مطالب مرتبط:
حسین دهشیار ترامپ و محوریت توانمندی های اقتصادی و نظامی در قلمرو سیاست خارجی
زنان یک سوم جمعیت زندان ها را تشکیل می دهند / نداشتن اطلاعات حقوقی اقتصادی، زنان را به زندان کشانده است
مالیات ارزش افزوده بدون هیچ شرطی باید عودت شود/ اقدام بانک ها درخصوص ممنوع الخروج کردن فعالان اقتصادی نقض حقوق شهروندی است
رشد اقتصادی پایین جمهوری آذربایجان در سال 2017
فرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی کرمانشاه: گردشگری موجب رونق اقتصادی و اجتماعی استان کرمانشاه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 07:052018-02-24بين الملل

نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند


جوزف استیگلیتز، اقتصاددان و برنده نوبل اقتصادی آمریکا: در سقوط اقتصادی سال 2008 که رکود ناشی از آن تا امروز پابرجاست، این اقتصاد نبود که سقوط کرد، - بلکه علم اقتصاد سقوط آزاد کرد.

شعارسال": به دنبال سقوط اقتصادی سال 2008 که ابتدا از بازارهای مالی آمریکا در سال 2007 آغاز شد و سپس تمام اقتصاد دنیا را در برگرفت نظریات و تحلیل های مختلفی ارائه گردید.

یکی از این تحلیل های عمیق مربوط به اقتصاددان و برنده نوبل اقتصادی آمریکا جوزف استیگلیتز است.

او اساس فروپاشی اقتصادی سال 2008 که بعد از آن جهان را به یک رکود عمیق و طولانی مدت تا امروز فرو برد را ناکارآمدی و به اصطلاح خودش سقوط علم اقتصاد می داند.

سقوط اقتصادی 2008 همه را از خواب گران بیدار کرد جوزف استیگلیتز، اقتصاددان و استاد دانشگاه هایی چون استنفورد، برنده نوبل اقتصادی، قائم مقام بانک جهانی در دوره های گذشته و از کارشناسان وال استریت است که در کتاب خودش با عنوان سقوط آزاد و عنوان فرعی "آمریکا، بازارهای آزاد و فرو افتادن اقتصاد جهانی" به نقد سیستم اقتصادی آمریکا می پردازد.

وی می نویسد: در فروپاشی اقتصادی 2008 میلیون ها نفر در آمریکا و در سرتاسر جهان خانه های شان و کارهای شان را از دست دادند.

بسیاری بیشتر در هراس و نگرانی از بروز چنین وضعیتی بودند و تقریباً هر کس که پولی برای بازنشستگی یا آموزش کودکان کنار گذاشته بود دید که این سرمایه گذاری به مرور به کسری از ارزشش کاهش یافته است و تنها 20 میلیون نفر در چین و صدها میلیون نفر به ورطه فقر افتادند.

این استاد دانشگاه با اشاره به لزوم بازنگری در دیدگاه های اقتصادی می نویسد: قرار نبود چنین باشد، اقتصاد مدرن، با ایمانش به بازارهای آزاد و جهانی سازی، رفاه همگان را وعده کرده بود اما این افت ما را وا می دارد که در دیدگاه هایی که مدت زمان درازی است درست شمرده شده بازنگری کنیم.

این سقوط اقتصادی توهمات عدم تکرار سقوط مالی که سال های پیش اتفاق افتاده بود را در هم شکست.

استاد اقتصاد آمریکا در ادامه می گوید: یک ربع قرن، برخی آموز ه های بازار آزاد آدام اسمیت مانند اینکه بازارهای آزاد و بی قید کارآمد هستند و اگر خطا کنند، به سرعت آن را تصحیح می کنند و یا این ادعا که بهترین دولت، دولتی کوچک است و مقررات تنها برای نوآوری مانع می تراشد یا اینکه بانک های مرکزی باید مستقل باشند و تنها برپایین نگهداشتن تورم بکوشند، حاکم بوده اند اما امروز حتی رؤسای بانک مرکزی آمریکا هم پذیرفته اند که نقصی در این استدلال ها وجود دارد اما اعترافِ آنها برای بسیاری که در نتیجه این سیاست ها نابود شده بودند، خیلی دیر بود! پیکار اندیشه ها نه افراد در حوزه اقتصاد/ بحران اقتصادی اتفاقی نیست استیگلیز در ادامه با اشاره به اینکه این کتاب درباره پیکار اندیشه ها است می گوید: این اندیشه ها به سیاست های شکست خورد ه ای انجامید که به بحران درغلتید که باید از آنها درس بگیریم.

آنانی که این بحران را تصادفی تلقی می کنند همان هایی هستند که می گویند بانکداران کار نادرستی نکردند!! وی در یک ارزیابی از سیستم اقتصادی آمریکا می افزاید: از بقای سیستم درس غلطی گرفتیم که این سیستم خودش به خودی خود کار می کند، در حقیقت، نظام اقتصادی ما پیش از بحران (نیز) برای اغلب آمریکایی ها عملکرد خوبی نداشته است…! ناتوانی اقتصاددانان از پیش بینی وقوع بحران اقتصادی برنده نوبل اقتصادی به انکار اولیه عمومی بحران توسط اقتصاددانان اشاره می کند و می گوید: ده سال پیش خزانه داری آمریکا و صندوق بین المللی پول در ابتدا بحران و رکود در شرق آسیا را انکار کردند.

اما افتی را که 40 درصد بیکاری در جزیره مرکزی اندونزی و جاوا همراه داشت چگونه باید توصیف کرد؟ وی با اشاره به عدم توانایی اقتصاددانان از پیش بینی وقوع بحران می گوید: همچنان که ابرهای بحران برفراز اقتصاد آمریکا در 2007 و اوایل 2008 پدیدار می شد، از اقتصاددانان پرسیده می شد که آیا رکودی دیگر یا حتی بحرانی عمیق امکان پذیر است؟ اغلب اقتصاددانان به طور غریزی پاسخ می دادند، نه! استیگلیتز در لحنی طنزگونه می نویسد: پیشرفت ها در علم اقتصاد شامل دانش درباره چگونگی مدیریت اقتصاد جهانی بدان معناست که برای بسیاری از کارشناسان چنین فاجعه ای تصورناشدنی بود! نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند استاد اقتصاد آمریکا در ادامه می افزاید: جای شگفتی نیست که نظریه های اقتصادی نادرست به سیاست های نادرست بینجامد ، اما روشن است آنان که مدافع این نظریه ها بودند و فکر می کردند که این نظریه ها موثر است، اشتباه می کردند.

سیاست های نادرست نه تنها یک دهه قبل بحران شرق آسیا را به همراه داشت، که عمق و درازای آن را تشدید کرد و میراثی از اقتصادهای تضعیف شده و کوهی از بدهی برجای گذاشت.

وی با اشاره به اینکه شکست ده سال (2008) پیش تاحدودی شکست سیاست جهانی نیز بود می نویسد: بحران در کشورهای درحال توسعه رخ داده بود که گاهی پیرامون سیستم اقتصادی جهانی خوانده می شوند، مدیران سیستم اقتصادی جهانی آنچنان که نگران بانک های غربی وام دهنده به کشورهای بحران زده بودند، نگران حفظ زندگی و معیشت مردمان این کشورها نبودند.

سقوط آزاد آرمان شهری به نام آمریکا با سقوط علم اقتصاد استیگلیتز شکست اقتصادی آمریکا در سال 2008 و رکود بعد از آن تا امروز را شکست ابهت و برتر بودن زندگی آمریکایی برمی شمرد و می گوید: وقتی اقتصاد جهانی در 2008 به ورطه سقوط آزاد افتاد، باورهایمان نیز سقوط آزاد را تجربه کرد، دیدگاه های دیرپا درباره علم اقتصاد، درباره خود آمریکا و درباره اسطوره های ذهنی ما نیز سقوط آزاد کردند…! نقشه خانواده های بی خانمان در آمریکا وی با اشاره به اینکه پس از سال ها استفاده از نظریات اقتصاددانان ناکارآمدی آنها مشخص شده می نویسد: اکنون چه کسی است که به او روکنیم؟ اقتصاددانان، اغلب دیگر یاری رسان نیستند.

چرا که متاسفانه اغلب به جای تمرکز روی مصاف اندیشه ها به نقش افراد توجه می شود: خائنانی که بحران آفریدند و قهرمانانی که ما را نجات دادند.

چطور بزرگ ترین اقتصاد جهان به ورطه سقوط آزاد افتاد؟/ سیستم اقتصادی فاسد است استیگلیتز در پاسخ به اینکه چطور بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا به ورطه سقوط آزاد افتاد؟ چه سیاست هایی و چه رخدادهایی سقوط بزرگ 2008 را رقم زد؟ می گوید: اگر بر سر پاسخ به این پرسش ها توافق نکنیم، نمی توانیم درباره آنچه باید کرد توافق کنیم.

شکافتن نقش نسبی رفتار بد بانک ها، شکست های مقررات گذاران، یا سیاست پولی ضعیفی که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) دنبال کرد آسان نیست، اما خواهم گفت که چرا بار مسئولیت را روی نهادها و بازارهای مالی می گذارم.

این استاد اقتصاد در مورد علت فساد بانکداران و نقششان در بحران مالی می گوید: انگیزه فساد می تواند رفتار کوته نگرانه و مخاطره آمیز را در میان بانک داران ترغیب کرده باشد، اما چرا آنان انگیزه فساد دارند؟ آن چه آن بار و این بار اشکال داشت صرفاً یک تعدادی از افراد فاسد نیستند، مدافعان سیستم مالی متوجه نمی شوند که این محیط شان است که کرم خورده است.

علم اقتصاد عامل بحران و کمک کننده به صاحبان منافع خاص! استیگلیتز در مورد این که اگر سیاست های دیگری دنبال می شد وضعیت چگونه بود؟ آیا عملکردهای صندوق بین المللی پول و خزانه داری آمریکا سقوط را طولانی تر و ژرف تر کرد یا آن را کوتاه ترساخت و از عمق آن کاست؟ می گوید: برای من، پاسخ روشنی وجود دارد نرخ های بهره بالا و کاهش هزینه ها که صندوق بین المللی پول و خزانه داری آمریکا تحمیل کردند وضعیت را بدتر ساخت، به نظرمن، بحران بزرگ 2008 پیامد ناگزیر سیاست هایی است که طی سال های پیش دنبال شده بود.

روشن است که این سیاست ها به خاطر منافع خاص بازارهای مالی شکل گرفته است.

وی در ادامه به نقش علم اقتصاد در بحران های اقتصادی اشاره می کند و می گوید: من حرفه علم اقتصاد را نیز در میان فهرست طولانی آنهایی که گناه بحران بر گردن آنها است می گذارم، زیرا برای صاحبان منافع خاص استدلال هایی درباره بازارهای کارآمد و خودتنظیم ارائه کرد.

بحران جاری نقایص بنیادی سیستم سرمایه داری را مشخص کرد دیدن این نقایص سخت بوده، زیرا ما آمریکایی ها می خواستیم سخت به نظام اقتصادی مان باور داشته باشیم…! شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری دانشجو ، تاریخ انتشار: 4 اسفند 1396 ، کدخبر: 668618 ، www.

snn.

ir
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - آمریکا - سقوط - اقتصاددان - استاد دانشگاه - بازار - آزاد - جهان - امروز - جهانی - دانشگاه - اقتصاد آمریکا - بانک - درست - آموزش کودکان - سرمایه گذاری - مرکزی - بانک جهانی - وال استریت - بانک مرکزی - بازنشستگی - مالی - هایی - رکود - بهترین - سرمایه - نوآوری - طولانی - کودکان

آخرین اخبار سرویس:
شکاف عمیق میان گروه های تروریستی در جنوب سوریه؛ تروریست ها در دو راهی تسلیم و شکست خفت بار

اتحادیه اروپا تحریم های ضدروسی برسر کریمه را تمدید کرد

جروزالم پست: سیاست آبی نتانیاهو تاثیر کمی روی مردم ایران خواهد داشت

رژیم صهیونیستی از بادبادک به اندازه موشک می ترسد!

طراحی جلوپنجره ولووS60 رونمایی شد

بقایای قدیمی ترین انسان 1میلیون سال عمر دارد (+عکس)

پیش بینی وزیر ورزش قبل از گل ایران در جام جهانی

ناکامی سعودی ها در الحدیده

روحانی به سوییس و اتریش سفر می کند

تعداد "نظامیان هلند" در افغانستان افزایش میاید

شهادت تعدادی از نیرو های گروه های مقاومت در مرز عراق و سوریه

صدها هزار بشکه نفت لیبی طعمه حریق شد

سی ان ان: ترامپ روی پینوکیو را هم کم کرده است

کره شمالی 3000 تاسیسات مرتبط با فعالیت های اتمی و موشکی دارد

گشایش نمایشگاه نقاشی کودکان مارال در یزد

انزجار "ملانیا ترامپ" از سیاست های مهاجرتی همسرش

اون از نشست با ترامپ دستاوردهای زیادی کسب کرد

ترکیه قصد دارد در قطب جنوب پایگاه علمی بسازد

تظاهرات یونانی های معترض به توافق تغییر نام مقدونیه

کمترین پاسخ بغداد باید اخراج نیروهای آمریکایی باشد

موسویان: خروج ترامپ از برجام تاثیر منفی بر صلح وثبات دارد

شنا و ماهیگیری در سدهای خراسان شمالی ممنوع شد

ائتلاف عربی به حضور نیروهای فرانسه در یمن اعتراف کرد

پروژه امنیتی «گاپ» برای ایجاد خشکسالی در ایران چیست؟

پیونگ یانگ هنوز اقدامی جهت تخریب تاسیسات هسته ای خود انجام نداده است

نقشه ترکیه در سوریه

دو کره تا پایان سال جاری میلادی به صلح می رسند

روند عادی سازی مناسبات میان حماس و سوریه

اتحادیه اروپا تحریم های روسیه در ارتباط با کریمه را یک سال دیگر تمدید کرد

هشدار ائتلاف عربی درباره حملات احتمالی القاعده یمن

تجویز مدل کره شمالی از ارزش نامه مذاکره با امریکا کاست

ادعای ارتش دولت مستعفی یمن علیه ایران

داماد پادشاه اسپانیا به جرم فساد مالی زندانی شد

شیخ عطار در گفت وگو با فارس: مذاکره مستقیم تحقق هدف آمریکاست/ ترامپ از دیدار با کیم برای نخبگان سیاسی ایران پیام داشته است؟

فعالان صلح افغان "خسته از جنگ" به کابل رسیدند

نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر امور خارجه و حتی کنگره هم بیشتر است

سناتور دموکرات آمریکایی: اون از نشست با ترامپ دستاوردهای زیادی کسب کرد

نقش کلیدی صلاح الدین دمیرتاش در انتخابات ترکیه

دیدار معاون وزیر امور خارجه سوییس با عراقچی (عکس)

زندگی محرمانه سازندگان بمب اتم در آمریکا (+عکس)

کره شمالی 3000 تاسیسات مرتبط با فعالیت های اتمی و موشکی دارد

تجویز مدل کره شمالی از ارزش نامه مذاکره با امریکا کاست

تشکیل بزرگترین ناوگان کشتی‎های غول‎پیکر گازبر منتفی شد

راهکار العبادی برای دستیابی به دور دوم نخست وزیری

اتحادیه اروپا تحریم های خود علیه شبه جزیره کریمه را تمدید کرد

آمریکایی ها از نخست وزیر کانادا در برابر ترامپ حمایت کردند

جریان های شیعی عراق از خیر بازشماری دستی آرای انتخابات گذشته اند

بزرگترین کشتی لوکس آسیا +عکس

اتحادیه اروپا تحریم های کریمه را یک سال دیگر تمدید کرد

چرا فرانسه در این زمان دست به مداخله نظامی در یمن زده است؟

مبارز جهاد اسلامی: به حمایت معنوی و لجستیکی ایران از مقاومت افتخار می کنیم

تصاویر/ دیدنی های امروز

نقاب دموکراسی بر چهره خدمت غرب به دولت وهابی در جنگ یمن

حمله ائتلاف آمریکایی به مواضع سوریه در البوکمال

از سرگیری صید کیلکا

در دیدار با سفیر ایران در لبنان شیخ «عفیف النابلسی»: با دفاع از ایران، از ارزش ها، منافع و اخلاق خود دفاع می کنیم

سومین دور گفتگوهای سیاسی ایران و سوییس

صحبت های تاکتیکی کی روش با شجاعی

ارزان ترین و گران ترین تیم جام جهانی 2018

احداث مترو از کرج - قزوین در دستور کار مطالعاتی است

صف طایفه ای اهداء خون در زابل

ویدئو : ای شیعیان وقت را بیهوده تلف نکنید

ابراز نگرانی شدید سازمان ملل از حمله ائتلاف سعودی به حدیده

سازمان ملل سیاست آمریکا در مورد کودکان مهاجر را خلاف وجدان خواند

بازخوانی نامه امام علی در جمع مسیحیان فیلیپین

رییس جمهور"غنی" به دیدار کرزی رفت + ویدئو، عکس

اورست، مرتفع ترین زباله دانِ جهان!

گیاهان بامبو در ژاپن + عکس

کره جنوبی در مقابله با تهدید ژاپن رزمایش برگزار کرد

سیاستمدار ارشد سوئدی برای اظهارت ضدیهودی به پلیس معرفی شد

تجارت؛راهگشای تعامل آمریکا-کره شمالی است،نه دیپلماسی

ویدئو : بازدید آنجلینا جولی از پایتخت داعش در عراق

هاآرتص: تشکیل تیم مشترک آمریکا و اسراییل در مورد تحریم های ایران

جام جهانی، جنگ را در سوریه از تب وتاب انداخت

محبوبیت نتانیاهو به برکت بن سلمان رکورد زد

ترامپ از حکام عربی دوباره پول خواست

شکست بزرگی دیگر برای داعش

تاثیرات جام جهانی فوتبال بر اقتصاد دنیا چیست؟

اتحادیه اروپا تحریم های روسیه در ارتباط با کریمه را تمدید کرد

وبگاه لبنانی بررسی کرد داعش چطور در شرق سوریه به سادگی تردد می کند؟

رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد منازعه با ژاپن آغاز شد

سیل زندگی بیش از نیم میلیون نفر را در هند مختل کرد

هوش مصنوعی جدیدی که یادگیری سربازان را 13 برابر می کند!

افزایش صادرات به ایتالیا

عکس های جالب و دیدنی روزدوشنبه 28 خرداد

اشک تمساح غربی ها برای مردم یمن!

جایزه شهروند افتخاری پاریس برای مبارز بحرینی

دبیرکل سازمان ملل در مورد وقوع یک جنگ دیگر در غزه هشدار داد

گزارش نتانیاهو درباره رایزنی های ضد ایرانی

بقایای قدیمی ترین انسان 1میلیون سال عمر دارد

اطلاعات مهم درباره آتش سوزی محل نگهداری صندوق های رای انتخابات عراق

امریکا رقیب قوی توپخانه ای روسی می سازد

نشت اطلاعات اداره تحقیقات فدرال آمریکا+عکس

تریلر جدیدی از God of War با محوریت روز جهانی پدر منتشر شد [تماشا کنید]

سیاست های مهاجرتی ترامپ، داد همسرش را در آورد

جنایت بوکوحرام در استفاده از دختربچه ها در اقدامات تروریستی+ ویدئو

وبگاه لبنانی بررسی کرد داعش چطور در شرق سوریه بسادگی تردد می کند؟

همکاری بازرگانی پاکستان و افغانستان افزایش می یابد

سفر جابری انصاری به ژنو

یادداشت اقتصادی «تحریم های مالی»، «حملات سایبری» و «حمایت از اپوزیسیون داخلی» سه راهبرد آمریکا برای فشار بر ایران

نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند

نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند