مطالب مرتبط:
احمد خرم: عدم حضور رییس جمهور در جلسه استیضاح اقدام بدی است/ روحانی نباید پشت وزرای خود را خالی کند/کم کاری دولت در لابی با نمایندگان می تواند نشانه پذیرش شکست باشد/ من از خاتمی خواسته بودم خود را هزینه نکند ،می دانستم مجلس رای اعتماد نمی دهد
واکنش آیت الله خاتمی به برخی اظهارات علیه مجمع نمایندگان طلاب: فریبکاری سیاسی راهی به جایی نمی برد
آیت الله خاتمی: فضاسازی علیه مجمع نمایندگان طلاب فریبکاری سیاسی است
آیت الله خاتمی: فضاسازی علیه مجمع نمایندگان طلاب فریبکاری سیاسی است
در حاشیه حوزه/ واکنش یک مرجع تقلید به اهانت به پرچم ایران/ برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری/ واکنش خاتمی به اظهارات علیه مجمع نمایندگان طلاب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:122018-03-13سياسي

روحانی برای مدیریت کشور سعه صدر ندارد/ کار را به جایی رساند که نمایندگان می روند پیش خاتمی شکایت می کنند


ادبیات آقای روحانی و اطرافیانش به سمتی سوق پیدا کرده است که از یک رییس جمهور سخنور و ملبس به لباس روحانیت قابل پذیرش نیست.

- : غلامحسین کرباسچی که دوستانش نیمی از مسئولیت های اطراف روحانی را در اختیار دارند، اینک انتقادات کم سابقه ای به روحانی وارد کرده است.

مشروح گفت وگوی روزنامه جمهوری اسلامی با غلامحسین کرباسچی را بخوانید: بنا بر قول رایج و مشهور، آقای روحانی در سال 92 گزینه مطلوب اصلاح طلبان و حتی اصولگرایان معتدل نبود بلکه گزینه مقدور و ممکن بود.

طبیعتا شما به عنوان دبیرکل یکی از جریان های سیاسی اصلاح طلب که در دو دوره انتخابات اخیر ریاست جمهوری از این گزینه مقدور دفاع کرده اید، پیش از انتخاب آقای روحانی به عنوان رییس دولت یازدهم تصوری از روش و منش او در اداره کشور داشتید که او را برای شما به عنوان گزینه قابل دفاع مطرح کرده بود.

اکنون و بعد از حدود 5 سال از فعالیت روحانی به عنوان رییس جمهور، عملکرد و کارنامه او چقدر با انتظارات و تصورات شما متفاوت و چقدر همخوان است؟ تردیدی نیست که گزینه مطلوب همه ما در سال 92 مرحوم آقای هاشمی بود.

امیدوار بودیم ایشان با انتخاب به عنوان رییس جمهور بتواند با تشکیل دولت وحدت ملی، شکاف های بوجود آمده بعد از سال 84 و بخصوص بعد از سال 88 را پر کند و همه بتوانیم با سرعت و انگیزه در مسیر منافع ملی حرکت کنیم.

پس از برخوردی که با آقای هاشمی شد واقعا گزینه ای در سطح و وزن ایشان باقی نمانده بود بنابراین ناگزیر به انتخاب از میان آقایان روحانی و عارف بودیم که هیچکدام هم سابقه فعالیت در پست های بالای اجرایی را نداشتند.

آقای عارف معاون اول رییس جمهور دولت های ششم و هفتم بود.

این سابقه را اجرایی نمی دانید؟ معاون اولی در آن دوره در حد اداره جلسات دولت بود نه بیشتر بنابراین نمی توانم آن را به عنوان یک سابقه و تجربه اجرایی جدی تلقی کنم.

آقای روحانی هم در جدی ترین سال های فعالیت خود، دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که تجربه ای اجرایی بحساب نمی آید.

با این حال در نهایت جمع بندی دوستان در سال 92 حمایت از آقای روحانی بود.

آقای روحانی بعد از آنکه مسئولیت دولت را بر عهده گرفت، قابلیت های خوبی از خود نشان داد؛ بدرستی تشخیص داد که بحران روابط خارجی، سایه سنگین تحریم ها و نزدیک و جدی شدن احتمال بالا رفتن سطح منازعات تا حد جنگ، اولویت کشور است بنابراین بخش زیادی از توان و انرژی خود را صرف حل و فصل این نگرانی کرد.

نتیجه اقدامات او هم که کاملا مشخص است؛ یک پیروزی تاریخی برای کشور بود که به نام آقای روحانی و دولت او ثبت شده است.

همه مشکلات کشور ولی در حوزه خارجی نبود.

پس از برجام این امیدواری پررنگ شد که آقای روحانی با همان توانایی و روحیه، برای حل مشکلات داخلی هم قدم بردارد و اختلافات داخلی حل شود.

واقعیت این است که یکی از ریشه های اصلی مشکلات داخلی، اختلاف نظرهایی است که در موارد مختلف و متعدد میان جریان های سیاسی وجود دارد و گرفتاری های فراوانی برای کشور و مردم به وجود آورده است.

امیدواری ها در آن مقطع زیاد بود؛ وقتی رییس جمهور و تیم او توانستند با کسانی که صد در صد مقابل ما قرار داشتند به گونه ای رفتار کنند که امتیازات خوبی بگیرند، در داخل هم با همان تدبیر و توان، گروهی را جمع کند و با سابقه روابطی که با جناح راست کشور داشت، زمینه حل و مدیریت اختلاف ها را فراهم کند.

از این توانایی یا استفاده نشد یا آقای روحانی به علت اشتغالات زیاد نتوانست به این مهم بپردازد و متاسفانه این غفلت همچنان هم ادامه دارد.

در برخی موارد هم آقای روحانی به نظر می رسد سعه صدر لازم برای مدیریت کشور را بخرج نمی دهد گرچه اینکه در یک سخنرانی مخالفان دولت را بی عقل خطاب کنیم موضوع چندان مهمی نیست ولی همین تاثیر تخریبی زیادی دارد و مخالفان را به واکنش وا می دارد.

آیا آنچه شما غفلت از حل و فصل اختلافات داخلی با استفاده از توانایی های رییس جمهور نامیدید ربطی به تبار و سوابق محافظه کارانه آقای روحانی ندارد؟ من تا به حال مستقیما با ایشان صحبت نکرده ام ولی شاید آقای روحانی پیش خودش فکر می کند وقتی توانستم در مورد مسئله ای مثل برجام به موفقیت دست پیدا کنم، نق زدن برخی افراد در داخل به بهانه های مختلف چندان مهم نیست.

همین کم اهمیت قلمداد کردن البته باعث شده آقای روحانی تلاشی برای حل اختلافات بخرج ندهد ولی دیدیم که همین نقدها و به اصطلاح نق زدن ها حتی دستاورد بزرگی مانند برجام را هم تحت الشعاع قرار داده است.

یکی از نقایض دولت آقای روحانی این است که علیرغم شخصیتهای برجسته ای که حکم گرفته اند ولی هیچ وقت یک رییس دفتر توانمندومناسب که بتواند خلاء های رسانه ای را پر کند در کنار خودش نداشته و به تنهایی این کار مهم و پیچیده را بر عهده گرفته است.

همه جای دنیا روسای جمهور، سخنگو یا سخنگوهای حرفه ای و کارکشته ای دارند ولی سخنگوی روحانی، آقای نوبخت است که جداازاحترام تمامی که برای شخص ایشان قائلیم ولی به هیچ وجه سخنگوی مناسبی برای این دولت نیست بویژه بااین همه زبان وقلم آخته که شب وروزعلیه دولت فعالند ایشان در جایگاه سخنگویی دولت هم اصلا هیچ نقش برجسته ای ایفانمیکند.

در حالی که در دولت های مرحوم آقای رفسنجانی یا دولت های هفتم و هشتم، وزرایی وجود داشتند که اگرهم در جایگاه سخنگویی دولت نبودند ولی با موضع گیری های درست، بخش زیادی از فشارها علیه رییس جمهور و دولت را خنثی می کردند.

می خواهید بگویید وزرای آقای روحانی از او دفاع نمی کنند؟ کلی تر از این.

یکی از بزرگترین انتقادهای من به آقای روحانی از همان ابتدای دولت یازدهم افرادی بود که برای حضور در کابینه از آنها دعوت کرد.

در واقع آقای روحانی یک مجموعه ای را به عنوان هیات وزیران دور هم جمع کرد که نه سهم بندی طبیعی سیاسی در آن رعایت شده بود نه در تشخیص توانایی های افراد درست عمل کرد.

با وجودهیاتهای عریض وطویلی که گفته شد برای انتخاب کابینه تشکیل شده و مصاحبه های فراوان و حساسیت های ظاهری، خروجی وزرا همان هایی بود که از ابتدا هم گفته می شد.

مشکل انتخاب افراد هم در دولت یازدهم و دولت دوازدهم تا حدود زیادی معلول بکار گرفتن الگوی گفتگو در داخل یک کاد ربسته مدیریتی بود.

اگر ایشان با مقام رهبری، شورای نگهبان، مجلس، نهادهای نظامی و امنیتی وارد گفتگو می شد می توانست در مورد افراد موردنظرش به یک وفاق واقعی و نه وفاق اجباری برسد.

به نظر شما ضعیف ترین انتخاب های آقای روحانی چه کسانی بودند؟ فکر می کنم به غیر از دوسه نفر به بقیه انتخاب های آقای روحانی ایرادات جدی وارد است.

در هر دو دولت؟ به نظرم فرق نمی کند.

مثلا جایگزینی برخی وزرا از نظر من با هیچ منطقی توجیه نمی شود.

وقتی به وزیر قبلی و جدید نگاه می کنیم تنها تفاوت این این است که با هم ده سال اختلاف سنی دارند آیا این یعنی وزیر جدید توان کافی را برای تطابق با سرعت فراوان تغییرات دانش،صنعت،تجارت یا اقتصاد در جهان دارد؟ در دنیایی که مدیران برترین کمپانی ها خودشان پس از تنها چند سال مدیریت، کناره گیری می کنند تا فرصت برای حضور مدیران جوان تر و که قدرت انطباق بیشتری با تغییرات دارند، فراهم شود چرا در کشور ما دولت یازدهم جمهوری اسلامی از همان مدیرانی استفاده کند که در دهه اول انقلاب نیز وزیر بوده اند؟ حرف من بر سر صداقت و تعهد افراد نیست.

در اینکه آقای وزرای دولت بسیار صادق و محترمند، تردیدی نیست ولی آیا از میان 40 میلیون نفری که بعد از سال60 از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند نمی توانیم در بدنه اجرایی و مدیریتی کشور استفاده کنیم؟ مرور سال های نخست انقلاب بخوبی نشان می دهد تجربه استفاده از مدیران جوان نه تنها ناموفق نبوده بلکه می توان از آن دوران به عنوان یکی از موفق ترین دوره های مدیریتی کشور یاد کرد.

برخی از وزرای فعلی در کابینه مهندس موسوی هم حضور داشتند و از جمله جوان ترین و موفق ترین وزرا هم بودند ولی استفاده از همان افراد در کابینه دولت یازدهم واقعا نمی تواند توجیه داشته باشد و کابینه اول و حتی دوم آقای روحانی را کابینه ای فرسوده کرده است.

من به خاطر دارم زمانی که من با حدود 30 سال سن استاندار اصفهان بودم، حداقل ده استاندار دیگر نیز در کشور تقریبا همسن من بودند و این در حالی بود که کشور درگیر بحران ها و مشکلات فراوانی هم بود که مشکلات فعلی در مقایسه با آن ها بسیار کوچک است.

توان، دانش، اطلاعات و ارتباطات جوانان امروز قطعا از نسل اول انقلاب بیشتر است پس چرا الان در دهه چهارم انقلاب از این نیروها استفاده نمی کنیم؟ در ضرورت استفاده از نیروهای جوان تردیدی نیست اما خروجی شما و دوستانتان در فهرست شورای شهر و روستا و مجلس که با شعار استفاده از نیروهای جوان انتخاب شدند،قابل دفاع است؟ بالاخره ما هم نقطه ضعیف و اشتباهاتی داریم ولی به این واقعیت هم باید توجه کرد که در کشور ما فاکتورهای متعددی در انتخاب افراد برای حضور در فهرستی مانند فهرست مجلس یا شورای شهر نقش دارند.

به عنوان مثال تشخیص و تایید صلاحیت ها از جمله عوامل بسیار تاثیرگذار است.

این تاثیر حتی در انتخابات شوراهای شهر و روستا هم بچشم می خورد چرا که نامزدها باید توسط نمایندگان مجلس تایید شوند که خود آن ها قبلا توسط شورای نگهبان تایید شده اند.

با این حال من اذعان دارم که لیست امید، ایده ال نیست اما آقای روحانی با همین افراد هم نمی تواند کار کند تا جایی که 70 نفر از اعضای فراکسیون امید چند روز قبل در دیدار با رییس دولت اصلاحات گلایه کرده اند که رییس جمهور یا وزرا به ما وقت نمی دهد تا با آن ها جلسه و دیدار داشته باشیم! این یعنی آقای روحانی و دولتش از عقبه و افراد همسو با خود نیز بدرستی استفاده نمی کنند.

آقای هاشمی به استناد خاطراتش و اسنادی که حتما در دفتر ریاست جمهوری ثبت شده است یکی از وقت گیرترین کارهایش، دیدار و جلسه با نمایندگان مجلس بود.

من نمی گویم آقای روحانی باید مثل مرحوم هاشمی عمل کند یا اصلا می تواند چنین مدلی را تکرار کند اما دستکم این است که باید ارتباطش را با جناح حامی خود حفظ و تقویت کند.

فهرست امید در مجلس حدود 100 نفر هستند و هر ضعف و عیبی هم داشته باشند نسبت به دیگر نمایندگان به دولت نزدیک ترند و خط فکری و سیاسی مشابهی با دولت دارند ولی دولتمردان بنای همکاری با آنان را ندارند.

متاسفانه وزرا و دیگر دولتمردان هم همین روحیه را پیدا کرده اند تا جایی که حتی ادبیات آقای روحانی و اطرافیانش به سمتی سوق پیدا کرده است که از یک رییس جمهور سخنور و ملبس به لباس روحانیت قابل پذیرش نیست.

در دولت های نهم و دهم شاید با اعتبار شخصیت و تبار رییس جمهور وقت چندان عجیب نبود که ادبیات رسمی دولت، ادبیاتی کوچه بازاری و سخیف باشد اما از آقای روحانی و دولت او انتظارها بسیار بالاتر است.

متاسفانه رسم غلطی که سال هاست در کشور باب شده و مسئولان دولتی از جمله روسای جمهور باید دائما سخنرانی کنند باعث شده، بستر و احتمال رواج چنین ادبیاتی بیشتر فراهم شود.

آیا یکی از روسای جمهور ما فکر کرده چرا باید اینقدر در مناسبت ها باربط و بی ربط سخنرانی کند؟ آیا بهتر و لازم نیست به جای این همه سخنرانی های تکراری و کلیشه ای مثلا آقای روحانی بعد از اتفاقات دی ماه بدون دوربین و رسانه ها و.

به زندان هامی رفت و با دستگیرشدگان شخصا ملاقات می کرد؟ مسئولان وزارت کشور بارها تصریح کردند تجمعات مربوط به سپرده گذاران موسسات غیرمجاز یکی از بسترهای اتفاقات دی ماه بوده مگر دولت نمی گوید 20 هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پرداخت کرده است پس این تجمعات برای چه بود؟ آقای روحانی نباید این سوالات را پیگیری کند؟ چرا سفرهای استانی دولت بدون هیچ تغییر مشهودی نسبت به سال های قبل تکرار می شود؟ چرا آقای روحانی مدل رفتاری با مردم را اصلاح نکرده است؟ در واقع حرف من این است که آقای روحانی باید یک رییس جمهور سواره و پا به رکاب باشد.

نشستن در مرکز و اداره از دور جواب نمی دهد.

از این موضوع پلی بزنم به پیشنهاد گفتگوی ملی.

چندی قبل برخی فعالان سیاسی اصلاح طلب پیشنهاد دادند دولت آغازگر گفت وگوی ملی باشد چرا که حل مشکلات بزرگ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور بدون رسیدن به وفاق ملی ممکن نیست.

اما این پیشنهاد از سوی برخی دیگر از چهره های سیاسی از جملهخود شما چندان با اقبال مواجه نشد.

چرا؟ من برای اولین بار در یکی از جلساتی که با ایشان در اوائل دولت یازدهم داشتیم، پیشنهاد دادم مدل گفتگوی با خارجی ها را در داخل هم برای حل اختلافات استفاده کند.

به عقیده من این کار واقعا در داخل سخت تر از مذاکرات برجام نبود چرا که دسته بندی ها و جناح های اصلی کاملا مشخص است و آقای روحانی می توانست با گفت وگو اختلاف ها را کم کندولی از این پیشنهاد استقبال نشد.

آقای روحانی اگر قصد داشت در داخل کشور به وفاق ملی دست پیدا کند نیاز به تعریف ماموریت برای جمعی از فعالان خبره سیاسی داشت تا فارغ از مسئولیت ها و محدودیت های دولتی باب گفت وگو را باز کنند.

ایشان اما همان سال اول جلسه ای تشکیل داد با حضور نمایندگان جریان ها و جناح های سیاسیمختلف و قول داد این نشست ها ادامه پیدا کند ولی هرگز تکرار نشد.

در حالی که اگر ایشان به عنوان رییس جمهور به صورت مستمر چنین جلساتی تشکیل می داد قطعا زمینه همکاری های داخلی افزایش پیدا می کرد و مقاومت ها در حد قابل ملاحظه ای کم می شد.

امروز در دانش مدیریت این به عنوان یک اصل پذیرفته شده که برای اجرای موفق یک قانون، طرح و.

باید با تمام کسانی که از اجرای این طرح تاثیر می گیرند اعم از تاثیر مثبت یا منفی، به صورت مستقیم و اقناعی ارتباط برقرار کرد و آنها را نسبت به فوائد کلان اجرای آن طرح توجیه کرد.

اگر آقای روحانی سخت ترین منتقدان و مخالفانش را جمع می کرد و با آنها گفتگو می کرد البته به دور از تبلیغات و پشت درهای بسته، می توانست حداقل بخشی از آنها را با خود همراه و مقاومت ها را کم کند ولی ایشان از این روش استفاده نکرد.

اگر آقای روحانی توانسته بود بین دولت، شورای نگهبان و.

وفاق بوجود آورد قطعا سطح نمایندگانی که به مجلس راه می یافتند از آنچه اکنون شاهد هستیم، بالاتر بود.

به همین خاطر معتقدم بخشی از ضعف فهرست امید و شورای شهر معلول عدم موفقیت دولت در ایجاد وفاق ملی و کاستن از مقاومت ها است.

فقدان این وفاق و عدم موفقیت دولت در کاستن از مخالفت ها تنها در حوزه سیاسی اثرگذار نبوده و باعث شده دولت جسارت و شجاعت لازم را برای اصلاحات اقتصادی هم نداشته باشد.

به همین خاطر می بینیم علی رغم نیاز شدید اقتصاد کشور به اصلاحات ریشه ای و بنیادین، چون دولت خود را در اجرای این اصلاحات تنها می بیند حاصر نیست هزینه های آن را تقبل کند.

اگر آقای روحانی می توانست در بالاترین سطح با مقام رهبری، مجلس، قوه قضاییه و نهادهای انقلابی که باالاخره بخش زیادی از اقتصاد را در اختیار دارند، وفاق مناسب را ایجاد کند، قطعا هم افزایی لازم برای تصمیمات شجاعانه در حوزه اقتصاد فراهم می شد.

اتخاذ و اجرای تصمیمات اقتصادی شجاعانه و جسارت آمیز کار دولت به تنهایی نیست و نیازمند همدلی و همراهی در تمام سطوح حاکمیت و حتی جناح های سیاسی است.

نبود این همراهی باعث شده بسیاری از اقدامات لازم انجام نشود و گره های اقتصادی پیچیده تر شود.

نمونه ها در این حوزه کم نیستند؛ ادامه پرداخت یارانه نقدی، عدم اصلاح نرخ ارز و.

از جمله بارزترین مسائلی هستند که فقدان وفاق ملی و ضعف دولت در ایجاد همراهی میان تمام ارکان حاکمیت و جناح های سیاسی، اجرای آن ها را به تعویق انداخته است.


کلید واژه ها: روحانی - رییس جمهور - غلامحسین کرباسچی - گزینه - انتخاب - دبیر شورای عالی امنیت ملی - دولت - روزنامه جمهوری اسلامی - معاون اول رییس جمهور - شورای عالی امنیت ملی - اصلاح طلب - عالی - کشور - رییس دولت یازدهم - کرباسچی - جمهوری اسلامی - جمهوری - روحانی و عارف - ریاست جمهوری - لباس روحانیت - دولت یازدهم - اصلاح طلبان - اصولگرایان - معاون - اداره - هاشمی - اصلاح - عارف - انتخابات - روحانیت

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ شعرخوانی پرشور میثم مطیعی در حرم مطهر امام رضا(ع)

طرح قطعنامه علیه ایران اقدامی ناعادلانه است

پاکستان در مبارزه با تروریسم علاقمندی ندارد

رییس جمهور غنی عازم تاشکند میگردد

پیشنهاد نجومی و وسوسه برانگیز منچستر برای جذب نیمار

خوشرو:همکاری جهانی برای بحران آب ضروری است

صلاحیت مذاکره با ارگ به عطا محمد نور واگذار شده بود

بانوی مجارستانی در حرم ثامن الحجج (ع) به دین اسلام مشرف شد

تبریک نوروزی یکی از اعضای کانون صنفی معلمان

واکنش معاون استاندارلرستان به نامه توهین آمیز اتحادیه املاک تهران

ارتش یمن از شلیک موشک به پایگاه نیروهای عربستان خبر داد

استفاده از کالای ایرانی موجب رونق اشتغال خواهد بود

حضور فرمانده کل ارتش در یادمان دهلاویه

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

برخورد قاطع با مدعیان اعمال نفوذ در سیستم قضایی

معرفی یک کالای ایرانی بی رقیب توسط ضرغامی +عکس

اقتصاد ایران خیره به مشت بسته ترامپ

فردا؛ آغاز به کار یکصدوسی وهشتمین کنفرانس بین المجالس IPU

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

پیش بینی باهنر از انتخابات 1400

دستگیری از نیازمندان در زمان عید نوروز ضروری است

اظهارات "پوتین" درباره حضور گسترده مردم کشورش در انتخابات

زمین لرزه شهر دهدشت را لرزاند

پوستر|توصیه رهبر انقلاب به خرید کالای داخلی

دیدار استاندار با چهره های شاخص قم

حامی تروریست ها در دولت آمریکا!

انتخاب بولتون به معنای یک جنگ قریب الوقوع نیست

ثروتمندترین مردان تاریخ کدامند ؟

انفجار در چادرهای طبیعت در سرابله

اخطاریه سازمان هواشناسی به وزش باد و طوفان در کشور

ظرفیت صادرات2میلیارد دلاری صنایع دستی وجود دارد

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

فیلم/ گفتگو با امیر موسوی در حاشیه بازدید از یادمان های استان خوزستان

فلسفه اردوهای راهیان نور آشنا شدن جوانان با مشکلات است/ گلایه از همکاری نکردن مسؤولان در بحث راهیان نور

نانوایان به فراموشی سپرده شده اند

اعلام رسمی نتایج شمارش آراء انتخابات روسیه

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: دروازه های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

امیرعبداللهیان: دشمنان منطقه صرفا زبان قدرت را می فهمند

توصیه های پلیس به مسافران در اماکن اقامتی

فیلم/ حضور فرمانده ارتش در یادمان کربلای 5

هجدهمین پارلمان ایتالیا آغاز به کار کرد

روستای فارسیان استان گلستان

واکنش مقامات ایرانی به انتخاب جدید ترامپ

ساداتی نژاد: نسبت به کالای ایرانی با تعصب برخورد کنیم

رقابت جودوکاران در سرزمین ژرمن ها

نهادینه شدن راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم

پرداخت غرامت با هویت یک ملت غیرممکن است!

پادوانی توانست انگشت شصتش را حرکت دهد

آغاز خرید تضمینی گندم از فردا/پیش بینی خرید 11 میلیون تنی برای امسال

ویژه برنامه "تاریخ به وقت فروردین"

مشاور شهردار تهران: نجفی مایل به استعفا نیست

شبکه تبلیغی، ظرفیتی برای تبیین شعار سال است

کاروان های راهیان نور موجب تقویت روحیه مقاومت و ظلم ستیزی می شود

راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

اقامه نخستین نماز جمعه سال جدید

حمایت " دیرین دیرین" از ایتام/فیلم

بلوایی که علی پروین در کری های فضای مجازی به پا کرد!

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

در نخستین روز از سال 97 صورت گرفت تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

رویدادهای گردشگری همدان 2018 جایگاه بالایی در سطح بین المللی دارد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

سردار شریف: راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

نهاد دولت باید همه موانع پیش روی اقتصاد مقاومتی را بردارد/نقد همه قوا در چارچوب عدل و انصاف باشد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

شهردار تهران را نباید بر اساس منافع حزبی انتخاب کرد

روز قیامت فضایی چگونه خواهد بود؟

عارف هم به چالش بی زباله پیوست/ عکس

کانال های آمستردام

یادواره 13 شهید روستای کلات چاروسا

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

داریوش شایگان 6 فروردین تشییع می شود

تاثیر خرید کالای ایرانی برکاهش آسیب های اجتماعی

حمایت از کالای ایرانی؛ مهمترین رکن اقتصاد مقاومتی

فرزندان آیت‎الله خاتمی، محمدرضا، محمد و علی کنار عکس پدر

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

ضربه ای که قاچاق کالا به تولید و اشتغال می زند

تقدیر از امدادگران ارتفاعات دنا

عبور پراید از وسط سفره مسافران نوروزی 5 کشته برجای گذاشت

لندن: می توانیم بدون آمریکا برجام را زنده نگه داریم

2200 نفر به پویش نه به تصادفات جاده ای در زنجان پیوستند

عضو شورای شهر تهران: موافق تداوم حضور نجفی در شهرداری هستیم

راه های رسیدن به درجه منتظر واقعی/دلیل دوری از مفهوم انتظار چیست؟

محور هراز به سمت بومهن یکطرفه شد

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی

زندگی نامه شهید اکبر اکبری

احترام کشورهای دنیا به جوانان خلاق ایرانی/ مسؤولان به وظیفه خود عمل کنند

تردد 2هزار مینی بوس با عمر بیش از 30 سال در تهران

حفاظت از طبیعت عبادت است

خدمات امدادرسانان موجب آرامش خاطر گردشگران نوروزی است

12 گشت نظارت دامپزشکی در کهگیلویه و بویراحمد مستقر است

عبدالملک بدرالدین: سعودی ها و آمریکایی ها به دنبال سیطره بر ما هستند

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

روحانی برای مدیریت کشور سعه صدر ندارد/ کار را به جایی رساند که نمایندگان می روند پیش خاتمی شکایت می کنند

روحانی برای مدیریت کشور سعه صدر ندارد/ کار را به جایی رساند که نمایندگان می روند پیش خاتمی شکایت می کنند