مطالب مرتبط:
کاهش آلودگی هوای خانه با فناوری پلاسمای سرد
تخمین آلودگی میکروپلاستیک ها واقعی نیست
آلودگی هوا با سلامت مردم چه می کند؟
هوای تهران ناسالم است/ شاخص آلودگی 157
هوای تهران ناسالم است/ شاخص آلودگی 157
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 13:302018-03-14اقتصادي

همدان عاری از آلودگی آب و خاک


پیشرفت علوم، توسعه منابع و رشد مصرف انرژی در جهان سبب افزایش آلاینده های زیست محیطی شده است.

پساب های صمعتی و کشاورزی که در محیط رها می‎شود، - وارد آب های سطحی و زیرزمینی شده و سبب آلودگی آنها می‎شود همچنین مصرف بی رویه سموم و آفت کش های کشاورزی سبب آلودگی خاک شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با توجه به اینکه همدان استانی کشاورزی و نیمه صنعتی بوده و منابع آلودگی آب و خاک این استان بیشتر از طریق استفاده از کودها و سموم کشاورزی و برخی از واحدهای تولیدی بوده است، خبرگزاری ایسنا برآن شد تا وضعیت آب و خاک استان را با حضور دستگاه های متولی مورد بررسی قرار دهد.

در این راستا نشست بررسی آلودگی های زیست محیطی در استان همدان با محوریت آلودگی آب و خاک با حضور مدیران مربوطه در دفتر ایسنا برگزار شد.

* هیچ گونه آلودگی آب و خاک ناشی از نشت شیرابه زباله در استان مشاهده نشده است رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در ابتدای این نشست درباره تأثیر نشست شیرابه های زباله بر خاک و آب گفت: تا کنون هیچ گونه آلودگی آب و خاک ناشی از نشت شیرابه زباله در استان مشاهده نشده به طوریکه به واسطه اینکه ترانشه دفن زباله با یک لایه خاک رُس کوبیده پوشاند شده، هیچ اثراتی از آلودگی آب و خاک در استان مشهود نشده است.

ایرج اسدی با بیان اینکه برای تخمیر شیرابه نیاز به رطوبت، حرارت و میکروارگانیسم ها دارد، افزود: در استان همدان تمامی محل های دفن زباله که به صورت غیرسنتی در برخی شهرستان ها انجام می شود، به 2 محل تقلیل داده شده به طوریکه زباله های استان در 2 ناحیه شمال و جنوب استان دفن خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کنترل آلودگی های محیط زیستی و حفاظت و حراست از نسل حیات وحش و زیستگاه ها از وظایف محیط زیست است، تصریح کرد: محیط زیست براساس قانون حفاظت محیط زیست در مقوله آلودگی آب، هوا، صوتی و خاک دستگاه تشخیص دهنده تلقی شده و در تقسیمات کشور در سطح دستگاه ها به عنوان دستگاه حاکمیتی و نظارتی تلقی می شود.

اسدی با بیان اینکه 5 ایستگاه پایش آلودگی هوا در سطح استان همدان وجود دارد، ادامه داد: به صورت 24 ساعته شاخص های آلاینده هوا در سطح شهر اندازه گیری کرده و گزارش می دهند.

رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با تأکید بر اینکه امسال وضعیت آلاینده ها بر اثر ریرگردها بحرانی و اضطرار نبود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال تعداد روزهای آلوده و بحرانی در استان همدان نداشتیم.

وی بیان کرد: واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی براساس ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده و هوای پاک که به تازگی ابلاغ شد، واحدها را موظف کردیم به صورت فصلی نتایج خروجی خود را به صورت خوداظهاری به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اعلام کنند و پایش صورت گیرد تا در کمیته تشخیص صنایع آلاینده بررسی شود.

رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان افزود: آنالیز دودکش خروجی واحدهای صنعتی، تولیدی و آنالیز ایستگاه های موجود در 5 شهر استان توسط محیط زیست انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه منابع آلاینده آبی که در استان همدان کنترل می شود، ناشی از صنایع آب بر و تخلیه کننده فاضلاب است، گفت: براساس قانون نحوه جلوگیری از آلودگی آب، موظف هستیم منابع آلاینده آب را کنترل کنیم.

* همه واحدهای آب بر استان مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب هستند وی با تأکید بر اینکه همه واحدهای آب بر استان مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب هستند، ادامه داد: منابع پذیرنده فاضلاب واحدهای آب بر استان 3 منابع کشاورزی، تخلیه در آب زیرزمینی و تخلیه در آب های سطحی است.

اسدی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان پساب موظف هستند استانداردهای محیط زیستی را رعایت کنند، اظهار کرد: از 800 واحد فعال استان همدان بیش از 300 واحد که می توانند آلودگی آب، خاک و هوا را به منابع پذیرنده انتقال دهند، توسط آزمایشگاه های محیط زیست رصد می شوند.

رییس اداره نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان همدان افزود: لیست صنایع آلاینده استان ترکیبی از واحدهای آلاینده که فاضلاب تخلیه می کنند و واحدهایی است که آلودگی هوا دارند و اینگونه نیست که تک بُعدی مورد بررسی قرار داده باشیم.

وی با اشاره به مطالعه اطلس آلاینده های خاک، یادآور شد: سال 86 مطالعه اطلس آلاینده های خاک کشور آغاز شد چرا که تا آن زمان استاندارد خاک در کشور نداشتیم و در استان همدان نیز این مطالعه توسط دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شد که این اطلس مبنای تدوین استاندارد کیفیت خاک کشور قرار گرفت.

اسدی با اشاره به تدوین استاندارد کیفیت خاک در کشور، تأکید کرد: یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد مابه صورت سالانه، استناد به رعایت کیفیت خاک است.

وی با اشاره به وجود آلودگی های صوتی به دنبال شکایاتی که از فعالیت های صنعتی و جوامع شهری ایجادکننده داشتیم، تصریح کرد: اگر واحد بیش از حد استانداردهای مندرج باشد برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

اسدی با تأکید بر اینکه در حال حاضر بخش عمده ای از شهروندان استان اطلاعات محیط زیستی بالایی دارند، گفت: در گذشته اگر واژه محیط زیست را به کار می بردیم مردم شناختی نداشتند اما امروز بخش عمده ای از شهروندان اطلاعات محیط زیستی بالایی دارند.

* محیط زیست شکننده است وی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی و اخباری که در رابطه با محیط زیست استان ها مطرح می شود، به فال نیک گرفته شده، افزود: با این اطلاع رسانی به مردم گفته می شود که محیط زیست چقدر شکننده شده و اگر نخواهند بازنگری در اصلاح الگوی مصرف خود داشته باشند چقدر می توانند اثرگذار باشند.

اسدی با بیان اینکه اگر مردم بخواهند بیش از این تخریب محیط زیست داشته باشند تیشه به ریشه خود می زنند، گفت: شاید محیط زیست شکننده باشد اما می توان با برنامه های توسعه ای که در کنار محیط زیست تدوین شده است، آن را بهبودبخشید.

رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با تأکید بر اینکه امروز اگر کسی بخواهد تخریب محیط زیستی داشته باشد مانند 10 سال گذشته نخواهد بود که کسی متوجه نشود، اظهار کرد: تخریب منابع ما اگر به حد مطلوب رشد نکرده، احیاء هم نشده چرا که برخی از مشکلات طبیعی است که از دست بشر خارج است.

* همدان؛ امن ترین استان های کشور از لحاظ مصرف سم در کشور مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز در این نشست گفت: همدان جزء امن ترین استان ها از لحاظ مصرف سم در کشور است.

شهرام پیشه ور با بیان اینکه برای محیط زیست کاری نکرده ایم، اظهار کرد: باید از کودکی مفاهیم حفظ محیط زیست را همانند مفهوم پلیس راهور در بین کودکان نهادینه کنیم.

وی با بیان اینکه بدون سم و کود نمی توان محصولات کشاورزی را رشد و پرورش داد، خاطرنشان کرد: برخی از محصولات کشاورزی نیازمند سم و کودهای ویژه کشاورزی هستند و بدون آنها رشد مطلوب را نخواهیم داشت.

پیشه ور بیان کرد: عوامل خسارت زای گیاهی زیادی در بین گیاهان وجود دارد که در حالت عادی 30 تا 40 درصد در مراحل کاشت، داشت و برداشت توسط این عوامل از بین می رود و با ورود سم و کود این میزان کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه منابع آب و خاک با محدودیت زیادی مواجه است، تصریح کرد: راهکار افزایش عملکرد منابع محدود آب و خاک، مبارزه با عوامل خسارت زای گیاهی است به طوریکه در ایران افزون بر 230 نوع سم ثبت شده که در استان همدان کمتر از 80 قلم استفاده می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان افزود: 14 سال پیش، سالانه 700 تن سم در استان همدان مصرف می شد که این میزان در حال حاضر به 480 تن رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: سرانه مصرف سم در استان همدان به ازای هر هکتار 6 دهم درصد، در کشور یک لیتر و در کشورهای دیگر 20 لیتر است که این میزان مؤید سالم بودن محصولات کشاورزی در استان همدان است.

وی در پاسخ به انتقاد فروش بالای سم در استان همدان، اظهار کرد: استان های همجواری که بذر سیب زمینی را از همدان خریداری می کنند، به ناچار باید سم های ویژه بذر مذکور را از استان ما خریداری کنند و این نشان دهنده خروج سم ها از استان همدان است.

پیشه ور با تأکید بر اینکه مبارزات غیربیوشیمی در استان همدان در سال 75 در 5 هکتار و در سالجاری 16هزار هکتار انجام پذیرفته است، خاطرنشان کرد: خیار، گوجه فرنگی، سبزیجات و کاهو در اولویت استان ما در مبارزات غیربیوشیمی هستند به طوریکه آزمایشات رسمی در استان همدان انجام شده و از نظر وجود نیترات ها در همدان نمره قبولی گرفته ایم.

* خاک در همدان مشکل دارد اما آلوده نیست معاون مدیریت امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز در دفتر ایسنا گفت: یک میلیون هکتار اراضی زراعی و باغی در استان همدان وجود دارد که 70 هزار هکتار اراضی باغی و مابقی 80 درصد دیم و 20 درصد اراضی آبی است .

علی بایگانه با بیان اینکه همدان جزء استان های خشک و نیمه خشک است، اظهار کرد: خاک در همدان مشکل دارد اما آلوده نیست به طوریکه با شرایط آبی موجود نمی توان در افزایش سطح زیرکشت اقدامی انجام داد و باید به بهره وری در صنایع کشاورزی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه باید در شرایط فعلی خاک، به ناچار کود را به خاک تزریق کنیم تا خاک غنی شود، تصریح کرد: ساختمان و بستر خاک در حال فروپاشی است و برای رفع این مشکل باید از خاک حفاظت و با جلوگیری از فرسایش خاک، پسماند کشاورزی را مدیریت کرد.

بایگانه خاطرنشان کرد: با اطلاع رسانی به کشاورزان، استراحت خاک، تناوب زراعی و جلوگیری از تخریب بقایای محصولات قبلی در زمین های کشاورزی از فرسایش بیش ازحد خاک جلوگیری شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه آب نیز گفت: با اقداماتی همچون ترویج کشت نشایی، شیوه های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت تمام تلاش خود را در حفظ منابع آبی به کار گیریم.

* فرهنگ احترام به آب از بین رفته است معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان همدان نیز در این نشست با تأکید براینکه بخشی از حفظ کیفیت و کمیت آب به فرهنگ ما برمی گردد، گفت: متأسفانه در سال های اخیر فرهنگ احترام به آب از بین رفته به طوریکه در ایران باستان آب حرمت زیادی داشت اما امروز آبی که احترام زیادی داشت، بی احترام شده است.

داوود شاهسوند با بیان اینکه اینگونه نیست که آب و خاک کشورهای اروپایی آلوده نباشد، تصریح کرد: مگر می شود توسعه اقتصادی و صنعتی صورت بگیرد و به هیچ یک از ارکان طبیعت آسیب وارد نشود؟ وی درباره اینکه گفته شده بخشی از آب و خاک استان آلوده است اظهار کرد: اگر در یک نقطه آلودگی آزاد می شود نباید به کل استان تعمیم داد.

* مشکلی از نظر کیفیت آب های زیرزمینی نداریم شاهسوند گفت: آب های زیرزمینی استان به صورت ماهیانه کنترل کیفیت می شود اما آنچه حائز اهمیت است این است که به علت از دست دادن کمیت آب، غلظت آلاینده ها بیشتر مشهود شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود: در آب های زیرزمینی کمیت را از دست داده ایم به طوریکه سطح آب های زیرزمینی در برخی از دشت ها به شدت افت کرده است اما کیفیت آب مشکلی ندارد.

وی درباره رهاسازی فاضلاب به رودخانه های استان، بیان کرد: مواردی را شناسایی و اخطار داده ایم اما ما ضابط قضایی هستیم و نمی توانیم با متخلفان برخورد کنیم.

شاهسوند ادامه داد: در زمینه شبکه های فاضلاب گام های خوبی برداشته شده است اما هنوز کار به اتمام نرسیده و اگر اعتبارات وجود داشته باشد جمع آوری فاضلاب صورت می گیرد.

وی درباره نفوذ شیرابه زباله ها در خاک و آب استان، ادامه داد: شیرابه وجود دارد اما تا کنون منابع تأمین آب شرب استان را متأثر نکرده چرا که جریان شیرابه ها محدود است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان همدان یادآور شد: استان همدان به علت اینکه به سمت صنعتی شدن پیش نرفته، از نظر مشکلات صنعتی مشکلی در استان پیش نیامده است.

شاهسوند درباره تأثیر معادن بر آب و خاک، تصریح کرد: معادن و برداشت از آن باعث بهم خوردن فیزیک خاک می شود و ممکن است باعث شسته شدن املاح به رودخانه ها شود.

* شکنندگی محیط زیست به علت افزایش جمعیت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان نیز در این نشست با تأکید براینکه رویشگاه های طبیعی خوبی در استان وجود دارد، گفت: به علت افزایش جمعیت شکنندگی محیط زیست وجود دارد.

اسفندیار خزایی با بیان اینکه افزایش جمعیت به صورت تساعدی بر سرزمین فشار وارد می کند، اظهار کرد: استان همدان به لحلظ اقلیمی در فلاتی واقع شده که هیچ گونه آبی به استان وارد نمی شود بلکه اب از استان خارج می شود.

وی با اشاره به اینکه در کنترل سیلاب و حفظ خاک کارهای زیادی شده است، تصریح کرد: در سال 95 عملیات آبخیزداری در یک هکتار از عرصه های منابع طبیعی صورت گرفته بود که در سالجاری نزدیک به 6 میلیارد تو مان به آبخیزداری که یکی از راه های حفاظت از آب و خاک است، تخصیص داده شد.

خزایی با بیان اینکه در استان همدان جنگل وجود ندارد اما بیش از 822 هزار هکتار مرتع در این استان وجود دارد که معادل یک درصد مراتع کشور است، ادامه داد: اینکه ما همسایه های خوبی به لحاظ حفظ سرزمین نداریم، نباید به ادارات استان خُرده گرفت.

* وجود رویشگاه های طبیعی خوب در استان همدان وی با تأکید براینکه رویشگاه های طبیعی خوبی در استان همدان وجود دارد، اضافه کرد: بخش عظیمی از کار به چند اداره حاضر در نشست باز نمی گردد بلکه توانمندسازی جوامع حرف اول را می زند.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان با تأکید بر اینکه اگر در زمینه اشتغال کار نشود به طور قطع فشار بر روی منابع طبیعی خواهد بود، افزود: 518 هکتار ذخیره گاه جنگلی از گونه های سماق، ارژن، بلوط ایرانی و انجیروحشی به صورت طبیعی در استان همدان وجود دارد هر چند همدان استعداد ایجاد جنگل ندارد.

وی با اشاره به اینکه می توان هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کرده و مشارکت مردم استعداد بزرگی است که می توان از آن استفاده کرد، گفت: در سال 96 برای نخستین بار طرح بیابان زدایی در استان همدان اجرا شد و در این طرح 800 هکتار کشت گونه های مختلف گیاهی صورت گرفت.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان تأکید کرد: فرسایش خاک در صورتی که طبیعی باشد ایرادی ندارد به طوریکه اگر فرسایش 10 تن در سال باشد طبیعی خواهد بود.

خزایی با بیان اینکه وقتی از سرزمین استفاده شود به طور قطع افق های خاک دچار تحول خواهد شد، ادامه داد: با اجرای عملیات های در حال اجرا وضعیت خاک رو به بهبود است و بیابان زدایی صورت خواهد گرفت.

* استان همدان یکی از سالم ترین تولیدات کشور را داراست کارشناس مسئول زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز در دفتر ایسنا، با تأکید براینکه برای تولید محصول ناچار به استفاده از کود و سموم شیمیایی هستیم، گفت: عملکرد سیب زمینی در استان همدان 45 تن در هکتار است که 80 درصد آن آب و 20 درصد ماده خشک است که با برداشت محصول 8 تن در هکتار از خاک برداشت می شود که باید از طریق کود جبران شود.

سعید زارعی تصریح کرد: بازگشت مواد به خاک باید از طریق کودهای شیمیایی، دامی، مرغی و ماکرو و میکرو صورت بگیرد که برخی این موضوع را فاجعه می دانند.

وی با بیان اینکه استان همدان یکی از سالم ترین تولیدات کشور را داراست، اظهار کرد: به علت اینکه تولیدات استان در واحد سطح بالاست، تولیدات همدان سالم است به طوریکه مصرف نهاده ها در استان معقول است.

وی صنعتی نبودن همدان را یک امتیاز برای تولید محصول سالم دانست و تصریح کرد: سبزی استان همدان سالم ترین سبزی ایران است چرا که همدان شهر صنعتی نبوده و حداقل فلزات سنگین در سبزی این استان وجود ندارد که جای خوشبختی است اما آنچه اهمیت دارد این است که 15 تا 20 درصد نیازمان در استان تأمین می شود البته 80 درصد سبزی استان وارداتی است که باید مدیریت شود.

* امحاء 7 هکتار سبزی آلوده در همدان کارشناس مسئول زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه امسال 7 هکتار سبزی آلوده در استان همدان امحاء شد، افزود: سبزی استان مدیریت می شود و امسال هیچ سبزی کاری حق استفاده از فاضلاب را نداشته است و اگر مشاهده شود از طریق دستگاه قضایی برخورد صورت می گیرد همانگونه که سال گذشته 110 هکتار سبزی آلوده امحاء شد.

وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم در سال 97 سبزی که با آب آلوده یا فاضلاب آبیاری شود در استان همدان نداشته باشیم، درصورت مشاهده بلافاصله به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد.

زارعی درباره اینکه اعلام شده سیب زمینی استان به علت بالا بودن کود و سموم شیمایی از گمرک بازگشت داده شده است، ادامه داد: نباید اجازه دهیم کشاورزی که به صورت سنتی محصولات را در انبارها نگهداری کرده محصول خود را برای صادرات به مرز ببرد چرا که مشکلاتی برای استان به وجود خواهد آورد.

کارشناس مسئول زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به تشکیل تعاونی صادرکنندگان سیب زمینی استان، تصریح کرد: صادرات سیب زمینی با تشکیل این تعاونی نظم گرفت و زنجیره تولید برای این محصول تعریف شده است.

وی با بیان اینکه باید با تمام دنیا تعامل داشته باشیم، تأکید کرد: برای صادرات محصولات کشاورزی به ویژه سیب زمینی باید زنجیره تولید تعریف شود تا محصول صادراتی تولید شود.

* با اجرای سامانه نوین آبیاری مصرف کود و سم به طور چشمگیری کاهش می یابد مدیرامور آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز با تأکید براینکه موارد جزیی از آلودگی آب و خاک در استان وجود دارد، گفت: خوشبختانه سطح سواد و تحصیلات بهره‎برداران استان بالا رفته و نکاتی که باعث آلودگی خاک می شود را رعایت می کنند.

ابراهیم فرامرزی موحد با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری 2 طرح مصرف بهینه آب و ریزگردها را مورد تأکید قرار داده اند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری اجازه استفاده از صندوق توسعه ملی برای این 2 طرح را دادند و خوشبختانه اعتبارات خوبی نیز به استان همدان داده شد.

وی با اشاره به اینکه امسال سطح عملکرد اجرای آبیاری نوین در استان خوب بوده است، افزود: 85 درصد از اراضی مستعد استان همدان به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده است.

وی با تأکید براینکه 50 درصد آبی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، از طریق تبخیر از دست می رود، یادآور شد: با اجرای این سیستم ها آب در مجاری بسته و لوله به مزارع انتقال داده می شود.

فرامرزی موحد با اشاره به اینکه استان همدان در اجرای سامانه آبیاری نوین استانی پیشرو است، بیان کرد: باغات قدیمی استان همدان نیز به سامانه های آبیاری کم فشار و میکرو مجهز شده اند.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان همدان ادامه داد: در بحث آب مشکل وجود دارد اما به سمت مطلوب پیش می رویم به طوریکه امیدواریم روزی جشن پایان آبیاری سنتی و کرتی را در استان داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در طرح احیاء و تعادل بخشی تمام چاه هایی که سیستم آبیاری نوین اجرا کردند، به کنتور حجمی مجهز شدند، افزود: با اجرای سامانه نوین آبیاری به طور چشمگیری مصرف کود و سم شیمیایی کاهش می یابد و 35 درصد افزایش محصول خواهیم داشت.

فرامرزی موحد از نهایی شدن طرح جامع خاک خبر داد و گفت: با تصویب این طرح، خاک نیز متولی خاص خواهد داشت که بحث خاک را پیگیری کند.


کلید واژه ها: آلودگی - استان - محیط زیست - حفاظت محیط زیست - همدان - زیست - محیط - زباله - کشاورزی - آلاینده - اداره - مالیات بر ارزش افزوده - نظارت - ایسنا - برگزار - اندازه گیری - ارزش افزوده - قانون - گزارش - آلودگی هوا - زیرزمینی - صورت - خبرگزاری - مصرف - هوای پاک - حیات وحش - مالیات - مدیران - پیشرفت - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
هوای تهران در نخستین روز سال 97 سالم است

مهمانان امشبِ مهران مدیری در «دورهمی» +عکس

وضعیت پرواز ها بعد از تغییر ساعت رسمی

عکس خاطره انگیز از آیت الله هاشمی

تبریک بوریس جانسون و ترزامی به مناسبت نوروز +عکس

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت نوروز+عکس

گریژمان کیک تولد 27 سالگی را شوت کرد+عکس

حمید هیراد و ماجرای عشقی که از دنیا رفت

مروری بر 20 نامگذاری سال از سوی رهبر معظم انقلاب/اینفوگرافی

پیامک تبریک روحانی قبل و بعد از انتخابات +عکس

لکسوس NX

همکاری اوبر و تویوتا در زمینه ساخت اتومبیل های خودران +عکس

نوبخت : دولت 100 هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران را پرداخت می کند

تبریک خلاقانه فرهاد مجیدی به مناسبت عید نوروز +عکس

فعالیت شعب منتخب بانک های خراسان رضوی از فردا

توزیع هدایای نوروزی بین نیازمندان شیراز

یک میلیون مسافر سال گذشته از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

واردات ماهی تیلاپیا ممنوع شد

برنامه دولت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

سال نودوهفت هم اقتصادی نام گذاری شد

راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی و راه اندازی مجدد خودرو

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ایران سیزدهمین تولیدکننده فولاد جهان+ نمودار

سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

اختصاص 200 میلیون دلار برای عملیات آبخیزداری /حفاظت از جنگل ها به مردم واگذار شد

کار با ورق طلا

ارتقاء 22 درصدی ایمنی در حمل و نقل جاده ای/استقبال از خودروی شخصی هنوز بالا است

آذربایجان عضو پانزدهم اوپک می شود/افزایش قدرت اوپک در بازارهای جهانی

طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

خودروهای در گمرک مانده اردیبهشت به بازار می رسد

افزایش سکتورهای مرکز کنترل ترافیک هوایی

تغییر نوروزی ساعات معاملاتی قراردادهای مشتقه بورس کالا

مطالبات چایکاران در آستانه سال جدید پرداخت شد

حمایت از کالای ایرانی یعنی چه؟!

آدم بی پول زیر بگیرید ولی به ماشین پولدارها نزنید!

کاهش 15 درصدی اقامت در هتل های مشهد در ایام نوروز++++ خراسان رضوی اخبار ویژه

ورود بیش از یک میلیون و 500هزار مسافر به گیلان

گوشی شیائومی Blackshark SKR-A0 در گیک بنچ رویت شد

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ازسرگیری پرواز ATRهای زمینگیر آسمان

بازگشت شاخص بورس به ارتفاع 96 هزار واحد در آخرین روز سال

وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور

توتال به شرط معافیت از تحریم های آمریکا در ایران می ماند

100 میدان نفتی و گازی برای توسعه داریم

بانک ها 2 ماهه 300 میلیارد تومان ملک فروختند

واعظی: رویکرد دولت افزایش دستمزد فراتر از نرخ تورم است

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قرارداد گازی بین شرکت اماراتی وکردستان عراق منعقد شد

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

ورود بیش از یک میلیون و 500 هزار مسافر به گیلان

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

ظرفیت منصوبه انرژی های نو ایران به 527 مگاوات رسید

افزایش 4000 میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی+سند

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

قطعی آب در هندیجان و ایذه خوزستان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

بوشهر| تولیدات پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی وارد شبکه گاز کشور شد

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست؛ 115.8 میلیون لیتر در یک روز

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با توسعه تجدیدپذیرها

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قطار کرمانشاه هفته ای 2 مرتبه به سمت مشهد می رود/ بلیت فروشی از 5 فروردین

توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای دستمزد 97

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

وضعیت جذب سرمایه، تولید و گردشگری در 7 منطقه آزاد

چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

حمایت از تولید داخلی بدون وجود رقیب بی معنی است/ مردم مجبور نباشند کالای خارجی استفاده نمی کنند

تداوم توزیع گوشت قرمز و تخم مرغ در ایام عید

طرح نظارت بر صنوف واماکن خدماتی

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

نمایشگاه مردم شناسی بوکان میزبان گردشگران نوروزی

جایگزین iPhone X احتمالا بسیار ارزان تر خواهد بود

مسابقه بزرگ عکاسی آرامش بهاری برگزار می شود

غایبان دیدار ایران برابر تونس مشخص شدند

سهم 60 درصدی تصادفات در ایجاد ضایعات نخاعی قربانیان حوادث جاده ای

شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

صدور کارت کالای همراه مسافر در منطقه آزاد چابهار

افزایش 20 درصدی ورود گردشگران نوروزی به چابهار

شعار سال - حمایت از تولید ملی

آمار مصرف سوخت در 29 اسفند سال 96

خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

ثبت بیش از 80 هزار تردد در مبادی ورودی و خروجی محور اردبیل-آستارا

کی روش: آسان نیست اما امیدوارم صعود کنیم

خرید توافقی برنج طارم با قیمت هر کیلو9 هزار و 100 تومان

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

حداقل دستمزد کارگران دارای دو فرزند یک میلیون و 530 هزار تومان خواهد بود

همدان عاری از آلودگی آب و خاک

همدان عاری از آلودگی آب و خاک