مطالب مرتبط:
در نشست انتشار بزرگترین اوراق بدهی سال بورس تهران عنوان شد فرایند طولانی تأمین مالی نیازمند اصلاحات نهادهای قانونی/ سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو
معاون یک شرکت تامین سرمایه در گفت وگو با فارس عنوان کرد آغاز پذیره نویسی 700 میلیارد تومانی اوراق صکوک ایران خودرو در بورس تهران
آغاز پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه 7 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو
آغاز پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه 7 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو
آغاز پذیره نویسی 700 میلیارد تومانی اوراق صکوک ایران خودرو در بورس تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 16:232018-02-24اقتصادي

سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک ایران خودرو


در نشست خبری بورس تهران فرآیند طولانی تأمین مالی و لزوم اصلاح آن مورد تأکید قرار گرفت که متعهد پذیره نویسی بازارگردان صکوک مرابحه ایران خودرو از امکان تخصیص سود جبرانی برای خریداران این اوراق از محل کارمزد بازارگردان خبر داد.

- در نشست خبری بورس تهران فرآیند طولانی تأمین مالی و لزوم اصلاح آن مورد تأکید قرار گرفت که متعهد پذیره نویسی بازارگردان صکوک مرابحه ایران خودرو از امکان تخصیص سود جبرانی برای خریداران این اوراق از محل کارمزد بازارگردان خبر داد.

علی تیموری شندی مدیرعامل تأمین سرمایه لوتوس پارسیان امروز در نشست خبری پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو با بیان اینکه حجم این اوراق معادل 700 میلیارد تومان است، اظهار داشت: با انتشار این اوراق حجم کل اوراق منتشر شده در صنعت خودرو به بیش از 2 هزار میلیارد تومان خواهد رسید، این در حالی است که با توجه به گردش 40 میلیارد تومانی منابع صنعت خودرو، ظرفیت انتشار بیشتری برای اوراق تأمین مالی وجود دارد.

وی از تصویب اوراق سلف کالایی بر روی انواع خودرو از سوی هیأت پذیرش بورس کالا در روز جاری خبر داد و گفت: ضمانت انتشار اوراق صکوک مربحه ایران خودرو را بانک ملت پذیرفته و انتظار می رود با وجود افزایش نرخ اوراق بدهی نسبت به دو ماه قبل، عرضه موفقی در زمینه صکوک اجاره وجود داشته باشد.

در ادامه این جلسه اسماعیل زاده معاون مالی ایران خودرو نیز با بیان اینکه این بنگاه اقتصادی با هدف تنوع سبد مالی برای انتشار اوراق بدهی به این بازار ورود کرده است، گفت: علاوه بر حضور در بازار پولی کشور، سیاست جدی در بازار سرمایه برای ایران خودرو از طریق انتشار اوراق بدهی فراهم می شود.

وی افزود: در انتشار اوراق بدهی، نخستین فاکتور موضوع هزینه است و ایران خودرو به لحاظ این فاکتور شاید تفاوتی بین هزینه جاری و اوراق بدهی نداشته باشد، اما پروسه طولانی بودن انتشار اوراق و تطبیق اوراق جاری با شرایط امروز خودروسازان باعث شده تا مباحثی در بازار سرمایه ایجاد شود.

تطبیق اوراق بدهی با شرایط خودروساز با توجه به تولید، باید همواره به روز باشد.

این مقام مسئول در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به معادل دلاری تأمین مالی 700 میلیارد تومانی ایران خودرو با نرخ امروز بازار ارز، این منابع به طور دقیق در چه زمینه ای صرف خواهد شد، عنوان کرد: انتشار صکوک اجاره اوراق بدهی ایران خودرو به منظور تأمین مالی در گردش و خرید 29 قطعه از 26 شرکت فروشنده قطعه ساز داخلی صورت می گیرد.

در ادامه این جلسه حسینی مقدم معاون بورس تهران در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه دلیل فرایند طولانی تأمین مالی و حتی راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه چیست و چرا این فرایند گاهی بیش از شش ماه به طول می انجامد، گفت: نرخ پایین و هزینه انتشار اوراق در کنار زمان مناسب برای انتشار و پذیره نویسی، فرایند زمانی مشخصی را می طلبد، در عین حال آماده سازی شرایط بازار ثانویه یا دست دوم اوراق منتشرشده در بورس نیز در این فرایند نقش می برد.

در حال حاضر این دوره زمانی کمتر شده و به کمتر از دو روز کاهش یافته است.

وی افزود: بخشی از فرایند تأمین مالی در زمانی که افزایش سرمایه وجود دارد، در بورس انجام می شود، اما موافقت اصولی انتشار اوراق بدهی ایران خودرو در کمترین زمان ممکن صادر شد.

این در حالی است که در فرایند انتشار اوراق بدهی یکسری ارکان مثل ضامن متعهد و بازارگردان وجود دارد که در زمینه امضای قرارداد نیز موضوع ضمانت ها مطرح است و ساختار بهترین برای مدیریت ریسک آنها در حال حاضر وجود ندارد.

در بازار سرمایه آنچه که معامله می شود، اعتماد سرمایه گذاران است و باید در این زمینه ضمانت نامه های مناسب اخذ شود.

همچنین فرایند اداری در اداره ثبت شرکت ها زمان بر بوده و اگر نرخ سود اوراق امروز با تغییر مواجه شده، ناشی از این فرایند زمان بر بوده است.

وی افزود: می توان زمان تأمین مالی را کاهش داد و در این زمینه به تازگی اوراق اجاره جدیدی بر روی سهام شرکت ها در دستورکار سازمان بورس قرار گرفته است.

وی در مورد صندوق پروژه نیز گفت: در حال حاضر صندوق پروژه نیروگاه پرند مپنا به عنوان نخستین صندوق پروژه در بورس انرژی پذیره نویسی شده و این در حالی است که بحث های مالیاتی پس از پذیره نویسی یا انتشار اوراق و واحدهای سرمایه گذاری مطرح می شود که فرایند ایجاد صندوق ها را طولانی می کند.

در ادامه این نشست، تیموری مدیرعامل تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در برابر این پرسش که تا چه حد به اقبال عمومی برای شرکت در پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو با نرخ سود 18 درصد در چهار سال امیدوار هستید، در حالی که اوراق گواهی سپرده بانکی دو ساله هم اکنون با نرخ سود 20 درصدی روبه روست، عنوان کرد: اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو بلندمدت بوده و هر چند انتشار اوراق گواهی سپرده بانکی 20 درصدی باعث افزایش سطوح نرخ سود شده، اما با توجه به کارمزدهای بین دوره ای برای بازارگردان اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو می توان اختلاف نرخ سود این اوراق با گواهی سپرده بانکی را از محل سود جبرانی کارمزد تأمین کرد.

از سوی دیگر، اگر این اوراق قابلیت فروش در بازار بدهی بورس را نداشته باشد، متعهدان این اوراق آنها را خریداری و در بازار به مرور عرضه خواهند کرد.

تیموری ادامه داد: معتقدم تغییر نرخ سود در بازار بدهی و بانکی مطلوب نیست و همواره با نرخ سود شناور مقابله می شود، این در حالی است که برای سپرده ها در سیستم بانکی، نرخ ثابتی تعیین می شود، اما در بازار سرمایه عنوان می شود که این نرخ باید شناور باشد.

به گفته وی، باید رویه های متفاوت در زمینه تعیین نرخ سود اصلاح شود، در غیر این صورت، نهادهای مالی دچار نوسان های قابل توجه خواهند شد.

در حال حاضر اشخاصی که اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری در ماه های گذشته با نرخ سود 16 الی 17 درصدی کرده اند، با توجه به افزایش نرخ سود گواهی سپرده بانکی، هم اکنون با زیان مواجه هستند.

در انتهای این جلسه نیز معاون مالی ایران خودرو با اشاره به هزینه مالی 700 میلیارد تومانی این خودروساز در سال گفت: با افزوده شدن هزینه های مجموعه های وابسته، این رقم به بیش از 1400 میلیارد تومان در سال افزایش می یابد که با توجه به نرخ 18 درصدی اوراق صکوک ایران خودرو، اثر چندانی بر روی حقوق صاحبان سهام ایران خودرو نخواهد داشت.

همچنین ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی در این نشست با بیان اینکه انتشار اوراق صکوک مرابحه ایران خودرو بزرگترین اوراق بدهی بخش خصوصی در زمینه انتشار اوراق اسلامی در بورس است، عنوان کرد: این اوراق در 20 شهریور 96 موافقت اصولی خود را از سوی سازمان بورس دریافت کرده و ضمانت آن از سوی بانک ملت پذیرفته شده است.

به گفته این مقام مسئول از ابتدای تصویب بازار سرمایه و ابزارهای مالی اسلامی بیش از 17 هزار میلیارد تومان انواع اوراق اجاره، رهنی، استصناع و سایر اوراق بدهی منتشر شده و در این راستا انتشار اوراق بدهی دولت نقش اساسی را در رشد بازار بدهی داشته است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر با همکاری وزارت اقتصاد موافقت اصولی با انتشار 5 هزار میلیارد تومان اوراق منفعت برای دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف بازپرداخت قیمت اسمی اوراق سررسید شده در سال های گذشته را در دستورکار قرار داده است.


کلید واژه ها: ایران خودرو - اوراق - خودرو - ایران - بازار - بورس تهران - میلیارد - مالی - نشست خبری - بازار سرمایه - صنعت خودرو - سرمایه - طولانی - بورس - خرید - امروز - تهران - کارمزد - معاون - اجاره - اصلاح - شرایط - هزینه - خودروسازان - بورس کالا - مدیرعامل - صنعت - بانک ملت - پارسیان - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
جهانگیری: نباید بازار ایران به راحتی در اختیار دنیا قرار گیرد

زمان اجرای طرح رجیستری تمام گوشی های سامسونگ مشخص شد

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

پذیرش و عرضه 12 شرکت جدید در بورس

توسعه روابط اقتصادی ایران و پاکستان؛ ظرفیت ها و مشکلات

توسعه روابط اقتصادی ایران و پاکستان؛ ظرفیت ها و مشکلات

ساعت زمین را ناکوک نکنیم

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را بار دیگر کاهش داد

میزان فروش فروشگاه های زنجیره ای خوب است یا بد؟

چگونه در نوروز مجوز اسباب کشی بگیریم؟

پیشنهاد سهام دار میلان به لی یونگ هونگ: برای فروش باشگاه، مذاکره کن!

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر کنار گذاشته می شوند

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی "ساعت زمین"

نرخ خرید محصولات باغی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست

ثبات نرخ گوشت در ایام نوروز/مصرف روزانه بنزین به 105 میلیون لیتر رسید

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است

اجرای طرح "مسکن استیجاری" گامی در مسیر خانه دار شدن مستأجران

انواع خودروهای مسافرتی را بشناسید!

سه اقامتگاه بوم گردی در روستاهای سربیشه ایجاد می شود

انواع خودروهای مسافرتی را بشناسید!

6 محور اصلی حمایت از کالای ایرانی/ از برخورد با قاچاق کالا تا حمایت دولت و بانک ها

قراردادهای سرمایه گذاری ایران با جک و هیوندای

جلوگیری از واردات بی رویه محصولات کشاورزی در سال حمایت از کالای ایرانی

رشد 10 درصدی معاملات مسکن تهران درسال 96

ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش 3.7 درصدی ترددها

رابطه ساختاری قیمت و اجاره بهای مسکن/پیش بینی بازار ناآرام اجاره در سال آینده

دولت مجامع شرکت ها را ملزم به خرید کالای ایرانی کند/ فرهنگ سازی رسانه ها در دستور کار باشد

به روزرسانی زیرساخت های مکانیکال فرودگاه مهرآباد در سال 97

قطار گردشگری راه ابریشم 9 فروردین راه اندازی می شود

نظارت ویژه و مکانیزه بر تردد ناوگان عمومی در سفرهای نوروزی

لزوم ارتقاء هرچه بیشتر سطح خدمات قابل عرضه به گردشگران نوروزی

سفرهای نوروزی 10 درصد رشد داشت

گیشه کم رمق نوروز به رغم افزایش قیمت بلیت سینماها

پیامک های نیمه شب بانک ملی+عکس

هزینه اقامت یک شب در استان گلستان چقدر است؟

تله رشد پایین چالش بزرگ ایران

نبرد بین 3 اتومبیل لوکس اما قدرتمند +عکس

با 150 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟+جدول

ثروتمندترین جوانان دنیا اهل کدام کشورند؟

زور مهران مدیری به سحردولت شاهی نرسید

خانم بازیگر ماجرای عاشق شدنش را لو نداد!

بازرسی از مراکز اقامتی قم

کاوش های باستان شناسی پیرامون کاخ های هخامنشی دشتستان آغاز شد

فال روزانه یکشنبه 5 فروردین 1397

حمایت از تولید ملی با درهای ساخت اتریش!

ترامپ ایرانیان را با نوروز تبریک کرد

سید علی مدنی زاده ، مهران ابراهیمیان طراحی و کالیبراسیون مدل تعادل عمومی پویای پایه برای اقتصاد ایران

نوسانات بی نتیجه طلا برای تغییر قیمت+ نمودار

چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم؟/مراحل ثبت نام و دریافت “کارت ملی هوشمند” + آموزش تصویری

دلار در ترکیه گران شد

افزایش 9درصدی تردد در جاده های استان اصفهان

همه چیز درباره باتری خودرو از طول عمر تا روشهای نگهداری

شاخص امید به زندگی در ایران چقدر است؟

رییسی: هزینه سفر به مشهد از ترکیه بیشتر می شود!

وحشت از جنگ تجاری بازار سهام را بهم ریخت

واردات رسمی و قاچاق، کمر تولید داخلی را شکست

روابط ایران و چین، پویا در سیاست سودآور در اقتصاد

فعالیت وزارت کشور در زمینه تحقق شعار سال 96، حمایتی بود/تاسیس معاونت اقتصادی و توسعه برای پیگیری جدی اقتصاد مقاومتی

دختری در اتوبوس/ وقتی سال تحویل به خانه نرسیدم

مونوریل دردی از ترافیک شهر دوا نمی کند

مشکلی به نام کمبود سرویس بهداشتی عمومی در پایتخت اقتصادی کشور/ استفاده گردشگران از سرویس های بهداشتی هتل ها

اعلام زمان فعالیت موزه های چهارمحال و بختیاری

سه دغدغه مهم در بازار پول

پالایشگاهی که با کالای ایرانی ساخته شد!

نقش اثر بخش بانوان در تحقق شعار امسال

کالاهای ایرانی در حوزه فناوری

اعلام 10 رویداد مهم بیمه ای سال 96

رکورد عجیب و آزاردهنده ما ایرانی ها!

90 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور از تولید داخل تامین می شود

کارخانه های کوکاکولا چگونه منابع آب جهان را می بلعند؟ +عکس و آمار

چادر مشکی تولید کره جنوبی با شعر ایرانی!

ثروتمندترین جوانان دنیا اهل کدام کشورند؟

عید به کام کیف قاپان سابقه دار تلخ شد

شناسایی سالانه حدود 10هزار بیمار مبتلا به سل درکشور

لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

بیش از 6 هزار مسافر نوروزی از موزه های خراسان جنوبی دیدن کردند

برنامه های زنده رادیو در سال جدید افزایش پیدا می کند

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

مهدی مریزاد خاموشی چراغ ها در رویداد «ساعت زمین»

اعصابتان را کنترل کنید

اعلام تعرفه های جدید گمرکی کالاهای وارداتی + جداول

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

توسعه اقتصادی چیست؟

آغاز عملیات احداث 300 واحد در روستاهای ثلاث باباجانی با کمک خیران

زمین امشب خاموش می شود

دومین صنعت مهم کشور کدام است؟

اعتصاب فرانسوی ها به ایرفرانس رسید

می گویند 10 میلیون تومان بده تا بتوانی بازی کنی!

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی ساعت زمین

نگاه عمیق به آپشن های گران قیمت فراری پورتوفینو

هشدارهای پلیس آگاهی به مسافران نوروزی

یک رسوایی به وسعت 23 میلیون خودرو!

ساعت زمین

پیش بینی روند بازار اجاره در سال 97

کره جنوبی تجارت با ارزهای رمزنگار را قانونی می کند

مراسم ساعت زمین در عمارت تاریخی ائل گلی تبریز

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است/ ضرورت حفظ استقلال بانک مرکزی

استقبال میهمان نوروزی از خیمه های معرفت در فارس

مالی و اقتصادی کاهش بهای بیت کوین در پی انتشار شایعه ی توقف فعالیت صرافی بایننس

سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک ایران خودرو

سود جبرانی برای خریداران اوراق صکوک ایران خودرو