مطالب مرتبط:
عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات
پیگیری فوری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
تشکیل جلسه فوری وزیر رفاه برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش جلوگیری از تعطیلی مهدهای کودک و حذف 100 هزار فرصت شغلی
پیگیری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
پیگیری بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 08:552018-02-25بين الملل

بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات


واگرایی میان عربستان و امارات در جنوب یمن خودنمایی می کند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد به بررسی محورها و عوامل اختلافات میان عربستان و امارات در بحران یمن بپردازیم - شهیدخبر: واگرایی میان عربستان و امارات در جنوب یمن خودنمایی می کند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد به بررسی محورها و عوامل اختلافات میان عربستان و امارات در بحران یمن بپردازیم با آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که این نبرد کمتر از یک ماه و با پیروزی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به پایان می رسد، اما استقامت مردم یمن و گروه های مقاومت باعث شد تا ائتلاف عربستان و امارات تا به امروز نتواند به اهداف کلان از پیش تعیین شده مانند بازگرداندن عبدربه منصورهادی به قدرت و پاکسازی صنعا از نیروهای مقاومت و انصارالله برسد.

اما هرچه این جنگ به سمت فرسایشی شدن پیش می رود اختلافات میان عربستان و امارات بیشتر نمایان می شود.

با شعله ور شدن آتش درگیری شبه نظامیان مورد حمایت امارات و عربستان در عدن گسل میان امارات و عربستان عمیقتر شده است.

امروز در حالی ما به صحنه بحران یمن می نگریم که این کشور اکثر زیر ساخت های خود را از دست داده و عملا این جنگ به بن بست خورده و عربستان و امارات هرکدام به دنبال سهم خود از جنگ یمن هستند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد تا با توجه به آنچه در پیش روی این بحران وجود دارد به مهمترین عوامل و محورهای اختلافات میان عربستان و امارات بپردازیم.

1-محورهای اختلافات میان عربستان و امارات در یمن تلاش های امارات و عربستان برای مدیریت تنش ها در بحران عدن توانست تاحد بسیار زیادی از اوج گیری این بحران بکاهد اما ریشه اصلی اختلافات عربستان و امارات در یمن، عدم هم پوشانی منافع این دو کشور در این بحران است که با فرسایشی شدن و به بن بست رسیدن جنگ این عدم هم پوشانی هرچند با تلاش های دو طرف برای جلوگیری از گسترش آن، خود را بیشتر نمایان می کند.

دولت عبدربه منصور هادی، مسئله تمامیت ارضی یمن، اخوان المسلمین و نحوه پایان یافتن جنگ مهمترین محورهایی است که باعث شده تا میان عربستان و امارات اختلاف ایجاد شود.

تجارت دریایی امارات به عنوان یک کشور تجاری نقش مهمی در تجارت جنوب غرب آسیا دارد، از این منظر می کوشد با استفاده از نفوذ خود در منطقه از طرح های توسعه دیگر بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند جلوگیری کند.

امارات سعی دارد تا بندرهای یمن از بندر عدن تا بندر المکلا و المخا را زیر سلطه خود داشته باشد .

ابوظبی با این کار به دنبال آن است که بندرهای یمن را تحت مدیریت و سلطه خود داشته باشد تا این بندرها در آینده هیچ خطر و تهدیدی برای بندر دبی به عنوان بندر ترانزیتی در خلیج فارس ایجاد نکند.

اکنون سلطه بر بنادر مهم یمن تقریباً در دست امارات است و حتی بنادر روبروی سواحل یمن مانند بندرهای سومالی، جیبوتی و اریتره و خیلی از این کشور ها نیز زیر نظر شرکت های اماراتی عمل می کنند[1].

این در حالی است که سلطه بر بنادر یمن از منظر عربستان از اهمیت کمتری برخوردار است.

این کشور بیشتر به نفت یمن چشم طمع دوخته است و در تلاش است تا میدان نفتی واعد را که در استان الجوف واقع شده به کنترل خود در آورد.

ریاض در صورتی که بتواند به این خواسته ها دست یابد افزون بر افزایش تولید نفت می تواند به جای استفاده از تنگه هرمز در خلیج فارس از دریای عرب نفت صادر کرده و از اهمیت تنگه هرمز تا حدی بکاهد.

پایان مطلوب جنگ جنگ در یمن به نوعی به بن بست کشیده شده است.

هرچند حذف انصارالله به عنوان دشمن مشترک توانسته است تا حدی از گسترش اختلافات جلوگیری کند اما زمینه های اختلاف و عدم هم پوشانی منافع میان عربستان و امارات در نحوه پایان بخشیدن جنگ دیده می شود.

اما آنچه در این میان باید به آن اشاره کرد تفاوت نتایجی است که عربستان و امارات از این بحران به دست آورده اند.

ریاض امروز خود را درگیر در بحرانی می داند که نتیجه آن برای این کشور هزینه های گزاف، کسری بودجه و از همه مهمتر گسترش تهدید نظامی انصارالله و شکننده شدن امنیت جنوب عربستان است.

این موضوع باعث شده است که در واقع حل مطلوب بحران یمن برای عربستان بیش از همه در حفظ تمامیت ارضی یمن، شکست انصارالله، راندن آنها از صنعا و مهار قدرت آنها در شمال یمن است تا مرزهای جنوبی عربستان امن باشد و یمن همچنان حیاط خلوت این کشور باقی بماند و هم هرگونه تلاش رقیبی همچون ایران برای حضور و نفوذ در یمن به واسطه نیروهای مقاومت به شکست بیانجامد[2].

در این میان جایگاه امارات در بحران یمن به گونه ای است که، امارات عملا جنوب یمن و مناطق حساسی مانند تنگه باب المندب و عدن را که از مهمترین مراکز راهبردی به شمار می رود را در اختیار دارد و با خرید شیوخ قبائل، سیاستمداران و دادن پول و سلاح به آنان توانسته است یک نیروی نظامی از مزدوران را برای حفاظت از منافع خود در یمن به وجود آورد، در این راستا پایان مطلوب بحران یمن برای امارات تجزیه جنوب یمن، گسترش نفوذ خود در میان قبائل جنوبی این کشور، افزایش قدرت حراک جنوب و حذف دولت عبدربه منصور هادی است.

در واقع این عدم همپوشانی منافع باعث شده است تا اختلافات در میان امارات و عربستان در جنوب یمن نیز نمود بیشتری داشته باشد.

دولت عبدربه منصور هادی یکی از محورهای اختلافات میان امارات و عربستان، اختلاف بر سر مقامات دولت عبدربه هادی است.

این اختلافات در ژوئن سال 2016(خرداد1395) با برکناری خالد بحاح نخست وزیر دولت مستعفی که مورد حمایت مقامات امارات بود، نمود پیدا کرد و با انتخاب ژنرال الأحمر مهره عربستان به جای بحاح در پست نخست وزیری تعمیق یافت.

این موضوع باعث شد تا مقامات ابوظبی به سهم خواهی از نقش آفرینی خود در بحران یمن بپردازند[3].

از سوی دیگر امارات به دنبال به قدرت رساندن احمد صالح فرزند علی صالح است و عربستان هنوز بر گزینه منصور هادی اصرار می ورزد.

شکست عربستان در دستیابی به بخش عمده اهدافش در شمال یمن و سهم خواهی امارات از مناطق جنوبی باعث شد تا مدتها امارات از حضور رییس جمهور مستعفی یمن در عدن جلوگیری کند و این اختلافات منجر شد تا نیروهای مورد حمایت امارات در جنوب یمن در قالب شورای انتقالی جنوب با رهبری عیدروس الزبیدی در برابر تصمیمات دولت مستعفی ایستادگی کنند و حتی در بحران جدید که از آغاز سال 2018(دی و بهمن ماه 1396) آغاز شده است برای استعفای دولت بن دغر _نخست وزیر دولت مستعفی یمن _ ضرب العجل تعیین کند[4].

تجزیه یمن تجزیه یمن دومین مسئله ای است که اختلافات میان امارات و عربستان را گسترش داده است.

اهمیت اقتصادی جنوب یمن برای امارات باعث شده است که این کشور تجزیه منطقه را دنبال می کند.

در همین راستا نیز به حمایت تمام قد از شورای انتقالی جنوب یمن به ریاست عیدروس الزبیدی می پردازد.

در واقع برای امارات در بحران یمن بیش از هر چیز، دسترسی به ثبات در جنوب این کشور حائز اهمیت است تا جریان حرکت آزاد تجاری از باب المندب و حوزه اطراف عدن مختل نشود.

از همین رو برای ابوظبی تجزیه یمن به شرطی که نیروهای هوادارش که در شورای انتقالی جنوب گردآمده اند دست بالا را پیدا کنند گزینه مورد ترجیحی است.

سرمایه گذاری و دخالت وسیع امارات در جنوب یمن که دولت منصور هادی آن را به رفتار یک دولت اشغالگر تشبیه می کند عمدتا با همین انگیزه همراه است[5].

اما از سوی دیگر عربستان مانند امارات ملاحظات اقتصادی را ندارد زیرا دسترسی این کشور به دریای سرخ و اقیانوس هند از طرف سواحل خود باعث شده تا تنگه باب المندب برای ریاض مانند دوبی و ابوظبی از اهمیت برخوردار نباشد.

اما اعمال نفوذ بر دولت یمن و حفظ تمامیت ارضی این کشور که باعث خواهد شد تا نفوذ سیاسی عربستان در جهان عرب افزایش پیدا کند برای محمد بن سلمان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

لذا این مسئله یکی از مهمترین مسائلی است که اختلاف میان ابوظبی و ریاض را در پی داشته است.

اخوان المسلمین نیروهای اخوان المسلمین و نوع مشارکت آنها در جنوب یمن همواره به عنوان یکی از زمینه های اصلی اختلاف میان عربستان و امارات مطرح می شود و بارها عربستان تلاش کرده است که این موضوع را از طرق مختلف حل کند اما امارات هنوز اخوان المسلمین را به عنوان یکی از معظلات خود در جنوب یمن بر می شمارد.

این را می توان از اقدامات مزدوران این کشور در یمن در تحت فشار قرار دادن رهبران حزب الاصلاح درک کرد.

هرچند دیدار میان محمد بن سلمان و محمد بن زائد با مقامات اخوان المسلمین در دسامبر2017(آذر1396) باعث شد تا گمانه زنی ها برای رفع اختلافات میان اخوان المسلمین یمن و ابوظبی افزایش پیدا کند[6] اما مواضع رسانه های اماراتی باعث شد تا این گمانه زنی ها کم رنگ شود.

روزنامه العرب با انتشار گزارشی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار داده و آن را متهم به مدیریت بازار سیاه برای مبادله اسرا کرد که اشاره به عملیات مبادله اسرا دارد که با نیروهای ارتش و انصارلله انجام می شود.

این برای اولین بار از زمان ملاقات الیدومی _رییس حزب الاصلاح_ با بن زاید است که یک رسانه اماراتی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار می دهد و این امر نشانه بروز مجدد اختلافات بین آنهاست و به گفته منابع عربی، حزب اصلاح به گونه ای که امارات از آن خواسته کار نکرده است چون جناح مهمی در این حزب وجود دارد که با قطر ارتباط مستحکمی دارد[7].

در واقع اختلاف دیدگاه عربستان و امارات نسبت به این موضوع خاص متاثر از موضع متناقض دو طرف نسبت به حزب اسلامگرای سنی التجمع الیمنی للإصلاح ، شاخه اخوان المسلمین در یمن است، اگرچه در اتخاذ مواضع این حزب، گرایش های نزدیک به رویکرد کلی اخوان، کمتر دیده می شود.

جمع بندی با فرسایشی شدن بحران یمن، اختلافات میان امارات و عربستان در چارچوب ائتلاف شرکت کننده در جنگ آشکار شد.

تفاوت میان دیدگاه ها به تعارض میان منافع بدل شد و عربستان و امارات منطقه نفوذ خود در یمن را مشخص کردند اما بعد از برکناری عیدالروس الزبیدی توسط دولت مستعفی یمن، قفل شدن جنگ، کشته شدن علی عبدالله صالح و تشکیل شورای انتقالی جنوب این اختلافات بیشتر نمایان شد.

در واقع ناکامی نسبی عربستان در بحران یمن در کنار مطلوبیت ها و منافعی که امارات از این بحران در دسترسی پیدا کردن به تنگه باب المندب و افزایش نفوذ خود در جنوب یمن در پی آن است، مهمترین دلیلی است که باعث شده تا اختلافات میان عربستان و امارات در بحران عدن خودنمایی کند.

اما برخی دلایل وجود دارد که نشان می دهد این زمینه های اختلاف تاکنون نتوانسته است میان امارات و عربستان شکاف جدی و مهمی ایجاد کند.

دشمنی مشترک امارات و عربستان با انصارالله، وجود برخی منافع مشترک در یمن و گسترش روابط اقتصادی و نظامی میان ریاض و ابوظبی نشان از حرکتی جدی برای مدیریت تنش ها و تعارضات دارد.

منابع: [1] عبدالرحمن راجع، علل توجه امارات به جزایر و بندرها مختلف یمن، مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام، 4تیر 1396، قابل بازیابی در: http://www.

iiwfs.

com/islam-world/islam-world-notes-and-papers/802 [2] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [3] تشدید اختلافات امارات و عربستان درپی شکست های میدانی در یمن، خبرگزاری iuvmpress.

، ژانویه 19, 2018، قابل بازیابی در: http://iuvmpress.

com/fa/27290 [4] جدایی طلبان در یمن ‘بیشتر شهر بندری عدن را گرفته اند’، خبرگزاری BBC، 31 ژانویه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42882928 [5] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [6] “محمد بن سلمان” و”محمد بن زاید” یلتقیان رییس حزب “الإصلاح” الیمنی فی الریاض، الاسلامیون، 13/12/2017، قابل بازیابی در: http://islamion.

com/news/ محمد-بن-سلمان-ومحمد-بن-زاید-یلتقیان-رییس-حزب-الإصلاح-الیمنی-فی-الریاض [7] وتوی تازه امارات برای بازگشت هادی به جنوب یمن،
کلید واژه ها: عربستان - امارات - بحران - کشور - بندر - جنوب یمن - حاشیه خلیج فارس - اخوان المسلمین - نظامی عربستان - مقاومت - جنوب - ائتلاف - امروز - نظامی - انصارالله - خلیج فارس - اقیانوس - پاکسازی - ابوظبی - درگیری - دریایی - مدیریت - بنادر - توسعه - اخوان - منطقه - رهبری - حمایت - تجاوز - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
پدافند هوایی یمن جنگنده ائتلاف عربستان را هدف قرار داد

8 ماه حبس به دلیل سیلی زدن به نظامی صهیونیست

نشست محرمانه سران کشورهای عربی «در قایق» برای مهار نفوذ ترکیه و ایران

ترامپ این بار به بهانه تبریک نوروز، علیه ایران عقده گشایی کرد

یعلون: ایرانی ها باید حمله اسراییل به راکتور هسته ای سوریه را به یاد داشته باشند

اردوغان خطاب به نیرو های آمریکایی : شما اصلا حق حضور در سوریه را ندارید

تروریست ها در "حرستا" سلاح را بر زمین گذاشتند

القدس العربی: نقشه امارات برای به قدرت رساندن پسر معمر قذافی در لیبی

مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت

نتانیاهو: مانع دستیابی دشمنانمان به سلاح های هسته ای می شویم

سقوط مسعود و صف بندی احزاب برای انتخابات عراق

پاسخ توییتری ظریف به پیام نوروزی رییس جمهور آمریکا

هند، پاکستان را به انجام عملیات تروریستی متهم کرد

دلیل تاخیر در آغاز سواپ نفت بین ایران و عراق از زبان مقام عراقی

واکنش تند ترکیه به انتقاد کمیسر عالی حقوق بشر

اوکراین برنامه همکاری های اقتصادی با روسیه را لغو کرد

مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت

واکنش نتانیاهو به اعتراف جدید صهیونیست ها علیه سوریه؛ نتانیاهو: مانع دستیابی دشمنانمان به سلاح های هسته ای می شویم

وزیر صهیونیست: برجام باید برای مدت نامحدود تمدید شود

سخنگوی وزارت خارجه: ادعای بن سلمان درباره حضور القاعده در ایران دروغی بزرگ است

حملات توپخانه ای گسترده متجاوزان سعودی به «صعده» یمن

پرده برداری مسکو از احتمال قتل انگلیسیِ سکریپال

آمریکا: توانایی مقابله با موشک های مافوق صوت روسیه و چین را نداریم

شیر دوشی ترامپ از سعودی ها

روستای صخره ای ایران رابیشتر بشناسید+ تصاویر

بوکوحرام بار دیگر دختران نیجریه ای را تهدید کرد

مهلت 15 روزه دادگاه عالی روسیه به تلگرام برای تسلیم اطلاعات کاربران

چرا کره شمالی حاضر به گفتگو با امریکا شد؟

درباره منبج با آمریکا تفاهم داریم اما به توافق نرسیدیم

اظهارنظر کرملین درباره دیدار چهره به چهره پوتین و ترامپ

کشف چهل تن تسلیحات شیمیایی از تروریست های سوریه

بیش از هزار تروریست و خانواده هایشان از غوطه شرقی خارج می شوند

وزیر دفاع کویت: همکاری با ایران ضروری است

حملات توپخانه ای گسترده متجاوزان سعودی به «صعده» یمن

لاوروف از وزارت خارجه روسیه کناره گیری می کند

مخالفت آلمان با درخواست ترامپ علیه حزب الله

لاوروف از وزارت خارجه روسیه کناره گیری می کند

اردوغان: سنجار را از پ.ک.ک پاکسازی نکنند، ما پاک می کنیم

کره شمالی: نظرات سخیف نیروهای دشمن بی معنی است

اردوغان: آمریکا در سوریه چه می خواهد؟

سوریه: رژیم وهابی سعودی دست از حمایت از گروه های تروریستی بردارد

آلمان شرایط را در عفرین غیرقابل قبول خواند

مرکل حمله ترکیه به عفرین را به شدت محکوم کرد

درباره منبج با آمریکا تفاهم داریم اما به توافق نرسیدیم

بازداشت یک ایرانی در آمریکا

کرملین: پوتین و ترامپ برای دیدار رو در رو موافقت کردند

فیس بوک: در رسوایی درز میلیون ها داده، ما هم قربانی هستیم!

لاوروف از وزارت خارجه روسیه کناره گیری می کند

برکناری مدیر امنیتی فیس بوک به علت انتشار اطلاعات دروغین

فردا لیله الرغائب یا شب آرزوهاست

وزیر خارجه انگلیس: قصد جنگ سرد با روسیه نداریم

غرب می تواند ایران را به پذیرش مطالبات برجامی وادار کند نه روسیه و چین

روشی کارآمد برای سنجش رضایت مشتری

دونالد ترامپ در هیبت جادوگر خبیث شهر آز!

وزیر خارجه لهستان : روسیه سعی دارد نظم سیاسی را در اروپا برهم بزند

ایجاد جنگل در 15هکتار از مراتع منطقه سارانِ دنا

تاکید وزارت خارجه سوریه بر توقف جنایات علیه این کشور

ژاپن و روسیه گفت و گوهای امنیتی برگزار می کنند

چادر عشایری که نادرشاه در آن به دنیا آمد و در آن کشته شد

غرب می تواند ایران را به پذیرش مطالبات برجامی وادار کند نه روسیه و چین

انتشار فیلم حمله اسراییل حمله به تاسیسات اتمی سوریه

امضای یادداشت همکاری میان الازهر و دانشگاه علوم اسلامی موریتانی

حدود 20 کشته بر اثر حملات هوایی معارضان مسلح به ادلب سوریه

فیس بوک: ما نیز مورد فریب قرار گرفته و خشمگین هستیم

رسانه های روسی از کناره گیری لاوروف خبر دادند

پرتاب گاز اشک آور هنگام برگزاری جلسه پارلمانی - کوزوو (فیلم)

تجلیل از جشن نوروز در کشور های مختلف

ردپای عربستان در ساخت سلاح های کشتارجمعی

وحید طالب لو و فرزندش کنار سفره هفت سین

زمان سفر ولیعهد عربستان به پاریس

رد حمله شیمیایی به جاسوس انگلیسی، به مسکو می رسد

لاوروف در دولت جدید پوتین نیست

وزیر امنیت داخلی آمریکا: نفوذ روسیه تاثیری در نتیجه انتخابات نداشت

اسراییل: حمله به راکتور هسته ای سوریه، هشدار به ایران بود

کارت قرمز روسیه به بریتانیا

شلیک گاز اشک آور در جلسه پارلمان کوزوو

خوشبینی نخست وزیر کانادا درباره دستیابی به توافق بر سر نفتا

خواهید دید چه تصمیمی درباره برجام می گیرم

جانسون: رد حمله شیمیایی به جاسوس انگلیسی، به مسکو می رسد

دیپلمات های آمریکایی: غرب می تواند ایران را به پذیرش مطالبات جدید در برجام وادار کند نه روسیه و چین

مرکل : آماده واکنش به تعرفه های آمریکا هستیم

کره شمالی رسماً از تحول در روابط با آمریکا خبر داد

مسکو از احتمال قتل «سکریپال» توسط انگلیس پرده برداشت

اردوغان خطاب به آمریکا گفت: شما اصلا حق حضور در سوریه را ندارید

جشن نوروز در شهرهای ترکیه تحت تدابیر امنیتی+ویدئو

نوروز جشنی به قدمت آریایی ها در افغانستان+ عکس

ویندوز سرور 2019 نیمه ی دوم سال 2018 منتشر می شود

نخستین روز ازبهارطبیعت و یادی از درگذشتگان

کتیبه خان تختی گواه قدمت تاریخی بلند «سلماس»

سفیر روسیه در بیروت: ایران نزدیک ترین کشور دوست به روسیه در منطقه است

هند برای ایجاد شراکت دفاعی راهبردی با آمریکا تلاش می کند

بازداشت یک ایرانی در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم ها

حمله توپخانه ای ارتش ترکیه به شهرکی در جنوب عفرین

ارزش سهام فیس بوک در پی افشای سرقت اطلاعات میلیون ها کاربر آن، سقوط کرد

درباره منبج با آمریکا تفاهم داریم اما توافق نکردیم

نخستین روز ازبهارطبیعت و یادی ازدرگذشتگان

تیراندازی در مدرسه ای در ایالت مریلند آمریکا

دست کم بیست کشته در ادلب سوریه بر اثر حملات هوایی مخالفان مسلح

آیا دیدار ترامپ با بن سلمان با دیدار روزولت و عبد العزیز قابل مقایسه است؟

کناره گیری لاوروف از وزارت خارجه روسیه

بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات

بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات