مطالب مرتبط:
روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح یکشنبه 6 اسفند 96
روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر یکشنبه 6 اسفند 96
مروری بر تیتر اصلی روزنامه ها 5 اسفند
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 6 اسفند
روزنامه استخدامی استان قم | یکشنبه 6 اسفند 96
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 10:162018-02-25سياسي

سرمقاله های روزنامه های 6 اسفند


عملکرد تیم اقتصادی دولت،مبارزه با فساد اقتصادی و.

از جمله موضوعاتی بودند که در ستون سرمقاله برخی از روزنامه های یکشنبه-6 اسفند-جای گرفتند.

- روزنامه کیهان در ستون سرمقاله اش با تیتر اژدهای هفت سر و یک سؤال ساده نوشت: عدالت جزو معدود مفاهیم و آرمان هایی است که تقریباً هیچ دین، مکتب فکری، اندیشه سیاسی و فرهنگی نتوانسته و نمی تواند از کنار آن به سادگی عبور کند.

مروری گذرا بر آموزه ها و تعالیم اسلامی نیز نشان می دهد این آرمان به شدت مورد توجه و تاکید بوده است.

احادیث بسیار ائمه معصوم علیهم السلام در باب عدالت، گویای اهمیت و جایگاه این مسئله در منظومه فکری آن بزرگواران است، از جمله؛ - رسول اکرم(ص) می فرمایند: عادل‏ترین مردم کسی است که برای مردم همان را بپسندد که برای خود می‏پسندد و برای آنان نپسندد آنچه را برای خود نمی‏پسندد.

- حضرت علی(ع): عدالت بهتر از شجاعت است زیرا اگر مردم همگی عدالت را درباره همه بکار گیرند از شجاعت بی نیاز می شوند.

- امام صادق(ع): سه چیز است که همه مردم به آنها نیاز دارند: امنیّت، عدالت و آسایش.

- حضرت علی(ع): خداوند عزوجل بر پیشوایان عادل واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند تا فقیر را، فقرش برآشفته نکند.

- حضرت فاطمه(س): خداوند عدالت را برای آرامش دل‏ها، واجب کرد.

عدالت جنبه های گوناگونی دارد و تقریباً در تمام ابعاد و میدان های زندگی و اجتماع قابل ارزیابی و مطالعه است.

یکی از جنبه های این آرمان که بیش از سایر جنبه ها به چشم آمده و همگان به صورت روزمره و ملموس با آن سر و کار دارند، عدالت اقتصادی است.

اگر عدالت اقتصادی را همچون آفتابی تابان و زندگی بخش بدانیم، در برابر آن تاریکی و سرمای جانسوز فساد اقتصادی است و در واقع نسبت این دو مفهوم (عدالت و فساد) بیانگر وضع موجود است.

هرچه ابرهای تیره فساد پراکنده و کمتر شوند، آفتاب عدالت بیشتر خواهد تابید و هرچه این ابرهای مسموم بیشتر و متراکم تر شوند، نور و گرمای کمتری در کار خواهد بود.

از این رو راه دستیابی به عدالت، مبارزه با فساد است.

مبارزه با فساد در سخن و شعار آسان، اما در عمل بسیار سخت و پیچیده و مردافکن است.

نکات زیر تنها چند نمونه از بایدها و نبایدها و پیچ و خم های این مسیر صعودی و البته صعب العبور به سوی خورشید عدالت است.

برای مبارزه با فساد به عنوان یک پدیده اجتماعی باید به ریشه های آن توجه کرد.

اگرچه این پدیده اجتماعی است اما عامل آن افراد هستند که گاه به صورت شخصی و گاهی به صورت تشکیل گروهی مخفی و دست در دست یکدیگر - البته به صورت پنهانی و نامریی- فساد را رقم می زنند.

وانگ ان‏شیه دولتمرد و اندیشمند چینی که هزار سال پیش می زیست و درپی اصلاح جامعه زمان خویش و مبارزه با فساد بود، دو عامل را باعث بروز فساد می دانست؛ 1- مردان بد 2- قانون بد.

راهکار او برای مبارزه چنین بود؛ داشتن؛ 1-صاحبان قدرت دارای سطح بالای اخلاق و تهذیب شخصی 2- قوانین کارآمد و منطقی.

اگر قوانین را نیز زاییده مدیران و مسئولان بدانیم -که در واقع چنین است- باز هم به نکته نخست می رسیم؛ صاحبان قدرت باید از سطح بالای اخلاق و تهذیب نفس برخوردار باشند.

چهارصد سال بعد ابن خلدون - اندیشمند مشهور دنیای اسلام- به نحوی همین مضمون را بیان می کند و می گوید ریشه اصلی فساد تمایل به زندگی تجملی در گروه حاکم است.

تامین هزینه سنگین زندگی تجملی، آنان را ناچار به ورود به معاملات مفسدانه می کند.

از آنجا که همیشه منابع ثروت نسبت به تقاضا کمتر بوده اند، وقتی گروهی به شکل مفسدانه و تبعیض آمیز به کسب ثروت روی بیاورند، نتیجه آن فقر و تنگی معیشت در جمعیتی به مراتب بیشتر در جامعه خواهد بود.

این معادله معکوس - برخورداری افراطی گروهی اندک در برابر سختی معیشت جمعیتی بزرگ- از چنان اهمیتی برخوردار است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی بسیار مهم و اخیرشان (29 بهمن در دیدار مردم تبریز) از آن به عنوان ارتجاع یاد کرده و اینگونه هشدار می دهند؛ من وظیفه دارم خطر را به مردم عزیزمان بگویم.

ما اگر به سمت اشرافیگری حرکت کردیم، این رفتن به سمت ارتجاع است؛ اگر به جای توجّه به طبقه ضعیف، دل سپرده طبقات مرفّه و زیاده خواه در کشور شدیم، این حرکت به سمت ارتجاع است.

البته اینجا نکته ظریف و حساسی وجود دارد که عدالت طلبی و مبارزه با فساد نباید به مبارزه با ثروت و دشمنی با ثروتمندان تعبیر و تفسیر شود.

فساد آنجا شکل می گیرد که ثروت به صورت مطلق و بدون هیچ ضابطه، قید و شرطی درباره چگونگی بدست آوردن آن، مورد استقبال و تمجید واقع شود.

برخی اندیشمندان مرحله حاد فساد را آنجایی می دانند که جامعه، ثروتمندان را مورد تکریم قرار می دهد و به دنبال رسیدن به جایگاه آنان است، بدون آنکه این پرسش را مطرح کند؛ کسب ثروت از چه راهی؟ آنچه هزار سال پیش اندیشمند چینی وانگ ان‏شیه درباره لوازم مبارزه با فساد (دارا بودن سطح بالای اخلاق و تهذیب شخصی) گفت را می توان اینگونه در کلام رهبر معظم انقلاب، به تفصیل مورد توجه قرار داد؛ عدالتی که همراه با معنویت و توجه به آفاق معنوی عالم وجود و کائنات نباشد، به ریاکاری و دروغ و انحراف و ظاهرسازی و تصنع تبدیل خواهد شد.

خیلی از ماها نیت هایمان خوب است و با نیتِ خوب وارد می شویم؛ اما نمی توانیم این نیت را نگه داریم؛ این نیت در اثنای راه به موانعی برخورد می کند؛ سایش پیدا می کند؛ کمرنگ و ضعیف می شود و احیاناً یک جاذبه قوی معارضی دل را -که جایگاه نیت، دل است- به سوی خودش جذب می کند؛ یک وقت نگاه می کنید، می بینید اصلاً نیت رفت؛ نیت یک چیز دیگر شده؛ آن وقت راه انسان عوض می شود.

اگر می بینید بعضی ها ربّنا اللَه را گفتند، اما امروز به جای کعبه رو به بتکده دارند؛ شعار خوب را دادند، اما امروز 180 درجه در جهت عکس آن شعار حرکت می کنند، عاملش این است؛ نتوانستند نگه دارند.

چرا نتوانستند؟ چون در اثنای راه، جاذبه ها پیدا می شود.

نکته درخور تامل و عجیب آنجاست که این سخنان در نخستین روزهای آغاز به کار دولت نهم در دیدار رییس جمهور و اعضای هیئت دولت بیان شده است.

مرور آن سخنان که 12 سال از بیان آن می گذرد و تطبیق آن با مواضع و وضعیت امروز برخی از مدعیان عدالت طلبی برای اهل بصیرت، معانی و درس های بسیار دارد که باید در جای خود به آن پرداخت.

اگر بپذیریم که امروز کشور با وجود دستگاه ها و نهادهای مختلف نظارتی، با معضلی به نام فساد روبروست، ماجرا از دو حال خارج نیست.

یا مدیران و مجریان امر نظارت از ابتدا به درستی انتخاب نشده اند و یا در روند کاری خود و راه سخت نظارت، دچار فرسایش و انحراف شده اند.

بررسی میزان کارآمدی سیستم های نظارتی، کاری علمی و لازم است و نمی توان درباره آن بدون تحقیق رای قطعی صادر کرد اما اجمالاً می توان گفت آلوده کردن مسئولان نظارتی به درآمدهای شبه قانونی یکی از علل این ناکارآمدی است.

وقتی مسئول حراست فلان بانک یا دستگاه را عضو هیئت مدیره یک یا چند شرکت زیرمجموعه می کنند و زندگی اش با چرب و شیرین زندگی تجملی آشنا می شود، چگونه می توان از او انتظار داشت مو را از ماست بکشد؟! یکی از شگردهای اصلی و همیشگی و البته کارآمد! افراد مفسد آن است که فساد را گسترده و عمیق و همه گیر نشان دهند و بیان کنند تا با جا انداختن افکار مسمومی مانند همه فاسد شده اند ، دیگر برای اصلاح راهی نیست ، دست همه در یک کاسه است و امثال اینها، انگیزه مبارزه و برخورد را ضعیف کرده و حتی از بین ببرند.

یکی از گلوگاه های مهم برای آغاز جدی مبارزه، تلاش برای یافتن پاسخ این سؤال به ظاهر ساده است؛ چند مسئول نظارتی همزمان در چند و کدام شرکت ها مسئولیت و عایدی دارند؟ در آینده درباره راه و رسم مبارزه شمشیر عدالت با اژدهای هفت سر فساد بیشتر خواهیم نوشت.

نیلی و دولت روحانی حمید آذرمند در ستون سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت: دولت یازدهم در شرایطی اداره امور کشور را در دست گرفت که کشور با رکود اقتصادی و تورم بالا و تحریم های گسترده مواجه بود به طوری که امکان جذب سرمایه گذاری خارجی، مبادلات بانکی و حتی فروش نفت و وصول درآمدهای آن را با مانع مواجه کرده بود.

از سوی دیگر کشور با مسائل بی سابقه و بسیار خاصی مواجه بود.

سال ها توزیع بی هدف یارانه بین شهروندان، الگوی درآمد و هزینه خانوار را تغییر داده بود.

اقتصاد کشور با ضعف جدی در زیرساخت های عمومی مواجه بود و بنگاه های صنعتی به علت شرایط تحریم، با فرسودگی ماشین آلات مواجه بودند.

با تغییر دولت، در شرایطی انتظار برای اصلاح سیاست ها و بهبود شرایط اقتصادی در تمامی زمینه ها وجود داشت که ظرفیت کارشناسی و مدیریتی دستگاه های سیاست گذاری و اجرایی دولت بسیار تضعیف شده بود.

سازمان برنامه ای که در دهه های گذشته، اغلب نقش اتاق فکر دولت را ایفا می کرد، با چالش های جدی مواجه بود و حتی ظرفیت کارشناسی و مدیریتی بانک مرکزی هم که زمانی تاثیرگذارترین نهاد کارشناسی و سیاستگذاری کشور بود، همانند سابق نبود.

در چنین شرایطی، دولت باید از یک طرف شرایط بی ثبات اقتصاد کشور را سامان می بخشید و از طرف دیگر، توان تضعیف شده دستگاه های سیاستگذاری و اجرایی کشور را بازسازی می کرد.

این مساله زمانی ابعاد پیچیده ای می یافت که هر دو اولویت باید هم زمان انجام می شد.

در آن زمان، کشور به طور جدی با کمبود یک اتاق فکر اقتصادی مواجه بود.

ابتکار مناسبی که در ابتدای دولت یازدهم به مرحله اجرا درآمد، تشکیل ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت و از آن مهم تر، تشکیل کمیته اقتصاد کلان در زیرمجموعه آن ستاد بود.

این ستاد که همزمان متشکل از مدیران اقتصادی دولت و چند اقتصاددان بود، نقش موثری در جهت دهی و هماهنگی سیاست های دولت ایفا کرد.

با وجود آنکه همچنان نقدهای جدی به برخی سیاست های اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم وارد است، ولی اگر ستاد مذکور تشکیل نمی شد، شاید دستاوردهای فعلی نیز به دست نمی آمد.

به ویژه که مشاور و دستیار اقتصادی دولت، که عضو ستاد مذکور نیز هست، جدای از تسلط به دانش نظری، تجربه کافی در سیاستگذاری های اقتصادی و شناخت اقتصاد ایران دارد.

حضور وی را می توان در هماهنگی بیشتر سیاست های اقتصادی و کاهش خطاهای سیاستگذاری موثر دانست.

البته باید اذعان داشت که پیچیدگی چالش های اقتصاد و کارایی محدود برخی دستگاه های سیاستگذاری و اجرایی کشور، همچنان نسبت به آینده کشور ایجاد نگرانی می کند.

دولت دوازدهم، برای اصلاح سیاست های اقتصادی فرصت زیادی ندارد.

با وجود برخی اصلاحات محدود، همچنان در حوزه هایی مانند سیاست های بازار انرژی، نظام بودجه ریزی، سیاست های حمایتی، سیاستگذاری های صنعتی و اصلاح نظام بانکی، نیاز به اصلاحات گسترده و حتی تغییر مسیر وجود دارد.

چنین تغییراتی مستلزم هماهنگی بیشتر بین مدیران اقتصادی دولت و به کارگیری تمامی ظرفیت های موجود در کشور است.

مدارا برای همه احمد شیرزاد.

استاد دانشگاه و فعال سیاسی در ستون سرمقاله روزنامه شرق نوشت: رواداری واژه ای است که بیش از یک دهه از عمر آن در فرهنگ سیاسی- اجتماعی ایران نمی گذرد.

ترجمه کلمه Tolerance که به تحمل و مدارا هم ترجمه شده است.

این کلمه در حوزه های مختلف، معنای خود را می دهد، مثلا در صنعت میزان تغییرات مجاز قطعه را تلورانس می گویند.

دانشمندان علوم اجتماعی واژه زیبای رواداری را برای آن در نظر گرفته اند؛ به این معنا که انسان ها بتوانند هم نوع خود را همان گونه که هست بپذیرند و به رسمیت بشناسند.

با نگاهی به جوامع مختلف هرچه تنگ نظری ها و تعصبات فرهنگی، قومی و سیاسی بیشتر باشد، درجه رواداری کاهش می یابد و هرچه صاحبان این فرهنگ ها راحت تر با یکدیگر کنار بیایند و زندگی کنند، رواداری روند افزایشی خواهد داشت.

رشد رواداری، امکان توسعه و بیان خلاقیت در کشورها را سرعت می بخشد و برعکس؛ تنگ نظری ها و ایجاد چارچوب های انحصاری، عامل کاهش سرعت رشد و ایجاد جمود خواهد شد.

در کشورهای اسلامی می توان مالزی را مثال زد؛ کشوری که از رشد و توسعه بیشتری برخوردار است، درحالی که پیشینه فرهنگی آن با ایران، ترکیه و پاکستان قابل مقایسه نیست.

سطح زندگی آنان یک سده قبل، بسیار پایین بود و پادشاهی فراموش شده به شمار می رفتند.

اکثریت مالزی اگرچه مسلمان هستند اما موتور توسعه این کشور، اقلیت چینی تبار هستند که انواع و اقسام بنگاه های اقتصادی را دایر کرده اند و جامعه مالزی، روادار آنها و سرمایه گذاری خارجی است.

در ایالات متحده صرف نظر از اینکه اختلافات سیاسی میان ایران و دولتمردان آمریکا وجود دارد، کسی منکر توسعه یافتگی منحصربه فرد آن کشور نیست.

کشوری که ملغمه ای از فرهنگ ها و اقوام مختلف مهاجر است.

یک چینی یا یک ایرانی با آسودگی خاطر، همه استعدادها را برای پیشرفت خود که به پیشرفت جامعه منجر می شود، به کار می گیرد.

او تحمل می شود و کسی به مذهب، رنگ پوست، نژاد و ملیت او کاری ندارد.

این نگرش سبب می شود آن کشور مأمن و قطب جاذب استعدادهای مختلف از دنیا شود.

ایران نیز در پیشینه خود قطب جاذب ملل همسایه بوده که باعث پیشرفت ما در اعصار مختلف شده است.

برخی کشورها نظیر لبنان به دلیل چند قومی و فرهنگی بودن، ناچار به نوعی رواداری هستند و گاهی همین مسئله باعث تنازع، کشمکش و تشدید درگیری ها شده است.

در ایران به دلیل وضعیتی تاریخی که درگیر آن بودیم، معمولا استعدادها در چارچوب فرهنگ مسلط بروز کرده و تا جایی که در خدمت مجموعه حاکم یا موازی آن بوده، توانسته رشد و پیشرفت کند اما بیش از آن تحمل نشده است.

شخصیت برجسته ای مثل امیر کبیر یا دکتر محمد مصدق و بسیاری دیگر از رجال و فرهیختگان کشور به هر نسبتی که تحمل شدند، کشور گامی به جلو برداشته است.

پس از پیروزی انقلاب، فرهنگ عدم تحمل و مدارا در مقاطعی شدت یافته و رواداری ها بیشتر شده است.

دوران اصلاحات، دریچه ای به سمت تحمل و رواداری بیشتر بود و شعار ایران برای همه ایرانیان به این معنا بود که هرکسی که شناسنامه ایرانی دارد، با هر نوع تفکر، لباس و سبک زندگی، حق اظهارنظر و فعالیت دارد.

شعار زنده باد مخالف من، شعار تبلیغاتی توخالی نیست؛ بلکه نشان می دهد واضع این شعار، در مقابل منتقدان خود نیز صبور است.

همین نگرش سبب شد در دولت دوم اصلاحات، رشد و شکوفایی چشمگیر اقتصادی رخ دهد و استعدادها و امکانات بهتر در کشور به کار گرفته شود.

برخی رد صلاحیت ها و اعمال سلیقه ها، درست برعکس فرهنگ رواداری عمل می کند.

حتی در حوزه های تخصصی در بطن برخی نهادهای امنیتی که کار بسیار ارزشمندی دارند، می توان نگاه روادارانه به ایرانیان دو تابعیتی یا تحصیل کردگان علاقه مند به بازگشت به کشور داشت.

در سال های اخیر متأسفانه این عدم روادارای به برخی یاران انقلاب نیز تعمیم یافت و زمانی که نظری خلاف نظر برخی صاحبان تریبون یا جریان خاص سیاسی ابراز کردند، مورد سرزنش و گاهی برخورد قرار گرفتند.

با این حال با وجود همه این زخم های کهنه ای که بخشی از آنها باقی مانده، فضای سیاسی، رسانه ای، اجتماعی و.

میزان رواداری در شرایطی که در هفته های پایانی سال 96 قرار داریم، در مقایسه با دولت های نهم و دهم بهبود یافته، هرچند هنوز راه درازی در پیش است اما شواهد نشان می دهد تا حدی روحیه ها تغییر کرده است.

نامه اخیر محمود احمدی نژاد شاید فرازهای تندی داشته باشد اما به مرور نهادهایی که حساس بودند، مشاهده کردند با نگارش این نوع نامه ها، اتفاق خاصی در کشور رخ نمی دهد؛ حتی اگر مواضع امروز او درتضاد با گذشته این فرد باشد.

اصلاح طلبان نیز نباید به نویسنده این نامه، طعنه گذشته را بزنند.

در رفتار نیروی انتظامی در حوادث دی ماه با وجود برخی وقایع تلخ، نوعی رواداری نسبت به گذشته دیده شد و در ماجرای دراویش گنابادی اطلاعیه هایی در محکومیت خشونت از سوی سران آنها صادر شد و پلیس هم با سعه صدر، اقتدار خود را نشان داد.

در شرایطی که این اقتدار تحسین برانگیز نشان داده شد، نیازی به گفتن جملاتی نظیر با آرپیجی آنها را می زنیم، وجود ندارد.

رواداری اگرچه در ویترین کشور در نگاه جهانیان هم اثرات انکارنشدنی دارد اما نباید صرفا امری زینتی تلقی شود بلکه باور به آن باید در میان همگان نهادینه شود.

در این میان، برخی پدیده ها نماد و علامت تلقی می شود.

برای مثال برخی محدودیت هایی که به دلیل حوادث سیاسی گذشته اعمال شده، به تدریج در حال کمرنگ ترشدن است و حذف کامل آن، می تواند نمادی از اقتدار کشور و نظام حاکم و سامانه سیاسی را به تصویر بکشد و در تغییر جایگاه ایران در جهان، کاملا مؤثر عمل کند.

اصحاب رسانه نیز امروز حس می کنند انتقادات آنان بهتر پذیرفته می شود.

نگارنده بارها از سوی رسانه های مخالف تفکرمان دعوت شده و با کمال میل، حضور در آن نشست را پذیرفته ام؛ چون دعوت آنان نشان از علاقه به شنیدن سخنان دیگران دارد.

اگر مسئولان کشور صلاح می دانند، می توان سال 97 را به سالی برای ایجاد فضای تحمل و مدارا بین همه ایرانیان تبدیل کرد و اجازه داد معترضان نیز به راحتی سخنان خود را بیان کنند.

دولت اصلاحات نشان داد تحمل و مدارا، می تواند نتایج بهتری در همه بخش ها به همراه داشته باشد.

دولتمردان دولت دوازدهم نیز می توانند در بخش دولت، حرف های تند مخالفان را تحمل کنند و در این صورت می توان همین خواسته را از رییس و سخنگوی قوه قضاییه، مسئولان قوه مقننه، شورای نگهبان، مجلس خبرگان و.

داشت.


کلید واژه ها: اقتصادی - فساد - مبارزه - فساد اقتصادی - سرمقاله - روزنامه - مردم - صورت - زندگی - آرمان - اجتماعی - روزنامه کیهان - پدیده - زندگی بخش - عادل - فکری - فرهنگی - اسلامی - مطالعه - خورشید - اندیشه - مسموم - آرامش - اهمیت - سیاسی - کیهان - امام - فقیر - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
مفهوم حکمت در آراء صدرالمتألهین بررسی می شود 

کنفرانس بین المللی صلح پژوهی برگزار می شود

وزیر دادگستری: رعایت حقوق شهروندی تکلیف شرعی ما است

از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود نشست نقش آفرینی زنان در اقتصاد انقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه مقام معظم رهبری

بسته گردشگری چهار استان شمال غرب کشور تهیه شود

نرخ بالای اجاره بهای مسکن با درآمد خانوراها تناسبی ندارد

حذف حق عائله مندی زنان معلم مجرد قانونی است

طرح سربازی داوطلبانه در مجلس

7500هکتار نهالکاری و احیای مناطق بیابانی در خراسان شمالی

جایگزینی کنکور با امتحانات نهایی اضطراب دانش آموزان را کم نمی کند

عارف رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شد

آغاز ممیزی ویدیوهای اینترنتی توسط ناظران تلویزیون با حذف آزاده صمدی؟!

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

تالار اندیشه؛ میزبان دوستداران شهید چمران

امکانات آموزشی در اختیار دانش آموزان اتباع بیگانه در یزد قرار دارد

ورود سپاه به حوزه حفاظت از شخصیت ها در برابر حملات بیوتروریسم

توضیحات رییس کل دادگستری تهران درباره ابهامات پرونده محمد ثلاث

کنایه محمدرضا زائری به مسئولان و مدیران

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 30 خرداد 97

تئوری تازه اخترشناسان، وجود سیاهچاله ها را در کیهان زیر سوال می برد

تأکید استاندار تهران بر همکاری همه دستگاه ها در تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل

معاون وزیر صنعت: نمی دانم و نمی توانم اسم هک را بیاورم

معافیت اتمی آمریکا وظیفه همه روسای جمهور آمریکاست

شکنجه دختر خردسال توسط پدرش + تصاویر

ثلاث در بیمارستان اعتراف کرد/ تعداد دراویش زن زندانی کم است

فیلم های کوتاه ایرانی در جشنواره بین المللی کشمیر

خرس قهوه ای جوان مشگین شهری را مجروح کرد

اتوبوس حامل شهروندان یمنی توسط جنگنده های سعودی بمباران شد

ستاد مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا تشکیل می شود

202 هزار کارت جدید ایثارگری صادر شد

کمیته مشترک سه فراکسیون برای طرح جامع اقتصاد و معیشت

مخالفت کمیسیون برنامه با توقف مطالعه، اجرا و توسعه طرح های انتقال آب

امکانات آموزشی در اختیار دانش آموزان اتباع بیگانه در یزد قرار دارد

مراسم ترحیم دکتر قانعی راد با حضور شخصیت های برجسته برگزار شد+ تصاویر

901 کانون فرهنگی و هنری در مساجد گیلان میزبان طرح غنی سازی اوقات فراغت هستند

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با ارنا سولبرگ در اسلو دیدار کرد

معاون وزیر خارجه سوییس با کمالوندی دیدار و گفت وگو کرد

دستگاه ها اقدامات فوری را نسبت به تامین کالاهای ضروری مردم انجام دهند

باید فضای مناسب استفاده صحیح از آب در جامعه ایجاد شود/مردم باید نگران کم آبی باشند

بازنشستگان تأمین اجتماعی چشم انتظار «همسان سازی » حقوق

تجلیل از اعضای جوانان جمعیت هلال احمر باشت

شایعه درگذشت حجت الاسلام والمسلمین عابدی تکذیب شد 

"قانعی راد" شهامت طرح سوال های واقعی و شجاعت بیان یافته ها را داشت

پیکر مطهر شهید «احمد شکیب احمدی» در اصفهان تشییع می شود

تأکید استاندار تهران بر همکاری همه دستگاه ها در تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل

تشکیل سه کمیته برای حل مشکلات بخش کشاورزی/حضور لاریجانی در جلسه کمیسیون

عرفان های دروغین دکان است و عوام را به بازی گرفته اند  

آنچه شهید چمران درباره یکی از همرزمانش گفت

سالگرد قتل نادرشاه؛ جنگ سالاری که شاه شد

دشمن از راه فرهنگ به دنبال سست کردن ارزش های فرهنگی ایران است

ردیابی مکان کاربران اپل توسط اپراتورهای اورژانس

اعتراض در بازار کفش فروشان، صنفی بود

کارگاه تولیدی کفش در بازارچه طرخانی آتش گرفت + تصاویر

پایان فیلم برداریسونامی صدرعاملی

تشکیل کمیته مشترک فراکسیون های مجلس برای طرح اقتصاد

سلفی ضرغامی با فرزند یکی از منافقان

لاریجانی خبر داد دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان/ صادرات محصولات کشاورزی لنگی دارد

17 هزار و 380 تصمیم قضایی جایگزین حبس در استان کرمان

بررسی تعیین تکلیف شرکت های غیرقانونی سفارتخانه عراق در ایام اربعین

ایران موفق ترین کشور در مبارزه با تروریسم است/ تشریح موانع گفت وگوی سازنده حقوق بشری در سطح بین الملل

صدا و سیمای مرکز قم میز معارف شبکه های استانی شد/ ایجاد پویش حفظ قرآن

سیستم پایش ماهواره ای گزارش آتش سوزی جنگل ها در ایلام فعال است

جهانگیری: دشمن را در آرزوی زمین گیر کردن ایران ناکام می گذاریم

پایگاه اطلاع رسانی آثار رهبری منتشر کرد اطلاع نگاشت تحقق شعارهای انقلاب در 40 سال گذشته

تولید 11 هزار ساعت ویژه برنامه ماه رمضان در مراکز صدا و سیما

فرافکنی نهادها در صدور مجوز پلاسکو

پیرترین اورانگوتان دنیا در سن 62 سالگی درگذشت

ویلای سرلشکر فیروزآبادی/ دادگستری: دادخواست رفع تصرف از ویلا دریافت شد

ارتباط شورا با مردم نیازمند تغییر است

ورود پژوهشگران و جامعه شناسان برای حل معضلات شهری

عناوین برتر در دستان نمایندگان اصفهان

پسته و زعفران جایگزین کشت های قبلی شود

شرکت بیش از یک هزار مولودخوان کردستان در جشنواره سراج منیر

مشکل صدور پایانکار تعاونی های هفتگانه در منطقه 2 رفع شد

مادر شهیدان «رحمان و حسن قاسمی» به دیدار حق شتافت

پیام سردار کارگر به مناسبت سالروز تشکیل جهاد سازندگی؛

مدرسه سازی در البرز با شتاب انجام شود

عباس عبدی: نامه مذاکره مستقیم باآمریکا تندروهای اصولگرا را از انزوا درمی آورد و عقلا رابه حاشیه می برد

تعلل سازمان برنامه در عمل به تعهدات خود در قبال دانش آموزان شین آبادی

گسترش جرائم؛ نشانه کاهش سرمایه اجتماعی

راه اندازی مرکز آموزش‏ های تخصصی آزاد در دانشگاه جیرفت

پرویز مشرف رد صلاحیت شد

کره شمالی و کره جنوبی برای برگزاری رژه مشترک به توافق رسیدند

مصدومیت 2 نفر در برخورد کمباین با پراید+ تصاویر

شمار مصدومان حادثه تصادف محور پلدختر افزایش یافت + اسامی

رهبر مخالفان دولت روسیه پس از آزادی از زندان مردم را به اعتراضات خیابانی فراخواند

مشکلات قد بلند برای بازیگر سریال پایتخت5

پیگیر اعتراض برخی رسانه ها در توزیع طرح ترافیک هستیم

خسارت به 40 درصد قنات های استان کرمان در پی بروز خشکسالی های اخیر

برگزاری ویژه برنامه استکبارستیزی باحضور سعید جلیلی در همدان

فرهنگ مصرف عذای سالم محور فعالیت های جهاد کشاورزی یزد باشد

گرامی داشت یاد استادی که علم و عمل را توام داشت

ایران به 9 کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی پیوست

فرهنگ مصرف عذای سالم محور فعالیت های جهاد کشاورزی یزد باشد

مفتح در گفت وگو با فارس خبر داد بررسی طرح تنظیم مقررات مالی و اداری وزارت آموزش و پرورش در کمیسیون بودجه مجلس

تصمیم مهم سران قوا

تصویب کلیات طرح قانون استخدام ناجا

لابی ها و اختلاف نظر عده ای با زاهدی، عارف را رییس کمیسیون آموزش کرد

از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود نقش آفرینی زنان در اقتصاد انقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه مقام معظم رهبری

روابط نزدیک ایران و قطر دیگر بر کسی پوشیده نیست

سرمقاله های روزنامه های 6 اسفند

سرمقاله های روزنامه های 6 اسفند