مطالب مرتبط:
باید از دولت الکترونیک به سمت دموکراسی الکترونیک برویم
چه کسی گفته دولت الکترونیک محقق نشده است؟
برد آرمانی استقلال در هوای بارانی
استخدام کارشناس و کارشناس ارشد الکترونیک در شیراز
استخدام طراح وب،طراح اپلیکیشن،کارشناس مکانیک،کارشناس الکترونیک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 08:002018-02-25فناوري

آرمانی به نام دولت الکترونیک


پیشرفت سریع فن‎آوری‎های دیجیتالی، رسانه‎های اجتماعی، رایانش ابری و اتصالات پهن باند و تاثیر این پیشرفت ‎ ها بر سلیقه کاربران، سازمان‎ها را ناگزیر از تغییر و تحول در جنبه‎های اساسی کسب و کار و سازمان‎دهی مجدد فرآیندها و عملیات خود خواهد کرد.

- پاسخ سازمان‎های پیشرو به این تغییرات، در اولویت قرار دادن امکان دسترسی سریع و آسان به اطلاعات و کارآمدی وظایف و فعالیت‎های سازمانی از طریق ابزارهای نوین است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنان، رشد فن آوری های نوین، سرمایه گذاری بنگاه های جدید، ارتقای اینترنت و فراگیری عمومی و تغییر در انتظارات شهروندان باعث نیاز به تحقق دولت الکترونیک شده است.

دولت الکترونیک شامل اطلاعات دیجیتال و سرویس ‎ های اقتصادی به هنگامی است که در دسترس شهروندان قرار می‎گیرد و به بیانی دیگر، ترکیبی از فن آوری اطلاعات و شبکه اطلاع رسانی تار عنکبوتی جهانی به منظور ارائه خدمات محسوب می‎شود.

این سرویس در ایران مراحل ابتدایی خود را می‎گذراند و قرار است به طور کامل تا حد ممکن ارجاع به ادارات و حضور در این اماکن را محدود کند.

در این رابطه همایشی تحت عنوان دبیرخانه هوشمند در استان برگزار شد که معایب و مزایای طرح و جایگاه لرستان در این رابطه مورد بررسی قرار گرفت.

با فن‎آوری اطلاعات می‎توان هزینه‎های جاری را کاهش داد پورسیف، مدیرکل فن‎آوری اطلاعات استانداری لرستان در این همایش با بیان اینکه در علم مدیریت کاهش هزینه مبادله و تولید مدنظر است، افزود: در این رابطه سازمان تشکیل شدند و در هر کدام خدماتی ارائه می‎شود.

وی ادامه داد: خروجی و محصول اداره‎ها نامه است که زمانی که بحث کالا و محصول است ناچار به تکمیل زنجیره هستیم و باید به صورت کامل آن را انجام دهیم.

پورسیف تاکید کرد: در هر سازمان باید موضوعات لجستیک، تولیدی، ذخیره و فروش مدنظر قرار گیرد و زنجیره تامین به صورت یکپارچه مدیریت شود.

در مورد نامه و مکاتبات اداری نیز باید این روال طی شود که راهکار آن استفاده از فن‎آوری اطلاعات است.

مدیرکل فن‎آوری اطلاعات استانداری لرستان با بیان اینکه دبیرخانه باید مکانیزه شده و در اختیار ارباب رجوع قرار گیرد، افزود: طبق آمار به دست آمده از سال 94 تا 96، اعتبارات جاری روز به روز در حال افزایش است و در آینده بودجه‎ای برای فعالیت‎های عمرانی وجود ندارد.

هیچ دولتی نیز نمی ‎ تواند این موضوع را کنترل کند و تنها راه خروج از این موضوع دولت الکترونیک است که می‎تواند وضع موجود را مدیریت کند.

وی اضافه کرد: با استفاده از فن‎آوری اطلاعات و سیستم اتوماسیون اداری می‎توان هزینه‎های جاری را کاهش داد، در همین راستا باید دولت الکترونیک به صورت کامل مستقر شود.

پورسیف با بیان اینکه دولت الکترونیک مصداق عینی شایسته سالاری است، گفت: مدیران باید موضوع هوشمندسازی را مدنظر قرار بدهند چراکه موجب تسریع در پاسخگویی، حذف فعالیت‎های و فرآیندهای نوین، یکپارچه‎سازی اتوماسیون و.

می‎شود.

مدیرکل فن‎آوری اطلاعات استانداری لرستان با اشاره به اینکه از دستگاه‎های استان در این رابطه ارزیاتبی به عمل آمده است، تصریح کرد: در این رابطه 26 شاخص مدنظر قرار گرفت که در نهایت سه دستگاه اداره کل بیمه سلامت، شرکت گاز و شرکت پست لرستان به عنوان ارگان‎های برتر در زمینه هوشمندسازی دبیرخانه و اداره کل دادگستری برای حذف کاغذ، دستگاه برتر شناخته شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.

لرستان در زمینه وضعیت درصد الکترونیکی مکاتبات، استان سوم کشور است حسین ملایجردی، مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه دستگاه‎های اجرایی سالانه آماری از صرف یا کاهش کاغذ خود اعلام می‎کنند، افزود: در این راستا آنها را با هم مورد مقایسه قرار می ‎دهیم و این آمار به صورت خوداظهاری بیان می‎شوند.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه هوشمند تمام کارها را خودانجام می‎دهد، افزود: قرار است در مرکز، سیستمی را طراحی کنیم که کارتابل به کارتابل وارد شود و دیگر نیازی به دبیرخانه نباشد.

ملایجردی ادامه داد: با این کار حقوق شهروندی رعایت می‎شود و به نوعی تکریم ارباب رجوع است.

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری با بیان اینکه لرستان پیشرفت خوبی در این رابطه داشته است، گفت: شعار ما تحقق سازمان سبز با دبیرخانه‎های هوشمند است که با توجه به ارزشیابی نظام اداری کشور، وضعیت مکاتبات، نیروی انسانی و.

در بین 1661 دستگاه اداری کشور، تقریبا 36 میلیون و 200 هزار مکاتبه انجام شده که 25 میلیون الکترونیکی و 11 میلیون و 200 هزار مورد نیز کاغذی بوده است.

طبق این آمار حدود 69 درصد از مکاتبات الکترونیک انجام شده است.

وی به آمار لرستان نیز اشاره و بیان کرد: این استان 69 دستگاه اجرایی دارد که دو میلیون و 358 هزار مکاتبه داشته‎اند و از این تعداد یک میلیون و 891 هزار الکترونیک و 466 مورد کاغذی انجام شده که در کل حدود 80 درصد به صورت الکترونیکی بوده است.

ملایجردی با بیان اینکه لرستان 1.

7 درصد چاپ مکاتبات استان‎ها را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: همچنین آذربایجان شرقی با 21 و قزوین 0.

37 درصد کمترین مقدار کل چاپ را داشته‎اند.

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری به آمار نیروی انسانی دبیرخانه‎ها در شش ماهه سال جاری اشاره کرد و گفت: کل کشور حدود 325 هزار و 300 نفر است که کاربران دبیرخانه 9562 و کاربران دارای امکان چاپ 147 هزار و 624 نفر هستند ودسترسی چاپ 45 درصد است؛ این آمار در لرستان حدود 12 هزار و 792 نفر است که 454 کاربر دبیرخانه و 4433 نفر کاربر دارای امکان چاپ هستند و دسترسی چاپ 35 درصد است.

وی یادآور شد: لرستان در زمینه وضعیت درصد الکترونیکی مکاتبات استان بعد از هرمزگان و خراسان رضوی استان سوم کشور است.

ملایجردی تصریح کرد: همچنین به لحاظ مکاتبات استانداری، لرستان مقام ششم کشور را با 43 هزار و 248 نامه به خود اختصاص داده که از این تعداد 42 هزار و 248 مورد به صورت الکترونیک بوده و در کل 97.

69 درصد هستند.

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری یادآور شد: بیشترین مکاتبات دستگاه‎های لرستان مربوط به فرمانداری ‎ های بروجرد، خرم‎آباد و دلفان و اداره کل صدا و سیما و دانشگاه علوم پزشکی بوده و کمترین به فرمانداری رومشکان و حج و زیارت هستند.

وی گفت: شرکت آب منطقه‎ای، فنی و حرفه‎ای، اداره کل تعاون، فرمانداری بروجرد، دلفان و الیگودرز نیزارگان‎های کمتر توسعه‎یافته استان هستند چراکه بیشتر کار آنها با کاغذ انجام می‎شود.

ملایجردی بیان کرد: در راستای بهبود و ارتقای جایگاه استان نیاز به سعی و تلاش بیشتری است.

نباید تبادل اطلاعات از طریق نرم‎افزارهای خارجی انجام شود در ادامه غلامرضا عزیزی، رییس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه سه ماده در مورد فن‎آوری اطلاعات و تعامل دولت با مردم آمده است، گفت: همچنین حدود 39 ماده دیگر با قانون توسعه فن‎آوری اطلاعات و 42 ماده با خدمات الکترونیکی دولت مرتبط است.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی تنها به معنی ارائه خدمات به مردم نیست، افزود: این کار به عنوان سرمایه و منشأ خدماتی است که دولت به مردم ارائه می‎دهد.

عزیزی بیان کرد: بحث هوشمندسازی دبیرخانه برای ارائه خدمات، بیش از پیش خود را نشان می دهد و اگر اشکالی در دبیرخانه‎های استان‎ها وجود دارد به آموزش‎ آنها برمی‎گردد.

رییس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی تصریح کرد: اگر بستر کار فراهم شود دیگر نیازی به بخشنامه و قانون برای ملزم کردن استفاده از آن نیست و خود مردم از این موضوع استقبال می‎کنند.

وی با انتقاد از ادارات به خاطر استفاده از نرم‎افزارها و اپلیکیشن‎های خارجی برای مکاتبات اداری گفت: نباید تبادل اطلاعات از این طریق انجام شود اما در ابتدا دولتباید بستری مناسب برای این کار فراهم و ایمنی آن را حراست اعلام کند.

سیستم‎های تعریف شده در دولت الکترونیک به زبان مدیران باشند دکتر سیدموسی خادمی، استاندار لرستان نیز بیان کرد: یکی از اقدامات مهم دولت در راستای رعایت حقوق شهروندی استفاده از فن‎آوری اطلاعات و هوشمندسازی ادارات بوده که به نوعی احقاق حقوق مردم است.

وی با بیان اینکه این کار منجر به کاهش فساد اداری در دستگاه‎های اجرایی می‎شود، افزود: با این کار از مراجعه ارباب رجوع به ادارات کاسته شده و فعالیت‎های کارمندان را ساماندهی می‎بخشد.

خادمی با اشاره به اینکه امروزه در تمام دنیا این روال وجود دارد، گفت این طرح امتیازات زیادی دارد که از جمله می‎توان گفتکه طی آن معلوم نمی‎شود نامه از طرف چه کسی است و به صورت مساوی حق همه افراد رعایت می‎شود.

استاندار لرستان با بیان اینکه سعی داریم از دولت الکترونیک به سمت دموکراسی الکترونیک برویم، اضافه کرد: اصل مردم‎سالاری نظرخواهی از مردم در تمام موارد است که قرار است در آینده این طرح انجام شود.

دولت الکترونیک جنبه‎های زیادی دارد که می‎توان به رابطه دولت با دولت، دولت با فعالان کسب و کار و دولت با مردم اشاره کرد.

وی یادآور شد: حداقل کار اولیه‎ای که باید در ادارات صورت گیرد بهبود رابطه دولت با دولت است که ساده‎ترین روش الکترونیکی آن اتوماسیون اداری است.

اتوماسیون اداری به لحاظ سطح طبقه‎بندی پایین ترین و از حداقل‎های سازمانی است که به طور کامل انجام نشده و در آن مانده‎ایم.

خادمی با اشاره به اینکه در این راستا باید خیلی کار کنیم و هنوز عقب مانده‎ایم، افزود: باید تمام سعی خود را برای ارتقایجایگاه استان به کار گیریم.

همچنین سیستم‎های تعریف شده باید به زبان مدیران باشند چراکه هم اکنون هوشمندسازی کم بوده و سوابق به خوبی ضمیمه نمی‎شوند.

استاندار لرستان با بیان اینکه در این سامانه طبقه‎بندی نامه‎ها انجام نمی‎شود و تمام مکاتبات به یک جا می‎روند که ممکن است با هم همخوانی نداشته باشند، گفت: باید نرم‎افزار جامعی طراحی شود تا اثربخشی بالایی داشته باشد و قدرت آن افزایش یابد.

وی تصریح کرد: هم اکنون در میانه روند اداری مکاتبات اداری از طریق اتوماسیون نیاز به استفاده از کاغذ هست و باید در چند مرحله از آن پرینت گرفته شود که در عمل استفاده از کاغذ را افزایش می‎دهد.

خادمی اظهار کرد: امیدواریم که بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم و جایگاه استان را بهبود بخشیم.

تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات، افزایش کارایی و بهره ‎ وری اقتصادی، تسریع در انجام امور، اثرات مثبت زیست محیطی، کارآفرینی، انقباض دولت و افزایش امنیت ملی از جمله مزایای دولت الکترونیک و در مقابل هزینه سنگین آموزش و سرمایه گذاری، وابستگی زیاد به کامپیوتر، شکاف دیجیتالی، خطر حمله های دیجیتالی را می‎توان از معایب آن عنوان کرد؛ برای همین باید برای پیاده‎سازی این بستر مطالعات و بررسی‎های بیشتری انجام شود.

گزارش از: سمیرا عزیزی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: اطلاعات - دولت الکترونیک - اطلاع - الکترونیک - دولت - مدیریت - لرستان - رابطه - هزینه - استان - دیجیتال - پیشرفت - سرمایه گذاری - اطلاع رسانی - آینده - همایش - اداری - سرویس - تولید - کاهش هزینه - نوین - کاهش - صورت - خروج - نامه - پهن باند - اینترنت - اقتصادی - ابتدایی - اتصالات

آخرین اخبار سرویس:
آیا اینترنت اشیاء زندگی بشر را متحول می کند؟

تماس های تبلیغاتی مصداق مزاحمت غیرقانونی!

معلم کلاس اول، درست می گفت

در بازار سیاه نسخه موبایل فورتنایت چه خبر است؟

لایو یوتیوب به نرم افزار دوربین گوشی های هوشمند اضافه می شود

مسافران در مازندران در سرویس های مخابراتی مشکلی نخواهند داشت

مسافران در مازندران در سرویس های مخابراتی مشکلی نخواهند داشت

ویندوز سرور 2019 نیمه ی دوم سال 2018 منتشر می شود

فیس بوک خود را قربانی درز میلیون ها داده اطلاعاتی دانست

چگونه بفهمیم ویندوزمان آپدیت شده است؟

به خاک سپاری استیون هاوکینگ در کنار داروین و نیوتن + عکس

10 عادت جدید که شما را به انسان جالب تری تبدیل می کند

یوگی- سگی با چهره انسان + عکس

سقوط ارزش سهام فیس بوک در پی افشای سرقت اطلاعات ده ها میلیون کاربر

وزیر ارتباطات: آمارهای خوبی در حوزه اشتغال ارائه خواهد شد

استعفاء رییس بخش ارتباطات واتیکان به علت رسوایی

رییس بخش ارتباطات واتیکان به دلیل رسوایی مجبور به استعفا شد

فرافکنی جنایتکاران

گوگل ساختمان گرانقیمت جدیدی برای دفترخود خریداری کرد

آیا "اینترنت اشیا" زندگی بشر را متحول می کند؟

جهرمی: سال 97 از شهرهای هوشمند بیشتر می شنویم

با ثروتمندترین فرد آسیا آشنا شوید

چطور ظاهر موتور جستجوی گوگل را به حالت قبل برگردانیم؟

سامانه های کنترل از دور سازمانها تهدید شدند/شناسایی آدرسهای آلوده

مهم ترین اخبار ایران و جهان

راه های محافظت از کودکان در برابر مطالب مضر اینترنتی

با ثروتمندترین فرد آسیا آشنا شوید

رده سنی کاربران شبکه های اجتماعی در جهان چگونه است؟

جنگل های مرموز

کشف یک پدیده غیرعادی در زیر ابرآتشفشانی در آمریکا

در سال 97 از شهرهای هوشمند بیشتر می شنویم/ آمارهای خوبی در حوزه اشتغال ارائه خواهد شد

آیا شارژ بی سیم برای باتری گوشی ضرر دارد؟

گیلداد هدیه هلال احمر گیلان به مسافران نوروزی

کارتون | تلفن مرگبار

راه های محافظت از کودکان در برابر مطالب مضر اینترنتی

تولید کوچک ترین رایانه دنیا به اندازه دانه نمک!

تماس های تبلیغاتی مصداق مزاحمت غیرقانونی!

رونمایی از کوچکترین رایانه جهان

دانستنی هایی درباره ی غذاهای آماده و نیمه آماده

چگونه از کودکان در برابر مطالب مضر اینترنت محافظت کنیم؟

رقابت جالب اپل با ال جی و سامسونگ بر سر ثبت پتنت نمایشگرهای microLED

پارلمان بریتانیا از زاکربرگ خواست برای ادای توضیح در مقابل کمیته تحقیق حاضر شود

تماس های تبلیغاتی غیرقانونی هستند

رونمایی HTC از Desire 12 و Desire 12 Plus؛ میان رده های مدرن با صفحه نمایش 18 به 9 و رنگ بندی جذاب

دختر ایرانی که آرزوی خود را در دریا یافت+عکس

افزایش شکایت کاربران درباره پیامک های تبلیغاتی/مسوولان فکر چاره ای برای جلوگیری از اینگونه مزاحمت ها کنند

روش هایی برای رسیدن به آرامش

تماس های تبلیغاتی مصداق مزاحمت غیرقانونی!

وزیر جوان در لباس لُری!+عکس

پوشش نسل سوم و چهار اینترنت در ایران کامل شد

راه های محافظت از کودکان در برابر مطالب مضر اینترنتی

مهمترین انواع کلاهبرداری مجازی در ایام نوروز

فتومونتاژ به چه معناست؟

اینترنت اشیاء چطور زندگی ما را متحول می کند؟

انتشار آپدیت اندروید 8 ارویو برای Galaxy S8 و Galaxy S8 Plus

سالی که گذشت در توییتر

دستور دادگاه عالی روسیه برای ارائه اطلاعات کاربران تلگرام به نهادهای اطلاعاتی

آیا "اینترنت اشیا" زندگی بشر را متحول می کند؟

هزینه تماس و پیامک هنگام پرواز چقدر است؟

حداقل حقوق کارگران در ایران

انتصاب مدیرکل فروش همراه اول

ماهرترین جاسوس انگلیسی در ایران +ویدئو

صدور مجوز اینترنت آزاد برای ایرانیان

تغییر نام سیستم عامل جدید گوگل از "Android Wear" به "Wear OS"

پوشش نسل سوم و چهار اینترنت در ایران کامل شد

پوشش نسل سوم و چهار اینترنت در ایران کامل شد

درخواست استیناف تلگرام پذیرفته نشد

انتشار آپدیت اندروید 8 ارویو برای Galaxy S8 و Galaxy S8 Plus

سال 2018 ، سال شهرهای هوشمند است

آیا دیدار پوتین و ترامپ ممکن است؟

با فیوژا، سیستم عامل جدید گوگل آشنا شوید

امریکا مجوز اینترنت آزاد را برای ایرانیان صادر کرد

آزادی پوشش زنان سعودی

درخواست استیناف تلگرام پذیرفته نشد

سال 2018 ، سال شهرهای هوشمند است

لنوو از گوشی S5 و دو مدل اقتصادی K5 و K5 Play رونمایی کرد

هشدارهای پلیس درباره کلاهبرداری مجازی در نوروز

پاول دورف: تلگرام پای آزادی و حریم خصوصی خواهد ایستاد

دوربین سه گانه هواوی پی 20 شامل سنسور 40 مگاپیکسلی است

مراقب کلاهبرداری های مجازی در نوروز باشید

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت ماداکتو در خراسان رضوی

استخدام کارشناس فروش،برنامه نویس،کارشناس نصب و استقرار

سلام 97

رای دیوان عالی روسیه درخصوص تلگرام

ارائه اینترنت رایگان به میهمانان نوروزی در 13 نقطه از شهر اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت زرین غزال در اصفهان

آموزش نصب رام خالص اندروید اوریو روی گوشی هایی که از پروژه ی تربل پشتیبانی می کنند

عنوان Cities: Skylines درکنار هفت بازی دیگر در ماه آوریل به سرویس گیم پس می آیند

نتایج قرعه کشی پنجمین هفته جشنواره عید دیدنی با هواوی

تجربه بازی های اندروید بدون نیاز به دانلود؛ قابلیت جدید گوگل پلی

دانلود کنید: درایور GeForce 391.24 WHQL انویدیا برای بازی Sea of Thieves

با رأی دیوان عالی روسیه؛ تلگرام موظف به ارائه اطلاعات کاربران به نهادهای امنیتی روسیه شد

نتایج بنچمارک هواوی پی 20 پرو در گیک بنچ مشاهده شد

توافق اپل و IBM برای ادغام فناوری یادگیری ماشین Watson با فریمورک Core ML

تحقیقات انگلیس درباره سوءاستفاده حامیان ترامپ از اطلاعات خصوصی کاربران

آپدیت های آتی ویندوز 10 در زمان کوتاه تری نصب خواهند شد

هواوی پی 20 لایت با نام تجاری Nova 3e معرفی شد

10 راهکار برای جذب «لایک و فالو» در تعطیلات نوروزی

مدیر امنیتی فیس بوک برکنار شد

تیراندازی در یک مدرسه در مریلند آمریکا+عکس

آرمانی به نام دولت الکترونیک

آرمانی به نام دولت الکترونیک