مطالب مرتبط:
پیگیری فوری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
تشکیل جلسه فوری وزیر رفاه برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش جلوگیری از تعطیلی مهدهای کودک و حذف 100 هزار فرصت شغلی
پیگیری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
پیگیری بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
ایران از موضوعات مورد بحث در دیدار احتمالی ترامپ با سران عربستان، قطر و امارات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 05:312018-02-25بين الملل

عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات


واگرایی میان عربستان و امارات در جنوب یمن خودنمایی می کند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد به بررسی محورها و عوامل اختلافات میان عربستان و امارات در بحران یمن بپردازیم.

- با آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که این نبرد کمتر از یک ماه و با پیروزی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به پایان می رسد، اما استقامت مردم یمن و گروه های مقاومت باعث شد تا ائتلاف عربستان و امارات تا به امروز نتواند به اهداف کلان از پیش تعیین شده مانند بازگرداندن عبدربه منصورهادی به قدرت و پاکسازی صنعا از نیروهای مقاومت و انصارالله برسد.

اما هرچه این جنگ به سمت فرسایشی شدن پیش می رود اختلافات میان عربستان و امارات بیشتر نمایان می شود.

با شعله ور شدن آتش درگیری شبه نظامیان مورد حمایت امارات و عربستان در عدن گسل میان امارات و عربستان عمیقتر شده است.

امروز در حالی ما به صحنه بحران یمن می نگریم که این کشور اکثر زیر ساخت های خود را از دست داده و عملا این جنگ به بن بست خورده و عربستان و امارات هرکدام به دنبال سهم خود از جنگ یمن هستند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد تا با توجه به آنچه در پیش روی این بحران وجود دارد به مهمترین عوامل و محورهای اختلافات میان عربستان و امارات بپردازیم.

1-محورهای اختلافات میان عربستان و امارات در یمن تلاش های امارات و عربستان برای مدیریت تنش ها در بحران عدن توانست تاحد بسیار زیادی از اوج گیری این بحران بکاهد اما ریشه اصلی اختلافات عربستان و امارات در یمن، عدم هم پوشانی منافع این دو کشور در این بحران است که با فرسایشی شدن و به بن بست رسیدن جنگ این عدم هم پوشانی هرچند با تلاش های دو طرف برای جلوگیری از گسترش آن، خود را بیشتر نمایان می کند.

دولت عبدربه منصور هادی، مسئله تمامیت ارضی یمن، اخوان المسلمین و نحوه پایان یافتن جنگ مهمترین محورهایی است که باعث شده تا میان عربستان و امارات اختلاف ایجاد شود.

تجارت دریایی امارات به عنوان یک کشور تجاری نقش مهمی در تجارت جنوب غرب آسیا دارد، از این منظر می کوشد با استفاده از نفوذ خود در منطقه از طرح های توسعه دیگر بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند جلوگیری کند.

امارات سعی دارد تا بندرهای یمن از بندر عدن تا بندر المکلا و المخا را زیر سلطه خود داشته باشد .

ابوظبی با این کار به دنبال آن است که بندرهای یمن را تحت مدیریت و سلطه خود داشته باشد تا این بندرها در آینده هیچ خطر و تهدیدی برای بندر دبی به عنوان بندر ترانزیتی در خلیج فارس ایجاد نکند.

اکنون سلطه بر بنادر مهم یمن تقریباً در دست امارات است و حتی بنادر روبروی سواحل یمن مانند بندرهای سومالی، جیبوتی و اریتره و خیلی از این کشور ها نیز زیر نظر شرکت های اماراتی عمل می کنند[1].

این در حالی است که سلطه بر بنادر یمن از منظر عربستان از اهمیت کمتری برخوردار است.

این کشور بیشتر به نفت یمن چشم طمع دوخته است و در تلاش است تا میدان نفتی واعد را که در استان الجوف واقع شده به کنترل خود در آورد.

ریاض در صورتی که بتواند به این خواسته ها دست یابد افزون بر افزایش تولید نفت می تواند به جای استفاده از تنگه هرمز در خلیج فارس از دریای عرب نفت صادر کرده و از اهمیت تنگه هرمز تا حدی بکاهد.

پایان مطلوب جنگ جنگ در یمن به نوعی به بن بست کشیده شده است.

هرچند حذف انصارالله به عنوان دشمن مشترک توانسته است تا حدی از گسترش اختلافات جلوگیری کند اما زمینه های اختلاف و عدم هم پوشانی منافع میان عربستان و امارات در نحوه پایان بخشیدن جنگ دیده می شود.

اما آنچه در این میان باید به آن اشاره کرد تفاوت نتایجی است که عربستان و امارات از این بحران به دست آورده اند.

ریاض امروز خود را درگیر در بحرانی می داند که نتیجه آن برای این کشور هزینه های گزاف، کسری بودجه و از همه مهمتر گسترش تهدید نظامی انصارالله و شکننده شدن امنیت جنوب عربستان است.

این موضوع باعث شده است که در واقع حل مطلوب بحران یمن برای عربستان بیش از همه در حفظ تمامیت ارضی یمن، شکست انصارالله، راندن آنها از صنعا و مهار قدرت آنها در شمال یمن است تا مرزهای جنوبی عربستان امن باشد و یمن همچنان حیاط خلوت این کشور باقی بماند و هم هرگونه تلاش رقیبی همچون ایران برای حضور و نفوذ در یمن به واسطه نیروهای مقاومت به شکست بیانجامد[2].

در این میان جایگاه امارات در بحران یمن به گونه ای است که، امارات عملا جنوب یمن و مناطق حساسی مانند تنگه باب المندب و عدن را که از مهمترین مراکز راهبردی به شمار می رود را در اختیار دارد و با خرید شیوخ قبائل، سیاستمداران و دادن پول و سلاح به آنان توانسته است یک نیروی نظامی از مزدوران را برای حفاظت از منافع خود در یمن به وجود آورد، در این راستا پایان مطلوب بحران یمن برای امارات تجزیه جنوب یمن، گسترش نفوذ خود در میان قبائل جنوبی این کشور، افزایش قدرت حراک جنوب و حذف دولت عبدربه منصور هادی است.

در واقع این عدم همپوشانی منافع باعث شده است تا اختلافات در میان امارات و عربستان در جنوب یمن نیز نمود بیشتری داشته باشد.

دولت عبدربه منصور هادی یکی از محورهای اختلافات میان امارات و عربستان، اختلاف بر سر مقامات دولت عبدربه هادی است.

این اختلافات در ژوئن سال 2016(خرداد1395) با برکناری خالد بحاح نخست وزیر دولت مستعفی که مورد حمایت مقامات امارات بود، نمود پیدا کرد و با انتخاب ژنرال الأحمر مهره عربستان به جای بحاح در پست نخست وزیری تعمیق یافت.

این موضوع باعث شد تا مقامات ابوظبی به سهم خواهی از نقش آفرینی خود در بحران یمن بپردازند[3].

از سوی دیگر امارات به دنبال به قدرت رساندن احمد صالح فرزند علی صالح است و عربستان هنوز بر گزینه منصور هادی اصرار می ورزد.

شکست عربستان در دستیابی به بخش عمده اهدافش در شمال یمن و سهم خواهی امارات از مناطق جنوبی باعث شد تا مدتها امارات از حضور رییس جمهور مستعفی یمن در عدن جلوگیری کند و این اختلافات منجر شد تا نیروهای مورد حمایت امارات در جنوب یمن در قالب شورای انتقالی جنوب با رهبری عیدروس الزبیدی در برابر تصمیمات دولت مستعفی ایستادگی کنند و حتی در بحران جدید که از آغاز سال 2018(دی و بهمن ماه 1396) آغاز شده است برای استعفای دولت بن دغر _نخست وزیر دولت مستعفی یمن _ ضرب العجل تعیین کند[4].

تجزیه یمن تجزیه یمن دومین مسئله ای است که اختلافات میان امارات و عربستان را گسترش داده است.

اهمیت اقتصادی جنوب یمن برای امارات باعث شده است که این کشور تجزیه منطقه را دنبال می کند.

در همین راستا نیز به حمایت تمام قد از شورای انتقالی جنوب یمن به ریاست عیدروس الزبیدی می پردازد.

در واقع برای امارات در بحران یمن بیش از هر چیز، دسترسی به ثبات در جنوب این کشور حائز اهمیت است تا جریان حرکت آزاد تجاری از باب المندب و حوزه اطراف عدن مختل نشود.

از همین رو برای ابوظبی تجزیه یمن به شرطی که نیروهای هوادارش که در شورای انتقالی جنوب گردآمده اند دست بالا را پیدا کنند گزینه مورد ترجیحی است.

سرمایه گذاری و دخالت وسیع امارات در جنوب یمن که دولت منصور هادی آن را به رفتار یک دولت اشغالگر تشبیه می کند عمدتا با همین انگیزه همراه است[5].

اما از سوی دیگر عربستان مانند امارات ملاحظات اقتصادی را ندارد زیرا دسترسی این کشور به دریای سرخ و اقیانوس هند از طرف سواحل خود باعث شده تا تنگه باب المندب برای ریاض مانند دوبی و ابوظبی از اهمیت برخوردار نباشد.

اما اعمال نفوذ بر دولت یمن و حفظ تمامیت ارضی این کشور که باعث خواهد شد تا نفوذ سیاسی عربستان در جهان عرب افزایش پیدا کند برای محمد بن سلمان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

لذا این مسئله یکی از مهمترین مسائلی است که اختلاف میان ابوظبی و ریاض را در پی داشته است.

اخوان المسلمین نیروهای اخوان المسلمین و نوع مشارکت آنها در جنوب یمن همواره به عنوان یکی از زمینه های اصلی اختلاف میان عربستان و امارات مطرح می شود و بارها عربستان تلاش کرده است که این موضوع را از طرق مختلف حل کند اما امارات هنوز اخوان المسلمین را به عنوان یکی از معظلات خود در جنوب یمن بر می شمارد.

این را می توان از اقدامات مزدوران این کشور در یمن در تحت فشار قرار دادن رهبران حزب الاصلاح درک کرد.

هرچند دیدار میان محمد بن سلمان و محمد بن زائد با مقامات اخوان المسلمین در دسامبر2017(آذر1396) باعث شد تا گمانه زنی ها برای رفع اختلافات میان اخوان المسلمین یمن و ابوظبی افزایش پیدا کند[6] اما مواضع رسانه های اماراتی باعث شد تا این گمانه زنی ها کم رنگ شود.

روزنامه العرب با انتشار گزارشی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار داده و آن را متهم به مدیریت بازار سیاه برای مبادله اسرا کرد که اشاره به عملیات مبادله اسرا دارد که با نیروهای ارتش و انصارلله انجام می شود.

این برای اولین بار از زمان ملاقات الیدومی _رییس حزب الاصلاح_ با بن زاید است که یک رسانه اماراتی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار می دهد و این امر نشانه بروز مجدد اختلافات بین آنهاست و به گفته منابع عربی، حزب اصلاح به گونه ای که امارات از آن خواسته کار نکرده است چون جناح مهمی در این حزب وجود دارد که با قطر ارتباط مستحکمی دارد[7].

در واقع اختلاف دیدگاه عربستان و امارات نسبت به این موضوع خاص متاثر از موضع متناقض دو طرف نسبت به حزب اسلامگرای سنی التجمع الیمنی للإصلاح ، شاخه اخوان المسلمین در یمن است، اگرچه در اتخاذ مواضع این حزب، گرایش های نزدیک به رویکرد کلی اخوان، کمتر دیده می شود.

جمع بندی با فرسایشی شدن بحران یمن، اختلافات میان امارات و عربستان در چارچوب ائتلاف شرکت کننده در جنگ آشکار شد.

تفاوت میان دیدگاه ها به تعارض میان منافع بدل شد و عربستان و امارات منطقه نفوذ خود در یمن را مشخص کردند اما بعد از برکناری عیدالروس الزبیدی توسط دولت مستعفی یمن، قفل شدن جنگ، کشته شدن علی عبدالله صالح و تشکیل شورای انتقالی جنوب این اختلافات بیشتر نمایان شد.

در واقع ناکامی نسبی عربستان در بحران یمن در کنار مطلوبیت ها و منافعی که امارات از این بحران در دسترسی پیدا کردن به تنگه باب المندب و افزایش نفوذ خود در جنوب یمن در پی آن است، مهمترین دلیلی است که باعث شده تا اختلافات میان عربستان و امارات در بحران عدن خودنمایی کند.

اما برخی دلایل وجود دارد که نشان می دهد این زمینه های اختلاف تاکنون نتوانسته است میان امارات و عربستان شکاف جدی و مهمی ایجاد کند.

دشمنی مشترک امارات و عربستان با انصارالله، وجود برخی منافع مشترک در یمن و گسترش روابط اقتصادی و نظامی میان ریاض و ابوظبی نشان از حرکتی جدی برای مدیریت تنش ها و تعارضات دارد.

منابع: [1] عبدالرحمن راجع، علل توجه امارات به جزایر و بندرها مختلف یمن، مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام، 4تیر 1396، قابل بازیابی در: http://www.

iiwfs.

com/islam-world/islam-world-notes-and-papers/802 [2] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [3] تشدید اختلافات امارات و عربستان درپی شکست های میدانی در یمن، خبرگزاری iuvmpress.

، ژانویه 19, 2018، قابل بازیابی در: http://iuvmpress.

com/fa/27290 [4] جدایی طلبان در یمن ‘بیشتر شهر بندری عدن را گرفته اند’، خبرگزاری BBC، 31 ژانویه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42882928 [5] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [6] “محمد بن سلمان” و”محمد بن زاید” یلتقیان رییس حزب “الإصلاح” الیمنی فی الریاض، الاسلامیون، 13/12/2017، قابل بازیابی در: http://islamion.

com/news/ محمد-بن-سلمان-ومحمد-بن-زاید-یلتقیان-رییس-حزب-الإصلاح-الیمنی-فی-الریاض [7] وتوی تازه امارات برای بازگشت هادی به جنوب یمن، انتهای متن/ http://fna.

ir/a4eebo
کلید واژه ها: عربستان - امارات - بحران - بندر - خلیج فارس - کشور - حاشیه خلیج فارس - اخوان المسلمین - نظامی عربستان - ائتلاف - مدیریت - مقاومت - امروز - نظامی - بنادر - انصارالله - جنوب - فارس - خلیج - جنوب یمن - پاکسازی - اقیانوس - ابوظبی - دریایی - درگیری - آینده - رهبری - حاشیه - تجاوز - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا دو فروند جنگنده اف 35 به ترکیه تحویل می دهد

چگونه سران صهیونیست در پوشش فعالیت تجاری پول به جیب می زنند؟

خرازی: اروپا در قبال برجام تضمین عملی بدهد

اشتاین مایر: آقای ترامپ دنیا یک میدان بوکس نیست!

سفیرسابق آمریکا:ترامپ قادر به حصول اهداف ملی آمریکا نیست

حمله طالبان بر بادغیس، 30 تن از نیروهای ارتش کشته شدند

همزمانی 2 اقدام ضدحقوق بشری ترامپ

آخرین وضعیت زنان ایرانی دارای همسر غیرایرانی

امارات مدعی حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله شد

زندگی پناهجویان و آوارگان افغان در پاکستان

سیل بیش از یک میلیون نفر را در هند و بنگلادش آواره کرد

بازی تازه آمریکا در شورای حقوق بشر

هفت نقطه از جهان که فاقد اینترنت است

هفت نقطه از جهان که فاقد اینترنت است

ائتلاف نوری مالکی برای تشکیل فراکسیون اکثریت وارد عمل شد

راکتور4 نیروگاه هسته ای جنکای ژاپن فعالیت خود را آغاز کرد

مالزی: در حال ارزیابی خارج کردن نیروهایمان از ائتلاف سعودی هستیم

پاسخ ظریف به شروط 12 گانه پمپئو و طرح مطالبات دولت و ملت ایران از آمریکا

سهام چین با امید به حمایت سیاسی بالا رفت/ بازارهای آسیا تقویت شد

ژست حقوق بشری عربستان

وجود بیش از 301 هزار شغل در امنیت سایبری

هکرهای چینی به کامپیوترهای کنترل کننده ماهواره ها در آمریکا و آسیا حمله کردند

اسکورت خودرو رهبر کره شمالی در چین +عکس

کمال خرازی برای مذاکرات برجامی به اسپانیا رفت

روسیه از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر انتقاد کرد

فیلم/ فغانی سریعترین داور جهان/ مقایسه سرعت فغانی و کیمیش روی گل مکزیک

مداخله آمریکا در مسائل ایران این بار در حمایت از وکیل «قاتل گلستان هفتم»

فیلم/ مقایسه سرعت فغانی و کیمیش روی گل مکزیک

ظریف فردا به شروط 12گانه پمپئو پاسخ می دهد

جزییات جدید درباره وزیر صهیونیست متهم به جاسوسی برای ایران

ظریف به شروط 12 گانه وزیر امور خارجه آمریکا پاسخ داد

لغو ناگهانی جلسه پامپئو با سناتورها درباره کره شمالی

بیش از پنج میلیون آواره افغان در شانزده سال گذشته به کشورشان بازگشته اند

هم خوانی گروه تواشیح «قدر» در مسجد اموی

دبیرکل سازمان ملل: حفظ برجام به نفع امنیت جهانی است

پشت پرده سفر نتانیاهو به اردن

رییس جمهور کره جنوبی: در عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی، با پوتین تفاهم داریم

سلفی وحشتناک جنگلبان با مار پیتون غول پیکر

داکتر عبدالله طی یک سفر به تاجیکستان رفت

ایستگاه های فضایی پنج ستاره برای ثروتمندان

نوری مالکی برای تشکیل فراکسیون اکثریت وارد عمل شد

درخواست سئول برای گام های عملی کره شمالی در خلع سلاح هسته ای

به روزرسانی مرکز هسته ای کالینگراد روسیه

مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا بی اطلاعی ترامپ از دیدار اعضای تیمش با روس ها را زیر سوال برد

سفر برجامی فرستاده ویژه رییس جمهور به اسپانیا

پاسخ ظریف به شروط 12 گانه پمپئو و طرح مطالبات دولت و ملت ایران از آمریکا

نیروهای مشترک یمن اطراف فرودگاه حدیده را پاکسازی کردند

45 نیروی امنیتی افغان در حمله طالبان کشته شدند

یک گروه مقاومت عراقی تهدید کرد به حمله اخیر در منطقه البوکمال پاسخ خواهد داد

مراسم تشییع پیکر شهدای عراقی که توسط جنگده های آمریکایی شهید شدند

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از سفر به باکو منصرف شد

عمر رحمان، رهبر جدید تحریک طالبان پاکستانی شد

واشنگتن، بار دیگر از پاکستان درخواست کمک کرد

ذوق زدگی صهیونیست ها از خروج هم پیمانشان از شورای حقوق بشر

آمریکا دو فروند جنگنده اف 35 به ترکیه تحویل می دهد

تصاویر | عکس های رویترز از سفر «اون» به چین

تأکید مقامات امارات و پاکستان بر توسعه روابط و سرمایه گذاری مشترک

گزارش مکتوب ... یک ریزش ، هزاران آرزو

زنگنه: نفت سلاح نیست

مردم آلمان نسبت به درباره توانایی مرکل برای حل بحران پناهجویان تردید دارند

هند گزارش سازمان ملل را مشروعیت دادن به تروریسم دانست

ائتلاف سعودی و ناکامی در الحدیده

پاسخ ظریف به همتای آمریکایی خود

ادامه بیانیه های مداخله جویانه آمریکا؛ این بار درباره وکیل «قاتل گلستان هفتم»

رهامی: مشکلات اقتصادی فراتر از تصمیماتی است که یک وزیر می گیرد

کمال خرازی: اروپایی ها موضع شان را برای حفظ برجام و مقابله با فشارهای امریکا عملی می کنند/ اروپا برای توقف بمباران مردم بی گناه یمن توسط عربستان تلاش کند

ترامپ کنگره را تهدید کرد

متهم شدن هواوی به جاسوسی

تشدید مشکلات مالی استارباکس/ تعطیلی 150 شعبه تنها در آمریکا

ظریف به شروط 12 گانه وزیر امور خارجه آمریکا پاسخ داد

تجمع مردم آبادان در اعتراض به شور شدن آب شرب

نیروهای مان را از عربستان خارج می کنیم/ در بحران خاورمیانه مشارکت نخواهیم کرد

سه سرباز ارتش ترکیه به دست عوامل پ.ک.ک کشته شدند

مسائل مرزی محور مذاکرات معاونان نخست وزیر تاجیکستان و قرقیزستان

حمله جنگنده های سعودی به «صبران» در حجه یمن

امارات: حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله یمن

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر و ورودش به بحران «گروگانگیری کودکان»

تجمع آبادانی ها در اعتراض به وضعیت آب

مستند «در جستجوی وطن شرقی» آماده پخش شد

ترامپ، نخبگان سیاسی آمریکا را ناامید کرد

ترامپ نمی تواند برای اوپک تعیین تکلیف کند

تحفه جدید آمریکایی ها برای حقوق بشر: نگهداری مهاجران در قفس+ عکس

تصاویر/ دیدنی های امروز

سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی بر فراز خاک سوریه

چه کشوری در جنگ جهانی سوم پیروز است؟

بدترین نتیجه تحریم از نگاه عباس عبدی

فرماندار نیویورک: از ترامپ شکایت می کنیم

ممنوعیت صادرات دام زنده قاچاق را تشدید می کند

اروپا باید برای حفظ برجام و مقابله با فشارهای آمریکا موضع واحدی بگیرد

احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

تحریم آمریکا یا بروکراسی ایران؛ فرار سرمایه گذاران خارجی از کدام بود؟

پنجشنبه در مقاله ای منتشر می شود پاسخ ظریف به شروط 12 گانه پامپئو و طرح مطالبات دولت و ملت ایران از آمریکا

سئول: تحریم های کره شمالی همچنان باقی است

کمک مالی به یونان پس از برنامه نجات هم ادامه خواهد یافت

مسکو آماده پیوستن به اتحادیه اروپا در حفظ برجام

احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

پست اشکان دژاگه پیش از دیدار ایران و اسپانیا+ عکس

کشف جسد 187 داعشی در جنوب موصل

برخورد حامیان اسراییل با یک اندیشمند

بخش معدن توان تاب آوری در برابر تحریمها را دارد

عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات

عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات