مطالب مرتبط:
جشن تولد علی دایی با حضور بهنام بانی +عکس
پاسگاه محیط بانی کوه گل دراختیارتیم های امدادی سانحه هوایی قرارگرفت
دروازه بان استقلال در دربی مشخص شد !
رحمتی دروازه بان استقلال در دربی
دروازه بان استقلال برای دربی 86 مشخص شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 10:102018-02-25سياسي

دروازه بانی می کنم


ایرنا- مسعود نیلی دستیار اقتصادی رییس جمهوری در گفت و گو با روزنامه اعتماد بیان داشت: شرایط سیاسی و اقتصادی ما شرایط خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست دروازه بانی می کنم تهران- ایرنا- مسعود نیلی دستیار اقتصادی رییس جمهوری در گفت و گو با روزنامه اعتماد بیان داشت: شرایط سیاسی و اقتصادی ما شرایط خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

تغییرات خواسته و ناخواسته ای اتفاق می افتد که سبب می شود دایم تحلیل ها تغییر کند.

در ادامه این گفت و گو آمده است: اعتراض های اخیر در کشور که دقیقا سیاستگذاری های اقتصادی را نشانه گرفته بود، سبب شد تا برخی از تحلیلگران اقتصادی، فعالان سیاسی جناح رقیب و منتقدان اجتماعی این اعتراض ها را نتیجه عملکرد تیم اقتصادی دولت و شخص مسعود نیلی به عنوان تئوریسین اقتصادی دولت حسن روحانی بدانند.

آنها بر این باورند که برخی از اقتصاددانان نئولیبرال با نادیده گرفتن خواسته های طبقات پایین جامعه، باعث شده اند سیاست هایی در کشور دنبال شود که منافع دهک های پایین نادیده گرفته شده آنان بیشترین فشار را از محل اصلاحات اقتصادی تحمل کنند.

از سویی دیگر در درون دولت، عباس آخوندی، این موضوع را انکار کرده و در گفت وگویی که چندی پیش با اعتماد انجام داده گفته است نهایت نقش نیلی و تیم او در سیاستگذاری های اقتصادی از ده درصد تجاوز نمی کند.

گروهی دیگر بر این باورند که نقش نیلی در سیاستگذاری ها کمرنگ شده و افرادی چون محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت مشاوره های اساسی را به شخص رییس جمهور می دهند.

در چنین فضایی برای افرادی که در بیرون از دولت هستند این تصور به وجود می آید که دولت فاقد فرمانده واحدی برای اقتصاد است و در درون آن طیف های مختلف بر سر مسائل اساسی اقتصاد ایران هر کدام ساز خود را می زنند.

نیلی در این گفت وگو سعی کرده تا از یک سو به همه این ابهامات پاسخ دهد و از سویی دیگر فراخوانی به اقتصاددانان بدهد و از آنان بخواهد تا به طور جدی سیاست های اقتصادی دولت را نقد کنند.

با توجه به اهمیت موضوع به سراغ مسعود نیلی رفته ایم و نظر او را درباره حال و آینده اقتصاد ایران جویا شده ایم.

دستیار اقتصادی رییس جمهور، معتقد است که مهم ترین مشکل در به وجود آمدن وضع کنونی نبود حکمرانی خوب در اقتصاد بوده و برای حل مسائل اقتصادی کشور اراده سیاسی لازم وجود نداشته است.

وقتی از نیلی درباره درجه هماهنگی بین اعضای تیم اقتصادی دولت می پرسیم می گوید که هرکس ارزیابی خودش را از تیم اقتصادی به عنوان یک واقعیت دارد.

در برخی زمینه ها هماهنگی ها بیشتر شده در برخی زمینه ها مشکل وجود دارد.

وجود محدودیت های متعدد مالی و طبیعی، باعث شده است که همگرایی بیشتر شود.

من وقتی به گذشته های دور بر می گردم مشاهده می کنم که در اکثر مواقع نه تنها هماهنگی بین تیم اقتصادی نبوده بلکه تضاد های جدی هم وجود داشته است.

الان من آن تضادها را نمی بینم.

او درباره نقش خود در سیاستگذاری های اقتصادی عنوان می کند که من در گذشته ها، ایفای نقش در موقعیت های مختلف در تیم اقتصادی را تجربه کرده ام.

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، عملا مسوولیت دروازه بانی را بر عهده داشته ام.

**مدتی است که از حکمرانی خوب سخن می گویید با توجه به شرایط کنونی اقتصاد ایران آیا بین شیوه ای که یک کشور اداره می شود یا همان حکمرانی و عملکرد اقتصادی آن کشور ارتباطی برقرار است؟ به عبارت دیگر آیا می شود از مدل های مختلف حکمرانی انتظار عملکردهای اقتصادی یکسان داشت؟قاعدتا پاسخ سوال اول مثبت و پاسخ سوال دوم منفی است.

علی الاصول انتظار ما این است که ارتباطی میان کیفیت حکمرانی و عملکرد اقتصادی برقرار باشد.

از نظر علم اقتصاد چیزی که به عنوان عملکرد اقتصاد می شناسیم درواقع این است که در سطح خرد بازیگران اصلی اقتصاد چگونه تصمیم می گیرند.

از هم فزون کردن این مجموعه تصمیمات در سطح خرد است که عملکرد اقتصاد در کل حاصل می شود.

به عنوان مثال، ممکن است با وجود اینکه در سطح بنگاه های اقتصادی شغل ایجاد نشده خانوارها تصمیم به ورود به بازار کار نگرفته باشند و در نتیجه نرخ بیکاری هم افزایش پیدا نکرده باشد.

در همین 10 سال گذشته دور ه هایی را داشتیم که اقتصاد شغل ایجاد نکرده ولی خانوارها هم تصمیم به ورود به بازار کار نگرفته اند درنتیجه نرخ بیکاری هم افزایش پیدا نکرده است.

برعکس دوره هایی را داشتیم که اقتصاد شغل در مقیاس نسبتا زیادی ایجاد کرده اما چون خانوارها بنا به دلایلی تصمیم به ورود به بازار کار گرفتند، نرخ مشارکت افزایش پیدا کرده بنابراین همزمان با افزایش اشتغال نرخ بیکاری هم افزایش پیدا کرده است.

**چطور ممکن است این اتفاق بیفتد؟این برمی گردد به اینکه ما ببینیم مبانی تصمیم رفتار خانوارها چیست.

رفتار مردم در مصرف، یا رفتار مردم در پس انداز هم همین طور است.

مردم تصمیم می گیرند که پس اندازشان را به چه صورت نگه دارند.

برآیند این تصمیمات می تواند تغییرات بزرگی در سطح اقتصاد کلان ایجاد کند.

اگر مثلا مردم تصمیم بگیرند پس انداز خودشان را به صورت ارز نگهداری کنند یک اتفاق خیلی بزرگی ممکن است در اقتصاد بیفتد، برعکس اگر تصمیم بگیرند پس انداز خودشان را به صورت دارایی های مالی داخلی نگهداری کنند یک نوع دیگر اثرش در اقتصاد نمودار خواهد شد.

در مورد بنگاه ها هم همین استدلال صادق است.

نظام های حکمرانی مختلف به دلیل اینکه ساختارهای انگیزشی متفاوتی را ایجاد می کنند روی رفتار در سطح اقتصاد خرد و درنتیجه روی عملکرد اقتصاد در کل اثر می گذارند.

بنابراین، کانال انتقال عملکرد حکمرانی این است که روی انگیز ه ها چطور اثر می گذارد و بعد، انگیزه ها چطور روی عملکرد اقتصاد اثر می گذارد.

**در یک شمای کلی این تفاوت ها را چطور می توان نشان داد؟به عنوان مثال فرض کنید در حالتی که ممکن است حالت مطلوب تلقی شود خانوارها این ارزیابی را از شرایط کلی اقتصاد داشته باشند که بنگاه های اقتصادی تحرک خوبی دارند، شرایط مساعدی در اقتصاد برقرار است و در صورتی می توانند به درآمد مناسب و شغل مناسب دسترسی پیدا کنند که آموزش و مهارت کافی داشته باشند.

درنتیجه به سمت کسب مهارت بیشتر حرکت و سعی می کنند که در بنگاه های خصوصی به کار گرفته شده و استخدام شوند چرا که آنجا را جای مطمئن و مناسبی می بینند برای اینکه بخواهند آینده شغلی خودشان را به درستی تعریف کنند.

در پس انداز اگر چشم انداز مثبتی داشته باشند از شرایط عمومی کشور به این نتیجه می رسند که سرمایه شخصی شان اگر به سرمایه ملی تبدیل شود بازده بیشتری برای خودشان خواهد داشت بنابراین تلاش می کنند از طریق نهادهایی که این کار را انجام می دهند پس اندازهای خودشان را شکل دهند.

اما اگر در حالت دوم باشیم که خانوارها در این حالت چشم انداز همراه با ریسک و همراه با عدم قطعیت و شرایط مساعدی را درمجموع ارزیابی نکنند بیشتر به کار گرفته شدن و استخدام شدن در دولت را به عنوان یک مامن مطمئن برای خودشان می شناسند و سعی می کنند که آن مسیر را دنبال کنند به جای اینکه تلاش کنند آموزش بیشتری ببینند، مهارت بیشتری کسب کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند سعی می کنند از کانال هایی که امکان دارد وارد دولت شوند و مسیر اشتغال خود را دنبال کنند.

یا اگر در رفتار مردم برای پس انداز باز همین عدم قطعیت ها و نااطمینانی ها وجود داشته باشد بیشتر سعی می کنند که دارایی های خودشان را به صورت شخصی حفظ کنند به جای اینکه بخواهند آن را به دارایی ملی تبدیل کنند.

طبیعتا پس اندازهای خرد، جدا از هم نمی تواند ظرفیتی برای سرمایه گذاری های بزرگ در کشور به وجود بیاورد.

در مصرف هم چون شرایط عمومی را شرایط نامطمئنی می بینند تلاش می کنند که مصرف کالای بادوام را حداکثر کنند و از آ ن طریق هم انتظارات خودشان را از دولت تعریف کنند.

همانطوری که ملاحظه می فرمایید دو الگوی متفاوت بر اساس شکل گیری دو چشم انداز متفاوت از محیط بیرونی، محیط پیرامونی خانوارها می تواند به وجود آید.

در مورد بنگاه ها هم همین وضعیت به شکل دیگری حاکم است.

در نتیجه این دو بازیگر را که معمولا در علم اقتصاد مورد توجه قرار می دهیم در دو حالت متفاوت دو الگوی متفاوت رفتاری دارند که این برمی گردد به آن چیزی که اینها از محیط پیرامون خودشان درک می کنند.

درواقع انتخاب های خارج از حیطه اختیار بازیگران خرد اقتصاد که از ناحیه سیاستگذاران دریافت می شود این اثر را روی مدل رفتاری بازیگرهای اقتصاد می گذارد و از این طریق روی عملکرد کل اقتصاد.

**چه عواملی فضای حکمرانی را شکل می دهند؟اگر بخواهم برای مجموعه فعالیت ها یک سطح بندی داشته باشم، یک سطح، سطح خرد است و یک سطح هم سطح حکمرانی است.

من حکمرانی را به عنوان مجموعه ای از عواملی تعریف می کنم که خارج از اراده آحاد اقتصادی از ناحیه سیاستگذار بر انتخاب آنها اثر می گذارد.

این موضوع را می شود در دو سطح تعریف کرد.

یکی سطح مدیریت و سیاستگذاری اجرایی در حوزه های تخصصی مانند وزارتخانه ها، سازمان ها و.

و یک سطح راهبردی که در واقع سطح سیاسی است یعنی سطح تکنوکراسی و بروکراسی مجموعه دستگاه ها و سازمان های اداره کننده کشور را تشکیل می دهد.

یکی هم سطحی است که به آن می گوییم سطح سیاسی، متشکل از مقامات عالی سیاسی کشور که تصمیمات راهبردی را آنها اتخاذ می کنند.

این دو سطح کنار هم می شود چیزی که آن را حکمرانی می نامیم.

سطح راهبردی سیاسی، حوزه عمل سطح دوم را معین می کند.

این حوزه عمل را در اصطلاح محدوده سیاستگذاری می نامیم.

کسانی که در این حوزه هستند مثلا کارشناسان و کسانی که در واقع کار کارشناسی و اجرایی انجام می دهند، چه میدانی برای بازی دارند؟ مساحت این میدان و ابزارهای قابل استفاده را سطح سیاسی مشخص می کند.

ممکن است این میدان، میدان خیلی کوچک یا خیلی بزرگ برای فعالیت باشد.

مساحت زمین و مقررات حاکم بر بازی را در واقع سطح راهبردی مشخص می کند.

ممکن است اهداف که در سطح راهبردی تعیین می شود با ابزارهایی که در سطح اجرایی هست، سازگاری نداشته باشند یعنی تناسب بین اهداف و ابزار وجود نداشته باشد.

**آن سطح راهبردی که شما همواره از آن به اشکال گوناگون اشاره می کنید، از چه مولفه هایی تشکیل شده است؟من اینجا چهار مولفه اصلی را برای آن سطح راهبردی تعریف می کنم.

خطوط راهبردی سیاست خارجی، خطوط راهبردی سیاست داخلی، خطوط راهبردی حمایت های اجتماعی و خطوط راهبردی در حوزه اقتصاد و سیاست های اقتصادی است.

یک مولفه پنجم سطح راهبردی هم رویکرد فرهنگی به مسائل است که بحث جداگانه ای است و من وارد آن قسمت نمی شوم.

در حوزه سیاست خارجی دو رویکرد قابل تصور است یکی اینکه سیاست خارجی رسالت خودش را در این ببیند که دسترسی پایدار به بازارهای بیرونی، تکنولوژی و منابع مالی را فراهم کند.

یعنی بگوید که من عملکرد خودم را در سطح راهبردی سیاست خارجی اینگونه ارزیابی می کنم که تا چه اندازه توانسته ام این دسترسی ها را فراهم کنم.

رویکرد دوم این است که سیاست خارجی مستقل از اقتصاد تعیین شود و کلا رسالتی را دنبال کند که نه تنها به دنبال تحقق اهداف مشخصی در حوزه اقتصاد نباشد، بلکه اقتصاد را هم به دنبال خود بکشد.

در حوزه سیاست داخلی هم باز یک رویکرد این است که سیاست داخلی مان مبتنی بر انباشت سرمایه انسانی باشد و اصطکاک را در داخل به حداقل برسانیم برای اینکه امکان این فراهم شود که همه با همدیگر بتوانند یک مسیر رو به رشدی را ایجاد کنند و بتوانند هم افزایی به وجود آورند.

در نتیجه گفت وگوی مسالمت آ میز نه گفت وگوی خشونت بار عامل روان سازی روابط بین فکرهای مختلف و نگرش های مختلف می شود و این مسیر را می تواند هموار کند.

گزینه دیگر این است که به جای انباشت سرمایه انسانی، ما تجزیه سرمایه انسانی را داشته باشیم.

یعنی هرچه می گذرد، بخش های کوچک و کوچک تر جامعه نقش ایفا کنند؛ در این زمینه و اختلاف نظر و گفت وگوهای غیرمسالمت آمیز و سایر مواردی که باعث اصطکاک داخل شود فضای عمومی گفتمانی را تشکیل دهد که در نتیجه آن، سرمایه انسانی مدام کم و کمتر می شود.

در حوزه خطوط راهبردی و حمایت های اجتماعی هم یک حالت این است که حمایت اجتماعی موثر تعریف شده باشد.

در سطح راهبردی نسبت به فقر حساسیت جدی ای وجود داشته باشد نسبت به توزیع درآمد حساسیت جدی ای وجود داشته باشد اما از ابزارهای خودش به نحو موثر و کارا استفاده شود تا یک هدف بتواند تحقق پیدا کند.

در حوزه اقتصاد هم یک رویکرد این است که اقتصاد دولتی، دستوری و انحصاری است و یکی دیگر اقتصاد رقابتی، آزاد و خصوصی.

**در میان این چهار مولفه کدام نقش کلیدی و به اصطلاح مسلط را دارد؟هویت حکمرانی تابع آن است که از میان این چهار مولفه کدام نقش اصلی و مسلط را ایفا می کند.

قطاری را تصور کنید که یک لوکوموتیو دارد و تعدادی واگن.

در یک حالت ممکن است هدف اصلی بهبود وضع مردم باشد همه سیاست ها باید درخدمت تحقق این هدف باشند.

برآیند این شرایطی که ما برای آن سیاستگذاری می کنیم منجر به این شود که شکوفایی اقتصادی هم در سطح خانوار و هم در سطح بنگاه، رفع فقر، بهبود شرایط اقتصادی اینها مد نظر قرار بگیرد و حمایت های اجتماعی سیاست خارجی و سیاست داخلی در خدمت تحقق این هدف باشند.

من اسم این را گذاشته ام حکمرانی اقتصادمحور.

یعنی همه چیز برای این است که شرایط اقتصادی، شرایط رو به بهبود باشد.

البته اینها هیچ کدام متعارض با این نیست که ما یک سری ارزش های والایی داریم که تحت هر شرایطی آنها را باید حفظ کنیم، مراقبت کنیم، منظور من آن جزییاتی است که در آن قرار می گیرد.

حالت اول لوکوموتیو اقتصاد و سوختش سیاست است.

در حالت دوم لوکوموتیو سیاست و سوختش اقتصاد است.

حالت دوم در کشوری مثل ما که منابع طبیعی یا منابع مالی سهل الوصول در اختیار دولت باشد امکان تحقق پیدا می کند که بخش عمده ای از اینها را خرج سیاست کند و بخشی را هم صرف اقتصاد کند به گونه ای که رفاه متکی به دولت و نه رفاه متکی به توانمندی خود مردم تحت عنوان اقتصاد معیشت محور شکل بگیرد.

در این حالت، بیش از آنکه اقتصاد خودش مبنا باشد حمایت های اجتماعی را مبنا قرار می دهد تا بتواند بخش سیاسی خود را مطرح نگه دارد که به آن می شود حکمرانی سیاست محور گفت.

**خوب، برگردیم به تحلیل وضعیت اقتصادی کشور.

شرایط اقتصادی کشور را در سال 1396 چگونه ارزیابی می کنید؟شرایط سیاسی و اقتصادی ما شرایط خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

تغییرات خواسته و ناخواسته ای اتفاق می افتد که سبب می شود دایم تحلیل ها تغییر کند.

از فصل پاییز سال 1390 آمارها نشان می دهند که ما با رشد منفی تولید مواجه شده ایم و این تا زمستان 1392 ادامه داشته است.

از بهار 1393 یک رشد خیلی محدودی داشتیم و بعد از آن در فصل تابستان و پاییز و زمستان شاخص تولید و فروش رشد داشت اما برآیند آن سال شاخص رشد فروش کمتر از تولید بود و این باعث شد که سال 93 بیشتر موجودی انبار واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند.

با توجه به افتی که در سطح درآمد مردم در کشور اتفاق افتاد سطح تقاضا به شدت کاهش پیدا کرد و در نتیجه محصولاتی که درنتیجه گشایش حاصل شده در تولید عرضه شدند مشتری نداشتند و بنابراین باعث شد که موجودی انبار واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند.

هنگامی که وارد سال 94 شدیم با کاهش زیاد قیمت نفت مواجه شدیم.

همانطور که می دانید از تقریبا اواسط تابستان 1393 قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرد و این در حالی بود که هنوز مذاکرات هسته ای نتیجه روشنی نداده بود و درنتیجه یک عدم قطعیتی به اضافه کاهش قابل توجه منابع کشور باعث شد که رشد تولید در صنایع عمده کشور مجددا منفی شود و ما باز با کاهش رشد فروش هم مواجه شدیم و مجددا ما برگشتیم به جای اول به عبارت دیگر تقریبا بخش قابل توجهی از بهبودهایی که در سال 93 اتفاق افتاده بود در سال 94 خنثی شد.

از زمستان 1394 یک چشم انداز مثبتی نسبت به آینده به وجود آمد که ناشی از بحث برجام بود.

در کنار آن سیاست هایی که در مجموع در کشور اتخاذ شد، در سال 95 شاهد نه تنها رشد تولید بودیم بلکه درواقع رشد فروش از رشد تولید بیشتر شد و بنابراین حالا ما با توجه به اینکه در اقتصاد همیشه می گوییم که اقتصاد تقاضامحور است و تقاضاست که موتور محرکه تولید است و شرط لازم محسوب می شود، این پدیده اتفاق افتاد و ما اوج تولیدمان پاییز 1395 بود.

آخرین اطلاعاتی که وجود دارد مربوط به تابستان 1396 می شود که نشان می دهد به میزان قابل توجهی رشد فروش از رشد تولید در تابستان امسال بیشتر شده است.

اکنون یک ثبات نسبی مشاهده می شود و بنابراین می شود تصور کرد که این روند تا پایان سال 96 ادامه خواهد داشت و در مجموع یک روند مثبت مورد انتظار است.

در مجموع شواهد حاکی از آن است که ما از آن مقدار مطلق نیمه دوم سال 1395 تا الان یعنی نیمه دوم سال 1396 جلو افتاده ایم.

البته این تولید در رشته فعالیت های مختلف یکسان نیست و در نتیجه این خودش یک مقداری می تواند مساله باشد از این جهت که همه صنایع ما وضعیت یکسانی ندارند و آن صنایعی که بیشتر رشد داشتند صنایع خاصی هستند و در مقابل بخش هایی از فعالیت ها هنوز هم رشدی منفی دارند.

اینکه تا چه اندازه این تمرکزی که در تحرک اقتصادی بین رشته فعالیت های مختلف ما داریم کاهش پیدا کند و رشته فعالیت های دیگر هم بتوانند از تحرک برخوردار شوند مشخص می کند که ما در دوران گذار اقتصادی به کدام سو خواهیم رفت.

**چه عواملی می توانند به پایدار شدن وضعیت اقتصادی کشور کمک کنند؟این بحث را با تحلیل شاخص بورس شروع می کنم که نسبتا دوره بعد از برجام یک جهشی در شاخص بورس کشور به وجود آمد و پس از آن نیز یک استمرار خوب داشته است و مرتب اوضاع بازار رو به بهبود رفت.

**با این وجود بهبود اوضاع همان طور که پیش تر هم گفتید یکسان نبوده است.

سوال این است که از این شرایط تا چه اندازه امکان رسیدن به یک وضعیت بهتر وجود دارد؟این نگرانی طبیعی است چرا که حتی بخشی از این بهبود در سال های گذشته به قیمت های جهانی وابسته بوده است.

این که از بین 38 گروه 12 گروه با رشد مواجه شدند نشان دهنده این است که هنوز توزیع بهبود وضعیت در رشته فعالیت های مختلف با همدیگر خیلی متفاوت است.

آمارهای دیگر نشان می دهند در نیمه نخست امسال سود محقق شده بنگاه های اقتصادی افزایش قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته اند به گونه ای که کل سود شش ماهه نخست امسال معادل کل سودی بوده است که در تمام سال گذشته حاصل شده است.

در مقابل مشاهده می شود که بخش مهمی از سود داخل بنگاه ها سرمایه گذاری شده است.

هر چند از یک جهت این اتفاق خوبی است اما تنگنای اعتباری بنگاه های اقتصادی کشور را نیز نشان می دهد.

**مسکن به دلیل رابطه گسترده ای که با بخش های مختلف اقتصاد دارد، حائز اهمیت است.

در رابطه با پایان رکود در این بخش چه تحلیلی دارید؟رکود طولانی مدت این دوره که بخش مسکن را فرا گرفته، در گذشته سابقه نداشته است.

این مهم باعث شده قیمت مسکن برای یک دوره طولانی تقریبا تثبیت شود.

اگر بهبودی بخواهد در شرایط بازار مسکن اتفاق بیفتد توالی اش به این صورت است که اول تعداد معاملات افزایش پیدا می کند، بعد قیمت بالا می رود و پس از آن سرمایه گذاری آغاز می شود.

از نظر تعداد معاملات، از مردادماه افزایش خرید و فروش مشاهده می شود.

به بیان دیگر هم تعداد معاملات افزایش پیدا کرده و هم انعکاسش را در شاخص قیمت می توان ملاحظه کرد.

با مقایسه رشد قیمت مسکن در تهران با رشد نقطه به نقطه تورم در چند ماه اخیر متوجه می شویم که رشد شاخص قیمت مسکن در تهران بیش از نرخ تورم است.

باید توجه داشت مادامی که رشد قیمت مسکن کمتر از رشد تورم است این به آن معنا است که سر مایه گذاری در بخش مسکن توجیه ندارد.

**انعکاس بهبود وضعیت مسکن را در کدام بخش های دیگر اقتصاد می توان مشاهده کرد؟انعکاسش را در تولید محصولات نهادهای ساختمانی می توان دید.

هرچند شاخص تولید نهادهای ساختمانی از سال 1391 منفی بوده (به جز فصل اول سال 1393) و پس از آن بهبود سال 1395 اتفاق افتاده و باز این شاخص منفی شد.

تولید نزدیک به صفر شده اما شاخص فروش رشدش در حال افزایش است و این نشان می دهد که می شود انتظار داشت که شاید رونق بازار مسکن استمرار پیدا کند و تحرکی در این بخش به تدریج شکل بگیرد.

**مساله تقاضا در اقتصاد کشور همچنان مطرح است، روند بهبود سطح تقاضا چگونه خواهد بود؟هنوز سطح تقاضا در اقتصاد ایران با سال 1390 فاصله دارد اما یک بهبود نسبی در سطح تقاضای داخلی مشاهده می شود.

عوامل اصلی افزایش تقاضا در اقتصاد؛ سطح درآمد، نرخ بهره حقیقی و نرخ ارز حقیقی هستند.

سطح درآمد کمی افزایش داشته است.

**تداوم بهبود تقاضا در اقتصاد ایران در گروی چه عواملی است؟تقاضای کل در اقتصاد ما همچنان محدودیت و تنگنا ست.

بهبود های موضعی خوبی داشته ایم اما استمرار آن هنوز تثبیت نشده است.

**چه عواملی در اقتصاد ایران است که رشد امسال و سال گذشته را بتواند در آینده استمرار بخشد؟توازن بودجه دولت، بهبود روابط بین الملل و اصلاح نظام بانکی سه عاملی هستند که رشد به وجود آمده در سال 96 را می توانند استمرار دهند و سال 97 شرایطی ایجاد کنند که بتواند این شرایط در آن تداوم پیدا کند.

درنتیجه باید در قبال این سه مساله حساس بود همان طور که پیش تر هم توضیح دادم اصلاح نظام بانکی و توازن بودجه دولت در مساله تقاضای اقتصاد کشور نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

در رابطه با روابطه بین المللی هم باید گفت مسیر به گونه ای باید طی شود که از بیرون، اقتصاد کشور با شوک جدی مواجه نشود و هر چقدر که ممکن است اقتصاد کشور بتواند از ظرفیت ها و منابع بیرونی و درونی خودش استفاده کند.

**اشتغال به یکی از مسائل اصلی کشور تبدیل شده است؛ سوال این است که اقتصاد ایران پتانسیل اشتغال فراگیر را دارد یا خیر؟اقتصاد ایران امکان ایجاد شغل فراوان را دارد به شرط آنکه به رشدی پایدار دست یابد.

منظورم از رشد پایدار رشدی است که نوسان کمتر داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر اقتصاد سالانه رشد چهار درصدی را تجربه کند در ایجاد شغل موفق تر از اقتصادی است که یک سال رشد اقتصادی هشت درصد دارد و یک سال صفر درصد.

هر چند این اقتصادها هر دو به یک اندازه افزایش درآمد را تجربه می کنند اما در اقتصاد اول به دلیل پیش بینی پذیرتر بودن آن و اینکه به هر حال نوسانات در آن قابل کنترل است، اشتغال بیشتری ایجاد می شود.

یکی از مشکلات ایران این است که رشد اقتصادی آن همو اره با نوسانات بسیار همراه بوده است و همین نوسانات از میزان اشتغالی که می شد ایجاد کرد، کاست.

**به نظر می رسد سطح انتقادها از نحوه سیاستگذاری های دولت در کشور افزایش یافته است.

در این میان نه مردم رضایت دارند و نه اقتصاددانان موافق با اقتصاد آزاد هستند.

چرا یک ریتم هماهنگ بین بازیگران سیاستگذاری در اقتصاد ایران دیده نمی شود؟به نظر من، ما باید تلاش کنیم به اندازه توانی که داریم مانع از این شویم که کشور به دلیل سیاست های نادرست دچار مشکلات لاینحل شود.

یک اشتباه کمتر هم یک دستاورد است.

باید واقع بین باشیم.

آنچه از همه چیز خطرناک تر است ناامیدی است.

توصیه من این است که رویکرد ها و سیاست های نادرست بدون ملاحظه نقد شود و سیاست های درست مورد حمایت و تقویت قرار گیرد.

در این صورت است که می توانیم به سنگین تر شدن کفه تصمیمات درست امیدوار تر باشیم.

هرکس به هر میزان که دانش دارد و به هر مقدار که می تواند مطلب بنویسد نباید فکر کند کارش بی اثر است.

مسوولیت ما فقط این نبوده که در انتخابات رای بدهیم و بقیه امور را به مسوولان محول کنیم.

کشور در مقطعی بسیار تعیین کننده به سر می برد تصمیمی را که می بینید نادرست است با ذکر دلیل و با زبان سازنده آن را نقد کنید مطمئن باشید موثر است.

**چند سال پیش گفته بودید تیم اقتصادی کشور به مانند تیم فوتبالی می ماند که یک شب قبل از مسابقه به بازیکنان آن گفته اند فردا بیایید جلوی یکصد هزار نفر مسابقه دهید بدون آنکه این افراد با هم بازی کرده باشند.

حال که حدود 5 سال از این هم تیمی بودن گذشته تا چه اندازه اعضای تیم اقتصادی دولت با هم هماهنگ هستند؟من این حرف را وقتی زدم که ابتدای کار دولت بود.

الان فکر می کنم هرکس ارزیابی خودش را از تیم اقتصادی به عنوان یک واقعیت دارد.

در برخی زمینه ها هماهنگی ها بیشتر شده و در برخی زمینه ها مشکل وجود دارد.

وجود محدودیت های متعدد مالی و طبیعی، باعث شده است که همگرایی بیشتر شود.

من وقتی به گذشته های دور بر می گردم مشاهده می کنم که در اکثر مواقع نه تنها هماهنگی بین تیم اقتصادی نبوده بلکه تضاد های جدی هم وجود داشته است.

الان من آن تضادها را نمی بینم.

اگر بخواهم واقع بین باشم باید بگویم، مساله بیشتر ضعف و قوت است تا تفاوت در جهت گیری.

از هماهنگی مهم تر، خود آهنگ است.

الان مشکل بیش از آنکه به هماهنگی مربوط شود مرتبط با سیستم تصمیم گیری است.

**آقای دکتر آخوندی گفته بودند سیاست های مدنظر شما در دولت گوش بدهکار ندارد و کسی به آن عمل نمی کند.

در نهایت شما و همفکران تان 10 درصد در سیاستگذاری ها نقش دارید.

این 10 درصد چقدر در عقلانی شدن سیاستگذاری ها اثرگذار است؟من در گذشته ها، ایفای نقش در موقعیت های مختلف در تیم اقتصادی را تجربه کرده ام.

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، عملا مسوولیت دروازه بانی را بر عهده داشته ام!هنوز سطح تقاضا در اقتصاد ایران با سال 1390 فاصله دارد اما یک بهبود نسبی در سطح تقاضای داخلی مشاهده می شود.

عوامل اصلی افزایش تقاضا در اقتصاد؛ سطح درآمد، نرخ بهره حقیقی و نرخ ارز حقیقی هستند.

تقاضای کل در اقتصاد ما همچنان محدودیت و تنگنا ست.

بهبود های موضعی خوبی داشته ایم اما استمرار آن هنوز تثبیت نشده است.

شرایط سیاسی و اقتصادی خیلی پیچیده و در حال تغییر است.

تغییرات خواسته و ناخواسته ای اتفاق می افتد که سبب می شود دائم تحلیل ها تغییر کند.

از پاییز سال 1390 آمارها نشان می دهند که ما با رشد منفی تولید مواجه شده ایم و این تا زمستان 1392 ادامه داشت.

از بهار 1393 رشد خیلی محدودی داشتیم و بعد از آن از تابستان تا زمستان شاخص تولید و فروش رشد داشت.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رییس جمهور - مسعود نیلی - نیلی - دولت - روزنامه اعتماد - اقتصاد ایران - رییس جمهوری - شرایط - سیاسی - مسعود - ایرنا - اصلاحات اقتصادی - روزنامه - دولت حسن روحانی - محمد نهاوندیان - محمدباقر نوبخت - دروازه - کشور - اعتراض - جمهوری - فعالان سیاسی - اطلاع رسانی - ایران - حسن روحانی - نهاوندیان - محمد - اصلاحات - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
الگوی دفاع مقدس برای حل مشکلات اقتصادی کفایت می کند

فیلم/ مادر شهید علیرضا اختراعی در کنار سفره هفت سین

آیت الله مدرسی: همه باید نسبت به مصرف کالای داخلی حساسیت داشته باشند

بقای انقلاب اسلامی در بقای فرهنگ دفاع مقدس است

مراسم تشییع پیکرامیرسرتیپ جانباز راعی برگزار شد

بلوایی که پروین در کری های فضای مجازی به پا کرد!/ علی استاد گفتن جملات بامزه است

خوشگذرانی ستاره استقلال با پسران + عکس

قهر و آشتی های هزینه ساز نجفی برای پایتخت/ وقتی شهرداری بنگاه سیاسی می شود

برای حل مشکلات اقتصادی پدیده دفاع مقدس به عنوان الگو کفایت می کند/شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری ارکان اداره یک مجموعه است

معاون اول رییس جمهور از مجتمع توانبخشی سپهر بم بازدید کرد

وضعیت آب وهوایی فردا در کشور

ولیعهد سعودی: استفاده نکردن عربستان از اورانیوم به مثابه کنارگذاشتن ذخایر نفتی است

خوشحالی مردم سوریه در پی آزادسازی 90 درصد از «غوطه شرقی»

پیکر امیر سرتیپ مختار راعی در ستاد نزاجا تشییع شد

تشریح برنامه های یادمان هویزه در ایام نوروز

فیلم/ مادر شهید علرضا اختراعی در کنار سفره هفت سین

خادمی راهیان نور به خانه آخر رسید

یادداشت/ هاتف الرحمن صالحی مسئله اساسی و مغفول در حمایت از کالای ایرانی

ثبت نام اعتکاف ویژه نوجوانان و جوانان 14 تا 24 سال در مسجد امام صادق(ع) بیرجند

9.4 درصدی تردد در سومین روز نورزی مازندران

ماموریت گزارشگر حقوق بشر برای ایران تمدید شد

پرهیز از برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها

خانواده ارومیه ای خانه دار شدند

تکذیب استخدام سعید مرتضوی در آستان قدس رضوی

دفاع آزاده نامداری از احسان علیخانی

موافقت با نمایش دایمی آثار صنایع دستی در فضای داخلی فرودگاه امام

باهنر: شاید در انتخابات 1400 جهانگیری و لاریجانی رقابت کنند/حتما بخشی از آرای رییسی به سمت لاریجانی ریزش میکند/جهانگیری می تواند با بعضی از اصولگرایان کار کند

دشمن از طریق جنگ نرم به دنبال به زانو درآوردن مردم یمن است

خانواده ارومیه ای خانه دار می شوند

نظارت بر محتوای برنامه های نوروزگاه ها

بازدید فرمانده نیروی زمینی ارتش از یادمان ها ی دفاع مقدس خوزستان

توسعه یادمان عملیات الی بیت المقدس/ برپایی نمایشگاه نیروی هوافضای سپاه پاسداران در پادگان شهید حبیب الهی

دیدار سردار اشتری و آیت الله مکارم شیرازی

خودروهای کلاسیک مسیر سی و سه پل تا میدان نقش جهان را مسابقه دادند

چهار اقدام مجلس در سال حمایت از کالای ایرانی

چرا مسافران نوروزی از حمام باغ فین جنسیتی دیدن کردند؟

بازدید جهانگیری از روند بازسازی ارگ قدیم بم

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم رضوی

آیت الله مکارم شیرازی: ضد انقلاب دل به حذف حجاب از اسلام بسته است

ترقی:استفاده ازکالای ایرانی نیازمند فرهنگ سازی است

10 میلیارد دلار بودجه سلامت کشور/ عملکرد وزارت بهداشت

امکان بازدید از ساختمان های دوره پهلوی اول

جوسازی معاندین علیه امامزادگان براساس پازل دشمن است/تشریح جزییات امامزاده ابراهیم (ع) مرودشت

نامگذاری های پرحاشیه در شورای شهر

حفرتونل متروعلت کاهش آب چشمه علی

حجاب مطلبی نیست که بخواهد در مجلس بررسی شود

پلیس برای خدمت به مسافران نوروزی در آماده باش کامل است

خاطره ای از رشادت روحانیت در دفاع مقدس

مبلغان و راویان از زبان هنر استفاده کنند

پزشکیان: با هر کسی که دلش برای مردم بسوزد، رفیقم / با مطهری خیلی صمیمی نیستیم/ آنچه من را ناراحت می کند مشکلات اجتماعی است

سفره هفت سین دیدنیِ مدافعان حرم/عکس

کتاب «لاله های گلستان» به زودی رونمایی می شود

آتش سوزی در تبریز جان کودک 9 ساله را گرفت

اولین مشاوره جان بولتون به ترامپ درخصوص کره شمالی

ایران در نمایشگاه گردشگری تاجیکستان شرکت کرد

حفظ امنیت خاطر گردشگران هدف اصلی فعالان ستاد اجرایی خدمات سفر گیلان

صیغه برای اعضای موتلفه ممنوع است

ارزش اصلی، تحول وجودی انسان و بار یافتن به نورانیت و هدایت است

ترقی:استفاده ازکالای ایرانی نیازمند فرهنگ سازی است

مولانا «فضل الرحمان» رهبر مجلس متحده عمل پاکستان شد

شهر شهیدان گمنام را بیشتر بشناسید

شهیدی که با شهادتش از عدد 11/23 رمز گشایی کرد

تحقق شعار «حمایت از کالای ایرانی» نیازمند عزم ملی است

تولید با کیفیت و قابل رقابت با کالاهای مشابه خارجی، ضمانت حمایت از تولید ملی

نگاهی به رویارویی رزم ناوهای آمریکایی با شناور های سپاه در پهنه آبی خلیج فارس

عکس برفی گلشیفته فراهانی برای تبریک نوروز

کاهش ارتباط کلامی خانواده های ایرانی از2 ساعت به 20دقیقه در روز

تجهیزات جدید به فرودگاه جهرم اختصاص یافت

احساس مسئولین نسبت به نیازمندان در جامعه تقویت شود

فتوای عجیب مفتیان عربستان درباره حرام بودن خوردن آجیل در نوروز

700 چادر برای مسافران نوروزی در اهواز برپا شده است

جشن بهارانه خرمشهر با استقبال روبه رو شده است

آلمان، اشغال همیشگی عفرین توسط ترکیه را نخواهد پذیرفت

زندگی بدون زندگی در آمریکای شمالی

پلیس برای خدمت به مسافران نوروزی در آماده باش کامل است

نماینده مردم سمنان در مجلس: علت یابی افزایش جهشی تصادفات انجام شود

مقام معظم رهبری کار را به مردم واگذار کردند/ امیدی به شعار تحول اقتصادی دولت نیست

علت یابی افزایش جهشی تصادفات انجام شود

وقوع 85 درصد کشته های سوانح رانندگی سمنان در محدوده جاده تهران- مشهد

تلاش ضد انقلاب برای حذف نشانه های اسلام با طرح حجاب اجباری/ تقدیر از تلاش های ناجا در تامین امنیت

فیلم/ بازدید سرلشکر موسوی از پادگان «میشداغ» ارتش

امروز یک کوچ اجباری در فضای مجازی به افق می آید

فارس گزارش می دهد نامگذاری های پرحاشیه در شورای شهر

باهنر: شاید در انتخابات 1400 جهانگیری و لاریجانی رقابت کنند/حتما بخشی از آرای رییسی به سمت لاریجانی ریزش مس کند/جهانگیری می تواند با بعضی از اصولگرایان کار کند

اعلام زمان فعالیت موزه های چهارمحال و بختیاری

دیار آفتاب میزبان مسافران بهار + فیلم

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور اصفهان: مقام معظم رهبری کار را به مردم واگذار کردند/ امیدی به شعار تحول اقتصادی دولت نیست

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار سردار اشتری مطرح کرد تلاش ضد انقلاب برای حذف نشانه های اسلام با طرح حجاب اجباری/ تقدیر از تلاش های ناجا در تامین امنیت

جوسازی معاندین علیه امامزادگان براساس پازل دشمن است/تشریح جزییات امامزاده ابراهیم (ع) مرودشت

آمایش سرزمین با محوریت آب(1) (وضع جدی بحران آب)

بازدید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از وضعیت خدمات رسانی به گردشگران نوروزی

مردم عنصر اصلی در حمایت از کالای ایرانی هستند

فرهنگ مصرف کالای ایرانی در استان البرز اشاعه پیدا کند

مطالعه تطبیقی مصونیت دولت، دکترین عمل دولت و صلاحیت محاکم داخلی

کدام وزرای دولت از مجلس در سال 96 کارت زرد گرفتند؟

نبرد عجیب سنجاب با مار + ویدئو

ارسال 20 هزار اثر به جشنواره ملی رهاورد سرزمین نور

بن سلمان: عربستان پنج درصد اورانیوم دنیا را دارد / اگر از اورانیوم خود استفاده نکنیم، مثل این است ذخایر نفتیمان را کنار بگذاریم

باید نگاه به شرق (چین و روسیه) را تقویت کنیم

رییس بانک مرکزی: برای ارتباط با بانک های جهانی، هم مشکل داخلی داریم هم بین المللی

دروازه بانی می کنم

دروازه بانی می کنم