مطالب مرتبط:
راه اندازی سایت «ایده پروری» توسط دانشگاه جامع امام حسین (ع)
ارتقای مرتبه 827 عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در سال جاری
امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد با سازمان بسیج علمی
سختگیری در آزمون زبان دکترای دانشگاه آزاد اسلامی و تبعیض با دانشگاه های دولتی، منجر به نامه به مقام معظم رهبری شد+ تصویر نامه
ارتقای مرتبه علمی 827 عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در سال 96
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 15:352018-02-24سياسي

نقدی بر توجیهات وزیر محترم عتف و ریاست محترم دانشگاه جامع در تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی


با وجود مخالفت های افکار عمومی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ، بویژه اعضای موثر کمیسیون آموزش و تحقیقات(آقای دکتر زاهدی رییس محترم، - آقای دکتر احمدی لاشکی نایب رییس محترم کمیسیون) و تذکر کتبی مهندس سعیدی از نمایندگان محترم مجلس به وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه 25/11/1396 مبنی بر غیر قانونی بودن حذف پذیرش بهمن ماه 1396 مراکز دولتی علمی-کاربردی و لااقل اجرای تدریجی این مصوبه طی دو سال، متاسفانه پذیرش دانشجو در مراکز علمی-کاربردی دولتی متوقف شده است.

شعارسال:" با وجود مخالفت های افکار عمومی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ، بویژه اعضای موثر کمیسیون آموزش و تحقیقات(آقای دکتر زاهدی رییس محترم، آقای دکتر احمدی لاشکی نایب رییس محترم کمیسیون) و تذکر کتبی مهندس سعیدی از نمایندگان محترم مجلس به وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه 25/11/1396 مبنی بر غیر قانونی بودن حذف پذیرش بهمن ماه 1396 مراکز دولتی علمی-کاربردی و لااقل اجرای تدریجی این مصوبه طی دو سال، متاسفانه پذیرش دانشجو در مراکز علمی-کاربردی دولتی متوقف شده است.

در ادامه این اقدامات، درخواست کتبی167 نماینده محترم مجلس در جلسه مورخ 29/11/1396 به ریاست جمهور گرامی، مبنی بر ضرورت لغو مصوبه شورای عالی اداری در خصوص تعطیلی مراکز علمی –کاربردی دولتی، قرائت گردید.

در راستای کم اثر نمودن این اقدامات دلسوزانه در چارچوب سیاست های کلان مصوب کشور(از جمله برنامه ششم توسعه)، وزیر محترم علوم ، تحقیقات و فناوری و آقای دکترامید رییس محترم دانشگاه جامع طی روزهای اخیر از طریق رسانه های عمومی به نحوی قصد توجیه این اقدام غیر کارشناسی شورای عالی اداری و مصوبه مغایر با سیاست های کلان نظام در خصوص توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را دارند.

اینجانب به عنوان یک فرد شاغل در بخش دولتی مراکز، با سابقه چند ساله در مراکز دولتی علمی کاربردی و با تعامل وارتباط نزدیک برقرار شده با اکثریت مراکز دولتی طی چند سال گذشته در راستای تنویر افکار عمومی و روشن شدن حقایق برای مسئولین محترم تصمیم گیر، به چند نکته مهم در خصوص دو مصاحبه اشاره شده برای توجیه مصوبه اشاره می کنم: 1- مهم ترین نکته ای که وزیر محترم بر آن تاکید نموده است، تبدیل شدن مراکز علمی-کاربردی به ماشین تولید مدرک است.

اگر این ایراد را برای برخی مراکز علمی- کاربردی بپذیریم که می پذیریم، لازم است به دو نکته مهم هم توجه کنیم.

نکته اول ، ایراد مدرک گرایی متاسفانه در کشور به شدت شیوع پیدا کرده است و به هیچ وجه خاص مراکز علمی-کاربردی نیست و درست برعکس ، این مراکز نسبت به بسیاری از مراکز دانشگاهی از جمله آزاد اسلامی، پیام نور و.

از وضعیت بهتری در این خصوص برخوردارند.

اصل این ایراد هم به ضعف نظارتی وزارت علوم و دانشگاه های مادر برمی گردد که باید اصلاح شود.

نکته دوم، در بین مراکز علمی -کاربردی نیز بیشتر مراکز خصوصی ضعیف و کم توان هستند که برای منفعت بیشتر سعی در جذب حداکثری دانشجو به هر قیمتی هستند و حتی تعدادی از این مراکز خصوصی از روز اول تضمین مدرک بدون هیچ قید و شرطی را می دهند.

مراکز دولتی که دارای رشته های مهارتی دشوار و دانشجویان معمولا اندک هستند و دغدغه اصلی آنها به جای درآمد ، کیفیت آموزش و مهارت آموزی است، بیشتر در تولید مدرک میتوانند موثر باشند یا مراکز خصوصی؟!! .

بنابراین برای برطرف کردن این ایراد هم تعطیلی مراکز خصوصی و تعیین زمان برای تقویت کارگاهها و فراهم نمودن زیرساخت ها ، می بایستی در اولویت وزارت علوم باشد و نه تعطیلی مراکز دولتی که از وضعیت بهتری برخوردارند.

2- ایراد دوم وزیر محترم به ارتقای شغلی پرسنل وزارتخانه از طریق آموزش در رشته های غیرمرتبط است.

در این مورد هم ذکر چند نکته ضروری است.

نکته اول طی سه سال گذشته بین 90-70 درصد ظرفیت بسیاری از مراکز دولتی علمی- کاربردی ، ظرفیت آزاد اختصاص داشته و تنها بین 30-10 درصد ظرفیت به شاغلین اختصاص داده شده است.

بنابراین اطلاعاتی که مبنای تصمیم گیری وزیر محترم قرار گرفته است با واقعیت فاصله زیادی دارد.

نکته دوم، شاغلینی که صرفا به دنبال مزایای مدرک هستند ، چه نیازی هست به مراکز علمی-کاربردی مراجعه کنند که هم دوسوم دروس انها عملی و نسبتا دشوار است و هم گرفتن مدرک در آنها سخت است، طبیعتا دنبال دانشگاه های نظری و از راه دور می روند که سریع تر به هدف خود برسند.

نکته سوم، طبق ابلاغیه دولت محترم تحصیل برای شاغلین بجز ایثارگران سالهاست ممنوع می باشد و این مصوبه به شدت تعداد دانشجویان شاغل را در مراکز علمی-کاربردی کاهش داده است.

نکته چهارم، ارتقای شغلی در نظام جامع خدمات کشوری براساس رشته های تحصیلی مرتبط است و نه هر رشته دانشگاهی، بنابراین اگر کارگزینی یک اداره تخلف کرده است باید با او برخورد شود و نه اینکه دانشگاه را تعطیل نمود به این دلیل که فلان کارمند در رشته غیرمرتبط درس خوانده است.

3- آقای دکتر امید ریاست محترم دانشگاه جامع امروز دوشنبه مورخ 30/11/1396در برنامه فراتر از خبر سیمای جمهوری اسلامی و طی چند مصاحبه اخیر اظهار داشتند اولا هیچ مرکزی تعطیل نخواهد شد بلکه تنها مالکیت آنها عوض میشود.

ثانیا این مصوبه اخیر شورای عالی اداری شامل 150 مرکز علمی-کاربردی میشود، آنقدر ظرفیت خالی در دانشگاه علمی-کاربردی وجود دارد که تاثیری در سهم آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای نخواهد داشت.

ثالثا ایشان تاکید کردند از ظرفیت حدود یک میلیون نفری دانشگاه جامع، کمتر از 200 هزار نفر جذب میشوند.

هر چند در برنامه ششم تصویب شده است سهم حدود 15 درصدی آموزش مهارتی و فنی و حرفه ای آموزش عالی باید به حداقل 30 درصد برسد، ممکن است در پایان برنامه به سهم 25درصدی برسیم.

در مورد سخنان ایشان نیز ذکر چند نکته ضروری است.

نکته اول، اطلاعاتی که از طرف دانشگاه جامع ارائه میشود شفاف نیست.

همکاران ایشان در دفتر گسترش بر حذف پذیرش در حدود 300 مرکز دولتی در بهمن ماه 1396 تاکید دارند و ایشان حدود 150 مرکز را اعلام کردند که لااقل 50 درصد ، اختلاف دیده میشود.

نکته دوم، این عدم شفافیت در تعداد واقعی مراکز شمول مصوبه شورای عالی اداری نیز کاملا مشهود است.

هرچند کارشناسان معتقدند با اجرای کامل این مصوبه حداقل 500 مرکز وابسته به 13 موسسه وابسته به وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی تعطیل خواهند شد(چون همگی دارای اساسنامه تیپ دولتی هستند)، مسئولین دانشگاه برخی موسسات را از شمول این مصوبه فعلا خارج نمودند تا در مرحله بعد و پذیرش مهر 97 آنها را حذف نمایند.

نکته سوم، بخش عمده ظرفیت خالی اعلام شده مربوط به همین 300 مرکز دولتی تعطیل شده می باشد(به دلیل دشواری رشته ها و مدرک گرایی دانشجویان استقبال این رشته های مهارتی کم و کلاس ها با حداقل ظرفیت و حتی کمتر از 10 نفر تشکیل میشوند).

بنابراین این ادعا که با تعطیلی این مراکز دانشجویان به ظرفیت های خالی سایر مراکز از جمله مراکز علمی کاربردی هدایت میشوند ، ادعایی نزدیک به واقعیت بنظر نمی رسد، بلکه این دانشجویان به سایر مراکز دانشگاهی و عمدتا دانشگاههای نظری کم بازده کشیده خواهند شد و عملا معضل مدرک گرایی تشدید خواهد شد.

نکته چهارم، اجرای این مصوبه عملا سهم 15 درصدی فعلی آموزش های مهارتی را تقلیل خواهد داد و اجرای کامل مصوبه شورای عالی اداری منجر به تعطیلی دانشگاه جامع خواهد شد و این کار برخلاف سیاست های برنامه ششم توسعه است و قطعا سهم 25 درصدی هم بلند پروازانه خواهد بود.

نکته پنجم، امکان واگذاری بسیاری از مراکز دولتی ، حداقل در کوتاه مدت ، مقدور نخواهد بود.

عدم پذیرش دانشجو در 300 مرکز دولتی در بهمن ماه 96 و تعجیل فراتر از مصوبه (مجاز نبودن مراکز دولتی برای پذیرش دانشجو در سال 98-97)، موید زمینه سازی برای تعطیلی انهاست.

م.

ر یکی از شاغلین مرکز دولتی علمی-کاربردی
کلید واژه ها: کاربردی - علمی - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون آموزش - دانشگاه جامع - علمی کاربردی - وزیر - دکتر - شورای - مجلس - غیر قانونی - فناوری - آموزش - دانشگاه - علوم - اسلامی - دانشجو - تعطیلی - احمدی - اداری - توسعه - عالی - تذکر - کشور - مصاحبه - برنامه - رسانه - تولید - ماشین - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
اژه ای: جریان سازی های احمدی نژاد همراهی با دشمن است

اعظم پرچم، فردوس میریان نقش وفاق خانواده در نهادینه شدن معروف ‏و پیشگیری از منکر از منظر قرآن کریم

فرصت های مناسب سرمایه گذاری اقتصادی در مناطق مرزی کشور مهیا است

یادداشت/ محمدجواد اخوان مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم!

محمد گنجی پایان سال و مطالبات بر زمین مانده!

حکم لاک برای وضو چیست؟

یادداشت/ حسام الدین برومند دو تجربه؛ توشه راه آینده

در همه ی این سال ها بنده ایستادم و گفتم نتیجه ی انتخابات مردم هرچه هست باید تحقّق پیدا کند

آخرین وضعیت سرباز ربوده شده ایرانی

دعایی که زود به اجابت می رسد

مرگ 882 ایرانی در 14حادثه مهم

امنیت اقتصادی زنان در دو رویکرد اسلامی و فمینیستی ارمغان اقتصادی فمینیسم برای زنان!

فروغ السادات رحیم پور عوامل مساعدت کننده عمل در جهت استکمال نفس از دیدگاه ملاصدرا

سرمقاله کیهان ما گرفتیم آنچه را انداختی

رویت هلال ماه رجب برای دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی اثبات شد

گزارش وضعیت فضای مجازی به مجلس | پیشنهاد لاریجانی

محمدنبی احمدی کاربرد تحلیل های معناشناختی در شناسایی تغییرات ‏ساختاری واژگان قرآنی

اروپا توان تصمیمات مهم را ندارد

تأکید آیت الله سیستانی بر ادامه حضور حشدشعبی در عراق

راهکارهای پرهیز از اشرافی گری

پرداخت 14 هزار میلیارد غرامت به کشاورزان

مجموعه پیام تسلیت درگذشت اقوام نزدیک و دور

عکس یادگاری آخرین جلسه هیأت دولت در سال 1396

مهدی مردانی (گلستانی)‏ توسعه قلمرو کارآمدی فعل معصوم در استنباط: مبنا و پی آمد

معین شرافتی پشت پرده جنایات خیابان پاسداران، دراویش سنتی یا مدرن؟

باز هم خداحافظی تتلو با موسیقی ایران! +تصویر

چرا دولتها در ایران هیچ گاه نخواهند توانست اقتصاد را از نفت جدا کنند؟

ان شاءالله جزو کسانی باشید که رژیم اشغالگر قدس را نابود و قدس شریف را آزاد کنند

دوازده سفارش لقمان به پسرش درباره مسافرت

تصاویر/ حاشیه های آخرین جلسه هیأت دولت در سال 96

وزیر خارجه عمان چه پیامی از آمریکا به ایران آورد؟

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

5 توصیه پیامبر(ص) برای صفای دل

وضع تحریم جدید علیه ایران نقض برجام است

سکینه محمدپور تحلیل و نقد فلسفه مکانیکی

حجت الاسلام محسنی اژه ای: برنتافتن قانون مصداق دیکتاتوری است / تظاهرات سراسری در اروپا علیه نژادپرستی و تبعیض / احتمال فیلتر دائم یا موقت تلگرام

قسم یونسی را باور کنیم یا دم خروس تاج زاده را؟!

یادداشت/ حمیدرضا مقدم فر قول زور

حیدر عیوضی تفسیر بینامتنی از آیه 69 سوره احزاب بر اساس ترجمه های آلمانی و عبری قرآن کریم

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

صدها مسافر نوروزی گرفتار طوفان/ 3 جاده سیستان و بلوچستان مسدود شد

واکنش بازیگر زن پس از انتشار خبر کشف حجابش +عکس

حمیدرضا پگاه و همسرش با تیپ رسمی +عکس

رییس سازمان دیده بان فرانسه و روسیه از توانایی پوتین برای مقابله با غرب گفت

گلچین پیام تسلیت جوان ناکام و نوجوان

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی

راز نیکنامی مصدق چیست؟ /همه عیدی گرفتند جز کارگران سرگذر/جشن نوروز، امید آینده ایرانی/رجل سیاسی 1400! /با عنوان مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم

عناوین روزنامه های سیاسی 28 اسفند 96/ سال چی بود؟! +تصاویر

دانلود آهنگ جدید مسیح و پیمان بیات بنام دعا کن برام

دانلود آهنگ جدید پیمان کیوانی بنام سارا

اقدامات احمدی نژاد و یارانش با آمریکا و اسراییل یکی است/ افرادی که قانون را بر نمی تابند مصداق صریح دیکتاتور هستند

تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رییسه مجلس/رشد معوقات از سال 84 تاکنون

حرف های انتزاعی کشور را نجات نمی دهد

شکستگی دست محمد ثلاث مربوط به قبل از ماجرای گلستان هفتم است/ ربطی به حادثه ندارد

مشایی بازداشت شد

ماموریت های نوروزی تشریح شد/ اعلام ترافیک و معرفی مکان های سیاحتی

رییس جمهوری: ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط با عمان است

امن الله طایران؛ الیاس صفاران ؛ مریم شهبازی فرد بررسی رابطه اخلاق و هنر از نگاه افلاطون و کانت

جهانگیری هم شهردار شود بلایی سرش می آورند/ اگر قول رفع حصر دادند به آن عمل کنند

چرا رهبری ورود نمی کنند؟/ مشکل حل نشدن مشکلات کجاست؟

همه برای سربلندی روسیه تلاش خواهیم کرد

چرا در تیم تحقیقات دخالت روسیه فقط 13 «دموکرات» حضور دارند؟

ارگ رایِن یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان

گفتگوی شنیدنی با جواد خیابانی و دخترش

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانلود آهنگ جدید مسعود عیسی زاده بنام نقطه چین

دانلود آهنگ جدید میثم محنا بنام اجازه میگیرم

دانلود آهنگ جدید محی بنام لالایی

ناکارآمدی مسئولان، دین و روحانیت را از نظر مردم ساقط می کند/ با عملکرد بدمان به براندازی انقلاب کمک نکنیم

روحانی عید کجا می رود؟

مراسم باشکوه طلاق در ژاپن

مهدی صادقی شاهدانی تحلیل وظایف دولت در قبال مسئله عدالت از منظر قرآن و حدیث ‏

دانلود موزیک ویدیو جدید گروه تَرنگ بنام نوروز

دانلود آهنگ جدید حامد قاسمی بنام دل دیوونه

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانشکده پرستاری شهرستان قاینات مستقل می شود

آخرین دفاعیات متهم حوادث پاسداران + فیلم

جلسات سریالی برای تعیین دستمزد کارگران + فیلم

افزایش 14 درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز 97

وقتی دختر ترامپ راز موهای پدر را فاش کند

مردی که همیشه از خدا می خواست گمنام بماند

دانلود آهنگ جدید دانیال زمانی بنام سراب عشق

گفتگوی جذاب علی ضیا با محسن مسلمان

خواننده و مدل معروف از هم جدا شدند

دولت میراث شخصی روحانی نیست/جهانگیری محدودتر شده است

یوسف شاقول تبیین مبانی و مؤلفه های واقع گرایی در اخلاق از نگاه فیلیپا فوت

شرط ایران برای ادامه پایبندی به برجام

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه به مسافران خارج از کشور

ولادیمیر پوتین در ردیف اول قرار دارد.

انتشار مستندات جرائم بقایی برای اولین بار + فیلم

در گفت وگویی اختصاصی با فارس مطرح شد بخش نامه اصلاح حقوق کودکان 2 سال در کشوی میز رییس بایگانی شد/جزییات نامه محرمانه به نجفی برای وضعیت دلخراش کودکان کار

بحران های مدیریتی و مدیریت بحران

آیین نوروز خوانی در نوشهر و گرگان

دانلود آهنگ جدید رضا امیر و حسین سیدی بنام آرامم یار

دانلود آهنگ جدید الیاس قنبری بنام مغرور شدی

چالش خوانندگی محسن مسلمان

نقد و بررسی شعر حجاب ایرج میرزا

حسین شجاعی، علی ثقفیان تأثیر شناخت تحولات تاریخی زبان عربی ‏بر گستره ی پژوهش های ریشه شناسی واژگان قرآن‏

اهواز - نشست صمیمانه استاندار خوزستان با رسانه ها

محسن رفعت تحلیل انتقادی دلالت اصطلاح الخلفاء الراشدون در روایات فریقین

نقدی بر توجیهات وزیر محترم عتف و ریاست محترم دانشگاه جامع در تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی

نقدی بر توجیهات وزیر محترم عتف و ریاست محترم دانشگاه جامع در تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی