مطالب مرتبط:
در نشست انتشار بزرگترین اوراق بدهی سال بورس تهران عنوان شد فرایند طولانی تأمین مالی نیازمند اصلاحات نهادهای قانونی/ سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو
معاون یک شرکت تامین سرمایه در گفت وگو با فارس عنوان کرد آغاز پذیره نویسی 700 میلیارد تومانی اوراق صکوک ایران خودرو در بورس تهران
آغاز پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه 7 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو
آغاز پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه 7 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو
آغاز پذیره نویسی 700 میلیارد تومانی اوراق صکوک ایران خودرو در بورس تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 16:232018-02-24اقتصادي

سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک ایران خودرو


در نشست خبری بورس تهران فرآیند طولانی تأمین مالی و لزوم اصلاح آن مورد تأکید قرار گرفت که متعهد پذیره نویسی بازارگردان صکوک مرابحه ایران خودرو از امکان تخصیص سود جبرانی برای خریداران این اوراق از محل کارمزد بازارگردان خبر داد.

- در نشست خبری بورس تهران فرآیند طولانی تأمین مالی و لزوم اصلاح آن مورد تأکید قرار گرفت که متعهد پذیره نویسی بازارگردان صکوک مرابحه ایران خودرو از امکان تخصیص سود جبرانی برای خریداران این اوراق از محل کارمزد بازارگردان خبر داد.

علی تیموری شندی مدیرعامل تأمین سرمایه لوتوس پارسیان امروز در نشست خبری پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو با بیان اینکه حجم این اوراق معادل 700 میلیارد تومان است، اظهار داشت: با انتشار این اوراق حجم کل اوراق منتشر شده در صنعت خودرو به بیش از 2 هزار میلیارد تومان خواهد رسید، این در حالی است که با توجه به گردش 40 میلیارد تومانی منابع صنعت خودرو، ظرفیت انتشار بیشتری برای اوراق تأمین مالی وجود دارد.

وی از تصویب اوراق سلف کالایی بر روی انواع خودرو از سوی هیأت پذیرش بورس کالا در روز جاری خبر داد و گفت: ضمانت انتشار اوراق صکوک مربحه ایران خودرو را بانک ملت پذیرفته و انتظار می رود با وجود افزایش نرخ اوراق بدهی نسبت به دو ماه قبل، عرضه موفقی در زمینه صکوک اجاره وجود داشته باشد.

در ادامه این جلسه اسماعیل زاده معاون مالی ایران خودرو نیز با بیان اینکه این بنگاه اقتصادی با هدف تنوع سبد مالی برای انتشار اوراق بدهی به این بازار ورود کرده است، گفت: علاوه بر حضور در بازار پولی کشور، سیاست جدی در بازار سرمایه برای ایران خودرو از طریق انتشار اوراق بدهی فراهم می شود.

وی افزود: در انتشار اوراق بدهی، نخستین فاکتور موضوع هزینه است و ایران خودرو به لحاظ این فاکتور شاید تفاوتی بین هزینه جاری و اوراق بدهی نداشته باشد، اما پروسه طولانی بودن انتشار اوراق و تطبیق اوراق جاری با شرایط امروز خودروسازان باعث شده تا مباحثی در بازار سرمایه ایجاد شود.

تطبیق اوراق بدهی با شرایط خودروساز با توجه به تولید، باید همواره به روز باشد.

این مقام مسئول در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به معادل دلاری تأمین مالی 700 میلیارد تومانی ایران خودرو با نرخ امروز بازار ارز، این منابع به طور دقیق در چه زمینه ای صرف خواهد شد، عنوان کرد: انتشار صکوک اجاره اوراق بدهی ایران خودرو به منظور تأمین مالی در گردش و خرید 29 قطعه از 26 شرکت فروشنده قطعه ساز داخلی صورت می گیرد.

در ادامه این جلسه حسینی مقدم معاون بورس تهران در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه دلیل فرایند طولانی تأمین مالی و حتی راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه چیست و چرا این فرایند گاهی بیش از شش ماه به طول می انجامد، گفت: نرخ پایین و هزینه انتشار اوراق در کنار زمان مناسب برای انتشار و پذیره نویسی، فرایند زمانی مشخصی را می طلبد، در عین حال آماده سازی شرایط بازار ثانویه یا دست دوم اوراق منتشرشده در بورس نیز در این فرایند نقش می برد.

در حال حاضر این دوره زمانی کمتر شده و به کمتر از دو روز کاهش یافته است.

وی افزود: بخشی از فرایند تأمین مالی در زمانی که افزایش سرمایه وجود دارد، در بورس انجام می شود، اما موافقت اصولی انتشار اوراق بدهی ایران خودرو در کمترین زمان ممکن صادر شد.

این در حالی است که در فرایند انتشار اوراق بدهی یکسری ارکان مثل ضامن متعهد و بازارگردان وجود دارد که در زمینه امضای قرارداد نیز موضوع ضمانت ها مطرح است و ساختار بهترین برای مدیریت ریسک آنها در حال حاضر وجود ندارد.

در بازار سرمایه آنچه که معامله می شود، اعتماد سرمایه گذاران است و باید در این زمینه ضمانت نامه های مناسب اخذ شود.

همچنین فرایند اداری در اداره ثبت شرکت ها زمان بر بوده و اگر نرخ سود اوراق امروز با تغییر مواجه شده، ناشی از این فرایند زمان بر بوده است.

وی افزود: می توان زمان تأمین مالی را کاهش داد و در این زمینه به تازگی اوراق اجاره جدیدی بر روی سهام شرکت ها در دستورکار سازمان بورس قرار گرفته است.

وی در مورد صندوق پروژه نیز گفت: در حال حاضر صندوق پروژه نیروگاه پرند مپنا به عنوان نخستین صندوق پروژه در بورس انرژی پذیره نویسی شده و این در حالی است که بحث های مالیاتی پس از پذیره نویسی یا انتشار اوراق و واحدهای سرمایه گذاری مطرح می شود که فرایند ایجاد صندوق ها را طولانی می کند.

در ادامه این نشست، تیموری مدیرعامل تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در برابر این پرسش که تا چه حد به اقبال عمومی برای شرکت در پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو با نرخ سود 18 درصد در چهار سال امیدوار هستید، در حالی که اوراق گواهی سپرده بانکی دو ساله هم اکنون با نرخ سود 20 درصدی روبه روست، عنوان کرد: اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو بلندمدت بوده و هر چند انتشار اوراق گواهی سپرده بانکی 20 درصدی باعث افزایش سطوح نرخ سود شده، اما با توجه به کارمزدهای بین دوره ای برای بازارگردان اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو می توان اختلاف نرخ سود این اوراق با گواهی سپرده بانکی را از محل سود جبرانی کارمزد تأمین کرد.

از سوی دیگر، اگر این اوراق قابلیت فروش در بازار بدهی بورس را نداشته باشد، متعهدان این اوراق آنها را خریداری و در بازار به مرور عرضه خواهند کرد.

تیموری ادامه داد: معتقدم تغییر نرخ سود در بازار بدهی و بانکی مطلوب نیست و همواره با نرخ سود شناور مقابله می شود، این در حالی است که برای سپرده ها در سیستم بانکی، نرخ ثابتی تعیین می شود، اما در بازار سرمایه عنوان می شود که این نرخ باید شناور باشد.

به گفته وی، باید رویه های متفاوت در زمینه تعیین نرخ سود اصلاح شود، در غیر این صورت، نهادهای مالی دچار نوسان های قابل توجه خواهند شد.

در حال حاضر اشخاصی که اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری در ماه های گذشته با نرخ سود 16 الی 17 درصدی کرده اند، با توجه به افزایش نرخ سود گواهی سپرده بانکی، هم اکنون با زیان مواجه هستند.

در انتهای این جلسه نیز معاون مالی ایران خودرو با اشاره به هزینه مالی 700 میلیارد تومانی این خودروساز در سال گفت: با افزوده شدن هزینه های مجموعه های وابسته، این رقم به بیش از 1400 میلیارد تومان در سال افزایش می یابد که با توجه به نرخ 18 درصدی اوراق صکوک ایران خودرو، اثر چندانی بر روی حقوق صاحبان سهام ایران خودرو نخواهد داشت.

همچنین ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی در این نشست با بیان اینکه انتشار اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو بزرگترین اوراق بدهی بخش خصوصی در زمینه انتشار اوراق اسلامی در بورس است، عنوان کرد: این اوراق در 20 شهریور 96 موافقت اصولی خود را از سوی سازمان بورس دریافت کرده و ضمانت آن از سوی بانک ملت پذیرفته شده است.

به گفته این مقام مسئول از ابتدای تصویب بازار سرمایه و ابزارهای مالی اسلامی بیش از 17 هزار میلیارد تومان انواع اوراق اجاره، رهنی، استصناع و سایر اوراق بدهی منتشر شده و در این راستا انتشار اوراق بدهی دولت نقش اساسی را در رشد بازار بدهی داشته است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر با همکاری وزارت اقتصاد موافقت اصولی با انتشار 5 هزار میلیارد تومان اوراق منفعت برای دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف بازپرداخت قیمت اسمی اوراق سررسید شده در سال های گذشته را در دستورکار قرار داده است.


کلید واژه ها: ایران خودرو - اوراق - خودرو - ایران - بازار - بورس تهران - میلیارد - مالی - نشست خبری - بازار سرمایه - صنعت خودرو - سرمایه - طولانی - بورس - خرید - امروز - تهران - کارمزد - معاون - اجاره - اصلاح - شرایط - هزینه - خودروسازان - بورس کالا - مدیرعامل - صنعت - بانک ملت - پارسیان - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
خروج «تسه»ها از حبس بازه ای

قیمت نجومی فولگس گلف 2018 در بازار تهران

روستاییان تا 300 میلیون تومان وام می‎گیرند

چشم انداز مثبت بازار جهانی طلا

کاشت لیموی پارسی چاره رهایی از جاروک جادوگر

رکودی چندین ساله در انتظار بازار مسکن

حباب وعده های روحانی!

از «موافقت روسیه و عربستان بر سر تمدید توافق اوپک» تا «جدال خودرویی ترامپ و ترودو»

تدوین طرح های هادی روستایی در استان مرکزی باید شتاب گیرد

اعتراض بدنه داروسازان کشور به سازمان غذا و دارو

قیمت تجهیزات و کالاهای پزشکی افزایش پیدا نکرده است

وقتی سن بارداری بالا می رود

شاهکار جدید BMW رونمایی شد/ عکس

ورود سازمان بازرسی به بازار سکه، ارز، مسکن و خودرو

توقف 15 روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه

پرداخت خسارت به کشاورزان خرمشهری متضرر از شوری آب

بازار داغ کافه ها از دخل ِشب های رمضان به جام جهانی رسید

واردات 21 میلیون دلار قوطی نوشابه +جدول

ورود سازمان بازرسی به بازار خودرو، مسکن و ارز

شینهوا رییس جمهور امریکا را احمق خواند

مسئول گرانی خودرو کیست؟

اختصاص دو هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار به 750 هزار خانواده فاقد درآمد

گفتگوی ویژه، استاد دانشگاه: انحصار همه جانبه در صنعت خودرو داریم

بررسی علت بی رغبتی زنان به اهدای خون

کسادی بازار خودروهای داخلی را ارزان کرد

دلایل تحریم پذیری فروش نفت ایران/ چگونه جلوی تحریم نفت را بگیریم؟

چرا رغبت زنان ایرانی برای اهدای خون کمتر است؟

توازن فولاد در ایران به هم خورده است

نحوه تشخیص آبلیموی اصل و تقلبی

اسراری که آقایان باید درباره ارضای جنسی خانمها بدانند

مراقبت های ضروری پس از زایمان

وزیر اقتصاد سوریه: مناطق آزاد تجاری به زودی احیا می شوند

سمن ها بازیچه قرار نگیرند

حجم بیابان زایی بیشتر از بیابان زدایی است

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مودیان حقیقی شهر تهران

توقف 15 روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه 710 میلیارد تومان

مالیات ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدهای صنفی تعداد کارگران خود را محدود کرده اند

استخدام اپراتورفرزCNC،مونتاژکار در شرکت توکاطرح صفاهان-اصفهان

استخدام کارشناس آزمایشگاه،کارشناس صنایع در شهرک صنعتی اشتهارد

استخدام کارشناس منابع انسانی آقا در شرکت اسنپ در کرمانشاه

استخدام سرپرست آموزش و پشتیبانی،کارشناس آموزش و پشتیبانی

استخدام کارشناس منابع انسانی در موسسه خیریه رفاه کودک در تهران

استخدام اپراتورفرزCNC،مونتاژکار،حسابدار در شرکت توکاطرح صفاهان

نوبخت: واریز حقوق شاغلان پیش از عید فطر به حساب دستگاه ها

رهن و اجاره آپارتمان در محدوده دلاوران

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مودیان حقیقی شهر تهران دوم تیرماه است

توقف 15 روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی(ره) در گفت وگو با فارس خبر داد اختصاص دو هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار به 750 هزار خانواده فاقد درآمد

اجرای طرح ساماندهی اتوبوس ها و کامیون های فرسوده تهران آغاز شد

استخدام کارشناس IT و شبکه در شرکت ایرانگردی مارکوپولو

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر در تهران

فارس گزارش می دهد دلایل تحریم پذیری فروش نفت ایران/ چگونه جلوی تحریم نفت را بگیریم؟

کاهش 11 میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

دلار 4200 تومانی هزینه تولید را کاهش می دهد

تحقیق و تفحص از وزارت راه به دلیل گرانی مسکن کلید خورد

دستورالعمل تشخیص صلاحیت مشاوران خدمات مدیریت

پشت پرده استعفای مدیر دوتابعیتی شرکت بازرگانی نفت

اگر جهاد سازندگی بود، بسیاری از مشکلات اقتصادی نبود

مالیات ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدهای صنفی تعداد کارگران خود را محدود کرده اند

یک مقام سازمان خصوصی سازی عنوان کرد توقف 15 روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه 710 میلیارد تومان

دولت هیچ تقصیری در گرانی ها ندارد

آیین نامه اجرایی تأمین سوخت کمکی نیروگاه ها ابلاغ شد

هوش مصنوعی DeepMind قادر است تصویری دو بعدی را به مدل سه بعدی تبدیل کند

درمان آکنه با چوب صندل

نایب رییس اتاق اصناف ایران در گفت وگو با فارس: مالیات ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدهای صنفی تعداد کارگران خود را محدود کرده اند

مدیرکل امور مالیاتی شهر و استان تهران در گفت وگو با فارس آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مودیان حقیقی شهر تهران دوم تیرماه است

استخدام کارگر خط تولید،راننده مدیر عامل،کارشناس مالی در تهران

Todd Howard: تاریخ انتشار The Elder Scrolls 6 هم اکنون مشخص شده است

شرکت آب و فاضلاب: تهران در بحران مطلق آب قرار دارد

علل رشد جهشی شاخص بورس

استخدام کارمند در شرکت آپادانا تامین صنعت ونداد در اصفهان

استخدام سرپرست مالی و حسابداری در شرکت خوشگوار تهران

استخدام سرپرست واحد فروش در نویان نگین پارسیان در تهران

استخدام کارشناس فروش،کارشناس شبکه،مدیر استقرار/ کرج

استخدام کارشناس فروش خانم (رشته معماری) در یک شرکت معتبر

استخدام نیروی پذیرشگر،صندوقدار و نیروی خدمات و ظرفشوی در یزد

استخدام آشپز و کمک آشپز،میزبان و کافی من در یزد

حذف تصویر ابن سینا از روی دفترچه های بیمه

حمایت کارشناس تلویزیون از کمپین علی کریمی

آقای نصرتی مشاوران به چه قیمتی؟

نرخ برنج ایرانی در بازار؟

روزنامه نگاری سایبر منتشر شد

معرفی نخستین استان دارای زنجیره های تولید عسل کشور

توسعه کشت گلخانه ای در آذربایجان غربی بزودی رونق می گیرد

استخدام برنامه نویس حرفه ای دات نت در تهران

استخدام منشی در شرکت تحلیل گران اطلاعات پویا در تهران

استخدام مهندس کامپیوتر مهندس کامپیوتر آشنا به SQL

توافق مسکو و ریاض برای ایجاد توازن دوباره دربازار نفت

هشدار در مورد بحران آب در تهران

150میلیارد ریال برای بهره برداری سد کوهبرد نیاز است

اولین محموله ریل ملی کشور تحویل راه آهن شد/ ایران به جمع کشورهای تولید کننده ریل پیوست

آیین نامه اجرایی تأمین سوخت کمکی نیروگاه ها ابلاغ شد

بازنگری در سیاست های وارداتی

150میلیارد ریال برای بهره برداری سد کوهبرد نیاز است

استخدام نصاب،تعمیرکار تجهیزات الکترونیکی در اصفهان

200 سرور به تلگرام طلایی از محل بیت المال اختصاص داده شد/5 درصد، 50 درصد کل سکه ها را خریده اند/کمپین «#من_نمیخرم» در فضای مجازی در حال ترند شدن است

افزایش تولید ملی، ارتقای کیفیت و کرامت نیروی انسانی

اخبار 20 یکشنبه 27 خرداد 97

150میلیارد ریال برای بهره برداری سد کوهبرد نیاز است

جشن 115 سالگی هارلی با تولید محدود یک دوچرخه 100 ساله

سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک ایران خودرو

سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک ایران خودرو