مطالب مرتبط:
چالش لایحه قانون خدمات کشوری در بحث استخدام ها و پرداخت حقوق کارکنان دولت
استخدام کارمند خانم یا آقا جهت دفتر پیشخوان دولت در کرج
استخدام کارمند فروش جهت کار در دفاتر پیشخوان دولت  رشت
استخدام صندوقدار خانم جهت شیفت صبح در محدوده دولت آباد
توزیع ثروت، شعار خاک خورده در دست دولت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 11:452018-02-24سياسي

استخدام دولتی بسیار محدود است / دولت هنوز به چابکی مورد نظر دست نیافته است


امروز باید در کشور بازار کار بزرگی را ایجاد کنیم، چرا که استخدام دولتی بسیار محدود است و خود دولت هنوز به چابکی مورد نظر دست نیافته است؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام و المسلمین روحانی امروز شنبه در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی، در بخشی از سخنانش با بیان اینکه ایران بزرگ، در طول تاریخ منشاء تمدن، علم و دانشوری بوده است، گفت: دانشگاه همواره در تحولات سیاسی و اجتماعی نقش اساسی داشته و دارد.

روحانی با ابراز خشنودی از حضور در جمع اصحاب علم و برگزیدگان این رویداد علمی، گفت: ایران کشوری است که در دو مقطع پیش از اسلام و پس از اسلام نقشی ارزنده در تولید و رشد علم و ایجاد و پرورش تمدن بشری داشته است.

رییس جمهور افزود: پیش از اسلام در ایران باستان صاحب نظران، اندیشمندان، هنرمندان، معماران و عالمانی در این کشور داشتیم که با خلق تمدنی در خور رقابت با تمدن های بزرگ و باستانی آن زمان مثل تمدن مصر، چین و یونان خلق، ایران را به کشوری بزرگ که اندیشه، حرف، برنامه و مراکز علمی و دانشوری برجسته داشت، تبدیل کرده بودند.

روحانی در توضیح مقطع دوم و پس از اسلام، اظهار داشت: اساساً اسلام نه تنها پیروان خود را به علم و دانش دعوت می کرد، بلکه این مکتب با امر به خواندن آغاز شد.

اسلام آیینی است که به علم و دانش مزیت بخشیده و برای آن برتری قایل است.

رییس جمهور تصریح کرد: اسلام در دوره ای که باسواد بودن در شبه جزیره عربستان مزیت به حساب نمی آمد و اشراف و بزرگان در آن دوره سواد نداشتن را برای خود مزیت می دانستند و حتی باسوادی را برای خود عار می دانستند، برای علم و دانش مزیت و برتری قایل شد و به پیروان خود آموخت که باید علم را از هر کجا که مقدور است، آموخت.

وی اظهار داشت:ما تأکیدات موکد پیامبر اسلام (ص) را داشتیم که پیروان اسلام را به علم آموزی از هر نطقه جهان تشویق می کردند؛ بنابراین هرگونه تلاش برای تقسیم بندی علم محکوم به شکست است.

روحانی تصریح کرد: دین یک نگاه، رویکرد و تفکر بلند برای هدایت زندگی بشر است که علوم مختلف در ذیل آن تعریف می شوند و علوم از لحاظ اهداف و نتایج آن ها البته به دو دسته کلی قابل تقسیم هستند.

یک دسته که علم را بر مبنای تفکر مادی ابزار سلطه و اعمال قدرت بر دیگران می داند و دسته دیگر که علم را در خدمت رشد و تعالی انسان ها می خواهد.

رییس جمهور گفت: در تفکر مادی علم وسیله ای برای قدرت یافتن و سلطه بر دیگران است و بر این مبنا همه علوم از سیاست تا فیزیک و شیمی بر مبنای تفوق یابی تعریف می شوند که امروز نیز شاهد توجه و توسعه به این رویکرد از علم در بسیاری از مراکز سیاسی دنیا هستیم.

روحانی با بیان اینکه البته طبیعی است که علم باعث توانمندی می شود، افزود: مهم این است که از توانمندی و قدرتی که در نتیجه رشد علمی حاصل می شود در چه جهت و به چه منظوری استفاده می شود، اگر از این قدرت برای توسعه سلطه بر دیگران استفاده شود، این علم اسلامی به حساب نمی آید.

رییس جمهور اظهار داشت: علم مطلوب در خدمت رفاه و پیشرفت بشر و حل مشکلات جامعه است و به دنبال شناخت خالق جهان قواعد طبیعت و روابط صحیح میان انسان هاست و به این معنا هر علمی که در خدمت به تعالی بشر باشد، اسلامی است.

روحانی تصریح کرد: خداوند در قرآن آنجا که می خواهد مزیت انسان بر دیگر مخلوقات را معلوم کند به قدرت علم آموزی و فراگیری بشر و بیان و توضیح این آموخته ها اشاره می کند.

رییس جمهور با بیان اینکه نسبت علم با دین، برمبنای اهداف هر علم تعیین می شود، خاطر نشان کرد: هرگونه تقسیم بندی درباره علم، غیر از این صحیح نیست، چنانکه تقسیم بندی علم به علوم سوسیالیستی و علوم بورژوازی نیز شکست خورد.

تفاوت علوم اسلامی و غیراسلامی صرفاً در اهداف و نتایج این علوم است، نه خود علم.

روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سومین مقطع از نقش آفرینی ایران در عرصه تولید علم و تمدن سازی با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده است، گفت: اینکه ما می توانیم سازنده یک تمدن بزرگ باشیم یا نه وابسته به برنامه ریزی دقیق و کار و تلاش فوق العاده است.

رییس جمهور افزود: امروز برخی کشور های آسیایی در زمینه پیشرفت علمی حرکت پرشتابی دارند و حتی در برخی زمینه ها با کشور های غربی رقابت می کنند و بسیاری می گویند که پایان قرن حاضر با برتری علمی کشور های آسیایی در عرصه علم مصادف خواهد بود.

روحانی اظهار داشت: خداوند این توانمندی را به ما ایرانی ها داده که بتوانیم تمدن آفرینی کرده و آن را در مسیر رشد و تعالی پرورش دهیم.

ایران اولین کشور منطقه است که از دمکراسی و مردمسالاری برخوردار شده و در برگزاری انتخابات پیشتاز است و یک مدل حکومت مردم سالار دینی به جهان ارایه کرده است.

رییس جمهور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته پیشرفت های خوبی داشته و در توسعه انسانی گام های خوبی به جلو برداشته است.

دانشگاه های این کشور هیچگاه عظمت و وسعت امروز را نداشته که 12 میلیون دانش آموخته دانشگاهی به جامعه تحویل داده و 4 میلیون دانشجو داشته باشیم.

این ها اعداد و ارقام بزرگی هستند که در مسایل سیاسی، اجتماعی و سرنوشت ساز کشور تأثیرگذار خواهند بود.

روحانی تصریح کرد: از ابتدای نهضت اسلامی دانشگاه و حوزه در کنار هم بودند و دانشگاه همچون حوزه در پیروزی انقلاب اسلامی و در اداره جامعه پس از پیروزی انقلاب نقش اساسی داشته است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز نیز دانشگاه در برهه های مختلف نقش اساسی را در جامعه ایفا می کند، افزود: در جریان انتخابات های گوناگون در کشور، هنگامی که اساتید و دانشجویان وارد صحنه می شوند، همه جامعه را تحت تأثیر قرار می دهند.

روحانی با اشاره به اینکه رتبه شانزدهم رشد دانشگاه های کشور و پیشرفت هایی که در برخی فناوری های نو به طور قابل ملاحظه به دست آمده که می تواند ما را به مرحله رقابت با کشور های صنعتی جهان برساند، افزود: خوشبختانه امروز در رشته های های تک، سلول های بنیادی، ژنتیک، علوم فضایی، هسته ای، آی سی تی و بیو و نانوتکنولوژی، جزو کشور های پیشرفته جهان هستیم.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز جوانان این کشور، اراده و انگیزه لازم برای رسیدن به پیشرفت دارند، اظهار داشت: دولت باید محیط لازم را ایجاد کند و اگر می خواهیم کشور پیشرفته در علم و فناوری باشیم، محیط علمی باید برای پژوهش آزاد باشد.

روحانی افزود: اساتید در دانشگاه ها باید بتوانند راحت تر نظرات خود را به صورت آزادانه بیان کنند؛ البته این به معنای آن نیست که بخواهند در دانشگاه ترویج مسایل سیاسی داشته باشند، چرا که محل ترویج مسایل سیاسی کلاس درس و دانشگاه نبوده بلکه احزاب است.

استاد از لحاظ علمی باید آزاد باشد تا هر نظری که به آن رسیده را در تمامی علوم چه حقوق، جامعه شناسی، علوم سیاسی و .

عالمانه و آزادانه بیان کند.

اگر استادی مجبور شد در بیان نظر، خود را سانسور کند، مشخص است که در شیوه های خود مشکل داریم.

رییس جمهور با بیان اینکه باید در پژوهش آزاد باشیم و نباید هدف پژوهش را از ابتدا تعیین کنیم، خاطر نشان کرد: در رابطه با یک نظریه، فرضیه و چارچوبی که مطرح می شود، تحقیق لازم صورت گیرد تا نتیجه مشخص شود، نه اینکه از پیش هدف یک پژوهش مشخص باشد.

روحانی ادامه داد: خداوند به ما استعداد و انگیزه لازم را عطا کرده و جوانان مشتاقانه در این مسیر حضور دارند و باید دولت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه ها، مجلس و دستگاه قضایی دست به دست هم داده و محیط مناسب را برای انجام پژوهش و آزادی در علم در دانشگاه ها بوجود آورد، اگر اینطور شد، پیشرفت در کشور، تحرک و سرعت می یابد.

رییس جمهور با تأکید بر ضرورت ارتباط با مراکز علمی جهان برای پیشرفت در موضوعات مختلف علمی، گفت: هیچ کشوری با انزوا به رشد و پیشرفت دست پیدا نخواهد کرد، اگر روابط علمی خود را با دنیا محدود کنیم هیچ فایده ای برای ما نخواهد داشت.

روحانی افزود: اگر با دنیا و مراکز تحقیقاتی جهان تعامل خوبی داشته باشیم و پروژه های مشترک را تعریف و به نتیجه برسانیم سریع تر به اهداف خود دست پیدا خواهیم کرد.

باید از آنچه دنیا به آن رسیده استفاده کرده و آن مسیر را ادامه دهیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه باید در تحقیق ها و پژوهش ها مشکلات روز کشور و تحقیقات کاربردی که این مشکلات را به نتیجه برساند مد نظر قرار دهیم، افزود: ما امروز در کشور مشکلات فراوانی نظیر آلودگی هوا داریم که مردم با آن ها مواجه اند و ناچار می شویم روز هایی مدارس را بخاطر آلودگی هوا تعطیل کنیم و این در حالی است که این مشکل قابل حل است و باید پژوهشگران، دانشگاه ها و اندیشمندان دست به دست هم داده و راه حل و منشأ آلودگی را پیدا کرده و با آن مقابله کند.

روحانی با بیان اینکه صنعت ناقص باعث کاهش هوای تنفسی مردم شده است، گفت: مطمئناً همه منابع آلودگی مانند خودروها، کارخانه ها و موتورها، قابل حل و یا برطرف شدن هستند که باید با پژوهش به راه حل این مشکلات دست پیدا کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه مشکل ترافیک و آلودگی هوا در همه شهر های بزرگ جهان وجود دارد، افزود: کاهش آلودگی ها یکی از موضوعات اولویت دار در دولت دوازدهم است که در بودجه سال آینده نیز منابع خوبی برای آن در نظر گرفته شده است و هر طرح و پژوهشی که بتواند موجب کاهش آلودگی هوا شده و هوای سالم را به ریه های مردم برساند و بتواند با گرد و خاک و ریزگرد مقابله کرده و در زمینه بهره وری آب و رفع مشکل کم آبی و بی آبی کمک کند، برای ما اولویت دارد.

روحانی با بیان اینکه در تحقیق و پژوهش باید مرز علم و دانش افراد مشخص و برای پژوهش در موارد خاص زمینه فراهم شود تا به اکتشافات و اختراعات مهم دست پیدا کنیم، گفت: ما در کشور مشکل زلزله داریم و شاید بشود بشر در مسیر پیشرفت علم و دانش به جایی برسد که زلزله را پیش بینی کند، اما امروز پژوهشگران ما می توانند در ساختن سازه مقاوم در برابر زلزله طراحی های خود را انجام داده و حرکت جدیدی را در این راستا سامان دهند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه تاکنون تأکید بر این بود که دانشگاه باید پژوهش محور باشد و بتواند علم جدیدی را در اختیار بگذارد، گفت: دانشگاه نقال علوم گذشته نیست، بلکه برای خلاقیت و ابداع است؛ چرا که علم باید ما را به سخن، تحقیق، نتیجه و ابداعی جدید و نو برساند.

روحانی تأکید کرد: امروز دانشگاه ما باید علاوه بر پژوهش محوری در راستای حل مشکلات جامعه از جمله معضل اشتغال، کارآفرین هم باشد و آن دانشگاهی امتیاز دارد که همه فارغ التحصیلان آن پس از 2 سال بیکار نباشند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه جذب دانشجو و دروس دانشگاهی، هنگامی که منجر به تولید کار و اشتغال در جامعه نشود، ایراد دارد، افزود: سازمان برنامه و بودجه در سال های آینده باید بودجه دانشگاه ها را بر مبنای کارآفرینی آن ها اختصاص دهد.

روحانی افزود: امروز باید در کشور بازار کار بزرگی را ایجاد کنیم، چرا که استخدام دولتی بسیار محدود است و خود دولت هنوز به چابکی مورد نظر دست نیافته است؛ معیار پژوهش باید صنعتی شدن محصول و به دست آوردن بازار بوده و معیار دانشگاه خوب باید کارآفرینی آن ها باشد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه پژوهش ها باید منتهی به تصرف بازار و صنعتی شدن و تجربی شدن بشود، اظهار داشت: دستیابی به این هدف نیاز به تجدید نظر در برنامه ها، کنکور دانشگاه ها، جذب دانشجو و چگونگی آمایش واحد های دانشگاهی دارد.

روحانی افزود: ما باید بر مبنای زمینه هایی که در کشور وجود دارد از علم و دانش و استعداد جوانان برای آینده کشور، استفاده کنیم.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: مطمئناً آینده بهتری در انتظار دانشگاه ها، پژوهش، فناوری و علم برای جوانان است و همه باید در این راستا تلاش و کوشش کنیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اسلام - رییس جمهور - استخدام دولتی - روحانی - بزرگ - ایران - دولت - کشور - استخدام - مراسم اختتامیه - علوم - سواد - ایران باستان - کشوری - امروز - سیاسی - بین المللی - بازار کار - اختتامیه - علمی - خبرگزاری - انسان ها - جشنواره - معماران - باستانی - اجتماعی - دانشگاه - عربستان - برنامه - تشویق

آخرین اخبار سرویس:
نخستین مسجد زیر آب + تصاویر (جمعه 3 فروردین)

ماه رجب ماه خدا

پرنده ای که برای دورکردن دشمن از لانه آواز می خواند

ابلاغ دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده

افتتاح ستاد مرکزی خدمات سفر در شیراز

سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

ستاد اسکان نوروزی آموزش و پرورش اسلامشهر

وزیر بهداشت اعضای ستاد ملی کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت منصوب کرد

وزیر کشور فرمانداران جدید بم و قدس را منصوب کرد

سیدعطااله سیادت در سمت خود ابقا شد

روحانی فردا به مناطق زلزله زده کرمانشاه سفر می کند

وزیر ارتباطات:مشکل ارتباطاتی مناطق محروم در دست پیگیری است

رییس جمهوری فردا به استان کرمانشاه سفر می کند

وزیر ارتباطات:مشکل ارتباطاتی مناطق محروم در دست پیگیری است

پیام نوروزی سفیر ایران در ترکیه

کمبود اعتبارات نباید مانع ارتقای سطح آموزش در اردستان شود

فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در حوزه مبارزه با مواد مخدر به سازمان های مردم نهاد سپرده شود

کیفیت رسیدگی ها تمرکز برنامه سال 97 دادگستری گلستان

سمنو پزان یکی از رسوم آیینی و کهن گرگان

آیین نامه اجرایی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و کانون آن ها ابلاغ شد

رییس جمهوری فردا به استان کرمانشاه سفر می کند

وزیر ارتباطات:مشکل ارتباطاتی مناطق محروم در دست پیگیری است

کره جنوبی خواهان توسعه روابط همه جانبه با ایران است

رییس جمهور فردا به استان کرمانشاه سفر می کند

آیت الله اعرافی وارد خوزستان شد

سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان معرفی شد

بازدید پیوندی از قرارگاه راهیان نور اهواز

محور کندوان مسدود می شود

قوی ترین اهرم های بازدارنده آدمی از گناه

رییس جمهور فردا به استان کرمانشاه سفر می کند

روایت ظریف از تزویر شاکیان برنامه موشکی ایران

رییس جمهور فردا به استان کرمانشاه سفر می کند

دانلود آهنگ جدید بابک اعلم بنام بگو جانم

دانلود آهنگ جدید میثم خالدی بنام ماه تابانم

عاقبت تلخ و جبران ناپذیر بددهنی از زبان ائمه (علیهم السلام)

آغاز هشتمین اجلاس شورای جهانی آب در برازیلیا باحضور ایران

آمادگی شهرستان ماکو برای پذیرایی از مهمانان

برپایی نمایشگاه عرضه گل و گیاه در قرچک

قاتل محکوم به اعدام در دشتی بخشیده شد

آیا ناظرین ایرانی به انتخابات ریاست جمهوری روسیه آمدند؟

ثبت ملی 4 اثر تاریخی خوزستان

فوری/توافق نمایندگان کارگران با وزارت کار برای دستمزد 97

ضرورت تداوم رویکرد سازنده آلمان در اجرای کامل برجام و مقابله با زیاده خواهی ها

پوتین: ما به دنبال رقابت تسلیحاتی نیستیم

گران ترین شهر ترکیه معرفی شد

سوءاستفاده ستاد انتخاباتی ترامپ از فیس بوک برای فریب مردم آمریکا +فیلم

امام محمد باقر(ع) را بهتر بشناسیم

مواهب رفاقت با بقایی از جیب مردم مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟+تصاویر و اسناد

وظیفه مسئولین حفظ سرمایه اجتماعی و جلب رضایت مردم است

در مقابل تغییر اقلیم باید هوشیار بود

روایت توییتری ظریف از " تزویر مطلق" شاکیان برنامه موشکی ایران

روایت توییتری ظریف از " تزویر مطلق" شاکیان برنامه موشکی ایران

دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده ابلاغ شد

دانلود آهنگ جدید آرمین آذر بنام میخوام خندتو ببینم

دانلود آهنگ جدید عرفان سیاوشانی بنام شعبده باز

رییس جمهور تعیین حقوق و دستمزد را جزو اختیارات شورای عالی کار می داند

مصلحت اعدام نکردن محکومان قاچاق مواد مخدر

بشار اسد پیروزی پوتین در انتخابات را تبریک گفت

پیام نوروزی سفیر ایران در ترکیه

بازدید سرزده حبیب زاده از چند مرکز

کرملین: انگلیس دیر یا زود باید عذرخواهی کند

بیژن عبدالکریمی: تکنولوژی، فراسوی ارزشگذاری اخلاقی ما است

تقاضا در آخرین روز بورس از عرضه پیشی گرفت

یک هزار و 350 پایگاه نوروزی هلال احمربه مردم خدمت می کنند

سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان منصوب شد

‍ آرامش و رضایت گردشگران مهمترین هدف پلیس کیش در تعطیلات نوروزی است

یک هزار و 350 پایگاه نوروزی هلال احمربه مردم خدمت می کنند

خط پروازی مسیر رفت و برگشت نوشهر- ایلام راه اندازی شد

خط پروازی مسیر رفت و برگشت نوشهر- ایلام راه اندازی شد

دعای تحویل سال گروه بین المللی "لیله القدر" منتشر شد

سخن نگاشت | روباه نفت خوار

خبرهای جدید از واریز سود سهام عدالت

اتحادیه اروپا چهار سوری دیگر را تحریم کرد

سیره پیامبر(ص) در برخورد با منکرات اجتماعی

شیعه شد زنده به هر جمله قال الباقر؛ شیعه باقی است به ابقای کلام آقا

نمایش ابداعات مهندسی شهید چمران در دهلاویه

روایتی از غلبه جنبه احساسی و عمقی بر جوانان نسل اول و چهارم انقلاب

خط پروازی مسیر رفت و برگشت نوشهر- ایلام راه اندازی شد

دولت در سال 97 برای جذب سرمایه گذار اقدامات لازم را مدنظر قرار دهد

تجلیل از خبرنگار ایکنا ایلام در چهارمین همایش وقف و رسانه

وزیر کشور فرمانداران جدید بم و قدس را منصوب کرد

دانلود آهنگ جدید جمشید قلی زاده بنام من حال خرابم

چرا مذاکرات دستمزد 97 طولانی شد؟

فیلم/ مرور رویدادهای مهم سال 96 منطبق بر بیانات رهبر انقلاب

بهبودی نسبی حال عمومی محمد جواد ظریف

اهمیت تعامل والدین با کودک در طول مهمانی

مکالمات ثابت به ثابت درون استانی «تبریک سال نو» رایگان شد

کارگران پیشنهاد 19درصدی افزایش دستمزد را می پذیرند؟

محور کندوان مسدود می شود

هوای کشور در هفته نخست عید چگونه است؟

دیدار با ام البنین در دارالمؤمنین!+تصاویر

بسیج 1300 خادم برای برنامه های نوروزی حرم حضرت معصومه (س)

وزیر بهداشت: منتقدان ما بدانند گوش شنوایی داریم

انتصابات جدید و آخرسالی در آذربایجان غربی

طرح آرامش بهاری در 2 هزار و 700بقعه متبرکه کشور آغاز شد

روایت توییتری ظریف از " تزویر مطلق" شاکیان برنامه موشکی ایران

وزیر کشور فرمانداران جدید بم و قدس را منصوب کرد

فراخوان انتخاب مهم ترین و به یادماندنی ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96

فراخوان انتخاب مهم ترین و به یادماندنی ترین جمله رهبر انقلاب در سال 96

شیعه باقی است به ابقای کلام آقا

استخدام دولتی بسیار محدود است / دولت هنوز به چابکی مورد نظر دست نیافته است

استخدام دولتی بسیار محدود است / دولت هنوز به چابکی مورد نظر دست نیافته است