مطالب مرتبط:
وزیر کشور پاکستان: در موضوع افغانستان از جانب واشنگتن تحت فشار قرار داریم
نشست ویژه تجار و سرمایه گذاران ایران و افغانستان برگزار می شود
نشست ویژه تجار و سرمایه گذاران ایران و افغانستان برگزار می شود
ممانعت از ورود 68 تن موادمخدر به کشور/ انسداد شصت درصدی مرزهای ایران و افغانستان
ایران برای ارتقاء و بهبود روابط بفداد و اربیل تلاش می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 09:202018-02-25بين الملل

تکذیب فشار واشنگتن به کابل درباره روابط ایران و افغانستان/ تهران رتبه نخست صادرات به کابل را دارد/ پیشرفت مذاکرات آب با صراحت و تفاهم


سفیر افغانستان با رد هرگونه فشار آمریکا به افغانستان درباره روابط تهران و کابل گفت: مذاکرات درباره آب با صراحت، شفافیت و تفاهم میان ایران و افغانستان پیش رفته است.

- --> کد خبر: 592338 1396/12/06 09:18:59 سفیر افغانستان با رد هرگونه فشار آمریکا به افغانستان درباره روابط تهران و کابل گفت: مذاکرات درباره آب با صراحت، شفافیت و تفاهم میان ایران و افغانستان پیش رفته است.

زیرک، گشاده رو و محافظه کار؛ شاید این کلمات، رساترین تعابیری باشند که بتوان از نصیر احمد نور، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران داشت.

بیش از پنج سالی است که مسئولیت سفارت افغانستان در تهران را برعهده دارد و در این مدت، از فعال ترین دیپلمات های ارشد بوده که با رسانه ها هم رابطه خوبی داشته و گاه و بیگاه با رسانه ها به گفت وگو نشسته است.

از زمانی که درخواست مان را برای گفت وگو با آقای سفیر ارایه کردیم تا هنگامی که برای انجام مصاحبه با وی راهی خیابان ایران زمین در شهرک غرب شدیم، تا در سفارت افغانستان با او گفت وگو کنیم، فقط چند روز به طول کشید.

البته او زیرکانه سوالات را پاسخ داد و تلاش کرد جانب اعتدال را در گفت وگو در پیش گیرد.

مشروع این مصاحبه به شرح زیر است: شاهد توسعه مناسبات میان تهران و کابل در دولت روحانی هستیم ارزیابی تان از روابط ایران و افغانستان در دوره دولتداری حسن روحانی چیست؟ خوشبختانه روابط ایران و افغانستان در طول بیش از 15 سال گذشته همیشه خوب، حسنه و رو به گسترش بوده است.

این نوع از روابط در دولت آقای روحانی هم تداوم داشته و ما شاهد توسعه مناسبات میان تهران و کابل در این دوران چه در دولت اول و چه دولت دوم بوده ایم.

روابط ایران و افغانستان با وضعیت مطلوب فاصله دارد موانع توسعه روابط ایران و افغانستان قابل حل شدن هستند بسیاری معتقد هستند که روابط ایران و افغانستان باید بیش از چیزی که اکنون شاهد آن هستیم، باشد.

فکر می کنید مهمترین عاملی که در توسعه این مناسبات وجود دارد، چیست؟ در مقایسه با گذشته، روابط ایران و افغانستان بسیار خوب و گسترده است.

این گستردگی را در همه حوزه های مناسبات دو کشور می توان مشاهده کرد.

البته هنوز میان وضعیت کنونی با وضعیت ایده آل و مطلوب فاصله وجود دارد ولی از نقطه نظر اراده سیاسی رهبران دو کشور، من مانعی را مشاهده نمی کنم و اگر موانعی در راه توسعه روابط دو کشور وجود داشته باشد، با توجه به ظرفیت هایی که در عرصه های مختلف به ویژه حوزه اقتصادی وجود دارد، فکر نمی کنم قابل حل شدن نباشد.

اگر کم و کاستی دیگری نیز در روابط میان دو کشور وجود دارد، این مسئله به عامل دیگری خارج از اراده و روابط دو کشور بستگی دارد.

تحریم ها در توسعه روابط ایران و افغانستان در سال های گذشته موثر بود این عامل بیرونی چیست؟ تحریم ها در مقطعی عامل موثری در این باره بوده است.

با این حال، روابط تهران و کابل در زمان تحریم نیز حسنه بود اما با رفع تحریم ها، دو کشور اراده توسعه روابط دو کشور را دارند.

توانسته ایم روابط خود را با کشورهای مختلف مدیریت کنیم در گفت وگویی با محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی دولت وحدت ملی داشتم، ایشان امریکا را یک عامل جدی در عدم توسعه قابل توجه اعلام کردند.

تا چه اندازه واشنگتن به ویژه در دورانی که دونالد ترامپ به ریاست جمهوری رسیده است، بر کابل فشار آورده تا روابطش را با تهران کاهش دهد؟ ما همواره به دوستان بین المللی خود گفته ایم مسائل خود با کشورهای ثالث را در مناسبات بین المللی افغانستان دخیل نسازند.

در این مدت نیز توانسته ایم روابط خود را با کشورهای مختلف مدیریت کنیم و نشان داده ایم که کشور مستقلی هستیم که از سیاست ها و مناسبات کشورها با یکدیگر تاثیر نپذیرفته ایم.

خوشبختانه دوستان بین المللی مان نیز این موضع را درک کرده و به آن احترام گذاشته اند.

در جنگ با گروه های تروریستی بین المللی هستیم بودجه افغانستان از کمک های بیرونی تامین می شود یعنی هیچ فشاری از سوی امریکا بر افغانستان وارد نشده تا روابطش را با ایران کاهش دهد؟ هیچ گونه فشاری وارد نشده و ما ندیدیم و اگر احیانا نتوانسته ایم از ظرفیت های موجود برای توسعه روابط با ایران استفاده کنیم، این مسئله به موضوعات خارج از اراده سیاسی رهبران دو کشور برمی گردد.

افغانستان در مرحله گذار است و ما در یک جنگ تمام عیار با گروه های تروریستی بین المللی هستیم و این موضوع بیشترین وقت ما را به خود معطوف داشته است.

با این وجود، ما متوجه رشد، توسعه، پیشرفت و رفاه مردم خود نیز هستیم.

یادمان باشد که افغانستان برخاسته از آواره های جنگ است و هنوز نیز درگیر مبارزه با گروه های تروریستی بین المللی است و از نقطه نظر مسائل مالی و اقتصادی، هنوز بر روی پای خود نایستاده و بودجه افغانستان به ویژه در عرصه مسائل توسعه ای، از کمک های بیرونی تامین می شود و از سوی دیگر، ممکن است این کمک کنندگان شرایطی را برای افغانستان داشته باشند.

به طور مثال ممکن است هنگامی که یک مناقصه ای برای اجرای پروژه ای برگزار شود، کشوری که آن پروژه را تامین مالی می کند برای دولت افغانستان این شرط را بگذارد که یک کشور بخصوص در آن مناقصه حق شرکت نداشته باشد.

البته خوشبختانه شرکت های ایرانی در افغانستان حضور دارند و پروژه های مختلفی از سوی آنها اجرا شده و در حال اجرا است.

ایران به خاطر تحریم ها نتوانست کمک و سرمایه گذاری چندانی در افغانستان داشته باشد اشاره کردید که بودجه توسعه افغانستان توسط کشورهای خارجی تامین می شود.

سهم ایران در تامین آن بودجه چقدر است؟ ایران متاسفانه به دلیل تحریم ها در سال ­های اخیر سهمی در این رابطه نداشت ولی بعد از سقوط رژیم طالبان و برگزاری کنفرانس بین المللی توکیو، ایران تعهداتی فراتر از 600 میلیون دلار را متقبل شد که بخشی از آن بلاعوض بود و بخشی کمک های اعتباری.

بعد از آن، ایران به خاطر تحریم هایی که شد، نتوانست کمک و سرمایه گذاری چندانی در افغانستان داشته باشد.

سند جامع همکاری های استراتژیک و بلندمدت یک سند ساده نیست اراده دستیابی به توافق میان تهران و کابل وجود دارد مسئله مهمی که در روابط تهران و افغانستان وجود دارد، گفت وگوها برای دستیابی به سند جامع همکاری هاست که به دنبال سفر آقای ظریف به کابل مطرح شد.

در این ارتباط پنج کمیته تشکیل شده اند اما سقف زمانی مذاکرات برای دستیابی به نتیجه شش ماه بود.

اکنون بیش از هشت ماه از زمان دستیابی به آن توافق گذشته و فقط دو دور مذاکرات صورت گرفته است.

چه مسئله ای منجر به طولانی شدن مذاکرات یا تاخیر آن شده است؟ سقف زمانی شش ماهه، یک سقف محدودکننده نبوده است.

ترجیح داده می شد که در این مدت شرایط مهیا باشد.

شما می دانید که سند جامع همکاری های استراتژیک و بلندمدت که از نام آن پیدا است، یک سند ساده نیست.

نشست های متعدد، انجام بررسی های کارشناسی و مذاکرات متعدد برای دستیابی به آن ضرورت دارند و این کاری نیست که در یک الی دو جلسه صورت بگیرد.

خوشبختانه اراده دستیابی به توافق وجود دارد و کار شروع شده است.

طرفین همچنین اعلام کرده اند که جلسات بین تهران و کابل، به صورت متناوب برگزار گردد.

تاکنون دو جلسه برگزار شده که یک جلسه در تهران و یک جلسه هم در کابل بوده است.

هر پنج کمیته نیز تشکیل جلسه داده اند و اکنون نوبت برگزاری اجلاس در تهران است که کمیته های مشترک نشست سوم خود را در تهران برگزار کنند و خوشبختانه کمیته آب­ ها سومین اجلاس خود را در تاریخ 17/11/1396 در تهران موفقانه برگزار کرد.

ما امیدوار هستیم که این جلسات با تفاهم و رضایت هر دو طرف پیش بروند و مواردی که مورد توافق قرار می گیرند، به صورت یک سند جامع بلندمدت در بیاید.

جلسه سوم کمیته های امنیتی و اقتصادی در اسفند ماه برگزار می شود آیا تاریخ گفت وگوهای دور سوم مشخص شده است؟ رایزنی هایی برای تاریخ جلسات انجام شده است.

از سویی، ضروری نیست جلسات همه کمیته ها در یک زمان برگزار شوند چون در هر کمیته، مقامات ارشد، مدیران و کارشناسان مختلفی حضور دارند که اعضای آن از ادارات مختلفی هستند و احیاناٌ اگر ما حضور هر پنج کمیته را مطرح کنیم، مشکل خواهد بود که زمانی مناسب برای هر دو طرف ایجاد کنیم.

در نتیجه قرار بر این شد که هر یک از کمیته ها با یکدیگر هماهنگی و به طور آزادانه تاریخ جلسات را تعیین کنند.

همانگونه که گفتم کمیته آب سومین جلسه خود را برگزار کرد و برای کمیته های امنیتی و اقتصادی هم تاریخ هایی پیشنهاد شد که ممکن است سومین جلسه این دو کمیته در ماه اسفند در تهران برگزار شود.

یکی از آن پنج کمیته، در ارتباط با مسئله آب است.

در مصاحبه ای که با آقای محقق داشتم، ایشان گفتند مسئله آب روابط دو کشور را مقداری به سردی کشانده است.

روند مذاکرات مسئله آب به چه مرحله ای رسیده و طرفین به چه توافقاتی رسیده اند؟ مذاکرات در هر پنج کمیته به شکل موفقیت آمیز و دوستانه پیش رفته است، به خصوص در کمیته آب که در راس هر دو طرف خوشبختانه شخصیت های بسیار فاضل و دانایی هستند و به شکل موفقیت آمیزی این جلسات را مدیریت کرده اند.

از یک طرف، آقای عراقچی و از طرف دیگر هم آقای ضیایی هستند.

مذاکرات درباره آب با صراحت، شفافیت و تفاهم پیش رفته است اشاره کردید که مذاکرات ادامه دارد اما خیلی ها می گویند ادامه سدسازی و عدم دستیابی به نتیجه می تواند منجر به متشنج شدن روابط شود و مانعی باشد برای رسیدن به یک افق مطلوب در روابط.

چه راهکاری برای مسئله آب وجود دارد؟ بهرحال مسئله هریرود و هیرمند بر مناسبات این دو کشور سایه انداخته است.

من این چنین فکر نمی کنم.

باور دارم که مسئله آب موجب نزدیکی بیشتر روابط دو کشور خواهد شد.

من در مسئله آب مشکلی را مشاهده نمی کنم.

مشکل اساسی متاسفانه در تغییرات اقلیمی است.

با گذشت پاییز، ما قطره بارانی ندیدیم.

در اکثر روزهای فصل زمستان هم هوای زمستانی را نمی بینید، بلکه هوا بیشتر بهاری است.

خداوند به ما کمک کند و این وضعیت تغییر کند.

مشکل آب تنها مربوط به منطقه ما نیست.

بلکه این مشکل جهان و منطقه و در هر کشور هم مربوط به مشکلات داخلی آن است.

کاهش بارندگی و استفاده چند صد برابر از آب در مقایسه با چهل الی پنجاه سال گذشته در پروژه های شهری، صنعتی و کشاورزی به کم آبی دامن زده است.

شما می دانید که کشورها در درون خود، وابسته به آب های فرامرزی نیستند.

ولی با آنهم مشکلات خود را دارند.

مذاکرات و بحث ها با صراحت، شفافیت و تفاهم پیش رفته است و تا جایی که بنده در جریان این مذاکرات هستم، پیشرفت ها و توافقات خوبی صورت گرفته است.

از طرف دیگر، جای تعجب نیست که گاهی این نوع مذاکرات زمان طولانی را به خود اختصاص دهند.

مهم این است که به نتایجی دست یابیم که مورد رضایت طرفین باشد.

از جنگ های نیابتی و تروریستی نجات یابیم، ایران و پاکستان از مهاجران تخلیه می شوند یکی از کمیته ها در ارتباط با مسئله مهاجرین است.

صدها هزار مهاجر افغان در ایران بسر می برند.

برخی از آنها برمی گردند.

خیلی از آنها غیرقانونی و حتی پاسپورت ندارند.

آیا در ارتباط با مهاجرین تصمیمی گرفته شده است؟ در ارتباط با بازگشت مهاجران چه چشم اندازی وجود دارد؟ یکی از کمیته های پنج گانه، کمیته اتباع و امور مهاجرین است که در آنجا هم به توافقات خوبی رسیده اند.

یکی از توافقات تردد اتباع دو کشور به صورت قانونی است.

با کمال اطمینان می توانم بگویم که اگر امروز ما از مشکل جنگ های نیابتی و گروه های تروریستی اعزام شده به افغانستان نجات بیابیم، یقین دارم که در ظرف چند ماه، شهرهای ایران و پاکستان از مهاجرین تخلیه خواهند شد.

همانگونه که ما قبل از این، دو بار شاهد این وضعیت بوده ایم.

بار اول، در زمان رهایی افغانستان از رژیم به جا مانده از اشغال شوروی و دومین بار هم به دنبال سقوط رژیم طالبان که میلیون ها نفر از اتباع افغانستان به کشور خود بازگشتند.

زمانی که ناامنی و به تبع آن مشکلات اقتصادی باشد، طبیعی است که در هر نقطه ای از جهان که باشد، مردم آن کشور به کشورهای همسایه خود مهاجرت می کنند.

این وضعیت نزدیک به چهار دهه بوده است.

ما امیدوار هستیم که همه کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای منطقه و سایر کشورهای دیگر دست به دست هم بدهند و برای رسیدن به راه حل، مسیر کوتاهی را طی کنند و آن اینکه کشورهایی را که تروریست ها را پناه و آموزش می دهند، تحت فشار واقعی قرار دهند.

اگر با این کار مانع ورود تکفیری ­ها و گروه های تروریستی چندین ملیتی به افغانستان شوند، بر این باور هستم که افغانستان در ارتباط با مسائل امنیتی در ظرف چند ماه بر اوضاع مسلط خواهد شد.

امیدواریم نیازی به ویزا برای رفت و آمد میان ایران و افغانستان وجود نداشته باشد یکی از مسائلی که جهت جلوگیری از ورود غیرقانونی اتباع مطرح شده بحث دیوارکشی در مرزها است.

آیا افغانستان با این پیشنهاد موافق است؟ در ارتباط با موضوع دیوارکشی، خیر.

هدف این است که تردد در گذرگاه های مرزی صورت بگیرد.

ما سه گذرگاه داریم.

با توجه به مرز طولانی که بین دو کشور وجود دارد، شاید تصمیم گرفته شود که گذرگاه های دیگری هم در این خصوص به کار گرفته شوند.

ما باید در منطقه به دنبال همگرایی باشیم.

ما باید مرزها را باز نگاه داریم ولی به صورت کنترل شده و رفت و آمدها به صورت قانونمند باشند.

این کار در شرف انجام است.

ما امیدوار هستیم به مرحله ای برسیم که مانند برخی کشورهای دیگر اتباع دو کشور برای رفت و آمدهایشان نیاز به پاسپورت و ویزا نداشته باشند.

کابل مخالف دیوارکشی در مرزهای ایران و افغانستان نیست آیا از صحبت های شما می توانم این استنباط را داشته باشم که کابل با مرز کشی بین ایران و افغانستان مخالف است؟ موضوع مخالفت نیست.

ما در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی کنیم و به این فکر هم نیستیم که این دیوارکشی منجر به جدایی هر دو کشور شود.

این موضوع به خاطر مقتضیات امنیتی است که مطرح شده است.

منظور مانع شدن در عبور و مرور اتباع دو کشور نیست بلکه بحث در باب مبارزه با مواد مخدر و مافیای آن است زیرا قاچاقچیان مواد مخدر مانند گروه های تکفیری به کسی رحم نمی کنند.

از تلاش ایران در ایجاد صلح برای افغانستان استقبال می کنیم مذاکرات صلح، چندین ماه است که متوقف شده است.

برخی پیشنهاد داده اند روند مذاکرات از روند چهار جانبه گسترده تر شده و کشورهای منطقه مانند ایران، هند و حتی روسیه وارد این مذاکرات شوند.

تا چه میزان با ورود ایران در روند مذاکرات صلح موافقید.

آیا گفت وگو و تصمیم گیری در این مورد انجام شده است؟ افغانستان سال ها است که به دنبال مذاکره برای دستیابی به صلح است اما مشکل از سوی گروه های مقابل است و آنها هستند که اراده ای را در این ارتباط از خود نشان نداده اند.

افغانستان از هر کشوری که بتواند زمینه مساعدی را برای ایجاد صلح چه در سطوح دوجانبه یا چه در سطوح چند جانبه فراهم کند، استقبال خواهد کرد.

بنابراین ما از تلاش کشور برادر جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح برای کشورمان در سطوح دوجانبه یا چند جانبه استقبال می کنیم.

اگر ایران مواضع پاکستان در قبال جنگ و صلح در افغانستان را تغییر دهد، بی سابقه است افعانستان پاکستان را متهم به حمایت از طالبان می کند.

آیا به نظر شما تهران این توان را دارد در گفت وگویی که با اسلام آباد خواهد داشت، بتواند پاکستان را مجاب کند طالبان را بر سر میز مذاکره بیاورد و در روند صلح تسریع ایجاد شود؟ خوشبختانه ما احساس می کنیم که منطقه به سوی یک اجماع در مقابله با گروه های تروریستی پیش می رود.

چون این گروه ها همه منطقه و افغانستان را مورد تهدید قرار می دهند و افغانستان به طور روزانه در این ارتباط قربانی می دهد.

و این نه تنها در دفاع از خود، بلکه به صورت نیابتی از کشورهای همسایه و کشورهای منطقه هم دفاع می کند.

تا جایی که به پاکستان مربوط می شود، تاکنون هیچ کشوری نتوانسته یا نخواسته است در مواضع پاکستان در قبال جنگ و صلح در افغانستان تغییر به وجود بیاورد.

اگر ایران این توانمندی را داشته باشد، ما خوشحال می شویم که یک چنین عمل بی سابقه ای را انجام دهد.

مقام های امنیتی ایران و افغانستان همیشه در تماس و رایزنی با یکدیگر هستند یکی، دو سال است که داعش وارد افغانستان شده و در شرق افغانستان نقش آفرینی می کند.

ایران در همکاری که با سوریه و عراق داشت، همکاری خوبی در ارتباط با مبارزه علیه تروریسم داعش داشته است.

آیا درخواستی از تهران برای تبادل تجربیات و همکاری در مبارزه با داعش صورت گرفته است؟ خوشبختانه مقام های ذیربط امنیتی در دو کشور همیشه در تماس و رایزنی با یکدیگر هستند و در این ارتباط تبادل اطلاعات دارند.

افغانستان همیشه از همکاری کشور برادر جمهوری اسلامی ایران و بهره مندی از تجربیات سودمندی که در این عرصه دارند، استقبال کرده است.

افغانستان می تواند نقطه ای برای همکاری باشد بسیاری معتقد هستند که عربستان به دنبال ایجاد جنگ های نیابتی و کاهش نفوذ ایران در برخی از کشورهای منطقه است.

مثال آن را حضور در سوریه و حتی افغانستان می زنند.

آیا ما شاهد جنگ های نیابتی تهران و ریاض در افغانستان هستیم؟ شما عنوان کردید که باید مانع از فعالیت کشورهایی شد که تروریست ها را پرورش می دهند.

آیا با عربستان در این باره صحبت شده است؟ افغانستان بسیار خوشحال می شود که میان کشورهای برادر و اسلامی، احترام، تفاهم، همکاری متقابل، دوستی و هم دگرپذیری باشد.

در این راه اگر کاری از دست افغانستان ساخته باشد، کابل آماده است.

اما در عین حال به همه کشورها اعلام کرده ایم که مسائل و منازعات خودشان را به افغانستان انتقال ندهند.

افغانستان می تواند نقطه ای برای همکاری باشد و جایی برای نزاع بر سر منافع و مصالح آنها نیست.

اگر کشوری با افغانستان دوست باشد، یکی از مصادیق دوستی این است که افغانستان محلی برای جنگ های نیابتی و تصفیه حساب های آنها نباشد.

ایران رتبه نخست صادرات به افغانستان را دارد سطح همکاری اقتصادی دو کشور ایران و افغانستان در چه سطحی است؟ خیلی عالی است.

بر اساس آماری که در سال 1395 اعلام شد، ایران در صادرات به افغانستان در رتبه اول کشورهای صادرکننده قرار داشته است.

در پایان امسال هم شاید آن روند ادامه داشته باشد.

این نشانه خیلی خوبی است که ایران بعد از ده ها سال می تواند جایگاه پاکستان را در دست بگیرد و مقام اول صادرات به افغانستان را داشته باشد.

صادرات افغانستان به ایران یا از مسیر ایران، به مرز پنجاه میلیون دلار هم نمی رسد آیا برنامه ای وجود دارد که به جای صادرات کالا از سوی ایران، در افغانستان سرمایه گذاری صورت بگیرد؟ بدین معنا که کابل مشوق هایی را برای سرمایه گذاران ایرانی در نظر بگیرد؟ ما به دوستان عرض کردیم که این فرصت غنیمت شمرده شود.

برای اینکه این روند ادامه و تقویت شود، باید مواردی مدنظر گرفته شود از جمله اینکه تجارت و منافع به شکل دوسویه باشد، نه آن گونه که فعلاٌ وجود دارد.

مثلاٌ صادرات ایران به افغانستان سالانه به دو و نیم الی سه میلیارد دلار می رسد، در حالی که صادرات افغانستان به ایران یا از مسیر ایران، به مرز پنجاه میلیون دلار هم نمی رسد.

این وضعیت باید تغییر یابد.

ما باید از طریق سرمایه گذاری یا به نحوی دیگر این فاصله بالانس را کم کنیم.

از سوی دیگر، کالاهایی که به افغانستان صادر می شوند، کالاهای با کیفیت باشند.

در تعاملی که با تجار انجام می دهیم، این مسائل همراه با شفافیت در نظر گرفته شود چون افغانستان یک بازار رقابتی است و ماندگار طرف هایی خواهند بود که دنبال سود دوسویه و عرضه کالاهای با کیفیت باشند.

منظور اعمال مشوق هایی است که در جهت تسهیل سرمایه گذاری ها صورت گیرد.

کسانی که مایل به سرمایه گذاری باشند، می توانند به افغانستان سفری داشته باشند، به خصوص اینکه بخش خصوصی در افغانستان خیلی فعال است.

مشارکت با بخش خصوصی و ادارات ذیربط در افغانستان، زمینه های عظیمی را در عرصه های مختلف افغانستان فراهم می آورد.

چابهار آینده درخشانی دارد پروژه چابهار در مناسبات اقتصادی تا چه میزانی می تواند کمک کند؟ پروژه چابهار یکی از پروژه های بسیار مهم منطقه ای است و آرام آرام در حال راه اندازی است.

پیش بینی می شود که این بندر به عنوان یک پایه و اساس منطقه محور مطرح شود.

در ارتباط با این پروژه نه تنها سه کشور ایران، هند و افغانستان موافقتنامه دارند، بلکه در مجموع سایر کشورهای منطقه همانند کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز، جنوب روسیه و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس را هم از این طریق می تواند ارتباط بدهد.

این پروژه آینده ای درخشان دارد.

به امید اینکه تجارت و ترانزیت را میان سه کشور و سایر کشورهای منطقه توسعه دهد.

ایران و هند نقش اساسی را در اجرای فاز یک بندر چابهار برعهده دارند آیا در حال حاضر تمامی تعهدات و توافقاتی که صورت گرفته افغانستان در فاز یک چابهار انجام داده است؟ در این ارتباط بخش خصوصی افغانستان خیلی فعال است.

در حال حاضر در آنجا ده ها شرکت مشغول به کار هستند و سرمایه گذاری قابل توجهی را انجام داده اند.

نقش اساسی در اجرای این پروژه، زیرساخت ها و تاسیسات آن را در حال حاضر ایران و هند برعهده دارند.

فکر می کنم که آرام آرام این بندر به سمتی خواهد رفت که سرمایه گذاری کشورهای دیگر را نیز از منطقه و فرامنطقه به خود جلب نماید.

گفت وگو: محمدابراهیم ترقی نژاد
کلید واژه ها: افغانستان - روابط - ایران - تهران - توسعه - کابل - مذاکرات - دولت - روحانی - سفیر - خیابان ایران زمین - جمهوری اسلامی - کشور - مصاحبه - آمریکا - دولت روحانی - رسانه - ایران زمین - حسن روحانی - واشنگتن - اقتصادی - دیپلمات - صادرات - خیابان - اسلامی - پیشرفت - جمهوری - رابطه - همیشه - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
طرح ترامپ برای افزایش فروش پهپاد به متحدان آمریکا

ترامپ:باید اکثریت جمهوری خواه کنگره را حفظ کنیم

پاسخ عراق به ادعای مسئول اماراتی

نیمی از افراد باقیمانده در عفرین کودک هستند

پیام نوروزی رییس جمهور و نخست وزیر ترکیه

انتقاد تند لندن از رژیم صهیونیستی به دلیل محکوم نکردن مسکو در حادثه سالزبری

روزنما: سلفی با روحانی از راه دور

بازداشت یک تبعه ایران در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم ها

ریاض از سوی اسراییل تهدید می شود

زادروز کاشف "اثر گلخانه ای"

وزیر مشاور دولت فراری یمن استعفا کرد

بولتون: دیدار بن سلمان با ترامپ هیچ تغییر جدی در برجام ایجاد نکرد

واشنگتن پست بررسی کرد؛ پس از خروج آمریکا از برجام چه خواهد شد

هشدار کره جنوبی به آمریکا

مشارکت امارات و اسرییل در یک رزمایش در یونان

یک تبعه ایرانی به اتهام دور زدن تحریم ها در آمریکا دستگیر شد

مجلس سنا به طرح توقف حمایت آمریکا از عربستان رای نداد

خشم نمایندگان کنگره آمریکا از تجاوزات سعودی به یمن

ترامپ در دیدار با محمد بن سلمان: خواهید دید چه تصمیمی در مورد برجام می گیرم

شمار تلفات حمله خمپاره ای به دمشق به 35 نفر رسید

مجلس سنا به طرح توقف حمایت آمریکا از عربستان رای نداد

انتقاد بازیگر معروف از آقای رییس جمهور + عکس ها

آمریکا مجوز اینترنت آزاد رایگان را برای ایرانیان صادر کرد

ریابکوف: حمله به سوریه غیرقابل قبول است

آمریکا مجوز اینترنت آزاد را برای ایرانیان صادر کرد

جاده کرج - چالوس دوطرفه شد

ترامپ پیروزی پوتین را تبریک گفت

صلح، دوستی و مقاومت فرهنگ ایرانیان است

سنای آمریکا به تداوم حمایت از ائتلاف سعودی در جنگ یمن رای داد

بیانیه ضدایرانی وزیر خزانه داری آمریکا

نگرانی های امنیتی پس از تصادف مرگبار خودروی بدون راننده اوبر

فرانسه: مدافعان خروج از برجام، طرح جایگزین ارائه کنند

آخرین تلاش های آمریکا برای جلوگیری از تضعیف دلار

اعلام حضور امارات در رزمایش مشترک با رژیم صهیونیستی

اعلام حضور امارات در رزمایش مشترک با رژیم صهیونیستی

رهبر کره شمالی پیروزی مجدد پوتین را تبریک گفت

تماس تلفنی دونالدترامپ با پوتین

گذری بر خواهرخوانده تهران در شرق اروپا

به شهادت رسیدن 6 شهروند عراقی به دست داعش در شمال بغداد

هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، در کنار ایران خواهیم بود

تاکید ترامپ بر اعدام قاچاقچیان موادمخدر

طرح توقف حمایت آمریکا از عربستان در مجلس سنا رای نیاورد

پنجمین بسته در ایالت تگزاس منفجر شد و یک نفر زخمی شد

به شهادت رسیدن 6 شهروند عراقی به دست داعش در شمال بغداد

لغو توافق هسته ای ایران به جنگ می انجامد

اکثریت سنا با ادامه مشارکت آمریکا در جنگ یمن موافقت کردند

تحویل سال نو در مناطق زلزله زده + تصاویر

دخالت نظامی آمریکا در مناقشه یمن غیرقانونی است

کشته شدن 12 عضو پ.ک.ک به دنبال حمله ترکیه به شمال عراق

کشته شدن 12 عضو پ.ک.ک به دنبال حمله ترکیه به شمال عراق

ممنوعیت پرواز هواپیمای آنتونوف-148 در خطوط هوایی روسیه

اتهام به قتل یک افسر پلیس آمریکایی

اروپا ایران را منزوی می کند تا خودش در ناتو منزوی نشود

آغاز بررسی طرح توقف حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن در سنا

سنای آمریکا درباره مداخله این کشور در مناقشه یمن تصمیم گیری می کند

اتهام به قتل یک افسر پلیس آمریکایی

ممنوعیت پرواز هواپیمای آنتونوف-148 در خطوط هوایی روسیه

مرکل به نتانیاهو: لغو برجام، اروپا را در برابر آمریکا و اسراییل قرار می دهد

4 کشته و زخمی به دنبال تیراندازی در جمهوری آفریقای مرکزی

4 کشته و زخمی به دنبال تیراندازی در جمهوری آفریقای مرکزی

تصرف عفرین، تداوم توسعه طلبی اردوغان و سیاست اشتباه کردهای سوریه

ایران و یمن؛ موضوعات اصلی گفتگوی ترامپ و بن سلمان در کاخ سفید

شهادت شش شهروند عراقی توسط داعش در شمال بغداد

رییس جمهوری آلمان: نوروز جشن دوستی و همبستگی است

بازداشت 20 داعشی در موصل

بیانیه ضدایرانی وزیر خزانه داری آمریکا

پوتین شریکی که غرب با دست آن را پس می زند و با پا پیش می کشد

چرا پوتین محبوب روس ها شد؟

آیا اتحادیه اروپا می تواند برای نجات برجام مقابل ترامپ بایستد؟ / همه نگاه ها به مکرون است

با معامله قرن آمریکایی مقابله می کنیم

وزیر خارجه آلمان: بزرگترین نگرانی اجلاس گروه 20، جنگ تجاری با آمریکاست

تحویل سال 1397 شمسی در حافظیه شیراز

سخنگوی وزارت کشور: حمایت از کالای ایرانی بهترین هدف برای کشور است

ترامپ: به زودی درباره برجام تصمیم می گیرم

آدریان لامو، هکر نیویورک تایمز در 37 سالگی درگذشت

پاسخ قاطعانه ظریف به ترامپ و محمدبن سلمان

نشست محرمانه سران کشورهای عربی برای مهار نفوذ ترکیه و ایران

12 عضو پ.ک.ک در حمله ترکیه به شمال عراق کشته شدند

امارات در رزمایش مشترک با رژیم صهیونیستی شرکت می کند

نمایندگان اردنی خواستار بازگشت سفیر قطر به امان شدند

دولت آمریکا بر مجاز بودن صادرات تجهیزات ارتباطی به ایران تأکید کرد

تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره حملات شیمیایی در غوطه

نمایندگان اردنی خواستار بازگشت سفیر قطر به امان شدند

امارات در رزمایش مشترک با رژیم صهیونیستی شرکت می کند

ایران قدرتمندتر از عربستان است؟

تلگرام موظف به ارائه اطلاعات کاربران به نهادهای امنیتی روسیه شد

ترامپ: خواهید دید در مورد برجام چه می کنم

بازداشت 20 داعشی در موصل

فرانسه: مدافعان خروج از توافق هسته ای، طرح جایگزین ارائه کنند

حمله مرگبار گروه های تروریستی به دمشق/35 غیرنظامی کشته شدند

دو کشته و دو زخمی در تیراندازی در جمهوری آفریقای مرکزی

رییس جمهوری و نخست وزیر ترکیه عید نوروز را تبریک گفتند

پنج خودروی برتر پورشه مجهز به پیشرانه هواخنک

آغاز رزمایش «سپر الخلیج 1» در شرق عربستان

تیپ و ظاهر اشکان خطیبی و همسرش در حاشیه اکران لاتاری + عکس

مرکل به نتانیاهو: لغو برجام، اروپا را در برابر آمریکا و اسراییل قرار می دهد

عراق خبر سفر قریب الوقوع بن سلمان به بغداد را تکذیب کرد

ترامپ: ایران رفتار مناسبی با دنیا ندارد

مرکل به نتانیاهو: لغو برجام، اروپا را در برابر آمریکا و اسراییل قرار می دهد

منوچین: آمریکا خواهان جنگ تجاری نیست اما از آن نیز بیم ندارد

تکذیب فشار واشنگتن به کابل درباره روابط ایران و افغانستان/ تهران رتبه نخست صادرات به کابل را دارد/ پیشرفت مذاکرات آب با صراحت و تفاهم

تکذیب فشار واشنگتن به کابل درباره روابط ایران و افغانستان/ تهران رتبه نخست صادرات به کابل را دارد/ پیشرفت مذاکرات آب با صراحت و تفاهم