مطالب مرتبط:
سالانه 12 هزار نفر به تعداد دانش آموزان البرز افزوده می شود
سالانه 12 هزار نفر به تعداد دانش آموزان البرز افزوده می شود
مدیر پژوهشی سازمان بسیج دانش آموزی در گفت وگو با فارس خبر داد شرکت 60 هزار دانش آموز در لیگ علمی پایا/ آغاز ثبت نام دانش آموزان در جشنواره کارآفرین
دانش آموزان چالدرانی شادی ایمن در چهارشنبه سوری را انتخاب کردند
آزمون های متعدد لذت یادگیری را از دانش آموزان سلب می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 اسفند 1396 ساعت 07:402018-03-14اجتماعي

جشنواره هفت سین مدارس البرز شادمانی دانش آموزان را رقم می زند


ایرنا - هر سال درآستانه سال نو شاهد برگزاری جشنواره هفت سین با مشارکت دانش آموزان، اولیا و مربیان در مدارس هستیم که این اقدام فرهنگی- سنتی در فضای مدارس، - ایجاد نشاط و شادمانی در دانش آموزان را به دنبال دارد زیرا همه خوشحال هستند که با فلسفه این آیین ملی آشنایی پیدا کرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، چند روز مانده به سال نو، جشنواره سفره هفت سین در مدارس اجرا می شود تا کودکان و نوجوانان در خانه دومشان با فرهنگ و آیین کهن ایرانی در نوروز آشنایی بیشتری پیدا کنند.

این آیین که از کودکی در ذهنمان نقش بسته به قدری زیباست که هر ایرانی برای گسترده شدن سفره هفت سین در خانه و در جمع خانواده اش لحظه شماری می کند.

هر سال دانش آموزان نیز شاهد برپایی سفره های زیبای هفت سین که ریشه در فرهنگ کهن ایرانیان دارد در مدارس هستند به گونه ای که با تشکیل گروه های چند نفره می کوشند بهترین و زیبا ترین سفره را که همراه با ذوق و خلاقیت آفرینی ویژه ای می باشد را بگسترانند.

جشنواره هفت سین با همراهی معلمان و اولیا در راستای انتقال سنت کهن ایران باستان و آداب بومی - محلی ویژه نوروز در مدارس اجرا می شود که زیبا و دیدنی است.

*** سفره هفت سین و ریشه آنمدیر آموزش و پرورش ناحیه یک کرج در این زمینه به ایرنا گفت: با توجه به تمام شواهدی که در تاریخ از وجود سفره ی هفت سین دیده می شود و با وجود آن که اجزای آن ریشه در اعتقادات و فرهنگ باستانی ایران دارد.

وحید یعقوبی افزود: سفره ی هفت سین امروز که با آن به استقبال بهار و سال نو می رویم یک رسم کهن ایرانی است که هر سال در روزهای پایانی سال در مدارس گسترده می شوند.

وی اظهار کرد: طبق مطالعاتی که در تاریخ ایران صورت گرفته است نشان داده که این رسم کهن دستخوش تغییراتی شده است.

وی با اشاره به اینکه عدد هفت نه تنها در میان ایرانیان باستان مقدس بوده بلکه در میان ساکنان امروز این سرزمین نیز از قداست خاصی برخوردار است و در بیشتر فرهنگ ها و ملل مختلف دیگر نیز جایگاه ویژه ای دارد، خاطر نشان کرد: تقدس عدد هفت در ایران باستان از آیین مهر یا میترا می آید و از آن جهت است که این عدد را امرداد به معنای جاودانگی و بی مرگی می نامیدند به همین دلیل امروزه هفت نماد از عناصر مختلف را انتخاب می کنند و بر سر سفره نوروز می گذراند.

وی یادآور شد:برخی هفت سین را نمادی از هفت دانه ی گیاهی می دانند که در زمان ایرانیان باستان با آن سبزه ی نوروز را از جو، ماش، عدس، ارزن، لوبیا، نخود و گندم تهیه می کردنند.

وی تصریح کرد: پیشینیان ما، 10 روز قبل از نوروز از این هفت دانه سبزه را می پروراندند و بر سر در خانه هایشان می نهادند.

هر کدام از این دانه ها که سبز تر و پربارتر می شد، آن را نشان پرمحصولی آن دانه می دانستند و از این جهت این عدد را نشانی از فال نیک و خوش یمنی تلقی می کردند.

وی اضافه کرد:مصداق این تقدس و جایگاه ویژه ی عدد 7 را می توان در نشانه های دیگری چون 7 سال دوران کودکی، رنگین کمان 7 رنگ،7 خوان رستم در شاهنامه،7 اقلیم ، 7 روز هفته و .

جستجو می کردند.

وی ادامه داد: هر ساله این جشنواره در دو بخش برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه با عنوان رشد و نوروز باستانی در هفته پایانی سال برگزار می شود.

*** نوروز آیینی ملی و شادی بخشیکی از کارشناسان فعال در حوزه فرهنگی استان البرز نوروز را یکی از آیین های کهن و شادی بخش مردم ایران دانست که قدمتی کهن دارد زیرا هر سال بهار برای ما پیام هایی چون نو شدن، تغییر و تحول، رویشی دوباره، خانه تکانی خانه و دل ، مهربان بودن و عشق ورزیدن ، دست دیگران را گرفتن ، متواضع بودن ، انصاف و عدالت داشتن ، احترام به بزرگترها و تازه شدن دید و بازدید ها را به همراه دارد.

علی طاهری خلوص با اشاره به اینکه عید که نزدیک می شود همه ایرانیان نوروز را که آیینی باستانی - ملی است را جشن می گیرند و در این آیین شکرانه یک سال زندگی کردن را با ذکر صلوات، دعا و قرائت قرآن کریم در سر سفره هفت سین به جای می آورند.

وی بیان داشت: دانش آموزان باید با رسوم نوروز باستانی ایران آشنا شوند که جشنواره هفت سین این فرصت مناسب را برای دانش آموزان که همانند بهار شور و نشاط برای یادگیری به ویژه فرهنگ غنی اسلامی - سنتی ایران را دارند ، گامی مهم است که باید به آن توجه شود.

وی اجرای جشنواره هفت سین دست ساز دانش آموزی در مدارس را نشانه خلاقیت و علاقه دانش آموزان پایه های مختلف تحصیلی به رسوم کهن ایرانی عنوان کرد.

طاهری خلوص تصریح کرد: این جشنواره با همفکری دانش آموزان ، همراهی اولیاء و راهبری معلمان در کلاس ها کلید می خورد که ظرف مدت یک هفته سفره های هفت سین دست ساز دانش آموزی آماده و در قالب یک نمایشگاه برای بازدید به نمایش گذاشته شد.

وی اضافه کرد: در این جشنواره معلمان پیام های آموزشی ویژه آداب و رسوم نوروز از دیدگاه علوم اسلامی - اجتماعی را در قالب فعالیت های گروهی و فردی به دانش آموزان انتقال می دهند تا آنان با فرهنگ غنی اسلامی - ایرانی آشنا تر شوند و در حفظ این رسوم بکوشند تا از نظر روحی و جسمی شاداب باشند.

وی ضمن پرداختن به اینکه هفت عدد مقدسی از دیدگاه ایرانیان باستان می باشد، یاد آور شد: هفت عدد مقدس و نشانه مبارکی است و امروز هفت سین نوروز را از بینش و اعتقاد نیاکانمان داریم چراکه هفت سینی که هر جزء آن می تواند برایمان پیام آور رخدادی خارق العاده باشد که در این جشنواره دانش آموزان این هفت سین را با خلاقیت ویژه ای به نمایش گذاشتند که نشان از علافه درونی آنان به فرهنگ غنی اسلامی - ایرانی دارد.

*** هفت سین نمادی از نوروز باستانی رییس اداره فرهنگی ، هنری اداره کل آموزش و پرورش البرز نیز گفت: هر سال که به عید نوروز نزدیک می شویم دانش آموزان همانند بزرگترها و همه عالم به وجد می آیند تا بهاری تازه را تجربه کنند و با توکل به خدا گام های استواری را در سنگر علم و دانش با درس آموزی از معلمانشان بردارند.

عباس زمانیان اظهار کرد: در آستانه سال نو دانش آموزان ضمن برگزاری جشنواره هفت سین به یاد شهدا با اقدامی خودجوش بار دیگر در برگزاری این جشنواره که نماد رویشی دوباره و شکر گزاری از خداوند سبحان می باشد ، مشارکت می کنند.

وی با اشاره به اینکه دانش آموزان در این جشنواره مفهوم واقعی بهار را درک می کنند ادامه داد: با کمک معلمان و اولیا دانش آموزان با فلسفه هفت سین آشنا می شوند و می آموزند که تغییر و نو شدن فقط در ظاهر نباید رخ بدهد، بلکه این درون انسان است که باید نو و تغییر کند.

وی نو شدن دل ، جان و باطن را کار دشواری دانست و بیان کرد: برای نهادینه کردن آموزه های دینی - سنتی در ذهن و دل فرزندان در خانه و اجتماع باید از روش های مختلفی بهره بگیریم که یکی از این راهها برگزاری برنامه های فرهنگی - آموزشی همچون جشنواره هفت سین در مدارس است تا دانش آموزان با مفهوم تغییر آشنایی عمقی ، حسی ، عملی و درونی پیدا کنند.

وی از کتاب مقدس قرآن کریم به عنوان صدر نشین سفره های هفت سین خانه های ایرانی یاد کرد و یاد آور شد: دانش آموزان البرزی در جشنواره امسال سفره های هفت سینی را پهن کردند که در صدر آن قرآن کریم ، نام حضرت مهدی (عج) ، ماهی های قرمز در تنگ آب ، گندمی که سبز شده و هر کدام نمادی از ایرانی بودنمان که نوید بخش زندگی ، امید ، خرمی و شادورزی است به چشم می خورد.

وی بیان داشت : در این جشنواره دانش آموزان هفت سین های دست ساز خود را که شامل سمنو، سیب ، سنجد ، سبزه ، سماق ، سکه ، سیر و همچنین آینه ، اسپند، نان و شمعدان می باشد را به نمایش گذاشتند تا فرهنگ اسلامی - سنتی ایران زنده بماند و بهاری شوند.

زمانیان ادامه داد: در این جشنواره کارشناسان برای دانش آموزان هفت سین ها را که هر کدام نمادی از تازگی ، سلامتی، عشق، شادابی ، برکت، روشنایی، پاکی است را به زبان ساده تشریح کردند.

وی تهیه روزنامه دیواری با موضوع نوروز باستانی ، داستان کوتاه ، شعر ، مقاله ، عکس و خاطره نویسی را از دیگر بخش های جشنواره هفت سین در مدارس از جمله در مدارس استان البرز برشمرد.

*** هفت سین نکوهداشت آیین نیاکانمعاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش البرز هم گفت: این جشنواره به منظور آموزش مهارت های زندگی و انتقال میراث فرهنگی جامعه که یکی از کارکردهای آموزش و پرورش است در مدارس ابتدایی این استان برگزار شد.

جعفر مقیمی اظهار کرد: با اجرای این جشنواره دانش آموزان در فضای ایجاد شده و در خانه دوم خود در کنار دوستان و معلمان به نکوداشت آیین کهن نیاکان خود می پردازند و مهارت های زندگی را در کنار همدیگر و در فضایی مملو از شادی می آموزند.

وی ایجاد فضایی با نشاط در مدارس در هفته پایانی سال، مشارکت جمعی دانش آموزان در برگزاری آیین های جشن نوروز، آشنایی دانش آموزان با مراسم و آداب رسوم ملی ـ محلی ، ایجاد بستر مناسب رقابت سالم ، پرورش حس مسئولیت و خودباوری در دانش آموزان، اقدام در راستای حفظ هنجارهای با ارزش و اصیل کشور را از اهداف مهم برگزاری جشنواره هفت سین رشد در مدارس برشمرد.

وی با اشاره به نحوه برگزاری این جشنواره در مدارس ، یاد آور شد: این جشنواره در میان دانش آموزان پایه های مختلف تحصیلی در هفته آخر اسفند برگزار می شود و دانش آموزان هر کلاس با تشکیل گروه های کلاسی و انتخاب یکی از سرفصل های جشنواره، با دیگر کلاس ها به رقابت می پردازند.

مقیمی تصریح کرد: در این جشنواره گروه های برتر در تمامی رشته ها توسط کمیته اجرایی مدرسه تشویق می شوند.

وی با بیان اینکه جشنواره با استفاده از محتوای مجلات رشد دانش آموزی و متناسب با سن و دوره تحصیلی دانش آموزان برگزار می شود ،خاطر نشان کرد: چیدن زیباترین سفره هفت سین با توجه به آداب و رسوم محلی، ارائه نمایش نامه ، اجرای سرود همگانی، آیین محلی و بومی، شعر و مقاله از بخش های مهم دیگر این جشنواره در مدارس ابتدایی است.

وی بر پایی نمایشگاه نقاشی، طراحی، روزنامه دیواری، پوستر، نشریات، کتاب ،اجرای مسابقات و بازی های بومی و محلی را از سرفصل های دیگر این جشنواره مهم عنوان کرد.

*** هفت سین و آموزه های آنمعاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز اظهار کرد: در آستانه فرا رسیدن سال نو جشنواره سفره های هفت سین در مدارس برگزار می شود.

مسعود مهران نیا بیان داشت: این جشنواره با هدف آشنایی دانش آموزان با آداب و سنن نوروز بویژه سفره هفت سین با چیدمانی زیبا در مدارس برگزار شد.

وی تصریح کرد:یکی از مقدمات مهم و اصلی ایرانیان برای استقبال از سال جدید سفره هفت سین است که بطور معمول ساعاتی پیش از تحویل سال نو گسترده شده و سیزدهم فروردین جمع می شود.

وی اضافه کرد: عاملی که نوروز را از دیگر جشن های ایران باستان جدا کرد و باعث ماندگاری آن تا امروز شده را فلسفه وجودی نوروز یعنی زایش و نو شدنی است که در طبیعت دیده می شود تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه یکی از نمودهای زندگی جمعی، برگزاری جشن ها و آیین های گروهی است، خاطر نشان کرد: گردهم آمدنهایی که به نیت نیایش و شکرگزاری و یا سرور و شادمانی شکل می گیرند در جشن ملی نوروز ایرانیان دیده می شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز جشن ها و آیین های جامعه ایران را به سه گروه عمده که شامل جشن ها و مناسبت های دینی و مذهبی، جشن های ملی و قهرمانی و جشن های باستانی تقسیم کرد.

مهران نیا از نوروز به عنوان یکی از جشن های باستانی ایران نام برد ، چون مبنای آن تازگی بخشیدن به طبیعت و روح انسان است که پایدار و جاودانه است.

وی اجزایی که بر روی سفره هفت سین قرار می گیرد را سیب، سرکه، سمنو، سماق، سیر، سنجد و سبزه ذکر کرد.

وی خاطر نشان کرد: ایرانیان به هنگام چیدن سفره هفت سین اولین و مهمترین موردی را که بر سفره قرار می دهند، قرآن کریم است که این کتاب آسمانی به نشانه توکل و توسل به خداوند متعال در آغاز سال و درخواست بهترین ها از خالق خویش قرآن را در بهترین جای سفره قرار داده و پس از آن اجزای دیگر را می چینند.

مهران نیا در ادامه به فلسفه هریک از خوراکی ها در سفره هفت سین پرداخت و افزود: سمنو نماد زایش و باروری گیاهان است که از جوانه های تازه رسیده گندم تهیه می شود و همیشه تهیه و پخت آن به نام حضرت زهرا (س) و با ذکر صلوات همراه است.

وی سیب را نماد باروری، زایش و سلامتی دانست و افزود:سنجد نیز نماد عشق و دلباختگی است و از مقدمات اصلی تولد و زایندگی، و سبزه نماد شادابی و سرسبزی و نشانگر زندگی بشر و پیوند او با طبیعت است.

وی از سماق، سرکه و سیر به عنوان نماد چاشنی و محرک شادی و سلامتی در زندگی یاد کرد و گفت: سکه نیز به نیت برکت و درآمد زیاد انتخاب و بر سفره هفت سین می نشیند.

وی بیان داشت: تخم مرغ نماد زایش و آفرینش و نشانه ای از نطفه و نژاد می باشد و آینه هم نماد ی از روشنایی است.

وی از آب در سر سفره هفت سین را نشانه برکت و پاکی در زندگی برشمرد و از اسپند، شاخه های سرو، دانه های انار، گل بیدمشک، شیر نارنج، نان و پنیر، شمعدان و.

را هم می توان جزو اجزای دیگر سفره هفت سین ایرانی یاد کرد.

مهران نیا با اشاره به اینکه جشنواره هفت سین در مدارس ایران کوچک که نمادی از اقوام مختلف ایران است برگزار شد تا دانش آموزان با آداب و رسوم محلی عید نوروز در چهار گوشه ایران و همچنین فلسفه این سنت باستانی و ملی شناخت بیشتری پیدا کنند، تاکید کرد: این جشنواره در 2 هزار و 442 مدرسه استان البرز برگزار شد و بر اساس رای داوران سفره های هفت سین برتر انتخاب شد.

استان البرز 460 هزار دانش آموز و 24 هزار و45 معلم در بیش از 15 هزار کلاس درس دارد.


کلید واژه ها: ایران - دانش آموزان - ایرانی - مدارس - سفره هفت سین - ایرانیان باستان - جشنواره - فرهنگ - نوروز - ایرانیان - ایران باستان - آیین - زیبا - امروز - ایرنا - روزهای پایانی - آموزش و پرورش - همراه - تاریخ - زیبا ترین - نوجوانان - نشان - خانه - خانواده - باستانی - خلاقیت - کودکان - بهترین - انتقال - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری اعتکاف عیدانه «شکوفه های آسمانی» در یزد

ظریف و آذری جهرمی به چالش «بی زباله» پیوستند

هشدار سازمان هواشناسی به مسافران نوروزی در مشهد و شهرهای شمالی

طبیعت بهاری همدان

حضور بیش از 5 هزار نفر روز میهمان فرهنگی در استان اردبیل

پیوستن ظریف به چالش بی زباله در پی دعوت وزیر آموزش و پرورش

13 هزار و 573 فرهنگی در سیستان و بلوچستان اسکان داده شدند

افزون بر 6 هزار خانواده فرهنگی تاکنون در مدارس گیلان اسکان داده شدند

چالوس یک طرفه شد/ترافیک سنگین در برخی محورها

جاده چالوس از ساعت 17 یکطرفه می شود

تصادف جان 25 نفر را در نخستین روز نوروز گرفت

بیش از 33 هزار گردشگر نوروزی میهمان استان زنجان

همت جهادگران بسیجی در تعطیلات نوروز برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه

نداشتن خسارت جانی توفان در مازتدران

وضعیت جوی اصفهان صاف تا کمی ابری پیش بینی می شود

قشم، نهگ آرمیده در تنگه ی هرمز

افزایش دما در سیستان و بلوچستان تداوم دارد

استاندار لرستان از ستادهای نوروزی دیدن کرد

بیش از 46 هزار نفر در ستاد اسکان فرهنگیان پذیرش شدند

شب آرزوها و حضور گیلانیان در گلزار شهدای رشت+تصاویر

افزایش آلودگی رودخانه های مرزی «ارس» و« کر»

پذیرش بیش از یک هزار خانوار در مراکز اسکان فرهنگیان قزوین

منع کوچ زودهنگام بهاره عشایر به چهارمحال وبختیاری

مهاباد - غار آبی تاریخی سهولان

افزایش دما در سیستان و بلوچستان تداوم دارد

خدمات رسانی 200 راهنمایان گردشگری به مسافران نوروزی

روزانه یکهزار و500 نفر ازموزه دفاع مقدس خرمشهر دیدن می کنند

ظریف هم به چالش بی زباله پیوست

سرعت و سبقت غیرمجاز علت 42 درصد تصادفات کشور

ایمنی جاده های لرستان مناسب است

روزانه یکهزار و500 نفر ازموزه دفاع مقدس خرمشهر دیدن می کنند

هوای تهران در دوم فروردین سالم است

بخشدار خلجستان قم: این بخش آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است

5هزار مسافر نوروزی چهارمحال و بختیاری از خدمات هلال احمر بهره مند شدند

ممنوعیت کوچ زودهنگام بهاره عشایربه چهارمحال وبختیاری

برپایی 16 نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در آذربایجان شرقی

جانشین پلیس راهور عنوان کرد سرعت و سبقت غیرمجاز علت 42 درصد تصادفات کشور

پیش بینی وزش باد شدید از ساعت 19 روز چهارشنبه

چالوس یک طرفه شد/ترافیک سنگین در برخی محورها

اسکان بیش از 92 هزار مسافر نوروزی در مدارس فارس

ایران زیباست؛ رودخانه «بهمنشیر»

بخشدار خلجستان قم: این بخش آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است

5هزار مسافر نوروزی چهارمحال و بختیاری از خدمات هلال احمر بهره مند شدند

60 درصد تصادفات فوتی در 30 کیلومتری شهرها/ اصفهان مبتکر طرح های کاهش حوادث رانندگی

اسکان 61 هزار و 26 نفر روز مسافر در مراکز اسکان فرهنگیان استان

اسکان 61 هزار و 26 نفر روز مسافر درمراکز اسکان فرهنگیان استان کرمان

سرزمین زیبایی های هزار و یک شب چرام تو را می خواند

تداوم هوای بهاری

دوران پر آبی کشور به انتها رسیده

عیسی کلانتری: دوران پر آبی کشور به انتها رسیده/ باید بدانیم چگونه با کم آبی زندگی کنیم

بازدید وزیر دفاع از آسایشگاه جانبازان دفاع مقدس

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا: 60 درصد تصادفات فوتی در 30 کیلومتری شهرها/ اصفهان مبتکر طرح های کاهش حوادث رانندگی

چالوس یک طرفه شد/ترافیک سنگین در برخی محورها

پلیس راهور: محورهای 10استان کشور پر ترافیک است

شهرداری مهردشت ابرکوه تور گردشگری رایگان نوروزی راه اندازی کرد

نگاهی به آیین "تکم گردانی" در روستاهای آذربایجان شرقی

ترافیک در جاده کندوان و هراز سنگین شد

سه هزار مسافر نوروزی گلستان به مکان های امن هدایت شدند

چالوس یک طرفه شد/ترافیک سنگین در برخی محورها

شهرداری مهردشت ابرکوه تور گردشگری رایگان نوروزی راه اندازی کرد

جشن نوروز بایرامی در کارخانه کبریت زنجان برگزار می شود

شهرداری مهردشت ابرکوه تور گردشگری رایگان نوروزی راه اندازی کرد

سه هزار مسافر نوروزی گلستان به مکان های امن هدایت شدند

ترافیک در جاده کندوان و هراز سنگین شد

ترافیک سنگین در محورهای خروجی شرق تهران/ جریمه 4 میلیونی در انتظار متخلفان

41 هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی کردستان اسکان داده شدند

پیش بینی بارش رگبار پراکنده در خراسان جنوبی

معرفی جاذبه های گردشگری رشت و انزلی

هزار نفر از مردم قزوین عازم سرزمین نور می شوند

برگزاری 34 کارگاه آموزشی ویژه بانوان تاثیرگذار در سیستان و بلوچستان

پیش بینی بارش رگبار پراکنده در خراسان جنوبی

41 هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی کردستان اسکان داده شدند

کیفیت هوای تهران با شاخص 73 سالم است

انحراف به چپ عامل اصلی تصادفات مرگبار نوروزی

تبریک نورزی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به فرهنگیان + ویدئو

رییس پلیس راه شرق تهران خبر داد ترافیک سنگین در محورهای خروجی شرق تهران/ جریمه 4 میلیونی در انتظار متخلفان

تور نوروزی آستاراگردی آغاز شد

مشکل دفع فاضلاب کمپ های زلزله زدگان سرپل ذهاب حل شد

ظریف و آذری جهرمی به چالش بی زباله پیوستند

ظریف و آذری جهرمی به چالش بی زباله پیوستند

تور نوروزی آستاراگردی آغاز شد

هوای تهران 3 درجه گرم می شود

مشکل دفع فاضلاب کمپ های زلزله زدگان سرپل ذهاب حل شد

سازمان هواشناسی اطلاعیه داد پیش بینی وزش باد شدید در مشهد و شهرهای شمالی/ توصیه به مسافران نوروزی

هوای تهران سالم است/ افزایش دمای هوا در پایتخت

مدیرعامل سازمان پارک ها: 18 بوستان تبریز آماده اسکان مسافران نوروزی است

ترافیک درمحورهای مواصلاتی قزوین روان است

ترافیک نیمه سنگین در 16 محور مواصلاتی کشور

150 هزار مسافر از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد دیدن کردند

پلیس راهور: مرگ 25 نفر در تصادف های روز اول سال 97

هوای تهران سالم است

تردد خودرو در برخی محورهای مواصلاتی نیمه سنگین و روان

ترافیک نیمه سنگین در ورودیهای و خروجیهای شهر مشهد

پیش بینی دمای هوا در شهر های دارای ایستگاه هواشناسی

وزش تندباد در آذربایجان شرقی، از پس فردا

ظریف به چالش «بی زباله» پیوست

ظریف مردم را به چالش «#بی_زباله» دعوت کرد

انحراف به چپ عامل اصلی تصادفات مرگبار نوروز

هوای تهران سالم است/ افزایش دمای هوا در پایتخت

نصب المانهای نوروزی در مشهد

جشنواره هفت سین مدارس البرز شادمانی دانش آموزان را رقم می زند

جشنواره هفت سین مدارس البرز شادمانی دانش آموزان را رقم می زند