مطالب مرتبط:
پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند
طی تذکری شفاهی در مجلس پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات را حل کند
قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند
قاضی پور در تذکر شفاهی آقای لاریجانی اسامی کسانی که امضای سؤال از رییس جمهور خود را پس گرفته اند اعلام کنید
آقای لاریجانی اسامی کسانی که امضای سؤال از رییس جمهور خود را پس گرفته اند اعلام کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:422018-03-13سياسي

پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند


حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی گفت: ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رییس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که 180 نماینده این سؤال را امضا کرده بودند.

- : حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی در نشست علنی امروز عصر مجلس (سه شنبه 22 اسفند 96) گفت: ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رییس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که 180 نماینده این سؤال را امضا کرده بودند.

متأسفانه چند ماه این سؤال بدون اینکه آیین نامه اجازه دهد معطل ماند و بعد از اینکه به کمیسیون مربوطه رفت باز هم 13 روز معطل شد و حال اینکه اگر طبق آیین نامه یک هفته را ملاک قرار می دادید تعداد افراد حدنصاب برای اینکه سؤال برای رییس جمهور ارسال شود و وی به مجلس بیاید وجود داشت.

وی افزود: این سؤالات تا 13 روز معطل ماند و در زمانی که جلسات مجلس تعطیل بود و نمایندگان در حوزه انتخابیه خود بودند با پیگیری هایی که معاونین پارلمانی دولت داشتند تعداد امضاها را کم کردند.

نماینده مردم مشهد در مجلس اظهار داشت: امروز به شکل دیگری خلاف آیین نامه عمل می شود.

بنابر آنچه در آیین نامه وجود دارد اگر ملاک را در نظر بگیریم تا روز یکشنبه دولت مؤظف بوده اگر کسانی که رأی و امضای شان را می خواهند پس بگیرند را بیاورد تا روز یکشنبه این تعداد امضاها برای طرح سؤال از رییس جمهور در پنج محور حدنصاب را داشته است.

پژمانفر اضافه کرد: امروز آمده اند و تفسیر رأی می کنند.

اینکه به دو جور تفسیر می شود و یک بار یک هفته را 13 روز را حساب می کنند و یک بار یک هفته را 8 روز حساب می کنند خلاف آیین نامه است.

بعد هم می گویند که در مورد تقصیر و صراحت آیین نامه باید ببینید آقای لاریجانی چه می گوید.

آیا آقای لاریجانی بالاتر از آیین نامه است؟ رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مشهد گفت: اینکه شما می گویید سؤال چند ماه در هیأت رییسه معطل ماند خودتان می دانید که اینطور نبود سؤال مطرح شد و در یک جلسه غیرعلنی رییس بانک مرکزی توضیحاتی را ارائه کرد و من هم گفتم مسیری را ما طی کرده ایم تا تعداد کثیری از افراد گرفتار مؤسسات مالی شدند و قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات شان را حل کند جلساتی را برای حل مشکلات این افراد برگزار کردیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این جلسات بین قوای سه گانه برگزار شد و آقای پزشکیان از طرف قوه مقننه در این جلسات حاضر بود.

بحث هایی کردند و بعد معلوم شد که دولت به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل کند.

چرا که اموال این مؤسسات ضبط شده و قوه قضاییه باید این اموال را بفروشد و طلب سپرده گذاران را بدهد.

وی افزود: با قوه قضاییه این موضوع را مطرح کردیم گفتند باید دادگاه تشکیل شود و تا دادگاه تشکیل شود نمی توانیم کاری کنیم.

در جلسه عنوان کردیم که افرادی تا سقف 100 میلیون تومان سپرده دارند مطالبات شان پرداخت شود قوه مجریه پذیرفت اما قوه قضاییه گفت که ما به دلیل شرعی نمی توانیم این کار را انجام دهیم و راست هم می گفتند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما از مقام معظم رهبری در این باره کمک خواستیم چون این موضوع یک مسئله اجتماعی و چند میلیون آدم گرفتارش هستند اگر شما اذن بفرمایید مطالبات سپرده گذاران ابتدا تا سقف 100 میلیون و بعد تا سقف 200 میلیون پرداخت کنیم و در مرحله سوم افرادی که بیش از 200 میلیون تومان سپرده گذاری دارند برای پرداخت مطالبات شان تأمین اعتبار شود و این پروسه خیلی طول کشید و بعد از اینکه اذن گرفته شد انجام کار شروع شد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این مسئله با هماهنگی همه قوا و لطف مقام معظم رهبری به اینجا رسیده و بانک مرکزی باید یک خط اعتباری برای این موضوع تخصیص دهد تا اموال مؤسسات مالی فروخته و مطالبات پرداخت شود و سؤال هم که مطرح شود چیزی جز این نخواهد بود و البته اگر شما می خواهید سؤال را دنبال کنید بفرمایید دنبال کنید.

وی افزود: خود آقایان به خاطر اینکه این مسیر انجام شده سؤال را دنبال نکردند و بعد از اینکه حدود یک ماه گذشت شما آقای پژمانفر تذکر دادید که چرا شما به عنوان رییس مجلس جلوی این کار را می گیرد من جلوی سؤال را نمی گیرم من برایتان توضیح دادم و اگر فکر می کنید اینگونه میسر است انجام دهید شما هم اصرار کردید ما گفتیم موضوع به کمیسیون ارجاع شود.

بنابراین هیچ مسئله ای برای جلوگیری از این سؤال وجود نداشت و تنها ما یک مصلحتی را برای پیگیری آن روش داشتیم و من فکر کردم نمایندگانی که طرح سؤال را امضا کرده اند پذیرفتند.

من مطالب را خدمت تان گفتم اما اگر شما اصرار می کنید می توانید پیگیری کنید.

خود دوستان پیگیری نکردند و معلوم بود که بدنه مجلس می خواهد این مسیر به نتیجه برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اینکه می گویید تفسیر آیین نامه با رییس مجلس است و ما چه کاره ایم کم لطفی نفرمایید این آیین نامه میثاق همه ما است هم من باید رعایت کنم و هم شما.

بحث این است که اگر در مجلس بررسی یک مسئله ای وجود داشت اینکه طبق قانون اساسی تخلفی در حال صورت گرفتن است تشخیص آن برعهده رییس مجلس است این چیزی است که خودتان در آیین نامه به آن رأی داده اید بالاخره باید یک نفر تصمیم بگیرد.

لاریجانی اضافه کرد: این مورد اصلاً تفسیر لازم ندارد و عنوان کرده که بعد از اعلام نظر کمیسیون تا یک هفته بعد است و نیازی به تفسیر ندارد.

وکیلی، عضو هیأت رییسه مجلس در ادامه صحبت های لاریجانی و در تشریح جزییات آنچه در خصوص طرح سؤال از رییس جمهور رخ داده است، اظهار داشت: آقای وقفچی سؤالی را در ارتباط با مؤسسات مالی از رییس جمهور ابتدا داشتند که این سؤال 180 امضا نداشت.

180 امضا، امضاهایی بود که تقاضای ارجاع داشتند نه تقاضای سؤال و سؤال 77 امضا داشت که به کمیسیون رفت و زمانی که ارجاع شد به کمیسیون، دولت امضاهای کاهش را به هیأت رییسه ارائه کرد.

وکیلی خاطرنشان کرد: به رغم اینکه این امضاها ارائه شده بود ما معتقد بودیم باید اجازه داد موضوع در کمیسیون بررسی شود و بررسی شد.

پایان گزارش کمیسیون که به هیأت رییسه ارائه شد با هفته تعطیلات مجلس مصادف شد و چون با این تعطیلات همزمان شد چون امضاهای دولت کاهش پیدا کرده بود، پیوست بود ما باید علی الاصول پس از یک هفته این سؤال را مختومه می کردیم وی افزود: از آنجایی که این موضوع به هفته تعطیلات مجلس مصادف شده بود بنده به حاج آقای ذوالنوری و حاج آقای پژمانفر و آقای دکتر مطهری در حقیقت همراهی کردم و آن این بود که یک هفته را تمدید کردیم تا دوستان گفتند به نمایندگان برای راستی آزمایی یا امضاهایی که دولت ادعا می کند پس گرفته شده، دسترسی پیدا کنیم.

عضو هیأت رییسه مجلس در تشریح جزییات مربوط به طرح سؤال نمایندگان از رییس جمهور رد پنج محور اظهار داشت: این سؤال وقتی با 102 امضا به هیأت رییسه تحویل داده شد بدون معطلی به کمیسیون ارجاع شد.

کمیسیون در روز دوشنبه هفته گذشته جلسه خود را برگزار کرد و گزارش خود را به هیأت رییسه ارائه داد.

وکیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سؤال از رییس جمهور امری مسبوق به سابقه بوده من با اجازه هیأت رییسه فهمم از آیین نامه این بوده که روز دوشنبه را روز برگزاری کمیسیون بوده جزو یک هفته محاسبه کردم، جمعه را از هفته کم کردم و روز یکشنبه هفته جاری با حاج آقای ذوالنوری به عنوان مؤلف امضاها تماس گرفتم و به آقای ذوالنوری گفتم فردا که دوشنبه است پایان یک هفته پیش بینی شده در آیین نامه برای طرح سؤال است.

اگر اجازه می دهید ما تا ساعت 15:30 فردا دوشنبه صبر می کنیم و پس از این ساعت ملاحظه می کنیم.

اگر امضاها به قوت خود باقی بود سؤال اعلام وصول می شود و حاج آقای ذوالنور هم پذیرفتند اما گفتند اگر امضاها کاهش پیدا کرد به اطلاع ما برسد.

وی افزود: دیروز که دوشنبه بود دولت ساعت 15 تعداد 40 امضا را که پس گرفته شده بود به هیأت رییسه ارجاع داد.

عضو هیأت رییسه مجلس اظهار داشت: حاج آقای ذوالنور مراجعه کردند و گفتند 22 امضا از این 40 امضایی که دولت ارائه کرده مجدد گفته اند که امضای ما در خصوص طرح سؤال از رییس جمهور به قوت خود باقی است.

من گفتم که با فهم خودم این امضاها را به هیأت نظار می دهم تا تطبیق بدهند اگر به قوت خود باقی است با اجازه رییس مجلس به شرط تجدید 59 امضای دیگر این سؤال مجدد به جریان می افتد.

مگر اینکه آقای رییس بگوید این مبنا را که بنده در تفسیر هفته ارائه کرده ام غلط است و اگر غلط است و این تفسیر باشد که پایان هفته یکشنبه بوده سؤال به قوت خود باقی است و اگر مبنای تفسیر این باشد که پایان هفته امروز بوده و نه دیروز و یا اینکه فردا باشد، بنابراین این امضایی که من کرده ام که سؤال مختومه است اعلام نشده و این موضوعی هم که من می گویم اعلام مختومه شدن نیست بلکه ما در حال رسیدگی وضعیت امضاها هستیم و راه باز است و هر تفسیری که از هفته ارائه شد ما براساس آن عمل می کنیم.


کلید واژه ها: سؤال از رییس جمهور - رییس جمهور - لاریجانی - آیین - نامه - رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس - هایی - مشکلات - مالی - مجلس شورای اسلامی - مشکل - امروز - رییس بانک مرکزی - نصرالله - یکشنبه - تذکر - شنبه - دولت - برگزار - بانک مرکزی - رییس مجلس - مشهد - پزشکیان - اسلامی - شورای - مرکزی - تعطیل - مردم - بانک

آخرین اخبار سرویس:
عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی اصلاح طلبان با افکار عمومی

اعلام رسمی پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه

فرمانده کل ارتش در یادمان شهدای شلمچه حضور یافت

امام جمعه دماوند: بستر ورود جوانان به حوزه های صنعتی و مدیریت مهیا شود/ یمن به باتلاق بن سلمان تبدیل شده است

تاکید امام جمعه موقت اهواز بر حمایت مسئولان از کالای ایرانی

توصیه خطیب جمعه تهران به دولتی ها

آغاز فصل بندگی ...

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

سال 97 را به سال جهش تبدیل کنیم

هر نامزدی که بتواند لوله کند، رییس جمهور است

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

علم الهدی: ریشه داعش را ما کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

عده ای دروازه های کشور را سخاوتمندانه به روی کالاهای غیرضروری باز کرده اند

شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

سپیدان، پذیرای مهمانان نورزی

امام جمعه تهران: دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: برای مردم درد آور است، ما ریشه داعش را کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

امام جمعه موقت اراک: شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

امام جمعه موقت شیراز:مسئولان اهتمام ویژه به اجرای شعار امسال داشته باشند

ایجاد کارخانه در مناطق مرزی تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است

خرید کالای داخلی بهترین اقدام برای رفع بیکاری است

لازمه حمایت از تولید داخل جلوگیری از ورود کالای قاچاق است

تکیه به جوانان راه رسیدن به استقلال کامل است

حل مشکلات اقتصادی مهمترین مساله کشور از نگاه رهبری است

خرید کالای ایرانی به رونق اقتصاد کشور کمک می کند

فرماندهان ارتش 5 سال جوان تر از فرماندهان سپاه

نماز جمعه تهران

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است/تولیدکنندگان داخلی باید محصولات خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تمام شده تولید کنند

فرهنگ ما می توانیم باید در جامعه نهادینه شود

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

امامان جمعه: نسخه شفابخش اقتصادی، تقویت تولیدات داخلی است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

خطیب جمعه رشت: شعار سال رهبری باید به گفتمان تبدیل شود

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه کار مسئولان و مردم قرار گیرد

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

خرید و مصرف کالای داخلی موجب رونق تولید ملی می شود

50 هزار نفر از استان به سرزمین های دفاع مقدس اعزام شدند

مردم و مسئولان از خرید کالای خارجی پرهیز کنند

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

بازداشت یک گروه 5 نفری آدم ربا از ساحه حوزه ی هشتم شهر کابل

انقلاب اسلامی در 40 سالگی نه تنها عصا به دست نگرفته، بلکه عصا زیر بغل دیگران گذاشته است

آزادی در کشور تامین شده، عده ای بی انصافی می کنند

منطقه آزاد ماکو در آینده نزدیک مقصد اول گردشگران

امام جمعه یاسوج: مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

امام جمعه خرم آباد: غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

آیت الله سعیدی: مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر مسئولان بی مسئولیت

امام جمعه موقت اصفهان: حقوق های نجومی، ظلمی فاحش

تاکید رهبر معظم بر تداوم اصول انقلاب اسلامی

سیره امام جواد(ع) بهترین الگو برای جوانان است

ادعای رسانه اماراتی درباره آمادگی ایران برای مصالحه در یمن

اساتید دانشگاهی اقتصاد مقاومتی را در میان دانشجویان به گفتمان تبدیل کنند/ستمگران عالم به دنبال ترویج فرهنگ برده داری هستند

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

انقلاب در 40 سالگی همچنان زنده، پرتکاپو و دارای حیات است

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

باید بستر ورود جوانان را به تمامی عرصه ها فراهم کرد

مردم و مسئولان با تعصب به دنبال حمایت از کالای ایرانی باشند

تکیه به جوانان راه رسیدن به استقلال کامل است

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند حمایت از کالای ایرانی است

هر نامزدی که در مناظره‎های انتخاباتی بتواند دیگری را لوله کند، برده است

مهمانان امشب دورهمی معرفی شدند

مردم و مسوولان با تعصب به دنبال حمایت از کالای ایرانی باشند

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

انتخاب شهردارِ ضعیفِ دیگری به هیچ وجه قابل توجیه نیست

آیا امر به معروف و نهی از منکر در هر شرایطی واجب است

صیاد نوشهری در دریای خزر غرق شد

عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

روی آوری مردم به کالای ایرانی رکود حاکم بر کشور را می شکند/ عزت ایرانی را به رخ جهانیان بکشیم

سروری در گفت وگو با فارس: برخورد دولت با سوءاستفاده گران عرصه تولید از سرخوردگی مردم جلوگیری می کند/ انتقاد از ورود کالاهای بنجل به اسم طلب برجام

امام جمعه تبریز: جوانان در خرید کالای ایرانی پیشقدم شوند

استقلال کشور در حمایت از کالای ایرانی است

نورمفیدی: حمایت از کالای ایرانی راه پیشرفت کشور است

مهمترین مسئله در سال 97 ارتقا وضعیت معیشت مردم است

امام جمعه کرج : عملی شدن شعار سال موجب جهش اقتصادی می شود

حمایت از کالای ایرانی موجب تقویت اقتصاد ملی می شود

مهمترین دستاورد خرید کالای ایرانی ایجاد اشتغال است

معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه فعالیت ادارات باشد

حقوق های نجومی ظلمی فاحش

مبادی ورودی کالای قاچاق باید کنترل شود

تولید کنندگان کالاهای ایرانی به مردم وفادار باشند

اقتضای غیرت دینی و ملی مردم خرید کالای ایرانی است

اقتضای غیرت دینی و ملی مردم خرید کالای ایرانی است

تولید کنندگان کالاهای ایرانی به مردم وفادار باشند

مبادی ورودی کالای قاچاق باید کنترل شود

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه فعالیت ادارات باشد

تعصب و تبعد با پشتوانه عقلی ممدوح و بدون آن مذموم است

حمایت از کالای ایرانی موجب تقویت اقتصاد ملی می شود

45 کشور خواستار برگزاری انتخابات و آزادی رهبر مخالفان کامبوج شدند

مهمترین مسئله در سال 97 ارتقا وضعیت معیشت مردم است

مهمترین دستاورد خرید کالای ایرانی ایجاد اشتغال است

معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند

پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند