مطالب مرتبط:
دشمن در فضای مجازی هویت جامعه ایرانی را هدف گرفته است/ امر به معروف ضمان اجرای احکام دینی است
درخواست جامعه مدرسین برای برخورد قاطع با آشوب طلبان خیابان پاسداران
سونامی اعتیاد زنان در جامعه
زیر پوست جامعه چه می گذرد؟
امروز مأموران نیروی انتظامی از جان و آبروی خویش برای تأمین امنیت و نظم در جامعه هزینه می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 15:452018-02-24سياسي

شادی های دینی را از جامعه گرفتیم


دین شادی زدا و حزن آور نیست و این ما هستیم که به لحاظ کژتابی هایی که از بعضی متفکرین دین نشات گرفته یا به خاطر منافع ماست به غم دامن می زنیم.

- شعار سال:" نشست نقد و بررسی کتاب نظریه ای در باب دین و شادی؛ دین تاریخی و مهار دوگانه شادی اثر حسن محدثی و الهام قربانی با حضور حجت الاسلام والمسلمین ناصر نقویان، مقصود فراستخواه، عضو هیات علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و حسن محدثی در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

فراستخواه در این نشست با بیان اینکه شاید بهتر باشد در کارهای بعدی ، محدثی به مباحث بنیادی تر درباره تجربه دینی و تجربه شادی بپردازد، گفت: ما یک تجربه دینی و یک تجربه غم داریم و این خوب است که ببینیم در کنار حیات دینی شرایط امکان تجربه شادی نیز وجود دارد و این ها چقدر می توانند با هم مبادله داشته باشند.

وی با اشاره به تعریف تجربه دینی از نگاه متفکرانی چون فروید، یونگ و ویلیام جیمز افزود: فروید به نوعی تجربه دینی و دین را در ساحت روانی توصیف می کند که با آن امکان شادی زیاد فراهم نیست.

از نظر او دین نوعی وسواس است که باید انسان را از آن نجات داد.

در حالی که یونگ در تجربه دینی امکان های زیادی را برای تجربه شادی می بیند و معتقد است رازهایی در ناخودآگاه وجود دارد که برخی از طریق تجربه دینی ظهور یافته و شادی را ممکن می کند.

ویلیام جیمز که پراگماتیست است، نیز در کتاب تنوع تجربه دینی می گوید این تجارب متنوع اند، برخی با شادی نزدیک اند اما برخی از تجربه های دینی غم بار بوده و برای انسان رنج بیشتری ایجاد می کنند.

عقل ایرانی، عقل شاد است فراستخواه توضیح داد: می بینید که مناظر متفاوت است، یکی نگاه منفی، دیگری نگاه مثبت و دیگری نگاه اقتضایی دارد و این کمک می کند که ما ببینیم که چه درکی از دین و حیات دینی مد نظر است؟ آیا مراد اجتماع دینی است که علامه طباطبایی ترسیم می کند که با حکومت متفاوت است و امکان حیات طیبه معنوی را ایجاد می کند؟ منظر فرق می کند اینکه چطور دین را تلقی کنیم؟ وضع نهادهای دینی را چگونه بدانیم؟ این ها به ما کمک می کند تا ببنیم که نسبت دین و شادی چیست.

وی با بیان اینکه در حوزه جامعه شناختی نگاه دورکیم، مارکس و وبر متفاوت است، گفت: ما در این رویکردها می بینیم که در هر یک نسبت دین و شادی متفاوت است.

در مکتب پدیدارشناسی و نزد آلفرد شوتس می بینیم که دین خود امری مستقل از شادی و غم است و نمی توان آن را به شادی تقلیل داد و نمی توان از دین و شادی سخن به میان آورد و دین شادی ها و غم های خاص خود را دارد.

کسی که باورهای دینی را دارد، شادی ها و غم های خاص خود را خواهد داشت.

به گفته عضو هیات علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، در این کتاب این ظرفیت وجود دارد که به تصوف و عرفان که بخش بزرگی از تجارب زیسته ایرانیان است پرداخته شود.

ما می توانیم تجربه های دینی از جمله وجد عرفانی را دنبال کنیم.

باید دید که ابن سینا چه درکی از الهیات داشته است چون او می گوید عارف همیشه در بهجت است.

در قرون وسطی هم الهی دانان معتقد بودند خدا عین شادی است.

به هر حال من معتقدم عقل ایرانی، عقل شاد است و این را می توان در ابن سینا دید.

انسان و جامعه شاد را پیگیری کنیم فراستخواه در ادامه سخنانش به محدثی پیشنهاد کرد که در ویراست های بعدی کتاب از رویکرد مدافعه گرایی دینی دوری کند.

او در همین باره توضیح داد: در دوره های قبلی سعی می شد که اسلام درباره نظام بانکداری، کار، باد و باران سخن بگوید، که قبلا چنین تلاش ها و کتاب هایی نوشته شده است.

اما این که به جای آنکه نسبت این مسائل را بررسی کنیم بهتر است به خود اسلام بپردازیم.

بهتر است ما به انسان شاد بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه باید در ایران پروژه انسان شاد را دنبال کنیم، یادآور شد: اگر انسان شاد باشد، دینداری شادی هم خواهد داشت و بهتر است ما انسان و جامعه شاد را پیگیری کنیم.

انسانی که با تربیت و نزاکت و عقل گرا باشد دینش هم با تربیت و نزاکت و عقل گرایانه تر خواهد بود.

دین برای تعالی ما آمده است نه اینکه ما را عوض کند، ما باید خود عوض بشویم.

قرآن هم کتابی برای متقین است برای کسانی که زمام دار وجود خودشان هستند.

عضو هیات علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با بیان اینکه ما در وضع کنونی جامعه خود امکان شادی کمی داریم، گفت: ما تعلیم و تربیت شاد نداریم و این ها مسایلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر مسئله دو صدایی بودن در قرآن نسبت به شادی توسط محدثی بررسی شده است، اما باید توجه داشت که اصل حزن و فرح در قرآن با شادی و غم امروزی یکسان نیست.

شادی های طبقات بالا نخبه گرایانه است این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ما شادی های دینی را از جامعه گرفته و به آن غم دادیم گفت: متاسفانه این غم ها نیز نه غم نان هستند و نه غم حیات طیبه! باید اجازه بدهیم که دین پیام خودش را طریق مطلوب آن تبلیغ کند آن چنانکه افرادی مانند علامه طباطبایی و علامه جعفری با نگارش کتاب این کار را می کردند چراکه دین این ظرفیت را دارد.

باید در نظر داشت که مردم ما حق انتخاب شادی و غم ندارند.

گاهی متفکری فلسفه اش غم است و جهان را این گونه می بیند.

نباید سعی در تحمیل چیزی داشته باشیم.

فراستخواه با بیان اینکه بهتر بود، ساز و کارهایی از جمله سازمان های مردم نهاد و ارتباط آن ها با شادی و نیز مفاهیم مرتبط با شادی مانند امید در کتاب مورد توجه قرار گیرد گفت: محدثی به درستی از نعمت الله فاضلی نقل کرده اند که شادی های طبقات بالا نخبه گرایانه است اما طبقات ضعیف جامعه چه امکانی برای شادی دارند.

همچنین سبک زندگی، آموزش و پرورش و مهارت های مرتبط با شادی است که باید در این زمینه مورد تصریح قرار بگیرد.

یکی از زیبایی های این کتاب یک تقسیم بندی ده تایی است که عرضه شده و در آن ده پرسش اصلی بیان شده که می شد چند نکته به این محورها افزود.

عنوان دین و شادی در کتاب کلی است حجت الاسلام نقویان نیز در ادامه این نشست طی سخنانی گفت: باید از محدثی تشکر کرد که دریچه و روزنه هایی را باز کرده و دغدغه ای را مورد تاکید قرار داده که جامعه ما به لحاظ شاخص هایی که با آن مواجهیم و رفتارهای مورد مشاهده، جامعه مضطربی از منظر آرامش های روحی روانی و مسائل اجتماعی است.

تحقیقاتی از نویسندگان داخل و خارج در کتاب آورده اند و مراجعی که در کتاب ذکر شده است، نشان می دهد که زحمات خوبی در این زمینه کشیده شده است.

نقویان با بیان اینکه عنوان دین و شادی در کتاب کلی است در حالی که در اوایل، اواسط و پایان کتاب عنوان دین موجود آورده شده، که در چهل سال اخیر مشاهده شده است، بیان کرد: این دین همان چیزی است که در رفتار رهبران دینی و روحانیون، نهادهای عمومی مانند صدا و سیما، مطبوعات، گفتمان رسمی کشور و .

تشریح شده و در جای جای کتاب اذعان شده و از سروش محلاتی هم نقل کرده اند که بین دین واقعی و دین موجود تفاوت وجود دارد.

این استاد حوزه ادامه داد: محدثی تلاش کرده که تاریخ غمبار شیعی و رازگویی را به نگاه غمگینانه دین نسبت دهد، اما در لابه لای مطالبی که به قرآن ارجاع داده و به مفاهیمی مانند فرح و سرور اشاره و بیان شده که اصل دین غم بار نیست و در اصل دین شادی زدایی و حزن آوری نیست و این ما هستیم که به لحاظ کژتابی هایی که از بعضی متفکرین دین نشات گرفته یا به خاطر منافع ماست به غم دامن می زنیم.

جای ادبیات شادی آفرین در کتاب خالی است به گفته وی، کتاب روی برخی از مظاهر شادی بیش از حدتمرکز کرده به طور مثال تنها به خنده و گریه، رقص، موسیقی، جشن ها و .

به عنوان مصادیق اشاره شده در حالی که شادی فقط این نیست بلکه یک احساس و عاطفه به رسمیت شناخته شده جهانی است.

شادی را نمی توان به رسمیت نشناخت و در همه ادیان، اقوام، فرهنگ ها و سطوح این مسئله وجود دارد.

این محقق دینی با بیان اینکه یک حلقه مفقوده بسیار مهمی در کتاب وجود دارد گفت: این حلقه آن جایی است که برای مثال متن اصلی ما در قرآن از کلمه شادی استفاده نمی کند، اما مفاهیم بلند شادی و احساس درونی را می آورد و فکر می کنم اگر محدثی این فرازها را مورد تاکید قرار می داد، بهتر بود.

همچنین در کتاب تنها 14 مولفه درباره شادی بیان شده و اگر آمارهای داخلی هم ارائه می شد، کتاب جامعیت بیشتری داشت.

نقویان با بیان اینکه نمی خواهیم به همه چیز نگاه اسلامی داشته باشیم و دین این را تایید نمی کند و کسانی که فکر می کنند دین درباره همه چیز نظر می دهد، شان دین را پایین می آورند گفت: جای ادبیات شادی آفرین در کتاب محدثی خالی است و پیشنهاد می کنم ادبیات شادی آفرین با استفاده از اشعار مولانا، سعدی، حافظ و ابتهاج در کتاب مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: شهر شاد بر اساس این آیه قرآن همان [خدایی] که در گرسنگی غذایشان داد و از بیم [دشمن] آسوده ‏خاطرشان کرد دو خصیصه دارد که هر دو در کشور امروز خالی است و امروز نوبت به لایه های متعالی شادی نمی رسد.

کسی که گرفتار غم نان، خانه، آینده و زندگی است چطور می تواند حضور قلب دینی داشته باشد؟ گرسنگی هم شامل هر نوع گرسنگی است؛ برخی گرسنگی اطلاعاتی دارند و همواره به دنبال این هستند که ببینند صدا و سیما درست می گوید یا شبکه های ماهواره ای! برخی هم گرسنگی غریزه، عاطفی، تفریحی و.

دارند.

شادی هم جزء غذاهای بشری است ما همچنان که به آب و غذا نیاز داریم به شادی هم نیاز داریم.

شادی تنها به داشتن امکانات مادی نیست این استاد حوزه افزود: در کتاب با اشاره به تحقیقات برگمن بیان شده مردم دیندار شادترند هر چند فروید، جیمز و .

حرف هایی را داشته باشند.

شادی سطوح پایین و بالایی دارد، اما برخی معتقد به شادی های متعالی تر دینی اند که نباید آنها را نفی کرد.

نقویان افزود: امروز خوف در درون ما وجود دارد، چه کسی این ترس را ایجاد کرده است که من نمی توانم سوالات خود را بپرسم؟ ما تا از این ترس ها رها نشویم به ساحل امن نخواهیم رسید.

این امنیت بلند، قدسی و فاخر است.

شادی تنها به داشتن امکانات مادی نیست.

امروز در کشورهای پیشرفته مانند انگلستان که مشکل مادی ندارند، مشکل تنهایی وجود دارد و وزیر تنهایی انتخاب کردند.

دین شادی را به رسمیت می شناسد چون انسان را موضوع مداوای خود قرار داده است.

این محقق دینی با بیان اینکه در کتاب طبقه بندی خوبی از شادی ارائه شده گفت: در ابتدای کتاب گاهی فکر می کنیم غم مقابل شادی است اما در ادامه می توانیم ببینیم که غم هم گاهی عین شادی است.

اندوه و فقدان شادی در جامعه برجسته است محدثی در این نشست توضیحاتی را درباره روند تدوین کتاب ارائه کرد و گفت: من بیست سال است که درگیر موضوع این کتاب هستم.

در سال های اخیر مسئله غم، حزن، اندوه و فقدان شادی در جامعه ما برجسته شده و از سوی صاحب نظران در این باره اظهار نظر شده است.

تجربه شخصی من نشان داده که جامعه ما وضع مطلوبی درباره شادی ندارد و از نظر افسردگی و خشمگین بودن در مقایسه با جوامع دیگر وضعیت نامناسبی دارد.

وی ادامه داد: پدیده هایی مانند شادی ابعاد و علل گوناگونی دارد و ذوابعادند و من تلاش کردم در کتاب به این موضوع بپردازم که نقش دین در فقدان شادی در جامعه چیست؟ به ویژه که حکومت دینی در این چهار دهه مسلط بوده و بر میراث غمبار شیعی تاکید کرده و تلاش کرده است که آن را گسترش دهد.

بنابراین کوشش من این بوده که به سهم دین در فقدان شادی بپردازم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نوعی عدم صراحت در این باره در نزد عالمان وجود دارد افزود: از سویی گفته می شود اسلام دین شادی است، اما در عمل به گونه دیگری رفتار می شود و با عملکرد پایانی ناهمسان است.

بنابراین من در این کتاب تلاش کرده ام خراشی بر موضوع بزنم.

این استاد جامعه شناسی گفت: گوشه ای از تحقیقاتم معطوف به آموزه های دینی بوده است.

ما جامعه شناسان دین ابتدا به سراغ متون دینی نمی رویم، مگر اینکه ریشه مسائل اجتماعی را در آموزه های دینی ببینیم، از این رو من در کتاب به آیات قرآن و احادیث در کتاب پرداخته ام.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار 4 اسفند 96، کد مطلب: 4234721، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: شادی - متفاوت - علامه طباطبایی - کتاب - برنامه ریزی - جامعه - انسان - نقد و بررسی - هیات علمی - هایی - طباطبایی - عضو هیات - برنامه - تاریخی - قربانی - برگزار - آموزش - حکومت - شرایط - علمی - عالی - خانه - ماست - نجات

آخرین اخبار سرویس:
اژه ای: جریان سازی های احمدی نژاد همراهی با دشمن است

اعظم پرچم، فردوس میریان نقش وفاق خانواده در نهادینه شدن معروف ‏و پیشگیری از منکر از منظر قرآن کریم

فرصت های مناسب سرمایه گذاری اقتصادی در مناطق مرزی کشور مهیا است

یادداشت/ محمدجواد اخوان مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم!

محمد گنجی پایان سال و مطالبات بر زمین مانده!

حکم لاک برای وضو چیست؟

یادداشت/ حسام الدین برومند دو تجربه؛ توشه راه آینده

در همه ی این سال ها بنده ایستادم و گفتم نتیجه ی انتخابات مردم هرچه هست باید تحقّق پیدا کند

آخرین وضعیت سرباز ربوده شده ایرانی

دعایی که زود به اجابت می رسد

مرگ 882 ایرانی در 14حادثه مهم

امنیت اقتصادی زنان در دو رویکرد اسلامی و فمینیستی ارمغان اقتصادی فمینیسم برای زنان!

فروغ السادات رحیم پور عوامل مساعدت کننده عمل در جهت استکمال نفس از دیدگاه ملاصدرا

سرمقاله کیهان ما گرفتیم آنچه را انداختی

رویت هلال ماه رجب برای دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی اثبات شد

گزارش وضعیت فضای مجازی به مجلس | پیشنهاد لاریجانی

محمدنبی احمدی کاربرد تحلیل های معناشناختی در شناسایی تغییرات ‏ساختاری واژگان قرآنی

اروپا توان تصمیمات مهم را ندارد

تأکید آیت الله سیستانی بر ادامه حضور حشدشعبی در عراق

راهکارهای پرهیز از اشرافی گری

پرداخت 14 هزار میلیارد غرامت به کشاورزان

مجموعه پیام تسلیت درگذشت اقوام نزدیک و دور

عکس یادگاری آخرین جلسه هیأت دولت در سال 1396

مهدی مردانی (گلستانی)‏ توسعه قلمرو کارآمدی فعل معصوم در استنباط: مبنا و پی آمد

معین شرافتی پشت پرده جنایات خیابان پاسداران، دراویش سنتی یا مدرن؟

باز هم خداحافظی تتلو با موسیقی ایران! +تصویر

چرا دولتها در ایران هیچ گاه نخواهند توانست اقتصاد را از نفت جدا کنند؟

ان شاءالله جزو کسانی باشید که رژیم اشغالگر قدس را نابود و قدس شریف را آزاد کنند

دوازده سفارش لقمان به پسرش درباره مسافرت

تصاویر/ حاشیه های آخرین جلسه هیأت دولت در سال 96

وزیر خارجه عمان چه پیامی از آمریکا به ایران آورد؟

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

5 توصیه پیامبر(ص) برای صفای دل

وضع تحریم جدید علیه ایران نقض برجام است

سکینه محمدپور تحلیل و نقد فلسفه مکانیکی

حجت الاسلام محسنی اژه ای: برنتافتن قانون مصداق دیکتاتوری است / تظاهرات سراسری در اروپا علیه نژادپرستی و تبعیض / احتمال فیلتر دائم یا موقت تلگرام

قسم یونسی را باور کنیم یا دم خروس تاج زاده را؟!

یادداشت/ حمیدرضا مقدم فر قول زور

حیدر عیوضی تفسیر بینامتنی از آیه 69 سوره احزاب بر اساس ترجمه های آلمانی و عبری قرآن کریم

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

صدها مسافر نوروزی گرفتار طوفان/ 3 جاده سیستان و بلوچستان مسدود شد

واکنش بازیگر زن پس از انتشار خبر کشف حجابش +عکس

حمیدرضا پگاه و همسرش با تیپ رسمی +عکس

رییس سازمان دیده بان فرانسه و روسیه از توانایی پوتین برای مقابله با غرب گفت

گلچین پیام تسلیت جوان ناکام و نوجوان

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی

راز نیکنامی مصدق چیست؟ /همه عیدی گرفتند جز کارگران سرگذر/جشن نوروز، امید آینده ایرانی/رجل سیاسی 1400! /با عنوان مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم

عناوین روزنامه های سیاسی 28 اسفند 96/ سال چی بود؟! +تصاویر

دانلود آهنگ جدید مسیح و پیمان بیات بنام دعا کن برام

دانلود آهنگ جدید پیمان کیوانی بنام سارا

اقدامات احمدی نژاد و یارانش با آمریکا و اسراییل یکی است/ افرادی که قانون را بر نمی تابند مصداق صریح دیکتاتور هستند

تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رییسه مجلس/رشد معوقات از سال 84 تاکنون

حرف های انتزاعی کشور را نجات نمی دهد

شکستگی دست محمد ثلاث مربوط به قبل از ماجرای گلستان هفتم است/ ربطی به حادثه ندارد

مشایی بازداشت شد

ماموریت های نوروزی تشریح شد/ اعلام ترافیک و معرفی مکان های سیاحتی

رییس جمهوری: ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط با عمان است

امن الله طایران؛ الیاس صفاران ؛ مریم شهبازی فرد بررسی رابطه اخلاق و هنر از نگاه افلاطون و کانت

جهانگیری هم شهردار شود بلایی سرش می آورند/ اگر قول رفع حصر دادند به آن عمل کنند

چرا رهبری ورود نمی کنند؟/ مشکل حل نشدن مشکلات کجاست؟

همه برای سربلندی روسیه تلاش خواهیم کرد

چرا در تیم تحقیقات دخالت روسیه فقط 13 «دموکرات» حضور دارند؟

ارگ رایِن یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان

گفتگوی شنیدنی با جواد خیابانی و دخترش

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانلود آهنگ جدید مسعود عیسی زاده بنام نقطه چین

دانلود آهنگ جدید میثم محنا بنام اجازه میگیرم

دانلود آهنگ جدید محی بنام لالایی

ناکارآمدی مسئولان، دین و روحانیت را از نظر مردم ساقط می کند/ با عملکرد بدمان به براندازی انقلاب کمک نکنیم

روحانی عید کجا می رود؟

مراسم باشکوه طلاق در ژاپن

مهدی صادقی شاهدانی تحلیل وظایف دولت در قبال مسئله عدالت از منظر قرآن و حدیث ‏

دانلود موزیک ویدیو جدید گروه تَرنگ بنام نوروز

دانلود آهنگ جدید حامد قاسمی بنام دل دیوونه

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانشکده پرستاری شهرستان قاینات مستقل می شود

آخرین دفاعیات متهم حوادث پاسداران + فیلم

جلسات سریالی برای تعیین دستمزد کارگران + فیلم

افزایش 14 درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز 97

وقتی دختر ترامپ راز موهای پدر را فاش کند

مردی که همیشه از خدا می خواست گمنام بماند

دانلود آهنگ جدید دانیال زمانی بنام سراب عشق

گفتگوی جذاب علی ضیا با محسن مسلمان

خواننده و مدل معروف از هم جدا شدند

دولت میراث شخصی روحانی نیست/جهانگیری محدودتر شده است

یوسف شاقول تبیین مبانی و مؤلفه های واقع گرایی در اخلاق از نگاه فیلیپا فوت

شرط ایران برای ادامه پایبندی به برجام

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه به مسافران خارج از کشور

ولادیمیر پوتین در ردیف اول قرار دارد.

انتشار مستندات جرائم بقایی برای اولین بار + فیلم

در گفت وگویی اختصاصی با فارس مطرح شد بخش نامه اصلاح حقوق کودکان 2 سال در کشوی میز رییس بایگانی شد/جزییات نامه محرمانه به نجفی برای وضعیت دلخراش کودکان کار

بحران های مدیریتی و مدیریت بحران

آیین نوروز خوانی در نوشهر و گرگان

دانلود آهنگ جدید رضا امیر و حسین سیدی بنام آرامم یار

دانلود آهنگ جدید الیاس قنبری بنام مغرور شدی

چالش خوانندگی محسن مسلمان

نقد و بررسی شعر حجاب ایرج میرزا

حسین شجاعی، علی ثقفیان تأثیر شناخت تحولات تاریخی زبان عربی ‏بر گستره ی پژوهش های ریشه شناسی واژگان قرآن‏

اهواز - نشست صمیمانه استاندار خوزستان با رسانه ها

محسن رفعت تحلیل انتقادی دلالت اصطلاح الخلفاء الراشدون در روایات فریقین

شادی های دینی را از جامعه گرفتیم

شادی های دینی را از جامعه گرفتیم