مطالب مرتبط:
نمایشگاه دائمی سفالهای نقش برجسته در قزوین
بررسی جزییات حمله مغولانه زمین خواران و چگونه رقم خوردن فاجعه رشت الکتریک/ بازگشت حقوق بیت المال در رشت الکتریک نیازمند شهامت دادستان است
از انتخاب هیات رییسه تا بررسی طرح ایجاد هیئت اندیشه ورز + تصاویر
واشنگتن به دنبال پایان درگیری ها در غوطه شرقی/ جنجال بر سر مسمویت جاسوس روس در انگلیس/ آغاز بررسی لایحه تغییر قوانین انتخابات در ترکیه
بررسی در آمدزایی آموزش و پرورش از فروش خدمات آموزشی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 17:362018-03-13فرهنگي

در نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان مطرح شد رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان


نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان نوشته علیرضا قزوه در سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران برگزار شد.

- رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان نوشته علیرضا قزوه در سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس"؛ چهارصدوسی وششمین نشست هفته کانون ادبیات ایران به نقد و بررسی رمان برادر انگلستان نوشته علیرضا قزوه روز چهارشنبه 16 اسفند ماه در محل سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران برگزار شد.

این نشست باحضور نویسنده کتاب و هادی سعیدی کیاسری رییس کانون ادبیات امروز ایران، محمدرضا گودرزی منتقد و نویسنده، منیژه آرمین نویسنده و مصطفی جمشیدی نویسنده و منتقد ادبی برگزار شد.

در ابتدای مراسم چند صفحه از صفحات آغازین رمان توسط نویسنده کتاب قرائت شد و سپس سعیدی کیاسری گفت: من به عنوان مخاطب جدی ادبیات داستانی، این رمان را دنبال کرده ام و تقدیر من و آقای قزوه به هم گره خورده بود که در روزگار جوانی باهم کار می کردیم و در کنار ما گروه های ادبیات داستانی هم مشغول به کار بودند.

ایشان را به عنوان یک شاعر می شناسند.

زیرا در شعر به ویژه غزل، صاحب سبک و شیوه ای هستند و همچنین در قالب های دیگر شعر آزاد، شاعر تثبیت شده ای است.

آقای قزوه در ادبیات آدم پرکاری است، از جمله در سفرنامه نویسی، تصحیح نسخ و نسخه شناسی، مقدمه نویسی و.

از کارهای او می توان مثال زد.

اما رمان نویسی قزوه مایه حیرت است.

ایشان مدیر ادبی و فرهنگی بوده است.

به عنوان شخصی که بیش از سی سال ایشان را می شناسم، سابقه داستان کوتاه هم نداشته است، ولی یک بازه با رمانی قطور از ایشان مواجه می شویم که از لحاظ ادبی حرف های زیادی برای گفتن دارد و نشان می دهد که به عنوان یک علاقه مند به جریان های ادبی آنها را پی گیری کرده است.

نثر روان این کتاب یکی از ویژگی های برجسته آن است که بسیار شیرین و شاعرانه شده است.

در ادامه منیژه آرمین گفت: من منتقد حرفه ای نیستم، ولی از هشت سالگی داستان نویسی کرده ام.

داستان با سه راوی اول شخص شکل می گیرد که فضایی سورئال دارد و نثری دارد که خواننده را به داخل کتاب می کشاند و نثر روان این رمان نقطه ضعف های دیگر آن را پوشانده است.

ولی با نظر دقیق تر مشاهده می شود؛ برای مثال راوی تا آخرین صفحات ناشناخته می ماند که در هذیان گویی هایی است که حقایقی را از زبان اسماعیل (ازشخصیت های داستان) بازگو می کند که سرگذشت او را روایت می کند.

نکته دیگر راجع به اسم کتاب است که بسیار کشش دارد و احساس می کنیم که کتاب درباره نیروی استعماری انگلستان است ولی با خواندن آن متوجه می شوید که داستان راجع به نیروهای شر و خیر است که در طول تاریخ ماندگار شده اند.

از جمله این شخصیت ها الیاس است که سمبل تمام بدی ها و شرارت هاست.

از نقاط قوت این کتاب طنز قوی آن است که مسایل تاریخی را خیلی دلنشین کرده است.

همچنین از نکات دیگر که به عنوان امضای نویسنده برای این کتاب به شمار می آید، سبک آن است.

جزییات در داستان خیلی خوب است ولی در مواردی بسیار طولانی شده است .

ضرب المثل ها نماد فولکلور است ولی در بخش هایی زیاد شده است.

در هنر ما اصلی داریم به نام تعادل که این باید در همه چیز وجود داشته باشد همان طور که غذا گاهی شور می شود و ما مثلا در جاهایی با توضیحات زیاده از حد روبرو می شویم مثلا در باره انگشترهای حاج عمو فقط چند صفحه توضیح داده می شود.

از همه مهم تر برای من در این کتاب این است که نویسنده تحت تاثیر هیچ کس نبوده و امضایش پای کتاب است و صاحب سبک است و استفاده بجا از اساطیر در این کتاب اتفاق های خوبی را رقم می زند.

اما در باره اطلاعات تاریخی و جغرافیایی محیط کودکی و نوجوانی اش اطلاعات کم است اما وقتی به تهران می آید اطلاعات در مورد فضاهای قدیمی و بازار و .

بسیار عالی است.

در مجموع نثر ادبی و اطلاعات تاریخی و اساطیری رمان برایم جاذبه خوبی داشت.

سپس جمشیدی درباره این کتاب گفت: تبریک می گویم به آقای قزوه به جهت ورود به ساحت رمان، و با وجود نویسندگانی چون ایشان می توان به ادبیات انقلاب تکیه کرد که گفتمان انقلاب اسلامی را پیش می برند .

منظومه نویسی در متون کلاسیک نشان از داستان نویسی در ادبیات قدیم ما بوده است و آقای قزوه از ادیبان کلاسیک پیروی کرده است.

باتوجه به مضمون داستان ؛ صدای بغض آلود آدمهای له شده را می شنویم و ما صدای مظلومیت این آدم ها را در شخصیت های مختلف می بینم .

این رمان سیاسی است، ولی ما را به قضاوت سیاسی وا نمی دارد چون دامنه رد واثبات آن را در مرز تشکیک قرار می دهد.

در مورد زبان نیز آقای قزوه به خوبی از پس کار برآمده است چراکه ایشان یک شاعر توانمند است ؛ در منطقه های اقلیمی ایران در حوزه آذربایجان صمد بهرنگی را داریم در اصفهان مثلا میرصادقی را و در سمنان ما کار عباس معروفی را داریم و این رمان هم با تکیه به منطقه کهن دژ باید متولد می شد و این حرف ها حرف های بومی یک اقلیم است که از زبان یک کنشگر ادبی فعال به خوبی زده شده است.

این ها تیپ هایی هستند که اتفاقا شخصیت شده اند مثلا اسماعیل در این رمان بسیار هوشمندانه طراحی شده است.

در برادر انگلستان زبان رمان زبان تفصیل است و زبان شعر، اجمال .

این تصویر مهندسی که در کار این رمان است و آن قطار که پشت سر هم مرزهای مجاز و واقعیت را در هم می شکند بسیار هوشمندانه حرکت می کند.

این شاعر تمام صناعات ادبی و زیبایی های شعر را که نمی توانسته در شعر بگوید ، مانند فنری تجمیع کرده و در این رمان با هوشمندی به کار گرفته است.

و مهندسی شده آن را در این رمان بنا کرده است.

رمان معاصر در بسیاری از نویسنده ها از تفکر عاری است و دچار واقعیت زدگی ست، ولی در این رمان خیال و دردمندی و تفکر موج می زند.

تصاویر آدم هایی که در سیبری به دهان گرگ انداخته شده اند بسیار حسی و کشنده است و به نقطه ای دست گذاشته که هم واقعیت داشته و هم تاثیر مهلکی است که نسل ما بی تفاوت از کنارش رد شده اند .

زبان هم دغدغه اصلی رمان است و بعضی می گویند شطحیات است اما هر چه هست این نقطه قوت رمان است.

این آوردگاه شخصی و مولفه زمان و زبان در این ها نویسنده بسیار موفق عمل کرده و رمان از طرفی رمان اجتماعی است از طرفی رمان مذهبی و دینی هم هست و بومی و ایرانی هم هست و حس می کنم که همه این ها را نویسنده زیسته و تجربه شخصی و حرف های ناگفته او در عالم تفصیل بوده است دقیقا همین هوشمندی و مهندسی را امیرخانی هم در داستان هایش داشته است.

مثلا در ماجرای سوار کردن آن فرد کرد در ماشین بسیار جنونمندانه و حرفه ای آمده است و از لحظات به یاد ماندنی رمان است و کار ایشان در این رمان رقص بر آتش بوده است و مظلومیت آدم های له شده را در این رمان به خوبی می توان دید.

گره گشایی رمان بخصوص در باره شخصیت الیاس هم در پایان کتاب هم کشش خوبی داشته و هم دلنشین بوده است.

در انسجام رمان هم به نظرم هیچ کم نگذاشته و من معتقدم که این حرفها را یکی باید می زد و رمان اگر چه رمان سیاسی است اما سیاست زده نیست و من امروز اینجا آمده ام تا از مظلومیت این رمان خوب و خود آقای قزوه دفاع کنم تا به این رمان جفا نشود نه به این خاطر که این را آقای قزوه نوشته، بلکه من فکر می کنم که "وقایع نویسی یک زندیق" که خودم نوشتم هم در همین طراز است و در مهندسی یی که آقای قزوه در این رمان به شکل مینیاتوری انجام داده بسیار رمان موفقی شده و می ترسم به ایشان ظلم شود و این رمان به خوبی دیده نشود.

از این جهت من به آقای قزوه تبریک می گویم و آمده ام اینجا اعلام کنم که من از این رمان خوشم آمده و این را با صدای بلند هم بگویم.

در ادامه آقای گودرزی یادآور شدند: فرهنگ این مجموعه گفت وگویی است اما به روش علمی و روشمند، نه احساسی و عاطفی به له ویا علیه اثری.

این رمان در 27 فصل نوشته شده و جاهایی بر ساختار خاطره استوار است و راوی اصلی از خاطرات اسماعیل و سلطان برای بیان گذشته استفاده می کند.

در واقع مساله زمان در این رمان بررسی گذشته است و تاثیر آن در حال است .

اما ساختار خاطره ای آن باعث شده است که در وجه غالب رمان گفتاری شفاهی بشود و به سنت نقالی ما نزدیک شود.

این رمان وجه نمادین دارد.

اسماعیل این رمان، نظیره ی اسماعیل نبی است.

اما در جهان جدید این اسماعیل قربانی می شود .

هر چند در اسماعیل پسر الیاس و راوی تکثیر می شود و به نوعی جهان داستان ، سرزمین اسماعیل هاست.

نثر داستان خیلی خوب است و اطلاعات خوبی هم در باره مسائل مختلف از جمله فولگلور ، باورهای اجتماعی ، بومی گرایی و حتی سیاسی و دانش های دیگر ارائه کرده است که در جای خودش خوب نشسته است.

بخصوص در باره فولکلورهایی که در محاوره ی حاج عمو و گل عنبر و شوهرش آمده بسیار خوش نشسته و به شخصیت ها می خورد.

تعدد شخصیت ها هم بسیار قابل توجه است.

در فصل سوم در باره توده ای ها اطلاعات خوبی در باره حوادث آن روزها داده شده و منطق راوی وقتی قرص می خورد و دچار روان پریشی می شود منطق داستانی می شود.

شخصیت های اصلی مثل حاج عمو و آقاجان و اسماعیل و سلطان و حمیله و جمال و ماه لقا و الیاس و حاج محمود و .

شخصیت های فرعی متعدد دیگر در این کتاب به کار رفته که هر کدام کارکرد خود را دارند.

خرده روایت ها هم بخصوص در ماجرای پیر شالیار خوب نشسته و نام کتاب هم برادر انگلستان که تحت تاثیر توهمات اسماعیل است خیلی نام خوبی است و تعلیق کیستی الیاس و بانوی محجبه کربلا هم خیلی هوشیارانه نوشته شده است.

خرده روایت عبدالقادر تاجیک و ماجرای جمال و جمیله هم خوب در آمده ، منتها زیاد تکرار شده است و من با این تکرارها موافقم اما در حد دو سه بار کافی ست.

رمان بسیار منطقی است و منطق دارد در فصل پنجم این خود اسماعیل است که به راوی می گوید روایت را به سمت من برگردان .

در باره مطالعات فرهنگی نیز به نظرم این رمان مطالعات فرهنگی اش حتی از مطالعات ادبی اش بالاتر است و ما کلی فرهنگ های مختلف را از این کتاب می بینیم و این از ارزش های کتاب است.

در جاهایی هم رمان شلوغ شده و نویسنده به قول معروف از شگرد در جعبه ریختن استفاده کرده و تمام اطلاعات تاریخی و مذهبی و سیاسی خود را در آن ریخته.

در نهایت اسماعیل تکثیر می شود و هم در راوی و هم در فرزند الیاس ما اسماعیل های دیگری را می بینیم که انگار سرنوشت شان سرنوشت ما نیز هست.

در مجموع قزوه در نخستین اثر رمان خود چه در ساختار و چه در نثر بیش از حد انتظار ظاهر شده است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a4i12b
کلید واژه ها: رمان - ادبیات - ادبی - انگلستان - نقد و بررسی - داستان - نویسنده - برگزار - ایران - کتاب - روان - سالن - شاعر - روزگار جوانی - داستان نویسی - داستان کوتاه - چهارشنبه - خبرگزاری - خواننده - گودرزی - جمشیدی - فرهنگی - سالگی - گزارش - مخاطب - مصطفی - فضایی - امروز - جوانی - مراسم

آخرین اخبار سرویس:
حضور 100 گروه هنری در نوروزگاه بلوار کشاورز تهران

هنری رسیده از نیاکان

40 اثر از موزه ملی به زاهدان رفت/خاموشی زمین در موزه ملی ایران

تبریز پایتخت فرش و نگارگری

عوامل نمایش رومولیت معرفی شدند

تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی ها

تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی ها

طرح تفکیک برای دیدن حمام باغ تاریخی فین کاشان لغو شد

طعنه«کلاه قرمزی»به نمایش ندادن ساز در تلویزیون؛اجرای موسیقی پشت به دوربین!

ورود بیش از 760 هزار مسافر به هرمزگان

اکبر زنجانپور در گفت وگو با سینماسینما/ دلم برای داوود رشیدی تنگ شده است

ترسی که سحر دولتشاهی در برنامه «دورهمی» از آن پرده برداشت

هنر ماندگار سوزن دوزی ترکمن

تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی ها

بررسی بازی Attack On Titan 2؛ قلب هایتان را اهدا کنید، بشریت در خطر است!

مدیران باید برای اصلاح بیکاری هنرمندان فکری کنند

تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی ها

تداوم سنت فکری شایگان، شاخه های اندیشه ورزی ایرانی را پربار می کند

پدربزرگی که می خواست عیدی نوه هایش را بپیچاند!

موزه قاجار در صدر بازدید از موزه های تبریز قرار دارد

افزون بر 517 هزار نفر از آثار فرهنگی تاریخی فارس دیدن کردند

اجرای نمایش خیابانی نوروز و فیروز در مهریز آغاز شد

توزیع 20 هزار نسخه از کتاب «خداحافظ سالار»

فیلم | درگیری خیابانی یا نقشه دزدی؟!

یادمان های دفاع مقدس، پذیرای میهمانان نوروزی

رویداد فرهنگی نوروزگاه در مجموعه سعدیه شیراز برگزار شد

شعر آیینی «بهار آمد» منتشر شد

اکبر زنجانپور: دلم برای داوود رشیدی تنگ شده است

چرا درهای سالن های تئاتری باید در تعطیلات نوروز بسته شود؟

آغاز اردوی آمادگی جودوکاران چهارمحال بختیاری برای حضور دررقابتهای ملی +فیلم

مدیران باید برای اصلاح بیکاری هنرمندان فکری کنند/ عدالت در سینما رعایت نمی شود

رستم و سهراب به سالن فردوسی مشهد می روند

اجرای تئاتر های خیابانی و آیین های سنتی نوروز در شیراز

برپایی جشنواره نوروزی در شهرستان ملکان

نمایش آثار هنر اسلامی در بیروت

خنده و شوخی در تلویزیون چین ممنوع شد

هخامنشیان به کارگران خود چقدر دستمزد پرداخت می کردند؟!

به گل نشسته بیش از 150 وال در سواحل استرالیا +فیلم

حضور 100 گروه هنری در نوروزگاه بلوار کشاورز

انتشار مجموعه داستان های برگزیده «اُهنری» سال 1992 در یک کتاب

روزی برای معرفی شهرستان بهاباد +فیلم

پای ترامپ به «پایتخت» هم باز شد!

حرم مطهر امامزاده عبدالله نگینی در شهر بافق +فیلم

افق های روشن جودوی چهارمحال و بختیاری+فیلم

خاطره بازی با تاریخ سینما؛ از آپارات های ذغالی تا هالیوود ایران/ گفت و گو با «عشق سینماهای» دهه 30 و 40

کامران تفتی با عباس غزالی به گفتگو نشست

وقتی مجری شبکه خبر روی آنتن زنده عصبانی می شود+ فیلم

حضور «زندگی بدون زندگی» در دو جشنواره آمریکای شمالی

سریال پایتخت 5 / قسمت سوم + فیلم

سه اقامتگاه بوم گردی در روستاهای سربیشه ایجاد می شود

حضور «زندگی بدون زندگی» در دو جشنواره آمریکای شمالی

برپایی نمایشگاه مشترک فرهنگ های پیش از تاریخ

آنچه تاسف گلشیفته فراهانی را در این روزها برانگیخت + عکس

درخواست سحر دولتشاهی از مردم

فیلم های سینمایی تلویزیون در چهارمین روز فروردین

روایت متفاوت «خاطرات سینما» در شبکه مستند

روایت مهران مدیری از ناشکری خریداران پراید و ماجرای اجاره الاغ در شهرداری

جشنواره بومی محلی آشه در روستای شیاده بندپی غربی بابل

بازیگر مشهور ممنوع التصویر شد/عکس

آنچه تاسف گلشیفته فراهانی را در این روزها برانگیخت + عکس

جشنواره بومی محلی آشه در روستای شیاده بندپی غربی

زنجان میزبان مهربان بیش از 54 هزار مسافر

برپایی نمایشگاه مشترک فرهنگ های پیش از تاریخ

علی حاتمی کارگردان خاطره ساز سینمای ایران/از هزاردستان تا مادر+عکس

بازدید جهانگیری و مونسان از مراحل مرمت ارگ بم/ مرمت ارگ تا 70 درصد پیش رفته

شادی های پس از گل اقتباسی از شخصیتهای هالیوود

اجرای 11 کنسرت نوروزی در مازندران

حضور 100 گروه هنری در نوروزگاه بلوار کشاورز

پدربزرگی که میخواست به نوه هایش عیدی نده! +عکس

نگاهی به صنعت توریسم و جاذبه های توریستی در "افغانستان"

نوروز در سرزمین نور+ فیلم

درهای عمارت تاریخی دیوان خانه به روی عموم گشوده شود

ترس سحر دولتشاهی از 40 ساله شدن

کارگاه های صنایع دستی در حمیدیه راه اندازی می شود

جشنواره موسیقی های محلی در اهواز برگزار می شود

زندان جای مادران نیست/ پویشی برای آزادی زنان زندانی جرایم غیر عمد

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد حضور 100 گروه هنری در نوروزگاه بلوار کشاورز

185 بازی و سرگرمی برای کودکان

درخواست سحر دولتشاهی از مردم برای کمک به آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد

فیلم | ترامپ در پایتخت!

چطور فیلم بین شویم!

نوروز 97 / گردشگران در آرامگاه سعدی

حضور «زندگی بدون زندگی» در دو جشنواره آمریکای شمالی

ناصرالدین شاه و نخستین سلفی تاریخ ایران! +عکس

کاخ گلستان مجموعه تاریخی منحصر به فرد

آیینه خانه بجنورد چشم انتظار مسافران نوروزی

کنایه سنگین مهران مدیری به وزیر کشور! + فیلم

ساحل بحرکان هندیجان میزبان جشنواره های نوروزی

نمایش آثار و اشیای "شهر سوخته" در موزه بزرگ خراسان رضوی+عکس

185 بازی و سرگرمی برای کودکان/ برطرف کردن مشکلات از طریق بازی

جشنواره فرهنگ و سنن ایران اسلامی در قزوین برگزار می شود

بافت تاریخی کرمان قابلیت ثبت جهانی دارد

پرویز پرستویی ؛ بازیگری برای تمام فصول/تصاویر

آرزوی کارگردان به وقت شام + فیلم

مصطفی زمانی: اصلا نمی خواهم این همه پیامبر را بازی کنم

حضور «زندگی بدون زندگی» در دو جشنواره آمریکای شمالی

عوامل نمایش "رومولیت" معرفی شدند

200 دقیقه فیلم کوتاه فیلمسازان جوان اردبیل از تلویزیون پخش می شود

جشنواره نوروزگار در برج میلاد تهران

ماجرای شنیدنی مهران مدیری از اجاره الاغ+ فیلم

در نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان مطرح شد رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان

در نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان مطرح شد رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان