مطالب مرتبط:
بررسی وضعیت اراضی ملی شرق استان
جزییات جدید از حادثه خیابان پاسداران از زبان دادستان تهران/تشریح عملکرد دستگاه قضایی ایران از زبان نماینده یونیسف در ایران/ فروش عجیب کارتن های دور ریختنی در فرودگاه / برگزاری سومین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها/ آزادی 19 تبعه خارجی از چنگال گروگانگیر ها در جیرفت
رفع تصرف 13 هزار و 500 مترمربع از اراضی دولتی همدان
30 درصد اراضی زراعی سبزوار زیر پوشش بیمه قرار دارد
30 درصد اراضی زراعی سبزوار زیر پوشش بیمه قرار دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 09:152018-02-25سياسي

مخالفت سازمان بازرسی با فروش اراضی ملی


یک هفته پس از مصوبه دور از انتظار مجلس شورای اسلامی مبنی بر واگذاری مالکیت عرصه های منابع طبیعی، رییس سازمان بازرسی کشور با این مصوبه مخالفت کرد.

- حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در جریان رسیدگی مجلس به بند الحاقی 2 به تبصره 11 لایحه بودجه 97، نامه رییس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص مخالفت با بند مذکور را به لاریجانی تحویل داد.

همزمان با اعلام اعتراض رسمی سازمان بازرسی کل کشور، دیروز نمایندگان مجلس تصمیم گیری درباره استرداد اراضی ملی را به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند تا روزنه امیدی برای اصلاح این مصوبه گشوده شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، بنا بر جزء3 بند الحاقی2 تبصره11 بودجه سال97 که عصر چهارشنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد درصورتی که اراضی ای که در بندهای یک و دو این بند الحاقی آمده و در راستای اهداف و کاربری تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته، باید مسترد شوند.

اگر این اراضی دارای مستحدثات است و قلع وقمع آن ممکن نباشد باید قیمت آن به نرخ روز توسط کمیته ای متشکل از استاندار، مدیرکل دادگستری و مدیرکل وزارتخانه های راه و شهرسازی یا جهادکشاورزی تشکیل و اخذ شده و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز شود .

این مصوبه مجلس علاوه بر انتقاد صاحب نظران و کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست، مخالفت سازمان جنگل ها و مراتع را برانگیخت.

مخالفت سازمان جنگل ها مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور با اعلام اینکه مصوبه حاوی ایرادات اساسی است به همشهری، گفت: سازمان جنگل ها ومراتع به محض اطلاع از این مصوبه بلافاصله نامه ای با امضای وزیر جهادکشاورزی به رییس مجلس ارسال و دیدگاه خود را در مورد متن اولیه مربوط به این موضوع اعلام کرد.

منصور، این مصوبه را مغایر با منویات مقام معظم رهبری دانست و افزود: واگذاری اراضی ملی برای طرح های تولیدی و خدماتی حتی اگرمنطبق بر اهداف کمیسیون واگذاری هم باشد نباید مالکیت این اراضی در اختیار فرد قرار بگیرد و باید همچنان در اختیار دولت باشد تا به ارزش افزوده و درآمد شخصی برای فرد تبدیل نشود، چه برسد به اینکه مالکیت عرصه به فرد متخلفی واگذار شود که مغایر با اهداف واگذاری، مستحدثاتی را در عرصه ایجاد کرده است.

معاون سازمان جنگل ها ومراتع کشور تأکید کرد: بنا به تبصره 2ماده 33قانون حفاظت حتی افرادی که مالکیت عرصه ها برای آنها صادر شده چنانچه پیشرفت طرح های مورد نظردر این عرصه ها کمتر از 40درصد باشد یا اجرای طرح، نامتجانس با اهداف واگذاری باشد، منابع طبیعی باید با طرح دعوی علیه آنان، مالکیت عرصه را از آنها سلب کند.

اکنون اما براساس تصویب مجلس، اگر عرصه ای به فردی واگذار شده باشد وفرد مذکور هدفی غیرازواگذاری را دنبال کرده باشد و مستحدثاتی مغایر با اهداف طرح در عرصه ایجاد کرده باشد، به صرف اینکه قلع وقمع مستحدثات امکان پذیر نیست باید این عرصه با قیمت کارشناسی به شخص متخلف واگذار شود؛ آیا این رویکرد به معنای رجحان تخلف بر قانون و پاداش دادن به متخلف نیست؟ نمایندگان چه می گویند عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی دیروز در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون زمین هایی برای اهدافی مشخص به کسانی که مقرر شده بود این اهداف را عملیاتی کنند، واگذار شد.

به عنوان مثال، در یک زمانی برای اینکه فضای سبز و محیط زیست گسترده تر و از فرسایش خاک جلوگیری شود، طرحی در سازمان جنگل ها و مراتع به عنوان طرح طوبی اجرا شد و افراد متقاضی زمین ها را گرفتند.

محمد حسینی، با بیان اینکه این زمین ها در طرح طوبی به این دلیل واگذار شد که در زمین ها درخت کاری کنند و فضای سبز ایجاد شود و برای زمین ها ارزش افزوده بیافرینند، افزود: متأسفانه این زمین ها کم کم به باغ شهر و ویلا تبدیل شد و خارج از اهداف طرح در این زمین ها اقدامات دیگری صورت گرفت که این اقدام با قوانین و مقررات مغایرت داشت و باید با آن برخورد می شد.

حسینی ادامه داد: از سوی دیگر برخی افراد زمین ها را برای احداث کارخانه، گلخانه و .

گرفته اند اما متأسفانه پس از سال های سال هیچ اقدام مؤثری انجام نشده و زمین هم نمی توان تولید کرد، چراکه حجم خاصی دارد.

لذا اکنون که بحث اقتصاد مقاومتی و کار و تلاش است بسیاری از افراد متقاضی دریافت زمین هستند، بنابراین مجلس به دنبال این بود که اگر واقعا شخصی در این مدت روی زمین های خودش کاری نکرده یا برعکس آن هدف کاری انجام داده زمین پس گرفته شود و به متقاضیان جدید واگذار شود.

این مصوبه مانع فساد می شود رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مصوبه قوه مقننه درخصوص بازپس گیری زمین های واگذار شده در دهه 60 مانع فساد است.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصوبه مجلس در لایحه بودجه درخصوص بازپس گیری زمین های واگذار شده در دهه 60که در اهدافی غیر، مورداستفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: در دهه 60زمین هایی با هدف تولید و ارائه خدمات به اشخاص و تعاونی ها واگذار شد، اما با گذشت زمان مشخص شد که این زمین ها در اهداف تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی افزود: در شرایطی که قرار بود با واگذاری زمین های مذکور از تولید و صنعت حمایت شود شاهد بودیم که برخی افراد این زمین ها را به ملک شخصی خود تبدیل کرده اند.

نماینده مردم جهرم در مجلس دهم شورای اسلامی با تأکید براینکه باید زمین هایی که در اهدافی مغایر قانون مورد استفاده قرار گرفته است، مسترد شود، گفت: اگر افرادی که زمین ها را در اختیار گرفته اند از عهده ایجاد رونق تولید و صنعت برنیامده اند باید زمین ها را به دولت برگردانند تا این اراضی در اهداف مدنظر به کارگرفته شود.

اگر این اراضی که قرار بود در زمینه تولید مورد استفاده قرار گیرند به دولت مسترد نشود، به کشور آسیب وارد می شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در واکنش به برخی رسانه ها که ادعا کردند مصوبه مجلس در واقع قانونی کردن زمین خواری است، خاطرنشان کرد: اگر اراضی که در اهداف تعیین شده مورداستفاده قرار نگرفته اند پس گرفته نشود در واقع باعث فساد می شود نه اینکه باز پس گیری آنها به معنی زمین خواری باشد.

به گفته وی، مصوبه قوه مقننه درخصوص بازپس گیری زمین های واگذار شده در دهه 60 مانع فساد است.

واگذاری زمین به جای برخورد با متخلف عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: موضوعی که در متن مصوبه اخیر مجلس بحث انگیز شد این بود که اگر در این زمین ها احداثاتی صورت گرفته که مغایر قانون است اما مراجع قانونی نمی خواهند نسبت به قلع و قمع بنا اقدام کنند یا سرمایه گذاری خاصی شده، از طریق کارشناسی روز پول زمین دریافت شود.

محمد حسینی، نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان، با بیان اینکه این موضوع که چه مرجعی موضوع را تشخیص دهد و اینکه به چه صورت با این افراد برخورد شود و از کجا بدانیم که قلع و قمع بنا به ضرر است مورد سؤال بود، افزود: تشخیص این موضوع به هیأتی مرکب از استاندار و چند دستگاه اجرایی در هر استان واگذار شد که در واقع با نگاه استفاده مطلوب از زمین بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازروزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 3اسفند 96، کدمطلب:7604، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: سازمان بازرسی - مجلس شورای اسلامی - سازمان بازرسی کل کشور - رییس سازمان بازرسی - مجلس - اراضی ملی - کشور - رییس سازمان بازرسی کل کشور - منابع طبیعی - رییس مجلس شورای اسلامی - جنگل - اسلامی - رییس مجلس - خزانه داری کل کشور - واگذاری اراضی ملی - شورای - بودجه - معاون - مقام معظم رهبری - نمایندگان مجلس - کمیسیون تلفیق - سازمان برنامه - نامه - لایحه بودجه - ارزش افزوده - درآمد - طبیعی - تصمیم گیری - مصوبه مجلس - لاریجانی

آخرین اخبار سرویس:
دانلود آهنگ جدید مهداد اخلاقی بنام فصل دلدادگی

ناگفته های نایب رییس مجلس از حقوق 4 میلیونی دخترش + جزییات

بازداشت مشاوررسانه ای احمدی نژاد با 200 هزار یورو نزدیکی مرز آذربایجان

دزدی که درماشین پلیس بیدارشد

39 سال زندگی با فک شکسته +تصاویر

شلیک آنلاین به همسر

کلاهبرداری دختر دانشجو با روباتصیغه یاب

عامل شهادت مأموران ناجا در پاسداران: عاشق اعدام هستم

دستگاه های اجرایی اهتمام ویژه ای به ایجاد میزخدمت داشته باشند

تبلور مزایای چابهار منوط به تسهیل روابط بانکی است

هشدار لاگارد به آمریکا: جنگ های تجاری برنده ندارد

تبلور مزایای چابهار منوط به تسهیل روابط بانکی است

دانلود آهنگ جدید رهام بنام حس عجیب

انتخابات ریاست جمهوری روسیه برگزار شد

رأی قصاص برای پزشک تبریزی صادر شد

دلایل بلاتکلیفی گودبرداری رها شده در کنار برج میلاد

چگونه خلاقیت خود را در زندگی افزایش دهیم؟

رییس مجلس بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

به زودی شاهد تحولی عظیم در نجات فضای مجازی کشور خواهیم بود

10 رویداد مهم کشور در سال 96

نامه چهارگانه مجمع نمایندگان مازندران به دولتمردان برای حل مشکلات استان

چمران: اگر فشاری بر شهردار بوده از سوی همفکران خودش بوده است

مهم ترین جمله رهبر معظم انقلاب در سال 96 چیست؟

استیضاح وزرا اوج جناح گرایی و فاصله از مردم است

آخرین باری که لباس عید خریدی کی بود ؟

واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس

شهید مدافع حرمی که سردار سلیمانی او را زرنگ و با ذکاوت دانست

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ آرزوم اینه حاج قاسم ببینم و بگم نوکرتم!/ دنیای باحال لی لی پوت ها

مهدی فضائلی در باره جعل یک نقل قول!

الهه فرشچی: کشف حجاب نکردم ؛ دوستم بی وجدان و سرشار از حسد بود + عکس

سفر به کربلای ایران

تجلیل از پیروزی پوتین

قاسمی: ایران مانند همیشه بر چالش ها پیروز می شود

برای سربلندی روسیه تلاش بزرگی را آغاز خواهیم کرد

33 سال پیش در چنین روزی دیدار معاون وزیر خارجه با دبیر کل سازمان ملل

فضا در یادمان های عملیاتی بسیار باصفا است

پایان بی نتیجه جلسه شورای عالی کار

راهبرد ضدجاسوسی صیانت از ایرانیان است

دانلود آهنگ جدید محمد شیبانی بنام عشق منی

دستگاه های اجرایی اهتمام ویژه ای به ایجاد میزخدمت داشته باشند

ترتیل صفحه 330 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

نتیجه انتخابات روسیه: پوتین با کسب 75 درصد آراء پیروز شد

پوتین در میدان مانژ از طرفدارانش تشکر کرد

سرنگونی جنگنده ارتش سوریه

حالا چه کسی فرزند خلف پدر نیست؟

اکبر عبدی: گاهی آدم باید حزب باد باشد! +عکس

راهیان نور باید در کتاب های مدارس و دانشگاه ها بیشتر دیده شود

فیلم/ ماجرای محاصره گردان کمیل و حنظله از زبان سردار ادیبی

پوتین با کسب 73.9 درصد از آراء پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری روسیه

البرز از استانی عبوری به مقصد گردشگری تبدیل خواهد شد

طرح ائتلاف انقلاب 14 فوریه برای میدان اللؤلؤه بحرین

چانه زنی در نشست شورای عالی کار هنوز ادامه دارد

همه چیز درباره دستگیری سید حسین شیرازی/ وقتی همه ضد انقلاب طرفدار شیعه انگلیسی می شوند + فیلم

دانلود آهنگ جدید یزدان ناجی بنام یادگاری

پوتین در انتخابات پیشتاز است

نتایج 30% اوراق رای گیری در روسیه

آنهایی که به دنبال فیلترینگ تلگرام هستند!

برخورد با مفاسد دستگاه های حکومتی، اولویت اصلی دستگاه قضا + فیلم

اعلام زمان اولین جلسه علنی مجلس در سال 97

انتشار فیلمی علیه حمید بقایی درباره اتهاماتی که وی در دادگاه تجدیدنظر از آنها تبرئه شد! + سند

پیروزی پوتین در انتخابات روسیه بر اساس نتایج اولیه/ آمار لحظه به لحظه از شمارش آرا

شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی

پیش بینی 58 اولویت برای شورای هماهنگی دفاع مقدس گیلان

مدیرکل جدید دفتر موسیقی منصوب شد

موافقت با ادامه کار مدیرعامل کنونی کاسپین

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

تیترامشب/ لزوم حمایت ویژه از پیام رسان های داخلی

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت/ اختلاف نظر کارگران و کارفرمایان زیاد است

پیروزی قاطعانه پوتین در انتخابات روسیه

بازهم جلسه مزدی بدون نتیجه خاتمه یافت

تغییر دکور «دورهمی» برای نوروز 97

جزییات دستگیری سید حسین شیرازی، وقتی همه ضد انقلاب طرفدار شیعه انگلیسی می شوند + فیلم

باز هم حداقل دستمزد تعیین نشد

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

"عوام فریب بی آبرو " | به زباله دان تاریخ سپرده می شوید

ایستاده در برابر فساد

دانلود آهنگ جدید هیچ بند بنام چه خدایی

دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند بنام هوای تو

جزییات 2 نامه گلایه آمیز احمدی نژاد به رهبر

مسلمان شدن جوان استرالیایی در حرم مطهر امام رضا (ع)

طرح ائتلاف انقلاب 14 فوریه برای میدان اللؤلؤه بحرین

بی عدالتی در حق برخی بازنشستگان/ کدام کارمندان باید مالیات 35 درصدی بدهند؟

آرشیو فارس تصاویر منتخب خبرگزاری فارس در سال1396

سرانه مطالعه چهارمین پایتخت کتاب ایران باید به یک ساعت برسد

شهید دهه شصتی؛ یکی از هزاران

جانباز شهید حمزه عامری آسمانی شد

فراهم آوری بودجه لازم برای مرمت کاخ مروارید مهرشهر پیگیری می شود

قاسمی: ایران مانند همیشه بر چالش ها پیروز می شود

هزاران نفر در بارسلون خواهان تشکیل دولت جدید کاتالونیا شدند

قاسمی: ایران مانند همیشه بر چالش ها پیروز می شود

نماینده مردم سمنان در مجلس مطرح کرد بی عدالتی در حق برخی بازنشستگان/ کدام کارمندان باید مالیات 35 درصدی بدهند؟

نخستین یادواره مجازی گیلان برگزار شد

فرماندار جدید سلماس منصوب شد

تصویر/ خرس قهوه ای در ارتفاعات ساری

رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس به پویش سراسری «ما توانستیم» پیوست

محسن چاوشی و بادیگاردهایش در مراسم ختم پدر + تصاویر

کنسرت خواننده آکادمی گوگوش در شیراز + عکس

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

مخالفت سازمان بازرسی با فروش اراضی ملی

مخالفت سازمان بازرسی با فروش اراضی ملی