مطالب مرتبط:
با سفر به مناطق جنگی دوران دفاع مقدس صورت گرفت حضور مسئول نهاد رهبری و رییس دانشگاه علامه در جمع دانشجویان در اردوهای راهیان نور
یادمان شهدای دفاع مقدس راه آهن خراسان رونمایی شد
یادمان شهدای دفاع مقدس راه آهن خراسان رونمایی شد
به یاد شهدای دوران دفاع مقدس
موزه دفاع مقدس مقصد گردشگری شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 23:022018-03-13سياسي

می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود / بعضی می خواهند آن دوران را تخطئه کنند


دشمن ها می خواهند ما یادمان برود؛ می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود، فداکاری ها از یادمان برود، شخصیت هایی را که در این فداکاری ها نقش آفریدند یا نشناسیم یا از یاد ببریم، - : به نقل از KHAMENEI.

IR ، حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 6 فروردین 1393 در یادمان شهدای شرق کارون، در جمع زائران راهیان نور حضور یافتند.

مشروح سخنان مقام معظم رهبری در این روز به شرح زیر است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم الحمدلله رب العالمین و الصلاه والسلام علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمد و علی اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداه المهدیین المعصومین سیما بقیه الله فی الأرضین.

اگر از عوامل معنوی و آنچه خدای متعال وعده ی آن را به مؤمنان و مجاهدان راه حق داده است هم صرفِ نظر کنیم، بر حسب قوانین عادی زندگی جوامع بشری، هر جامعه ای عزتش، قدرتش، آبرو و حیثیتش، هویتش بستگی دارد به مجاهدت و به تلاش.

با تنبلی و تن آسایی، هیچ ملتی نمیتواند مقام شایسته ای را در میان ملتهای عالم یا در تاریخ پیدا کند.

آنچه که ملتها را، هم در تاریخ و هم در دوران خودشان، در میان ملتهای عالم سربلند میکند، مجاهدت است، تلاش است.

این تلاش، البته شکلهای گوناگونی دارد؛ هم تلاش علمی، هم تلاش اقتصادی، هم تلاش به معنای تعاون اجتماعی میان افراد، همه لازم است؛ اما در رأس همه ی این تلاشها، آمادگی برای جان فشانی است که یک ملت را در میان ملتها سرافراز میکند.

اگر در میان هر ملتی کسانی وجود نداشته باشند که آماده باشند از جان خود، از راحت خود، در راه رسیدن به آرمانها صرفِ نظر کنند، آن ملت به جایی نخواهد رسید.

کاری که انقلاب برای ما مردم ایران انجام داد، این بود که این راه را در مقابل ما روشن کرد؛ آحاد ملت ما فهمیدند و احساس کردند که باید در راه آرمانهای بلند، مجاهدت کنند و در مقابل دشمنان این آرمانها بایستند؛ و ایستادند.

دفاع مقدس ما، دوران جنگ هشت ساله ی پر ماجرای این کشور، داستان ایستادگی ملت ایران و ایستادگی جوانان ما در مقابل خباثتها و دشمنیهای کفر و استکبار جهانی است.

درست است، در مقابل ما به ظاهر یک رژیم بعثی بود - صدام بود - و او هم عنصری بود به قدر کافی خبیث، به قدر کافی ضد بشریت و ضد انسانیت، اما فقط او نبود؛ آن چیزی که موجب شد این جنگ، هشت سال ادامه پیدا کند، عوامل پشت پرده ی استکبار جهانی بودند که او را تشویق میکردند، به او وعده میدادند، امکانات میدادند.

آن وقتی که در این سرزمین های خوزستان - که شما حالا بخشی از آنها را مشاهده کردید - دشمنان ما مجبور به عقب نشینی شدند، یک دولت اروپایی به آنها وسیله ای داد که بتوانند در دریا، خباثت و شیطنت و شرارت خودشان را ادامه بدهند؛ موشکی به آنها دادند.

نمیگذاشتند عملیاتی که در منطقه انجام میگیرد، سرنوشت جنگ را به انتها برساند؛ تشویقش میکردند.

یعنی دست استکبار جهانی، دست همین دولتهای اروپایی و دولت آمریکا، پشت رژیم خبیث معاند بعثی قرار داشت و او را به ادامه ی کار تشویق میکرد.

نمیخواستند بگذارند جمهوری اسلامی از این حادثه ی بزرگ، پیروز و سربلند بیرون بیاید؛ میگفتند صریحاً.

بعد از آنکه در همین عملیاتی که در این منطقه اتفاق افتاد - منطقه ی دارخوین؛ اینجا منطقه ی درگیری بسیار تعیین کننده ی عملیات ثامن الائمه بود - که سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با همکاری یکدیگر، برای دستور امام برنامه ریزی کردند، طراحی کردند، در همین منطقه توانستند دشمن را عقب بنشانند و آن روحیه ای را که دشمن به خاطر پشتیبانیهای فرنگیها و خارجیها و اروپاییها به دست آورد، در هم بکوبند و بشکنند و محاصره ی آبادان را از بین ببرند؛ بعد از این عملیات، عملیات طریق القدس؛ بعد از این عملیات، عملیات فتح المبین؛ بعد عملیات الیبیت المقدس؛ این عملیات های پشت سر هم که رزمندگان عزیز ما، جوانان فداکار ما در قالب ارتش، در قالب سپاه، در قالب بسیج و نیروهای مردمی، در قالب مجموعه های عشایری، حتی در قالب شهربانی و ژاندارمری و کمیته های آن روز، میآمدند در این میدان جنگ و این فداکاریها را انجام میدادند؛ این عملیات میتوانست جنگ را به خاتمه برساند و پایان بدهد؛ اما جبهه ی دشمن نظام اسلامی - یعنی همین اروپاییها و دولتهای اروپایی و دولت آمریکا - نمیگذاشتند؛ طرف مقابل را تشویق میکردند، امکانات جدیدی به او میدادند، او را به برنده شدن در این جنگ امیدوار میکردند؛ لذا جنگ هشت سال طول کشید.

هشت سال جنگ، شوخی نیست؛ جنگهای بزرگ و معروف دنیا در دورانهای نزدیک به ما، چهار سال و پنج سال و شش سال و این جورها طول کشیده؛ هشت سال جنگ، آن هم در این منطقه ی وسیع، از شمال تا جنوب - از منطقه ی شمال غربی کشور تا این انتهای جنوب - این درگیریها وجود داشت.

قصدشان این بود که کاری کنند که نظام اسلامی احساس کند که قادر بر مقابله ی با این دشمنان نیست؛ میخواستند کاری کنند که جمهوری اسلامی را به عنوان یک مجموعه ی ضعیف و ناتوان معرفی کنند.

خدای متعال دست قدرت خود را نشان داد و دهان دشمنان جمهوری اسلامی و دشمنان پرچم برافراشته ی اسلام را با مشت پولادین سنت الهی خُرد کرد و بینی آنها را به خاک مالید و نشان داد که نظام اسلامی، چون متکی به ایمانهای مردم و به عواطف مردم است، در مقابل همه ی قدرتهای مادی جهان، هم میتواند از خود دفاع کند، هم میتواند طرف مقابل را وادار به اعتراف به عجز کند.

به عجز خودشان اعتراف کردند؛ قبول کردند که در مقابل مشت قاطع گروندگان به اسلام و مؤمنان به وعده های الهی، نمیتوانند ایستادگی کنند؛ تبلیغاتشان خنثی شد.

سعی میکردند به ما مردم ایران - ما مؤمنین به آیات کریمه ی الهی - بباورانند که شما نمیتوانید در مقابل قدرتهای مادی دنیا بایستید؛ میخواستند این را به ما بباورانند.

و به شما برادران عزیز و به همه ی ملت ایران عرض کنم: شکست یک ملت آن وقتی اتفاق میافتد که معتقد بشود که نمیتواند کاری انجام بدهد؛ این اولِ شکست هر ملتی است.

آنها خواستند این احساس را در دوران جنگ تحمیلی در دل ایرانیان به وجود بیاورند، اما قضیه به عکس شد.

جنگ تحمیلی - یعنی دفاع مقدس ملت ایران - نشان داد که یک ملت در سایه ی اتحاد، در سایه ی ایمان به خدا، در سایه ی حُسن ظن به خدای متعال و اعتقاد به صدق وعده ی الهی، میتواند از همه ی گذرگاه های دشوار عبور کند و میتواند در مقابل دشمنان بایستد و میتواند دشمن را وادار به هزیمت و عقب نشینی کند؛ جنگ تحمیلی این را به همه ی ما نشان داد.

من به شما عرض میکنم، نگذارید یاد دوران دفاع مقدس از یادها برود.

آمدن به این مناطق جنگی - چه در تعطیلات نوروزی و چه در دوره ی سال؛ که بحمدالله حالا در دوره ی سال هم کسانی از سرتاسر کشور به این مناطق مسافرت میکنند و این سرزمین ها را زیارت میکنند - بسیار کار پسندیده ای است، کار درستی است، کار عاقلانه ای است که ملت ایران میکند؛ خاطره ی این سرزمین ها را زنده نگه دارید.

این سرزمین ها، این بیابانها، این رود کارون، این جاده ی اهواز - آبادان یا اهواز - خرمشهر، این مناطق گوناگون که با اسمهای مختلفی امروز خودشان را به شما معرفی میکنند، اینها شاهد برترین فداکاریها و مجاهدتها و ازخودگذشتگیها بوده اند.

بنده فراموش نمیکنم در آن ماه های اول جنگ - در آن ماه های محنت، نبودن نیرو، نبودن امکانات، نبودن آموزش، نبودن انسجام و سازماندهی، در آن سختی همه جانبه ی مادی - جوانهای ما با روحیه های خوب، از همین اهواز میآمدند به مناطق مختلف؛ از جمله همین جا، منطقه ی دارخوین.

یک مشت از جوانهای مؤمن و حزب اللهی که من اشخاصشان را هم بعضاً میشناسم، آمدند در همین روستای محمدیه که نزدیک است، سنگرهای انفرادی میکندند؛ در تاریکی شب از این سنگرهای انفرادی میآمدند بیرون و صد متر دویست متر جلوتر میرفتند، باز آنجا سنگر میکندند؛ تمام روز را زیر این آفتاب داغ خوزستان در سنگرها میماندند، سختیها را تحمل میکردند، خود را به دشمن نزدیک میکردند؛ تا وقتی که نوبت عملیات رسید که در مهر ماه سال بعد از حمله - در آخر شهریور 59 حمله ی دشمن شروع شد، در مهر 60 - در این منطقه ی دارخوین و همه ی این مناطق اطراف، با نیروهای رزمنده ی ارتش و سپاه و بسیج و غیره، توانستند پاداش آن مجاهدتها را بگیرند و به ملت ایران هدیه کنند؛ اینها یادهای ارزشمندی است، نباید بگذارید این یادها فراموش بشود.

در هر کدام از این مناطق، قضایایی اتفاق افتاده است که یکی از این قضایا در میان هر کشوری و هر ملتی اتفاق بیفتد، کافی است برای اینکه در تاریخ، آن ملت را سر بلند کند.

همین مسائلی که در عملیات بیت المقدس اتفاق افتاد، یا آنچه در عملیات فتح المبین اتفاق افتاد، یا آنچه بعد از اینها در عملیات خیبر اتفاق افتاد، ذره ذره ی این عملیات و شخصیت هایی که این فداکاریها از آنها سر زد و حوادث را ساختند، میتواند مجموعه ای از افتخارات بزرگ و ماندگار و فراموش نشدنی را برای ملت ایران رقم بزند.

دشمنها میخواهند ما یادمان برود؛ میخواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود، فداکاریها از یادمان برود، شخصیت هایی را که در این فداکاریها نقش آفریدند یا نشناسیم یا از یاد ببریم، این جور میخواهند.

بعضی میخواهند آن دوران را تخطئه کنند، آن آدمها را تخطئه کنند، آن جهت گیری را و آن مسیر را که امام بزرگوار و حکیم و بنده ی بصیر الهی آن مسیر را معین کرده بود تخطئه کنند؛ برای اینکه میدانند که هر ذره ای و هر نقطه ای از این حوادث، برای ملت ایران فراموش نشدنی است و تأثیرات بزرگِ سازنده ای دارد.

بنده باز هم به ملت ایران عرض میکنم این حرکت راهیان نور را مغتنم بشمرید؛ از شما برادران و خواهران عزیزی که از راه های دور به این نقطه آمدید و بخشی از مجموعه ی عظیم حرکت راهیان نور را تشکیل دادید هم تقدیر و تشکر میکنم و امیدوارم ان شاءالله همه ی شما مأجور باشید و همه ی شما ان شاءالله با دست پُر و همراه با تجربه آموزی و بصیرت و همراه با انوار معنوی الهی ان شاءالله از این منطقه جدا بشوید.

خداوند متعال همه ی شما را محفوظ بدارد.

پروردگارا! به محمد و آل محمد ارواح طیبه ی شهدای عزیز جنگ تحمیلی را با اولیائت محشور بفرما.

پروردگارا! یاد این عزیزان و فداکاران را در خاطره های ما و در متن تاریخ ما ماندگار بدار.

پروردگارا! ما را در مقابل دشمنان، در مقابل دشمنیها، در مقابل خباثتها، با همان روحیه ای که مطلوب و مرضی پیغمبر اکرم و ائمه ی هدی است تا آخر نگه بدار.

پروردگارا! ملت ایران را بر دشمنانش پیروز کن؛ روح مطهر امام بزرگوار را با اولیائش محشور کن.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - حضرت آیت الله خامنه ای - آیت الله خامنه ای - تاریخ - مقام معظم رهبری - مقدس - جهانی - ایران - راهیان نور - دوران جنگ - وعده - آیت الله - خوزستان - سرافراز - المصطفی - اجتماعی - قوانین - جوانان - داستان - زائران - تعاون - احساس - تشویق - جوامع - رهبری - زندگی - جامعه - خامنه - پرده - سیما

آخرین اخبار سرویس:
صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ بازدید کرد

لحن فرستاده سازمان ملل به یمن تغییر کرد!

مردم دوست دارند گران بخرند

30 هزاری مهاجر سوری در انتخابات ترکیه حق رای دارند

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد/ شروط رسمی شدن کارمندان + متن

مصاحبه زنده تلویزیونی رییس قوه قضاییه شنبه پخش خواهد شد

سرلشگر فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

درخواست ترک همدانی برای اعاده دادرسی در پرونده سعید مرتضوی

ابتکار: اثرگذاری جریان فکری دکتر شریعتی از بین رفتنی نیست

اولین تصاویر گرفته شده با دوربین اکسپریا ایکس زد 2 پریمیوم

لغو سفر وزیر جنگ اسراییل به آذربایجان

اروپا از سه محصول کشاورزی ایران حمایت می کند

مذاکره با آمریکا از کمترین منطقی برخوردار نیست

وزیر کشور: گلستان از نظر امنیتی وضعیت بسیار خوبی دارد

برای اشتغال، دستگاه های اجرایی و بانک ها با تمام توان پای کار بیایند

استراتژی دولت، تقویت بیمه های پایه است

ضرورت اطلاع رسانی درباره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر

80 درصد از کارهای قضایی به صورت الکترونیک انجام می شود

نمره و مدرک را حذف کنیم/ ثمره علم باید بندگی خداوند باشد

تولیدکنندگان کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند

همایش «انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام(ره)»

پژوهش های نیرو های جوان می تواند مشکل گشا باشد/ مظومیت حوزه کشاورزی در کار های نوآورانه

لوح تقدیر سازمان دیده بان شفافیت و عدالت به متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از وکالت اهداء شد

اختصاص 20 درصد بودجه فرهنگی دستگاه های اجرایی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

جنگ در نواری ساحلی الحدیه تا الخوخه در جریان است

نماینده اصولگرا: ضدانقلاب پشت پرونده دختران ایرانشهر بود

تکذیب فروش آب آبادان

بازدید رییس شورای شهر تهران از پروژه های عمرانی منطقه 21

توسعه فرهنگی و کاهش ناهنجاری اجتماعی تلاشی ارزشمند از سوی تشکل های مردم نهاد است

دیدار استاندار گیلان با کم سن ترین رزمنده دفاع مقدس

97 درصد از مالیات استان تهران وصول شد

دو اتفاق مهم امنیتی در اسراییل

حضور گسترده ترکیه ای های خارج نشین پای صندوق رای

میرقادری مدیرعامل پالایشگاه آبادان شد

رونمایی از ترجمه آثار امام(ره) و شهید مطهری در ایکنا/ تأکید بر راه اندازی بانک مترجمان

97 درصد از مالیات استان تهران وصول شد

جامعه ایران تحولات متنوعی را تجربه کرده است

تبعه ترک به علت 2 بار رای دادن به 5 سال حبس محکوم می شود

آیین بزرگداشت شهید چمران و روز بسیج اساتید

ما با یک نظام کند و چاق اداری روبرو هستیم

با هدف ارائه گزارش عملکرد یکساله صورت می گیرد مصاحبه تلویزیونی رییس دستگاه قضا در هفته قوه قضاییه

حمایت تمام قد کتایون ریاحی از علی ضیاء / درود بر شرف و غیرتت

ایران به هیچ وجه از خواسته های خود کوتاه نخواهد آمد

دادستان تهران : علت بسیاری از تأخیر پروازها سوءمدیریت است/ در پرونده ایرانشهر تنها 3 شاکی وجود دارد

مجلس با همه توان در مقابله با دسیسه های بیگانگان می ایستد

درمان خارج از کشور با دلایل غیرپزشکی/اعتقاد امام(ره) به تیم درمان

نبود ارتباط منطقی بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و بازار کار

درآمد کشور را صرف پرداخت حقوق می کنیم

تصویری از گلوله باران یک مدرسه در حمص

کرباسچی: اصلا نامه ای نبوده که کسی امضا کند!

اقدام جالب کارگردان سرشناس آمریکایی برای اعتراض به کار غیرانسانی ترامپ

مرگ دلخراش دو خانواده در تصادف دو پراید

دیدار رییس اراده ارشاد شهرستان ری با سرپرست دبیرخانه استان تهران

شنبه؛ مصاحبه زنده تلویزیونی رییس قوه قضاییه

یک سپاس زنانه از یک نجابت زنانه

نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور آغاز شد

گفت و گوی زنده رییس قوه قضاییه ؛ شنبه بعد از اخبار 21 شبکه اول سیما

الحاق شهر انزلی به منطقه آزاد از خواسته های بحق شهروندان است

راه اندازی اردوگاه ماده 16 البرز با رفع موانع تسریع شود

اهمیت توجه به پیشگیری در جامعه آموزش داده شود

همایش «انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)»

نشست خبری مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان

دادستان تهران : علت تأخیر پروزاها مشخص شد/ در پرونده ایرانشهر تنها 3 شاکی وجود دارد

گزارش تصویری / امید وهاب زاده نشست تخصصی نقش آفرینی زنان در اقتصاد انقلاب اسلامی

مشارکت اجتماعی از اصلی ترین محورهای توسعه سرمایه اجتماعی است

فاجعه ایرانشهر از نگاه دولت

جانبازان و ایثارگران نماد مقاومت و فداکاری در جامعه هستند

دور جدید طرح تحول سلامت کلید خورد +جزییات

برداشت کلزا در مانه و سملقان

آغاز همایش بین المللی سرطان های ریه و اقدامات مداخله ای ریوی

بازدید رییس سازمان انرژی اتمی ایران از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ

مدیر تعزیرات تهران: 200 پرونده درباره گرانی خودرو منجر به صدور حکم شد

سنگرسازان بی سنگر

اهمیت احیای حقوق عامه/ لزوم توجه دادستانی به مصادیق مهم در حقوق عامه/ آخرین وضعیت پرونده های مهم اقتصادی

وحدت روحانیت سبب تقویت جامعه می شود/ در منصب امامت جمعه، امام المتقین باشیم

هماهنگی سایت های ضدانقلاب در انتشار اخبار

حاج منصور در حق من پدری کرده است

دبیر مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد منصوب شد

آمازون پهپاد هایی شبیه به عروس دریایی می سازد؟

توصیه کنندگان به مذاکره با آمریکا فردا در برابر جوانانی غرور ایرانی را مطالبه می کنند، چه پاسخی می دهند؟

درخواست ترک همدانی برای اعاده دادرسی در پرونده سعید مرتضوی

ناوبالگرد بر خارک به ماموریت دریانوردی اعزام شد

بازدید امیر خانزادی ازایستگاه اطلاعاتی نیروی دریایی ارتش در بوشهر

نظر شخصی چند چهره سیاسی را به پای جریان اصلاحات ننویسید

اعتراف جدید دونالد ترامپ

مدیر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

عکاس جنگ با سه چشم می بیند / عکسهای جنگ ویتنام موجب اتمام جنگ شد +عکس

فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

زخمی شدن 4 روستایی با گلوله های سلاح شکاری

حادثه خونین برای راننده خودروی مدل بالا در تصادف با پراید

عدالت اجتماعی ایجاب می کرد حکم محمد ثلاث مطابق قانون اجرا شود/دفاع عده ای از فردی با این حجم از جنایت جای تعجب دارد

نشست ژنو بیانگر قدرت بازیگرانی همچون ایران برای حل مناقشه سوریه است

دولت اراده ای برای اجرای مصوبه حمایت از کولبران ندارد

سیاست های مدیریت بازار جزایر منفک هستند

فراخوان ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران منتشر شد

تقویت همکاری ایران و روسیه چه پیامدهای مثبت ژئوپولیتیکی به همراه دارد؟

پرهیز مسئولان از اشرافی گری فصل الخطاب همه مسئولان است

برند نصف جهان بیشتر مصرف داخلی دارد

رعایت حق الناس خط قرمز مدیران باشد

رهبر انقلاب: مجلس در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم و پولشویی مستقلا قانونگذاری کند

می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود / بعضی می خواهند آن دوران را تخطئه کنند

می خواهند قضیه ی دفاع مقدس از یادمان برود / بعضی می خواهند آن دوران را تخطئه کنند