مطالب مرتبط:
پیگیری فوری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
تشکیل جلسه فوری وزیر رفاه برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش جلوگیری از تعطیلی مهدهای کودک و حذف 100 هزار فرصت شغلی
پیگیری برای بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
پیگیری بررسی اختلافات بهزیستی و آموزش و پرورش درباره مهدهای کودک
ایران از موضوعات مورد بحث در دیدار احتمالی ترامپ با سران عربستان، قطر و امارات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 04:312018-02-25بين الملل

عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات


واگرایی میان عربستان و امارات در جنوب یمن خودنمایی می کند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد به بررسی محورها و عوامل اختلافات میان عربستان و امارات در بحران یمن بپردازیم.

- با آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که این نبرد کمتر از یک ماه و با پیروزی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به پایان می رسد، اما استقامت مردم یمن و گروه های مقاومت باعث شد تا ائتلاف عربستان و امارات تا به امروز نتواند به اهداف کلان از پیش تعیین شده مانند بازگرداندن عبدربه منصورهادی به قدرت و پاکسازی صنعا از نیروهای مقاومت و انصارالله برسد.

اما هرچه این جنگ به سمت فرسایشی شدن پیش می رود اختلافات میان عربستان و امارات بیشتر نمایان می شود.

با شعله ور شدن آتش درگیری شبه نظامیان مورد حمایت امارات و عربستان در عدن گسل میان امارات و عربستان عمیقتر شده است.

امروز در حالی ما به صحنه بحران یمن می نگریم که این کشور اکثر زیر ساخت های خود را از دست داده و عملا این جنگ به بن بست خورده و عربستان و امارات هرکدام به دنبال سهم خود از جنگ یمن هستند.

ما در این نوشتار سعی خواهیم کرد تا با توجه به آنچه در پیش روی این بحران وجود دارد به مهمترین عوامل و محورهای اختلافات میان عربستان و امارات بپردازیم.

1-محورهای اختلافات میان عربستان و امارات در یمن تلاش های امارات و عربستان برای مدیریت تنش ها در بحران عدن توانست تاحد بسیار زیادی از اوج گیری این بحران بکاهد اما ریشه اصلی اختلافات عربستان و امارات در یمن، عدم هم پوشانی منافع این دو کشور در این بحران است که با فرسایشی شدن و به بن بست رسیدن جنگ این عدم هم پوشانی هرچند با تلاش های دو طرف برای جلوگیری از گسترش آن، خود را بیشتر نمایان می کند.

دولت عبدربه منصور هادی، مسئله تمامیت ارضی یمن، اخوان المسلمین و نحوه پایان یافتن جنگ مهمترین محورهایی است که باعث شده تا میان عربستان و امارات اختلاف ایجاد شود.

تجارت دریایی امارات به عنوان یک کشور تجاری نقش مهمی در تجارت جنوب غرب آسیا دارد، از این منظر می کوشد با استفاده از نفوذ خود در منطقه از طرح های توسعه دیگر بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند جلوگیری کند.

امارات سعی دارد تا بندرهای یمن از بندر عدن تا بندر المکلا و المخا را زیر سلطه خود داشته باشد .

ابوظبی با این کار به دنبال آن است که بندرهای یمن را تحت مدیریت و سلطه خود داشته باشد تا این بندرها در آینده هیچ خطر و تهدیدی برای بندر دبی به عنوان بندر ترانزیتی در خلیج فارس ایجاد نکند.

اکنون سلطه بر بنادر مهم یمن تقریباً در دست امارات است و حتی بنادر روبروی سواحل یمن مانند بندرهای سومالی، جیبوتی و اریتره و خیلی از این کشور ها نیز زیر نظر شرکت های اماراتی عمل می کنند[1].

این در حالی است که سلطه بر بنادر یمن از منظر عربستان از اهمیت کمتری برخوردار است.

این کشور بیشتر به نفت یمن چشم طمع دوخته است و در تلاش است تا میدان نفتی واعد را که در استان الجوف واقع شده به کنترل خود در آورد.

ریاض در صورتی که بتواند به این خواسته ها دست یابد افزون بر افزایش تولید نفت می تواند به جای استفاده از تنگه هرمز در خلیج فارس از دریای عرب نفت صادر کرده و از اهمیت تنگه هرمز تا حدی بکاهد.

پایان مطلوب جنگ جنگ در یمن به نوعی به بن بست کشیده شده است.

هرچند حذف انصارالله به عنوان دشمن مشترک توانسته است تا حدی از گسترش اختلافات جلوگیری کند اما زمینه های اختلاف و عدم هم پوشانی منافع میان عربستان و امارات در نحوه پایان بخشیدن جنگ دیده می شود.

اما آنچه در این میان باید به آن اشاره کرد تفاوت نتایجی است که عربستان و امارات از این بحران به دست آورده اند.

ریاض امروز خود را درگیر در بحرانی می داند که نتیجه آن برای این کشور هزینه های گزاف، کسری بودجه و از همه مهمتر گسترش تهدید نظامی انصارالله و شکننده شدن امنیت جنوب عربستان است.

این موضوع باعث شده است که در واقع حل مطلوب بحران یمن برای عربستان بیش از همه در حفظ تمامیت ارضی یمن، شکست انصارالله، راندن آنها از صنعا و مهار قدرت آنها در شمال یمن است تا مرزهای جنوبی عربستان امن باشد و یمن همچنان حیاط خلوت این کشور باقی بماند و هم هرگونه تلاش رقیبی همچون ایران برای حضور و نفوذ در یمن به واسطه نیروهای مقاومت به شکست بیانجامد[2].

در این میان جایگاه امارات در بحران یمن به گونه ای است که، امارات عملا جنوب یمن و مناطق حساسی مانند تنگه باب المندب و عدن را که از مهمترین مراکز راهبردی به شمار می رود را در اختیار دارد و با خرید شیوخ قبائل، سیاستمداران و دادن پول و سلاح به آنان توانسته است یک نیروی نظامی از مزدوران را برای حفاظت از منافع خود در یمن به وجود آورد، در این راستا پایان مطلوب بحران یمن برای امارات تجزیه جنوب یمن، گسترش نفوذ خود در میان قبائل جنوبی این کشور، افزایش قدرت حراک جنوب و حذف دولت عبدربه منصور هادی است.

در واقع این عدم همپوشانی منافع باعث شده است تا اختلافات در میان امارات و عربستان در جنوب یمن نیز نمود بیشتری داشته باشد.

دولت عبدربه منصور هادی یکی از محورهای اختلافات میان امارات و عربستان، اختلاف بر سر مقامات دولت عبدربه هادی است.

این اختلافات در ژوئن سال 2016(خرداد1395) با برکناری خالد بحاح نخست وزیر دولت مستعفی که مورد حمایت مقامات امارات بود، نمود پیدا کرد و با انتخاب ژنرال الأحمر مهره عربستان به جای بحاح در پست نخست وزیری تعمیق یافت.

این موضوع باعث شد تا مقامات ابوظبی به سهم خواهی از نقش آفرینی خود در بحران یمن بپردازند[3].

از سوی دیگر امارات به دنبال به قدرت رساندن احمد صالح فرزند علی صالح است و عربستان هنوز بر گزینه منصور هادی اصرار می ورزد.

شکست عربستان در دستیابی به بخش عمده اهدافش در شمال یمن و سهم خواهی امارات از مناطق جنوبی باعث شد تا مدتها امارات از حضور رییس جمهور مستعفی یمن در عدن جلوگیری کند و این اختلافات منجر شد تا نیروهای مورد حمایت امارات در جنوب یمن در قالب شورای انتقالی جنوب با رهبری عیدروس الزبیدی در برابر تصمیمات دولت مستعفی ایستادگی کنند و حتی در بحران جدید که از آغاز سال 2018(دی و بهمن ماه 1396) آغاز شده است برای استعفای دولت بن دغر _نخست وزیر دولت مستعفی یمن _ ضرب العجل تعیین کند[4].

تجزیه یمن تجزیه یمن دومین مسئله ای است که اختلافات میان امارات و عربستان را گسترش داده است.

اهمیت اقتصادی جنوب یمن برای امارات باعث شده است که این کشور تجزیه منطقه را دنبال می کند.

در همین راستا نیز به حمایت تمام قد از شورای انتقالی جنوب یمن به ریاست عیدروس الزبیدی می پردازد.

در واقع برای امارات در بحران یمن بیش از هر چیز، دسترسی به ثبات در جنوب این کشور حائز اهمیت است تا جریان حرکت آزاد تجاری از باب المندب و حوزه اطراف عدن مختل نشود.

از همین رو برای ابوظبی تجزیه یمن به شرطی که نیروهای هوادارش که در شورای انتقالی جنوب گردآمده اند دست بالا را پیدا کنند گزینه مورد ترجیحی است.

سرمایه گذاری و دخالت وسیع امارات در جنوب یمن که دولت منصور هادی آن را به رفتار یک دولت اشغالگر تشبیه می کند عمدتا با همین انگیزه همراه است[5].

اما از سوی دیگر عربستان مانند امارات ملاحظات اقتصادی را ندارد زیرا دسترسی این کشور به دریای سرخ و اقیانوس هند از طرف سواحل خود باعث شده تا تنگه باب المندب برای ریاض مانند دوبی و ابوظبی از اهمیت برخوردار نباشد.

اما اعمال نفوذ بر دولت یمن و حفظ تمامیت ارضی این کشور که باعث خواهد شد تا نفوذ سیاسی عربستان در جهان عرب افزایش پیدا کند برای محمد بن سلمان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

لذا این مسئله یکی از مهمترین مسائلی است که اختلاف میان ابوظبی و ریاض را در پی داشته است.

اخوان المسلمین نیروهای اخوان المسلمین و نوع مشارکت آنها در جنوب یمن همواره به عنوان یکی از زمینه های اصلی اختلاف میان عربستان و امارات مطرح می شود و بارها عربستان تلاش کرده است که این موضوع را از طرق مختلف حل کند اما امارات هنوز اخوان المسلمین را به عنوان یکی از معظلات خود در جنوب یمن بر می شمارد.

این را می توان از اقدامات مزدوران این کشور در یمن در تحت فشار قرار دادن رهبران حزب الاصلاح درک کرد.

هرچند دیدار میان محمد بن سلمان و محمد بن زائد با مقامات اخوان المسلمین در دسامبر2017(آذر1396) باعث شد تا گمانه زنی ها برای رفع اختلافات میان اخوان المسلمین یمن و ابوظبی افزایش پیدا کند[6] اما مواضع رسانه های اماراتی باعث شد تا این گمانه زنی ها کم رنگ شود.

روزنامه العرب با انتشار گزارشی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار داده و آن را متهم به مدیریت بازار سیاه برای مبادله اسرا کرد که اشاره به عملیات مبادله اسرا دارد که با نیروهای ارتش و انصارلله انجام می شود.

این برای اولین بار از زمان ملاقات الیدومی _رییس حزب الاصلاح_ با بن زاید است که یک رسانه اماراتی حزب الاصلاح را مورد حمله قرار می دهد و این امر نشانه بروز مجدد اختلافات بین آنهاست و به گفته منابع عربی، حزب اصلاح به گونه ای که امارات از آن خواسته کار نکرده است چون جناح مهمی در این حزب وجود دارد که با قطر ارتباط مستحکمی دارد[7].

در واقع اختلاف دیدگاه عربستان و امارات نسبت به این موضوع خاص متاثر از موضع متناقض دو طرف نسبت به حزب اسلامگرای سنی التجمع الیمنی للإصلاح ، شاخه اخوان المسلمین در یمن است، اگرچه در اتخاذ مواضع این حزب، گرایش های نزدیک به رویکرد کلی اخوان، کمتر دیده می شود.

جمع بندی با فرسایشی شدن بحران یمن، اختلافات میان امارات و عربستان در چارچوب ائتلاف شرکت کننده در جنگ آشکار شد.

تفاوت میان دیدگاه ها به تعارض میان منافع بدل شد و عربستان و امارات منطقه نفوذ خود در یمن را مشخص کردند اما بعد از برکناری عیدالروس الزبیدی توسط دولت مستعفی یمن، قفل شدن جنگ، کشته شدن علی عبدالله صالح و تشکیل شورای انتقالی جنوب این اختلافات بیشتر نمایان شد.

در واقع ناکامی نسبی عربستان در بحران یمن در کنار مطلوبیت ها و منافعی که امارات از این بحران در دسترسی پیدا کردن به تنگه باب المندب و افزایش نفوذ خود در جنوب یمن در پی آن است، مهمترین دلیلی است که باعث شده تا اختلافات میان عربستان و امارات در بحران عدن خودنمایی کند.

اما برخی دلایل وجود دارد که نشان می دهد این زمینه های اختلاف تاکنون نتوانسته است میان امارات و عربستان شکاف جدی و مهمی ایجاد کند.

دشمنی مشترک امارات و عربستان با انصارالله، وجود برخی منافع مشترک در یمن و گسترش روابط اقتصادی و نظامی میان ریاض و ابوظبی نشان از حرکتی جدی برای مدیریت تنش ها و تعارضات دارد.

منابع: [1] عبدالرحمن راجع، علل توجه امارات به جزایر و بندرها مختلف یمن، مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام، 4تیر 1396، قابل بازیابی در: http://www.

iiwfs.

com/islam-world/islam-world-notes-and-papers/802 [2] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [3] تشدید اختلافات امارات و عربستان درپی شکست های میدانی در یمن، خبرگزاری iuvmpress.

، ژانویه 19, 2018، قابل بازیابی در: http://iuvmpress.

com/fa/27290 [4] جدایی طلبان در یمن ‘بیشتر شهر بندری عدن را گرفته اند’، خبرگزاری BBC، 31 ژانویه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42882928 [5] حبیب حسینی فرد، مناقشه عربستان و امارات در جنوب یمن، خبرگزاری BBc، 2 فوریه 2018، قابل بازیابی در: http://www.

bbc.

com/persian/world-42919153 [6] “محمد بن سلمان” و”محمد بن زاید” یلتقیان رییس حزب “الإصلاح” الیمنی فی الریاض، الاسلامیون، 13/12/2017، قابل بازیابی در: http://islamion.

com/news/ محمد-بن-سلمان-ومحمد-بن-زاید-یلتقیان-رییس-حزب-الإصلاح-الیمنی-فی-الریاض [7] وتوی تازه امارات برای بازگشت هادی به جنوب یمن، انتهای متن/ http://fna.

ir/a4eebo
کلید واژه ها: عربستان - امارات - بحران - بندر - خلیج فارس - کشور - حاشیه خلیج فارس - اخوان المسلمین - نظامی عربستان - ائتلاف - مدیریت - مقاومت - امروز - نظامی - بنادر - انصارالله - جنوب - فارس - خلیج - جنوب یمن - پاکسازی - اقیانوس - ابوظبی - دریایی - درگیری - آینده - رهبری - حاشیه - تجاوز - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
جمع آوری اقلام خیریه برای نیازمندان

تعطیلی مدارس استرالیا در پی طوفان مارکوس

روسیه: بیش از 68 هزار غیر نظامی تاکنون از غوطه شرقی خارج شده اند

علت کاشت سبزه در جیب کت آقای رییس جمهور + عکس ها

پیشروی ارتش سوریه در حومه دمشق/شهر سقبا در غوطه شرقی آزاد شد

بازرسی خانه به خانه نیروهای آمریکایی در کابل

اردوغان تصرف "عفرین" را اعلام کرد

واکنش فرید زکریا به خروج آمریکا از برجام: وظیفه پمپئو حل مشکلات است نه تولید مشکلات

ملائک: سیاست خارجی در دولت ترامپ در اختیار نظامی هاست

داماد ترامپ برای "اپل" دردسرساز شد

همه پیش بینی ها از جهان 2018

چشم انداز روابط ایران و عربستان در سال 2018

سناتور آمریکایی: تحریم نُجَباء، بخشی از استراتژی مقابله با ایران است

فرجام برجام در سال 97

واکسنی که برای سفر عتبات اجباری نیست

وزیر خارجه ترکیه: توافق منبج با تغییر وزیر خارجه آمریکا آسیب نمی بیند

احتمال برکناری بنیامین نتانیاهو

نخست وزیر سابق قطر: کل کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تغییر حکومت را تجربه کرده اند

جروزالم پست: ترامپ با برکناری تیلرسون خروج از برجام را کلید زد

معاون برکنار شده رییس اف بی آی یادداشت هایش را در اختیار مولر قرار داد

راهکار ژنرال آمریکایی برای براندازی حکومت در ایران!

اردوغان: بر مرکز شهر «عفرین» به طور کامل مسلط شدیم!

بیشتر مردم آلمان خواستار نزدیک شدن روابط کشورشان با روسیه هستند

سه اعتراف بزرگ «جوزف ووتل» در سنای آمریکا

آموزش تروریست ها برای استفاده از سلاح شیمیایی

بدهی ملی آمریکا رکورد تاریخی زد

المیادین: اشغال دو سوم شهر عفرین سوریه توسط ترکیه

اتیوپی، اریتره را به برهم زدن امنیت این کشور متهم کرد

نخل های جنوب خوزستان (عکس)

بازداشت 16 شبه نظامی خارجی مرتبط با القاعده در لیبی

توافق نامه استرالیا و آسه آن

«ایران هیچ تهدیدی برای منطقه یا آمریکا نیست»

موشک روسی نام سوری گرفت

گزارش نیویورک تایمز درباره پمپئو و نقش وی در تعاملات با کره شمالی

داماد ترامپ برای "اپل" دردسرساز شد

اردوغان: پرچم ترکیه در عفرین برافراشته شد

مدیر سابق اف بی آی خطاب به ترامپ: آمریکایی ها به زودی می فهمند چه کسی شریف است

موریس شوکه شد

روزنامه ترکیه ای گزارش داد بازگشت «نومحافظه کاران» تندرو به کاخ سفید و تشدید سیاست مداخله گرایی آمریکا در جهان

3 اقتصاددان آمریکا اعلام کرد توزیع نابرابر ثروت و شکاف بین ثروتمندان و فقرا اقتصاد آمریکا را بر زمین می زند

ساندی تلگراف: غرب برای متوقف کردن روسیه به ناتویی جدید نیاز دارد

واکنش فرید زکریا به خروج آمریکا از برجام: وظیفه پمپئو حل مشکلات است نه تولید مشکلات

سفر هیئت آمریکایی به بغداد و اربیل درباره مناطق مورد مناقشه

مستندات پیوندهای «مایک پامپئو» با گروه های اسلام هراس و ایران ستیز

فقر و زیبایی سیستان در یک نگاه

حمله به یک مرکز آموزشی در کابل 6 زخمی برجای گذاشت

تصاویر اولیه از مرکز عفرین بعد از ورود نیروهای ترکیه

خوزستانی که خُشکستان شده است!

پهلوگرفتن ناو نظامی آمریکا در گرجستان

حمله طالبان به پایگاه های امنیتی شمال غرب کابل

عکاسی و فیلمبرداری از اماکن متبرکه با تکنیک 360 درجه

دستگیری یک سرکرده داعش در موصل

چاک شومر به ترامپ هشدار داد

ژنرال آمریکایی: ترامپ خودش تهدیدی برای امنیت ملی آمریکاست

4کشته در درگیری طایفه ای دردلگان

شعری که پوتین از رباعیات عمر خیام خواند: اگر می خواهی حکیم باشی با مردم با ملاطفت رفتار کن

موشک های کره شمالی تا اروپا هم می رسند

هزاران نفر در لندن در مخالفت با نژادپرستی تظاهرات کردند

ثبت 15 حمله سایبری به وبسایت کمیته انتخابات روسیه

بدهی ملی آمریکا از 21 تریلیون دلار عبور کرد

یورش ارتش سوریه به پایگاههای تروریستها نزدیک دمشق

کمیسیون انتخابات روسیه: حملات سایبری از 15 کشور را ناکام گذاشتیم

دوترته: کشورهای جهان از دیوان بین المللی کیفری خارج شوند

تصرف ایستگاه نفتی T2 دیرالزور توسط داعش

روهینجاها و دریای چین جنوبی، محورهای اصلی بیانیه پایانی نشست آسه آن

طراوت یک روز بارانی در خراسان جنوبی

رژیم صهیونیستی منزل مجری عملیات شهر جنین را تخریب می کند

آمریکا نگران روی آوردن احزاب سنی عراق به ایران است

پشت پرده سفر بن سلمان به بغداد

درگیری طایفه ای در دلگان 4کشته برجا گذاشت

اردوغان: اردوی ترکیه کنترول کامل عفرین را بدست گرفت

بازداشت 4 فرد مظنون توسط نیروهای امنیت ملی

عبدالله عبدالله به دیدار وزیر دفاع انگلیس رفت

سوءاستفاده از اطلاعات 50 میلیون کاربر فیسبوک در کمپین انتخاباتی ترامپ

تغییرات اقلیمی و تهدید نیمی از گونه های گیاهی و جانوری

سفیر چین در بیشکک: ساخت راه آهن قرقیزستان، چین و ازبکستان از اهمیت استراتژیک برخوردار است

روسیه قلدر است

نیروهای ترکیه در شهر سقوط کرده عفرین (فیلم)

حمله رییس پیشین "اف بی آی" به ترامپ

واکنش فرید زکریا به خروج آمریکا از برجام: وظیفه پمپئو حل مشکلات است نه تولید مشکلات

یکی از مخالفان پوتین: به جای تحریم روسیه، الیگارشی پوتین مانند آبراموویچ و عثمانوف را هدف قرار دهید!

ارتش آزاد سوریه با حمایت اردوغان شهر عفرین را تحت کنترل خود گرفتند

پیام توییتری تند رییس سابق سیا خطاب به ترامپ

10 اکیپ یگان حفاظت منابع طبیعی در مراتع بحرانی زنجان مستقر شدند

فیلم/ سیروس مقدم: خوشحالم که «پایتخت» جایش را بین حزب اللهی ها باز کرده

حماس یک شرکت تلفن همراه وابسته به قطر را تعطیل کرد

انتخابات ریاست جمهوری در غربیترین منطقه روسیه آغاز شد

گسترش ناتو به شرق دور؛ ترامپ و آنتی ترامپیسم

موشک های کره شمالی تا اروپا هم می رسند

«جانسون» به اقدامات روسیه واکنش نشان داد

اوکراین به شهروندان روسیه اجازه انتخاب رییس جمهور را نمی دهد

یک مرکز آموزشی در کابل منفجر شد

دیدار شمس و مولانا در ترکیه بررسی شد

کمیته عالی انتخابات روسیه هدف حمله سایبری قرار گرفت/پایان انتخابات در شرق دور

ادعای مقام اسبق سعودی درباره ساخت بمب اتم

درگیری طایفه ای در دلگان چهار کشته و هشت مجروح برجای گذاشت

یک مقام کره شمالی در آستانه مذاکرات دیپلماتیک جدید به فنلاند رفت

کمیته عالی انتخابات روسیه هدف حمله سایبری قرار گرفت/پایان انتخابات در شرق دور

انفجار یک بمب دستی در منطقه شیعه نشین کابل

دولت به قاتل عراقی ها اعتماد نکند

عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات

عماد اصلانی مناره بازاری بحران یمن؛ بررسی اختلافات عربستان و امارات