مطالب مرتبط:
روحانی برای مدیریت کشور سعه صدر ندارد/ کار را به جایی رساند که نمایندگان می روند پیش خاتمی شکایت می کنند
احمد خرم: عدم حضور رییس جمهور در جلسه استیضاح اقدام بدی است/ روحانی نباید پشت وزرای خود را خالی کند/کم کاری دولت در لابی با نمایندگان می تواند نشانه پذیرش شکست باشد/ من از خاتمی خواسته بودم خود را هزینه نکند ،می دانستم مجلس رای اعتماد نمی دهد
تاکید رییس جمهور چین بر وفاداری ارتش به قانون اساسی جدید
حسن نصرالله: ما برای حفظ بشار اسد نمی جنگیم/ نقش روس ها در سوریه سرنوشت ساز است/ کمک کردیم مرسی رییس جمهور مصر شد اما بد عمل و کرد و مردم علیه او قیام کردند از سقوط او خوشحال شدیم اما آقا خیلی ناراحت بودند
سوال از رییس جمهور منتفی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:302018-03-13سياسي

رییس جمهور می توانست خیلی کارها بکند/روحانی سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد


غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران با روزنامه جمهوری اسلامی مصاحبه ای انجام داده است.

- شعارسال": بخشهایی از اظهارات او را می خوانید: * گزینه مطلوب همه ما در سال 92 مرحوم آقای هاشمی بود.

امیدوار بودیم ایشان با انتخاب به عنوان رییس جمهور بتواند با تشکیل دولت وحدت ملی، شکاف های بوجود آمده بعد از سال 84 و بخصوص بعد از سال 88 را پر کند و همه بتوانیم با سرعت و انگیزه در مسیر منافع ملی حرکت کنیم.

پس از برخوردی که با آقای هاشمی شد واقعا گزینه ای در سطح و وزن ایشان باقی نمانده بود بنابراین ناگزیر به انتخاب از میان آقایان روحانی و عارف بودیم که هیچکدام هم سابقه فعالیت در پست های بالای اجرایی را نداشتند.

*معاون اولی در آن دوره در حد اداره جلسات دولت بود نه بیشتر بنابراین نمی توانم آن را به عنوان یک سابقه و تجربه اجرایی جدی تلقی کنم.

آقای روحانی هم در جدی ترین سال های فعالیت خود، دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که تجربه ای اجرایی بحساب نمی آید.

*آقای روحانی بعد از آنکه مسئولیت دولت را بر عهده گرفت، قابلیت های خوبی از خود نشان داد؛ بدرستی تشخیص داد که بحران روابط خارجی، سایه سنگین تحریم ها و نزدیک و جدی شدن احتمال بالا رفتن سطح منازعات تا حد جنگ، اولویت کشور است بنابراین بخش زیادی از توان و انرژی خود را صرف حل و فصل این نگرانی کرد.

نتیجه اقدامات او هم که کاملا مشخص است؛ یک پیروزی تاریخی برای کشور بود که به نام آقای روحانی و دولت او ثبت شده است.

*همه مشکلات کشور ولی در حوزه خارجی نبود.

پس از برجام این امیدواری پررنگ شد که آقای روحانی با همان توانایی و روحیه، برای حل مشکلات داخلی هم قدم بردارد و اختلافات داخلی حل شود.

واقعیت این است که یکی از ریشه های اصلی مشکلات داخلی، اختلاف نظرهایی است که در موارد مختلف و متعدد میان جریان های سیاسی وجود دارد و گرفتاری های فراوانی برای کشور و مردم به وجود آورده است.

امیدواری ها در آن مقطع زیاد بود؛ وقتی رییس جمهور و تیم او توانستند با کسانی که صد در صد مقابل ما قرار داشتند به گونه ای رفتار کنند که امتیازات خوبی بگیرند، در داخل هم با همان تدبیر و توان، گروهی را جمع کند و با سابقه روابطی که با جناح راست کشور داشت، زمینه حل و مدیریت اختلاف ها را فراهم کند.

از این توانایی یا استفاده نشد یا آقای روحانی به علت اشتغالات زیاد نتوانست به این مهم بپردازد و متاسفانه این غفلت همچنان هم ادامه دارد.

*در برخی موارد هم آقای روحانی به نظر می رسد سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد گرچه اینکه در یک سخنرانی مخالفان دولت را بی عقل خطاب کنیم موضوع چندان مهمی نیست ولی همین تاثیر تخریبی زیادی دارد و مخالفان را به واکنش وا می دارد.

*شاید آقای روحانی پیش خودش فکر می کند وقتی توانستم در مورد مسئله ای مثل برجام به موفقیت دست پیدا کنم، نق زدن برخی افراد در داخل به بهانه های مختلف چندان مهم نیست.

همین کم اهمیت قلمداد کردن البته باعث شده آقای روحانی تلاشی برای حل اختلافات بخرج ندهد ولی دیدیم که همین نقدها و به اصطلاح نق زدن ها حتی دستاورد بزرگی مانند برجام را هم تحت الشعاع قرار داده است * یکی از بزرگترین انتقادهای من به آقای روحانی از همان ابتدای دولت یازدهم افرادی بود که برای حضور در کابینه از آنها دعوت کرد.

در واقع آقای روحانی یک مجموعه ای را به عنوان هیات وزیران دور هم جمع کرد که نه سهم بندی طبیعی سیاسی در آن رعایت شده بود نه در تشخیص توانایی های افراد درست عمل کرد.

با وجودهیاتهای عریض وطویلی که گفته شد برای انتخاب کابینه تشکیل شده و مصاحبه های فراوان و حساسیت های ظاهری، خروجی وزرا همان هایی بود که از ابتدا هم گفته می شد.

مشکل انتخاب افراد هم در دولت یازدهم و دولت دوازدهم تا حدود زیادی معلول بکار گرفتن الگوی گفتگو در داخل یک کادربسته مدیریتی بود.

اگر ایشان با مقام رهبری، شورای نگهبان، مجلس، نهادهای نظامی و امنیتی وارد گفتگو می شد می توانست در مورد افراد موردنظرش به یک وفاق واقعی و نه وفاق اجباری برسد.

*فکر می کنم به غیر از دوسه نفر به بقیه انتخاب های آقای روحانی ایرادات جدی وارد است.

* جایگزینی برخی وزرا از نظر من با هیچ منطقی توجیه نمی شود.

وقتی به وزیر قبلی و جدید نگاه می کنیم تنها تفاوت این این است که با هم ده سال اختلاف سنی دارند آیا این یعنی وزیر جدید توان کافی را برای تطابق با سرعت فراوان تغییرات دانش،صنعت،تجارت یا اقتصاد در جهان دارد؟ در دنیایی که مدیران برترین کمپانی ها خودشان پس از تنها چند سال مدیریت، کناره گیری می کنند تا فرصت برای حضور مدیران جوان تر و که قدرت انطباق بیشتری با تغییرات دارند، فراهم شود چرا در کشور ما دولت یازدهم جمهوری اسلامی از همان مدیرانی استفاده کند که در دهه اول انقلاب نیز وزیر بوده اند؟ *حرف من بر سر صداقت و تعهد افراد نیست.

در اینکه آقای وزرای دولت بسیار صادق و محترمند، تردیدی نیست ولی آیا از میان 40 میلیون نفری که بعد از سال60 از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند نمی توانیم در بدنه اجرایی و مدیریتی کشور استفاده کنیم؟ مرور سال های نخست انقلاب بخوبی نشان می دهد تجربه استفاده از مدیران جوان نه تنها ناموفق نبوده بلکه می توان از آن دوران به عنوان یکی از موفق ترین دوره های مدیریتی کشور یاد کرد.

* من اذعان دارم که لیست امید، ایده ال نیست اما آقای روحانی با همین افراد هم نمی تواند کار کند تا جایی که 70 نفر از اعضای فراکسیون امید چند روز قبل در دیدار با رییس دولت اصلاحات گلایه کرده اند که رییس جمهور یا وزرا به ما وقت نمی دهد تا با آن ها جلسه و دیدار داشته باشیم! این یعنی آقای روحانی و دولتش از عقبه و افراد همسو با خود نیز بدرستی استفاده نمی کنند.

آقای هاشمی به استناد خاطراتش و اسنادی که حتما در دفتر ریاست جمهوری ثبت شده است یکی از وقت گیرترین کارهایش، دیدار و جلسه با نمایندگان مجلس بود.

من نمی گویم آقای روحانی باید مثل مرحوم هاشمی عمل کند یا اصلا می تواند چنین مدلی را تکرار کند اما دستکم این است که باید ارتباطش را با جناح حامی خود حفظ و تقویت کند.

فهرست امید در مجلس حدود 100 نفر هستند و هر ضعف و عیبی هم داشته باشند نسبت به دیگر نمایندگان به دولت نزدیک ترند و خط فکری و سیاسی مشابهی با دولت دارند ولی دولتمردان بنای همکاری با آنان را ندارند.

متاسفانه وزرا و دیگر دولتمردان هم همین روحیه را پیدا کرده اند تا جایی که حتی ادبیات آقای روحانی و اطرافیانش به سمتی سوق پیدا کرده است که از یک رییس جمهور سخنور و ملبس به لباس روحانیت قابل پذیرش نیست.

*در دولت های نهم و دهم شاید با اعتبار شخصیت و تبار رییس جمهور وقت چندان عجیب نبود که ادبیات رسمی دولت، ادبیاتی کوچه بازاری و سخیف باشد اما از آقای روحانی و دولت او انتظارها بسیار بالاتر است.

متاسفانه رسم غلطی که سال هاست در کشور باب شده و مسئولان دولتی از جمله روسای جمهور باید دائما سخنرانی کنند باعث شده، بستر و احتمال رواج چنین ادبیاتی بیشتر فراهم شود.

آیا یکی از روسای جمهور ما فکر کرده چرا باید اینقدر در مناسبت ها باربط و بی ربط سخنرانی کند؟ آیا بهتر و لازم نیست به جای این همه سخنرانی های تکراری و کلیشه ای مثلا آقای روحانی بعد از اتفاقات دی ماه بدون دوربین و رسانه ها و.

به زندان هامی رفت و با دستگیرشدگان شخصا ملاقات می کرد؟ *من برای اولین بار در یکی از جلساتی که با ایشان در اوائل دولت یازدهم داشتیم، پیشنهاد دادم مدل گفتگوی با خارجی ها را در داخل هم برای حل اختلافات استفاده کند.

به عقیده من این کار واقعا در داخل سخت تر از مذاکرات برجام نبود چرا که دسته بندی ها و جناح های اصلی کاملا مشخص است و آقای روحانی می توانست با گفت وگو اختلاف ها را کم کندولی از این پیشنهاد استقبال نشد.

*آقای روحانی اگر قصد داشت در داخل کشور به وفاق ملی دست پیدا کند نیاز به تعریف ماموریت برای جمعی از فعالان خبره سیاسی داشت تا فارغ از مسئولیت ها و محدودیت های دولتی باب گفت وگو را باز کنند.

ایشان اما همان سال اول جلسه ای تشکیل داد با حضور نمایندگان جریان ها و جناح های سیاسیمختلف و قول داد این نشست ها ادامه پیدا کند ولی هرگز تکرار نشد.

در حالی که اگر ایشان به عنوان رییس جمهور به صورت مستمر چنین جلساتی تشکیل می داد قطعا زمینه همکاری های داخلی افزایش پیدا می کرد و مقاومت ها در حد قابل ملاحظه ای کم می شد.

*اگر آقای روحانی توانسته بود بین دولت، شورای نگهبان و.

وفاق بوجود آورد قطعا سطح نمایندگانی که به مجلس راه می یافتند از آنچه اکنون شاهد هستیم، بالاتر بود.

به همین خاطر معتقدم بخشی از ضعف فهرست امید و شورای شهر معلول عدم موفقیت دولت در ایجاد وفاق ملی و کاستن از مقاومت ها است.

*اگر آقای روحانی می توانست در بالاترین سطح با مقام رهبری، مجلس، قوه قضاییه و نهادهای انقلابی که بالاخره بخش زیادی از اقتصاد را در اختیار دارند، وفاق مناسب را ایجاد کند، قطعا هم افزایی لازم برای تصمیمات شجاعانه در حوزه اقتصاد فراهم می شد.

اتخاذ و اجرای تصمیمات اقتصادی شجاعانه و جسارت آمیز کار دولت به تنهایی نیست و نیازمند همدلی و همراهی در تمام سطوح حاکمیت و حتی جناح های سیاسی است.

نبود این همراهی باعث شده بسیاری از اقدامات لازم انجام نشود و گره های اقتصادی پیچیده تر شود.

نمونه ها در این حوزه کم نیستند؛ ادامه پرداخت یارانه نقدی، عدم اصلاح نرخ ارز و.

از جمله بارزترین مسائلی هستند که فقدان وفاق ملی و ضعف دولت در ایجاد همراهی میان تمام ارکان حاکمیت و جناح های سیاسی، اجرای آن ها را به تعویق انداخته است.

* آقای روحانی به عنوان رییس جمهوری که توانمندی خود را در پیروزی بر طرف های خارجی نشان داده است باید تمام تلاش و تمرکزش را برای ایجاد وفاق سیاسی در داخل کشور بکار بندد چرا که بدون برقراری چنین توافقی نمی توان به حل مشکلات امیدوار بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری تحلیلی نامه ، تاریخ انتشار 22اسفند 1396، کدخبر: 471922 ،www.

namehnews.

ir
کلید واژه ها: روحانی - رییس جمهور - کشور - دبیر شورای عالی امنیت ملی - روزنامه جمهوری اسلامی - دبیرکل حزب کارگزاران - شورای عالی امنیت ملی - مشکلات - مدیریت - دولت - غلامحسین کرباسچی - حزب کارگزاران - جمهوری اسلامی - انتخاب - روحانی و عارف - عالی - هاشمی - رفتار - روابط - گزینه - کارگزاران - کرباسچی - روزنامه - جمهوری - اسلامی - مصاحبه - واقعیت - تاریخی - انگیزه - تشخیص

آخرین اخبار سرویس:
چند پیشنهاد برای عکاسان جوان

اولین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم حسین معز غلامی برگزارشد+تصاویر

میانمار درگیر بحران سیاسی

قرآن را به هنری خاص تبدیل نکنیم

بهره گیری درست از عنصر مشاوره به کاهش آمار طلاق می انجامد

رانندگی بدون داشتن گواهینامه حرام است

اطلاع نگاشت | عیوب سبک زندگی ما

خرید کالای ایرانی به ثبات اقتصاد کشور کمک می کند

خرید کالای ایرانی به ثبات اقتصاد کشور کمک می کند

اسلام برای هر انسانی تفریح و سرگرمی های سالم مشخص کرده است

جشن عروسی ملی پوش مشهور ایرانی با حضور میهمانان ویژه/عکس

جواب آقای سوپراستار به حواشی

چهره بدون آرایش خانم بازیگر درحال خوردن صبحانه دو نفره + عکس

فارس از پنجمین بودجه دولت خبر می دهد رشد 11.5 درصد درآمدها در سال 97/ اعتبارات عمرانی از برنامه عقب ماند

جنجال بنر امام جمعه جلفا (عکس)

رییس جمهور واقعی، مقام رهبری است

محمد نجارصادقی تعصب ایرانی در استفاده از کالای ایرانی

تیر 96؛ ملکه ریاضی در آغوش مرگ

گاف بزرگ خبرنگار ضد انقلاب/عکس

تعیین تکلیف کارمندان قراردادی و پیمانی مهم ترین اقدام مجلس در 96 بود/ نوروز به عیادت بیماران می روم

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی

آیین و آداب یزد در پیشواز از نوروز

مراسم نوروز در پاریس برگزارشد

تصدی گری دولت مانع موفقیت اهداف در امور اقتصادی است

استواریِ دین با دو عمل تحقق می یابد

جشن نوروز در بارسلون برگزار شد

علی کارگر الزامات دولت در حمایت از کالای ایرانی

هرچه می توانید روی موشک کار کنید؛ دشمن باید سیلی بخورد

تیم های ویژه روحانی در سال 96

بدون تقوای سیاسی مبارزه با اژدهای هفت سر فساد ممکن نیست/ مردم از فقر و فساد و تبعیض گلایه دارند

نماینده مازندران در مجلس خبرگان: ما شهید ندادیم عده ای بیایند در شهرمان برقصند/ قم جای این مسخره بازی ها نیست

نماینده مازندران در مجلس خبرگان: ما شهید ندادیم عده ای بیایند در شهرمان برقصند

بازیگران ایرانی با نام های مستعار توییت می کنند!

حامی تروریست ها؛ در دولت آمریکا!

آیا می توانیم اشخاصی که ایدز دارند را نیز به میهمانی عید دعوت کنیم؟ +عکس

اسکان سه هزار نفر از کاروان های راهیان نور حوزه در مدارس علمیه خوزستان

سرسنگی: مبدا اغتشاشات دانشگاه نبود/ کرمی: باید پاسخ شبهات دانشجوها را بدهیم

یک استقلالی، برگ برنده بازگشت کامیابی نیا به تیم ملی

جشن نوروز در بارسلون برگزار شد

تیپ متفاوت همسر شاه سابق و پسرش در حرم امام رضا(ع)/عکس

10 حرکت برتر شب گذشته NBA

خاطره انگیز : گلهای مثلث MSN

هیئتی از مؤسسه اهل بیت(ع) ترکیه به زیارت حرم امیر المؤمنین (ع) مشرف شد

لحظه ای از کار کردن در سپاه پشیمان نیستم و به آن فخر می کنم

مصطفی قربانی ضرورت و فواید تعیین شعارهای سالیانه

تلاش ضد انقلاب برای حذف نشانه های اسلام با طرح حجاب اجباری

مولاوردی در حق روسپی ها هم ظلم کرد/ معاونت زنان دولت روحانی ضد قرآن عمل می کند

دوطرفه بودن مشکل رابطه بانک های ایران با دنیا

مکرون شورای دفاعی برگزار کرد

دلایلی که جان بولتون نباید در منصب مشاور امنیت ملی آمریکا باشد

رونمایی از اولین خودروی تولیدی هیوندای اکسنت

دوازدهمین همایش میان ادیانی «مسلمانان برای صلح» در نیوجرسی برگزار می شود

رییس جمهور یا رییس جمهوری

ترفند عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی

کیومرث یزدان پناه، محمدرضا جلوخانی نیارکی برنامه ریزی و مدیریت مکانی شعب اخذ رأی انتخابات در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

حمایت از تولیدات داخلی موردتوجه همه جامعه قرار گیرد

گلستان نگین وحدت در خدمت به زائرین شهدا

ایجاد تنش و اضطراب در خانواده از پیامدهای منفی تجمل گرایی

معرفی امامزاده یحیی (ع) ورامین

سناریوی آمریکایی، پادویی بی بی سی - احمد جعفری چمازکتی*

سفیر ایران بر ادمه روند گسترش روابط با مجارستان تاکید کرد

تولید کالای ایرانی مورد بی مهری قرار گرفته است/ «کیفیت» و «قیمت» دو شاخص اصلی برای حمایت

کاهش ارتباط کلامی خانواده های ایرانی از2 ساعت به 20دقیقه در روز

سعید حجاریان: رییس جمهور واقعی، مقام رهبری است

عضو مجمع نمایندگان استان تهران: بانک اطلاعاتی جامعی از کودک آزاری و خشونت علیه کودکان وجود ندارد

تبعات اجتماعی طرح های انتقال آب؛ ایجاد چالش برای شهرهای مبدأ و مقصد

آمریکا یک رویه احمقانه را برابر ایران در پیش گرفته است/ باید تولیدکننده داخلی را از قاچاق کالا ایمن کنیم

رییس جمهور سابق پرو ممنوع الخروج شد

سناریوی آمریکایی، پادویی بی بی سی - احمد جعفری چمازکتی*

فرح و پسرش در حرم امام رضا +عکس

توضیح حداد عادل درباره خرید در انگلیس+تصویر

فتوای مضحک مفتیان سعودی درباره خوردن آجیل در نوروز/عکس

از حمله داعش تا سلفی با موگرینی

هفت سین ایرانی در موزه ملی کی یف به نمایش درآمد

دفاع آزاده نامداری از احسان علیخانی+عکس

جان بولتون؛ فرصتی برای به صف کردن اروپایی ها علیه ترامپ توسط ایران

روزی می آید که از همین جاده، مردم ما دسته دسته به کربلا سفر می کنند

تهران در سال 96 میزبان هیات های متعدد سیاسی بود

امشب به این چهار موزه سر بزنید

دیدار فرمانده نیروی انتظامی با مراجع معظم تقلید

عکس هایی از طبیعت ایران در نشنال جئوگرافیک به انتخاب عصر ایران

تاکید بر تلاش مسئولان برای خدمت به مردم/ ضرورت فرهنگ سازی در زمینه حجاب و عفاف

تعطیلات نوروزی متفاوت بازیکن مشهور استقلال و خانواده اش/عکس

بالاترین رکورد اعتصاب غذای خشک 23 روز است!

از واسونک رستاک و دودوک نوازی جیوان گاسپاریان تا اجرای مشترک علیرضا قربانی و کیهان کلهر / اصفهان در سال 1339

تیم های ویژه روحانی در سال 96

تزیین انواع سالاد

فرمانده ناجا: ناآرامی های دراویش در خیابان پاسداران "فتنه بزرگی" بود

حجاب الزامی است نه اجباری

ایران دشمن نیست بلکه دوست و حامی مقاومت است/ آمریکا برهم زننده استقرار کشورها است

پرداختن رسانه های حوزوی به هنر و سینما ، ارزشمند و قابل تقدیر است

درخواست عجیب یک سردار از مقام معظم رهبری

شورای شهر تهران نباید وارد بازی رقیبی شود که رای مردم ناکامش کرده است

جهانگیری: برای ارتباط با رهبر معظم انقلاب هیچ مشکلی ندارم /اتفاقا در انتخابات از همه ملایم تر بودم /مردم ایران حرف شان را در انتخابات گفتند /مسائل اقتصادی ایران راهکار سیاسی دارد

ادامه شکایت زنان از آزار جنسی ترامپ!

گشتی در تلاقی کوهستان و دریا

سیدمحمدسعید سجادی مراسم وداع با پیکر پاسدار شهید محمد امرایی

نوروز، موعد متحول ساختن خویشتن خویش است

اعتصاب غذای بقایی و هشدار دکتر احمدی نژاد

بهترین سوغات الهی در ماه رجب

رییس جمهور می توانست خیلی کارها بکند/روحانی سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد

رییس جمهور می توانست خیلی کارها بکند/روحانی سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد