مطالب مرتبط:
تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا
تحلیلگر مصری: آمریکا و صهیونیست ها در سودای تجزیه سوریه هستند
راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه
واکنش سریع آمریکا به استقرار جنگنده سوخو 57 در سوریه
واکنش سریع آمریکا به استقرار جنگنده سوخو 57 در سوریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 02:022018-02-24بين الملل

الاخبار: تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا قرار گرفته است


یک روزنامه لبنانی از دستیابی به ایمیلی از سفارت انگلیس در آمریکا خبر داد که در آن طرح 5 بندی آمریکا برای تجزیه سوریه طی نشستی در واشنگتن تشریح شده و شرکت کنندگان در نشست مذکور برای اجرای طرح، - به خود، یک سال زمان داده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، سیاست آمریکا در قبال سوریه تغییر کرده است؛ آمریکایی با شکست داعش و پس از مدت ها این پا و آن پا کردن بالاخره تصمیم گرفتند بر اساس طرح تفصیلی تجزیه سوریه، با باقی ماندن پشت ساحل شرقی فرات، جنگ را طولانی کنند؛ طی دو ماه گذشته، آمریکا در راستای چیدن مقدمات برای اجرای این طرح، متحدان خود را در جریان آن گذاشته است.

روزنامه الاخبار در همین راستا نوشت، به ایمیلی از سفارت انگلیس در واشنگتن دست یافته که راهبرد آمریکا برای تجزیه سوریه را تجویز می کند.

طرح آمریکا برای تجزیه سوریه دیگر در قالب تحلیل یا تعامل دیپلماتیک روسیه با واشنگتن نیست و این موضوع از حرف های اخیر سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه مشخص شد که گفت: آمریکا برای تجزیه سوریه برنامه ریزی می کند.

پس از حمله جنگنده ها و موشک اندازهای آمریکا به نیروهای سوریه و متحدان آن از جمله روسیه، این کشور (آمریکا) هفته گذشته تلاش کرد مرزها را از طریق پل های شناور از غرب فرات به شرق آن پشت سر بگذارد، آمریکا در راستای تثبیت خط فاصل آتش باری میان غرب فرات و شرق آن تلاش می کند.

در ادامه این گزارش آمده است: اما آنچه رخ داد مانند یک صاعقه در آسمان صاف دیپلماتیک یا میدانی نبود، کشتاری که جنگنده های آمریکایی در میان نظامیان شرکت خصوصی واگنر (وابسته به روسی) در سوریه راه انداختند، مرزها و آینده فرات به سمت شرق را ترسیم کرد آنگونه که آمریکاییها از چند هفته قبل برای آن اماده شده بودند.

این پس از آن رخ داد که در شورای امنیت ملی، راهبرد جدید برای سوریه پخته شد و آمریکایی ها شش هفته قبل به اطلاع متحدان خود در گروه سوریه رساندند که هدف آینده جدا کردن شرق سوریه از مابقی نقشه آن است و کاخ سفید چهار میلیارد دلار در یک سال برای حمایت مالی از نیروهای حاضر در منطقه به علاوه آموزش نیروهای گارد مرزی اختصاص داده است، نیروهایی که ادعا می شود برای کنار زدن سلطه کُردها در میان نیروهای دموکراتیک سوریه واقع در شرق فرات و تسهیل ایجاد یک (جریان) مخالف سیاسی در شرق فرات ایجاد می شوند تا مانع از برگشت ارتش سوریه شوند.

در ایمیل سفارت انگلیس در آمریکا که متشکل از پنج صفحه است، بنیامین نورمن کارشناس امور خاورمیانه به وزارت خارجه انگلیس، راهبرد آمریکا برای تجزیه سوریه را توضیح می دهد همانگونه که دیوید ساترفیلد این طرح را در نشستی که در ماه گذشته (ژانویه) برگزار شد برای گروه سوریه توضیح داد.

در نشست این گروه در ماه گذشته افراد فوق شرکت کردند: هیو کلاری رییس تیم سوریه در وزارت خارجه انگلیس، جروم بونافون رییس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه، دو متحد عرب واشنگتن برای تجزیه سوریه یعنی نواف وصفی التل مشاور وزیر خارجه اردن و جمال العقیل مسئول امنیتی در وزارت کشور عربستان بود.

ساترفیلد به صراحت از هدفی که به دنبال رسیدن به آن در سوریه است، صحبت کرده، این هدف همان تقسیم سوریه و جدا کردن شرق سوریه از شمال شرق این کشور است.

وی گفته است: طرحی که باید بر روی آن کار کنیم از پنج نقطه تشکیل شده است: تجزیه سوریه، کنار زدن (نشست) سوچی، احاطه ترکیه، صدور دستورهایی برای استفان دی میستورا (نماینده سازمان ملل در امور سوریه) برای احیای دوباره (نشست) ژنو، اجرای سندی 8 نکته ای برای راه حل سوریه که واشنگتن در نشست اخیر آن را به معارضان و نمایندگان دولت در وین تحویل داده است.

در ادامه این گزارش آمده است شرکت کنندگان در این نشست اعلام کرده اند در صورت استقبال از پیشنهاد یاد شده، به خود یکسال زمان برای اجرای آن دهند، آنها همچنین به پیشرفت ملموس طی سال 2018 و پاسخ به ادعای پیروزی روسیه فرا خواندند.

این مجموعه تصمیم گرفته است یکه تازی روسیه در مشخص کردن آینده نظامی سیاسی در سوریه را با حمایت مالی و سیاسی از دی میستورا برای محکم کردن مذاکرات ژنو کنار بزند.

ساترفیلد همچنین به اطلاع حاضران در این نشست رسانده دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تصمیم دارد علیرغم شکست داعش، نیروی نظامی مهمی را در سوریه نگه دارد و دولت آمریکا سالانه 4 میلیارد دلار برای این عملیات اختصاص داده است، بودجه ای که منابع غربی می گویند در راستای توسعه پایگاه های آمریکایی در اراضی تحت سیطره کردها خصوصا در الرمسلان در شرق سوریه و نیز عین العرب (کوبانی) در مرز سوریه و ترکیه به کار گرفته خواهد شد .

هدف از این کار جلوگیزی ار تمرکز ایرانی ها در سوریه برای مدت طولانی یا شرکت آنها در راه حل های سیاسی سوریه است.

الاخبار افزود، سازمان ملل نقشی پررنگ در طرح تجزیه سوریه خواهد داشت، اولویت به محکم کردن مسیر (نشست) ژنو داده خواهد شد، آمریکایی ها به حاضران در نشست یاد شده گفته اند که از حالا به بعد در نشست های آستانه شرکت نخواهنند کرد برای بازگشت به مسیر سیاسی ژنو، سطح دیپلماتیک خود را به کمترین حد ممکن کاهش خواهند داد اما دعوت شوندگان به نشست ژنو اذعان دارند علیرغم تمام تلاش های دی میستورا برای زنده کردن دوباره این نشست، گفت وگوهای ژنو شکست خورده است؛ اینها اعتراف کرده اند در راستای شرایط میدانی فعلی و عقب نشینی معارضان، فایده ای برای پیشنهاد آتش بس در نشست ژنو وجود ندارد زیرا در حقیقت کسی قادر نیست جلوی دولت سوریه برای بازپس گیری مناطقی را که هنوز در دست معارضان در ادلب و غوطه شرقی است، بگیرد.

در ادامه گزارش این روزنامه لبنان آمده است، آمریکایی ها به فکر دولت انتقالی و نیز اجرای بخش مربوط به آن آنگونه که در قطعنامه 2254 آمده، نیستند؛ ساترفیلد در نشست برگزار شده به معارضان توصیه کرده از ایده دولت انتقالی حمایت نکنند و در هیچ مناسبتی نباید به این موضوع اشاره کنند.

وی تشریح کرده که هدف آمریکایی ها از اقدامات دیپلماتیک، حفظ وجهه و نشان دادن نرمی آنها در این زمینه به علاوه عدم مبالغه در به کاری گیری معارضان در این مذاکرات است بدون اینکه (واشنگتن) از هدف نهایی و اساسی خود برای تقسیم سوریه و برکنارس بشار اسد دست بردارد.

الاخبار افزود، آمریکایی ها برای همه شرح دادند که طرح شامل ایجاد سازمان ها و شروطی برای انتخابات است که بشار اسد نتواند در آن پیروز شود به همین دلیل توجیه قانع کننده ای برای ممانعت از شرکت اسد در انتخابات وجود ندارد.

شرکت کنندگان در نشست مذکور با راهبردی در قبال روسیه موافقت کردند که ابتدا نیت های این کشور برای فراهم کردن شروط مناسب در اجرای انتخابات (سوریه) تحت نظر سازمان ملل را بسنجند و دیگر اینکه دولت را به سمت مذاکره برای قانون اساسی جدید و عدم اکتفا به حرف های شیرین سرگیی لاوروف بکشانند.

ساترفیلد در این راستا گفت: ما از محکم نبودن جایگاه ولادیمیر پوتین (رییس جمهور روسیه) برای هل دادن مسکو به سمت شانه خالی کردن از حمایت اسد و از طریق نشست های بیشتر در شورای امنیت و نیز حمله رسانه ای بیشتر علیه وی استفاده خواهیم کرد.

در پایان این گزارش آمده است؛ آنطور که ساترفیلد به شرکت کنندگان در نشست مذکور گفته آمریکا پیشنهادی برای تقویت کانال دیپلماتیک در شرق فرات و با کردها از طریق تعیین ویلیام روبوک به عنوان نماینده نزد نیروهای دموکراتیک سوریه ارائه داده است.

همانگونه که پیشنهادهایی برای اعطای وزن بیشتر دیپلماتیک به کُردها در مسیر مذاکرات بدون تحریک کردن ترکیه داده است خصوصا اینکه اینها در جریان گام های آمریکا در این زمینه هستند و این همان موضوعی است که ترکیه با آن حمله به عفرین را توجیه می کند؛ واشنگتن همچنین پیشنهاد داده تعداد بیشتری از نمایندگان کردها در مذاکرات ژنو زیر پرچم نیروهای دموکراتیک سوریه شرکت کنند و هیأتی به نمایندگی از شرق فرات تشکیل شود.


کلید واژه ها: آمریکا - سوریه - سفارت انگلیس - آمریکایی - انگلیس - واشنگتن - روسیه - روزنامه - جنگنده - سرگیی لاوروف - وزارت خارجه - آمریکایی ها - شورای امنیت - برنامه ریزی - خارجه - آینده - مرزها - گزارش - وزیر خارجه - خاورمیانه - کاخ سفید - میلیارد - کارشناس - بنیامین - میدانی - لاوروف - برنامه - طولانی - آموزش - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
واکنش دبیر کل سازمان ملل یه سیاست های ترامپ درباره مهاجران

حضور کاروان مراکش در مسکو+تصاویر

صدرنشین های گروه آلمان مشخص شدند+عکس

واکنش وزیر امنیت داخلی آمریکا به انتقادها درباره سیاست های مهاجرتی این کشور

آمریکا به کارخانه نگهداری پناهندگان تبدیل نخواهد شد

بهاره رهنما و همسرش با تیپ متفاوت و جالب+عکس

توافق سئول و پیونگ یانگ برای حضور مشترک در بازی های آسیایی 2018

ملکه 44 ساله انگلیس برای 323 بار به زندان محکوم شد

ائتلاف سعودی، خطرناک ترین ائتلاف غرب آسیا

ارتش اسراییل ایستگاه دیدبانی جدید در مسجد الاقصی نصب کرد

تکذیب حضور نیروهای فرانسوی را در یمن

انتقاد تلویحی دبیر کل سازمان ملل از سیاست های ترامپ درباره مهاجران

تکذیب حضور نیروهای فرانسوی در یمن

طرح های ساعت جورج گری از 2010 تا 2017

اعضای هیات دولت جدید گرجستان معرفی شد

آماده یک نبرد بزرگ هستیم

سفر روحانی به اروپا برای گفتگو درباره برجام

احزاب محافظه کار آلمان خواستار کاهش مهاجران هستند

گروه های مقاومت را در نوار غزه ترور می کنیم

سخنان استیون هاوکینگ به سیاه چاله ها ارسال می شود

شرایط و هزینه های ادامه تحصیل در سوئد چگونه است؟

یک رزمایش نشانه ای از تغییر رویکرد امنیتی در شرق آسیا

آمریکا اردوگاه مهاجران نخواهد شد

تماش کنید: نگاهی به پژو 508؛ بهترین سدان فرانسوی

انتقاد تلویحی دبیر کل سازمان ملل از سیاست های ترامپ درباره مهاجران

ترامپ: آمریکا اردوگاه مهاجران نخواهد شد

ترامپ: آمریکا اردوگاه مهاجران نخواهد شد/به پنتاگون دستور تشکیل قوای فضایی دادم

تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی به دلیل ضرب و شتم

گفت وگوی تلفنی روحانی و تمیم خبر اول رسانه های عرب زبان

وزیر پیشین انرژی اسراییل به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شد/زندگی نامه گونن سیگو+عکس

طرحهای ساعت جورج گری از 2010 تا 2017

مسائل مهم دنیا به روایت تصویر

هیچکدام از کلاهک های هسته ای موجود در خاورمیانه در ایران نیست

انتقاد مرکل از سیاست مهاجرتی برخی کشورهای اروپایی

انتقاد تلویحی دبیر کل سازمان ملل از سیاست های ترامپ درباره مهاجران

انتقاد تلویحی دبیر کل سازمان ملل از سیاست های ترامپ درباره مهاجران

سفر به ایران و 9 کشور دیگر

شرط کردها برای پیوستن به هر ائتلافی جهت تشکیل دولت جدید عراق

دست کم 80 کلاهک هسته ای در خاورمیانه وجود دارند

80 کلاهک اتمی در اختیار اسراییل است

رسانه ها دروغ می گویند/از کودکان پناهجویان به خوبی مراقبت می شود

روایتی از روایان نور

اعتراض اسراییل به برنامه سفر شاهزاده ویلیام به اراضی اشغالی و فلسطین

ائتلاف سعودی، خطرناک ترین ائتلاف غرب آسیا

تماس تلفنی لاوروف و پامپئو

تلاش سئول برای مستثنی شدن از تحریم های آمریکا علیه ایران

تلاش کره جنوبی برای مستثنی شدن از تحریم های آمریکا علیه ایران

ترامپ به تنش در آلمان بر سر سیاست های مهاجرتی دامن زد

ظریف: کلاهک های هسته ای در دستان رژیمی است که بی وقفه درباره ایران ناله می کند

شهادت دو فلسطینی در حملات دوشنبه رژیم صهیونیستی به غزه+ ویدئو

گفتگوی تلفنی لاوروف و پمپئو درباره سوریه و شبه جزیره کره

ترامپ: آمریکا اردوگاه مهاجران نخواهد شد

بازتاب احتمالی یک توافق بزرگ

وزیر سابق رژیم صهیونیستی به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شد

ظریف: کلاهک های موجود در منطقه در دستان رژیمی است که بی وقفه درباره ایران ناله می کند

ظریف: کلاهک های موجود در منطقه در دستان رژیمی است که بی وقفه درباره ایران ناله می کند

ظریف: رژیم صهیونیستی 80 کلاهک هسته ای دارد

سفیر قطر در ایران: زمینه گسترش روابط اقتصادی 2 کشور مهیاست

نگرانی توکیو از رزمایش دو روزه کره جنوبی در دریای ژاپن

ظریف: دست کم 80 کلاهک هسته ای درخاورمیانه وجود دارند و هیچکدام از آنها در ایران نیستند

سفیر قطر در ایران: زمینه گسترش روابط اقتصادی 2 کشور مهیاست

سازمان ملل حملات مرگبار عید فطر را در نیجریه محکوم کرد

پاریس حضور نیروهای فرانسوی را در یمن تکذیب کرد

رهبران آزادی خواه کشمیر از گزارش کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تشکر کردند

ظریف: رژیم صهیونیستی 80 کلاهک هسته ای دارد/ وقت پرداختن به تهدیدهای واقعی علیه منطقه است

رییس شرکت آئودی دستگیر شد

تلاش سئول برای مستثنی شدن از تحریم های آمریکا علیه ایران

رسانه های ائتلاف سعودی درباره «پیروزی های خیالی» خبر می دهند

ظریف: کلاهک های موجود در منطقه در دستان رژیمی است که بی وقفه درباره ایران ناله می کند

پاریس حضور نیروهای فرانسوی را در یمن تکذیب کرد

پست اینستاگرامی شفر در تمجید از فغانی

امیداریم با برلین درباره اصلاح ساختار یورو به توافق برسیم

بمباران مقر الحشدالشعبی برای بازگرداندن داعش به عراق است

راننده مهاجم در جام جهانی روسیه دو ماه حبس گرفت

بیانیه دولت سوییس درباره سفر روحانی به این کشور

تماشا کنید: ثبت رکورد سریع ترین قایق الکتریکی جهان توسط جگوار وکتور V20E

دی میستورا: نشست درباره سوریه بسیار مهم است

ظریف: رژیم صهیونیستی 80 کلاهک هسته ای دارد/ وقت پرداختن به تهدیدهای واقعی علیه منطقه است

رویترز: مدیرعامل شرکت آئودی آلمان دستگیر شد

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند/ مجرمان فراری مشمول عفو عمومی نمی شوند

اعتراض اسراییل به برنامه سفر شاهزاده ویلیام به اراضی اشغالی و فلسطین

تجمع ضد عربستان درلندن برگزار شد

بغداد از حمله جنگنده های آمریکایی به نیرو های عراقی خبر داد

شرایط جدید دهلی نو برای "سفر کشمیری ها" به پاکستان

تماس تلفنی لاوروف و پامپئو در مورد تحولات سوریه و کره

تلاش امارات برای ترمیم چهره خود در میان افکار عمومی جهان

سخنگوی طالبان: آتش بس اتحاد طالبان را نشان داد

تلاش ترامپ برای سوء استفاده از اختلافات داخلی در آلمان

سخنگوی ارتش یمن در گفت وگو با المیادین: رسانه های ائتلاف سعودی درباره «پیروزی های خیالی» خبر می دهند

بازداشت وزیر اسراییل به ظن جاسوسی برای ایران

ممنوعیت کشت ذرت و برنج در عراق به علت خشکسالی

مهم ترین پایگاه داعش به تصرف درآمد + جزییات

مدیرعامل شرکت AUD آلمان دستگیر شد

تظاهرات مردم بحرین توسط رژیم آل خلیفه سرکوب شد

عکس/ پسرک تازه وارد پرسپولیس

عکس یادگاری پیمان معادی و بهرام رادان در یک دورهمی فوتبالی

حمایت خواننده معروف ترکیه از تیم ملی ایران

کاپیتان صربستان در روسیه غافلگیر شد

رویکرد سایبری پنتاگون تهاجمی تر می شود

تلاش امارات برای ترمیم چهره خود در میان افکار عمومی جهان

الاخبار: تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا قرار گرفته است

الاخبار: تجزیه سوریه در دستور کار آمریکا قرار گرفته است