مطالب مرتبط:
پژویان: رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری بخش خصوصی است
بی ثباتی ارز فعالان اقتصادی را با سرگردانی مواجه می کند
پژویان: رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری بخش خصوصی است
بهبود سیاست های اقتصادی هدف همایش های سالانه اقتصاد مقاومتی
ماجد غماس مطرح کرد تلاش سعودی برای تشتت بین علما و رخنه در مجلس عراق/ تهران در روابط اقتصادی با بغداد ضعف دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 01:052018-02-24اقتصادي

ظرفیتی برای رونق اقتصادی


صنعت پخش یکی از ارکان اصلی در بهبود فضای کسب وکار است که توسعه آن مزایای بیشماری برای اقتصاد کشور به ارمغان می ‏آورد.

بهبود وضعیت صنعت پخش در حقیقت به‏ مثابه ظهور تکنولوژی‏های پیشرفته در توزیع محصولات است که ضمن کاهش هزینه‏ های مبادلاتی، - افزایش رقابت، بهبود کیفیت و کاهش قیمت، آبستن ورود محصولات جدید به سیستم اقتصادی، شناسایی فرصت‏ های موجود در بازارهای مختلف و بهبود فضای سرمایه‏ گذاری در حوزه ‏های گوناگون است.

صنعت پخش یکی از ارکان اصلی در بهبود فضای کسب وکار است که توسعه آن مزایای بیشماری برای اقتصاد کشور به ارمغان می‏آورد.

بهبود وضعیت صنعت پخش در حقیقت به ‏مثابه ظهور تکنولوژی‏های پیشرفته در توزیع محصولات است که ضمن کاهش هزینه ‏های مبادلاتی، افزایش رقابت، بهبود کیفیت و کاهش قیمت، آبستن ورود محصولات جدید به سیستم اقتصادی، شناسایی فرصت‏ های موجود در بازارهای مختلف و بهبود فضای سرمایه‏ گذاری در حوزه‏ های گوناگون است.

به رغم تلاش بی وقفه فعالان این حوزه، شواهد نشان می دهد در کشور ما این صنعت نتوانسته همچون کشورهای پیشرفته، تاثیر بسزایی در معادلات اقتصادی داشته باشد و همواره در گیرودار چالش با بخش های مختلف دولت از توان بالقوه خود فاصله گرفته است.

به منظور کالبدشکافی وضعیت فعلی صنعت پخش کشور با جناب آقای سعید جارودی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، عضو کمیسیون حمایت غذایی و مالکیت فکری اتاق بازرگانی و دبیر انجمن ملی صنعت پخش کشور گفت وگویی انجام دادیم.

جارودی ضمن بیان تلاش های موثر انجمن در تعامل مناسب با دو وزارتخانه کشور یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور کاهش اصطکاک بین فعالیت های این حوزه از صنعت در سیستم اقتصادی کشور، اعتقاد دارد بستر طراحی شده در بدنه اقتصادی کشور موجب ایجاد اخلال در عملکرد این صنعت و فاصله گرفتن آن از جایگاه واقعی خود شده است.

دبیر انجمن ملی صنعت پخش اعتقاد دارد، نگرش فعلی در برخی اجزای دولت به صنعت پخش یک نگاه پر تورش است.

او می افزاید برخی هنوز ماهیت وظایف اصلی این صنعت که نقش مهمی در بهبود بهره وری صنعت و کاهش قیمت نهایی محصول دارد را درک نکرده و آن را صنعتی واسطه ای و عاملی در افزایش قیمت محصولات می دانند؛ به همین دلیل دائما در حال ایجاد مشکلات متعدد برای این صنعت هستند.

جارودی با تشریح وظیفه اصلی این صنعت در سیستم اقتصادی کشور، عوامل اصلی در کاهش کارکرد این صنعت را دخالت بخش های مختلف دولت (به غیر از دو وزارت خانه) و عدم ارائه تسهیلات به این بخش از صنعت در پیشبرد اهداف خود می داند.

علاوه بر این جارودی تعیین دستوری قیمت محصولات از یک طرف را عاملی در از بین رفتن رقابت بین تولیدکنندگان از مجرای صنعت پخش دانسته، همچنین تعیین دستوری کارمزد شرکت های پخش را دلیل اصلی از بین رفتن انگیزه سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ورود به این صنعت و توسعه آن می داند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنعت پخش را دارای پتانسیل بالا در بهبود وضعیت اقتصادی کشور به خصوص افزایش بهره وری و اشتغال می داند.

در ادامه، این موارد را بررسی خواهیم کرد.

انجمن ملی صنعت پخش از چه زمانی شروع به فعالیت کرده و هدف اصلی آن چیست؟ انجمن شرکت های صنعت پخش ایران به همت جمعی متشکل از شرکت های صنعت پخش و به موجب ماده 131 قانون جمهوری اسلامی ایران در سال 1378در اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت کار و متعاقب آن در سال 1380در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به منظور حفظ حقوق و منافع قانونی و بهبود وضعیت اقتصادی کارفرمایان شرکت های پخش که خود متضمن حفظ منافع جامعه بوده به ثبت رسیده است.

مهم ترین هدف انجمن ایجاد رویه ای مناسب برای توزیع کالا در سطح جامعه است.

منظور از رویه مناسب، سازوکاری رقابتی مبتنی بر تکنولوژی های کاهش هزینه های مبادلاتی، برای ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان است.

چه تعدادی از شرکت های پخش فعال در کشور داریم و چند درصد آنها عضو انجمن هستند؟ در کشور 107 شرکت پخش سراسری داریم که در تمام نقاط ایران شعبه دارند.

نزدیک به 670 شرکت پخش استانی داریم که هر کدام در استان مربوطه خود فعالیت می کنند.

خوشبختانه 100 درصد شرکت های پخش محصولات دارویی -چه داخلی و چه وارداتی- عضو انجمن هستند و می توان گفت بین 80 تا 85 درصد محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی نیز عضو انجمن هستند.

حضور در انجمن، برخلاف دیگر نهادها مثل اتحادیه صنفی تولیدی ها اجباری نبوده و هیچ هزینه ای نیز از شرکت ها برای حضور در انجمن اخذ نمی شود.

این درجه مشارکت به خوبی بیان گر جاذبه ها و تسهیلات موجود در انجمن برای شرکت های پخش است.

ما همواره در تلاشیم تا بتوانیم مشکلات این صنعت مهم در سیستم اقتصادی کشور را تا حد امکان، برطرف یا حداقل، آثار آن را تقلیل دهیم.

به عنوان یک خبره با تجربه ای بیش از چهار دهه در این حوزه، ریشه اصلی مشکلات این صنعت را در چه مواردی می دانید؟ متاسفانه بزرگترین مشکل این صنعت در عدم شناخت وظایف صنعت پخش در اقتصاد کشور است.

اگر مسوولان، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مختلف و مصرف کنندگان با ماهیت اصلی این صنعت آشنا شوند، چرخ کند صنعت کشور روان شده و ضمن توزیع مناسب کالاها، امکان ورود تکنولوژی به کشور، ظهور صنایع جدید، ایجاد اشتغال، افزایش بهره وری و صرفه جویی در منابع اقتصادی فراهم خواهد شد.

شاید برخی از مردم تصور کنند ما نیز همچون یک واسطه بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قرار گرفته ایم؛ کالاها را از تولیدکننده گرفته و پس از برداشتن سهم 10 درصدی خود شروع به توزیع آن در جای جای کشور می کنیم.

این یک نگرش غلط است که متاسفانه حتی در سطوح بالاتر نیز به این صنعت نسبت داده می شود.

برخی افراد در بدنه دولت اعتقاد دارند این صنعت عاملی در افزایش قیمت نهایی محصولات است و باید از میان تولیدکننده و مصرف کننده برداشته شود.

پیشنهاد می کنم ادبیات مربوط به صنعت پخش در اقتصاد و نقش آنها در اقتصادهای پیشرفته را به دقت بررسی کنند.

صنعت پخش یک اهرم قوی در تنظیم بازار کالاهای مختلف در سیستم اقتصادی است.

حتما می دانید که هر چه شکاف اطلاعاتی در رابطه با میزان عرضه محصولات و تقاضای موجود برای آن بیشتر شود به طبع قیمت آن نیز افزایش می یابد یا یکی از مهم ترین فاکتورها برای ورود بنگاه های اقتصادی به چرخه دادوستد، یافتن تقاضای موثر برای محصولات تولیدی آنها است.

بدون داشتن تقاضا برای کالای شما، حتی بهترین و با کیفیت ترین تولیدات نیز توانایی کسب درآمد برای صاحبان سرمایه را نخواهند داشت.

صنعت پخش نقشی حیاتی در کاهش عدم تقارن اطلاعاتی بین عرضه کننده و متقاضیان محصولات دارد و هر دو طرف از مزایای بیشمار آن بهره مند خواهند شد.

از سمت عرضه، مهم ترین و پردغدغه ترین بخش در زنجیره تولید، یافتن تقاضای مناسب برای محصول تولیدی یا همان فرآیند بازاریابی است.

این کار هم زمان بر است و هم پر هزینه.

شرکت پخش با در اختیار داشتن اطلاعات مناسب از بازارهای مختلف می تواند هدف گیری دقیقی برای محصولات تولیدی مختلف داشته باشد و به نوعی بخش پراصطکاک و دشوار برندینگ را برای تولیدکنندگان انجام دهد.

با کاهش هزینه های معاملاتی بخش قابل توجهی از منابع شرکت های تولیدی حفظ شده و امکان کاهش قیمت برای آنها میسر می شود.

در طرف تقاضا نیز گاه عدم اطلاع از وجود حجم کالا در مناطق مختلف موجب تفاوت قیمت آن در نقاط مختلف می شود.

در مناطقی که با کمبود کالا مواجهند قیمت جهش فزاینده خواهد داشت و در مناطقی که عرضه بر تقاضا فزونی می گیرد با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود.

شرکت های پخش ضمن تحلیل اطلاعات عرضه و تقاضا، می توانند قیمت تعادلی بازار را استخراج کرده و بدون در نظر گرفتن بعد مکانی، کالاها را با قیمت یکسان در تمامی نقاط توزیع کنند.

علاوه بر این وقتی شرکت های پخش نقشی مهم در تامین تقاضای مورد نیاز صنعت داشته باشند می توانند به عاملی برای رقابت سالم بین شرکت ها برای کسب سهم مناسب از بازارهای مختلف تبدیل شوند.

خروجی این سازوکار ارائه محصولات با قیمت مناسب و البته یکسان در تمامی نقاط کشور، با بهترین کیفیت ممکن و مهم تر از آن قیمتی رقابیت خواهد بود.

هر چه رقابت بین شرکت ها بیشتر شود، رقابت برای بهبود کیفیت، ارتقاء سطح تکنولوژیک و افزایش بهره وری شدیدتر شده و به طبع سیستم اقتصادی کشور چه در بخش عرضه و چه در بخش تقاضا از آن بهره مند خواهند شد.

در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از ارگان هایی است که از نقش تنظیم کنندگی بازار صنعت پخش بهره می برد.

چه عاملی موجب بروز اخلال در کارکرد صنعت پخش در کشور شده است؟ صنعتی که ضمن کاهش عدم تقارن اطلاعاتی در بازارهای مختلف هم سازوکاری برای تسهیل فرآیند عرضه و تقاضا، کاهش قیمت بوجود آورده و هم کنترل کیفی محصولات را سازگار با استانداردهای موجود در صنایع مختلف انجام می دهد با دخالت دولت کارایی خود را تا حد زیادی از دست داده است.

در وهله اول ما تلاش زیادی برای کاهش اصطکاک خود با دولت و تسهیل جریان دادوستد در کشور انجام دادیم.

برای محصولات دارویی خود با وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و سایر محصولات با وزارت صنعت، معدن و تجارت تعامل داشتیم و در حال حاضر به طور کامل زیر نظر این دو وزارت به فعالیت خود ادامه می دهیم.

همچنین از 5 سال پیش اقدام به برگزاری کنفرانس های ملی صنعت پخش در کشور کردیم که در حقیقت نمودی از تعامل ما بخش های دولتی و فعالان حوزه صنعت است.

اما سایر بخش های دولتی همواره برای ما انواع و اقسام مشکلات را ایجاد می کنند.

روزانه با صدها نامه و پست الکترونیکی از شرکت های پخش مواجه هستیم که همگی حاکی از بروز چالش بین یکی از نهادهای دولتی با شرکت ها است.

برای مثال مجوز طرح ترافیک را در نظر بگیرید.

افزایش سرعت دادوستد کالاها یعنی کاهش هزینه های مبادلاتی و صرفه جویی اقتصادی، تعداد مجوزهای ترافیکی که به ما داده می شود در مقایسه با حجم مورد نیاز ما اصلا هم خوانی ندارد مثلا اگر 1000 خودرو حمل کالا باید مجوز بگیرند تنها به 50 مورد مجوز داده می شود و ما واقعا نمی دانیم کدام کالاها را در اولویت قرار دهیم کالاهای مصرفی و خوراکی، کالاهای دارویی و.

اولویت با مواد غذایی مردم است یا نیازهای داروی آنها؟ دولت قوانینی تحت عنوان بهبود فضای کسب وکار و رفع موانع تولید تعریف کرده است.

اگر به همین قوانین عمل شود برای ما کافیست.

اصولا مفهوم شرکت های پخش کاملا سازگار با روح این قوانین است.

کندی در جریان توزیع محصولات موجب کندی در جریان مالی شرکت ها و بروز مشکل نقدینگی و بسیاری مشکلات دیگر می شود.

آیا قیمت گذاری دستوری می تواند عاملی منفی در گسترش صنعت پخش و بهبود بهره وری باشد؟ قیمت گذاری دستوری با روح اقتصاد بازار و قیمت تعادلی منافات دارد.

صنعت پخش تمامی تلاش خود را می کند تا با کاهش خلاء های اطلاعاتی بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ایجاد حس رقابت، قیمت که عامل اصلی در حجم دادو ستد کالاهاست را کاهش دهد.

اما قیمت گذاری دستوری در حقیقت خط بطلان کشیدن بر بسیاری از جنبه های این فرآیند است و رویکردی ناسالم را در رقابت به وجود می آورد.

مثلا امروزه در فروشگاه های مختلف روی قیمت مصرف کننده خط کشیده و برای مثال بیان می شود 50 درصد تخفیف.

این امر در حقیقت بیان می کند قیمت تعادلی این محصول 50 درصد بیشتر است نه این که مصرف کننده 50 درصد کالا را ارزان تر می خرد.

اگر دخالت قیمتی دولت از بازارها به نظارت دولت تبدیل شود ما کیفیت و بهره وری به مراتب بالاتری خواهیم داشت و قیمت ها نیز تا حد مناسبی کاهش خواهند یافت که خروجی نهایی آن بهبود فضای کسب و کار و رشد صنعتی کشور خواهد بود.

آیا دانش موجود در این صنعت با روند جهانی آن سازگار است؟ واضح بگویم، خیر.

ما نه در رویه های دادوستد با تکنولوژی روز دنیا هم حرکتی داریم و نه سازوکارهای فروش.

به بیان ساده شیوه فروشندگی در کشور ما کاملا تجربی است.

البته بهبود این فرآیند از مجرای بخش آموزش کشور به طور خاص دانشگاه های ما می گذرد.

اگر امروزه ما در استخدام خود از رشته های مثل مدیریت بازرگانی استفاده می کنیم در این رشته ها نحوه معرفی و فروش کالا توضیح داده نمی شود.

تصور می کنم یک کُرسی دانشگاهی یا چند واحد آموزشی در راستای القا شیوه های مختلف فروش و انواع بازاریابی باید وارد سیستم آموزشی کشور شود.

بالطبع ورود دانشجویانی که هم استعداد مناسب در زمینه فروش دارند و هم با دانش روز تجهیز شده اند نقش مهمی در بهبود وضعیت این صنعت و گذار به روند جهانی آن خواهند داشت.

آیا صنعت پخش در فرم واقعی خود در کشور شکل گرفته است؟ خیر ما هنوز از فقدان شرکت های پخش بزرگ با فرم اصلی و ماهیتی آن رنج می بریم.

تقریبا تمامی شرکت های پخش در کشور متعلق به شرکت های تولیدی عظیم هستند که به طور متوسط 60 تا 70 درصد شرکت پخش در تصرف آن واحد تولیدی است.

اگرچه در ظاهر این امر در حقیقت اهرمی مناسب برای بازاریابی و کسب سهم بازار مناسب برای محصولات شرکت هاست اما کارایی اصلی شرکت پخش را کاهش می دهد.

یک شرکت پخش به صورت مستقل با در اختیار داشتن اطلاعات تقاضای بازار به دنبال یافتن بهترین عرضه کننده است و این یعنی ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان که اقتصاد کشور را از تمامی مزایایی که شرح آن رفت برخوردار می کند.

اما وقتی خود شرکت ها مالکان اصلی شرکت های پخش هستند نمی توان انتظار داشت این پردازش اطلاعات در سطح توان بالقوه یک شرکت پخش مستقل انجام شود و بخش مهمی از مزایای بازار رقابتی در این اثنا از سیستم اقتصادی کشور رخت برمی بندد.

یکی از عواملی که انگیزه ایجاد شرکت های پخش مستقل و سرمایه گذاری مستقیم در آن را از بین برده تعیین دستوری کارمزد آنهاست.

این عمل با روح سرمایه گذاری آزاد منافات دارد.

یک سرمایه گذار به دنبال انجام فعالیت اقتصادی و کسب سود حداکثری است نه سودی تعیین شده.

این امر حضور رقیبان زیاد و ظهور شیوه های مختلف فروش، ورود تکنولوژی های پیشرفته در فروش محصولات و در پی آن، صنایع وابسته به آن را از بین برده و بهره وری کل در اقتصاد را کاهش می دهد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازروزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 5اسفند 96، کدمطلب:3357785، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: صنعت - اقتصاد - اقتصادی - کشور - کاهش - اتاق بازرگانی - فضای کسب وکار - محصولات جدید - وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت - کاهش هزینه - افزایش - قیمت - کسب وکار - دولت - فاصله گرفتن - حمایت غذایی - افزایش قیمت - توسعه - توزیع - هزینه - اتاق - جدید - بهره وری - عضو هیات - تسهیلات - مشکلات - پزشکی - آموزش - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
محسن غریبی مرغ عزا و عروسی در اقتصاد ایران

اینجا کیش است؛ مات می شوید!/تصاویر

تداوم تولید با اتکا به فناوری روز در لایه نفتی پارس جنوبی

روشی ساده و فراگیر برای «سفر ارزان»/فیلم

تحرک بازار ارز در سال 97 چگونه خواهد بود؟

مصرف بنزین 18.8 درصد رشد کرد/بیش از 100 میلیون لیتر بنزین دود شد

کمبود آب را جدی بگیریم

جدیدترین شاکی آزار جنسی توسط ترامپ (عکس)

احتمال آواره شدن 700 میلیون نفر به علت کمبود آب

جابه جایی 530 هزار مسافر نوروزی، در 6 روز با قطار

مصرف بنزین 18.8 درصد رشد کرد/بیش از 100 میلیون لیتر بنزین دود شد

خیز نفت به سوی 70 دلار متوقف شد/ بازار افت کرد

مطالعه تطبیقی سیاستگذاری ایران و کره جنوبی در عرصه صنعت خودرو - بخش دوم و پایانی بررسی علل ناکامی ایران در عرصه صنعت خودرو

نقش سه قوه درحمایت از کالای ایرانی/به یک برنامه هماهنگ نیاز داریم

کمبود 170 هزار پرستار در کشور/شرط بهبود وضعیت پرستاران

احتمال آواره شدن 700 میلیون نفر به علت کمبود آب

جابه جایی 530 هزار مسافر نوروزی، در 6 روز با قطار

خیز نفت به سوی 70 دلار متوقف شد/بازار افت کرد

خاک مُرده در بازار خودروهای وارداتی ؛ پِلاس بازی خودروسازان وطنی!/ سرانجام عدم تمکین وزارت صنعت از رای دیوان عدالت چیست؟

فشارها بر دولت فرانسه برای توقف فروش سلاح به عربستان و امارات افزایش یافت

4 هدف حمایت از کالای ایرانی کدام کالا ایرانی است؟

تولید محصولات کشاورزی در 36 سال اخیر چند برابر شده است؟ + نمودار

ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

نقش فضای مجازی در حمایت از کالای ایرانی

تاثیر حراجی و پیش فروش سکه بر بازار چه بود؟

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب

ثروتمندترین جوانان دنیا

اجرای 3 طرح ملی درحوزه توانمندسازی و اشتغال/درصدد ایجاد شرکت برای فناوری های "های تک" هستیم

رستم درخشان، رضا نجف بیگی، کرم الله دانش فرد، نازنین پیله وری آسیب شناسی مولفه های حکمرانی خوب

ترس کاخ سفید از وقوع جنگ اقتصادی

بزرگترین شرکت رادیوی آنلاین آمریکا ورشکست شد

رضا نیکخواه سرنقی ، مهدی شیدایی گورچین قلعه قراردادهای ساخت، بهره برداری و واگذاری (B.O.T) در مناطق آزاد تجاری ایران با توجه به اخلاق اسلامی

از «ابلاغ منع حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی» تا «سقوط بازار سهام آمریکا در واکنش به جنگ تجاری ترامپ»

مهمترین نکاتی که هنگام خرید آجیل باید به آن ها توجه کنیم/ میزان مجاز مصرف روزانه آجیل چقدر است؟

در این شهرستان شهر را هم اگر آب ببرد، مدیران از خواب بیدار نمی شوند!

نوبخت خبر داد:سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومانی برای طرح های عمرانی در سال 1396

بازار سهام آمریکا سقوط کرد

بازار سهام آمریکا سقوط کرد

این دو مشکل طاعون صنعت طلا شده اند

وزیر ارشاد: در سال حمایت از کالای ایرانی، صنایع فرهنگی - هنری ایرانی را جدی تر بگیریم

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

تصویب لایحه تغییرات قانون مالیاتی ترکیه در پارلمان این کشور

باشگاه میلان خریدار جدیدی پیدا کرده است

وزیر نفت عربستان گفت تولید نفت شیل را تهدید تلقی نمی کند

در خیابان ها به دنبال کالای قاچاق نگردیم/در اجرای قانون صادرات و امحای کالای قاچاق مشکل داریم

قیمت طلا سر خورد/ کاهش 3 هزار تومانی ارمغان معاملات بازار+ نمودار

معاملات مسکن در اسفندماه 10 درصد افت کرد

توانمندی خودرویی ایران در اندونزی به نمایش درآمد

غار یخی شگفت انگیز چما/عکس

علت روغن سوزی خودرو چیست؟

برند استارباکس چطور قهوه را به چین رساند

حدود 6،5 هزار نفر به خانه هایشان در مناطق آزاد شده غوطه شرقی بازگشتند

توضیحات رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص گزارش عملکرد مالی سال 1396

عیدی هایی که سرمایه می شوند

پذیرش 658 هزار مسافر در مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان تا پایان اول فروردین 97

واریز بخشی از حق التدریس معلمان رسمی و حقوق سربازمعلمان + جزییات

بزرگترین و لوکس ترین سواری آئودی وارد می شود (+عکس)

ال جی جی 7 در اردیبهشت 97 معرفی خواهد شد

برگزاری جشن سکوت در زیباترین جزیره جهان (+عکس)

آقای بازیگر در کنار همسر دومش (عکس)

سلفی سردار آزمون به همراه مادرش در کازان (عکس)

اولین ساعت هوشمند هوبلو بیش از 5 هزار دلار قیمت دارد

ستاره حسینی در جشنواره تئاتر ثمر (عکس)

عکس منتخب نشنال جئوگرافیک

پولدار شدن یک پیرزن با فروش سفالی که در جعبه کفش نگهداری می کرد (+عکس)

برج گیت ابوظبی (+عکس)

اندکی توقف - اندکی تفکر

راه اندازی اپلیکیشن راهنمای موزه ملی ایران

حدود 40 درصد آمار بازدیدکنندگان نوروزی از غار علیصدر افزایش یافت

هدست واقعیت مجازی کوالکام رونمایی شد

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ درآمد 6000 میلیاردی یک بانک از جریمه دیرکردی که «حرام» است!/ چرا فریادهای علما شنیده نمی شود؟

خدمات پس از فروش ایران خودرو به کمپین «نه به تصادفات جاده ای» پیوست

سام درخشانی در کنار همسرش +عکس

هنرمندان در مراسم ترحیم پدر محسن چاوشی +تصاویر

حمله به مسجدی در جنوب آلمان +عکس

عکس خانوادگی دیوید بکهام

سلفی با روحانی از راه دور! +عکس

عکس شاد «سحر دولتشاهی» به همراه پدر و مادرش

سلفی پدر و دختری «شاهرخ استخری»

تحویل سال خانواده جانباختگان سقوط هواپیما در فرودگاه +عکس

حال و هوای تحویل سال نو در کربلا معلی +تصاویر

اتفاقی ناگوار برای بازیگر سریال «پایتخت» +عکس

هفت سین جنگی! +عکس

کاهش نرخ تورم اسفندماه 96 به 8.2 درصد

وضعیت سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن/ افت 44 درصدی تا پایان بهمن

دلار آرایش دفاعی به خود گرفت

بیش از 9 میلیون تردد خودرویی در راه های البرز به ثبت رسید

احتمال عرضه آیفون 10 با این رنگ زیبا +عکس

سلفی صمیمی عموپورنگ با مادرش +عکس

وقتی پشت بام خانه ها پارکینگ می شوند! +عکس

وضعیت سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن/ افت 44 درصدی تا پایان بهمن

چند درصد ایرانی ها کالای چینی مصرف می کنند؟

نوروز، مهمان موزه بانک ملی ایران باشید

جدیدترین قیمت خودروهای تولید داخل در بازار تهران

4 محصول جدید شرکت سایپا در سال 97 + تصاویر

77درصد خدمات امدادخودروایران در محل ارائه شد

سال نو خدمات پس از فروش ایران خودرو، در کرمانشاه تحویل شد

برای خرید خودروی چری چقدر باید هزینه کرد؟

یک هفت نفره جدید در خانواده کلاس B بنز

ظرفیتی برای رونق اقتصادی

ظرفیتی برای رونق اقتصادی