مطالب مرتبط:
موبایل اقتصادی آلکاتل 5 با مشخصاتی شبیه به یک پرچمدار معرفی شد
عاقبت دست کاری در نرخ سود/ همه شاخص های اقتصادی به هم ریخت
موبایل اقتصادی آلکاتل 5 با مشخصاتی شبیه به یک پرچمدار معرفی شد
رونق اقتصادی منطقه آزاد چابهار رفاه و اشتغال پایدار به همراه دارد
چشم انداز اقتصادی آ.سه.آن در سال 2018
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 19:502018-02-25سياسي

پیشگیری از فساد با لایحه شفافیت اقتصادی


شفافیت یکی از اصول حکمرانی خوب و مهم ترین ابزار برای پیشگیری از فساد در بخش عمومی است.

مقتضای این اصل آن است که امور عمومی برای مردم معلوم و روشن باشد؛ - به عبارت دیگر، مردم به طور مرتب، بهنگام (بدون تأخیر) و به نحو اطمینان بخشی بدانند که کدام نهادها و مدیران، مستند به کدام قوانین و مقررات و ضوابط و با چه هزینه و آیینی، امور جامعه را در بخش تحت مسئولیت خود اداره می کنند و نتیجه اقدامات آنان دقیقاً چه بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهوری با این مقدمه در ایران نوشت: در ارزیابی میزان شفافیت، محتوی و کیفیت اطلاعات و زمان هایی که اطلاعات در دسترس مردم و ذینفعان قرار می گیرد و کیفیت دسترسی باید مورد توجه قرار گیرد.

در اغلب موارد کافی نیست که اطلاعات صرفاً در صورت درخواست یکی از ذینفعان در اختیار او قرار گیرد، بلکه لازم است اطلاعات و گزارش های روشن و قابل فهم برای عموم، به نحوی که موجب جلب توجه مردم و ذینفعان گردد، منتشر شود.

این امر اهمیت رسانه های مستقل و آزاد را که در یک محیط رقابتی فعالیت می کنند، در تضمین شفافیت و جلوگیری از فساد روشن می سازد.

نکته دیگری که در ارزیابی میزان شفافیت باید مورد توجه باشد، میزان حمایتی است که برای افشاگران وجود دارد.

یعنی حمایت از کسانی که کجروی ها، فساد و تخلفات را بویژه در بخش عمومی برملا می کنند و گزارش می دهند.

شفافیت نقطه مقابل پنهانکاری است که گاه به عنوان اسرارگرایی از آن یاد می شود، امری که متأسفانه امروز در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ بسیاری از جوامع و حکومت ها رواج دارد.

از این رو، برای فهم بهتر شفافیت باید پنهانکاری را شناخت.

پنهانکاری در حوزه سیاست وضعیتی است که در آن، حکام و کارگزاران حکومتی، مردم را نسبت به امور حکومت نامحرم دانسته و معتقدند مردم نباید در جریان چند و چون امور قرار گیرند مگر در حدی که صلاح دانسته شود.

رسوب این طرز تفکر در برخی از حکومت ها، منجر به شکل گیری هنجارها، رویه ها و رفتارهای سازمانی خاصی شده است که اصولاً مردم را صالح برای دانستن امور حکومت نمی دانند و بخش اعظم امور و اطلاعات حکومت را اسرار و به تبع، غیرقابل افشا و انتشار قلمداد می کنند.

در بستر چنین فرهنگی استفاده بی رویه از مهرهای رنگارنگ محرمانه و خیلی محرمانه رواج پیدا می کند و شفافیت، نقطه مقابل امنیت تلقی می شود.

اما حقیقت این است که بنا به تجارب متعدد جوامع بشری، پنهانکاری به دلیل محروم کردن مردم از آگاهی های لازم درباره امور کشور که خود صاحب آنند، آثار بسیار نامطلوب و مخربی به جای می گذارد؛ از جمله مشارکت و نظارت آنها در اداره جامعه را تضعیف و چه بسا منتفی می کند، به پیدایش انواع فساد در هر دو بخش عمومی و خصوصی منجر می شود، موجب نقض حقوق و آزادی های اساسی مردم و کتمان یا توجیه این نقض ها می گردد، پاسخگویی معنادار کارگزاران حکومت را به امری غیرلازم بدل می کند و انواع دیگر مفاسد و ناکارآمدی ها را به دنبال دارد و در مجموع، ضمن به هدر رفتن سرمایه ها و منابع ملی، مانع پیشرفت و توسعه کشور می شود.

در کشور ما پس از افشای فیش های مربوط به حقوق های نامتعارف و اعلام عزم جدی دولت بر شفاف سازی امور عمومی جامعه، رییس جمهوری اعلام کرد که دولت برای حل ریشه ای مسأله فساد، لایحه شفافیت و لایحه تعارض منافع را تدوین و به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد کرد.

به همین منظور پیش نویس لایحه مدیریت تعارض منافع که خود یکی از برنامه های مهم شفاف سازی از جمله در حوزه اقتصادی است، تدوین و برای نظرخواهی عمومی منتشر شد.

این متن با آنکه هنوز به تصویب نرسیده، منشأ اثر واقع شده و انتشار آن در سطح عمومی با استقبال مواجه شده است به گونه ای که با الهام از آن و گاه با استناد به مفاد آن، تغییراتی در رویکرد برخی دستگاه های اجرایی صورت گرفته که آینده روشنی را نوید می دهد.

به دلیل اهمیت پیش نویس لایحه مدیریت تعارض منافع که خود از جمله ابزارهای مهم شفاف سازی است، در مجالی دیگر از آن سخن خواهیم گفت.

هدف لایحه شفافیت اقتصادی که پیش نویس آن جهت طی مراحل قانونی به دولت تقدیم شده، آن است که یکی از عرصه های مهم امور عمومی یعنی عرصه اقتصاد را شفاف کند.

بدین منظور، در این لایحه تمامی وزارتخانه ‏ها، مؤسسات و شرکت های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی و سایر مؤسسات عمومی که در امور اقتصادی کشور فعالیت می کنند و همچنین کلیه بنگا ه های اقتصادی ملزم شده اند تا الزامات شفافیت سازمانی و اطلاعاتی را رعایت کنند و به آن پایبند باشند.

در بخش نخست این پیش نویس، شفافیت سازمانی و هویتی بنگاه های اقتصادی مورد توجه واقع شده و بنگاه های اقتصادی دولتی و عمومی غیردولتی ملزم شده اند متناسب با ماهیت حقوقی، موضوع و نام خود فعالیت کنند.

بر این اساس، مؤسساتی که مأموریت فعالیت اقتصادی ندارند، مؤسساتی که خارج از اهداف و موضوع خود فعالیت اقتصادی می کنند و همچنین مؤسساتی که هویت حقوقی آنها روشن نیست ولی در حوزه اقتصادی فعالیت می کنند باید ضمن بررسی ماهیت حقوقی، اهداف و موضوع فعالیت خود، شفاف سازی لازم را برای پیشگیری از گمراه شدن مردم و مراجع نظارتی صورت دهند.

علاوه بر این شفاف سازی فعالیت بنگاه های عمومی که بطور کلی و جزیی از شمول قوانین و مقررات عمومی از جمله قانون محاسبات عمومی و قانون مدیریت خدمات کشوری مستثنی هستند؛ شفاف سازی روابط مؤسسات و بنگاه های اقتصادی بویژه نحوه ارتباط آنها با نهادهای تصمیم گیر جمعی در سطح وزارتی، بین وزارتی، بین قوه ای یا فراقوه ای؛ شفاف سازی نظام صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی؛ شفاف سازی شرکت های تابعه و وابسته مؤسسات عمومی؛ مقابله با سوء استفاده از شرکت های موهوم و غیرواقعی؛ شفافیت قراردادهای مربوط به معاملات متوسط و بزرگ که از سوی مؤسسات عمومی یا زیرمجموعه های آنها منعقد می شود؛ شفافیت بودجه ای، مالیاتی و حقوق و دستمزد از جمله موضوعاتی هستند که در این پیش نویس مورد توجه قرار گرفته اند.

گفتنی است که با توجه به پیش بینی احکام ناظر بر شفافیت در امور حقوق و مزایای مدیران مؤسسات عمومی (موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه، مصوب 1395)، احکام ناظر بر شفافیت در امور بانکی، بورس و برخی دیگر از امور اقتصادی در قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مصوب 1395 و قانون برنامه ششم توسعه مصوب 1395، همچنین، با توجه به پیش بینی احکام ناظر بر شفافیت در حوزه تعارض منافع در پیش نویس لایحه مدیریت تعارض منافع که رسماً در فرایند تصویب قرار گرفته است، در این پیش نویس، از تکرار احکام، قوانین و لوایح مذکور اجتناب شده و تنها به خلأهای موجود در حوزه شفافیت اقتصادی توجه شده است.

بخش سوم این پیش نویس، به موضوع حمایت از افشاگران مفاسد اقتصادی پرداخته و همانند بسیاری از کشورهای پیشرو در مبارزه با فساد، مقرر شده است که چنانچه شخصی وقوع یک فساد یا جرم یا تخلف اقتصادی نظیر اختلاس یا ارتشا را به مراجع قانونی ذی ربط اعم از قضایی و اداری گزارش دهد ضمن برخورداری از حمایت قضایی و انتظامی در برابر هرگونه اقدام تنبیهی یا تلافی جویانه خاطیان، در صورت اثبات صحت گزارش درصد قابل توجهی از میزان مالی که به دولت بازگردانده شده، حداکثر ظرف 6 ماه از تاریخ بازگشت مال به دولت، به عنوان پاداش به وی پرداخت شود.

برای تحقق شفافیت در بخش عمومی لازم است که عرصه های دیگر جامعه نظیر عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، قضایی و تقنینی نیز شفاف شود.

بر این اساس، باید تقدیم لایحه شفافیت اقتصادی را که یکی از لوایح لازم برای شفافیت است به فال نیک گرفت و برای تدوین و تقدیم لوایح دیگر نیز اقدام کرد.

پیش نویس این لایحه در معرض نظرخواهی عمومی قرار گرفته تا صاحبنظران، کارشناسان و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی علاقه مند، دیدگاه های انتقادی و اصلاحی خود را نسبت به آن ابراز کنند.

طبعاً لازم است این نظرات در فرآیند بررسی پیش نویس لایحه مزبور در کمیسیون های دولت نیز مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اطلاعات - مردم - حکومت - فساد - میزان - گزارش - پیشگیری - اقتصاد - رییس جمهوری - فرهنگ - جوامع - حمایت - کارگزاران - افشا - اقتصادی - رنگارنگ - جمهوری - تخلفات - فرهنگی - قوانین - جامعه - ایران - امروز - معاون - هزینه - رسانه - اهمیت - مستند - محروم - اداره

آخرین اخبار سرویس:
حضور رییس جمهور و وزرا در حیاط پاستور در آخرین جلسه هیات دولت در سال 96 + تصاویر

گزارشی از ادعاهای جدید اصلاح طلبان و دلایل واقعی درباره استعفای نجفی سایه انفصال از خدمت بالای سر شهردار مستعفی/ نجفی را چه کسی از بهشت راند؟

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

متهم پرونده خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم!

هنوز بوی خون می دهد اینجا

ظریف مریض شد/ دیدارهای وزیر خارجه به علت بیماری لغو شد

پست اینستاگرامی حسین ماهینی برای همسرش

استقبال از نوبهار (عکس)

پوتین رای خود را به صندوق انداخت +عکس

شور عید در مشهد

ساعت بازدید موزه های مشهد در ایام نوروز

«ظریف» در بیمارستان بستری شد

مصطفی احمدی بازرس خانه سینما شد

تأمین اجتماعی در دولت تدبیر و امید به نقطه قوت تبدیل شده است

مقاله محوری، عاملی در راستای رشد کاذب سطح علمی کشور

قاسمی:
 
 ظریف بستری شد/ دیدارهای دیروز و امروز وزیر امور خارجه لغو شد

سال زلزله، سقوط و مرگ؛ ما مقصریم یا سال؟

سوختگی نسبتا شدید BBC از ترکیب مجلس و هیئت رییسه خبرگان

هردرصد آراء برای پوتین نشانه ای از موفقیت است

جزییات جلسه غیرعلنی مجلس درباره تلگرام

استخدام سرپرست و اپراتور جوش کاری زیر پودری و CO2 در اصفهان

امنیت انتخابات در مسکو را 17 هزار نفر تامین می کنند

ظریف در بیمارستان بستری شد

تشریح اقدامات و برخی دستاوردهای دولت طی سال 96

یاداداشت های معاون اخراجی اف بی آی به ضرر ترامپ تمام شد

درودی در گفت وگو با فارس: استیضاح وزرا بازی سیاسی مجلس و دولت بود

پیام تبریک نوروز رییس و دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک

لغو دیدار ظریف با وزیر خارجه عمان به دلیل بیماری

واکنش بروجردی به فیلتر احتمالی تلگرام؛ راه منطقی استفاده از ظرفیت های ملی است

محمدرضا ثلاث: من عاشق اعدام هستم

کمپ های سلامت نوروزی اعلام شد

پوتین رای خود را به صندوق انداخت

علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی ارشاد شد

جانسون: اقدامات روسیه علیه لندن تنها به روس ها آسیب می زند

روحانی در جمع خبرنگاران: 6 فاز پارس جنوبی را در سال 96 را افتتاح کرده ایم

استقرار 100 پایگاه امداد و نجات در خوزستان

تحقق 82 درصدی سهم اشتغال زنجان/ صادرات استان در سال آینده 500 میلیون دلار هدف گذاری شود

بخش دیگری از بقایای پیکر جانباختگان سانحه هوایی یاسوج پیدا شد

17 بقعه متبرکه ساوجبلاغ برای طرح آرامش بهاری آماده شد

ظریف در بیمارستان بستری شد

مراکز اهدای خون در نوروز پذیرای اهدا کنندگان هستند

56 درصد فعالیت سوادآموزی خراسان شمالی با کمک دستگاه ها انجام شد

بازرس خانه سینما تغییر کرد

ظریف بیمار شد/ لغو کلیه برنامه ها و دیدارهای دیروز و امروز

رییس جمهور فعالیت ها و دستاوردهای یک ساله دولت را تشریح کرد

احیای حقوق عامه یکی از اولویت های دستگاه قضا/ دادستان ها و دادستان کل کشور در راستای حقوق عامه تلاش کنند/تقدیر از اقدامات بنیاد تعاون/ کسانی که به هر دلیل وارد زندان میشوند،نباید نیرویشان هدر برود

توزیع بیش از دو هزار جلد قرآن در مراکز مختلف قرآنی یزد

«دوربین های خروجی» تنها ایراد پلیس راهور به طرح جدید ترافیک بود

قاسمی: برنامه های وزیر خارجه به دلیل کسالت لغو شد

شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

شروط عجیب برای دریافت وام ازدواج

روایت آزادیخواه از جزییات نشست غیرعلنی امروز مجلس با دبیر شورای عالی فضای مجازی فیروز آبادی: شرکت گوگل روزانه هزار میلیارد تومان برای تبلیغات در فضای مجازی از کشورمان درآمد دارد/ با خلأ قانونی در حوزه فضای مجازی مواجه هستیم

مازندران برای میزبانی شایسته نوروزی تمام سازمان ها را به یاری طلبید

نمایشگاه راهیان نور نیروی زمینی ارتش افتتاح شد

معاون اول قوه قضاییه از اولین نمایشگاه دستاورد های بنیاد تعاون زندانیان استان اصفهان بازدید کرد + فیلم

اعتمادسازی شرط اول توسعه موقوفات قرآنی است

مصطفی احمدی بازرس خانه سینما شد

ضرورت نیاز به شناسایی منابع مالی جدید از سوی شهرداریها

جلسه شورای عالی کار بی نتیجه ماند / احتمال افزایش 20 درصدی دستمزد

مصطفی احمدی بازرس خانه سینما شد

تصمیمی برای فیلتر تلگرام گرفته نشده است

اقتدار اسلام مرهون تلاش ها و مجاهدت های عالمان دینی است

سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری: در رابطه با مسئله آب در کل کشور مسائلی داریم

زمانی که انسان یار ابلیس می شود

امسال گزینش طلاب استان تهران بر مبنای نخبه گزینی است

قاسمی: کلیه برنامه ها و دیدارهای ظریف به دلیل کسالت لغو شد

تهران صاحب «سخنگوی بحران» شد

اجرای طرح آرامش بهاری در 2700 امامزاده و بقعه کشور

ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ تندروهای داخلی با حمایت از فیلترینگ، راه را برای توسعه تلگرام باز کردند

بیماری علت لغو دیدار ظریف و وزیر امور خارجه عمان

تشکیل مجمع خیرین در راستای استقلال حوزه های علمیه است

برنج تراریخته هیچ خطری برای گیاهان، جانوران و انسان ندارد

حضور متفاوت نجفی در حیاط دولت + تصاویر

امسال اسناد و مدارک فیزیکی حوزه به دیجیتال تبدیل شد

از ظرفیت های ملی پیام رسان ها استفاده کنیم

حکاکی های میکروسکوپی روی مداد+تصاویر

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی استعفا داد

افزایش نقش شورای برنامه ریزی در تصمیمات استانی سال 97 ضروری است

عملکرد معاونت تبلیغ حوزه علمیه استان تهران در سال 96 تشریح شد

وکیلی در جمع خبرنگاران مطرح کرد: تأکید نمایندگان مجلس بر لزوم فهم یکسان قوای سه گانه درباره فضای مجازی

پرداخت بیش از 14 هزار میلیارد ریال غرامت به کشاورزان

ایجاد فضای نرم و خلاق در شهر،رویکردهای جدید فعالیت عمرانی در پایتخت

موسسه رازی خواستار سرعت عمل شهرداری کرج در اجرای تعهدات خود شد

استاندار تهران: تمرکز تلاش ها به سمت اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی

اخراج رسمی استاد نخبه دانشگاه شیراز/ تمدید یک ساله فرصت ارائه مستندات چه شد؟

خبرنگاران مطالبه گر باشند

راه اندازی چادرهای نوروزی پلیس پایتخت

کمالی پور: پیروزی محور مقاومت بزرگترین برد سال 96 بود

50 مسجد در زنجان برای اقامه نماز مسافران نوروزی آماده سازی شده است

امسال عید به موزه های شیراز سر بزنید و با تاریخ ایران بیشتر آشنا شوید

ضرورت شفاف سازی آمار اشتغال/ رویکرد استان به اشتغال روستایی تغییر یابد

وزیر ارتباطات دوشنبه به خوزستان سفر می کند

تعویض پلاک و اعطای مرخصی به خودروهای پلاک اروند از امروز

باور کنیم دیگر آب نیست!

نعمت احمدی: مرتضوی، استاد ترفندها و تردستی های قضایی است/ حاضرم وکالت سعید مرتضوی را قبول کنم

نمایندگان به فیلترینگ فضای مجازی رضایت می دهند؟/ همه چیز به نظر نمایندگان بستگی دارد!

باید به سمت فضای مجازی با پایگاه ملی حرکت کنیم/ پیش بینی سهم 90 درصدی مشاغل مربوط فضای مجازی در آینده

حال و روز شب عید/تصاویر

نعمت احمدی: مرتضوی یک جریان است

تلگرام از نظر مهندسی و سطح تکنیکی شماره یک است/تندروهای داخلی با حمایت از فیلترینگ به تلگرام کمک کردند/ادامه فعالیت تلگرام به مصلحت نیست

پیشگیری از فساد با لایحه شفافیت اقتصادی

پیشگیری از فساد با لایحه شفافیت اقتصادی