مطالب مرتبط:
آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!
با حکم روحانی علی مؤیدی خرم آبادی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد
آیا واشنگتن به قطر هم خیانت می کند؟
آیا من فسادساز بودم یا فسادسوز؟/از یورت تا سانچی و دنا عذر می خواهم
آیا ظروف تغذیه پرندگان حیات وحش را تهدید می کند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:402018-03-13سياسي

آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!


هدف کلی آشنا از نگارش چنین یادداشتی این است که به نظر می رسد، او و چهره های نزدیک به رییس جمهور احتمالا نظر بر این داشته اند که مطابق با سال های اولیه تشکیل مجمع، - رییس جمهور از این حیث که نفر دوم و عالی ترین مقام اجرایی کشور است، به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام باید برگزیده می شده است، باید این پرسش را مطرح کرد که آیا روحانی هم خود چنین نظری دارد و نمی تواند در جلسات مجمع در نقشی غیر از ریاست خود را تصور کند؟ شعارسال": حدود دو ماه است، رؤسای قوای سه گانه در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور پیدا نمی کنند، برخی این عدم حضور رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضاییه را به انتقاد از عضویت محمود احمدی نژاد ربط می دهند و اعتقاد دارند که رؤسای قوا با این اقدام خواستار این هستند رهبر انقلاب حکم عضویت رییس دولت های نهم و دهم را به واسطه تحرکات، سخنان و اقدامات اخیر او لغو کند؛ موضوعی که صرفا تحلیل است و تاکنون هیچ یک از رؤسای سه قوه در این خصوص اظهارنظر نکرده اند.

این شائبه تا جایی مطرح شد و ادامه یافت که برخی عدم حضور احمدی نژاد در جلسه قبلی مجمع را در همین راستا ارزیابی کردند؛ جلسه ای که البته رؤسای قوا نیز در آن غایب بودند.

البته تقریبا مشخص بود که این مسأله صحت ندارد و با حضور احمدی نژاد در جلسه اخیر عدم صحت این مسأله بیشتر مشخص شد، ولی غیبت رؤسای سه قوه در جلسه مجمع بازهم تحلیل ها را به سمتی برد که این عدم حضور به دلیل انتقاد از لغو نشدن عضویت احمدی نژاد در مجمع است.

اما اگر بیشتر بررسی کنیم، مشخص می شود که پیشینه حضور نیافتن رییس جمهور در جلسات مجمع ناگزیر و بر اساس شرایط طولانی مدت هم شده است، اما در مورد رؤسای مجلس و دستگاه قضا این رویه منظم تر بوده و با غیبت کمتری در این جلسات همراه شده است.

هم از تحلیل ها و هم از اخبار چنین برمی آید که عدم حضور آنان در جلسات مجمع در اعتراض به حضور احمدی نژاد است.

از اواخر دی ماه جلسات مجمع بدون حضور حجت الاسلام حسن روحانی ، آیت الله صادق آملی لاریجانی و علی لاریجانی برگزار شده است.

حتی در برخی شایعات آمده که رؤسای سه قوه با نگارش نامه ای خطاب به رهبر انقلاب، خواستار لغو عضویت احمدی نژاد در مجمع شده اند؛ موضوعی که بیشتر به شایعه نزدیک است تا واقعیت، ولی با وجود مطرح شدن چنین شایعاتی هنوز دفاتر هیچ یک از رؤسای قوا به علل عدم حضور آنها در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره ای نداشته اند.

دو روز پیش، عزت الله ضرغامی رییس اسبق صدا و سیما در واکنش به طرح شایعات پیرامون عدم حضور رؤسای قوا در جلسات مجمع در صفحه خود در شبکه های اجتماعی نوشت: مهمترین مصلحت نظام، فهم و درک مصالح کشور و ترجیح آن بر منافع فردی، گروهی و سیاسی است.

اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به ویژه رؤسای قوا باید آیینه ی تمام نمای این هویت باشند.

او تأکید کرد: شایعات روزهای اخیر در مورد عدم شرکت سران قوا در جلسه مجمع، به دلیل اعتراض به حضور آقای احمدی نژاد با هیچ معیاری پذیرفته نیست.

شایسته است که آقایان با حضور خود در جلسه بعدی و یا تکذیب این شایعات، حرمت حکم و توقع رهبری معظم از آنان را نگه دارند.

اولین واکنش را به این مسأله، شخصی از قوه مجریه داشت.

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور و رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در یادداشتی تلگرامی درباره دلیل حضور نیافتن حسن روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصحلت نظام، دلیل این مسأله را عدم ریاست رییس جمهور بر مجمع دانست.

آشنا در یادداشت خود با تیتر چالش های حضور و غیاب یک رییس همیشگی نوشته است: آقای اکبر هاشمی رفسنجانی در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی نقشی استثنایی داشته است؛ از جمله آن که برخی عناوین و جایگاه ها برای ایشان، به نام ایشان یا به احترام ایشان ایجاد شد، تثبیت شد یا تغییر کرد و پس از درگذشت ایشان گاه دچار نابسامانی شد.

از جمله جایگاه هایی که به احترام ایشان دچار تغییر شد، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز تحقیقات استراتژیک است.

پس از سال ها کشمکش میان مجلس و شورای نگهبان، بالاخره در 17 بهمن سال 1366 بنا به تقاضای رؤسای سه قوه، نخست وزیر و سید احمد آقا، امام خمینی(ره) در پاسخ به ایشان اعضا و اختیارات مجمع را مشخص کردند.

در این پاسخ اشاره ای به نصب رییس برای مجمع نشده است و به طور طبیعی، مسئولیت این منصب از همان ابتدا بر عهده شخصیت حقوقی ریاست جمهوری قرار گرفت.

او نوشته که در دور دوم مجمع نیز مقام معظم رهبری در مهرماه سال 1368 با صدور حکمی عنوان حقوقی رییس جمهور را خطاب قرار داده و مرقوم فرمودند: " انتظار می رود جنابعالی با تشکیل و اداره ی مجمع مزبور، این نهاد قانونی و کارساز را به جریان انداخته ، مصالح نظام جمهوری اسلامی و ملت بزرگ و رشید ایران را در حوزه ی کارایی آن تأمین فرمایید.

" این حکم علیرغم آن که سه ساله بود، تا سال 1375 نه تجدید شد و نه تغییر کرد و در آن سال با توجه به این که پایان دو دوره ریاست جمهوری و انتخاب رییس جمهور بعدی نزدیک بود، مسأله جایگاه آقای هاشمی رفسنجانی در نظام به یک موضوع جدی تبدیل شد.

در آن سال با رایزنی های صورت گرفته در ماه های آخر ریاست جمهوری چنین مصلحت دانسته شد که برای رعایت شئونات ایشان، جایگاه ریاست مجمع به جای آن که به صورت روال طبیعی به رییس جمهور وقت برسد، در اختیار آقای هاشمی بماند و مرکز تحقیقات استراتژیک هم که بخشی از ریاست جمهوری بود، به مجمع منتقل شود.

مشاور رییس جمهور که سعی کرده پاسخ مشخصی به دلیل عدم حضور رییس جمهور در جلسات مجمع بدهد، عنوان کرده، در این حکم مهم که در آخرین روزهای اسفند سال 1375 و سه ماه مانده به انتخابات صادر شد، آمده است: همه ی اعضای نامبرده برای یک دوره ی پنج ساله انتخاب شده اند و رییس مجمع در این دوره جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی می باشند.

این انتصاب که در سه دوره پنج ساله دیگر نیز تکرار شد، هرچند در کنار توجه به جنبه های مهمی از جمله حل تعارض میان شورای نگهبان و مجلس و تثبیت جایگاه مجمع به عنوان مشاور رهبری، مشکل جایگاه آقای هاشمی را نیز تا حدی حل کرد، نمی توان انکار کرد که با فعال تر شدن مجمع به ریاست ایشان مشکل جدیدی تحت عنوان تعارض میان مجمع و قوه مجریه بروز کرد.

وی از اینجا به بعد منظور خود از نگارش چنین یادداشتی را با صراحت بیشتری عنوان و یادآوری کرده که رؤسای جمهور قاعدتاً بنا به نص قانون اساسی خود را شخص دوم کشور می دانند و انتظار دارند مانند دو دوره اولیه مسئولیت مجمع بر عهده ریاست جمهور بماند تا محوریت قوه مجریه در سیاست های اجرایی تثبیت و از برآمدن یک شبه قوه جلوگیری شود.

آنها وقتی با عنوان حقوقی خود در مجمعی قانونی شرکت می کنند، نمی توانند ریاست فرد دیگری را برآن بپذیرند، به ویژه آن که مجمع تصویب سیاست های کلان را در دستور قرار داد و خود را هم ناظر بر اجرای آن می دانست.

این تعارض در بیست سال ریاست آقای هاشمی بر مجمع همچنان لاینحل باقی ماند و اگر چه رؤسای جمهور بنا بر تکلیف یا با ملاحظه احترام ایشان گاه در جلسات مجمع شرکت می کردند، در عمل دولت ها اغلب سیاست های مصوب مجمع را نه چندان راهگشا تلقی می کردند و نه چندان به آن سیاست ها ملتزم بوده اند.

هرچند شخصیت حقیقی آقای هاشمی معمولا این تعارض و ضعف را می پوشاند، احساس صوری بودن و جدی گرفته نشدن مصوبات مجمع از گلایه های همیشگی ایشان از دولت ها بود.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در پایان یادداشت خود خاطرنشان کرده که درگذشت هاشمی برای جایگاه مجمع یک چالش جدی را رقم زد.

از طرفی مجمع از زیر فشار یک شخصیت کاریزماتیک که دوستان و دشمنان زیادی داشت، رها شده بود و می توانست بنا به جایگاه و مشروعیت قانونی خود در سپهر سیاستگذاری کشور نقش آفرینی کند و از طرف دیگر ضعف های ساختاری و عملکردی دبیرخانه، تفاوت ها میان خاستگاه، جایگاه و اعتبار اجتماعی اعضا و تعارض های میان دبیرخانه، کمیسیون ها، مرکز تحقیقات و دفتر ریاست که زیر هاله شخصیت حقیقی رییس مجمع پنهان مانده بود، به سرعت آشکار می شد.

نصب رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، حذف مرکز تحقیقات استراتژیک، حذف برخی اعضای قدیمی، نصب برخی اعضای جدید، تغییر جایگاه برخی افراد از حقیقی به حقوقی و برعکس، توازن در مجمع را به سمتی مشخص تغییر داده است.

امید آن که ریاست جدید شورا بتواند با همکاری همه اعضای حقیقی و حقوقی و ساختار اداری متناسب، دستورهای رهبری در حکم انتصاب را اجرا کند.

هدف کلی آشنا از نگارش چنین یادداشتی این است که به نظر می رسد، او و چهره های نزدیک به رییس جمهور احتمالا نظر بر این داشته اند که مطابق با سال های اولیه تشکیل مجمع، رییس جمهور از این حیث که نفر دوم و عالی ترین مقام اجرایی کشور است به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام باید برگزیده می شده است باید این پرسش را مطرح کرد که آیا روحانی هم خود چنین نظری دارد و نمی تواند در جلسات مجمع در نقشی غیر از ریاست خود را تصور کند؟ این یادداشت نشان می دهد، بر خلاف شایعاتی که پیرامون انتقاد به حضور احمدی نژاد مطرح شده و دلیل عدم حضور رؤسای قوا در جلسات مجمع را به این موضوع ربط داده است، در حقیقت حداقل رییس جمهور شامل این موضوع نمی شود و گویا نظر بر این است که دلیل عدم ریاست رییس قوه مجریه قرار نگرفتنم او در جایگاه ریاست بر مجمع است و اینکه روحانی نمی تواند به عنوان نفر دوم کشور و عالی ترین مقام اجرایی در جایگاهی بنشیند که مسئولیت ریاست آن را بر عهده ندارد، باید دید انتقاد به عدم صدور حکم ریاست برای روحانی است یا موضوع چیز دیگری است و این تنها توجیهی برای عدم حضور روحانی در جلسات مجمع است؟ شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری تحلیلی تابناک ، تاریخ انتشار 22اسفند 1396، کدخبر: 782244 ،www.

tabnak.

ir
کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام - احمدی نژاد - مجمع تشخیص مصلحت - احمدی - رییس جمهور - آیت الله صادق آملی لاریجانی - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام - رهبر انقلاب - رییس مجمع تشخیص مصلحت - روحانی - شایعات - آیت الله صادق آملی - لاریجانی - شبکه های اجتماعی - تشخیص - محمود احمدی نژاد - عزت الله ضرغامی - آملی لاریجانی - انتقاد - نظام - علی لاریجانی - محمود احمدی - حسن روحانی - صدا و سیما - رهبر - آیت الله - اجتماعی - اعتراض - طولانی - ضرغامی

آخرین اخبار سرویس:
عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی اصلاح طلبان با افکار عمومی

اعلام رسمی پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه

فرمانده کل ارتش در یادمان شهدای شلمچه حضور یافت

امام جمعه دماوند: بستر ورود جوانان به حوزه های صنعتی و مدیریت مهیا شود/ یمن به باتلاق بن سلمان تبدیل شده است

تاکید امام جمعه موقت اهواز بر حمایت مسئولان از کالای ایرانی

توصیه خطیب جمعه تهران به دولتی ها

آغاز فصل بندگی ...

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

سال 97 را به سال جهش تبدیل کنیم

هر نامزدی که بتواند لوله کند، رییس جمهور است

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

علم الهدی: ریشه داعش را ما کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

عده ای دروازه های کشور را سخاوتمندانه به روی کالاهای غیرضروری باز کرده اند

شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

سپیدان، پذیرای مهمانان نورزی

امام جمعه تهران: دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: برای مردم درد آور است، ما ریشه داعش را کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

امام جمعه موقت اراک: شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

امام جمعه موقت شیراز:مسئولان اهتمام ویژه به اجرای شعار امسال داشته باشند

ایجاد کارخانه در مناطق مرزی تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است

خرید کالای داخلی بهترین اقدام برای رفع بیکاری است

لازمه حمایت از تولید داخل جلوگیری از ورود کالای قاچاق است

تکیه به جوانان راه رسیدن به استقلال کامل است

حل مشکلات اقتصادی مهمترین مساله کشور از نگاه رهبری است

خرید کالای ایرانی به رونق اقتصاد کشور کمک می کند

فرماندهان ارتش 5 سال جوان تر از فرماندهان سپاه

نماز جمعه تهران

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است/تولیدکنندگان داخلی باید محصولات خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تمام شده تولید کنند

فرهنگ ما می توانیم باید در جامعه نهادینه شود

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

امامان جمعه: نسخه شفابخش اقتصادی، تقویت تولیدات داخلی است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

خطیب جمعه رشت: شعار سال رهبری باید به گفتمان تبدیل شود

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه کار مسئولان و مردم قرار گیرد

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

خرید و مصرف کالای داخلی موجب رونق تولید ملی می شود

50 هزار نفر از استان به سرزمین های دفاع مقدس اعزام شدند

مردم و مسئولان از خرید کالای خارجی پرهیز کنند

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

بازداشت یک گروه 5 نفری آدم ربا از ساحه حوزه ی هشتم شهر کابل

انقلاب اسلامی در 40 سالگی نه تنها عصا به دست نگرفته، بلکه عصا زیر بغل دیگران گذاشته است

آزادی در کشور تامین شده، عده ای بی انصافی می کنند

منطقه آزاد ماکو در آینده نزدیک مقصد اول گردشگران

امام جمعه یاسوج: مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

امام جمعه خرم آباد: غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

آیت الله سعیدی: مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر مسئولان بی مسئولیت

امام جمعه موقت اصفهان: حقوق های نجومی، ظلمی فاحش

تاکید رهبر معظم بر تداوم اصول انقلاب اسلامی

سیره امام جواد(ع) بهترین الگو برای جوانان است

ادعای رسانه اماراتی درباره آمادگی ایران برای مصالحه در یمن

اساتید دانشگاهی اقتصاد مقاومتی را در میان دانشجویان به گفتمان تبدیل کنند/ستمگران عالم به دنبال ترویج فرهنگ برده داری هستند

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

انقلاب در 40 سالگی همچنان زنده، پرتکاپو و دارای حیات است

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

باید بستر ورود جوانان را به تمامی عرصه ها فراهم کرد

مردم و مسئولان با تعصب به دنبال حمایت از کالای ایرانی باشند

تکیه به جوانان راه رسیدن به استقلال کامل است

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند حمایت از کالای ایرانی است

هر نامزدی که در مناظره‎های انتخاباتی بتواند دیگری را لوله کند، برده است

مهمانان امشب دورهمی معرفی شدند

مردم و مسوولان با تعصب به دنبال حمایت از کالای ایرانی باشند

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

انتخاب شهردارِ ضعیفِ دیگری به هیچ وجه قابل توجیه نیست

آیا امر به معروف و نهی از منکر در هر شرایطی واجب است

صیاد نوشهری در دریای خزر غرق شد

عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

روی آوری مردم به کالای ایرانی رکود حاکم بر کشور را می شکند/ عزت ایرانی را به رخ جهانیان بکشیم

سروری در گفت وگو با فارس: برخورد دولت با سوءاستفاده گران عرصه تولید از سرخوردگی مردم جلوگیری می کند/ انتقاد از ورود کالاهای بنجل به اسم طلب برجام

امام جمعه تبریز: جوانان در خرید کالای ایرانی پیشقدم شوند

استقلال کشور در حمایت از کالای ایرانی است

نورمفیدی: حمایت از کالای ایرانی راه پیشرفت کشور است

مهمترین مسئله در سال 97 ارتقا وضعیت معیشت مردم است

امام جمعه کرج : عملی شدن شعار سال موجب جهش اقتصادی می شود

حمایت از کالای ایرانی موجب تقویت اقتصاد ملی می شود

مهمترین دستاورد خرید کالای ایرانی ایجاد اشتغال است

معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه فعالیت ادارات باشد

حقوق های نجومی ظلمی فاحش

مبادی ورودی کالای قاچاق باید کنترل شود

تولید کنندگان کالاهای ایرانی به مردم وفادار باشند

اقتضای غیرت دینی و ملی مردم خرید کالای ایرانی است

اقتضای غیرت دینی و ملی مردم خرید کالای ایرانی است

تولید کنندگان کالاهای ایرانی به مردم وفادار باشند

مبادی ورودی کالای قاچاق باید کنترل شود

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه فعالیت ادارات باشد

تعصب و تبعد با پشتوانه عقلی ممدوح و بدون آن مذموم است

حمایت از کالای ایرانی موجب تقویت اقتصاد ملی می شود

45 کشور خواستار برگزاری انتخابات و آزادی رهبر مخالفان کامبوج شدند

مهمترین مسئله در سال 97 ارتقا وضعیت معیشت مردم است

مهمترین دستاورد خرید کالای ایرانی ایجاد اشتغال است

معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!

آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!