مطالب مرتبط:
حوزه جوانان نیازمند همکاری همگانی است
برنامه تحقیقاتی برای کاهش آلودگی زیستی حوزه گاز
صبح امروز وزیر علوم از حوزه برگزاری آزمون دکتری بازدید کرد
نحوه توزیع اعتبار79 میلیارد تومانی در حوزه سلامت، آب شرب، فاضلاب و ورزش
اهتمام به مباحث علمی و پژوهشی ، نقطه قوت حوزه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 09:102018-02-24سياسي

حوزه مهندسی نیازمند نگاهی دانش محور و خلاق


ایرنا- حوزه مهندسی از توان و پتانسیل بالایی در جهت تحول و نوآوری در عرصه های گوناگون کشور برخوردار است و نقش مهمی در توسعه دارد اما نخست باید با رویکردی دانش محور به ارتقای تولید، - صنعت و دانش در این حوزه همت گماشت تا اینگونه پویایی زمینه های مختلف علم مهندسی را به نظاره نشست.

خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان یکی از دانشمندان تمدن ایرانی اسلامی نقش مهم و تاثیرگذاری در یادگیری علوم مختلف داشت و در شرایط بحرانی سده هفتم که ایران با حمله مغول روبرو بود، باعث حفظ علم در حوزه های گوناگون شد.

این دانشمند برجسته در طول زندگی پربار خویش آثار ارزشمندی همچون اخلاق ناصری، رساله معینیه، شرح اشارات ابن سینا، تحریر اقلیدس، تولی و تبری، روضه التسلیم و مطلوب المومنین را با توانایی بالای خویش نگاشت.

همین خدمات ارزشمند علمی سبب شد تا روز بزرگداشت این دانشمند به نام روز مهندسی نامگذاری شود تا جامعه به این حوزه مهم و چگونگی فعالیت و توسعه آن توجه کند.

مهندسان به عنوان قشر فرهیخته جامعه و افراد متخصص در دانش خود با ابتکار و خلاقیت می توانند مسایل مربوط به سلامت و بهداشت، آموزش، کشاورزی، مسکن، حمل و نقل و .

را برطرف سازند و در نهایت آسایش و رفاه را برای افراد جامعه به ارمغان آورند.

از این رو با توجه به تاثیرگذاری فعالیت مهندسان در حوزه های توسعه پایدار، شاخص های توسعه انسانی و بومی سازی فناوری باید به چالش های اخلاقی که در حوزه کاری برای آنها پیش می آید، نیز توجه داشته باشند.

برای نمونه باید در بحث توسعه پایدار تلاش شود تا بدون از میان بردن زمینه توسعه نسل آینده، بستر پیشرفت برای نسل کنونی نیز را فراهم بیاورند.

مهدی زندیه رییس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین معتقد است تمام رشته های مهندسی ارتباط مستقیمی با اقتصاد مقاومتی دارند، به همین سبب مهندس باید با علم روز و یافته های جدید همراه و همگام باشد تا بتواند به پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی کمک کند.

در ادامه ایرنا به گفت وگو با وی پرداخته است.

**نقش مهندسان در ارتقا و رشد کشور کلمه مهندس از واژه هندسه گرفته شده و به معنای تخصص خاص در یک رشته است که با ریاضی در ارتباط باشد و هر کدام از این مقوله ها در کشور جایگاه ویژه ای دارد و هر فردی که در این زمینه ها صاحب تخصص است، جدای از احترام اجتماعی، می تواند در آبادانی و توسعه نقش داشته باشد که این مهم تنها مختص رشته های معماری، شهرسازی و عمران نیست بلکه رشته هایی همچون نساجی، هوا و فضا، فیزیک و .

نیز به نوبه خود می توانند در ارتقا و رشد کشور موثر باشند.

**مهندسان در خط مقدم توسعه ایرانجایگاه مهندسان در توسعه کشور بسیار مهم و ضروری است و می توان آنها را در خط مقدم توسعه مشاهده کرد.

برای نمونه در طول جنگ تحمیلی مهندسی جنگ در حوزه های مختلف مانند جهاد سازندگی، سپاه و .

فعال بودند و در دوره سازندگی نیز این قشر زحمتکش همچنان در عرصه توسعه و آبادانی حضور دارند تا کشور را به جایگاه شایسته خویش برسانند.

همچنین مهندسان نقش مهمی در حوادث و بلایای طبیعی دارند، برای نمونه هنگامی که کشور با زلزله روبرو می شود، بیشتر افراد تنها ساختمان های تخریب شده را مشاهده می کنند در صورتی که تجهیزاتی مانند گاز، آب و .

نیز آسیب دیده اند و مهندسان مربوطه به آن بازسازی این تاسیسات می پردازند.

یک مهندس آب یا کشاورزی می تواند نقش تعیین کننده ای در مصرف آب های کشاورزی و غیرخانگی داشته باشد و اگر بتوانیم از علم این مهندسان استفاده کنیم صرفه جویی هایی در این حوزه انجام می گیرد و همچنین می توان با کمک مهندسان، آب را به مناطق خشک هدایت کرد و در توسعه بخش کشاورزی موفق شد.

بنابراین مهندسان با پایبندی به اخلاق و وظیفه خود خواهند توانست جایگاه مهمی در توسعه و ایجاد امنیت بر عهده بگیرند.

**ارتباط مستقیم رشته مهندسی با اقتصاد مقاومتیتمام رشته های مهندسی ارتباط مستقیمی با اقتصاد مقاومتی دارند، به همین سبب علم مهندسی باید با علم روز و یافته های جدید همراه و همگام باشد زیرا این مهندسان هستند که در همه زمینه ها می توانند نقش آفرین باشند.

از این رو باید از علوم جدید و فناوری استفاده کنند، برای نمونه در رشته ساختمان سازی باید علم جدید ساخت و ساز بهتر، استفاده از مصالح و .

را فرا بگیرند و در حوزه های دیگر هم به همین صورت انجام شود تا بتوانند در سیاست های اقتصاد مقاومتی تاثیر مستقیمی داشته باشند.

برای مثال اگر مهندسان در صرفه جویی آب طرح هایی ارایه دهند، بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آب نیز پیشرفت می کند.

اینکه مهندسان و دیگر قشرهای جامعه در صرفه جویی ها پیشگام باشند، بسیار مهم است و باعث پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی می شود.

**روز مهندس و بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسیخواجه نصیرالدین طوسی ریاضیدان، حکیم، فیزیکدان و دانشمند بود و در کار مهندسی هم تبحر داشت که در این حوزه کارهای زیادی انجام داد.

برای نمونه رصد خانه مراغه را به عنوان یک مرکز علمی بزرگ بنیان نهاد.

وی دانشمندان زیادی را از سراسر جهان به این رصد خانه دعوت کرد تا به بحث و تفحص بپردازند و مطالعه های فراوانی در این مسیر صورت داد.

بنابراین تلاش های خواجه نصیرالدین طوسی در حوزه های مختلف به ویژه علم مهندسی سبب شد تا روز بزرگداشت او به عنوان روز مهندس نامگذاری شود تا با زنده نگه داشتن یاد وی از مقام علمی این دانشمند بزرگ تمدن اسلامی تقدیر به عمل آید.

**خواجه نصیرالدین طوسی و حفظ آثار تمدن اسلامیسده هفتم هجری مغولان به ایران حمله کردند و درآن زمان آثار زیادی از تمدن اسلامی از میان رفت، از این رو نقش افراد دانشمند در آن دوره بسیار تاثیرگذار بود.

یکی از این افراد خواجه نصیرالدین طوسی به شمار می رفت.

وی با مشاهده چنین فضایی تصمیم گرفت که وارد دستگاه حکومتی مغولان شود تا بتواند به این وسیله آثار تمدن اسلامی را حفظ کند.

از این رو از بغداد به خراسان نزد خانواده خود رفت و پس از مدتی وارد دستگاه حکومتی مغول شد و با تلاش هایی که انجام داد، بسیاری از آثار تمدن اسلامی مانند بناها، کتاب ها و .

را حفظ کرد.

برای نمونه این دانشمند یکی از کتابخانه های مهم را که در قلعه الموت قزوین بود، از نابودی نجات داد و با نفوذ خود در دستگاه حکومت مغول باعث شد تا افراد زیادی که دغدغه علم و دین داشتند در پناه وی زندگی کنند.

در ادامه دیدگاه های مهرداد هاشم زاده رییس پیشین هیات مدیره کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و عضو کنونی گروه شهرسازی جامعه مهندسان را در گفت و گو با ایرنا از نظر می گذرانیم.

**فعالیت های خواجه نصیرالدین طوسی در حوزه علمخواجه نصیر الدین طوسی سنت فلسفه مشایی را که پس از ابن سینا در ایران رو به افول گذاشته بود، بار دیگر احیا کرد و در کتاب تجرید الاعتقاد به گردآوری مجموعه نظرها و دیدگاه های کلامی شیعه پرداخت.

او رصدخانه مراغه را بنا نهاد و در کنار آن کتابخانه ای به وجود آورد که نزدیک به 40 هزار جلد کتاب در آن بود و در زمینه کلام شیعه با استفاده از عقاید و نظرهای فلسفی ابن سینا این مهم را بر برهان های عقلی مبتنی کرد و در کتاب شکل القطاع به طرح مثلثات برای نخستین بار به عنوان دانشی مستقل پرداخت و قانون های بنیادی را به منظور حل مثلثات مسطح و کروی مطرح ساخت.

وی درباره چگونگی استفاده از ساعت آفتابی ابتکار جدیدی برای رصد کردن به کار برد که در علم ستاره شناسی ارزشمند است.

همچنین این اندیشمند بنام بیش از 190 کتاب و رساله علمی در موضوع های گوناگون از خویش به یادگار گذاشت.

خواجه نصیرالدین طوسی در علم هایی همچون نجوم، ریاضیات و فلسفه صاحب اثر بود اما زمینه فعالیت او در علم مهندسی و ساخت رصدخانه مراغه سبب شد تا به عنوان نماد مهندسی شناخته شود.

تجربه فراوان و خدمت های ارزشمند این ریاضیدان در علم مهندسی زمینه ساز نامگذاری روز بزرگداشت وی به عنوان روز مهندسی شد.

**نقش و جایگاه مهندسی در ایراننقش و جایگاه مهندسی در ایران از 2 منظر قابلیت بررسی دارد.

از نظر دانش، رشته مهندسی بسیار پیشرفت کرده است و افراد متخصصی در کشور هستند که می توان از اطلاعات و تجربه های آنها برای پیشرفت و توسعه کشور بهره برد اما در مقام اجرایی زمینه های مناسب وجود ندارد.

به عبارت دیگر از توان و پتانسیل حرفه مهندسی آنگونه که شایسته است، استفاده نمی شود و به همین علت بسیاری از افراد برجسته شاخه مهندسی برای شکوفاسازی توانمندی های خود مهاجرت می کنند.

**پیوند دانشگاه و محیط کار در حوزه مهندسیبرای برون رفت از مشکل های حوزه علوم مهندسی باید به تولید، صنعت و دانش بیش از پیش اهمیت داد.

یکی از مهمترین عامل هایی که باعث می شود این شاخه علمی به منصه ظهور نرسد، گسترش شغل های سوداگری و دلالی به شمار می رود که اینگونه مشاغل نیازمند علم و دانش نیستند.

بنابراین برای بهبود شرایط، بهتر است به این نکته ها توجه شود.

آموزش های دوره مهندسی در تمامی رشته ها با دانش روز همخوانی دارد اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که دوره های کارآموزی به عنوان مکمل امر یادگیری نقشی پر اهمیت در بسیاری از رشته ها ایفا می کنند.

کارآموزی برقرار کننده پیوند میان دانشگاه و محیط کار است و دانشجویان باید بتوانند آموزش های تئوری و شفاهی خود را در عرصه عمل پیاده سازند و توانایی های خویش را شکوفا کنند.

بنابراین بایستی زمینه های پیوند بیشتر و عمیق تر دانشگاه و محیط کار را برای کاربردی ساختن درس های ارایه شده ایجاد کرد.

از طرف دیگر بیش از آنکه پیشرفت فناوری اهمیت داشته باشد، دانش فنی مهم است.

اینگونه افرادی که بتوانند از دانش فنی به شکل مطلوبی بهره ببرند، بیشتر می توانند به گسترش و تعمیق این علم کمک کنند، امری که در محیط های علمی و دانشگاهی کشور باید به آن توجه شود.

*گروه اطلاع رسانی پژوهشم**9370** 2002**9131 ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.

me/Irnaresearch همراه شوید.


کلید واژه ها: توسعه - اقتصاد مقاومتی - مهندسان - تاثیرگذاری - رشته - خلاق - جامعه - شهرسازی - معماری - کشور - اقتصاد - ایرنا - ایران - بین المللی - حمل و نقل - دانشگاه - آبادانی - علم روز - اسلامی - نوآوری - فناوری - ابتکار - پیشرفت - خلاقیت - ایرانی - عمران - ریاضی - قزوین - زندگی - همراه

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی بانک تلاوت قاریان ایرانی و مصری

درگذشت یکی از پیرغلامان تهران+عکس

نعمتی: توافق اوپک بر مبنای سال 2016 است/روس ها با ایران صادق تر باشند

دیدار مسئولان قضایی با نماینده ولی فقیه در خوزستان

استعلام اینترنتی ممنوع الخروجی در دسترس مردم قرار گرفت (عکس)

واگذاری به صندوق های قابل معامله، هیچ نفعی برای شرکت های سهام عدالت ندارد

مردم بار دیگر به من رای دهند

انتشار یک نشریه با موضوع حماسه مقاومت

آیت الله فاضل لنکرانی: اگر عقل را کامل به میدان نیاوریم به دین ضربه می زنیم

«تکه های سنگین سرب» حاصل نتیجه گیری من از شهید چمران بود

سلحشوری: طرح سهمیه زنان در مجلس

انتخابات زودهنگام ترکیه + عکس

استخدام منشی جهت شرکت اینترنتی در سیرجان

حضور خانواده سرکرده لشکر تروریستی طیبه در انتخابات پاکستان

300 شخصیت ایرانی در نوبت ثبت جهانی هستند/ مشاهیر شاهرود در اولویت

آیین بهره برداری از پل تقاطع بلوار ارتش - امام علی (ع)

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت لبنی ویوان در تهران

سامانه اینترنتی جشنواره کتابخوانی رضوی به بهره برداری رسید

هند: تا 2019 بندر چابهار را بهره برداری می کنیم

سیف: 6 تور تهران گردی برپا می شود

5 اثر باستانی وتمدنی بندرهندیجان به ثبت ملی رسیده است

دمیرتاش انتخابات ترکیه را عادلانه نمی داند

درگذشت یکی از پیرغلامان تهران

سوغات شوم علوم انسانی وارداتی برای جامعه اسلامی

فرماندار ورامین:اطلس جامع زنان ورامین تدوین می شود

تحکیم عدالت رکن اصلی یک جامعه توحیدی است

شناسایی یک زن در ارسال پیامک ‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

بررسی مشکلات تپه شهدای گمنام خرم آباد

هفته نامه پگاه: نقش زنان در پیشرفت استان

بیانات روح بخش حضرتعالی درخصوص مرکز پژوهش ها نیرویی دوباره در کالبد این مرکز دمید

انسجام، رصد شرایط و اهتمام به حل مشکلات مهم ترین راه مقابله با شیطنت های دشمنان است

نقوی حسینی خواستار اعلام پایان برجام شد

بهره برداری از 9 طرح عمرانی حوزه قضاییه خراسان شمالی

افتتاح چند طرح به مناسبت هفته قوه قضاییه

برخورد جدی نظام با مسئولان، نشان‎دهنده سلامت دستگاه قضایی است

برگزاری اولین نشست شورای مشورتی راهبردی درباره موضوعات مهم نهاد وکالت

صلح و سازش؛ رویکرد دستگاه قضا

160 محکوم امنیتی در کردستان مورد عفو قرار گرفتند

اعضای چند فراکسیون مجلس حادثه ایرانشهر را بررسی می کنند

160 محکوم امنیتی در کردستان مورد عفو قرار گرفتند

خدمت به مردم رویکرد اعضای شورای شهر همدان است

معرفی هنر اصیل،بهترین ابزار مقابله با ایران ستیزی است

سید محمد صدر: دبیرخانه مجمع تعیین سرنوشت سپنتا را در دستور کار قرار نداد

رویکردها و فعالیتهای فرهنگی نباید خنثی باشند

امام جمعه مراغه:عدالت قضایی در محاکم مورد اهتمام قضات باشد

لزوم حذف نام ابرکوه از لیست شهرهای تبعیدگاهی

واعظی: برخی فکر می کنند در شرایط قبل از تحریم آمریکا هستیم

اروپا از سیاست ها و اقدامات آمریکا پیروی می کند/ صحبت های اخیر عراقچی نیز نشان دهنده این امر است

مردم تخلفات را از طریق سامانه «سجام» اطلاع دهند

رزمندگان دفاع مقدس خاطرات خود را ثبت کنند

اجرای 220 برنامه فرهنگی و قرآنی در سقز

سید حسن خمینی درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

بازدید معاون وزیر دادگستری سوییس و هیأت همراه از کانون اصلاح و تربیت تهران

بازدید معاون وزیر دادگستری سوییس و هیأت همراه از کانون اصلاح و تربیت تهران

تسلیت رییس مجلس در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی موسوی

استخدام ساندویچ یک کیلویی

استخدام کارشناس سخت افزار آقا در شرکت پخش عقاب

استخدام دو نفر کارشناس علوم آزمایشگاهی در تهران

دفتر الکترونیک طلاق رونمایی شد

استخدام حسابدار خانم (سه روز در هفته) در تهران

تحریم ها،اتفاق جدیدی نیست/اجازه نمی دهیم برای کشور مشکل ایجاد شود

تشکیل 400 پایگاه امربه معروف در ادارات خراسان شمالی

ضرغامی: نامه اصلاح طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

میرسلیم: سندی درباره وابستگی بنی صدر به بیگانگان نیافته ام

اولین شماره هفته نامه خبری «خبرگزاری حوزه در کرمان» منتشر شد

مجید انصاری: در جلسه مجمع تشخیص تکلیف سپنتا نیکنام باز هم معلوم نشد/ طرح حضور اقلیت ها در شوراهای شهر در دستور کار مجمع قرار نگرفت/ کمیسیون حقوقی و قضایی با این طرح مخالف است

حل مشکل شوری آب آبادان و خرمشهر تا 15 اردیبهشت

کدام داروها در لیست ممنوعه عربستان برای حجاج قرار دارند

استیضاح «زنگنه» با موضوع کرسنت در دستورکار مجلس

بسته شدن حساب کاربری سرویس های خبری وابسته به حزب الله از سوی فیس بوک و توییتر

دانستنی های جالب از دنیا/ 99

سالاری: وضعیت باغ برره فعلا بلاتکلیف است

اعضای چند فراکسیون مجلس حادثه ایرانشهر را بررسی می کنند

ایران خودرو گران کرد؛ تندر 42 میلیون تومان شد

نمایش زندگی سلطان موسیقی پاپ به صورت موزیکال به صحنه می رود

افتتاح نمایشگاه دیارا با موضوع شهدای هوانیروز

یاد یاران/ بزرگداشت شهادت آیت الله بهشتی و 72 نفر از یارانش

رویکردها و فعالیتهای فرهنگی نباید خنثی باشند

رویکردها و فعالیتهای فرهنگی نباید خنثی باشند

اعضای چند فراکسیون مجلس حادثه ایرانشهر را بررسی می کنند

درس اخلاق استاد انصاریان کلیساهای خانگی شما را به چه محبتی دعوت می کنند؟/ آتش زدن 300 فقره چک برگشتی

خدمت به مردم رویکرد اعضای شورای شهر همدان است

دستگاه قضا عادلانه، قاطعانه و انقلابی عمل کند

کتاب «دین در جهان امروز» منتشر شد

160 محکوم امنیتی در کردستان مورد عفو قرار گرفتند

آیین بهره برداری از پل تقاطع بلوار ارتش - امام علی (ع)

بازدید معاون امور مجلس سازمان میراث فرهنگی از چند پروژه مرمتی و سرمایه گذاری در ارومیه

نقوی حسینی: اروپا از سیاست ها و اقدامات آمریکا پیروی می کند/ صحبت های اخیر عراقچی نیز نشان دهنده این امر است

شورای اداری خراسان جنوبی

ستاد اوقات فراغت کانون های فرهنگی و هنری شهر سنخواست فعال شد

محمدزاده خبر داد: راه اندازی بانک تلاوت قاریان ایرانی و مصری در سایت شبکه قرآن

سهم استان از اعتبارات آبخیزداری کشور 18 میلیارد تومان است

معرفی هنر اصیل،بهترین ابزار مقابله با ایران ستیزی است

رونمایی از تندیس شهید چمران در پیشوا

صلاح و سازش؛ رویکرد دستگاه قضا

بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران اعطا شد

کوچه های ورامین به تمثال شهدا مزین شد

برگزاری نخستین جشنواره آیین های بومی و محلی در خواجه

راه مقابله با شیطنت های دشمنان، انسجام و هم افزایی است/ ملت ایران ترامپ را مانند اسلافش با شکست مواجه می کنند

نظریات جهاد ابتدایی نیازمند تحلیل است/ تلاش دشمنان در خشن جلوه دادن اسلام

حوزه مهندسی نیازمند نگاهی دانش محور و خلاق

حوزه مهندسی نیازمند نگاهی دانش محور و خلاق