مطالب مرتبط:
موبایل اقتصادی آلکاتل 5 با مشخصاتی شبیه به یک پرچمدار معرفی شد
عاقبت دست کاری در نرخ سود/ همه شاخص های اقتصادی به هم ریخت
موبایل اقتصادی آلکاتل 5 با مشخصاتی شبیه به یک پرچمدار معرفی شد
رونق اقتصادی منطقه آزاد چابهار رفاه و اشتغال پایدار به همراه دارد
چشم انداز اقتصادی آ.سه.آن در سال 2018
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 20:502018-02-25سياسي

پیشگیری از فساد با لایحه شفافیت اقتصادی


شفافیت یکی از اصول حکمرانی خوب و مهم ترین ابزار برای پیشگیری از فساد در بخش عمومی است.

مقتضای این اصل آن است که امور عمومی برای مردم معلوم و روشن باشد؛ - به عبارت دیگر، مردم به طور مرتب، بهنگام (بدون تأخیر) و به نحو اطمینان بخشی بدانند که کدام نهادها و مدیران، مستند به کدام قوانین و مقررات و ضوابط و با چه هزینه و آیینی، امور جامعه را در بخش تحت مسئولیت خود اداره می کنند و نتیجه اقدامات آنان دقیقاً چه بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهوری با این مقدمه در ایران نوشت: در ارزیابی میزان شفافیت، محتوی و کیفیت اطلاعات و زمان هایی که اطلاعات در دسترس مردم و ذینفعان قرار می گیرد و کیفیت دسترسی باید مورد توجه قرار گیرد.

در اغلب موارد کافی نیست که اطلاعات صرفاً در صورت درخواست یکی از ذینفعان در اختیار او قرار گیرد، بلکه لازم است اطلاعات و گزارش های روشن و قابل فهم برای عموم، به نحوی که موجب جلب توجه مردم و ذینفعان گردد، منتشر شود.

این امر اهمیت رسانه های مستقل و آزاد را که در یک محیط رقابتی فعالیت می کنند، در تضمین شفافیت و جلوگیری از فساد روشن می سازد.

نکته دیگری که در ارزیابی میزان شفافیت باید مورد توجه باشد، میزان حمایتی است که برای افشاگران وجود دارد.

یعنی حمایت از کسانی که کجروی ها، فساد و تخلفات را بویژه در بخش عمومی برملا می کنند و گزارش می دهند.

شفافیت نقطه مقابل پنهانکاری است که گاه به عنوان اسرارگرایی از آن یاد می شود، امری که متأسفانه امروز در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ بسیاری از جوامع و حکومت ها رواج دارد.

از این رو، برای فهم بهتر شفافیت باید پنهانکاری را شناخت.

پنهانکاری در حوزه سیاست وضعیتی است که در آن، حکام و کارگزاران حکومتی، مردم را نسبت به امور حکومت نامحرم دانسته و معتقدند مردم نباید در جریان چند و چون امور قرار گیرند مگر در حدی که صلاح دانسته شود.

رسوب این طرز تفکر در برخی از حکومت ها، منجر به شکل گیری هنجارها، رویه ها و رفتارهای سازمانی خاصی شده است که اصولاً مردم را صالح برای دانستن امور حکومت نمی دانند و بخش اعظم امور و اطلاعات حکومت را اسرار و به تبع، غیرقابل افشا و انتشار قلمداد می کنند.

در بستر چنین فرهنگی استفاده بی رویه از مهرهای رنگارنگ محرمانه و خیلی محرمانه رواج پیدا می کند و شفافیت، نقطه مقابل امنیت تلقی می شود.

اما حقیقت این است که بنا به تجارب متعدد جوامع بشری، پنهانکاری به دلیل محروم کردن مردم از آگاهی های لازم درباره امور کشور که خود صاحب آنند، آثار بسیار نامطلوب و مخربی به جای می گذارد؛ از جمله مشارکت و نظارت آنها در اداره جامعه را تضعیف و چه بسا منتفی می کند، به پیدایش انواع فساد در هر دو بخش عمومی و خصوصی منجر می شود، موجب نقض حقوق و آزادی های اساسی مردم و کتمان یا توجیه این نقض ها می گردد، پاسخگویی معنادار کارگزاران حکومت را به امری غیرلازم بدل می کند و انواع دیگر مفاسد و ناکارآمدی ها را به دنبال دارد و در مجموع، ضمن به هدر رفتن سرمایه ها و منابع ملی، مانع پیشرفت و توسعه کشور می شود.

در کشور ما پس از افشای فیش های مربوط به حقوق های نامتعارف و اعلام عزم جدی دولت بر شفاف سازی امور عمومی جامعه، رییس جمهوری اعلام کرد که دولت برای حل ریشه ای مسأله فساد، لایحه شفافیت و لایحه تعارض منافع را تدوین و به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد کرد.

به همین منظور پیش نویس لایحه مدیریت تعارض منافع که خود یکی از برنامه های مهم شفاف سازی از جمله در حوزه اقتصادی است، تدوین و برای نظرخواهی عمومی منتشر شد.

این متن با آنکه هنوز به تصویب نرسیده، منشأ اثر واقع شده و انتشار آن در سطح عمومی با استقبال مواجه شده است به گونه ای که با الهام از آن و گاه با استناد به مفاد آن، تغییراتی در رویکرد برخی دستگاه های اجرایی صورت گرفته که آینده روشنی را نوید می دهد.

به دلیل اهمیت پیش نویس لایحه مدیریت تعارض منافع که خود از جمله ابزارهای مهم شفاف سازی است، در مجالی دیگر از آن سخن خواهیم گفت.

هدف لایحه شفافیت اقتصادی که پیش نویس آن جهت طی مراحل قانونی به دولت تقدیم شده، آن است که یکی از عرصه های مهم امور عمومی یعنی عرصه اقتصاد را شفاف کند.

بدین منظور، در این لایحه تمامی وزارتخانه ‏ها، مؤسسات و شرکت های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی و سایر مؤسسات عمومی که در امور اقتصادی کشور فعالیت می کنند و همچنین کلیه بنگا ه های اقتصادی ملزم شده اند تا الزامات شفافیت سازمانی و اطلاعاتی را رعایت کنند و به آن پایبند باشند.

در بخش نخست این پیش نویس، شفافیت سازمانی و هویتی بنگاه های اقتصادی مورد توجه واقع شده و بنگاه های اقتصادی دولتی و عمومی غیردولتی ملزم شده اند متناسب با ماهیت حقوقی، موضوع و نام خود فعالیت کنند.

بر این اساس، مؤسساتی که مأموریت فعالیت اقتصادی ندارند، مؤسساتی که خارج از اهداف و موضوع خود فعالیت اقتصادی می کنند و همچنین مؤسساتی که هویت حقوقی آنها روشن نیست ولی در حوزه اقتصادی فعالیت می کنند باید ضمن بررسی ماهیت حقوقی، اهداف و موضوع فعالیت خود، شفاف سازی لازم را برای پیشگیری از گمراه شدن مردم و مراجع نظارتی صورت دهند.

علاوه بر این شفاف سازی فعالیت بنگاه های عمومی که بطور کلی و جزیی از شمول قوانین و مقررات عمومی از جمله قانون محاسبات عمومی و قانون مدیریت خدمات کشوری مستثنی هستند؛ شفاف سازی روابط مؤسسات و بنگاه های اقتصادی بویژه نحوه ارتباط آنها با نهادهای تصمیم گیر جمعی در سطح وزارتی، بین وزارتی، بین قوه ای یا فراقوه ای؛ شفاف سازی نظام صدور مجوزهای فعالیت اقتصادی؛ شفاف سازی شرکت های تابعه و وابسته مؤسسات عمومی؛ مقابله با سوء استفاده از شرکت های موهوم و غیرواقعی؛ شفافیت قراردادهای مربوط به معاملات متوسط و بزرگ که از سوی مؤسسات عمومی یا زیرمجموعه های آنها منعقد می شود؛ شفافیت بودجه ای، مالیاتی و حقوق و دستمزد از جمله موضوعاتی هستند که در این پیش نویس مورد توجه قرار گرفته اند.

گفتنی است که با توجه به پیش بینی احکام ناظر بر شفافیت در امور حقوق و مزایای مدیران مؤسسات عمومی (موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه، مصوب 1395)، احکام ناظر بر شفافیت در امور بانکی، بورس و برخی دیگر از امور اقتصادی در قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مصوب 1395 و قانون برنامه ششم توسعه مصوب 1395، همچنین، با توجه به پیش بینی احکام ناظر بر شفافیت در حوزه تعارض منافع در پیش نویس لایحه مدیریت تعارض منافع که رسماً در فرایند تصویب قرار گرفته است، در این پیش نویس، از تکرار احکام، قوانین و لوایح مذکور اجتناب شده و تنها به خلأهای موجود در حوزه شفافیت اقتصادی توجه شده است.

بخش سوم این پیش نویس، به موضوع حمایت از افشاگران مفاسد اقتصادی پرداخته و همانند بسیاری از کشورهای پیشرو در مبارزه با فساد، مقرر شده است که چنانچه شخصی وقوع یک فساد یا جرم یا تخلف اقتصادی نظیر اختلاس یا ارتشا را به مراجع قانونی ذی ربط اعم از قضایی و اداری گزارش دهد ضمن برخورداری از حمایت قضایی و انتظامی در برابر هرگونه اقدام تنبیهی یا تلافی جویانه خاطیان، در صورت اثبات صحت گزارش درصد قابل توجهی از میزان مالی که به دولت بازگردانده شده، حداکثر ظرف 6 ماه از تاریخ بازگشت مال به دولت، به عنوان پاداش به وی پرداخت شود.

برای تحقق شفافیت در بخش عمومی لازم است که عرصه های دیگر جامعه نظیر عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، قضایی و تقنینی نیز شفاف شود.

بر این اساس، باید تقدیم لایحه شفافیت اقتصادی را که یکی از لوایح لازم برای شفافیت است به فال نیک گرفت و برای تدوین و تقدیم لوایح دیگر نیز اقدام کرد.

پیش نویس این لایحه در معرض نظرخواهی عمومی قرار گرفته تا صاحبنظران، کارشناسان و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی علاقه مند، دیدگاه های انتقادی و اصلاحی خود را نسبت به آن ابراز کنند.

طبعاً لازم است این نظرات در فرآیند بررسی پیش نویس لایحه مزبور در کمیسیون های دولت نیز مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اطلاعات - مردم - حکومت - فساد - میزان - گزارش - پیشگیری - اقتصاد - رییس جمهوری - فرهنگ - جوامع - حمایت - کارگزاران - افشا - اقتصادی - رنگارنگ - جمهوری - تخلفات - فرهنگی - قوانین - جامعه - ایران - امروز - معاون - هزینه - رسانه - اهمیت - مستند - محروم - اداره

آخرین اخبار سرویس:
جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

نظام پایش مدیریت سبز دراستان بوشهر اجرا می شود

با این که جای سید جلال خالی بود اما در کار دفاعی نمره قبولی گرفتیم/ آزمون دستورات کی روش را به خوبی اجرا کرد

توصیه به ایجاد اتاق جنگ اقتصادی

اخبار کوتاه استان

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

برخورد با برداشت غیر قانونی از حوزه آبخیز حبله رود

بقیع باقیست تا قیامتی که 70 هزار نفر از آن بی محاسبه وارد بهشت شوند

مهلت ثبت نام دوره تربیت مربی «نقد سلفیه با تأکید بر نقد وهابیت» تمدید شد

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری: توانایی پاسخگویی به شبهات مهمترین نیاز امروز طلاب است

نفوذ ایران غیرقابل حذف است/ دشمن ظرفیت های خود را برای جنگ از دست داده است

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه اول تیرماه 1397

علیرضا جهانبخش: پرتغال را می بریم

یادداشت اینستاگرامی پژمان جمشیدی خطاب به شاگردان کی روش

زمین لرزه در منوجان و هجدک

خشم زمین در جویم

انفجار مرگبار در جایگاه سوخت شادگان

هوشیاری مردم در جبهه های نرم و سخت می تواند کشتی انقلاب را به سلامت به سرمقصد منظور برساند

استاندار گیلان بر مزار جان باختگان زلزله رودبار حضور یافت

دیوان بین المللی کیفری برای میانمار ضرب الاجل تعیین کرد

شش هزار هیات مذهبی در خراسان رضوی ساماندهی شدند

چرا محمد جواد فتحی از نمایندگی استعفا داد؟

رابطه حقوق و اقتصاد

آب در کشور صاحب ندارد/ درگیر بحران ساختگی آب هستیم

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران منصوب شد

تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق های نجومی/ واردات 424 خودور به کشور از طریق قاچاق

روحانی: اکثر مردم به صداوسیما مراجعه می کنند

ظریف بار دیگر به مجلس می رود

مردمی که نسبت به آینده مایوس باشند، ممکن است به اقدامات پرخاشگرانه روی آورند

CFT را پس از اخذ نظر رهبری، در مجلس پیگیری می کنیم

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از طرفداران مذاکره با آمریکا: آیا می خواهید اسراییل را به رسمیت بشناسید؟

المَسَله: انتخابات ترکیه؛ سرآغاز نظام ریاست جمهوری

حفظ برجام به نفع جامعه جهانی است

اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد

4 تیرماه آخرین مهلت استفاده از خوابگاههای دانشجویی در یزد

خبرنگاران رسانه‎های سراسری بیمه می شوند

پاسخ ظریف به شروط 12 گانه آمریکا

مرحوم قانعی راد مخاطبان عام تر از اهالی دانشگاهی داشت

واعظی: دولت که زور ندارد، قوه قضاییه باید با مقصران موسسات مالی برخورد کند

نفوذ ایران غیرقابل حذف است/ دشمن ظرفیت های خود را برای جنگ از دست داده است

نفوذ ایران غیرقابل حذف است/ دشمن ظرفیت های خود را برای جنگ از دست داده است

ابتکار: نیروی انتظامی و قوه قضاییه به صورت جدی به پرونده تجاوز دختران ایرانشهر ورود پیدا کرده اند

مخالفت رهبر انقلاب با FATF از روی حکمت و آینده نگری است

2 میلیون و 550 هزار خانه خالی در کشور/ تصویب قانون برای اخذ مالیات

صدر اعظم آلمان با سعد حریری دیدار و گفتگو کرد

دستگیری 3 سوداگرمرگ در بهبهان

دو رهبر اصلی پ.ک.ک دستگیر شدند

توقف مانورمقابله با حملات موشکی کره شمالی

دیر بجنبیم رویارویی با تغییر اقلیم ناممکن می شود

صربستان و ایران سه تفاهم نامه امضا کردند

اردوغان وزارتخانه های ترکیه را کاهش می دهد

لزومی ندارد معاهدات مشکل دار را به خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/ مجلس باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا پولشویی قانونگذاری کند

اخراج چند نفر پیرو همکاری با هیئت «تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی»/ از بیان جزییات معذوریم/ گزارش تا یک ماه آینده در اختیار هیئت رییسه مجلس قرار می گیرد

پایان مهلت ارسال ایده به دبیرخانه مساجد یزد

افزایش 60 درصدی صدور احکام جایگزین حبس/ الزام به انجام خدمات عمومی رایگان برای 25 متهم/ تشریح آخرین وضعیت پرونده شهرداری و شورای شهر تبریز/ تکریم ارباب رجوع جزو برنامه های مهم قوه قضاییه در سال 97 است

تورم به 80 درصد رسیده اما دولت بی خیال است

جنگنده های آمریکایی مقر ارتش سوریه را بمباران کردند

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

فرماندار: از ظرفیت بسیج در توسعه آستارا استفاده شود

نمایندگان کنگره آمریکا خواستار حفظ ایران در لیست سیاه FATF شدند

موافقت مجلس با فوریت «ارتقای شفافیت مالی نهادهای عمومی غیردولتی»

اصلاح تبصره جنجالی ماده 48

کی روش: الان نباید برای ایران جشن بگیرید

نمایندگان با استفاده از حق تحقیق و تفحص به عاملین ارسال پیامک ها برسند

انبار چوب در بزرگراه آزادگان خاکستر شد

همه چیز درباره نقشه خائنانه وهابیان آل سعود برای نابودی تاریخ اسلام! +تصاویر

تلاوت سوره جمعه با صدای «سیدمحسن خدام حسینی»

مردان مدارک پرداخت نفقه زن را حفظ کنند

مدیریت منابع آب؛ لزوم بازبینی رویکردها و نگرش ها

بدهی دولت به شهرداری همچنان بلاتکلیف است

هیچ منعی برای انعقاد قرارداد بیمه سلامت با داروخانه های جدید التاسیس وجود ندارد

نمایندگان با استفاده از حق تحقیق و تفحص به عاملین ارسال پیامک ها برسند

معاد را چگونه ثابت کنیم؟/ چرا برخی آن را انکار می کنند؟

دریای مدیترانه 220 مهاجر را بلعید

فارس گزارش می دهد پنجمین حراج ملی و مناظره مکتوب منتقدان و مدافعان

کلیات طرح ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد

ایران برای ماندن در برجام به کمتر از شرایط اعلام شده رضایت نمی دهد/ نقشه ترکیه در سوریه/ دو پرونده و یک زن فاسد/ در یمن چه خبر است؟

برخورد احتمالی نیروی انتظامی با تجمعات خارج از مکان های تعیین شده حمایتی باشد

زمین لرز ه 6.1 ریشتری در وانواتو / جنوب اقیانوس آرام به شدت لرزید

فرستادگان ترامپ درباره معامله قرن با امیر قطر گفت و گو کردند

رأی گیری برای عضویت 3 صاحب نظر مردمی در شورای توسعه/ بررسی اساس نامه اتحادیه مدغم

امیری: تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است

همایش «مثل چمران» در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

مقامات آمریکایی خواهان قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF شدند

درخواست تحریم بانکداران اروپایی مرتبط با ایران

دشمن می خواهد ما را در قلب و ذهنمان شکست دهد

هویت بخشی به دانشجویان در کنار مسائل آموزشی ضروری است

صربستان و ایران سه تفاهم نامه همکاری امضا کردند

برخورد احتمالی نیروی انتظامی با تجمعات خارج از مکان های تعیین شده حمایتی باشد

رأی گیری بر سر لایحه مهاجرتی آمریکا به تعویق افتاد

امامت روح دین است/ پیامبر از اول رسالت بر ولایت علی(ع) تاکید داشت

اهتمام به محبت امام عصر(عج) در روایات/ راههای ابراز ارادت به امام

روستایی که برای مقابله با دشمنان ساخته شد + تصاویر

فرودگاه «الحدیده» در کنترل ارتش و کمیته های مردمی است

رایزنی نمایندگان ترامپ با امیر قطر درباره معامله قرن

اموال مصادره ای باید به نفع مستضعفان صرف گردد / آدم مسلمان ملک دیگری را مصادره نمی کند: گزیده ی بیانات امام خمینی درباره ی مصادره

عقلانیت از دست رفته امریکا / دکتر مهدی ذاکریان

تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است

تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است

در دهه های آینده جنگ نه بر سر آب، بلکه بر سر انرژی است

پیشگیری از فساد با لایحه شفافیت اقتصادی

پیشگیری از فساد با لایحه شفافیت اقتصادی