مطالب مرتبط:
حوزه جوانان نیازمند همکاری همگانی است
برنامه تحقیقاتی برای کاهش آلودگی زیستی حوزه گاز
صبح امروز وزیر علوم از حوزه برگزاری آزمون دکتری بازدید کرد
نحوه توزیع اعتبار79 میلیارد تومانی در حوزه سلامت، آب شرب، فاضلاب و ورزش
اهتمام به مباحث علمی و پژوهشی ، نقطه قوت حوزه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 09:102018-02-24سياسي

حوزه مهندسی نیازمند نگاهی دانش محور و خلاق


ایرنا- حوزه مهندسی از توان و پتانسیل بالایی در جهت تحول و نوآوری در عرصه های گوناگون کشور برخوردار است و نقش مهمی در توسعه دارد اما نخست باید با رویکردی دانش محور به ارتقای تولید، - صنعت و دانش در این حوزه همت گماشت تا اینگونه پویایی زمینه های مختلف علم مهندسی را به نظاره نشست.

خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان یکی از دانشمندان تمدن ایرانی اسلامی نقش مهم و تاثیرگذاری در یادگیری علوم مختلف داشت و در شرایط بحرانی سده هفتم که ایران با حمله مغول روبرو بود، باعث حفظ علم در حوزه های گوناگون شد.

این دانشمند برجسته در طول زندگی پربار خویش آثار ارزشمندی همچون اخلاق ناصری، رساله معینیه، شرح اشارات ابن سینا، تحریر اقلیدس، تولی و تبری، روضه التسلیم و مطلوب المومنین را با توانایی بالای خویش نگاشت.

همین خدمات ارزشمند علمی سبب شد تا روز بزرگداشت این دانشمند به نام روز مهندسی نامگذاری شود تا جامعه به این حوزه مهم و چگونگی فعالیت و توسعه آن توجه کند.

مهندسان به عنوان قشر فرهیخته جامعه و افراد متخصص در دانش خود با ابتکار و خلاقیت می توانند مسایل مربوط به سلامت و بهداشت، آموزش، کشاورزی، مسکن، حمل و نقل و .

را برطرف سازند و در نهایت آسایش و رفاه را برای افراد جامعه به ارمغان آورند.

از این رو با توجه به تاثیرگذاری فعالیت مهندسان در حوزه های توسعه پایدار، شاخص های توسعه انسانی و بومی سازی فناوری باید به چالش های اخلاقی که در حوزه کاری برای آنها پیش می آید، نیز توجه داشته باشند.

برای نمونه باید در بحث توسعه پایدار تلاش شود تا بدون از میان بردن زمینه توسعه نسل آینده، بستر پیشرفت برای نسل کنونی نیز را فراهم بیاورند.

مهدی زندیه رییس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین معتقد است تمام رشته های مهندسی ارتباط مستقیمی با اقتصاد مقاومتی دارند، به همین سبب مهندس باید با علم روز و یافته های جدید همراه و همگام باشد تا بتواند به پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی کمک کند.

در ادامه ایرنا به گفت وگو با وی پرداخته است.

**نقش مهندسان در ارتقا و رشد کشور کلمه مهندس از واژه هندسه گرفته شده و به معنای تخصص خاص در یک رشته است که با ریاضی در ارتباط باشد و هر کدام از این مقوله ها در کشور جایگاه ویژه ای دارد و هر فردی که در این زمینه ها صاحب تخصص است، جدای از احترام اجتماعی، می تواند در آبادانی و توسعه نقش داشته باشد که این مهم تنها مختص رشته های معماری، شهرسازی و عمران نیست بلکه رشته هایی همچون نساجی، هوا و فضا، فیزیک و .

نیز به نوبه خود می توانند در ارتقا و رشد کشور موثر باشند.

**مهندسان در خط مقدم توسعه ایرانجایگاه مهندسان در توسعه کشور بسیار مهم و ضروری است و می توان آنها را در خط مقدم توسعه مشاهده کرد.

برای نمونه در طول جنگ تحمیلی مهندسی جنگ در حوزه های مختلف مانند جهاد سازندگی، سپاه و .

فعال بودند و در دوره سازندگی نیز این قشر زحمتکش همچنان در عرصه توسعه و آبادانی حضور دارند تا کشور را به جایگاه شایسته خویش برسانند.

همچنین مهندسان نقش مهمی در حوادث و بلایای طبیعی دارند، برای نمونه هنگامی که کشور با زلزله روبرو می شود، بیشتر افراد تنها ساختمان های تخریب شده را مشاهده می کنند در صورتی که تجهیزاتی مانند گاز، آب و .

نیز آسیب دیده اند و مهندسان مربوطه به آن بازسازی این تاسیسات می پردازند.

یک مهندس آب یا کشاورزی می تواند نقش تعیین کننده ای در مصرف آب های کشاورزی و غیرخانگی داشته باشد و اگر بتوانیم از علم این مهندسان استفاده کنیم صرفه جویی هایی در این حوزه انجام می گیرد و همچنین می توان با کمک مهندسان، آب را به مناطق خشک هدایت کرد و در توسعه بخش کشاورزی موفق شد.

بنابراین مهندسان با پایبندی به اخلاق و وظیفه خود خواهند توانست جایگاه مهمی در توسعه و ایجاد امنیت بر عهده بگیرند.

**ارتباط مستقیم رشته مهندسی با اقتصاد مقاومتیتمام رشته های مهندسی ارتباط مستقیمی با اقتصاد مقاومتی دارند، به همین سبب علم مهندسی باید با علم روز و یافته های جدید همراه و همگام باشد زیرا این مهندسان هستند که در همه زمینه ها می توانند نقش آفرین باشند.

از این رو باید از علوم جدید و فناوری استفاده کنند، برای نمونه در رشته ساختمان سازی باید علم جدید ساخت و ساز بهتر، استفاده از مصالح و .

را فرا بگیرند و در حوزه های دیگر هم به همین صورت انجام شود تا بتوانند در سیاست های اقتصاد مقاومتی تاثیر مستقیمی داشته باشند.

برای مثال اگر مهندسان در صرفه جویی آب طرح هایی ارایه دهند، بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آب نیز پیشرفت می کند.

اینکه مهندسان و دیگر قشرهای جامعه در صرفه جویی ها پیشگام باشند، بسیار مهم است و باعث پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی می شود.

**روز مهندس و بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسیخواجه نصیرالدین طوسی ریاضیدان، حکیم، فیزیکدان و دانشمند بود و در کار مهندسی هم تبحر داشت که در این حوزه کارهای زیادی انجام داد.

برای نمونه رصد خانه مراغه را به عنوان یک مرکز علمی بزرگ بنیان نهاد.

وی دانشمندان زیادی را از سراسر جهان به این رصد خانه دعوت کرد تا به بحث و تفحص بپردازند و مطالعه های فراوانی در این مسیر صورت داد.

بنابراین تلاش های خواجه نصیرالدین طوسی در حوزه های مختلف به ویژه علم مهندسی سبب شد تا روز بزرگداشت او به عنوان روز مهندس نامگذاری شود تا با زنده نگه داشتن یاد وی از مقام علمی این دانشمند بزرگ تمدن اسلامی تقدیر به عمل آید.

**خواجه نصیرالدین طوسی و حفظ آثار تمدن اسلامیسده هفتم هجری مغولان به ایران حمله کردند و درآن زمان آثار زیادی از تمدن اسلامی از میان رفت، از این رو نقش افراد دانشمند در آن دوره بسیار تاثیرگذار بود.

یکی از این افراد خواجه نصیرالدین طوسی به شمار می رفت.

وی با مشاهده چنین فضایی تصمیم گرفت که وارد دستگاه حکومتی مغولان شود تا بتواند به این وسیله آثار تمدن اسلامی را حفظ کند.

از این رو از بغداد به خراسان نزد خانواده خود رفت و پس از مدتی وارد دستگاه حکومتی مغول شد و با تلاش هایی که انجام داد، بسیاری از آثار تمدن اسلامی مانند بناها، کتاب ها و .

را حفظ کرد.

برای نمونه این دانشمند یکی از کتابخانه های مهم را که در قلعه الموت قزوین بود، از نابودی نجات داد و با نفوذ خود در دستگاه حکومت مغول باعث شد تا افراد زیادی که دغدغه علم و دین داشتند در پناه وی زندگی کنند.

در ادامه دیدگاه های مهرداد هاشم زاده رییس پیشین هیات مدیره کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و عضو کنونی گروه شهرسازی جامعه مهندسان را در گفت و گو با ایرنا از نظر می گذرانیم.

**فعالیت های خواجه نصیرالدین طوسی در حوزه علمخواجه نصیر الدین طوسی سنت فلسفه مشایی را که پس از ابن سینا در ایران رو به افول گذاشته بود، بار دیگر احیا کرد و در کتاب تجرید الاعتقاد به گردآوری مجموعه نظرها و دیدگاه های کلامی شیعه پرداخت.

او رصدخانه مراغه را بنا نهاد و در کنار آن کتابخانه ای به وجود آورد که نزدیک به 40 هزار جلد کتاب در آن بود و در زمینه کلام شیعه با استفاده از عقاید و نظرهای فلسفی ابن سینا این مهم را بر برهان های عقلی مبتنی کرد و در کتاب شکل القطاع به طرح مثلثات برای نخستین بار به عنوان دانشی مستقل پرداخت و قانون های بنیادی را به منظور حل مثلثات مسطح و کروی مطرح ساخت.

وی درباره چگونگی استفاده از ساعت آفتابی ابتکار جدیدی برای رصد کردن به کار برد که در علم ستاره شناسی ارزشمند است.

همچنین این اندیشمند بنام بیش از 190 کتاب و رساله علمی در موضوع های گوناگون از خویش به یادگار گذاشت.

خواجه نصیرالدین طوسی در علم هایی همچون نجوم، ریاضیات و فلسفه صاحب اثر بود اما زمینه فعالیت او در علم مهندسی و ساخت رصدخانه مراغه سبب شد تا به عنوان نماد مهندسی شناخته شود.

تجربه فراوان و خدمت های ارزشمند این ریاضیدان در علم مهندسی زمینه ساز نامگذاری روز بزرگداشت وی به عنوان روز مهندسی شد.

**نقش و جایگاه مهندسی در ایراننقش و جایگاه مهندسی در ایران از 2 منظر قابلیت بررسی دارد.

از نظر دانش، رشته مهندسی بسیار پیشرفت کرده است و افراد متخصصی در کشور هستند که می توان از اطلاعات و تجربه های آنها برای پیشرفت و توسعه کشور بهره برد اما در مقام اجرایی زمینه های مناسب وجود ندارد.

به عبارت دیگر از توان و پتانسیل حرفه مهندسی آنگونه که شایسته است، استفاده نمی شود و به همین علت بسیاری از افراد برجسته شاخه مهندسی برای شکوفاسازی توانمندی های خود مهاجرت می کنند.

**پیوند دانشگاه و محیط کار در حوزه مهندسیبرای برون رفت از مشکل های حوزه علوم مهندسی باید به تولید، صنعت و دانش بیش از پیش اهمیت داد.

یکی از مهمترین عامل هایی که باعث می شود این شاخه علمی به منصه ظهور نرسد، گسترش شغل های سوداگری و دلالی به شمار می رود که اینگونه مشاغل نیازمند علم و دانش نیستند.

بنابراین برای بهبود شرایط، بهتر است به این نکته ها توجه شود.

آموزش های دوره مهندسی در تمامی رشته ها با دانش روز همخوانی دارد اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که دوره های کارآموزی به عنوان مکمل امر یادگیری نقشی پر اهمیت در بسیاری از رشته ها ایفا می کنند.

کارآموزی برقرار کننده پیوند میان دانشگاه و محیط کار است و دانشجویان باید بتوانند آموزش های تئوری و شفاهی خود را در عرصه عمل پیاده سازند و توانایی های خویش را شکوفا کنند.

بنابراین بایستی زمینه های پیوند بیشتر و عمیق تر دانشگاه و محیط کار را برای کاربردی ساختن درس های ارایه شده ایجاد کرد.

از طرف دیگر بیش از آنکه پیشرفت فناوری اهمیت داشته باشد، دانش فنی مهم است.

اینگونه افرادی که بتوانند از دانش فنی به شکل مطلوبی بهره ببرند، بیشتر می توانند به گسترش و تعمیق این علم کمک کنند، امری که در محیط های علمی و دانشگاهی کشور باید به آن توجه شود.

*گروه اطلاع رسانی پژوهشم**9370** 2002**9131 ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.

me/Irnaresearch همراه شوید.


کلید واژه ها: توسعه - اقتصاد مقاومتی - مهندسان - تاثیرگذاری - رشته - خلاق - جامعه - شهرسازی - معماری - کشور - اقتصاد - ایرنا - ایران - بین المللی - حمل و نقل - دانشگاه - آبادانی - علم روز - اسلامی - نوآوری - فناوری - ابتکار - پیشرفت - خلاقیت - ایرانی - عمران - ریاضی - قزوین - زندگی - همراه

آخرین اخبار سرویس:
برای نخستین بار یک زن رییس سنای ایتالیا شد

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می گیرند؟

شغل بعدی تیلرسون پس از اخراج از کاخ سفید

امنیت کویت در گرو نزدیک شدن به ایران و عراق است

توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است/نظام به این جمع بندی رسیده که حق اعتراض را نهادینه کند/ماجرای عاقل ترین فرزند مرحوم هاشمی/روایتی از سفرای وارد کننده!/چرا موسسات مالی واعتباری در صداوسیما تبلیغ می‎کنند؟

یک دوره همی عیدانه با جمع شدن دوستان دهه 60

چه عاملی باعث فرفری شدن مو می شود؟

نظر جالب "سیدحسن نصرالله" درباره "جان بولتون" /فیلم

روزنامه جمهوریت: ارتش ترکیه در مرز عراق پایگاه نظامی تأسیس کرده است

حمید بقایی اعضای بدن خود را پس از شهادت به نیازمندان اهدا می کند

جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی موجب درآمدزایی صنایع دستی می شود

پس از هفت سال امنیت کامل به دمشق بازگشت

روشن شدن علل سانحه نفتکش سانچی تا یک ماه آینده

دیدار رییس جمهور غنی با رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران

راهکارهای تحقق شعار سال/از دنده معکوس مجلس در قانونگذاری تا الزام دستگاه ها برای گزارش دهی3ماهه

عکس/ دوچرخه ای که به درخت بسته شد

ضرورت گسترش برنامه های فرهنگی برای تقویت باور های دینی

نوروزگاه شهرستان آزادشهر میزبان گردشگران

آیپد 9.7 اینچی اپل با پشتیبانی از قلم، 7 فروردین معرفی خواهد شد

توصیه طلایی پیامبر(ص) برای افزایش روزی و از بین بردن غم

ضرورت گسترش برنامه های فرهنگی برای تقویت باورهای دینی

سفره هفت سین دیدنیِ مدافعان حرم +عکس

ضارب محکوم به نظافت حسینیه روستا به مدت یکسال مکلف شد

شرایط برای تقویت ساختار اقتصادی کشور مطلوب است

شرایط برای تقویت ساختار اقتصادی کشور مطلوب است

اسکان مسافران نوروزی دربوستان غدیر بندرعباس

120 دانشجوی یزدی در اردوی جهادی نوروزی شرکت کردند

آداب و رسوم و سنت های مردم همدان در نوروز

وزیرکشور لبنان رقبای حزبی خود را اوباش خواند

حدیثی ناب از امام سجاد(ع) درباره مقام مادر

تحقق شعار سال توسعه کشور را به دنبال دارد

اقدام ناجا در حمایت از کالای ایرانی

اسکان روزانه یک هزار زائر در اماکن مذهبی ایلام

نماینده مردم تاکستان در مجلس: جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی موجب درآمدزایی صنایع دستی می شود

سایه سنگین ابتذال بر نوروز

ناآرامی های دراویش در خیابان پاسداران فتنه بزرگی بود

روشن شدن علل سانحه نفتکش سانچی تا یک ماه آینده

نماینده ای که همچنان از عکاس «سلفی موگرینی» شاکی است / رجبی: افشاگری می کنم!

انتقاد رضایی از وضع حمل و نقل ریلی+عکس

آداب و رسوم و سنت های مردم همدان در نوروز

دیدارهای نوروزی فرمانده نیروی انتظامی با مراجع عظام تقلید/ از تاکید بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی تا تشریح ضرورت حجاب

وزیرکشور لبنان رقبای حزبی خود را اوباش خواند

ایران، صلح جو و آرام ترین کشور در منطقه است

دانلود آهنگ جدید مصطفی محمدی بنام بریم رو ابرا

افزایش کیفیت، ضامن حمایت از تولید ملی است

معاون روحانی در حق زنان روسپی هم ظلم کرد

سفره هفت سین دیدنیِ مدافعان حرم/عکس

کفسابی و نماشویی

برای نخستین بار یک زن رییس سنای ایتالیا شد

نماینده ای که همچنان از عکاس «سلفی موگرینی» شاکی است/ رجبی: افشاگری می کنم!

صنایع دستی و گردشگری از موثرترین بسترها برای معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی است

بازآماد 60 مورد ادوات نظامی/ توان بالای متخصصان ایرانی برای بازآماد تسلیحات جنگی

افزایش کیفیت، ضامن حمایت از تولید ملی است

چراغ المان های شهری قزوین همزمان با ساعت زمین خاموش شد

شلیک مرگبار به شوهر خواهر در شازند

آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرد

فرهاد تجری: صداو سیما مشکلات زلزله زدگان را سانسور نکند/ شایعه سازان بهتر است راه های بهتری برای تخریب بکار بگیرند/از احساسات و شرایط زلزله زده ها سو استفاده نکنید + فیلم

اطلاع نگاشت | عیوب سبک زندگی ما

با آداب سیگار کشیدن در اجتماع آشنا شوید

خاموشی برج میلاد به احترام ساعت زمین + فیلم

پنج نفر از اتباع افغانستان در رودخانه مند غرق شدند

دانلود آهنگ جدید علی افشار بنام رفتی

دانلود آهنگ جدید یوسف حسین زاده بنام وطن

دیدار نوروزی گروه پازل بند با هواداران

سومین استارتاپ ویکند رفسنجان برگزار می کند

پوشش متفاوت آقای وزیر در سفر/عکس

عــیـد ما زیـباترین عـیـد دنیاســت

درخواست وزارت نیرو از مردم برای همراهی با حرکت جهانی ساعت زمین+ تصویر

تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی ها

شعار سال مبنا و محور برای جهت گیری های کشور محسوب می شود

از واسونک با نوای رستاک و دودوک نوازی جیوان گاسپاریان تا اجرای مشترک علیرضا قربانی و کیهان کلهر

برای نخستین بار یک زن رییس سنای ایتالیا شد

درآمد صنایع دستی و گردشگری وابستگی کشور به درآمد نفتی را کاهش می دهد

هزینه پیامک روحانی چطور مجانی شد؟

باید نگاه به شرق (چین و روسیه) را تقویت کنیم

میرسلیم: واردات محدود برخی کالاهای پیشرفته ضروری است

ماجرای شهید زنده ای که سردار سلیمانی از او سخن گفت

سال نو؛ بهانه ای برای بیرون راندن پلشتی های اخلاقی و رفتاری از جان است

تلاش انجمن های علمی دانشگاه تهران برای ارتباط با شبکه های تخصصی دانشجویی خارج از کشور

اطلاع نگاشت متحرک | قول بدهیم

آیت الله مکارم: لفظ حجاب اجباری حذف شود/ حجاب مانند سایر قوانین است

مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی

هواپیماهای ایرانی 72 بار بازرسی فنی شده اند

رونمایی از خودروی هیوندای اکسنت جدید شرکت کرمان موتور

همزمان با «ساعت زمین»؛ برج میلاد به احترام زمین خاموش می شود

خستگی و خواب آلودگی عامل 45 درصد تصادفات نوروزی

تصاویر/ شکوفه های بهاری - گیلان

برنامه نمادین پاسداشت ساعت زمین در اراک برگزار شد

وزیر دفاع کویت: امنیت در منطقه، بدون ایران محال است

کشف یادداشت های مرتبط با داعش در منزل عامل حملات تروریستی اخیر فرانسه

عکس/ واژگونی چندین دستگاه کانتینر تریلی

تصویر فوق العاده زیبا از انعکاس درختان در یک قطره آب

اجرای نمایش هوایی توسط خلبانان نهاجا در آسمان خوزستان

راه آهن آستارا- آستارا به زودی افتتاح می شود/ استفاده 15 ساله جمهوری آذربایجان از عواید ناشی از کرایه حمل بار

انتقاد استاندار لرستان از اهانت کنندگان به قوم لر

کسب رتبه سوم توسط «مریم شفیعی» در مسابقات قرآن اردن

اعطای اجازه نامه قرائت و خادمی آستان حضرت عباس(ع) به «احمد ابوالقاسمی» + عکس

داریوش شایگان کیست؟ علت فوت او چیست؟ +عکس خانواده

تغییراتی در اساسنامه «آسیفا» صورت می گیرد

هشدار به والدین/آسیب شدید دختر خردسال بر اثر استفاده از لوازم آرایش+ تصاویر

حوزه مهندسی نیازمند نگاهی دانش محور و خلاق

حوزه مهندسی نیازمند نگاهی دانش محور و خلاق