مطالب مرتبط:
نمایشگاه ملی کار، نخستین جرقه پیوند دانشگاه و صنعت
ساناز پوروشسب بررسی روابط سه گانه دانشگاه – صنعت - دولت در طرح های پژوهشی کاربردی در ایران
مربی سپیدرود رشت: جذب بازیکن برزیلی با بهبود دروازبان انجام می شود
بهبود امتیاز ایران برای پنجمین سال متوالی در مبارزه با فساد
نقش طراحی ساختار سازمان در بهبود عملکرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 12:402018-02-25سياسي

فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه


ایرنا- مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: فضای رقابتی در صنعت، سیاست های کلان کشور و پیمایش مرتب قوانین و اسنادبالادستی از جمله عواملی است که به بهبود ارتباط این دو نهاد مهم کمک می کند.

- فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه تهران- ایرنا- مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: فضای رقابتی در صنعت، سیاست های کلان کشور و پیمایش مرتب قوانین و اسنادبالادستی از جمله عواملی است که به بهبود ارتباط این دو نهاد مهم کمک می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار علمی ایرنا، حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی در مورد دانشگاه های کارآفرین، پژوهش های کاربردی، اهمیت ارتباط با مراکز بین المللی و قائل نشدن حد و مرز برای علم و تحقیقات سخن گفت.

وی همچنین با توجه به اهمیت دانشگاه کارآفرین خاطرنشان کرد: امروز باید در کشور بازار کار بزرگی را ایجاد کنیم، زیرا استخدام دولتی بسیار محدود است و خود دولت هنوز به چابکی مورد نظر دست نیافته است؛ معیار پژوهش باید صنعتی شدن محصول و به دست آوردن بازار بوده و معیار دانشگاه خوب باید کارآفرینی آنها باشد.

رییس جمهوری ادامه داد: پژوهش ها باید منتهی به تصرف بازار و صنعتی شدن و تجربی شدن بشود، دستیابی به این هدف نیاز به تجدید نظر در برنامه ها، کنکور دانشگاه ها، جذب دانشجو و چگونگی آمایش واحدهای دانشگاهی دارد.

***فضای رقابتی و انگیزه رقابت مشوق صنایعمدیرکل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به عوامل موجود برای بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه و بهبود فناوری در صنایع روز شنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: یکی از عوامل موثر وجود فضای رقابتی جدی در صنعت است.

در این صورت صنایع به فناوری و نوآوری در حوزه کاری خود نیاز پیدا کرده و طبعا به دستاوردهای دانشگاه در این رابطه مراجعه خواهند کرد.

دکتر محمد محمدی اقدم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: این رقابت خصوصا اگر در عرصه بین المللی شکل بگیرد برای بهبود و ارتقای فعالیت های صنایع بسیار مهم بوده و همین امر باعث افزایش کارآمدی و ارائه محصولات بهتر در جامعه می شود.

وی افزود: داشتن انگیزه جدی برای رقابت در همه صنایع ضروری است؛ برای نمونه در صنایع خودروسازی، اگر خودروسازان داخلی با فضای رقابتی روبرو باشند و بتوانند شرایط مناسب این رقابت را در فضای منطقی مدیریت کنند طبیعی است هر روز محصول بهتری را به مردم عرضه خواهند کرد.

هر چند باید پذیرفت مدیریت چنین وضعی در دنیای تنگ رقابت های امروزی بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین عامل دیگر را سیاست های کلان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور دانست و افزود: مجموع این سیاست ها در رابطه منطقی با یکدیگر به جذب فناوری توسط صنایع کمک کرده و در موفقیت یا شکست آنها تاثیر قطعی دارد.

***فضای کلی اقتصاد جامعه ناشی از سیاست های کلان عامل دوموی با اشاره به این سیاست ها افزود: فضای کلی اقتصاد جامعه که ناشی از سیاست های کلان کشور است موجب می شود بخش تحقیق و توسعه صنایع به طور صحیح شکل گرفته و با تعامل مناسب با پروژه ها و نوآوری ها در محیط دانشگاه ها زمینه های جذب آنها و پیشرفت را فراهم کنند.

محمدی اقدم تصریح کرد: در این زمینه باید قوانین و اسناد بالادستی به گونه ای تنظیم شوند که دانشگاه و صنعت به تدریج به سمت همکاری پایدار پیش بروند.

حتی بعد از تدوین و اجرای قوانین، پایش مرتب و زمان بندی شده اجرای قوانین و رصد نقاط و ضعف و قوت آنها و بالاخره اصلاح قوانین جهت افزایش بهره وری از ضروریات است.

این مسیر می تواند به کاربردی شدن پژوهش ها و حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم کمک نماید.

*** زنجیره توجه به پژوهش های کاربردی تعریف شودوی در مورد چالش های ملی و توجه دانشگاه ها به این چالش ها نیز گفت: دانشگاه ها به اولویت های ملی توجه دارند؛ برای نمونه در دانشگاه امیرکبیر 5 حوزه به عنوان محورهای پژوهش تعریف شده که سلامت، ایمنی و محیط زیست جزء این محورهاست.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر افزود: اما زنجیره ای وجود دارد که باید درست و منطقی برای انجام پژوهش ها تعریف شود و راهنمای دانشجویان و اساتید باشد، از مباحث مالی گرفته تا جذب دستاوردهای دانشجویان در صنعت و بکارگیری این فناوری ها در حل مشکلات ملی مانند بحران آب یا معضلات زیست محیطی و نظایر آن.

وی با اشاره به ضرورت حرکت دانشگاه در مرزهای دانش نیز گفت: اساتید دانشگاه همزمان با توجه به مشکلات کشور باید در سطح بین المللی و مرزهای دانش نیز فعال باشند.

مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: به نظر می رسد نقطه مطلوب باید جایی در نظر گرفته شود و باید به تدریج به سوی دانشگاه هایی برویم که اساتید ضمن انجام پژوهش های کاربردی در مرزهای دانش نیز حرکت کنند و به عبارتی مشکل صنعت به مرزهای دانش نزدیک باشد.

البته در دانشگاه های جهان نیز اساتید گاه در دو بخش حل مشکلات صنعت و حرکت در مرزهای دانش کار می کنند که دولت ها در تامین هزینه های بخش دوم که صنعت کمتر انگیزه هزینه دارد، فعال هستند.

***حرکت در مرزهای دانش یا پژوهش های کاربردی؟محمدی اقدم اشاره کرد: اگر ما تلاش برخی اساتید را در حرکت در مرزهای دانش نادیده بگیریم جندان منطقی بنظر نمی رسد و طبعا بعد از مدتی با دستاوردهای علمی دنیا فاصله گرفته و اساسا مفاهیم جدید علمی را حتی در محیط های آکادمیک نمی توانیم دنبال کنیم.

بنابرین در روند پژوهش در کشور باید حرکت تدریجی را در نظر داشت و بدانیم که گفتمان موجود که غالب فرمول ها و حرکت صفر یا صد را توضیه میکنند در محیط علمی دانشگاه هی پاسخگو نخواهد بود .

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در مورد خصوصیات یک پژوهش خوب در دانشگاه ها نیز توضیح داد: پژوهش مطلوب و کاربردی، طبعا پژوهشی است که هم در مرزهای دانش حرکت کرده و هم مشکلی را از صنعت حل کند.

وی گفت: این امر در بعضی رشته ها ممکن نیست ولی در حوزه هایی مانند علوم جدید فناوری نانو یا زیست فناوری می توانیم پژوهش هایی انجام دهیم که هر دو مختصه را داشته باشند، هم مقاله ای منتشر شود که معتبر و بین المللی باشد و هم در صنعت دستاوردی داشته باشد.

***سهم پژوهش از بودجه عمومی کشور همچنان نیم درصد استاد دانشکده مکانیک دانشگاه امیرکبیر همچنین با انتقاد از افزایش نیافتن سهم پژوهش در بودجه کشور گفت: از حداقل یک دهه قبل قرار بود سهم پژوهش در بودجه کشور به 1 (و در برخی اظهارنظرها تا 3) درصد برسد، با توجه به اینکه سهم پژوهش در بودجه کشورهای پیشرفته تا 3 درصد هم می رسد، اما هنوز بودجه پژوهش حدود نیم درصد است و نکته مهمتر اینکه حتی نمی دانیم این نیم درصد هم به درستی و واقعی در بخش پژوهش هزینه می شود یا خیر؛ زیرا بنظر می رسد بخشی از آن به هزینه های جاری تخصیص می یابد.

سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی روز گذشته (شنبه پنجم اسفند ماه ) با حضور رییس جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و معرفی و تقدیر از 15 برگزیده داخلی و خارجی به کار خود پایان داد.

علمی**9157**1440برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه صنعتی امیرکبیر - صنعت - بین المللی - ایرنا - کارآفرین - امیرکبیر - رییس جمهوری - خبرنگار - اهمیت - مدیر - بازار - رابطه - دکتر حسن روحانی - مراسم اختتامیه - استخدام دولتی - کشور - فناوری - جمهوری - قوانین - انگیزه - خودروسازان - حسن روحانی - کارآفرینی - بازار کار - شنبه - محمد - علمی - دکتر - اختتامیه

آخرین اخبار سرویس:
مراسم گرامیداشت شهدای هفتم تیر برگزار می شود / سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میهمان ویژه این مراسم

همایش بین المللی «امام علی(ع)، الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز»

قاسم حبیب زاده سرپرست روابط عمومی سازمان بسیج شد

افزایش حقوق سال 97 کارمندان پیمانی و رسمی قوه قضاییه

لزوم برنامه ریزی برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان

سرپرست میراث فرهنگی آبادان منصوب شد

برخورد قاطع با متخلفان تغییر کاربری زمین کشاورزی و باغات در دزفول

آشنا نبودن به شیوه های دعوت به نماز؛ بزرگ ترین مانع اقامه نماز

هدف دشمن نابودی ایران است نه نظام و دولت

آغاز احیای شهر زیر زمینی دزفول

همایش علمی «آیت الله سبحانی» در تبریز برگزار می شود

دنیای امروز تحت سیطره بی خردان است

در آینده نه چندان دور با برنامه فاخر قرآنی به خدمت مردم می آیم/ آشنایی با تفسیر قرآن در کنار حفظ و قرائت، لازمه موفقیت ماست

تشریح اجرای طرح اکرام ایتام بندر امام خمینی(ره) در ماه رمضان

کارآفرینان از ظریف و عراقچی قدردانی کردند

مصباحی مقدم: پورمحمدی دبیرکل «موقت»جامعه روحانیت است/ آیت الله موحدی کرمانی رییس جامعه روحانیت هستند/ در اساسنامه جدید جایگاه دبیرکل بعد از شورای مرکزی است

رییس دبیرخانه منطقه 6 دانشگاه پیام نور کشور معرفی شد

اعتراض شدید به یک انفجار بدون هماهنگی در دماوند

رفع موانع بانکی ارتباطی به برجام ندارد

750 زندانی در هرمزگان به مرخصی رفتند

ایران حق دریافت تضمین بهره مندی از مزایای اقتصادی برجام دارد

زندگینامه "آیت الله دری نجف آبادی"+ عکس

رسانه ها بخشی از فرآیند مهار آسیبهای اجتماعی هستند

عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب: شهرها را در مناطق کم آب توسعه داده ایم/ قیمت آب در کشور نزدیک به صفر است

مشارکت همگانی برای تغییر در سیمای شهر اهواز

صادرات نفت ایران در سطح 2 میلیون بشکه می ماند

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر محدوده ولنجک

سمنان به شدت در بحران کم آبی قرار دارد/ ضرورت مدیریت مصرف

به جای مچ گیری به دنبال دست گیری هستیم

پذیرایی زائران اربعین باید با مشارکت مردم عراق صورت گیرد

ساعتی با اولین کانون مسجدی تهران

جذب 10 هزار کارشناس در مراکز جهاد کشاورزی کشور گیلان

1200 خیر کردستانی حامی ایتام شدند

600 هزار پرونده در دادگستری البرز مختومه شد

برگزاری دوره دانش افزایی قرآنی در پاکستان

جلوگیری از کاشت محصولات آبدوست به تنهایی امکانپذیر نیست

جنگ اقتصادی علیه ملت ایران در حال شکل گرفتن است/ دولت برای هرگونه سناریوی اقتصادی آماده است

برگزاری شب شعر و موسیقی «بزم رزم» در اهواز

انجام 555 هزار ابلاغ به صورت الکترونیکی/ قوه قضاییه در برخورد با جرائمی که امنیت و آسایش مردم را مورد هدف قرار دهد، تعارف ندارد

تشریح اجرای طرح اکرام ایتام بندر امام خمینی(ره) در ماه رمضان

150 شهر در کشور کتابخانه ندارند

شاهراه رسیدن به آسودگی و راحتی

اسد زمان برگزاری انتخابات شوراهای محلی سوریه را تعیین کرد

استخدام چند نفر کارگر ماهر نجار جهت مبلمان استیل و کلاسیک

استخدام رزرویشن آقا جهت پیک موتوری در اصفهان

ایران محاصره اقتصادی خواهدشد

فغانی در رده دوم برترین داوران جام جهانی+عکس

طبق گزارش رسمی ما آسیب دیده های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است

استخدام رویه کوب ماهر تمام کننده جهت تعمیرات در تهران

بررسی سفر های غیرضروری با هزینه دولت به خارج از کشور در کمیسیون 5 نفره

استخدام منشی خانم در تاکسی تلفنی غنچه

دیدار لاریجانی و روحانی با رهبری درباره FATF

استخدام چند نفر موتورسوار جهت رستورانی در فردیس

برخی از وزرا اصرار بر استعفا دارند ولی روحانی نمی گذارد

استخدام صندوقدار، پیک موتوری و نیروی کار در اصفهان

جایزه تاریخی و ادبی «افشار» به علی اشرف صادقی رسید

لجبازی پدر مایکل جکسون در بستر مرگ

برگزاری نشست خصوصی روحانی و لاریجانی با رهبری برای حل و فصل FATF در چند روز آینده

واکنش شدید سیدمحمد خاتمی به نامه مذاکره با آمریکا / نقض کرامت ایران و خلاف منافع ملی است

تکذیب تخریب کتابخانه پارک شهر/تعمیر و مقاوم سازی ادامه دارد

پلیس در جاده ها باید حضور فعال و آشکار داشته باشد /کمین پلیس در جاده ها

آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه

آیین نامه تماشاخانه های خصوصی اعلام شد

6 نگارخانه جدید در بهار مجوز گرفتند

736 هزار تلفن همراه وارد کشور شده است

متهمان ایرانشهر اقرار کرده اند که موارد دیگری هم بوده است

حبیبی: مجلس طوری عمل نکند که از رهبری تذکر بگیرد

برگزاری طرح آسمانی ها در 430 باب کانون فرهنگی هنری خراسان جنوبی

میزان بینندگان برنامه های رمضانی تلویزیون مشخص شد

یک نیروی انقلابی تا وقتی که نفس دارد باید در خدمت انقلاب باشد

اختلاف افکنی در نیروهای مسلح پروژه دشمنان است

تأکید بر مشارکت همه ی دستگاه ها در مراسم سالروز آزادسازی مهران

دادستانی مشهد درباره دست داشتن یک زن در ارسال "پیامک تهدیدآمیز" به نمایندگان: تاکنون گزارشی به دست ما نرسیده

طرح ملی الگوی تلاوت قرآن کریم در قم آغاز شد

هزینه نگهداری روزانه هر زندانی 120 هزار تومان است

حاشیه های جلسه امروز مجلس شورای اسلامی +عکس

لزوم شفاف بودن طرح جدید مذاکره صلح با طالبان

ایران حق دریافت تضمین بهره مندی از مزایای اقتصادی برجام دارد

نشاط اجتماعی براساس ویژگی های فرهنگی جامعه تعریف شود

اظهارات جنجالی رییس جمهور فیلیپین علیه مذهب کاتولیک

احیای آرمان شهدا وظیفه همگانی است

وزارت خزانه داری آمریکا به اتاق جنگ علیه ایران تبدیل شده است

نشست خبری رییس کل دادگستری خراسان رضوی

فرهنگ کار در جامعه به درستی معنا نشده است

اعلام جزییات تشییع پیکر سردار شهید «شاهرخ دایی پور»

اعتراض شدید به یک انفجار بدون هماهنگی در دماوند

پزشکیان: پیگیری مطالبات مراجعه کنندگان اعمال نفود نیست

750 زندانی در هرمزگان به مرخصی رفتند

طائب: بقایی باید اعدام می شد

ایران جان؛ حامد همایون و حجت اشرف زاده

رونمایی از بیمه نامه وقفه

ثبت بیش از 182 شکایت در سامانه سنا دادگستری سیستان و بلوچستان

جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را علیه ایران شروع کرده

اهمیت وجود نظام فکری در انسان

ایران حق دریافت تضمین بهره مندی از مزایای اقتصادی برجام دارد

جلوگیری از کاشت محصولات آبدوست به تنهایی امکانپذیر نیست

رهبری ضوابط تصمیم گیری مشترک قوا را طراحی کرده اند/ نقدینگی را باید به سمت بخش های ثروت زا سوق داد

تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی

اعتراض شدید به یک انفجار بدون هماهنگی در دماوند

نظر شاذ حجاریان درباره انتخاب رهبری

فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه

فضای رقابتی و سیاست های کلان؛ کلید بهبود رابطه صنعت و دانشگاه