مطالب مرتبط:
نمایشگاه دائمی سفالهای نقش برجسته در قزوین
بررسی جزییات حمله مغولانه زمین خواران و چگونه رقم خوردن فاجعه رشت الکتریک/ بازگشت حقوق بیت المال در رشت الکتریک نیازمند شهامت دادستان است
از انتخاب هیات رییسه تا بررسی طرح ایجاد هیئت اندیشه ورز + تصاویر
واشنگتن به دنبال پایان درگیری ها در غوطه شرقی/ جنجال بر سر مسمویت جاسوس روس در انگلیس/ آغاز بررسی لایحه تغییر قوانین انتخابات در ترکیه
بررسی در آمدزایی آموزش و پرورش از فروش خدمات آموزشی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 اسفند 1396 ساعت 17:362018-03-13فرهنگي

در نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان مطرح شد رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان


نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان نوشته علیرضا قزوه در سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران برگزار شد.

- رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان نوشته علیرضا قزوه در سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس"؛ چهارصدوسی وششمین نشست هفته کانون ادبیات ایران به نقد و بررسی رمان برادر انگلستان نوشته علیرضا قزوه روز چهارشنبه 16 اسفند ماه در محل سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران برگزار شد.

این نشست باحضور نویسنده کتاب و هادی سعیدی کیاسری رییس کانون ادبیات امروز ایران، محمدرضا گودرزی منتقد و نویسنده، منیژه آرمین نویسنده و مصطفی جمشیدی نویسنده و منتقد ادبی برگزار شد.

در ابتدای مراسم چند صفحه از صفحات آغازین رمان توسط نویسنده کتاب قرائت شد و سپس سعیدی کیاسری گفت: من به عنوان مخاطب جدی ادبیات داستانی، این رمان را دنبال کرده ام و تقدیر من و آقای قزوه به هم گره خورده بود که در روزگار جوانی باهم کار می کردیم و در کنار ما گروه های ادبیات داستانی هم مشغول به کار بودند.

ایشان را به عنوان یک شاعر می شناسند.

زیرا در شعر به ویژه غزل، صاحب سبک و شیوه ای هستند و همچنین در قالب های دیگر شعر آزاد، شاعر تثبیت شده ای است.

آقای قزوه در ادبیات آدم پرکاری است، از جمله در سفرنامه نویسی، تصحیح نسخ و نسخه شناسی، مقدمه نویسی و.

از کارهای او می توان مثال زد.

اما رمان نویسی قزوه مایه حیرت است.

ایشان مدیر ادبی و فرهنگی بوده است.

به عنوان شخصی که بیش از سی سال ایشان را می شناسم، سابقه داستان کوتاه هم نداشته است، ولی یک بازه با رمانی قطور از ایشان مواجه می شویم که از لحاظ ادبی حرف های زیادی برای گفتن دارد و نشان می دهد که به عنوان یک علاقه مند به جریان های ادبی آنها را پی گیری کرده است.

نثر روان این کتاب یکی از ویژگی های برجسته آن است که بسیار شیرین و شاعرانه شده است.

در ادامه منیژه آرمین گفت: من منتقد حرفه ای نیستم، ولی از هشت سالگی داستان نویسی کرده ام.

داستان با سه راوی اول شخص شکل می گیرد که فضایی سورئال دارد و نثری دارد که خواننده را به داخل کتاب می کشاند و نثر روان این رمان نقطه ضعف های دیگر آن را پوشانده است.

ولی با نظر دقیق تر مشاهده می شود؛ برای مثال راوی تا آخرین صفحات ناشناخته می ماند که در هذیان گویی هایی است که حقایقی را از زبان اسماعیل (ازشخصیت های داستان) بازگو می کند که سرگذشت او را روایت می کند.

نکته دیگر راجع به اسم کتاب است که بسیار کشش دارد و احساس می کنیم که کتاب درباره نیروی استعماری انگلستان است ولی با خواندن آن متوجه می شوید که داستان راجع به نیروهای شر و خیر است که در طول تاریخ ماندگار شده اند.

از جمله این شخصیت ها الیاس است که سمبل تمام بدی ها و شرارت هاست.

از نقاط قوت این کتاب طنز قوی آن است که مسایل تاریخی را خیلی دلنشین کرده است.

همچنین از نکات دیگر که به عنوان امضای نویسنده برای این کتاب به شمار می آید، سبک آن است.

جزییات در داستان خیلی خوب است ولی در مواردی بسیار طولانی شده است .

ضرب المثل ها نماد فولکلور است ولی در بخش هایی زیاد شده است.

در هنر ما اصلی داریم به نام تعادل که این باید در همه چیز وجود داشته باشد همان طور که غذا گاهی شور می شود و ما مثلا در جاهایی با توضیحات زیاده از حد روبرو می شویم مثلا در باره انگشترهای حاج عمو فقط چند صفحه توضیح داده می شود.

از همه مهم تر برای من در این کتاب این است که نویسنده تحت تاثیر هیچ کس نبوده و امضایش پای کتاب است و صاحب سبک است و استفاده بجا از اساطیر در این کتاب اتفاق های خوبی را رقم می زند.

اما در باره اطلاعات تاریخی و جغرافیایی محیط کودکی و نوجوانی اش اطلاعات کم است اما وقتی به تهران می آید اطلاعات در مورد فضاهای قدیمی و بازار و .

بسیار عالی است.

در مجموع نثر ادبی و اطلاعات تاریخی و اساطیری رمان برایم جاذبه خوبی داشت.

سپس جمشیدی درباره این کتاب گفت: تبریک می گویم به آقای قزوه به جهت ورود به ساحت رمان، و با وجود نویسندگانی چون ایشان می توان به ادبیات انقلاب تکیه کرد که گفتمان انقلاب اسلامی را پیش می برند .

منظومه نویسی در متون کلاسیک نشان از داستان نویسی در ادبیات قدیم ما بوده است و آقای قزوه از ادیبان کلاسیک پیروی کرده است.

باتوجه به مضمون داستان ؛ صدای بغض آلود آدمهای له شده را می شنویم و ما صدای مظلومیت این آدم ها را در شخصیت های مختلف می بینم .

این رمان سیاسی است، ولی ما را به قضاوت سیاسی وا نمی دارد چون دامنه رد واثبات آن را در مرز تشکیک قرار می دهد.

در مورد زبان نیز آقای قزوه به خوبی از پس کار برآمده است چراکه ایشان یک شاعر توانمند است ؛ در منطقه های اقلیمی ایران در حوزه آذربایجان صمد بهرنگی را داریم در اصفهان مثلا میرصادقی را و در سمنان ما کار عباس معروفی را داریم و این رمان هم با تکیه به منطقه کهن دژ باید متولد می شد و این حرف ها حرف های بومی یک اقلیم است که از زبان یک کنشگر ادبی فعال به خوبی زده شده است.

این ها تیپ هایی هستند که اتفاقا شخصیت شده اند مثلا اسماعیل در این رمان بسیار هوشمندانه طراحی شده است.

در برادر انگلستان زبان رمان زبان تفصیل است و زبان شعر، اجمال .

این تصویر مهندسی که در کار این رمان است و آن قطار که پشت سر هم مرزهای مجاز و واقعیت را در هم می شکند بسیار هوشمندانه حرکت می کند.

این شاعر تمام صناعات ادبی و زیبایی های شعر را که نمی توانسته در شعر بگوید ، مانند فنری تجمیع کرده و در این رمان با هوشمندی به کار گرفته است.

و مهندسی شده آن را در این رمان بنا کرده است.

رمان معاصر در بسیاری از نویسنده ها از تفکر عاری است و دچار واقعیت زدگی ست، ولی در این رمان خیال و دردمندی و تفکر موج می زند.

تصاویر آدم هایی که در سیبری به دهان گرگ انداخته شده اند بسیار حسی و کشنده است و به نقطه ای دست گذاشته که هم واقعیت داشته و هم تاثیر مهلکی است که نسل ما بی تفاوت از کنارش رد شده اند .

زبان هم دغدغه اصلی رمان است و بعضی می گویند شطحیات است اما هر چه هست این نقطه قوت رمان است.

این آوردگاه شخصی و مولفه زمان و زبان در این ها نویسنده بسیار موفق عمل کرده و رمان از طرفی رمان اجتماعی است از طرفی رمان مذهبی و دینی هم هست و بومی و ایرانی هم هست و حس می کنم که همه این ها را نویسنده زیسته و تجربه شخصی و حرف های ناگفته او در عالم تفصیل بوده است دقیقا همین هوشمندی و مهندسی را امیرخانی هم در داستان هایش داشته است.

مثلا در ماجرای سوار کردن آن فرد کرد در ماشین بسیار جنونمندانه و حرفه ای آمده است و از لحظات به یاد ماندنی رمان است و کار ایشان در این رمان رقص بر آتش بوده است و مظلومیت آدم های له شده را در این رمان به خوبی می توان دید.

گره گشایی رمان بخصوص در باره شخصیت الیاس هم در پایان کتاب هم کشش خوبی داشته و هم دلنشین بوده است.

در انسجام رمان هم به نظرم هیچ کم نگذاشته و من معتقدم که این حرفها را یکی باید می زد و رمان اگر چه رمان سیاسی است اما سیاست زده نیست و من امروز اینجا آمده ام تا از مظلومیت این رمان خوب و خود آقای قزوه دفاع کنم تا به این رمان جفا نشود نه به این خاطر که این را آقای قزوه نوشته، بلکه من فکر می کنم که "وقایع نویسی یک زندیق" که خودم نوشتم هم در همین طراز است و در مهندسی یی که آقای قزوه در این رمان به شکل مینیاتوری انجام داده بسیار رمان موفقی شده و می ترسم به ایشان ظلم شود و این رمان به خوبی دیده نشود.

از این جهت من به آقای قزوه تبریک می گویم و آمده ام اینجا اعلام کنم که من از این رمان خوشم آمده و این را با صدای بلند هم بگویم.

در ادامه آقای گودرزی یادآور شدند: فرهنگ این مجموعه گفت وگویی است اما به روش علمی و روشمند، نه احساسی و عاطفی به له ویا علیه اثری.

این رمان در 27 فصل نوشته شده و جاهایی بر ساختار خاطره استوار است و راوی اصلی از خاطرات اسماعیل و سلطان برای بیان گذشته استفاده می کند.

در واقع مساله زمان در این رمان بررسی گذشته است و تاثیر آن در حال است .

اما ساختار خاطره ای آن باعث شده است که در وجه غالب رمان گفتاری شفاهی بشود و به سنت نقالی ما نزدیک شود.

این رمان وجه نمادین دارد.

اسماعیل این رمان، نظیره ی اسماعیل نبی است.

اما در جهان جدید این اسماعیل قربانی می شود .

هر چند در اسماعیل پسر الیاس و راوی تکثیر می شود و به نوعی جهان داستان ، سرزمین اسماعیل هاست.

نثر داستان خیلی خوب است و اطلاعات خوبی هم در باره مسائل مختلف از جمله فولگلور ، باورهای اجتماعی ، بومی گرایی و حتی سیاسی و دانش های دیگر ارائه کرده است که در جای خودش خوب نشسته است.

بخصوص در باره فولکلورهایی که در محاوره ی حاج عمو و گل عنبر و شوهرش آمده بسیار خوش نشسته و به شخصیت ها می خورد.

تعدد شخصیت ها هم بسیار قابل توجه است.

در فصل سوم در باره توده ای ها اطلاعات خوبی در باره حوادث آن روزها داده شده و منطق راوی وقتی قرص می خورد و دچار روان پریشی می شود منطق داستانی می شود.

شخصیت های اصلی مثل حاج عمو و آقاجان و اسماعیل و سلطان و حمیله و جمال و ماه لقا و الیاس و حاج محمود و .

شخصیت های فرعی متعدد دیگر در این کتاب به کار رفته که هر کدام کارکرد خود را دارند.

خرده روایت ها هم بخصوص در ماجرای پیر شالیار خوب نشسته و نام کتاب هم برادر انگلستان که تحت تاثیر توهمات اسماعیل است خیلی نام خوبی است و تعلیق کیستی الیاس و بانوی محجبه کربلا هم خیلی هوشیارانه نوشته شده است.

خرده روایت عبدالقادر تاجیک و ماجرای جمال و جمیله هم خوب در آمده ، منتها زیاد تکرار شده است و من با این تکرارها موافقم اما در حد دو سه بار کافی ست.

رمان بسیار منطقی است و منطق دارد در فصل پنجم این خود اسماعیل است که به راوی می گوید روایت را به سمت من برگردان .

در باره مطالعات فرهنگی نیز به نظرم این رمان مطالعات فرهنگی اش حتی از مطالعات ادبی اش بالاتر است و ما کلی فرهنگ های مختلف را از این کتاب می بینیم و این از ارزش های کتاب است.

در جاهایی هم رمان شلوغ شده و نویسنده به قول معروف از شگرد در جعبه ریختن استفاده کرده و تمام اطلاعات تاریخی و مذهبی و سیاسی خود را در آن ریخته.

در نهایت اسماعیل تکثیر می شود و هم در راوی و هم در فرزند الیاس ما اسماعیل های دیگری را می بینیم که انگار سرنوشت شان سرنوشت ما نیز هست.

در مجموع قزوه در نخستین اثر رمان خود چه در ساختار و چه در نثر بیش از حد انتظار ظاهر شده است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a4i12b
کلید واژه ها: رمان - ادبیات - ادبی - انگلستان - نقد و بررسی - داستان - نویسنده - برگزار - ایران - کتاب - روان - سالن - شاعر - روزگار جوانی - داستان نویسی - داستان کوتاه - چهارشنبه - خبرگزاری - خواننده - گودرزی - جمشیدی - فرهنگی - سالگی - گزارش - مخاطب - مصطفی - فضایی - امروز - جوانی - مراسم

آخرین اخبار سرویس:
موسیقی 15 قوم ایرانی در جشنواره فرهنگ و هنر عرضه می شود

جشنواره سارایوو از نوری بیلگه جیلان تجلیل می کند

پنجمین جشنواره آیین شیردوشان در دیباج برگزار شد

وقتی خطر مرگ از بیخ گوش این افراد گذشت! + فیلم

جدیدترین آمار فروش فیلم های سینمایی/ تگزاس در آستانه یازده میلیاردی شدن

آخرین وضعیت گیشه ی سینماها

برگزاری جشنواره گل های بابونه در اردبیل+ فیلم

هفته ای با طعم «گس» برای فیلم های سینمایی/ جام جهانی به سینماگران خسارت زد

پیانیست معروف فرانسوی به تهران آمد

آخرین وضعیت گیشه ی سینماها

جشنواره «نقش بهار تهران» برگزار شد

جدیدترین آمار فروش سینمای ایران

روایتی جذاب از مظلومیت قهرمانانه چمران ها و وصالی ها

معاون وزیر ارشاد، گواهینامه درجه یک هنری اش را بازگرداند

آسمانی صاف و جوی آرام در استان قزوین + فیلم

جدیدترین آمار فروش سینمای ایران هفته ای با طعم «گس» برای فیلم های سینمایی/ جام جهانی به سینماگران خسارت زد

موسیقی 15 قوم ایرانی در جشنواره فرهنگ و هنر عرضه می شود

کشف قدیمی ترین اثر «لئوناردو داوینچی»!

اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی در یزد+ موضوعات

تجلیل از هنرمندان سریال بخش عربی شبکه خوزستان

جشنواره های بومی گامی در جهت احیای فرهنگ و سنن مردم مازندران

اکبر عبدی از 8 تیر ماه روی آنتن

سفری با وزیر کشور به مناطق مرزی گلستان + فیلم

بازگشت راکی به سینماهای هالیوود/فیلمبرداری کرید 2 آغاز شد

بچه داری پاندای مادر + فیلم

نمایشگاه کتاب در بوکان با 50 درصد تخفیف گشایش یافت

«ریچارد کلایدرمن» وارد ایران شد | پیانیست مطرح فرانسوی درباره ایران چه گفت؟

بارش برف بی وقت و تابستانی در چین + فیلم

ترس از دنیا و دوری از خدا+فیلم

«رحیم ماسف» تاریخ شناس برجسته تاجیک به خاک سپرده شد

تکنیکها و حرکات نمایشی جذاب در فرودگاه فرانکفورت + ویدئو

سقوط درب سنگین فلزی رو یک پسر نوجوان+فیلم

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت درگذشت صدرالدین شجره

جشنواره شده بافی در زرند

در اختامیه نخستین جشنواره ملی عکس بناهای تاریخی عنوان شد میراث فرهنگی نیازمند ثبات مدیریتی است/ واگذاری بناهای تاریخی به بخش غیردولتی را در دستورکار قرار داده ایم

ما امتحان صبوری زیاد پس دادیم و می شود باز هم صبوری کنیم

همایش پیاده روی عمومی در شهرکرد + فیلم

عابدزاده:روزبازی بااسترالیا مادرم ازعصبانیت خانه را ترک کرد

جشنواره کباب گلپایگان

جایزه فرشته برگزیدگانش را شناخت

مجموعه داستان «ایستگاه گورخوان» به بازار آمد

تهیه کنندگان خاله و عموی خود را جلوی دوربین می برند

جشنواره گلهای بابونه در اردبیل

نتفلیکس؛ دلیل اصلی خرید تایم وارنر توسط AT&T و خریدهای مشابه صنعت رسانه (بخش دوم)

اجرای موسیقی نواحی ایران در سنندج/ نمایشگاه صنایع دستی اقوام ایرانی برپا می شود

پایان تیرما آخرین مهلت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی دریزد

«آرنولد» حریف اصلی خود را پیدا کرد / عکس

دیدار با معروف ترین جهانگردان اینستاگرام

حذف یک نام از فهرست اعضای آکادمی اسکار

جام جهانی 2018 روسیه فیلم/ اشک ها و لبخندهای دیدار آرژانتین و کرواسی ، مسی برای بارسلوناست!

حذف یک نام از فهرست اعضای آکادمی اسکار

موزه هنر دیجیتال

چگونه از نیش پشه در امان بمانیم؟

حذف یک نام از فهرست اعضای آکادمی اسکار

15 حقیقت عجیب و خواندنی درباره فضا و دنیای اسرارآمیز آن

نیازسنجی مخاطب در رسانه ملی فراموش نشود/ محتوای برنامه ها با خواست مردم همسو باشد

کارگردان سینما و تلویزیون: نیازسنجی مخاطب در رسانه ملی فراموش نشود/ محتوای برنامه ها با خواست مردم همسو باشد

برگزاری جشنواره ملی کباب گلپایگان+ فیلم

«عصبانی نیستم» قفل صندوق توقیفی ها را می شکند؟

سرگذشت تویوتا لندکروز از سال 1951 تا به امروز + فیلم

طراح تیتراژ فیلم های «سوپرمن» و «ماتریکس» از دنیا رفت

رونمایی از پوستربزرگداشت استاد جلال مقامی در کرج

بی حجاب شدن بازیگر زن ایرانی جلوی دوربین +عکس

اگراز مردم سوء استفاده نشود قطعا کمک خود را دریغ نمی کنند

نمایشگاه کتاب« قرآن چهلچراغ هدایت» در بهشهر برپا شد

استقبال بی نظیر مردم از نمایشگاه و جشنواره «کباب گرجی»در بهشهر

«آنسوی آتش» کیانوش عیاری با حضور فیلمساز پخش و نقد می شود

گل های روز هشتم جام جهانی + فیلم

با تأکید بر عدم تخلف در صدور این گواهینامه معاون وزیر ارشاد، گواهینامه درجه یک هنری اش را بازگرداند

روایتگری در ژانر دینی، نسبت به درام نویسی اولویت دارد/ علت رواج آثار بی کیفیت دینی در صداوسیما

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت درگذشت صدرالدین شجره

علیرضا قربانی روی صحنه می رود/ اجرای آلبوم فروغ در اردبیل

معاون وزیر ارشاد، گواهینامه درجه یک هنری اش را برگرداند

معاون هنری نشان هنری اش را برگرداند

توقف زودهنگام پخش یک برنامه کودک

با تأکید بر عدم تخلف در صدور این گواهینامه معاون وزیر ارشاد، گواهینامه درجه یک هنری اش را برگرداند

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

ستاره سابق پرسپولیس: دوست دارم اصغر فرهادی زندگینامه ام را بنویسد

آغاز فعالیت بوستان های معرفت در استان یزد

حضور 15 گروه موسیقی نواحی مختلف ایران در جشنواره اقوام ایرانی

خانم بازیگر :در نقش هایم بازی نمی کنم!

سقوط آزاد گیشه سینما همزمان با جام جهانی/ عکس

مجموعه خبرهای کوتاه 31 خرداد + فیلم

پیام مدیر تئاتری ها برای درگذشت صدرالدین شجره

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت درگذشت صدرالدین شجره

مجموعه خبرهای ورزشی 31 خرداد + فیلم

بازیگر سریال "مریم مقدس": سینما مخصوص چند بازیگر محدود است و بقیه بیکار هستند

سگ های مینیاتوری از این نوع! /تصاویر

اوقات شرعی جمعه به افق قزوین+ فیلم

برپایی 50پایگاه بوستان معرفت در استان یزد

نمایش آثار خوشنویس هنرمند زابل

اولین جشنواره ملی کباب در گلپایگان برگزار شد

بزغاله شبیه به انسان+فیلم

جلوه های تمدن ایران در هلند

فروش فوق العاده پارک ژوراسیک جدید در گیشه سینمای جهان/دنیای دایناسورها نیامده هشتم جهان شد

داستان زندگی حسین رفیعی در «فقط غلامِ حسین باش»

حضور بازیگران صاحب سیمرغ در فیلم دارکوب/اکران جدیدترین فیلم بهروز شعیبی در تابستان

خندوانه با حضور ترلان پروانه و جناب خان+فیلم

ویدئو / موسیقی فیلم «تاریخ مجهول آمریکا»

در ستایش عشق

در نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان مطرح شد رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان

در نشست نقد و بررسی رمان برادر انگلستان مطرح شد رمان نویسی قزوه مایه حیرت است/ نثر روان ویژگی برجسته رمان برادر انگلستان