مطالب مرتبط:
بررسی وضعیت اراضی ملی شرق استان
جزییات جدید از حادثه خیابان پاسداران از زبان دادستان تهران/تشریح عملکرد دستگاه قضایی ایران از زبان نماینده یونیسف در ایران/ فروش عجیب کارتن های دور ریختنی در فرودگاه / برگزاری سومین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها/ آزادی 19 تبعه خارجی از چنگال گروگانگیر ها در جیرفت
رفع تصرف 13 هزار و 500 مترمربع از اراضی دولتی همدان
30 درصد اراضی زراعی سبزوار زیر پوشش بیمه قرار دارد
30 درصد اراضی زراعی سبزوار زیر پوشش بیمه قرار دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 10:152018-02-25سياسي

مخالفت سازمان بازرسی با فروش اراضی ملی


یک هفته پس از مصوبه دور از انتظار مجلس شورای اسلامی مبنی بر واگذاری مالکیت عرصه های منابع طبیعی، رییس سازمان بازرسی کشور با این مصوبه مخالفت کرد.

- حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در جریان رسیدگی مجلس به بند الحاقی 2 به تبصره 11 لایحه بودجه 97، نامه رییس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص مخالفت با بند مذکور را به لاریجانی تحویل داد.

همزمان با اعلام اعتراض رسمی سازمان بازرسی کل کشور، دیروز نمایندگان مجلس تصمیم گیری درباره استرداد اراضی ملی را به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند تا روزنه امیدی برای اصلاح این مصوبه گشوده شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، بنا بر جزء3 بند الحاقی2 تبصره11 بودجه سال97 که عصر چهارشنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد درصورتی که اراضی ای که در بندهای یک و دو این بند الحاقی آمده و در راستای اهداف و کاربری تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته، باید مسترد شوند.

اگر این اراضی دارای مستحدثات است و قلع وقمع آن ممکن نباشد باید قیمت آن به نرخ روز توسط کمیته ای متشکل از استاندار، مدیرکل دادگستری و مدیرکل وزارتخانه های راه و شهرسازی یا جهادکشاورزی تشکیل و اخذ شده و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز شود .

این مصوبه مجلس علاوه بر انتقاد صاحب نظران و کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست، مخالفت سازمان جنگل ها و مراتع را برانگیخت.

مخالفت سازمان جنگل ها مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور با اعلام اینکه مصوبه حاوی ایرادات اساسی است به همشهری، گفت: سازمان جنگل ها ومراتع به محض اطلاع از این مصوبه بلافاصله نامه ای با امضای وزیر جهادکشاورزی به رییس مجلس ارسال و دیدگاه خود را در مورد متن اولیه مربوط به این موضوع اعلام کرد.

منصور، این مصوبه را مغایر با منویات مقام معظم رهبری دانست و افزود: واگذاری اراضی ملی برای طرح های تولیدی و خدماتی حتی اگرمنطبق بر اهداف کمیسیون واگذاری هم باشد نباید مالکیت این اراضی در اختیار فرد قرار بگیرد و باید همچنان در اختیار دولت باشد تا به ارزش افزوده و درآمد شخصی برای فرد تبدیل نشود، چه برسد به اینکه مالکیت عرصه به فرد متخلفی واگذار شود که مغایر با اهداف واگذاری، مستحدثاتی را در عرصه ایجاد کرده است.

معاون سازمان جنگل ها ومراتع کشور تأکید کرد: بنا به تبصره 2ماده 33قانون حفاظت حتی افرادی که مالکیت عرصه ها برای آنها صادر شده چنانچه پیشرفت طرح های مورد نظردر این عرصه ها کمتر از 40درصد باشد یا اجرای طرح، نامتجانس با اهداف واگذاری باشد، منابع طبیعی باید با طرح دعوی علیه آنان، مالکیت عرصه را از آنها سلب کند.

اکنون اما براساس تصویب مجلس، اگر عرصه ای به فردی واگذار شده باشد وفرد مذکور هدفی غیرازواگذاری را دنبال کرده باشد و مستحدثاتی مغایر با اهداف طرح در عرصه ایجاد کرده باشد، به صرف اینکه قلع وقمع مستحدثات امکان پذیر نیست باید این عرصه با قیمت کارشناسی به شخص متخلف واگذار شود؛ آیا این رویکرد به معنای رجحان تخلف بر قانون و پاداش دادن به متخلف نیست؟ نمایندگان چه می گویند عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی دیروز در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون زمین هایی برای اهدافی مشخص به کسانی که مقرر شده بود این اهداف را عملیاتی کنند، واگذار شد.

به عنوان مثال، در یک زمانی برای اینکه فضای سبز و محیط زیست گسترده تر و از فرسایش خاک جلوگیری شود، طرحی در سازمان جنگل ها و مراتع به عنوان طرح طوبی اجرا شد و افراد متقاضی زمین ها را گرفتند.

محمد حسینی، با بیان اینکه این زمین ها در طرح طوبی به این دلیل واگذار شد که در زمین ها درخت کاری کنند و فضای سبز ایجاد شود و برای زمین ها ارزش افزوده بیافرینند، افزود: متأسفانه این زمین ها کم کم به باغ شهر و ویلا تبدیل شد و خارج از اهداف طرح در این زمین ها اقدامات دیگری صورت گرفت که این اقدام با قوانین و مقررات مغایرت داشت و باید با آن برخورد می شد.

حسینی ادامه داد: از سوی دیگر برخی افراد زمین ها را برای احداث کارخانه، گلخانه و .

گرفته اند اما متأسفانه پس از سال های سال هیچ اقدام مؤثری انجام نشده و زمین هم نمی توان تولید کرد، چراکه حجم خاصی دارد.

لذا اکنون که بحث اقتصاد مقاومتی و کار و تلاش است بسیاری از افراد متقاضی دریافت زمین هستند، بنابراین مجلس به دنبال این بود که اگر واقعا شخصی در این مدت روی زمین های خودش کاری نکرده یا برعکس آن هدف کاری انجام داده زمین پس گرفته شود و به متقاضیان جدید واگذار شود.

این مصوبه مانع فساد می شود رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مصوبه قوه مقننه درخصوص بازپس گیری زمین های واگذار شده در دهه 60 مانع فساد است.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصوبه مجلس در لایحه بودجه درخصوص بازپس گیری زمین های واگذار شده در دهه 60که در اهدافی غیر، مورداستفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: در دهه 60زمین هایی با هدف تولید و ارائه خدمات به اشخاص و تعاونی ها واگذار شد، اما با گذشت زمان مشخص شد که این زمین ها در اهداف تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی افزود: در شرایطی که قرار بود با واگذاری زمین های مذکور از تولید و صنعت حمایت شود شاهد بودیم که برخی افراد این زمین ها را به ملک شخصی خود تبدیل کرده اند.

نماینده مردم جهرم در مجلس دهم شورای اسلامی با تأکید براینکه باید زمین هایی که در اهدافی مغایر قانون مورد استفاده قرار گرفته است، مسترد شود، گفت: اگر افرادی که زمین ها را در اختیار گرفته اند از عهده ایجاد رونق تولید و صنعت برنیامده اند باید زمین ها را به دولت برگردانند تا این اراضی در اهداف مدنظر به کارگرفته شود.

اگر این اراضی که قرار بود در زمینه تولید مورد استفاده قرار گیرند به دولت مسترد نشود، به کشور آسیب وارد می شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در واکنش به برخی رسانه ها که ادعا کردند مصوبه مجلس در واقع قانونی کردن زمین خواری است، خاطرنشان کرد: اگر اراضی که در اهداف تعیین شده مورداستفاده قرار نگرفته اند پس گرفته نشود در واقع باعث فساد می شود نه اینکه باز پس گیری آنها به معنی زمین خواری باشد.

به گفته وی، مصوبه قوه مقننه درخصوص بازپس گیری زمین های واگذار شده در دهه 60 مانع فساد است.

واگذاری زمین به جای برخورد با متخلف عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: موضوعی که در متن مصوبه اخیر مجلس بحث انگیز شد این بود که اگر در این زمین ها احداثاتی صورت گرفته که مغایر قانون است اما مراجع قانونی نمی خواهند نسبت به قلع و قمع بنا اقدام کنند یا سرمایه گذاری خاصی شده، از طریق کارشناسی روز پول زمین دریافت شود.

محمد حسینی، نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان، با بیان اینکه این موضوع که چه مرجعی موضوع را تشخیص دهد و اینکه به چه صورت با این افراد برخورد شود و از کجا بدانیم که قلع و قمع بنا به ضرر است مورد سؤال بود، افزود: تشخیص این موضوع به هیأتی مرکب از استاندار و چند دستگاه اجرایی در هر استان واگذار شد که در واقع با نگاه استفاده مطلوب از زمین بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازروزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 3اسفند 96، کدمطلب:7604، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: سازمان بازرسی - مجلس شورای اسلامی - سازمان بازرسی کل کشور - رییس سازمان بازرسی - مجلس - اراضی ملی - کشور - رییس سازمان بازرسی کل کشور - منابع طبیعی - رییس مجلس شورای اسلامی - جنگل - اسلامی - رییس مجلس - خزانه داری کل کشور - واگذاری اراضی ملی - شورای - بودجه - معاون - مقام معظم رهبری - نمایندگان مجلس - کمیسیون تلفیق - سازمان برنامه - نامه - لایحه بودجه - ارزش افزوده - درآمد - طبیعی - تصمیم گیری - مصوبه مجلس - لاریجانی

آخرین اخبار سرویس:
دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

گستاخی نمایندگان مجلس رژیم باکو علیه ملت ایران

محسن امامی قشلاق، سید محمد هاشمی، محسن محبی، ولی رستمی حق بر محیط زیست سالم در پرتو اصول فقهی و اخلاقی

تیپ متفاوت "بهاره افشاری" در روسیه/عکس

نماینده ولی فقیه در لرستان از آیت الله عباسعلی صادقی عیادت کرد

انتقاد همراه با انصاف امری سازنده و مفید است/ پویایی جامعه در گرو تضارب افکار و حضور همه سلایق است

حامیان ایتام و محسنین کمیته امداد در فارس و در ماه رمضان گل کاشتند

وقتی تمام وجودشان صدا می شود

درگذشت شجریان تکذیب شد

آیت الله موسوی بجنوردی: نهادینه شدن اندیشه امام خمینی(ره) در حوزه عدالت باید در عمل زنده شود /امام (ره) همواره بر عفو تاکید داشتند

ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

پنجمین نشست شب یزد درمحل دفتر شهیدمحراب آیت الله صدوقی

سوره دهر یا انسان (شان نزول، خواص و متن عربی)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در قم

نکوداشت بسطامی و خرقانی بدون مشکل برگزار می شود

محمود باقری، ابراهیم نوشادی چالش های تعیین صلاحیت قضایی و قانون حاکم بر قراردادهای الکترونیکی بین المللی

صوت کامل بیانات رهبری در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عکس/کشف محموله شامپوی تریاک در کامیون

تصاویر/ دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقل قانون بگذارد/ قانون باید حلّال مشکل طبقات ضعیف و متوسط باشد، نه آلت دست صاحبان زر و زور

صدا و سیما در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمن است/ نمی گذاریم مردم در تامین ضروریات با مشکل مواجه شوند

ظهیر علی مرادی، عبدالحمید شمس، علی جهانگیری، مهدی رسولی قهرودی، علیرضا علوی تبار طراحی مدل خودگردانی استان های جمهوری اسلامی ایران

خطیب جمعه این هفته تهران کیست؟

اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

نشست خبری کمیته های شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر یزد

طالع بینی تیر ماه 97

لایی دیدنی وحید امیری به پیکه

اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی تابستانه در مدارس علمیه

عناوین روزنامه های سیاسی 31 خرداد 97/ اشرافی گری بلای بزرگ کشور است +تصاویر

جلیل قنواتی، اسلام مندنی اخلاق و دادرسی عادلانه در پرتو قابلیت پیش بینی بودن قواعد دادرسی

صدرالدین شجره درگذشت

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

مزیت عفو عمومی

آخرین وضعیت حریفان تیم ایران + جدول

حضور حجت الاسلام مجتبی خامنه ای در جنگ تحمیلی + فیلم

اهواز- آیین استقبال از پیکر مطهر شهید مدافع حرم

نهضت سوادآموزی فردوس مقام نخست خراسان جنوبی را کسب کرد

بی اخلاقی در حوزه نشر بیداد می کند

حیرت و شگفتی محافل خبری جهان از بازی یاران کی روش

یادداشت/ سید محمدرضا میرتاج الدینی ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

عزت الهی: باید تمام تلاشمان را برابر پرتغال انجام دهیم

تحلیل سیاسی هفته

صدا و سیما نشانه حیات سیاسی و اجتماعی نظام است / وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت، اعتماد عمومی و امید به آینده است

دروغ بزرگ در پوشش جان بولتون

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

حمید بهره مند چالش های مقررات تعدد جرم در جرایم سایبری

31خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

رحیم نوبهار، یزدان صیقل ویژگی ها و راهبردهای کیفرشناسی ریسک مدار

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

جایگاه بی بدیل مادر در کلام رسول خدا(ص)

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

­مهدی چمران : شهید چمران اعتقاد داشت که ما می توانیم

اندیشه های مفاخر و بزرگان به نسل جوان منتقل شود

محمد حکاک، علی شریعت نژاد، عبداله ساعدی شناسایی الگوهای ذهنی مدیران در راستای توانمندسازی روانشناختی کارکنان

در پاسخ به پامپئو ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

بازتاب لایی خوردن پیکه از امیری و از دست رفتن بهترین شانس ایران در سایت آس اسپانیا

اشمید: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 31 خرداد 97

فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

2 ویژگی بارز مراسم ترتیل خوانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ماه رمضان

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد

گزارشگران اسپانیا: به سختی و با گل شانسی کاستا از سد ایران گذشتیم

علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

عذرخواهی خدا از فقرا در قیامت

شهیدی که در شب تاسوعا حاجتش را گرفت

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

نشست 3ساعته رییس‎جمهور با مدیران صداوسیما

خانم مجری جوان ازدواج کرد/عکس

امروز باید گلایه ها و رقابت ها باید کنار گذاشته شود

دویست و هفتاد و پنجمین شماره ماهنامه قرآنی «باران» منتشر شد

چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

اهواز- آیین استقبال از شهید مدافع حرم

برای ارتقای ظرفیت مدیران تلاش شود

گل مردود ایران به اسپانیا توسط عزت الهی

حکم جایزه پیش بینی نتیجه مسابقات

مهدی عباسی سرمدی، سیدسلمان سیدی زاده اصل قانون قابل اعمال برتعهدات غیرقراردادی در مقررات متحدالشکل رم دو (2007) و حقوق ایران

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است /سربازان گمنام امام زمان(عج) سینه شان را سپر بلا کرده اند

تندروی و کندروی هر دو خطرناک است

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک نقش میانجی گری منابع انسانی حرفه ای در ارتباط بین روابط خوشه صنعتی و عملکرد شرکت ها

وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت است

نسل جوان را با هنر و ادبیات با معارف دین آشنا کنیم//بالاترین افتخارم طلبگی است

جیب ایرانی چطور خالی می‎شود؟

اولین مصاحبه خواننده قدیمی بعد از چهل سال سکوت+ ویدئو

ناو بالگردبر «خارک» به دریا بازگشت

زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم انتظار حمایت بنیاد شهید

دستور بسته شدن کافه های مشهد در ساعت 10 امشب صحت دارد؟

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین در اهواز

آغاز داوری مرحله اول از هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

مصطفی معتقد بود که می توانیم مقابل تحریم ها بایستیم

حراج خودروی 14 میلیاردی بازیگر مشهور/عکس

ایالت نیویورک از ترامپ شکایت می کند

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

مخالفت سازمان بازرسی با فروش اراضی ملی

مخالفت سازمان بازرسی با فروش اراضی ملی