مطالب مرتبط:
استعفای آیت الله خامنه ای از سرپرستی سپاه پاسداران
آیت الله خامنه ای و مهار دیکتاتوری «احمدی نژاد»ها
آیت الله خامنه ای و مهار دیکتاتوری «احمدی نژاد»ها
آیت الله خامنه ای و مهار دیکتاتوری احمدی نژاد ها
زندگی نامه و سیره اخلاقی آیت الله بهجت(ره) منتشر شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 12:552018-02-24سياسي

استعفای آیت الله خامنه ای از سرپرستی سپاه پاسداران


سرپرستی سپاه توسط آیت الله خامنه ای 4 ماه به طول انجامید و ایشان در اسفندماه 1358 برای شرکت در انتخابات مجلس اول از این سمت استعفا دادند.

- شاید کمتر کسی این خبر را شنیده باشد که آیت الله خامنه ای در سال 1358 مدتی سرپرستی سپاه را بر عهده داشته است.

در زندگی نامه ایشان آمده است: از دیگر مأموریت های وی از طرف شورای انقلاب، مسئولیت مرکز اسناد و نیز سرپرستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در 3 آذر 1358 بود.

وی قبل از این نیز به نمایندگی از سوی شورای انقلاب در برخی جلسات سپاه پاسداران شرکت می کرد.

علت انتخاب او به سرپرستی سپاه، باقی ماندن پاره ای اختلافات در بدنه و سازمان سپاه بود که در ماههای پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته بود و با تلاشهای میانجیگرانه به نتیجه نرسیده بود.

وی که از حامیان نیروهای نظامی مردمی، به ویژه سپاه بود، در مدت حضور در رأس آن نیرو سعی کرد علاوه بر رفع اختلافات موجود، سازمان مناسبی بدان بدهد.

او در 5 اسفند 1358 از مسئولیت سرپرستی سپاه به دلیل نامزدی در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی استعفا داد.

[1]" **ماجرای تشکیل سپاه چه بود؟ بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در 22 بهمن 57، یکی از مهم ترین موضوعاتی که ذهن نیروهای انقلاب را به خود مشغول ساخته بود، تأسیس یک نیروی نظامی قدرتمند بود که بتواند در مقابل توطئه ها و خطراتی که انقلاب را تهدید می کرد، از کیان انقلاب دفاع کند.

آنچه در این بین قابل تأمل است، تشکیل غیر رسمی و خودجوش یک نیروی مردمی در آغازین روزهای پیروزی انقلاب است.

این نیرو که اعضای آن در مساجد، اماکن دولتی، پادگان ها، کاخ ها و مراکز حساس حضور داشتند، وظیفه حفاظت از اموال و تأمین امنیت اجتماع را بر عهده داشت.

هر چند این نیروها بعدها نام کمیته های انقلاب به خود گرفتند، اما در واقع هسته اصلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را باید در این اجتماعات جست و جو کرد.

اولین اعلام رسمی تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از سوی عباس امیر انتظام، سخنگوی دولت موقت در دوم اسفندماه 57 صورت گرفت؛ اما در آن شرایط، چند گروه تحت عنوان سپاه پاسداران فعالیت می کردند که هر کدام منطقه ای از تهران را برای فعالیت انتخاب کرده بودند.

برخی از نیروهای سیاسی، تحت فرماندهی حسن لاهوتی در باغشاه مستقر بودند.

عده ای دیگر نیز با سرپرستی محمد منتظری و محمدکاظم موسوی بجنوردی در مرکز گارد شهربانی (اداره گذرنامه فعلی) استقرار پیدا کرده بودند.

عباس زمانی (ابوشریف) نیز به همراه نیروهای خود، پادگان جمشیدیه را در اختیار داشت.

پاسداران مستقر در سلطنت آباد (پاسداران) نیز بیشتر با اعضای نهضت آزادی و دولت موقت هماهنگ بودند و حسن لاهوتی نیز در آن منطقه نفوذ داشت.

اختلاف نظر موجود بین این گروه ها از یک سو و همچنین تلاش دولت موقت برای در دست گرفتن اداره این نیروی نظامی که با مخالفت بعضی از سپاهی ها مواجه شده بود، باعث شد تا شورای انقلاب برای سر وسامان دادن به اوضاع، شورایی12 نفره که اعضای آن نمایندگان 4 گروه فوق بودند، تشکیل دهد.

این افراد بعدها به عنوان اعضای شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی شدند.

این عده عبارت بودند از: عباس زمانی، جواد منصوری، عباس دوزدوزانی، محمد منتظری، یوسف کلاهدوز، محمدکاظم موسوی بجنوردی، مرتضی الویری، محمد بروجردی، محسن رضایی، محسن رفیق دوست و علی دانش منفرد.

نمایندگان این گروه ها با توافق شورای انقلاب و نظر مثبت حضرت امام و با این هدف که سپاه به عنوان یک نیروی مستقل از ارتش و دولت، زیر نظر شورای انقلاب باشد، اساسنامه ای برای این نهاد تدوین نموده و در تاریخ دوم اردیبهشت 58 منتشر کردند.

برای تعیین فرمانده سپاه، جواد منصوری، عباس زمانی و محمدکاظم موسوی بجنوری نامزد بودند که در نهایت جواد منصوری به عنوان اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعیین شد.

شورای فرماندهی سپاه در اولین اطلاعیه خود در 16 اردیبهشت 58، وظایف کلی این نیروی نظامی را مبارزه مسلحانه علیه جریان های مسلحانه ضد انقلاب، دفاع در برابر حملات و اشغالگری های عوامل یا قوای بیگانه در داخل کشور، همکاری و هماهنگی مؤثر با نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، تربیت و آموزش اخلاقی، ایدئولوژیکی، سیاسی و نظامی کادرهای سپاه، حمایت از نهضت های رهایی بخش و حق طلبانه مستضعفین جهان تحت نظارت و رهبری انقلاب و استفاده از نیروی انسانی سپاه به هنگام بروز بلایا و حوادث غیرمترقبه و کمک به طرح های عمرانی دولت جمهوری اسلامی برشمرد.

[2]" **اولین سرپرست سپاه چه کسی بود؟ امام خمینی (ره) در 25 شهریور 58 حکم نمایندگی خود در سپاه را برای حجت الاسلام حسن لاهوتی نوشتند.

با رسیدن لاهوتی به نمایندگی امام در سپاه (و به نوعی سرپرستی سپاه) منافقین و برخی همفکران آنها با تمام توان به دوره کردن وی پرداختند و علاوه بر استفاده از وی برای فحاشی به بزرگان انقلاب و عملکرد نظام، سطح سوء استفاده خود را به مسائل حادتری هم کشاندند.

یکی از موارد بسیار حیاتی در این قضیه (که اثرات فاجعه آمیز آن در زمان ورود منافقین به فاز جنگ مسلحانه آشکار شد) رسیدن انبوهی از اسلحه به دست منافقین از همین کانال بود.

آقای علی محمد بشارتی(مسئول اطلاعات وقت سپاه) به یک نمونه از این موارد چنین اشاره کرده است: سفر دیگر ما به کرمانشاه بود که در معیت مرحوم آقای لاهوتی، نماینده وقت امام خمینی در سپاه، صورت گرفت.

.

در این سفر که سه روز به طول انجامید سلاح های زیادی جمع آوری کردیم که بیشتر آنها ژ-3 و کلت، از نوع روولور، بودند.

تصمیم داشتیم که همه این ها را به تهران منتقل کنیم که به علت نفوذ منافقین ورق به گونه دیگری برگشت.

در سفر کرمانشاه، پسر آقای لاهوتی -وحید- هم همراه ما بود، اما هیچ مسئولیتی نداشت.

او با منافقین در ارتباط بود و با تحت تأثیر قرار دادن پدرش، تعداد زیادی از سلاح های جمع آوری شده، خصوصاً کلت ها را از او گرفته و برده بود.

من خیلی دیر از این قضیه مطلع شدم.

آقای فرزین به من گفت که آقا وحید سلاح ها را جعبه کرده و برده است.

با شنیدن این خبر خیلی عصبانی شدم، اما رعایت حال آقای لاهوتی را کردم و به ایشان چیزی نگفتم.

با این حال تصمیم گرفتم که قضیه را با امام خمینی در میان بگذارم، چون این مسئله چیزی نبود که بتوان آن را جدی نگرفت و از کنار آن به سادگی گذشت.

.

فردای آن روزی به قم رفتیم تا گزارش ها را خدمت امام خمینی عرض کنیم.

امام خمینی احوال آقای لاهوتی را پرسید.

من فرصت ندادم و گفتم آقای لاهوتی همین است.

آدم بسیار عاطفی است و خیلی از صحبت هایی که می کنند دلپذیر و دلنشین است اما به لحاظ سیاسی آسیب پذیر است و همه و از جمله منافقین او را می خواهند جذب کنند.

امام خمینی که معمولاً خیلی کم سؤال می کردند، یک سؤال دیگر هم راجع به روابط آقای لاهوتی و مجاهدین پرسیدند و من پاسخ دادم که ایشان مانند ما در زندان بوده و در آنجا با اکثر آنها آشنا شده است؛ اما آشنایی و رفاقت یک چیز است و هواداری از آنها چیز دیگر و موضوعی ثانوی است؛ ایشان هواداری هم می کنند.

(عبور از شط شب، انتشارات مرکز اسنادانقلاب اسلامی، صفحات 235 تا 237) البته همین رفتارهای آقای لاهوتی که گزارش های مکررش توسط فرماندهان انقلابی سپاه (مثل آقایان جواد منصوری و علی محمد بشارتی) به امام می رسید به علاوه عملکرد مخرب وی در سخنرانی هایش به نفع منافقین و علیه نظام، نهایاتاً باعث شد که حضرت امام پس از مدتی (در همان سال 58) او را از سمتش کنار گذاشته و حضرت آیت الله خامنه ای را جایگزین وی کنند.

(همان، صفحه 237)[3]" حجت الاسلام لاهوتی در تاریخ 29 آبان 58 استعفای خود را تسلیم رهبر انقلاب کرد ، در متن نامه استعفای حجت الاسلام لاهوتی آمده است: محضر مبارک فرمانده کل قوا و رهبر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (دامت برکاته) با کمال احترام بعرض عالی می رساند، با اینکه تصمیم داشتم در حساس ترین ارگان مبارزاتی یعنی سپاه پاسداران در راه اسلامی و امام امت تا آخرین قطره خون خویش خدمت نمایم ولی با کمال معذرت از پیشگاه محترم آنحضرت اعلام می داریم بعللی از جمله کسالت قلبی بیش از این نمی توانم در این پایگاه در خدمت اسلام و مسلمین باشم.

آرزومندم در جای دیگر تا آخرین حد توانم بخدمت سربازم ادامه دهم.

لاهوتی در نامه دیگری خطاب به پاسداران سراسر کشور گفت : دلایل استعفای من مثنوی هفتاد من کاغذ می شود، بهمین جهت در یک مصاحبه مفصل مطالب خود را روشن بیان خواهم نمود.

[4]" **ناراحتی حجت الاسلام لاهوتی از برکناری از سپاه در 29 آذر 1358 گزارشی از جلسه هفتگی آیت الله خامنه ای منتشر شده که بخشی از انتقادات حجت الاسلام لاهوتی در آن منعکس شده است.

در این گزارش آمده است: حجت الاسلام سیدعلی خامنه ای در جلسه هفتگی روزهای دوشنبه دانشجویان که در مسجد دانشگاه تهران برگزار می شود به سؤالات متعدد دانشجویان پاسخ گفت: من معتقدم که حزب و سازمان بخصوصی منتی بر سر این انقلاب ندارد و هیچ حزبی نقش در پیدایش این انقلاب به آن معنا نداشته است.

حجت الاسلام خامنه ای ضمن تأکید بر لزوم تشکل و سازماندهی بعد از انقلاب در پاسخ به این سوال که آقای لاهوتی گفته است ارتش و سپاه پاسداران آلت دست و یا بازوی مسلح حزب بخصوصی است گفت: منظور ایشان حزب جمهوری اسلامی است و علت آن وجود بنده در آنجا است.

بنده پیش از آنکه عضو حزب باشم عضو ارگان تصمیم گیرنده منصوب از طرف امام در شورای انقلاب هستم.

این شورای انقلاب است که سپاه را اداره می کند و اهداف آنرا معین می کند و از روز اول سپاه را به وجود آورد.

شورای انقلاب ناگزیر یک عضو از اعضای خودش را باید در سپاه جایگزین می کرد ، در چند ماه گذشته احساس نیاز نمی شد ولی با گذشت چند ماه احساس نابسامانی در امر سپاه احساس شد که بایستی یک نفر از سوی شورای انقلاب به آنجا می رفت.

ایشان همچنین در مورد حمله سپاه به مقرهای مجاهدین خلق[منافقین] نیز گفتند : حمله پاسداران به مراکز مجاهدین بخاطر آن نبوده است که این مراکز مراکز مجاهدین است، اگر در نقطه ای فتنه انگیزی و یا توطئه شود چه از سوی مجاهدین و یا هر گروه دیگر باید تعقیب کرد.

**استعفای آیت الله خامنه ای از سرپرستی سپاه سرپرستی سپاه توسط آیت الله خامنه ای 4 ماه به طول انجامید و ایشان در اسفندماه 1358 برای شرکت در انتخابات مجلس اول از این سمت استعفا دادند.

دکتر حسن حبیبی، سخنگوی وقت شورای انقلاب، متن استعفای آیت الله خامنه ای را این گونه قرائت می کند: شورای انقلاب اسلامی جمهوری اسلامی ایران با احترام با اینک که به فضل خداوند در پرتو مجاهدات مستمر و خستنی ناپذیر امام بزرگوار و امت فداکار در آستانه تمامیت ارکان نظام سیاسی جمهوری اسلامی هستیم، با تعیین نمایندگی فرماندهی کل قوا از طرف امام و فراهم آمدن زمینه برای تشکیل شورای عالی دفاع موجب و لزومی برای ادامه مسئولیت نمایندگی اینجانب از سوی آن در شورا در وزارت دفاع و سپاه پاسداران بنظر نمی رسد علاوه بر این با توجه به اینکه گروه های اجتماعی متعددی اینجانب را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد کرده اند استعفاء خود را از این مسئولیت بدینوسیله تقدیم می دارم.

به امید آنکه هرچه زودتر اقدام نهایی برای اداره نیروهای مسلح بر مبنای قانون اساسی بعمل آید.

با احترام سیدعلی خامنه ای 58/12/5 نکته جالب اینجاست که پس از استعفای آیت الله خامنه ای از سرپرستی سپاه پاسداران، ایشان به عنوان سرلیست حزب جمهوری اسلامی وارد کارزار انتخابات مجلس اول می شوند و به این مجلس نیز راه پیدا می کنند.


کلید واژه ها: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - سپاه پاسداران - سپاه - انقلاب اسلامی - آیت الله خامنه ای - اسلامی - نیرو - انتخاب - آیت الله - پیروزی انقلاب اسلامی - استعفا - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - شورای - شرکت در انتخابات - خامنه - انتخابات مجلس - سخنگوی دولت - نیروی نظامی - نظامی - محمد - مجلس - دولت - نمایندگی - نامه - گذرنامه - قدرتمند - نامزدی - نخستین - منتظری

آخرین اخبار سرویس:
برای دعا هیچ گاه دیر نیست

از شمار دو چشم یک تن کم و زشمار خرد هزاران بیش

ازدواج سیاه نرگس 7 ساله با پسری 15 ساله

5 گروهی که شیطان را بیچاره کرده اند

محسن یگانه به بیمارستان رامسر منتقل شد

حدیث روز/ همه آداب سفر در سفارش لقمان به فرزندش

تفریغ بی نتیجه!

خانواده های ایرانی چقدر برای سفر داخلی هزینه می کنند؟

همه قوا برای تحقق حمایت از کالای داخلی عزم جدی داشته باشند/ نباید به صورت شعاری عمل کنیم

قاریان ایرانی در اقصی نقاط جهان و خبرهایی خوش از کاهش موازی کاری ها + عکس

لزوم منفی زدایی از مصرف کالای ایرانی/ استفاده از کالای ایرانی به یک ارزش تبدیل شود

سرنوشت 23 نفری که در برزیل سرباز کی روش بودند!

تولید ملی شعار یا عمل....

روایت ضرغامی از سنگکی محله شان و آقا محمود /شاطر محله، یه پا مجازی کار است، جل الخالق!

مهمترین استخدامی های اصفهان - هفته 52 ام

فراخوان جشنواره بین المللی کاریکاتور آیات بهار امسال اعلام می شود

توافق تسلیحاتی جدید ترامپ و بن سلمان

پلمب دو واحد پذیرایی در البرز/استانداردسازی واحدهای پذیرایی

پلمپ دو واحد پذیرایی در البرز/استانداردسازی واحدهای پذیرایی

خشکی زاینده رود در ابتدای سال 97

هوس شخصی، ضرر عمومی!

استعفای نجفی پشت پرده ای ندارد

چرا باید کالای ایرانی مصرف کنیم؟

جشن ملی نوروزگاه از دوم تا هشتم فروردین ماه در کرمان برگزار می شود

درسال جدید باید همه خود را برای یک تحول بزرگ آماده کنیم

لباس خاص روحانی در افتتاح خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی

پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه شهید بهشتی

مروری بر پربازدیدهای پیام رسان سروش

تلاوت سوره اعراف با صوت «محمدصدیق منشاوی»

نوروز، ظرف انجام اعمال صالح و مورد قبول اسلام

دعوت عارف از مردم برای پیوستن به چالش «بی زباله»

دعوت عارف از مردم برای پیوستن به چالش «بی زباله»

مقصد سفرتان را همین الان انتخاب کنید

نقدها و نمرات عنوان A Way Out منتشر شد

«حمایت از کالای ایرانی» ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است

کریمخان زند و راه شاد کردن مردم ـ شادبودن حق مردم است

آرشیو ثبت تهران صد در صد الکترونیک می شود

مواضع ضد ایرانی عادل الجبیر در واشنگتن

5 کشته و مصدوم در محور بشرویه _ دیهوک

توسعه دفاعی ایران بهترین الگو برای سایر حوزه های اقتصادی کشور است

همگرایی ملی برای "حمایت از کالای ایرانی" شکل گیرد

تصاویر/ بازدید وزیر دفاع از آسایشگاه جانبازان دفاع مقدس

شعارحمایت ازکالای ایرانی تکمیل کننده اقتصاد مقاومتی است

تصاویر/ سخنرانی رهبر معظم انقلاب در جمع زائران حرم مطهر رضوی

"بهبود وضعیت معیشت مردم و حمایت از کالای ایرانی" در اولویت کاری مسئولان باشد

تصاویر/ حال و هوای سامرا در شب و روز شهادت امام هادی (ع)

حمایت از کالای ایرانی فراتر از شعار سال

توجه همگان به تولید ملی، اکسیر حیات بخش اقتصاد ایران

حمایت از کالای ایرانی باید به یک فرهنگ تبدیل شود

امیدوارم در سال جدید شاهد رونق تولید، اشتغال و رفاه اقتصادی باشیم

حکومت نامسلمان ها بر کشورهای مسلمان مانع گسترش روابط با آن هاست

توجه به مسایل محیط زیست و صندوق های بازنشستگی از اولویت های مجلس در سال 97

کمیسیون بهداشت می کوشد «طرح تحول سلامت» را مورد بررسی و بازنگری قرار دهد

«پسماند» اولین محور برنامه 100 روزه محیط زیست

روایت آیت‎الله هاشمی از عصبانیت شدید امام از آیت‎الله منتظری

13 کشته در آتش سوزی در یک مجتمع مسکونی در ویتنام

بیانیه حمایت لندن، پاریس و برلین از برجام

برخورد پلیس پایتخت با سرعت غیرمجاز خودروها در نوروز

مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

مشاور امنیت ملی جدید ترامپ کیست؟

بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید شد

باید اختلاس گران را برای کار به معدن و جاده ها فرستاد/نهادی متشکل از سه قوه برای برخورد با فساد تشکیل شود

ورود یک چهره جنگ طلب به کاخ سفید

صنعت نشر کشور باید از ظرفیت نمایشگاه های جهانی بهره مند شود

قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر بهترین مصوب سال 96/ برای عیادت از مادرم به مشهد می روم

بازگشت 523 نخبه ایرانی به کشور/برگزاری دوره های مشترک با 200 دانشگاه برتر دنیا

قرآنیان آن گونه که باید در جامعه تکریم نشده اند

حجت الاسلام قهرمانی در گفت وگو با فارس: راستی ایمان را به دیگران در ایام نوروز نشان دهیم/ از اقوام فقیرتر شروع کنیم

ساختمان ها قد می کشند و کارگران در ارتفاع می میرند

چگونه یک عکس پرتره حرفه ای بگیریم؟

جهل؛ ریشه خودپسندی/صفت رزیله ای که انسان را از خدا دور می‏ سازد

نگاهی به جاذبه های تاریخی بروجرد

80 هزار گردشگر از کهگیلویه بازدید کردند

مهمترین استخدامی های البرز و کرج - هفته 52 ام

پوستر | هوس شخصی ضرر عمومی

آیت الله خاتمی:حمایت از کالای ایرانی از عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی است

تاکید سازمان ملل متحد بر ادامه حمایت از لیبریا

آیت الله خاتمی:حمایت از کالای ایرانی از عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی است

ستارگان مجازی (پنجشنبه 2 فروردین 97)

تصمیم ناگهانی وارث چاوز: حذف 3 صفر از پول ونزوئلا

مقصد سفرتان را همین الان انتخاب کنید

مرز های سیستان و بلوچستان برای مجرمان مکانی ناامن است/دستگیری 20 درصد از محکومین متواری

هافبک محبوب استقلالی ها سال نو را تبریک گفت + عکس

سیدحسن خمینی: انسان حقیر، انتقادناپذیر است

داریوش شایگان ...

نخستین جشنواره خیابان غذا در مشهد

اصول اخلاقی روابط عمومی

✳️وضعیت جوی ایران طی امروز و فردا+ نقشه

آثار شایگان، به مثابه پلی برای رسیدن به مدرنیته ایرانی بود

هیچ وقت پُست سیاسی منتشر نمی کنم/نوروز امسال در تهران می مانم

ملتی که توان تولید موشک های راهبردی دارد، قطعا می تواند شکوفایی اقتصادی به دست آورد

ابلاغ برنامه اصلی ستاداقتصاد مقاومتی بسیج اصناف به سراسر کشور

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

صنعت نشر کشور باید از ظرفیت نمایشگاه های جهانی بهره مند شود

دیگر نمی توان به وفاداری احمدی نژاد به نظام اسلامی و اصول انقلاب امیدواربود

کشورهای اروپایی تحت تاثیر آمریکا هستند

مبارزه با فساد باید در راس همه اولویت ها قرار بگیرد

ثبت بیمارستان تدین سمنان در فهرست میراث ملی غیر منقول

ملتی که توان تولید موشک های راهبردی دارد، قطعا می تواند شکوفایی اقتصادی به دست آورد

تصوف و حب اهل بیت؛ وجوه مشترک مسلمانان شمال آفریقا

استعفای آیت الله خامنه ای از سرپرستی سپاه پاسداران

استعفای آیت الله خامنه ای از سرپرستی سپاه پاسداران