مطالب مرتبط:
پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند
طی تذکری شفاهی در مجلس پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات را حل کند
قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند
قاضی پور در تذکر شفاهی آقای لاریجانی اسامی کسانی که امضای سؤال از رییس جمهور خود را پس گرفته اند اعلام کنید
آقای لاریجانی اسامی کسانی که امضای سؤال از رییس جمهور خود را پس گرفته اند اعلام کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:422018-03-13سياسي

پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند


حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی گفت: ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رییس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که 180 نماینده این سؤال را امضا کرده بودند.

- : حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی در نشست علنی امروز عصر مجلس (سه شنبه 22 اسفند 96) گفت: ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رییس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که 180 نماینده این سؤال را امضا کرده بودند.

متأسفانه چند ماه این سؤال بدون اینکه آیین نامه اجازه دهد معطل ماند و بعد از اینکه به کمیسیون مربوطه رفت باز هم 13 روز معطل شد و حال اینکه اگر طبق آیین نامه یک هفته را ملاک قرار می دادید تعداد افراد حدنصاب برای اینکه سؤال برای رییس جمهور ارسال شود و وی به مجلس بیاید وجود داشت.

وی افزود: این سؤالات تا 13 روز معطل ماند و در زمانی که جلسات مجلس تعطیل بود و نمایندگان در حوزه انتخابیه خود بودند با پیگیری هایی که معاونین پارلمانی دولت داشتند تعداد امضاها را کم کردند.

نماینده مردم مشهد در مجلس اظهار داشت: امروز به شکل دیگری خلاف آیین نامه عمل می شود.

بنابر آنچه در آیین نامه وجود دارد اگر ملاک را در نظر بگیریم تا روز یکشنبه دولت مؤظف بوده اگر کسانی که رأی و امضای شان را می خواهند پس بگیرند را بیاورد تا روز یکشنبه این تعداد امضاها برای طرح سؤال از رییس جمهور در پنج محور حدنصاب را داشته است.

پژمانفر اضافه کرد: امروز آمده اند و تفسیر رأی می کنند.

اینکه به دو جور تفسیر می شود و یک بار یک هفته را 13 روز را حساب می کنند و یک بار یک هفته را 8 روز حساب می کنند خلاف آیین نامه است.

بعد هم می گویند که در مورد تقصیر و صراحت آیین نامه باید ببینید آقای لاریجانی چه می گوید.

آیا آقای لاریجانی بالاتر از آیین نامه است؟ رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مشهد گفت: اینکه شما می گویید سؤال چند ماه در هیأت رییسه معطل ماند خودتان می دانید که اینطور نبود سؤال مطرح شد و در یک جلسه غیرعلنی رییس بانک مرکزی توضیحاتی را ارائه کرد و من هم گفتم مسیری را ما طی کرده ایم تا تعداد کثیری از افراد گرفتار مؤسسات مالی شدند و قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات شان را حل کند جلساتی را برای حل مشکلات این افراد برگزار کردیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این جلسات بین قوای سه گانه برگزار شد و آقای پزشکیان از طرف قوه مقننه در این جلسات حاضر بود.

بحث هایی کردند و بعد معلوم شد که دولت به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل کند.

چرا که اموال این مؤسسات ضبط شده و قوه قضاییه باید این اموال را بفروشد و طلب سپرده گذاران را بدهد.

وی افزود: با قوه قضاییه این موضوع را مطرح کردیم گفتند باید دادگاه تشکیل شود و تا دادگاه تشکیل شود نمی توانیم کاری کنیم.

در جلسه عنوان کردیم که افرادی تا سقف 100 میلیون تومان سپرده دارند مطالبات شان پرداخت شود قوه مجریه پذیرفت اما قوه قضاییه گفت که ما به دلیل شرعی نمی توانیم این کار را انجام دهیم و راست هم می گفتند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما از مقام معظم رهبری در این باره کمک خواستیم چون این موضوع یک مسئله اجتماعی و چند میلیون آدم گرفتارش هستند اگر شما اذن بفرمایید مطالبات سپرده گذاران ابتدا تا سقف 100 میلیون و بعد تا سقف 200 میلیون پرداخت کنیم و در مرحله سوم افرادی که بیش از 200 میلیون تومان سپرده گذاری دارند برای پرداخت مطالبات شان تأمین اعتبار شود و این پروسه خیلی طول کشید و بعد از اینکه اذن گرفته شد انجام کار شروع شد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این مسئله با هماهنگی همه قوا و لطف مقام معظم رهبری به اینجا رسیده و بانک مرکزی باید یک خط اعتباری برای این موضوع تخصیص دهد تا اموال مؤسسات مالی فروخته و مطالبات پرداخت شود و سؤال هم که مطرح شود چیزی جز این نخواهد بود و البته اگر شما می خواهید سؤال را دنبال کنید بفرمایید دنبال کنید.

وی افزود: خود آقایان به خاطر اینکه این مسیر انجام شده سؤال را دنبال نکردند و بعد از اینکه حدود یک ماه گذشت شما آقای پژمانفر تذکر دادید که چرا شما به عنوان رییس مجلس جلوی این کار را می گیرد من جلوی سؤال را نمی گیرم من برایتان توضیح دادم و اگر فکر می کنید اینگونه میسر است انجام دهید شما هم اصرار کردید ما گفتیم موضوع به کمیسیون ارجاع شود.

بنابراین هیچ مسئله ای برای جلوگیری از این سؤال وجود نداشت و تنها ما یک مصلحتی را برای پیگیری آن روش داشتیم و من فکر کردم نمایندگانی که طرح سؤال را امضا کرده اند پذیرفتند.

من مطالب را خدمت تان گفتم اما اگر شما اصرار می کنید می توانید پیگیری کنید.

خود دوستان پیگیری نکردند و معلوم بود که بدنه مجلس می خواهد این مسیر به نتیجه برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اینکه می گویید تفسیر آیین نامه با رییس مجلس است و ما چه کاره ایم کم لطفی نفرمایید این آیین نامه میثاق همه ما است هم من باید رعایت کنم و هم شما.

بحث این است که اگر در مجلس بررسی یک مسئله ای وجود داشت اینکه طبق قانون اساسی تخلفی در حال صورت گرفتن است تشخیص آن برعهده رییس مجلس است این چیزی است که خودتان در آیین نامه به آن رأی داده اید بالاخره باید یک نفر تصمیم بگیرد.

لاریجانی اضافه کرد: این مورد اصلاً تفسیر لازم ندارد و عنوان کرده که بعد از اعلام نظر کمیسیون تا یک هفته بعد است و نیازی به تفسیر ندارد.

وکیلی، عضو هیأت رییسه مجلس در ادامه صحبت های لاریجانی و در تشریح جزییات آنچه در خصوص طرح سؤال از رییس جمهور رخ داده است، اظهار داشت: آقای وقفچی سؤالی را در ارتباط با مؤسسات مالی از رییس جمهور ابتدا داشتند که این سؤال 180 امضا نداشت.

180 امضا، امضاهایی بود که تقاضای ارجاع داشتند نه تقاضای سؤال و سؤال 77 امضا داشت که به کمیسیون رفت و زمانی که ارجاع شد به کمیسیون، دولت امضاهای کاهش را به هیأت رییسه ارائه کرد.

وکیلی خاطرنشان کرد: به رغم اینکه این امضاها ارائه شده بود ما معتقد بودیم باید اجازه داد موضوع در کمیسیون بررسی شود و بررسی شد.

پایان گزارش کمیسیون که به هیأت رییسه ارائه شد با هفته تعطیلات مجلس مصادف شد و چون با این تعطیلات همزمان شد چون امضاهای دولت کاهش پیدا کرده بود، پیوست بود ما باید علی الاصول پس از یک هفته این سؤال را مختومه می کردیم وی افزود: از آنجایی که این موضوع به هفته تعطیلات مجلس مصادف شده بود بنده به حاج آقای ذوالنوری و حاج آقای پژمانفر و آقای دکتر مطهری در حقیقت همراهی کردم و آن این بود که یک هفته را تمدید کردیم تا دوستان گفتند به نمایندگان برای راستی آزمایی یا امضاهایی که دولت ادعا می کند پس گرفته شده، دسترسی پیدا کنیم.

عضو هیأت رییسه مجلس در تشریح جزییات مربوط به طرح سؤال نمایندگان از رییس جمهور رد پنج محور اظهار داشت: این سؤال وقتی با 102 امضا به هیأت رییسه تحویل داده شد بدون معطلی به کمیسیون ارجاع شد.

کمیسیون در روز دوشنبه هفته گذشته جلسه خود را برگزار کرد و گزارش خود را به هیأت رییسه ارائه داد.

وکیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سؤال از رییس جمهور امری مسبوق به سابقه بوده من با اجازه هیأت رییسه فهمم از آیین نامه این بوده که روز دوشنبه را روز برگزاری کمیسیون بوده جزو یک هفته محاسبه کردم، جمعه را از هفته کم کردم و روز یکشنبه هفته جاری با حاج آقای ذوالنوری به عنوان مؤلف امضاها تماس گرفتم و به آقای ذوالنوری گفتم فردا که دوشنبه است پایان یک هفته پیش بینی شده در آیین نامه برای طرح سؤال است.

اگر اجازه می دهید ما تا ساعت 15:30 فردا دوشنبه صبر می کنیم و پس از این ساعت ملاحظه می کنیم.

اگر امضاها به قوت خود باقی بود سؤال اعلام وصول می شود و حاج آقای ذوالنور هم پذیرفتند اما گفتند اگر امضاها کاهش پیدا کرد به اطلاع ما برسد.

وی افزود: دیروز که دوشنبه بود دولت ساعت 15 تعداد 40 امضا را که پس گرفته شده بود به هیأت رییسه ارجاع داد.

عضو هیأت رییسه مجلس اظهار داشت: حاج آقای ذوالنور مراجعه کردند و گفتند 22 امضا از این 40 امضایی که دولت ارائه کرده مجدد گفته اند که امضای ما در خصوص طرح سؤال از رییس جمهور به قوت خود باقی است.

من گفتم که با فهم خودم این امضاها را به هیأت نظار می دهم تا تطبیق بدهند اگر به قوت خود باقی است با اجازه رییس مجلس به شرط تجدید 59 امضای دیگر این سؤال مجدد به جریان می افتد.

مگر اینکه آقای رییس بگوید این مبنا را که بنده در تفسیر هفته ارائه کرده ام غلط است و اگر غلط است و این تفسیر باشد که پایان هفته یکشنبه بوده سؤال به قوت خود باقی است و اگر مبنای تفسیر این باشد که پایان هفته امروز بوده و نه دیروز و یا اینکه فردا باشد، بنابراین این امضایی که من کرده ام که سؤال مختومه است اعلام نشده و این موضوعی هم که من می گویم اعلام مختومه شدن نیست بلکه ما در حال رسیدگی وضعیت امضاها هستیم و راه باز است و هر تفسیری که از هفته ارائه شد ما براساس آن عمل می کنیم.


کلید واژه ها: سؤال از رییس جمهور - رییس جمهور - لاریجانی - آیین - نامه - رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس - هایی - مشکلات - مالی - مجلس شورای اسلامی - مشکل - امروز - رییس بانک مرکزی - نصرالله - یکشنبه - تذکر - شنبه - دولت - برگزار - بانک مرکزی - رییس مجلس - مشهد - پزشکیان - اسلامی - شورای - مرکزی - تعطیل - مردم - بانک

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

2 ویژگی بارز مراسم ترتیل خوانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ماه رمضان

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد

گزارشگران اسپانیا: به سختی و با گل شانسی کاستا از سد ایران گذشتیم

علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

عذرخواهی خدا از فقرا در قیامت

شهیدی که در شب تاسوعا حاجتش را گرفت

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

نشست 3ساعته رییس‎جمهور با مدیران صداوسیما

خانم مجری جوان ازدواج کرد/عکس

امروز باید گلایه ها و رقابت ها باید کنار گذاشته شود

دویست و هفتاد و پنجمین شماره ماهنامه قرآنی «باران» منتشر شد

چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

اهواز- آیین استقبال از شهید مدافع حرم

برای ارتقای ظرفیت مدیران تلاش شود

گل مردود ایران به اسپانیا توسط عزت الهی

حکم جایزه پیش بینی نتیجه مسابقات

مهدی عباسی سرمدی، سیدسلمان سیدی زاده اصل قانون قابل اعمال برتعهدات غیرقراردادی در مقررات متحدالشکل رم دو (2007) و حقوق ایران

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است /سربازان گمنام امام زمان(عج) سینه شان را سپر بلا کرده اند

تندروی و کندروی هر دو خطرناک است

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک نقش میانجی گری منابع انسانی حرفه ای در ارتباط بین روابط خوشه صنعتی و عملکرد شرکت ها

وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت است

نسل جوان را با هنر و ادبیات با معارف دین آشنا کنیم//بالاترین افتخارم طلبگی است

جیب ایرانی چطور خالی می‎شود؟

اولین مصاحبه خواننده قدیمی بعد از چهل سال سکوت+ ویدئو

ناو بالگردبر «خارک» به دریا بازگشت

زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم انتظار حمایت بنیاد شهید

دستور بسته شدن کافه های مشهد در ساعت 10 امشب صحت دارد؟

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین در اهواز

آغاز داوری مرحله اول از هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

مصطفی معتقد بود که می توانیم مقابل تحریم ها بایستیم

حراج خودروی 14 میلیاردی بازیگر مشهور/عکس

ایالت نیویورک از ترامپ شکایت می کند

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

سردار رجبی مطرح کرد پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

کازوو کاشیو، موسس کاسیو درگذشت

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

گلچینی از وصیت نامه شهید قاسم بیرانوند

تهیه نمایش رادیویی شهید رحیمی در لرستان

روایت بلیچر ریپورت از گلزنی عزت اللهی به اسپانیا؛ اکستازی و سپس قلب شکسته ایرانی ها!

فال روزانه پنجشنبه 31 خرداد 1397

3 دختر نوجوان در بند چهکند بیرجند غرق شدند

رمزگشایی از توییت حسام الدین آشنا

منتظر اقدامات عملی و تضمین های عینی اروپا برای حفظ برجام هستیم

هتل واقعی ترامپ/ عکس

لزوم جایگزین کردن مواد زیست تخریب پذیر به جای مواد پلاستیکی

غلامعلی سیفی، رسول بهرامپوری، حامد شریفی وضعیت منافع عوضین پس از فسخ معامله در حقوق ایران

جشن‎های زیرسایه خورشید آغاز یک حرکت تربیتی و کادرسازی است

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

بررسی مجدد پرونده 1300 ملک واگذار شده در دوره قالیباف

جلسه ی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فارس

چه زیباست فقط با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

چمران، الگویی برای نسل جوان در تحصیل علم و بندگی خداوند است

برگزاری انتخابات «هیئت موسس مجمع اساتید گفتمان های دینی» در یزد

چمران، شخصیت مستقلی داشت/ چمران دغدغه اش پیشرفت ایران بود

علت مرگ سید امامی اعلام شد

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: تجاوز به 41 دختر کذب محض است، فقط 3 مورد بوده

بزرگترین کیفر برای بنده خدا چیست؟

تصاویر / مراسم استقبال و تشییع شهید مدافع حرم فاضل موسوی امین در اهواز

دریادار خانزادی در گفتگو با فارس: خارک با قلب ایرانی به خلیج عدن رفت/ گزینه اصلی نداجا برای اعزام به اقیانس اطلس

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی: جشن‎های زیرسایه خورشید آغاز یک حرکت تربیتی و کادرسازی است

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

راهکارهایی برای افزایش نظم و سازمان دهی شخصی

نسبت به شناخت عرفای کشور فقیر هستیم

صالحی: پیشنهادهای اروپا برای انتظارات ایران در برجام کافی نیست

زیرسایه خورشید حرکتی دقیق و انقلابی مبتنی بر جهان شبکه ای است

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی: زیرسایه خورشید حرکتی دقیق و انقلابی مبتنی بر جهان شبکه ای است

خروج گام به گام آمریکا از همه نهادها و تعهدات بین المللی/ ترامپ حتی به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل هم پایبند نماند

امام جمعه مشهد چرا از تلگرام نرفت؟

کنایه سنگین وزیر دفاع به اظهارات آبکی نتانیاهو

کشور مقدونیه شمالی درج نقشه جهان شد+نقشه

فوری / اخبار ضد و نقیض درباره سلامتی استاد محمدرضا شجریان + جزییات

امیر جعفری داغدار شد

درس امانتداری خادم نمازخانه+ عکس

لبخند ، هدیه ای برای بچه های زخم خورده+ تصاویر

حبس برای کمک به پناهجویان در مجارستان

موضوع ربایش دختران در ایرانشهر باید پیگیری شود

صدرالدین شجره دار فانی را وداع گفت

فراخوان هشتمین «جایزه ادبی یوسف» در یزد منتشر شد

تلفات زلزله ژاپن افزایش یافت

پزشکیان: شرایط اقتصادی، جنگی است

چرا قزوین اصفهان نشد؟

صدرالدین شجره پیشکسوت رادیو از دنیا رفت/اعلام مراسم تشییع

نظارت بر روند لاغری به کمک نرم افزار

به کمک فناوری تبدیل صوت به متن برای ناشنوایان امکانپذیر شد

با برترین بازی های موبایلی وطنی آشنا شوید

این قانونگذاری راه به جایی نمی برد

بازدید صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ/پیشنهاد برقراری ارتباط بین مراکز دو کشور

لزوم جایگزین کردن مواد زیست تخریب پذیر به جای مواد پلاستیکی

بازدید صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ

جانباز مدافع حرم از آزادسازی آخرین پایگاه داعش می گوید

کارگزاران وقف ادامه دهنده نیت خیر واقف در طول تاریخ هستند

پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند

پژمانفر: چند ماه سؤال از رییس جمهور بر خلاف آیین نامه معطل مانده/ لاریجانی: قوه مجریه نمی تواند به تنهایی مشکلات مؤسسات مالی را حل کند