مطالب مرتبط:
راه اندازی سایت «ایده پروری» توسط دانشگاه جامع امام حسین (ع)
ارتقای مرتبه 827 عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در سال جاری
امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد با سازمان بسیج علمی
سختگیری در آزمون زبان دکترای دانشگاه آزاد اسلامی و تبعیض با دانشگاه های دولتی، منجر به نامه به مقام معظم رهبری شد+ تصویر نامه
ارتقای مرتبه علمی 827 عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در سال 96
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 16:352018-02-24سياسي

نقدی بر توجیهات وزیر محترم عتف و ریاست محترم دانشگاه جامع در تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی


با وجود مخالفت های افکار عمومی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ، بویژه اعضای موثر کمیسیون آموزش و تحقیقات(آقای دکتر زاهدی رییس محترم، - آقای دکتر احمدی لاشکی نایب رییس محترم کمیسیون) و تذکر کتبی مهندس سعیدی از نمایندگان محترم مجلس به وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه 25/11/1396 مبنی بر غیر قانونی بودن حذف پذیرش بهمن ماه 1396 مراکز دولتی علمی-کاربردی و لااقل اجرای تدریجی این مصوبه طی دو سال، متاسفانه پذیرش دانشجو در مراکز علمی-کاربردی دولتی متوقف شده است.

شعارسال:" با وجود مخالفت های افکار عمومی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ، بویژه اعضای موثر کمیسیون آموزش و تحقیقات(آقای دکتر زاهدی رییس محترم، آقای دکتر احمدی لاشکی نایب رییس محترم کمیسیون) و تذکر کتبی مهندس سعیدی از نمایندگان محترم مجلس به وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه 25/11/1396 مبنی بر غیر قانونی بودن حذف پذیرش بهمن ماه 1396 مراکز دولتی علمی-کاربردی و لااقل اجرای تدریجی این مصوبه طی دو سال، متاسفانه پذیرش دانشجو در مراکز علمی-کاربردی دولتی متوقف شده است.

در ادامه این اقدامات، درخواست کتبی167 نماینده محترم مجلس در جلسه مورخ 29/11/1396 به ریاست جمهور گرامی، مبنی بر ضرورت لغو مصوبه شورای عالی اداری در خصوص تعطیلی مراکز علمی –کاربردی دولتی، قرائت گردید.

در راستای کم اثر نمودن این اقدامات دلسوزانه در چارچوب سیاست های کلان مصوب کشور(از جمله برنامه ششم توسعه)، وزیر محترم علوم ، تحقیقات و فناوری و آقای دکترامید رییس محترم دانشگاه جامع طی روزهای اخیر از طریق رسانه های عمومی به نحوی قصد توجیه این اقدام غیر کارشناسی شورای عالی اداری و مصوبه مغایر با سیاست های کلان نظام در خصوص توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را دارند.

اینجانب به عنوان یک فرد شاغل در بخش دولتی مراکز، با سابقه چند ساله در مراکز دولتی علمی کاربردی و با تعامل وارتباط نزدیک برقرار شده با اکثریت مراکز دولتی طی چند سال گذشته در راستای تنویر افکار عمومی و روشن شدن حقایق برای مسئولین محترم تصمیم گیر، به چند نکته مهم در خصوص دو مصاحبه اشاره شده برای توجیه مصوبه اشاره می کنم: 1- مهم ترین نکته ای که وزیر محترم بر آن تاکید نموده است، تبدیل شدن مراکز علمی-کاربردی به ماشین تولید مدرک است.

اگر این ایراد را برای برخی مراکز علمی- کاربردی بپذیریم که می پذیریم، لازم است به دو نکته مهم هم توجه کنیم.

نکته اول ، ایراد مدرک گرایی متاسفانه در کشور به شدت شیوع پیدا کرده است و به هیچ وجه خاص مراکز علمی-کاربردی نیست و درست برعکس ، این مراکز نسبت به بسیاری از مراکز دانشگاهی از جمله آزاد اسلامی، پیام نور و.

از وضعیت بهتری در این خصوص برخوردارند.

اصل این ایراد هم به ضعف نظارتی وزارت علوم و دانشگاه های مادر برمی گردد که باید اصلاح شود.

نکته دوم، در بین مراکز علمی -کاربردی نیز بیشتر مراکز خصوصی ضعیف و کم توان هستند که برای منفعت بیشتر سعی در جذب حداکثری دانشجو به هر قیمتی هستند و حتی تعدادی از این مراکز خصوصی از روز اول تضمین مدرک بدون هیچ قید و شرطی را می دهند.

مراکز دولتی که دارای رشته های مهارتی دشوار و دانشجویان معمولا اندک هستند و دغدغه اصلی آنها به جای درآمد ، کیفیت آموزش و مهارت آموزی است، بیشتر در تولید مدرک میتوانند موثر باشند یا مراکز خصوصی؟!! .

بنابراین برای برطرف کردن این ایراد هم تعطیلی مراکز خصوصی و تعیین زمان برای تقویت کارگاهها و فراهم نمودن زیرساخت ها ، می بایستی در اولویت وزارت علوم باشد و نه تعطیلی مراکز دولتی که از وضعیت بهتری برخوردارند.

2- ایراد دوم وزیر محترم به ارتقای شغلی پرسنل وزارتخانه از طریق آموزش در رشته های غیرمرتبط است.

در این مورد هم ذکر چند نکته ضروری است.

نکته اول طی سه سال گذشته بین 90-70 درصد ظرفیت بسیاری از مراکز دولتی علمی- کاربردی ، ظرفیت آزاد اختصاص داشته و تنها بین 30-10 درصد ظرفیت به شاغلین اختصاص داده شده است.

بنابراین اطلاعاتی که مبنای تصمیم گیری وزیر محترم قرار گرفته است با واقعیت فاصله زیادی دارد.

نکته دوم، شاغلینی که صرفا به دنبال مزایای مدرک هستند ، چه نیازی هست به مراکز علمی-کاربردی مراجعه کنند که هم دوسوم دروس انها عملی و نسبتا دشوار است و هم گرفتن مدرک در آنها سخت است، طبیعتا دنبال دانشگاه های نظری و از راه دور می روند که سریع تر به هدف خود برسند.

نکته سوم، طبق ابلاغیه دولت محترم تحصیل برای شاغلین بجز ایثارگران سالهاست ممنوع می باشد و این مصوبه به شدت تعداد دانشجویان شاغل را در مراکز علمی-کاربردی کاهش داده است.

نکته چهارم، ارتقای شغلی در نظام جامع خدمات کشوری براساس رشته های تحصیلی مرتبط است و نه هر رشته دانشگاهی، بنابراین اگر کارگزینی یک اداره تخلف کرده است باید با او برخورد شود و نه اینکه دانشگاه را تعطیل نمود به این دلیل که فلان کارمند در رشته غیرمرتبط درس خوانده است.

3- آقای دکتر امید ریاست محترم دانشگاه جامع امروز دوشنبه مورخ 30/11/1396در برنامه فراتر از خبر سیمای جمهوری اسلامی و طی چند مصاحبه اخیر اظهار داشتند اولا هیچ مرکزی تعطیل نخواهد شد بلکه تنها مالکیت آنها عوض میشود.

ثانیا این مصوبه اخیر شورای عالی اداری شامل 150 مرکز علمی-کاربردی میشود، آنقدر ظرفیت خالی در دانشگاه علمی-کاربردی وجود دارد که تاثیری در سهم آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای نخواهد داشت.

ثالثا ایشان تاکید کردند از ظرفیت حدود یک میلیون نفری دانشگاه جامع، کمتر از 200 هزار نفر جذب میشوند.

هر چند در برنامه ششم تصویب شده است سهم حدود 15 درصدی آموزش مهارتی و فنی و حرفه ای آموزش عالی باید به حداقل 30 درصد برسد، ممکن است در پایان برنامه به سهم 25درصدی برسیم.

در مورد سخنان ایشان نیز ذکر چند نکته ضروری است.

نکته اول، اطلاعاتی که از طرف دانشگاه جامع ارائه میشود شفاف نیست.

همکاران ایشان در دفتر گسترش بر حذف پذیرش در حدود 300 مرکز دولتی در بهمن ماه 1396 تاکید دارند و ایشان حدود 150 مرکز را اعلام کردند که لااقل 50 درصد ، اختلاف دیده میشود.

نکته دوم، این عدم شفافیت در تعداد واقعی مراکز شمول مصوبه شورای عالی اداری نیز کاملا مشهود است.

هرچند کارشناسان معتقدند با اجرای کامل این مصوبه حداقل 500 مرکز وابسته به 13 موسسه وابسته به وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی تعطیل خواهند شد(چون همگی دارای اساسنامه تیپ دولتی هستند)، مسئولین دانشگاه برخی موسسات را از شمول این مصوبه فعلا خارج نمودند تا در مرحله بعد و پذیرش مهر 97 آنها را حذف نمایند.

نکته سوم، بخش عمده ظرفیت خالی اعلام شده مربوط به همین 300 مرکز دولتی تعطیل شده می باشد(به دلیل دشواری رشته ها و مدرک گرایی دانشجویان استقبال این رشته های مهارتی کم و کلاس ها با حداقل ظرفیت و حتی کمتر از 10 نفر تشکیل میشوند).

بنابراین این ادعا که با تعطیلی این مراکز دانشجویان به ظرفیت های خالی سایر مراکز از جمله مراکز علمی کاربردی هدایت میشوند ، ادعایی نزدیک به واقعیت بنظر نمی رسد، بلکه این دانشجویان به سایر مراکز دانشگاهی و عمدتا دانشگاههای نظری کم بازده کشیده خواهند شد و عملا معضل مدرک گرایی تشدید خواهد شد.

نکته چهارم، اجرای این مصوبه عملا سهم 15 درصدی فعلی آموزش های مهارتی را تقلیل خواهد داد و اجرای کامل مصوبه شورای عالی اداری منجر به تعطیلی دانشگاه جامع خواهد شد و این کار برخلاف سیاست های برنامه ششم توسعه است و قطعا سهم 25 درصدی هم بلند پروازانه خواهد بود.

نکته پنجم، امکان واگذاری بسیاری از مراکز دولتی ، حداقل در کوتاه مدت ، مقدور نخواهد بود.

عدم پذیرش دانشجو در 300 مرکز دولتی در بهمن ماه 96 و تعجیل فراتر از مصوبه (مجاز نبودن مراکز دولتی برای پذیرش دانشجو در سال 98-97)، موید زمینه سازی برای تعطیلی انهاست.

م.

ر یکی از شاغلین مرکز دولتی علمی-کاربردی
کلید واژه ها: کاربردی - علمی - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون آموزش - دانشگاه جامع - علمی کاربردی - وزیر - دکتر - شورای - مجلس - غیر قانونی - فناوری - آموزش - دانشگاه - علوم - اسلامی - دانشجو - تعطیلی - احمدی - اداری - توسعه - عالی - تذکر - کشور - مصاحبه - برنامه - رسانه - تولید - ماشین - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت/ حسین شریعتمداری آستین خالی از دست همت!

فارس از استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه گزارش می دهد 6 میلیون نفر در معرض ریسک های اجتماعی/ نسخه دولت برای ارتقای تاب آوری جامعه

ترتیل صفحه 390 قرآن کریم باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

توییت تحقیر آمیز ترامپ درباره نماینده زن کنگره

شهرک انرژی به صورت تمام و کمال در شهرستان امیدیه احداث می شود/ مردم به شایعات توجه نکنند

استفاده از موقعیت های زندگی بهتر با بهره گیری از آموزه های دینی و اسلامی حق کودک است

چرا رهبران کسب وکار برای تنظیم استراتژی وقت نمی گذارند؟

ترامپ نماینده زن کنگره را بسیار کودن خطاب کرد

پلان خطرناک داعش در افغانستان

دیدار خداحافظی رییس دفتر منطقه ای یونسکو با ظریف

فرماندار اهواز منصوب شد

معین های اقتصادی کرمان به کمک دولت آمدند

هیات های دیپلماتیک 11 کشور وارد کرمان شدند

دختر 14 ساله که جبهه مبارزه با منافقین به درجه بلند شهادت رسید+عکس

بررسی لایحه ایمنی حمل و نقل دانش آموزان

معین های اقتصادی کرمان به کمک دولت آمدند

پدر شهید مدافع حرم به فرزندش پیوست

قائم مقام وزیر امور خارجه سوریه با جابری انصاری دیدار کرد

تاکید بر افزایش همکاری ها و دیدارهای دوجانبه تهران و عشق آباد

پیروزی یک گله پرتغال در نیمه اول

کاش طارمی بجای فداکاری خودش گل می زد

مانیش پولش را گرفت و به برنامه عادل نیامد

آغاز دوره تربیت مدرس قرآن کودک در کارون

هیات های دیپلماتیک 11 کشور وارد کرمان شدند

فرماندار اهواز تغییر کرد

سخن گفتن برای لرزان کردن دولت، دوستانه نیست

مشکل ما کسانی هستند که گل به خودی می زنند

هیات های دیپلماتیک 11 کشور وارد کرمان شدند

معین های اقتصادی کرمان به کمک دولت آمدند

هیات های دیپلماتیک 11 کشور وارد کرمان شدند

لایی احسان حاج صفی به آدرین سیلوا

موقعیت گل برای ایران که از دست رفت

ضربه ایستگاهی رامین رضاییان که به بیرون رفت

اعدام؛ ناکارآمدترین نسخه برای بهبود شرایط اقتصادی

مردم 2،9میلیارد ریال به بازسازی عتبات عالیات کمک کردند

کرمان دومین استان کم بارش کشور است

دقیقه 17،اعتراض رونالدو بلند شد!

با یکی از پرخطرترین شغل های جهان آشنا شوید

خیز بلند صهیونیست ها برای نفوذ سایبری به ایران/ «واحد 8200» اسراییل چیست؟

دیدار قائم مقام وزارت خارجه سوریه با جابری انصاری

مردم 2،9میلیارد ریال به بازسازی عتبات عالیات کمک کردند

حضور رسایی در دادسرا به علت شکایت فریدون

این در شیشه ای کِی باز می شود؟

پایان عملیات جست وجوی پیکر جانباختگان هواپیمای ATR "تهران ــ یاسوج" اعلام شد

آشنا: فردا قوای مجریه و قضاییه هم پیمان می شوند

تبلیغات اسلامی کردستان از فعالیت و ایده های جوانان حمایت می کند

دقیقه 17،اعتراض رونالدو بلند شد!

مراسم ترحیم صدرالدین شجره برگزار شد

دیدار تیمهای ایران و پرتغال سومین بازی مرحله گروهی

آزادراه تهران - شمال؛ نیازمند سرمایه گذاری مردمی

بر اساس FATF خانواده مدافعان حرم تروریست هستند/ آقایان تعهد دادند حاج قاسم را کت بسته تحویل دهند

اظهارات مداخله جویانه و ضدایرانی نماینده آمریکا در سازمان ملل

واکنش شهرام همایون به تصویر ندا جناب

بیشتر پرونده های قضایی زنجان مربوط به اختلافات ملکی است

مختومه شدن حدود 75 هزار پرونده در شعب تجدیدنظر و 1779 پرونده در هیات عمومی دیوان عدالت اداری

حق استماع و عدالت اداری موضوع چهارمین دور گفت وگوی حقوق بشری ایران و ایتالیا/ در کشور ما دموکراسی براساس عقلانیت اسلامی است

در جنگ اقتصادی دشمن با تمام قوا به میدان آمده است

حماس: با همکاری روسیه اجازه نمی دهیم جبهه ضد ایران تشکیل شود

حکم شوهر مهناز افشار هفته آینده اعلام می شود + جزییات

پنتاگون موتر با تایر مثلثی را رونما کرد+ ویدیو

سکوت جامعه جهانی و رسانه های بین الملل در برابر کشتار کودکان یمن تاسف آوراست

پیشنهادایجاد رشته حکمرانی و سیاست پژوهی/ مرکز آموزش های مهارتی راه اندازی می شود

لغو دوازده سانس کنسرت سیروان خسروی

30مصوبه سفر استاندار به کهگیلویه بررسی شد

راه حل کیهان برای گرانی ها: اعدامشان کنید

20 میلیون رأی اصول گرایان شوخی است

بیشتر پرونده های قضایی زنجان مربوط به اختلافات ملکی است

30مصوبه سفر استاندار به کهگیلویه بررسی شد

خرید جدید اینتر لو رفت!

افتخاری بزرگ برای حاج صفی در دیدار با پرتغال

خرید جدید اینتر لو رفت!

تامین1.2 میلیارد دلار ارز کشور از سوی پتروشیمی‎ها

فرماندار اهواز تغییر کرد

در جنگ اقتصادی دشمن با تمام قوا به میدان آمده است

نشست هم اندیشی اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی برگزار شد

رسیدگی به صدها شکایات مردمی از دادسراهای مختلف

هنرمند فقید حوزستانی نام نیک بر جا گذاشت

حاشیه دیدار تیمهای ایران و پرتغال در سومین بازی گروهی

ترک بر دیوار قانون انتخابات مجلس در "افغانستان"

شهید فاطمیون: سر می دهیم اما سنگر نمی دهیم

گروهک هایی خطرناک تر از داعش که با موزاییک سر می برند + عکس ها

محافط بن لادن در آلمان بازداشت شد

بهترین اماکن دیدنی آلانیا ، ارمنستان و مالدیو

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

استقرار استانداردهای جدید در صنایع غذایی

26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران وجود دارد

دادستان های استان در انجام وظایف نظارتی خود کوتاهی نمی کنند/توجه به حقوق عامه مهم ترین رسالت دستگاه قضایی

واکنش ترامپ به بیرون کردن کارمندش از رستوران

در جنگ اقتصادی دشمن با تمام قوا به میدان آمده است

مهار تانکر آتش گرفته 15 هزارتنی توسط ناخدای ایرانی تا درگیری با دزدان دریایی/ از شجاعت این مردان چه می دانید؟

درخواست حاجی بابایی برای لغو تعطیلات مجلس

بررسی اعتراضات امروز در کمیسیون امنیت ملی

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

هنرمند فقید حوزستانی نام نیک بر جا گذاشت

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

قدمت 9 هزار سال + عکس ها

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

تصویر/ یخ در بهشت فروشی در سال 1272

ردیابی شهروندان چینی با پهباد نظارتی

فهرست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی اعلام می شود

نقدی بر توجیهات وزیر محترم عتف و ریاست محترم دانشگاه جامع در تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی

نقدی بر توجیهات وزیر محترم عتف و ریاست محترم دانشگاه جامع در تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی