مطالب مرتبط:
با سفر به مناطق جنگی دوران دفاع مقدس صورت گرفت حضور مسئول نهاد رهبری و رییس دانشگاه علامه در جمع دانشجویان در اردوهای راهیان نور
یادمان شهدای دفاع مقدس راه آهن خراسان رونمایی شد
یادمان شهدای دفاع مقدس راه آهن خراسان رونمایی شد
به یاد شهدای دوران دفاع مقدس
موزه دفاع مقدس مقصد گردشگری شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:022018-03-13سياسي

می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود / بعضی می خواهند آن دوران را تخطئه کنند


دشمن ها می خواهند ما یادمان برود؛ می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود، فداکاری ها از یادمان برود، شخصیت هایی را که در این فداکاری ها نقش آفریدند یا نشناسیم یا از یاد ببریم، - : به نقل از KHAMENEI.

IR ، حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 6 فروردین 1393 در یادمان شهدای شرق کارون، در جمع زائران راهیان نور حضور یافتند.

مشروح سخنان مقام معظم رهبری در این روز به شرح زیر است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم الحمدلله رب العالمین و الصلاه والسلام علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمد و علی اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداه المهدیین المعصومین سیما بقیه الله فی الأرضین.

اگر از عوامل معنوی و آنچه خدای متعال وعده ی آن را به مؤمنان و مجاهدان راه حق داده است هم صرفِ نظر کنیم، بر حسب قوانین عادی زندگی جوامع بشری، هر جامعه ای عزتش، قدرتش، آبرو و حیثیتش، هویتش بستگی دارد به مجاهدت و به تلاش.

با تنبلی و تن آسایی، هیچ ملتی نمیتواند مقام شایسته ای را در میان ملتهای عالم یا در تاریخ پیدا کند.

آنچه که ملتها را، هم در تاریخ و هم در دوران خودشان، در میان ملتهای عالم سربلند میکند، مجاهدت است، تلاش است.

این تلاش، البته شکلهای گوناگونی دارد؛ هم تلاش علمی، هم تلاش اقتصادی، هم تلاش به معنای تعاون اجتماعی میان افراد، همه لازم است؛ اما در رأس همه ی این تلاشها، آمادگی برای جان فشانی است که یک ملت را در میان ملتها سرافراز میکند.

اگر در میان هر ملتی کسانی وجود نداشته باشند که آماده باشند از جان خود، از راحت خود، در راه رسیدن به آرمانها صرفِ نظر کنند، آن ملت به جایی نخواهد رسید.

کاری که انقلاب برای ما مردم ایران انجام داد، این بود که این راه را در مقابل ما روشن کرد؛ آحاد ملت ما فهمیدند و احساس کردند که باید در راه آرمانهای بلند، مجاهدت کنند و در مقابل دشمنان این آرمانها بایستند؛ و ایستادند.

دفاع مقدس ما، دوران جنگ هشت ساله ی پر ماجرای این کشور، داستان ایستادگی ملت ایران و ایستادگی جوانان ما در مقابل خباثتها و دشمنیهای کفر و استکبار جهانی است.

درست است، در مقابل ما به ظاهر یک رژیم بعثی بود - صدام بود - و او هم عنصری بود به قدر کافی خبیث، به قدر کافی ضد بشریت و ضد انسانیت، اما فقط او نبود؛ آن چیزی که موجب شد این جنگ، هشت سال ادامه پیدا کند، عوامل پشت پرده ی استکبار جهانی بودند که او را تشویق میکردند، به او وعده میدادند، امکانات میدادند.

آن وقتی که در این سرزمین های خوزستان - که شما حالا بخشی از آنها را مشاهده کردید - دشمنان ما مجبور به عقب نشینی شدند، یک دولت اروپایی به آنها وسیله ای داد که بتوانند در دریا، خباثت و شیطنت و شرارت خودشان را ادامه بدهند؛ موشکی به آنها دادند.

نمیگذاشتند عملیاتی که در منطقه انجام میگیرد، سرنوشت جنگ را به انتها برساند؛ تشویقش میکردند.

یعنی دست استکبار جهانی، دست همین دولتهای اروپایی و دولت آمریکا، پشت رژیم خبیث معاند بعثی قرار داشت و او را به ادامه ی کار تشویق میکرد.

نمیخواستند بگذارند جمهوری اسلامی از این حادثه ی بزرگ، پیروز و سربلند بیرون بیاید؛ میگفتند صریحاً.

بعد از آنکه در همین عملیاتی که در این منطقه اتفاق افتاد - منطقه ی دارخوین؛ اینجا منطقه ی درگیری بسیار تعیین کننده ی عملیات ثامن الائمه بود - که سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با همکاری یکدیگر، برای دستور امام برنامه ریزی کردند، طراحی کردند، در همین منطقه توانستند دشمن را عقب بنشانند و آن روحیه ای را که دشمن به خاطر پشتیبانیهای فرنگیها و خارجیها و اروپاییها به دست آورد، در هم بکوبند و بشکنند و محاصره ی آبادان را از بین ببرند؛ بعد از این عملیات، عملیات طریق القدس؛ بعد از این عملیات، عملیات فتح المبین؛ بعد عملیات الیبیت المقدس؛ این عملیات های پشت سر هم که رزمندگان عزیز ما، جوانان فداکار ما در قالب ارتش، در قالب سپاه، در قالب بسیج و نیروهای مردمی، در قالب مجموعه های عشایری، حتی در قالب شهربانی و ژاندارمری و کمیته های آن روز، میآمدند در این میدان جنگ و این فداکاریها را انجام میدادند؛ این عملیات میتوانست جنگ را به خاتمه برساند و پایان بدهد؛ اما جبهه ی دشمن نظام اسلامی - یعنی همین اروپاییها و دولتهای اروپایی و دولت آمریکا - نمیگذاشتند؛ طرف مقابل را تشویق میکردند، امکانات جدیدی به او میدادند، او را به برنده شدن در این جنگ امیدوار میکردند؛ لذا جنگ هشت سال طول کشید.

هشت سال جنگ، شوخی نیست؛ جنگهای بزرگ و معروف دنیا در دورانهای نزدیک به ما، چهار سال و پنج سال و شش سال و این جورها طول کشیده؛ هشت سال جنگ، آن هم در این منطقه ی وسیع، از شمال تا جنوب - از منطقه ی شمال غربی کشور تا این انتهای جنوب - این درگیریها وجود داشت.

قصدشان این بود که کاری کنند که نظام اسلامی احساس کند که قادر بر مقابله ی با این دشمنان نیست؛ میخواستند کاری کنند که جمهوری اسلامی را به عنوان یک مجموعه ی ضعیف و ناتوان معرفی کنند.

خدای متعال دست قدرت خود را نشان داد و دهان دشمنان جمهوری اسلامی و دشمنان پرچم برافراشته ی اسلام را با مشت پولادین سنت الهی خُرد کرد و بینی آنها را به خاک مالید و نشان داد که نظام اسلامی، چون متکی به ایمانهای مردم و به عواطف مردم است، در مقابل همه ی قدرتهای مادی جهان، هم میتواند از خود دفاع کند، هم میتواند طرف مقابل را وادار به اعتراف به عجز کند.

به عجز خودشان اعتراف کردند؛ قبول کردند که در مقابل مشت قاطع گروندگان به اسلام و مؤمنان به وعده های الهی، نمیتوانند ایستادگی کنند؛ تبلیغاتشان خنثی شد.

سعی میکردند به ما مردم ایران - ما مؤمنین به آیات کریمه ی الهی - بباورانند که شما نمیتوانید در مقابل قدرتهای مادی دنیا بایستید؛ میخواستند این را به ما بباورانند.

و به شما برادران عزیز و به همه ی ملت ایران عرض کنم: شکست یک ملت آن وقتی اتفاق میافتد که معتقد بشود که نمیتواند کاری انجام بدهد؛ این اولِ شکست هر ملتی است.

آنها خواستند این احساس را در دوران جنگ تحمیلی در دل ایرانیان به وجود بیاورند، اما قضیه به عکس شد.

جنگ تحمیلی - یعنی دفاع مقدس ملت ایران - نشان داد که یک ملت در سایه ی اتحاد، در سایه ی ایمان به خدا، در سایه ی حُسن ظن به خدای متعال و اعتقاد به صدق وعده ی الهی، میتواند از همه ی گذرگاه های دشوار عبور کند و میتواند در مقابل دشمنان بایستد و میتواند دشمن را وادار به هزیمت و عقب نشینی کند؛ جنگ تحمیلی این را به همه ی ما نشان داد.

من به شما عرض میکنم، نگذارید یاد دوران دفاع مقدس از یادها برود.

آمدن به این مناطق جنگی - چه در تعطیلات نوروزی و چه در دوره ی سال؛ که بحمدالله حالا در دوره ی سال هم کسانی از سرتاسر کشور به این مناطق مسافرت میکنند و این سرزمین ها را زیارت میکنند - بسیار کار پسندیده ای است، کار درستی است، کار عاقلانه ای است که ملت ایران میکند؛ خاطره ی این سرزمین ها را زنده نگه دارید.

این سرزمین ها، این بیابانها، این رود کارون، این جاده ی اهواز - آبادان یا اهواز - خرمشهر، این مناطق گوناگون که با اسمهای مختلفی امروز خودشان را به شما معرفی میکنند، اینها شاهد برترین فداکاریها و مجاهدتها و ازخودگذشتگیها بوده اند.

بنده فراموش نمیکنم در آن ماه های اول جنگ - در آن ماه های محنت، نبودن نیرو، نبودن امکانات، نبودن آموزش، نبودن انسجام و سازماندهی، در آن سختی همه جانبه ی مادی - جوانهای ما با روحیه های خوب، از همین اهواز میآمدند به مناطق مختلف؛ از جمله همین جا، منطقه ی دارخوین.

یک مشت از جوانهای مؤمن و حزب اللهی که من اشخاصشان را هم بعضاً میشناسم، آمدند در همین روستای محمدیه که نزدیک است، سنگرهای انفرادی میکندند؛ در تاریکی شب از این سنگرهای انفرادی میآمدند بیرون و صد متر دویست متر جلوتر میرفتند، باز آنجا سنگر میکندند؛ تمام روز را زیر این آفتاب داغ خوزستان در سنگرها میماندند، سختیها را تحمل میکردند، خود را به دشمن نزدیک میکردند؛ تا وقتی که نوبت عملیات رسید که در مهر ماه سال بعد از حمله - در آخر شهریور 59 حمله ی دشمن شروع شد، در مهر 60 - در این منطقه ی دارخوین و همه ی این مناطق اطراف، با نیروهای رزمنده ی ارتش و سپاه و بسیج و غیره، توانستند پاداش آن مجاهدتها را بگیرند و به ملت ایران هدیه کنند؛ اینها یادهای ارزشمندی است، نباید بگذارید این یادها فراموش بشود.

در هر کدام از این مناطق، قضایایی اتفاق افتاده است که یکی از این قضایا در میان هر کشوری و هر ملتی اتفاق بیفتد، کافی است برای اینکه در تاریخ، آن ملت را سر بلند کند.

همین مسائلی که در عملیات بیت المقدس اتفاق افتاد، یا آنچه در عملیات فتح المبین اتفاق افتاد، یا آنچه بعد از اینها در عملیات خیبر اتفاق افتاد، ذره ذره ی این عملیات و شخصیت هایی که این فداکاریها از آنها سر زد و حوادث را ساختند، میتواند مجموعه ای از افتخارات بزرگ و ماندگار و فراموش نشدنی را برای ملت ایران رقم بزند.

دشمنها میخواهند ما یادمان برود؛ میخواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود، فداکاریها از یادمان برود، شخصیت هایی را که در این فداکاریها نقش آفریدند یا نشناسیم یا از یاد ببریم، این جور میخواهند.

بعضی میخواهند آن دوران را تخطئه کنند، آن آدمها را تخطئه کنند، آن جهت گیری را و آن مسیر را که امام بزرگوار و حکیم و بنده ی بصیر الهی آن مسیر را معین کرده بود تخطئه کنند؛ برای اینکه میدانند که هر ذره ای و هر نقطه ای از این حوادث، برای ملت ایران فراموش نشدنی است و تأثیرات بزرگِ سازنده ای دارد.

بنده باز هم به ملت ایران عرض میکنم این حرکت راهیان نور را مغتنم بشمرید؛ از شما برادران و خواهران عزیزی که از راه های دور به این نقطه آمدید و بخشی از مجموعه ی عظیم حرکت راهیان نور را تشکیل دادید هم تقدیر و تشکر میکنم و امیدوارم ان شاءالله همه ی شما مأجور باشید و همه ی شما ان شاءالله با دست پُر و همراه با تجربه آموزی و بصیرت و همراه با انوار معنوی الهی ان شاءالله از این منطقه جدا بشوید.

خداوند متعال همه ی شما را محفوظ بدارد.

پروردگارا! به محمد و آل محمد ارواح طیبه ی شهدای عزیز جنگ تحمیلی را با اولیائت محشور بفرما.

پروردگارا! یاد این عزیزان و فداکاران را در خاطره های ما و در متن تاریخ ما ماندگار بدار.

پروردگارا! ما را در مقابل دشمنان، در مقابل دشمنیها، در مقابل خباثتها، با همان روحیه ای که مطلوب و مرضی پیغمبر اکرم و ائمه ی هدی است تا آخر نگه بدار.

پروردگارا! ملت ایران را بر دشمنانش پیروز کن؛ روح مطهر امام بزرگوار را با اولیائش محشور کن.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - حضرت آیت الله خامنه ای - آیت الله خامنه ای - تاریخ - مقام معظم رهبری - مقدس - جهانی - ایران - راهیان نور - دوران جنگ - وعده - آیت الله - خوزستان - سرافراز - المصطفی - اجتماعی - قوانین - جوانان - داستان - زائران - تعاون - احساس - تشویق - جوامع - رهبری - زندگی - جامعه - خامنه - پرده - سیما

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ شعرخوانی پرشور میثم مطیعی در حرم مطهر امام رضا(ع)

طرح قطعنامه علیه ایران اقدامی ناعادلانه است

پاکستان در مبارزه با تروریسم علاقمندی ندارد

رییس جمهور غنی عازم تاشکند میگردد

پیشنهاد نجومی و وسوسه برانگیز منچستر برای جذب نیمار

خوشرو:همکاری جهانی برای بحران آب ضروری است

صلاحیت مذاکره با ارگ به عطا محمد نور واگذار شده بود

بانوی مجارستانی در حرم ثامن الحجج (ع) به دین اسلام مشرف شد

تبریک نوروزی یکی از اعضای کانون صنفی معلمان

واکنش معاون استاندارلرستان به نامه توهین آمیز اتحادیه املاک تهران

ارتش یمن از شلیک موشک به پایگاه نیروهای عربستان خبر داد

استفاده از کالای ایرانی موجب رونق اشتغال خواهد بود

حضور فرمانده کل ارتش در یادمان دهلاویه

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

برخورد قاطع با مدعیان اعمال نفوذ در سیستم قضایی

معرفی یک کالای ایرانی بی رقیب توسط ضرغامی +عکس

اقتصاد ایران خیره به مشت بسته ترامپ

فردا؛ آغاز به کار یکصدوسی وهشتمین کنفرانس بین المجالس IPU

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

پیش بینی باهنر از انتخابات 1400

دستگیری از نیازمندان در زمان عید نوروز ضروری است

اظهارات "پوتین" درباره حضور گسترده مردم کشورش در انتخابات

زمین لرزه شهر دهدشت را لرزاند

پوستر|توصیه رهبر انقلاب به خرید کالای داخلی

دیدار استاندار با چهره های شاخص قم

حامی تروریست ها در دولت آمریکا!

انتخاب بولتون به معنای یک جنگ قریب الوقوع نیست

ثروتمندترین مردان تاریخ کدامند ؟

انفجار در چادرهای طبیعت در سرابله

اخطاریه سازمان هواشناسی به وزش باد و طوفان در کشور

ظرفیت صادرات2میلیارد دلاری صنایع دستی وجود دارد

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

فیلم/ گفتگو با امیر موسوی در حاشیه بازدید از یادمان های استان خوزستان

فلسفه اردوهای راهیان نور آشنا شدن جوانان با مشکلات است/ گلایه از همکاری نکردن مسؤولان در بحث راهیان نور

نانوایان به فراموشی سپرده شده اند

اعلام رسمی نتایج شمارش آراء انتخابات روسیه

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: دروازه های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

امیرعبداللهیان: دشمنان منطقه صرفا زبان قدرت را می فهمند

توصیه های پلیس به مسافران در اماکن اقامتی

فیلم/ حضور فرمانده ارتش در یادمان کربلای 5

هجدهمین پارلمان ایتالیا آغاز به کار کرد

روستای فارسیان استان گلستان

واکنش مقامات ایرانی به انتخاب جدید ترامپ

ساداتی نژاد: نسبت به کالای ایرانی با تعصب برخورد کنیم

رقابت جودوکاران در سرزمین ژرمن ها

نهادینه شدن راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم

پرداخت غرامت با هویت یک ملت غیرممکن است!

پادوانی توانست انگشت شصتش را حرکت دهد

آغاز خرید تضمینی گندم از فردا/پیش بینی خرید 11 میلیون تنی برای امسال

ویژه برنامه "تاریخ به وقت فروردین"

مشاور شهردار تهران: نجفی مایل به استعفا نیست

شبکه تبلیغی، ظرفیتی برای تبیین شعار سال است

کاروان های راهیان نور موجب تقویت روحیه مقاومت و ظلم ستیزی می شود

راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

اقامه نخستین نماز جمعه سال جدید

حمایت " دیرین دیرین" از ایتام/فیلم

بلوایی که علی پروین در کری های فضای مجازی به پا کرد!

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

در نخستین روز از سال 97 صورت گرفت تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

رویدادهای گردشگری همدان 2018 جایگاه بالایی در سطح بین المللی دارد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

سردار شریف: راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

نهاد دولت باید همه موانع پیش روی اقتصاد مقاومتی را بردارد/نقد همه قوا در چارچوب عدل و انصاف باشد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

شهردار تهران را نباید بر اساس منافع حزبی انتخاب کرد

روز قیامت فضایی چگونه خواهد بود؟

عارف هم به چالش بی زباله پیوست/ عکس

کانال های آمستردام

یادواره 13 شهید روستای کلات چاروسا

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

داریوش شایگان 6 فروردین تشییع می شود

تاثیر خرید کالای ایرانی برکاهش آسیب های اجتماعی

حمایت از کالای ایرانی؛ مهمترین رکن اقتصاد مقاومتی

فرزندان آیت‎الله خاتمی، محمدرضا، محمد و علی کنار عکس پدر

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

ضربه ای که قاچاق کالا به تولید و اشتغال می زند

تقدیر از امدادگران ارتفاعات دنا

عبور پراید از وسط سفره مسافران نوروزی 5 کشته برجای گذاشت

لندن: می توانیم بدون آمریکا برجام را زنده نگه داریم

2200 نفر به پویش نه به تصادفات جاده ای در زنجان پیوستند

عضو شورای شهر تهران: موافق تداوم حضور نجفی در شهرداری هستیم

راه های رسیدن به درجه منتظر واقعی/دلیل دوری از مفهوم انتظار چیست؟

محور هراز به سمت بومهن یکطرفه شد

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی

زندگی نامه شهید اکبر اکبری

احترام کشورهای دنیا به جوانان خلاق ایرانی/ مسؤولان به وظیفه خود عمل کنند

تردد 2هزار مینی بوس با عمر بیش از 30 سال در تهران

حفاظت از طبیعت عبادت است

خدمات امدادرسانان موجب آرامش خاطر گردشگران نوروزی است

12 گشت نظارت دامپزشکی در کهگیلویه و بویراحمد مستقر است

عبدالملک بدرالدین: سعودی ها و آمریکایی ها به دنبال سیطره بر ما هستند

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود / بعضی می خواهند آن دوران را تخطئه کنند

می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود / بعضی می خواهند آن دوران را تخطئه کنند