مطالب مرتبط:
باید از دولت الکترونیک به سمت دموکراسی الکترونیک برویم
چه کسی گفته دولت الکترونیک محقق نشده است؟
برد آرمانی استقلال در هوای بارانی
استخدام کارشناس و کارشناس ارشد الکترونیک در شیراز
استخدام طراح وب،طراح اپلیکیشن،کارشناس مکانیک،کارشناس الکترونیک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 09:002018-02-25فناوري

آرمانی به نام دولت الکترونیک


پیشرفت سریع فن‎آوری‎های دیجیتالی، رسانه‎های اجتماعی، رایانش ابری و اتصالات پهن باند و تاثیر این پیشرفت ‎ ها بر سلیقه کاربران، سازمان‎ها را ناگزیر از تغییر و تحول در جنبه‎های اساسی کسب و کار و سازمان‎دهی مجدد فرآیندها و عملیات خود خواهد کرد.

- پاسخ سازمان‎های پیشرو به این تغییرات، در اولویت قرار دادن امکان دسترسی سریع و آسان به اطلاعات و کارآمدی وظایف و فعالیت‎های سازمانی از طریق ابزارهای نوین است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنان، رشد فن آوری های نوین، سرمایه گذاری بنگاه های جدید، ارتقای اینترنت و فراگیری عمومی و تغییر در انتظارات شهروندان باعث نیاز به تحقق دولت الکترونیک شده است.

دولت الکترونیک شامل اطلاعات دیجیتال و سرویس ‎ های اقتصادی به هنگامی است که در دسترس شهروندان قرار می‎گیرد و به بیانی دیگر، ترکیبی از فن آوری اطلاعات و شبکه اطلاع رسانی تار عنکبوتی جهانی به منظور ارائه خدمات محسوب می‎شود.

این سرویس در ایران مراحل ابتدایی خود را می‎گذراند و قرار است به طور کامل تا حد ممکن ارجاع به ادارات و حضور در این اماکن را محدود کند.

در این رابطه همایشی تحت عنوان دبیرخانه هوشمند در استان برگزار شد که معایب و مزایای طرح و جایگاه لرستان در این رابطه مورد بررسی قرار گرفت.

با فن‎آوری اطلاعات می‎توان هزینه‎های جاری را کاهش داد پورسیف، مدیرکل فن‎آوری اطلاعات استانداری لرستان در این همایش با بیان اینکه در علم مدیریت کاهش هزینه مبادله و تولید مدنظر است، افزود: در این رابطه سازمان تشکیل شدند و در هر کدام خدماتی ارائه می‎شود.

وی ادامه داد: خروجی و محصول اداره‎ها نامه است که زمانی که بحث کالا و محصول است ناچار به تکمیل زنجیره هستیم و باید به صورت کامل آن را انجام دهیم.

پورسیف تاکید کرد: در هر سازمان باید موضوعات لجستیک، تولیدی، ذخیره و فروش مدنظر قرار گیرد و زنجیره تامین به صورت یکپارچه مدیریت شود.

در مورد نامه و مکاتبات اداری نیز باید این روال طی شود که راهکار آن استفاده از فن‎آوری اطلاعات است.

مدیرکل فن‎آوری اطلاعات استانداری لرستان با بیان اینکه دبیرخانه باید مکانیزه شده و در اختیار ارباب رجوع قرار گیرد، افزود: طبق آمار به دست آمده از سال 94 تا 96، اعتبارات جاری روز به روز در حال افزایش است و در آینده بودجه‎ای برای فعالیت‎های عمرانی وجود ندارد.

هیچ دولتی نیز نمی ‎ تواند این موضوع را کنترل کند و تنها راه خروج از این موضوع دولت الکترونیک است که می‎تواند وضع موجود را مدیریت کند.

وی اضافه کرد: با استفاده از فن‎آوری اطلاعات و سیستم اتوماسیون اداری می‎توان هزینه‎های جاری را کاهش داد، در همین راستا باید دولت الکترونیک به صورت کامل مستقر شود.

پورسیف با بیان اینکه دولت الکترونیک مصداق عینی شایسته سالاری است، گفت: مدیران باید موضوع هوشمندسازی را مدنظر قرار بدهند چراکه موجب تسریع در پاسخگویی، حذف فعالیت‎های و فرآیندهای نوین، یکپارچه‎سازی اتوماسیون و.

می‎شود.

مدیرکل فن‎آوری اطلاعات استانداری لرستان با اشاره به اینکه از دستگاه‎های استان در این رابطه ارزیاتبی به عمل آمده است، تصریح کرد: در این رابطه 26 شاخص مدنظر قرار گرفت که در نهایت سه دستگاه اداره کل بیمه سلامت، شرکت گاز و شرکت پست لرستان به عنوان ارگان‎های برتر در زمینه هوشمندسازی دبیرخانه و اداره کل دادگستری برای حذف کاغذ، دستگاه برتر شناخته شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.

لرستان در زمینه وضعیت درصد الکترونیکی مکاتبات، استان سوم کشور است حسین ملایجردی، مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه دستگاه‎های اجرایی سالانه آماری از صرف یا کاهش کاغذ خود اعلام می‎کنند، افزود: در این راستا آنها را با هم مورد مقایسه قرار می ‎دهیم و این آمار به صورت خوداظهاری بیان می‎شوند.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه هوشمند تمام کارها را خودانجام می‎دهد، افزود: قرار است در مرکز، سیستمی را طراحی کنیم که کارتابل به کارتابل وارد شود و دیگر نیازی به دبیرخانه نباشد.

ملایجردی ادامه داد: با این کار حقوق شهروندی رعایت می‎شود و به نوعی تکریم ارباب رجوع است.

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری با بیان اینکه لرستان پیشرفت خوبی در این رابطه داشته است، گفت: شعار ما تحقق سازمان سبز با دبیرخانه‎های هوشمند است که با توجه به ارزشیابی نظام اداری کشور، وضعیت مکاتبات، نیروی انسانی و.

در بین 1661 دستگاه اداری کشور، تقریبا 36 میلیون و 200 هزار مکاتبه انجام شده که 25 میلیون الکترونیکی و 11 میلیون و 200 هزار مورد نیز کاغذی بوده است.

طبق این آمار حدود 69 درصد از مکاتبات الکترونیک انجام شده است.

وی به آمار لرستان نیز اشاره و بیان کرد: این استان 69 دستگاه اجرایی دارد که دو میلیون و 358 هزار مکاتبه داشته‎اند و از این تعداد یک میلیون و 891 هزار الکترونیک و 466 مورد کاغذی انجام شده که در کل حدود 80 درصد به صورت الکترونیکی بوده است.

ملایجردی با بیان اینکه لرستان 1.

7 درصد چاپ مکاتبات استان‎ها را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: همچنین آذربایجان شرقی با 21 و قزوین 0.

37 درصد کمترین مقدار کل چاپ را داشته‎اند.

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری به آمار نیروی انسانی دبیرخانه‎ها در شش ماهه سال جاری اشاره کرد و گفت: کل کشور حدود 325 هزار و 300 نفر است که کاربران دبیرخانه 9562 و کاربران دارای امکان چاپ 147 هزار و 624 نفر هستند ودسترسی چاپ 45 درصد است؛ این آمار در لرستان حدود 12 هزار و 792 نفر است که 454 کاربر دبیرخانه و 4433 نفر کاربر دارای امکان چاپ هستند و دسترسی چاپ 35 درصد است.

وی یادآور شد: لرستان در زمینه وضعیت درصد الکترونیکی مکاتبات استان بعد از هرمزگان و خراسان رضوی استان سوم کشور است.

ملایجردی تصریح کرد: همچنین به لحاظ مکاتبات استانداری، لرستان مقام ششم کشور را با 43 هزار و 248 نامه به خود اختصاص داده که از این تعداد 42 هزار و 248 مورد به صورت الکترونیک بوده و در کل 97.

69 درصد هستند.

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری یادآور شد: بیشترین مکاتبات دستگاه‎های لرستان مربوط به فرمانداری ‎ های بروجرد، خرم‎آباد و دلفان و اداره کل صدا و سیما و دانشگاه علوم پزشکی بوده و کمترین به فرمانداری رومشکان و حج و زیارت هستند.

وی گفت: شرکت آب منطقه‎ای، فنی و حرفه‎ای، اداره کل تعاون، فرمانداری بروجرد، دلفان و الیگودرز نیزارگان‎های کمتر توسعه‎یافته استان هستند چراکه بیشتر کار آنها با کاغذ انجام می‎شود.

ملایجردی بیان کرد: در راستای بهبود و ارتقای جایگاه استان نیاز به سعی و تلاش بیشتری است.

نباید تبادل اطلاعات از طریق نرم‎افزارهای خارجی انجام شود در ادامه غلامرضا عزیزی، رییس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه سه ماده در مورد فن‎آوری اطلاعات و تعامل دولت با مردم آمده است، گفت: همچنین حدود 39 ماده دیگر با قانون توسعه فن‎آوری اطلاعات و 42 ماده با خدمات الکترونیکی دولت مرتبط است.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی تنها به معنی ارائه خدمات به مردم نیست، افزود: این کار به عنوان سرمایه و منشأ خدماتی است که دولت به مردم ارائه می‎دهد.

عزیزی بیان کرد: بحث هوشمندسازی دبیرخانه برای ارائه خدمات، بیش از پیش خود را نشان می دهد و اگر اشکالی در دبیرخانه‎های استان‎ها وجود دارد به آموزش‎ آنها برمی‎گردد.

رییس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی تصریح کرد: اگر بستر کار فراهم شود دیگر نیازی به بخشنامه و قانون برای ملزم کردن استفاده از آن نیست و خود مردم از این موضوع استقبال می‎کنند.

وی با انتقاد از ادارات به خاطر استفاده از نرم‎افزارها و اپلیکیشن‎های خارجی برای مکاتبات اداری گفت: نباید تبادل اطلاعات از این طریق انجام شود اما در ابتدا دولتباید بستری مناسب برای این کار فراهم و ایمنی آن را حراست اعلام کند.

سیستم‎های تعریف شده در دولت الکترونیک به زبان مدیران باشند دکتر سیدموسی خادمی، استاندار لرستان نیز بیان کرد: یکی از اقدامات مهم دولت در راستای رعایت حقوق شهروندی استفاده از فن‎آوری اطلاعات و هوشمندسازی ادارات بوده که به نوعی احقاق حقوق مردم است.

وی با بیان اینکه این کار منجر به کاهش فساد اداری در دستگاه‎های اجرایی می‎شود، افزود: با این کار از مراجعه ارباب رجوع به ادارات کاسته شده و فعالیت‎های کارمندان را ساماندهی می‎بخشد.

خادمی با اشاره به اینکه امروزه در تمام دنیا این روال وجود دارد، گفت این طرح امتیازات زیادی دارد که از جمله می‎توان گفتکه طی آن معلوم نمی‎شود نامه از طرف چه کسی است و به صورت مساوی حق همه افراد رعایت می‎شود.

استاندار لرستان با بیان اینکه سعی داریم از دولت الکترونیک به سمت دموکراسی الکترونیک برویم، اضافه کرد: اصل مردم‎سالاری نظرخواهی از مردم در تمام موارد است که قرار است در آینده این طرح انجام شود.

دولت الکترونیک جنبه‎های زیادی دارد که می‎توان به رابطه دولت با دولت، دولت با فعالان کسب و کار و دولت با مردم اشاره کرد.

وی یادآور شد: حداقل کار اولیه‎ای که باید در ادارات صورت گیرد بهبود رابطه دولت با دولت است که ساده‎ترین روش الکترونیکی آن اتوماسیون اداری است.

اتوماسیون اداری به لحاظ سطح طبقه‎بندی پایین ترین و از حداقل‎های سازمانی است که به طور کامل انجام نشده و در آن مانده‎ایم.

خادمی با اشاره به اینکه در این راستا باید خیلی کار کنیم و هنوز عقب مانده‎ایم، افزود: باید تمام سعی خود را برای ارتقایجایگاه استان به کار گیریم.

همچنین سیستم‎های تعریف شده باید به زبان مدیران باشند چراکه هم اکنون هوشمندسازی کم بوده و سوابق به خوبی ضمیمه نمی‎شوند.

استاندار لرستان با بیان اینکه در این سامانه طبقه‎بندی نامه‎ها انجام نمی‎شود و تمام مکاتبات به یک جا می‎روند که ممکن است با هم همخوانی نداشته باشند، گفت: باید نرم‎افزار جامعی طراحی شود تا اثربخشی بالایی داشته باشد و قدرت آن افزایش یابد.

وی تصریح کرد: هم اکنون در میانه روند اداری مکاتبات اداری از طریق اتوماسیون نیاز به استفاده از کاغذ هست و باید در چند مرحله از آن پرینت گرفته شود که در عمل استفاده از کاغذ را افزایش می‎دهد.

خادمی اظهار کرد: امیدواریم که بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم و جایگاه استان را بهبود بخشیم.

تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات، افزایش کارایی و بهره ‎ وری اقتصادی، تسریع در انجام امور، اثرات مثبت زیست محیطی، کارآفرینی، انقباض دولت و افزایش امنیت ملی از جمله مزایای دولت الکترونیک و در مقابل هزینه سنگین آموزش و سرمایه گذاری، وابستگی زیاد به کامپیوتر، شکاف دیجیتالی، خطر حمله های دیجیتالی را می‎توان از معایب آن عنوان کرد؛ برای همین باید برای پیاده‎سازی این بستر مطالعات و بررسی‎های بیشتری انجام شود.

گزارش از: سمیرا عزیزی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: اطلاعات - دولت الکترونیک - اطلاع - الکترونیک - دولت - مدیریت - لرستان - رابطه - هزینه - استان - دیجیتال - پیشرفت - سرمایه گذاری - اطلاع رسانی - آینده - همایش - اداری - سرویس - تولید - کاهش هزینه - نوین - کاهش - صورت - خروج - نامه - پهن باند - اینترنت - اقتصادی - ابتدایی - اتصالات

آخرین اخبار سرویس:
اطلاعات جدیدی از بهینه سازی Metro: Exodus برای پلی استیشن 4 پرو منتشر شد + عدم انتشار نسخه ی نینتندو سوییچ

گوگل، قهوه آماده کن و پرده ها را بکش!

تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟

خطر استفاده از وای فای عمومی برای رمزنگاری مجازی

شوخی جناب خان با وزیر ارتباطات

Sharp Aquos S3 High Edition به طور رسمی معرفی شد

تیم کرواسی تیم آرژانتین را درهم کوبید

هر 20 دقیقه 20 ثانیه پلک بزنید

تیم کورواتی تیم آرژانتین را درهم کوبید

چهل ویکمین شماره فصلنامه «مطالعات فرهنگ- ارتباطات» منتشر شد

تحلیل کارکردهای مثبت بازی رایانه ای

پیراهن های عروسی دوخته شده از کاغذ توالت

7 باور غلط در مورد شارژ و باتری گوشی

هجوم کاربران ایرانی به صفحه شکیرا همسر پیکه ! (تصویر)

حمایت وزیر ارتباطات از حضور خانواده ها در ورزشگاه ها

مشکلات سلامتی را چگونه در گوگل سرچ کنیم؟

بهترین گوشی های بدون برش نمایشگر بازار

بررسی نوکیا 7 پلاس

عکسی که وزیر ارتباطات از سفر خانوادگی با مدیران وزارتش منتشر کرد

تلویزیون اینستاگرام به راه افتاد

چرا ما شیفته آواتارهای کارتونی خودمان هستیم؟

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود

عضو کمیته فیلترینگ: 25 میلیون نفر کاربر تلگرام طلایی هستند

الجبیر: هیچ کشوری قدرت نرم ما را ندارد

نامه یا خیانت نامه

وقتی روبات ها ذهن خوانی می کنند / تخمین صحیح 70 درصد از رفتارهای کاربران

با بهترین گوشی های گیمینگ دنیا آشنا شوید

مشخصات تبلت Galaxy Tab Advance 2 سامسونگ منتشر شد

معرفی و آموزش کار با AirMirror؛ راهکاری برای کنترل از راه دور موبایل های اندرویدی

اپلیکیشن مایکروسافت نیوز در اختیار کاربران آی او اس و اندروید قرار گرفت

فهرست فروش هفتگی ژاپن | هفته ای آرام در سرزمین آفتاب تابان

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود

نخستین بار در دنیا،کنتور هوشمند آب با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات مشترکان+فیلم

روشهای نوین آبیاری

سامسونگ هم بسوی تراشه اختصاصی گام برداشت

تصاویر آیفون های جدید لو رفت

گوگل پادکست برای اندرویدی ها منتشر شد

فیلم برداری فوق آهسته به پرچمدار هواوی اضافه شد

اسلوونی | مدرن ترین و بزرگ ترین مرکز تفکیک و بازیافت زباله در اروپا

شیائومی ردمی 6 پرو به صورت رسمی در تاریخ 25 ژوئن معرفی می شود

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود+عکس

در مدارس انگلیس تلفن های همراه ممنوع خواهدشد

سامسونگ گلکسی Tab S4 به باتری 7300 میلی آمپر ساعتی مجهز می شود

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود

راه اندازی فرستنده دیجیتال در بخش راین

پیشنهاد ممنوعیت استفاده از گوشی های همراه در مدارس

قطع اینترنت در الجزایر برای جلوگیری از تقلب در امتحان های مدرسه

راه اندازی 10 رشته جدیدعلمی -کاربردی درچهارمحال و بختیاری

قطع اینترنت در الجزایر برای جلوگیری از تقلب در امتحان های مدرسه

هند در انتهای فهرست نفوذ سرانه اینترنت قرار دارد

اینستاگرام از مرز یک میلیارد کاربر فعال ماهیانه عبور کرد

بومی سازی ساخت تجهیزات مخابرات نوری به مرحله اجرا رسید

اپلیکیشن IGTV اینستاگرام سرانجام از راه رسید؛ امکان قرار دادن فیلم های طولانی!

نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات برگزار می شود

تاریخ انتشار گوشی Redmi 6 Pro و تبلت Mi Pad 4 شیائومی مشخص شد

تریلر جدیدی از Shining Resonance Refrain منتشر شد

اینستاگرام قابلیت IGTV را معرفی کرد؛ اشتراک گذاری ویدیوهای یک ساعته محقق شد

از کامپیوتر تا گوشی؛ با بنچمارک جدید Basemark GPU کارایی گرافیکی هر چیزی را محک بزنید

هواوی چیپ ست Kirin 1020 را عرضه می کند؛ تا دو برابر سریع تر از Kirin 970!

کنترل سلامت خود را به پرچمدار جدید سامسونگ بسپارید

تکنولوژی اسکن سه بعدی چهره دیگر در انحصار آیفون X نیست

مقایسه تخصصی دوربین گوشی Huawei Nova 3e و Sony Xperia XA2 Ultra ؛ رقابت چینی مدرن با سنتی ژاپنی

سریع ترین و کندترین سازندگان گوشی در زمینه انتشار بروزرسانی های اندروید را بشناسید (نسخه Oreo)

نوکیا 5.1 پلاس در TENAA حضور پیدا کرد

افتتاح تونل پیکه/سازنده: امیری

سرعت اینترنت

عکس روز: نیلوفرهای آبی

اختلال اینترنت همراه اول در مشهد رفع شد

دانلود برنامه محافظت از WiFi اندروید

برداشت عدس

طراحی هواوی میت 20 لو رفت؛ دستگاهی بدون برش نمایشگر!

تلویزیون اینستاگرام (IGTV) برای ویدیوهای یک ساعته

گوشی سونی اکسپریا ایکس زد 3 با اندروید P رویت شد

ادوبی نرم افزار ویرایش فیلم Project Rush معرفی کرد

تسلا از تکنسین خرابکار خود شکایت می کند

بدافزار جاسوسی تلگرام درکمین کاربران ایرانی/ ضد بدافزار نصب کنید

اپل می خواهد آیفون را جایگزین کلیدهای اتومبیل شما کند

هرآنچه باید درباره ARKit و راهبرد واقعیت افزوده اپل بدانیم

عرضه تبلت گلکسی تب S4 سامسونگ با باتری 7400 میلی آمپر

تاکسی های مشهد به من کارت تجهیز می شوند

چالش های لغو قوانین «بی طرفی اینترنتی»

نمونه اولیه گلکسی S10 بدون حاشیه نمایشگر به نمایش گذاشته شد

وعده ترامپ به اپل

این مرورگر برای تماشای تبلیغ به کاربران جایزه می دهد

گوگل پلی امنیت اپ های آفلاین به اشتراک گذاشته شده را هم تامین می کند

مرد سودجوی مازندرانی در تلگرام برای زن جوان مطالب غیراخلاقی می فرستاد

شمار کاربران اینستاگرام به یک میلیارد نفر رسید

کلاهبرداری با هک کردن مودم های خانگی

فیلم برداری فوق آهسته به پرچمدار هواوی اضافه شد

اپل واچ 2018 در 4 نسخه مختلف روانه بازار می شود

پنتت جدید هواوی خبر از آمدن گوشی هوشمند بدون حاشیه می دهد

شمار کاربران اینستاگرام به یک میلیارد نفر رسید

گوگل پادکست برای اندرویدی ها منتشر شد

گوگل پادکست برای اندرویدی ها منتشر شد

ایران ترند جهان شد+عکس

صید ماهی عجیب با سر دلفین در چین (+عکس)

فیلم برداری فوق آهسته به پرچمدار هواوی اضافه شد

اپلیکیشن مایکروسافت نیوز برای پلتفرم های اندروید و iOS منتشر شد

رونمایی از نرم افزار موبایل جامع پست تا 5 ماه آینده/امکان ارسال بسته های پستی از طریق باجه های مجازی

تغییرات لوگوی اپل از سال 1976

آرمانی به نام دولت الکترونیک

آرمانی به نام دولت الکترونیک