مطالب مرتبط:
آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!
با حکم روحانی علی مؤیدی خرم آبادی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد
آیا واشنگتن به قطر هم خیانت می کند؟
آیا من فسادساز بودم یا فسادسوز؟/از یورت تا سانچی و دنا عذر می خواهم
آیا ظروف تغذیه پرندگان حیات وحش را تهدید می کند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:402018-03-13سياسي

آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!


هدف کلی آشنا از نگارش چنین یادداشتی این است که به نظر می رسد، او و چهره های نزدیک به رییس جمهور احتمالا نظر بر این داشته اند که مطابق با سال های اولیه تشکیل مجمع، - رییس جمهور از این حیث که نفر دوم و عالی ترین مقام اجرایی کشور است، به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام باید برگزیده می شده است، باید این پرسش را مطرح کرد که آیا روحانی هم خود چنین نظری دارد و نمی تواند در جلسات مجمع در نقشی غیر از ریاست خود را تصور کند؟ شعارسال": حدود دو ماه است، رؤسای قوای سه گانه در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور پیدا نمی کنند، برخی این عدم حضور رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضاییه را به انتقاد از عضویت محمود احمدی نژاد ربط می دهند و اعتقاد دارند که رؤسای قوا با این اقدام خواستار این هستند رهبر انقلاب حکم عضویت رییس دولت های نهم و دهم را به واسطه تحرکات، سخنان و اقدامات اخیر او لغو کند؛ موضوعی که صرفا تحلیل است و تاکنون هیچ یک از رؤسای سه قوه در این خصوص اظهارنظر نکرده اند.

این شائبه تا جایی مطرح شد و ادامه یافت که برخی عدم حضور احمدی نژاد در جلسه قبلی مجمع را در همین راستا ارزیابی کردند؛ جلسه ای که البته رؤسای قوا نیز در آن غایب بودند.

البته تقریبا مشخص بود که این مسأله صحت ندارد و با حضور احمدی نژاد در جلسه اخیر عدم صحت این مسأله بیشتر مشخص شد، ولی غیبت رؤسای سه قوه در جلسه مجمع بازهم تحلیل ها را به سمتی برد که این عدم حضور به دلیل انتقاد از لغو نشدن عضویت احمدی نژاد در مجمع است.

اما اگر بیشتر بررسی کنیم، مشخص می شود که پیشینه حضور نیافتن رییس جمهور در جلسات مجمع ناگزیر و بر اساس شرایط طولانی مدت هم شده است، اما در مورد رؤسای مجلس و دستگاه قضا این رویه منظم تر بوده و با غیبت کمتری در این جلسات همراه شده است.

هم از تحلیل ها و هم از اخبار چنین برمی آید که عدم حضور آنان در جلسات مجمع در اعتراض به حضور احمدی نژاد است.

از اواخر دی ماه جلسات مجمع بدون حضور حجت الاسلام حسن روحانی ، آیت الله صادق آملی لاریجانی و علی لاریجانی برگزار شده است.

حتی در برخی شایعات آمده که رؤسای سه قوه با نگارش نامه ای خطاب به رهبر انقلاب، خواستار لغو عضویت احمدی نژاد در مجمع شده اند؛ موضوعی که بیشتر به شایعه نزدیک است تا واقعیت، ولی با وجود مطرح شدن چنین شایعاتی هنوز دفاتر هیچ یک از رؤسای قوا به علل عدم حضور آنها در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره ای نداشته اند.

دو روز پیش، عزت الله ضرغامی رییس اسبق صدا و سیما در واکنش به طرح شایعات پیرامون عدم حضور رؤسای قوا در جلسات مجمع در صفحه خود در شبکه های اجتماعی نوشت: مهمترین مصلحت نظام، فهم و درک مصالح کشور و ترجیح آن بر منافع فردی، گروهی و سیاسی است.

اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به ویژه رؤسای قوا باید آیینه ی تمام نمای این هویت باشند.

او تأکید کرد: شایعات روزهای اخیر در مورد عدم شرکت سران قوا در جلسه مجمع، به دلیل اعتراض به حضور آقای احمدی نژاد با هیچ معیاری پذیرفته نیست.

شایسته است که آقایان با حضور خود در جلسه بعدی و یا تکذیب این شایعات، حرمت حکم و توقع رهبری معظم از آنان را نگه دارند.

اولین واکنش را به این مسأله، شخصی از قوه مجریه داشت.

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور و رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در یادداشتی تلگرامی درباره دلیل حضور نیافتن حسن روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصحلت نظام، دلیل این مسأله را عدم ریاست رییس جمهور بر مجمع دانست.

آشنا در یادداشت خود با تیتر چالش های حضور و غیاب یک رییس همیشگی نوشته است: آقای اکبر هاشمی رفسنجانی در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی نقشی استثنایی داشته است؛ از جمله آن که برخی عناوین و جایگاه ها برای ایشان، به نام ایشان یا به احترام ایشان ایجاد شد، تثبیت شد یا تغییر کرد و پس از درگذشت ایشان گاه دچار نابسامانی شد.

از جمله جایگاه هایی که به احترام ایشان دچار تغییر شد، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز تحقیقات استراتژیک است.

پس از سال ها کشمکش میان مجلس و شورای نگهبان، بالاخره در 17 بهمن سال 1366 بنا به تقاضای رؤسای سه قوه، نخست وزیر و سید احمد آقا، امام خمینی(ره) در پاسخ به ایشان اعضا و اختیارات مجمع را مشخص کردند.

در این پاسخ اشاره ای به نصب رییس برای مجمع نشده است و به طور طبیعی، مسئولیت این منصب از همان ابتدا بر عهده شخصیت حقوقی ریاست جمهوری قرار گرفت.

او نوشته که در دور دوم مجمع نیز مقام معظم رهبری در مهرماه سال 1368 با صدور حکمی عنوان حقوقی رییس جمهور را خطاب قرار داده و مرقوم فرمودند: " انتظار می رود جنابعالی با تشکیل و اداره ی مجمع مزبور، این نهاد قانونی و کارساز را به جریان انداخته ، مصالح نظام جمهوری اسلامی و ملت بزرگ و رشید ایران را در حوزه ی کارایی آن تأمین فرمایید.

" این حکم علیرغم آن که سه ساله بود، تا سال 1375 نه تجدید شد و نه تغییر کرد و در آن سال با توجه به این که پایان دو دوره ریاست جمهوری و انتخاب رییس جمهور بعدی نزدیک بود، مسأله جایگاه آقای هاشمی رفسنجانی در نظام به یک موضوع جدی تبدیل شد.

در آن سال با رایزنی های صورت گرفته در ماه های آخر ریاست جمهوری چنین مصلحت دانسته شد که برای رعایت شئونات ایشان، جایگاه ریاست مجمع به جای آن که به صورت روال طبیعی به رییس جمهور وقت برسد، در اختیار آقای هاشمی بماند و مرکز تحقیقات استراتژیک هم که بخشی از ریاست جمهوری بود، به مجمع منتقل شود.

مشاور رییس جمهور که سعی کرده پاسخ مشخصی به دلیل عدم حضور رییس جمهور در جلسات مجمع بدهد، عنوان کرده، در این حکم مهم که در آخرین روزهای اسفند سال 1375 و سه ماه مانده به انتخابات صادر شد، آمده است: همه ی اعضای نامبرده برای یک دوره ی پنج ساله انتخاب شده اند و رییس مجمع در این دوره جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی می باشند.

این انتصاب که در سه دوره پنج ساله دیگر نیز تکرار شد، هرچند در کنار توجه به جنبه های مهمی از جمله حل تعارض میان شورای نگهبان و مجلس و تثبیت جایگاه مجمع به عنوان مشاور رهبری، مشکل جایگاه آقای هاشمی را نیز تا حدی حل کرد، نمی توان انکار کرد که با فعال تر شدن مجمع به ریاست ایشان مشکل جدیدی تحت عنوان تعارض میان مجمع و قوه مجریه بروز کرد.

وی از اینجا به بعد منظور خود از نگارش چنین یادداشتی را با صراحت بیشتری عنوان و یادآوری کرده که رؤسای جمهور قاعدتاً بنا به نص قانون اساسی خود را شخص دوم کشور می دانند و انتظار دارند مانند دو دوره اولیه مسئولیت مجمع بر عهده ریاست جمهور بماند تا محوریت قوه مجریه در سیاست های اجرایی تثبیت و از برآمدن یک شبه قوه جلوگیری شود.

آنها وقتی با عنوان حقوقی خود در مجمعی قانونی شرکت می کنند، نمی توانند ریاست فرد دیگری را برآن بپذیرند، به ویژه آن که مجمع تصویب سیاست های کلان را در دستور قرار داد و خود را هم ناظر بر اجرای آن می دانست.

این تعارض در بیست سال ریاست آقای هاشمی بر مجمع همچنان لاینحل باقی ماند و اگر چه رؤسای جمهور بنا بر تکلیف یا با ملاحظه احترام ایشان گاه در جلسات مجمع شرکت می کردند، در عمل دولت ها اغلب سیاست های مصوب مجمع را نه چندان راهگشا تلقی می کردند و نه چندان به آن سیاست ها ملتزم بوده اند.

هرچند شخصیت حقیقی آقای هاشمی معمولا این تعارض و ضعف را می پوشاند، احساس صوری بودن و جدی گرفته نشدن مصوبات مجمع از گلایه های همیشگی ایشان از دولت ها بود.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در پایان یادداشت خود خاطرنشان کرده که درگذشت هاشمی برای جایگاه مجمع یک چالش جدی را رقم زد.

از طرفی مجمع از زیر فشار یک شخصیت کاریزماتیک که دوستان و دشمنان زیادی داشت، رها شده بود و می توانست بنا به جایگاه و مشروعیت قانونی خود در سپهر سیاستگذاری کشور نقش آفرینی کند و از طرف دیگر ضعف های ساختاری و عملکردی دبیرخانه، تفاوت ها میان خاستگاه، جایگاه و اعتبار اجتماعی اعضا و تعارض های میان دبیرخانه، کمیسیون ها، مرکز تحقیقات و دفتر ریاست که زیر هاله شخصیت حقیقی رییس مجمع پنهان مانده بود، به سرعت آشکار می شد.

نصب رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، حذف مرکز تحقیقات استراتژیک، حذف برخی اعضای قدیمی، نصب برخی اعضای جدید، تغییر جایگاه برخی افراد از حقیقی به حقوقی و برعکس، توازن در مجمع را به سمتی مشخص تغییر داده است.

امید آن که ریاست جدید شورا بتواند با همکاری همه اعضای حقیقی و حقوقی و ساختار اداری متناسب، دستورهای رهبری در حکم انتصاب را اجرا کند.

هدف کلی آشنا از نگارش چنین یادداشتی این است که به نظر می رسد، او و چهره های نزدیک به رییس جمهور احتمالا نظر بر این داشته اند که مطابق با سال های اولیه تشکیل مجمع، رییس جمهور از این حیث که نفر دوم و عالی ترین مقام اجرایی کشور است به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام باید برگزیده می شده است باید این پرسش را مطرح کرد که آیا روحانی هم خود چنین نظری دارد و نمی تواند در جلسات مجمع در نقشی غیر از ریاست خود را تصور کند؟ این یادداشت نشان می دهد، بر خلاف شایعاتی که پیرامون انتقاد به حضور احمدی نژاد مطرح شده و دلیل عدم حضور رؤسای قوا در جلسات مجمع را به این موضوع ربط داده است، در حقیقت حداقل رییس جمهور شامل این موضوع نمی شود و گویا نظر بر این است که دلیل عدم ریاست رییس قوه مجریه قرار نگرفتنم او در جایگاه ریاست بر مجمع است و اینکه روحانی نمی تواند به عنوان نفر دوم کشور و عالی ترین مقام اجرایی در جایگاهی بنشیند که مسئولیت ریاست آن را بر عهده ندارد، باید دید انتقاد به عدم صدور حکم ریاست برای روحانی است یا موضوع چیز دیگری است و این تنها توجیهی برای عدم حضور روحانی در جلسات مجمع است؟ شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری تحلیلی تابناک ، تاریخ انتشار 22اسفند 1396، کدخبر: 782244 ،www.

tabnak.

ir
کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام - احمدی نژاد - مجمع تشخیص مصلحت - احمدی - رییس جمهور - آیت الله صادق آملی لاریجانی - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام - رهبر انقلاب - رییس مجمع تشخیص مصلحت - روحانی - شایعات - آیت الله صادق آملی - لاریجانی - شبکه های اجتماعی - تشخیص - محمود احمدی نژاد - عزت الله ضرغامی - آملی لاریجانی - انتقاد - نظام - علی لاریجانی - محمود احمدی - حسن روحانی - صدا و سیما - رهبر - آیت الله - اجتماعی - اعتراض - طولانی - ضرغامی

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

2 ویژگی بارز مراسم ترتیل خوانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ماه رمضان

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد

گزارشگران اسپانیا: به سختی و با گل شانسی کاستا از سد ایران گذشتیم

علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

عذرخواهی خدا از فقرا در قیامت

شهیدی که در شب تاسوعا حاجتش را گرفت

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

نشست 3ساعته رییس‎جمهور با مدیران صداوسیما

خانم مجری جوان ازدواج کرد/عکس

امروز باید گلایه ها و رقابت ها باید کنار گذاشته شود

دویست و هفتاد و پنجمین شماره ماهنامه قرآنی «باران» منتشر شد

چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

اهواز- آیین استقبال از شهید مدافع حرم

برای ارتقای ظرفیت مدیران تلاش شود

گل مردود ایران به اسپانیا توسط عزت الهی

حکم جایزه پیش بینی نتیجه مسابقات

مهدی عباسی سرمدی، سیدسلمان سیدی زاده اصل قانون قابل اعمال برتعهدات غیرقراردادی در مقررات متحدالشکل رم دو (2007) و حقوق ایران

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است /سربازان گمنام امام زمان(عج) سینه شان را سپر بلا کرده اند

تندروی و کندروی هر دو خطرناک است

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک نقش میانجی گری منابع انسانی حرفه ای در ارتباط بین روابط خوشه صنعتی و عملکرد شرکت ها

وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت است

نسل جوان را با هنر و ادبیات با معارف دین آشنا کنیم//بالاترین افتخارم طلبگی است

جیب ایرانی چطور خالی می‎شود؟

اولین مصاحبه خواننده قدیمی بعد از چهل سال سکوت+ ویدئو

ناو بالگردبر «خارک» به دریا بازگشت

زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم انتظار حمایت بنیاد شهید

دستور بسته شدن کافه های مشهد در ساعت 10 امشب صحت دارد؟

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین در اهواز

آغاز داوری مرحله اول از هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

مصطفی معتقد بود که می توانیم مقابل تحریم ها بایستیم

حراج خودروی 14 میلیاردی بازیگر مشهور/عکس

ایالت نیویورک از ترامپ شکایت می کند

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

سردار رجبی مطرح کرد پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

کازوو کاشیو، موسس کاسیو درگذشت

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

گلچینی از وصیت نامه شهید قاسم بیرانوند

تهیه نمایش رادیویی شهید رحیمی در لرستان

روایت بلیچر ریپورت از گلزنی عزت اللهی به اسپانیا؛ اکستازی و سپس قلب شکسته ایرانی ها!

فال روزانه پنجشنبه 31 خرداد 1397

3 دختر نوجوان در بند چهکند بیرجند غرق شدند

رمزگشایی از توییت حسام الدین آشنا

منتظر اقدامات عملی و تضمین های عینی اروپا برای حفظ برجام هستیم

هتل واقعی ترامپ/ عکس

لزوم جایگزین کردن مواد زیست تخریب پذیر به جای مواد پلاستیکی

غلامعلی سیفی، رسول بهرامپوری، حامد شریفی وضعیت منافع عوضین پس از فسخ معامله در حقوق ایران

جشن‎های زیرسایه خورشید آغاز یک حرکت تربیتی و کادرسازی است

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

بررسی مجدد پرونده 1300 ملک واگذار شده در دوره قالیباف

جلسه ی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فارس

چه زیباست فقط با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

چمران، الگویی برای نسل جوان در تحصیل علم و بندگی خداوند است

برگزاری انتخابات «هیئت موسس مجمع اساتید گفتمان های دینی» در یزد

چمران، شخصیت مستقلی داشت/ چمران دغدغه اش پیشرفت ایران بود

علت مرگ سید امامی اعلام شد

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: تجاوز به 41 دختر کذب محض است، فقط 3 مورد بوده

بزرگترین کیفر برای بنده خدا چیست؟

تصاویر / مراسم استقبال و تشییع شهید مدافع حرم فاضل موسوی امین در اهواز

دریادار خانزادی در گفتگو با فارس: خارک با قلب ایرانی به خلیج عدن رفت/ گزینه اصلی نداجا برای اعزام به اقیانس اطلس

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی: جشن‎های زیرسایه خورشید آغاز یک حرکت تربیتی و کادرسازی است

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

راهکارهایی برای افزایش نظم و سازمان دهی شخصی

نسبت به شناخت عرفای کشور فقیر هستیم

صالحی: پیشنهادهای اروپا برای انتظارات ایران در برجام کافی نیست

زیرسایه خورشید حرکتی دقیق و انقلابی مبتنی بر جهان شبکه ای است

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی: زیرسایه خورشید حرکتی دقیق و انقلابی مبتنی بر جهان شبکه ای است

خروج گام به گام آمریکا از همه نهادها و تعهدات بین المللی/ ترامپ حتی به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل هم پایبند نماند

امام جمعه مشهد چرا از تلگرام نرفت؟

کنایه سنگین وزیر دفاع به اظهارات آبکی نتانیاهو

کشور مقدونیه شمالی درج نقشه جهان شد+نقشه

فوری / اخبار ضد و نقیض درباره سلامتی استاد محمدرضا شجریان + جزییات

امیر جعفری داغدار شد

درس امانتداری خادم نمازخانه+ عکس

لبخند ، هدیه ای برای بچه های زخم خورده+ تصاویر

حبس برای کمک به پناهجویان در مجارستان

موضوع ربایش دختران در ایرانشهر باید پیگیری شود

صدرالدین شجره دار فانی را وداع گفت

فراخوان هشتمین «جایزه ادبی یوسف» در یزد منتشر شد

تلفات زلزله ژاپن افزایش یافت

پزشکیان: شرایط اقتصادی، جنگی است

چرا قزوین اصفهان نشد؟

صدرالدین شجره پیشکسوت رادیو از دنیا رفت/اعلام مراسم تشییع

نظارت بر روند لاغری به کمک نرم افزار

به کمک فناوری تبدیل صوت به متن برای ناشنوایان امکانپذیر شد

با برترین بازی های موبایلی وطنی آشنا شوید

این قانونگذاری راه به جایی نمی برد

بازدید صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ/پیشنهاد برقراری ارتباط بین مراکز دو کشور

لزوم جایگزین کردن مواد زیست تخریب پذیر به جای مواد پلاستیکی

بازدید صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ

جانباز مدافع حرم از آزادسازی آخرین پایگاه داعش می گوید

کارگزاران وقف ادامه دهنده نیت خیر واقف در طول تاریخ هستند

آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!

آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!