مطالب مرتبط:
پیام توییتری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت چهارشنبه آخر سال
وزیر آموزش و پرورش: مدارس تا 28 اسفند دایر است
مراکز مشاوره پیوند آموزش و پرورش در سال آینده رتبه بندی می شوند
برگزاری همایش «علم اسلامی و کاربست آن در توسعه آموزش و پرورش» از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نشست صمیمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با کارکنان حوزه ستادی معاونت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 09:322018-03-14اجتماعي

وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست بررسی سند تحول: سال 97 سال عملیاتی کردن سند تحول خواهد بود


وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست بررسی دستاوردها، نقد، نظر و چشم انداز سند تحول بنیادین، سال 97 را سال عملیاتی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانست.

- سیدمحمدبطحایی در دومین نشست بررسی دستاوردها، نقد، نظر و چشم انداز سند تحول بنیادین که با حضور معاونان، مشاوران و مدیران کل حوزه ستادی در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی برگزار شد اظهار کرد: وجود بیش از یک میلیون پرسنل، بیش از 13 میلیون دانش آموز و 700 منطقه آموزش و پرورش مسئولیت مدیران ستادی در اجرای برنامه ها را بسیار سنگین و حساس می کند.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه هوشمند پایش میزان استقرار اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: به وسیله این سامانه درصد پیشرفت اهداف و راهکارهای سند تحول دائماً رصد می شود و ما می توانیم میزان پیشرفت راهکارهای مختلف را مشاهده و در جهت تحقق متوازن سند تحول تلاش کنیم.

بطحایی افزود: در سندتحول 13 راهکار وجود دارد که هیچ برنامه از آن پیاده سازی نشده است و اگر راهکارهای کار نشده را به سایر راهکارها اضافه کنیم پیشرفت سند تحول به کمتر از 30 درصد می رسد.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در استقرار سند تحول پیشرفت ما ضعیف بوده است و ما در زیرنظام هایی که اختیار و توان آن در خود آموزش وپرورش بوده است پیشرفت خوبی داشتیم اما در بخش هایی که برای عملیاتی کردنشان به بیرون از آموزش و پرورش نیازمند بودیم مانند نیروی انسانی و فضاهای آموزشی، با مشکل مواجه شدیم.

پیشرفت متوازن بخش های مختلف سند تحول از تأکیدات رهبر معظم انقلاب است وی پیشرفت متوازن بخش های مختلف سند تحول را از تأکیدات رهبر معظم انقلاب و اهداف آموزش و پرورش برشمرد و افزود: در سال 97 باید بیش از پیش برنامه های ما عملگرایانه تر باشد تا محتوای سند تحول را با سرعت بیشتری عملیاتی کنیم و در این زمینه باید بیشتر از گذشته از سامانه پایش میزان استقرار اهداف سند استفاده کنیم.

عضوکابینه تدبیر و امید ادامه داد: مفاهیم نظری برای لایحه های عملیاتی مورد اقبال واقع نمی شود، بلکه آنچه در مدارس عملیاتی می شود برای دانش آموزان و خانواده ها محسوس خواهد بود.

بطحایی گفت: سال 97 سال عملیاتی کردن و اجرایی کردن سند تحول خواهد بود؛ بنابراین راهکارهای مختلف عملیاتی کردن سند در پایان سال 96 با حضور مدیران به بحث و گفت وگو گذاشته می شود.

وی افزود: برای عملیاتی کردن سند تحول به 2 مقوله تصمیم سازی و تصمیم گیری نیازمند هستیم و برای این کار از نظرات همه مدیران استفاده خواهد شد، در این زمینه باید از ظرفیت شورای عالی آموزش پرورش به عنوان یک دستگاه بیرونی استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: شورای اجرایی و راهبری سند باید کاملاً برنامه های سند را پیگیری و به رفع موانع اجرای سند بپردازد و درصورت نیاز هفته ای یک نشست برای بررسی برنامه های سند برگزار کند.

وی اظهار کرد: برنامه ها در سال 97 باید به گونه ای پیش برود که مشخصاً بدانیم مثلا در خردادماه راهکارهای سند تاچه میزان پیشرفت کرده است و در سال آینده در نشست ها دائماً گزارش از برنامه های اجرا شده داشته باشیم.

بطحایی تصریح کرد: شورای عالی آموزش و پرورش، شورای راهبری سند و کارگروه های زیرمجموعه شورای راهبری 3 لایحه پیگیری برنامه های سند در سال 97 فعال خواهند بود.

وی ادامه داد: نمایندگانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در شورای عالی آموزش و پرورش باشند تا برنامه های سند با هماهنگی بیشتری تدوین و اجرا شود.

عضو کابینه تدبیر و امید خاطرنشان کرد: لزوماً نباید همه معاونان و مدیران حوزه ستادی در مسائل مختلف هم نظر و هم سو باشند، زیرا اگر همگی تنها یک نظر بدهند کارها به شایستگی پیش نخواهد رفت و این اختلاف نظرها نباید اتهام همسو نبودن مدیران حوزه ستادی را در پی داشته باشد.

وی از تعارض به عنوان یک فرصت یاد کرد و افزود: سازمانی که در آن تعارض وجود نداشته باشد خلاقیت و نوآوری رخ نخواهد داد.

نویدادهم: نشست بررسی دستاوردهای سند تحول هر 3 ماه یک بار برگزار می شود در این نشست دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از برگزاری نشست بررسی دستاوردها، نقد، نظر و چشم انداز سند تحول بنیادین هر 3 ماه یک بار به دستور وزیر خبر داد و اظهار کرد: تبیین سیاست های وزارتخانه در جهت اجرای سند تحول، گفتمان سازی و ایجاد همگرایی بین مسئولین و مدیران و رصد فعالیت های مرتبط از جمله اهداف برگزاری نشست بررسی سند تحول است.

وی گفت: همه برنامه ما در سند تحول باید رنگ و بوی تربیتی داشته باشد و اصلی ترین چرخش در این زمینه حذف آزمون های زائد است، اگر آموزش و پرورش به روز نشود ادامه مسیر تعلیم و تربیت با مشکل مواجه می شود.

نویدادهم خاطرنشان کرد: تغییر نظام آموزشی به نهاد فرهنگی تربیتی، تبدیل انحصارانگاری در تربیت به مشارکت جویی و مسئولیت پذیری و تبدیل دانش آموز منفعل در کلاس به یک متربی فعال در محیط های تربیتی 3 چرخش مهم از 37 چرخش در سند تحول است.

محمدیان: در کنار سند تحول بنیادین 2 سند بالادستی برای اجرای فعالیت ها وجود دارد رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز در این نشست اظهار کرد: در کنار سند تحول بنیادین 2 سند بالادستی شامل سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و مصوبات نهادهای قانونگذار وجود دارد.

وی تدوین 56 کتاب درسی 51 کتاب راهنمای معلم، 3 عنوان کتاب کار و تولید و 20 فیلم آموزشی مدرسان را از جمله فعالیت های انجام شده در اجرای سند تحول برشمرد و عنوان کرد: تفکر و پژوهش، تفکر و سبک زندگی، کار و فناوری، کارگاه کارآفرینی و تولید، تفکر و سواد رسانه ای انسان و محیط زیست، مطالعات فرهنگی، تفکر و سبک زندگی و بهداشت از جمله عناوین کتاب های درسی جدیدالتألیف است که در اثنای اجرای سند تحول تدوین و در مدارس ارائه شده است.

حجت الاسلام محمدیان افزود: ایجاد سامانه اعتبارسنجی کتاب های جدیدالتألیف، مشارکت در تولید بسته های آموزشی شاخه های فنی وحرفه ای و مشارکت 670 مؤلف در تألیف کتب درسی از جمله اقداماتی است که درخصوص چرخش از انحصارانگاری در تربیت به مشارکت جویی و مسئولیت پذیری صورت گرفته است.

وی گفت: عدم آموزش معلمان برای تدریس کتب جدید، عدم ایجاد بستر برخی تکالیف و عدم نیازسنجی در حوزه زبان آموزی خارجی از جمله نقاط ضعف اجرای سند تحول است.

حمیدی: پروژه نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان اجرا می شود معاون تربیت بدنی و سلامت نیز در این نشست اظهار کرد: سیاست ما در ذیل سند تحول درخصوص ساخت فضاهای ورزشی، احداث و ایجاد فضاهای مورد نیاز تربیت بدنی در درون مدارس است.

مهرزاد حمیدی خاطرنشان کرد: طرح های آموزش پیشگیری با رویکرد رشدمدار، پروژه نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان (نماد) طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان، طرح توانمندسازی اجتماعی دانش آموزان و تقویت بنیان خانواده از جمله برنامه ها در حوزه چرخش از دانش آموز منفعل به متربی فعال در محیط های تربیتی است.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - وزیر آموزش و پرورش - پیشرفت - راهکار - رهبر معظم انقلاب - مدیران - برنامه - دانش آموز - میزان - وزیر - نیروی انسانی - تدبیر و امید - دانش آموزان - تصمیم - تصمیم گیری - شهید رجایی - درصد - هایی - رهبر - ساختمان - خانواده - برگزار - هوشمند - منطقه - پیاده - مدارس - سالن - شهید - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
حضور گردشگران خارجی در عنبرآباد

هنرمندان تبریز بیشترین خدمات رفوگری عتبات را انجام می دهند

تصویر دردناک از هدیه یک مادر یمنی برای فرزندش

اوقات شرعی

آب و هوا

کمبود 350 کلاس درس در شهرستان بیرجند

جوی آرام و افزایش دما برای آخر هفته + فیلم

سپاه برای آسیب دیدگان سیل گیلان مسکن می سازد (+عکس)

ترافیک در محورهای منتهی به تهران

توسعه پایدار با آموزش صحیح و بنیادی انجام می شود/ بانوان محور توسعه پایدار هستند

تعرض به حریم بناهای تاریخی پایتخت پیگرد قانونی دارد

پیام بطحایی به گردهمایی مدیران و مشاوران زن آموزش و پرورش توسعه پایدار با آموزش صحیح و بنیادی انجام می شود/ بانوان محور توسعه پایدار هستند

قطع اینترنت در الجزیره برای جلوگیری از تقلب دانش آموزان

کشف تمدن 7000 ساله در جنوب ایران

ترافیک در محورهای منتهی به تهران

طرح «انتخاب بهترین ها» ویژه دانش آموزان دختر دوره متوسطه اول کلید خورد

گردهمایی مدیران گروه های امر به معروف مشهد

عملیات تثبیت آسفالت با دستگاه دبلیو آر+مصاحبه

باغ های معلق «خونان»

کشت زیر نایلونی در بویین زهرا ممنوع شد

کشت زیر نایلونی در بویین زهرا ممنوع شد

جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در نیشابور

نظارت، حلقه مفقوده توریسم شکار

ترافیک در محورهای منتهی به تهران

دانش آموزان البرزی به مرحله دوم المپیاد نانو کشوری راه یافتند

اعزام 25 گروه جهادی به مناطق محروم مهاباد

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا پایان سال

آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی کشور

لرستان از مقاصد زیبای گردشگری برای سفرهای تابستانی

پرواز ازمیر- تبریز به لیست فرودگاه های تبریز اضافه شد

کشف بیش از 2 تن انواع مخدر از اطراف مدارس/ تشدید جلوگیری از ورود موتورسیکلت ها به تونل های شهری

تب جدید در مدارس غیرانتفاعی؛ اردوهای خارجی و کارشناسان خارجی در مدرسه

کج شدن مقبره شاه عبدالعظیم در شهرری به دلیل فرونشست زمین/ «زلزله خاموش» را چرا جدی نمی گیریم؟

مرکز سیار معاینه فنی خودرو در بوستان شهید حججی راه اندازی می شود

چرا هوای لواسان مانند 10سال پیش نیست؟/ غول زمین خواری و ساخت وساز در خوش آب وهواترین منطقه تهران

ممنوعیت شنا و ماهیگیری در سدهای خراسان شمالی

طعمه گذاری3هزارزیستگاه موش درشمال تهران

اردوی علمی خارج از کشور مدارس غیردولتی ممنوع شد

چالش های حمل ونقل عمومی دریزد

مراتع و جنگل های استان اردبیل در معرض تخریب

مراتع و جنگل های استان اردبیل در معرض تخریب

23کلبه بازیافت درشهر کرمان راه اندازی

هویت جنسیتی در فرهنگ ما گم شده است

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ نیروگاه زغال سنگ

جانشین روزبه چشمی چه کسی است؟

18 دانش آموز البرز به المپیاد کشوری نانو راه یافتند

پاکسازی زمین های بایر جنوب تهران

طرح هجرت، زمینه ساز غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان

تب جدید در مدارس غیرانتفاعی: اردوهای خارجی و کارشناسان خارجی در مدرسه

رطولانی ترین روز سال در انتظار زمینیان +عکس

تلف شدن 80 راس گوسفند در سبزوار

هر نفسی که فرومی رود مخل حیات است

خوزستانی ها منتظر گردوخاک باشند

حقایق غیر منتظره از گوشه و کنار دنیا

جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت اینترنتی برگزار می شود

ممنوعیت ورود موتورسیکلت ها به تونل های تهران

مقصران آلودگی هوای سال96 /بحرانی به نام کربن سیاه

گوترش مهاجرت را پدیده ای اجتناب ناپذیر توصیف کرد

ابلاغ دستورالعمل ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر

فرونشست زمین یا زلزله خاموش؛ وضعیت تهران خوب نیست

مدیران ستادی آموزش و پرورش افزایش می یابند

بانوان 6 درصد مدیران آموزش و پرورش

230 پایگاه تابستانی در استان بوشهر راه اندازی می شود

احداث زیرگذر جاده ای در بهشهر آغاز شد

پایداری وضع جوی استان

اعزام مشمولان لیسانس و بالاتر در تیرماه 97

آموزش و پرورش مازندران برای تجهیز هنرستان ها با مشکل مواجه است

کلانتری: ورود پسابهای صنعتی و زباله به رودخانه ها ممنوع است

طرح «نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان» در مدارس کرمان وبم

دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات ابلاغ شد

سفر به ییلاق شکردشت

لزوم توجه به گزینه های حفاظت از محیط زیست در صنعت نفت

18 هزار دانش آموز لرستانی باید به سمت رشته های فنی سوق داده شوند

بررسی طرح ساماندهی رود دره فرحزاد

هشدار هواشناسی: ایجاد موج های 3متری در خلیج فارس

همایش مسئولان امور تحصیلی اتباع خارجی در آموزش و پرورش

سیل رودسر زنگ خطری برای حفظ حریم رودخانه ها و جنگل ها در شمال کشور/ خدمت رسانی سپاه و نیروهای دولتی به مردم حادثه دیده

رییس دادگستری استان تهران: محمد ثلاث هیچ گاه رانندگی اتوبوس را انکار نکرد

تصاویر مختلف از مکان های معروف ایران

تداوم گرد و غبار و باد شدید تا آخر هفته برای خوزستان

هویت جنسیتی در فرهنگ ما گم شده است

اعزام دانشجویان جهادگر به مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

کیفیت هوای تهران سالم است

رنگ اصلی تاج محل را تنها محققان می توانند تشخیص دهند

پایان عملیات بهسازی مدرسه ابوذر 2 شهر کهریزک

سد چندیر خراسان شمالی از سوی قاچاقچیان به شدت آسیب دیده است

برخی از طرح های دریا به دلیل خطر آفرین بودن تعطیل شد

سم پاشی جایگاه های دام در 800 روستای استان کرمانشاه

هشدار های پلیس درباره مراقبت از کودکان در سطح شهر

اختلاف بر سر موقوفات امامزاده جعفر ع پیشوا

تشنگی طاقت فرسای یک سنجاب +فیلم

رنگ اصلی تاج محل را تنها محققان می توانند تشخیص دهند

آغاز نام نویسی مدارس استان 

فعالیت 3 هزار خیر مدرسه ساز در فارس/ راه اندازی دبیرخانه خیرین خارج از کشور

اعتیاد عامل اصلی طلاق در کهگیلویه و بویراحمد

22 تن موادمخدر در بوشهر کشف شد/ تریاک بیشترین ماده مخدر کشف شده

خدمات رسانی به روستاهای سیل زده با جدیت در حال انجام است

تصاویر ثبت شده از زندگی روزمره

عکس های دیدنی امروز

افزایش 10 درصدی ثبت نام دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران

وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست بررسی سند تحول: سال 97 سال عملیاتی کردن سند تحول خواهد بود

وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست بررسی سند تحول: سال 97 سال عملیاتی کردن سند تحول خواهد بود