مطالب مرتبط:
جشن تولد علی دایی با حضور بهنام بانی +عکس
پاسگاه محیط بانی کوه گل دراختیارتیم های امدادی سانحه هوایی قرارگرفت
دروازه بان استقلال در دربی مشخص شد !
رحمتی دروازه بان استقلال در دربی
دروازه بان استقلال برای دربی 86 مشخص شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 10:102018-02-25سياسي

دروازه بانی می کنم


ایرنا- مسعود نیلی دستیار اقتصادی رییس جمهوری در گفت و گو با روزنامه اعتماد بیان داشت: شرایط سیاسی و اقتصادی ما شرایط خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست دروازه بانی می کنم تهران- ایرنا- مسعود نیلی دستیار اقتصادی رییس جمهوری در گفت و گو با روزنامه اعتماد بیان داشت: شرایط سیاسی و اقتصادی ما شرایط خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

تغییرات خواسته و ناخواسته ای اتفاق می افتد که سبب می شود دایم تحلیل ها تغییر کند.

در ادامه این گفت و گو آمده است: اعتراض های اخیر در کشور که دقیقا سیاستگذاری های اقتصادی را نشانه گرفته بود، سبب شد تا برخی از تحلیلگران اقتصادی، فعالان سیاسی جناح رقیب و منتقدان اجتماعی این اعتراض ها را نتیجه عملکرد تیم اقتصادی دولت و شخص مسعود نیلی به عنوان تئوریسین اقتصادی دولت حسن روحانی بدانند.

آنها بر این باورند که برخی از اقتصاددانان نئولیبرال با نادیده گرفتن خواسته های طبقات پایین جامعه، باعث شده اند سیاست هایی در کشور دنبال شود که منافع دهک های پایین نادیده گرفته شده آنان بیشترین فشار را از محل اصلاحات اقتصادی تحمل کنند.

از سویی دیگر در درون دولت، عباس آخوندی، این موضوع را انکار کرده و در گفت وگویی که چندی پیش با اعتماد انجام داده گفته است نهایت نقش نیلی و تیم او در سیاستگذاری های اقتصادی از ده درصد تجاوز نمی کند.

گروهی دیگر بر این باورند که نقش نیلی در سیاستگذاری ها کمرنگ شده و افرادی چون محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت مشاوره های اساسی را به شخص رییس جمهور می دهند.

در چنین فضایی برای افرادی که در بیرون از دولت هستند این تصور به وجود می آید که دولت فاقد فرمانده واحدی برای اقتصاد است و در درون آن طیف های مختلف بر سر مسائل اساسی اقتصاد ایران هر کدام ساز خود را می زنند.

نیلی در این گفت وگو سعی کرده تا از یک سو به همه این ابهامات پاسخ دهد و از سویی دیگر فراخوانی به اقتصاددانان بدهد و از آنان بخواهد تا به طور جدی سیاست های اقتصادی دولت را نقد کنند.

با توجه به اهمیت موضوع به سراغ مسعود نیلی رفته ایم و نظر او را درباره حال و آینده اقتصاد ایران جویا شده ایم.

دستیار اقتصادی رییس جمهور، معتقد است که مهم ترین مشکل در به وجود آمدن وضع کنونی نبود حکمرانی خوب در اقتصاد بوده و برای حل مسائل اقتصادی کشور اراده سیاسی لازم وجود نداشته است.

وقتی از نیلی درباره درجه هماهنگی بین اعضای تیم اقتصادی دولت می پرسیم می گوید که هرکس ارزیابی خودش را از تیم اقتصادی به عنوان یک واقعیت دارد.

در برخی زمینه ها هماهنگی ها بیشتر شده در برخی زمینه ها مشکل وجود دارد.

وجود محدودیت های متعدد مالی و طبیعی، باعث شده است که همگرایی بیشتر شود.

من وقتی به گذشته های دور بر می گردم مشاهده می کنم که در اکثر مواقع نه تنها هماهنگی بین تیم اقتصادی نبوده بلکه تضاد های جدی هم وجود داشته است.

الان من آن تضادها را نمی بینم.

او درباره نقش خود در سیاستگذاری های اقتصادی عنوان می کند که من در گذشته ها، ایفای نقش در موقعیت های مختلف در تیم اقتصادی را تجربه کرده ام.

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، عملا مسوولیت دروازه بانی را بر عهده داشته ام.

**مدتی است که از حکمرانی خوب سخن می گویید با توجه به شرایط کنونی اقتصاد ایران آیا بین شیوه ای که یک کشور اداره می شود یا همان حکمرانی و عملکرد اقتصادی آن کشور ارتباطی برقرار است؟ به عبارت دیگر آیا می شود از مدل های مختلف حکمرانی انتظار عملکردهای اقتصادی یکسان داشت؟قاعدتا پاسخ سوال اول مثبت و پاسخ سوال دوم منفی است.

علی الاصول انتظار ما این است که ارتباطی میان کیفیت حکمرانی و عملکرد اقتصادی برقرار باشد.

از نظر علم اقتصاد چیزی که به عنوان عملکرد اقتصاد می شناسیم درواقع این است که در سطح خرد بازیگران اصلی اقتصاد چگونه تصمیم می گیرند.

از هم فزون کردن این مجموعه تصمیمات در سطح خرد است که عملکرد اقتصاد در کل حاصل می شود.

به عنوان مثال، ممکن است با وجود اینکه در سطح بنگاه های اقتصادی شغل ایجاد نشده خانوارها تصمیم به ورود به بازار کار نگرفته باشند و در نتیجه نرخ بیکاری هم افزایش پیدا نکرده باشد.

در همین 10 سال گذشته دور ه هایی را داشتیم که اقتصاد شغل ایجاد نکرده ولی خانوارها هم تصمیم به ورود به بازار کار نگرفته اند درنتیجه نرخ بیکاری هم افزایش پیدا نکرده است.

برعکس دوره هایی را داشتیم که اقتصاد شغل در مقیاس نسبتا زیادی ایجاد کرده اما چون خانوارها بنا به دلایلی تصمیم به ورود به بازار کار گرفتند، نرخ مشارکت افزایش پیدا کرده بنابراین همزمان با افزایش اشتغال نرخ بیکاری هم افزایش پیدا کرده است.

**چطور ممکن است این اتفاق بیفتد؟این برمی گردد به اینکه ما ببینیم مبانی تصمیم رفتار خانوارها چیست.

رفتار مردم در مصرف، یا رفتار مردم در پس انداز هم همین طور است.

مردم تصمیم می گیرند که پس اندازشان را به چه صورت نگه دارند.

برآیند این تصمیمات می تواند تغییرات بزرگی در سطح اقتصاد کلان ایجاد کند.

اگر مثلا مردم تصمیم بگیرند پس انداز خودشان را به صورت ارز نگهداری کنند یک اتفاق خیلی بزرگی ممکن است در اقتصاد بیفتد، برعکس اگر تصمیم بگیرند پس انداز خودشان را به صورت دارایی های مالی داخلی نگهداری کنند یک نوع دیگر اثرش در اقتصاد نمودار خواهد شد.

در مورد بنگاه ها هم همین استدلال صادق است.

نظام های حکمرانی مختلف به دلیل اینکه ساختارهای انگیزشی متفاوتی را ایجاد می کنند روی رفتار در سطح اقتصاد خرد و درنتیجه روی عملکرد اقتصاد در کل اثر می گذارند.

بنابراین، کانال انتقال عملکرد حکمرانی این است که روی انگیز ه ها چطور اثر می گذارد و بعد، انگیزه ها چطور روی عملکرد اقتصاد اثر می گذارد.

**در یک شمای کلی این تفاوت ها را چطور می توان نشان داد؟به عنوان مثال فرض کنید در حالتی که ممکن است حالت مطلوب تلقی شود خانوارها این ارزیابی را از شرایط کلی اقتصاد داشته باشند که بنگاه های اقتصادی تحرک خوبی دارند، شرایط مساعدی در اقتصاد برقرار است و در صورتی می توانند به درآمد مناسب و شغل مناسب دسترسی پیدا کنند که آموزش و مهارت کافی داشته باشند.

درنتیجه به سمت کسب مهارت بیشتر حرکت و سعی می کنند که در بنگاه های خصوصی به کار گرفته شده و استخدام شوند چرا که آنجا را جای مطمئن و مناسبی می بینند برای اینکه بخواهند آینده شغلی خودشان را به درستی تعریف کنند.

در پس انداز اگر چشم انداز مثبتی داشته باشند از شرایط عمومی کشور به این نتیجه می رسند که سرمایه شخصی شان اگر به سرمایه ملی تبدیل شود بازده بیشتری برای خودشان خواهد داشت بنابراین تلاش می کنند از طریق نهادهایی که این کار را انجام می دهند پس اندازهای خودشان را شکل دهند.

اما اگر در حالت دوم باشیم که خانوارها در این حالت چشم انداز همراه با ریسک و همراه با عدم قطعیت و شرایط مساعدی را درمجموع ارزیابی نکنند بیشتر به کار گرفته شدن و استخدام شدن در دولت را به عنوان یک مامن مطمئن برای خودشان می شناسند و سعی می کنند که آن مسیر را دنبال کنند به جای اینکه تلاش کنند آموزش بیشتری ببینند، مهارت بیشتری کسب کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند سعی می کنند از کانال هایی که امکان دارد وارد دولت شوند و مسیر اشتغال خود را دنبال کنند.

یا اگر در رفتار مردم برای پس انداز باز همین عدم قطعیت ها و نااطمینانی ها وجود داشته باشد بیشتر سعی می کنند که دارایی های خودشان را به صورت شخصی حفظ کنند به جای اینکه بخواهند آن را به دارایی ملی تبدیل کنند.

طبیعتا پس اندازهای خرد، جدا از هم نمی تواند ظرفیتی برای سرمایه گذاری های بزرگ در کشور به وجود بیاورد.

در مصرف هم چون شرایط عمومی را شرایط نامطمئنی می بینند تلاش می کنند که مصرف کالای بادوام را حداکثر کنند و از آ ن طریق هم انتظارات خودشان را از دولت تعریف کنند.

همانطوری که ملاحظه می فرمایید دو الگوی متفاوت بر اساس شکل گیری دو چشم انداز متفاوت از محیط بیرونی، محیط پیرامونی خانوارها می تواند به وجود آید.

در مورد بنگاه ها هم همین وضعیت به شکل دیگری حاکم است.

در نتیجه این دو بازیگر را که معمولا در علم اقتصاد مورد توجه قرار می دهیم در دو حالت متفاوت دو الگوی متفاوت رفتاری دارند که این برمی گردد به آن چیزی که اینها از محیط پیرامون خودشان درک می کنند.

درواقع انتخاب های خارج از حیطه اختیار بازیگران خرد اقتصاد که از ناحیه سیاستگذاران دریافت می شود این اثر را روی مدل رفتاری بازیگرهای اقتصاد می گذارد و از این طریق روی عملکرد کل اقتصاد.

**چه عواملی فضای حکمرانی را شکل می دهند؟اگر بخواهم برای مجموعه فعالیت ها یک سطح بندی داشته باشم، یک سطح، سطح خرد است و یک سطح هم سطح حکمرانی است.

من حکمرانی را به عنوان مجموعه ای از عواملی تعریف می کنم که خارج از اراده آحاد اقتصادی از ناحیه سیاستگذار بر انتخاب آنها اثر می گذارد.

این موضوع را می شود در دو سطح تعریف کرد.

یکی سطح مدیریت و سیاستگذاری اجرایی در حوزه های تخصصی مانند وزارتخانه ها، سازمان ها و.

و یک سطح راهبردی که در واقع سطح سیاسی است یعنی سطح تکنوکراسی و بروکراسی مجموعه دستگاه ها و سازمان های اداره کننده کشور را تشکیل می دهد.

یکی هم سطحی است که به آن می گوییم سطح سیاسی، متشکل از مقامات عالی سیاسی کشور که تصمیمات راهبردی را آنها اتخاذ می کنند.

این دو سطح کنار هم می شود چیزی که آن را حکمرانی می نامیم.

سطح راهبردی سیاسی، حوزه عمل سطح دوم را معین می کند.

این حوزه عمل را در اصطلاح محدوده سیاستگذاری می نامیم.

کسانی که در این حوزه هستند مثلا کارشناسان و کسانی که در واقع کار کارشناسی و اجرایی انجام می دهند، چه میدانی برای بازی دارند؟ مساحت این میدان و ابزارهای قابل استفاده را سطح سیاسی مشخص می کند.

ممکن است این میدان، میدان خیلی کوچک یا خیلی بزرگ برای فعالیت باشد.

مساحت زمین و مقررات حاکم بر بازی را در واقع سطح راهبردی مشخص می کند.

ممکن است اهداف که در سطح راهبردی تعیین می شود با ابزارهایی که در سطح اجرایی هست، سازگاری نداشته باشند یعنی تناسب بین اهداف و ابزار وجود نداشته باشد.

**آن سطح راهبردی که شما همواره از آن به اشکال گوناگون اشاره می کنید، از چه مولفه هایی تشکیل شده است؟من اینجا چهار مولفه اصلی را برای آن سطح راهبردی تعریف می کنم.

خطوط راهبردی سیاست خارجی، خطوط راهبردی سیاست داخلی، خطوط راهبردی حمایت های اجتماعی و خطوط راهبردی در حوزه اقتصاد و سیاست های اقتصادی است.

یک مولفه پنجم سطح راهبردی هم رویکرد فرهنگی به مسائل است که بحث جداگانه ای است و من وارد آن قسمت نمی شوم.

در حوزه سیاست خارجی دو رویکرد قابل تصور است یکی اینکه سیاست خارجی رسالت خودش را در این ببیند که دسترسی پایدار به بازارهای بیرونی، تکنولوژی و منابع مالی را فراهم کند.

یعنی بگوید که من عملکرد خودم را در سطح راهبردی سیاست خارجی اینگونه ارزیابی می کنم که تا چه اندازه توانسته ام این دسترسی ها را فراهم کنم.

رویکرد دوم این است که سیاست خارجی مستقل از اقتصاد تعیین شود و کلا رسالتی را دنبال کند که نه تنها به دنبال تحقق اهداف مشخصی در حوزه اقتصاد نباشد، بلکه اقتصاد را هم به دنبال خود بکشد.

در حوزه سیاست داخلی هم باز یک رویکرد این است که سیاست داخلی مان مبتنی بر انباشت سرمایه انسانی باشد و اصطکاک را در داخل به حداقل برسانیم برای اینکه امکان این فراهم شود که همه با همدیگر بتوانند یک مسیر رو به رشدی را ایجاد کنند و بتوانند هم افزایی به وجود آورند.

در نتیجه گفت وگوی مسالمت آ میز نه گفت وگوی خشونت بار عامل روان سازی روابط بین فکرهای مختلف و نگرش های مختلف می شود و این مسیر را می تواند هموار کند.

گزینه دیگر این است که به جای انباشت سرمایه انسانی، ما تجزیه سرمایه انسانی را داشته باشیم.

یعنی هرچه می گذرد، بخش های کوچک و کوچک تر جامعه نقش ایفا کنند؛ در این زمینه و اختلاف نظر و گفت وگوهای غیرمسالمت آمیز و سایر مواردی که باعث اصطکاک داخل شود فضای عمومی گفتمانی را تشکیل دهد که در نتیجه آن، سرمایه انسانی مدام کم و کمتر می شود.

در حوزه خطوط راهبردی و حمایت های اجتماعی هم یک حالت این است که حمایت اجتماعی موثر تعریف شده باشد.

در سطح راهبردی نسبت به فقر حساسیت جدی ای وجود داشته باشد نسبت به توزیع درآمد حساسیت جدی ای وجود داشته باشد اما از ابزارهای خودش به نحو موثر و کارا استفاده شود تا یک هدف بتواند تحقق پیدا کند.

در حوزه اقتصاد هم یک رویکرد این است که اقتصاد دولتی، دستوری و انحصاری است و یکی دیگر اقتصاد رقابتی، آزاد و خصوصی.

**در میان این چهار مولفه کدام نقش کلیدی و به اصطلاح مسلط را دارد؟هویت حکمرانی تابع آن است که از میان این چهار مولفه کدام نقش اصلی و مسلط را ایفا می کند.

قطاری را تصور کنید که یک لوکوموتیو دارد و تعدادی واگن.

در یک حالت ممکن است هدف اصلی بهبود وضع مردم باشد همه سیاست ها باید درخدمت تحقق این هدف باشند.

برآیند این شرایطی که ما برای آن سیاستگذاری می کنیم منجر به این شود که شکوفایی اقتصادی هم در سطح خانوار و هم در سطح بنگاه، رفع فقر، بهبود شرایط اقتصادی اینها مد نظر قرار بگیرد و حمایت های اجتماعی سیاست خارجی و سیاست داخلی در خدمت تحقق این هدف باشند.

من اسم این را گذاشته ام حکمرانی اقتصادمحور.

یعنی همه چیز برای این است که شرایط اقتصادی، شرایط رو به بهبود باشد.

البته اینها هیچ کدام متعارض با این نیست که ما یک سری ارزش های والایی داریم که تحت هر شرایطی آنها را باید حفظ کنیم، مراقبت کنیم، منظور من آن جزییاتی است که در آن قرار می گیرد.

حالت اول لوکوموتیو اقتصاد و سوختش سیاست است.

در حالت دوم لوکوموتیو سیاست و سوختش اقتصاد است.

حالت دوم در کشوری مثل ما که منابع طبیعی یا منابع مالی سهل الوصول در اختیار دولت باشد امکان تحقق پیدا می کند که بخش عمده ای از اینها را خرج سیاست کند و بخشی را هم صرف اقتصاد کند به گونه ای که رفاه متکی به دولت و نه رفاه متکی به توانمندی خود مردم تحت عنوان اقتصاد معیشت محور شکل بگیرد.

در این حالت، بیش از آنکه اقتصاد خودش مبنا باشد حمایت های اجتماعی را مبنا قرار می دهد تا بتواند بخش سیاسی خود را مطرح نگه دارد که به آن می شود حکمرانی سیاست محور گفت.

**خوب، برگردیم به تحلیل وضعیت اقتصادی کشور.

شرایط اقتصادی کشور را در سال 1396 چگونه ارزیابی می کنید؟شرایط سیاسی و اقتصادی ما شرایط خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

تغییرات خواسته و ناخواسته ای اتفاق می افتد که سبب می شود دایم تحلیل ها تغییر کند.

از فصل پاییز سال 1390 آمارها نشان می دهند که ما با رشد منفی تولید مواجه شده ایم و این تا زمستان 1392 ادامه داشته است.

از بهار 1393 یک رشد خیلی محدودی داشتیم و بعد از آن در فصل تابستان و پاییز و زمستان شاخص تولید و فروش رشد داشت اما برآیند آن سال شاخص رشد فروش کمتر از تولید بود و این باعث شد که سال 93 بیشتر موجودی انبار واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند.

با توجه به افتی که در سطح درآمد مردم در کشور اتفاق افتاد سطح تقاضا به شدت کاهش پیدا کرد و در نتیجه محصولاتی که درنتیجه گشایش حاصل شده در تولید عرضه شدند مشتری نداشتند و بنابراین باعث شد که موجودی انبار واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند.

هنگامی که وارد سال 94 شدیم با کاهش زیاد قیمت نفت مواجه شدیم.

همانطور که می دانید از تقریبا اواسط تابستان 1393 قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرد و این در حالی بود که هنوز مذاکرات هسته ای نتیجه روشنی نداده بود و درنتیجه یک عدم قطعیتی به اضافه کاهش قابل توجه منابع کشور باعث شد که رشد تولید در صنایع عمده کشور مجددا منفی شود و ما باز با کاهش رشد فروش هم مواجه شدیم و مجددا ما برگشتیم به جای اول به عبارت دیگر تقریبا بخش قابل توجهی از بهبودهایی که در سال 93 اتفاق افتاده بود در سال 94 خنثی شد.

از زمستان 1394 یک چشم انداز مثبتی نسبت به آینده به وجود آمد که ناشی از بحث برجام بود.

در کنار آن سیاست هایی که در مجموع در کشور اتخاذ شد، در سال 95 شاهد نه تنها رشد تولید بودیم بلکه درواقع رشد فروش از رشد تولید بیشتر شد و بنابراین حالا ما با توجه به اینکه در اقتصاد همیشه می گوییم که اقتصاد تقاضامحور است و تقاضاست که موتور محرکه تولید است و شرط لازم محسوب می شود، این پدیده اتفاق افتاد و ما اوج تولیدمان پاییز 1395 بود.

آخرین اطلاعاتی که وجود دارد مربوط به تابستان 1396 می شود که نشان می دهد به میزان قابل توجهی رشد فروش از رشد تولید در تابستان امسال بیشتر شده است.

اکنون یک ثبات نسبی مشاهده می شود و بنابراین می شود تصور کرد که این روند تا پایان سال 96 ادامه خواهد داشت و در مجموع یک روند مثبت مورد انتظار است.

در مجموع شواهد حاکی از آن است که ما از آن مقدار مطلق نیمه دوم سال 1395 تا الان یعنی نیمه دوم سال 1396 جلو افتاده ایم.

البته این تولید در رشته فعالیت های مختلف یکسان نیست و در نتیجه این خودش یک مقداری می تواند مساله باشد از این جهت که همه صنایع ما وضعیت یکسانی ندارند و آن صنایعی که بیشتر رشد داشتند صنایع خاصی هستند و در مقابل بخش هایی از فعالیت ها هنوز هم رشدی منفی دارند.

اینکه تا چه اندازه این تمرکزی که در تحرک اقتصادی بین رشته فعالیت های مختلف ما داریم کاهش پیدا کند و رشته فعالیت های دیگر هم بتوانند از تحرک برخوردار شوند مشخص می کند که ما در دوران گذار اقتصادی به کدام سو خواهیم رفت.

**چه عواملی می توانند به پایدار شدن وضعیت اقتصادی کشور کمک کنند؟این بحث را با تحلیل شاخص بورس شروع می کنم که نسبتا دوره بعد از برجام یک جهشی در شاخص بورس کشور به وجود آمد و پس از آن نیز یک استمرار خوب داشته است و مرتب اوضاع بازار رو به بهبود رفت.

**با این وجود بهبود اوضاع همان طور که پیش تر هم گفتید یکسان نبوده است.

سوال این است که از این شرایط تا چه اندازه امکان رسیدن به یک وضعیت بهتر وجود دارد؟این نگرانی طبیعی است چرا که حتی بخشی از این بهبود در سال های گذشته به قیمت های جهانی وابسته بوده است.

این که از بین 38 گروه 12 گروه با رشد مواجه شدند نشان دهنده این است که هنوز توزیع بهبود وضعیت در رشته فعالیت های مختلف با همدیگر خیلی متفاوت است.

آمارهای دیگر نشان می دهند در نیمه نخست امسال سود محقق شده بنگاه های اقتصادی افزایش قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته اند به گونه ای که کل سود شش ماهه نخست امسال معادل کل سودی بوده است که در تمام سال گذشته حاصل شده است.

در مقابل مشاهده می شود که بخش مهمی از سود داخل بنگاه ها سرمایه گذاری شده است.

هر چند از یک جهت این اتفاق خوبی است اما تنگنای اعتباری بنگاه های اقتصادی کشور را نیز نشان می دهد.

**مسکن به دلیل رابطه گسترده ای که با بخش های مختلف اقتصاد دارد، حائز اهمیت است.

در رابطه با پایان رکود در این بخش چه تحلیلی دارید؟رکود طولانی مدت این دوره که بخش مسکن را فرا گرفته، در گذشته سابقه نداشته است.

این مهم باعث شده قیمت مسکن برای یک دوره طولانی تقریبا تثبیت شود.

اگر بهبودی بخواهد در شرایط بازار مسکن اتفاق بیفتد توالی اش به این صورت است که اول تعداد معاملات افزایش پیدا می کند، بعد قیمت بالا می رود و پس از آن سرمایه گذاری آغاز می شود.

از نظر تعداد معاملات، از مردادماه افزایش خرید و فروش مشاهده می شود.

به بیان دیگر هم تعداد معاملات افزایش پیدا کرده و هم انعکاسش را در شاخص قیمت می توان ملاحظه کرد.

با مقایسه رشد قیمت مسکن در تهران با رشد نقطه به نقطه تورم در چند ماه اخیر متوجه می شویم که رشد شاخص قیمت مسکن در تهران بیش از نرخ تورم است.

باید توجه داشت مادامی که رشد قیمت مسکن کمتر از رشد تورم است این به آن معنا است که سر مایه گذاری در بخش مسکن توجیه ندارد.

**انعکاس بهبود وضعیت مسکن را در کدام بخش های دیگر اقتصاد می توان مشاهده کرد؟انعکاسش را در تولید محصولات نهادهای ساختمانی می توان دید.

هرچند شاخص تولید نهادهای ساختمانی از سال 1391 منفی بوده (به جز فصل اول سال 1393) و پس از آن بهبود سال 1395 اتفاق افتاده و باز این شاخص منفی شد.

تولید نزدیک به صفر شده اما شاخص فروش رشدش در حال افزایش است و این نشان می دهد که می شود انتظار داشت که شاید رونق بازار مسکن استمرار پیدا کند و تحرکی در این بخش به تدریج شکل بگیرد.

**مساله تقاضا در اقتصاد کشور همچنان مطرح است، روند بهبود سطح تقاضا چگونه خواهد بود؟هنوز سطح تقاضا در اقتصاد ایران با سال 1390 فاصله دارد اما یک بهبود نسبی در سطح تقاضای داخلی مشاهده می شود.

عوامل اصلی افزایش تقاضا در اقتصاد؛ سطح درآمد، نرخ بهره حقیقی و نرخ ارز حقیقی هستند.

سطح درآمد کمی افزایش داشته است.

**تداوم بهبود تقاضا در اقتصاد ایران در گروی چه عواملی است؟تقاضای کل در اقتصاد ما همچنان محدودیت و تنگنا ست.

بهبود های موضعی خوبی داشته ایم اما استمرار آن هنوز تثبیت نشده است.

**چه عواملی در اقتصاد ایران است که رشد امسال و سال گذشته را بتواند در آینده استمرار بخشد؟توازن بودجه دولت، بهبود روابط بین الملل و اصلاح نظام بانکی سه عاملی هستند که رشد به وجود آمده در سال 96 را می توانند استمرار دهند و سال 97 شرایطی ایجاد کنند که بتواند این شرایط در آن تداوم پیدا کند.

درنتیجه باید در قبال این سه مساله حساس بود همان طور که پیش تر هم توضیح دادم اصلاح نظام بانکی و توازن بودجه دولت در مساله تقاضای اقتصاد کشور نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

در رابطه با روابطه بین المللی هم باید گفت مسیر به گونه ای باید طی شود که از بیرون، اقتصاد کشور با شوک جدی مواجه نشود و هر چقدر که ممکن است اقتصاد کشور بتواند از ظرفیت ها و منابع بیرونی و درونی خودش استفاده کند.

**اشتغال به یکی از مسائل اصلی کشور تبدیل شده است؛ سوال این است که اقتصاد ایران پتانسیل اشتغال فراگیر را دارد یا خیر؟اقتصاد ایران امکان ایجاد شغل فراوان را دارد به شرط آنکه به رشدی پایدار دست یابد.

منظورم از رشد پایدار رشدی است که نوسان کمتر داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر اقتصاد سالانه رشد چهار درصدی را تجربه کند در ایجاد شغل موفق تر از اقتصادی است که یک سال رشد اقتصادی هشت درصد دارد و یک سال صفر درصد.

هر چند این اقتصادها هر دو به یک اندازه افزایش درآمد را تجربه می کنند اما در اقتصاد اول به دلیل پیش بینی پذیرتر بودن آن و اینکه به هر حال نوسانات در آن قابل کنترل است، اشتغال بیشتری ایجاد می شود.

یکی از مشکلات ایران این است که رشد اقتصادی آن همو اره با نوسانات بسیار همراه بوده است و همین نوسانات از میزان اشتغالی که می شد ایجاد کرد، کاست.

**به نظر می رسد سطح انتقادها از نحوه سیاستگذاری های دولت در کشور افزایش یافته است.

در این میان نه مردم رضایت دارند و نه اقتصاددانان موافق با اقتصاد آزاد هستند.

چرا یک ریتم هماهنگ بین بازیگران سیاستگذاری در اقتصاد ایران دیده نمی شود؟به نظر من، ما باید تلاش کنیم به اندازه توانی که داریم مانع از این شویم که کشور به دلیل سیاست های نادرست دچار مشکلات لاینحل شود.

یک اشتباه کمتر هم یک دستاورد است.

باید واقع بین باشیم.

آنچه از همه چیز خطرناک تر است ناامیدی است.

توصیه من این است که رویکرد ها و سیاست های نادرست بدون ملاحظه نقد شود و سیاست های درست مورد حمایت و تقویت قرار گیرد.

در این صورت است که می توانیم به سنگین تر شدن کفه تصمیمات درست امیدوار تر باشیم.

هرکس به هر میزان که دانش دارد و به هر مقدار که می تواند مطلب بنویسد نباید فکر کند کارش بی اثر است.

مسوولیت ما فقط این نبوده که در انتخابات رای بدهیم و بقیه امور را به مسوولان محول کنیم.

کشور در مقطعی بسیار تعیین کننده به سر می برد تصمیمی را که می بینید نادرست است با ذکر دلیل و با زبان سازنده آن را نقد کنید مطمئن باشید موثر است.

**چند سال پیش گفته بودید تیم اقتصادی کشور به مانند تیم فوتبالی می ماند که یک شب قبل از مسابقه به بازیکنان آن گفته اند فردا بیایید جلوی یکصد هزار نفر مسابقه دهید بدون آنکه این افراد با هم بازی کرده باشند.

حال که حدود 5 سال از این هم تیمی بودن گذشته تا چه اندازه اعضای تیم اقتصادی دولت با هم هماهنگ هستند؟من این حرف را وقتی زدم که ابتدای کار دولت بود.

الان فکر می کنم هرکس ارزیابی خودش را از تیم اقتصادی به عنوان یک واقعیت دارد.

در برخی زمینه ها هماهنگی ها بیشتر شده و در برخی زمینه ها مشکل وجود دارد.

وجود محدودیت های متعدد مالی و طبیعی، باعث شده است که همگرایی بیشتر شود.

من وقتی به گذشته های دور بر می گردم مشاهده می کنم که در اکثر مواقع نه تنها هماهنگی بین تیم اقتصادی نبوده بلکه تضاد های جدی هم وجود داشته است.

الان من آن تضادها را نمی بینم.

اگر بخواهم واقع بین باشم باید بگویم، مساله بیشتر ضعف و قوت است تا تفاوت در جهت گیری.

از هماهنگی مهم تر، خود آهنگ است.

الان مشکل بیش از آنکه به هماهنگی مربوط شود مرتبط با سیستم تصمیم گیری است.

**آقای دکتر آخوندی گفته بودند سیاست های مدنظر شما در دولت گوش بدهکار ندارد و کسی به آن عمل نمی کند.

در نهایت شما و همفکران تان 10 درصد در سیاستگذاری ها نقش دارید.

این 10 درصد چقدر در عقلانی شدن سیاستگذاری ها اثرگذار است؟من در گذشته ها، ایفای نقش در موقعیت های مختلف در تیم اقتصادی را تجربه کرده ام.

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، عملا مسوولیت دروازه بانی را بر عهده داشته ام!هنوز سطح تقاضا در اقتصاد ایران با سال 1390 فاصله دارد اما یک بهبود نسبی در سطح تقاضای داخلی مشاهده می شود.

عوامل اصلی افزایش تقاضا در اقتصاد؛ سطح درآمد، نرخ بهره حقیقی و نرخ ارز حقیقی هستند.

تقاضای کل در اقتصاد ما همچنان محدودیت و تنگنا ست.

بهبود های موضعی خوبی داشته ایم اما استمرار آن هنوز تثبیت نشده است.

شرایط سیاسی و اقتصادی خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

تغییرات خواسته و ناخواسته ای اتفاق می افتد که سبب می شود دائم تحلیل ها تغییر کند.

از پاییز سال 1390 آمارها نشان می دهند که ما با رشد منفی تولید مواجه شده ایم و این تا زمستان 1392 ادامه داشت.

از بهار 1393 رشد خیلی محدودی داشتیم و بعد از آن از تابستان تا زمستان شاخص تولید و فروش رشد داشت.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رییس جمهور - مسعود نیلی - نیلی - دولت - روزنامه اعتماد - اقتصاد ایران - رییس جمهوری - شرایط - سیاسی - مسعود - ایرنا - اصلاحات اقتصادی - روزنامه - دولت حسن روحانی - محمد نهاوندیان - محمدباقر نوبخت - دروازه - کشور - اعتراض - جمهوری - فعالان سیاسی - اطلاع رسانی - ایران - حسن روحانی - نهاوندیان - محمد - اصلاحات - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
«سفیران ولایت» برنامه ای فاخر و معنوی برای تربیت نیروهای مسجدی است

توصیه برترین های کنکور 96 به داوطلبان کنکور 97

مسابقات ملی کاردانش البرز باید با کیفیت بیشتری برگزار شود

نوبخت: دولت برای هرگونه سناریو اقتصادی آماده است

« مساجد» یکی از بهترین مکان ها برای بومی سازی طرح های اقتصاد مقاومتی

عباس بیات جلوگیری از خلاءبحران آفرین در آموزش وپرورش

برای نخستین بار 140 سمن استان فارس کار درمان و پیشگیری از اعتیاد را به عهده دارند

دهقانی: مجلس در بررسی مجدد CFT عاقلانه، با تدبیر و انقلابی عمل می کند

یادداشت/ داوود مهدوی زادگان بنای دانشگاه ما از ابتدا غلط گذاشته شد

فعالیت کمیته امداد همچون موسسات خیریه محدود نیست

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

نظر رییس دولت اصلاحات درباره مذاکره با امریکا

جدول اوقات شرعی

سیاست مهاجرتی آمریکا جالب نیست/ رفتار ایران در قبال پناهجویان قابل تحسین است

مرور برخی از نخستین اقدامات آمریکا در جنگ تحمیلی علیه ایران

پیاده کردن مفاهیم قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی

جذب نشدن تسهیلات اشتغال علت یابی شود

استخدام کارشناس فنی آقا و خانم در شرکت خدمات انفورماتیک

استخدام سیزده ردیف شغلی در مجموعه غذایی بل باسی

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

قصور وزارت آموزش و پرورش در موضوع آزار و اذیت دانش آموزان محرز شد

ابهام در انتخاب مدیرعامل بانک شهر به دلیل اختلاف شهرداران

استخدام آشپزخانه ریحون

فرمانده نیروی زمینی ارتش: ارتش و سپاه یک نیروی واحد هستند

شیطان، چه زمانی و چگونه خواهد مُرد؟

درگفتگو با اساتید وصاحب نظران مطرح شد: پژوهش،اصل و زیر بنای فعالیت های یک روابط عمومی حرفه ای

تقویت بانک اطلاعاتی برای برخورد با متخلفان

پرواز های یکشنبه 3 تیرماه فرودگاه شیراز

اموال ثبت شده خاوری را اعلام کرده ایم

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

جذب نشدن تسهیلات اشتغال علت یابی شود

دومین جلسه شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت استان فارس برگزار می شود

همه ایران پشت سردار است +تصویر

دبیر هیات موسس اقامتگاه های بوم گردی کشور در گفت و گو با فارس عنوان کرد اقامتگاه های بوم گردی را مسیر بی راهه تهدید می کند/ فعالان بوم گردی در انتظار برگزاری انتخابات

ترکیه - گردهمایی انتخاباتی در استانبول

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

پیشنهاد حسین شریعتمداری به رییس جمهور

بلای خانمانسوز مواد مخدر را جدی بگیریم

لزوم تعیین سهم آذربایجان شرقی در تربیت 10 میلیون حافظ قرآن

استخدام انباردار با مهارت رانندگی در فارس

استخدام رستوران الف

شوخی "علی اوجی" با همسرش و "الناز حبیبی" + عکس

"آزاده صمدی" و ست جدیدش + عکس

استخدام مجتمع لیزر گیل تاب

استخدام صندوقدار، آشپز و نیروی ساده در رستوران

شوخی سردار و رامین با پرتاپ اوت میلاد محمدی

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛یکشنبه سوم تیرماه 97 /تصاویر

250بیمار البرزی در انتظار پیوند کلیه

توقف تولید پتروشیمی آبادان به علت شوری آب

پاکسازی لیزری گلسنگ های تخت جمشید و پاسارگاد

مجموعه ای از سخنان امام موسی صدر منتشر شد

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

تشریح آخرین پیشرفتهای کشورمان در زمینه مقابله با جرائم سازمان یافته

برگزاری نمایشگاه هفته حجاب و عفاف با معرفی مدل های اسلامی پوشش بانوان

ارزیابی عملکرد دستگاه قضا در سال 96/رسیدگی به 12 میلیون و 300 هزار پرونده

رتبه ادارات فارس در زمینه شکایات مردم مشخص شد

کلاهبرداری اینترنتی، معضل جدی فضای سایبری است

آشنایی با اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران

موزه دفاع مقدس در تازه ترین شماره نشریه تخصصی "ICOMAM" معرفی شد

مقابله با تبعات اقتصادی اقدامات خصمانه آمریکا در دستور کار پارلمان ایران

استخدام نیرو جهت انجام امور اداری و مالی در شرکت راهسازی

مستند «پدر معنوی» ساخته شد

محتوا یعنی اینکه روابط عمومی حرفی برای گفتن داشته باشد!

جزییات نامه ای با امضای 5000 پرستار

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

مهمترین اخبار جهان (7-19)

تعیین تکلیف دانشگاهها در طرح تحول تا سال آینده/تقویت ارتباط با فارغ التحصیلان

برگزاری دومین پیش نشست کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت در جمکران

در گفت وگو با فارس تبیین شد روش های مختلف آشنایی پیش از ازدواج/ آیا در زندگی پایدار عشق اولیه اهمیت دارد؟

انجمن‎های میراث فرهنگی اهواز تجلیل می‎شوند/ دوشنبه‎‎های گردشگری اهواز به راه می‎افتد

مقابله با تبعات اقتصادی اقدامات خصمانه آمریکا در دستور کار پارلمان ایران

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

اشتغال 20 هزار نفری سخت تر از جذب اعتبار راه آهن نیست

از آلماتی تا آستانه؛ مدل قزاقی تغییر پایتخت

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

83 سال پیش چه کسانی زنده به گور شدند؟ + عکس ها

غایبان بزرگ جلسه مجمع تشخیص چه کسانی بودند؟ (عکس)

حماسه کویر نشینان در تاریخ ثبت شد/ ایران، طرح نفتی آمریکایی ها را ناکام گذاشت/ ترامپ خودروهای اروپایی را تهدید کرد/ جنگ سنگین اینستاگرام با یوتیوب و توییتر بر سر «ویدیو، پادشاه آینده» کلید خورد

برخی اعتدالیون نمی خواهند "اصلاح طلبان" حامی روحانی باشند/ از اینکه به آقای روحانی رأی دادیم پشیمان نیستم

سه نگرانی پیامبر(ص) در مورد امتش

دفاع یک سینماگر از حضور جواد یساری در فیلم خویش

اخراج سخنگوی کاخ سفید از یک رستوران

انتخابات زودهنگام ترکیه؛ رقابت دو دیدگاه نظام پارلمانی و ریاستی

انتخابات ترکیه 2 415 ناظر بین المللی بر انتخابات سراسری ترکیه نظارت می کنند

ایران همیشه با سربلندی از زیر فشارها و توطئه های دشمنان خارج شده است

یادداشت/ حسن رضایی اصلاحات چیزی که نیست!

استحکام دوستی بین ایران و گرجستان در گرو ارتقای روابط اقتصادی

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

دیدار لاریجانی و روحانی با رهبر انقلاب درباره لایحه FATF / مجلس هنوز تصمیم قطعی نگرفته است

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

چالشهای کسب پیروزی اردوغان در انتخابات امروز

6 نام و یک کرسی

انتخابات زودهنگام ترکیه؛ ماراتنی نفسگیر

انتقال پای شهیدبا ساک !

نمایشگاه بین المللی تهران باید تعطیل شود

به فرموده امام صادق(ع) با انجام این 3 عمل دیگر ضرری به انسان نمی رسد

لحظه زیبا که دختر هنرمند ایرانی جایزه اش را با مادرش تقسیم می کند+ عکس

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی/فعلا، ملاک 2 سال آخر بیمه پردازی است

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 116) / طلب اتحاد برای حزب پر اختلاف

وفاداری والاتر (قسمت 24)/ رویارویی با قلدرهای مدرسه

دروازه بانی می کنم

دروازه بانی می کنم