مطالب مرتبط:
ورود محصول ارزان رنو به ایران
ورود محصول ارزان رنو به ایران
محصول ارزان رنو وارد ایران می شود
ورود محصول ارزان قیمت رنو به ایران
ورود محصول ارزان رنو به ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 13:302018-03-14اقتصادي

مفاد قرارداد رنو را نمی گویم


من قرارداد رنو را باز نخواهم کرد.

هیچ قراردادی را باز نخواهیم کرد، مگر در مورد قرارداد توتال جزییات می دانید مگر در مورد این قرارداد موضوعی عنوان شده است؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: زمانی که مقرر شد فرانسوی ها دوباره به بازار ایران وارد شوند، تصور بر این بود که این بار زودتر از همیشه شاهد گازخوری خودروهایی باشیم که تحت قراردادهای پسابرجامی وارد بازار ایران شده اند اما این روال با همه تلاش ها و حرف و حدیث هایش به قدری طولانی شده است که به مثنوی هفتاد و یک من تبدیل شده است.

می گویند روزی که مقرر شد تا دومین خودروساز فرانسه، دومین قرارداد خودرویی را با ایرانی ها امضا کند حتی مدیران خودرویی که در هیات اعزامی ایرانی بودند، تصور می کردند خود امضا کننده قرارداد هستند اما زمانی که مهر و امضای رییس ایدرو پای این قرارداد ثبت شد، ماجرای دومین قرارداد خودرویی ایرانی ها با پاریس نشینان وارد فاز جدیدی شد.

خودروسازی که به نظر می رسید باید طرف قرارداد باشد حالا باید تامین کننده سایت تولید خودرو شود و سهامدار جزء دو خودروساز تبدیل به خودروساز می شد.

شاید همین ماجرا باعث شد تا ماجرای رنو ایدرو به قدری طولانی شود که حتی دیگر منصور معظمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هم برای ذکر خبری جدید در مورد آن خسته تر از همیشه پاسخگو باشد.

زمانی که از او در خصوص سرنوشت رنو در ایران سوال می کنم خسته تر از همیشه می گوید: چرا آن قدر رنو برای شما جذاب است؟ از موضوع دیگری بپرسید.

همیشه همه در مورد رنو می پرسند.

در حالی که قرار بود در نخستین ساعات سال 96 قرارداد رنو ایدرو امضا شود اما این قرارداد 5 ماه بعد و در 17 مرداد امضا شد اما تاکنون جز اخبار متفاوت در مورد این قرارداد تقریبا خبری از روال اجرایی و عملیاتی آن به گوش نمی رسد.

حتی شنیده شده که به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت بحث بازنگری در این قرارداد مطرح شده است.

کمی شفاف تر در مورد این قرارداد صحبت می کنید بالاخره تکلیف قرارداد رنو چه می شود؟ قرارداد رنو از زمان بندی آن عقب تر است و علت آن هم طرف ایرانی است.

یعنی ایدرو نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند و رنو کاملا به شرایط قرارداد متعهد بوده است و ما باید طبق قرارداد سایت بن رو را در اختیار رنو قرار می دادیم اما با وجود توافقات قبلی با مدیریت سایپا، مدیریت سایپا به تعهدات خود عمل نکرد.

این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت (نعمت زاده) دستورات اکیدی برای عمل به تعهدات به سایپا اعلام کرده بود اما این روال انجام نشد.

چرا؟ سایپایی ها نقطه نظرات خاص خودشان را داشتند تا این که با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت در کابینه دوازدهم و تاکید ایشان بر اجرای این قرارداد بن رو به ایدرو منتقل شد.

قرارداد نهایی شد و دو طرف نیز قرارداد را امضا کرده اند.

به جهت فاصله ای که ایجاد شده بود با فرانسوی ها جلسه ای برای بازبینی برنامه ها برای اجرایی تر شدن قرارداد برگزار شد و هم اکنون در حال ثبت شرکت برای عملیاتی تر شدن قرارداد هستیم.

بنابراین قرارداد از آن چه در گذشته امضا شده، هیچ تغییری نکرده است.

ولی بعد از بحث هایی که در مورد شروط استاندار سازی خودروهای سال 97 مطرح شد و احتمال خروج خودروهایی از خط تولید قوت گرفت؛ شنیده شد که سایپا در ازای دریافت مجوز تولید دو خودروی سیمبل و کویید در خط تولید خود سایت بن رو را به ایدرو واگذار کرده است، این یعنی تغییر خودروهای موجود در قرارداد رنو- ایدرو .

نکته ای که باید ذکر شود این است که ایران خودرو و سایپا باید تعدادی از خودروهای خود را در سال 97 از رده خارج کنند و ما نیز سهامدار این دو کارخانه خودروساز هستیم به این جهت ما باید کمک کنیم به این شرکت ها که در سال 97 به مشکل خاصی مواجه نشود.

به هر حال این واقعیت است که این دو شرکت تعداد زیادی تولید دارند و این محصولاتی که از رده خارج می شوند بازار را تحت الشعاع خود قرار می دهند و ما باید جلوی مشکلاتی که خروج این خودروها برای مردم ایجاد خواهند کرد را بگیریم.

به این جهت با رنو تفاهم کردیم یک محصولی را تولید شود که در این رنج قیمتی باشد.

این تفاهم انجام شد و موفق شدیم در مشارکت جدید بحث تولید ساپیا برای یک محصول جدید با رنو را سامان دادیم و مجموعه ای از عوامل را در کنار هم قرار دادیم و حالا در مرحله انتقال مالی هستیم که سمت فرانسوی باید پرداخت کنند و مشکلی هم برای پرداخت نیست.

با این روال دلایل تاخیر در اجرای این قرارداد در یک سال گذشته را باید از آنهایی سوال کنید که مشکلاتی را در اجرای این قرارداد و انجام سرمایه گذاری ایجاد کردند باید پاسخ دهند.

ما معتقدیم که باید هاب سوم خودروسازی حتما ایجاد شود و فکر می کنیم که اگر خودروسازان خارجی بر اساس شرایط ما وارد بازار ایران نشوند و سرمایه گذاری نکنند، در نهایت با محدودیت انتخاب مردم در بازار خودرو مواجه می شویم و ما موظف هستیم روالی را در پیش بگیریم که با تولیدات داخلی مردم راضی نگه داریم.

مردم خودروی خوب، باکیفیت و ارزان می خواهند و انتظار دارند بعد از خرید خودرو خدمات پس از فروش دریافت کنند، انتظارات معقول و منطقی و البته درست.

به همین جهت همواره سعی داریم تا درخواست های مردم را به عنوان اولویت های اجرایی در نظر گرفته و در بازدیدهای مختلف نیز از مدیران بخواهیم در این راستا حرکت کنند.

بنابراین فکر می کنم باید به سمتی برویم که خودروسازی را از شرایط موجود خارج و به سمت شرایط بهتری و مطلوب هدایت کنیم.

یعنی می فرمایید بحث بازنگری در قرارداد رنو که به نقل از آقای شریعتمداری مطرح بود را رد می کنید.

آقای شریعتمداری به هیچ وجه در رابطه با بازنگری قرارداد رنو صحبتی نکردند.

بنابراین در چارچوب همان قرارداد اولیه که امضا شد در حال ورود به فاز اجرایی تر هستید، پس می فرمایید این در چه زمانی، چه ماهی از سال 97 شاهد افتتاح کارخانه رنو- ایدرو و آغاز تولید محصولات مشترک هستیم؟ واقعا اگر بخواهیم صادقانه در این مورد صحبت کنیم باید به نتیجه آخرین مرحله مذاکرات با رنو بسنده کنیم که در هفته جاری (17 اسفند تا 24 اسفندماه) توسط معاونت خودرویی ایدرو انجام می شود.

تصور می کنم که کارهای اجرایی قرارداد رنو- ایدرو در نیمه دوم سال 97 آغاز خواهد شد.

آقای مهندس پس موضوع دریافت مجوز تولید دو خودروی سیمبل و کویید توسط سایپا درست است؟ به هیچ وجه، این اسامی که به کار بردید مدل های جدیدی است که در توافقی سه جانبه مقرر شد تا سایپا خودرویی جدید را در مجموعه اش تولید کند تا بتواند جایگزین پراید کند.

بالاخره ما سهامدار سایپا هستیم و باید به زمانی که قرار است خودروهای پرفروش از خطوط تولید خارج شوند نیز فکر کنیم.

به این جهت در توافقی جدید بین سایپا، رنو و ایدرو مقرر شد تا خودروی جدید؛ نه خودروهای تحت قرارداد رنو- ایدرو در سایپا تولید شود.

به موضوع خروج خودروهایی که بعد از رعایت استاندارهای 85 گانه باید از خطوط تولید دو خودروساز خارج شوند اشاره کردید، این محدوده بیشتر در رنج قیمت زیر 50 میلیون تومانی است که تقاضای خوبی هم دارد.

به عنوان سهامداران این دو خودروساز چه فکری برای جایگزین کردن خودروی جدید دراین رنج قیمتی کرده اید؛ چون به نظر نمی رسد قیمت خودروهایی که در قرارداد رنو- ایدرو هم نام آنها برده می شود در این رنج قیمتی باشد.

ما که قرارداد رنو را منتشر نکرده ایم.

نمی دانم شما این اعداد و ارقام را از کجا عنوان می کنید.

با توجه به قیمت سیمبل و کویید که عنوان می شود و هم اکنون سیمبل در بازار خرید و فروش می شود اعداد و ارقام بالای 50 میلیون تومان است مخصوصا این که در سال آینده با توجه به نرخ ارز و.

قیمت خودرو متفاوت تر از سال 96 است.

این طور نیست.

یعنی این خودروها تحت قرارداد رنو نیستند؟ کدام خودروها.

سیمبل، کویید، در بازه زیر 50 میلیون و داستر و.

در رنج قیمتی بالای 50 میلیون تومان.

بله، اینها هستند.

خوب کدام خودروها زیر 50 میلیون تومان در قرارداد رنو گنجانده شده است؟ نمی دانم، ولی همان قدر می گویم که خودروهای زیر 50 میلیون تومان در قرارداد وجود دارد.

چند خودرو در قرارداد رنو- ایدرو وجود دارد؟ .

.

اینها را نپرسید به جای این سوالات در مورد شرایط قرارداد، میزان صادرات و وضعیت قطعه سازان و.

بپرسید.

این موضوعات در جای خود مهم هستند، در خصوص تمام قراردادهای خودرویی 30 درصد از تولید به صادرات تخصیص خواهد یافت، وضعیت قطعه سازان و عقب ماندگی آنها هم بارها بحث شده است اما موضوع نوع خودروهایی که در این قرارداد گنجانده شده نیز مهم هستند، بارها در مورد خودروهایی ذکر نام شده که هم اکنون شما می فرمایید در لیست تان خودروهای دیگری وجود دارد.

من قرارداد رنو را باز نخواهم کرد.

چرا؟ هیچ قراردادی را باز نخواهیم کرد، مگر در مورد قرارداد توتال جزییات می دانید مگر در مورد این قرارداد موضوعی عنوان شده است؟ قرارداد توتال بسیار بیشتر از رنو تحت تاثیر ترامپ .

این قرارداد هم تحت تاثیر ترامپ است.

قرارداد یعنی یک رابطه دوطرفه بر اساس منافع دوطرفه.

آقای مهندس زمانی که یک قرارداد امضا می شود، مشخص است چه محصولاتی تحت این قرارداد تولید شود.

بله دقیقا.

چه محصولاتی قرار است در این قرارداد تولید شود؟ 5 محصول.

کدام خودروها؟ بعدی.

در چه رنج قیمتی؟ بخشی زیر 50 میلیون تومان و بخش بیشتری بالای 50 میلیون تومان.

به سراغ بحث قطعه سازان برویم که فرمودید.

در حال حاضر قطعه سازان بنا به اذعان آمارها و اظهارنظرهای مختلف در شرایط خوبی قرار ندارند نه از حیث تکنولوژی و نه از لحاظ ماشین آلات.

در این قراردادهای جدید چقدر قرار است وضعیت قطعه سازان تغییر کند؟ قطعه سازان در درجه نخست باید خودشان را با تکنولو ژی روز همراه کنند، در درجه دوم به سمت سرمایه گذاری بروند و در درجه سوم به سمت به روزرسانی خودشان حرکت کنند و در درجه چهارم بزرگ بشوند.

این یک واقعیت است که سایز قطعه سازان ما به جز تعداد محدودی که حدود 10 قطعه ساز در سایز کوچک هستند و به خاطر سایز های شان اصلا قدرت رقابت ندارند.

چه انتظاری داریم از این قطعه سازان.

وقتی امکان رقابت است که تولید صادرات گرا باشد که هم اکنون قطعه سازان ما در سایز فعلی شان امکان چنین تولیداتی را ندارند.

چرا باید 1580 قطعه ساز رجیستر شده داشته باشیم.

چرا وزارت صنعت که مجوز به این قطعه سازان داده است به سمت الزام برای ادغام قطعه سازان کوچک و ایجاد قطعه سازان بزرگ نرفته است، در صورتی که بارها در این مورد صحبت شده است؟ البته در مورد خصوصی سازی خودروسازان در شرایطی صحبت می شود که بیشتر کارشناسان معتقد به آزادسازی هستند نه خصوصی سازی.

با این شرایطی که شما می فرمایید چرا به سمت ادغام قطعه سازان پیش نمی رویم؟ مفهوم آزادسازی یعنی چی؟ آزادسازی به معنای رقابتی شدن بازار و واگذاری قیمت گذاری در یک بازار کاملا رقابتی برای ارتقای کیفیت.

بله درسته، من هم با شما موافق هستم بگذارید قیمت گذاری کنند.

چرا به این سمت نمی رویم؟ بگویید شورای رقابت موافقت کند، از آنها بپرسید که چرا اجازه نمی دهد قیمت ها در بازار رقابتی تعیین شود.

خوب شما به عنوان سهامدار خودروسازی ها چرا از وزیر و مجلس نخواستید که یک بار برای همیشه به سمت رقابتی تر شدن بازار پیش بروند؟ از کجا می دانید نخواستیم؟ هیچ وقت خبری از این درخواست ها شنیده نشد یا هیچگاه در این مورد اظهار نظر نکردید؟ شما نشنیدید، ما نباید هر کاری که می کنیم بگوییم.

شما در سیبل هستید و هر گفته شما به عنوان یک مسوول دولتی مهم و قابل توجه است.

قطعا زمانی که قراردادی یا تصمیمی با نقص مواجه می شود نخستین کسی که در سیبل انتقاد قرار می گیرد جنابعالی هستید مانند قرارداد رنو که همیشه از شما سوال می شود.

قرارداد رنو اصلا بد نشده است خیلی خوب است.

شما مخالف سرمایه گذاری خارجی هستید؟ اصلا این طور نیست.

من تنها پرسیدم شفاف در مورد قرارداد رنو صحبت کنید، شاید یکی از دلایلی که این قرارداد این قدر مورد توجه است همین مشخص نبودن برخی مفاد قرارداد است.

در کجای دنیا قراردادهای منعقد شده را عنوان می کنند.

بروید ببینید اصلا دولت آلمان از قراردادی که بنز با یک پارتنر در کشور الجزایر منعقد می کند را اعلام می کند.

شما بعد از امضای قرارداد رنو اعلام کردید که تا یک زمان مشخص مردم شاهد تردد خودروهایی هستند که تحت این قرارداد تولید و روانه بازار خواهد شد.

در حال حاضر یک سال از آن قرارداد گذشته ولی هنوز خبری از این قول نیست.

خوب نگذاشتند تا این قرارداد اجرایی شود، من نمی توانم خارج از واقعیت حرفی بزنم.

چه کسی جلوی اجرای این قرارداد را گرفته است؟ .

[سکوت] شما مدافع چه نوع نگاهی در خودروسازی هستید؟ در صنعت خودرو دو تفکر وجود دارد، یک تفکر این است که همین صنعت خودروسازی را هر چه بیشتر بومی کنیم و توسعه دهیم و تفکر دیگر این است که در کنار توسعه این صنعت، نیازمند مشارکت با صاحبان برند و مشارکت با خودروسازان بزرگ است که من این تفکر دوم را قبول دارم و دنبال آن هستم.

کمااین که در ایدرو هم مدافع این تفکر بودیم و همه قراردادهای منعقد شده در ایدرو یا با مشارکت خارجی بوده است یا کاملا به بخش خصوصی واگذار شده است.

یعنی مدیریت دست آنهاست و ما سهامدار اقلیت هستیم.

بله، این تفکر من را عده ای قبول ندارند و علیه آن حرف می زنند و در جمع های مختلف به انتقاد از این تفکر برمی آیند.

ما هم ابایی نداریم و پاسخ آنها را می دهیم.

اما فکر می کنم چنین مقوله هایی را با جنجال رسانه ای نمی توان پاسخ داد باید در محفلی کارشناسی در این مورد صحبت کرد.

باید این دو تفکر همدیگر را اغنا کنند.

واقع امر این است که توسعه از اجماع نظرات صورت می گیرد.

ببینید چندی است که خودروی 2008 وارد بازار شده که خودروی خوب و زیبایی است و خواهان بسیار زیادی نیز دارد.

قیمت آن خوب است اما می توانست کمتر از این باشد، در سال آینده خودروی 301 و بعد از آن خودروی سیتروئن وارد بازار خواهد شد.

در حقیقت ما در حال وارد کردن سلایق مورد نیاز مردم در بازار هستیم.

ما نمی توانیم و نباید دولت ها به مردم الزام کنند که از خودروی خاصی استفاده کنند.

ما باید ببینیم سلیقه مردم در چه رنج قیمتی است، سلیقه عمده به دلیل مسائل اقتصادی در رنج قیمتی پایین تر از 50 میلیون تومان است.

در حال حاضر خودروهای متوسط رو به بالا خواهان زیادی دارند و ما سعی می کنیم بازار را با تاکید بر حداکثر استفاده از توان داخلی مدیریت کنیم.

به تازگی سازمان گسترش و نوسازی صنایع در بحث ریلی فعال شد.

در بحث ریلی قانون برنامه ششم توسعه صنعت ریلی را تاکید کرده است و توسعه صنعت ریلی قدرت رقابت ما را افزایش می دهد؛ چرا که در جابه جایی محصولات و مواد اولیه بسیار تاثیر دارد و قیمت مواد اولیه را کاهش می دهد.

در دنیا حمل و نقل عمومی بسیار باصرفه تر از حمل و نقل خصوصی است.

برای مثال در همین تهران هر روز صبح بنا به گفته پلیس 70 درصد خودروهای تردد کننده تک سرنشین هستند و لذا توسعه صنعت ریلی تاکید رییس جمهور و برنامه ششم است.

1.

5 سال قبل شورای اقتصاد مصوبه ای برای 2 هزار واگن مترو برای تهران و کلانشهرها به وزارت صنعت معدن وتجارت و وزارت کشور ابلاغ کرد.

که از سوی وزارت صنعت، ایدرو و از سوی وزارت کشور سازمان شهرداری ها و دهداری ها کار مشترکی را انجام دادند و تحت این مشارکت مذاکرات بسیار خوبی برای انعقاد قراردادهای ریلی انجام شد که در نوع خود بی نظیر هستند.

طبق اطلاعاتی که از این قراردادها منعکس شده قیمت های این قراردادها به نسبت قراردادهای گذشته کمتر است که به نوعی موفقیت ایدرو نیز محسوب می شود.

بسیار کار خوبی است و پارت اول مناقصه برگزار شد و تقریبا هر واگن حدود 300 هزار دلار نسبت به قراردادهای قبلی ارزان تر است.

کل واگن های مترو 1500 واگن که همه چینی است و ما معتقدیم که باید ترکیبی از شرکت های دیگر و اروپایی ها باشد چرا رقابت نباشد تا همه در شرایط یکسان در مناقصات شرکت کنند.

در حقیقت اتفاق بسیار خوب در این قراردادها تغییر رویکرد از خرید محض به تولید داخلی بود.

ساخت واگن هم از قاعده کلی 51-49 تبعیت می کند یا میزان داخلی سازی بیشتری را در نظر گرفته اید؟ خیر در این قراردادها بحث تولید داخل تا 55 درصد هم مطرح است یکی از وی ژگی های قرارداد های ریلی همین استفاده از توان داخلی بر بستر کارخانه هایی است که در داخل کشور وجود دارند و تاکنون تولید کمی داشتند یا تعطیل بودند، ساخته می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: قرارداد - وزیر صنعت، معدن و تجارت - خودرو - ایران - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - ایرانی - بازار ایران - سایپا - همیشه - ایرانی ها - روزنامه اعتماد - وزیر - طولانی - مدیریت - معدن - تولید خودرو - بازار - جدید - فرانسوی - روزنامه - توافقات - متفاوت - مدیران - نوسازی - نخستین - تولید - تامین - اخبار - پاریس - توتال

آخرین اخبار سرویس:
هوای تهران در نخستین روز سال 97 سالم است

مهمانان امشبِ مهران مدیری در «دورهمی» +عکس

وضعیت پرواز ها بعد از تغییر ساعت رسمی

عکس خاطره انگیز از آیت الله هاشمی

تبریک بوریس جانسون و ترزامی به مناسبت نوروز +عکس

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت نوروز+عکس

گریژمان کیک تولد 27 سالگی را شوت کرد+عکس

حمید هیراد و ماجرای عشقی که از دنیا رفت

مروری بر 20 نامگذاری سال از سوی رهبر معظم انقلاب/اینفوگرافی

پیامک تبریک روحانی قبل و بعد از انتخابات +عکس

لکسوس NX

همکاری اوبر و تویوتا در زمینه ساخت اتومبیل های خودران +عکس

نوبخت : دولت 100 هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران را پرداخت می کند

تبریک خلاقانه فرهاد مجیدی به مناسبت عید نوروز +عکس

فعالیت شعب منتخب بانک های خراسان رضوی از فردا

توزیع هدایای نوروزی بین نیازمندان شیراز

یک میلیون مسافر سال گذشته از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

واردات ماهی تیلاپیا ممنوع شد

برنامه دولت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

سال نودوهفت هم اقتصادی نام گذاری شد

راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی و راه اندازی مجدد خودرو

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ایران سیزدهمین تولیدکننده فولاد جهان+ نمودار

سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

اختصاص 200 میلیون دلار برای عملیات آبخیزداری /حفاظت از جنگل ها به مردم واگذار شد

کار با ورق طلا

ارتقاء 22 درصدی ایمنی در حمل و نقل جاده ای/استقبال از خودروی شخصی هنوز بالا است

آذربایجان عضو پانزدهم اوپک می شود/افزایش قدرت اوپک در بازارهای جهانی

طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

خودروهای در گمرک مانده اردیبهشت به بازار می رسد

افزایش سکتورهای مرکز کنترل ترافیک هوایی

تغییر نوروزی ساعات معاملاتی قراردادهای مشتقه بورس کالا

مطالبات چایکاران در آستانه سال جدید پرداخت شد

حمایت از کالای ایرانی یعنی چه؟!

آدم بی پول زیر بگیرید ولی به ماشین پولدارها نزنید!

کاهش 15 درصدی اقامت در هتل های مشهد در ایام نوروز++++ خراسان رضوی اخبار ویژه

ورود بیش از یک میلیون و 500هزار مسافر به گیلان

گوشی شیائومی Blackshark SKR-A0 در گیک بنچ رویت شد

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ازسرگیری پرواز ATRهای زمینگیر آسمان

بازگشت شاخص بورس به ارتفاع 96 هزار واحد در آخرین روز سال

وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور

توتال به شرط معافیت از تحریم های آمریکا در ایران می ماند

100 میدان نفتی و گازی برای توسعه داریم

بانک ها 2 ماهه 300 میلیارد تومان ملک فروختند

واعظی: رویکرد دولت افزایش دستمزد فراتر از نرخ تورم است

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قرارداد گازی بین شرکت اماراتی وکردستان عراق منعقد شد

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

ورود بیش از یک میلیون و 500 هزار مسافر به گیلان

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

ظرفیت منصوبه انرژی های نو ایران به 527 مگاوات رسید

افزایش 4000 میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی+سند

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

قطعی آب در هندیجان و ایذه خوزستان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

بوشهر| تولیدات پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی وارد شبکه گاز کشور شد

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست؛ 115.8 میلیون لیتر در یک روز

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با توسعه تجدیدپذیرها

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قطار کرمانشاه هفته ای 2 مرتبه به سمت مشهد می رود/ بلیت فروشی از 5 فروردین

توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای دستمزد 97

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

وضعیت جذب سرمایه، تولید و گردشگری در 7 منطقه آزاد

چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

حمایت از تولید داخلی بدون وجود رقیب بی معنی است/ مردم مجبور نباشند کالای خارجی استفاده نمی کنند

تداوم توزیع گوشت قرمز و تخم مرغ در ایام عید

طرح نظارت بر صنوف واماکن خدماتی

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

نمایشگاه مردم شناسی بوکان میزبان گردشگران نوروزی

جایگزین iPhone X احتمالا بسیار ارزان تر خواهد بود

مسابقه بزرگ عکاسی آرامش بهاری برگزار می شود

غایبان دیدار ایران برابر تونس مشخص شدند

سهم 60 درصدی تصادفات در ایجاد ضایعات نخاعی قربانیان حوادث جاده ای

شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

صدور کارت کالای همراه مسافر در منطقه آزاد چابهار

افزایش 20 درصدی ورود گردشگران نوروزی به چابهار

شعار سال - حمایت از تولید ملی

آمار مصرف سوخت در 29 اسفند سال 96

خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

ثبت بیش از 80 هزار تردد در مبادی ورودی و خروجی محور اردبیل-آستارا

کی روش: آسان نیست اما امیدوارم صعود کنیم

خرید توافقی برنج طارم با قیمت هر کیلو9 هزار و 100 تومان

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

حداقل دستمزد کارگران دارای دو فرزند یک میلیون و 530 هزار تومان خواهد بود

مفاد قرارداد رنو را نمی گویم

مفاد قرارداد رنو را نمی گویم