مطالب مرتبط:
حسین دهشیار ترامپ و محوریت توانمندی های اقتصادی و نظامی در قلمرو سیاست خارجی
زنان یک سوم جمعیت زندان ها را تشکیل می دهند / نداشتن اطلاعات حقوقی اقتصادی، زنان را به زندان کشانده است
مالیات ارزش افزوده بدون هیچ شرطی باید عودت شود/ اقدام بانک ها درخصوص ممنوع الخروج کردن فعالان اقتصادی نقض حقوق شهروندی است
رشد اقتصادی پایین جمهوری آذربایجان در سال 2017
فرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی کرمانشاه: گردشگری موجب رونق اقتصادی و اجتماعی استان کرمانشاه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 06:052018-02-24بين الملل

نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند


جوزف استیگلیتز، اقتصاددان و برنده نوبل اقتصادی آمریکا: در سقوط اقتصادی سال 2008 که رکود ناشی از آن تا امروز پابرجاست، این اقتصاد نبود که سقوط کرد، - بلکه علم اقتصاد سقوط آزاد کرد.

شعارسال": به دنبال سقوط اقتصادی سال 2008 که ابتدا از بازارهای مالی آمریکا در سال 2007 آغاز شد و سپس تمام اقتصاد دنیا را در برگرفت نظریات و تحلیل های مختلفی ارائه گردید.

یکی از این تحلیل های عمیق مربوط به اقتصاددان و برنده نوبل اقتصادی آمریکا جوزف استیگلیتز است.

او اساس فروپاشی اقتصادی سال 2008 که بعد از آن جهان را به یک رکود عمیق و طولانی مدت تا امروز فرو برد را ناکارآمدی و به اصطلاح خودش سقوط علم اقتصاد می داند.

سقوط اقتصادی 2008 همه را از خواب گران بیدار کرد جوزف استیگلیتز، اقتصاددان و استاد دانشگاه هایی چون استنفورد، برنده نوبل اقتصادی، قائم مقام بانک جهانی در دوره های گذشته و از کارشناسان وال استریت است که در کتاب خودش با عنوان سقوط آزاد و عنوان فرعی "آمریکا، بازارهای آزاد و فرو افتادن اقتصاد جهانی" به نقد سیستم اقتصادی آمریکا می پردازد.

وی می نویسد: در فروپاشی اقتصادی 2008 میلیون ها نفر در آمریکا و در سرتاسر جهان خانه های شان و کارهای شان را از دست دادند.

بسیاری بیشتر در هراس و نگرانی از بروز چنین وضعیتی بودند و تقریباً هر کس که پولی برای بازنشستگی یا آموزش کودکان کنار گذاشته بود دید که این سرمایه گذاری به مرور به کسری از ارزشش کاهش یافته است و تنها 20 میلیون نفر در چین و صدها میلیون نفر به ورطه فقر افتادند.

این استاد دانشگاه با اشاره به لزوم بازنگری در دیدگاه های اقتصادی می نویسد: قرار نبود چنین باشد، اقتصاد مدرن، با ایمانش به بازارهای آزاد و جهانی سازی، رفاه همگان را وعده کرده بود اما این افت ما را وا می دارد که در دیدگاه هایی که مدت زمان درازی است درست شمرده شده بازنگری کنیم.

این سقوط اقتصادی توهمات عدم تکرار سقوط مالی که سال های پیش اتفاق افتاده بود را در هم شکست.

استاد اقتصاد آمریکا در ادامه می گوید: یک ربع قرن، برخی آموز ه های بازار آزاد آدام اسمیت مانند اینکه بازارهای آزاد و بی قید کارآمد هستند و اگر خطا کنند، به سرعت آن را تصحیح می کنند و یا این ادعا که بهترین دولت، دولتی کوچک است و مقررات تنها برای نوآوری مانع می تراشد یا اینکه بانک های مرکزی باید مستقل باشند و تنها برپایین نگهداشتن تورم بکوشند، حاکم بوده اند اما امروز حتی رؤسای بانک مرکزی آمریکا هم پذیرفته اند که نقصی در این استدلال ها وجود دارد اما اعترافِ آنها برای بسیاری که در نتیجه این سیاست ها نابود شده بودند، خیلی دیر بود! پیکار اندیشه ها نه افراد در حوزه اقتصاد/ بحران اقتصادی اتفاقی نیست استیگلیز در ادامه با اشاره به اینکه این کتاب درباره پیکار اندیشه ها است می گوید: این اندیشه ها به سیاست های شکست خورد ه ای انجامید که به بحران درغلتید که باید از آنها درس بگیریم.

آنانی که این بحران را تصادفی تلقی می کنند همان هایی هستند که می گویند بانکداران کار نادرستی نکردند!! وی در یک ارزیابی از سیستم اقتصادی آمریکا می افزاید: از بقای سیستم درس غلطی گرفتیم که این سیستم خودش به خودی خود کار می کند، در حقیقت، نظام اقتصادی ما پیش از بحران (نیز) برای اغلب آمریکایی ها عملکرد خوبی نداشته است…! ناتوانی اقتصاددانان از پیش بینی وقوع بحران اقتصادی برنده نوبل اقتصادی به انکار اولیه عمومی بحران توسط اقتصاددانان اشاره می کند و می گوید: ده سال پیش خزانه داری آمریکا و صندوق بین المللی پول در ابتدا بحران و رکود در شرق آسیا را انکار کردند.

اما افتی را که 40 درصد بیکاری در جزیره مرکزی اندونزی و جاوا همراه داشت چگونه باید توصیف کرد؟ وی با اشاره به عدم توانایی اقتصاددانان از پیش بینی وقوع بحران می گوید: همچنان که ابرهای بحران برفراز اقتصاد آمریکا در 2007 و اوایل 2008 پدیدار می شد، از اقتصاددانان پرسیده می شد که آیا رکودی دیگر یا حتی بحرانی عمیق امکان پذیر است؟ اغلب اقتصاددانان به طور غریزی پاسخ می دادند، نه! استیگلیتز در لحنی طنزگونه می نویسد: پیشرفت ها در علم اقتصاد شامل دانش درباره چگونگی مدیریت اقتصاد جهانی بدان معناست که برای بسیاری از کارشناسان چنین فاجعه ای تصورناشدنی بود! نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند استاد اقتصاد آمریکا در ادامه می افزاید: جای شگفتی نیست که نظریه های اقتصادی نادرست به سیاست های نادرست بینجامد ، اما روشن است آنان که مدافع این نظریه ها بودند و فکر می کردند که این نظریه ها موثر است، اشتباه می کردند.

سیاست های نادرست نه تنها یک دهه قبل بحران شرق آسیا را به همراه داشت، که عمق و درازای آن را تشدید کرد و میراثی از اقتصادهای تضعیف شده و کوهی از بدهی برجای گذاشت.

وی با اشاره به اینکه شکست ده سال (2008) پیش تاحدودی شکست سیاست جهانی نیز بود می نویسد: بحران در کشورهای درحال توسعه رخ داده بود که گاهی پیرامون سیستم اقتصادی جهانی خوانده می شوند، مدیران سیستم اقتصادی جهانی آنچنان که نگران بانک های غربی وام دهنده به کشورهای بحران زده بودند، نگران حفظ زندگی و معیشت مردمان این کشورها نبودند.

سقوط آزاد آرمان شهری به نام آمریکا با سقوط علم اقتصاد استیگلیتز شکست اقتصادی آمریکا در سال 2008 و رکود بعد از آن تا امروز را شکست ابهت و برتر بودن زندگی آمریکایی برمی شمرد و می گوید: وقتی اقتصاد جهانی در 2008 به ورطه سقوط آزاد افتاد، باورهایمان نیز سقوط آزاد را تجربه کرد، دیدگاه های دیرپا درباره علم اقتصاد، درباره خود آمریکا و درباره اسطوره های ذهنی ما نیز سقوط آزاد کردند…! نقشه خانواده های بی خانمان در آمریکا وی با اشاره به اینکه پس از سال ها استفاده از نظریات اقتصاددانان ناکارآمدی آنها مشخص شده می نویسد: اکنون چه کسی است که به او روکنیم؟ اقتصاددانان، اغلب دیگر یاری رسان نیستند.

چرا که متاسفانه اغلب به جای تمرکز روی مصاف اندیشه ها به نقش افراد توجه می شود: خائنانی که بحران آفریدند و قهرمانانی که ما را نجات دادند.

چطور بزرگ ترین اقتصاد جهان به ورطه سقوط آزاد افتاد؟/ سیستم اقتصادی فاسد است استیگلیتز در پاسخ به اینکه چطور بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا به ورطه سقوط آزاد افتاد؟ چه سیاست هایی و چه رخدادهایی سقوط بزرگ 2008 را رقم زد؟ می گوید: اگر بر سر پاسخ به این پرسش ها توافق نکنیم، نمی توانیم درباره آنچه باید کرد توافق کنیم.

شکافتن نقش نسبی رفتار بد بانک ها، شکست های مقررات گذاران، یا سیاست پولی ضعیفی که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) دنبال کرد آسان نیست، اما خواهم گفت که چرا بار مسئولیت را روی نهادها و بازارهای مالی می گذارم.

این استاد اقتصاد در مورد علت فساد بانکداران و نقششان در بحران مالی می گوید: انگیزه فساد می تواند رفتار کوته نگرانه و مخاطره آمیز را در میان بانک داران ترغیب کرده باشد، اما چرا آنان انگیزه فساد دارند؟ آن چه آن بار و این بار اشکال داشت صرفاً یک تعدادی از افراد فاسد نیستند، مدافعان سیستم مالی متوجه نمی شوند که این محیط شان است که کرم خورده است.

علم اقتصاد عامل بحران و کمک کننده به صاحبان منافع خاص! استیگلیتز در مورد این که اگر سیاست های دیگری دنبال می شد وضعیت چگونه بود؟ آیا عملکردهای صندوق بین المللی پول و خزانه داری آمریکا سقوط را طولانی تر و ژرف تر کرد یا آن را کوتاه ترساخت و از عمق آن کاست؟ می گوید: برای من، پاسخ روشنی وجود دارد نرخ های بهره بالا و کاهش هزینه ها که صندوق بین المللی پول و خزانه داری آمریکا تحمیل کردند وضعیت را بدتر ساخت، به نظرمن، بحران بزرگ 2008 پیامد ناگزیر سیاست هایی است که طی سال های پیش دنبال شده بود.

روشن است که این سیاست ها به خاطر منافع خاص بازارهای مالی شکل گرفته است.

وی در ادامه به نقش علم اقتصاد در بحران های اقتصادی اشاره می کند و می گوید: من حرفه علم اقتصاد را نیز در میان فهرست طولانی آنهایی که گناه بحران بر گردن آنها است می گذارم، زیرا برای صاحبان منافع خاص استدلال هایی درباره بازارهای کارآمد و خودتنظیم ارائه کرد.

بحران جاری نقایص بنیادی سیستم سرمایه داری را مشخص کرد دیدن این نقایص سخت بوده، زیرا ما آمریکایی ها می خواستیم سخت به نظام اقتصادی مان باور داشته باشیم…! شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری دانشجو ، تاریخ انتشار: 4 اسفند 1396 ، کدخبر: 668618 ، www.

snn.

ir
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - آمریکا - سقوط - اقتصاددان - استاد دانشگاه - بازار - آزاد - جهان - امروز - جهانی - دانشگاه - اقتصاد آمریکا - بانک - درست - آموزش کودکان - سرمایه گذاری - مرکزی - بانک جهانی - وال استریت - بانک مرکزی - بازنشستگی - مالی - هایی - رکود - بهترین - سرمایه - نوآوری - طولانی - کودکان

آخرین اخبار سرویس:
چمدان مرگ در دستان دختر مامور شوروی

آمریکا و اروپا به توافق برای تحریم برنامه موشکی ایران نزدیک شده اند

تماس تلفنی ترامپ با پوتین بعد از پیروزی در انتخابات

دو روز تعطیل نوروزی در عراق اعلام شد

مقتدی صدر:شیخ عیسی قاسم هرچه سریعتر آزاد شود

وزیر سوری: احتمالا افراد مسلح حاضر در غوطه توافق خروج را خواهند پذیرفت

ترامپ پیروزی پوتین در انتخابات روسیه را تبریک گفت

تبریک نوروزی وزیر امور خارجه

حرف و حدیث ها درباره تبریک نگفتن ترامپ به پوتین

فرانسه: مدافعان خروج از برجام، طرح جایگزین ارائه کنند

سارکوزی در بازداشت  

فرمانده آمریکایی: ایران به برجام پایبند بوده است

تماس تلفنی ترامپ با پوتین

تلگرام موظف به ارائه اطلاعات کاربران به نهادهای امنیتی روسیه شد

پست عیدانه شفر در آستانه سال نو/عکس

رهبر کره شمالی پیروزی مجدد پوتین را تبریک گفت

رأی الیوم: نگرانی نتانیاهو از افشای برخی اسرار روابط تل آویو و ریاض

وزیر سوری: احتمالا افراد مسلح حاضر در غوطه توافق خروج را خواهند پذیرفت

کنایه ظریف به ترامپ و محمد بن سلمان

تماس تلفنی ترامپ با پوتین

فرمانده آمریکایی: ایران به برجام پایبند بوده است

دیدار امیر قطر و پوتین در هفته آینده

تلگرام رأی دادگاه برای جلوگیری از ارائه اطلاعات کاربران به نهادهای امنیتی روسیه را باخت

حمله مسلحانه به مدرسه ای در مریلند آمریکا

تماس تلفنی ترامپ با پوتین

تاکید مسکو بر لزوم انصراف امریکا از طرح حمله به سوریه

حادثه تیراندازی جدید در یک دبیرستان در ایالت مریلند آمریکا

رهبر کره شمالی پیروزی مجدد پوتین را تبریک گفت

کنایه ظریف به ترامپ و محمد بن سلمان

تماس تلفنی ترامپ و پوتین

هماهنگی با روسیه به معنای رویگردانی از متحدان غربی نیست

آمریکا- تیراندازی در دبیرستان «گریت میلز» ایالت مریلند

سناتور سندرز:آمریکا دستیار سعودی در جنگ یمن است

آیین های نوروز را بیشتر بشناسیم

افشای جنایات تروریستها در غوطه دمشق

توصیه های مسافرتی سفر به چین

دیپلمات های روس لندن را ترک می کنند

ممنوعیت پرواز آنتونوف-148 در روسیه

خاطرات تلخ زندانیان ابوغریب همزمان با پانزدهمین سالگرد تهاجم آمریکا به عراق

وزیر صهیونیست: برجام باید برای مدت نامحدود تمدید شود

دو روز تعطیل نوروزی در عراق اعلام شد

قدرت های نظامی برتر خاورمیانه از نگاه فوربس

تهدید اردوغان به حمله نظامی به شهر سنجار عراق

مشارکت رژیم صهیونیستی و امارات در مانور نظامی مشترک در یونان

کنایه ظریف به ترامپ و محمد بن سلمان

رانندگی اسد با ماشین شخصی اش در غوطه شرقی + فیلم

اجساد 39 شهروند ربوده شده هندی در عراق پیدا شد

نماینده فلسطین: آمریکا شورای حقوق بشر را برای رای ندادن به نفع فلسطین تحت فشار قرار می دهد

پاسخ توییتری ظریف به ترامپ و محمد بن سلمان

آنکارا، اقدام روسیه در محدود کردن صادرات ترکیه را غیرقابل قبول خواند

آنکارا، اقدام روسیه در محدود کردن صادرات ترکیه را غیرقابل قبول خواند

درخواست مردم ایران از سفیر انگلیس/ «ابراز تاسف» برای هاپتون گران تمام شد

ممنوعیت استفاده از هواپیمای آنتونوف-148 در خطوط هوایی روسیه

ایرانیان اهانت های احمقانه یک رهبر تازه به دوران رسیده را نادیده می گیرند

تاکید گروه های مقاومت فلسطین بر سلب مشروعیت محمود عباس

حمایت دولت سوریه از آوارگان عفرین+ویدئو

مونتاژ کاوشگر مریخ 2020 آغاز شد

مذاکره کنندگان اروپایی: احتمال یافتن راهی برای مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام اندک است

گفتگوی شبکه سی بی اس آمریکا با ولیعهد سعودی، جنایت در حق مطبوعات است

رهبر کره شمالی پیروزی مجدد پوتین را به وی تبریک گفت

دیدار امیر قطر و پوتین در هفته آینده

احضار سفیر روسیه در جمهوری چک 

موگرینی بر ضرورت حفظ توافق هسته ای تاکید کرد

کنایه ظریف به ترامپ و محمد بن سلمان

واکنش آنکارا به گزارش سازمان ملل درباره نقص حقوق بشر در ترکیه

توصیه های مسافرتی سفر به چین

تیراندازی در یک مکتب در مریلند امریکا

مسکو: بهبود اوضاع سوریه، دشمنان اسد را به خشم آورده است

فرمانده آمریکایی: ایران به برجام پایبند بوده است

ترامپ به پوتین تبریک نگفت

وزیر خارجه ترکیه: اجازه سرقت یا رفتارهای غیر انسانی را در عفرین نمی‎دهیم

چرا پوتین محبوب روس ها شد؟

تیراندازی در دبیرستان «مریلند» آمریکا چندین زخمی و یک کشته برجا گذاشت

ظریف ناکارآمدی روش های قدیمی ائتلاف سازی در خلیج فارس

پست عیدانه شفر در آستانه سال نو/عکس

افراد مسلح به یک مقر رسانه ای در کابل حمله کردند

تیراندازی در دبیرستانی در آمریکا

حملات تند ترامپ به سپاه پاسداران به بهانه تبریک عید نوروز

تهدید اردوغان به حمله نظامی به سنجار عراق

ترامپ: آمریکا ممکن است به ارتش فضایی نیاز داشته باشد!

حشدالشعبی: دولت عراق با قدرت پاسخ اردوغان را بدهد

ارتش یمن پهپاد جاسوسی عربستان را در استان «حجه» ساقط کرد

هشدار قاطع شورای امنیت درباره سوریه

تلاش وکلای ترامپ برای محدود کردن هرگونه دیدار او با مولر

ظریف: در غرب آسیا با کمبود گفت وگو مواجهیم

قتل 2250 عضو داعش در سال 96 در افغانستان

تبریک خلاقانه فرهاد مجیدی به مناسبت عید نوروز +عکس

انهدام پهپاد جاسوسی عربستان در غرب یمن

زخمی شدن 5 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست

مسکو باید بی گناهی خود در مورد مسمومیت اسکریپال را ثابت کند

محمود عباس خطاب به سفیر آمریکا فحش داد!

مذاکره کنندگان اروپایی: احتمال یافتن راهی برای مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام اندک است

اردوغان: احداث اولین نیروگاه هسته ای ترکیه سال 2018 شروع می شود

دو کشته بر اثر حمله با نارنجک در مولداوی

نگرانی رییس کنگره جهانی یهودیان درباره آینده رژیم صهیونیستی

نماینده ایران: اساس نوروز عشق به مردم است

جمع آوری زباله های منطقه گردشگری شلالدان

هشدار سئول به واشنگتن

روسیه از آمریکا خواست از طرح های حمله به سوریه دست بردارد

حادثه تیراندازی جدید در یک دبیرستان در ایالت مریلند آمریکا

نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند

نظریه های اقتصادی نادرست منجر به سیاست های نادرست می شوند