مطالب مرتبط:
روحانی برای مدیریت کشور سعه صدر ندارد/ کار را به جایی رساند که نمایندگان می روند پیش خاتمی شکایت می کنند
احمد خرم: عدم حضور رییس جمهور در جلسه استیضاح اقدام بدی است/ روحانی نباید پشت وزرای خود را خالی کند/کم کاری دولت در لابی با نمایندگان می تواند نشانه پذیرش شکست باشد/ من از خاتمی خواسته بودم خود را هزینه نکند ،می دانستم مجلس رای اعتماد نمی دهد
تاکید رییس جمهور چین بر وفاداری ارتش به قانون اساسی جدید
حسن نصرالله: ما برای حفظ بشار اسد نمی جنگیم/ نقش روس ها در سوریه سرنوشت ساز است/ کمک کردیم مرسی رییس جمهور مصر شد اما بد عمل و کرد و مردم علیه او قیام کردند از سقوط او خوشحال شدیم اما آقا خیلی ناراحت بودند
سوال از رییس جمهور منتفی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:302018-03-13سياسي

رییس جمهور می توانست خیلی کارها بکند/روحانی سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد


غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران با روزنامه جمهوری اسلامی مصاحبه ای انجام داده است.

- شعارسال": بخشهایی از اظهارات او را می خوانید: * گزینه مطلوب همه ما در سال 92 مرحوم آقای هاشمی بود.

امیدوار بودیم ایشان با انتخاب به عنوان رییس جمهور بتواند با تشکیل دولت وحدت ملی، شکاف های بوجود آمده بعد از سال 84 و بخصوص بعد از سال 88 را پر کند و همه بتوانیم با سرعت و انگیزه در مسیر منافع ملی حرکت کنیم.

پس از برخوردی که با آقای هاشمی شد واقعا گزینه ای در سطح و وزن ایشان باقی نمانده بود بنابراین ناگزیر به انتخاب از میان آقایان روحانی و عارف بودیم که هیچکدام هم سابقه فعالیت در پست های بالای اجرایی را نداشتند.

*معاون اولی در آن دوره در حد اداره جلسات دولت بود نه بیشتر بنابراین نمی توانم آن را به عنوان یک سابقه و تجربه اجرایی جدی تلقی کنم.

آقای روحانی هم در جدی ترین سال های فعالیت خود، دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که تجربه ای اجرایی بحساب نمی آید.

*آقای روحانی بعد از آنکه مسئولیت دولت را بر عهده گرفت، قابلیت های خوبی از خود نشان داد؛ بدرستی تشخیص داد که بحران روابط خارجی، سایه سنگین تحریم ها و نزدیک و جدی شدن احتمال بالا رفتن سطح منازعات تا حد جنگ، اولویت کشور است بنابراین بخش زیادی از توان و انرژی خود را صرف حل و فصل این نگرانی کرد.

نتیجه اقدامات او هم که کاملا مشخص است؛ یک پیروزی تاریخی برای کشور بود که به نام آقای روحانی و دولت او ثبت شده است.

*همه مشکلات کشور ولی در حوزه خارجی نبود.

پس از برجام این امیدواری پررنگ شد که آقای روحانی با همان توانایی و روحیه، برای حل مشکلات داخلی هم قدم بردارد و اختلافات داخلی حل شود.

واقعیت این است که یکی از ریشه های اصلی مشکلات داخلی، اختلاف نظرهایی است که در موارد مختلف و متعدد میان جریان های سیاسی وجود دارد و گرفتاری های فراوانی برای کشور و مردم به وجود آورده است.

امیدواری ها در آن مقطع زیاد بود؛ وقتی رییس جمهور و تیم او توانستند با کسانی که صد در صد مقابل ما قرار داشتند به گونه ای رفتار کنند که امتیازات خوبی بگیرند، در داخل هم با همان تدبیر و توان، گروهی را جمع کند و با سابقه روابطی که با جناح راست کشور داشت، زمینه حل و مدیریت اختلاف ها را فراهم کند.

از این توانایی یا استفاده نشد یا آقای روحانی به علت اشتغالات زیاد نتوانست به این مهم بپردازد و متاسفانه این غفلت همچنان هم ادامه دارد.

*در برخی موارد هم آقای روحانی به نظر می رسد سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد گرچه اینکه در یک سخنرانی مخالفان دولت را بی عقل خطاب کنیم موضوع چندان مهمی نیست ولی همین تاثیر تخریبی زیادی دارد و مخالفان را به واکنش وا می دارد.

*شاید آقای روحانی پیش خودش فکر می کند وقتی توانستم در مورد مسئله ای مثل برجام به موفقیت دست پیدا کنم، نق زدن برخی افراد در داخل به بهانه های مختلف چندان مهم نیست.

همین کم اهمیت قلمداد کردن البته باعث شده آقای روحانی تلاشی برای حل اختلافات بخرج ندهد ولی دیدیم که همین نقدها و به اصطلاح نق زدن ها حتی دستاورد بزرگی مانند برجام را هم تحت الشعاع قرار داده است * یکی از بزرگترین انتقادهای من به آقای روحانی از همان ابتدای دولت یازدهم افرادی بود که برای حضور در کابینه از آنها دعوت کرد.

در واقع آقای روحانی یک مجموعه ای را به عنوان هیات وزیران دور هم جمع کرد که نه سهم بندی طبیعی سیاسی در آن رعایت شده بود نه در تشخیص توانایی های افراد درست عمل کرد.

با وجودهیاتهای عریض وطویلی که گفته شد برای انتخاب کابینه تشکیل شده و مصاحبه های فراوان و حساسیت های ظاهری، خروجی وزرا همان هایی بود که از ابتدا هم گفته می شد.

مشکل انتخاب افراد هم در دولت یازدهم و دولت دوازدهم تا حدود زیادی معلول بکار گرفتن الگوی گفتگو در داخل یک کادربسته مدیریتی بود.

اگر ایشان با مقام رهبری، شورای نگهبان، مجلس، نهادهای نظامی و امنیتی وارد گفتگو می شد می توانست در مورد افراد موردنظرش به یک وفاق واقعی و نه وفاق اجباری برسد.

*فکر می کنم به غیر از دوسه نفر به بقیه انتخاب های آقای روحانی ایرادات جدی وارد است.

* جایگزینی برخی وزرا از نظر من با هیچ منطقی توجیه نمی شود.

وقتی به وزیر قبلی و جدید نگاه می کنیم تنها تفاوت این این است که با هم ده سال اختلاف سنی دارند آیا این یعنی وزیر جدید توان کافی را برای تطابق با سرعت فراوان تغییرات دانش،صنعت،تجارت یا اقتصاد در جهان دارد؟ در دنیایی که مدیران برترین کمپانی ها خودشان پس از تنها چند سال مدیریت، کناره گیری می کنند تا فرصت برای حضور مدیران جوان تر و که قدرت انطباق بیشتری با تغییرات دارند، فراهم شود چرا در کشور ما دولت یازدهم جمهوری اسلامی از همان مدیرانی استفاده کند که در دهه اول انقلاب نیز وزیر بوده اند؟ *حرف من بر سر صداقت و تعهد افراد نیست.

در اینکه آقای وزرای دولت بسیار صادق و محترمند، تردیدی نیست ولی آیا از میان 40 میلیون نفری که بعد از سال60 از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند نمی توانیم در بدنه اجرایی و مدیریتی کشور استفاده کنیم؟ مرور سال های نخست انقلاب بخوبی نشان می دهد تجربه استفاده از مدیران جوان نه تنها ناموفق نبوده بلکه می توان از آن دوران به عنوان یکی از موفق ترین دوره های مدیریتی کشور یاد کرد.

* من اذعان دارم که لیست امید، ایده ال نیست اما آقای روحانی با همین افراد هم نمی تواند کار کند تا جایی که 70 نفر از اعضای فراکسیون امید چند روز قبل در دیدار با رییس دولت اصلاحات گلایه کرده اند که رییس جمهور یا وزرا به ما وقت نمی دهد تا با آن ها جلسه و دیدار داشته باشیم! این یعنی آقای روحانی و دولتش از عقبه و افراد همسو با خود نیز بدرستی استفاده نمی کنند.

آقای هاشمی به استناد خاطراتش و اسنادی که حتما در دفتر ریاست جمهوری ثبت شده است یکی از وقت گیرترین کارهایش، دیدار و جلسه با نمایندگان مجلس بود.

من نمی گویم آقای روحانی باید مثل مرحوم هاشمی عمل کند یا اصلا می تواند چنین مدلی را تکرار کند اما دستکم این است که باید ارتباطش را با جناح حامی خود حفظ و تقویت کند.

فهرست امید در مجلس حدود 100 نفر هستند و هر ضعف و عیبی هم داشته باشند نسبت به دیگر نمایندگان به دولت نزدیک ترند و خط فکری و سیاسی مشابهی با دولت دارند ولی دولتمردان بنای همکاری با آنان را ندارند.

متاسفانه وزرا و دیگر دولتمردان هم همین روحیه را پیدا کرده اند تا جایی که حتی ادبیات آقای روحانی و اطرافیانش به سمتی سوق پیدا کرده است که از یک رییس جمهور سخنور و ملبس به لباس روحانیت قابل پذیرش نیست.

*در دولت های نهم و دهم شاید با اعتبار شخصیت و تبار رییس جمهور وقت چندان عجیب نبود که ادبیات رسمی دولت، ادبیاتی کوچه بازاری و سخیف باشد اما از آقای روحانی و دولت او انتظارها بسیار بالاتر است.

متاسفانه رسم غلطی که سال هاست در کشور باب شده و مسئولان دولتی از جمله روسای جمهور باید دائما سخنرانی کنند باعث شده، بستر و احتمال رواج چنین ادبیاتی بیشتر فراهم شود.

آیا یکی از روسای جمهور ما فکر کرده چرا باید اینقدر در مناسبت ها باربط و بی ربط سخنرانی کند؟ آیا بهتر و لازم نیست به جای این همه سخنرانی های تکراری و کلیشه ای مثلا آقای روحانی بعد از اتفاقات دی ماه بدون دوربین و رسانه ها و.

به زندان هامی رفت و با دستگیرشدگان شخصا ملاقات می کرد؟ *من برای اولین بار در یکی از جلساتی که با ایشان در اوائل دولت یازدهم داشتیم، پیشنهاد دادم مدل گفتگوی با خارجی ها را در داخل هم برای حل اختلافات استفاده کند.

به عقیده من این کار واقعا در داخل سخت تر از مذاکرات برجام نبود چرا که دسته بندی ها و جناح های اصلی کاملا مشخص است و آقای روحانی می توانست با گفت وگو اختلاف ها را کم کندولی از این پیشنهاد استقبال نشد.

*آقای روحانی اگر قصد داشت در داخل کشور به وفاق ملی دست پیدا کند نیاز به تعریف ماموریت برای جمعی از فعالان خبره سیاسی داشت تا فارغ از مسئولیت ها و محدودیت های دولتی باب گفت وگو را باز کنند.

ایشان اما همان سال اول جلسه ای تشکیل داد با حضور نمایندگان جریان ها و جناح های سیاسیمختلف و قول داد این نشست ها ادامه پیدا کند ولی هرگز تکرار نشد.

در حالی که اگر ایشان به عنوان رییس جمهور به صورت مستمر چنین جلساتی تشکیل می داد قطعا زمینه همکاری های داخلی افزایش پیدا می کرد و مقاومت ها در حد قابل ملاحظه ای کم می شد.

*اگر آقای روحانی توانسته بود بین دولت، شورای نگهبان و.

وفاق بوجود آورد قطعا سطح نمایندگانی که به مجلس راه می یافتند از آنچه اکنون شاهد هستیم، بالاتر بود.

به همین خاطر معتقدم بخشی از ضعف فهرست امید و شورای شهر معلول عدم موفقیت دولت در ایجاد وفاق ملی و کاستن از مقاومت ها است.

*اگر آقای روحانی می توانست در بالاترین سطح با مقام رهبری، مجلس، قوه قضاییه و نهادهای انقلابی که بالاخره بخش زیادی از اقتصاد را در اختیار دارند، وفاق مناسب را ایجاد کند، قطعا هم افزایی لازم برای تصمیمات شجاعانه در حوزه اقتصاد فراهم می شد.

اتخاذ و اجرای تصمیمات اقتصادی شجاعانه و جسارت آمیز کار دولت به تنهایی نیست و نیازمند همدلی و همراهی در تمام سطوح حاکمیت و حتی جناح های سیاسی است.

نبود این همراهی باعث شده بسیاری از اقدامات لازم انجام نشود و گره های اقتصادی پیچیده تر شود.

نمونه ها در این حوزه کم نیستند؛ ادامه پرداخت یارانه نقدی، عدم اصلاح نرخ ارز و.

از جمله بارزترین مسائلی هستند که فقدان وفاق ملی و ضعف دولت در ایجاد همراهی میان تمام ارکان حاکمیت و جناح های سیاسی، اجرای آن ها را به تعویق انداخته است.

* آقای روحانی به عنوان رییس جمهوری که توانمندی خود را در پیروزی بر طرف های خارجی نشان داده است باید تمام تلاش و تمرکزش را برای ایجاد وفاق سیاسی در داخل کشور بکار بندد چرا که بدون برقراری چنین توافقی نمی توان به حل مشکلات امیدوار بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری تحلیلی نامه ، تاریخ انتشار 22اسفند 1396، کدخبر: 471922 ،www.

namehnews.

ir
کلید واژه ها: روحانی - رییس جمهور - کشور - دبیر شورای عالی امنیت ملی - روزنامه جمهوری اسلامی - دبیرکل حزب کارگزاران - شورای عالی امنیت ملی - مشکلات - مدیریت - دولت - غلامحسین کرباسچی - حزب کارگزاران - جمهوری اسلامی - انتخاب - روحانی و عارف - عالی - هاشمی - رفتار - روابط - گزینه - کارگزاران - کرباسچی - روزنامه - جمهوری - اسلامی - مصاحبه - واقعیت - تاریخی - انگیزه - تشخیص

آخرین اخبار سرویس:
8 دستور برای خوشبختی در زندگی زناشویی

اشتباهات نامزدهای صفرکیلومتر

دیده بانی کنید اما با تعادل

ترامپ مساله ای برای انتخابات آتی کنگره آمریکا

اعدام مجازات عاملان تعرض شیطانی به دختر دانشجو

«آزادی بیان» از نظر مخالفان دولت چیست؟

اولین شلیک کاخ سفید به پیمان صلح با کره شمالی/ بازتاب تمدید تحریم پیونگ یانگ توسط ترامپ

یکی از پیوست های خروج آمریکا از برجام

دانلود آهنگ جدید حسین محمدیان بنام بمون باهام

دانلود آهنگ جدید محمدرضا عزیزی بنام قدم زدنامون

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز اول تیر

مسابقات کشتی نونهالان کشور در لرستان برگزار می شود

طرح های عمرانی استان تهران با روش BIM اجرا می شود

احداث زیرگذر جاده ای در بهشهر آغاز شد

ورود دادستانی به پروژه کمربندی جنوبی مشهد قابل قبول نیست

دانلود آهنگ جدید دانیال الهیان بنام دل دل

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

برای نسرین ستوده وثیقه 650 میلیونی صادر شده است

چهار هزار نشریه دانشجویی در دانشگاهها منتشر می شود

خلق ثروت ؛ مهم ترین رویکرد استانداری آذربایجان شرقی در سال جاری

آماده استفاده از ظرفیت وزارت دفاع هستیم

25 هزار تبعه افغانستان در گلستان سکونت دارند

نیشابور به فرودگاه نیاز دارد

سلاح نیروهای مسلح مسیر بصیرت را روشن می کند

تشریح برنامه های سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در میناب

فرهنگ مصرف غذای سالم محور فعالیت های جهاد کشاورزی یزد باشد

تا حد توان مراسم مرا ساده برگزار کنید

بازیکن ایرانی به پیشنهاد وسوسه انگیز شرق آسیا نه گفت

سعد حریری: به زودی دولت جدید را تشکیل می دهم

انصار الله هرگونه گفتگو برای تحویل کنترل بندر الحدیده به سازمان ملل را تکذیب کرد

مجلس نظام صیانتی را برای کشور تدوین کند فرصت حضور تندروها را در استان نمی دهیم

عینالی به یکی از مقاصد مهم گردشگری تبریز تبدیل شده است

20هزار افاغنه درکلاس نهضت سوادآموزی قم شرکت کردند

114 کلاس برای اسکان مسافران در مینودشت آماده شد

مردم آبادان خواستار حل معضل شوری آب شدند

ورود دادستان کل کشور به ماجرای واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو: مگر می شود هزاران خودروی خارجی با قیمت بالا وارد شود، شبکه ای از قاچاق نباشد؟ / با ریشه هایی که در بخش های مختلف می دوانند و پول هایی که خرج می کنند، این شبکه ها را به وجود می آورند

زمان برگزاری مجلس ترحیم مرحوم حجت الاسلام حسینی

10 سوالی که برای غلبه بر موانع باید از خود بپرسید

حمله موش های غول پیکر بر یکی از شهر های سویدن

دلایل تخلفات انتخاباتی از دیدگاه العبادی

باید مبادلات مرزی در آذربایجان غربی ساماندهی شود

50 معتاد بهبود یافته در کهگیلویه و بویراحمد شاغل شدند

ارتقای یکه صعود خراسان شمالی به شهر منتظر ادغام 3 روستاست

معاون برنامه ریزی شهرداری رشت در ده کوره چه می کند؟!

بهره برداری سریع از ساختمان کانون فرهنگی آموزش و پرورش ماسال

تخریب دولت آسیب های جدی به نظام وارد می کند

طرح توانمندسازی محلات قزوین اجرایی می شود

30 فرصت شغلی برای معتادان بهبود یافته اراک فراهم شد

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 2 تیر 97

تصاویر/ مراسم چهلم حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی در قم

معادلات پیچیده شد!

بازیکنان ایرانی استراحت خود را در رستوران سرخ مسکو گذراندند+ تصویر

جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت دولت را زمین گیر می کند

مسئولان مانع انتقال غیرقانونی شهروندان خارجی در مهریز شوند

دوره اول متوسطه مدرسه معین تهران تعطیل شد

یادواره شهید علی غیوری زاده در ملکشاهی برگزار شد

نقش ایلام در دوران دفاع مقدس مغفول مانده است

برخی مسئولان فیلترینگ را دور زدند/ تلگرام طلایی پیام رسان نیست

پنج اندیشکده تخصصی توسط بسیج اساتید اصفهان تشکیل می شود

درگذشت یکی از گویندگان و سردبیران قدیمی خبر

برگزاری اختتامیه «قرآن چراغ سعادت» در دارالقرآن شهید علیزاده

مسئولان مانع انتقال غیرقانونی شهروندان خارجی در مهریز شوند

راه اندازی اردوگاه ماده 16 البرز با رفع موانع تسریع شود

الحاق شهر انزلی به منطقه آزاد از خواسته های بحق شهروندان است

اهمیت توجه به پیشگیری در جامعه آموزش داده شود

میرقادری مدیرعامل پالایشگاه آبادان شد

مرکز طب سنتی بدون مجوز در کاشان پلمب شد

97 درصد از مالیات استان تهران وصول شد

توسعه فرهنگی و کاهش ناهنجاری اجتماعی تلاشی ارزشمند از سوی تشکل های مردم نهاد است

دیدار استاندار گیلان با کم سن ترین رزمنده دفاع مقدس

طرح زیردریایی جاسوسی امریکا افشا شد + عکس

طرح دانشمند ایرانی مقیم استرالیا برای تولید آب از هوا، یکی از پنج کاندیدای جایزه جهانی

مدیران باید شهید بهشتی را الگوی خود قرار دهند

نقش مهم سازمان های مردم نهاد در کاهش مصرف آب و احیای دریاچه ارومیه

نخستین جشنواره رسانه و میراث فرهنگی کردستان برگزار می شود

میز خدمت به حقوق شهروندی و مطالبه های مردم رسیدگی می کند

در مجلس؛ مسائل فرعی جای مسائل اصلی کشور را گرفته است

یادداشت/ مهدی فضائلی یکی از پیوست های خروج آمریکا از برجام

انتقاد امام جمعه زاهدان از امام جمعه ایرانشهر:چرا بدون مشورت موضوع تجاوز را مطرح کردید

حافظه کردهای کرمانشاه سرشار از عناصر ملی است

635 خبرنگار خارجی اخبار انتخابات ترکیه را پوشش می دهند

برگزاری مراسم دعا برای شادی روح ابن سینا در مساجد 200 کشور ترکیه

33 سال پیش در چنین روزی مهلت 2 روزه آمریکا برای پایان هواپیماربایی در بیروت

خیابان های نامهربان سنندج

دولت با تمام قوا به کمک زلزله زدگان کرمانشاه آمده است

طرح آمایش اتباع خارجی در قزوین اجرا می شود

نوسازی بیمارستان ولیعصر اراک 67 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

عادت های روزانه و متفاوت افراد موفق

نقوی حسینی: پیوستن به «FATF» منتفی است

کارت تابستانی رایگان برای جوانان در سرتاسر سوئد توزیع می شود

با هوش مصنوعی وضعیت جوّی را پیش بینی کنید

چگونه بسته های اینترنتی خود را کنترل کنیم؟

مدیران برای رفع مشکل مردم تلاش کنند

طرح تاب آوری اجتماعی در سروآباد اجرا شد

اختصاص بودجه متمم برای بازسازی مناطق زلزله زده ضرورت دارد

دپوی زباله در ماسال ممنوع شد

50 هیات مذهبی در گناوه فعال هستند

نساجی آرتا زرین اردبیل به بخش خصوصی واگذار می شود

پشتیبانی مردم از نظام مسئولیت کارگزاران را مضاعف می کند

دامپزشکی خط مقدم سلامت جامعه است

رییس جمهور می توانست خیلی کارها بکند/روحانی سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد

رییس جمهور می توانست خیلی کارها بکند/روحانی سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد