مطالب مرتبط:
پژویان: رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری بخش خصوصی است
بی ثباتی ارز فعالان اقتصادی را با سرگردانی مواجه می کند
پژویان: رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری بخش خصوصی است
بهبود سیاست های اقتصادی هدف همایش های سالانه اقتصاد مقاومتی
ماجد غماس مطرح کرد تلاش سعودی برای تشتت بین علما و رخنه در مجلس عراق/ تهران در روابط اقتصادی با بغداد ضعف دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 اسفند 1396 ساعت 01:052018-02-24اقتصادي

ظرفیتی برای رونق اقتصادی


صنعت پخش یکی از ارکان اصلی در بهبود فضای کسب وکار است که توسعه آن مزایای بیشماری برای اقتصاد کشور به ارمغان می ‏آورد.

بهبود وضعیت صنعت پخش در حقیقت به‏ مثابه ظهور تکنولوژی‏های پیشرفته در توزیع محصولات است که ضمن کاهش هزینه‏ های مبادلاتی، - افزایش رقابت، بهبود کیفیت و کاهش قیمت، آبستن ورود محصولات جدید به سیستم اقتصادی، شناسایی فرصت‏ های موجود در بازارهای مختلف و بهبود فضای سرمایه‏ گذاری در حوزه ‏های گوناگون است.

صنعت پخش یکی از ارکان اصلی در بهبود فضای کسب وکار است که توسعه آن مزایای بیشماری برای اقتصاد کشور به ارمغان می‏آورد.

بهبود وضعیت صنعت پخش در حقیقت به ‏مثابه ظهور تکنولوژی‏های پیشرفته در توزیع محصولات است که ضمن کاهش هزینه ‏های مبادلاتی، افزایش رقابت، بهبود کیفیت و کاهش قیمت، آبستن ورود محصولات جدید به سیستم اقتصادی، شناسایی فرصت‏ های موجود در بازارهای مختلف و بهبود فضای سرمایه‏ گذاری در حوزه‏ های گوناگون است.

به رغم تلاش بی وقفه فعالان این حوزه، شواهد نشان می دهد در کشور ما این صنعت نتوانسته همچون کشورهای پیشرفته، تاثیر بسزایی در معادلات اقتصادی داشته باشد و همواره در گیرودار چالش با بخش های مختلف دولت از توان بالقوه خود فاصله گرفته است.

به منظور کالبدشکافی وضعیت فعلی صنعت پخش کشور با جناب آقای سعید جارودی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، عضو کمیسیون حمایت غذایی و مالکیت فکری اتاق بازرگانی و دبیر انجمن ملی صنعت پخش کشور گفت وگویی انجام دادیم.

جارودی ضمن بیان تلاش های موثر انجمن در تعامل مناسب با دو وزارتخانه کشور یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور کاهش اصطکاک بین فعالیت های این حوزه از صنعت در سیستم اقتصادی کشور، اعتقاد دارد بستر طراحی شده در بدنه اقتصادی کشور موجب ایجاد اخلال در عملکرد این صنعت و فاصله گرفتن آن از جایگاه واقعی خود شده است.

دبیر انجمن ملی صنعت پخش اعتقاد دارد، نگرش فعلی در برخی اجزای دولت به صنعت پخش یک نگاه پر تورش است.

او می افزاید برخی هنوز ماهیت وظایف اصلی این صنعت که نقش مهمی در بهبود بهره وری صنعت و کاهش قیمت نهایی محصول دارد را درک نکرده و آن را صنعتی واسطه ای و عاملی در افزایش قیمت محصولات می دانند؛ به همین دلیل دائما در حال ایجاد مشکلات متعدد برای این صنعت هستند.

جارودی با تشریح وظیفه اصلی این صنعت در سیستم اقتصادی کشور، عوامل اصلی در کاهش کارکرد این صنعت را دخالت بخش های مختلف دولت (به غیر از دو وزارت خانه) و عدم ارائه تسهیلات به این بخش از صنعت در پیشبرد اهداف خود می داند.

علاوه بر این جارودی تعیین دستوری قیمت محصولات از یک طرف را عاملی در از بین رفتن رقابت بین تولیدکنندگان از مجرای صنعت پخش دانسته، همچنین تعیین دستوری کارمزد شرکت های پخش را دلیل اصلی از بین رفتن انگیزه سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ورود به این صنعت و توسعه آن می داند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنعت پخش را دارای پتانسیل بالا در بهبود وضعیت اقتصادی کشور به خصوص افزایش بهره وری و اشتغال می داند.

در ادامه، این موارد را بررسی خواهیم کرد.

انجمن ملی صنعت پخش از چه زمانی شروع به فعالیت کرده و هدف اصلی آن چیست؟ انجمن شرکت های صنعت پخش ایران به همت جمعی متشکل از شرکت های صنعت پخش و به موجب ماده 131 قانون جمهوری اسلامی ایران در سال 1378در اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت کار و متعاقب آن در سال 1380در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به منظور حفظ حقوق و منافع قانونی و بهبود وضعیت اقتصادی کارفرمایان شرکت های پخش که خود متضمن حفظ منافع جامعه بوده به ثبت رسیده است.

مهم ترین هدف انجمن ایجاد رویه ای مناسب برای توزیع کالا در سطح جامعه است.

منظور از رویه مناسب، سازوکاری رقابتی مبتنی بر تکنولوژی های کاهش هزینه های مبادلاتی، برای ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان است.

چه تعدادی از شرکت های پخش فعال در کشور داریم و چند درصد آنها عضو انجمن هستند؟ در کشور 107 شرکت پخش سراسری داریم که در تمام نقاط ایران شعبه دارند.

نزدیک به 670 شرکت پخش استانی داریم که هر کدام در استان مربوطه خود فعالیت می کنند.

خوشبختانه 100 درصد شرکت های پخش محصولات دارویی -چه داخلی و چه وارداتی- عضو انجمن هستند و می توان گفت بین 80 تا 85 درصد محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی نیز عضو انجمن هستند.

حضور در انجمن، برخلاف دیگر نهادها مثل اتحادیه صنفی تولیدی ها اجباری نبوده و هیچ هزینه ای نیز از شرکت ها برای حضور در انجمن اخذ نمی شود.

این درجه مشارکت به خوبی بیان گر جاذبه ها و تسهیلات موجود در انجمن برای شرکت های پخش است.

ما همواره در تلاشیم تا بتوانیم مشکلات این صنعت مهم در سیستم اقتصادی کشور را تا حد امکان، برطرف یا حداقل، آثار آن را تقلیل دهیم.

به عنوان یک خبره با تجربه ای بیش از چهار دهه در این حوزه، ریشه اصلی مشکلات این صنعت را در چه مواردی می دانید؟ متاسفانه بزرگترین مشکل این صنعت در عدم شناخت وظایف صنعت پخش در اقتصاد کشور است.

اگر مسوولان، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مختلف و مصرف کنندگان با ماهیت اصلی این صنعت آشنا شوند، چرخ کند صنعت کشور روان شده و ضمن توزیع مناسب کالاها، امکان ورود تکنولوژی به کشور، ظهور صنایع جدید، ایجاد اشتغال، افزایش بهره وری و صرفه جویی در منابع اقتصادی فراهم خواهد شد.

شاید برخی از مردم تصور کنند ما نیز همچون یک واسطه بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قرار گرفته ایم؛ کالاها را از تولیدکننده گرفته و پس از برداشتن سهم 10 درصدی خود شروع به توزیع آن در جای جای کشور می کنیم.

این یک نگرش غلط است که متاسفانه حتی در سطوح بالاتر نیز به این صنعت نسبت داده می شود.

برخی افراد در بدنه دولت اعتقاد دارند این صنعت عاملی در افزایش قیمت نهایی محصولات است و باید از میان تولیدکننده و مصرف کننده برداشته شود.

پیشنهاد می کنم ادبیات مربوط به صنعت پخش در اقتصاد و نقش آنها در اقتصادهای پیشرفته را به دقت بررسی کنند.

صنعت پخش یک اهرم قوی در تنظیم بازار کالاهای مختلف در سیستم اقتصادی است.

حتما می دانید که هر چه شکاف اطلاعاتی در رابطه با میزان عرضه محصولات و تقاضای موجود برای آن بیشتر شود به طبع قیمت آن نیز افزایش می یابد یا یکی از مهم ترین فاکتورها برای ورود بنگاه های اقتصادی به چرخه دادوستد، یافتن تقاضای موثر برای محصولات تولیدی آنها است.

بدون داشتن تقاضا برای کالای شما، حتی بهترین و با کیفیت ترین تولیدات نیز توانایی کسب درآمد برای صاحبان سرمایه را نخواهند داشت.

صنعت پخش نقشی حیاتی در کاهش عدم تقارن اطلاعاتی بین عرضه کننده و متقاضیان محصولات دارد و هر دو طرف از مزایای بیشمار آن بهره مند خواهند شد.

از سمت عرضه، مهم ترین و پردغدغه ترین بخش در زنجیره تولید، یافتن تقاضای مناسب برای محصول تولیدی یا همان فرآیند بازاریابی است.

این کار هم زمان بر است و هم پر هزینه.

شرکت پخش با در اختیار داشتن اطلاعات مناسب از بازارهای مختلف می تواند هدف گیری دقیقی برای محصولات تولیدی مختلف داشته باشد و به نوعی بخش پراصطکاک و دشوار برندینگ را برای تولیدکنندگان انجام دهد.

با کاهش هزینه های معاملاتی بخش قابل توجهی از منابع شرکت های تولیدی حفظ شده و امکان کاهش قیمت برای آنها میسر می شود.

در طرف تقاضا نیز گاه عدم اطلاع از وجود حجم کالا در مناطق مختلف موجب تفاوت قیمت آن در نقاط مختلف می شود.

در مناطقی که با کمبود کالا مواجهند قیمت جهش فزاینده خواهد داشت و در مناطقی که عرضه بر تقاضا فزونی می گیرد با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود.

شرکت های پخش ضمن تحلیل اطلاعات عرضه و تقاضا، می توانند قیمت تعادلی بازار را استخراج کرده و بدون در نظر گرفتن بعد مکانی، کالاها را با قیمت یکسان در تمامی نقاط توزیع کنند.

علاوه بر این وقتی شرکت های پخش نقشی مهم در تامین تقاضای مورد نیاز صنعت داشته باشند می توانند به عاملی برای رقابت سالم بین شرکت ها برای کسب سهم مناسب از بازارهای مختلف تبدیل شوند.

خروجی این سازوکار ارائه محصولات با قیمت مناسب و البته یکسان در تمامی نقاط کشور، با بهترین کیفیت ممکن و مهم تر از آن قیمتی رقابیت خواهد بود.

هر چه رقابت بین شرکت ها بیشتر شود، رقابت برای بهبود کیفیت، ارتقاء سطح تکنولوژیک و افزایش بهره وری شدیدتر شده و به طبع سیستم اقتصادی کشور چه در بخش عرضه و چه در بخش تقاضا از آن بهره مند خواهند شد.

در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از ارگان هایی است که از نقش تنظیم کنندگی بازار صنعت پخش بهره می برد.

چه عاملی موجب بروز اخلال در کارکرد صنعت پخش در کشور شده است؟ صنعتی که ضمن کاهش عدم تقارن اطلاعاتی در بازارهای مختلف هم سازوکاری برای تسهیل فرآیند عرضه و تقاضا، کاهش قیمت بوجود آورده و هم کنترل کیفی محصولات را سازگار با استانداردهای موجود در صنایع مختلف انجام می دهد با دخالت دولت کارایی خود را تا حد زیادی از دست داده است.

در وهله اول ما تلاش زیادی برای کاهش اصطکاک خود با دولت و تسهیل جریان دادوستد در کشور انجام دادیم.

برای محصولات دارویی خود با وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و سایر محصولات با وزارت صنعت، معدن و تجارت تعامل داشتیم و در حال حاضر به طور کامل زیر نظر این دو وزارت به فعالیت خود ادامه می دهیم.

همچنین از 5 سال پیش اقدام به برگزاری کنفرانس های ملی صنعت پخش در کشور کردیم که در حقیقت نمودی از تعامل ما بخش های دولتی و فعالان حوزه صنعت است.

اما سایر بخش های دولتی همواره برای ما انواع و اقسام مشکلات را ایجاد می کنند.

روزانه با صدها نامه و پست الکترونیکی از شرکت های پخش مواجه هستیم که همگی حاکی از بروز چالش بین یکی از نهادهای دولتی با شرکت ها است.

برای مثال مجوز طرح ترافیک را در نظر بگیرید.

افزایش سرعت دادوستد کالاها یعنی کاهش هزینه های مبادلاتی و صرفه جویی اقتصادی، تعداد مجوزهای ترافیکی که به ما داده می شود در مقایسه با حجم مورد نیاز ما اصلا هم خوانی ندارد مثلا اگر 1000 خودرو حمل کالا باید مجوز بگیرند تنها به 50 مورد مجوز داده می شود و ما واقعا نمی دانیم کدام کالاها را در اولویت قرار دهیم کالاهای مصرفی و خوراکی، کالاهای دارویی و.

اولویت با مواد غذایی مردم است یا نیازهای داروی آنها؟ دولت قوانینی تحت عنوان بهبود فضای کسب وکار و رفع موانع تولید تعریف کرده است.

اگر به همین قوانین عمل شود برای ما کافیست.

اصولا مفهوم شرکت های پخش کاملا سازگار با روح این قوانین است.

کندی در جریان توزیع محصولات موجب کندی در جریان مالی شرکت ها و بروز مشکل نقدینگی و بسیاری مشکلات دیگر می شود.

آیا قیمت گذاری دستوری می تواند عاملی منفی در گسترش صنعت پخش و بهبود بهره وری باشد؟ قیمت گذاری دستوری با روح اقتصاد بازار و قیمت تعادلی منافات دارد.

صنعت پخش تمامی تلاش خود را می کند تا با کاهش خلاء های اطلاعاتی بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ایجاد حس رقابت، قیمت که عامل اصلی در حجم دادو ستد کالاهاست را کاهش دهد.

اما قیمت گذاری دستوری در حقیقت خط بطلان کشیدن بر بسیاری از جنبه های این فرآیند است و رویکردی ناسالم را در رقابت به وجود می آورد.

مثلا امروزه در فروشگاه های مختلف روی قیمت مصرف کننده خط کشیده و برای مثال بیان می شود 50 درصد تخفیف.

این امر در حقیقت بیان می کند قیمت تعادلی این محصول 50 درصد بیشتر است نه این که مصرف کننده 50 درصد کالا را ارزان تر می خرد.

اگر دخالت قیمتی دولت از بازارها به نظارت دولت تبدیل شود ما کیفیت و بهره وری به مراتب بالاتری خواهیم داشت و قیمت ها نیز تا حد مناسبی کاهش خواهند یافت که خروجی نهایی آن بهبود فضای کسب و کار و رشد صنعتی کشور خواهد بود.

آیا دانش موجود در این صنعت با روند جهانی آن سازگار است؟ واضح بگویم، خیر.

ما نه در رویه های دادوستد با تکنولوژی روز دنیا هم حرکتی داریم و نه سازوکارهای فروش.

به بیان ساده شیوه فروشندگی در کشور ما کاملا تجربی است.

البته بهبود این فرآیند از مجرای بخش آموزش کشور به طور خاص دانشگاه های ما می گذرد.

اگر امروزه ما در استخدام خود از رشته های مثل مدیریت بازرگانی استفاده می کنیم در این رشته ها نحوه معرفی و فروش کالا توضیح داده نمی شود.

تصور می کنم یک کُرسی دانشگاهی یا چند واحد آموزشی در راستای القا شیوه های مختلف فروش و انواع بازاریابی باید وارد سیستم آموزشی کشور شود.

بالطبع ورود دانشجویانی که هم استعداد مناسب در زمینه فروش دارند و هم با دانش روز تجهیز شده اند نقش مهمی در بهبود وضعیت این صنعت و گذار به روند جهانی آن خواهند داشت.

آیا صنعت پخش در فرم واقعی خود در کشور شکل گرفته است؟ خیر ما هنوز از فقدان شرکت های پخش بزرگ با فرم اصلی و ماهیتی آن رنج می بریم.

تقریبا تمامی شرکت های پخش در کشور متعلق به شرکت های تولیدی عظیم هستند که به طور متوسط 60 تا 70 درصد شرکت پخش در تصرف آن واحد تولیدی است.

اگرچه در ظاهر این امر در حقیقت اهرمی مناسب برای بازاریابی و کسب سهم بازار مناسب برای محصولات شرکت هاست اما کارایی اصلی شرکت پخش را کاهش می دهد.

یک شرکت پخش به صورت مستقل با در اختیار داشتن اطلاعات تقاضای بازار به دنبال یافتن بهترین عرضه کننده است و این یعنی ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان که اقتصاد کشور را از تمامی مزایایی که شرح آن رفت برخوردار می کند.

اما وقتی خود شرکت ها مالکان اصلی شرکت های پخش هستند نمی توان انتظار داشت این پردازش اطلاعات در سطح توان بالقوه یک شرکت پخش مستقل انجام شود و بخش مهمی از مزایای بازار رقابتی در این اثنا از سیستم اقتصادی کشور رخت برمی بندد.

یکی از عواملی که انگیزه ایجاد شرکت های پخش مستقل و سرمایه گذاری مستقیم در آن را از بین برده تعیین دستوری کارمزد آنهاست.

این عمل با روح سرمایه گذاری آزاد منافات دارد.

یک سرمایه گذار به دنبال انجام فعالیت اقتصادی و کسب سود حداکثری است نه سودی تعیین شده.

این امر حضور رقیبان زیاد و ظهور شیوه های مختلف فروش، ورود تکنولوژی های پیشرفته در فروش محصولات و در پی آن، صنایع وابسته به آن را از بین برده و بهره وری کل در اقتصاد را کاهش می دهد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازروزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 5اسفند 96، کدمطلب:3357785، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: صنعت - اقتصاد - اقتصادی - کشور - کاهش - اتاق بازرگانی - فضای کسب وکار - محصولات جدید - وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت - کاهش هزینه - افزایش - قیمت - کسب وکار - دولت - فاصله گرفتن - حمایت غذایی - افزایش قیمت - توسعه - توزیع - هزینه - اتاق - جدید - بهره وری - عضو هیات - تسهیلات - مشکلات - پزشکی - آموزش - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام رزرویشن خانم و آقا در تاکسی نگارستان

تصویب 20 طرح اشتغالزایی در صنعت گردشگری سیستان بلوچستان

لابی نفتی ایران علیه سعودی ها

استخدام 6 ردیف شغلی برای رستوران در کیانپارسِ اهواز

خط و نشان مالیاتی برای سفته بازان

رمزخوانی رکورد بورس تهران

استخدام چند رده شغلی در شرکت تیراژه خزر

علی کریمی و #گران_نمیخریم

کاهش بهای نفت و افزایش قیمت طلا با ادامه جنگ تجاری میان آمریکا و چین

استخدام تعدادی راننده برون شهری با پیکان وانت

سامسونگ پردازشگر گرافیکی ویژه خود را توسعه می دهد

تصمیم جدید ارزی تا 2هفته دیگر

رشیدپور: هیوندای 13000 دلار، پژو پارس 16000!

هشدار درباره وقوع فاجعه زیست محیطی در لیبی

انتقاد از خلع سلا ح ارزی

افزایش فعالیت گروه های بازرسی در بازار خودرو

عکس نوشت های مهمترین مسائل روز

مرحله جدید فروش فولگس واگن تیگوان 2018

زمان مجمع سالانه و عادی بطور فوق العاده 5 شرکت

صادرات LNG آمریکا؛ عامل تغییر در بازار کشتیرانی

تعریف 706 طرح فراگیر با اشتغال بیش از 7 هزار نفر در خوزستان

رضایت نماینده مجلس از مناسب بودن یورو 8300 تومانی با دلار !

تصمیم جدید ارزی تا 2هفته دیگر/ واکنش دولت به کمپین «کریمی»

زمان بررسی مجلس و وزیران اقتصادی از افزایش قیمت ارز، سکه و خودرو

تحریم قطعات و مواد اولیه به جای خودرو

محدودیت کشت در اندیمشک نداریم

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت رستوران لتکا در تبریز

81 طرح تحقیقاتی در حوزه کشاورزی کردستان در حال اجرا است

استخدام تعدادی نیروی آقا با مدرک ساخت و تولید ماشین ابزار

استخدام تراشکار و جوشکار جهت شرکت معتبر صنعتی در تبریز

استخدام مترجم زبان انگلیسی در یک شرکت معتبر در هرمزگان

استخدام نیروی خانم جهت کار در آرایشگاه در کرج

لابی نفتی ایران علیه سعودی ها

بیشترین مواد مخدر مصرفی در ایران چیست؟

افتتاح 8 دستگاه ساختمان اپراتوری ضد انفجار

اجرای طرح های بیابان زدایی در گرمسار

کاهش قیمت نفت و افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی

توسعه اشتغال روستایی

کاهش 79 درصدی قاچاق موبایل در کردستان

ناصر بابامحمدی: چاپ قرآن را کاهش دادیم/ سودجویان به پیشواز تحریم ها رفتند

پر درآمدترین رشته های دانشگاهی جهان تا پایان سال 2017

پیامدهای حوادث طبیعی و لزوم مدیریت بهینه

خبر خوش برای بازنشستگان؛ افزایش 400 هزار تومانی حقوق

استانداردی برای پمپ و تانکرهای آب تعریف نشده است

گرانی میوه معادله ای چند وجهی است

2700 تن کالای اساسی در هرمزگان توزیع شد

معاون وزیر نیرو: مدیریت مصرف برق مانع بحران شده است

تولید 6.1 مگاوات برق از طریق مولدهای سوخت فسیلی در آذربایجان غربی

پرداخت غیرنقدی پاداش پایان خدمت برای بازنشستگان شهرداری

2طرح پرورش گاو شیری در خرم آباد بهره برداری شد

15 درصد صرفه جویی در مصرف آب ضروری است

325 واحد تولیدی قزوین گازدار می شوند

400 هکتار از زمین های کشاورزی ابهر به کشت گلرنگ اختصاص یافت

معاون رییس راه آهن ازبکستان: ساخت راه آهن چین-قرقیزستان- ازبکستان تأیید شد

استخدام کارشناس فروش و توسعه بازار در شرکت صنعت گستر پرهام

استخدام زمین شناس در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام استان خوزستان و شهر اهواز – 29 خرداد 97

140 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در ایلام جذب شد

استخدام مشاور املاک ،کارشناس پذیرش و فایل یاب در البرز

حوزه فرهنگ و هنر از مولفه های اقتصاد خلاق در یزد است

استخدام نیروی جوان جهت تصدی شغل انتظامات و حراست در اصفهان

استخدام تکنسین برق صنعتی در شرکت آماتیس کویر سهند در البرز

استخدام نیروی کار ماهر جهت کار در پیتزا آیناز در اصفهان

مصوباتی که روی میز مانده است/ساماندهی روزبازار همدان از حرف تاعمل

بازگشت ثبات به بازار خودرو بدون کاهش قیمت

97 درصد درآمد استان اصفهان، از اخذ مالیات تامین می شود

ناصر بابامحمدی: چاپ قرآن را کاهش دادیم/سودجویان به پیشواز تحریم ها رفتند

استانداردی برای پمپ و تانکرهای آب تعریف نشده است

اضافه برداشت سالانه آب در کرمان 900میلیون متر مکعب اعلام شد

نظام اقتصادی انتظارات فعالان بخش اقتصاد خصوصی و تعاونی را برآورده کند

خط و نشان مالیاتی برای سفته بازان

26 ارز در بازار بین بانکی گران شد+ جدول

پرداخت تسهیلات به 14 طرح صنعتی چهارمحال و بختیاری تصویب شد

استخدام لابراتور پروتز طوس دندان

استخدام دفتردار خانم آشنا به کامپیوتر جهت پارکینگ در محمدشهر

استخدام کارشناس فروش در شرکت معتبر تولید کننده خوراک دام و طیور

بازگردانی ارز صادراتی مهمترین چالش پیش روی صادرکننده

حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری

دریافت کمتر از 40 درصد حقوق وزارت کار، شرط تحت پوشش قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار

بازار نابسامان خودروهای وارداتی

قیمت انواع لاستیک و رینگ خودرو/امروز سه شنبه 29 خرداد 1397

حقوق و مزایای اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه آزاد افزایش یافت

قیمت انواع گوشی های موبایل در بازار امروز/سه شنبه 29 خرداد 1397

بیشترین ماده مخدر مصرفی در ایران چیست؟

1300 نوزاد معتاد طی یکسال متولد شد

ابهام در سرنوشت خودروهای مشارکتی

40 هزار تاکسی امسال نوسازی می شود

جزییات اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز

خودروسازان تا سقف 7,2 درصد مجاز به افزایش قیمت هستند

ایران در بین 9 کشور اول فضایی دنیا قرار دارد / توسعه زیرساخت ها دربرنامه 10 ساله دوم

/آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته/ سانحه قطار در مسیر آستانه به آلماتی/ فعالیت اولین بانک اسلامی قرقیزستان

آغاز برداشت میگوی پرورشی در هرمزگان

استخدام آشپز ماهر آقا مسلط به کباب و غذای ایرانی در کرج

استخدام در انستیتو انفورماتیک فنی کار

استخدام کمک آشپز و کباب پز آقا در محدوده جهانشهر کرج

بیمارستان 235 تختخوابی سقز 80 درصد پیشرفت دارد

استخدام تعمیرکار حرفه ای موبایل در مشهد

استخدام خیاط خانم با تجربه و جوان در اصفهان

روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود

استخدام تعدادی بازاریاب با سابقه در حوزه رسانه در اصفهان

ظرفیتی برای رونق اقتصادی

ظرفیتی برای رونق اقتصادی