مطالب مرتبط:
آیا روحانی حکم ریاست مجمع را می خواهد؟!
آیا واشنگتن به قطر هم خیانت می کند؟
آیا من فسادساز بودم یا فسادسوز؟/از یورت تا سانچی و دنا عذر می خواهم
آیا ظروف تغذیه پرندگان حیات وحش را تهدید می کند؟
آیا ظروف تغذیه پرندگان حیات وحش را تهدید می کند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:322018-03-13سياسي

آیا امام از «او هم مسلم نبود» درباره مصدق پشیمان شدند؟


تصمیم برخی اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام «دکتر مصدق»، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه ها باز کرد.

مخالفان او به سخنرانی مشهور امام در خرداد60 و جمله معروف «او هم مسلم نبود» استناد می کنند و موافقان او هم به خاطره ای از جلال الدین .

- : تصمیم اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام دکتر مصدق ، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه ها باز کرد.

تصمیم برخی اعضای شورای شهر تهران برای نامگذاری خیابانی به نام دکتر مصدق ، مجددا پرونده تاریخی او را در رسانه ها باز کرد.

مخالفان او به سخنرانی مشهور امام در خرداد60 و جمله معروف او هم مسلم نبود استناد می کنند و موافقان او هم به خاطره ای از جلال الدین فارسی که حدود یکسال بعد از آن سخنرانی، سخنانی از امام شنیده که نشان می دهد ایشان از نظر خود درباره مسلمان نبودن مصدق برگشته اند را مطرح می کنند.

این ماجرا اولین بار به طور رسمی در کتاب زمانه و زندگی امام خمینی که سال 91 توسط پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی -وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام- چاپ شده درج شده است.

نویسنده پس از بیان سخنان امام درخرداد60 می نویسد: سالها بعد از آن، در صحبت یکی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی با امام نسبت به بیان ویژه ایشان در سخنرانی 25خرداد در رابطه با مسلم نبودن دکتر مصدق، ایشان از این موضوع گذشتند.

آقای محسن بهشتی سرشت، نویسنده کتاب مذکور آبان 91 در مصاحبه با سایت جماران -وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام- درباره تشریح این نکته می گوید: در گفت و گوی من با آقای جلال الدین فارسی، او می گفت حدود یک سال بعد از اینکه امام آن جمله را گفتند به اتفاق اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به دیدن امام رفتیم.

تا اینکه بعد از اتمام جلسه من و آقای شریعتمداری در اتاق ماندیم و گفتم که شما با وجود آن که این جمله را در مورد مصدق گفتید، در مدرسه کمال که در آن تدریس می کردم، سندی وجود دارد که دکتر محمد مصدق اجازه گرفته است تا از محل وجوهات شرعی به مدرسه کمک کند.

امام هم گفتند یکی از علمای اصفهان مطلب را این جور به من رسانده بود و اگر این گونه است که شما می گویید، من از حرفم برگشتم.

ماجرای یک گفتگو ماجرای دیدار اعضای ستاد انقلاب فرهنگی با امام و مکالمات رد و بدل شده درباره مصدق، اولین بار توسط نشریه "راه مجاهد" متعلق به لطف الله میثمی مطرح شد و او به صحبتش با جلال الدین فارسی استناد کرده بود که امام حرفشان درباره مسلمان نبودن مصدق را پس گرفته اند.

اما جلال الدین فارسی مرداد79 در مصاحبه تفصیلی اش با روزنامه کیهان پرده از این جعل تاریخی میثمی برمی دارد.

متن پرسش و پاسخ به شرح زیر است: س: آقای میثمی در نشریه تعطیل شده راه مجاهد از قول شما قریب به این مضمون نوشت: حضرت امام فرمودند جمله "او هم مسلم نبود مربوط به آقای مصدق نیست.

" مایلیم به جای آن نقل قول غیرمستقیم مخدوش، ماجرای ملاقات ستاد انقلاب فرهنگی با حضرت امام و سخنانی را که در حاشیه جلسه بین شما و حضرت امام رد و بدل شده از زبان خود جنابعالی بشنویم.

ج: در نشستی که ما با حضرت امام داشتیم، بعد از اتمام جلسه آقای دکتر شریعتمداری اجازه خواست این موضوع را مطرح کند و گفت حضرتعالی درباره آقای مصدق فرموده اید "او هم مسلم نبود.

" حالا این برای ما سوال است که اگر مسلم نبود چرا بزرگانی مثل آیت الله کاشانی و طالقانی ایشان را تایید کرده اند؟ بعد اضافه کردند اگر کسی حتی نماز هم نخواند ولی منکر وجوب نماز نباشد، این باز هم مسلمان است.

صحبت آقای شریعتمداری به اینجا که رسید حضرت امام فرمودند "ان شاءالله مسلم بوده است.

" اینجا من وارد صحبت شدم و ماجرایی را خدمت ایشان عرض کردم و گفتم "من و شهید باهنر و شهید رجایی (حالا یادم نیست آن موقع این بزرگواران شهید شده بودند یا نه) در دبیرستان کمال نارمک 8 سال تدریس کرده ایم.

این مدرسه اولین مدرسه ای است که با اجازه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از محل وجوهات شرعیه ساخته شده و آقایان بازرگان، یدالله سحابی و حاجی طرخان هیات امنای این مدرسه بودند.

در این مدرسه دفترچه ای هست که صورت اسامی تمام کسانی که از بابت وجوهات شرعیه به مدرسه کمک کرده اند موجود است.

بنده هم این دفترچه را دیده ام و شهادت میدهم که نفر سوم یا پنجم و ششم این نفرات، آقای مصدق و همسرش هستند و حتی مبلغی را که از بابت وجوهاتشان به این مدرسه کمک کرده اند در آن دفترچه ثبت شده.

حضرتعالی میدانید خیلی افراد هستند که اهل نماز و روزه اند ولی خمس و زکات نمیدهند.

کسی که خمس مالش را هم میدهد اینقدر معلوم است که منکر نماز نیست.

ضمنا نمیتوانیم بگوییم این کار را برای تظاهر کرده اند، چون این دفترچه در اختیار کسی نیست.

" صحبت من که به اینجا رسید باز حضرت امام فرمودند "ان شاءالله مسلم بوده است.

" بعد من مطلب دیگری را گفتم که حالا یادم نیست، حضرت امام برای بار سوم فرمودند "ان شاءالله مسلم بوده است.

" یعنی سه بار ایشان این مطلب را فرمودند.

بعدا من با خودم فکر کردم معنای این جمله که او هم مسلم نبود این نیست که مثلا مصدق کافر است، مراد حضرت امام میتواند این باشد که دکتر مصدق بدنبال حاکمیت اسلام نبود.

چون او ادعایش در حد همان ملی کردن نفت بوده، نه بیشتر.

خب حالا یک چنین آدمی را وقتی چندنفر که اتفاقا خائن به خود مصدق هستند، میخواهند بزرگ کنند و می آیند در آن ماجرای مخالفت با لایحه قصاص از او خرج می کنند در برابر کسی که با نام اسلام این ملت را در دنیا عزت بخشیده، حضرت امام برای افشای آن حرکت ضددینی، ریشه این ادمها و بی اعتقادیشان به اسلام را برملا میکنند.

من قسمتهایی از جریان این ملاقات را به آقای میثمی گفتم و تاکید کردم این را جایی نقل نکند.

ولی او در نشریه اش نوشت و بعد هم آن نشریه بدنام "افتخارات ملی" سوءاستفاده کرد و به شکل موهنی آن را منتشر کرد.

ولی به هر حال حقیقت ماجرا بطور خلاصه همین است که عرض کردم.

مشاهده می شود که در خاطره نقل شده توسط آقای فارسی، امام به هیچ وجه از بیان قبلی خود منصرف نشده، بلکه تلویحا با تکرار جمله "ان شاءالله مسلم بوده است.

" سخن آنها را رد کرده و نظر قبلی خود تأکید کرده اند.

نکته دوم اینکه آقای فارسی هم که این خاطره را نقل کرده چنین ادعایی ندارد و در مصاحبه سال 79 خود با بیان این جمله که مراد حضرت امام میتواند این باشد که دکتر مصدق بدنبال حاکمیت اسلام نبود.

میکوشد آن جمله او هم مسلم نبود را جور دیگری معنا کند.

ضمن اینکه باید در نظر داشت آقای فارسی در رد تفسیرِ غلط لطف الله میثمی مبنی بر انصراف نظر امام از مسلمان نبودن مصدق دارد این خاطره را نقل می کند.

جلال الدین فارسی 28فروردین85 در مصاحبه با روزنامه متعلق به مهدی کروبی-اعتماد ملی- هم مجددا همین خاطره را مختصر تعریف کرده است.

متن این نقل او نیز برای ثبت در تاریخ درج می شود: زمانی که امام گفتند اینکه در راسشان است اصلا مسلم نبود، من چیزی نگفتم.

تا اینکه در ستاد انقلاب فرهنگی آقای علی شریعتمداری این موضوع را مطرح کرد.

اتفاقا حسن حبیبی هم بود که مصدقی بود.

انتشار کتاب دفاعیات دکتر مصدق در پاریس را از افتخارات خودش میدانست.

وقتی آقای شریعتمداری صحبت کرد، کمی در مورد همکاریهای آیت الله کاشانی با دکتر مصدق و کارهای ایشان گفت.

امام فرمودند که ان شاءالله مسلم بوده است.

بعد از ایشان من صحبت کردم و در مورد اسم دکتر مصدق و خانمشان که وجوهاتشان را در دبیرستان کمال پرداخت می کردند توضیح دادم و ذکر کردم که خودم اسم هردوتای آنها را در لیست افراد دیده ام و اتفاقا غیر از من، آن لیست را آقای رجایی و باهنر هم دیده بودند؛ امام باز فرمودند که ان شاءالله مسلم بوده است.

البته من استدلال دیگری هم کردم و امام همان حرف را تکرار کردند.

مشاهده می شود که نه در متن عبارات و جملات و نه در روح صحبتهای سال 79 و سال 85 جلال الدین فارسی، آنگونه که نویسنده کتاب زمانه و زندگی امام خمینی از قول او ادعا کرده نقلی از امام مبنی بر اینکه اگر این گونه است که شما می گویید، من از حرفم برگشتم وجود ندارد.

اگر فرض را بر این بگذاریم که آقای بهشتی سرشت، در گفتگویشان با جلال الدین فارسی، بیان او را اشتباه متوجه شده و یا آقای فارسی در بیان دچار اشتباه شده است، جستجوی در اینترنت هم مطالب دیگری در رد این ادعا را نشان می دهد.

عبدالکریم سروش-عضو وقت ستاد انقلاب فرهنگی و از حاضرین جلسه مذکور- که سالهاست از امام و حتی اسلام بریده؛ در مطلبی که بهمن95 به مناسبت فوت دکتر علی شریعتمداری منتشر کرده به این خاطره اشاره کرده و اتفاقا با ارائه اطلاعات بیشتری از صحبتهای رد و بدل شده می نویسد: شریعتمداری اجازه گرفت که سؤالی را با آیت الله در میان بگذارد.

آن گاه با احترام و اختصار تمام گفت: شما که مصدّق را نامسلمان خوانده اید، آیا اطلاعاتی به محضر شریف مستطاب حضرت عالی رسیده است؟ آقای خمینی تأمّلی کرد و سر برداشت و گفت: بلی، اطلاعات بسیار! از آن جمله آیت الله خادمی اصفهانی به من (خمینی) گفت که با اعضای جبهه ی ملّی و مصدّق در مجلسی بودیم.

نوبت نماز شد.

دانستیم که مصدّق نمی داند که رکعات نماز عصر چند است! همه سکوت کردیم.

جواب آن قدر نامربوط و نارسا بود که جای محاجّه نمی گذاشت.

فارسی دلیری کرد و گفت: ولی آقا من شاهد و ناظر بودم که مصدّق وجوهات شرعی خود (خمس و صدقات و زکوات و نفقات) را به مدرسه کمال (از مدارس دینی قبل از انقلاب و تأسیس یافته به دست دکتر یدالله سحابی) می داد.

آقای خمینی شنید و آمرانه گفت: این بحث را خاتمه دهید! مبهوت و مسئله دار بیرون آمدیم اتفاقا این خاطره سروش از ملاقات مذکور و ذکر نقل قول امام از آیت الله خادمی، با اشاره نویسنده کتاب زمانه و زندگی امام خمینی به یکی از علمای اصفهان مطابقت دارد.

بنابراین با توجه به دوخاطره سال 79 و 85 جلال الدین فارسی و نقل سروش از این جلسه، میتوان گفت بر خلاف ادعای آقای بهشتی سرشت امام نه تنها نظر آیت الله خادمی را رد نکرده اند، بلکه آن را به عنوان شاهدی برای رد مسلمان بودن مصدق که توسط آقایان فارسی و شریعتمداری بیان شده مطرح کرده اند.

ضمن اینکه با توجه به اینکه معمولا دیدارهای این چنینی حضرت امام، حداقل به صورت صوتی ضبط می شده؛ انتشار صوت گفتگوی مذکور توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام به عنوان یک سند تاریخی ارزنده، می تواند به شفافیت هرچه بیشتر این موضوع کمک کند.


کلید واژه ها: امام - اعضای شورای شهر - شورای شهر تهران - انقلاب فرهنگی - سخنرانی - شورای شهر - شهر تهران - شورای - شورای عالی انقلاب فرهنگی - خیابانی - فارسی - دکتر - امام خمینی - شورای انقلاب فرهنگی - فرهنگی - تاریخی - رسانه - تهران - تصمیم - مخالفان - نویسنده - دکتر محمد مصدق - انقلاب اسلامی - روزنامه کیهان - مصاحبه - مسلمان - اولین - معروف - مدرسه - مشهور

آخرین اخبار سرویس:
طرح قطعنامه علیه ایران اقدامی ناعادلانه است

پاکستان در مبارزه با تروریسم علاقمندی ندارد

رییس جمهور غنی عازم تاشکند میگردد

پیشنهاد نجومی و وسوسه برانگیز منچستر برای جذب نیمار

خوشرو:همکاری جهانی برای بحران آب ضروری است

صلاحیت مذاکره با ارگ به عطا محمد نور واگذار شده بود

بانوی مجارستانی در حرم ثامن الحجج (ع) به دین اسلام مشرف شد

تبریک نوروزی یکی از اعضای کانون صنفی معلمان

واکنش معاون استاندارلرستان به نامه توهین آمیز اتحادیه املاک تهران

ارتش یمن از شلیک موشک به پایگاه نیروهای عربستان خبر داد

استفاده از کالای ایرانی موجب رونق اشتغال خواهد بود

حضور فرمانده کل ارتش در یادمان دهلاویه

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

برخورد قاطع با مدعیان اعمال نفوذ در سیستم قضایی

معرفی یک کالای ایرانی بی رقیب توسط ضرغامی +عکس

اقتصاد ایران خیره به مشت بسته ترامپ

فردا؛ آغاز به کار یکصدوسی وهشتمین کنفرانس بین المجالس IPU

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

پیش بینی باهنر از انتخابات 1400

دستگیری از نیازمندان در زمان عید نوروز ضروری است

اظهارات "پوتین" درباره حضور گسترده مردم کشورش در انتخابات

زمین لرزه شهر دهدشت را لرزاند

پوستر|توصیه رهبر انقلاب به خرید کالای داخلی

دیدار استاندار با چهره های شاخص قم

حامی تروریست ها در دولت آمریکا!

انتخاب بولتون به معنای یک جنگ قریب الوقوع نیست

ثروتمندترین مردان تاریخ کدامند ؟

انفجار در چادرهای طبیعت در سرابله

اخطاریه سازمان هواشناسی به وزش باد و طوفان در کشور

ظرفیت صادرات2میلیارد دلاری صنایع دستی وجود دارد

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

فیلم/ گفتگو با امیر موسوی در حاشیه بازدید از یادمان های استان خوزستان

فلسفه اردوهای راهیان نور آشنا شدن جوانان با مشکلات است/ گلایه از همکاری نکردن مسؤولان در بحث راهیان نور

نانوایان به فراموشی سپرده شده اند

اعلام رسمی نتایج شمارش آراء انتخابات روسیه

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: دروازه های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

امیرعبداللهیان: دشمنان منطقه صرفا زبان قدرت را می فهمند

توصیه های پلیس به مسافران در اماکن اقامتی

فیلم/ حضور فرمانده ارتش در یادمان کربلای 5

هجدهمین پارلمان ایتالیا آغاز به کار کرد

روستای فارسیان استان گلستان

واکنش مقامات ایرانی به انتخاب جدید ترامپ

ساداتی نژاد: نسبت به کالای ایرانی با تعصب برخورد کنیم

رقابت جودوکاران در سرزمین ژرمن ها

نهادینه شدن راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم

پرداخت غرامت با هویت یک ملت غیرممکن است!

پادوانی توانست انگشت شصتش را حرکت دهد

آغاز خرید تضمینی گندم از فردا/پیش بینی خرید 11 میلیون تنی برای امسال

ویژه برنامه "تاریخ به وقت فروردین"

مشاور شهردار تهران: نجفی مایل به استعفا نیست

شبکه تبلیغی، ظرفیتی برای تبیین شعار سال است

کاروان های راهیان نور موجب تقویت روحیه مقاومت و ظلم ستیزی می شود

راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

اقامه نخستین نماز جمعه سال جدید

حمایت " دیرین دیرین" از ایتام/فیلم

بلوایی که علی پروین در کری های فضای مجازی به پا کرد!

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

در نخستین روز از سال 97 صورت گرفت تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

رویدادهای گردشگری همدان 2018 جایگاه بالایی در سطح بین المللی دارد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

سردار شریف: راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

نهاد دولت باید همه موانع پیش روی اقتصاد مقاومتی را بردارد/نقد همه قوا در چارچوب عدل و انصاف باشد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

شهردار تهران را نباید بر اساس منافع حزبی انتخاب کرد

روز قیامت فضایی چگونه خواهد بود؟

عارف هم به چالش بی زباله پیوست/ عکس

کانال های آمستردام

یادواره 13 شهید روستای کلات چاروسا

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

داریوش شایگان 6 فروردین تشییع می شود

تاثیر خرید کالای ایرانی برکاهش آسیب های اجتماعی

حمایت از کالای ایرانی؛ مهمترین رکن اقتصاد مقاومتی

فرزندان آیت‎الله خاتمی، محمدرضا، محمد و علی کنار عکس پدر

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

ضربه ای که قاچاق کالا به تولید و اشتغال می زند

تقدیر از امدادگران ارتفاعات دنا

عبور پراید از وسط سفره مسافران نوروزی 5 کشته برجای گذاشت

لندن: می توانیم بدون آمریکا برجام را زنده نگه داریم

2200 نفر به پویش نه به تصادفات جاده ای در زنجان پیوستند

عضو شورای شهر تهران: موافق تداوم حضور نجفی در شهرداری هستیم

راه های رسیدن به درجه منتظر واقعی/دلیل دوری از مفهوم انتظار چیست؟

محور هراز به سمت بومهن یکطرفه شد

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی

زندگی نامه شهید اکبر اکبری

احترام کشورهای دنیا به جوانان خلاق ایرانی/ مسؤولان به وظیفه خود عمل کنند

تردد 2هزار مینی بوس با عمر بیش از 30 سال در تهران

حفاظت از طبیعت عبادت است

خدمات امدادرسانان موجب آرامش خاطر گردشگران نوروزی است

12 گشت نظارت دامپزشکی در کهگیلویه و بویراحمد مستقر است

عبدالملک بدرالدین: سعودی ها و آمریکایی ها به دنبال سیطره بر ما هستند

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

دعوا بین دو عضو شورای شهر گرجستان+فیلم

آیا امام از «او هم مسلم نبود» درباره مصدق پشیمان شدند؟

آیا امام از «او هم مسلم نبود» درباره مصدق پشیمان شدند؟