مطالب مرتبط:
دشمن در فضای مجازی هویت جامعه ایرانی را هدف گرفته است/ امر به معروف ضمان اجرای احکام دینی است
درخواست جامعه مدرسین برای برخورد قاطع با آشوب طلبان خیابان پاسداران
سونامی اعتیاد زنان در جامعه
زیر پوست جامعه چه می گذرد؟
امروز مأموران نیروی انتظامی از جان و آبروی خویش برای تأمین امنیت و نظم در جامعه هزینه می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 16:452018-02-24سياسي

شادی های دینی را از جامعه گرفتیم


دین شادی زدا و حزن آور نیست و این ما هستیم که به لحاظ کژتابی هایی که از بعضی متفکرین دین نشات گرفته یا به خاطر منافع ماست به غم دامن می زنیم.

- شعار سال:" نشست نقد و بررسی کتاب نظریه ای در باب دین و شادی؛ دین تاریخی و مهار دوگانه شادی اثر حسن محدثی و الهام قربانی با حضور حجت الاسلام والمسلمین ناصر نقویان، مقصود فراستخواه، عضو هیات علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و حسن محدثی در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

فراستخواه در این نشست با بیان اینکه شاید بهتر باشد در کارهای بعدی ، محدثی به مباحث بنیادی تر درباره تجربه دینی و تجربه شادی بپردازد، گفت: ما یک تجربه دینی و یک تجربه غم داریم و این خوب است که ببینیم در کنار حیات دینی شرایط امکان تجربه شادی نیز وجود دارد و این ها چقدر می توانند با هم مبادله داشته باشند.

وی با اشاره به تعریف تجربه دینی از نگاه متفکرانی چون فروید، یونگ و ویلیام جیمز افزود: فروید به نوعی تجربه دینی و دین را در ساحت روانی توصیف می کند که با آن امکان شادی زیاد فراهم نیست.

از نظر او دین نوعی وسواس است که باید انسان را از آن نجات داد.

در حالی که یونگ در تجربه دینی امکان های زیادی را برای تجربه شادی می بیند و معتقد است رازهایی در ناخودآگاه وجود دارد که برخی از طریق تجربه دینی ظهور یافته و شادی را ممکن می کند.

ویلیام جیمز که پراگماتیست است، نیز در کتاب تنوع تجربه دینی می گوید این تجارب متنوع اند، برخی با شادی نزدیک اند اما برخی از تجربه های دینی غم بار بوده و برای انسان رنج بیشتری ایجاد می کنند.

عقل ایرانی، عقل شاد است فراستخواه توضیح داد: می بینید که مناظر متفاوت است، یکی نگاه منفی، دیگری نگاه مثبت و دیگری نگاه اقتضایی دارد و این کمک می کند که ما ببینیم که چه درکی از دین و حیات دینی مد نظر است؟ آیا مراد اجتماع دینی است که علامه طباطبایی ترسیم می کند که با حکومت متفاوت است و امکان حیات طیبه معنوی را ایجاد می کند؟ منظر فرق می کند اینکه چطور دین را تلقی کنیم؟ وضع نهادهای دینی را چگونه بدانیم؟ این ها به ما کمک می کند تا ببنیم که نسبت دین و شادی چیست.

وی با بیان اینکه در حوزه جامعه شناختی نگاه دورکیم، مارکس و وبر متفاوت است، گفت: ما در این رویکردها می بینیم که در هر یک نسبت دین و شادی متفاوت است.

در مکتب پدیدارشناسی و نزد آلفرد شوتس می بینیم که دین خود امری مستقل از شادی و غم است و نمی توان آن را به شادی تقلیل داد و نمی توان از دین و شادی سخن به میان آورد و دین شادی ها و غم های خاص خود را دارد.

کسی که باورهای دینی را دارد، شادی ها و غم های خاص خود را خواهد داشت.

به گفته عضو هیات علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، در این کتاب این ظرفیت وجود دارد که به تصوف و عرفان که بخش بزرگی از تجارب زیسته ایرانیان است پرداخته شود.

ما می توانیم تجربه های دینی از جمله وجد عرفانی را دنبال کنیم.

باید دید که ابن سینا چه درکی از الهیات داشته است چون او می گوید عارف همیشه در بهجت است.

در قرون وسطی هم الهی دانان معتقد بودند خدا عین شادی است.

به هر حال من معتقدم عقل ایرانی، عقل شاد است و این را می توان در ابن سینا دید.

انسان و جامعه شاد را پیگیری کنیم فراستخواه در ادامه سخنانش به محدثی پیشنهاد کرد که در ویراست های بعدی کتاب از رویکرد مدافعه گرایی دینی دوری کند.

او در همین باره توضیح داد: در دوره های قبلی سعی می شد که اسلام درباره نظام بانکداری، کار، باد و باران سخن بگوید، که قبلا چنین تلاش ها و کتاب هایی نوشته شده است.

اما این که به جای آنکه نسبت این مسائل را بررسی کنیم بهتر است به خود اسلام بپردازیم.

بهتر است ما به انسان شاد بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه باید در ایران پروژه انسان شاد را دنبال کنیم، یادآور شد: اگر انسان شاد باشد، دینداری شادی هم خواهد داشت و بهتر است ما انسان و جامعه شاد را پیگیری کنیم.

انسانی که با تربیت و نزاکت و عقل گرا باشد دینش هم با تربیت و نزاکت و عقل گرایانه تر خواهد بود.

دین برای تعالی ما آمده است نه اینکه ما را عوض کند، ما باید خود عوض بشویم.

قرآن هم کتابی برای متقین است برای کسانی که زمام دار وجود خودشان هستند.

عضو هیات علمی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با بیان اینکه ما در وضع کنونی جامعه خود امکان شادی کمی داریم، گفت: ما تعلیم و تربیت شاد نداریم و این ها مسایلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر مسئله دو صدایی بودن در قرآن نسبت به شادی توسط محدثی بررسی شده است، اما باید توجه داشت که اصل حزن و فرح در قرآن با شادی و غم امروزی یکسان نیست.

شادی های طبقات بالا نخبه گرایانه است این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ما شادی های دینی را از جامعه گرفته و به آن غم دادیم گفت: متاسفانه این غم ها نیز نه غم نان هستند و نه غم حیات طیبه! باید اجازه بدهیم که دین پیام خودش را طریق مطلوب آن تبلیغ کند آن چنانکه افرادی مانند علامه طباطبایی و علامه جعفری با نگارش کتاب این کار را می کردند چراکه دین این ظرفیت را دارد.

باید در نظر داشت که مردم ما حق انتخاب شادی و غم ندارند.

گاهی متفکری فلسفه اش غم است و جهان را این گونه می بیند.

نباید سعی در تحمیل چیزی داشته باشیم.

فراستخواه با بیان اینکه بهتر بود، ساز و کارهایی از جمله سازمان های مردم نهاد و ارتباط آن ها با شادی و نیز مفاهیم مرتبط با شادی مانند امید در کتاب مورد توجه قرار گیرد گفت: محدثی به درستی از نعمت الله فاضلی نقل کرده اند که شادی های طبقات بالا نخبه گرایانه است اما طبقات ضعیف جامعه چه امکانی برای شادی دارند.

همچنین سبک زندگی، آموزش و پرورش و مهارت های مرتبط با شادی است که باید در این زمینه مورد تصریح قرار بگیرد.

یکی از زیبایی های این کتاب یک تقسیم بندی ده تایی است که عرضه شده و در آن ده پرسش اصلی بیان شده که می شد چند نکته به این محورها افزود.

عنوان دین و شادی در کتاب کلی است حجت الاسلام نقویان نیز در ادامه این نشست طی سخنانی گفت: باید از محدثی تشکر کرد که دریچه و روزنه هایی را باز کرده و دغدغه ای را مورد تاکید قرار داده که جامعه ما به لحاظ شاخص هایی که با آن مواجهیم و رفتارهای مورد مشاهده، جامعه مضطربی از منظر آرامش های روحی روانی و مسائل اجتماعی است.

تحقیقاتی از نویسندگان داخل و خارج در کتاب آورده اند و مراجعی که در کتاب ذکر شده است، نشان می دهد که زحمات خوبی در این زمینه کشیده شده است.

نقویان با بیان اینکه عنوان دین و شادی در کتاب کلی است در حالی که در اوایل، اواسط و پایان کتاب عنوان دین موجود آورده شده، که در چهل سال اخیر مشاهده شده است، بیان کرد: این دین همان چیزی است که در رفتار رهبران دینی و روحانیون، نهادهای عمومی مانند صدا و سیما، مطبوعات، گفتمان رسمی کشور و .

تشریح شده و در جای جای کتاب اذعان شده و از سروش محلاتی هم نقل کرده اند که بین دین واقعی و دین موجود تفاوت وجود دارد.

این استاد حوزه ادامه داد: محدثی تلاش کرده که تاریخ غمبار شیعی و رازگویی را به نگاه غمگینانه دین نسبت دهد، اما در لابه لای مطالبی که به قرآن ارجاع داده و به مفاهیمی مانند فرح و سرور اشاره و بیان شده که اصل دین غم بار نیست و در اصل دین شادی زدایی و حزن آوری نیست و این ما هستیم که به لحاظ کژتابی هایی که از بعضی متفکرین دین نشات گرفته یا به خاطر منافع ماست به غم دامن می زنیم.

جای ادبیات شادی آفرین در کتاب خالی است به گفته وی، کتاب روی برخی از مظاهر شادی بیش از حدتمرکز کرده به طور مثال تنها به خنده و گریه، رقص، موسیقی، جشن ها و .

به عنوان مصادیق اشاره شده در حالی که شادی فقط این نیست بلکه یک احساس و عاطفه به رسمیت شناخته شده جهانی است.

شادی را نمی توان به رسمیت نشناخت و در همه ادیان، اقوام، فرهنگ ها و سطوح این مسئله وجود دارد.

این محقق دینی با بیان اینکه یک حلقه مفقوده بسیار مهمی در کتاب وجود دارد گفت: این حلقه آن جایی است که برای مثال متن اصلی ما در قرآن از کلمه شادی استفاده نمی کند، اما مفاهیم بلند شادی و احساس درونی را می آورد و فکر می کنم اگر محدثی این فرازها را مورد تاکید قرار می داد، بهتر بود.

همچنین در کتاب تنها 14 مولفه درباره شادی بیان شده و اگر آمارهای داخلی هم ارائه می شد، کتاب جامعیت بیشتری داشت.

نقویان با بیان اینکه نمی خواهیم به همه چیز نگاه اسلامی داشته باشیم و دین این را تایید نمی کند و کسانی که فکر می کنند دین درباره همه چیز نظر می دهد، شان دین را پایین می آورند گفت: جای ادبیات شادی آفرین در کتاب محدثی خالی است و پیشنهاد می کنم ادبیات شادی آفرین با استفاده از اشعار مولانا، سعدی، حافظ و ابتهاج در کتاب مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: شهر شاد بر اساس این آیه قرآن همان [خدایی] که در گرسنگی غذایشان داد و از بیم [دشمن] آسوده ‏خاطرشان کرد دو خصیصه دارد که هر دو در کشور امروز خالی است و امروز نوبت به لایه های متعالی شادی نمی رسد.

کسی که گرفتار غم نان، خانه، آینده و زندگی است چطور می تواند حضور قلب دینی داشته باشد؟ گرسنگی هم شامل هر نوع گرسنگی است؛ برخی گرسنگی اطلاعاتی دارند و همواره به دنبال این هستند که ببینند صدا و سیما درست می گوید یا شبکه های ماهواره ای! برخی هم گرسنگی غریزه، عاطفی، تفریحی و.

دارند.

شادی هم جزء غذاهای بشری است ما همچنان که به آب و غذا نیاز داریم به شادی هم نیاز داریم.

شادی تنها به داشتن امکانات مادی نیست این استاد حوزه افزود: در کتاب با اشاره به تحقیقات برگمن بیان شده مردم دیندار شادترند هر چند فروید، جیمز و .

حرف هایی را داشته باشند.

شادی سطوح پایین و بالایی دارد، اما برخی معتقد به شادی های متعالی تر دینی اند که نباید آنها را نفی کرد.

نقویان افزود: امروز خوف در درون ما وجود دارد، چه کسی این ترس را ایجاد کرده است که من نمی توانم سوالات خود را بپرسم؟ ما تا از این ترس ها رها نشویم به ساحل امن نخواهیم رسید.

این امنیت بلند، قدسی و فاخر است.

شادی تنها به داشتن امکانات مادی نیست.

امروز در کشورهای پیشرفته مانند انگلستان که مشکل مادی ندارند، مشکل تنهایی وجود دارد و وزیر تنهایی انتخاب کردند.

دین شادی را به رسمیت می شناسد چون انسان را موضوع مداوای خود قرار داده است.

این محقق دینی با بیان اینکه در کتاب طبقه بندی خوبی از شادی ارائه شده گفت: در ابتدای کتاب گاهی فکر می کنیم غم مقابل شادی است اما در ادامه می توانیم ببینیم که غم هم گاهی عین شادی است.

اندوه و فقدان شادی در جامعه برجسته است محدثی در این نشست توضیحاتی را درباره روند تدوین کتاب ارائه کرد و گفت: من بیست سال است که درگیر موضوع این کتاب هستم.

در سال های اخیر مسئله غم، حزن، اندوه و فقدان شادی در جامعه ما برجسته شده و از سوی صاحب نظران در این باره اظهار نظر شده است.

تجربه شخصی من نشان داده که جامعه ما وضع مطلوبی درباره شادی ندارد و از نظر افسردگی و خشمگین بودن در مقایسه با جوامع دیگر وضعیت نامناسبی دارد.

وی ادامه داد: پدیده هایی مانند شادی ابعاد و علل گوناگونی دارد و ذوابعادند و من تلاش کردم در کتاب به این موضوع بپردازم که نقش دین در فقدان شادی در جامعه چیست؟ به ویژه که حکومت دینی در این چهار دهه مسلط بوده و بر میراث غمبار شیعی تاکید کرده و تلاش کرده است که آن را گسترش دهد.

بنابراین کوشش من این بوده که به سهم دین در فقدان شادی بپردازم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نوعی عدم صراحت در این باره در نزد عالمان وجود دارد افزود: از سویی گفته می شود اسلام دین شادی است، اما در عمل به گونه دیگری رفتار می شود و با عملکرد پایانی ناهمسان است.

بنابراین من در این کتاب تلاش کرده ام خراشی بر موضوع بزنم.

این استاد جامعه شناسی گفت: گوشه ای از تحقیقاتم معطوف به آموزه های دینی بوده است.

ما جامعه شناسان دین ابتدا به سراغ متون دینی نمی رویم، مگر اینکه ریشه مسائل اجتماعی را در آموزه های دینی ببینیم، از این رو من در کتاب به آیات قرآن و احادیث در کتاب پرداخته ام.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار 4 اسفند 96، کد مطلب: 4234721، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: شادی - متفاوت - علامه طباطبایی - کتاب - برنامه ریزی - جامعه - انسان - نقد و بررسی - هیات علمی - هایی - طباطبایی - عضو هیات - برنامه - تاریخی - قربانی - برگزار - آموزش - حکومت - شرایط - علمی - عالی - خانه - ماست - نجات

آخرین اخبار سرویس:
50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

تجمع دانشجویان در اعتراض به احکام سنگین

درخواست 100 میلیاردی مدیرعامل سروش!

پشت پرده ائتلاف مقتدی صدر با رقیب سرسختش/ آیا العبادی، مقتدی صدر و هادی العامری را دور می زند؟

دکتر مسلم آقایی طوق نگاه تطبیقی به صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال مقررات

مادر خبرنگار شهید سوری: راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

با جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی موافق نبودم/تضمین می دهم که پول کارگران به تامین اجتماعی بازگردد

محمد نصیری، محسن اسماعیلی پذیرش قول امین در فقه امامیه و آیین دادرسی مدنی

حکم استفاده از تافت و مواد نگه دارنده مو برای وضو

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

لست بدترین طیارت جنگی امریکایی

مجری معروف و محبوب تلویزیون در گذر زمان/عکس

خیابان فرشته در قُرق بچه پولدارها/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ عطش حقارت 100 نفره +تصاویر

چهارمین تیم عربی که امشب طعم شکست چشید

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

عضو جدید شورای اسلامی رشت تحلیف شد

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

تکرار اعتراض و تجمع فرهنگیان بازنشسته 96

جزییات برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر

راننده "بن لادن" گرفتار شد

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می کنم تغییر بدهم؟

انتقال فرهنگ ایثار راه موفقیت کشور در همه عرصه هاست

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان

مهمترین نکات قبل از ازدواج

عثمان محمدپرست+ زندگینامه

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

اگر خفه ام کنند سازش نخواهم کرد

پاسخ به شائبه ها پیرامون تلگرام طلایی

اشکالی که سید جمال خوانساری را عالمی بنام کرد

خانم مجری در جشن تولد خودمانی «بهنوش بختیاری»/عکس

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری

901 کانون مساجد گیلان؛ میزبان طرح غنی سازی اوقات فراغت

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

روزنامه نگار و مترجم پیشکسوت درگذشت

جدال روزنامه کیهان با روزنامه جمهوری اسلامی

اعتیاد به بازی های کامپیوتری اختلال رفتاری است؟

سورپرایز تیم امنیتی بولتون برای ایران چیست/ هشدار در باره همکاری تازه مریم رجوی و یاران ترامپ

برد سه شیرها در لحظه آخر

نشست فرهنگی ایران و ایتالیا در رم

گزارش تصویری: بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین دکار احمد احمدی در مسجد اعظم قم

اعتراض فرهنگیان بازنشسته 96 / دلایل تاخیر طولانی در پرداخت پاداش پایان خدمت

بازیگر ایرانی، داماد شد! /عکس

مجری معروف رقیب اوباماها می شود

بیانیه انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد در باره بازگشت جایگاه اداره کلی روابط عمومی استانداری یزد

سخنان دکتر علی شریعتی (5)

اس ام اس دلتنگی (5)

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

موردی خاص به نام «تبصره ماده 48»

دکتر باقر درویشی، دکتر مهدی امیدی، بهاره جانی تجزیه پویای فقر در طی چهار برنامه توسعه ایران: بر اساس روش جدید تجزیه شش جزیی

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 خردادماه

بررسی چگونگی نصب گنبد جدید حرم امام حسین(ع)

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی در آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

ضرورت بازگشت به استراتژی «همه با هم» امام/ بخش ششم: «جامِ جهان نما»ی امام و خاطره ای مهم از توصیه ایشان به مدیران مطبوعات

معرفی حجت الاسلام تدینی به عنوان مدیرکل اوقاف کرمان

تربیت 50 هزار حافظ قرآن در استان کرمان

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های آستان مقدس امامزاده محمد کرمان

تصاویر/ مراسم بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی در مسجد اعظم قم

حجت الاسلام و المسلمین احمدی معلمی به تمام معنا بود

گام هایی برای داشتن ذهن خلاق

خیزش حوزه و دانشگاه به سمت تمدن سازی نوین اسلامی باشد/ مکتبی که نتواند فرهنگ ساز باشد نمی تواند تمدن سازی کند

ملانیا از دست شوهرش شاکی شد

فوری/ اولین سانحه در آسمان جام جهانی روسیه/ خطر مرگ از بیخ گوش بازیکنان عربستان گذشت

البرز ظرفیت برپایی آیین افتتاحیه کشوری اوقات فراغت ویژه کانون های فرهنگی مساجد را دارد

دو خاطره درس آموز از برخورد امام با جوانان

بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمدی در قم برگزار شد

پیدا شدن اعضای بدن یکی از مفقودان حادثه سیل اشکورات رودسر

عملی که فقر و ذلت در پی دارد

لوسیانو پریرا به فولاد پیوست

فرهاد جعفری آزاد شد

تصاویر/ آیین بزرگداشت علمی و معرفتی استاد احمد احمدی در تهران

25 برنامه موسیقی توسط حوزه هنری آذربایجان غربی اجرا شد

33 سال پیش در چنین روزی بررسی اختیارات رییس جمهور در مجلس

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

مهاجرانی: در آنالیزهای کی روش نباید شک کرد

ترتیل صفحه 384 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: انتشار خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

افتتاح طرح اوقات فراغت در کانون های مساجد 7 شهرستان

فضای سبز کالبد خشک شهر را زنده می کند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ29 خرداد

برای شرطی ها

تصاویر/ تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین توسلی در قم

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

نماینده سازمان ملل با شروط امارات به صنعاء آمد

عضو هیأت رییسه اتاق ایران تشریح کرد جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

شرکت صالحی در اجلاس "اسلوفروم"

سلبریتی ها از واقعیت ها دور هستند

اجرای حکم محمد ثلاث/ تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت/ دیدار نمایندگان با رهبری/ تعقیب قضایی عامل انتشار خبر تجاوز در ایرانشهر/ پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران و پخش بازی با اسپانیا

به هزار دلیل ببخش!

هرگونه اطلاع رسانی در مورد پرونده اخیر در ایرانشهر منوط به تکمیل تحقیقات است

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی برگزار شد

امارات به اتباع کشورهای درگیر جنگ اقامت می دهد

افزایش حواله ارزی واردات تا 5 میلیون دلار

رویترز:مدیرعامل شرکت AUD آلمان دستگیر شد

شادی های دینی را از جامعه گرفتیم

شادی های دینی را از جامعه گرفتیم