مطالب مرتبط:
آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!
آیا واشنگتن به قطر هم خیانت می کند؟
آیا من فسادساز بودم یا فسادسوز؟/از یورت تا سانچی و دنا عذر می خواهم
آیا ظروف تغذیه پرندگان حیات وحش را تهدید می کند؟
آیا ظروف تغذیه پرندگان حیات وحش را تهدید می کند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:322018-03-13سياسي

آیا امام از «او هم مسلم نبود» درباره مصدق پشیمان شدند؟


تصمیم برخی اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام «دکتر مصدق»، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه ها باز کرد.

مخالفان او به سخنرانی مشهور امام در خرداد60 و جمله معروف «او هم مسلم نبود» استناد می کنند و موافقان او هم به خاطره ای از جلال الدین .

- : تصمیم اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام دکتر مصدق ، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه ها باز کرد.

تصمیم برخی اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام دکتر مصدق ، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه ها باز کرد.

مخالفان او به سخنرانی مشهور امام در خرداد60 و جمله معروف او هم مسلم نبود استناد می کنند و موافقان او هم به خاطره ای از جلال الدین فارسی که حدود یکسال بعد از آن سخنرانی، سخنانی از امام شنیده که نشان می دهد ایشان از نظر خود درباره مسلمان نبودن مصدق برگشته اند را مطرح می کنند.

این ماجرا اولین بار به طور رسمی در کتاب زمانه و زندگی امام خمینی که سال 91 توسط پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی -وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام- چاپ شده درج شده است.

نویسنده پس از بیان سخنان امام درخرداد60 می نویسد: سالها بعد از آن، در صحبت یکی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی با امام نسبت به بیان ویژه ایشان در سخنرانی 25خرداد در رابطه با مسلم نبودن دکتر مصدق، ایشان از این موضوع گذشتند.

آقای محسن بهشتی سرشت، نویسنده کتاب مذکور آبان 91 در مصاحبه با سایت جماران -وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام- درباره تشریح این نکته می گوید: در گفت و گوی من با آقای جلال الدین فارسی، او می گفت حدود یک سال بعد از اینکه امام آن جمله را گفتند به اتفاق اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به دیدن امام رفتیم.

تا اینکه بعد از اتمام جلسه من و آقای شریعتمداری در اتاق ماندیم و گفتم که شما با وجود آن که این جمله را در مورد مصدق گفتید، در مدرسه کمال که در آن تدریس می کردم، سندی وجود دارد که دکتر محمد مصدق اجازه گرفته است تا از محل وجوهات شرعی به مدرسه کمک کند.

امام هم گفتند یکی از علمای اصفهان مطلب را این جور به من رسانده بود و اگر این گونه است که شما می گویید، من از حرفم برگشتم.

ماجرای یک گفتگو ماجرای دیدار اعضای ستاد انقلاب فرهنگی با امام و مکالمات رد و بدل شده درباره مصدق، اولین بار توسط نشریه "راه مجاهد" متعلق به لطف الله میثمی مطرح شد و او به صحبتش با جلال الدین فارسی استناد کرده بود که امام حرفشان درباره مسلمان نبودن مصدق را پس گرفته اند.

اما جلال الدین فارسی مرداد79 در مصاحبه تفصیلی اش با روزنامه کیهان پرده از این جعل تاریخی میثمی برمی دارد.

متن پرسش و پاسخ به شرح زیر است: س: آقای میثمی در نشریه تعطیل شده راه مجاهد از قول شما قریب به این مضمون نوشت: حضرت امام فرمودند جمله "او هم مسلم نبود مربوط به آقای مصدق نیست.

" مایلیم به جای آن نقل قول غیرمستقیم مخدوش، ماجرای ملاقات ستاد انقلاب فرهنگی با حضرت امام و سخنانی را که در حاشیه جلسه بین شما و حضرت امام رد و بدل شده از زبان خود جنابعالی بشنویم.

ج: در نشستی که ما با حضرت امام داشتیم، بعد از اتمام جلسه آقای دکتر شریعتمداری اجازه خواست این موضوع را مطرح کند و گفت حضرتعالی درباره آقای مصدق فرموده اید "او هم مسلم نبود.

" حالا این برای ما سوال است که اگر مسلم نبود چرا بزرگانی مثل آیت الله کاشانی و طالقانی ایشان را تایید کرده اند؟ بعد اضافه کردند اگر کسی حتی نماز هم نخواند ولی منکر وجوب نماز نباشد، این باز هم مسلمان است.

صحبت آقای شریعتمداری به اینجا که رسید حضرت امام فرمودند "ان شاءالله مسلم بوده است.

" اینجا من وارد صحبت شدم و ماجرایی را خدمت ایشان عرض کردم و گفتم "من و شهید باهنر و شهید رجایی (حالا یادم نیست آن موقع این بزرگواران شهید شده بودند یا نه) در دبیرستان کمال نارمک 8 سال تدریس کرده ایم.

این مدرسه اولین مدرسه ای است که با اجازه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از محل وجوهات شرعیه ساخته شده و آقایان بازرگان، یدالله سحابی و حاجی طرخان هیات امنای این مدرسه بودند.

در این مدرسه دفترچه ای هست که صورت اسامی تمام کسانی که از بابت وجوهات شرعیه به مدرسه کمک کرده اند موجود است.

بنده هم این دفترچه را دیده ام و شهادت میدهم که نفر سوم یا پنجم و ششم این نفرات، آقای مصدق و همسرش هستند و حتی مبلغی را که از بابت وجوهاتشان به این مدرسه کمک کرده اند در آن دفترچه ثبت شده.

حضرتعالی میدانید خیلی افراد هستند که اهل نماز و روزه اند ولی خمس و زکات نمیدهند.

کسی که خمس مالش را هم میدهد اینقدر معلوم است که منکر نماز نیست.

ضمنا نمیتوانیم بگوییم این کار را برای تظاهر کرده اند، چون این دفترچه در اختیار کسی نیست.

" صحبت من که به اینجا رسید باز حضرت امام فرمودند "ان شاءالله مسلم بوده است.

" بعد من مطلب دیگری را گفتم که حالا یادم نیست، حضرت امام برای بار سوم فرمودند "ان شاءالله مسلم بوده است.

" یعنی سه بار ایشان این مطلب را فرمودند.

بعدا من با خودم فکر کردم معنای این جمله که او هم مسلم نبود این نیست که مثلا مصدق کافر است، مراد حضرت امام میتواند این باشد که دکتر مصدق بدنبال حاکمیت اسلام نبود.

چون او ادعایش در حد همان ملی کردن نفت بوده، نه بیشتر.

خب حالا یک چنین آدمی را وقتی چندنفر که اتفاقا خائن به خود مصدق هستند، میخواهند بزرگ کنند و می آیند در آن ماجرای مخالفت با لایحه قصاص از او خرج می کنند در برابر کسی که با نام اسلام این ملت را در دنیا عزت بخشیده، حضرت امام برای افشای آن حرکت ضددینی، ریشه این ادمها و بی اعتقادیشان به اسلام را برملا میکنند.

من قسمتهایی از جریان این ملاقات را به آقای میثمی گفتم و تاکید کردم این را جایی نقل نکند.

ولی او در نشریه اش نوشت و بعد هم آن نشریه بدنام "افتخارات ملی" سوءاستفاده کرد و به شکل موهنی آن را منتشر کرد.

ولی به هر حال حقیقت ماجرا بطور خلاصه همین است که عرض کردم.

مشاهده می شود که در خاطره نقل شده توسط آقای فارسی، امام به هیچ وجه از بیان قبلی خود منصرف نشده، بلکه تلویحا با تکرار جمله "ان شاءالله مسلم بوده است.

" سخن آنها را رد کرده و نظر قبلی خود تأکید کرده اند.

نکته دوم اینکه آقای فارسی هم که این خاطره را نقل کرده چنین ادعایی ندارد و در مصاحبه سال 79 خود با بیان این جمله که مراد حضرت امام میتواند این باشد که دکتر مصدق بدنبال حاکمیت اسلام نبود.

میکوشد آن جمله او هم مسلم نبود را جور دیگری معنا کند.

ضمن اینکه باید در نظر داشت آقای فارسی در رد تفسیرِ غلط لطف الله میثمی مبنی بر انصراف نظر امام از مسلمان نبودن مصدق دارد این خاطره را نقل می کند.

جلال الدین فارسی 28فروردین85 در مصاحبه با روزنامه متعلق به مهدی کروبی-اعتماد ملی- هم مجددا همین خاطره را مختصر تعریف کرده است.

متن این نقل او نیز برای ثبت در تاریخ درج می شود: زمانی که امام گفتند اینکه در راسشان است اصلا مسلم نبود، من چیزی نگفتم.

تا اینکه در ستاد انقلاب فرهنگی آقای علی شریعتمداری این موضوع را مطرح کرد.

اتفاقا حسن حبیبی هم بود که مصدقی بود.

انتشار کتاب دفاعیات دکتر مصدق در پاریس را از افتخارات خودش میدانست.

وقتی آقای شریعتمداری صحبت کرد، کمی در مورد همکاریهای آیت الله کاشانی با دکتر مصدق و کارهای ایشان گفت.

امام فرمودند که ان شاءالله مسلم بوده است.

بعد از ایشان من صحبت کردم و در مورد اسم دکتر مصدق و خانمشان که وجوهاتشان را در دبیرستان کمال پرداخت می کردند توضیح دادم و ذکر کردم که خودم اسم هردوتای آنها را در لیست افراد دیده ام و اتفاقا غیر از من، آن لیست را آقای رجایی و باهنر هم دیده بودند؛ امام باز فرمودند که ان شاءالله مسلم بوده است.

البته من استدلال دیگری هم کردم و امام همان حرف را تکرار کردند.

مشاهده می شود که نه در متن عبارات و جملات و نه در روح صحبتهای سال 79 و سال 85 جلال الدین فارسی، آنگونه که نویسنده کتاب زمانه و زندگی امام خمینی از قول او ادعا کرده نقلی از امام مبنی بر اینکه اگر این گونه است که شما می گویید، من از حرفم برگشتم وجود ندارد.

اگر فرض را بر این بگذاریم که آقای بهشتی سرشت، در گفتگویشان با جلال الدین فارسی، بیان او را اشتباه متوجه شده و یا آقای فارسی در بیان دچار اشتباه شده است، جستجوی در اینترنت هم مطالب دیگری در رد این ادعا را نشان می دهد.

عبدالکریم سروش-عضو وقت ستاد انقلاب فرهنگی و از حاضرین جلسه مذکور- که سالهاست از امام و حتی اسلام بریده؛ در مطلبی که بهمن95 به مناسبت فوت دکتر علی شریعتمداری منتشر کرده به این خاطره اشاره کرده و اتفاقا با ارائه اطلاعات بیشتری از صحبتهای رد و بدل شده می نویسد: شریعتمداری اجازه گرفت که سؤالی را با آیت الله در میان بگذارد.

آن گاه با احترام و اختصار تمام گفت: شما که مصدّق را نامسلمان خوانده اید، آیا اطلاعاتی به محضر شریف مستطاب حضرت عالی رسیده است؟ آقای خمینی تأمّلی کرد و سر برداشت و گفت: بلی، اطلاعات بسیار! از آن جمله آیت الله خادمی اصفهانی به من (خمینی) گفت که با اعضای جبهه ی ملّی و مصدّق در مجلسی بودیم.

نوبت نماز شد.

دانستیم که مصدّق نمی داند که رکعات نماز عصر چند است! همه سکوت کردیم.

جواب آن قدر نامربوط و نارسا بود که جای محاجّه نمی گذاشت.

فارسی دلیری کرد و گفت: ولی آقا من شاهد و ناظر بودم که مصدّق وجوهات شرعی خود (خمس و صدقات و زکوات و نفقات) را به مدرسه کمال (از مدارس دینی قبل از انقلاب و تأسیس یافته به دست دکتر یدالله سحابی) می داد.

آقای خمینی شنید و آمرانه گفت: این بحث را خاتمه دهید! مبهوت و مسئله دار بیرون آمدیم اتفاقا این خاطره سروش از ملاقات مذکور و ذکر نقل قول امام از آیت الله خادمی، با اشاره نویسنده کتاب زمانه و زندگی امام خمینی به یکی از علمای اصفهان مطابقت دارد.

بنابراین با توجه به دوخاطره سال 79 و 85 جلال الدین فارسی و نقل سروش از این جلسه، میتوان گفت بر خلاف ادعای آقای بهشتی سرشت امام نه تنها نظر آیت الله خادمی را رد نکرده اند، بلکه آن را به عنوان شاهدی برای رد مسلمان بودن مصدق که توسط آقایان فارسی و شریعتمداری بیان شده مطرح کرده اند.

ضمن اینکه با توجه به اینکه معمولا دیدارهای این چنینی حضرت امام، حداقل به صورت صوتی ضبط می شده؛ انتشار صوت گفتگوی مذکور توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام به عنوان یک سند تاریخی ارزنده، می تواند به شفافیت هرچه بیشتر این موضوع کمک کند.


کلید واژه ها: امام - اعضای شورای شهر - شورای شهر تهران - انقلاب فرهنگی - سخنرانی - شورای شهر - شهر تهران - شورای - شورای عالی انقلاب فرهنگی - خیابانی - فارسی - دکتر - امام خمینی - شورای انقلاب فرهنگی - فرهنگی - تاریخی - رسانه - تهران - تصمیم - مخالفان - نویسنده - دکتر محمد مصدق - انقلاب اسلامی - روزنامه کیهان - مصاحبه - مسلمان - اولین - معروف - مدرسه - مشهور

آخرین اخبار سرویس:
مشاور روحانی: کاش رییس جمهور برجام و اقتصاد را به هم گره نمی زد

گمانه زنی با هدف شناخت لایه زیرین مسجد جامع ارومیه

جشن عیدسعیدفطردرمهاباد

جهادسازندگی نخستین گام امام (ره) برای تحقق آرمان های انقلاب بود

خانواده ها با تربیت دینی فرزندان هدایتگر جامعه در مسیر توسعه و تعالی باشند

آغاز ثبت نام مسابقات قرآن و عترت راه آهن اراک

برگزاری آزمون دوره های غیرحضوری کارکنان حراست دستگاه های اجرایی اردبیل

جای خالی 2 شهید خوزستانی مدافع حرم

احتمال تشکیل جلسه غیر علنی مجلس در رابطه با مسکن و خودرو

درآمد 1/5 میلیونی دکه داران برای 18 ساعت کار

قاتل برادر از چوبه دار گریخت

نقش فرانسه در بحران یمن

استخدام تعدادی وردست و چرخکار در تولیدی پوشاک

تناقض اطلاعیه وزارت اطلاعات با آمار مجلس درباره مدیران دوتابعیتی

استخدام فروشنده در محدوده حکیم نظامی اصفهان

ابهام در مصوبه تجمعات

شناسایی متهمان پرونده تعرض در ایرانشهر + جزییات

استخدام سالن کار و پیک موتوری برای فست فودی در قم

هیات دولت آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها را تصویب کرد

توقعات مردم را وعده های غیرواقعی روحانی بالا برد

کاهش تعداد قتل های ناموسی در خوزستان

استخدام منشی خانم برای تاکسی سرویس در اهواز

مجبوریم صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران را منحل کنیم/تاسیس صندوق جدید با الهام از اشتباهات گذشته

حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد

استخدام تعدادی راننده جهت سرویس مدارس در اصفهان

«ایران: مهد تمدن» در درنتز هلند

در نشست «ضرورت وحدت جهان اسلام» تاکید شد: تفرقه راه نفوذ دشمنان را هموار می کند

طرفداران مذاکره مستقیم با آمریکا تنها به دنبال تامین منافع خودشان هستند

90 خانه قدیمی در دانشنامه همدان معرفی شد

ماهانه 300 نفر در آرامستان ارومیه دفن می شود

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان-دوشنبه 28 خرداد

برنامه ارکستر سمفونیک تهران در مسکو اجرا شد

شورای امنیت امشب در نشستی اوضاع یمن را مورد بررسی قرار می دهد

حاشیه های پررنگ تر از متن انتخابات ترکیه

فعالیت 800 روحانی در سطح استان اردبیل

جنگ روانی کجا را نشانه می رود

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب هایش مسدود شد

یادواره شهید کعبه و سرداران شهید مهریز برگزار شد

زاهدی در گفت وگو با فارس: قوه قضاییه در احکام دانشجویان اغتشاش های دی ماه تجدیدنظر کند

موضوع پیامک ها بیشتر تهدیدات عاطفی بود

رویدادهای خبری دوشنبه 28 خرداد ماه مرکز لرستان

برگزاری 960 گفتمان دینی در مدارس همدان

برای حل مساله آب نیازی به طرح های صهیونیستی نداریم

کدام دشوارتر، کدام مهم تر

ورود دانشگاه بانوان به مسائل کشور اثرگذاری بسزایی خواهد داشت

حجت الاسلام ادیانی از رهبری حکم گرفت

جنگنده های رژیم صهیونیستی غزه را بمباران کردند

20 زخمی در تیراندازی جشنواره هنری آمریکا

استخدام مونتاژکار برای کار در کارگاه الکترونیک

استخدام فروشنده خانم در پوشاک بانوان

استخدام مشاور در محدوده امام رضای مشهد

استخدام کباب ترکی بانو

استخدام کمک جوشکار در هرمزگان

محمد ثلاث در ایستگاه آخر + جزییات

استخدام تعدادی زیگزالدوز برای یک تولیدی در قم

استخدام وردست خیاط خانم در تولیدی مانتو

بازگشت مجری مشهور با یک برنامه جدید به تلویزیون

آخرین شهید مدافع حرم کیست؟ او تنها 25 سال سن داشت

والدین با الهام از آیات قرآن، فرزندان خود را به سمت قران هدایت کنند

آغاز ثبت نام مسابقات قرآن و عترت راه آهن اراک

برگزاری آزمون دوره های غیرحضوری کارکنان حراست دستگاه های اجرایی استان

دانشکده پرستاری کرمانشاه با کمبود فضای آموزشی مواجه است

برای حل مساله آب نیازی به طرح های صهیونیستی نداریم

سایه - روشن های اشتغال زنان

طنزنویس قدیمی گل آقا از دنیا رفت

به یاد محمدامین قانعی راد

استخدام طراح وب و گرافیست مسلط به طراحی UI و UX در تهران

استخدام نیروی خدماتی در شرکت ساختمانی

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در اهواز

استخدام راننده لودر در اسکله شهید رجایی هرمزگان

استخدام تلفنچی آقا جهت آژانس پارک در خراسان جنوبی

نبرد با «من»

چرا اصولگرایان مخالف پیوستن ایران به FATF هستند

صفحه اول روزنامه های 28 خرداد

کاهش تعداد قتل های ناموسی در خوزستان

روایتی از رابطه دکتر چمران با ارتشی ها و فرماندهان

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه

سیاست گذاران دیدگاه های "قانعی راد" ها را جدی بگیرند/درد این افراد، درد مردم و جامعه است

«غیرت و غربت»؛ روایت گر خاطرات رزمندگان لشکر حضرت ابوالفضل(ع) لرستان

فهم پذیر کردن نهاد آموزش عالی، بزرگترین برنامه قانعی راد بود

سفر جابری انصاری به ژنو

برگزاری رویداد استارت آپی ویکند در جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی

هیچ کاری بدون حضور و مشارکت مردمی امکان پذیر نیست

ساز و کار اصلی تسهیل فرآیند تصمیم سازی در کشور/ ضرورت حاکمیت فضای عقلانی و استدلالی بر نهادهای تصمیم گیر

اختتامیه دوره های قرآنی ویژه ماه رمضان در زاهدان برگزار شد

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

امام نسبت به شورای رهبری چه دیدگاهی داشتند؟

محلات میزبان دومین کنگره بین المللی گل است

خدمات دهی بنیاد به ایثارگران قابل تحسین است

حضور ده دقیقه ای نامزد زندانی انتخابات ترکیه در تلویزیون

هوشمندانه دخل و خرج خانه را مدیریت کنید

بازدید های میلیاردی از تلگرام با فراگیر شدن فیلترشکن ها

استخدام شرکت تولیدی سپهر شیشه

هزینه سفرهای خارجی مان بیشتر از سود جام جهانی!/ پیشخوان

رفتاری که براتِ آزادیتان از آتش و عبورتان از پل صراط خواهد شد

با «روش 90 ثانیه ای» به راحتی زبان دوم بیاموزید

رسانه های معاند به دنبال تحریک احساسات جوانان هستند

محلات میزبان دومین کنگره بین المللی گل است

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه

آیا امام از «او هم مسلم نبود» درباره مصدق پشیمان شدند؟

آیا امام از «او هم مسلم نبود» درباره مصدق پشیمان شدند؟