مطالب مرتبط:
نمایشگاه ملی کار، نخستین جرقه پیوند دانشگاه و صنعت
ساناز پوروشسب بررسی روابط سه گانه دانشگاه – صنعت - دولت در طرح های پژوهشی کاربردی در ایران
مربی سپیدرود رشت: جذب بازیکن برزیلی با بهبود دروازبان انجام می شود
بهبود امتیاز ایران برای پنجمین سال متوالی در مبارزه با فساد
نقش طراحی ساختار سازمان در بهبود عملکرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 12:402018-02-25سياسي

فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه


ایرنا- مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: فضای رقابتی در صنعت، سیاست های کلان کشور و پیمایش مرتب قوانین و اسنادبالادستی از جمله عواملی است که به بهبود ارتباط این دو نهاد مهم کمک می کند.

- فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه تهران- ایرنا- مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: فضای رقابتی در صنعت، سیاست های کلان کشور و پیمایش مرتب قوانین و اسنادبالادستی از جمله عواملی است که به بهبود ارتباط این دو نهاد مهم کمک می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار علمی ایرنا، حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی در مورد دانشگاه های کارآفرین، پژوهش های کاربردی، اهمیت ارتباط با مراکز بین المللی و قائل نشدن حد و مرز برای علم و تحقیقات سخن گفت.

وی همچنین با توجه به اهمیت دانشگاه کارآفرین خاطرنشان کرد: امروز باید در کشور بازار کار بزرگی را ایجاد کنیم، زیرا استخدام دولتی بسیار محدود است و خود دولت هنوز به چابکی مورد نظر دست نیافته است؛ معیار پژوهش باید صنعتی شدن محصول و به دست آوردن بازار بوده و معیار دانشگاه خوب باید کارآفرینی آنها باشد.

رییس جمهوری ادامه داد: پژوهش ها باید منتهی به تصرف بازار و صنعتی شدن و تجربی شدن بشود، دستیابی به این هدف نیاز به تجدید نظر در برنامه ها، کنکور دانشگاه ها، جذب دانشجو و چگونگی آمایش واحدهای دانشگاهی دارد.

***فضای رقابتی و انگیزه رقابت مشوق صنایعمدیرکل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به عوامل موجود برای بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه و بهبود فناوری در صنایع روز شنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: یکی از عوامل موثر وجود فضای رقابتی جدی در صنعت است.

در این صورت صنایع به فناوری و نوآوری در حوزه کاری خود نیاز پیدا کرده و طبعا به دستاوردهای دانشگاه در این رابطه مراجعه خواهند کرد.

دکتر محمد محمدی اقدم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: این رقابت خصوصا اگر در عرصه بین المللی شکل بگیرد برای بهبود و ارتقای فعالیت های صنایع بسیار مهم بوده و همین امر باعث افزایش کارآمدی و ارائه محصولات بهتر در جامعه می شود.

وی افزود: داشتن انگیزه جدی برای رقابت در همه صنایع ضروری است؛ برای نمونه در صنایع خودروسازی، اگر خودروسازان داخلی با فضای رقابتی روبرو باشند و بتوانند شرایط مناسب این رقابت را در فضای منطقی مدیریت کنند طبیعی است هر روز محصول بهتری را به مردم عرضه خواهند کرد.

هر چند باید پذیرفت مدیریت چنین وضعی در دنیای تنگ رقابت های امروزی بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین عامل دیگر را سیاست های کلان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور دانست و افزود: مجموع این سیاست ها در رابطه منطقی با یکدیگر به جذب فناوری توسط صنایع کمک کرده و در موفقیت یا شکست آنها تاثیر قطعی دارد.

***فضای کلی اقتصاد جامعه ناشی از سیاست های کلان عامل دوموی با اشاره به این سیاست ها افزود: فضای کلی اقتصاد جامعه که ناشی از سیاست های کلان کشور است موجب می شود بخش تحقیق و توسعه صنایع به طور صحیح شکل گرفته و با تعامل مناسب با پروژه ها و نوآوری ها در محیط دانشگاه ها زمینه های جذب آنها و پیشرفت را فراهم کنند.

محمدی اقدم تصریح کرد: در این زمینه باید قوانین و اسناد بالادستی به گونه ای تنظیم شوند که دانشگاه و صنعت به تدریج به سمت همکاری پایدار پیش بروند.

حتی بعد از تدوین و اجرای قوانین، پایش مرتب و زمان بندی شده اجرای قوانین و رصد نقاط و ضعف و قوت آنها و بالاخره اصلاح قوانین جهت افزایش بهره وری از ضروریات است.

این مسیر می تواند به کاربردی شدن پژوهش ها و حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم کمک نماید.

*** زنجیره توجه به پژوهش های کاربردی تعریف شودوی در مورد چالش های ملی و توجه دانشگاه ها به این چالش ها نیز گفت: دانشگاه ها به اولویت های ملی توجه دارند؛ برای نمونه در دانشگاه امیرکبیر 5 حوزه به عنوان محورهای پژوهش تعریف شده که سلامت، ایمنی و محیط زیست جزء این محورهاست.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر افزود: اما زنجیره ای وجود دارد که باید درست و منطقی برای انجام پژوهش ها تعریف شود و راهنمای دانشجویان و اساتید باشد، از مباحث مالی گرفته تا جذب دستاوردهای دانشجویان در صنعت و بکارگیری این فناوری ها در حل مشکلات ملی مانند بحران آب یا معضلات زیست محیطی و نظایر آن.

وی با اشاره به ضرورت حرکت دانشگاه در مرزهای دانش نیز گفت: اساتید دانشگاه همزمان با توجه به مشکلات کشور باید در سطح بین المللی و مرزهای دانش نیز فعال باشند.

مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: به نظر می رسد نقطه مطلوب باید جایی در نظر گرفته شود و باید به تدریج به سوی دانشگاه هایی برویم که اساتید ضمن انجام پژوهش های کاربردی در مرزهای دانش نیز حرکت کنند و به عبارتی مشکل صنعت به مرزهای دانش نزدیک باشد.

البته در دانشگاه های جهان نیز اساتید گاه در دو بخش حل مشکلات صنعت و حرکت در مرزهای دانش کار می کنند که دولت ها در تامین هزینه های بخش دوم که صنعت کمتر انگیزه هزینه دارد، فعال هستند.

***حرکت در مرزهای دانش یا پژوهش های کاربردی؟محمدی اقدم اشاره کرد: اگر ما تلاش برخی اساتید را در حرکت در مرزهای دانش نادیده بگیریم جندان منطقی بنظر نمی رسد و طبعا بعد از مدتی با دستاوردهای علمی دنیا فاصله گرفته و اساسا مفاهیم جدید علمی را حتی در محیط های آکادمیک نمی توانیم دنبال کنیم.

بنابرین در روند پژوهش در کشور باید حرکت تدریجی را در نظر داشت و بدانیم که گفتمان موجود که غالب فرمول ها و حرکت صفر یا صد را توضیه میکنند در محیط علمی دانشگاه هی پاسخگو نخواهد بود .

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در مورد خصوصیات یک پژوهش خوب در دانشگاه ها نیز توضیح داد: پژوهش مطلوب و کاربردی، طبعا پژوهشی است که هم در مرزهای دانش حرکت کرده و هم مشکلی را از صنعت حل کند.

وی گفت: این امر در بعضی رشته ها ممکن نیست ولی در حوزه هایی مانند علوم جدید فناوری نانو یا زیست فناوری می توانیم پژوهش هایی انجام دهیم که هر دو مختصه را داشته باشند، هم مقاله ای منتشر شود که معتبر و بین المللی باشد و هم در صنعت دستاوردی داشته باشد.

***سهم پژوهش از بودجه عمومی کشور همچنان نیم درصد استاد دانشکده مکانیک دانشگاه امیرکبیر همچنین با انتقاد از افزایش نیافتن سهم پژوهش در بودجه کشور گفت: از حداقل یک دهه قبل قرار بود سهم پژوهش در بودجه کشور به 1 (و در برخی اظهارنظرها تا 3) درصد برسد، با توجه به اینکه سهم پژوهش در بودجه کشورهای پیشرفته تا 3 درصد هم می رسد، اما هنوز بودجه پژوهش حدود نیم درصد است و نکته مهمتر اینکه حتی نمی دانیم این نیم درصد هم به درستی و واقعی در بخش پژوهش هزینه می شود یا خیر؛ زیرا بنظر می رسد بخشی از آن به هزینه های جاری تخصیص می یابد.

سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی روز گذشته (شنبه پنجم اسفند ماه ) با حضور رییس جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و معرفی و تقدیر از 15 برگزیده داخلی و خارجی به کار خود پایان داد.

علمی**9157**1440برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه صنعتی امیرکبیر - صنعت - بین المللی - ایرنا - کارآفرین - امیرکبیر - رییس جمهوری - خبرنگار - اهمیت - مدیر - بازار - رابطه - دکتر حسن روحانی - مراسم اختتامیه - استخدام دولتی - کشور - فناوری - جمهوری - قوانین - انگیزه - خودروسازان - حسن روحانی - کارآفرینی - بازار کار - شنبه - محمد - علمی - دکتر - اختتامیه

آخرین اخبار سرویس:
جکی چان بر علیه مقررات

رسانه نقش مهمی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد

بزرگانی که در جوار حرم حضرت عبدالعظیم آرمیده اند/1 آیت الله شاه آبادی؛ شاگرد دوست داشتنی امام خمینی(ره)

استقبال مسئولان سیستان و بلوچستان از مهمانان نوروزی

تحویل سال را همراه خانواده در شلمچه بودیم/ اهل عیدی دادن نیستم ولی بدهند می گیرم!

همه در قبال مساله آب مسئولیم

کار جالب امام جمعه لوشان برای نوروز + تصویر

تحقق حمایت از کالای ایرانی درگرو اقدام جهادی است

ظریف به چالش "بی زباله" پیوست

استقبال مسئولان سیستان و بلوچستان از مهمانان نوروزی

طرح ویژه تامین امنیت زیارت میلیونی درسامرا با موفقیت پایان یافت

استاندار خراسان رضوی: محدوده شهر تاریخی توس باید بازنگری شود

ضرورت رعایت اصول ایمنی و امنیتی در برگزاری اردوهای راهیان نور

4 تیم بر روند ارائه خدمات درمانی در ایام نوروز نظارت می کنند

شعار « فرزند کمتر، زندگی بهتر» ترفند دشمن برای از بین بردن سرمایه های نظام است

شکست تکفیری ها در منطقه بدون حضور ایران میسر نبود/ باید خرید کالای ایرانی مبنا باشد

ماجرای رزمنده ای که با آفتابه اسیر گرفت

13 هزار برنامه فرهنگی در سطح شهر مشهد اجرا شده است

نقش و کارکرد سازمان ثبت اسناد و املاک و اختیارات آن

یکصدوسی وهشتمین کنفرانس بین المجالس IPU هفته آینده آغاز به کار می کند

دادستان لرستان از مراکز اقامتی و رستوران های بین شهری بازدید کرد

برای میزبانی دیدار پوتین و ترامپ داوطلب پیدا شد

توافق با نیروی دریایی سپاه برای مقابله با قاچاق کالا در مرزهای آبی کشور

راهیان نور مهم ترین عامل زنده نگه داشتن یاد شهدا است/ حمایت از محصولات داخلی بر همه واجب است

اعتماد به توانایی جوانان گره گشای مشکلات کشور است

کمپین نه به تصادفات با استقبال مردم و مسئولان کلاله مواجه شد

ضرورت گسترش دیپلماسی فرهنگی ایران

در گفت وگو با فارس: مراسم لیله الرغائب شب آرزوها در امامزاده ابوالحسن (ع) شهرری بامداد فردا برگزار می شود

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد توافق با نیروی دریایی سپاه برای مقابله با قاچاق کالا در مرزهای آبی کشور

ادارات دولتی در خدمات رسانی به زائران از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند

اسلام طرفدار نشاط است/اجازه ترویج هنجارشکنی در جامعه را نمی دهیم

آغاز به کار قرارگاه نوروزی پلیس در بوشهر

دیدار استان البرز با خانواده معظم شهدا در دومین روز از نوروز

ضرورت رعایت اصول ایمنی و امنیتی در برگزاری اردوهای راهیان نور/ جشنواره سرزمین نور در مسیر اعتلای فرهنگ ایثار و شهادت قرار دارد

کمپین نه به تصادفات با استقبال مردم و مسئولان کلاله مواجه شد

امنیت حاکم بر سیستان و بلوچستان مایه غرور مردم منطقه است

لیله الرغائب شب رغبت و توجه بندگان به خداست

امنیت حاکم بر سیستان و بلوچستان مایه غرور مردم منطقه است

مره صدق در گفت وگو با فارس: شکست تکفیری ها در منطقه بدون حضور ایران میسر نبود/ باید خرید کالای ایرانی مبنا باشد

همراهی ایران خودرو با زلزله زدگان سرپل ذهاب در سال نو با توزیع هدیه به کودکان

اجرای طرح آرامش بهاری در 68 بقعه متبرکه استان سمنان

نصب بیش از 300 چادر برای اسکان مسافران نوروزی در بوستان فدک

لذت سفر نوروزی به هرمزگان با طعم غذاهای سنتی و دریایی

اغلب زائران راهیان نور جنگ را ندیده اند

تاکید معاون وزیر امورخارجه بر گسترش دیپلماسی فرهنگی ایران

مراسم نکوداشت«آمیراحمد تقوی» در دهدشت برگزار شد

لذت سفر نوروزی به هرمزگان با طعم غذاهای سنتی و دریایی

بهروز نعمتی: رفع حصر داشت اتفاق می افتاد که ذوالنور به دیدار کروبی رفت و همه چیز بهم ریخت / نامه کروبی ناشی از سخنان ذوالنور بود

تعصب در مصرف کالای داخلی ضرورتی برای اصلاح اقتصاد کشور

همه موظف به صیانت از آب هستیم

525 کیلو سوسیس و کالباس در کرمان معدوم شد

ناشنیده هایی درباره «مریم میرزاخانی»

سفر 600 مقام ایرانی به اسراییل برای تعطیلات نوروز

نامه کروبی ناشی از سخنان ذوالنور بود/از اول قرار نبود که عضو فراکسیون امید باشم

خاطره داریوش شایگان از علامه طباطبایی / او نفس تجربه را در من دمید، یقین دارم که اهل باطن و کرامات بود

استاد شایگان در یک نگاه

نماهنگ | بخش هایی از دیدار روز گذشته در حرم امام رضا(ع)

استان های شمالی در صدر جذب مسافر هستند/ مشهد، شیراز و اصفهان در رتبه های بعدی

محمدرضا خاتمی: ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید

استفاده از کالای ایرانی مبارزه اقتصادی با دشمن است/ مردم مصرف تولیدات داخلی را ارزش اجتماعی و ملی بدانند

اعمالی که در شب «لیلهالرغائب» باید انجام داد

مرمر،کاخی با باغ جاودانه در رامسر

وحشی بافقی، شاعری که قبل و بعد از مرگش به آرامش نرسید

پذیرش بیش از 46 هزار نفر در ستاد فرهنگیان هرمزگان

تصاویر هوایی از حجم ترافیک در آزادراه تهران _ کرج

تعصب در مصرف کالای داخلی ضرورتی برای اصلاح اقتصاد کشور

حوزه های علمیه باید در ترویج فرهنگ شهادت در جامعه تلاش کنند

حضور معاون اول رییس جمهور در گلزار شهدای سیرجان/ادای احترام به مقام شامخ شهدا

دیدار استاندار چهارمحال و بختیاری از بیمارستان های شهرکرد

بازدید رییس دفتر رییس جمهوری از گردشگری نوروزی در قشم

خاطره داریوش شایگان از علامه طباطبایی

شایگان، ششم فروردین ماه، تشییع و به خاک سپرده خواهد شد

مصطفی ملکیان:شایگان، روشنفکری معنوی است

با این تصمیمات برای سال جدید آماده شوید

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی: استان های شمالی در صدر جذب مسافر هستند/ مشهد، شیراز و اصفهان در رتبه های بعدی

استفاده از کالاهای تولید داخل راهکار مقابله با قاچاق کالا/ در حوزه مبارزه با هیچ فرد و دستگاهی تعارف نداریم

قم برای میزبانی از زائرین نوروزی آمادگی کامل دارد

جهانگیری میثاق نامه «نه به تصادفات» را امضا کرد

نمازخانه های بین راهی تجهیز و مناسب سازی شده اند

مرمر،کاخی با باغ جاودانه در رامسر

بازدید معاون رییس جمهور از دو اثر هخامنشی استان فارس

وزیر سابق ارشاد مطرح کرد فعال شدن معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه توقعی معقول برای افزایش صادرات است

رییس اداره اوقاف شمال شرق استان تهران در گفت وگو با فارس: برگزاری مراسم لیله الرغائب و قرائت دعای کمیل در امامزاده پنج تن لویزان/ طرح آرامش بهاری در 2 امامزاده شمال شرق تهران

از سوت بلبلی معاون اول قوه قضاییه تا رونمایی از سردر سه میلیاردی

جانبازان با ایستادگی موجب سربلندی کشور هستند

محمد مهدی حق گویان در دانمارک و سوئد+عکس

معاون اول رییس جمهوری در کرمان به پویش نه به تصادفات پیوست

گزارش گاردین از سیر تحول تیم ملی ایران با کی روش؛ بهترین تیم آسیا به دنبال صعود به مرحله حذفی جام جهانی

استنباط حکم اخلاقی از متون دینی و ادله لفظی منتشر شد

تماشای لوور پاریس در تهران

راه اندازی اپلیکیشن اعلام تعرض جنسی در مغرب!

انقلاب در طراحی نوت 9 سامسونگ!

دیدار اسماء اسد با زنان ارتش سوریه

ترکیه اظهارات مرکل درباره عملیات "شاخه زیتون" را رد کرد

انتقال 1500 مسلح و 6000 تن از اعضای خانواده هایشان از حرستا به ادلب

ماجرای مالکیت ستاد اجرایی فرمان امام بر مجتمع تجاری لوکس سعادت آباد

داریوش شایگان درگذشت

هیچ نوروزی نیست مگر آنکه منتظر فرج باشیم

استقبال 300 کودک از برنامه های فرهنگی آستان مقدس پنج امامزاده

توجه به نیازهای جامعه در خیمه های معرفت شایسته تقدیر است

فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه

فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه