مطالب مرتبط:
عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات
پیگیری فوری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
تشکیل جلسه فوری وزیر رفاه برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش جلوگیری از تعطیلی مهدهای کودک و حذف 100 هزار فرصت شغلی
پیگیری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
پیگیری بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 09:552018-02-25بين الملل

بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات


واگرایی میان عربستان و امارات در جنوب یمن خودنمایی می کند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد به بررسی محورها و عوامل اختلافات میان عربستان و امارات در بحران یمن بپردازیم - شهیدخبر: واگرایی میان عربستان و امارات در جنوب یمن خودنمایی می کند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد به بررسی محورها و عوامل اختلافات میان عربستان و امارات در بحران یمن بپردازیم با آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که این نبرد کمتر از یک ماه و با پیروزی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به پایان می رسد، اما استقامت مردم یمن و گروه های مقاومت باعث شد تا ائتلاف عربستان و امارات تا به امروز نتواند به اهداف کلان از پیش تعیین شده مانند بازگرداندن عبدربه منصورهادی به قدرت و پاکسازی صنعا از نیروهای مقاومت و انصارالله برسد.

اما هرچه این جنگ به سمت فرسایشی شدن پیش می رود اختلافات میان عربستان و امارات بیشتر نمایان می شود.

با شعله ور شدن آتش درگیری شبه نظامیان مورد حمایت امارات و عربستان در عدن گسل میان امارات و عربستان عمیقتر شده است.

امروز در حالی ما به صحنه بحران یمن می نگریم که این کشور اکثر زیر ساخت های خود را از دست داده و عملا این جنگ به بن بست خورده و عربستان و امارات هرکدام به دنبال سهم خود از جنگ یمن هستند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد تا با توجه به آنچه در پیش روی این بحران وجود دارد به مهمترین عوامل و محورهای اختلافات میان عربستان و امارات بپردازیم.

1-محورهای اختلافات میان عربستان و امارات در یمن تلاش های امارات و عربستان برای مدیریت تنش ها در بحران عدن توانست تاحد بسیار زیادی از اوج گیری این بحران بکاهد اما ریشه اصلی اختلافات عربستان و امارات در یمن، عدم هم پوشانی منافع این دو کشور در این بحران است که با فرسایشی شدن و به بن بست رسیدن جنگ این عدم هم پوشانی هرچند با تلاش های دو طرف برای جلوگیری از گسترش آن، خود را بیشتر نمایان می کند.

دولت عبدربه منصور هادی، مسئله تمامیت ارضی یمن، اخوان المسلمین و نحوه پایان یافتن جنگ مهمترین محورهایی است که باعث شده تا میان عربستان و امارات اختلاف ایجاد شود.

تجارت دریایی امارات به عنوان یک کشور تجاری نقش مهمی در تجارت جنوب غرب آسیا دارد، از این منظر می کوشد با استفاده از نفوذ خود در منطقه از طرح های توسعه دیگر بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند جلوگیری کند.

امارات سعی دارد تا بندرهای یمن از بندر عدن تا بندر المکلا و المخا را زیر سلطه خود داشته باشد .

ابوظبی با این کار به دنبال آن است که بندرهای یمن را تحت مدیریت و سلطه خود داشته باشد تا این بندرها در آینده هیچ خطر و تهدیدی برای بندر دبی به عنوان بندر ترانزیتی در خلیج فارس ایجاد نکند.

اکنون سلطه بر بنادر مهم یمن تقریباً در دست امارات است و حتی بنادر روبروی سواحل یمن مانند بندرهای سومالی، جیبوتی و اریتره و خیلی از این کشور ها نیز زیر نظر شرکت های اماراتی عمل می کنند[1].

این در حالی است که سلطه بر بنادر یمن از منظر عربستان از اهمیت کمتری برخوردار است.

این کشور بیشتر به نفت یمن چشم طمع دوخته است و در تلاش است تا میدان نفتی واعد را که در استان الجوف واقع شده به کنترل خود در آورد.

ریاض در صورتی که بتواند به این خواسته ها دست یابد افزون بر افزایش تولید نفت می تواند به جای استفاده از تنگه هرمز در خلیج فارس از دریای عرب نفت صادر کرده و از اهمیت تنگه هرمز تا حدی بکاهد.

پایان مطلوب جنگ جنگ در یمن به نوعی به بن بست کشیده شده است.

هرچند حذف انصارالله به عنوان دشمن مشترک توانسته است تا حدی از گسترش اختلافات جلوگیری کند اما زمینه های اختلاف و عدم هم پوشانی منافع میان عربستان و امارات در نحوه پایان بخشیدن جنگ دیده می شود.

اما آنچه در این میان باید به آن اشاره کرد تفاوت نتایجی است که عربستان و امارات از این بحران به دست آورده اند.

ریاض امروز خود را درگیر در بحرانی می داند که نتیجه آن برای این کشور هزینه های گزاف، کسری بودجه و از همه مهمتر گسترش تهدید نظامی انصارالله و شکننده شدن امنیت جنوب عربستان است.

این موضوع باعث شده است که در واقع حل مطلوب بحران یمن برای عربستان بیش از همه در حفظ تمامیت ارضی یمن، شکست انصارالله، راندن آنها از صنعا و مهار قدرت آنها در شمال یمن است تا مرزهای جنوبی عربستان امن باشد و یمن همچنان حیاط خلوت این کشور باقی بماند و هم هرگونه تلاش رقیبی همچون ایران برای حضور و نفوذ در یمن به واسطه نیروهای مقاومت به شکست بیانجامد[2].

در این میان جایگاه امارات در بحران یمن به گونه ای است که، امارات عملا جنوب یمن و مناطق حساسی مانند تنگه باب المندب و عدن را که از مهمترین مراکز راهبردی به شمار می رود را در اختیار دارد و با خرید شیوخ قبائل، سیاستمداران و دادن پول و سلاح به آنان توانسته است یک نیروی نظامی از مزدوران را برای حفاظت از منافع خود در یمن به وجود آورد، در این راستا پایان مطلوب بحران یمن برای امارات تجزیه جنوب یمن، گسترش نفوذ خود در میان قبائل جنوبی این کشور، افزایش قدرت حراک جنوب و حذف دولت عبدربه منصور هادی است.

در واقع این عدم همپوشانی منافع باعث شده است تا اختلافات در میان امارات و عربستان در جنوب یمن نیز نمود بیشتری داشته باشد.

دولت عبدربه منصور هادی یکی از محورهای اختلافات میان امارات و عربستان، اختلاف بر سر مقامات دولت عبدربه هادی است.

این اختلافات در ژوئن سال 2016(خرداد1395) با برکناری خالد بحاح نخست وزیر دولت مستعفی که مورد حمایت مقامات امارات بود، نمود پیدا کرد و با انتخاب ژنرال الأحمر مهره عربستان به جای بحاح در پست نخست وزیری تعمیق یافت.

این موضوع باعث شد تا مقامات ابوظبی به سهم خواهی از نقش آفرینی خود در بحران یمن بپردازند[3].

از سوی دیگر امارات به دنبال به قدرت رساندن احمد صالح فرزند علی صالح است و عربستان هنوز بر گزینه منصور هادی اصرار می ورزد.

شکست عربستان در دستیابی به بخش عمده اهدافش در شمال یمن و سهم خواهی امارات از مناطق جنوبی باعث شد تا مدتها امارات از حضور رییس جمهور مستعفی یمن در عدن جلوگیری کند و این اختلافات منجر شد تا نیروهای مورد حمایت امارات در جنوب یمن در قالب شورای انتقالی جنوب با رهبری عیدروس الزبیدی در برابر تصمیمات دولت مستعفی ایستادگی کنند و حتی در بحران جدید که از آغاز سال 2018(دی و بهمن ماه 1396) آغاز شده است برای استعفای دولت بن دغر _نخست وزیر دولت مستعفی یمن _ ضرب العجل تعیین کند[4].

تجزیه یمن تجزیه یمن دومین مسئله ای است که اختلافات میان امارات و عربستان را گسترش داده است.

اهمیت اقتصادی جنوب یمن برای امارات باعث شده است که این کشور تجزیه منطقه را دنبال می کند.

در همین راستا نیز به حمایت تمام قد از شورای انتقالی جنوب یمن به ریاست عیدروس الزبیدی می پردازد.

در واقع برای امارات در بحران یمن بیش از هر چیز، دسترسی به ثبات در جنوب این کشور حائز اهمیت است تا جریان حرکت آزاد تجاری از باب المندب و حوزه اطراف عدن مختل نشود.

از همین رو برای ابوظبی تجزیه یمن به شرطی که نیروهای هوادارش که در شورای انتقالی جنوب گردآمده اند دست بالا را پیدا کنند گزینه مورد ترجیحی است.

سرمایه گذاری و دخالت وسیع امارات در جنوب یمن که دولت منصور هادی آن را به رفتار یک دولت اشغالگر تشبیه می کند عمدتا با همین انگیزه همراه است[5].

اما از سوی دیگر عربستان مانند امارات ملاحظات اقتصادی را ندارد زیرا دسترسی این کشور به دریای سرخ و اقیانوس هند از طرف سواحل خود باعث شده تا تنگه باب المندب برای ریاض مانند دوبی و ابوظبی از اهمیت برخوردار نباشد.

اما اعمال نفوذ بر دولت یمن و حفظ تمامیت ارضی این کشور که باعث خواهد شد تا نفوذ سیاسی عربستان در جهان عرب افزایش پیدا کند برای محمد بن سلمان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

لذا این مسئله یکی از مهمترین مسائلی است که اختلاف میان ابوظبی و ریاض را در پی داشته است.

اخوان المسلمین نیروهای اخوان المسلمین و نوع مشارکت آنها در جنوب یمن همواره به عنوان یکی از زمینه های اصلی اختلاف میان عربستان و امارات مطرح می شود و بارها عربستان تلاش کرده است که این موضوع را از طرق مختلف حل کند اما امارات هنوز اخوان المسلمین را به عنوان یکی از معظلات خود در جنوب یمن بر می شمارد.

این را می توان از اقدامات مزدوران این کشور در یمن در تحت فشار قرار دادن رهبران حزب الاصلاح درک کرد.

هرچند دیدار میان محمد بن سلمان و محمد بن زائد با مقامات اخوان المسلمین در دسامبر2017(آذر1396) باعث شد تا گمانه زنی ها برای رفع اختلافات میان اخوان المسلمین یمن و ابوظبی افزایش پیدا کند[6] اما مواضع رسانه های اماراتی باعث شد تا این گمانه زنی ها کم رنگ شود.

روزنامه العرب با انتشار گزارشی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار داده و آن را متهم به مدیریت بازار سیاه برای مبادله اسرا کرد که اشاره به عملیات مبادله اسرا دارد که با نیروهای ارتش و انصارلله انجام می شود.

این برای اولین بار از زمان ملاقات الیدومی _رییس حزب الاصلاح_ با بن زاید است که یک رسانه اماراتی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار می دهد و این امر نشانه بروز مجدد اختلافات بین آنهاست و به گفته منابع عربی، حزب اصلاح به گونه ای که امارات از آن خواسته کار نکرده است چون جناح مهمی در این حزب وجود دارد که با قطر ارتباط مستحکمی دارد[7].

در واقع اختلاف دیدگاه عربستان و امارات نسبت به این موضوع خاص متاثر از موضع متناقض دو طرف نسبت به حزب اسلامگرای سنی التجمع الیمنی للإصلاح ، شاخه اخوان المسلمین در یمن است، اگرچه در اتخاذ مواضع این حزب، گرایش های نزدیک به رویکرد کلی اخوان، کمتر دیده می شود.

جمع بندی با فرسایشی شدن بحران یمن، اختلافات میان امارات و عربستان در چارچوب ائتلاف شرکت کننده در جنگ آشکار شد.

تفاوت میان دیدگاه ها به تعارض میان منافع بدل شد و عربستان و امارات منطقه نفوذ خود در یمن را مشخص کردند اما بعد از برکناری عیدالروس الزبیدی توسط دولت مستعفی یمن، قفل شدن جنگ، کشته شدن علی عبدالله صالح و تشکیل شورای انتقالی جنوب این اختلافات بیشتر نمایان شد.

در واقع ناکامی نسبی عربستان در بحران یمن در کنار مطلوبیت ها و منافعی که امارات از این بحران در دسترسی پیدا کردن به تنگه باب المندب و افزایش نفوذ خود در جنوب یمن در پی آن است، مهمترین دلیلی است که باعث شده تا اختلافات میان عربستان و امارات در بحران عدن خودنمایی کند.

اما برخی دلایل وجود دارد که نشان می دهد این زمینه های اختلاف تاکنون نتوانسته است میان امارات و عربستان شکاف جدی و مهمی ایجاد کند.

دشمنی مشترک امارات و عربستان با انصارالله، وجود برخی منافع مشترک در یمن و گسترش روابط اقتصادی و نظامی میان ریاض و ابوظبی نشان از حرکتی جدی برای مدیریت تنش ها و تعارضات دارد.

منابع: [1] عبدالرحمن راجع، علل توجه امارات به جزایر و بندرها مختلف یمن، مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام، 4تیر 1396، قابل بازیابی در: http://www.

iiwfs.

com/islam-world/islam-world-notes-and-papers/802 [2] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [3] تشدید اختلافات امارات و عربستان درپی شکست های میدانی در یمن، خبرگزاری iuvmpress.

، ژانویه 19, 2018، قابل بازیابی در: http://iuvmpress.

com/fa/27290 [4] جدایی طلبان در یمن ‘بیشتر شهر بندری عدن را گرفته اند’، خبرگزاری BBC، 31 ژانویه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42882928 [5] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [6] “محمد بن سلمان” و”محمد بن زاید” یلتقیان رییس حزب “الإصلاح” الیمنی فی الریاض، الاسلامیون، 13/12/2017، قابل بازیابی در: http://islamion.

com/news/ محمد-بن-سلمان-ومحمد-بن-زاید-یلتقیان-رییس-حزب-الإصلاح-الیمنی-فی-الریاض [7] وتوی تازه امارات برای بازگشت هادی به جنوب یمن،
کلید واژه ها: عربستان - امارات - بحران - کشور - بندر - جنوب یمن - حاشیه خلیج فارس - اخوان المسلمین - نظامی عربستان - مقاومت - جنوب - ائتلاف - امروز - نظامی - انصارالله - خلیج فارس - اقیانوس - پاکسازی - ابوظبی - درگیری - دریایی - مدیریت - بنادر - توسعه - اخوان - منطقه - رهبری - حمایت - تجاوز - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
هرگاه ائتلاف عربستان شکست می خورد، ایران را متهم می کند

تاکید کشورهای شرق آفریقا بر ازسرگیری مذاکرات صلح در سودان جنوبی

حضور مقامات انصارالله در فرودگاه الحدیده+ عکس

ادامه درگیری ها در منطقه هلال نفتی لیبی

ارتش لیبی کنترل هلال نفتی را به دست گرفت

220مهاجر نزدیک سواحل لیبی غرق شدند

و باز هم اعترافات «نتانیاهو» به اقدامات ضد ایرانی اش

فرستادگان ترامپ درباره روند سازش با امیر قطر گفت و گو کردند

گزارش خبرگزاری آناتولی درباره مراسم تحویل «اف 35» به ترکیه

روسیه، چین و ایران رقبای ایدئولوژیک غرب هستند

ترکیه درباره عملیات قندیل اختلافی با ایران ندارد

ماکرون علیه گسترش عوام گرایی در اروپا هشدار داد

پرونده تاجر ایرانی در دادگاه شیکاگو

سعودی ها دوباره مردم سوریه را از حج محروم کردند

قطر با اقدامات عربستان در یمن مخالف است

ترکیه نخستین جنگنده اف35 را تحویل گرفت

ایتالیا دو کشتی متعلق به سازمان های غیردولتی را در مدیترانه توقیف می کند

دادگاه شیکاگو پرونده تاجر ایرانی را باردیگر به جریان انداخت

تولید نفت افزایش می یابد

"اتحادیه اروپا آماده مذاکره با آمریکا درباره درباره تعرفه های تجاری است"

وزارت دادگستری آمریکا: گزارش تعلیق محاکمه مهاجران صحیح نیست

محاصره سعودی ها اطراف فرودگاه الحدیده

پیشروی های گسترده ارتش سوریه و نیروهای متحد آن در السویدا

دادگاه شیکاگو پرونده تاجر ایرانی را باردیگر به جریان انداخت

زنگنه: آمریکا به شریکان ما حمله خواهد کرد

نمایندگان ترامپ با امیر قطر درباره «معامله قرن» رایزنی کردند

مخالفان مسلح سودان جنوبی ”تحمیل“ صلح را رد کردند

آنالیز دقیق بازی ایران و اسپانیا

عکس ترامپ روی جلد مجله تایم جنجال آفرید

ترسی که تهدید بازیگر مشهور به دل "ملانیا ترامپ" انداخت!

ابقای ایران در لیست سیاه FATF

8 کشته در حمله جنگنده های آمریکا به سوریه

زنگنه: آمریکایی ها خیلی زود به اشتباه های خود پی می برند

اتهام زنی دادگاه آمریکایی علیه یک تاجر ایرانی

کره شمالی واقعا برای خلع سلاح اتمی اقدام می کند؟

ونزوئلا: عامل اصلی بی ثباتی بازار نفت، آمریکاست

جنجال تازه برای ترامپ با انتشار عکس وی و کودک مهاجر روی جلد مجله تایم

8 کشته به دنبال حمله جنگنده های آمریکا به مناطق مسکونی سوریه

سازمان ملل نسبت به عواقب وخیم انسانی در الحدیده هشدار داد

داوجونز برای هشتمین جلسه متوالی افت کرد / سهام آمازون سقوط کرد

برف غیره منتظره تابستانی در چین+ فیلم

تحولات سوریه و عراق و نقش ایران

خیال پردازیهای ادامه دار وزیر خارجه امریکا درباره ایران

بدن این پسر 18 ساله هندی استخوان ندارد/پسر لاستیکی نام گرفت

رتبه ایران در تولید علمی از 34 به 16 ارتقا یافته است

جنگ سرد در شبه جزیره کره به پایان رسیده است

جنبش انصارالله با سازمان ملل همکاری گسترده ای دارد

تلاش پمپئو برای پیشبرد تصمیمات مقامات آمریکا و کره شمالی

رتبه ایران در تولید علمی از 34 به 16 ارتقا یافته است

یلدریم: ترکیه درباره عملیات قندیل اختلافی با ایران ندارد

پاسخ ظریف به شروط دوازده گانه وزیر امور خارجه آمریکا

صحبت های کی روش و تیکه فردوسی پور به منتقدین

وزیر خارجه عربستان: وقتی مردم به عربستان نگاه می کنند و مکه و مدینه را می بینند می خواهند همانند آنها شوند

حمایت مصر از راه حل مبتنی بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی

درگیری میان حزب الله عراق و پلیس بالا گرفت

نتانیاهو غزه را به حملات جدید تهدید کرد

جزییات جالب و تازه از پرونده وزیر اسراییلی متهم به جاسوسی

کدام کشورها بیشترین بحران پناهندگی را دارند؟

ترامپ دستور توقف جدایی والدین و فرزندان مهاجران غیرقانونی را صادر کرد

یکی از فرماندهان لشگر ائتلاف سعودی در یمن کشته شد

انتخاب یک زن فلسطینی به عنوان یکی از برترین مهاجران در کشور کانادا

نخست وزیر پس از زایمان، نخست وزیر باقی ماند+عکس

حمله هوایی آمریکا به منطقه ای در سوریه

واشنگتن باز هم آغوش خود را برای تروریست های ضدایرانی باز کرد

یلدریم: ترکیه درباره عملیات قندیل اختلافی با ایران ندارد

آمریکا خواستار آزادی علی سلمان از زندان بحرین شد

یک فرمانده ارشد نیروهای رییس جمهوری فراری یمن کشته شد

گارد ساحلی یونان 37 پناهجو را نجات داد

نظامی سوریه بر اثر بمباران ائتلاف آمریکایی کشته شد

تغییراتی تاریخی در شبه جزیره کره در حال وقوع است

رییس جمهور کره جنوبی: تغییراتی تاریخی در شبه جزیره کره در حال وقوع است

جریمه کارمند ژاپنی به دلیل 3 دقیقه کم کاری

پمپئو در تلاش برای پیشبرد تصمیمات مقامات آمریکا و کره شمالی

ایران تسلیم خودستایی های ترامپ یا تمامیت خواهی های بن سلمان نمی شود

اتهام زنی دادگاه آمریکایی علیه یک «تاجر ایرانی»

10 عضو پ. ک. ک. در حملات هوایی ترکیه کشته شدند

حمله جنگنده های آمریکا به مناطق مسکونی در شرق سوریه

خبرسازی تازه رسانه های سعودی و مصری ضد دوحه؛ «قطر آبستن یک کودتاست»

پارلمان گرجستان به دولت جدید این کشور رای اعتماد داد

اولین پرواز در بزرگترین فرودگاه جهان با حضور اردوغان

روایاتی تکان دهنده از زندان های سری امارات در یمن

العالم از کشته شدن معاون رییس ستاد ارتش امارات در یمن خبر داد

جهاد اسلامی: غزه میدان تمرین جنگنده های اف-16 اسراییلی نیست

لابلاگ: امارات با استخدام مزدوران در یمن می جنگد

ارتش سوریه صحرای حومه حمص را به طور کامل از دست داعش آزاد کرد

نتانیاهو غزه را به حملات جدید تهدید کرد

عضو سیاسی جنبش انصارالله یمن: ائتلاف سعودی در حدیده شکست خورده است

اقدام بیشرمانه صهیونیست ها پس از زنده سوزاندن نوزاد فلسطینی

منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

طی سخنرانی در دومای روسیه رییس جمهور کره جنوبی: تغییراتی تاریخی در شبه جزیره کره در حال وقوع است

همسر نتانیاهو به فساد مالی متهم شد

هشدار ترامپ به کره شمالی: همه چیز می تواند تغییر کند

حمله ائتلاف به سوریه هشت کشته برجای گذاشت

کشته شدن 19 پلیس در حملات گسترده طالبان

سازمان ملل: گزارش هایی مبنی بر غرق شدن 220 مهاجر در سواحل لیبی داریم

کشته شدن یک مقام عالی نظامی ائتلاف سعودی

ایران تسلیم خودستایی های ترامپ یا تمامیت خواهی های بن سلمان نمی شود

اتهام زنی دادگاه آمریکایی علیه یک «تاجر ایرانی»

حمله جنگنده های آمریکا به مناطق مسکونی در شرق سوریه 8 کشته برجای گذاشت

خبرسازی تازه رسانه های سعودی و مصری ضد دوحه؛ «قطر آبستن یک کودتاست»

بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات

بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات