مطالب مرتبط:
روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح یکشنبه 6 اسفند 96
روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر یکشنبه 6 اسفند 96
مروری بر تیتر اصلی روزنامه ها 5 اسفند
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 6 اسفند
روزنامه استخدامی استان قم | یکشنبه 6 اسفند 96
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 10:162018-02-25سياسي

سرمقاله های روزنامه های 6 اسفند


عملکرد تیم اقتصادی دولت،مبارزه با فساد اقتصادی و.

از جمله موضوعاتی بودند که در ستون سرمقاله برخی از روزنامه های یکشنبه-6 اسفند-جای گرفتند.

- روزنامه کیهان در ستون سرمقاله اش با تیتر اژدهای هفت سر و یک سؤال ساده نوشت: عدالت جزو معدود مفاهیم و آرمان هایی است که تقریباً هیچ دین، مکتب فکری، اندیشه سیاسی و فرهنگی نتوانسته و نمی تواند از کنار آن به سادگی عبور کند.

مروری گذرا بر آموزه ها و تعالیم اسلامی نیز نشان می دهد این آرمان به شدت مورد توجه و تاکید بوده است.

احادیث بسیار ائمه معصوم علیهم السلام در باب عدالت، گویای اهمیت و جایگاه این مسئله در منظومه فکری آن بزرگواران است، از جمله؛ - رسول اکرم(ص) می فرمایند: عادل‏ترین مردم کسی است که برای مردم همان را بپسندد که برای خود می‏پسندد و برای آنان نپسندد آنچه را برای خود نمی‏پسندد.

- حضرت علی(ع): عدالت بهتر از شجاعت است زیرا اگر مردم همگی عدالت را درباره همه بکار گیرند از شجاعت بی نیاز می شوند.

- امام صادق(ع): سه چیز است که همه مردم به آنها نیاز دارند: امنیّت، عدالت و آسایش.

- حضرت علی(ع): خداوند عزوجل بر پیشوایان عادل واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند تا فقیر را، فقرش برآشفته نکند.

- حضرت فاطمه(س): خداوند عدالت را برای آرامش دل‏ها، واجب کرد.

عدالت جنبه های گوناگونی دارد و تقریباً در تمام ابعاد و میدان های زندگی و اجتماع قابل ارزیابی و مطالعه است.

یکی از جنبه های این آرمان که بیش از سایر جنبه ها به چشم آمده و همگان به صورت روزمره و ملموس با آن سر و کار دارند، عدالت اقتصادی است.

اگر عدالت اقتصادی را همچون آفتابی تابان و زندگی بخش بدانیم، در برابر آن تاریکی و سرمای جانسوز فساد اقتصادی است و در واقع نسبت این دو مفهوم (عدالت و فساد) بیانگر وضع موجود است.

هرچه ابرهای تیره فساد پراکنده و کمتر شوند، آفتاب عدالت بیشتر خواهد تابید و هرچه این ابرهای مسموم بیشتر و متراکم تر شوند، نور و گرمای کمتری در کار خواهد بود.

از این رو راه دستیابی به عدالت، مبارزه با فساد است.

مبارزه با فساد در سخن و شعار آسان، اما در عمل بسیار سخت و پیچیده و مردافکن است.

نکات زیر تنها چند نمونه از بایدها و نبایدها و پیچ و خم های این مسیر صعودی و البته صعب العبور به سوی خورشید عدالت است.

برای مبارزه با فساد به عنوان یک پدیده اجتماعی باید به ریشه های آن توجه کرد.

اگرچه این پدیده اجتماعی است اما عامل آن افراد هستند که گاه به صورت شخصی و گاهی به صورت تشکیل گروهی مخفی و دست در دست یکدیگر - البته به صورت پنهانی و نامریی- فساد را رقم می زنند.

وانگ ان‏شیه دولتمرد و اندیشمند چینی که هزار سال پیش می زیست و درپی اصلاح جامعه زمان خویش و مبارزه با فساد بود، دو عامل را باعث بروز فساد می دانست؛ 1- مردان بد 2- قانون بد.

راهکار او برای مبارزه چنین بود؛ داشتن؛ 1-صاحبان قدرت دارای سطح بالای اخلاق و تهذیب شخصی 2- قوانین کارآمد و منطقی.

اگر قوانین را نیز زاییده مدیران و مسئولان بدانیم -که در واقع چنین است- باز هم به نکته نخست می رسیم؛ صاحبان قدرت باید از سطح بالای اخلاق و تهذیب نفس برخوردار باشند.

چهارصد سال بعد ابن خلدون - اندیشمند مشهور دنیای اسلام- به نحوی همین مضمون را بیان می کند و می گوید ریشه اصلی فساد تمایل به زندگی تجملی در گروه حاکم است.

تامین هزینه سنگین زندگی تجملی، آنان را ناچار به ورود به معاملات مفسدانه می کند.

از آنجا که همیشه منابع ثروت نسبت به تقاضا کمتر بوده اند، وقتی گروهی به شکل مفسدانه و تبعیض آمیز به کسب ثروت روی بیاورند، نتیجه آن فقر و تنگی معیشت در جمعیتی به مراتب بیشتر در جامعه خواهد بود.

این معادله معکوس - برخورداری افراطی گروهی اندک در برابر سختی معیشت جمعیتی بزرگ- از چنان اهمیتی برخوردار است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی بسیار مهم و اخیرشان (29 بهمن در دیدار مردم تبریز) از آن به عنوان ارتجاع یاد کرده و اینگونه هشدار می دهند؛ من وظیفه دارم خطر را به مردم عزیزمان بگویم.

ما اگر به سمت اشرافیگری حرکت کردیم، این رفتن به سمت ارتجاع است؛ اگر به جای توجّه به طبقه ضعیف، دل سپرده طبقات مرفّه و زیاده خواه در کشور شدیم، این حرکت به سمت ارتجاع است.

البته اینجا نکته ظریف و حساسی وجود دارد که عدالت طلبی و مبارزه با فساد نباید به مبارزه با ثروت و دشمنی با ثروتمندان تعبیر و تفسیر شود.

فساد آنجا شکل می گیرد که ثروت به صورت مطلق و بدون هیچ ضابطه، قید و شرطی درباره چگونگی بدست آوردن آن، مورد استقبال و تمجید واقع شود.

برخی اندیشمندان مرحله حاد فساد را آنجایی می دانند که جامعه، ثروتمندان را مورد تکریم قرار می دهد و به دنبال رسیدن به جایگاه آنان است، بدون آنکه این پرسش را مطرح کند؛ کسب ثروت از چه راهی؟ آنچه هزار سال پیش اندیشمند چینی وانگ ان‏شیه درباره لوازم مبارزه با فساد (دارا بودن سطح بالای اخلاق و تهذیب شخصی) گفت را می توان اینگونه در کلام رهبر معظم انقلاب، به تفصیل مورد توجه قرار داد؛ عدالتی که همراه با معنویت و توجه به آفاق معنوی عالم وجود و کائنات نباشد، به ریاکاری و دروغ و انحراف و ظاهرسازی و تصنع تبدیل خواهد شد.

خیلی از ماها نیت هایمان خوب است و با نیتِ خوب وارد می شویم؛ اما نمی توانیم این نیت را نگه داریم؛ این نیت در اثنای راه به موانعی برخورد می کند؛ سایش پیدا می کند؛ کمرنگ و ضعیف می شود و احیاناً یک جاذبه قوی معارضی دل را -که جایگاه نیت، دل است- به سوی خودش جذب می کند؛ یک وقت نگاه می کنید، می بینید اصلاً نیت رفت؛ نیت یک چیز دیگر شده؛ آن وقت راه انسان عوض می شود.

اگر می بینید بعضی ها ربّنا اللَه را گفتند، اما امروز به جای کعبه رو به بتکده دارند؛ شعار خوب را دادند، اما امروز 180 درجه در جهت عکس آن شعار حرکت می کنند، عاملش این است؛ نتوانستند نگه دارند.

چرا نتوانستند؟ چون در اثنای راه، جاذبه ها پیدا می شود.

نکته درخور تامل و عجیب آنجاست که این سخنان در نخستین روزهای آغاز به کار دولت نهم در دیدار رییس جمهور و اعضای هیئت دولت بیان شده است.

مرور آن سخنان که 12 سال از بیان آن می گذرد و تطبیق آن با مواضع و وضعیت امروز برخی از مدعیان عدالت طلبی برای اهل بصیرت، معانی و درس های بسیار دارد که باید در جای خود به آن پرداخت.

اگر بپذیریم که امروز کشور با وجود دستگاه ها و نهادهای مختلف نظارتی، با معضلی به نام فساد روبروست، ماجرا از دو حال خارج نیست.

یا مدیران و مجریان امر نظارت از ابتدا به درستی انتخاب نشده اند و یا در روند کاری خود و راه سخت نظارت، دچار فرسایش و انحراف شده اند.

بررسی میزان کارآمدی سیستم های نظارتی، کاری علمی و لازم است و نمی توان درباره آن بدون تحقیق رای قطعی صادر کرد اما اجمالاً می توان گفت آلوده کردن مسئولان نظارتی به درآمدهای شبه قانونی یکی از علل این ناکارآمدی است.

وقتی مسئول حراست فلان بانک یا دستگاه را عضو هیئت مدیره یک یا چند شرکت زیرمجموعه می کنند و زندگی اش با چرب و شیرین زندگی تجملی آشنا می شود، چگونه می توان از او انتظار داشت مو را از ماست بکشد؟! یکی از شگردهای اصلی و همیشگی و البته کارآمد! افراد مفسد آن است که فساد را گسترده و عمیق و همه گیر نشان دهند و بیان کنند تا با جا انداختن افکار مسمومی مانند همه فاسد شده اند ، دیگر برای اصلاح راهی نیست ، دست همه در یک کاسه است و امثال اینها، انگیزه مبارزه و برخورد را ضعیف کرده و حتی از بین ببرند.

یکی از گلوگاه های مهم برای آغاز جدی مبارزه، تلاش برای یافتن پاسخ این سؤال به ظاهر ساده است؛ چند مسئول نظارتی همزمان در چند و کدام شرکت ها مسئولیت و عایدی دارند؟ در آینده درباره راه و رسم مبارزه شمشیر عدالت با اژدهای هفت سر فساد بیشتر خواهیم نوشت.

نیلی و دولت روحانی حمید آذرمند در ستون سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت: دولت یازدهم در شرایطی اداره امور کشور را در دست گرفت که کشور با رکود اقتصادی و تورم بالا و تحریم های گسترده مواجه بود به طوری که امکان جذب سرمایه گذاری خارجی، مبادلات بانکی و حتی فروش نفت و وصول درآمدهای آن را با مانع مواجه کرده بود.

از سوی دیگر کشور با مسائل بی سابقه و بسیار خاصی مواجه بود.

سال ها توزیع بی هدف یارانه بین شهروندان، الگوی درآمد و هزینه خانوار را تغییر داده بود.

اقتصاد کشور با ضعف جدی در زیرساخت های عمومی مواجه بود و بنگاه های صنعتی به علت شرایط تحریم، با فرسودگی ماشین آلات مواجه بودند.

با تغییر دولت، در شرایطی انتظار برای اصلاح سیاست ها و بهبود شرایط اقتصادی در تمامی زمینه ها وجود داشت که ظرفیت کارشناسی و مدیریتی دستگاه های سیاست گذاری و اجرایی دولت بسیار تضعیف شده بود.

سازمان برنامه ای که در دهه های گذشته، اغلب نقش اتاق فکر دولت را ایفا می کرد، با چالش های جدی مواجه بود و حتی ظرفیت کارشناسی و مدیریتی بانک مرکزی هم که زمانی تاثیرگذارترین نهاد کارشناسی و سیاستگذاری کشور بود، همانند سابق نبود.

در چنین شرایطی، دولت باید از یک طرف شرایط بی ثبات اقتصاد کشور را سامان می بخشید و از طرف دیگر، توان تضعیف شده دستگاه های سیاستگذاری و اجرایی کشور را بازسازی می کرد.

این مساله زمانی ابعاد پیچیده ای می یافت که هر دو اولویت باید هم زمان انجام می شد.

در آن زمان، کشور به طور جدی با کمبود یک اتاق فکر اقتصادی مواجه بود.

ابتکار مناسبی که در ابتدای دولت یازدهم به مرحله اجرا درآمد، تشکیل ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت و از آن مهم تر، تشکیل کمیته اقتصاد کلان در زیرمجموعه آن ستاد بود.

این ستاد که همزمان متشکل از مدیران اقتصادی دولت و چند اقتصاددان بود، نقش موثری در جهت دهی و هماهنگی سیاست های دولت ایفا کرد.

با وجود آنکه همچنان نقدهای جدی به برخی سیاست های اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم وارد است، ولی اگر ستاد مذکور تشکیل نمی شد، شاید دستاوردهای فعلی نیز به دست نمی آمد.

به ویژه که مشاور و دستیار اقتصادی دولت، که عضو ستاد مذکور نیز هست، جدای از تسلط به دانش نظری، تجربه کافی در سیاستگذاری های اقتصادی و شناخت اقتصاد ایران دارد.

حضور وی را می توان در هماهنگی بیشتر سیاست های اقتصادی و کاهش خطاهای سیاستگذاری موثر دانست.

البته باید اذعان داشت که پیچیدگی چالش های اقتصاد و کارایی محدود برخی دستگاه های سیاستگذاری و اجرایی کشور، همچنان نسبت به آینده کشور ایجاد نگرانی می کند.

دولت دوازدهم، برای اصلاح سیاست های اقتصادی فرصت زیادی ندارد.

با وجود برخی اصلاحات محدود، همچنان در حوزه هایی مانند سیاست های بازار انرژی، نظام بودجه ریزی، سیاست های حمایتی، سیاستگذاری های صنعتی و اصلاح نظام بانکی، نیاز به اصلاحات گسترده و حتی تغییر مسیر وجود دارد.

چنین تغییراتی مستلزم هماهنگی بیشتر بین مدیران اقتصادی دولت و به کارگیری تمامی ظرفیت های موجود در کشور است.

مدارا برای همه احمد شیرزاد.

استاد دانشگاه و فعال سیاسی در ستون سرمقاله روزنامه شرق نوشت: رواداری واژه ای است که بیش از یک دهه از عمر آن در فرهنگ سیاسی- اجتماعی ایران نمی گذرد.

ترجمه کلمه Tolerance که به تحمل و مدارا هم ترجمه شده است.

این کلمه در حوزه های مختلف، معنای خود را می دهد، مثلا در صنعت میزان تغییرات مجاز قطعه را تلورانس می گویند.

دانشمندان علوم اجتماعی واژه زیبای رواداری را برای آن در نظر گرفته اند؛ به این معنا که انسان ها بتوانند هم نوع خود را همان گونه که هست بپذیرند و به رسمیت بشناسند.

با نگاهی به جوامع مختلف هرچه تنگ نظری ها و تعصبات فرهنگی، قومی و سیاسی بیشتر باشد، درجه رواداری کاهش می یابد و هرچه صاحبان این فرهنگ ها راحت تر با یکدیگر کنار بیایند و زندگی کنند، رواداری روند افزایشی خواهد داشت.

رشد رواداری، امکان توسعه و بیان خلاقیت در کشورها را سرعت می بخشد و برعکس؛ تنگ نظری ها و ایجاد چارچوب های انحصاری، عامل کاهش سرعت رشد و ایجاد جمود خواهد شد.

در کشورهای اسلامی می توان مالزی را مثال زد؛ کشوری که از رشد و توسعه بیشتری برخوردار است، درحالی که پیشینه فرهنگی آن با ایران، ترکیه و پاکستان قابل مقایسه نیست.

سطح زندگی آنان یک سده قبل، بسیار پایین بود و پادشاهی فراموش شده به شمار می رفتند.

اکثریت مالزی اگرچه مسلمان هستند اما موتور توسعه این کشور، اقلیت چینی تبار هستند که انواع و اقسام بنگاه های اقتصادی را دایر کرده اند و جامعه مالزی، روادار آنها و سرمایه گذاری خارجی است.

در ایالات متحده صرف نظر از اینکه اختلافات سیاسی میان ایران و دولتمردان آمریکا وجود دارد، کسی منکر توسعه یافتگی منحصربه فرد آن کشور نیست.

کشوری که ملغمه ای از فرهنگ ها و اقوام مختلف مهاجر است.

یک چینی یا یک ایرانی با آسودگی خاطر، همه استعدادها را برای پیشرفت خود که به پیشرفت جامعه منجر می شود، به کار می گیرد.

او تحمل می شود و کسی به مذهب، رنگ پوست، نژاد و ملیت او کاری ندارد.

این نگرش سبب می شود آن کشور مأمن و قطب جاذب استعدادهای مختلف از دنیا شود.

ایران نیز در پیشینه خود قطب جاذب ملل همسایه بوده که باعث پیشرفت ما در اعصار مختلف شده است.

برخی کشورها نظیر لبنان به دلیل چند قومی و فرهنگی بودن، ناچار به نوعی رواداری هستند و گاهی همین مسئله باعث تنازع، کشمکش و تشدید درگیری ها شده است.

در ایران به دلیل وضعیتی تاریخی که درگیر آن بودیم، معمولا استعدادها در چارچوب فرهنگ مسلط بروز کرده و تا جایی که در خدمت مجموعه حاکم یا موازی آن بوده، توانسته رشد و پیشرفت کند اما بیش از آن تحمل نشده است.

شخصیت برجسته ای مثل امیر کبیر یا دکتر محمد مصدق و بسیاری دیگر از رجال و فرهیختگان کشور به هر نسبتی که تحمل شدند، کشور گامی به جلو برداشته است.

پس از پیروزی انقلاب، فرهنگ عدم تحمل و مدارا در مقاطعی شدت یافته و رواداری ها بیشتر شده است.

دوران اصلاحات، دریچه ای به سمت تحمل و رواداری بیشتر بود و شعار ایران برای همه ایرانیان به این معنا بود که هرکسی که شناسنامه ایرانی دارد، با هر نوع تفکر، لباس و سبک زندگی، حق اظهارنظر و فعالیت دارد.

شعار زنده باد مخالف من، شعار تبلیغاتی توخالی نیست؛ بلکه نشان می دهد واضع این شعار، در مقابل منتقدان خود نیز صبور است.

همین نگرش سبب شد در دولت دوم اصلاحات، رشد و شکوفایی چشمگیر اقتصادی رخ دهد و استعدادها و امکانات بهتر در کشور به کار گرفته شود.

برخی رد صلاحیت ها و اعمال سلیقه ها، درست برعکس فرهنگ رواداری عمل می کند.

حتی در حوزه های تخصصی در بطن برخی نهادهای امنیتی که کار بسیار ارزشمندی دارند، می توان نگاه روادارانه به ایرانیان دو تابعیتی یا تحصیل کردگان علاقه مند به بازگشت به کشور داشت.

در سال های اخیر متأسفانه این عدم روادارای به برخی یاران انقلاب نیز تعمیم یافت و زمانی که نظری خلاف نظر برخی صاحبان تریبون یا جریان خاص سیاسی ابراز کردند، مورد سرزنش و گاهی برخورد قرار گرفتند.

با این حال با وجود همه این زخم های کهنه ای که بخشی از آنها باقی مانده، فضای سیاسی، رسانه ای، اجتماعی و.

میزان رواداری در شرایطی که در هفته های پایانی سال 96 قرار داریم، در مقایسه با دولت های نهم و دهم بهبود یافته، هرچند هنوز راه درازی در پیش است اما شواهد نشان می دهد تا حدی روحیه ها تغییر کرده است.

نامه اخیر محمود احمدی نژاد شاید فرازهای تندی داشته باشد اما به مرور نهادهایی که حساس بودند، مشاهده کردند با نگارش این نوع نامه ها، اتفاق خاصی در کشور رخ نمی دهد؛ حتی اگر مواضع امروز او درتضاد با گذشته این فرد باشد.

اصلاح طلبان نیز نباید به نویسنده این نامه، طعنه گذشته را بزنند.

در رفتار نیروی انتظامی در حوادث دی ماه با وجود برخی وقایع تلخ، نوعی رواداری نسبت به گذشته دیده شد و در ماجرای دراویش گنابادی اطلاعیه هایی در محکومیت خشونت از سوی سران آنها صادر شد و پلیس هم با سعه صدر، اقتدار خود را نشان داد.

در شرایطی که این اقتدار تحسین برانگیز نشان داده شد، نیازی به گفتن جملاتی نظیر با آرپیجی آنها را می زنیم، وجود ندارد.

رواداری اگرچه در ویترین کشور در نگاه جهانیان هم اثرات انکارنشدنی دارد اما نباید صرفا امری زینتی تلقی شود بلکه باور به آن باید در میان همگان نهادینه شود.

در این میان، برخی پدیده ها نماد و علامت تلقی می شود.

برای مثال برخی محدودیت هایی که به دلیل حوادث سیاسی گذشته اعمال شده، به تدریج در حال کمرنگ ترشدن است و حذف کامل آن، می تواند نمادی از اقتدار کشور و نظام حاکم و سامانه سیاسی را به تصویر بکشد و در تغییر جایگاه ایران در جهان، کاملا مؤثر عمل کند.

اصحاب رسانه نیز امروز حس می کنند انتقادات آنان بهتر پذیرفته می شود.

نگارنده بارها از سوی رسانه های مخالف تفکرمان دعوت شده و با کمال میل، حضور در آن نشست را پذیرفته ام؛ چون دعوت آنان نشان از علاقه به شنیدن سخنان دیگران دارد.

اگر مسئولان کشور صلاح می دانند، می توان سال 97 را به سالی برای ایجاد فضای تحمل و مدارا بین همه ایرانیان تبدیل کرد و اجازه داد معترضان نیز به راحتی سخنان خود را بیان کنند.

دولت اصلاحات نشان داد تحمل و مدارا، می تواند نتایج بهتری در همه بخش ها به همراه داشته باشد.

دولتمردان دولت دوازدهم نیز می توانند در بخش دولت، حرف های تند مخالفان را تحمل کنند و در این صورت می توان همین خواسته را از رییس و سخنگوی قوه قضاییه، مسئولان قوه مقننه، شورای نگهبان، مجلس خبرگان و.

داشت.


کلید واژه ها: اقتصادی - فساد - مبارزه - فساد اقتصادی - سرمقاله - روزنامه - مردم - صورت - زندگی - آرمان - اجتماعی - روزنامه کیهان - پدیده - زندگی بخش - عادل - فکری - فرهنگی - اسلامی - مطالعه - خورشید - اندیشه - مسموم - آرامش - اهمیت - سیاسی - کیهان - امام - فقیر - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه آستارا: اشتغالزایی با حمایت از کالای ایرانی فراهم می شود

خرید و مصرف کالای داخلی موجب رونق تولید ملی می شود

اسلام و قرآن منشاء اصلی اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند

بستر ورود جوانان به حوزه های صنعتی و مدیریت مهیا شود/ یمن به باتلاق بن سلمان تبدیل شده است

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه کار مسئولان و مردم قرار گیرد

حمایت از کالای ایرانی، موجب توسعه اقتصادی و رفع بیکاری است

خطیب جمعه رشت: شعار سال رهبری باید به گفتمان تبدیل شود

محورهای خطبه های نمازجمعه شهرهای استان بوشهر

فرهنگ ما می توانیم باید در جامعه نهادینه شود

حمایت از محصولات داخلی در دستور کار مسئولان قرار گیرد

حل مشکلات اقتصادی مهمترین مساله کشور از نگاه رهبری است

گردشگری فرصتی برای معرفی فرهنگ بومی است

لازمه حمایت از تولید داخل جلوگیری از ورود کالای قاچاق است

ابوترابی فرد: نقد به دولت، دستگاه قضایی و مجلس و همه حوزه ها در چارچوب انصاف، عدل و علم بیان شود /دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

خرید کالای داخلی بهترین اقدام برای رفع بیکاری است

نامگذاری شعارسال ترسیم نقشه راه برای ملت ومسئولان است

سوالاتی که بن سلمان به آنها پاسخ نداد

ایجاد کارخانه در مناطق مرزی تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است

تحقق شعار سال نیازمند همت مسئولان و همراهی مردم است

امام جمعه انزلی: تحقق شعار سال نیازمند هماهنگی مردم و مسئولان است

پیام نوروزی رهبرمعظم انقلاب مورد توجه جدی قرار گیرد

دشمنان منطقه صرفا زبان قدرت را می فهمند/ انتصاب های ترامپ تاکتیک است

خطیب جمعه بجنورد: حمایت از تولید داخلی وظیفه همگان است

مشکل تولید و اشتغال با حمایت از کالای ایرانی رفع می شود

«حمایت از تولید داخلی» بزرگ ترین اقدام برای حل مشکل اشتغال است

امام جمعه آستارا: اشتغالزایی با حمایت از کالای ایرانی فراهم می شود

شعار حمایت از کالای ایرانی جامع ترین شعار در سال های اخیر است

مهمترین عامل تقویت تولید ملی حمایت از کالای داخلی است

خطیب جمعه بیرجند: اولویت کشور همچنان اقتصاد است

توجه به سخنان مقام معظم رهبری کلید حل مشکلات کشور است

توجه به سخنان مقام معظم رهبری کلید حل مشکلات کشور است

پیام نوروزی رهبرمعظم انقلاب مورد توجه جدی قرار گیرد

خطیب جمعه بیرجند: اولویت کشور همچنان اقتصاد است

امام جمعه قم: قبیله گرایی سیاسی و جناحی مانع استفاده صحیح از ظرفیتهای کشور است

حمایت از کالای ایرانی جامع ترین شعار سال های اخیر است

مشکل تولید و اشتغال با حمایت از کالای ایرانی رفع می شود

عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی اصلاح طلبان با افکار عمومی

اعلام رسمی پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه

فرمانده کل ارتش در یادمان شهدای شلمچه حضور یافت

امام جمعه دماوند: بستر ورود جوانان به حوزه های صنعتی و مدیریت مهیا شود/ یمن به باتلاق بن سلمان تبدیل شده است

تاکید امام جمعه موقت اهواز بر حمایت مسئولان از کالای ایرانی

توصیه خطیب جمعه تهران به دولتی ها

آغاز فصل بندگی ...

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

سال 97 را به سال جهش تبدیل کنیم

هر نامزدی که بتواند لوله کند، رییس جمهور است

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

علم الهدی: ریشه داعش را ما کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

عده ای دروازه های کشور را سخاوتمندانه به روی کالاهای غیرضروری باز کرده اند

شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

سپیدان، پذیرای مهمانان نورزی

امام جمعه تهران: دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: برای مردم درد آور است، ما ریشه داعش را کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

امام جمعه موقت اراک: شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

امام جمعه موقت شیراز:مسئولان اهتمام ویژه به اجرای شعار امسال داشته باشند

ایجاد کارخانه در مناطق مرزی تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است

خرید کالای داخلی بهترین اقدام برای رفع بیکاری است

لازمه حمایت از تولید داخل جلوگیری از ورود کالای قاچاق است

تکیه به جوانان راه رسیدن به استقلال کامل است

حل مشکلات اقتصادی مهمترین مساله کشور از نگاه رهبری است

خرید کالای ایرانی به رونق اقتصاد کشور کمک می کند

فرماندهان ارتش 5 سال جوان تر از فرماندهان سپاه

نماز جمعه تهران

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است/تولیدکنندگان داخلی باید محصولات خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تمام شده تولید کنند

فرهنگ ما می توانیم باید در جامعه نهادینه شود

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

امامان جمعه: نسخه شفابخش اقتصادی، تقویت تولیدات داخلی است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

خطیب جمعه رشت: شعار سال رهبری باید به گفتمان تبدیل شود

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه کار مسئولان و مردم قرار گیرد

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

خرید و مصرف کالای داخلی موجب رونق تولید ملی می شود

50 هزار نفر از استان به سرزمین های دفاع مقدس اعزام شدند

مردم و مسئولان از خرید کالای خارجی پرهیز کنند

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

بازداشت یک گروه 5 نفری آدم ربا از ساحه حوزه ی هشتم شهر کابل

انقلاب اسلامی در 40 سالگی نه تنها عصا به دست نگرفته، بلکه عصا زیر بغل دیگران گذاشته است

آزادی در کشور تامین شده، عده ای بی انصافی می کنند

منطقه آزاد ماکو در آینده نزدیک مقصد اول گردشگران

امام جمعه یاسوج: مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

امام جمعه خرم آباد: غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

آیت الله سعیدی: مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر مسئولان بی مسئولیت

امام جمعه موقت اصفهان: حقوق های نجومی، ظلمی فاحش

تاکید رهبر معظم بر تداوم اصول انقلاب اسلامی

سیره امام جواد(ع) بهترین الگو برای جوانان است

ادعای رسانه اماراتی درباره آمادگی ایران برای مصالحه در یمن

اساتید دانشگاهی اقتصاد مقاومتی را در میان دانشجویان به گفتمان تبدیل کنند/ستمگران عالم به دنبال ترویج فرهنگ برده داری هستند

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

انقلاب در 40 سالگی همچنان زنده، پرتکاپو و دارای حیات است

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

باید بستر ورود جوانان را به تمامی عرصه ها فراهم کرد

سرمقاله های روزنامه های 6 اسفند

سرمقاله های روزنامه های 6 اسفند