مطالب مرتبط:
تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا
تحلیلگر مصری: آمریکا و صهیونیست ها در سودای تجزیه سوریه هستند
راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه
واکنش سریع آمریکا به استقرار جنگنده سوخو 57 در سوریه
واکنش سریع آمریکا به استقرار جنگنده سوخو 57 در سوریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 02:022018-02-24بين الملل

الاخبار: تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا قرار گرفته است


یک روزنامه لبنانی از دستیابی به ایمیلی از سفارت انگلیس در آمریکا خبر داد که در آن طرح 5 بندی آمریکا برای تجزیه سوریه طی نشستی در واشنگتن تشریح شده و شرکت کنندگان در نشست مذکور برای اجرای طرح، - به خود، یک سال زمان داده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، سیاست آمریکا در قبال سوریه تغییر کرده است؛ آمریکایی با شکست داعش و پس از مدت ها این پا و آن پا کردن بالاخره تصمیم گرفتند بر اساس طرح تفصیلی تجزیه سوریه، با باقی ماندن پشت ساحل شرقی فرات، جنگ را طولانی کنند؛ طی دو ماه گذشته، آمریکا در راستای چیدن مقدمات برای اجرای این طرح، متحدان خود را در جریان آن گذاشته است.

روزنامه الاخبار در همین راستا نوشت، به ایمیلی از سفارت انگلیس در واشنگتن دست یافته که راهبرد آمریکا برای تجزیه سوریه را تجویز می کند.

طرح آمریکا برای تجزیه سوریه دیگر در قالب تحلیل یا تعامل دیپلماتیک روسیه با واشنگتن نیست و این موضوع از حرف های اخیر سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه مشخص شد که گفت: آمریکا برای تجزیه سوریه برنامه ریزی می کند.

پس از حمله جنگنده ها و موشک اندازهای آمریکا به نیروهای سوریه و متحدان آن از جمله روسیه، این کشور (آمریکا) هفته گذشته تلاش کرد مرزها را از طریق پل های شناور از غرب فرات به شرق آن پشت سر بگذارد، آمریکا در راستای تثبیت خط فاصل آتش باری میان غرب فرات و شرق آن تلاش می کند.

در ادامه این گزارش آمده است: اما آنچه رخ داد مانند یک صاعقه در آسمان صاف دیپلماتیک یا میدانی نبود، کشتاری که جنگنده های آمریکایی در میان نظامیان شرکت خصوصی واگنر (وابسته به روسی) در سوریه راه انداختند، مرزها و آینده فرات به سمت شرق را ترسیم کرد آنگونه که آمریکاییها از چند هفته قبل برای آن اماده شده بودند.

این پس از آن رخ داد که در شورای امنیت ملی، راهبرد جدید برای سوریه پخته شد و آمریکایی ها شش هفته قبل به اطلاع متحدان خود در گروه سوریه رساندند که هدف آینده جدا کردن شرق سوریه از مابقی نقشه آن است و کاخ سفید چهار میلیارد دلار در یک سال برای حمایت مالی از نیروهای حاضر در منطقه به علاوه آموزش نیروهای گارد مرزی اختصاص داده است، نیروهایی که ادعا می شود برای کنار زدن سلطه کُردها در میان نیروهای دموکراتیک سوریه واقع در شرق فرات و تسهیل ایجاد یک (جریان) مخالف سیاسی در شرق فرات ایجاد می شوند تا مانع از برگشت ارتش سوریه شوند.

در ایمیل سفارت انگلیس در آمریکا که متشکل از پنج صفحه است، بنیامین نورمن کارشناس امور خاورمیانه به وزارت خارجه انگلیس، راهبرد آمریکا برای تجزیه سوریه را توضیح می دهد همانگونه که دیوید ساترفیلد این طرح را در نشستی که در ماه گذشته (ژانویه) برگزار شد برای گروه سوریه توضیح داد.

در نشست این گروه در ماه گذشته افراد فوق شرکت کردند: هیو کلاری رییس تیم سوریه در وزارت خارجه انگلیس، جروم بونافون رییس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه، دو متحد عرب واشنگتن برای تجزیه سوریه یعنی نواف وصفی التل مشاور وزیر خارجه اردن و جمال العقیل مسئول امنیتی در وزارت کشور عربستان بود.

ساترفیلد به صراحت از هدفی که به دنبال رسیدن به آن در سوریه است، صحبت کرده، این هدف همان تقسیم سوریه و جدا کردن شرق سوریه از شمال شرق این کشور است.

وی گفته است: طرحی که باید بر روی آن کار کنیم از پنج نقطه تشکیل شده است: تجزیه سوریه، کنار زدن (نشست) سوچی، احاطه ترکیه، صدور دستورهایی برای استفان دی میستورا (نماینده سازمان ملل در امور سوریه) برای احیای دوباره (نشست) ژنو، اجرای سندی 8 نکته ای برای راه حل سوریه که واشنگتن در نشست اخیر آن را به معارضان و نمایندگان دولت در وین تحویل داده است.

در ادامه این گزارش آمده است شرکت کنندگان در این نشست اعلام کرده اند در صورت استقبال از پیشنهاد یاد شده، به خود یکسال زمان برای اجرای آن دهند، آنها همچنین به پیشرفت ملموس طی سال 2018 و پاسخ به ادعای پیروزی روسیه فرا خواندند.

این مجموعه تصمیم گرفته است یکه تازی روسیه در مشخص کردن آینده نظامی سیاسی در سوریه را با حمایت مالی و سیاسی از دی میستورا برای محکم کردن مذاکرات ژنو کنار بزند.

ساترفیلد همچنین به اطلاع حاضران در این نشست رسانده دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تصمیم دارد علیرغم شکست داعش، نیروی نظامی مهمی را در سوریه نگه دارد و دولت آمریکا سالانه 4 میلیارد دلار برای این عملیات اختصاص داده است، بودجه ای که منابع غربی می گویند در راستای توسعه پایگاه های آمریکایی در اراضی تحت سیطره کردها خصوصا در الرمسلان در شرق سوریه و نیز عین العرب (کوبانی) در مرز سوریه و ترکیه به کار گرفته خواهد شد .

هدف از این کار جلوگیزی ار تمرکز ایرانی ها در سوریه برای مدت طولانی یا شرکت آنها در راه حل های سیاسی سوریه است.

الاخبار افزود، سازمان ملل نقشی پررنگ در طرح تجزیه سوریه خواهد داشت، اولویت به محکم کردن مسیر (نشست) ژنو داده خواهد شد، آمریکایی ها به حاضران در نشست یاد شده گفته اند که از حالا به بعد در نشست های آستانه شرکت نخواهنند کرد برای بازگشت به مسیر سیاسی ژنو، سطح دیپلماتیک خود را به کمترین حد ممکن کاهش خواهند داد اما دعوت شوندگان به نشست ژنو اذعان دارند علیرغم تمام تلاش های دی میستورا برای زنده کردن دوباره این نشست، گفت وگوهای ژنو شکست خورده است؛ اینها اعتراف کرده اند در راستای شرایط میدانی فعلی و عقب نشینی معارضان، فایده ای برای پیشنهاد آتش بس در نشست ژنو وجود ندارد زیرا در حقیقت کسی قادر نیست جلوی دولت سوریه برای بازپس گیری مناطقی را که هنوز در دست معارضان در ادلب و غوطه شرقی است، بگیرد.

در ادامه گزارش این روزنامه لبنان آمده است، آمریکایی ها به فکر دولت انتقالی و نیز اجرای بخش مربوط به آن آنگونه که در قطعنامه 2254 آمده، نیستند؛ ساترفیلد در نشست برگزار شده به معارضان توصیه کرده از ایده دولت انتقالی حمایت نکنند و در هیچ مناسبتی نباید به این موضوع اشاره کنند.

وی تشریح کرده که هدف آمریکایی ها از اقدامات دیپلماتیک، حفظ وجهه و نشان دادن نرمی آنها در این زمینه به علاوه عدم مبالغه در به کاری گیری معارضان در این مذاکرات است بدون اینکه (واشنگتن) از هدف نهایی و اساسی خود برای تقسیم سوریه و برکنارس بشار اسد دست بردارد.

الاخبار افزود، آمریکایی ها برای همه شرح دادند که طرح شامل ایجاد سازمان ها و شروطی برای انتخابات است که بشار اسد نتواند در آن پیروز شود به همین دلیل توجیه قانع کننده ای برای ممانعت از شرکت اسد در انتخابات وجود ندارد.

شرکت کنندگان در نشست مذکور با راهبردی در قبال روسیه موافقت کردند که ابتدا نیت های این کشور برای فراهم کردن شروط مناسب در اجرای انتخابات (سوریه) تحت نظر سازمان ملل را بسنجند و دیگر اینکه دولت را به سمت مذاکره برای قانون اساسی جدید و عدم اکتفا به حرف های شیرین سرگیی لاوروف بکشانند.

ساترفیلد در این راستا گفت: ما از محکم نبودن جایگاه ولادیمیر پوتین (رییس جمهور روسیه) برای هل دادن مسکو به سمت شانه خالی کردن از حمایت اسد و از طریق نشست های بیشتر در شورای امنیت و نیز حمله رسانه ای بیشتر علیه وی استفاده خواهیم کرد.

در پایان این گزارش آمده است؛ آنطور که ساترفیلد به شرکت کنندگان در نشست مذکور گفته آمریکا پیشنهادی برای تقویت کانال دیپلماتیک در شرق فرات و با کردها از طریق تعیین ویلیام روبوک به عنوان نماینده نزد نیروهای دموکراتیک سوریه ارائه داده است.

همانگونه که پیشنهادهایی برای اعطای وزن بیشتر دیپلماتیک به کُردها در مسیر مذاکرات بدون تحریک کردن ترکیه داده است خصوصا اینکه اینها در جریان گام های آمریکا در این زمینه هستند و این همان موضوعی است که ترکیه با آن حمله به عفرین را توجیه می کند؛ واشنگتن همچنین پیشنهاد داده تعداد بیشتری از نمایندگان کردها در مذاکرات ژنو زیر پرچم نیروهای دموکراتیک سوریه شرکت کنند و هیأتی به نمایندگی از شرق فرات تشکیل شود.


کلید واژه ها: آمریکا - سوریه - سفارت انگلیس - آمریکایی - انگلیس - واشنگتن - روسیه - روزنامه - جنگنده - سرگیی لاوروف - وزارت خارجه - آمریکایی ها - شورای امنیت - برنامه ریزی - خارجه - آینده - مرزها - گزارش - وزیر خارجه - خاورمیانه - کاخ سفید - میلیارد - کارشناس - بنیامین - میدانی - لاوروف - برنامه - طولانی - آموزش - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
طعنه 13 سال پیش سید حسن نصرالله به جان بولتون(فیلم)

امنیت ما منوط به نزدیک شدن به ایران و عراق است

در درگیری بوکوحرام با ارتش چاد،یک نظامی و 20 بوکوحرامی کشته شدند

تندباد با خسارات ، چندین مصدوم و یک کشته + فیلم

اجازه نمی دهیم آمریکا توطئه هایش را در عراق اجرا کند

محکومیت حوادث تروریستی اخیر در سه کشور

توانمندی‎های حزب الله لبنان؛ پاشنه آشیل رژیم صهیونیستی در چه مکان‎هایی قرار دارد؟

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

توانمندی‎های حزب الله لبنان؛ پاشنه آشیل رژیم صهیونیستی در چه مکان‎هایی قرار دارد؟

سورپرایز جدید روسیه برای مقابله با پهپادها

در بررسی آمار بلندمدت اقلیمی ثبت شد؛ 1396 بدترین سال از لحاظ بیلان آبی در آستارا

لزوم حفاظت و استفاده بهینه از جنگل ها و پارک های جنگلی

ریزه کاری های دیپلماتیک/ از فرایند انتخاب سفرا تا خانه تکانی سفارتخانه ها/ کاهش لایه های تصمیم گیری در وزات خارجه/ تکذیب برکناری امیرعبدالهیان به توصیه جان کری

شهر «دوما» همانند «حرستا» عاری از تروریست ها خواهد شد

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن وارد صنعا شد

شهر عفرین سوریه به تصرف ترکیه درآمد

تصاویر/ خسارت سنگین طوفان در ارومیه

محکومیت حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر

دشمنی های تحریم کنندگان را خنثی کردیم

توانستیم تاثیر دشمنی های تحریم کنندگان را خنثی کنیم

اخراجی بعدی کاخ سفید مشخص شد

تندباد در ارومیه/ یک فروند پاراگلایدر در شبستر سقوط کرد

آحارونوت: ترامپ از پوتین می ترسد

ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی!

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

یک فعال بحرینی، دولت را به آزار اعضای خانواده خود متهم کرد

ارتش ترکیه وارد خاک عراق شد

بوتفلیقه: الجزایر در خطر است

قصد ترامپ برای اخراج دهها تن از دیپلمات های روسیه

جانشین رییس پلیس راهور ناجا عنوان کرد سهم 42 درصدی واژگونی ها در تصادفات

چگونه از انتقال بیماری "هاری" پیشگیری کنیم؟

افشای استفاده جان بولتون از شرکت کمبریج آنالیتیکا

اسارت فرمانده تروریست های فیلق الرحمن به دست ارتش سوریه+عکس

وزرای خارجه آلمان و فرانسه به خاطر برجام به اراضی اشغالی می روند

آخرین بهانه حضور نظامی آمریکا در عراق هم زیر سوال رفت

سنت نوروز در منطقه بالکان جایگاه ویژه ای دارد

اسپوتنیک مدعی شد؛ شهر «دوما» همانند «حرستا» عاری از تروریست ها خواهد شد

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

روزنامه عبری: ترامپ از پوتین می ترسد

محکومیت انفجار هلمند افغانستان از سوی پاکستان

کشته شدن ده عضو طالبان در شمال افغانستان

اردوغان کشورهای غربی را مهاجم و اشغالگر خواند

موزه ی طبیعت و حیات وحش ایران دارآباد

ارتش ترکیه از سیطره کامل بر منطقه عفرین خبر داد

اعتراف عجیب فضانورد سرشناس ناسا سوژه رسانه ها شد!+عکس

تظاهرات ضد خشونت های مسلحانه در آمریکا

هشدار یونیسف درباره کمبود دارو برای آوارگان عفرین

نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا در بروکسل و نتایج آن / تحلیل

تیپ و ژست یوسف تیموری و دوستش در آبادان (عکس)

استوری محسن مسلمان و تبریک به سروش رفیعی + عکس

ایران حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

ائتلاف آمریکا همچنان به دنبال سرکرده داعش

کرملین از رویکرد اروپا در خصوص پرونده اسکریپال ابراز ناخرسندی کرد

پایندی کامل ایران به برجام و انزوای جهانی آمریکا

پایندی کامل ایران به برجام و انزوای جهانی آمریکا

گردانهای القسام از برگزاری مانور در نوار غزه خبر داد

انفجار بمب در کابل

محکومیت حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر

پلیس اف بی آی از انگشتان مجرمین کشته شده برای باز کردن قفل آیفون شان استفاده می کند

روزنامه صهیونیستی مدعی شد؛ ترامپ از پوتین واهمه دارد

ارتش ترکیه از سیطره کامل بر منطقه عفرین خبر داد

دیدبان حقوق بشر سوریه نسبت به تغییر ساختار جمعیتی منطقه عفرین هشدار داد

برکناری های گسترده در کاخ سفید/ ترامپ خود جایگزین رییس کارکنان کاخ سفید می شود

حمله داعش در جنوب سامرا دفع شد

سی ان ان: تظاهرات سراسری ضد سلاح گرم در آمریکا برگزار شد

پایان دیدار ولیعهد عربستان از واشنگتن با دستاورد تحقیر

حمایت کردستانیها از شعار سال

سایه سنگین بولتون و پومپئو بر مذاکره با پیونگ یانگ

درس های مهم از مدیریت بحران فیس بوک

ایران حوادث تروریستی اخیر را محکوم کرد

بیش از 18 میلیون نفر در ایتالیا در معرض فقر قرار دارند

باید نگاه به شرق به ویژه چین و روسیه را تقویت کنیم

اعتراف عجیب فضانورد سرشناس ناسا سوژه رسانه ها شد!+عکس

آرزوی شهادت

قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

واکنش ایران به حوادث تروریستی اخیر در سه کشور

علاوی از حذف انتخاباتی عناصر منتسب به حزب بعث عراق انتقاد کرد

بهرام قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی!

برگزاری راهپیمایی همگانی در اعتراض به قوانین کنترل سلاح در آمریکا

ائتلاف معارضان سوریه به شکست در غوطه شرقی اعتراف کرد

ایران حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/ دستکم 12 نفر کشته شدند

قاسمی حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

در گذشت پلیس فرانسوی که جای یک گروگان را گرفت

اعتراف عجیب فضانورد سرشناس ناسا سوژه رسانه ها شد!+عکس

اعدام 4 مجرم زیر سن قانونی در سال 96

چهارکشته و زخمی درمحورشهرکرد-بازفت-مسجدسلیمان

چهارکشته وزخمی درمحورشهرکرد-بازفت-مسجدسلیمان

بمب افکن توپولف 160- ام 2 کابوس ناتو

قاسمی حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

تنش جدید دیپلماتیک بین آمریکا و روسیه

ترامپ تراجنسیتی ها را برای استخدام در ارتش فاقد صلاحیت اعلام کرد

رتبه اول میزان طلاق در اروپا، از آن انگلیس است

حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی!

قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

الاخبار: تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا قرار گرفته است

الاخبار: تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا قرار گرفته است