مطالب مرتبط:
مفاد قرارداد رنو را نمی گویم
ورود محصول ارزان رنو به ایران
ورود محصول ارزان رنو به ایران
محصول ارزان رنو وارد ایران می شود
ورود محصول ارزان قیمت رنو به ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 13:422018-03-14اقتصادي

مفاد قرارداد رنو را نمی گویم


من قرارداد رنو را باز نخواهم کرد.

هیچ قراردادی را باز نخواهیم کرد، مگر در مورد قرارداد توتال جزییات می دانید مگر در مورد این قرارداد موضوعی عنوان شده است؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخودرونویس، روزنامه اعتماد نوشت: زمانی که مقرر شد فرانسوی ها دوباره به بازار ایران وارد شوند، تصور بر این بود که این بار زودتر از همیشه شاهد گازخوری خودروهایی باشیم که تحت قراردادهای پسابرجامی وارد بازار ایران شده اند اما این روال با همه تلاش ها و حرف و حدیث هایش به قدری طولانی شده است که به مثنوی هفتاد و یک من تبدیل شده است.

می گویند روزی که مقرر شد تا دومین خودروساز فرانسه، دومین قرارداد خودرویی را با ایرانی ها امضا کند حتی مدیران خودرویی که در هیات اعزامی ایرانی بودند، تصور می کردند خود امضا کننده قرارداد هستند اما زمانی که مهر و امضای رییس ایدرو پای این قرارداد ثبت شد، ماجرای دومین قرارداد خودرویی ایرانی ها با پاریس نشینان وارد فاز جدیدی شد.

خودروسازی که به نظر می رسید باید طرف قرارداد باشد حالا باید تامین کننده سایت تولید خودرو شود و سهامدار جزء دو خودروساز تبدیل به خودروساز می شد.

شاید همین ماجرا باعث شد تا ماجرای رنو– ایدرو به قدری طولانی شود که حتی دیگر منصور معظمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هم برای ذکر خبری جدید در مورد آن خسته تر از همیشه پاسخگو باشد.

زمانی که از او در خصوص سرنوشت رنو در ایران سوال می کنم خسته تر از همیشه می گوید: چرا آن قدر رنو برای شما جذاب است؟ از موضوع دیگری بپرسید.

همیشه همه در مورد رنو می پرسند.

در حالی که قرار بود در نخستین ساعات سال 96 قرارداد رنو – ایدرو امضا شود اما این قرارداد 5 ماه بعد و در 17 مرداد امضا شد اما تاکنون جز اخبار متفاوت در مورد این قرارداد تقریبا خبری از روال اجرایی و عملیاتی آن به گوش نمی رسد.

حتی شنیده شده که به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت بحث بازنگری در این قرارداد مطرح شده است.

کمی شفاف تر در مورد این قرارداد صحبت می کنید بالاخره تکلیف قرارداد رنو چه می شود؟ قرارداد رنو از زمان بندی آن عقب تر است و علت آن هم طرف ایرانی است.

یعنی ایدرو نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند و رنو کاملا به شرایط قرارداد متعهد بوده است و ما باید طبق قرارداد سایت بن رو را در اختیار رنو قرار می دادیم اما با وجود توافقات قبلی با مدیریت سایپا، مدیریت سایپا به تعهدات خود عمل نکرد.

این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت (نعمت زاده) دستورات اکیدی برای عمل به تعهدات به سایپا اعلام کرده بود اما این روال انجام نشد.

چرا؟ سایپایی ها نقطه نظرات خاص خودشان را داشتند تا این که با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت در کابینه دوازدهم و تاکید ایشان بر اجرای این قرارداد بن رو به ایدرو منتقل شد.

قرارداد نهایی شد و دو طرف نیز قرارداد را امضا کرده اند.

به جهت فاصله ای که ایجاد شده بود با فرانسوی ها جلسه ای برای بازبینی برنامه ها برای اجرایی تر شدن قرارداد برگزار شد و هم اکنون در حال ثبت شرکت برای عملیاتی تر شدن قرارداد هستیم.

بنابراین قرارداد از آن چه در گذشته امضا شده، هیچ تغییری نکرده است.

ولی بعد از بحث هایی که در مورد شروط استاندار سازی خودروهای سال 97 مطرح شد و احتمال خروج خودروهایی از خط تولید قوت گرفت؛ شنیده شد که سایپا در ازای دریافت مجوز تولید دو خودروی سیمبل و کویید در خط تولید خود سایت بن رو را به ایدرو واگذار کرده است، این یعنی تغییر خودروهای موجود در قرارداد رنو- ایدرو .

نکته ای که باید ذکر شود این است که ایران خودرو و سایپا باید تعدادی از خودروهای خود را در سال 97 از رده خارج کنند و ما نیز سهامدار این دو کارخانه خودروساز هستیم به این جهت ما باید کمک کنیم به این شرکت ها که در سال 97 به مشکل خاصی مواجه نشود.

به هر حال این واقعیت است که این دو شرکت تعداد زیادی تولید دارند و این محصولاتی که از رده خارج می شوند بازار را تحت الشعاع خود قرار می دهند و ما باید جلوی مشکلاتی که خروج این خودروها برای مردم ایجاد خواهند کرد را بگیریم.

به این جهت با رنو تفاهم کردیم یک محصولی را تولید شود که در این رنج قیمتی باشد.

این تفاهم انجام شد و موفق شدیم در مشارکت جدید بحث تولید ساپیا برای یک محصول جدید با رنو را سامان دادیم و مجموعه ای از عوامل را در کنار هم قرار دادیم و حالا در مرحله انتقال مالی هستیم که سمت فرانسوی باید پرداخت کنند و مشکلی هم برای پرداخت نیست.

با این روال دلایل تاخیر در اجرای این قرارداد در یک سال گذشته را باید از آنهایی سوال کنید که مشکلاتی را در اجرای این قرارداد و انجام سرمایه گذاری ایجاد کردند باید پاسخ دهند.

ما معتقدیم که باید هاب سوم خودروسازی حتما ایجاد شود و فکر می کنیم که اگر خودروسازان خارجی بر اساس شرایط ما وارد بازار ایران نشوند و سرمایه گذاری نکنند، در نهایت با محدودیت انتخاب مردم در بازار خودرو مواجه می شویم و ما موظف هستیم روالی را در پیش بگیریم که با تولیدات داخلی مردم راضی نگه داریم.

مردم خودروی خوب، باکیفیت و ارزان می خواهند و انتظار دارند بعد از خرید خودرو خدمات پس از فروش دریافت کنند، انتظارات معقول و منطقی و البته درست.

به همین جهت همواره سعی داریم تا درخواست های مردم را به عنوان اولویت های اجرایی در نظر گرفته و در بازدیدهای مختلف نیز از مدیران بخواهیم در این راستا حرکت کنند.

بنابراین فکر می کنم باید به سمتی برویم که خودروسازی را از شرایط موجود خارج و به سمت شرایط بهتری و مطلوب هدایت کنیم.

یعنی می فرمایید بحث بازنگری در قرارداد رنو که به نقل از آقای شریعتمداری مطرح بود را رد می کنید.

آقای شریعتمداری به هیچ وجه در رابطه با بازنگری قرارداد رنو صحبتی نکردند.

بنابراین در چارچوب همان قرارداد اولیه که امضا شد در حال ورود به فاز اجرایی تر هستید، پس می فرمایید این در چه زمانی، چه ماهی از سال 97 شاهد افتتاح کارخانه رنو- ایدرو و آغاز تولید محصولات مشترک هستیم؟ واقعا اگر بخواهیم صادقانه در این مورد صحبت کنیم باید به نتیجه آخرین مرحله مذاکرات با رنو بسنده کنیم که در هفته جاری (17 اسفند تا 24 اسفندماه) توسط معاونت خودرویی ایدرو انجام می شود.

تصور می کنم که کارهای اجرایی قرارداد رنو- ایدرو در نیمه دوم سال 97 آغاز خواهد شد.

آقای مهندس پس موضوع دریافت مجوز تولید دو خودروی سیمبل و کویید توسط سایپا درست است؟ به هیچ وجه، این اسامی که به کار بردید مدل های جدیدی است که در توافقی سه جانبه مقرر شد تا سایپا خودرویی جدید را در مجموعه اش تولید کند تا بتواند جایگزین پراید کند.

بالاخره ما سهامدار سایپا هستیم و باید به زمانی که قرار است خودروهای پرفروش از خطوط تولید خارج شوند نیز فکر کنیم.

به این جهت در توافقی جدید بین سایپا، رنو و ایدرو مقرر شد تا خودروی جدید؛ نه خودروهای تحت قرارداد رنو- ایدرو در سایپا تولید شود.

به موضوع خروج خودروهایی که بعد از رعایت استاندارهای 85 گانه باید از خطوط تولید دو خودروساز خارج شوند اشاره کردید، این محدوده بیشتر در رنج قیمت زیر 50 میلیون تومانی است که تقاضای خوبی هم دارد.

به عنوان سهامداران این دو خودروساز چه فکری برای جایگزین کردن خودروی جدید دراین رنج قیمتی کرده اید؛ چون به نظر نمی رسد قیمت خودروهایی که در قرارداد رنو- ایدرو هم نام آنها برده می شود در این رنج قیمتی باشد.

ما که قرارداد رنو را منتشر نکرده ایم.

نمی دانم شما این اعداد و ارقام را از کجا عنوان می کنید.

با توجه به قیمت سیمبل و کویید که عنوان می شود و هم اکنون سیمبل در بازار خرید و فروش می شود اعداد و ارقام بالای 50 میلیون تومان است مخصوصا این که در سال آینده با توجه به نرخ ارز و.

قیمت خودرو متفاوت تر از سال 96 است.

این طور نیست.

یعنی این خودروها تحت قرارداد رنو نیستند؟ کدام خودروها.

سیمبل، کویید، در بازه زیر 50 میلیون و داستر و.

در رنج قیمتی بالای 50 میلیون تومان.

بله، اینها هستند.

خوب کدام خودروها زیر 50 میلیون تومان در قرارداد رنو گنجانده شده است؟ نمی دانم، ولی همان قدر می گویم که خودروهای زیر 50 میلیون تومان در قرارداد وجود دارد.

چند خودرو در قرارداد رنو- ایدرو وجود دارد؟ .

.

اینها را نپرسید به جای این سوالات در مورد شرایط قرارداد، میزان صادرات و وضعیت قطعه سازان و.

بپرسید.

این موضوعات در جای خود مهم هستند، در خصوص تمام قراردادهای خودرویی 30 درصد از تولید به صادرات تخصیص خواهد یافت، وضعیت قطعه سازان و عقب ماندگی آنها هم بارها بحث شده است اما موضوع نوع خودروهایی که در این قرارداد گنجانده شده نیز مهم هستند، بارها در مورد خودروهایی ذکر نام شده که هم اکنون شما می فرمایید در لیست تان خودروهای دیگری وجود دارد.

من قرارداد رنو را باز نخواهم کرد.

چرا؟ هیچ قراردادی را باز نخواهیم کرد، مگر در مورد قرارداد توتال جزییات می دانید مگر در مورد این قرارداد موضوعی عنوان شده است؟ قرارداد توتال بسیار بیشتر از رنو تحت تاثیر ترامپ .

این قرارداد هم تحت تاثیر ترامپ است.

قرارداد یعنی یک رابطه دوطرفه بر اساس منافع دوطرفه.

آقای مهندس زمانی که یک قرارداد امضا می شود، مشخص است چه محصولاتی تحت این قرارداد تولید شود.

بله دقیقا.

چه محصولاتی قرار است در این قرارداد تولید شود؟ 5 محصول.

کدام خودروها؟ بعدی.

در چه رنج قیمتی؟ بخشی زیر 50 میلیون تومان و بخش بیشتری بالای 50 میلیون تومان.

به سراغ بحث قطعه سازان برویم که فرمودید.

در حال حاضر قطعه سازان بنا به اذعان آمارها و اظهارنظرهای مختلف در شرایط خوبی قرار ندارند نه از حیث تکنولوژی و نه از لحاظ ماشین آلات.

در این قراردادهای جدید چقدر قرار است وضعیت قطعه سازان تغییر کند؟ قطعه سازان در درجه نخست باید خودشان را با تکنولو‍ژی روز همراه کنند، در درجه دوم به سمت سرمایه گذاری بروند و در درجه سوم به سمت به روزرسانی خودشان حرکت کنند و در درجه چهارم بزرگ بشوند.

این یک واقعیت است که سایز قطعه سازان ما به جز تعداد محدودی که حدود 10 قطعه ساز در سایز کوچک هستند و به خاطر سایز های شان اصلا قدرت رقابت ندارند.

چه انتظاری داریم از این قطعه سازان.

وقتی امکان رقابت است که تولید صادرات گرا باشد که هم اکنون قطعه سازان ما در سایز فعلی شان امکان چنین تولیداتی را ندارند.

چرا باید 1580 قطعه ساز رجیستر شده داشته باشیم.

چرا وزارت صنعت که مجوز به این قطعه سازان داده است به سمت الزام برای ادغام قطعه سازان کوچک و ایجاد قطعه سازان بزرگ نرفته است، در صورتی که بارها در این مورد صحبت شده است؟ البته در مورد خصوصی سازی خودروسازان در شرایطی صحبت می شود که بیشتر کارشناسان معتقد به آزادسازی هستند نه خصوصی سازی.

با این شرایطی که شما می فرمایید چرا به سمت ادغام قطعه سازان پیش نمی رویم؟ مفهوم آزادسازی یعنی چی؟ آزادسازی به معنای رقابتی شدن بازار و واگذاری قیمت گذاری در یک بازار کاملا رقابتی برای ارتقای کیفیت.

بله درسته، من هم با شما موافق هستم بگذارید قیمت گذاری کنند.

چرا به این سمت نمی رویم؟ بگویید شورای رقابت موافقت کند، از آنها بپرسید که چرا اجازه نمی دهد قیمت ها در بازار رقابتی تعیین شود.

خوب شما به عنوان سهامدار خودروسازی ها چرا از وزیر و مجلس نخواستید که یک بار برای همیشه به سمت رقابتی تر شدن بازار پیش بروند؟ از کجا می دانید نخواستیم؟ هیچ وقت خبری از این درخواست ها شنیده نشد یا هیچگاه در این مورد اظهار نظر نکردید؟ شما نشنیدید، ما نباید هر کاری که می کنیم بگوییم.

شما در سیبل هستید و هر گفته شما به عنوان یک مسوول دولتی مهم و قابل توجه است.

قطعا زمانی که قراردادی یا تصمیمی با نقص مواجه می شود نخستین کسی که در سیبل انتقاد قرار می گیرد جنابعالی هستید مانند قرارداد رنو که همیشه از شما سوال می شود.

قرارداد رنو اصلا بد نشده است خیلی خوب است.

شما مخالف سرمایه گذاری خارجی هستید؟ اصلا این طور نیست.

من تنها پرسیدم شفاف در مورد قرارداد رنو صحبت کنید، شاید یکی از دلایلی که این قرارداد این قدر مورد توجه است همین مشخص نبودن برخی مفاد قرارداد است.

در کجای دنیا قراردادهای منعقد شده را عنوان می کنند.

بروید ببینید اصلا دولت آلمان از قراردادی که بنز با یک پارتنر در کشور الجزایر منعقد می کند را اعلام می کند.

شما بعد از امضای قرارداد رنو اعلام کردید که تا یک زمان مشخص مردم شاهد تردد خودروهایی هستند که تحت این قرارداد تولید و روانه بازار خواهد شد.

در حال حاضر یک سال از آن قرارداد گذشته ولی هنوز خبری از این قول نیست.

خوب نگذاشتند تا این قرارداد اجرایی شود، من نمی توانم خارج از واقعیت حرفی بزنم.

چه کسی جلوی اجرای این قرارداد را گرفته است؟ .

[سکوت] شما مدافع چه نوع نگاهی در خودروسازی هستید؟ در صنعت خودرو دو تفکر وجود دارد، یک تفکر این است که همین صنعت خودروسازی را هر چه بیشتر بومی کنیم و توسعه دهیم و تفکر دیگر این است که در کنار توسعه این صنعت، نیازمند مشارکت با صاحبان برند و مشارکت با خودروسازان بزرگ است که من این تفکر دوم را قبول دارم و دنبال آن هستم.

کمااین که در ایدرو هم مدافع این تفکر بودیم و همه قراردادهای منعقد شده در ایدرو یا با مشارکت خارجی بوده است یا کاملا به بخش خصوصی واگذار شده است.

یعنی مدیریت دست آنهاست و ما سهامدار اقلیت هستیم.

بله، این تفکر من را عده ای قبول ندارند و علیه آن حرف می زنند و در جمع های مختلف به انتقاد از این تفکر برمی آیند.

ما هم ابایی نداریم و پاسخ آنها را می دهیم.

اما فکر می کنم چنین مقوله هایی را با جنجال رسانه ای نمی توان پاسخ داد باید در محفلی کارشناسی در این مورد صحبت کرد.

باید این دو تفکر همدیگر را اغنا کنند.

واقع امر این است که توسعه از اجماع نظرات صورت می گیرد.

ببینید چندی است که خودروی 2008 وارد بازار شده که خودروی خوب و زیبایی است و خواهان بسیار زیادی نیز دارد.

قیمت آن خوب است اما می توانست کمتر از این باشد، در سال آینده خودروی 301 و بعد از آن خودروی سیتروئن وارد بازار خواهد شد.

در حقیقت ما در حال وارد کردن سلایق مورد نیاز مردم در بازار هستیم.

ما نمی توانیم و نباید دولت ها به مردم الزام کنند که از خودروی خاصی استفاده کنند.

ما باید ببینیم سلیقه مردم در چه رنج قیمتی است، سلیقه عمده به دلیل مسائل اقتصادی در رنج قیمتی پایین تر از 50 میلیون تومان است.

در حال حاضر خودروهای متوسط رو به بالا خواهان زیادی دارند و ما سعی می کنیم بازار را با تاکید بر حداکثر استفاده از توان داخلی مدیریت کنیم.

به تازگی سازمان گسترش و نوسازی صنایع در بحث ریلی فعال شد.

در بحث ریلی قانون برنامه ششم توسعه صنعت ریلی را تاکید کرده است و توسعه صنعت ریلی قدرت رقابت ما را افزایش می دهد؛ چرا که در جابه جایی محصولات و مواد اولیه بسیار تاثیر دارد و قیمت مواد اولیه را کاهش می دهد.

در دنیا حمل و نقل عمومی بسیار باصرفه تر از حمل و نقل خصوصی است.

برای مثال در همین تهران هر روز صبح بنا به گفته پلیس 70 درصد خودروهای تردد کننده تک سرنشین هستند و لذا توسعه صنعت ریلی تاکید رییس جمهور و برنامه ششم است.

1.

5 سال قبل شورای اقتصاد مصوبه ای برای 2 هزار واگن مترو برای تهران و کلانشهرها به وزارت صنعت معدن وتجارت و وزارت کشور ابلاغ کرد.

که از سوی وزارت صنعت، ایدرو و از سوی وزارت کشور سازمان شهرداری ها و دهداری ها کار مشترکی را انجام دادند و تحت این مشارکت مذاکرات بسیار خوبی برای انعقاد قراردادهای ریلی انجام شد که در نوع خود بی نظیر هستند.

طبق اطلاعاتی که از این قراردادها منعکس شده قیمت های این قراردادها به نسبت قراردادهای گذشته کمتر است که به نوعی موفقیت ایدرو نیز محسوب می شود.

بسیار کار خوبی است و پارت اول مناقصه برگزار شد و تقریبا هر واگن حدود 300 هزار دلار نسبت به قراردادهای قبلی ارزان تر است.

کل واگن های مترو 1500 واگن که همه چینی است و ما معتقدیم که باید ترکیبی از شرکت های دیگر و اروپایی ها باشد چرا رقابت نباشد تا همه در شرایط یکسان در مناقصات شرکت کنند.

در حقیقت اتفاق بسیار خوب در این قراردادها تغییر رویکرد از خرید محض به تولید داخلی بود.

ساخت واگن هم از قاعده کلی 51-49 تبعیت می کند یا میزان داخلی سازی بیشتری را در نظر گرفته اید؟ خیر در این قراردادها بحث تولید داخل تا 55 درصد هم مطرح است یکی از وی‍ژگی های قرارداد های ریلی همین استفاده از توان داخلی بر بستر کارخانه هایی است که در داخل کشور وجود دارند و تاکنون تولید کمی داشتند یا تعطیل بودند، ساخته می شود.


کلید واژه ها: قرارداد - وزیر صنعت، معدن و تجارت - خودرو - ایران - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - ایرانی - بازار ایران - سایپا - همیشه - ایرانی ها - روزنامه اعتماد - وزیر - طولانی - مدیریت - معدن - تولید خودرو - بازار - جدید - فرانسوی - روزنامه - توافقات - متفاوت - مدیران - نوسازی - نخستین - تولید - تامین - اخبار - پاریس - توتال

آخرین اخبار سرویس:
فوری/توافق نمایندگان کارگران با وزارت کار برای دستمزد 97

نوسازی ناوگان موتوری شهرداری گلستان شهرستان بهارستان

تنظیم بازار شب عید و تامین اقلام مورد نیاز مردم

خبرخوش برای کارمندان و بازنشستگان دارای سهام عدالت

سال افزایش قیمت ها و حاشیه ها برای صنعت خودرو

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

پرداخت مطالبات چایکاران در آستانه سال جدید

حال وهوای اقتصاد ایران در سال 96

توقف نوروزی حراج سکه بهار آزادی

افزایش سقف برداشت ازخودپرداز های بانک ایران زمین

جایگزین خرید در بازار ویلا

تولید روزانه 29 میلیون لیتر بنزین یورو4/ بنزین سوپر، وارداتی نیست

بلیت سینماها از فروردین ماه گران می شود

نوروز بی زباله با طبیعت

کسبه کارتخوان هایشان را جمع می کنند

دستور لغو افزایش قیمت هیبریدی ها موقتی است

مهمترین صادرکنندگان نوشابه غیرالکلی درجهان

سقوط بیشتر قیمت ارزهای دیجیتال؛ توییتر نیز به جمع ممنوع کنندگان تبلیغ این ارز ها خواهد پیوست

افزایش سقف برداشت از خودپردازهای بانک حکمت

تجهیز 3 شعبه بانک آینده به خدمات بانکی ویژه روشندلان

کشف قیمت 4000 ریالی «فماک» در بازار SME

موافقتنامه مالی بین نظام بانکی کشور و موسسه مالی سیتیک تراست چین

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

بازگشت شاخص بورس به ارتفاع 96 هزار واحدی

بانک ها 2 ماهه 300 میلیارد تومان ملک فروختند

25 هزار مترمربع از اراضی ملی جهرم رفع تصرف شد

دستور لغو افزایش قیمت هیبریدی ها موقتی است

تاکید استاندار آذربایجان غربی بر پرداخت مطالبات پیمانکاران

بهره برداری از مجتمع تجاری موقوفه درمهریز +فیلم

25 هزار مترمربع از اراضی ملی جهرم رفع تصرف شد

توافق نمایندگان کارگران با وزارت کار برای دستمزد 97

اکتشافات نوین و فرآوری معادن در دستور کار شورای معادن کردستان

پیام مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران به مناسبت فرارسیدن نوروز 97

جلسه پایان سال مدیرعامل و مدیران ارشد بانک کشاورزی

برگزاری هشتمین اجلاس روسای آیتک با مشارکت بانک انصار

بازار ارز افغانستان دلار سرکش تهران را افسار زد

رازقی: کافرمایان نمی توانند حداقل معیشت کارگران را تامین کنند

خانه اولی ها به بازار مسکن رونق دادند

ال موندو: پیشنهاد چک سفید امضای رونالدو به خزانه داری اسپانیا

سررسید چاپ نکنید، زلزله زدگان خانه دار می شوند

برای حضور به موقع در ایستگاه راه آهن برنامه ریزی کنید

دانلود آهنگ زیبای «بوی عیدی» فرهاد مهراد

قیمت بلیت سینماها در سال جدید

24 هزار صندلی به پروازهای نوروزی اضافه شد

ضمانتنامه بانکی واردات خودرو ممنوع شد

آغاز تسویه سود گروه بیستم مشمولان سهام عدالت

نوسان جزیی قیمت قزل آلا در شب عید

مالیات اصناف را زمین گیر کرد/ فشار مضاعف تحت عنوان «مالیات متمم»

گردشگری محور توسعه، لزوم ثبت آثار تاریخی گیلان به عنوان میراث جهانی

فعالیت برخی کتابخانه های عمومی در تعطیلات نوروز

رکورد معاینه فنی شکسته شد/ اطلاع از صف انتظار با ارسال پیامک

نُقل ارومیه زینت بخش دیرینه سفره های نوروزی

بیمه شخص ثالث در سال 97 افزایش نخواهد داشت

همراه بانک متفاوت را با ایران زمین تجربه کنید

«ترکیب متناسب» رکن اصلی نهادهای تنظیم گر در اقتصاد

تضعیف شرکت دولتی در فرآیند خصوصی سازی با هدف «خرید ارزان»

پلمب خانه های اجاره ای ساعتی

ارتقای شفافیت و حفظ حقوق سهامداران راهبرد اصلی بورس

خودروی پرنده سرانجام آمد (+عکس)

بیمه نامه شخص ثالث گران نمی شود

بخشنامه جدید گمرک درباره معافیت های مالیاتی کاغذ وارداتی

عملیات اجرایی 2 طرح در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز می شود

15 میلیارد تومان ردیف بودجه جدید برای قطار شهری رشت گرفته شده است

معرفی بازارهای گل بزرگ تهران

گردشگری محور توسعه، لزوم ثبت آثار تاریخی گیلان به عنوان میراث جهانی

عملیات اجرایی 2 طرح در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز می شود

وزیر ارتباطات: تحول دیجیتالی پایه توسعه کشور است

وزیر ارتباطات: تحول دیجیتالی پایه توسعه کشور است

دریافت آثار برای رقابت در «جایزه گیمیستان 2018» آغاز شد

افزایش تقاضا در واپسین روز کاری بورس

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

آخرین آمار مصرف سوخت در سراسر کشور

افزایش قیمت طلا و کاهش سکه و ارز در بازار

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

تسهیلات ازدواج بانک ملی ایران از 217 هزار فقره گذشت

اعلام ساعت کار بانک پاسارگاد در 6ماهه اول سال 97

رکورد معاینه فنی شکسته شد/ اطلاع از صف انتظار با ارسال پیامک

آخرین جزییات درباره افزایش دستمزد 97

افزایش تقاضا برای تسهیلات ساخت و خرید مسکن در سال آینده

توییتر هم تبلیغ ارزهای مجازی را ممنوع می کند

بازگشت شاخص بورس به ارتفاع 96 هزار واحدی

زمان پرداخت مطالبات فرهنگیان

توزیع گسترده گوشت مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز در بازار

از طریق رسانه ها متوجه حکم بیرانوند شدیم

افزایش 19درصدی حداقل دستمزد کارگران منوط به رضایت کارگران

فراخوان کمک برای جراحی قلب بیمار نیازمند

تمامی مطالبات چایکاران شمال کشور پرداخت شد

لحظاتی خوش را در گل فشان کنارک برای خود رقم زنید

افزون بر 11 هزار گردشگر خارجی از مرز آستارا تردد کردند

عملیات اجرایی 2 طرح در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز می شود

امروز بیمه ها همپای صنایع در تجارت فعال هستند

تمامی مطالبات چایکاران شمال کشور پرداخت شد

تمامی مطالبات چایکاران شمال کشور پرداخت شد

نوسان جزیی قیمت انواع سکه/ دلار 4767 تومان شد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

آخرین تغییرات قیمت اقلام شب عید97

کلیات مزد به تایید کمیته سه جانبه رسید

رح زرین بیمه نامه جامع منازل مسکونی بیمه آسیا

بیمه آرمان 1500 میلیارد ریالی شد

تجهیز 3 شعبه دیگر در بانک آینده به خدمات بانکی ویژه روشندلان

مفاد قرارداد رنو را نمی گویم

مفاد قرارداد رنو را نمی گویم