی یک بازار است که تابعی از نوسانات گذشته همان بازار نیز در آن وجود دارد؛ در واقع می توان گفت این نوسانات اثرات نوسانات خوشه ای است.

در حالی که سرریز مقطعی این نوسانات یک بازار تابعی از نوسانات گذشته همان بازار و نوسانات گذشته بازار دیگر است که تحت تاثیر قرار گرفته است.

به زبان دیگر می توانیم بگوییم این مسئله انتقال نوسانات است، به صورتی که این نوسانات از بازارهای دیگر منتقل شده است.

شواهد قوی ای از وجود سرریزهای داخلی وجود دارد، به این معنا که علاوه بر این که خود من یکسری نوسانات گذشته ای داشتم و یکسری عوامل دیگری هم از بازار دیگر، یکسری اینتراپشن هایی وجود دارد و بازارهای دیگری نیز بر من اثر گذاشته و این سرریز را به وجود آورده است.

او ادامه داد: اثرات این تاثیرها بر سایر کشورها به صورت کلان بر اقتصاد کلان تاثیر مستقیم دارد.

از طرفی می بینیم اثرات ناآگاهانه بازارها بر بازارهای جهانی که بسیار حساس هستند، آمده اند اثرات سرریزها را کنترل کرده و با توجه به آن استراتژی های خاصی را ایجاد نمایند که این اثرات یا این تلاطم هایی را که اثر می گذارد را کنترل کنند.

این اتفاق شاید به شکل مفیدی رخ بدهد، به شکلی که آن اثرات منفی اش را هدایت کنند و خود اقتصاد را به سمت اقتصادی پویا و پایدار هدایت کند.

رحمانی زاده در پایان افزود:.

سیر زمانی بسیار مهم است، ما درحال تکرار رفتار گذشته مان می باشیم.

گاهی اوقات این سرریزها تکرار رفتارهای گذشته می باشند؛ در طول زمان و در طول بخش ها، بنا به دلایل مختلف ممکن است به منظور اتخاذ مطلوب ترین تصمیم ها در زمینه استراتژی، تخصیص سرمایه در بین بازارهای مالی از اهمیت بسیاری برخوردار باشد، بنابراین جا دارد که بر روی سرریز بازارهای مالی بیشتر کار شود و عوامل اثرگذار آن نیز شناسایی و به سمت اقتصاد یا بخش تولیدی، بنگاه تجاری و.

هدایت شود.


کلید واژه ها: بازار - مالی - اقتصاد - دانشگاه آزاد اسلامی - کشور - کشورهای اروپایی - دانشگاه آزاد - بانک - نظام بانکی - اسلامی - هیئت علمی - ایران - تامین - اروپایی - دانشگاه - جمهوری اسلامی - راهکار - اقتصاد ایران - نیروی انسانی - تولید - بانکی - بازار بورس - بازار ارز - علمی - نظام - آزاد - پیشنهاد - مطالعه - جمهوری - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
رقمی برای افزایش تولید نفت در بیانیه اوپک اعلام نشده است

راه مقابله با گرانی، پیوستن به کمپین نخریدن است/ مردم می خواهند ثروت خود را از کشور خارج کنند/دولت نام افرادی که دلار 4200تومان می گیرند، اعلام کند

بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

نظر معاون حقوقی رییس جمهور درباره احتساب سوابق حق التدریس معلمان

نبود قانون مالیات بر عایدی سرمایه عامل به هم ریختگی بازارها

زمانبر شدن تخصیص ارز 4200تومانی به ضرر تولید است/ سامانه نیما برخی فرآیندها را افزایش داده است

ارزش اظهارنامه صادراتی سقف ندارد/ ارز آزاد را مخفیانه می خریم

چه کسانی نمی توانند وام اشتغال بگیرند؟

تفاوت پولدارها و بی پول ها در مصرف اقلام خوراکی + نمودار

15 ماه وقفه در اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی

حضور 54 درصدی زنان در آموزش و پرورش

راه ‎آهن رشت-آستار تا 4 سال آینده احداث می شود

از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده ها از آمریکا + عکس ها

واگن های فرسوده اجازه تردد در شبکه ریلی ندارند

پیش لرزه اجلاس اوپک به بازار نفت رسید

نوسان نرخ ارز عاملی برای قاچاق طلای سرخ

ایران مخالف افزایش تولید نفت/ این موضوع چراغ سبز به تصمیم های آمریکا است

روزنما: صف خرید آب در گرمای 50 درجه آبادان

بازی قیمت ها در بازار فلز زرد رنگ/سکه بهار آزادی فرزند آرام طلا+نمودار

اکاوی دوگانه آب یا غذا مدیریت بهینه منابع آبی با خودکفایی در محصولات اساسی تناقض دارد؟

ارز سه نرخی یا خداحافظی ارزی با برخی کالاها

افزایش 10 درصدی قیمت بلیت قطار از اول تیر ماه

مهمترین مبادی صادرات در دو ماه نخست سال جاری + نمودار

آفتی که ریشه تولید ملی را می خشکاند

ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت غیرفعال شد

کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

افتتاح و کلنگ زنی چند طرح آبرسانی و عمرانی در باوی

الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف 2ماه آینده/مقام سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارأی اکثریت کسبه

میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

انتخاب هیات مدیره جدید انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران

جزییت ساخت ساختمان پلاسکوی جدید

با سیاست جدید ارزی دیگر ارز آزاد در اختیار قاچاقچیان قرار نمی گیرد

دلیل عجیب تعطیلی پتروشیمی آبادان

آغاز پیش فروش اینترنتی پژو 405، پژو 206، پارس، سمند و رانا تا ساعاتی دیگر

مقاوم سازی 6 خوابگاه دانشگاه تهران در تابستان امسال

از «پیشنهاد خودروسازان آلمانی به ترامپ» تا «خروج بیش از 9 میلیون دلار برای واردات آب پرتقال به کشور»

آغاز پیش فروش محصولات پژو 405، پژو 206، پارس، سمند و رانا توسط ایران خودرو

خریداران سکه پیش فروش 7.6 هزار میلیارد تومان سود کردند

حمله موش ها به دستگاه خودپرداز!

رنو بیش از 1.2 میلیارد دلار برای توسعه ی خودروهای هیبریدی سرمایه گذاری می کند

واردات گندم صادراتی با وجود ممنوعیت

آشنایی با بستنی زغالی + طرز تهیه بستنی زغالی

پورشه 10 درصد سهام شرکت ریمک اتوموبیلی را خرید

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 2 تیر

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2تیر

علت افزایش اخیر قیمت مسکن

پیام توییتری ترامپ در رابطه با نشست اوپک

واکنش ترامپ به موفقیت ایران در نشست اوپک + عکس

اقتصاد کرمان در گرو توسعه صادرات است

افزایش قیمت بلیت قطار؛ قیمت‎ها نجومی شد!

16درصد اشتغال استان بوشهردربخش کشاورزی است

600 میلیون ریال کالای قاچاق در مشهد کشف شد

افزون بر 9 میلیارد ریال برای مرمت قنات های بافق اختصاص یافت

بارندگی ها در زنجان 23 درصد افزایش یافت

کاهش سه میلیون مترمکعب هدررفت آب درقم

تله سی یژ کامان، از پلمپ دوساله تا راه اندازی یک ماهه

کارگران کشور از 270 مجموعه ورزشی استفاده می کنند

2.6 میلیارد ریال تجهیزات آموزشی در لرستان فراهم شد

آب آشامیدنی تعدادی از روستاهای پلدختر جیره بندی می شود

3 هزار واحد مسکونی مناطق زلزله زده بزودی افتتاح می شود

تکمیل زنجیره تولید در سمنان به اعتبار نیاز دارد

افزایش سه درصدی بهای نفت

وزیر دارایی آلمان: واحد پول یورو غیر قابل بازگشت است و باقی خواهد ماند

واردات 9 میلیون دلاری آب پرتقال به کشور! + جدول

عزم دولت برای تشکیل 5 وزارتخانه

ایران و صربستان آماده توسعه همکاری های اقتصادی هستند

اولین نیروگاه زباله سوز مازندران بزودی افتتاح می شود

17000 تن گندم مناطق گرمسیری استان مرکزی خریداری شد

تسهیلات اشتغالزایی روستایی باید تا پایان تیرماه جذب شوند

35 هزارتن گندم از کشاورزان لرستان خریداری شد

400میلیارد ریال به دستگاه های اجرایی آبادان اختصاص یافت

سهم بالایی از مشارکت مردم با شهرداری اصفهان در حوزه مسکن است

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در مشهد گشایش یافت

تراز دریاچه ارومیه رکورد زد

زندگی 400 هزار نفر در آذربایجان غربی به مرز بستگی دارد

800 میلیارد ریال طرح عمرانی در آبادان در حال اجرا است

ایران و صربستان آماده توسعه همکاری های اقتصادی هستند

ماجرای عجیب دستگیری 4 نفر از کارکنان گمرک + جزییات

الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف 2ماه آینده/مقام سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارأی اکثریت کسبه

سرقت سردیس های مشاهیر در پارک تنیس کرج ارزش سردیس ها 3 میلیارد ریال اعلام شد

مدیران دولتی با ادبیات سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوند

برداشت سیب زمینی در باغملک آغاز شد

آغاز طرح بزرگ تفکیک از مبدا پسماندها در کرج

طرح بندر خشک اصفهان مراحل نهایی را طی می کند

260 هکتار بیابان زدایی در سبزوار اجرا شد

نان با کیفیت به مردم میناب عرضه شود

افزایش 15 درصدی قیمت گاز طبیعی

کاشت محصول گلرنگ در 40 هکتار از اراضی اهر

18هزار هنرمند صنایع دستی در گلستان فعال هستند

مشکل ساکنان معترض سهند در دست رسیدگی است

استقرار میز خدمت حضوری در استانداری با ارائه 37 خدمت به مردم استان

کرمانشاه منطقه ای مستعد برای سرمایه گذاری است

برگزاری تورگردشگری صید وصیادی در بوشهر تدوین شد

چهار طرح کشاورزی در ملایر بهره برداری شد

تاکنون هیچ واگنی از سیستم حمل و نقل مسافری خارج نشده است

جزییات روند تکمیل راه آهن حومه ای تهران- کرج

حفاظت از منابع طبیعی نیازمند فرهنگ سازی است

323 میلیون تومان فطریه در خراسان جنوبی جمع آوری شد

راهنمای خرید لباس سبز برای آقایان

پیشنهادهایی برای دکوراسیون رنگی آشپزخانه

نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز

نوسانات موجود در بازارهای مالی، دلیل پیدایش تئوری سرریز